رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید در تک‌نرخی شدن ارز مصمم باشند و مجلس نیز، در این راستا از این سیاست حمایت خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در حوزه اقتصادی، یکی از ساز و کارها این است که باید به سمت ایجاد شفافیت و جلوگیری از رانت و فساد برویم و ساز و کار نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضای واقعی شکل بگیرد؛ به نحوی که روندی را که موجب شده امروز میلیاردها دلار از منابع کشور به هدر رود و به یک رانت تبدیل شده است، متوقف کنیم.

وی افزود: در حوزه اجرا، خیلی از مولفه ها باید در این زمینه اثرگذار باشد که بتوانیم سیاست تک نرخی شدن ارز را به سرعت اجرایی و عملیاتی کنیم. بر این اساس، در جلسات مستمری که با رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی کشور داشتیم، مخصوصا بعد از برجام که شرایط مبادلات ارزی فراهم شده، این امکان را فراهم می کند که به سمت تک نرخی شدن ارز برویم.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: سال های قبل پیشنهاد تک نرخی شدن ارز داده شد و تا امروز عملیاتی نشده که جای گله دارد. دغدغه های سفته بازی در بازار نیز با مکانیزم ها قابل حل است؛ چون بخشی از سفته بازی و سوداگری ها از طریق سیاست تک نرخی شدن ارز قابل حل خواهد بود. بر این اساس، از طریق ابزارهای مالی و مکانیزم جهانی می توان این کار را عملیاتی کرد.

وی افزود: سوال از بانک مرکزی این است که امروز در کشور بازاری وجود ندارد که مبادلات جهانی صورت می گیرد؟ درخواست ما این است که نرخ بازار شفاف شود و با سازوکارهای موجود می توان این کار را عملیاتی کرد.

پورابراهیمی گفت: باید این اهتمام از دولت برای تک نرخی کردن ارز دیده شود؛ بنابراین اگر دولت فضا را فراهم کند و بانک مرکزی مصمم به تک نرخی کردن ارز باشد کارها به خوبی انجام خواهد شد و این ها همه باید با اراده دولت و عزم جدی بانک مرکزی باشد و باید ما نیز از این کار و سیاست تک نرخی شدن ارز حمایت کنیم اما باید به تدریج این کار انجام شود.

تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند

همچنین حسین عبده تبریزی، کارشناس اقتصادی درباره فواید تک نرخی شدن ارز در اقتصاد گفت: تک نرخی شدن ارز مثل هر محصول دیگری است و طبیعی است که بیشتر مردم به دنبال خرید به قیمت پایین تر و ارزان تر هستند؛ بنابراین اقتصاد به دنبال نرخ واحد است و وقتی عرضه و تقاضا همدیگر را قطع می کنند، باید یک نرخ واحد باشد.

وی افزود: اگر اقتصادی طراحی شود که بتوانیم یک جنس را در یک جا بخریم و در جایی دیگر گران تر بفروشیم و بدون کار و ریسک باشد، اقتصاد به مشکل می خورد. درباره نرخ ارز نیز همین موضوع است اگر ارز را ارزان بخریم و به نرخ بالاتر بفروشیم بی عدالتی در اقتصاد ایجاد می شود، با توجه به اینکه نظام چند نرخی را در دوران جنگ هم داشته ایم و در دوران بعد از جنگ تلاش کردیم که ارز را تک نرخی کنیم.

به گفته عبده تبریزی، البته بعد برای مدتی تک نرخی داشتیم اما در زمان تحریم ها سیستم ها به هم خورد و تک نرخی شدن ارز با مشکل مواجه و سیستم چند نرخی شد. هرجا که چند نرخی داشته باشیم فساد نیز هست بنابراین تک نرخی شدن ارز از فساد و آلوده شدن دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند.

تبریزی گفت: در شرایط تحریم ها تک نرخی شدن ارز وجود نداشت. چون ما مجبور به فروش نفت بودیم اما در قبال آن از هند و چین و کره جنوبی به سه نرخ مختلف پول نفت را باید دریافت می کردیم.

وی افزود: به تازگی ارز مسافرتی بجز ارز عتبات و کربلا حذف شده است، بنابراین بانک مرکزی تصمیم گرفته به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کند اما حال باید دید آیا از نظر معاملاتی مشکل داریم یا خیر؟ که باید گفت از نظر معاملاتی تا حدی مشکل داریم چون بانک های بزرگ در حال حاضر با بانک مرکزی کار نمی کنند بنابراین مقداری تفاوت قیمت خواهیم داشت. بانک مرکزی به سمت تک نرخی حرکت کرده و در حال حاضر در تلاش است که فاصله قیمتی ارز را کم کند.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: در شورای بورس این تصمیم گرفته شد که بازار آتی ارز ایجاد شود و با توجه به ایجاد صندوق های ارزی نیز سیاست تک نرخی شدن ارز دیده می شود. نگرانی بانک مرکزی این است که سیاست ذخیره کردن ارز ایجاد نشود و نگهداری بیش از ۱۰ هزار دلار را غیر مجاز شناخته چون نگهداری ارز به زیان اقتصاد است.

وی افزود: بانک مرکزی کاملا مصمم است که نرخ بازده ارز بالا نرود، گرایش بانک مرکزی این است که سرمایه ها به سمت تولید و اشتغال برود اما بازهم ریسک وجود دارد و باید مراقب باشیم که سوداگری در بازار ایجاد نشود. حالا که دولت توانسته تورم را کنترل کند انتظار است که دولت نقش فعالی در بازار داشته باشد تا دوباره سفته بازی و سوداگری در جامعه ایجاد نشود.

تک نرخی شدن ارزدر شرایط فعلی بار دیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد

علی دینی ترکمانی، کارشناس اقتصادی دیگر مهمان برنامه گفت: اگر امروز کسی بتواند به نرخ رسمی و به قیمت ۳۳۴۰ ارز بگیرد و در بازار به نرخ آزاد ۳۹۰۰ تومان بفروشد مابالتفاوت قابل توجهی بدست می آورد و رانت و فساد ایجاد می شود. اگر نرخ ارز در برابر ریال نیز پایین بیاید واردات ارزان تر و صادرات گران تر در نتیجه مصرف کالاهای وارداتی بیشتر می شود و تولید ضربه می خورد که برای اینکه نسبت کالاهای صادراتی و وارداتی بهم نخورد بهتر است که تک نرخی شدن ارز به درستی اجرا شود اما نکته این است که تجربه سال های بلند ۴۰ سال گذشته بعد از انقلاب نشان می دهد که جز دهه ۸۰ که نرخ رسمی ارز و نرخ بازار با هم منطبق بودند در دیگر دوره ها این امکان را نداشتیم.

وی افزود: در شرایطی که فشارهای تورمی وجود دارد و انتظارات فزاینده برای نرخ ارز وجود دارد تک نرخی شدن ارز امکان پذیر نیست چون موجی از نقدینگی در بازار ارز ایجاد خواهد شد و تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار ایجاد خواهد شد. تک نرخی شدن ارز بسیار کار خوبی است اما در شرایط فعلی اقتصاد ایران، تنش های سیاسی در منطقه، کاهش شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای ارز موجب شده که شرایط لازم برای تک نرخی شدن ارز در حال حاضر وجود نداشته باشد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، در سال ۹۰ دلار به ۱۰۰۰ تومان رسید در پایان سال به ۱۷۰۰ رسید در سال ۹۱ تا ۳۷۰۰ حتی تا ۳۹۰۰ نیز رکورد زد اما در سال ۹۲ به دلیل انتخابات قدری پایین آمد که این تلاطم بیشتر به دلیل تقاضای سوداگرانه و سفته بازی در بازار بود.

وی معتقد است که همچنان هم فضا ملتهب است که بخشی از نقدینگی به صورت موجی به بازار ارز می رود. پیش بینی می شود خروج ارز از نرخ ارز مبادله ای به این معناست که بخشی از ارز وارد بازار آزاد شود. تجربه هم نشان می دهد که فشارهای تورمی مثل سال های قبل ایجاد شود. وقتی موتور انتظارات شروع به کار کند عده ای روی ارز سرمایه گذاری خواهند کرد که موجب گران شدن دلار در بازار خواهد شد که این بازار را به سمت دلاریزه شدن پیش خواهد برد.

دینی ترکمانی، گفت: نرخ سپرده ها پایین آمده و افراد ریسک پذیر ممکن است سرمایه خود را از بانک خارج کنند و به سمت سرمایه گذاری دلار بروند. یکی از افتخارات دولت تک رقمی شدن تورم بوده است؛ اما در شرایط فعلی تک نرخی شدن ارز باردیگر تورم را دو رقمی خواهد کرد. شاخص بندی قیمت ها با نرخ دلار نیز ممکن است تورم را افزایش دهد، باید تک نرخی شدن تدریجی باشد.

کلیدواژه: سیاست تک نرخی شدن ارز | کارشناس اقتصادی | شرایط فعلی | بانک مرکزی | سفته بازی | خواهد شد | نرخ ارز

منبع: دانا

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۸۴۶۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • والورده:به مسی استراحت نمی دهم چون آماده است/یک ماه قبل ما شرایط فعلی رئال مادرید را داشتیم
 • سرمربی بارسلونا از شرایط خوب تیمش راضی است اما از قدرت رقبای تیمش غافل نمی‌ماند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا در کنفرانس خبری پیش از بازی تیمش با خیرونا در هفته ششم لالیگای اسپانیا از مخاطرات رقیب و لزوم بازی کردن فوق‌ستاره تیمش سخن گفت.او در این باره اظهار داشت: بازی قبلی خیرونا را دیدم و باید بگویمدر دیدار خانگی هفته گذشته‌اش مقابل سویا لایق باختن نبود. بازی برابر این تیم اصلا برایمان آسان نیست. آن‌ها همشهری ما هستند و کمی بیش از بقیه بازی‌ها، انگیزه دارند. ما نبایداین موضوع را فراموش کنیم.هردربی شرایط خاص خودش را دارد. قرار نیست به مسی استراحت بدهم. او در بازی قبلی 4 گل زده و کاملا آماده است پس نباید با نیمکت‌نشین کردن این ستاره به بهانه استراحت، جلوی روند گلزنی‌اش را بگیریم.والورده درباره شرایط رئال مادرید افزود: یک ماه پیش ما در وضعیت بد فعلی آن‌ها بودیم و اوضاعمان فاجعه‌بار به نظر می‌رسید. در لالیگا شرایط خیلی زود تغییر می‌کند.7 امتیاز از رئال بیش‌تر داریم اما اختلاف اندک با سویا و اتلتیکومادرید به ما می‌گوید نباید خیلی زود خودمان را برتر از بقیه بدانیم. رقابت در لالیگا کماکان ادامه دارد.انتهای پیام/ R7879/P1361/S3,28/CT10
 • همکاری دولت با مجلس برای تدوین قوانین حمایت از بنیان خانواده فیلم
 • دولت با مجلس برای قوانین حمایت از بنیان خانواده همکاری می کند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما،معاون رییس جمهور در امور زنان از برنامه های دولت دوازدهم در امور زنان امروز در حاشیه بازدید از مرکز خانه سلامت اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: برنامه های مناسبی برای استحکام خانواده پایه ریزی شده که قرار است در دولت دوازدهم به مرحله اجرا در آید.معصومه ابتکار همکاری با مجلس برای تدوین قوانین،همکاری با آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و وزارت ورزش و جوانان برای پر کردن خلا های موجود ورزش دختران دانش آموز تحقق راهبرد های برنامه ششم توسعه را از جمله برنامه های دولت دوازدهم در امور زنان برشمرد .وی گفت: به منظور کاهش آسیب های اجتماعی هم از توان سازمان های مردم نهاد استفاده و از آنها حمایت می کنیم.معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین امروز در شهرضا گفت: یک سوم پست های مدیریتی کشور تا پایان دولت دوازدهم براساس شایستگی و توانمندی در اختیار بانوان قرارمی گیرد.وی با اشاره به ارائه لایحه کاهش سن بازنشستگی بانوان به مجلس هم افزود: در این لایحه سن بازنشستگی زنان 25 سال سابقه کار پیش بینی شده است. دانلود دانلود
 • مقام آمریکایی:آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی باعث تغییر شرایط خواهد شد
 • به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد آمریکایی امروز (جمعه) اعلام کرد در صورتی که کره شمالی آزمایش بمب هیدروژنی را بر فراز اقیانوس آرام انجام دهد، این اقدام باعث تغییر شرایط خواهد شد. این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد واشنگتن، این تهدید کره شمالی را جدی قلمداد می‌کند؛ اما به انجام چنین اقدامی توسط پیونگ یانگ باور چندانی ندارد. مقام آمریکایی با بیان این که زمانی که بحث از کره شمالی است، مقدار زیادی گزافه گویی وجود دارد افزود در حال حاضر پرسش‌هایی در این خصوص وجود دارد که آیا کره شمالی توانایی انجام چنین آزمایشی را دارد یا نه؟ وی از پاسخ به اینکه آمریکا چگونه به چنین اقدامی واکنش نشان خواهد داد، خودداری کرد و افزود این موضوع، به گونه‌ای باعث تغییر شرایط و اوضاع خواهد شد. انتهای پیام/
 • اولتیماتوم مجلس به دولت بخاطر پرونده تبعیض مدارس
 • سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: منتظریم دولت و آموزش و پرورش برای پایان دادن به تبعیض مدارس لایحه‌ای بدهند، اگر این کار را نکنند ما خودمان ورود می‌کنیم. خبر گزاری مهر: میرحمایت میرزاده اظهار کرد: تراکم دانش‌آموز نسبت به گذشته که تعداد آن‌ها ۲۰میلیون بوده، بسیار پایین آمده است. در گذشته مدارس دو شیفته و یا حتی سه شیفته کار می‌کردند.وی اضافه کرد: در دولت اسبق، برای حل مشکلات مالی آموزش و پرورش شیفت بعدازظهر به بهانه عملکرد بهتر شیفت صبح منحل شد.سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: این در حالی بود که ما مدارس جدید نساخته بودیم. برای آنکه پول مدیر و معلم را ندهیم به شیفت صبح فشار آوردیم و تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌ها زیاد شد.میرزاده با اشاره به اینکه نمی‌شود تعداد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی را با مدارس عادی مقایسه کرد، بیان کرد: قانون به افراد اجازه می‌دهد تا سرمایه خود را صرف تعلیم و تربیت کنند و ممکن است شهروندان هم با وجود اینکه دولت مدرسه دارد، فرزندانشان را در مدرسه غیر انتفاعی ثبت‌نام کنند.او ادامه داد: مدارس غیرانتفاعی حضورشان قانونی است. باید بگذاریم کسانی که مایل به سرمایه‌گذاری در این بخش هستند کار خودشان را ادامه بدهند و به این طریق باری از دوش دولت بردارند.میرزاده ضمن مخالفت با تقسیم مدارس دولتی، تاکید کرد: مدارسی به اسم نمونه دولتی،هیئت امنایی و خاص به‌طور کاملاغیر کارشناسی،بی‌رویه و تبعیض‌آمیز ایجاد شده‌اند که باید هرچه زودتر پرونده این مدارس جمع شود.این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: به نفع نظام است که زودتر این تقسیم‌بندی جمع شود. با تابلو عوض کردن، هم به اقشار پایین جامعه فشار وارد آمده و هم تراکم دانش‌آموزان در مدارس دولتی عادی زیاد شده است.او تاکید کرد: منتظریم دولت و آموزش و پرورش برای پایان دادن به این وضعیت لایحه‌ای بدهند و اگر این کار را نکنند ما خودمان...
 • لزوم تعجیل مجلس و دولت در تعیین تکلیف کودکان بی شناسنامه
 • رویداد۲۴-عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بر لزوم تعجیل مجلس و دولت در تعیین‌تکلیف کودکان بی‌شناسنامه تاکید کرد.معاونت رفاه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به تازگی از ارائه لایحه‌ای برای صدور کارت هویت برای کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی خبر داد. این در حالی است که سخنگوی سازمان ثبت‌احوال عنوان کرده که وزارت رفاه به لحاظ قانونی نمی‌تواند به این موضوع ورود کند و وزارت کشور در این زمینه مسئول است و صدور شناسنامه برای افراد بی‌هویت باید از مسیر قانونی و از طریق وزارت کشور طی شود. رضا شیران، نماینده مردم مشهد و کلات و از جمله نمایندگانی که مدت‌ها است مسئله کودکان بی‌شناسنامه را پیگیری می‌کند، درباره وظیفه مسئولان در ارتباط با این کودکان می‌گوید: «ما اگر تنها به دنبال مسکن‌ها باشیم هر دستگاهی خود را متولی می‌داند و مسئولیت‌پذیری هم ندارند، اما اگر قانون تصویب شود برای همه دستگاه‌ها الزام‌آور است. با توجه به شرایط و قوانین حال حاضر اگر قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی به تصویب برسد، سازمان ثبت‌احوال می‌تواند برای این افراد شناسنامه صادر کند.» سازمان ثبت‌احوال تنها مجری قوانین است این عضو کمیسیون اجتماعی سازمان ثبت‌احوال را مجری قانون دانست و گفت: «در حوزه اجرا، نهاد و دستگاهی که باید سند هویتی صادر کند، سازمان ثبت‌احوال بوده، اما قطعاً قانون‌گذاری در این زمینه به عهده سازمان ثبت‌احوال نیست. قانون‌گذاری در مجلس و آیین‌نامه‌ها به عهده هیئت‌وزیران است. البته این درست است که سازمان ثبت‌احوال باید بر اساس قوانین موجود شناسنامه صادر کند ، اما در حال حاضر سازمان ثبت‌احوال نمی‌تواند، برای افرادی که به لحاظ هویتی نامعلوم هستند، کاری انجام دهد.» شیران با تاکید بر اینکه باید همگی تلاش کنیم تا قوانین لازم در این زمینه به تصویب برسد، گفت: «مجلس، دولت و قوه قضاییه باید برای حل‌وفصل این موضوع با...
 • اولتیماتوم مجلس به دولت/پرونده تبعیض مدارس جمع نشود ورود می کنیم
 • سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: منتظریم دولت و آموزش و پرورش برای پایان دادن به تبعیض مدارس لایحه‌ای بدهند، اگر این کار را نکنند ما خودمان ورود می‌کنیم. میرحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: تراکم دانش‌آموز نسبت به گذشته که تعداد آن‌ها ۲۰میلیون بوده، بسیار پایین آمده است. در گذشته مدارس دو شیفته و یا حتی سه شیفته کار می‌کردند. وی اضافه کرد: در دولت اسبق، برای حل مشکلات مالی آموزش و پرورش شیفت بعدازظهر به بهانه عملکرد بهتر شیفت صبح منحل شد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: این در حالی بود که ما مدارس جدید نساخته بودیم. برای آنکه پول مدیر و معلم را ندهیم به شیفت صبح فشار آوردیم و تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌ها زیاد شد. میرزاده با اشاره به اینکه نمی‌شود تعداد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی را با مدارس عادی مقایسه کرد، بیان کرد: قانون به افراد اجازه می‌دهد تا سرمایه خود را صرف تعلیم و تربیت کنند و ممکن است شهروندان هم با وجود اینکه دولت مدرسه دارد، فرزندانشان را در مدرسه غیر انتفاعی ثبت‌نام کنند. او ادامه داد: مدارس غیرانتفاعی حضورشان قانونی است. باید بگذاریم کسانی که مایل به سرمایه‌گذاری در این بخش هستند کار خودشان را ادامه بدهند و به این طریق باری از دوش دولت بردارند. میرزاده ضمن مخالفت با تقسیم مدارس دولتی، تاکید کرد: مدارسی به اسم نمونه دولتی،هیئت امنایی و خاص به‌طور کاملاغیر کارشناسی،بی‌رویه و تبعیض‌آمیز ایجاد شده‌اند که باید هرچه زودتر پرونده این مدارس جمع شود. این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: به نفع نظام است که زودتر این تقسیم‌بندی جمع شود. با تابلو عوض کردن، هم به اقشار پایین جامعه فشار وارد آمده و هم تراکم دانش‌آموزان در مدارس دولتی عادی زیاد شده است. او تاکید کرد: منتظریم دولت و آموزش و پرورش برای پایان دادن به این وضعیت لایحه‌ای...
 • با وجود مخالفت ها مجلس الجزایر برنامه کاری دولت این کشور را تصویب کرد
 • الجزیره-ایرنا- مجلس الجزایر برنامه کاری دولت جدید را با اکثریت آراء تصویب کرد تا دولت «احمد او یحیی» نخست وزیر این کشور بتواند با وجود انتقادهای زیادی که از برنامه هایش -به ویژه در خصوص چاپ پول برای مقابله با بحران اقتصادی شده بود- آن را اجرا کند. به گزارش روز جمعه ایرنا، در روز رای گیری از مجموع 462 نماینده مجلس این کشور، 355 نماینده حضور داشتند . 341 نماینده به برنامه های دولت رای مثبت ، 64 نماینده رای منفی و 13 نماینده به این برنامه رای ممتنع دادند. در جریان بررسی این برنامه بحث بسیار بالا گرفت تا آنجا که احمد او یحیی گروه هایی از مخالفان را در مجلس عامل ایجاد تشنج دانست.با تصویب برنامه های دولت جدید، او یحیی و همکارانش به صورت رسمی کار خود را آغاز می کنند.لازم به ذکر است که 63 نماینده به وکالت از همکاران خود که در جلسه رای گیری حضور نداشتند، رای دادند.با توجه به ترکیب حضور نمایندگان احزاب مختلف در مجلس، از قبل هم پیش بینی می شد این برنامه تصویب شود؛ اما برنامه اقتصادی نخست وزیر در خصوص چاپ پول و استقراض داخلی از خرانه کشور با واکنش شدید برخی نمایندگان مواجه شد و آن ها تاکید کردند که این کار باعث افزایش تورم می شود. این در حالی استکه نخست وزیر ، تورم ناشی از این اقدام را، ناچیز دانست و تاکید کرد که دولت قصد ندارد از خارج وام بگیرد ،بلکه می کوشد استقلال مالی کشور را حفظ کند و کشور را از یک بحران مالی سخت به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی نجات دهد.«سلیمان شنین» نماینده مجلس الجزایر چند روز پیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود: با توجه به اینکه نخست وزیر به نوعی اقدام به تشکیل ائتلافی پارلمانی متشکل از پنج حزب سیاسی قدرتمند در...
 • رکعت به رکعت عاشقی با مجلس شهادت مسلم بن عقیل آغاز خواهد شد
 • به گزارش ایسکانیوز، سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» به کارگردانی و طراحی سیاوش طهمورث در طول 10 شب اول محرم به اجرای مراسم شبیه خوانی و پرده خوانی توسط برجسته ترین هنرمندان عرصه شبیه خوانی خواهد پرداخت. در سوگواره نمایشی «رکعت به رکعت عاشقی» در شب اول مجلس تعزیه «شهادت حضرت مسلم بن عقیل(ع)»، شب دوم مجلس تعزیه «شهادت حربن یزید ریاحی»، شب سوم مجلس تعزیه« شهادت عابس و شوذب»، شب چهارم مجلس تعزیه«شهادت وهب نصرانی»، شب پنجم مجلس تعزیه « شهادت غلام ترک»، شب ششم مجلس تعزیه «شهادت حضرت علی اکبر(ع)»، شب هفتم مجلس تعزیه « شهادت حضرت قاسم (ع)»، شب هشتم مجلس تعزیه «شهادت حضرت عباس (ع)»، شب نهم مجلس تعزیه « شهادت امام حسین (ع)» و شب دهم مجلس تعزیه «بازارشام» اجرا خواهد شد. مظفر قربان نژاد، مهران فرج الهی، حسن عقیقی، احمد عزیزی، داود آبایی، محمد میرهدایتی، ابوالفضل احمدی، منصور جالینوس، حسین جالینوس، محمد میرنقی و جواد میرصالحی شبیه خوانان این سوگواره عاشورائی خواهند بود و ابراهیم خدابنده (طبل) و مرتضی میرزائی (نی و شیپور) نوازندگان این برنامه خواهند بود. سوگواره «رکعت به رکعت عاشقی» توسط گروه هنرهای نمایشی روایت فتح از ساعت 30/20 در محل بنیاد فرهنگی روایت واقع در میدان فردوسی، خیابان شهید سپهبد قرنی، روبروی پمپ بنزین پذیرای حضور عموم مردم و علاقمندان به هنرهای نمایشی خواهد بود. 500 «رکعت به رکعت عاشقی» سوگواره تعزیه مسلم بن عقیل
 • در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است/دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است
 • به گزارش ایلنا، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای به‌مناسبت فرارسیدن آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه‌ها، با اشاره به عدم معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد که در زمانه‌‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏‌ها کرخت، محافظه‌کارانه و فسرده است. از این‌رو، نمی‏‌توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت. در متن بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌‏ها آمده است: در آستانه مهرماه، بهار تعلیم و تربیت و آموزش و پژوهش در نظام آموزشی کشور آغاز می‌شود. مهرماه در فرهنگ این مرز و بوم، جوششی حقیقی از حیات دوباره و تلاش مجدد دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان برای کسب معرفت، دانش و هنر انسان بودن حکایت می‌کند. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌‏ها در جایگاه یکی از دیرپاترین تشکل‏‌های فرهنگی، علمی و سیاسی کشور، بازگشایی مدارس و مراکز علمی و آموزشی که رویشگاه و پرورشگاه نسل امروز و سازندگان فردای ایران اسلامی هستند را به فرهیختگان دانشگاهی، دانش‌پژوهان، معلمان و دانش‌‏آموزان تبریک وتهنیت می‏‌گوید. امسال بازگشایی دانشگاه‌‏ها و مراکز آموزش عالی کشور در شرایطی رخ می‏‌دهد که بر اساس برخی ملاحظات سیاسی هنوز وزارت علوم، تحقیقات و فن‎آوری چشم به راه وزیر خود در دولت دوازدهم است. انتظار می‌رفت وزارت‏خانه‌‏ای که پیشران توسعه علم، فن‎آوری و خلاقیت است، فردی دانشمند، فرهیخته، کارامد، پاکدست و دارای اندیشه‌‏ای باز و پویا عهده‏‌دار تصدی این وازرتخانه راهبردی شود؛ اما در آستانه بازگشایی دانشگاه‎ها و مراکز آموزش و پژوهش کشور انتظار حداقلی دانشگاهیان برآورده نشده است. در زمانه‌‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏‌ها کرخت، محافظه‌کارانه و فسرده است. از این‌رو، نمی‏‌توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت. لازمه نشاط، تحرک و...
 • شرایط کار برای جوانان آسان شود
 • یک مقام مسئول کارگری می‌گوید: به جای آنکه کارخانه‌های کوچک تولیدی را از دور خارج کنیم تا انحصار در دست یک کارخانه بزرگ بماند، بازار اشتغال را باز بگذاریم تا هر تولید کننده‌ای با برند خودش وارد شود و رقابت عادلانه شکل بگیرد. هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، اقدام وزارت کار در شناسایی رسته‌های پرکشش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با شناسایی رسته‌های دارای بازار کار که تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد، بخش اعظمی از اشتغال ساماندهی می‌شود. وی ادامه داد: در کنار این کار باید کارها به دست مردم سپرده شود و شرایط کسب و کار برای مردم به خصوص فارغ التحصیلانی که دنبال کار تولیدی هستند، آسان شود. ابوی متذکر شد: امروز در شهرهای کوچک واحدهای تولیدی در حال تعطیلی هستند و از کمترین ظرفیت خود استفاده کرده و تبدیل به کارگاه‌های بسته‌بندی شده‌اند تنها به این دلیل که کارخانه‌های بزرگ و معروف بازار را قبضه‌ کرده‌اند و اجازه اتصال کارخانه‌های کوچک را هم نمی‌دهند. سیاستها باید به گونه‌ای اجرا شود که کارخانه‌های بزرگ قند به کارگاههای کوچک تولید آب‌نبات تبدیل نشوند و به حیات خود ادامه دهند. به اعتقاد دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، فضای کسب و کار باید گشوده شود تا هر تولید کننده‌ای بتواند با برند خودش وارد شود و از این طریق رقابت سالم و عادلانه شکل بگیرد نه آنکه همه تولیدی‌ها تحت سیطره کارخانه‌های بزرگ قرار بگیرند. وی متذکر شد: قانون بهبود فضای کسب و کار به این دلیل تصویب شد تا فضای اشتغال برای جذب فارغ التحصیلان و جویندگان کار مهیا شود. این مقام مسئول کارگری با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ایران باید توجیه پذیر باشد، گفت: متاسفانه بخشی از ایرانیان، خارج را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند و در بورس‌ها و ساخت و سازهای خارجی سرمایه‌گذاری می‌کنند در حالی که اگر یک سوم این سرمایه‌ها وارد کشور شود...
 • حداکثر بازدهی اقتصادی ۶ درصد بالای نرخ تورم است
 • عضو شورای فقهی بانک مرکزی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی یک ضرورت بود، حداکثر بازدهی کنونی در بخش واقعی اقتصاد ایران را ۶ درصد بر روی نرخ تورم اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از ایبنا، سیدعباس موسویان در خصوص تاثیر مصوبه کاهش نرخ سود علی الحساب یکساله سپرده های بانکی بر سایر بازارها، گفت: بحث اصلاح نرخ سود بانکی، از موضوعات مهم در صنعت بانکداری کشور محسوب می شود.عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهارداشت: این موضوع از جهت موازین شرعی، دانش اقتصاد و تاثیرگذاری بر متغیرهای کلان اقتصادی حائز اهمیت است. همچنین به لحاظ شرعی تفاوت اساسی بانکداری اسلامی با بانک های ربوی در این است که سود بانک های اسلامی باید از بخش واقعی اقتصاد گرفته شود.موسویان ادامه داد: بنابراین اگر در بخش واقعی اقتصاد میزان بازدهی در یک رقم خاصی است ما نمی توانیم بگوییم بانک اسلامی داریم ولی نرخ سود از آن میزان بالاتر است. بر اساس مطالعات متعدد کارشناسی، حداکثر بازدهی در بخش واقعی اقتصاد در حال حاضر، حدود 6 درصد بر روی نرخ تورم است.وی افزود: در عین حال، ما بنگاه هایی داریم که نرخ بازدهی آنها از زیر نرخ تورم شروع می شود و نهایتا تا 6 درصد می رسد. البته تک بنگاه هایی در اقتصاد داریم که می توانند 15 تا 20 درصد بر روی نرخ تورم بازدهی داشته باشند، ولی نمی توان اقتصاد کلان را با آنها سنجید.*حداکثر بازدهی اقتصادی؛ 6 درصد بالای نرخ تورمعضو شورای فقهی بانک مرکزی تاکید کرد: بنابراین اگر بخواهیم از جهت شرعی بگوییم که آیا سود بانک ها مشروعیت دارد، حداکثر تا 6 درصد روی نرخ تورم را می توان مشروع دانست و بیشتر از آن را شاید بتوان از تک بنگاه های خاص دریافت کرد، ولی از عموم بنگاه ها قابل مطالبه نیست.به گفته موسویان، در زمینه نرخ سود سپرده ها...
 • بازدهی کنونی بخش واقعی اقتصاد ۶درصد بیشتر از نرخ تورم
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛سیدعباس موسویان ، در خصوص تاثیر مصوبه کاهش نرخ سود علی الحساب یکساله سپرده های بانکی بر سایر بازارها، گفت: بحث اصلاح نرخ سود بانکی، از موضوعات مهم در صنعت بانکداری کشور محسوب می شود.عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهارداشت: این موضوع از جهت موازین شرعی، دانش اقتصاد و تاثیرگذاری بر متغیرهای کلان اقتصادی حائز اهمیت است. همچنین به لحاظ شرعی تفاوت اساسی بانکداری اسلامی با بانک های ربوی در این است که سود بانک های اسلامی باید از بخش واقعی اقتصاد گرفته شود.موسویان ادامه داد: بنابراین اگر در بخش واقعی اقتصاد میزان بازدهی در یک رقم خاصی است ما نمی توانیم بگوییم بانک اسلامی داریم ولی نرخ سود از آن میزان بالاتر است. بر اساس مطالعات متعدد کارشناسی، حداکثر بازدهی در بخش واقعی اقتصاد در حال حاضر، حدود ۶ درصد بر روی نرخ تورم است.وی افزود: در عین حال، ما بنگاه هایی داریم که نرخ بازدهی آنها از زیر نرخ تورم شروع می شود و نهایتا تا ۶ درصد می رسد. البته تک بنگاه هایی در اقتصاد داریم که می توانند ۱۵ تا ۲۰ درصد بر روی نرخ تورم بازدهی داشته باشند، ولی نمی توان اقتصاد کلان را با آنها سنجید.حداکثر بازدهی اقتصادی؛ ۶ درصد بالای نرخ تورمعضو شورای فقهی بانک مرکزی تاکید کرد: بنابراین اگر بخواهیم از جهت شرعی بگوییم که آیا سود بانک ها مشروعیت دارد، حداکثر تا ۶ درصد روی نرخ تورم را می توان مشروع دانست و بیشتر از آن را شاید بتوان از تک بنگاه های خاص دریافت کرد، ولی از عموم بنگاه ها قابل مطالبه نیست.به گفته موسویان، در زمینه نرخ سود سپرده ها در بانکداری اسلامی باید گفت زمانی مشروعیت دارد که بانک سودی را از فعالان اقتصادی به حق دریافت کند و بخشی از آن را به عنوان حق الوکاله بردارد و مابقی را...
 • نماینده مردم قم در مجلس:تحریم های همه جانبه آمریکا برای ملت ایران بی اثر است
 • نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم‌های همه جانبه آمریکا برای ملت ایران بی‌اثر است چرا که در هر زمینه‌ای که مورد تحریم قرار گرفتیم به اقتدار و پیشرفت بیشتری دست یافتیم. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور پیش از ظهر امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح استان قم در بلوار پیامبر اکرم(ص)،افزود: ملت ایران این اقتدار و پیشرفت در هنگام تحریم های دشمن را در همه برهه های انقلاب به اثبات رسانده‌اند. وی اظهار داشت: در حالی که بیشترین تحریم‌های دشمن بر محور قدرت نظامی ایران تجمع کرده است خوشبختانه در این حوزه به پیشرفت های مهمی دست یافته ایم. ذوالنور بیان کرد: با توجه به اینکه در اقتدار نظامی و دفاعی کشور طبق منویات رهبرمعظم انقلاب حرکت کرده ایم و با مدیریت جهادی گام برداشته ایم به موفقیت دست یافته ایم. وی یادآور شد: دستاوردهای دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی با زیر پا گذاشتن برجام توسط آمریکا از دست نخواهد رفت بلکه هر روز به پیشرفت های روزافزونی دست پیدا خواهیم کرد. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ملت ایران در دوران دفاع مقدس از خود رشادت‌های زیادی نشان دادند و امروز نیز پشتیبان این انقلاب و نظام و رهبری می‌باشند. وی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس مردم کشور با فراز و نشیب‌های زیادی پس از انقلاب اسلامی مواجه شدند اما اثبات کردند که ادامه دهنده راه امام حسین(ع) هستند. ذوالنور گفت:صدام یکی از اهداف خود را در این جنگ نابرابر ساقط کردن جمهوری اسلامی ایران می دانست و در این باره همه ابرقدرتهای جهان و استکبار صدام را همراهی می کردند. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز باید دشمن بداند اگر بخواهد که بخت بَد خود را با شلیک گلوله آزمایش کند،انفجار موشک های ایران تل‌آویو را ویران خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: هنوز گرد و...
 • پیام تسلیت معاون رییس جمهوری و نماینده مجلس برای درگذشت گلچین
 • محمدباقر نوبخت و علی نوبخت در پیامی درگذشت نادر گلچین خواننده فقید موسیقی ایرانی را تسلیت گفتند. به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پی درگذشت نادر گلچین هنرمند پیشکسوت هنر موسیقی ایرانی پیام تسلیتی منتشر کردند. در متن پیام آمده است: «انا لله و انا الیه راجعون خبر درگذشت پیشکسوت هنر موسیقی ایرانی استاد نادر گلچین موجب تاثر و تالم وافر گردید. استاد نادر گلچین، هنرمندی نامدار و صاحب سبک و انسانی شریف و متین و از افتخارات هنر گیلان زمین بود. آثار این استاد فقید از ذخایر هنر موسیقی ایرانی است که با پیوند شایسته شعر و موسیقی نمایانگر هویت اصیل و غنی هنر ایران زمین می باشد. درگذشت این هنرمند نامی را به جامعه ی هنری کشور خاصه خانواده ی مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند بزرگ برای آن استاد فقید علو درجات و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی مسالت می نماییم.»
 • گلشنی:دیگر کسی علم را برای علم نمی خواهد
 • مراسم بزرگداشت کریم مجتهدی، فیلسوف، استاد دانشگاه و مترجم برجسته کشور، عصر چهارشنبه ۲۹ شهریور، با حضور جمعی از اساتید فلسفه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، مراسم بزرگداشت دکتر کریم مجتهدی، فیلسوف، استاد دانشگاه و مترجم برجسته کشور، شامگاه چهارشنبه 29 شهریور با حضور آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا، شهین اعوانی، مهدی محقق، ریاست سابق انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، مهدی گلشنی، حسن بلخاری و جمع کثیری ار اساتید و پژهشگران عرصه فلسفه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.مهدی گلشنی، استاد دانشگاه صنعتی شریف در این مراسم ضمن تجلیل از شخصیت استاد کریم مجتهدی با اشاره به برخی تعالیم ایشان که علم را نور می‌داند و دانشجو بودن را فضیلت می‌شمارد،گفت : امروز در جامعه دانشگاهی ما علم برای رسیدن به پول و مقام مورد توجه است و هویت ملی از بین رفته است .وی خاطر نشان کرد: بسیاری از دانشگاه های غربی رشته های مشترک فیزیک و فلسفه دایر کرده اند که متاسفانه در ایران چنین رشته هایی نداریم و حتی پیشنهاد رشته فیزیک بنیادی برای مقطع دکتری در وزارت علوم رد شد. گلشنی افزود: این امر نشان می‌دهد که تنها ظاهر علوم مورد توجه است و کسی به مبادی و سرچشمه‌های علوم توجه ندارد.وی ادامه داد: امروز جوانان رشته ای را در دانشگاه می خوانند که بتوانند به دلیل تحصیل در آن رشته برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند. به این فکر می کنند که باکدام رشته راحت تر می توانند به کشورهای اروپایی بروند و دیگر کسی علم را برای علم نمی خواهد.استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سخن هایزنبرگ که جهان را با عینک تخصص خود نبینید، اظهار داشت: باید در مورد عالم، فهمی کلی داشت، اما امروز دانشجویان ما که در رشته ای خاص...
 • خبر خوش برای استقلالی ها استقلال قدرتمند تر از قبل خواهد شد
 • به گزارش پارس نیوز، استقلال در حالی روز سه‌شنبه 4 مهر به مصاف سپیدرود خواهد رفت که داریوش شجاعیان بعد از دو بازی ‌غیبت در ترکیب آبی‌پوشان، می‌تواند تیمش را همراهی کند. سجاد شهباززاده هم بعد از رفع آسیب‌دیدگی از روز گذشته (پنجشنبه) در تمرینات آبی‌پوشان شرکت کرد اما با توجه به عدم آمادگی بدنی لازم شانس کمی برای حضور در ترکیب اصلی آبی‌پوشان در دیدار آینده این تیم دارد.
 • مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتر در سمت خود ابقا شد
 • شوشتر-ایرنا-رییس شورای اسلامی شهر شوشترگفت: بعد از برگزاری نشست های مختلف برای انتخاب شهردار جدید شوشتر در صحن شورای شهر، مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی در سمت خود ابقا شد. غلامعلی شاهمرادیان روز جمعه در گفت وگوبا خبرنگارایرنا اظهار کرد:15گزینه برای تصدی شهرداری شوشتر به شورای شهر رزومه فرستاده بودند که بعد از تصمیم گیری اعضای شورا و با توجه به کمبود وقت پنج نفر آنان از جمله شهردار فعلی به عنوان گزینه های اصلی برای بررسی بیشتر انتخاب شدند.وی افزود:سرانجام بعد از برگزاری 15نشست در صحن شورای اسلامی شهر،مهراب فلسفی زاده شهردار فعلی شوشتردر نشست امروز با تصمیم اعضای شورای اسلامی شهر در سمت خود باقی ماند.مهراب فلسفی زاده از شهریور 94تصدی سمت شهردار شوشتر را برعهده دارد.7159/6068خبرنگار:ایمان صادقی حسنوند**انتشار:محمدعلی فریدپناه
 • چرا فاتح تریم گزینه ای دور از ذهن برای استقلال خواهد بود
 • ورزش>لیگ برتر - درخواست مالی بالای فاتح‌تریم یکی از موانع حضور او در استقلال خواهد بود. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ بعد از اینکه علیرضا منصوریان چهارشنبه شب از سرمربی‌گری استقلال استعفا کرد، مسئولان باشگاه حالا به دنبال نشاندن یک مربی خارجی روی نیمکت هستند. در این میان از مربیان زیادی اسم به میان آمده، ولی بزرگ‌ترین آنها فاتح‌تریم بوده است. مربی ترک‌تباری که البته رقم بسیار زیادی هم از باشگاه طلب کرده. تریم پیشنهادی نزدیک به ۳ میلیون دلار به آبی‌ها داده است. اما نکته مهم اینجاست که محدودیت استقلال از سوی اسپانسر این اجازه را به مسئولان باشگاه نمی‌دهد که پول زیادی خرج مربی خارجی کنند. باشگاه در حال حاضر نزدیک به ۳۲ میلیارد تعهد مالی برای قراردادهای‌ فعلی‌اش دارد و با اتفاقات به وجود آمده و بدهی‌ها و هزینه‌های موجود پیش‌بینی شده که این رقم به ۴۰ میلیارد نیز برسد. این در حالی است که قرارداد استقلال با اسپانسر فقط ۱۲/۵ میلیارد بوده. در حالیکه پرسپولیس به دلیل کسب نتایج بهتر و البته درآمدزایی بیشتر از پیامک‌های تبلیغاتی، قراردادی نزدیک به ۲۵ میلیارد با اسپانسر مشترک دارد. اما وضعیت کمی پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. چراکه حتی با وجود این قرارداد تقریبا ۱۳ میلیاردی و پول‌های بدست آمده از طریق اسپانسر‌های روی پیراهن و ... باز هم پول‌های بدست آمده از اسپانسر استقلال را به همان تعهد ۳۲ میلیاردی هم نزدیک نمی‌کند. از طرفی وزارت ورزش نیز دیگر پول چندانی برای کمک به استقلال ندارد و همه این‌ها باعث شده پروژه تریم-استقلال دور از ذهن به نظر برسد. 43257 کلید واژه‌ها : لیگ برتر هفدهم - باشگاه استقلال -
 • نماینده مردم اردبیل در مجلس:شورای شهر تقویت کننده برنامه های نمایندگان مردم در مجلس باشد/توجه مسؤولان به سرعین یک نگاه ملی باشد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رضا کریمی عصر امروز در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهرستان سرعین، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت به مناسبت سالر‌وز شهادت جانگداز سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و 72 تن از یاران باوفای ایشان، اظهار کرد: بهره‌مندی از ظرفیت نمایندگان منطقه در توسعه گردشگری شهری و افزایش گردشگران و سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی مفید واقع شده و در این زمینه همت مضاعفی را نیازمندیم. وی به نقش مهم اعضای شورای شهر و روستا در توسعه و آبادانی مناطق و حل مشکلات و کمبودهای شهری اشاره کرد و افزود: اعضای شورای شهر و روستا مکمل و تقویت‌کننده نمایندگان مردم در خانه ملت بوده و برای برخورداری از نمایندگانی فعال در خانه ملت که همواره صدای مردم بوده و مطالبات به حق همشهریان را به گوش مسؤولان برسانند، نیازمند همکاری و تقویت بیشتر برنامه‌های اعضای شورای شهر و روستا هستیم. نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس با اشاره به اینکه پارلمان محلی قوی و منسجم باعث تقویت و عملکرد مطلوب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواهد شد، توضیح داد: شهرستان سرعین به عنوان یکی از مناطق کلیدی و خاص استان بوده که می‌توان از قابلیت‌های متعدد آن به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شد. کریمی بر ضرورت راه اندازی اداره ثبت اسناد و املاک در سرعین تأکید کرد و گفت: نگاه مسؤولان استانی و کشوری به این شهرستان باید یک نگاه ملی و در حد شهرهای توریستی جهان باشد و افزایش حمایت‌ها از چنین مناطقی باعث تولید درآمد بیشتر و کمک شایان در افزایش اشتغال جوانان خواهد شد. وی بر اهمیت ایجاد باغ شهر سرعین در مساحت 100 الی 150 هکتاری اشاره کرد و ادامه داد: با ایجاد طرح‌های تشویقی علاوه بر جلب سرمایه‌گذاران، امکانی فراهم خواهد شد تا با سودآوری طرح‌های سرمایه‌گذاری شرایط برای ورود سرمایه‌گذاران بیشتر...
 • آمریکا می خواهد برجام را دست آویزی برای کنترل ایران کند
 • حسین کنعانی مقدم رئیس کمیته اطلاع رسانی خانه احزاب در گفت وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام و آینده آن اظهار کرد: برجام یک توافق‌نامه بین‌المللی است که پشتوانه آن شورای امنیت سازمان ملل و کلیه‌ تشکل‌های این سازمان است. وی افزود: خروج آمریکا از برجام نشان دهنده این خواهد بود که این کشور به تعهدات خود عمل نکرده است و اگر چنین امری اتفاق بیفتد ایران نیز در مقابل ملزم نخواهد بود که همچنان به تعهد‌های خود در برجام پایبند بماند. کنعانی مقدم تصریح کرد: در صورت خروج آمریکا از برجام باید بین 5 کشور باقی‌مانده، اجرایی شود در حالی که چنین اتفاقی می‌ تواند به روح برجام لطمه جدی وارد کند. عضو حزب سبز بیان کرد: مسئله دیگر این است که آمریکا با خروج از برجام خود را از جامعه جهانی طرد خواهد کرد و دیگر این قرارداد نمی‌تواند برای این کشور و جامعه جهانی تعهد به وجود بیاورد که این مسئله بزرگترین ضربه برای سیاست خارجی آمریکا خواهد بود. وی ادامه داد: اگر آمریکا از تعهد به برجام سر باز زند ایران باید ساز و کاری جدید برای مقابله با این کشور در پیش گیرد و در این شرایط ایران دیگر تعهدی برای پایبند ماندن به برجام نخواهد داشت مگر آنکه 5 کشور باقی‌مانده بپذیرند که به تعهدهای این پیمان پایبند بمانند. کنعانی مقدم تأکید کرد: سیاست‌های دونالد ترامپ سه هدف اصلی را دنبال می‌کند که اصلی ترین آن این است که برجام هیچگونه منفعت اقتصادی برای ایران نداشته باشد همچنین آمریکا بتواند همواره دست به ماشه باشد و از برجام به عنوان اهرم فشار علیه ایران استفاده کند. عضو حزب سبز افزود: همچنین آمریکا خواهان آن است که از برجام به عنوان دست آویزی برای کنترل ایران استفاده کند و مجموعه این عوامل نشان‌دهنده این...
 • اقتصاد دریامحور با رویکرد فعلی راه به جایی نمی برد/صادرات نفت تنها کارکرد بنادر کشور
 • به گزارش خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه اقتصاد دریا محور در کشور عبارتی که علی رغم برخورداری از ظرفیت‌های بالقوه در آن، همچنان مورد غفلت همگان قرار گرفته است. از آنجاییکه ایران با ۱۲ کشور همسایه دارای مرز آبی است، بنابراین انتظار می‌رود تا مسوولان مربوطه با فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم، شرایط را برای گسترش اقتصاد دریا محور آماده کنند. تقویت بنادر کشور وحمل و نقل دریایی به ویژه در حوزه تجارت باید مورد حمایت‌های جدی مسوولان قرار گیرد، چراکه این امر رونق سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی فراوانی را در پی خواهد داشت. خدمات بنادر، استخراج نفت، توسعه صنعت گردشگری و برگزاری ورزش‌های دریایی از جمله قایق‌رانی می‌تواند به مرور زمان ارزآوری بالایی را برای کشور به ارمغان آورد و درنهایت منجر به توسعه اقتصادی شود. احمد کیمیایی اسدی عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار راه و شهرسازی، ضمن اشاره به وضع نامناسب بنادر کشور اظهار کرد: کشور ما دارای یک موقعیت استراتژیک است و انتظار می‌رود تا با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم، شرایط برای استفاده حداکثری از ظرفیت بنادر کشور مهیا شود. وی با بیان اینکه کشور ما دارای مرز آبی مشترک از دو ناحیه شمالی و جنوبی است، گفت: این موضوع به سهولت در صادارت نفت و گاز کمک ویژه‌ای کرده اما صرف نگاه نفتی به این مناطق، دردی از اقتصاد کشور را دوا نمی‌کند، بنابراین نگاه دولت باید به سمت ظرفیت‌های دیگر بنادر، متمرکز شود. کیمیایی اسدی تصریح کرد: از مزایای صید شیلات و گردشگری نباید غافل ماند، چراکه ارزآوری فراوانی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. البته در حوزه گردشگری به دلیل دخیل بودن مسائل سیاسی و وجود برخی محدودیت‌های فرهنگی، شرایط برای پیشرفت آن‌چنانی در این حوزه وجود ندارد. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه کشور‌های حاشیه خلیج فارس با سرمایه گذاری فراوان بستر‌های لازم برای جذب...
 • ظریف:ایران برای بازسازی سوریه در کنار مردم آن کشور خواهد بود
 • نیویورک – ایرنا – وزیر امور خارجه کشورمان در پایان یک نشست بلندپایه در سازمان ملل برای تبادل نظر درباره آینده سوریه گفت که جمهوری اسلامی از توجه بین المللی به کمک های انسانی و بازسازی سوریه استقبال کرده و در روند بازسازی نیز در کنار مردم آن کشور خواهد بود. به گزارش ایرنا دکتر محمد جواد ظریف روز پنجشنبه به ایرنا درباره حضور خود در نشست بحث درباره آینده سوریه در مقر سازمان ملل متحد گفت: بحث کمک های انسانی به سوریه و بازسازی آن کشور می تواند یک حرکت مثبت باشد. مخصوصا که در ماه های اخیر مقاومت در برابر گروه های تکفیری و داعش در سوریه موفقیت به دست آورده و بیشتر صحرای سوریه آزاد شده است. وی افزود: همچنین تعداد زیادی از سوری هایی که به خارج از این کشور پناهنده شده بودند، در حال بازگشت به خانه های خود در سوریه هستند. برای همین اکنون باید به فکر بازگرداندن آرامش سیاسی به سوریه و بازسازی آن کشور باشیم. ظریف تاکید کرد: من فکر می کنم که حساس شدن جامعه بین المللی برای کمک به سوریه به شرط دور بودن از اغراض سیاسی، مثبت است و جمهوری اسلامی ایران هم با توجه به تلاش های کمک رسانی و انسان دوستانه گسترده اش در سال های گذشته، در این حوزه هم در کنار مردم سوریه برای بازسازی این کشور قرار دارد.نشست بلندپایه درباره سوریه عصر پنجشنبه به وقت نیویورک در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد.این نشست توسط اتحادیه اروپا ترتیب داده شده بود و ریاست آن با فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.م.ع**شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**
 • دو گام اساسی دولت برای نجات اقتصاد کشور
 • رویداد۲۴-هادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصادی بر این عقیده است که دولت برای نجات دادن اقتصاد کشور هرچه سریع‌تر باید سهم خود را از اقتصاد کم کند و بخش اعظم آن را به بخش خصوصی واگذار کند؛ طبیعتاً زمانی که اقتصاد کشور به بخش خصوصی واگذار شود نه‌تنها دیگر دولت نیازی به هزینه کردن ندارد، بلکه یک منبع درآمد هم از همین بخش خصوصی به دست می‌آورد.سال‌هاست که اقتصاد کشور روی ثبات و توسعه را به خود ندیده است و همواره با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند؛‌ علیرغم همه‌ی تلاش دولت دوازدهم و تیم اقتصادی، وضعیت اقتصاد کشور اما همچنان بنا بر آمار و ارقام و گزارش‌های منتشره،‌ در وضعیت بحرانی و نابسامانی قرار دارد؛ دراین‌بین بودجه عمرانی کشور نیز با پستی‌وبلندی‌های بسیاری مواجه است چراکه در سال‌های اخیر بخش عظیمی از بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری مانند پرداخت یارانه‌‌ و ‌حقوق کارمندان می‌شود و دیگر جایی برای توسعه زیرساخت‌های کشور نمانده است.نحوه تقسیم‌بندی و هزینه کرد بودجه‌ سال‌هاست که موردبحث کارشناسان است؛ کسری بودجه عمرانی کشور به دلیل افزایش هزینه‌های جاری باعث شده تا دولت همواره با مشکلات فراوانی روبه‌رو باشد و نتواند فعالیت‌های عمرانی را به سرانجام برساند. برخی از کارشناسان معتقدند که بخش خصوصی باید به عمل‌گرایی دست بزند و دولت نیز هرچه سریع‌تر اقتصاد را به این بخش واگذار کند و خود را از این موضوع به‌نوعی کنار بکشد.کسری بودجه اما به این موضوعات ختم نمی‌شود؛ دولت برای اینکه بتواند گام دیگری را در جهت بهبود وضعیت اقتصاد و هزینه کرد بودجه بردارد، ‌ناچار است که بخش اعظمی مالیات‌دهندگان که به دلایل قانونی و غیرقانونی مالیات پرداخت نمی‌کنند را وادار به پرداخت مالیات کند؛‌همین موضوع می‌تواند یک تکان اساسی به بخش اقتصاد بدهد.دولت سریعاً و آگاهانه سهم خود را از اقتصاد کم کندهادی حق‌شناس، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو بارویداد۲۴و با اشاره به مشکلات کسری بودجه عمرانی...
 • تلاش های نافرجام دولت برای حل مشکل آب مردم بیله سوار
 • تلاش هایی که برای مقابله با بحران آب و جلوگیری از گسترش دامنه های جغرافیایی آن در جریان است، به قدری آهسته و بعضاً پر اشکال ادامه دارد که با این روند نه می توان امید داشت مشکل آب کشور حل شود و نه می توان امید داشت مشکلات آبی ابعاد تازه ای به خود نگیرد. مثل پروژه آب رسانی به 170 روستای شهرستان بیله سوار که پس از هشت سال هنوز در مراحل ابتدایی است.به گزارش «تابناک»، باور اینکه دشت مغان با رودهای خروشان و بارش های سالانه مطلوبی که دارد نیز در لیست مناطق دارای بحران آب کشور قرار گرفته است، زیاد آسان نیست؛ منطقه ای که شامل پنج شهرستان شمال غربی استان اردبیل از جمله شهرستان بیله سوار است و اکنون حداقل 12 هزار نفر از اهالی شهرستان بیله سوار مشکل جدی آب شرب دارند.مشکل تأمین آب شرب 170 روستا و منطقه قشلاقی شهرستان بیله سوار بیش از 10 سال است که به وجود آمده و همه تلاش های مدیریتی در جهت حل آن تا کنون بی نتیجه بوده است؛ شهرستانی که به علت نزدیکی به دریای خزر و ارتفاع کم، در ردیف مناطق نیمه مرطوب به حساب می‌آید و همه منطقه را مراتع سرسبز و خرم قشلاقی پوشانیده است. داز سال 88 مدیران استانی استان اردبیل با جلب حمایت های دولت پروژه آب رسانی خرسلو را برای تأمین آب این 170 روستا و منطقه قشلاقی در دستور کار خود قرار دادند، اما به رغم گذشت 8 سال از این موضوع هنوز این طرح آب رسانی در مراحل اولیه اجرا قرار دارد؛ طرحی که فاصله جغرافیایی اش با مناطق بحرانی زیاد نیست و هزینه های آن در مقایسه با طرح های کلان انتقال آب کشور ناچیز است.پروژه آب رسانی خرسلو که با هدف تأمین آب شرب روستاهای شهرستان بیله سوار در سال 88 کلنگ زنی شد تا...
 • تلاش دولت و استاندار تهران برای حفظ نشاط سیاسی دانشگاهها
 • تهران- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه از سال گذشته تا برگزاری انتخابات در ٢٩ اردیبهشت ماه امسال، شاهد فضای باز سیاسی و حضور تشکل ها بدون حاشیه در محیط دانشگاه ها بودیم، گفت: دولت و استانداری تهران برای حفظ نشاط سیاسی در دانشگاه ها تلاش می کنند. به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، سیدحسین هاشمی در نشست استاندار تهران با روسای دانشگاه های تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان با اشاره به آغاز ماه محرم و برگزاری اجتماع بزرگ مسلمانان همزمان با اربعین حسینی در کربلا گفت: اربعین سال گذشته اوج ارادت مسلمانان را از اقصی نقاط جهان با حضور در کربلای معلی شاهد بودیم؛ به طوری که بیش از دو و نیم میلیون زائر از ایران و تا ١٨ میلیون نفر از سایر کشورها برای ادای ارادت به مکتب سید الشهداء امام حسین (ع) در نجف و کربلا حضور یافتند.وی افزود: این تجمع باشکوه در هیچ جای دیگری از دنیا دیده نمی شود و باید فرهنگ حسینی و سنت راهپیمایی عظیم اربعین را برای نسل جدید حفظ کنیم.استاندار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به تلاش های دولت و استانداری تهران برای حفظ نشاط سیاسی جامعه به ویژه در میان دانشجویان اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته تا برگزاری انتخابات ٢٩ اردیبهشت ماه امسال شاهد فضای باز سیاسی و حضور تشکل ها در محیط دانشگاه ها بودیم که بدون حاشیه و در آرامش برگزار شد.هاشمی با بیان این پیشنهاد که دانشگاه ها شورایی مشورتی متشکل از دانشجویانی با طیف های مختلف سیاسی ایجاد کنند، تصریح کرد: این اقدام موجب می شود دانشجویان با گرایش های سیاسی مختلف در کنار هم حضور یافته و موجب تقویت وحدت شوند.وی، حفظ امنیت و آرامش در دانشگاه ها را از اصول مهم دانست و گفت: همکاری دانشگاه ها با دستگاه های امنیتی...
 • تسهیلات ۱۱۰ میلیارد ریالی دولت برای ایجاد اشتغال در شهرستان آمل
 • معاون استاندار مازندران از اختصاص 110 میلیارد ریال تسهیلات مربوط به ایجاد اشتغال در بخش های مختلف امسال در این شهرستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سیدجعفر رسولی با بیان اینکه سهمیه تعیین شده برای ایجاد اشتغال امسال در شهرستان آمل در دستگاه های مختلف اجرایی حدود 5 هزار نفر است از همه مدیران دستگاه های اجرایی این شهرستان خواست: با همکاری و ایجاد تحول در بخش تولید اشتغال، زمینه جذب حداکثری این اعتبار را فراهم و برای تحقق، تعهدی که برای ایجاد فرصت شغلی در این شهرستان شده، تلاش کنند.فرماندار ویژه آمل با اشاره به انتخاب اولویت اشتغال برای 57 درصد مردم در نظر سنجی عمومی کشور، این موضوع را از معیشت مهم تر دانست و افزود: مدیرانی که مسئولیت امور را پذیرفته اند، باید به اهداف و سیاست های دولت در این راستا پایبند بوده و با اجرای تعهدی که برای تحقق سهم اشتغال زایی در ادارات خود داده اند، برای شکوفایی و رونق اشتغال کوشا باشند.معاون استاندار مازندران با اشاره به ظرفیت های مناسب درحوزه صنایع دستی، گردشگری و مشاغل خانگی در تولید اشتغال شهرستان آمل گفت: می توان با جذب اعتبارات و تسهیلات دولتی در این بخش، زمینه اشتغال و بکارگیری فارغ التحصیلان حوزه صنایع دستی و گردشگری و همچنین مشاغل خانگی را در این شهرستان توسعه داد.بنا بر اعلام مدیران گمرک وسازمان صنعت، معدن وتجارت مازندران حدود 50 درصد اشتغال مازندران، در شهرستان آمل مستقر شده است.شهرستان آمل با حدود 405 هزارنفر جمعیت دارای چهار شهرک و ناحیه صنعتی است و بیش از نیمی از صادارات سالانه مازندران از این شهرستان انجام می شود.