به گزارش صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در حوزه اقتصادی، یکی از ساز و کارها این است که باید به سمت ایجاد شفافیت و جلوگیری از رانت و فساد برویم و ساز و کار نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضای واقعی شکل بگیرد؛ به نحوی که روندی را که موجب شده امروز میلیاردها دلار از منابع کشور به هدر رود و به یک رانت تبدیل شده است، متوقف کنیم.

وی افزود: در حوزه اجرا، خیلی از مولفه ها باید در این زمینه اثرگذار باشد که بتوانیم سیاست تک نرخی شدن ارز را به سرعت اجرایی و عملیاتی کنیم. بر این اساس، در جلسات مستمری که با رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی کشور داشتیم، مخصوصا بعد از برجام که شرایط مبادلات ارزی فراهم شده، این امکان را فراهم می کند که به سمت تک نرخی شدن ارز برویم.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: سال های قبل پیشنهاد تک نرخی شدن ارز داده شد و تا امروز عملیاتی نشده که جای گله دارد. دغدغه های سفته بازی در بازار نیز با مکانیزم ها قابل حل است؛ چون بخشی از سفته بازی و سوداگری ها از طریق سیاست تک نرخی شدن ارز قابل حل خواهد بود. بر این اساس، از طریق ابزارهای مالی و مکانیزم جهانی می توان این کار را عملیاتی کرد.

وی افزود: سوال از بانک مرکزی این است که امروز در کشور بازاری وجود ندارد که مبادلات جهانی صورت می گیرد؟ درخواست ما این است که نرخ بازار شفاف شود و با سازوکارهای موجود می توان این کار را عملیاتی کرد.

پورابراهیمی گفت: باید این اهتمام از دولت برای تک نرخی کردن ارز دیده شود؛ بنابراین اگر دولت فضا را فراهم کند و بانک مرکزی مصمم به تک نرخی کردن ارز باشد کارها به خوبی انجام خواهد شد و این ها همه باید با اراده دولت و عزم جدی بانک مرکزی باشد و باید ما نیز از این کار و سیاست تک نرخی شدن ارز حمایت کنیم اما باید به تدریج این کار انجام شود.

تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند

همچنین حسین عبده تبریزی، کارشناس اقتصادی درباره فواید تک نرخی شدن ارز در اقتصاد گفت: تک نرخی شدن ارز مثل هر محصول دیگری است و طبیعی است که بیشتر مردم به دنبال خرید به قیمت پایین تر و ارزان تر هستند؛ بنابراین اقتصاد به دنبال نرخ واحد است و وقتی عرضه و تقاضا همدیگر را قطع می کنند، باید یک نرخ واحد باشد.

وی افزود: اگر اقتصادی طراحی شود که بتوانیم یک جنس را در یک جا بخریم و در جایی دیگر گران تر بفروشیم و بدون کار و ریسک باشد، اقتصاد به مشکل می خورد. درباره نرخ ارز نیز همین موضوع است اگر ارز را ارزان بخریم و به نرخ بالاتر بفروشیم بی عدالتی در اقتصاد ایجاد می شود، با توجه به اینکه نظام چند نرخی را در دوران جنگ هم داشته ایم و در دوران بعد از جنگ تلاش کردیم که ارز را تک نرخی کنیم.

به گفته عبده تبریزی، البته بعد برای مدتی تک نرخی داشتیم اما در زمان تحریم ها سیستم ها به هم خورد و تک نرخی شدن ارز با مشکل مواجه و سیستم چند نرخی شد. هرجا که چند نرخی داشته باشیم فساد نیز هست بنابراین تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند.

تبریزی گفت: در شرایط تحریم ها تک نرخی شدن ارز وجود نداشت. چون ما مجبور به فروش نفت بودیم اما در قبال آن از هند و چین و کره جنوبی به سه نرخ مختلف پول نفت را باید دریافت می کردیم.

وی افزود: به تازگی ارز مسافرتی بجز ارز عتبات و کربلا حذف شده است، بنابراین بانک مرکزی تصمیم گرفته به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند اما حال باید دید آیا از نظر معاملاتی مشکل داریم یا خیر؟ که باید گفت از نظر معاملاتی تا حدی مشکل داریم چون بانک های بزرگ در حال حاضر با بانک مرکزی کار نمی کنند بنابراین مقداری تفاوت قیمت خواهیم داشت. بانک مرکزی به سمت تک نرخی حرکت کرده و در حال حاضر در تلاش است که فاصله قیمتی ارز را کم کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در شورای بورس این تصمیم گرفته شد که بازار آتی ارز ایجاد شود و با توجه به ایجاد صندوق های ارزی نیز سیاست تک نرخی شدن ارز دیده می شود. نگرانی بانک مرکزی این است که سیاست ذخیره کردن ارز ایجاد نشود و نگهداری بیش از ۱۰ هزار دلار را غیر مجاز شناخته چون نگهداری ارز به زیان اقتصاد است.

وی افزود: بانک مرکزی کاملا مصمم است که نرخ بازده ارز بالا نرود، گرایش بانک مرکزی این است که سرمایه ها به سمت تولید و اشتغال برود اما بازهم ریسک وجود دارد و باید مراقب باشیم که سوداگری در بازار ایجاد نشود. حالا که دولت توانسته تورم را کنترل کند انتظار است که دولت نقش فعالی در بازار داشته باشد تا دوباره سفته بازی و سوداگری در جامعه ایجاد نشود.

تک نرخی شدن ارز در شرایط فعلی بار دیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد

علی دینی ترکمانی، کارشناس اقتصادی دیگر مهمان برنامه گفت: اگر امروز کسی بتواند به نرخ رسمی و به قیمت ۳۳۴۰ ارز بگیرد و در بازار به نرخ آزاد ۳۹۰۰ تومان بفروشد مابالتفاوت قابل توجهی بدست می آورد و رانت و فساد ایجاد می شود. اگر نرخ ارز در برابر ریال نیز پایین بیاید واردات ارزان تر و صادرات گران تر در نتیجه مصرف کالاهای وارداتی بیشتر می شود و تولید ضربه می خورد که برای اینکه نسبت کالاهای صادراتی و وارداتی بهم نخورد بهتر است که تک نرخی شدن ارز به درستی اجرا شود اما نکته این است که تجربه سال های بلند ۴۰ سال گذشته بعد از انقلاب نشان می دهد که جز دهه ۸۰ که نرخ رسمی ارز و نرخ بازار با هم منطبق بودند در دیگر دوره ها این امکان را نداشتیم.

وی افزود: در شرایطی که فشارهای تورمی وجود دارد و انتظارات فزاینده برای نرخ ارز وجود دارد تک نرخی شدن ارز امکان پذیر نیست چون موجی از نقدینگی در بازار ارز ایجاد خواهد شد و تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار ایجاد خواهد شد. تک نرخی شدن ارز بسیار کار خوبی است اما در شرایط فعلی اقتصاد ایران، تنش های سیاسی در منطقه، کاهش شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای ارز موجب شده که شرایط لازم برای تک نرخی شدن ارز در حال حاضر وجود نداشته باشد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، در سال ۹۰ دلار به ۱۰۰۰ تومان رسید در پایان سال به ۱۷۰۰ رسید در سال ۹۱ تا ۳۷۰۰ حتی تا ۳۹۰۰ نیز رکورد زد اما در سال ۹۲ به دلیل انتخابات قدری پایین آمد که این تلاطم بیشتر به دلیل تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار بود.

