عصر ایران نوشت: «برنامه تلویزیونی «خندوانه» سه‌شنبه شب میزبان رسول صدرعاملی، کارگردان سرشناس سینما بود که همچنان خود را روزنامه‌نگار می‌داند و به سابقه روزنامه‌نگاری خود می‌بالد و از این حیث همکار نازنین و با صفای ماست.

رسول صدرعاملی در زمره معدود خبرنگاران ایرانی بود که مدت زمان قابل توجهی در سال ۱۳۵۷ در نوفل‌لوشاتو همراه امام‌ خمینی، رهبر فقید انقلاب به سر برد و عکس و گزارش می‌فرستاد و با پرواز انقلاب و در کنار چهره‌هایی چون صادق طباطبایی، ابوالحسن بنی‌صدر، ابراهیم یزدی، سیدمحمود دعایی، سیدمحمد موسوی خویینی‌ها، هادی غفاری و حسن ابراهیم حبیبی در همان هواپیمای حامل امام خمینی در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ به تهران بازگشت.

از این رو خاطرات بسیاری دارد؛ هر چند که در جامعه بیشتر به عنوان کارگردان سینما شناخته می‌شود و فیلم‌های خاطره‌ساز و پر فروشی چون «گل‌های داوودی» در کارنامه او به ثبت رسیده و شماری از مشهورترین بازیگران کنونی با فیلم‌های او به دنیای بازیگری معرفی شده‌اند. از جمله می‌توان به ترانه علیدوستی، بازیگر اصلی سریال «شهرزاد» اشاره کرد که با فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» معرفی شد و اسم خود بازیگر را هم بر عنوان فیلم نشاند.

با این حال او به جز سینما یادآور ۱۱۸ روز تاریخی نوفل لوشاتو است و اتفاقا یکی از کسانی که می‌تواند درباره خاطرات دکتر ابراهیم یزدی در جلد سوم «شصت سال صبوری و شکوری» نظر دهد و چه بسا نام او هم در این کتاب آمده باشد.

غرض از این نوشته اما تنها این اشارات نیست. هر چند که اقدام رامبد جوان را باید ستود چون دعوت از چنین چهره‌هایی چند حُسن دارد:

اول این که از درغلتیدن فضای برنامه «خندوانه» به فانتزی بیش از حد جلوگیری می‌کند.

ثانیا نسل جدید با اهداف اولیه انقلاب آشنا می‌شوند و شنیدن این حکایت از زبان کسی که با ادبیات رسمی فاصله دارد، شیرین‌تر است.

او همراه امام بوده و در جنگ به جبهه رفته و در عملیات فتح بُستان شرکت داشته و برادرش هم شهید و دیگری جانباز شده است اما نحوه لباس پوشیدن و حرف زدن او با هنرمندان و مردم دیگر تفاوت ندارد و نان عمل و هنر خویش را می‌خورد. او بی‌اختیار آدم را وادار به قیاس با انقلاب‌ندیده‌ها و جنگ‌ندیده‌ها و امام‌ندیده‌های مدعی می‌سازد که بر آنند اقیانوس انقلاب را درون پیاله‌های کوچک ذهنی خود جای دهند و عرصه را چنان بر دیگران تنگ کنند که تنها برای خودشان جا باقی بماند.

حُسن دوم هم این که در تلویزیون رسمی ایران از امام خمینی ِ نوفل لوشاتو کمتر سخن گفته می‌شود و تا سالگرد انقلاب و دهه فجر یا ایام سالروز درگذشت رهبر فقید انقلاب فرامی‌رسد سراغ سخنرانی‌های عتاب‌آلود امام در سال ۶۰ می‌روند که تحت تأثیر تشدید اختلافات اولین رییس‌جمهور و حزب جمهوری اسلامی ایراد می‌شد و به خاطر اولویت جنگ نزد امام از این اتفاق ناخرسند بودند. در این برنامه اما از «آیت‌الله خمینی»ِ نوفل لوشاتو گفته می‌شد.

حُسن سوم هم این که صداوسیما سعه صدر نشان داد و در بازپخش برنامه بخش‌های مربوط به «آب و برق مجانی» یا «حجاب» را سانسور نکرد.

انگیزه اصلی این گفتار اما اشاره به آن بخش است که رسول صدرعاملی تأکید کرد امام از آب و برق مجانی نگفت و این ادعا دروغ است.

درباره این بخش از سخنان او چند نکته را می‌توان توضیح داد چون ممکن است سوءتفاهم ایجاد کند.

۱- امام خمینی هرگز نه در نجف و نه در پاریس وعده آب و برق مجانی نداد. این حرف درست است.

۲- از ابتدا تا انتهای سخنرانی امام در بهشت زهرا در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ یک کلمه هم درباره آب و برق مجانی نیست و این تصور که این بخش سانسور می‌شود نادرست است. اتفاقا اگر بنا بر سانسور باشد باید بیشتر به این بخش حساسیت نشان دهند که «پدران ما چه حقی داشتند که سرنوشت ما را تعیین کنند. سرنوشت هر ملتی به دست خودش است. »

۳- اما این که امام «هیچ گاه» از «آب و برق مجانی» نگفته، درست نیست؛ چرا که سه بار به این موضوع اشاره کرده‌اند منتها نه در نوفل لوشاتو و نه در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ و در بهشت زهرا بلکه

اول بار:

در پیام ۱۴ ماده‌ای نهم اسفند سال ۵۷، قبل از ترک تهران به مقصد قم: «من به دولت راجع به مجانی کردن آب و برق و بعضی چیزهای دیگر فعلا برای طبقات کم‌بضاعتی که در اثر تبعیضات خانمان‌برانداز رژیم شاهنشاهی دچار محرومیت شده‌اند و با برپایی حکومت اسلامی به امید خدا این محرومیت‌ها برطرف خواهد شد، سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد. » - صحیفه نور، ج۶

دوم: در بدو ورود به قم (۱۰ اسفند ۵۷) در سخنرانی مدرسه فیضیه: «ما علاوه بر این که زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را هم می‌خواهیم مرفه باشد. شما به معنویات احتیاج دارید. معنویات ما را بردند اینها. دلخوش نباشید که مسکن فقط می‌سازیم، آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. » - صحیفه نور، ج۶، ص ۲۶۳

سوم: روز جمعه ۱۱ اسفند ۵۷ در کتابخانه مدرسه فیضیه خطاب به خبرنگار روزنامه اطلاعات: «هر چه زودتر باید مشکل مسکن برای بی‌خانمان‌ها و فقرای ایران حل گردد و برای هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود. آب و برق برای فقرا و بی‌بضاعت‌ها باید مجانی گردد. به نظر من بیشتر انقلابیون واقعی یعنی آنها که نیروی عظیم و کوبنده این انقلاب بودند، مردم غیر مرفه بودند. کسانی که بیشترین کشته‌ها را دادند و با نیروی ایمان واقعی و اعتقاد راسخ، باعث پیروزی انقلاب شدند، همان کسانی بودند که به هیچ وجه اشرافی و مرفه نبودند و از طبقه پابرهنه بودند. » - صحیفه امام، ج۶، ص ۲۶۲

۴- نکته جالب اما این است که قبل از امام سخنگوی دولت موقت (عباس امیرانتظام) بود که در هشتم اسفند ۱۳۵۷ و قبل از سفر امام به قم وعده آب و برق مجانی البته با قید کم‌درآمدها را مطرح کرد و در واقع اشاره رهبر فقید انقلاب به این بود که در امور مادی نباید توقف کرد و آن تعبیر پیش گفته را به کار بردند که «دل خوش به این نباشید که. . . »

۵- بنابراین در نوفل لوشاتو و ۱۲ بهمن در بهشت‌ زهرای تهران گفته نشده بلکه در ۱۰ اسفند و «پس» از پیروزی انقلاب مطرح شده و آن هم پس از وعده سخنگوی دولت موقت.

