رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها گفت: هنگام بروز حادثه، بیشتر رویکردها برای کنترل عوارض ناشی از آسیب‌های جسمانی است و آسیب‌های روحی و روانی که متوجه فرد آسیب دیده شده، مغفول باقی می‌ماند.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید سوری در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه متأسفانه زمانی که حادثه برای فرد، گروه یا جمعیتی رخ می‌دهد، صرفا تبعات فیزیکی و جسمانی ندارد گفت: به طور سنتی در بسیاری از جوامع از جمله کشور ما، بیشتر رویکردها برای کنترل عوارض، ناشی از بعد جسمانی حادثه است.

یعنی اگر زلزله یا تصادفی در جاده رخ می‌دهد، عمدتا توجه بر آسیب‌های جسمی است که به افراد وارد شده و مسائل روحی و روانی افراد آسیب دیده مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی در ادامه بیان کرد: این در حالی است که یکی از عوارض سوء ناشی از حوادث و مصدومیت‌ها، عوارض روانی و اجتماعی است که به افراد تحمیل می‌شود. به عنوان مثال، فردی که خانواده‌اش را از دست داده یا تمام خانه و زندگی فردی در پی وقوع زلزله از بین رفته است، حتی اگر دچار هیچ گونه آسیب جسمی نشده باشد از نظر روحی تحت تأثیر این آسیب است و باید مورد مراقبت قرار گیرد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: اگر مراقبت مناسبی برای فرد آسیب دیده صورت نگیرد، تبعات ناشی از این امر بسیار شدید است و کنترل مسأله در دراز مدت کار راحتی نخواهد بود و امکان پیشرفت بیماری روحی و روانی در فرد وجود دارد که این امر می‌تواند عوارضی را بر جا بگذارد.

وی گفت: از جمله این عوارض روحی، سندروم آسیب‌های روانی بعد از سانحه است. به عنوان مثال زمان وقوع سیل یا زلزله، آمار خودکشی در جوامع افزایش پیدا می‌کند. همچنین مشاهده شده افرادی که در حادثه‌ای عزیزان خود را از دست می‌دهند، دچار افسردگی‌های دراز مدت و شدید می‌شوند. بنابراین کنترل مربوط به این مسائل می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

سوری با بیان اینکه اپیدمیولوژی یا همه‌گیری‌شناسی رشته‌ای از شاخه‌های علوم پزشکی است که به مسائل مرتبط به سلامت و بیماری در جمعیت‌ها و گروه‌های انسانی توجه دارد، عنوان کرد: در این علم هر مسأله‌ای که می‌تواند سلامت جمعیت یا گروه‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. در علم اپیدمیولوژی به جای این که بیمار یک فرد باشد، جمعیت یا گروه‌های جمعیتی در نظر گرفته می‌شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: نگاه این علم فردی نیست، بلکه اجتماعی، جمعی و گروهی است و منشأ بسیاری از مستندات و مباحث علمی که در پزشکی نام برده می‌شود از اپیدمیولوژی است. این علم، علم مطالعه سلامت و بیماری در گروه‌ها و جمعیت‌های انسانی است.

وی در مورد چگونگی رویکرد علم اپیدمیولوژی در بررسی ریسک فاکتورها در سوانح طبیعی و انسان‌ساز عنوان کرد: یکی از مسائل مهمی که سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مسائل مربوط به سوانح و مصدومیت‌ها است. این سوانح و مصدومیت امکان دارد به صورت عمدی و غیر عمدی باشد. بنابراین هر پدیده‌ای که رخ می‌دهد و می‌تواند سلامت مردم را به خطر اندازد، یک‌سری عوامل از جمله عارضه، بیماری، تصادف و. . . موجب بروز آن می‌شوند و ناشی از دلایل مستقیم یا غیر مستقیم است.

سوری در ادامه گفت: در گذشته عمدتا توجه علم اپیدمیولوژی متمرکز بر بیماری‌های واگیر بود، اما زمانی که درباره مسائل مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر از جمله سوانح و مصدومیت‌ها صحبت می‌شود، علت آن فقط یک عامل بیولوژیک مشخص نیست، بلکه مجموعه‌ای از عوامل است که برخی مرتبط به انسان و برخی دیگر مرتبط به محیط، شیوه زندگی و رفتارهای فرد است.

رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها گفت: طبیعتا در این خصوص هم اپیدمیولوژی با شناسایی عوامل، خطر مرتبط آنها را شناسایی می‌کند و سهم هر کدام از عوامل خطر یا ریسک فاکتورها را در بروز بیماری‌ها یا عوارض آسیب‌هایی که فرد می‌بیند نیز مشخص می‌کند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر مراقبت از افراد آسیب دیده و نیروهای امدادگر در کشورمان به شکل پراکنده و سازمان نیافته است.

انتهای پیام

کلیدواژه: مصدومیت ها | آسیب دیده | گروه ها

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۹۷۹۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • مقام سازمان ملل:مسلمانان روهینگیا آسیب های روانی زیادی را متحمل شده اند
 • به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان فیلیپو گراندیFilippo Grandi کمیسرعالی سازمان ملل در امور آوارگان گفت: مسلمانان روهینگیا آسیب های روانی زیادی را متحمل شده اند. به نقل از بخش تصویری ای اف پی، گراندی گفت: میزان قابل توجه نیازهای آنها مرا تحت تاثیر خود قرار داده است. آنها به همه چیز نیاز دارند. آنها به غذا،آب و پناهگاه نیازمندند. آنها به خدمات بهداشتی مناسب نیازمندند. شاید مهمترین نیاز فوری آنها پیدا کردن یک مکان مناسب برای اسکان باشد. وی افزود: برخی از آنها پیش از آنکه آواره شوند دچار آسیب های فیزیکی شده اند. به برخی از آنها آسیب های روانی وارد شده است که درمان آنها در چند سال آینده هم کار دشواری خواهد بود. این مقام سازمان ملل گفت:ماجراهایی که ما درباره خشونت ها شنیده ایم بسیار ترسناک و دهشت آور هستند. این موارد سبب می شوند که ما بیش از پیش این افراد را جزو آوارگان به حساب آوریم. آنها شایستگی حمایت بین المللی را دارند. انتهای پیام/ کمیسرعالی سازمان ملل: آوارگان میانمار شایستگی حمایت بین المللی را دارند
 • فضاهای بی دفاع شهری منشا بروز جرم و آسیب های اجتماعی هستند