وی معتقد است که همچنان هم فضا ملتهب است که بخشی از نقدینگی به صورت موجی به بازار ارز می رود. پیش بینی می شود خروج ارز از نرخ ارز مبادله ای به این معناست که بخشی از ارز وارد بازار آزاد شود. تجربه هم نشان می دهد که فشارهای تورمی مثل سال های قبل ایجاد شود. وقتی موتور انتظارات شروع به کار کند عده ای روی ارز سرمایه گذاری خواهند کرد که موجب گران شدن دلار در بازار خواهد شد که این بازار را به سمت دلاریزه شدن پیش خواهد برد.

دینی ترکمانی، گفت: نرخ سپرده ها پایین آمده و افراد ریسک پذیر ممکن است سرمایه خود را از بانک خارج کنند و به سمت سرمایه گذاری دلار بروند. یکی از افتخارات دولت تک رقمی شدن تورم بوده است؛ اما در شرایط فعلی تک نرخی شدن ارز باردیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد. شاخص بندی قیمت ها با نرخ دلار نیز ممکن است تورم را افزایش دهد، باید تک نرخی شدن تدریجی باشد.

کلیدواژه: سیاست تک نرخی شدن ارز | سفته بازی در بازار | کارشناس اقتصادی | بانک مرکزی | خواهد شد | نرخ ارز