۶- سه بار اشاره امام به آب و برق مجانی محدود به همان اسفند ۱۳۵۷ است و دیگر تکرار نشده اما قابل انکار نیست. همین سه بار اشاره در اسفند ۵۷ چنان بود که صدای مهندس بازرگان را درآورد و در پیام تلویزیونی نخست‌وزیر با صراحتی بی‌سابقه که ناشی از سال‌ها آشنایی و دوستی بود، گفت: « آقا، شما هم که ما را کلافه کرده‌اید با این آب و برق مجانی. . . »

با این اوصاف می‌توان گفت اگر منظور جناب رسول صدر عاملی این است که امام تا پیش از پیروزی انقلاب وعده آب و برق مجانی نداده بود تا یکی از انگیزش‌های کم‌درآمدها در پیوستن به امواج انقلاب باشد، سخنی درست و دقیق است. نه در نوفل لوشاتو و نه در بهشت زهرای تهران چنین وعده‌ای نداد.

اما اگر منظور این است که هرگز چنین نگفت این سخن نادرست است و چنان که آمد و البته نه در مقام وعده که به عنوان «دستور یا سفارش به دولت موقت» سه بار در اسفند ۵۷ مطرح شده است و انصاف این است که تا سال‌ها و البته قبل از هدفمندی یارانه‌ها مبالغ دریافتی برای برخی اقشار اندک بود و این ارقام تصاعدی به لطف پرداخت یارانه‌های نقدی بر قبوض نشستند. »

انتهای پیام

کلیدواژه: نوفل لوشاتو | آب و برق مجانی | امام خمینی | اسفند ۵۷ | ۱۲ بهمن | سه بار