 • به گزارش ایرنا، زهرا نژادبهرام روز یکشنبه در هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی تهران، ری و تجریش افزود: رشد بدون برنامه کلانشهر تهران، طراحی نامناسب و وجود ساختمان های متروکه و رهاشده موجب افزایش ناامنی برای شهروندان به ویژه اقشار ناتوان و آسیب پذیر شده است. وی تصریح کرد: فضاهای بی دفاع شهری یکی از معضلات اصلی و مشکل آفرین کلانشهر تهران است.وی با اشاره به اینکه طبق بند س ماده 104، شهرداری موظف به شناسایی، پیگیری، بهسازی و رفع فضای بی دفاع شهری است اظهار کرد: شهرداری تهران در گزارش عملکرد 3 سال گذشته تنها به اعلام تعدادی از فضاهای بی دفاع شناسایی و بهسازی شده، بسنده کرده است.عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران ، ری و تجریش گفت: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران باید نسبت به ارائه گزارش و تکمیل اقدامات و بیان شاخص های فضاهای بی دفاع شهری اقدام کند.وی تاکید کرد: فضاهای بی دفاع شهری به عنوان عاملی برای آغاز مشکلات اجتماعی، حیات در کلانشهر تهران را با چالش جدی مواجه می کند.وی با بیان اینکه اطلاع دقیقی از موقعیت، نقشه و شاخص های فضاهای بی دفاع شهری در دسترس نیست گفت: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران باید نسبت به شناسایی و اصلاح این فضاها اقدام کند.خبرنگار معصومه آقا امینی - انتشار دهنده: محسن فتاحی تهرام/7244**1625
 • خود کم بین ها و مشکلات روانی شان
 • به گزارش گروه باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، «احساس حقارت» داشتن، همان طور که از کلمه دومش بر می آید، یعنی اینکه یک نفر حس کند در برابر دیگران کوچک است و خودش را دست کم بگیرد. البته همان طور که از کلمه اولش هم بر می آید، نشان از این دارد که این «خودکم بینی» چندان ربطی به واقعیت ندارد و بیشتر باور و حس یک آدم است نسبت به خودش. اگر در ملکوت الله پاک و منزه و بزرگ و در آیات و نشانه های او دقت کنیم، می بینیم عزت نفسی که خداوند تبارک و تعالی به ما بخشیده و ما را به وسیله آن از دیگر موجودات برتر دانسته را باید محترم بشماریم. در واقع اگر انسان نفس خود را عزت بخشد، همان نفس با عزت را نیز خواهد یافت. «عقده حقارت» دارای ماهیت فطری نبوده و اختصاص به طبقه یا قشر معینی ندارد، بلکه عارضه ای ست که علل پیدایش آن را باید در تربیت و پرورش اولیه فرد و روابط و مناسبات متقابل او با محیط در دوران کودکی تا بلوغ جست وجو کرد.مثل تبعیض، نازپروردگی، نقص عضو، عدم ارزش گذاری های خانواده برای شخص، عدم مسئولیت دادن و. ... از علل دیگر می توان این گزینه ها را نام برد. 1. بی احترامی به دیگران آدم هایی که برای خودشان احترام قائل نیستند، به دیگران هم احترام نمی گذارند، آنها فکر می کنند چون خودشان، خودشان را قبول ندارند، پس نباید کس دیگری را هم قبول داشت. آنها کوچک ترین مشکل دیگران را چنان به رخ شان می کشند که آنها تحقیر شوند. 2. دهن بینی همان قدر که آدم های دارای عزت نفس بالا خودمختار هستند، برعکس، آدم های خودکم بین با کوچک ترین توصیه دیگران، یک دفعه مسیر زندگی شان را عوض می کنند. کافی است که به این آدم ها بگویی...
 • جنگ روانی علیه پرسپولیس آغاز شد
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، الریاضیه نوشت؛ باشگاه الهلال ۹۲ درصد سکوهای ورزشگاه محمد بن زاید را به عنوان میزبان بازی مقابل پرسپولیس را به هواداران خود اختصاص داده و تنها ۸ درصد سکوهای این ورزشگاه را در اختیار نماینده ایران قرار خواهد داد. به این ترتیب با توجه به اینکه تعداد بلیت های فروشی ورزشگاه محمد بن زاید ۱۵ هزار قطعه است، از این تعداد حدود ۱۲۰۰ بلیت به هواداران پرسپولیس می رسد و ۱۳ هزار ۸۰۰ قطعه به هواداران الهلال خواهد رسید. دیدار رفت تیم‌های الهلال عربستان و پرسپولیس ایران در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا سه شنبه هفته و از ساعت 19:30 در ورزشگاه محمد بن‌ زاید ابوظبی آغاز می‌شود.
 • ۴ مشکل سلامت روانی که در بین زنان متداول تر است
 • خبرگزاري آريا - زنان بيش از هر بيماري روحي ديگري در معرض اضطراب و افسردگي قرار دارنداز هر 5 بزرگسال 1 نفرشان در طول حيات بيماري‌هاي روحي را تجربه مي‌کنند، اما زنان و مردان مستعد اختلالات متفاوتي هستند. محققان دريافته‌اند که مردان بيشتر مستعد اعتياد و مشکلات جامعه ستيزي هستند، حال آنکه زنان بيش از هر بيماري روحي ديگري در معرض اضطراب و افسردگي قرار دارند.طبق نظر دکتر سراني استاد انستيتوي درنر در دانشگاه روانشناسي آدلفي، دليل واحدي دال بر شکاف‌هاي جنسيتي وجود ندارد، بلکه ترکيبي از موارد بيولوژيکي، اجتماعي و فاکتورهاي محيطي منجر به اين امر مي‌گردد.اگر شما نيز از يک از بيماري‌هاي روحي زير دست و پنجه نرم مي‌کنيد، که اساساً زنان را بيش از مردان درگير مي‌کند، بدانيد که اين بيماري‌ها بسيار متداولند و البته به طور گسترده درمان‌پذير، اما مستلزم متخصصان حرفه‌ايي بيماري‌هاي روحي براي ارزيابي و درمان است.زن افسرده بين 10 تا 15 درصد از زنان سطوح مختلف افسردگي را در طول حيات خود تجربه مي‌کنند، که اين آمار دو برابر مردان است. زنان تغييرات بيولوژيکي مهمي، بيش از مردان، را در طول حيات خود تجربه مي‌کنند، بنابراين اين تغييرات دوره‌ايي منقطع، مختل کننده يا موجب بيماري مي‌گردد.نوسانات هورموني در افراد خاص مي‌تواند موجب بروز بيماري‌هاي روحي در زنان گردد. دکتر جارد هيت‌من، روانشناس خانواده در هيوستون، تگزاس مي‌گويد، هورمون‌ها نقش مهمي در دوران بارداري ايفا مي‌کنند که منجر به افسردگي‌هاي پس از زايمان مي‌گردد.هيت‌من معتقد است، علائم اختلال بي‌قراري پيش از قاعدگي بسيار شبيه اختلالات افسردگي است، بنابراين بسياري از متخصصان آن را اختلال افسردگي حاد مي‌خوانند. سرواژه‌هاي اين دو نيز مشابه است.مشکلات اجتماعي نيز نقش مهمي دارند، از آنجايي که ما، زنان، با ذهنيت مخفي نمودن افکار و احساسات رشد مي‌کنيم، برخلاف مردان، که احساسات خود را بروز مي‌دهند، و افکار خود را بيرون مي‌ريزند. سريني مي‌گويد، ما همواره سعي مي‌کنيم تا متوجه...