منبع: ساعت24

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۸۴۹۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • همکاری دولت با مجلس برای تدوین قوانین حمایت از بنیان خانواده فیلم
 • دولت با مجلس برای قوانین حمایت از بنیان خانواده همکاری می کند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما،معاون رییس جمهور در امور زنان از برنامه های دولت دوازدهم در امور زنان امروز در حاشیه بازدید از مرکز خانه سلامت اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: برنامه های مناسبی برای استحکام خانواده پایه ریزی شده که قرار است در دولت دوازدهم به مرحله اجرا در آید.معصومه ابتکار همکاری با مجلس برای تدوین قوانین،همکاری با آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان برای پر کردن خلا های موجود ورزش دختران دانش آموز تحقق راهبرد های برنامه ششم توسعه را از جمله برنامه های دولت دوازدهم در امور زنان برشمرد .وی گفت: به منظور کاهش آسیب های اجتماعی هم از توان سازمان های مردم نهاد استفاده و از آنها حمایت می کنیم.معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین امروز در شهرضا گفت: یک سوم پست های مدیریتی کشور تا پایان دولت دوازدهم براساس شایستگی و توانمندی در اختیار بانوان قرارمی گیرد.وی با اشاره به ارائه لایحه کاهش سن بازنشستگی بانوان به مجلس هم افزود: در این لایحه سن بازنشستگی زنان 25 سال سابقه کار پیش بینی شده است. دانلود دانلود
 • خرید یک اتومبیل با قابلیت اتوپارک چند میلیون آب می خورد/الاکلنگ بازی بازار بورس در آخرین هفته تابستان
 • به گزارش خبرنگار نبض بازارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مهم‌ترین عناوین نبض بازار امروز به شرح زیر است: لیست مشتریان آب معدنی ایرانی! طبق آمار منتشر شده توسط گمرک در 5 ماهه نخست سال 1396 ، قریب به 659 تن آب معدنی و آب گازدار شده ، از کشور صادر شده است. الاکلنگ بازار سرمایه در پایان تابستان طی هفته گذشته شاخص بورس فراز و فرود‌هایی را تجربه کرد و امیدها برای مثبت شدن بازار همچنان ادامه دارد. قیمت فروش انواع قارچ درجه یک در میادین میوه و تره بار قارچ صدفی فله، در بازار میادین میوه و تره بار با قیمت 8 هزار و 800 تومان به فروش می‌رسد. نرخ اجاره واحدهای اداری در مناطق مختلف تهران یک واحد اداری 60 متری در محدوده بلوار كشاورز خیابان دكتر قریب ، با مبلغ 20 میلیون تومان ودیعه و ماهانه یک میلیون و 600 هزار تومان اجاره معامله می شود. قیمت فروش قالپاق خودروهای داخلی قالپاق پژو 206، طرح جدید در بازار با قیمت 6 هزار و 500 تومان به فروش می رسد. ایران از کدام کشور ماسک مخصوص جراح می خرد؟ بر اساس آمار گمرک در 5 ماهه نخست سال 1396 قریب به 73 تن ماسک مخصوص جراحان، وارد کشور شده است. قیمت فروش انواع محصولات ایرانخودرو پژو 508، در نمایندگی با قیمت 185 میلیون تومان به فروش می رسد. آخرین قیمت تخم مرغ در میادین میوه و تره بار تخم مرغ بسته بندی 15 عددی ، در بازار میادین میوه و تره بار با قیمت 5 هزار و 600 تومان به فروش می‌رسد. قیمت برخی از جدیدترین ساعت های دیواری موجود در بازار ساعت دیواری Tekla Time مدل TT01، در بازار با قیمت 150 هزار تومان به فروش می رسد. خرید یک دست کامل کله پاچه گوسفند چقدر آب...
 • از واریز یارانه تا رونمایی از سامانه صیاد/بازار گرم ملزومات محرم در بازار
 • خبرگزاری میزان- اقتصاد در هفته گذشته شاهد رویدادهایی همچون واریز یارانه، رونمایی از طرح صیاد، اجرای طرح کارورزی، افتتاح تعدادی از واحدهای مسکن مهر، گرم شدن بازار ملزومات عزاداری و ... بوده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، اقتصاد در هفته گذشته شاهد رویدادهایی همچون واریز یارانه، رونمایی از طرح صیاد، اجرای طرح کارورزی، افتتاح تعدادی از واحدهای مسکن مهر، گرم شدن بازار ملزومات عزاداری و ... بوده است. بازار این روزها رنگ و بوی ماه محرم را به خود گرفته و اخبار آن نیز به کررات به گوش می رسد که بخشی از آنها به شرح زیر است: سیدرحیم مقیمی‌اصل رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون گفت: با افزایش قیمت مواد اولیه ظروف یک بار مصرف، این محصولات در آستانه ماه محرم و افزایش تقاضا رشد قیمت 35 درصدی دارند. حسن سلیمی رئیس اتحادیه صباغان و گل‌‎زنان با اشاره به افزایش واردت بی رویه پرچم و بیرق از چین گفت: با توجه به افزایش 20 درصدی در بخش‌های مختلف بسیاری از فعالان مشغول در صنف صباغی این کار را اعتقادی می‌دانند و تغییرات و افزایش قیمت‌ها را چندان اعمال نمی‌کنند. اقلام مورد نیاز هیئت های عزاداری امام حسین (ع) برای ایام محرم از سوی وزارت جهاد کشاورزی تعیین و اعلام شد. بررسی بازار البسه مشکی در آستانه محرم حاکی از آن است که این روز‌ها بازار پوشاک مشکی از رونق بیشتری برخوردار است به طوریکه برخی از مغازه‌ها پوشاک مشکی را چند هزار تومانی بالاتر از رنگ‌های دیگر به فروش می‌رسانند. در ماه محرم و آغاز عزاداری های این ایام بازار انواع لوازم عزاداری گرم می‌شود، بازاری موقت ولی پرفروش برای ایامی خاص در سال، که گردش مالی مخصوص به خود را دارد. حبیب الله بشارتی رئیس اتحادیه آهنسازان گفت: برای علم ها قیمت مشخصی وجود ندارد، به همین خاطر توافقی و با توجه به...
 • جمع اند به دور بدنش مردم بازار/مسلم همه جا گرمی بازار حسین است
 • شاعران در مدح حضرت مسلم ابن عقیل و امام حسین (ع) اشعاری را سرودند. به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ جمعی از شاعران آیینی در مدح و منقبت عزای سالار شهیدان حضرت اباعبدالله (ع) و جناب مسلم ابن عقیل (ع) اشعاری را سرودند که در ادامه می‌خوانید:مدح سیدالشهداء و گریز حضرت مسلم (ع)زلف همه‌ی خلق گرفتار حسین استحال همه آشفته و بیمار حسین استباید که خلائق همگی اشک بریزندوقتیکه خداوند عزادار حسین استامن است همیشه حرمش، چونکه سگ کهفمشغول نگهبانی دربار حسین استهرگز به کس و ناکسی «ارباب» نگفتیمزیرا فقط این لفظ سزاوار حسین استهر خانه که گهگاه در آن روضه بگیرندهمسایه دیوار به دیوار حسین استدر روز جزا کار کسی نیست شفاعتدر روز جزا کار فقط کار حسین استکفاره ما را پسر فاطمه پرداختتا روز ابد شیعه بدهکار حسین استحق گفت که رجعت کند از خاک به افلاکزیرا که خدا تشنه دیدار حسین استاز خواهر او روضه مکشوفه نخوانیدسربسته بگویید، از اسرار حسین استدر کوفه بی مهر و وفا حضرت مسلم......انگار فقط یار وفادار حسین استرفته سر مسلم به سر دارالامارهالحق و والانصاف که سردار حسین استجمع‌اند به دور بدنش مردم بازارمسلم همه جا گرمی بازار حسین استآرش براری لبخَندِ خُدا بَسته به لَبخَندِ حُسین استپَس باش پیِ آنچه خوشایَندِ حُسین استتَعریفِ مَن از عشْق هـَمان بود که گُفتَمدر بَندِ کَسی باش که دَر بَندِ حُسین استدَر مَعرکه اَز سَنگدلان حُرّ بِتَراشَداین ویژگیِ چَشمِ هـُنَرمَندِ حُسین استشیرین تَر اَز این شور نَدیدیم هـَمه عُمْرشوری که خُدا دَر دلَم اَفکَندہ حُسین استآهـَنگِ خوش و رَقصِ خوش و بویِ خوش اصلاًطَبل و عَلَم و پَرچَم و اِسفَندِ حُسین استبی روضه ی او حال خوشی نیست...، اَگَرهـستاز حال گُذَشتیم که آیَندہ حُسین استاَز بَس که (عَلی) نامِ قَشَنگیست عَجَب نیستاین نام اَگَر رویِ سه فَرزَندِ حُسین استدَر جَنگ سَراَفکَندہ نَبودیم و نَگَردیمچون بَر سَرِمان یکسَرہ سَربندِ حُسین استپَس باش پیِ آنچه خوشایَندِ...
