نماد های غربی سهم زیادی از بازار لوازم التحریر جنوب شرق کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و این روزها قهرمانان عروسکی هالیودی سبب ترویج باورهای غلط غربی در میان دانش آموزان شده و بت من و باب اسفنجی و تیتان ها جای ننه قمر و شخصیتهای شکرستان را گرفته و مسئولان نیز هیچ اقدامی برای جلوگیری از نفوذ افسانه های غربی در فرهنگ ایرانی انجام نداده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از تفتان ما، این روزها تصویر کودکی که دست در دست مادر به سمت نوشت افزار و لوازم التحریرهای خاش می رود بسیار آشناست و کافی است که سری بچرخانی تا تعداد زیادی از این کودکان را مشاهده کنی و با چهره های شاد و لب های خندان آن ها را می بینی ولی زمانی که چندسانتی متر سرت را بالا می آوری چهره ای متفاوت بر پیکره بی لبخند مادر و پدر را می بینی از آن چهره‌های یخ‌زده؛ علت اما گرانی است.

در بازار خاش این روزها تکاپوی عجیبی در خیابان ها و مراکز تجاری برپا شده که به بهانه آغاز سال تحصیلی جدید بازار جانی دوباره می گیرد ولی این حجم انبوه از عرضه و تقاضا بی حاشیه هم نیست و اگر کمی با دقت بیشتری به بازار لوازم التحریر و نوشت افزار نگاه کنی چیزی که به وفور دیده می شود ، «Made in China» است. قصه‌ی پر غصه واردات کالای خارجی و به ویژه چینی تمامی ندارد؛ گویا قانونی برای ممنوعیت خرید کالای خارجی مشابه داخلی در کشور ما وضع نشده است و مسئولان نیز همیشه تنها برای بنر شدن و برگزاری همایش‌ها سریع و با عجله کار می کنند اما برای حمایت از تولید داخل و رونق اقتصادمقاومتی هیچ اقدام عملی انجام نداده اند.

علی ای حال بیشترین تاثیر گذاری فرهنگی بر بازار در ایام آغازین سال تحصیلی جدید رخ می دهد و به جای اینکه تولید کنندگان داخلی از این فرصت بی نظیر بهره بگیرند این چینی ها هستند که محصولاتشان و البته فرهنگ خارجی را به فروش می رسانند.

در واقع بی توجهی به بخش فرهنگ در عرصه تولیدات داخلی سبب شده که عملاً بازار ایران از دست تولید کنندگان داخلی محدودی که در کشور وجود دارد خارج شود و اغلب بازار لوازم التحریر ایران تحت سلطهمحصولات رنگارنگ چینی است.

با رفتن به داخل یک فروشگاه لوازم‌التحریر می توان دید که طرح روی جلد دفاتر از کارتون های خارجی مثل انیمیشن ماشین ها و انیمشین ماتر و روح نورانی، تیم های ورزشی مثل بارسلونا و رئال مادرید و شخصیت های فوتبال همچون لیونل مسی و کریستیانو رونالدو است.

علی ای حال در طول سال ها بی توجهی اکثر تولید کنندگان داخلی ورشکست شده‌اند و دیگر توان رقابت با نمونه های وارداتی وجود ندارد و برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم نوشت افزار داخلی نیز هر چند در شهر خاش هیچ گاه انجام نشده است اما زیمانی در شهرهای کوچک و محروم استان برگزار می شود مورد مخالفت اصناف قرار می گیرد.

آخرین آمار‌ها نشان دهنده آن است که حدود 75‌درصد محصولات موجود در ایران از طریق واردات تامین می‌شود و صرفاً چیزی حدود 25درصد بازار در اختیار تولیدات داخلی است، عرصه‌ای که می‌تواند در اختیار تولید‌کنندگان ایرانی قرار بگیرد و در کنار سود‌آوری مناسب و اشتغال برای کارگران ایرانی، می‌تواند یک فعالیت فرهنگی محسوب شود.

خبرنگار تفتان ما برای بررسی این موضوع به یکی از مغازه‌های لوازم‌التحریر رفت و با خانواده‌ای که در حال خرید بود، گفتگو کرد.

* مهمترین مشکل در بازار لوازم التحریر توزیع اقلام و محصولات خارجی در بازار است

محمدنبی شهنوازی پدر یکی از دانش آموزان خاشی که در حال خرید نوشت افزار برای فرزند خود بود در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما اظهار کرد: مهمترین مشکل در بازار لوازم التحریر خاش توزیع اقلام و محصولات خارجی در بازار لوازم التحریر است که می طلبد مسئولان، بستر و زمینه ای فراهم کنند تا در شرایطی که محصولات تولید داخل، قابلیت تامین نیاز دانش آموزان و محصلان را دارد، مسیر ورود چنین محصولاتی مسدود شود.

وی با بابیان اینکه رهبر انقلاب بر تحقق اقتصادمقاومتی تاکید می فرمایند، گفت: هر آنچه که مسئولان مربوطه از تولیدات داخلی حمایت کنند بدون شک ضریب حصول سیاست ها و اهداف مرتبط با اقتصاد مقاومتی با افزایش بیشتری همراه خواهد شد.

شهنوازی خاطرنشان کرد: بسیاری از خانواده ها علاقه مند به خرید دفاتر و لوازم التحریر با الگوهای ایرانی و اسلامی هستند و به نظر می رسد که بعضی موانع باعث می شود تا بستر و زمینه لازم برای فروش هر چه مطلوب تر لوازم التحریر ایرانی و اسلامی فراهم نشود.

* مسئولان باید بر بازار لوازم التحریر نظارت کنند

سیده مریم حسینی یکی از شهروندان خاشی که به همراه همسر خود برای خرید لوازم التحریر فرزندش به مغازه لوازم التحریر آمده بود به خبرنگار تفتان ما با انتقاد بسیار شدید از رواج الگوهای غربی و خارجی بر روی نوشت افزار دانش آموزان ایرانی، گفت: قطعاً این مسئله پذیرفتنی نیست که بعضی از نوشت افزارها که الگوهای غربی و خارجی بر روی آن نقش بسته از لوازم التحریر ایرانی و اسلامی بسیار ارزان تر و در دسترس تر باشد.

وی با انتقاد از مسئولان خاشی که خبری از فروش کالای ایرانی و اسلامی و راه اندازی نوشت افزار ایرانی در این شهرستان نیست، افزود: در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر بیشتر محصولات از اجناس خارجی است و متاسفانه در یک فروشگاه بااینکه دفاتر در ایران چاپ می‌شود اما طرح روی جلد آن‌ها خارجی است و دانش‌آموزان بیشتر آن‌ها را برای خرید می‌پسندند.

سیده حسینی بیان کرد: البته دفاتری هم با طرح‌های ایرانی مثل شهدا ازجمله شهدای مدافع حرم و کارتون و اسباب‌بازی‌های ایرانی هم وجود دارد که برخی از دانش‌آموزان نیز به آن‌ها علاقه‌مند هستند. قیمت دفاتر ایرانی هم به نسبت کیفیتی که دارند، بسیار خوب است و مردم می‌توانند با خرید از دفاتر ایرانی، از تولید ملی نیز حمایت کنند.

وی تصریح کرد: تراش رومیزی، غلط‌گیر، زوم کَن، ماژیک و غیره چند نمونه از وسایل خارجی موجود در بازار است که هر خانواده‌ای مجبور است برخی از آن‌ها را باید برای فرزندش تهیه کند.

* مسئولان باید از تولیدات نوشت افزارهای داخلی حمایت کنند

یکی از فروشندگان لوازم التحریر شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگارتفتان ما اظهار کرد: متاسفانه یکی از مهمترین دلایل کاهش خرید لوازم التحریر و نوشت افزارهای ایرانی اسلامی تولید کم و قیمت بسیار بالا است و همچنین نبود طراحی و جذابیت رنک آمیزی از دیگر مشکلات عدم فروش محصولات ایرانی است.

مولوی مرادزهی بیان کرد: جای بسیار تعجب و تاسف دارد وقتی کودکان ما برای خرید لوازم التحریر و نوشت افزار می آیند با شوق و ذوق محصولات خارجی و نمادهای غربی را انتخاب می کنند که این سرمنشاء از برنامه های کودک خارجی و غربی است.

* تمامی لوازم تحریری که برای فروش گذاشته ام، دارای نمادهای ایرانی اسلامی است

وی با بیان اینکه تمامی لوازم تحریری که برای فروش گذاشته ام، دارای نمادهای ایرانی اسلامی است، گفت: قطعاً چنانچه تولید لوازم تحریر با نمادهای ایرانی اسلامی و بومی چه از لحاظ کمی و چه کیفی بها داده شود، این کالا جایگاه خود را در میان خریداران خواهد یافت.

این فروشنده لوازم التحریر خاش بیان کرد: چنانچه اگر در برابر دانش آموزی دفترچه ای با نماد برنامه های کارتونی خارجی چون بن تن، مرد عنکبوتی و سیندرلا و یا نمادهای برنامه های کاتونی ایرانی مانند مدرسه موش ها و شکرستان گذاشته شود، لوازم تحریر با تصاویر برنامه کارتونی خارجی برای خرید انتخاب می شود.

وی اذعان کرد: بسیاری از فروشندگان لوازم التحریر آمادگی عرضه محصولات ایرانی و اسلامی را داشته و حتی حاضرند در این عرصه سرمایه گذاری کنند ولی انحصار سبب می شود که نتوان به نتیجه مطلوب در این زمینه رسید.

* باید انحصار در تولید لوازم التحریر ایرانی و اسلامی شکسته شود

مولوی مرادزهی اظهار کرد: باید انحصار در تولید لوازم التحریر ایرانی و اسلامی شکسته شود و این درحالی است که مدل های غربی به راحتی و به وفور تولید و روانه بازار می شود.

* لوازم التحریرهای خارجی سبب کندی در یادگیری و خلل در روند آموزشی دانش آموزان می شود

یکی از معلمان و مشاوران تربیتی و تحصیلی دانش آموزان و کارشناس متوسطه شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه در تربیت کودکان و دانش آموزان 2 نوع روش وجود دارد که یک نوع تربیت به صورت مستقیم و نوع دیگر به روش غیرمستقیم است، اظهار کرد: نشانه ها و نمادها به صورت غیر مستقیم در تربیت کودکان تاثیرگذار باشند.

حسین بولاغ با بیان اینکه نمادها می توانند تاثیر عمیقی بر شخصیت افراد داشته باشند، گفت: نمادهای غربی و خارجی که به صورت انیمیشن و با رنگ آمیزی جذاب با هدف عرضه فرهنگ بیگانه به کودکان ارائه می شود تاثیر بسیار منفی بر ذهن و روان دانش آموزان دارند.

وی با بیان اینکه باید جهت جلوگیری از تاثیر فرهنگ بیگانه بر کودکانمان به دنبال تقویت فرهنگ خودی باشیم، افزود: والدین باید بر و بر مدرسه نامرئی و تربیت غیرمستقیم کودکان مسلط شوند و جامعه باید این آگاهی را داشته باشد که کودکان هر چیزی را که مشاهده می کنند یاد می گیرند و حاصل این یادگیری در نوجوانی به عملکرد تبدیل می شود.

این کارشناس و مشاور تربیتی و تحصیلی شهرستان خاش بیان کرد: لوازم التحریر هند، ترک، اروپایی هم در کنار چینی ها عرضه می شود این در حالی است که تجربه شخصی من نشان داده است اجناس ایرانی از کیفیت و استاندارد بهتری برخوردارند و در نوشت افزارهای خارجی و غربی از مواد اولیه بی کفیت و غیر استاندارد که سبب بروز مشکلاتی نیز برای دانش آموزان از جمله حساسیت و یا جراحت ناشی از غیر استاندارد بودن خواهد شد.

وی خطاب به خانواده ها اذعان کرد: باید خانواده های خاشی به نوع کیف ها و استاندارد بودن آن‌ها توجه ویژه کنند و برای پیشگیری از آسیب های مذکور ضرورت اطلاع رسانی کاملا احساس می‌شود.

بولاغ اظهار کرد: والدین باید به این نکته هم توجه کنند که دانش آموز در کلاس باید روی درس متمرکز باشد نه برند لوازمش و استفاده از اشکال و نمادهای کارتونی فقط ذهن کودک را مشوش می کند و سبب کندی در یادگیری و داستان پردازی می شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه: لوازم التحریر ایرانی و اسلامی | بازار لوازم التحریر | لوازم التحریر ایران | خبرنگار تفتان ما | ایرانی اسلامی | دانش آموزان | نوشت افزار | برای خرید

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۸۷۴۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • لباس و لوازم التحریر بین دانش آموزان مناطق محروم بوشهر توزیع شد
 • بوشهر - مدیر فرهنگی بسیج سازندگی استان بوشهر گفت: لباس و لوازم‌التحریر رایگان بین دانش‌آموزان مناطق محروم بوشهر توزیع شد. به گزارش خبرنگار مهر، یونس عبدالهی‌پور صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در روزهای ابتدایی سال تحصیلی هستیم و تلاش داریم که نیازها و کمبودهای دانش‌آموزان نیازمند استان رفع شود تا دغدغه‌ای برای این موارد نداشته باشند. وی با تاکید بر اینکه باید تلاش شود تا شرایط مناسب تحصیلی برای همه دانش‌آموزان فراهم شود، خاطرنشان کرد: بسیج سازندگی استان بوشهر نیز در این زمینه احساس وظیفه کرده و برای رفع مشکلات دانش‌آموزان مناطق محروم وارد عمل شد. مدیر فرهنگی بسیج سازندگی استان بوشهر از توزیع ۷۰۰ سبد لوازم التحریر، البسه و کیف مدرسه بین دانش‌آموزان نیازمند استان خبر داد و افزود: این اقدام همزمان با بازگشایی مدارس استان صورت گرفته است. وی با اشاره به شناسایی خانواده‌های نیازمند در نقاط مختلف استان، بیان کرد: اطلاعات خانواده‌های نیازمند با همراهی و تلاش مدیران بسیج سازندگی در نقاط مختلف استان جمع‌آوری شده است. عبدالهی‌پور از توزیع بسته‌های معیشتی و اقلام خوراکی در راستای اجرای طرح محرومیت‌زدایی خبر داد و تصریح کرد: از همه ابزار و ظرفیت‌ها برای ارائه بهترین خدمات به نیازمندان استفاده می‌کنیم. مدیر فرهنگی بسیج سازندگی استان بوشهر افزود: از دیگر خدمات بسیج سازندگی در این زمینه می‌توان به توزیعسبد ورزشی، لوازم تحریر، البسه و کیف رایگان اشاره کرد.
 • خیرین ۵ هزار بسته لوازم التحریر دانش آموزان کم برخوردار البرز را تامین کردند
 • مدیرکل بهزیستی استان البرز از اهدای بسته لوازم التحریر به ۵ هزار نفر از دانش آموزان نیازمند البرزی با مشارکت خیرین خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج،به نقل از روابط عمومی بهزیستی البرز،داریوش بیات نژاد اظهار داشت: با شروع سال تحصیلی یکی از دغدغه‌های ما فراهم کردن لوازم التحریر و سایر ملزومات مورد نیاز خانواده‌های نیازمند تحت پوشش بهزیستی است.وی افزود: در مهرماه امسال در سراسر استان البرز با کمک خیرین عزیز بسته حمایتی آموزشی مورد نیاز حدود 5 هزار دانش آموز البرزی کمتر برخوردار فراهم شد.مدیرکل بهزیستی استان البرز بیان کرد: این بسته‌های حمایتی در تمامی مراکز و پایگاه‌های بهزیستی در شهرستان‌های مختلف توزیع شده واین مهم بدون شک با حمایت مردم و خیرین و نوع دوستی آنان صورت گرفت.بیات نژاد بابیان اینکه این 5 هزار بسته آموزشی تهیه شده هر کدام به ارزش 110 هزار تومان ارزش دارند،عنوان کرد: این کار به صورت کامل با مشارکت خیرین انجام شده و ریالی از اعتبارات دولتی در این رابطه اختصاص پیدا نکرده است.وی با بیان اینکه این بسته لوازم التحریر اهدایی به دانش آموزان کم برخوردار خانواده بهزیستی تحویل داده می شود،گفت:100 بسته از این لوازم التحریر در مناطق حاشیه ای شهرستان کرج به بیش از حدود صد دانش آموز تقدیم شد.مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به ماه محرم و لزوم استفاده از برکات معنوی این ماه تاکید کرد: در سال گذشته خیرین کمک‌های فراوانی برای رفع مشکلات افراد تحت پوشش بهزیستی انجام دادند و در این ماه بهترین کارها با مشارکت خیرین انجام شد.انتهای پیام/ R41451/P4001/S6,50/CT12
 • اهدای لوازم تحصیلی به دانش آموزان نیازمند مازندران
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازساری، حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی مدیرکل اوقاف و امور خیریّه استان مازندران با بیان اینکه ترویج فرهنگ وقف یکی از نیاز‌های روز جامعه است، گفت: تا دیروز نیاز جامعه به اطعام دهی بود و مردم نیاتشان را به اطعام دهی وقف می‌کردند، اما امروز نیاز جامعه تامین شرایط مالی برای خانواده‌های کم بضاعت است. وی با بیان اینکه اوقاف امانتدار است نه مالک، افزود: لوازم تحصیلی دانش آموزان بابلی به ارزش حدود ۱۴ میلیون تومان از محل موقوفه محمد اسماعیل رحمانی تهیّه و به آنان اهدا شد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مازندران گفت: لوازم تحصیلی ۱۷۸ دانش آموز بهشهری از درآمد حاصل از محل موقوفه آقامیرزا مهدی خان اشرفی به ارزش ۱۰ میلیون تومان تهیه و اهدا شد. وی از توزیع ۵۰۰ بسته نوشت‌افزار بین دانش آموزان توسط واقفان خبر داد و گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفان ۵۰۰ بسته لوازم التحریر بین دانش‌آموزان استان مازندران توزیع شده است. وی با اشاره به اهمّیّت و ارزش وقف در دین اسلام افزود:موقوفه‌ای با قدمت حدود ۸۰۰ سال در قائمشهر وجود دارد که درآمد حاصل از آن برای دارو و درمان خانواده‌های بی بضاعت هزینه می‌شود؛ پس از گذشت سال‌ها از نیت واقف همچنان ثواب این عمل به واقف و خیر این کار به محرومین می‌رسد. مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: درمان بیماری‌های صعب العلاج، تامین مالی برای تحصیلات فرزندان کم بضاعت، تامین جهیزیه و کمک مالی به نوعروسان بخشی از نیاز‌های روز جامعه است که باید در این راستا فرهنگ سازی شود. حجت الاسلام حیدری افزود: برای خرید تجهیزات بیمارستانی درآمد حاصل از محل موقوفات صرف خرید دستگاه‌های سی تی اسکن، ام آر آی و آمبولانس بیمارستان شد. انتهای پیام/آ خرید لوازم تحصیلی دانش آموزان مازندران با همت واقفان
 • توزیع ۲۰۰ بسته کیف و لوازم التحریر در مناطق محروم میاندوآب
 • به همت قرارگاه حمزه سیدالشهدا و بسیج سازندگی میاندوآب، ۲۰۰ بسته کیف و لوازم التحریر در بین دانش آموزان مناطق محروم میاندوآب توزیع شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زرین خبر، این بسته ها شامل کیف و لوازم التحریر بودند که با حضور جانشین ناحیه مقاومت بسیج و مسئول بسیج سازندگی و فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهید مطهری باروق به صورت نمادین در روستای علی بلاغی در بین دانش آموزان توزیع شد. به گفته علی نژاد مسئول بسیج سازندگی میاندوآب، ۲۰۰ بسته کیف و لوازم التحریر در بین دانش آموزان مناطق محروم میاندوآب به همت قرارگاه حمزه سیدالشهدا، مردمیاری بسیج قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) و بسیج سازندگی میاندوآب تهیه و توزیع شده است. نتهای پیام/
 • دانش آموزان ایرانی ۲ برابر حد مجاز فست فود می خورند
 • تهران - ایرنا - معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانش آموزان ایرانی دو برابر حد مجاز فست فود و غذاهای آماده مصرف می کنند، به طور متوسط هر دانش آموز ایرانی هفته ای یکبار فست فود می خورد در حالی که حد مجاز آن حداکثر هر دو هفته یکبار است. علیرضا رئیسی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در بین دانش آموزان یک تهدید جدی برای سلامت نسل جدید کشور در آینده است و موجب افزایش بیماری های غیر واگیر در بین ایرانیان در آینده خواهد شد.وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که بیش از 40 درصد دانش آموزان ایرانی یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و این آمار بسیار نگران کننده ای است که مهمترین عامل آن نیز گرایش بیش از حد دانش آموزان به مصرف تنقلات شور و چرب و فست فودهاست.وی ادامه داد: باید به خانواده های ایرانی اطلاع رسانی فراگیر شود که مصرف این نوع غذاهای مضر را برای کودکان و دانش آموزانشان کاهش دهند، فست فودها جدا از اینکه عامل چاقی و اضافه وزن هستند، بالا بودن نمک و روغن اشباع در آنها نیز عامل مهم بروز انواع بیماری های غیر واگیر است.رئیسی گفت: معمولا فست فودها سه تا چهار برابر بیش از حد مجاز نمک دارند که عامل مهم بروز بیماری فشارخون و بیماری های قلبی عروقی در آینده خواهد بود، ضمن اینکه مصرف فست فودها عامل مهم بروز بیماری های گوارشی است.معاون وزیر بهداشت افزود: نکته بسیار مهم دیگری که مصرف بیش از حد فست فودها به وجود می آورد، تغییر ذائقه است، وقتی که کودکان از سنین پایین به مصرف فست فودها که مواد غذایی شور و چرب هستند، تمایل پیدا می کند. همیشه دوست دارند که غذاهای چرب و پر نمک استفاده کنند و...
 • آغاز سال تحصیلی جدید دانش آموزان ایرانی ساکن آنکارا
 • آنکارا- ایرنا- سال جدید تحصیلی در مراسم ویژه ای امروز دوشنبه با حضور دانش آموزان، والدین، معلمان و مربیان در آموزشگاه 22 بهمن شهر آنکارا آغاز شد. به گزارش ایرنا، در این آیین، دانش آموزان ایرانی ساکن پایتخت کشور ترکیه در فضایی پر از شادی و شور تحصیل و علم آموزی، بار دیگر با حضور در کلاس درس سال تحصیلی جدید را آغاز کردند.مدیر آموزشگاه ایرانی 22 بهمن شهر آنکارا در این آیین با اشاره به ضرورت توجه به بعد تربیتی در کنار امور آموزشی دانش آموزان گفت: فضا و محیط مناسبی برای تحصیل فرزندان ایرانیان در این مکان فراهم شده است.علی اکبر رازقیان افزود: پایه های مختلف تحصیلی در این آموزشگاه دایر شده و دانش آموزان می توانند با تحصیل در فضای فرهنگی ایرانی، برای آینده درخشان توام با فرهنگ ایرانی و اسلامی آماده شوند.وی معلمان و مربیان حاضر در این آموزشگاه را جزو زبده ترین کارکنان آموزشی کشور عنوان کرد و ادامه داد: تعداد کم دانش آموزان در هر کلاس فرصت بهتری برای تحصیل دانش آموزان در این واحد اموزشی فراهم است.وی خواستار مشارکت و همراهی والدین با مربیان و معلمان آموزشگاه برای مدیریت بهتر امور تحصیلی دانش آموزان شد و بیان کرد: با تعامل مربیان و والدین، دانش آموزان به بهترین شکل امور تحصیلی خود را پیگیری کرده و ادامه خواهند داد.وی اضافه کرد: با برنامه ریزی ها و ثبت نام از متقاضیان در سال تحصیلی جدید، 165 دانش آموز ایرانی در مقاطع و پایه های مختلف در این آموزشگاه تحصیل می کنند.به گزارش ایرنا، در این آیین، ضمن برگزاری برنامه های متنوع، دانش آموزان این واحد آموزشی به کلاس خود رفته و به صورت رسمی سال تحصیلی خود را آغاز کردند.خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری
 • ماجرای نامه دانش آموزان به رزمندگان دفاع مقدس تصاویر
 • دانش‌آموزان سراسر کشور با نوشتن نامه به رزمنده‌ها در تقویت روحیه آن‌ها تاثیرگذار بودند. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، جنگ که شروع شد، همه مردم سراسر کشور را تحت تاثیر قرار داد و دل‌های هر انسان بزرگ و کوچک را آزرده کرد. همه فردی هر کاری که می‌توانست و در توانش بود انجام می‌داد تا سدی محکم در برابر تجاوز صدام و نیروهای بعثی باشد. دل‌های مردم به هم نزدیک بود و مصداق بارز بیت «چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار» بودند. همه ملت دست در دست هم داده و یکصدا و همدل شده بودند. بعضی‌ تمام هستی خود را نثار اسلام و خاک کشور، برخی وسایل ضروری و مواد غذایی برای رزمنده‌ها تهیه می‌کردند و عده‌ای دیگر که دانش آموزان کم سن و سال بودند، با نوشتن نامه‌های محبت‌آمیز، قدردان ایثارگران بودند و با این کار روحیه رزمندگان را تقویت می‌کردند.این نامه‌ها از دانش آموزان سراسر کشور به رزمندگان جبهه‌های مناطق مختلف عملیاتی فرستاده می‌شد و هر رزمنده‌ای که دوست داشت می‌توانست جواب نامه را بدهد و با هم در ارتباط باشند که این موضوع باعث دلگرمی بیشتر رزمنده‌ها می‌شد. آن‌ها در نامه‌ها به رزمنده‌ها افتخار می‌کردند و دوست داشتند که برای دفاع بیایند و گاهی برای رزمنده‌ها عکس‌هایی از خود می‌فرستادند.نامه‌های یکی از دانش‌آموزان نیشابوری که در اوایل جنگ تحمیلی با یکی از رزمنده‌ها در ارتباط بوده و در روحیه او بسیار تاثیرگذار بوده است و همچنین عکس‌هایی که می‌فرستاده، در زیر می‌آید:انتهای پیام/ R1439/P1013197/S4,38/CT1
 • معاون وزیر بهداشت:دانش آموزان ایرانی ۲ برابر حد مجاز فست فود می خورند
 • زندگی>سلامت - همشهری آنلاین:معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دانش آموزان ایرانی دو برابر حد مجاز فست فود و غذاهای آماده مصرف می‌کنند. به گزارش ايرنا، علیرضا رئیسی افزود: به طور متوسط هر دانش آموز ایرانی هفته ای یکبار فست فود می‌خورد در حالی که حد مجاز آن حداکثر هر دو هفته یکبار است. وي گفت: افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در بین دانش آموزان یک تهدید جدی برای سلامت نسل جدید کشور در آینده است و موجب افزایش بیماری‌های غیر واگیر در بین ایرانیان در آینده خواهد شد. وی گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان مي‌دهد که بیش از 40 درصد دانش آموزان ایرانی یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و این آمار بسیار نگران کننده ای است که مهمترین عامل آن نیز گرایش بیش از حد دانش آموزان به مصرف تنقلات شور و چرب و فست فودهاست. وی ادامه داد: باید به خانواده‌های ایرانی اطلاع رسانی فراگیر شود که مصرف این نوع غذاهای مضر را برای کودکان و دانش آموزانشان کاهش دهند، فست فودها جدا از اینکه عامل چاقی و اضافه وزن هستند، بالا بودن نمک و روغن اشباع در آنها نیز عامل مهم بروز انواع بیماری‌های غیر واگیر است. رئیسی گفت: معمولا فست فودها سه تا چهار برابر بیش از حد مجاز نمک دارند که عامل مهم بروز بیماری فشارخون و بیماری‌های قلبی عروقی در آینده خواهد بود، ضمن اینکه مصرف فست فودها عامل مهم بروز بیماری‌های گوارشی است. معاون وزیر بهداشت افزود: نکته بسیار مهم دیگری که مصرف بیش از حد فست فودها به وجود می‌آورد، تغییر ذائقه است، وقتی که کودکان از سنین پایین به مصرف فست فودها که مواد غذایی شور و چرب هستند، تمایل پیدا می کند. همیشه دوست دارند که غذاهای چرب و پر نمک استفاده کنند و اگر بخواهند غذای سالم و معمولی مصرف کنند...
 • سوگسرود از نمادهای کهن ایرانی در عزا/سوگواری حسینی با سوگسرودها
 • کرمانشاه- چهره ماندگار فرهنگ و ادب پارسی، «سوگسرود» را یکی از نمادهای کهن ایرانی در عزاداری‌ها دانست که هم‌اکنون نیز در سوگواری حسینی به کار برده می‌شود. استاد میرجلال الدین کزازی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص نمادهای سوگواری در ایران باستان گفت: از جمله نمادهای سوگ می توان به «کتل» و «پنجه» اشاره کرد، که پیش تر در گفتگو با شما به آن پرداخته شده است. وی یکی دیگر از نمادهای سوگ در ایران را سرودهای سوگ برشمرد و گفت: یکی دیگر از ویژگی ها و رسم و راه های آیین سوگ در ایران که هنوز نیز روایی و کاربرد دارد و در آیین سوگ حسینی هم با برجستگی و نمود بسیار دیده می شود، سردادن سرودهای سوگ است. این پژوهشگر برجسته افزود: در این سرودهای سوگ از دیدگاه های گوناگون رخدادی که مایه ی سوگ و اندوه است، بازتاب می یابد. ویژگی‌های سوگسرودها وی در خصوص ویژگی های این سروده ها گفت: ویژگی این سوگسرودها این است که هم به شیوه تک خوانی و هم به شیوه گروهی و هم آوایی انجام می گیرد. استاد کزازی تصریح کرد: سوگ خوان برتر، آن سرود را به تنهایی بر زبان می آورد و دیگران هم آوا آن را باز می سرایند. وی ادامه داد: این رسم و راه خواندن سرودهای سوگ به این شیوه آنچنان که گفته شد، پیشینه ای کهن در ایران زمین داشته است. این چهره ماندگار کشور تصریح کرد: برای نمونه صدها سال پیش در آیین سوگ سیاوش، سوگسرایان در بخارا به همین شیوه بر مرگ درد انگیز و دریغ آمیز «سیاوش» می موییدند. اهل بخارا بر کشتن سیاوش با سوگسرود می‌موییدند وی گفت: در کتاب تاریخ بخارا که تاریخی گرانسنگ و دراز دامان بوده است که ابوبکر محمد جعفر نرشخی، آن را در سده سومین هجری نوشته بوده است و ابونصر قبادی آن را...
 • بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/زیان هپکو سال آینده ۱۰۰۰ میلیاردی می شود
 • خبرگزاري آريا - يک کارشناس صنعتي با اشاره به اينکه بازار تجهيزات و ماشين آلات صنعتي در اختيار خارجي ‌هاس و سازندگان داخلي در رکود به سر مي‌برند،از وضع موجود انتقاد کرد.به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از صدا و سيما؛ ولي ملکي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري يکشنبه شب شبکه دو سيما با اشاره به اينکه اکنون هدايت و تخصيص ارز براي خريد و تأمين مالي در صورتي است که منشأ خريد ماشين آلات خارجي باشد، اظهار داشت: با اين کار عملاً واحدهاي توليدي و بازار داخلي خود را در اختيار خارجي ها قرار مي دهيم.وي افزود: همه موارد در قانون رفع موانع توليد که در ارديبهشت سال 1394 در 60 ماده تصويب شد لحاظ شده است،اما اين قانون اجرا نمي شود.­ملکي با بيان اينکه قرار بود اين قانون در مدت شش ماه اجرايي شود، گفت: اين موضوع در حال حاضر در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده و رئيس مجلس هيئتي را در اين باره تعيين کرده است.­وي با بيان اينکه هدف از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهيل امور در تصميم گيري بوده است،گفت: مشکل ما اين است که به جاي تأمين بازار براي توليدکنندگان داخلي، بازارمان را به روش هاي مختلف تحت تأثير واردات از خارج قرار مي دهيم.­عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي افزود: اگر تشويق و استفاده از ماشين آلات توليد داخل را الزامي کنيم هرگونه نوسان ارزي اتفاق بيفتد شرکت‌هاي ماشين سازي و بازار را تحت تأثير قرار نمي دهد.­ملکي با اشاره به اينکه کارخانجات سيمان بدهي ارزي بالايي دارند، گفت: همه آنها اکنون دچار مشکلات شديدي شده‌اند.­وي با بيان اينکه متأسفانه خيلي راحت پروانه و مجوز اعطا مي کنيم، افزود: ما واحدها را کوچکتر مي کنيم اما جهان واحدها را در هم ادغام و تقويت مي کنند تا قوي شوند.­عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: زماني...
 • سعیدی نماینده مجلس:پیگیری ماجرای رضایت نامه دانش آموزان هرمزگان/پیگیر برقرای مستمری برای ۳ دانش آموز قطع عضو شده/آموزش و پروش یک بند از دستورالعمل اردوهای دانش آموزی را اصلاح کند/عدم حضور مربی مرد در اردوهای دانش آموزی دختران غیرمنطقی است
 • فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به سفر خود به استان هرمزگان و دیدار با خانواده دانش اموزان حادثه دیده این استان در حادثه اتوبوس گفت: در این سفر بحث رضایت نامه دانش آموزان را مورد پیگیری قرار داده ام و طبق گفته اولیای دانش آموزان تمامی آنها با رضایت کتبی والدین به این اردو رفته بودند.سعیدی در مصاحبه با خبرنگار "عصرایران" اظهار داشت: به هر حال باید قبول کنیم که این دانش آموزان از مناطق محروم بوده اند و قطعاً دیدن سایر استانها برای آنها پر از جذابیت بوده است گرچه ما معتقدیم که روحیه دانش آموزان ما چه مناطق محروم و چه مناطق برخوردار روحیه ای جستجوگر است که قطعا رفتن به چنین اردوهایی خواسته تمامی دانش آموزان است.سعیدی ادامه داد: در مورد یکی از مربیان این دانش آموزان که در این سفر همراه آنها بوده است و دچار حادثه شدید شده بود بحث قطع نخاع مطرح بود که خوشبختانه عمل جراحی وی جواب داده است و ما امیدواریم این مشکل وی نیز برطرف شود.سعیدی خاطرنشان کرد: سه دانش آموز از دانش آموزان حادثه دیده دچار قطع عضو شده بودند که بنده به صورت جدی به دنبال بحث بیمه و مستمری آنها هستم و این موضوع را یعنی بحث مستمری آنها را از وزارت کار و بهزیستی پیگیری می کنم چرا که این موضوع دیگر از عهده آموزش و پرورش خارج است.وی ادامه داد: بیمه، دیه این دانش آموزان را پرداخت می کند اما دغدغه اصلی بنده آینده آنها و بحث اشتغال آنهاست که با در نظر گرفتن مستمری برای آنها این مشکل نیز حل خواهد شد به هر حال این دانش آموزان دختر هستند و قطع عضو آنها در آینده برایشان چه در بازار کار و چه در جامعه مشکلاتی را می آفریند.سعیدی همچنین با انتقاد از عدم همراهی یک مربی مرد در...
 • فاطمه سعیدی نماینده مجلس:پیگیری ماجرای رضایت نامه دانش آموزان هرمزگان/پیگیر برقرای مستمری برای ۳ دانش آموز قطع عضو شده/عدم حضور مربی مرد در اردوهای دانش آموزی دختران غیرمنطقی است
 • فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به سفر خود به استان هرمزگان و دیدار با خانواده دانش اموزان حادثه دیده این استان در حادثه اتوبوس گفت: در این سفر بحث رضایت نامه دانش آموزان را مورد پیگیری قرار داده ام و طبق گفته اولیای دانش آموزان تمامی آنها با رضایت کتبی والدین به این اردو رفته بودند.سعیدی در مصاحبه با خبرنگار "عصرایران" اظهار داشت: به هر حال باید قبول کنیم که این دانش آموزان از مناطق محروم بوده اند و قطعاً دیدن سایر استانها برای آنها پر از جذابیت بوده است گرچه ما معتقدیم که روحیه دانش آموزان ما چه مناطق محروم و چه مناطق برخوردار روحیه ای جستجوگر است که قطعا رفتن به چنین اردوهایی خواسته تمامی دانش آموزان است.سعیدی ادامه داد: در مورد یکی از مربیان این دانش آموزان که در این سفر همراه آنها بوده است و دچار حادثه شدید شده بود بحث قطع نخاع مطرح بود که خوشبختانه عمل جراحی وی جواب داده است و ما امیدواریم این مشکل وی نیز برطرف شود.سعیدی خاطرنشان کرد: سه دانش آموز از دانش آموزان حادثه دیده دچار قطع عضو شده بودند که بنده به صورت جدی به دنبال بحث بیمه و مستمری آنها هستم و این موضوع را یعنی بحث مستمری آنها را از وزارت کار و بهزیستی پیگیری می کنم چرا که این موضوع دیگر از عهده آموزش و پرورش خارج است.وی ادامه داد: بیمه، دیه این دانش آموزان را پرداخت می کند اما دغدغه اصلی بنده آینده آنها و بحث اشتغال آنهاست که با در نظر گرفتن مستمری برای آنها این مشکل نیز حل خواهد شد به هر حال این دانش آموزان دختر هستند و قطع عضو آنها در آینده برایشان چه در بازار کار و چه در جامعه مشکلاتی را می آفریند.سعیدی همچنین با انتقاد از عدم همراهی یک مربی مرد در...
 • عملیات شناسایی و مانور جنگنده های ارتش در مرزهای غربی و شمال غربی کشور
 • هواپیماهای شکاری بمب افکن نیروی هوایی ارتش با اجرای عملیات‌های هوایی متعدد، حضور پرقدرت خود را در آسمان مرزهای غربی و شمال غربی کشور به نمایش گذاشتند. به گزارش قدس آنلاین، هواپیماهای شکاری بمب‌افکن نیروی هوایی ارتش با اجرای عملیات‌های هوایی متعدد، حضور پرقدرت خود را در آسمان مرزهای غربی و شمال غربی کشور به نمایش گذاشتند. هواپیماهای نیروی هوایی ارتش با پشتیبانی از یگان های عمل کننده و واکنش سریع نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اجرای عملیات شناسایی و مانورهای پروازی پرداختند. رزمایش حیدر کرار ارتش همزمان با رزمایش محرم سپاه پاسداران، با حضور تیپ‌های نیرو مخصوص واکنش سریع نیروی زمینی، هوانیروز و نیروی هوایی ارتش با هدف ارزیابی توان عملیاتی و هماهنگی نیروهای عمل کننده برگزار شده است. منبع: خبرگزاری فارس
 • بازار سنتی لوازم دیجیتال زیر سایه رونق خریدآنلاین
 • امروزه وسایل دیجیتالی همانند کامپیوتر، لپ تاپ و... جزو وسایل آموزشی محسوب می‌شود و به تبع آن با آغاز سال تحصیلی به نظر می‌رسد خرید این نوع اقلام دیجیتالی با افزایش روبه رو ‌شود. «از نیمه شهریورماه منتظر بودیم تا خانواده‌ها به بازار رایانه روی خوش نشان دهند و برای فرزندان خود این اقلام را خریداری کنند اما گویا والدین ترجیح دادند وقت و پول خود را برای آخرین سفرهای تابستانی هزینه کنند، از این‌رو امیدواریم خریداران در نیمه اول مهرماه به بازار مراجعه کنند.» به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، مهدی میرمهدی رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه عامل دیگر رکود بازار کامپیوتر، نبود خرید از سوی مراکز دولتی، نهادها و وزارتخانه‌ها است گفت: اکنون نه تنها خانواده‌ها، بلکه نهادها و سازمان‌ها نیز ابزارهای دیجیتالی خریداری نمی‌کنند از این‌رو بازار تکان نمی‌خورد. گویا ادارات دولتی هم از یک طرف با کمبود بودجه مواجه بوده از سوی دیگر هنوز منتظر تغییر مدیران میانی در وزارتخانه‌ها و نهاد‌ها هستند بنابراین تا این تغییرات هم روی ندهد بازار رایانه کماکان روند رکود را طی می‌کند. رضا احمدی فروشنده یکی از بازارهای معروف رایانه در ولیعصر نیز خرید و فروش در این صنف را راکد عنوان کرده و گفت: 4 سالی می‌شود که بازار لپ تاپ و رایانه راکد است و رکودی که اکنون بر بازار حاکم است در مقایسه با 4 سال گذشته بسیار وحشتناک‌تر است چرا که در گذشته نیز از وضعیت فروش ناراضی بودیم ولی وقتی وضعیت امروز را با آن روزها مقایسه می‌کنیم می‌بینیم چند سال گذشته وضعیت خرید و فروش خیلی بهتر از امروز بود. فروشنده بازار رایانه در ادامه افزود: عده‌ای معتقد هستند که مردم پولی برای خرید ندارند ولی من به شخصه این موضوع را قبول ندارم، چرا که اگر مردم پولی برای خرید...
 • دانش آموزان افغانستانی در مهر ایران
 • مهاجرانی که به دلیل شرایط داخلی افغانستان از سه دهه پیش به ایران مهاجرت کردند حالا بخشی از جامعه ایرانی شده‌اند. این مهاجرت با فراز و فرودهایی همراه بوده است. برای آنکه بدانید حال و روز آن‌ها در کشورمان چگونه است، کافی است مطلب زیر را بخوانید تا تصویری هر چند نه کامل از این شرایط برایتان شکل بگیرد. قدس آنلاین- مهاجرانی که به دلیل شرایط داخلی افغانستان از سه دهه پیش به ایران مهاجرت کردند حالا بخشی از جامعه ایرانی شده‌اند. این مهاجرت با فراز و فرودهایی همراه بوده است. برای آنکه بدانید حال و روز آن‌ها در کشورمان چگونه است، کافی است مطلب زیر را بخوانید تا تصویری هر چند نه کامل از این شرایط برایتان شکل بگیرد. • همین که می‌توانم کار بکنم خوب است، اما... درست ۶ سال قبل بود و چند روزی از مهرماه می‌گذشت، به طور اتفاقی با پسرکی که مشغول جمع کردن ضایعات بود آشنا شدم و همین دیدار زمینه‌ای برای دوستی با او و خانواده‌اش شد که دو دهه است به امید زندگی بهتر از افغانستان به ایران مهاجرت کرده‌اند. بگذارید تصویری از این خانواده هفت نفره آن هم به عنوان یکی از ده‌ها خانواده مهاجری که در ایران زندگی می‌کنند ارائه دهم. یکی از فرزندان دختر خانواده به خانه بخت رفته است و حالا آن‌ها خانواده‌ای ۶ نفره‌اند؛ سه دختر و یک پسر به همراه پدر و مادر؛ نه یارانه‌ای دریافت می‌کنند و نه بیمه دارند، البته مدرک اقامتی هم ندارند چون چند سال قبل مدارک آن‌ها مفقود شده است! پدر خانواده با لبخندی از حال و روزشان برایمان می‌گوید: «خوشحالیم در ایران زندگی می‌کنیم اینجا حداقل همین کار و امنیت هست. پسرم اول به مدرسه مهاجرین می‌رفت اما بعد توانستیم در مدارس ایرانی ثبت نامش کنیم و امسال به کلاس ششم می‌رود؛ البته مجبور است، زمان مدرسه و سه...