 • در حادثه پلاسکو نقش شوراهای صنفی مغفول مانده است
 • خبرگزاري آريا - عضو شوراي اسلامي شهر تهران با پرداختن به حادثه پلاسکو گفت: علاوه بر مالکان نقش شوراهاي صنفي مغفول مانده است و بايد آموزش هاي اجتماعي در اين زمينه صورت گيرد.به گزارش خبرگزاري آريا، شهربانو اماني عضو شوراي اسلامي شهر تهران در جريان ارايه گزارش هيات ملي ساختمان پلاسکو در صحن شورا طي سخناني با اشاره به وجود 101 ساختمان بلند مرتبه همانند ساختمان پلاسکو در منطقه 12 گفت: حفظ امنيت مردم و شهروندان وظيفه حاکميتي است. در زمينه ساختمان پلاسکو نيز حداقل 14 بار تذکر داده شده که پلاسکو فروخواهد ريخت اما چرا توجهي به اين تذکرات نشده است؟وي با بيان اينکه فاجعه پلاسکو نبايد تنها به گزارش منتج شود، عنوان کرد: اينجا علاوه بر مالکان نقش شوراهاي صنفي مغفول مانده است و بايد آموزش هاي اجتماعي در اين زمينه صورت گيرد.اماني در ادامه به تبعات اجتماعي حادثه پلاسکو نيز اشاره کرد و گفت: هزينه اي که در اثر اين حادثه به خانوارها تحميل شد به هيچ وجه قابل احصا نيست. ما چطور مي خواهيم اين آسيب را رفع کنيم و چه الزاماتي مي توانيم داشته باشيم که کارفرما نسبت به پوشش بيمه اي اقدام کند؟عضو شوراي شهر تهران در پايان گفت: درخواست داريم عزم و اراده اي وجود داشته باشد که يکبار براي هميشه اين مشکلات را حل کنيم و با مغزمان تصميم بگيريم، نه قلبمان.
 • استفاده ازتجهیزات پیشرفته نقشه برداری مغز موضوع مغفول درکشور
 • تهران - ایرنا - معاون اجرایی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز گفت:تاکنون استفاده از تجهیزات پیشرفته در حوزه نقشه برداری مغز اعم از روان شناسی، روان پزشکی و علوم شناختی درکشور خیلی جدی گرفته نشده است. دکتر حسین غدیری روز یکشنبه در حاشیه اولین سمپوزیوم تازه های نقشه برداری مغز ایران در جمع خبرنگاران، به کاربردهای این تجهیزات اشاره کرد و افزود: این تجهیزات در حیطه های مختلف حتی نظامی کاربردهایی دارد اما در ایران استفاده از این تجهیزات خیلی جدی گرفته نشده است.وی یکی از وظائف این آزمایشگاه را آشنایی محققان و متخصصان با این تجهیزات پیشرفته اعلام کرد و گفت: فعالیت های اصلی آزمایشگاه ملی نقشه برداری در دو مرحله اصلی تعریف شده است که مرحله اول ترویج و آموزش است و مرحله دوم افزایش بهره وری و کارایی از تجهیزات است‌.غدیری ادامه داد:با این هدف عموم پژوهشگران، محققان و استادان دانشگاه ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را با حوزه نقشه برداری مغز آشنا خواهیم کرد تا از تجهیزات در نقشه برداری مغز و علوم شناختی به نحوه مطلوب استفاده شود.معاون اجرایی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغزافزود: در مرحله دوم که از اواخر سال آینده آغاز می شود، مستقیما با پژوهشگران وارد تعامل از نوع حمایت خواهیم شد.وی اظهار امیدواری کرد که با تحقق این دو مرحله بتوانیم ایران را جزو کشورهای برتر در حوزه نقشه برداری مغز در سال های آینده قرار دهیم .**بازدید 2600 محقق از آزمایشگاه ملی مغز رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به عملکرد یکساله این مرکز اشاره کرد و گفت: در این مدت 2600 نفر اعم از دانشجو و محقق از این آزمایشگاه بازدید کرده اند.محمدرضا آی اظهار کرد: انجام 45 هزار نفر ساعت کار تخحصصی، استفاده 1200 ساعت از تجهیزات، برگزاری بیش از 100 کارگاه تخصصی و برپایی مدرسه ایبرو از مهمترین اقدامالت این آزمایشگاه بوده است.وی زمان راه اندازی...
 • امر به معروف ونهی از منکر حقیقت مغفول مانده درجامعه تلقی می شود
 • زاهدان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان 2 فریضه مهم الهی یک حقیقت مغفول مانده در جامعه تلقی می شود در حالی که باید برای اجرای آن عموم مردم و مسئولان بیش از پیش جدیت داشته باشند. آیت الله عباسعلی سلیمانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اهمیت امر به معروف و نهی از منکر آن قدر بالاست که امام امت خواهان تشکیل یک وزارتخانه به این عنوان بودند و امروز به صورت یک ستاد در کشور در حال فعالیت است.رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان افزود: خوشبختانه با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و با اهتمام دولتمردان قوانین امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید به طوری که امروز به لحاظ قانون برای انجام این 2 فریضه مشکلی وجود ندارد و از نظر اجرا باید با جدیت کارشود.عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: سیستان و بلوچستان در این زمینه در مقایسه با سایر نقاط کشور گام های فراتری برداشته به گونه ای که منهای ضایعه اجتماعی مواد مخدر از لحاظ اخلاقی شاهد ضایعات خیلی فاحشی در این استان نیستیم.نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: مردم، علما و همه مسئولان انتظار دارند زمانی که انقلاب ارزشی صورت گرفته در راستای حفظ این ارزش ها تلاش شود.امام جمعه زاهدان افزود: برای سالم ماندن جامعه از فساد، تباهی و زشتی اجرای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه مسلمانان است.آیت الله سلیمانی با بیان اینکه عاشورا نماد امر به معروف و نهی از منکر است، اظهار داشت: هدف قیام امام حسین(ع) اجرای امر به معروف و نهی از منکر بود زیرا جامعه اسلامی بعد از رحلت رسول اکرم(ص)...
 • مسمویت های ناشی از سرب تریاک
 • به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سید حسن عابدی در گفت و گویی اظهار داشت: سرب امروزه به عنوان یکی از پرمصرف ترین فلزات در صنایع مختلف و همچنین به عنوان یک سم بالقوه مطرح می باشد که منابع سرب بسیار متنوع هستند و در باطریسازی، تعمیر رادیاتور ماشین ، مشاغل صنعتی ، هوا، آب، خاک، رنگها، کنسرو مواد غذایی و ... وجود دارند.بنا بر این گزارش وی با ذکر این نکته که مسمومیت سرب هنگامی رخ می‌دهد که مقدار سرب در خون بالا می‌رود، گفت: علایم مسمومیت حاد با سرب شامل بی اشتهایی، تهوع، ضعف، بی حالی و تشنج می باشدکه ممکن است به آسـیب مغـزی و آسـیب برگشـت پـذیرکلیه نیز منجر گردد و علایم گوارشی و افتادگی مچ دست، افزایش فشار خون و نقرس نیز ممکن است در اثر تماس مزمن با سرب اتفاق افتد.دکتر عابدی با اشاره به اینکه علایم مسمومیت مزمن با سرب در کودکان، کاهش وزن، ضعف و کم خونی می باشد اظهار داشت: تغییرات در رفتار و برخـورد اجتمـاعی در کودکان نیز می تواند از علایم اولیه مسمومیت به شمار رود.وی بیان داشت: نکته ای که کمتر مورد توجه قرار می گیرد و متاسفانه اخیراً مـواردی از آن مشـاهده شـده، مسـمومیت بـا سـرب در مصـرف کننـدگان مـواد مخـدر می باشد که افزودن سرب به هروئین، اوپیوم و آمفتامین ها به منظور افزایش وزن این فرآورده ها مـی توانـد در مصـرف خـوراکی یـا وریدی ایجاد مسمومیت نماید.فوق تخصص گوارش و کبد بیمارستان روحانی در صورتی که معتادان با علایمی نظیر، دردشکمی، تهوع، استفراغ، دردهای ناحیه کمر و پا، ضعف، کاهش وزن و بی اشتهایی مراجعه کنند باید تشخیص افتراقی مسمومیت با سرب نیز در نظر گرفته شود.وی گفت: به نوعی همه گیری مسمومیت با سرب در بین مصرف کنندگان تریاک و مواد مخدر در همه استان های کشور اتفاق افتاده است و بیشتر کسانی که با...