 • نماینده مردم اردبیل در مجلس:شورای شهر تقویت کننده برنامه های نمایندگان مردم در مجلس باشد/توجه مسؤولان به سرعین یک نگاه ملی باشد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رضا کریمی عصر امروز در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهرستان سرعین، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت به مناسبت سالر‌وز شهادت جانگداز سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و 72 تن از یاران باوفای ایشان، اظهار کرد: بهره‌مندی از ظرفیت نمایندگان منطقه در توسعه گردشگری شهری و افزایش گردشگران و سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی مفید واقع شده و در این زمینه همت مضاعفی را نیازمندیم. وی به نقش مهم اعضای شورای شهر و روستا در توسعه و آبادانی مناطق و حل مشکلات و کمبودهای شهری اشاره کرد و افزود: اعضای شورای شهر و روستا مکمل و تقویت‌کننده نمایندگان مردم در خانه ملت بوده و برای برخورداری از نمایندگانی فعال در خانه ملت که همواره صدای مردم بوده و مطالبات به حق همشهریان را به گوش مسؤولان برسانند، نیازمند همکاری و تقویت بیشتر برنامه‌های اعضای شورای شهر و روستا هستیم. نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس با اشاره به اینکه پارلمان محلی قوی و منسجم باعث تقویت و عملکرد مطلوب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواهد شد، توضیح داد: شهرستان سرعین به عنوان یکی از مناطق کلیدی و خاص استان بوده که می‌توان از قابلیت‌های متعدد آن به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شد. کریمی بر ضرورت راه اندازی اداره ثبت اسناد و املاک در سرعین تأکید کرد و گفت: نگاه مسؤولان استانی و کشوری به این شهرستان باید یک نگاه ملی و در حد شهرهای توریستی جهان باشد و افزایش حمایت‌ها از چنین مناطقی باعث تولید درآمد بیشتر و کمک شایان در افزایش اشتغال جوانان خواهد شد. وی بر اهمیت ایجاد باغ شهر سرعین در مساحت 100 الی 150 هکتاری اشاره کرد و ادامه داد: با ایجاد طرح‌های تشویقی علاوه بر جلب سرمایه‌گذاران، امکانی فراهم خواهد شد تا با سودآوری طرح‌های سرمایه‌گذاری شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران بیشتر...
 • فرشچیان در آن سوی دنیا دغدغه محرم را دارد
 • احمد مسجدجامعی در مراسم تجلیل از محمود فرشچیان، گفت: اجازه دهید به جای «استاد فرشچیان» بگویم «آقای فرشچیان»، کلمه «استاد» چیزی به او اضافه نمی‌کند. به گزارش ایسنا، مراسم تجلیل از محمود فرشچیان و رونمایی از ششمین کتاب آثار او، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه ۳۰ شهریورماه در تالار وحدت برگزار شد. در ابتدای این مراسم، ویدیویی از محمود فرشچیان پخش شد. او در این ویدیو به علاقه‌اش به نقاشی اشاره کرد و گفت، از آنجا که پدرش هم اهل ذوق و هنر بوده و با میرزا آقا امامی رفاقتی داشته، پسرش را نزد او می‌برد و «محمود» سال‌ها شاگردی میرزا آقا امامی را کرد. فرشچیان گفت که اولین مشق کلاسش، کشیدن آهو بود و او آن شب تا صبح بیش از ۲۰۰ آهو طراحی کرد و هنگامی که آن‌ها را نزد استادش برد، میرزا آقا به او گفت که تو خیلی خوب می‌شوی به شرط این‌که جا نزنی. در این ویدیو همچنین بخش‌هایی از مراحل ساخت ضریح حرم امام رضا (ع) توسط این هنرمند به‌نمایش درآمد. سپس علی مرادخانی - معاون امور هنری وزارت ارشاد - در سخنانی اظهار کرد: امیدوارم این‌گونه برنامه‌ها کماکان برای بزرگان کشور برگزار شود. همیشه این موضوع مطرح بود که این مراسم با حضور خود هنرمندان برگزار شود تا آن‌ها بتوانند از خاطرات و دغدغه‌های‌شان بگویند. خوشحالم امشب برای بزرگ‌مرد نگارگری ایران این اتفاق می‌افتد. او با تشکر از «خانه فرهنگ و هنر گویا» برای چاپ کتاب آثار فرشچیان و برگزاری این مراسم، ادامه داد: نکات زیادی در فعالیت‌ها و آثار فرشچیان است که الان می‌توانیم در حضور او جشن بگیریم. در دنیا از نداشته‌های‌شان خیلی چیزها می‌سازند، وقتی ما چنین داشته‌های غنی‌ای داریم چه خوب است برای آیندگان از داشته‌های‌مان بگوییم. او جزو موارد استثنایی هنر ایران است و باید بتوانیم وضعیتی را که فرشچیان تعریف کرده، بیشتر تبیین کنیم....
 • دغدغه ی محرمی استاد فرشچیلن در آن سر دنیا
 • به گزارش پارس نیوز، مراسم تجلیل از محمود فرشچیان و رونمایی از ششمین کتاب آثار او، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه 30 شهریورماه در تالار وحدت برگزار شد. در ابتدای این مراسم، ویدیویی از محمود فرشچیان پخش شد. او در این ویدیو به علاقه‌اش به نقاشی اشاره کرد و گفت، از آنجا که پدرش هم اهل ذوق و هنر بوده و با میرزا آقا امامی رفاقتی داشته، پسرش را نزد او می‌برد و «محمود» سال‌ها شاگردی میرزا آقا امامی را کرد. فرشچیان گفت که اولین مشق کلاسش، کشیدن آهو بود و او آن شب تا صبح بیش از 200 آهو طراحی کرد و هنگامی که آن‌ها را نزد استادش برد، میرزا آقا به او گفت که تو خیلی خوب می‌شوی به شرط این‌که جا نزنی. در این ویدیو همچنین بخش‌هایی از مراحل ساخت ضریح حرم امام رضا (ع) توسط این هنرمند به‌نمایش درآمد. سپس علی مرادخانی - معاون امور هنری وزارت ارشاد - در سخنانی اظهار کرد: امیدوارم این‌گونه برنامه‌ها کماکان برای بزرگان کشور برگزار شود. همیشه این موضوع مطرح بود که این مراسم با حضور خود هنرمندان برگزار شود تا آن‌ها بتوانند از خاطرات و دغدغه‌های‌شان بگویند. خوشحالم امشب برای بزرگ‌مرد نگارگری ایران این اتفاق می‌افتد. او با تشکر از «خانه فرهنگ و هنر گویا» برای چاپ کتاب آثار فرشچیان و برگزاری این مراسم، ادامه داد: نکات زیادی در فعالیت‌ها و آثار فرشچیان است که الان می‌توانیم در حضور او جشن بگیریم. در دنیا از نداشته‌های‌شان خیلی چیزها می‌سازند، وقتی ما چنین داشته‌های غنی‌ای داریم چه خوب است برای آیندگان از داشته‌های‌مان بگوییم. او جزو موارد استثنایی هنر ایران است و باید بتوانیم وضعیتی را که فرشچیان تعریف کرده، بیشتر تبیین کنیم. معاون هنری وزارت ارشاد اظهار کرد: کمتر هنری قادر است همه‌چیز را به این زیبایی بیاراید، امیدوارم بتوانیم برای دیگر هنرمندانی که زحمت کشیده‌اند...
 • ایمنی کلاس های درس دغدغه خانواده های خراسانی
 • مشهد- در آستانه بازگشایی مدارس، یکی از دغدغه هایی که پدران و مادران به آن اشاره می‌کنند، موضوع ایمن بودن کلاس‌ها برای فرزندانشان است. آنان با اشاره به بروز حوادث تلخ و ناگوار و وقایع طبیعی و غیرطبیعی در سال‌های گذشته به دلیل ایمن نبودن کلاس‌ها، تصریح می‌کنند، ضروری است مسئولان مدارس با مقاوم سازی و ایمن سازی، مانع وقوع حوادث شوند و غفلت یا کوتاهی از جانب مسئولان جان فرزندانشان را تهدید نکند. قدس آنلاین-گروه استان ها-علیرضا لعل اکبری: یکی از والدین دانش آموزان در این خصوص به خبرنگار ما می‌گوید: سال تحصیلی گذشته در رسانه‌ها اخباری مبنی بر بروز حوادث برای دانش آموزان به دلیل مقاوم نبودن کلاس‌های درس یا غیراستاندارد بودن وسایل گرمایشی منتشر شد. وی می‌افزاید: اطلاع از بروز چنین حوادثی در مدارس موجب نگرانی والدین می‌شود، با وجود این برخی والدین بناچار فرزندانشان را در مدارس غیرایمن ثبت‌نام می‌کنند. ضیایی می‌گوید: فرزندم سال اولی است که وارد مدرسه می‌شود و موضوع ایمن بودن کلاس با توجه به اخباری که در خصوص مدارس غیرایمن منتشر می‌شود، مرا نگران کرده است. این شهروند می‌افزاید: سال گذشته شنیدم در یکی از کلاس‌های این مدرسه سیستم گرمایی با مشکل روبه رو شد و با اقدام معلم خطر رفع شد، با این حال بازهم نگران هستم. تأخیر در تأمین اعتبار مجیدی یکی از والدین اظهار می‌دارد: سال گذشته به دلیل نم زدگی سقف کلاس، بخشی از مصالح روی سر پسرم ریخت. وی می‌افزاید: مدیر مدرسه درباره این رخداد عنوان کرد، پشت بام نیاز به تعمیر دارد و پولی برای رفع این مشکل نداریم و تنها راه این است که دانش آموزان زیر قسمت نم زده ننشینند تا سال بعد ببینیم اعتباری می‌رسد یا نه. مدیر یکی از مدارس هم در خصوص ضرورت بازسازی برخی کلاس‌ها می‌گوید: متأسفانه به دلیل تأخیر در تأمین اعتبار کافی، کار بازسازی مدارس به کندی...