منبع: ساعت24

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۴۰۳۱۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • پیام تسلیت سید حسن خمینی در پی رحلت حضرت آیت الله راستی کاشانی:آن عالم وارسته لحظه اى امام و دوستداران امام را تنها نگذاشت و در همه این سالها با شجاعتى مثال زدنى در مقابل تهمت هاى دشمنان امام ایستاد
 • در پی درگذشت فقیه بزرگوار حضرت آیت الله راستی کاشانی، یادگار گرامی امام راحل پیام تسلیتی را صادر کرد. به گزارش جماران، متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پی می آید: بسمه تعالى درگذشت مجاهد نستوه و فقیه عالى مقام حضرت آیت الله حاج شیخ حسین راستى کاشانى رحمة الله علیه و حشره الله مع اولیائه موجب اندوه و تأثر همه ى آشنایان ایشان شد. آن عالم وارسته از سالهاى حضور امام خمینى در نجف اشرف تا روزهاى پس از انقلاب لحظه اى امام و دوستداران امام را تنها نگذاشت و در همه ى این سالها با شجاعتى مثال زدنى در مقابل تهمت هاى دشمنان امام ایستاد. صلابت و صداقت را در اثر تقواى الهى بر جان و روح خویش مستولى ساخت و بدون چشم داشت به زرق و برق دنیا، در کمال آزادگى از آنچه حق مى شناخت دفاع کرد. آیت الله راستى با عشق به پیامبر(ص) و اهل بیت طاهرینش (ع) زیست و با توسل به ایشان و صبر و طاقتى کم نظیر ، بیمارى و درد را تحمل کرد. رحمت خدا بر ایشان باد. اینجانب درگذشت این فقیه مجاهد را به محضر حضرت بقیة الله الاعظم (س) و حوزه هاى علمیه و همسر و خانواده معزز ایشان به خصوص به برادر فاضل و اندیشمندم حضرت حجة الاسلام و المسلمین على راستى دامت توفیقاته تسلیت عرض مى نمایم و از خداى سبحان براى ایشان ثواب صابران را مسئلت دارم. سید حسن خمینى
 • برخورد پرنده با ایرباس ۳۲۰ در فرودگاه امام خمینی
 • صراط: هواپیمای ایرباس ۳۲۰ هواپیمایی آسمان پیش از فرود در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با یک پرنده برخورد کرد.به گزارش میزان، شب گذشته یک پرنده با ایرباس ۳۲۰ متعلق به هواپیمایی آسمان که در حال کم کردن ارتفاع برای فرود در تهران بود برخورد کرد.این هواپیما از تفلیس عازم تهران بود و پس از برخورد پرنده به دماغه آن بدون مشکل در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به زمین نشست.
 • آیت الله راستی از چهره های برجسته حوزوی امام خمینی ره در نجف بود
 • قم - جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پیامی ضمن تسلیت ارتحال آیت الله راستی کاشانی‌، اعلام کرد این استاد اخلاق حوزه از چهره‌های برجسته حوزوی امام خمینی(ره‌) در نجف بود. به گزارش خبرگزاری مهر، متن پیام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با امضای آیت الله محمد یزدی منتشر شده بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم (انا لله و انا الیه راجعون) خبر ارتحال عالم ربانی و فقیه وارسته، حضرت آیت‌الله حاج شیخ حسین راستی کاشانی «رحمه‌الله علیه» از اعضای برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موجب تأثر و اندوه فراوان گردید. ایشان با بیش از پنجاه سال تدریس در حوزه‌های علمیه کاشان، نجف اشرف و قم سهمی به سزا در ترویج تعالیم اسلامی و معارف مکتب اهل بیت( علیهم السلام) داشتند و همچنین از اساتید برجسته اخلاق در حوزه علمیه بودند که جمع کثیری از فضلا و طلاب علوم دینی از افادات و دروس این عالم عالیقدر بهره مند گشتند. این استاد و عالم متعهد، از چهره‌های برجسته حوزوی امام خمینی(رحمه‌الله علیه‌) در نجف بودند که در مبارزات نهضت اسلامی نیز مجاهدت‌های فراوانی را انجام دادند. آیت الله راستی کاشانی با پیروزی انقلاب اسلامی نیز در مسئولیت‌هایی چون عضویت در دفتر استفتائات امام خمینی(ره)، شورای تشخیص صلاحیت فقهی و اجتهاد کاندیداهای شورای عالی قضایی‌، دبیری شورای عالی حوزه علمیه قم و همچنین نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره‌های اوّل و دوم از استان تهران؛ خدمات شایسته‌ای را ارائه کردند و از حامیان جدی ولایت فقیه از آغاز تا پایان عمر شریفشان بودند. آیت الله راستی آثار و برکات ماندگاری در ساماندهی امور حوزه و ایجاد تشکیلات شورای عالی حوزه علمیه قم به یادگار گذاشتند و در طول عمر با برکت خود، فعالیت‌های علمی و فرهنگی بسیاری را نیز به انجام رساندند. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رحلت این عالم مجاهد را به محضر حضرت بقیة‌الله الاعظم(عجل‌الله‌ تعالی...
 • پاسخ رئیس هیئت مدیره شهر فرودگاهی امام خمینی ره به گردشگر روس
 • خبرگزاری میزان- به دنبال انتشار فیلمی از سوی یک زن گردشگر روس در فضای مجازی با ادعای وضعیت نامناسب در شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ، رئیس هیئت مدیره و سرپرست این شرکت توضیحاتی را ارائه کزد. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در توضیحات کوروش فتاحی آمده است :«ضمن احترام به اصحاب رسانه که نگاه، کلام و قلم خود را در راه اعتلای ایران اسلامی امان مصروف می‌دارند؛ چندی است که ویدئویی از سوی خانم روسی که تناسبی بین صحبت‌های ایشان با تصویر دیده نمی‌شود، دست به دست در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان فضای مجازی در حال توزیع است؛ در این ویدئو، گردشگر روسی مدعی است افسران ایران «شینگن» را نمی‌شناسند؟!» در ادامه این گفته‌های فتاحی آمده است: سیستم گذرنامه ایران از کشور‌های پیشرو در امور مرزی بوده به حدی که در حال حاضر عضو پایگاه اطلاعات سیستم PKD ایکائو هست، ایران اسلامی از پیشرو‌های پاسپورت الکترونیکی از سال‌های پیش هست، فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) از معدود فرودگاه‌های جهان هست که در آن ویزای فرودگاهی صادر می‌شود، فرودگاه امام در طول یک سال حداقل ۴ میلیون مسافر خروجی دارد و افسران گذرنامه ما در منطقه به‌عنوان بهترین تشخیص دهنده ویزای درست از جعلی معروف هستند. در بخش دیگری از گفته‌های سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) آمده است: مدت زمان انجام چک گذرنامه در گیت‌های فرودگاه امام به‌طور متوسط ۶ ثانیه هست و حداکثر زمان ماندگاری در شلوغ‌ترین صف‌ها حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هست، در حالی که در کشور‌های دیگر این رقم بیشتر است. در بخش پایانی صحبت‌های فتاحی خطاب به اصحاب رسانه آمده است: برادران شما در حال تلاش شبانه‌روزی هستند تا در ظرفیتی ۴.۵ میلیونی به قریب ۹ میلیون نفر خدمات بدهند و فرصتی برای خودنمایی و عرض اندام ندارند؛ اینان با تلاش‌ها و موفقیت‌های پی در پی خود در پرواز‌های تابستانی و...
 • تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام خمینی ره
 • اعضای مجلس خبرگان رهبری صبح امروز با حضور در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری به همراه هیئت رئیسه و اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در حرم مطهر با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند. به گزارش مهر، سومین اجلاسیه رسمی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار شد و شب گذشته با صدور بیانیه پایانی این اجلاسیه در ساختمان مجلس قدیم به کار خود پایان داد. اعضای خبرگان بعد از زیارت حرم امام خمینی (ره) با رهبر انقلاب اسلامی دیدار خواهند کرد.
 • تجدید میثاق رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام خمینی ره
 • آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری به همراه هیئت رئیسه و اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در حرم مطهر با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند. سومین اجلاس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روزهای 28 و 29 شهریور به ریاست آیت الله جنتی در محل مجلس قدیم برگزار شد.
 • رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان های حضرت امام خمینی ره تجدید میثاق کردند
 • خبرگزاری میزان- اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در حرم مطهر با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان،آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری به همراه هیئت رئیسه و اعضای مجلس خبرگان رهبری با حضور در حرم مطهر با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند. سومین اجلاس پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روزهای 28 و 29 شهریور به ریاست آیت الله جنتی در محل مجلس قدیم برگزار شد. انتهای پیام/
 • خاطره جالب محمد علی ابطحی از نظر امام در مورد پخش موسیقی درمحرم رادیو مارش عزا محرم وامام خمینی
 • به گزارش جماران، محمد علی ابطحی در کانال تلگرام خود نوشت: در دهه ۶۰ موزیک عزایی بود که فقط همان در ایام عزاداری پخش می شد.دیوار محکمی بسته شده بود که بنا به رسم آن ایام اگر یک دقیقه هم در آن روز موسیقی ای غیر همان مارش عزا پخش می شد، گناه کبیره بود و اهانت به منبع آن ایام عزاداری. الان روزهای عزا خیلی گل و بلبل است. سال ۶۳ که من مدیر رادیو ایران شدم، اوج مبارزه با موسیقی در رادیو بود. مدیران رادیو ادعا می کردند که امام خمینی هر نوع موسیقی را حرام می داند. مساله موسیقی و مارش عزا خیلی خودش را در ایام محرم وصفر نشان می داد. به خصوص که ایام جنگ هم بود و طبعاً با شعار کلیدی راه قدس از کربلا می گذرد، ایام محرم و صفر اوج تبلیعات دینی وحماسی برای جبهه ها بود. سال قبل از مدیریت من احتمالاً با این استدلال که اولا موسیقی کلاً حرام است ودوم اینکه بنا به اصطلاح رایج آن ایام موسیقی باعث تخدیر مردم است، وهرچه کمتر باید پخش شود، بهانه ای پیدا می کردند که در رادیو ایران از روز اول ماه محرم موسیقی عزا را جایگزین سرودهای آن ایام نمایند. چند ماه بعدِ مدیریت من که در حقیقت به نوعی برای مقابله باتفکر حاکم بر رادیوی آن روز منصوب شده بودم،اولین ماه محرم فرا رسید. اتهام دیرین من و دوستان ما و ریاست شجاع رادیو تلویزیون در آن ایام، محمد هاشمی که در یک عملیات شبه کودتایی تغییر پیدا کرد و با مداخله امام دوباره رییس شد، همه، کم توجهی به ارزشها بود. ما هم بر اساس رسمی که از سال قبل در رادیو مقرر شده بود در ماه محرم که احتمالا در سال ۶۳ یا ۶۴ بود، از صبح روز اول محرم بساط موسیقی را جمع کردیم و موسیقی...
 • سرلشکر باقری:بهتر است دشمنان به شهر تکریت بروند و قبر صدام را ببینند/هرگاه نام امام خمینی می آیند همه به احترام او می ایستند
 • رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه آموزه‌های دوران دفاع مقدس باید سینه به سینه به جوانان و نسل‌های آینده منتقل شود، گفت: تجاوز به ایران سرنوشت صدام را برای دشمنان رقم می‌زند. به گزارش جماران؛ سرلشکر محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح که روز پنج‌شنبه (۳۰ شهریور) در همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت در جمع فرماندهان و مقامات کشوری و لشکری در تالار خلیج‌فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سخن می‌گفت با اشاره به آموزه‌های دوران دفاع مقدس بیان کرد: تکیه به خدا، ولایت‌مداری و تبعیت از رهبری، نفی سلطه‌پذیری، ایثار، مقاومت در برابر دشمنان، آسیب‌ناپذیری در برابر دشمن، عزت نفس، ابتکار و خلاقیت، خوداتکایی، بن‌بست‌شکنی، مشارکت ملی و همگانی از جمله درس‌هایی است که ما در دوران دفاع مقدس آموخته‌ایم. وی یادآور شد: هوشیاری و قدرت اطلاعاتی، حفظ توان رزمی و وحدت ملی نیز از دیگر آموزه‌های دوران دفاع مقدس هستند. این درس‌ها باید سینه به سینه توسط پیشکسوتان دوران دفاع مقدس به نسل‌های مختلف منتقل شود. او تاکید کرد: امروز در طرح‌ها و برنامه‌های خود هیچ کاستی‌ای نداریم و در اجرای آنها نیز حتی یک مستشار و خارجی حضور ندارد. سرلشکر باقری درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق گفت: اینکه اکنون کشور عراق به چنین روزی افتاده ناشی از فقدان ولایت‌مداری و تبعیت از رهبری است. این همه‌پرسی اتفاقی نادرست است و نباید انجام شود اما متاسفانه چنددستگی در کشورها چنین شرایطی را برایشان ایجاد می‌کند. این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به شجاعت شهدای مدافع حرم بیان کرد: زمانی در دوران دفاع مقدس همه کشور درگیر جنگ بودند اما اکنون چنین چیزی نیست و شهدای مدافع حرم امروز که همه مسابقه دنیاطلبی دارند کار بسیار ارزشمندی انجام می‌دهند. برای دفاع از ارزش‌ها حضور پیدا می‌کنند و کاری بسیار شجاعانه انجام می‌دهند. امروز که یگان‌ها حضور پیدا می‌کنند اقشار مختلف نیروهای مسلح برای من...
 • توصیه های رئیس مجلس خبرگان رهبری در ارتباط با امام ره/امروز به تقویت روحیه انقلابی و جهادی نیاز داریم/تاکیدات آیت الله جنتی به حسن خمینی
 • رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که جهاد فی‌سبیل‌الله در راس احکام و حافظ اصول است ، گفت: امروز به تقویت روحیه انقلابی و جهادی نیاز داریم. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از شبکه خبریتهران نیوز ، آیت‌الله احمد جنتی لحظاتی پیش در آیین تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان‌های والای امام خمینی (ره) که در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدا اظهار داشت:مایل هستیم که زودتر به زیارت امام خمینی (ره) مشرف شویم، اما مشغله‌ها اجازه نمی‌دهند. وی گفت: درباره امام هر چه فکر می‌کنم، ناراحت می‌شوم از اینکه چرا ایشان را نشناختیم. هر چه بیشتر آثار ایشان را مطالعه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که «ما عرفناک حق معرفتک.» رئیس مجلس خبرگان رهبری با توصیه به مطالعه بیشتر آثار امام خمینی (ره) افزود: هر چه آثار ایشان را بیشتر مطالعه کنید، زنده‌تر می‌شوید. ما باید از تربیت‌های معنوی ایشان استفاده کنیم. من خودم به مطالعه بیشتر آثار امام علاقه‌مند هستم. وی بیان داشت:در هر زمانی کافر، مومن و فاسق هستند و این موضوع به زمان خاصی اختصاص ندارند. آیات قرآن در هر زمانی مخاطبان خودش را دارد. درباره مومنان و حتی کافران و فاسقان آن زمان با زبان خودشان صحبت کرده است. آیت‌الله جنتی عنوان کرد: به آیات قرآن نگاه می‌کردم تا ببینم کدام آیات را می‌توانم با امام تطبیق دهم؟ ، آیاتی درباره مجاهدان و مخلصان در قرآن کریم وجود دارد. مصداق بارز این آیات، حضرت امام (ره) هستند. وی ادامه داد: به آیه شریفه «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ ۗ وَکَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِیبًا» بیشتر توجه کنید. ایشان واقعاً طوری بود که از هیچ‌کس ترسی نداشتند. وقتی ایشان را دستگیر و به تهران آورده بودند، خودشان قسم می‌خوردند که من...
 • امام جمعه خرم آباد:قیام عاشورا در عزاداری های امام حسین ع تبیین شود
 • خرم آباد - ایرنا - نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه عزاداری های در ماه محرم باید تاثیر گذار باشد گفت: عزاداری امام حسین(ع) باید تبیین قیام عاشورا باشد. به گزارش ایرنا آیت الله سید احمد میرعمادی عصر چهارشنبه در همایش عاشورائیان در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر لزوم آمیخته شدن شور و شعور حسینی افزود: عزاداری ها باید آمیخته با عقل، منطق و فهم باشند.وی اظهار کرد: باید در عزاداری های حق الناس و حق الله رعایت و با احساسی پاک این مهم انجام شود.نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: هیات های عزاداری اکنون منظم هستند و اشعار بی معنا تغییر یافته اند اما هنوز برخی اشعار مناسب عزادارای سالار شهیدان انتخاب نمی شوند.آیت الله میرعمادی گفت: مسئولان هیات ها باید از طلبه های جوان برای منبر استفاده کنند چراکه مجالس امام حسین(ع) زمینه ای برای رشد و تربیت است.مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان نیز اظهار کرد: همایش عاشوراییان متشکل از هیات های مذهبی در خرم آباد و ١٠ شهرستان دیگر برای محتوا بخشی به عزاداری ها برگزار شده است.حجت الاسلام سعید مهدوی امین افزود: ٢هزارو ٥٠٠ مداح و ٢هزارو ٣٥٠ هیات در لرستان ثبت سامانه شده است که در ماه محرم فعالیت می کنند.٣٢١٠/3022خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان کردی
 • توصیه آیت الله جنتی به سید حسن خمینی
 • رییس مجلس خبرگان با بازخوانی مواضع امام راحل گفت: باید مواضع و مطالب امام، به طور مرتب برای مردم بیان شود. به گزارش مشرق، آیت الله احمد جنتی در مراسم تجدید میثاق اعضاء مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام(ره) طی سخنانی گفت: خداوند متعال را شاکرم، که توفیق تجدید میثاق با امام(ره) را هر سال در پایان اجلاس خبرگان به ما می دهد و ما مایل هستیم، که هرچه زودتر به زیارت امام(ره) نائل شویم، اما مشاغل زیاد و کم توفیقی اجازه نمی دهد و حضور هم اکنون ما یک توفیق است. وی اضافه کرد: در مورد حضرت امام(ره) هرچه بگوییم کم است و من بسیار ناراحت هستم، که علی رغم این که سالیان سال خدمت امام(ره) بودیم، نتوانستیم ایشان را بشناسیم. رییس مجلس خبرگان رهبری ضمن توصیه به مطالعه آثار امام(ره) گفت: آثار ایشان، از قبیل صحیفه امام(ره) ، وصیت نامه و دیگر آثار کتبی ایشان مانند چهل حدیث و امثال آن را مطالعه کنید، با مطالعه آثار امام(ره) ایمان انسان زنده می شود و حس می کند، در حال تجدید حیات ایمانی است، باید از برکات معنوی امام(ره) باید استفاده برد. جنتی با بیان این که در هر زمان کافر، منافق، مومن و فاسق است، گفت: منافقان صدر اسلام و مومنین صدر اسلام با منافقین و مومنین امروز تفاوت دارند، اما این رشته ادامه دارد، آیات قرآن در هر زمان راهگشا است، برخی آیات قرآن در خصوص مومنین، مجاهدین، مخلصین و عباد الرحمن با امام(ره) تطبیق می کند. وی با اشاره به جمله ای که مقام معظم رهبری در خصوص امام(ره) نقل کردند، اظهار داشت: ایشان فرمودند « من در قضیه ای با امام صحبت می کردم و خواستم بگویم، شما نگران فلان چیز هستید، مطرح کردم که شما می ترسید که، اما امام(ره) به سرعت پاسخ دادند، که من از هیچ چیز نمی ترسم،...
 • ۲۳۰ هیئت مذهبی در خمینی شهر مجوز ندارند
 • مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خمینی گفت: حدود ۳۰۰ هیئت مذهبی در شهرستان داریم که ۷۰هیئت با تکمیل فرم امور ثبتی خود را انجام داده اند و مجوز لازم را دریافت کرده اند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازقلمکده حجت الاسلام سید محمدحسین امامی، شامگاه چهارشنبه در حاشیه همایش مسئولان هیئت های مذهبی شهرستان خمینی شهر درباره برنامه های هیئات مذهبی شهرستان خمینی شهر و اقدامات انجام شده برای بهتر برگزار شدن عزای اباعبداله الحسین(علیه السلام) گفت: همه ساله گردهمایی هیئت های مذهبی در نزدیک محرم برگزار می شود که بخشنامه ها و ابلاغیه های لازم از سوی سازمان تبلیغات و همچنین موارد ایمنی و امنیتی که باید رعایت شود از سوی مسئولان و کارشناسان مربوطه برای دست اندرکاران هیئت های شهرستان در آن همایش بیان می شود. وی با تاکید بر اینکه همه هیئت های مذهبی قدیمی و جدید باید در سامانه کشوری طوبی ثبت نام کنند تا مجوز فعالیت بر آنان صادر شود، خبر داد: حدود 300هیئت مذهبی در شهرستان داریم که 70هیئت با تکمیل فرم امور ثبتی خود را انجام داده اند و مجوز لازم را دریافت کرده اند، هیئت هایی که دارای مجوز نباشند به تدریج توسط نیروی انتظامی تذکر خواهند گرفت و در آینده برنامه هایی پیش بینی شده است. مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خمینی شهر اظهار کرد: امسال ساماندهی چایخانه ها و موکب هایی که در معابر سطح شهر دایر می شوند در دستور کار قرار دارد و همه این چایخانه ها باید دارای مجوز از مراجع قانونی باشند. وی تصریح کرد: نظارت بر هیئت ها در دهه محرم انجام می شود و اگر تبلیغ بدعت یا انحرافی در مراسمی مشاهده شد، گزارش تخلفات به سازمان تبلیغات گزارش و برخورد لازم با هیئت متخلف انجام می شود. حجت...
 • توصیه آیت الله جنتی به سیدحسن خمینی
 • رئیس مجلس خبرگان رهبری در مراسم تجدید میثاق اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرمان امام راحل، در نبود سیدحسن خمینی توصیه‌ای به وی داشت. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی(ره)، گفت: برای شناخت بهتر امام(ره) باید آثارشان را مطالعه کنیم و من به شخصه با اینکه سال‌های سال در خدمت‌شان بودم به خوبی ایشان را نشناخته‌ام.وی با اشاره به صفت شجاعت امام‌خمینی(ره) خاطره‌ای از ایشان بیان و تصریح کرد:امام(ره) در زمان دستگیری هم فرمودند کهوالله من نترسیدم، ولی آنها ترسیده بودند و به عمل نشان دادند که از هیچ قدرتی جز خداترسی ندارند.رئیس مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: دوپیام که امام(ره)برای حجاج داده‌اند از بهترین بیانات ایشان است که بنده آن را چندین بار خوانده‌امکه بسیار جالب و تأثیرگذار در مسائل جاری استو روحیه جهادی و انقلابی‌گری را در انسان زنده می‌کند.آیت‌الله جنتی اظهار داشت:امروز لازم است روحیه انقلابی و جهادی تقویت شود که زمینه آن در جوانان آماده است،به شرطی که ببینند ما مسئولان با صداقت با آنها صحبت می‌کنیم و عمل ما حرف‌مان را تأیید می‌کند که خبرگان باید پیشاپیشدر حرکت باشد و جوانان را راهنمایی و روحیه و فطرت اسلامی و انقلابی را شکوفا کنند.وی در پایان خاطرنشان کرد:بنده مایل بودم که آقای سیدحسن خمینی هم اینجا بودند و به ایشان عرض می‌کردم که از همه اولاتر به این موضوع، بیت امام‌خمینی(ره) است.انتهای پیام/ R1487/P1011121/S1,10/CT11 موضوعات مرتبط آیت‌الله جنتی
 • توصیه های رییس مجلس خبرگان به سیدحسن خمینی
 • رییس مجلس خبرگان گفت با بازخوانی مواضع امام، گفت: باید مواضع و مطالب امام، به طور مرتب برای مردم بیان شود.به گزارش مهر، آیت الله احمد جنتی در مراسم تجدید میثاق اعضاء مجلس خبرگان رهبری با آرمان های امام(ره) طی سخنانی گفت: خداوند متعال را شاکرم، که توفیق تجدید میثاق با امام(ره) را هر سال در پایان اجلاس خبرگان به ما می دهد و ما مایل هستیم، که هرچه زودتر به زیارت امام(ره) نائل شویم، اما مشاغل زیاد و کم توفیقی اجازه نمی دهد و حضور هم اکنون ما یک توفیق است.وی اضافه کرد: در مورد حضرت امام(ره) هرچه بگوییم کم است و من بسیار ناراحت هستم، که علی رغم این که سالیان سال خدمت امام(ره) بودیم، نتوانستیم ایشان را بشناسیم.رییس مجلس خبرگان رهبری ضمن توصیه به مطالعه آثار امام(ره) گفت: آثار ایشان، از قبیل صحیفه امام(ره) ، وصیت نامه و دیگر آثار کتبی ایشان مانند چهل حدیث و امثال آن را مطالعه کنید، با مطالعه آثار امام(ره) ایمان انسان زنده می شود و حس می کند، در حال تجدید حیات ایمانی است، باید از برکات معنوی امام(ره) باید استفاده برد.جنتی با بیان این که در هر زمان کافر، منافق، مومن و فاسق است، گفت: منافقان صدر اسلام و مومنین صدر اسلام با منافقین و مومنین امروز تفاوت دارند، اما این رشته ادامه دارد، آیات قرآن در هر زمان راهگشا است، برخی آیات قرآن در خصوص مومنین، مجاهدین، مخلصین و عباد الرحمن با امام(ره) تطبیق می کند.وی با اشاره به جمله ای که مقام معظم رهبری در خصوص امام(ره) نقل کردند، اظهار داشت: ایشان فرمودند «من در قضیه ای با امام صحبت می کردم و خواستم بگویم، شما نگران فلان چیز هستید، مطرح کردم که شما می ترسید که، اما امام(ره) به سرعت پاسخ دادند، که من از هیچ چیز نمی ترسم، امام نگذاشت جمله تمام شود و اظهار داشتند...
 • مهم ترین برنامه قیام امام حسین ع/ویژگی های قرآنی اصحاب امام حسین ع
 • حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.همان‌گونه که هر فردی با هر گرایش،‌تفکر و سن می‌تواند از قرآن درس‌ها بیاموزد،‌ قیام عاشورا نیز درس‌آموز است. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا بررسی مهم‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی اصحاب امام حسین(ع) از جمله نیازهای روز شیعیان است؛ زیرا کسی که می‌خواهد واجد بهترین ارزش‌ها باشد، باید وارد کلاس کاروانیان و کلاس کربلا و عاشورا شود. این نوع نگاه انسان مؤمن را از مرحله شور و احساسات به مرحله شعور و معرفت رهنمون می‌کند.فلسفه قیام امام حسین (ع) و ویژگی‌های اصحاب آن حضرت موضوع گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خلج از کارشناسان امور مذهبی است. تسنیم:در جریان بازخوانی قیام تاریخ ساز امام حسین(ع)، ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصحاب و یاران آن حضرت نیز مورد توجه قرار دارد. از نگاه جنابعالی این شاخصه‌ها کدامند؟ابتدا مقدمه‌ای عرض کنم؛ حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.قرآن کتابی است که هر قشری، هر فکری و در هر سنی می‌تواند بهره ببرد و برای همه درس‌ها دارد و درس‌آموز است.کسی که با کتاب قرآن مانوس شود، می‌­تواند از آن استفاده کند.قیام عاشورا و سیدالشهدا نیز همین گونه است،حادثه عاشورا، حادثۀ دیروز و امروز و فردای ماست و ما با آن کار داریم. معروف و مشهور این است که وجود مقدس سیدالشهدا(ع)72 یار داشتند که از کودک 6 ماهه تا پیرمرد90 ساله در بین یاران حضرت دیده می‌شود.اینکه می‌­گویم ماجرای امام حسین(ع) و عاشورا جامعیت دارد، یعنیدر بین اصحاب حضرت، افرادی کلبی، مسیحی و عثمانی‌مذهب بودند؛ یعنی کسانیدر بین اصحاب حضور داشتند که اصلاً با فلسفه امامت آشنا نبودند. نقل شده که زهیر بن قین عثمانی‌مذهب بود، به جایی رسید که فرماندۀ سمت راست سپاهسیدالشهدا شد. خیلی عجیب است. یکی از شهدای کربلا ایرانی است؛ یکی از این 72 نفر زن است. روز هشتم محرم با همسرشبه خیمه امام حسین(ع) آمد ودو...
 • قداره کشی در دفتر یک امام جمعه
 • بیرانوند نماینده سابق مجلس گفت: در همان ساعتی كه ما در حال مذاكره بودیم توسط اعوان و انصار ایشان كه بعضا اصلا ارتباطی با نماز جمعه نداشتند و عده‌ای هم اهل نماز جمعه بودند، با چاقو و تبر و ابزار قتاله در جلسه در حضور خود ایشان و در مرتبه دوم كه خود ایشان حضور نداشتند، به اتاق محل جلسه ورود كردند و شیشه‌ها را شكستند و چند نفر از دوستان طلبه ما را مجروح كردند. البته ما اقدام به برخورد با آنان نكردیم. گروه سیاست جهان نيوز: روزنامه افکار در گزارشی نوشت: مردم شهرستان بروجرد از شش ماه قبل به علت اقدامات نامتعارف امام جمعه این شهر دست به اعتراض علیه وی زدند. در همین راستا تعدادی از نمایندگان و بزرگان این شهر برای حل و فصل این ماجرا و منتقل كردن انتقادات مردم در جلسه‌ای در دفتر حجت‌الاسلام و المسلمین ترابی امام جمعه این شهر جمع شدند. در همین زمینه بهرام بیرانوند نماینده سابق مجلس كه یكی از افراد معترض به امام جمعه این شهر بوده به خبرنگار افكار گفت: بعد از ماه‌ها پیگیری حدودا دو هفته پیش از طریق شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به امام جمعه شهرستان بروجرد و امام جمعه شهرستان خمین ابلاغ می‌شود كه یك جا‌به‌جایی صورت خواهد گرفت. متعاقب آن حدودا چهل الی پنجاه نفر از شهرستان بروجرد كه از نزدیكان آقای ترابی امام جمعه بروجرد بودند، پیش آقای تقوی رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه رفته و خواستار تغییر این حكم می‌شوند. مصادره راهپیمایی اما ظاهرا امام جمعه شهرستان بروجرد و اطرافیان وی كه به گفته شاهدان عینی بعضا اهل نماز جمعه هم نبودند، این اقدام را تاب نیاورده و در راهپیمایی كه در حمایت از مردم میانمار توسط مردم این شهرستان انجام گرفته بود، دست به اقدامات خشونت‌آمیز ‌زده و فضای راهپیمایی را به حاشیه می‌كشانند. بیرانوند در همین زمینه با...
 • برنامه های دهه اول محرم در حرم امام رضا ع اعلام شد
 • معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی برنامه‏‌های عزاداری دهه اول محرم حرم مطهر رضوی را تشریح کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به‌نقل از آستان‌‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی اظهار داشت: با توجه به اینکه دهه اول محرم سال جاری با هفته دفاع مقدس مصادف شده است، لذا ویژه برنامه‌های متعدد فرهنگی و تبلیغی از سوی حرم مطهر رضوی برای زائران و مجاوران حرم رضوی تدارک دیده شده است.وی از برگزاری روزانه بیش از 15 جلسه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری در رواق‌های امام خمینی(ره), دارالحجه، دارالاجابه و شبستان نهاوندی، میلانی و شبستان معارف حسینی خبر داد و گفت: آیت‌الله سید احمد خاتمی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، حجج اسلام والمسلمین کاردان، سرلک، واعظ موسوی و پژمانفر از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند.معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: سخنرانان و کارشناسان دینی، امسال شاخص‌های سبک زندگی عاشورایی و حسینی را در حرم مطهر رضوی تبیین و بررسی می‌کنند و مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت.زمان برگزاری برنامه‏‌هاحسینی ادامه داد: ویژه برنامه‌های ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دهه اول محرم همه روز بعد از نماز صبح و قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب، در اماکن متبرکه رضوی برگزار می‌شود.وی درباره برنامه‏‌های روضه‏خوانی و سینه‏زنی حرم مطهر رضوی گفت: همچنین مراسم مرثیه سرایی و عزاداری با حضور مداحان و ذاکران برجسته اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در قالب ویژه برنامه «در رثای ثارالله» هر روز بعد از نماز صبح، قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب در صحن جامع رضوی، رواق بزرگ امام خمینی(ره)، ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، شبستان معارف حسینی و رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی برپا می‌شود.وی ادامه داد: همچنین در ایام دهه...
 • امام ره ارتش را به خوبی می شناخت
 • یکی از فرماندهان پیشکسوت ارتشی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضدانقلاب و برخی از دشمنان شعار انحلال ارتش و ایجاد یک ارتش بی‌طبقه توحیدی را سر دادند اما امام (ره) به خوبی ارتش را می‌شناخت و اجازه انحلال ارتش را نداد. به گزارش ایسنا، امیر سرلشکر حسن حسنی سعدی در همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهان و مقاومت در رابطه با شرایط پیش از آغاز جنگ تحمیلی در کشور گفت: ارتش عراق روز سی‌ و یکم شهریورماه ۱۰ الی ۱۲ فرودگاه و منطقه نظامی ما را با ۱۹۲ فروند هواپیما مورد هجوم قرار داد. بلافاصله فردای آن روز خلبانان نیروی هوایی ایران با ۱۴۰ فروند هواپیما پاسخ قاطعی به این تجاوز دادند اما اکنون باید به تحلیل شرایط وضعیت ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا روز سی و یکم شهریورماه سال ۵۹ پرداخت. وی توضیح داد: ۲۰ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ آغاز شد در آن زمان به دلیل برخی از تصمیم‌های اشتباه ارتش شرایط مطلوبی نداشت. از طرف دیگر برخی‌ها پادگان‌ها را تخلیه کرده بودند و یک عده افراد فرصت طلب اقلام را به غنیمت بردند اما تعدادی از عناصر دلسوز در ارتش شب و روز از ورود افراد غیرمجاز به پادگان‌ها جلوگیری کردند. از طرف دیگر ۱۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی قائله کردستان توسط نیروهای ضدانقلاب آغاز شد. آنها توانستند پادگان مهاباد را خلع سلاح کنند و پس از آن به سمت سنندج رفتند. در قائله کردستان ۳۳۴ نفر از افسران و درجه‌داران شهید شدند. ۶۸۰ نفر جانباز شدند. ۲۷۸ نیروی وظیفه به شهادت رسیدند و ۲۸ خلبان شهید شدند. همچنین نیروی هوایی ۳۸ جانباز تقدیم کشور کرد. حسنی سعدی افزود: در چنین موقعیتی یعنی روز ۱۵ اسفندماه امام دستور بازگشت ارتشیان به پادگان‌ها را داد. عده‌ای با لباس شخصی به پادگان آمدند و چون نزدیک عید بود برخی‌ها حتی بدون مرخصی به...
 • تشریح برنامه های دهه اول محرم در حرم امام رضا ع
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی؛ معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی به تشریح برنامه‏ های دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی پرداخت و اظهار کرد: با توجه به اینکه دهه اول محرم سال جاری با هفته دفاع مقدس مصادف شده است، لذا ویژه برنامه‏ های متعدد فرهنگی و تبلیغی از سوی حرم مطهر رضوی برای زائران و مجاوران حرم رضوی تدارک دیده شده است. وی از برگزاری روزانه بیش از 15 جلسه سخنرانی و بیان معارف حسینی با حضور سخنرانان برجسته کشوری در رواق‌های امام خمینی(ره), دارالحجه، دارالاجابه و شبستان نهاوندی، میلانی و شبستان معارف حسینی خبر داد و گفت: آیت‌الله سید احمد خاتمی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، حجج اسلام والمسلمین کاردان، سرلک، واعظ موسوی و پژمانفر از جمله سخنرانان حرم رضوی در دهه اول محرم هستند. معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: سخنرانان و کارشناسان دینی، امسال شاخص‌های سبک زندگی عاشورایی و حسینی را در حرم مطهر رضوی تبیین و بررسی می‌کنند و مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان خواهند پرداخت. زمان برگزاری برنامه ‏ها در حرم حسینی ادامه داد: ویژه برنامه‌های ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در دهه اول محرم همه روز بعد از نماز صبح و قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب، در اماکن متبرکه رضوی برگزار می‌شود. وی درباره برنامه ‏های روضه‏ خوانی و سینه ‏زنی حرم مطهر رضوی گفت: همچنین مراسم مرثیه سرایی و عزاداری با حضور مداحان و ذاکران برجسته اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در قالب ویژه برنامه «در رثای ثارالله» هر روز بعد از نماز صبح، قبل و بعد از نماز ظهر و مغرب در صحن جامع رضوی، رواق بزرگ امام خمینی(ره)، ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد، شبستان معارف حسینی و...
 • شهیدی که شیر جبهه ها و نظرکرده امام رضا ع بود
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، دیدار هفتگی جامعه قرآنی با خانواده شهدای قرآنی که هر هفته چهارشنبه‌ها انجام می‌شود، عصر امروز ۲۹ شهریورماه به دیدار با خانواده شهید حسن قربانلو اختصاص یافته بود.در این دیدار که رحیم قربانی، رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ حضور داشت در سخنان کوتاهی به برنامه دیدار با خانواده شهدا اشاره کرد و گفت: بیش از دو سال است که این دیدارها با خانواده شهدای قرآنی انجام می‌شود و تبدیل به یک سنت حسنه شده است.پدر شهید حسن قربانلو در این دیدار به دوران کودکی و نوجوان فرزندش اشاره کرد و گفت: بهترین الگو در هیئت‌ها و مساجد شکل می‌گیرد و حسن و سایر فرزندانم ارتباط زیادی با هیئت‌ها و مساجد داشتند و خودم نیز پای منبر علمای بسیاری بوده‌ام، همچنین منبر حضرت آقا(مقام معظم رهبری) و مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را نیز درک کرده‌ام.وی ادامه داد: من هشتاد و دو سال سن دارم و از حدود 20-30 سال پیش حضرت آقا در هیئت انصارالحسین(ع) حضور می‌یافت و سخنرانی می‌کرد و در آنجا نماز می‌خواند و ما نیز پای منبر و درس‌های وی می‌نشستیم و عمری را در کنار رهبری بوده‌ایم.پدر شهید افزود: شهیدحسن قربانلو پرورش‌یافته مکتب سیدالشهدا(ع) بود و در کلاس‌های قرآن استاد محمدی همراه با افرادی چون قصری‌زاده حضور می‌یافت و قاری قرآن بود در جبهه‌ها نیز به علت رشادت‌ها و شجاعتش، او را «حسن کمیل» می‌نامیدند و او شیر جبهه‌ها بود.وی بیان کرد: حسین الله‌کرم از پیشکسوتان سپاه پاسداران در دوران جنگ، به دلیل جنگ‌آوری‌های حسن، در جنگ مهران او را خواستند و در این دوران اسرایی از ارتش را اسیر کرده بودند که حسن با 90 نفر به خط مقدم رفت و محاصره شد و با همراهانش در آزادسازی مهران به شهادت رسید. خبر آمد که جنازه حسن را پیدا نمی‌کنند و من گفتم؛ امکان ندارد که حسن اسیر...
 • خاطره تکان دهنده امام از یک ترس بزرگ
 • خاطره امام خمینی از ترس ساواکی‌ها از مجالس عزای اباعبدالله (ع)/ایناها که هیچ؛ قدرت‌های بزرگ از دستگاه عظیم مردمی امام حسین (ع) می‌ترسند. دریافت.mp4
 • بازنمای جوهره اندیشه های ناب امام در سیاست
 • رهبرانقلاب در دیدار اخیر رئیس و اعضای دوره جدیدمجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن سه وظیفه مهم آن و تشریح هر یک،در نهایت درباره نوع رابطه‌ای که مجمع باید با امام راحل داشته باشدنکته مهمی را یادآور شدند. به گزارش جهان نيوز، رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر رئیس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با بر شمردن سه وظیفه مهم آن و تشریح هر یک، در نهایت درباره نوع رابطه‌ای که مجمع باید با امام راحل داشته باشد تا وظایف اصلی‌اش درست انجام شود نکته مهمی را یادآور شدند که اجمالاً در ذیل موضوعارزش جایگاه و کارکرد مجمع تشخیص مصلحت در نظام اسلامی به آن است که همچون امام انقلابی به مسائل بپردازد تحلیل و بررسی می‌شود.تشخیص مصلحت، مشاورت در تعیین سیاستهای کلیوارائه راه حل در معضلات کشور سه وظیفه مهمی است که رهبر معظم انقلاب برای مجمع تشخیص مصلحت نظام بر شمردند و درباره هر یک توضیحاتی دارند؛ با وجود این توضیحات بسیار دقیق و تخصصی معظم له در انتها، به شاخصی پرداختند که انجام وظیفه مجمع و توضیحات شخصی ایشان درباره درست انجام شدن وظایف مجمع در ذیل و سایه آن محقق می‌شود. معظم له این مهم را چنین بیان کردند: مجمع تشخیص مصلحت یادآور امام بزرگوار و فراورده انقلاب است، و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است؛ بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً‌ حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گرانقدر امام از آن مشاهده نشود. همانگونه که از ظاهر فراز فوق بر می‌آید بخش اول آن یعنی از ابتدایمجمع تشخیص مصلحت تا انقلابی فکر و عمل کند توضیحی تخصیصی ایجابی است و مابقی آن توضیحی عمومی(کلی) و سلبی است. با تأمل در عبارتهای فراز فوق به نظر می‌رسد نکته بسیار ضروری...
 • پاسخ فرودگاه امام به یک ادعای عجیب
 • چند روز قبل فیلمی از توریست روسی در فرودگاه امام خمینی (ره) منتشر شد که وی در آن ادعا می‌کرد مجبور شده در صف‌های چند ساعته بایستد و در زمان ارائه‌ ویزا نیز مامور ایرانی توانایی تشخیص ویزای شینگن را نداشته است. به گزارش ایسنا، توریست روس در این فیلم ادعا می‌کند وقتی به مامور چک پاسپورت ایرانی گفته که ویزای شینگن دارد این مامور به اشتباه شینگن را شهری در یک کشور اروپایی تصور کرده و از تایید آن ممانعت کرده است. این توریست روسی همچنین با نگاهی انتقادی در این فیلم می‌گوید که اگر ایرانی‌ها قصد دارند نسبت به افزایش تعداد توریست‌های خارجی خود اقدام کنند با این زیرساخت‌ها به جایی نخواهند رسید، زیرا فرودگاه امام خمینی (ره) بدترین فرودگاهی است که این توریست تاکنون با آن مواجه شده است. به دنبال این اتفاق کوروش فتاحی، سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ، در یادداشتی پاسخ‌هایی جدی به این توریست روسی داده و تقریبا تمامی ادعاهای او را تکذیب کرده است. طبق توضیحات فتاحی، سیستم گذرنامه ایران از کشورهای پیشرو در امور مرزی به حساب می‌آید به حدی که در حال لازم ایران عضو پایگاه اطلاعات سیستم PKD است. در کنار آن ایران در حوزه پاسپورت‌های الکترونیکی نیز از سال‌ها پیش جزو کشورهای پیشرو به حساب می‌آید. فرودگاه امام خمینی (ره) طبق توضیحات فتاحی از معدود فرودگاه‌های جهان است که در آن ویزای فرودگاهی صادر می‌شود و در طول سال حداقل چهار میلیون مسافر خروجی دارد. در بخش بعدی توضیحات سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) مشخص می‌شود نه تنها افسران گذرنامه فرودگاه امام خمینی (ره) مشکلات مبنایی ندارند که حتی آنها در منطقه به عنوان بهترین تشخیص دهنده ویزای درست از تقلبی به شمار می‌روند و مدت زمان اندک چک گذرنامه در گیت‌های فرودگاه امام خمینی (ره) به طور متوسط تنها شش ثانیه است. فتاحی به...
 • ویژگی های قرآنی اصحاب امام حسین ع
 • حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.همان‌گونه که هر فردی با هر گرایش،‌تفکر و سن می‌تواند از قرآن درس‌ها بیاموزد،‌ قیام عاشورا نیز درس‌آموز است. خبرگزاری تسنیم: بررسی مهم‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی اصحاب امام حسین(ع) از جمله نیازهای روز شیعیان است؛ زیرا کسی که می‌خواهد واجد بهترین ارزش‌ها باشد، باید وارد کلاس کاروانیان و کلاس کربلا و عاشورا شود. این نوع نگاه انسان مؤمن را از مرحله شور و احساسات به مرحله شعور و معرفت رهنمون می‌کند.فلسفه قیام امام حسین (ع) و ویژگی‌های اصحاب آن حضرت موضوع گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خلج از کارشناسان امور مذهبی است.در جریان بازخوانی قیام تاریخ ساز امام حسین(ع)، ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصحاب و یاران آن حضرت نیز مورد توجه قرار دارد. از نگاه جنابعالی این شاخصه‌ها کدامند؟ابتدا مقدمه‌ای عرض کنم؛ حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.قرآن کتابی است که هر قشری، هر فکری و در هر سنی می‌تواند بهره ببرد و برای همه درس‌ها دارد و درس‌آموز است. کسی که با کتاب قرآن مانوس شود، می‌­تواند از آن استفاده کند.قیام عاشورا و سیدالشهدا نیز همین گونه است،حادثه عاشورا، حادثۀ دیروز و امروز و فردای ماست و ما با آن کار داریم. معروف و مشهور این است که وجود مقدس سیدالشهدا(ع) 72 یار داشتند که از کودک 6 ماهه تا پیرمرد90 ساله در بین یاران حضرت دیده می‌شود. اینکه می‌­گویم ماجرای امام حسین(ع) و عاشورا جامعیت دارد، یعنی در بین اصحاب حضرت، افرادی کلبی، مسیحی و عثمانی‌مذهب بودند؛ یعنی کسانی در بین اصحاب حضور داشتند که اصلاً با فلسفه امامت آشنا نبودند. نقل شده که زهیر بن قین عثمانی‌مذهب بود، به جایی رسید که فرماندۀ سمت راست سپاه سیدالشهدا شد. خیلی عجیب است. یکی از شهدای کربلا ایرانی است؛ یکی از این 72 نفر زن است. روز هشتم محرم با همسرش به خیمه امام حسین(ع) آمد...
 • مهم ترین برنامه قیام امام حسین ع چه بود
 • حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.همان‌گونه که هر فردی با هر گرایش،‌تفکر و سن می‌تواند از قرآن درس‌ها بیاموزد،‌ قیام عاشورا نیز درس‌آموز است. به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، بررسی مهم‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی اصحاب امام حسین(ع) از جمله نیازهای روز شیعیان است؛ زیرا کسی که می‌خواهد واجد بهترین ارزش‌ها باشد، باید وارد کلاس کاروانیان و کلاس کربلا و عاشورا شود. این نوع نگاه انسان مؤمن را از مرحله شور و احساسات به مرحله شعور و معرفت رهنمون می‌کند. فلسفه قیام امام حسین (ع) و ویژگی‌های اصحاب آن حضرت موضوع گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خلج از کارشناسان امور مذهبی است. *:در جریان بازخوانی قیام تاریخ ساز امام حسین(ع)، ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصحاب و یاران آن حضرت نیز مورد توجه قرار دارد. از نگاه جنابعالی این شاخصه‌ها کدامند؟ ابتدا مقدمه‌ای عرض کنم؛ حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.قرآن کتابی است که هر قشری، هر فکری و در هر سنی می‌تواند بهره ببرد و برای همه درس‌ها دارد و درس‌آموز است.کسی که با کتاب قرآن مانوس شود، می‌­تواند از آن استفاده کند. قیام عاشورا و سیدالشهدا نیز همین گونه است،حادثه عاشورا، حادثۀ دیروز و امروز و فردای ماست و ما با آن کار داریم. معروف و مشهور این است که وجود مقدس سیدالشهدا(ع)72 یار داشتند که از کودک 6 ماهه تا پیرمرد90 ساله در بین یاران حضرت دیده می‌شود.اینکه می‌­گویم ماجرای امام حسین(ع) و عاشورا جامعیت دارد، یعنیدر بین اصحاب حضرت، افرادی کلبی، مسیحی و عثمانی‌مذهب بودند؛ یعنی کسانیدر بین اصحاب حضور داشتند که اصلاً با فلسفه امامت آشنا نبودند. نقل شده که زهیر بن قین عثمانی‌مذهب بود، به جایی رسید که فرماندۀ سمت راست سپاهسیدالشهدا شد. خیلی عجیب است. یکی از شهدای کربلا ایرانی است؛ یکی از این 72 نفر زن است. روز هشتم...