 • چنبره ترکها بر بازار البسه مازندران/تولیدات داخلی مغفول ماند
 • ساری - مازندرانی‌ها سالانه ۴۰۰ هزار دست لباس نیاز دارند و اکنون تولیدکنندگان ترکیه بازار پوشاک استان را قبضه کرده‌اند و برای لباس مردم استان نقشه می‌ریزند. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تأمین ۸۵ درصد نیاز پوشاک مازندران از خارج از استان در حالی است که کارخانه بزرگ تولید پوشاک با عنوان در استان فعال است و بخش اعظم توان این کارخانه غیرفعال شده است وقاچاق پوشاک به تولید داخل در مازندران لطمه زده و بسیاری از تولیدکنندگان دیروز را به ورطه ورشکستگی کشانده است. تن پوش هایی با نوشتارهای خارجی و نامانوس با فرهنگ ایرانی و بومی برتن دختران و پسران مازندرانی به وفور دیده می شود و این پوشش های تنگ و بدن نما هویت مان را نشانه گرفته است. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، قاچاق را مهم‌ترین مشکل صنعت پوشاک بیان کرد و توجه به آن را از منظر سخت افرازی و نرم‌افزاری ضروری می‌داند و می‌گوید: به لحاظ سخت‌افزاری، کنترل قاچاق در حیطه اختیارات دولت و حاکمیت بوده و از جنبه نرم‌افزاری موضوع مربوط به سلایق مصرف‌کننده است و ترغیب و تشویق آحاد جامعه برای خرید و به‌کارگیری پوشاک و لباس ایرانی از اهم موارد است. مجتبی رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه می‌دهد: لازم است تا تمامی افراد و دست‌اندرکاران وارد حوزه کار فرهنگی شده و با تبلیغ کالاهای ایرانی از طریق رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی و تدوین و پیاده‌سازی تولید و طراحی مدهای روز و قابل پسند، فرهنگ‌سازی لازم را به وجود آورند و تولیدکنندگان نیز باید با تولید محصول باکیفیت و با در نظر داشتن شاخصه‌های جهانی تلاش خود را مضاعف کنند. گسیختگی و بی‌نظمی که در خصوص پوشاک و البسه وجود دارد باید ساماندهی و ترمیم شود تا برای تأمین مواد اولیه تا این حد به خارج کشور متکی نباشیم وی بابیان اینکه زنجیره تولید و توزیع پوشاک...
 • گردشگری پارس آباد مغفول مانده/شعبه جهاد دانشگاهی در شهرستان راه اندازی می شود
 • فرماندار پارس آباد گفت: گردشگری شهرستان پارس آباد در حالی مغفول مانده که جهاد دانشگاهی می تواند با راه اندازی شعبه در پارس آباد در احیا و رونق این حوزه ورود کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آران مغان، اکبر صمدی در نشستی با رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل اظهار داشت: زیبنده نیست پارس آباد به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان که یک پنجم جمعیت استان را در خود دارد از پتانسیل های جهاد دانشگاهی بی بهره باشد. وی با اشاره به ظرفیت های پارس آباد در زمینه های آموزشی، پژوهشی و مطالعاتی گفت: جهاد دانشگاهی می تواند با ورود در این حوزه ها و اجرای طرح های موفق نقش تاثیرگذاری در شهرستان ایفا کند و با توجه به توانمندی های آن برنامه های جهاد دانشگاهی با موفقیت همراه خواهد بود. فرماندار پارس آباد، جهاد دانشگاهی را از نهادهای موفق در زمینه گیاهان دارویی دانست و افزود: با وجود قابلیت های بالا، زمین و آب و هوای مناسب و زیرساخت های لازم در این شهرستان، جهاد دانشگاهی باید در زمینه معرفی، کشت و تولید و فرآوری این گیاهان وارد شود. صمدی با بیان اینکه گردشگری شهرستان پارس آباد مغفول مانده و جهاد دانشگاهی می تواند در احیا و رونق این حوزه ورود کند، گفت: وجود تفرجگاه های رود مرزی ارس و جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهرستان، می تواند پارس آباد را به یکی از قطب های گردشگری استان تبدیل کند. وی تصریح کرد: حوزه گردشگری نیازمند اجرای طرح های مهم و شاخص است و نیاز به حمایت مسوولان و انجام مطالعات و تحقیقات زیربنایی دارد. سرپرست جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل نیز در این نشست ایجاد شعبه این واحد را از اولویت های اصلی سال جاری ذکر کرد، گفت: در صورت حمایت و همکاری مسوولان شهرستان،...
 • سخنان ترامپ ناشی از شکست های پی در پی در مقابل ملت ایران است
 • معاون هماهنگ کننده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) گفت: وقتی رئیس جمهور آمریکا با زبان اوباش حرف می‌زند نشان از ناتوانی آنان در برابر اراده ملت ایران است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، به نقل از روابط عمومی سپاه روح الله استان مرکزی،سردار علیرضا شادمانیدر یادواره 44 شهید گلگون کفن شهر زاویه که در مصلی این شهر برگزار شد با تاکید بر الگوگیری از سیره شهدا اظهار داشت: ما باید در این راه با شهدا عهدهایی ببندیم و به پای آن بایستیم هر چند متحمل هزینه‌های فراوان شویم، ولی باید برای آن تلاش کنیم.وی افزود: وقتی طلب شهادت می‌کنیم یا آرزوی رسیدن به آن را داریمباید هزینه آن را هم بپردازیم چراکه شهدا از همه چیز خود گذشتند تا سبکبال شدند.شادمانی با اشاره به صحبت‌های پوچ و بیهوده رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: وقتی رئیس جمهور آمریکا با زبان اوباش حرف می‌زند نشان از ناتوانی آنان در برابر اراده ملت ایران است و از عجایب دنیا آن است که ترامپ دلسوز ایران شده و می‌گوید پول‌ها را به جای کمک به مقاومت به فقرای ایران کمک کنیم در حالیکه آدم‌کشی در آمریکا رواج دارد و شش هزار میلیارد دلار برای ناامنی در عراق و افغانستان هزینه می‌کنند.معاون هماهنگ کننده قرارگاه خاتم النبیاء(ص) با بیان اینکه دفاع مقدس مصداقی از نهضت عاشورا است که در جامعه امروز تکرار شده است، افزود: فرهنگ دفاع مقدس و آرمان‌های انقلابی ملت ایران اسلامی باید به نسل جدید این انقلاب منتقل شود.به گزارش تسنیم، یادواره شهدای شهر شهید پرور زاویه به همت پایگاه مقاومت بسیج شهدای زاویه، حوزه مقاومت بسیج حضرت ولیعصر(عج)، هیئت رزمندگان شهر زاویه و همکاری هیئت امنای مسجد جامع شهر زاویه و شهرداری و شورای اسلامی برگزار شد.انتهای پیام/ R41371/P1492/S6,73/CT12
 • افزایش ۶ درصدی فوت ناشی ازبرق گرفتگی درکشور
 • خبرگزاري آريا - تهران -ايرنا - مدير کل دفتر تشريح و بررسي صحنه جرم سازمان پزشکي قانوني از افزايش 4 / 6 درصدي فوت ناشي ازبرق گرفتگي در کشور طي چهار ماه نخست امسال خبرداد. پريچهر خزعلي روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : از ابتداي فروردين تا پايان تيرماه امسال، 234 تن به دليل برق گرفتگي در کشور فوت کردند که از اين شمار 23 تن ، زن بودند .وي خاطر نشان کرد : در چهار ماهه نخست سال گذشته ( 1395) 220 تن به دليل برق گرفتگي در کشور جان خود را از دست دادند اما امسال شاهد افزايش 4 / 6 درصدي شمار جانباختگان ناشي ازبرق گرفتگي بوديم.مدير کل دفتر تشريح و بررسي صحنه جرم سازمان پزشکي قانوني گفت: در سال 95 در کشور 595 تن به دليل برق گرفتگي فوت کردند که 57 تن از آنها زن و 538 تن نيز مرد بودند .وي تاکيد کرد:بررسي هاي انجام شده در سازمان پزشکي قانوني نشان مي دهد که اغلب اين حوادث به دليل عدم آشنايي با اصول پيشگيري از وقوع برق گرفتگي رخ مي دهد.خزعلي ادامه داد: فيوزها، چه اتوماتيک چه غير اتوماتيک از برق گرفتگي جلوگيري نمي کنند و جريان برق بسيار اندک ـ در حد 100 ميلي آمپر ـ در صورت عبور از بدن ما، مي تواند با ايجاد اختلال يا از کار انداختن قلب، موجب مرگ انسان شود، در حاليکه فيوزها با جريان ده ها و حتي صدها برابر اين ميزان هم از کار نمي افتند.وي ياد آوري کرد: به خاطر داشته باشيم فيوزها با قطع جريان برق از وقوع خرابي در سيم کشي و آتش سوزي پيشگيري مي کنند و نمي توانند از برق گرفتگي و مرگ ناشي از آن جلوگيري کنند.خزعلي گفت : از سويي سيم اتصال به زمين در پيشگيري از برق گرفتگي نقش موثري دارد وجود...
 • قیمت طلا تحت فشار ناشی از نتایج نشست اخیر فدرال رزرو خواهد بود
 • به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، قیمت جهانی طلا طی روزهای گذشته پس از برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا و اعلام نتایج آن با افت نسبی روبرو شده و بار دیگر وارد کانال 1200 دلاری شده است. بر اساس این گزارش، تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می کنند که قیمت طلا در روزهای آینده همچنان تحت فشار ناشی از نتایج نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت. بارت ملک تحلیلگر ارشد موسسه تی دی اس در این باره گفت: به نظر من قیمت طلا در کوتاه مدت با کاهش بیشتری روبرو می شود. سطح حمایتی قیمت طلا در روزهای آینده 1280 دلار است و سطح مقاومتی آن نیز 1315 دلار خواهد بود. کریستوفر لونی تحلیلگر برجسته موسسه آر بی سی نیز تاکید کرد: بیانیه نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا فراتر از انتظار بازارهای بین المللی بوده است. به نظر می رسد تا زمانی که قیمت طلا نتواند به بیش از 1350 دلار برسد، روند صعودی قیمت چندان پایدار نخواهد بود. فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده است که احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان امسال وجود دارد. به نظر می رسد بازار طلا در شرایط کنونی به دنبال دستیابی به ثبات است. فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست چهارشنبه نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده ولی نشان داده است که احتمال افزایش یک بار دیگر نرخ بهره تا پایان امسال همچنان وجود دارد. فدرال رزرو آمریکا همچنین قصد دارد برنامه کاهش تراز مالی 4.2 تریلیون دلاری خود را از اکتبر آغاز کند. 11 نفر از 16 سیاستگذار فدرال رزرو آمریکا در این نشست اعلام کردند که نرخ بهره در شرایط کنونی در وضعیت مناسبی قرار دارد و نیازی به تغییر آن نخواهد بود. برخی تحلیلگران نیز معتقدند که تنش های سیاسی در عرصه بین المللی به خصوص اوضاع کره شمالی می تواند تاثیر زیادی بر...
 • ظریف:آمریکا قابل اعتماد نیست/ظهارات ترامپ ناشی از بی اطلاعی است
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران می‌گوید بعد از پایان محدودیت‌‌های برجام، با ایران مانند دیگر دارندگان برنامه هسته‌ای غیرنظامی رفتار خواهد شد. وی در برنامه «جی‌پی‌اس» که روز یکشنبه از شبکه «سی‌ان‌ان» پخش شد، گفت اقدامات دولت آمریکا از جمله تهدید به خروج از برجام، این واقعیت را ثابت می‌کند که ایالات متحده قابل اتکا نیست. ظریف با بیان اینکه توافق هسته‌ای برای هیچ‌یک از طرفین ایده‌آل و کامل نبوده، گفت ماهیت مذاکره «داد و ستد» است: «ما به توافقی رسیدیم که هیچ‌کس آن را دوست ندارد، و این خوب است، چراکه هیچ توافق خوبی، توافق کاملی نیست. چراکه شما نمی‌توانید برای هر دو طرف توافقی کامل داشته باشید. شما مجبورید توافقی کمتر کامل داشته باشید، تا دو طرف بتوانند با هم به تفاهم برسند.» وی اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه توافق هسته‌ای را «ناشی از بی‌اطلاعی و به دور از واقعیات» توصیف کرد. ترامپ در سخنرانی‌اش توافق هسته‌ای با ایران را «یکی از یک‌طرفه‌ترین و غیرمنصفانه‌ترین» توافق‌های تاریخ و «مایه شرم» ایالات متحده توصیف کرده بود. بر اساس یک مصوبه کنگره، ترامپ باید هر سه ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را تائید کند. گفته می‌شود ترامپ ممکن است در ۱۵ اکتبر که موعد بعدی صدور این تائیدیه است، از تائید پایبندی ایران خودداری کند. آقای ظریف در پاسخ به این سوال که واکنش ایران به این اقدام ترامپ چه خواهد بود، گفت این مربوط به قوانین داخلی آمریکا است و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و مسئولیت رئیس‌جمهور آمریکا در قبال برجام را از او سلب نمی‌کند، چراکه «تنها مرجعی که در توافق هسته‌ای برای تائید پایبندی به رسمیت شناخته شده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.» وزیر امور خارجه با این حال گفت ایران عملکرد ایالات متحده را تحت نظر گرفته و...