 • بزرگ ترین دغدغه شهید مدافع حرم
 • به گزارش گروه باشگاه جوانی خبرگزاری برنا، زیر سقف تک تک خانه‌های کشورمان، هزاران روایت و ماجرا وجود دارد که قهرمانان واقعی در آن زندگی می‌کنند. این بار زیر سقف خانه شهید «حاج حمید تقوی‌فر» رفتیم که در طول حیات خود در گمنامی خدمت کرد. او یکی از قهرمانان کشور ما و عراق است. فعالیت حاج حمید پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و در دوران دفاع مقدس ادامه یافت. سرانجام با ظهور گروه‌های تروریستی در عراق، راهی آن دیار شد و رسالتش را در آنجا به اتمام رساند. تصویر «حاج حمید تقوی‌فر» تنها شهیدی است که بر دیوارهای شهر عراق نصب شده است. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شهید تقوی‌فر از دوران جوانی ساخت حسینیه‌ای برای زنان روستایی اهواز بود. وی چندی پیش از شهادتش در ایام محرم به آرزوی خود رسید. «پروین مرادی» همسر این شهید بزرگوار در تشریح ساخت حسینیه اهواز، اظهار کرد: ماموریت‌های حاج حمید با زندگی‌ ما پیوند خورده بود. گاهی در زمان دلتنگی گلایه می‌کردیم که بیشتر پیش ما بماند؛ اما مانع رسیدن به اهدافش هم نمی‌شدیم. در آخرین باری که از عراق به ایران آمد، مستقیما به اهواز رفت. حاج حمید از من هم خواست تا به اهواز بروم. با دیدنش تعجب کردم. صورتش زخمی و چفیه دور گردنش سوراخ بود. برایم تعریف کرد که تک تیرانداز داعشی سر او را نشان رفته بود، اما تیر از کنار صورتش می‌گذرد. حاج حمید در دهه محرم سال 93 جهت رسیدگی به روند ساخت حسینیه به اهواز آمده بود. با یکدیگر به روستا رفتیم. متوجه شدیم که از داخل حسینیه صدای عزاداری می‌آید. با تعجب به داخل حسینیه رفتم و دیدم که جمعیت عظیمی در آن‌جا جمع شده‌اند. حاج حمید وقتی متوجه شد که زنان روستا برای عزاداری به این حسینیه آمده‌اند، بسیار خوشحال شد. همسرم سال‌ها در آرزوی ساخت حسینیه‌ایی برای زنان روستا بود...
 • گرایشی به استقلال یا پرسپولیس ندارم/دغدغه ام رشد فوتبال ملی است
 • وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه هیچ گرایشی به دو رنگ قرمز و آبی ندارد گفت: همه باشگاه ها برای ما مهم هستند و تلاش می کنیم به تقویت فوتبال ملی کمک کنیم. به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود سلطانی فر در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش در پاسخ به این پرسش که چقدر مسابقات فوتبال و اخبار آن را دنبال می کنید گفت: تا آنجایی که فرصت داشته باشم همه رویدادهای ورزشی را نگاه می کنم اما اگر هم فرصت نشود از طریق اخبار شبکه های مختلف اتفاقات را پیگیری می کنم. وی در مورد اینکه گفته می شود شما طرفدار یکی از دو تیم استقلال و پرسپولیس هستید گفت: اینکه بنده طرفدار یکی از این دو تیم باشم غیرقابل قبول است. تلاش ما این است که به همه باشگاه ها کمک کنیم تا بتوانند موفقیت کسب کنند. وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: استقلال و پرسپولیس دو تیمی هستند که طرفداران پرتعدادی دارند و هر وقت حال این دو باشگاه و سایر باشگاه ها خوب بوده حال فوتبال ملی و تیم ملی ایران خوب بوده است. سلطانی فر خاطرنشان کرد: بنابراین باید تلاش کنیم که همه تیم ها شرایط مطلوبی داشته باشند تا تیم ملی ایران هم قدرتمند باشد. من گرایش رنگی خاصی ندارم و طرفدار رنگ سفید پیراهن تیم ملی ایران هستم.
 • پلی پروپیلن روح آشفته صنعت را آرام خواهد کرد/برگ برنده ایران که هنوز دغدغه مسوولان نیست
 • به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه "پلی پروپیلن" موتور محرکه صنعت پتروشیمی کشورمان شناخته شده است که به گفته کارشناسان این حوزه با به راه اندازی آن نه تنها چرخ صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی به حرکت در می‌آید، بلکه روح این صنعت که از آن همیشه با عنوان مولد اشتغال یاد شده نیز احیا می‌گردد. بر همگان روشن است که توسعه بخش بالا دستی و میان دستی صنعت پتروشیمی به تنهایی اشتغال قابل توجه‌ای به جامعه اقتصادی و جویای کار کشور تزریق نخواهد کرد، بلکه با توسعه صنایع تکمیلی و پایین دستی که اهداف اشتغال زایی در پوشش این صنعت به جایگاه حضور خواهد رسید که این امر هم مستلزم سرمایه گذاری‌های جدید و مدرن در بخش‌های بالا دستی و میان دستی پتروشیمی است. با گذشت بیش از نیم قرن از عمر صنعت پتروشیمی، توسعه متوازنی بین بخش‌های بالا دستی، میان دستی و پایین دستی آن صورت نگرفته و همین امر هم باعث شده تا عمده محصولات تولیدی این صنعت کاربرد متنوعی در صنایع پایین دستی نداشته باشد. علاوه بر این در حالیکه طی دو دهه گذشته انقلاب تمام عیار تکنولوژیکی و فناوری بر روی تولید محصولات متنوع پلیمری با هدف استفاده از آنها در صنایع تکمیلی پتروشیمی می‌گذرد، اما کشور ما در این زمینه عقب افتادگی قابل توجهی را به دوش می‌کشد. این موضوع از این لحاظ جای تأسف و تدبیر بی درنگ مسوولان ذی‌ربط را می‌طلبد که ایران بزرگترین مالک ذخایر نفتی و گازی است و نفت خام خود را با قیمتی ارزان به کشورهای دارندۀ جدیدترین تکنولوژی صنعت پتروشیمی فروخته و آنها با پیاده کردن دانش و فن خود، محصول نهایی را با قیمتی گران‌تر به خود ایران و دیگر متقاضیان بازارهای جهانی فروخته و سود گزافی را به جیب می‌زنند. صنعت پتروشیمی ایران با استفاده از ظرفیت متنوع خوراک‌های...
 • کلوپ:بازی با لسترسیتی نبرد انتقامی نیست/باید هجومی بازی کنیم
 • سکاندار لیورپول از رویارویی مجدد تیمش با لسترسیتی استقبال می‌کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، یورگن کلوپ، سرمربی آلمانی لیورپول از اینکه تیمش تنها 4 روز پس از حذف شدن به وسیله لسترسیتی در دور سوم جام اتحادیه انگلیس، باید دوباره با این تیم روبه‌رو شود، خوشحال است.او در کنفرانس خبری پیش از این بازی هفته ششم لیگ برتر انگلیس گفت: از اینکه به فاصله کمی دوباره با لسترسیتی بازی داریم، خوشحالم. این نبرد برای ما جنبه انتقامی ندارد وفکر نمی‌کنمهیچ یک از 2تیم به دیدار قبلی فکر کنند. اصلاترکیب طرفینمتفاوت خواهد بود. محرز و واردی در سبک مشخص لسترسیتی جایگاه ویژه‌ای دارند اما هر 2 بازیکن در دیدار رودرروی جام اتحادیه حضور نداشتند.مقابل لسترسیتی چاره‌ای غیر از ارائه یک سبک هجومی نداریم چون پس از تساوی‌های متوالی باید حتما پیروز شویم. موظفیمبازی قبلی با لسترسیتی را مثبت ببینیم و با قدرت به میدان برویم.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • بحران کره شمالی و مخاطرات تداوم تنش
 • خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- تنش بين آمريکا و کره شمالي در ماه هاي گذشته به حدي بالا گرفته که رهبران دو کشور از حمله نظامي و نابودي سرزمين يکديگر سخن به ميان مي آورند؛ موضوعي نگران کننده که تکرار آن از زبان رييس جمهوري آمريکا در سازمان ملل توجه جهاني به اين بحران را ضروري ساخته است. به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا، پس از روي کار آمدن جمهوريخواهان در ايالات متحده فصل تازه اي از تنش و خصومت بين واشنگتن و پيونگ يانگ آغاز شد. تکرار اظهارنظرهاي خشونت بار و نامتعارف «دونالد ترامپ» رييس جمهوري آمريکا و اقدامات متقابل «کيم جونگ اون» رهبر کره‌شمالي باعث نگراني جامعه جهاني شده است. تحريم و تهديدهاي آمريکا عليه آزمايش هاي موشکي و هسته اي کره شمالي نه تنها تاکنون موثر نيفتاده بلکه به تحريک بيشتر مقامات پيونگ يانگ انجاميده است؛ ابزارهايي که در سياست خارجي ايالات متحده بارها ناکارآمدي خود را نشان داده است. جالب تر اينکه تهديد بکارگيري اين ابزارها بار ديگر از زبان رييس جمهوري آمريکا و از تريبون سازمان ملل انعکاس مي يابد!** ترامپ و اظهارات نگران کننده در مجمعمجمع عمومي سازمان ملل که در اين ايام هر ساله در نيويورک برگزار مي شود، فرصتي را براي بحث و گفت وگو و همچنين انعکاس ديدگاه کشورهاي مختلف فراهم مي سازد. همان طور که انتظار مي رفت در جريان نخستين حضور ترامپ در هفتاد دومين نشست مجمع عمومي سازمان ملل، موضوع تنش ها با کره شمالي مطرح و وي سخناني را به زبان راند که تعجب جهانيان را برانگيخت. رييس جمهوري آمريکا 27 شهريورماه جاري رهبر کره شمالي را «مرد موشکي» خواند که سوار بر موشک در مسير نابودي است. وي همچنين با لحني تهديدآميز اظهار کرد: ما اميدواريم که بحران کره از راه مسالمت‌آميز حل شود اما اگر ديگر چاره‌اي باقي نمانده باشد، ان وقت قادريم...
 • بازی با سپاهان از نظر فنی بار بالایی داشت/پرسپولیس شانس اصلی قهرمانی در آسیاست و هدف باید موفقیت در این بازی باشد
 • خبرگزاری میزان- پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: پرسپولیس شانس اصلی قهرمانی در آسیاست و هدف باید موفقیت در این بازی باشد. حامد کاویانپور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، با اشاره به بازی پرسپولیس برابر سپاهان گفت: بازی با سپاهان از نظر تاکتیکی و فنی بار بالایی داشت. پرسپولیس هم به نسبت بازی قبلی با پیکان بهتر بود. سپاهان در این بازی میزبان بود و آنها برای پیروزی آمده بودند اما پرسپولیس هم عملکرد خوبی در این مسابقه داشت. وی افزود: همه فکر می‌کردند به دلیل بازی حساسی که پیش رو داریم، برانکو در این دیدار محتاطانه عمل کند اما در بازی با سپاهان شاهد حضور بازیکنان اصلی بودیم. پیشکسوت باشگاه پرسپولیس در مورد اشتباهات فردی بازیکنان پرسپولیس در دیدار مقابل سپاهان تصریح کرد: مگر می‌شود یک بازیکن اشتباه نکند اینطور نیست که یک بازیکن کلا بی‌اشتباه باشد. وی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر پرسپولیس شانس اصلی قهرمانی در آسیا است و همه باید برای بازی حساس با الهلال آماده شوند چون هدف باید موفقیت در این بازی باشد. انتهای پیام/
 • داور بازی تصمیمات اشتباه مانع بازی خوب ما شد
 • دانیال خاکبان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 2 تیم بازی خوبی به نمایش گذاشتند و همه چیز تا کوارتر دوم برابر بود اما در نیمه دوم داور با تصمیمات اشتباه خود 2 بازیکن اصلی ما را سه خطایی کرد و ما مجبور شدیم از بازیکنان ذخیره استفاده کنیم.سرمربی تیم واترپلو نیروی زمینی با اشاره به این که نتوانستیم نتیجه دلخواه خود را کسب کنیم افزود: نتیجه این دیدار می توانست خیلی نزدیک تر باشد اما یک سری مسائل مانع از این اتفاق شد.وی در خصوص تیم نفت امیدیه گفت: حریف تیم یک دستی بوده و سال ها در لیگ برتر حضور دارد از طرفی چندین بازیکن ملی پوش در اختیار دارد که کار را برای هر تیمی سخت می کنند. نفت امیدیه با بازیکنانی که در اختیار دارد قطعا یکی از مدعیان کسب عنوان قهرمانی لیگ است.خاکبان به عملکرد تیمش اشاره کرد و گفت: با توجه به این که بازیکنان تیم ما همه سرباز هستند برای جمع کردن آن ها با مشکل مواجه هستیم و همین امر موجب شد که پیش از شروع فصل تمرینات خوبی نداشته باشیم.وی ادامه داد: تیم ما به لحاظ جسمی در شرایط خوبی قرار دارد اما هماهنگی بین بازیکنان هنوز کامل نیست و برای این کار به زمان بیشتری نیاز داریم. امیدوارم در هفته های آینده نتایج بهتری کسب کنیم.6002خبرنگار: پارسا شاکری**انتشار:کبری آقازری
 • دفاع مقدس تداوم راه عاشورا فیلم
 • دفاع مقدس ؛ درس ایستادگی ، غیرت و ایثار یک ملت در مکتب حضرت سید الشهدا است. دانلود دانلود
 • تداوم خشونت مردان اردوغان در آمریکا
 • به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، امروز- جمعه-ویدیوهایی در اینترنت منتشر شد که نشان می‌دهند هنگام سخنرانی «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در آمریکا، یکی از منتقدان او توسط افرادی که لباس سیاه به تن دارند به زور از سالن خارج شده و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد. به گزارش خبرگزاری‌ها، هنگام سخنرانی رئیس‌جمهوری ترکیه در نشست یک انجمن پشتیبان روابط اقتصادی میان ترکیه و آمریکا، چند نفر پلاکارد به‌دست از اردوغان انتقاد کرد ‌و او را «تروریست» و «دیکتاتور»خوانده‌اند. در این رابطه «کنت روت»مدیر اجرایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر توئیتی منتشر کرده است. او می‌نویسد: «محافظان اردوغان به حدی به کتک‌زدن معترضان عادت کرده‌اند که نمی‌توانند در آمریکا هم از عادت خود دست بردارند.» از ویدیوها نمی‌توان تشخیص داد که طرفداران اردوغان که دست به خشونت علیه منتقدان زده‌اند، به راستی محافظان رئیس‌جمهور باشند. اما وبسایت پچ (patch.com) نوشته است که در این رابطه با مسئولان هتلی که سخنرانی در آن ایراد شده گفت‌وگو کرده‌ و به این نتیجه رسیده‌ است که افراد سیاه‌پوش «مردان اردوغان»هستند. رئیس‌جمهوری ترکیه سخنرانی خود را قطع کرده و خطاب به طرفدارانش گفته است: «دوستان، نگذارید که این جلسه قربانی چند تروریست شود.» این نخستین بار نیست که «مردان اردوغان»در آمریکا دست به خشونت علیه مخالفان و منتقدان رئیس‌جمهور ترکیه می‌زنند. در ماه مه نیز ۱۵ تن از محافظان اردوغان به تجمع معترضان در مقابل سفارت ترکیه در واشنگتن حمله بردند و شماری را زخمی کردند.
 • اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد
 • حمید بعیدی‌نژاد در یادداشتی نوشت: اروپا متعهد است که برجام حفظ شود و اجرایش تداوم یابد. به گزارش خبرگزاری مهر، بعیدی نژاد در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: خانم موگرینی که ریاست جلسه وزیران کشورهای ٥+١ را به عهده داشت دیشب محورهای اصلی جمع‌بندی خود از جلسه را به شرح زیر اعلام کرد. ١- در این جلسه همه پذیرفتند که تابه‌حال همه‌ی اعضای برجام تعهدات خود را بطور کامل اجرا کرده‌اند. در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای، آژانس انرژی اتمی تابه‌حال هشت بار اجرای کامل برجام توسط ایران را تائید کرده است که آخرین آن حدود ۱۰ روز پیش بوده است. هیچ نقضی در اجرای برجام صورت نگرفته است. ٢- دامنه‌ی شمول برجام بحث هسته‌ای ایران است. مباحث دیگری مطرح می‌شوند که این‌ها خارج از شمول برجام است و ربطی به آن ندارد و لازم است در جای مناسب خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً مخفی نیست که آمریکا مشغول ارزیابی سیاست‌های خود در مورد ایران است، این بحث خارج از چارچوب برجام صورت می‌گیرد و نتایج آن ربطی به برجام ندارد. ٣- برجام به‌خوبی عمل کرده و خوب هم نتیجه داده است. در شرایطی که در سطح بین‌المللی با بحران‌های بزرگی ازجمله بحران هسته‌ای روبرو هستیم، از میان بردن برجام قابل‌پذیرش نیست. ٤- برجام توافقی دوجانبه و یا توافقی که حتی ٦ یا ٧ عضو داشته باشد نیست. برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و لذا همه‌ی اعضای سازمان ملل متعهد به اجرای کامل آن هستند. ٥- ما نمی‌توانیم بحثی در خصوص تغییر برجام داشته باشیم و برجام نمی‌تواند مورد مذاکره مجدد قرار گیرد. تأکید می‌کنم که مباحثی که خارج از شمول برجام هستند باید در جای خود موردبحث قرار گیرند. مثلاً فردا ما در مورد سوریه نشستی داریم که ایران هم در آن شرکت می‌کند. برجام با اجرای خود جلوی یک بحران هسته‌ای و یک درگیری...
 • انقلاب شکوهمند اسلامی تداوم نهضت حسینی است
 • مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس استان گیلان با بیان اینکه انقلاب شکوهمند اسلامی در واقع تداوم نهضت حسینی است گفت : برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی ایران کنار مرزهای رژیم اشغالگر قدس زمینه‌سازی جهانی شدن اسلام است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از رودسر، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسن تسخیری امشب در مراسم گرامیداشت ابوشهدا مرحوم حجت الاسلام قائمی و شهدای منطقه طول لات و آزارکی رودسر اظهار داشت: برافراشته شدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به‌همراه پرچم کشورها و گروه‌های مقاومت در کنار مرزهای رژیم صهیونیستیزمینه‌سازی جهانی شدن اسلام است.وی اعلام کرد: امروز به برکت خون‌های پاک شهدا انقلاب ما به تمامی جهان صادر شده و یکی از نشانه‌های آن عزاداری ماه محرم در کشورهای اروپایی و حتی آمریکاست و این صدا از کربلای ایران به آنجا رسیده که این ثمره خون شهداست.مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس استان گیلان با اشاره به اینکه شهدای ما برای بقایدین و ولایت تا پای جان ایستادگی کردند افزود: امروز در قبال خون‌های پاک شهدا وظیفه داریم از آرمان‌های آنان دفاع کرده و راه آن‌ها را ادامه دهیم.تسخیری با بیان اینکه بعضی‌ها می‌گویند چرا باید انقلاب‌مان را به جهان صادر کنیم اعلام داشت: این وعده الهی و فرموده امام راحل است زیرا ما می‌خواهیم جهان را اسلامی کنیم و رهبری آن نیز با امام عصر(عج) است.وی تصریح کرد: مهندسی این راه هم مشخص و ترسیم شده است و فلان رییس جمهور، نخست وزیر، وکیل یا هر کس دیگری حق تغییر این مسیر را ندارد و این را دشمنان ما هم به‌خوبی فهمیده و در مقابل ما ایستاده‌اند.مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس استان گیلان افزود: دشمنان وقتی متوجه صدور انقلاب و جهانی شدن اسلام از سوی جمهوری اسلامی ایران شدند با تمام قدرت مقابل ما ایستادندو یاوه‌گویی‌های چند روز اخیر ترامپ در سازمان ملل به همین دلیل است.وی با اشاره به تشابه...
 • تداوم اتهام زنی بی اساس عادل الجبیر به ایران
 • به گزارش تسنیم، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با پایگاه بلومبرگ، اتهامات قبلی این رژیم علیه ایران را تکرار کرد. وی مدعی شد که ایران در امور عراق و پاکستان و افغانستان دخالت می‌کند و سلاح و مواد منفجره به دست گروه‌های تروریستی در بحرین، کویت و یمن می‌رساند. الجبیر همچنین مدعی شد که ایران نقش موذیانه‌ای در لبنان و نقش ویرانگری در سوریه ایفا می‌کند. وی در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود افزود که تهران به سفارتخانه‌ها حمله و دیپلمات‌ها را ترور می‌کند و این شیوه کشوری که می‌خواهد بخشی از جامعه بین‌المللی باشد نیست. الجبیر در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، گفت: "من معتقد نیستم که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، زیرا بخشی از روح این توافق، باید پایبندی تهران به حسن همجواری، در پیش گرفتن اعتدال و سیاست‌های صلح‌آمیز است و این در حالی است که ایران این کارها را انجام نمی‌دهد". وزیر خارجه عربستان در بخشی از گفتگوی خود بلومبرگ به منازعه قطر پرداخت و گفت: "دوحه باید به توقف حمایت از تروریسم و تندروی، تامین مالی گروه‌های تروریستی و دخالت در امور دیگر کشورها پایبند باشد". الجبیر گفت: مشکل قطر بسیار ساده است. سیاست قطر طی ۲۲ سال گذشته، مبتنی بر حمایت از گروه‌های افراطی و تروریستی بود و ما معتقدیم که باید از این اقدامات قطر چشم پوشی نکنیم. وی افزود: قطر باید دست از حمایت از تروریسم و تندروی بردارد و به اشخاص مرتبط با گروه‌های تروریستی پناه ندهد. قطر باید به ترویج اظهارات تنفر آمیز از طریق رسانه‌های خود و دخالت در امور دیگر کشورها پایان دهد.
 • شهادت ابا عبدالله الحسین ع تداوم راه حیات بخش اسلام
 • نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام فرهنگ و آزادی خواهی عاشورا را الگویی برای همه ملت های آزاده جهان دانست و گفت: نهضت عاشورا برای نجات و سعادت بشریت پیام های فراوانی دارد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ حجت الاسلام والمسلمین لطفی افزود: احیاء ارزش های دین مبین اسلام بویژه احیاء فریضه امربه معروف و نهی از منکر از مهمترین اهداف قیام سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است.نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام همچنین با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس با آغاز ماه محرم گفت: فضای کشور ما در طول عمر 38 ساله انقلاب همواره عاشورایی و حسینی بوده استخطیب جمعه ایلام با اشاره به به سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا درباره ملت ایران گفت: ادبیات زشت و دور از عرف بین المللی این مقام آمریکایی نشان از دشمنی دیرینه این کشور با ملت ایران دارد.نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به آغاز سال تحصیلی و اهمیت امر تعلیم و تربیت در فرهنگ دینی و اسلامی گفت: این روز ها باید فضای مدارس و دانشگاههای کشور حال و هوای عاشورایی داشته باشد.همچنین پس از نماز عبادی سیاسی جمعه نمازگزاران ایلامی در پاسخ به اهانت ها و سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا به ملت ایران راهپیمایی کردند.
 • تداوم وزش باد شدید همراه با گردوخاک در منطقه سیستان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناززاهدان،علی ملاشاهی کارشناس هواشناسی سیستان وبلوچستان اظهار داشت: بر اساس آخرین نقشه های همدیدی و آینده نگری هواشناسی تا اواسط هفته آینده وزش باد و در ساعت اولیه روز در برخی نقاط گرد و خاک همچنان در شمال استان سیستان و بلوچستان تداوم دارد. ملاشاهی افزود: همچنین از روز دوشنبه هفته آینده سرعت باد در شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان افزایش پیدا می کند به طوری که در نقاط مستعد طوفان گردوخاک موجب کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد خودروها می شود. کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: طی این مدت در نواحی مرکزی و نوار غربی استان در بعد از ظهر ها وزش باد و در نیمه جنوبی در برخی ساعات غبار محلی گاهی وزش باد پیش بینی می شود. وی با اشاره به اینکه طی این مدت شرق دریای عمان نسبتا مواج پیش بینی می شود، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان و خاش با حداقل دمای ۱۰ درجه و کنارک با حداکثر دمای ۴۲ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده اند. انتهای پیام/ع طوفان شن در زابل