 • عارضه چاقی در دانش آموزان
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازکرمان؛ جمالی زادهمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت : باید به طور جدی درآگاه سازی والدین دانش آموزان تلاش کنیم تا درصد شیوع بیماریهای غیر واگیر شامل بیماریهای قلبی عروقی ، سکته های مغزی و قلبی کاهش یابد . جمالی زاده با اشاره به اینکه طرح سفیران سلامت با هدف ارائه برنامه های آموزشی و همراهی خانواده ها از پارسال درشهرستانهای رفسنجان و انار اجرا میشود گفت: تاکنون بیش از 12 هزار سفیر سلامت در شهرستان های رفسنجان و انار آموزش های لازم را فراگرفته اند تا خانواده ها را درپیشگیری از ابتلا به بیماری های جسمی و روانی توانمند سازند. جمعیت دانش آموزی رفسنجان 50 هزار نفراست. انتهای پیام/س شیوع چاقی در دانش اموزان رفسنجانی
 • دانش آموزان را تحقیر نکنیم
 • عصرایران - شخصیت اصلی افراد در دوره کودکی شکل می گیرد. مهمترین دوره کودکان بعد از 6 سالگی، مدرسه است. مدرسه و کلاس درس بر روحیه و شخصیت و تفکر و نگاه و جهان بینی دانش آموزان تاثیر بنیادین دارد.به فرزندان خود بیاموزیم در مدرسه، دانش آموزان دیگر را به هیچ وجه، تحقیر نکنند.علاوه بر این، والدین، معلمان، کادر اداری و مدیر مدرسه هم باید در این مسیر حرکت کنند و از دست زدن به هر اقدام تحقیر آمیز علیه دانش آموزان خودداری کنند.
 • عارضه چاقی در دانش آموزان رفسنجانی
 • کرمان - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: ۱۱ درصد دانش آموزان رفسنجان چاق هستند. به گزارش قدس آنلاین، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: باید به طور جدی درآگاه سازی والدین دانش آموزان تلاش کنیم تا درصد شیوع بیماریهای غیر واگیر شامل بیماریهای قلبی عروقی ، سکته های مغزی و قلبی کاهش یابد. جمالی زاده با اشاره به اینکه طرح سفیران سلامت با هدف ارائه برنامه های آموزشی و همراهی خانواده ها از پارسال درشهرستانهای رفسنجان و اناراجرا میشود گفت: تاکنون بیش از ۱۲ هزار سفیر سلامت در شهرستانهای رفسنجان و انار آموزشهای لازم را فراگرفته اند تا خانواده ها را درپیشگیری از ابتلا به بیماری های جسمی و روانی توانمند سازند. گفتنی است که جمعیت دانش آموزی رفسنجان ۵۰ هزار نفراست. منبع: خبرگزاری صدا و سیما
 • رخت عزای محرم برتن دانش آموزان
 • این فاز نخست عملیات محرم در مدارس است و فاز دوم آن از شنبه 15 مهر تا پنجشنبه 18 آبان که اربعین حسینی است ادامه می‌یابد تا آن‌طور که حامد علامتی، دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان می‌گوید محصلان مدارس، هیات داری درست را بیاموزند. علامتی که دیروز درجمع خبرنگاران حاضر شده بود، گفت تشکیلات انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با برپایی عملیات محرم درمدارس درپی محافظت دانش‌آموزان در برابر آسیب‌های رایج عزاداری‌های این ایام است و برای رسیدن به این هدف،‌ به‌دنبال معنویت‌افزایی در برنامه‌ها، جلوگیری از مداح‌ محوری‌ افراطی و دقت در گزینش سخنرانی‌ها، مداحی‌ها و اشعار است. برپایی موکب انصارالمهدی(عج) در بیش از 7000مدرسه متوسطه دوم نیز برای رسیدن به این اهداف طراحی شده،‌ همچنین اعزام 300 مبلغ و مبلغه به مدارس سراسر کشور که حامد علامتی توضیح می‌دهد همگی یک هدف که تقویت روحیه آزادگی و عزت دینی و تقویت انس و ارادت قلبی به اهل بیت است را دنبال می‌کنند. دانش‌آموزان دختر عضو انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی نیز محرم امسال برنامه‌هایی دارند، نخست نمایشگاه لشکرفرشتگان که یادی است از زنان مجاهد مسلمان و دوم تجمعی است سراسری به نام «همراهان زینب» که دختران دانش‌آموز در یازدهمین روز از محرم با تکرار شعار «ما رایت الا جمیلا» ضمن عزاداری، به یادآوری مصائب حضرت زینب (س) خواهند پرداخت. مریم خباز - جامعه
 • دستگیری عامل انتشار دانش آموزان پیربکرانی
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سرهنگ حسن نیکبخت اظهار کرد: با وصول گزارش اداره آموزش‌وپرورش شهرپیربکران مبنی بر انتشار تصاویر شخصی از محوطه مدرسه و همچنین تصاویر خلاف شرع و عرف از دانش آموزان بررسی پرونده در دستور کار قرار گرفت. وی افزود: در همین خصوص پیگیری‌های فنی از سوی پلیس فتای شهرستان فلاورجان بر روی اکانت کاربری متهم آغاز و در ابتدا صفحه موردنظر در شبکه اجتماعی اینستاگرام شناسایی و با ردگیری‌های تخصصی و اقدامات فنی کاربر مربوطه شناسایی و دستگیر شد. فرمانده انتظامی شهرستان فلاورجان ادامه داد: متهم صراحتاً به بزه انتسابی اعتراف کرده و علت این عمل غیراخلاقی خود را درج مطالبی جدید در صفحه کاربری‌اش عنوان کرد. نیکبخت در پایان خاطر نشان کرد:: متهم به دادسرا اعزام و برای وی قرار مناسب صادر شده است. انتهای پیام/م عامل انتشار تصاویر دانش‌آموزان پیربکرانی دستگیرشد
 • عکسی قدیمی از شهردار تهران در جمع دانش آموزان
 • عکسی قدیمی که در کانال تلگرامی شهردار تهران منتشر شد؛ محمدعلی نجفی در جمع دانش آموزان آفتاب‌‌نیوز :
 • خبری خوش برای دانش آموزان مدرسه طبرسی
 • داریوش ورناصری در رابطه با آتش سوزی دبستان طبرسی و ادامه فعالیت مدرسه اظهار کرد: حریق اتاق مدرسه ناشی از قدمت آن نیست؛ در سال 92 سیستم تاسیسات مکانیکی و سال 95 سیستم تاسیسات برقی مدرسه اصلاح شده است. وی افزود: مدرسه دارای موتورخانه است و آتش سوزی ناشی از سیستم تاسیسات نیز نبوده است. مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران گفت: از عمر مدرسه طبرسی حدود 60 سال می‌گذرد اما آتش سوزی ناشی از قدمت آن نیست، بسیاری از مدارس ما قدیمی هستند و تاسیسات برقی و مکانیکی آن‌ها اصلاح شده است. ورناصری ادامه داد: کار تعمیرات مدرسه آغاز شده است و تلاش می‌کنیم تا پس از‌ تعطیلات تاسوعا و عاشورا دانش آموزان که در مدرسه مجاور ساماندهی شده‌اند به مدرسه خود بازگردند.
 • روایتگری سیره شهدا برای دانش آموزان
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، ویژه‌برنامه روایتگری سیره شهدا با شعار «کربلا جاری است» در برخی از مدارس منتخب مقاطع راهنمایی و متوسطه با همکاری واحد فرهنگی آموزش و پرورش منطقه 18 برگزار می‌شود.‌در این برنامه بیان خاطرات زندگی شهدا با هدف آشنایی جوانان و نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت صورت می‌گیرد و یادگاران دوران دفاع مقدس مخصوصا روحانیونی که در این طرح مشارکت می‌کنند به معرفی شهدا، خاطرات و سیره شهیدان، معرفی کتاب‌ها و سبک زندگی شهدا می‌پردازند.ویژه‌برنامه «روایتگری سیره شهدا» به‌مناسبت هفته دفاع مقدس تا ششم مهر از ساعت 9 در مدارس منطقه 18 برگزار می‌شود.
 • بسیاری از دانش آموزان شاوور ترک تحصیل می کنند
 • صراط: مدیر آموزش و پرورش شاوور با اشاره به افتتاح یک مدرسه شش‌کلاسه در این شهر، گفت: تعداد مدارس ما در شاوور برای دانش‌آموزان کافی نیست و برای حل این مشکل به 18 مدرسه نیاز داریم.سید جلال نژادفاضل در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کلنگ ساخت دبیرستان دخترانه طوبی در سال 90 در شاوور زده شد. این مدرسه شش‌کلاسه با اعتباری حدود یک میلیارد و 250 میلیون تومان ساخته شده است و اخیرا به بهره‌برداری رسید. در این مدرسه دانش‌آموزان دختر مقاطع ابتدایی و متوسطه اول به تحصیل خواهند پرداخت.وی با اشاره به کمبود تعداد مدارس در شاوور، افزود: 14 هزار و 300 دانش‌آموز در 195 آموزشگاه در شاوور مشغول به تحصیل هستند. در حال حاضر یک مدرسه کانکسی در شهر شاوور وجود دارد و همچنین پنج یا شش مدرسه دیگر نیز وجود دارند که دارای کلاس‌های کانکسی هستند. برای رفع مشکل کمبود تعداد مدارس در شاوور به بیش از 18 مدرسه دیگر نیاز داریم.مدیر آموزش و پرورش شاوور خاطرنشان‌کرد: یکی از بزرگترین مشکلات ما بحث سرویس‌های رفت و آمد دانش‌آموزان دختر است. بسیاری از دانش‌آموزان دختر در شاوور به دلیل نداشتن سرویس مناسب، ترک تحصیل می‌کنند. شاوور پراکنده‌ترین بخش کشور است. اعتباری که از طرف آموزش و پرورش برای سرویس مدارس به ما پرداخت می‌شود، 12 میلیون تومان است در حالی‌که ما برای تامین سرویس تمام دانش‌آموزان دختر شاوور، به 30 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.نژادفاضل تاکید کرد: حدود شش ماه است هیچ سرانه‌ای به آموزش و پرورش و مدارس شاوور پرداخت نشده است. آموزش و پرورش از نظر وضعیت اقتصادی، در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد.
 • بهترین میان وعده برای دانش آموزان
 • زهرا مجدی کارشناس سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت میان وعده گفت: میان وعده یک وعده غذایی بسیار مهم است که نقش بسزایی در سلامتی بدن و علی الخصوص رشد کودکان دارد. مصرفمیان وعده‌ها برای تمامی افراد لازم است، اما کودکان، نوجوانان، ورزشکاران و همچنین افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بیشتر از سایرین باید به آن توجه کنند و میان وعده های مناسب را در برنامه غذایی خود بگنجانند. این کارشناس سازمان غذا و دارو گفت: میان‌وعده ایده‌آل با فاصله 3-2 ساعت بعد یا قبل از هر وعده غذایی خورده می‌شود. این موضوع به شما کمک می‌کند در حجم کمتر و سالمتر غذا بخورید و برای انجام فعالیت‌های روزانه احساس ضعف نداشته باشید. وی خاطرنشان کرد: میان‌وعده‌های سالم باید بخشی از برنامه روزانه کودکان مدرسه‌ای نیز باشد، چون انرژی مورد نیاز بدن آنان را تامین می‌سازد و از پُرخوری کودکان در وعده‌های اصلی غذایی جلوگیری می‌کند. مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود: انتخاب نوع میان وعده مصرفی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و استفاده از غلات کامل، میوه ها و سبزیها، دانه ها و مغز های خوراکی و لبنیات کم چرب از جمله میان وعده های سالم و مناسب است. مجدی در ادامه بیان داشت: برخی مواد غذایی مانند انواع پفک، چیپس، شکلات، شیرینی‌ها، پیراشکی، نوشابه‌های گازدار، برخی آب میوه‌های صنعتی، انواع ساندویچ‌های سوسیس، کالباس، همبرگر آماده و پیتزا، که متاسفانه به دلایل مختلف تقاضای مصرف آن ها در بین کودکان و نوجوانان بالاست، همگی جزو خوراکی‌ها و غذاهایی هستند که انرژی زیاد داشته ولی از لحاظ تغذیه ای کم ارزش هستند و بجز تأمین میزان زیادی انرژی و برطرف کردن حس گرسنگی، کمکی به برآورده شدن سایر نیازهای رشد و سلامت دانش آموزان نمی‌کنند؛ حال آن که استفاده از مواد غذایی مفید و مناسب در...
 • کسب رتبه نخست طرح دادرس به همت دانش آموزان کرمانی
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ،ماشاالله میرزا حسینی، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان کرمان افزایش سطح ایمنی و کاهش خطر پذیری مدارس با تکیه بر تربیت تیم های دانش آموزی آماده، توسعه و ترویج خود امدادی در میان دانش آموزان، ساماندهی تیم های اولیه مدیریت بحران مبتنی بر دانش آموزان آموزش دیده، توانمند و برخورداری از مهارت های کار گروهی و دسترسی به اهداف کار گروهی در راستای رشد و پرورش روحیه مسئولیت پذیری، همدلی و مشارکت جویی را از مهمترین اهداف اجرای طرح ملی دادرس در مدارس دانست.وی افزود: تیم 14 نفره دانش آموزان پسر پایه هشتم متوسطه دوره اول علامه حلی رفسنجان با کسب سه مدال طلا، یک نقره و دو برنز رتبه نخست پنجمین دوره المپیاد ملی طرح دادرس را به خود اختصاص داد.میرزا حسینی افزود: دانش آموزان عضو این تیم موفق به کسب 3 مدال طلا در رشته های اسکان اضطرای، پناهگیری و خروج ایمن و آزمون کتبی شدند.وی از کسب مدال نقره این دوره از المپیاد طرح ملی دادرس توسط تیم دانش آموزان کرمانی در رشته ارزیابی و کنترل علائم حیاتی خبر داد.معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان گفت: دانش آموزان عضو تیم دادرس استان کرمان دو مدال برنز را در رشته های اطفای حریق و حمل مصدوم به خود اختصاص دادند.انتهای پیام/ی کسب مدال های رنگارنگ در طرح دادرس