 • ظریف:آمریکا قابل اعتماد نیست/اظهارات ترامپ ناشی از بی اطلاعی است
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران می‌گوید بعد از پایان محدودیت‌‌های برجام، با ایران مانند دیگر دارندگان برنامه هسته‌ای غیرنظامی رفتار خواهد شد. وی در برنامه «جی‌پی‌اس» که روز یکشنبه از شبکه «سی‌ان‌ان» پخش شد، گفت اقدامات دولت آمریکا از جمله تهدید به خروج از برجام، این واقعیت را ثابت می‌کند که ایالات متحده قابل اتکا نیست. ظریف با بیان اینکه توافق هسته‌ای برای هیچ‌یک از طرفین ایده‌آل و کامل نبوده، گفت ماهیت مذاکره «داد و ستد» است: «ما به توافقی رسیدیم که هیچ‌کس آن را دوست ندارد، و این خوب است، چراکه هیچ توافق خوبی، توافق کاملی نیست. چراکه شما نمی‌توانید برای هر دو طرف توافقی کامل داشته باشید. شما مجبورید توافقی کمتر کامل داشته باشید، تا دو طرف بتوانند با هم به تفاهم برسند.» وی اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه توافق هسته‌ای را «ناشی از بی‌اطلاعی و به دور از واقعیات» توصیف کرد. ترامپ در سخنرانی‌اش توافق هسته‌ای با ایران را «یکی از یک‌طرفه‌ترین و غیرمنصفانه‌ترین» توافق‌های تاریخ و «مایه شرم» ایالات متحده توصیف کرده بود. بر اساس یک مصوبه کنگره، ترامپ باید هر سه ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را تائید کند. گفته می‌شود ترامپ ممکن است در ۱۵ اکتبر که موعد بعدی صدور این تائیدیه است، از تائید پایبندی ایران خودداری کند. آقای ظریف در پاسخ به این سوال که واکنش ایران به این اقدام ترامپ چه خواهد بود، گفت این مربوط به قوانین داخلی آمریکا است و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و مسئولیت رئیس‌جمهور آمریکا در قبال برجام را از او سلب نمی‌کند، چراکه «تنها مرجعی که در توافق هسته‌ای برای تائید پایبندی به رسمیت شناخته شده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.» وزیر امور خارجه با این حال گفت ایران عملکرد ایالات متحده را تحت نظر گرفته و...
 • چرا دولت برای بازسازی روستاهای تخریب شده ناشی از بارندگی اخیر لنگرود اقدام نمی کند
 • نماینده لنگرود با اشاره به خسارت بسیار سنگین ناشی از بارندگی اخیر در حوزه انتخابیه‌اش از دولت خواستار حمایت از مردمانی شد که به دلیل بارندگی خانه‌هایشان ویران شده است. به گزارش ایسنا، مهرداد لاهوتی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) در تذکری اظهار داشت: در طول سه هفته تعطیلات مجلس در شهرستان لنگرود ۲۶۴ میلی متر بارندگی در عرض ۶ ساعت یعنی به اندازه یک سال و نیم بارندگی در تهران به وقوع پیوست که خسارت سنگینی به برخی روستاها وارد آورد و بالای ۵۰۰ خانوار آسیب دیدند. وی افزود: در چنین شرایطی حتی یک ریال به مردم برای سر و سامان دادن زندگی‌شان و جبران خسارات داده نشده است. درخواست ما توجه به این موضوع از سوی دولت است تا کارها صرف بیان مصاحبه با صدا و سیما محدود نشود. نماینده لنگرود همچنین در اخطاری با تاکید بر لزوم توجه به قانون مربوط به جلوگیری از تبعیض ناروا گفت: اکنون فصل برداشت صیادان در استان‌های شمالی است که تاریخ‌های متفاوتی برای هر کدام از شهرها تعیین شده است و درخواست ما این است که برداشت صید از ۱۰ مهر یعنی ۱۰ روز زودتر انجام شود. به گزارش ایسنا، علی مطهری در پاسخ به اخطار مربوط به سیل لنگرود گفت: بنده همان زمان در شهر لنگرود بودم و از نزدیک بارندگی را مشاهده کردم. امروز از طرف هیات رئیسه با دولت تماس می‌گیرم و بر لزوم عمل به قول‌هایشان و رسیدگی آن تاکید می‌کنم. انتهای پیام
 • آمریکا می خواهد با مذاکرات جدید امتیازات جدیدی بگیرد/عصبانیت ترامپ ناشی از پیشرفت های موشکی ایران است
 • نماینده مردم چناران و طرقبه شاندیز در مجلس گفت: مواضع مسئولان آمریکایی به‌ویژه سخنان ترامپ نشان‌دهندهٔ اوج عصبانیت آن‌ها از پیشرفت‌های موشکی و پیروزی‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ندای چناران، دکتر محمد دهقان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه آمریکا همان‌طور که ما را در زمینه هسته‌ای وادار به عقب‌نشینی کرد قصد دارد از طریق مذاکره جدید در خصوص برجام در زمینهٔ موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای نیز ما را وادار به عقب‌نشینی کند، اظهار داشت: در مواجهه با این توطئهٔ جدید آمریکا مسئولان جمهوری اسلامی بایستی حداکثر هوشمندی را از خود نشان دهند. عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: بحمدالله سخنان رییس جمهور و وزیر امور خارجه در نیویورک در رد خواسته‌های آمریکا نشان‌دهندهٔ این هوشمندی بود. نماینده مردم چناران و طرقبه شاندیز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدعهدی‌های پیاپی آمریکا و روشن شدن این موضوع بر همگان، تصریح کرد: اکنون‌که آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل نکردند که البته هیچ‌گاه عمل نخواهند کرد، می‌خواهند از طریق مذاکره جدید، از ما امتیازات جدیدی بگیرند. دهقان با اشاره به اظهارات وزیر امورخارجه کشورمان گفت: سخنان آقای ظریف در خصوص اینکه اگر قرار به مذاکره باشد بایستی در خصوص چگونگی برگرداندن امتیازاتی باشد که ما قبلاً به غربی‌ها دادیم نظر درستی است. وی در ادامه بیان داشت: این موضع آقای ظریف که «مذاکره باید در مورد ۱۰ تن اورانیوم غنی شده‌ای باشد که از کشور خارج کردیم» اذعان به همان دغدغه رهبر انقلاب است که در خصوص مذاکرات داشتند و همواره بدبینی خودشان را در خصوص این مذاکرات اعلام می‌کردند و بسیاری از منتقدان مذاکرات و اساتید دانشگاه هم قبلاً آن را پیش‌بینی کرده بودند. دهقان در پایان خاطرنشان...
 • سهم دولت ها حوادث رانندگی چقدر است
 • درباره اخبار و آمار این مطب آنقدر گفته شده و با آمارهای دیگر مانند جنگ و بلایای طبیعی و حوادث هوایی و غیره مقایسه شده که عمق فاجعه ناگفته بر همگان واضح است و هر کدام از ما دست کم یکی از اقوام دوستان و یا آشنایانمان را در تصادف از دست داده و تلخی آن را چشیده ایم." ایران با بیش از 16 هزار کشته و بیش از 333 هزار مصدوم در سال جزو سه کشور اول جهان از نظر صدمات جانی ناشی از حوادث رانندگی است". شکی نیست که بررسی دقیق علل و عوامل چنین فاجعه ای مستلزم یک پژوهش علمی جامع با درنظرداشتن همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ، حقوقی و ... آن است اما این موضوع مانع از آن نیست که فاکتورهای کلان و اساسی آن با اطلاعات فعلی موجود قابل استحصال نباشد .بر همین اساس و با شناختی کلی از عوامل اصلی این رخداد و مطالعه آمارها ، تجزیه و تحلیلها و تجارب و نظرات و بررسی‌های کارشناسان امر ، در وهله اول با نگاهی به مقوله تصادف یا حادثه درمی یابیم که هر حادثه رانندگی و خسارات ناشی از آن ، بطور کلی در چهار بعد قابل بررسی و تجزیه و تحلیل است :اول : علل و عوامل پیشین زمینه ساز وقوع حادثه مانند کیفیت زیرساختهای حمل و نقل مثل جاده‌ها شبکه ریلی و ناوگان مسافربری عمومی ، شرایط روحی و روانی و جسمی افراد ، آموزش و فرهنگ سازی رانندگان ، کنترل بموقع سلامت و معاینه فنی خودروها میزان تصویب و اجرای مقررات بازدارنده از تخلفات و خسارات و امثالهم .دوم : علل و عوامل مستقیم موثر در وقوع حادثه مانند بروز خطای انسانی راننده ،نقص فنی حادث در خودرو و عوامل محیطی مانند لغزندگی یا نواقص جاده و ... سوم : عواملی که بر شدت و میزان خسارات آسیبها و صدماتی که...
 • پیش بینی حوادث سهمگین با کمک ریاضیات
 • دانشمندان در موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با همکاری محمد فرازمند دانشمند ایرانی اعلام کرده‌اند که قادرند از مدل‌های مهندسی شده برای پیش‌بینی طوفان‌های بزرگ استفاده کنند. به گزارش ایسنا و به نقل از اینورس، این دانشمندان با استفاده از یک سری فرمول‌های مهندسی شده، الگوریتم‌هایی را برای پیش‌بینی حوادث سهمگین توسعه دادند. "تمیستوکلیس ساپسیس"، یکی از دانشمندان این موسسه اظهار کرد: در حال حاضر هیچ روشی برای پیش بینی زمان وقوع این حوادث وجود ندارد به همین خاطر ما چهار چوبی را برای پیش‌بینی این حوادث عظیم از روی جریان‌های سیال آشفته ایجاد کرده‌ایم. این الگوریتم جدید از شرایط پیش زمینه حوادثی مانند طوفان‌های بزرگ برای پیش‌بینی آنها استفاده می‌کند. ساپسیس پیشتر نیز کارهایی را در این زمینه انجام داده بود اما در این پژوهش جدید با کمک محمد فرازمند دانشمند ایرانی در موسسه فناوری ماساچوست مطالعات پیشین خود را در زمینه پیش‌بینی وقایع بزرگی مانند طوفان‌های سهمگین ادامه داد. وی در این باره اظهار کرد: اگر ما توانایی پیش‌بینی این وقایع را داشته باشیم می‌توانیم استراتژی‌هایی را در جهت جلوگیری از آنها به کار گیریم. جریان‌های سیال آشفته به جریان‌هایی گفته می‌شود که به شیوه نامنظم و نه خطی حرکت می‌کنند که طوفان‌ها نمونه‌ای از آن هستند. محققان یک الگوریتم ساخته‌اند که معادلات مربوط به یک نوع آشفتگی به نام "جریان کولموگروف"( Kolmogorov flow) را با داده‌های هواشناسی موجود برای ایجاد شرایط پیشگیرانه در برابر جریان‌های آشفته ترکیب می‌کند. آنها دقت این الگوریتم را با شبیه سازی جریان‌های آشفته سنجیدند و در نهایت دریافتند که این الگوریتم می‌تواند با دقتی مابین 75 تا 99 درصد، این وقایع عظیم را پیش‌بینی کند. انتهای پیام
 • پرداخت خسارت میلیاردی حوادث در شیراز
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازشیراز؛ محمد فرخ‌زاده رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با اشاره به پرداخت یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت‌های مالی ناشی از حوادث پارسال گفت: میزان خسارت‌ها برابر با هزینه ساخت بیش از ۸۰ درمانگاه یا فرهنگ‌سرا، است و حوادث رخ داده در سال باعث مجروح شدن صد‌ها هزار نفر و از دست رفتن داشته‌ های مادی می‌شود. وی با بیان اینکه نا ایمنی‌های متعدد موجود در شهر شیراز از جمله گودبرداری‌های غیر اصولی تبدیل منازل به کارگاه‌های تولیدی مختلف، ساخت و ساز‌های غیراستاندارد و حوادث رانندگی باعث افزایش ایستگاه‌های آتش نشانی می‌شود، افزود: اگر ایمنی رعایت نشود بازهم شاهد آتش سوزی و حادثه هستیم. فرخ زاده تصریح کرد: آمار آتش سوزی و حوادث شهری افزایش یافته و بر طبق آمار سال ۹۴ با عتباری بالغ بر ۳۷۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان و در سال ۹۵ با هزینه‌ای بالغ بر ۴۲۹ میلیارد و ۷۲۰ میلیون تومان خسارت مالیفراوانی را در بر داشته است. وی ادامه داد: در ۴ ماه نخست امسال بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت مالی ناشی از حوادث در شیراز ثبت شده که این اعداد در کمتر از ۳ سال یک هزار و ۲۷۷ میلیارد تومان خسارت مالی را دربر داشته است.انتهای پیام/ت پرداخت خسارت میلیاردی حوادث در شیراز
 • ۷ کشته و مجروح در حوادث جاده ای کرمان
 • به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ سرهنگ یوسف نجفی در این خصوص اظهار داشت: با توجه به حجم بالای عبور و مرور در سطح جاده­ها و معابر برون شهری استان در 48 ساعت گذشته متاسفانه بر اثر بی ­احتیاطی برخی از رانندگان 5 تصادف منجر به فوت در سطح جاده­ ها و معابر برون شهری استان به وقوع پیوست. وی گفت: در یکی از این حوادث که در کیلومتر 140 محور روستایی دولت آباد-صوغان بوقوع پیوست یک دستگاه سواری پژو405 به علت عدم توجه به جلو با یک دستگاه موتورسیکلت برخورد کرده است. نجفی یادآورشد: در این حادثه ترک نشین موتورسیکلت که خانمی حدودا 32ساله بوده در دم جان خود را از دست داده است وراکب موتور سیکلت که جوانی حدودا 20 ساله بوده به شدت مجروح وتوسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد. وی به تصادفی دیگر در محور سیرجان-بردسیر به وقوع پیوست اشاره کرد و گفت: دراین حادثه، سه دستگاه وسیله نقلیه به علت عدم توجه به جلو با یکدیگر برخورد نمودند. وی افزود: در این حادثه سرنشین سواری پرایدکه جوانی حدودا 21 ساله بوده به علت شدت جراحات وارده جان خود را ازدست داد و سرنشین 31ساله آن به شدت مجروح وبه بیمارستان منتقل شده است. نجفی در خصوص تصادفی در محور فرعی خبر-قناتوئیه از توابع شهرستان بافت بوقوع پیوست گفت: یک دستگاه تراکتور به علت عدم کنترل وسیله نقلیه از مسیر خود منحرف ودر نهایت واژگون شده است در این حادثه راننده که جوانی حدودا 35 ساله بوده در دم جان خود را از دست داده است. نجفی ادامه داد: حادثه ای که در محور ماهان-اندوهجرد به وقوع پیوست وانت نیسان به علت خستگی وخواب آلودگی از مسیر خود منحرف و در نهایت واژگون شده است. در این حادثه سرنشین وانت که خانمی حدودا 50ساله بوده جان خود را از دست داده است. نجفی در خصوص آخرین...
 • مهمترین حوادث و اخبار روز یکشنبه ۲ مهر ماه در گلستان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازگرگان؛ مهمترین حوادث و اخبار روز گذشته بدین شرح است: پدرکشی در گلستان دستگیری سارق سابقه دار در گلستان ﺑﻪ ﺩاﻡ اﻓﺘﺎﺩﻥ ﺳﺎﺭﻗﺎﻥ ﮔﺮﺩﻧﺒﻨﺪ ﺩﺭ ﮔﺮﮔﺎﻥ کشف لاشه غیرمجاز دام در گلستان کاهش دمای ۷ درجه‌ای برای گلستان انتهای پیام / ا
 • آقای ترامپ شما ظاهرا نیم قرن از حوادث دنیا عقب هستید
 • علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به اساتید و معلمان، دانشجویان و دانش‌آموزان گفت: امیدوارم خداوند توفیقات علمی را قرین زندگی آنان نماید.وی در ادامه اظهار داشت: لازم است از سخنان روشنگرانه و صریح رئیس‌جمهور در سازمان ملل که پاسخ درخوری به سخنان وهم‌آلود و پوچ رئیس‌جمهور آمریکا بود، تشکر کنم.رئیس قوه مقننه افزود: آقای ترامپ نفهمید و به نظر می‌رسد با سطح فکری او نخواهد فهمید که دنیا تغییر کرده است و ملت‌ها بیدار شده‌اند و به خوبی دریافته‌اند که ایران پس از انقلاب اسلامی علیرغم دسیسه‌های غرب و شرق با اتکا به مجاهدت ملت توانست اهداف انقلاب خود را محقق کند و کشوری که زمانی انگشت نمای ژاندارمی آمریکا در منطقه بود، به ملت سرافراز با آرمان های آزادی خواهانه بدل گردید. این حادثه مهم را سایر ملل مشاهده کردند و آن را درک نمودند و لذا نوعی بیداری و هوشیاری سیاسی در ملل اسلامی به وجود آمده است که با لاف زنی‌های توخالی امثال ترامپ تغییر نمی کند.وی در ادامه بیان کرد: آقای ترامپ حکومت ایران را دیکتاتوری خوانده است و آرزو نموده یک بار دیگر شرایط عوض شود و مردم ایران خوشحال و در رفاه باشند. قاعدتا مقصودشان تکرار حکومت دست نشانده آمریکا است. آقای ترامپ!!! ملت ایران 40 سال است که با خوشحالی و استواری حکومت دست نشانده شما را نابود کرده است و دموکراسی را جایگزین آن نمودند. شما ظاهرا نیم قرن از حوادث دنیا عقب هستید.
 • خسارت ۱۳۰۰ میلیارد تومانی حوادث در شیراز
 • تامل در آمار حوادث سال‌های اخیر که هزاران میلیارد ریال خسارت مالی و حجم عظیم خسارت انسانی و جانی برجای گذاشته و روح و جان انسان‌ها را آزرده کرده است، نشان می‌دهد با راهکارهایی بسیار ساده می‌توان از بزرگترین حادثه‌ها جلوگیری کرد. به گزارش ایسنا، حوادث مختلف در استان فارس خصوصا کلانشهر شیراز سالانه صدها میلیارد تومان خسارت مالی وارد می‌کند، این خسارت‌ها جدای از آسیب‌هایی غیر قابل جبرانی که در بعد جانی به فرد تحمیل شده و گاه زندگی را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز مدعی است که خسارت‌های ناشی از حوادث سال 95 در شهرستان شیراز بالغ بر 430 میلیارد تومان بوده است!!. محمد فرخ‌زاده یکشنبه 2 مهر در یک کنفرانس خبری و با بیان اینکه خسارت‌های مالی ناشی از حوادث در یک سال گذشته برابر با هزینه ساخت بیش از 80 درمانگاه یا فرهنگ‌سرا، گفت: حوادثی که سالانه اتفاق می‌افتد باعث مجروح شدن صدها هزار نفر و از دست رفتن داشته‌های مادی می‌شود. فرخ زاده به نا ایمنی‌های متعدد موجود در شهر از جمله تبدیل منازل به کارگاه‌های تولیدی مختلف، گودبرداری‌های نا ایمن، ساخت و سازهای غیراستاندارد، حوادث رانندگی و ... اشاره و تاکید کرد: هر چقدر ایستگاه‌های آتش نشانی و نیروهای آن افزایش یابد، اگر ایمنی رعایت نشود بازهم شاهد آتش سوزی و حادثه هستیم. وی گفت: متاسفانه آمار آتش سوزی و حوادث شهری هر روزه رو به فزونی‌ بوده و طبق آمار سال94 بالغ بر 374 میلیارد و 250 میلیون تومان و در سال 95 بالغ بر 429 میلیارد و 720 میلیون تومان خسارت مالی را در بر داشته است. فرخ‌زاده با بیان اینکه طی چهار ماه اول امسال هم بیش از 400 میلیارد تومان خسارت مالی ناشی از حوادث در شیراز ثبت شده است، گفت: این اعداد یعنی طی کمتر از سه سال یک...
 • محبوس شدن داخل آسانسور بیشترین حوادث در شهریورماه
 • مدیرعامل سازمان آتش نشانی قزوین گفت: آتش نشانان قزوین در شهریور ماه امسال در 315 عملیات مختلف امداد و نجات و اطفاء حریق حاضر شدند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ابوالفضل ذوالقدر در گفت‌وگو با صبح قزویناظهار کرد:تماس‎های مردمی با سامانه 125 آتش نشانی قزوین در شهریورماه سال 1396، آتش نشانان را به 315 عملیات مختلف امداد و نجات و اطفاء حریق رهسپار کرد. وی در ادامه بیان کرد: عملیات‌های انجام شده در این مدت مربوط به؛ تصادف یا واژگونی خودرو 23 مورد، حریق منزل مسکونی و مغازه 13 مورد، حریق خودرو 11 مورد، افکن زمین و ریزش چاه 2 مورد، نشت آب و شکستگی لوله 8 مورد، محبوس شدن داخل آسانسور 53 مورد، محبوس شدن داخل منزل مسکونی 21 مورد، مشاهده و گیر کردن حیوانات وحشی 21 مورد، آتش سوزی سطل زباله و ضایعات 43 مورد، حریق علفزار 30 مورد، حریق باغ 21 مورد، 15 مورد خارج کردن حلقه انگشتری و 54 مورد حوادث دیگر بوده که آتش نشانان با حضور به موقع و اقدام سریع نسبت به ایمن سازی محل حادثه و کاهش خطر اقدام کردند. مدیرعامل آتش نشانی قزوین در ادامه با اشاره به اینکه گستره فعالیت‌های این سازمان صرفاً مهار آتش سوزی نیست، تصریح کرد: آتش نشانان ایستگاه‌های 8 گانه قزوین به تمامی حوادث امداد و نجات و اطفاء حریق در حوزه شهری و حتی در بعضی موارد به واسطه درخواست کمک از شهرهای استان درحوزه برون شهری نیز خدمت رسانی می‌کنند. وی رعایت توصیه‌های ایمنی را در کاهش وقوع حوادث موثر دانست و تاکید کرد: از شهروندان انتظار داریم از اشغال کردن بی مورد شماره تلفن 125 آتش نشانی به طور جدی خودداری کرده و در زمان وقوع حادثه ضمن حفظ خونسردی، با شماره 125 سازمان آتش نشانی تماس حاصل کنند. این مسئول در خاتمه یادآور شد: کلیه شهروندان...