 • تداوم پیروزی های موناکو با ادامه درخشش فالکائو
 • مهاجم کلمبیایی با درخشش مجدد زمینه‌ساز پیروزی پرگل موناکو را فراهم کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم،هفته هفتم لیگ دسته اول فرانسه (لوشامپیونه) با برتری 4 بر صفر موناکو در خانه لیل ادامه یافت.فالکائو در ادامه گلزنی‌هایش در دقایق 48 و 73 (از روی نقطه پنالتی)دروازه لیل را باز کرد و دیگر گل‌های موناکو به وسیله یووتیچ در دقیقه 24 و غزال در دقیقه 30 زده شد.موناکو ضمن تداوم بخشیدن به پیروزی‌هایش 18 امتیازی شدو در رده دوم هم‌امتیاز پاری‌سن‌ژرمن صدرنشین نام گرفت.لیل 5 امتیازی در رده هفدهم باقی ماند.در اولین بازی هفته هم نیس در زمین خودش مقابل آنژه به تساوی 2 بر 2 رضایت داد. بالوتلی، مهاجم مشهور ایتالیایی در دقیقه 39 از روی نقطه پنالتی و ترائوره (بازیکن حریف) در دقیقه 76 برای نیس و پاولویچ در دقیقه 13 و اکامبی در دقیقه 34 برای آنژه گل زدند.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • تداوم مبارزه مردم ایران با آمریکای جهان خوار
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازتبریز؛حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان، افزود : مردم امام جمعه تبریز : تداوم مبارزه مردم ایران با آمریکای جهانخوارکشورمان زیر بار ظلم نرفته و نخواهند رفت و مسئولان هم باید نشان دهند که در برابر دشمنان بیش از پیش ایستادگی می کنند. وی به سخنرانی زشت و سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت : مردم و نخبگان آمریکا باید از داشتن چنین رئیس جمهوری خجالت بکشند. خطیب نماز جمعه تبریز تصریح کرد : طبق فرمایش رهبر فرزانه انقلاب باید با آمریکای بد عهد و پیمان شکن مقابله به مثل کنیم. نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس که مقارن با ماه محرم شده است، یادآور شد : شروع جنگ تحمیلی بعد از گذشت 19 ماه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران توطئه همه جانبه دشمنان برای براندازی جمهوری اسلامی ایران بود. حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم اعمال حاکمیت بر اروند رود، جلوگیری از صدور انقلاب، تصرف و تضییع قلمرو و حاکمیت ارضی ایران، ایجاد برتری و جایگاه ویژه در منطقه، رهبری جهان عرب و در نهایت براندازی نظام جمهوری اسلام ایران را از اهداف تحمیل جنگ بر ایران برشمرد. وی همچنین با اشاره به سالروز شکست حصر آبادان در سال 60 در عملیات ثامن الائمه علیه السلام گفت: این پیروزی اولین پیروزی گسترده رزمندگان اسلام و سر آغاز عملیات های بعدی بود. وی به دیدار مقام معظم رهبری با دانشجویان نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: ایشان در این دیدار به ادامه مسیر تکاملی نیروهای انتظامی برای کسب موفقیت تاکید کردند و فرمودند باید همیشه نیروی انتظامی در مقابله با سرقت، زورگیری، قاچاق و رعایت نکردن قوانین آگاه باشند. خطیب نماز جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه ها به سخنان بسیار مهم رهبر انقلاب در دیدار با رئیس...
 • تداوم اتهام زنی بی اساس وزیر خارجه سعودی به ایران
 • وزیر خارجه عربستان بار دیگر اتهاماتی بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با پایگاه بلومبرگ، اتهامات قبلی این رژیم علیه ایران را تکرار کرد.وی مدعی شد که ایران در امور عراق و پاکستان و افغانستان دخالت می‌کند و سلاح و مواد منفجره به دست گروه‌های تروریستی در بحرین، کویت و یمن می‌رساند.الجبیر همچنین مدعی شد که ایران نقش موذیانه‌ای در لبنان و نقش ویرانگری در سوریه ایفا می‌کند.وی در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود افزود که تهران به سفارتخانه‌ها حمله و دیپلمات‌ها را ترور می‌کند و این شیوه کشوری که می‌خواهد بخشی از جامعه بین‌المللی باشد نیست.الجبیر در پاسخ به سؤالی در خصوص میزان پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، گفت: ”من معتقد نیستم که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است، زیرا بخشی از روح این توافق، باید پایبندی تهران به حسن همجواری، در پیش گرفتن اعتدال و سیاست‌های صلح‌آمیز است و این در حالی است که ایران این کارها را انجام نمی‌دهد“.وزیر خارجه عربستان در بخشی از گفتگوی خود بلومبرگ به منازعه قطر پرداخت و گفت: ”دوحه باید به توقف حمایت از تروریسم و تندروی، تامین مالی گروه‌های تروریستی و دخالت در امور دیگر کشورها پایبند باشد“.الجبیر گفت: مشکل قطر بسیار ساده است. سیاست قطر طی 22 سال گذشته، مبتنی بر حمایت از گروه‌های افراطی و تروریستی بود و ما معتقدیم که باید از این اقدامات قطر چشم پوشی نکنیم.وی افزود: قطر باید دست از حمایت از تروریسم و تندروی بردارد و به اشخاص مرتبط با گروه‌های تروریستی پناه ندهد. قطر باید به ترویج اظهارات تنفر آمیز از طریق رسانه‌های خود و دخالت در امور دیگر کشورها پایان دهد.انتهای پیام/ R36348/P36447/S8,90,95/CT10
 • فرماندار تایباد:دفاع مقدس تداوم فرهنگ عاشوراست
 • مشهد- ایرنا- فرماندار تایباد گفت: یکی از مهترین پیام های دفاع مقدس اطاعت از ولی امر، ولایتمداری، اتحاد و انسجام نیروهای مسلح و این حرکت در تداوم فرهنگ عاشوراست. حسین شرافتی راد روز جمعه در مراسم رژه نیروهای مسلح تایباد گفت: امروز به برکت خون شهیدان، ایستادگی و اقتدار نیروهای مسلح، کشور ما در امنیت کامل به سر می برد و تلاش های هشت سال دفاع مقدس در این کشور به ثمر نشسته است.وی افزود: امروز همه وظیفه داریم با حفظ وحدت، انسجام، همدلی و ولایتمداری از آرمان های امام راحل و انقلاب اسلامی دفاع کرده و در راستای منویات رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم.وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جهموری آمریکا اظهار کرد: با گذشت 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هیچ کشوری نتوانسته کوچکترین آسیبی به آرمان ها و باورهای مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی وارد کند و کشور ما با صلابت و سربلندی در اقتدار و سرافرازی قرار دارد.فرماندار تایباد گفت: بهترین اقدام در تداوم راه شهیدان و توسعه کشور، مدیریت جهادی و خدمت صادقانه است.وی افزود: در جریان هشت سال دفاع مقدس نیروهای مسلح و مردم ایران اسلامی با توکل بر خدا، اتحاد و انسجام در سایه رهنمودهای امام خمینی (ره) صلابت و اقتدار خود را به جهانیان نشان دادند و اینک در هر زمان نیز باید آماده دفاع از انقلاب و آرمان های آن باشیم.مراسم رژه نیروهای مسلح در شهرستان تایباد امروز از خیابان امام خمینی (ره) تا چهارراه پست این شهرستان برگزار شد.شهرستان تایباد در 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.7494 / 6053 خبرنگار: علی اصلاحی نصرآبادی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم