اجرای این طرح آزمایشی، محصول روزهای آخر فعالیت محمدرضا نعمت‌زاده به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت است. او به دنبال آن بود که با اجرای این طرح، نظام توزیع بنا بر منطق بازار برای قیمت‌گذاری کالاها تصمیم بگیرد. محصولات صنایع بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی از جمله کالاهای مشمول این طرح خواهند بود که از ابتدای مهرماه، برچسب قیمت را روی بسته‌بندی‌هایشان درج نخواهند کرد.

براساس این طرح قرار است تمامی واحدهای تولیدی مشمول، بدون الزام به درج قیمت مصرف‌کننده روی کالاها با رعایت شرایط رقابتی محصولات خود را قیمت‌گذاری و به بازار عرضه کنند و در مقابل، تمامی واحدهای خرده‌فروشی مکلف‌اند مطابق قوانین، نسبت به اطلاع‌رسانی قیمت‌های این گروه از کالاها به‌وسیله درج یا نصب برچسب قیمت روی کالاها، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید یا حداقل قیمت رقابتی و رعایت انصاف اقدام و در صورت تقاضای مصرف‌کننده فاکتور رسمی صادر کنند. مسئول نظارت بر حُسن اجرای این طرح نیز سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند که این کار را با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها انجام می‌دهند. آن‌گونه که یدالله صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفته: «کالاهایی که برای اجرای این طرح در فاز اول انتخاب‌ شده‌اند، کالاهایی هستند که سهمی اساسی در سبد خانوار ندارند و مانند لبنیات یا سایر محصولات، پرمصرف به شمار نمی‌روند». به عبارت دیگر در فاز نخست اجرای این طرح کالاهایی مانند انواع کیک و بیسکویت، چیپس و پفک، آدامس، شیرینی‌های کارخانه‌ای و سایر تنقلات همراه مواد سلولزی مانند دستمال کاغذی یا حوله‌های کاغذی مورد توجه قرار گرفته‌اند. او همچنین گفته تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت خلق‌الساعه نیست و دو سال برای اجرای این تصمیم گفت‌وگو و بررسی شده است: «دراین‌باره حدود دو سال گفت‌وگو شده و جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان تشکل‌های تولیدکننده، توزیع‌کننده، سازمان حمایت، اتاق اصناف و انجمن‌های تولیدکننده برگزار شده و فعالان این عرصه‌ها حتی به شکل مکتوب به اظهارنظر در این حوزه پرداخته‌اند». اما با وجود این اجرای این طرح مخالفان و موافقان بسیاری دارد؛ مخالفان به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ برخی از این منتقدان، تولیدکنندگان هستند که اعتقاد دارند اجرای این طرح مشکلات تولید را حل نمی‌کند، چراکه این موضوع، یک اتفاق جزئی در نظام تولید و توزیع به شمار می‌رود و باید به مشکلات اساسی‌تری توجه شود. برخی منتقدان دیگر نیز به حقوق مصرف‌کنندگان فکر می‌کنند و اعتقاد دارند درصورتی‌که قیمت از روی کالا حذف شود، فضای غیرشفاف ایجاد می‌شود و برخی سودجویان، از اعتماد مشتریان سوءاستفاده خواهند کرد. در مقابل، موافقان می‌گویند حذف برچسب قیمت کالا، باعث رقابتی‌ترشدن تولید و عرضه می‌شود. به گفته آنها، با این اتفاق، مردم انتخاب می‌کنند از کجا کالاهای ارزان‌تر و باکیفیت‌تر خریداری کنند؛ برهمین‌اساس، تولیدکنندگان از سویی کیفیت را ارتقا می‌دهند و از سوی دیگر تلاش می‌کنند قیمت تمام‌شده کالا را کاهش دهند که تأثیر مثبتی در بازار خواهد داشت. مردم نیز در این میان نمی‌دانند قرار است چه اتفاقی رخ دهد و حذف برچسب قیمت کالاها چه تأثیری بر میزان هزینه‌های ماهانه آنها خواهد داشت.

کشورهای دیگر هم برچسب قیمت را حذف کرده‌اند

بررسی توزیع کالا در کشورهای مختلف نشان می‌دهد بسیاری از کشورهای دنیا حذف برچسب کالا را عملی کرده‌اند و به این صورت به ‌نوعی بازار رقابتی دست یافته‌اند. برهمین‌اساس است که برخی فعالان اقتصادی نیز اعتقاد دارند لازم است در ایران هم برچسب کالاها حذف شوند تا گام‌های مثبتی به سمت تحقق بازار آزاد برداشته شود. رضا پدیدار، عضو اتاق بازرگانی تهران نیز اعتقاد دارد که می‌توان با حذف برچسب کالا هم برای تولیدکنندگان و هم برای مردم شرایط مطلوبی فراهم آورد. او در گفت‌وگو با «شرق» به تشریح مکانیسم‌های قیمت‌گذاری در دنیا پرداخت و گفت: «یکی از مکانیسم‌های قیمت‌گذاری دنیا به این صورت است که تولید کالا مسیر مشخصی را طی می‌کند و در نهایت به دست توزیع‌کننده نهایی می‌رسد تا به بازار عرضه شود؛ در این مرحله، مسئولیت نهایی قیمت‌گذاری بر دوش توزیع‌کننده نهایی است تا کالا را به مصرف‌کننده نهایی برساند و سود و اصل سرمایه‌ خود را دریافت کند. به این‌ صورت تلاش می‌کند کالا را با قیمتی عرضه کند که هم برای تولیدکننده و توزیع‌کننده سودآور باشد و هم مصرف‌کننده با قیمت کمتری کالا را بخرد». به گفته او در سال‌های اخیر نوع تولید و عرضه کالا در کشور ما منطقی نبوده و براساس مکانیسم‌های معمول دنیا حرکت نکرده است: «در دو یا سه سال اخیر، نظام تعیین قیمت تمام‌شده کالا براساس مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار انجام نشده و در نتیجه نتوانسته حاشیه سود مطمئن را برای طرفین ایجاد کند؛ این باعث شده هرکدام از گروه‌ها در مسیر تولید، توزیع و عرضه تا مصرف‌کننده نهایی به دنبال کسب منافع آنی خود باشند و در نهایت شاهد نوعی قیمت کاذب بوده‌ایم که در بازار شکل‌ گرفته است». آن‌گونه که پدیدار می‌گوید، تجربه حذف برچسب‌های قیمتی در کشورهای مختلف مطلوب بوده و منافع مردم و تولیدکنندگان را نیز فراهم کرده است: «در بعضی از کشورهای دنیا فقط برای کالاهای استراتژیک برچسب کالا وجود دارد، چراکه این کالاهای استراتژیک از سوی دولت‌ها و توزیع‌کننده‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند و از سوی دولت تکلیف می‌شود که باید با یک قیمت مصوب عرضه شوند». او البته از کشورهای حوزه اسکاندیناوی هم به‌عنوان کشورهایی نام می‌برد که الزام وجود برچسب قیمت روی کالاها برای آنها وجود دارد، چراکه دولت به تولید یارانه می‌دهد. با وجود این، این عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید کشورهای دیگر برچسب قیمت را حذف کرده‌اند تا از تشویق‌های کاذب یا هدایت فکری متقاضیان و مصرف‌کنندگان به سمت خرید کالا جلوگیری شود: «وقتی در برخی فروشگاه‌ها ذکر می‌شود که کالایی ٥٠ درصد تخفیف دارد، مصرف‌کننده به این فکر می‌افتد که اگر این کالا را خریداری کند، ٥٠ درصد سود خواهد کرد؛ درصورتی‌که این نفع نیست؛ هیچ تولیدکننده و حتی توزیع‌کننده‌ای حاضر نیست ٥٠ درصد قیمت تمام‌شده کالای تولیدی‌ را به مصرف‌کننده ببخشد». او ادامه می‌دهد: «تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اختیار تعیین نهایی کالاها از سوی توزیع‌کنندگان بسیار مطلوب است؛ چراکه در این صورت توزیع‌کننده کالا را با فاکتور از تولیدکننده دریافت می‌کند و باید با قیمتی آن را به فروش برساند که مردم هم خریداری کنند؛ به این صورت زمینه رقابت ایجاد می‌شود و یک بازی برد - برد برای همه است».

‌حذف واسطه‌ها و کاهش فساد توزیع

با حذف برچسب قیمت کالاها، واسطه‌ها حذف می‌شوند، کیفیت‌ محصول افزایش می‌یابد، قیمت‌ها به سمت رقابتی‌‌شدن پیش می‌روند و با این رخداد، هم تولیدکننده سود می‌کند و هم مصرف‌کننده. این موضوع بخشی دیگر از صحبت‌های رضا پدیدار، عضو اتاق بازرگانی تهران است که تأکید دارد حذف برچسب قیمت کالا، یک اتفاق برد - برد به‌شمار می‌رود: «زمانی که قیمت تمام‌شده یک کالا، هزار تومان است و برچسب قیمت آن سه‌هزارو ٥٠٠ تومان نصب شده، نشان‌دهنده این است که واسطه‌ها و مفسدان توزیع در این میان نقش‌آفرینی بسیاری دارند؛ در این میان، اگر همین کالا ٥٠ درصد تخفیف بخورد و شما آن را با قیمت هزارو ٧٥٠ تومان خریداری کنید، کالا را ارزان نخریده‌اید، اما واسطه‌ها حذف شده‌اند و قیمت‌ها منطقی‌تر شده است؛ این اتفاق سبب می‌شود اقتصاد تخریب نشود و نظام توزیع با سلامت بیشتری به کار خود ادامه دهد». او تأکید می‌کند: «کجای دنیا سراغ دارید که به‌صورت مداوم شاهد باشید تولیدکننده‌ای، کالای تولیدی خود را هر روز و هرماه با ٥٠ درصد تخفیف به بازار عرضه کند؟ این نشان می‌دهد می‌توان شرایطی ایجاد کرد که قیمت کالا برای مصرف‌کنندگان بسیار به‌صرفه‌ و اقتصادی باشد».

‌نگران سوءاستفاده‌ها نباشید

مخالفان حذف برچسب قیمت از کالاها اعتقاد دارند این اتفاق باعث افزایش سوءاستفاده‌ها می‌شود و ممکن است مردم کالاها را با قیمت‌های بالاتری از قیمت‌ منطقی خود خریداری کنند. خسرو فروغان، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران، نیز با وجود اینکه اعتقاد دارد اجرای این طرح بسیار مطلوب خواهد بود، اما از همین سوءاستفاده‌ها و همچنین زیرساخت‌های نامناسب اجرای این طرح بیمناک است. او در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: «نفس حذف برچسب قیمت از کالاها اتفاق بسیار خوبی است، اما باید ساختارهای اقتصادی نیز متناسب با اجرای این طرح اصلاح شوند». به گفته او، اقتصاد ایران مستعد حرکت به سمت آزادسازی قیمت‌ها و متعاقب آن اقتصاد پویاست، اما موضوع اصلی اینجاست که کشور ما بنا به دلایل مختلف و تصمیمات لحظه‌ای که در بحران‌های اقتصادی گرفته شده، چشم‌انداز و استراتژی مشخصی نداشته و همین موضوع سبب شده که بسترهای مناسبی برای حذف برچسب قیمت کالا وجود نداشته باشد. فروغان اعتقاد دارد اگر قرار باشد برچسب قیمت از کالاها حذف شود، ابتدا باید بخشی از کالاها مشمول طرح باشند و پس از آن به‌تدریج همه کالاها به فهرست اضافه شوند. او البته تأکید دارد که بازرسی صحیح هم می‌تواند شرایط را برای اجرای بهتر طرح فراهم آورد: «در سال‌های اخیر به دلیل اینکه موضوع اشتغال‌زایی در اولویت برنامه‌های اقتصادی کشور قرار داشته، اجازه داده‌ایم هر فردی برای مشغول‌بودن و کسب درآمد، وارد بخش توزیع شود؛ این اتفاق سبب شده که تعداد واحدهای صنفی کشور ما به هفت‌برابر میزان استاندارد جهانی برسد؛ جالب آنکه تعاونی‌های مصرف نیز ایجاد شده‌اند تا مردم نیازهای کالایی خود را تأمین کنند». به گفته او، در هیچ‌جای دنیا به‌ازای هر ٢٠ نفر یک واحد صنفی وجود ندارد و در نتیجه این تعداد زیاد واحد صنفی نیازمند بازرسی‌های مستمر و مداوم هستند. او ادامه می‌دهد: «در دنیا به‌ازای هر ٤٠٠ نفر یک واحد صنفی وجود دارد؛ اما در کشور ما همه افراد به سمت توزیع هدایت شده‌اند و همین عامل سبب شده واحدهای صنفی زیاد باشند؛ برای کنترل قیمت‌ها در این واحدهای صنفی نیازمند بازرسی‌های مداوم هستیم؛ اما تعداد بازرسان هم بسیار پایین است؛ در نتیجه بیم آن وجود دارد که با حذف برچسب قیمت از کالاها، سوءاستفاده‌هایی انجام گیرد که کنترل آن مشکلات بسیاری را برای مردم و همچنین نظام اقتصادی ایجاد کند». در مقابل این نظر رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران، رضا پدیدار، عضو اتاق بازرگانی تهران، اعتقاد دارد اصلا نباید به سوءاستفاده‌ها فکر کرد و نگرانی برای آن معنا ندارد. او می‌گوید: «اگر قرار باشد به قیمت واقعی دست پیدا کنیم و از قیمت کاذب دور شویم، باید نوعی جریان اطلاع‌رسانی در کشور شکل گیرد؛ این جریان اطلاع‌رسانی، بانک‌های اطلاع‌رسانی هستند که قیمت‌های پایه و سود متعارف کالاهای عمومی مصرفی را به اطلاع مردم می‌رسانند و باعث می‌شوند مردم کالایی را‌ گران نخرند». پدیدار البته از نظارت‌های مردمی هم سخن می‌گوید. به اعتقاد او، مردم بزرگ‌ترین پایگاه نظارتی هستند: «کافی است مغازه‌ای، کالایی را با قیمت مناسب عرضه کند؛ در این صورت، مردم به‌صورت دهان‌به‌دهان این موضوع را به یکدیگر اطلاع‌رسانی مي‌کنند؛ درمقابل، اگر فروشنده‌ای کالا را با قیمت‌ گران در بازار عرضه کند، مردم یکدیگر را از مراجعه به آن فروشگاه منع می‌کنند و در نهایت بهترین انتخاب‌ها از دل تجربه‌های مردم بیرون می‌آید».

منبع: روزنامه شرق

کلیدواژه: عضو اتاق بازرگانی تهران | برچسب قیمت از کالاها | حذف برچسب قیمت کالا | سوءاستفاده ها | قیمت تمام شده | اجرای این طرح | مصرف کنندگان | اعتقاد دارند | معدن و تجارت | توزیع کننده | کننده نهایی | اطلاع رسانی | قیمت گذاری | برچسب کالا | مصرف کننده | بازار عرضه | واسطه ها | روی کالا | ٥٠ درصد | کشور ما | گفت وگو | قیمت ها | شده اند

منبع: آخرین نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.akharinnews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۸۵۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • سود ۴۰ تا ۵۰ درصدی واسطه ها از حذف برچسب قیمت ها
 • پس از اظهارات ضد و نقیض درباره تعویق زمان حذف برچسب قیمت از روی برخی کالاها، رئیس‌اتاق اصناف ایران گفت: از سوی وزارت صنعت دستورالعملی برای توقف حذف برچسب قیمت‌ها اعلام نشده است!  علی فاضلی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، با‌اشاره به اینکه حذف قیمت از درب کارخانه انجام خواهد شد افزود: بنگاه‌های صنفی مکلف به درج قیمت نهایی روی کالا هستند.وی با‌اشاره به انجام بازرسی‌های مشترک بین اتاق اصناف و تعزیرات برای کنترل بازار پس از اجرای طرح گفت: مراکز توزیع باید فاکتور فروش از کارخانه دریافت و به بازرسان ارائه دهند که در صورت رعایت نکردن این قانون دو جرم گرانفروشی و کتمان حقیقت برای واحد صنفی ثبت می‌شود.رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه شرکت‌های پخش از کارخانه‌های تولید 40 تا 50 درصد تخفیف دریافت می‌کنند ادامه داد: این رویه به ضرر مصرف‌کننده تمام می‌شود.گفتنی است، نوسان تصمیم‌گیری در دولت روحانی به طوری که امروز یک وزیر دستور می‌دهد و فردا وزیر بعدی آن را لغو می‌کند، و روز بعد هم عنوان می‌شود دستور جدید ابلاغ نشده(!) نشان از بی‌تدبیری و هرج و مرج در نظام تصمیم‌گیری دولت دارد که این هرج و مرج به بازار تزریق می‌شود.از یک طرف محمدرضا نعمت‌زاده چند روز قبل از پایان دوره وزارتش در دولت یازدهم مصوبه حذف درج قیمت از برخی گروه‌های کالایی از جمله چیپس و پفک، شیرینی و شکلات و محصولات سلولزی توسط تولید‌کنندگان را از ابتدای مهرماه 96 اعلام کرد. اما با روی کار آمدن محمد شریعتمداری، وزیر جدید صنعت در واکنش به انتقادات، دستور تعویق اجرای این مصوبه را صادر کرد.با این حال روز شنبه رئیس‌‌اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه دستور وزیر جدید درباره تعویق یک ماهه حذف برچسب قیمت‌ دیر اعلام شده است، گفت: کالاهایی که دیروز بدون برچسب قیمت کارخانه به بازار وارد شده قبل از دستور وزیر تولید و...
 • سبحانی فر:مرجع قیمت گذاری کالاها نامشخص است
 • به گفته یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بلاتکلیف ماندن نصب برچسب روی کالا هنگام تولید یا هنگام فروش را علت تاخیر در اجرای مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده از روی کالاها دانست. رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: وقتی نمی‌توان قیمت یک کالا را در مبدا تولید که یا کارخانه یا کارگاه تولیدی است، تعیین کرد چطور انتظار می‌رود این «قیمت‌گذاری» در شبکه توزیع و توسط میلیون‌ها فروشنده انجام شود؟ نماینده مردم سبزوار در مجلس یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت قبل حذف برچسب قیمت را محدود به چهار گروه کالایی کرد اما باید پرسید که چه اتفاقی باعث این تصمیم نعمت‌زاده شد؟ وی پاسخ داد: تبانی‌ها و سوء استفاده‌های برخی فروشندگان و کارخانه‌داران در «قیمت‌گذاری» باعث دخالت وزارت صنعت و معدن دولت یازدهم و به اجرا درآوردن این تصمیم از مهرماه سالجاری شد اما به دلیل برخی اشکالات، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم اجرای آن را به تاخیر انداخت. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه «درج نشدن قیمت مصرف کننده روی کالاها و اجناس غیرقابل قبول است» گفت: در مقطعی که مصوبه حذف قیمت مصرف کننده به تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم رسید پیشنهادات مختلفی مطرح بود مبنی بر اینکه بهتر است «قیمت» یا در ابتدای تولید و توسط تولید کننده روی اجناس درج شود یا در مرحله فروش و توسط فروشنده روی کالا نصب شود. سبحانی‌فر اجرایی شدن مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده از روی کالاها بدون اعمال اصلاحات مدنظر وزیر جدید صنعت و معدن را موجب افزایش سوء استفاده‌های قیمتی، زیر سوال رفتن حقوق مصرف‌کننده و نابسامانی در پاسخگویی متولیان دانست. وی متذکر شد: مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده مصوبه کارشناسی نیست و نمی‌تواند و نباید اجرایی شود. اگر این مصوبه با ساز و کاری که در مصوبه وزارت صنعت...
 • قیمت بلیت پرواز تهران یاسوج گران شد
 • قیمت بلیت پرواز تهران ـ یاسوج بعد از ۱۰۰ روز تعطیلی ۱۰۰ هزار تومان گران‌ شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، در نخستین روز از نخستین ماه فصل گرم تابستان امسال پروازهای فرودگاه یاسوج به دلیل اجرای پروژه تطویل باند فرودگاه برای مدت 2 ماه لغو شد که قول 60 روز معاون عمرانی استاندار به 103 روز رسید.اما برنامه زمانی پروازهای یکشنبه تا جمعهفرودگاه یاسوجطبق نامه رسمی شرکت آسمان از 10 مهر ماه تاپایان برنامه زمستانی آغاز شده ولی افزایش ناگهانی 100 هزار تومانی قیمت بلیت مردم را شوکه کرده است.مهمترین مسئله مورد نگرانی مردم افزایش 100 هزار تومانی قیمت بلیت پرواز یاسوج - تهران بعد از تعطیلی 103 روزه فرودگاه یاسوج بوده که باید مسئولان و متولیان امر با این توجیه که شرکت آسمان خودش می‌برد و می‌دوزد زیر این بار شانه خالی نکنند.وعده فردای آقای مدیرمدیر فرودگاه یاسوج با تقدیر از پیگیری‌های خبرنگاران تسنیم در زمینه برقراری پروازهای این فروگاه گفت: فردا به طور رسمی خبر برقراری پروازهای تهران ـ یاسوج را در صورت نهایی شدن اعلام می‌کنم.محسنیان در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که دلیل افزایش 100 هزار تومانی بلیت پرواز تهران ـ یاسوج چیست؟ افزود: اجازه دهید این موضوع را نیز بعد از بررسی فردا اعلام کنیم.وی اظهار داشت: طول باند فعلی فرودگاه یاسوج 2 هزار و 600 متر بوده که این موضوع از جمله مهمترین مشکلات این فرودگاه بوده زیرا در این شرایط امکان نشست و برخاست هواپیماهای کوچک امکان پذیر است.محسنیان بیان کرد: با افزایش طول باند فرودگاه یاسوج به طول 600 متر امکان نشست و برخاست هواپیماهای تا رده بدنه متوسط از جمله فوکر100 و ایرباس 320 فراهم می‌شود.مدیر فرودگاه یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: هم اکنون پروازهای این فرودگاه توسط شرکت هواپیمایی آسمان با هواپیمای ATR72 به مقصد تهران و بالعکس انجام می‌شود.دهمین مهره دومینوی موانع پروازی...
 • گزارش مرکز آمار از قیمت خرده فروشی برخی اقلام خوراکی در مرداد امسال
 • تهران - ایرنا - مرکز آمار ایران با انتشار گزارش متوسط قیمت مناطق شهری کل کشور برای اقلام خوراکی منتخب در مرداد ماه امسال اعلام کرد که قیمت لبنیات در این ماه تغییر محسوسی نداشته است. به گزارش ایرنا، متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک در مرداد ماه سال جاری برابر 132 هزار و 799 ریال بود که با توجه به نرخ آن در تیر ماه (131 هزار و 713 ریال) 0.8 درصد افزایش داشته است. همچنین در ماه مذکور متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج خارجی درجه یک از 56 هزار و 548 ریال در تیر ماه به 56 هزار 193ریال در مرداد ماه کاهش یافته است.** گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنهامتوسط قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند در این ماه به 395 هزار و 269 ریال رسید که نسبت به ماه قبل (384 هزار و 567 ریال) 2.8 درصد افزایش داشته است. میزان این افزایش برای یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله (مرداد 367 هزار و 122 ریال و تیر 359 هزار و 654 ریال) برابر 2.1 درصد بوده است.در این گروه متوسط قیمت یک کیلوگرم مرغ ماشینی با افزایش 6.9 درصدی مواجه بوده است (مرداد ماه80 هزار و 877 ریال و تیر 75 هزار و 655 ریال).** گروه شیر، پنیر و تخم مرغمتوسط قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه 26 هزار و 916 ریال، یک کیلوگرم ماست پاستوریزه 37 هزار و 69 ریال، یک بسته 500 گرمی پنیر ایرانی پاستوریزه 57 هزار و 591 ریال بود که نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته اند. همچنین متوسط قیمت یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی در مرداد ماه برابر 65 هزار و 93 ریال است که نسبت به ماه قبل (53 هزار و 108 ریال) با افزایش 22.6 درصد مواجه بوده است.**گروه روغن ها و چربی هامتوسط قیمت یک بسته 100 گرمی کره پاستوریزه (کره...
 • ثبات قیمت سکه امامی/دلار اندکی افزایش یافت جدول قیمت
 • خبرگزاری میزان- سکه امامی در بازار بدون تغییر قیمت نسبت به روز گذشته در رقم یک میلیون و 241 هزار و 500 تومان ثابت ماند اما، قیمت دلار با اندک تغییری همراه بود. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، هر گرم طلای خام 18 عیار در بازار امروز با رقم 121 هزار و 820 تومان معامله شد که نسبت به روز گذشته در حدود 939 تومان افزایش داشته است. در این میان سکه امامی بدون افزایش در رقم یک میلیون و 241 هزار و 500 تومان ثابت ماند. همچنین ارزش دلار آمریکا در صرافی‌های شهر با افزایش 5 تومانی به رقم 3 هزار و 897 تومان معامله شد. انتهای پیام/
 • جزئیات گزارش متوسط قیمت اقلام خوراکی/سیاهه افزایش و کاهش قیمت ها
 • مرکز آمار ایران، گزارش متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب را در مردادماه امسال منتشر کرد. به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آمار ایران، گزارش متوسط قیمت مناطق شهری کل کشور برای اقلام خوراکی منتخب در مرداد ماه ۱۳۹۶ را منتشر کرد. بر این اساس، متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک در مرداد ماه سال جاری، برابر ۱۳۲۷۹۹ریال بوده است که با توجه به این اطلاع در تیر ماه (۱۳۱۷۱۳ ریال) ۰.۸ درصد افزایش داشته است. همچنین درماه مذکور متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج خارجی درجه یک از ۵۶۵۴۸ ریال در تیر ماه به ۵۶۱۹۳ ریال درمرداد ماه کاهش یافته است... گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آن متوسط قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند در این ماه به ۳۹۵۲۶۹ ریال رسیده است که نسبت به ماه قبل (۳۸۴۵۶۷ریال) ۲.۸ درصد افزایش داشته است. میزان این افزایش برای یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله (مرداد ۳۶۷۱۲۲ ریال و تیر ۳۵۹۶۵۴ ریال) برابر ۲.۱ درصد بوده است. در این گروه متوسط قیمت یک کیلوگرم مرغ ماشینی با افزایش ۶.۹ درصدی مواجه بوده است (مرداد ماه ۸۰۸۷۷ ریال و تیر ۷۵۶۵۵ ریال) . گروه شیر، پنیر و تخم مرغ متوسط قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه ۲۶۹۱۶ ریال، یک کیلوگرم ماست پاستوریزه ۳۷۰۶۹ ریال، یک بسته ۵۰۰ گرمی پنیر ایرانی پاستوریزه ۵۷۵۹۱ ریال می باشد که نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته اند. همچنین متوسط قیمت یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی در مرداد ماه برابر ۶۵۰۹۳ ریال است که نسبت به ماه قبل (۵۳۱۰۸ ریال) با افزایش ۲۲.۶ درصد مواجه بوده است. گروه روغن ها و چربی ها متوسط قیمت یک بسته ۱۰۰ گرمی کره پاستوریزه (کره حیوانی) ۲۹۲۸۰ریال می باشد که نسبت به تیر ماه رشد ۱.۴۸ درصد داشته است. در این گروه متوسط قیمت یک بسته ۹۰۰ گرمی روغن مایع ۵۳۳۲۸ ریال می باشد که تغییر محسوسی نسبت به...
 • رابطه کسادی بازار و افزایش قیمت محصولات ایران خودرو لیست قیمت
 • به گزارش جام جم آنلاین، قیمت جدید محصولات ایران‌خودرو در حالی اعلام شد که چند خودرو مطابق مصوبه شورای رقابت افزایش بها را تجربه کردند. همچنین در این ابلاغیه آمده " نرخ سود مشارکت مقطوع برابر با نرخ سود سپرده در مقررات نظام بانکی در مدت قرارداد در نظر گرفته شده است. در حالی که بسیاری از خودروسازان به صورت مداوم بر طیل افزایش قیمت خودروها می‌کوبند، کارشناسان و فعالان بازار اتومبیل‌های داخلی از رکود شدید بازار سخن می‌گویند. در این شرایط بسیاری از مردم به خرید خودروهای قدیمی که هیچ تنوعی نداشته و بعضاً از نظر کیفی تک ستاره و دو ستاره هستند اما قیمت گزاف دارند اقبال نشان نداده و به نظر می‌رسد فاز جدیدی از تحریم خودروسازان داخلی توسط مردم به راه افتاده است.
 • بررسی فوری کالاهای دارای بیش از ۲۰درصد افزایش قیمت/ضرورت توجه ویژه به تنظیم قیمت برنج
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم پاسخگویی سریع به درخواست رییس جمهور مبنی بر رسیدگی به کالاهای با بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت، گفت: باید به تنظیم بازار محصول برنج توجه جدی کنیم. به گزارش اقتصادآنلاین، محمد شریعتمداری در جلسه ستاد تنظیم بازار با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت اقلام و کالاهای اساسی کشور ، افزود: مداخله در بازار با پیش بینی افزایش تقاضای یک محصول در فصل خاص مصرف آن، ضرورت دارد. وی اصلاح روش‌های توزیع کالا و نظارت بر بازار را از جمله موارد مورد تأکید در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: رییس جمهور دستور رسیدگی به کالاهایی که بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتند، را صادر کرد و از بانک مرکزی انتظار دارم در بررسی علت افزایش قیمت اقلام ضروری که دولت مسئولیت تنظیم بازار آن‌ها را بر عهده دارد، همکاری‌های لازم را انجام دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان را تنها سازمان تخصصی کنترل و بررسی قیمت معرفی کرد و گفت: در مجمع عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعمال روش‌های نظارتی این سازمان بر خدمات وزارت جهاد کشاورزی همانند وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد. شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات برنج در ۶ ماهه ۹۶، خاطر نشان کرد: باید از واردات بی رویه این محصول به خصوص در فصل عرضه آن جلوگیری شود. وی افزود: باید به تنظیم بازار برنج توجه جدی کنیم چرا که مصرف کننده داخلی به سمت برنج‌های وارداتی نمی رود. وی بررسی ترانزیت برنج کشورهای پاکستان و هند را در تعیین میزان قاچاق این محصول در کشور تأثیرگذار دانست و افزود: دبیرخانه ستاد تنظیم بازار این موضوع را باید در دستور کار قرار دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این موضوع که افزایش قیمت...
 • قیمت دلار صعودی شد/ریزش قیمت طلا در بازار
 • اقتصاد>اقتصاد کلان - در حالی امروز در بازار تهران قیمت انواع ارزها و سکه با افزایش مواجه شد، بازار طلا شرایط نزولی را سپری کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاهش قیمت طلا در بازار تهران به دنبال افت قیمت قیمت اونس طلا در بازار جهانی اتفاق افتاد. اونس طلا در بازار جهانی امروز در بازار 1.1 دلار نسبت به روز گذشته کاهش یافت. به این ترتیب، در بازار تهران نیز با افت قیمت روبه‌رو شد؛ به طوری که هر گرم طلای 18عیار با قیمت 121 هزار و 528 تومان به فروش می‌رود. هر مثقال طلا نیز در بازار 526 هزار و 400 تومان قیمت داشت. کاهش قیمت طلا در بازار تهران در حالی اتفاق افتاد که سکه با افزایش قیمت روبه‌رو بود. بر این اساس، قیمت سکه تمام بهار آزادی 5 هزار تومان، نیم‌سکه 3 هزار تومان و ربع‌سکه 4 هزار تومان افزایش قیمت داشت. در حال حاضر در بازار تهران هر سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و 204 هزار تومان، نیم‌سکه 637 هزار تومان، ربع‌سکه 358 هزار تومان و سکه یک‌گرمی 247 هزار تومان است. قیمت انواع ارزها نیز امروز در بازار افزایش یافت. قیمت دلار 7 تومان، یورو 11 تومان، پوند 16 تومان، درهم امارات 23 تومان و لیر ترکیه 5 تومان افزایش پیدا کرد. به این ترتیب، هر دلار آمریکا با قیمت 3899 تومان، یورو 4720 تومان، پند 5271 تومان، درهم امارات 1093 تومان، لیر ترکیه 1143 تومان و یوان چین 622 تومان است. بر اساس گزارش سی ان بی سی،پس از انتخاب مرکل به عنوان صدر اعظم آلمان،یورو تحت فشار قرار گرفت و با قیمت یک دلار و 19 سنت در بازار عرضه شد. در بازارهای آسیا، نیک کی ژاپن با افزایش 0.5 درصد نسبت به روز گذشته رو به رو شد. از...
 • جدیدترین قیمت های ارز در بانک مرکزی جدول قیمت
 • به گزارش بولتن نیوز، بانک مرکزی همه روزه نرخ رسمی ۳۹ ارز موجود در مرکز مبادلات ارزی را اعلام می‌کند که بر این اساس امروز دوشنبه سوم مهرماه نرخ رسمی ۳۵ ارز با افزایش و چهار ارز با کاهش همراه بوده است. به این ترتیب نرخ رسمی دلار آمریکا امروز ۳۳ هزار و ۶۴۵ ریال و یورو ۴۰ هزار و ۱۵۷ ریال است. نرخ رسمی امروز مهم‌ترین ارزهای موجود در بانک مرکزی به شرح زیر است: نوع ارز نرخ امروز (ریال) دلار آمریکا ۳۳۶۴۵ پوند انگلیس ۴۵۵۱۷ یورو ۴۰۱۵۷ فرانک سوییس ۳۴۶۸۱ کرون سوئد ۴۲۱۴ روپیه هند ۵۲۰ درهم امارات متحده عربی ۹۱۶۰ یکصد ین ژاپن ۲۹۹۸۹ لیر ترکیه ۹۶۱۵ روبل روسیه ۵۸۴ ریال قطر ۹۰۹۹ یوان چین ۵۰۹۶ هزار وون کره جنوبی ۲۹۷۶۳ رینگیت مالزی ۸۰۲۴
 • هجوم مردم اقلیم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
 • منابع خبری از هجوم گسترده مردم در اقلیم کردستان عراق به فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین جایگاه‌های سوخت و به وجود آمدن موج نگرانی و وحشت در پی بسته شدن گذرگاه‌های مرزی خبر دادند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع محلی در اقلیم کردستان عراق از به وجود آمدن هرج و مرج و همچنین هجوم گسترده مردم به مراکز تجاری و فروشگاه‌های مواد غذایی به سبب نگرانی مردم از پیامدهای بسته شدن گذرگاه‌های مرزی خبر دادند.بر اساس گزارش منابع خبری از جمله القرطاس نیوز و شبکه ماهواره‌ای الاباء، استان سلیمانیه از استان‌های مهم اقلیم کردستان (که به مقر جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق معروف است)، از شامگاه گذشته شاهد هجوم گسترده مردم برای خرید مواد غذایی و وسایل ضروری زندگی بوده و جاده‌های منتهی به جایگاه‌های سوخت هم شاهد صفوف طولانی خودروهایی بوده که شهروندان از ترس بسته شدن مرزها به این مراکز هجوم آورده‌اند.یک منبع عراقی تاکید کرده است مردم در اقلیم کردستان عراق با شنیدن خبر احتمال بسته شدن گذرگاه‌های مرزی زمینی، به جایگاه‌های سوخت هجوم آورده‌اند که این مسئله به بروز بحران شدید ترافیک در جاده‌های منتهی به این مراکز و همچنین ایجاد صفوف طولانی شده است.به گفته این منبع، بنزین عملا در بسیاری از جایگاه‌های سوخت اقلیم کردستان عراق به اتمام رسیده است.این منبع از هجوم گسترده مردم به انبارها و مراکز تجاری و اقتصادی برای انبار کردن مواد اساسی و مواد غذایی از ترس اتمام آن در بازار در صورت اعمال محاصره اقتصادی بر اقلیم از سوی کشورهای همسایه خبر داده است.منابع محلی همچنین از اقدام نیروهای پیشمرگه در وادار کردن شهروندان عرب شهرستان شیخان در استان نینوا به مشارکت در رفراندوم خبر داده‌اند.بر اساس این گزارش، نیروهای پیشمرگه برخی از خانواده‌های عرب ساکن شهرستان شیخان را مجبور کرده‌اند در این همه پرسی شرکت کنند. به گفته این منابع، گروه‌های مسلح کردی...
 • پشت پرده لغو پرواز از سوی برخی ایرلاین ها
 • یک شرکت هواپیمایی در اقدامی عجیب، پرواز ۱۵۰ هزار تومانی روز چهارشنبه رشت ـ مشهد را ناگهان لغو کرد و هواپیمای آن را به مسیر ۲۳۹ هزار تومانی تهران- مشهد اختصاص داد. به گزارش خبرنگار مهر، رفتار عجیب ایرلاین‌ها در مواجهه با مسافرانی که از روزها قبل، بلیت خود را برای سفر تهیه کرده و طبق برنامه، منتظر انجام پرواز خود هستند، صدای همه را درآورده است. موضوع از آن قرار است که یک شرکت هواپیمایی در اقدامی عجیب، بلیت فروخته شده یک پرواز به مسافران را کنسل کرده و در تماس تلفنی به آنها اعلام کرده است که این پرواز، انجام نخواهد شد. یکی از مسافران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از شرکت هواپیمایی زاگرس، بلیت پرواز رشت ـ مشهد برای ساعت ۱۴ روز چهارشنبه ۵ مهرماه به شماره پرواز ۴۱۴۲ و به قیمت نفری ۱۵۰ هزار تومان را خریداری کرده بود، گفت: ناگهان روز یکشنبه ۳ مهرماه، از طرف آژانس هواپیمایی با ما تماس گرفته و اعلام شد که این پرواز، لغو گردیده است؛ در حالی که هیچ علتی برای آن اعلام نشده است. این شهروند گیلانی با اشاره به رزرو هتل و پرواز برگشت از یک شرکت هواپیمایی دیگر، گفت: به دلیل برنامه ریزی برای انجام این سفر، مجبور به پرداخت نیمی از هزینه رزرو هتل به عنوان ضمانت شده‌ایم؛ اما با توجه به لغو ناگهانی این پرواز، حالا یا باید کل برنامه سفرمان را کنسل کنیم که قطعا هتل مذکور حاضر به استرداد وجه نیست و کل آن را بابت خسارت از ما برداشت می کند یا اینکه باید با وسیله نقلیه دیگری همچون اتوبوس از رشت به مشهد برویم که حدود ۱۴ ساعت به طول می انجامد. وی می افزاید: شرکت هواپیمایی برگشت ما نیز بخشی از هزینه بلیت را به عنوان وجه خسارت به ما برنمی گرداند که این موضوع، سبب...
 • لحظه به لحظه با همه پرسی اقلیم کردستان اردوغان:مرزهای خودمان با شمال عراق را به طور کامل خواهیم بست/توزیع برگه های تقلبی در همه پرسی/هجوم مردم به فروشگاه های مواد غذایی بحران سوخت و افزایش قیمت ها عکس
 • خبرگزاري آريا - عليرغم تمامي فشارهاي جامعه بين‌الملل، «مسعود بارزاني» به برگزاري همه پرسي جدايي منطقه کردستان عراق اصرار ورزيد و ساعاتي پيش اين همه‌پرسي آغاز شد.سرويس جهان مشرق - لحظاتي پيش مراکز راي‌گيري براي همه پرسي جدايي منطقه کردستان باز شدند و با وجود مخالفت‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي، قرار است درباره سرنوشت منطقه کردستان، راي‌گيري شود.امروز (دوشنبه)، اهالي استانهاي اربيل، دهوک، سليمانيه، کرکوک و مناطق کردنشين خارج از مرزهاي اداري منطقه کردستان، پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند.کميته عالي و مستقل انتخابات و همه‌پرسي در منطقه کردستان اعلام کرده بود که زمان راي‌گيري در تمامي اين مناطق يکسان است و از ساعت 7 صبح امروز آغاز و تا ساعت 18 عصر ادامه خواهد يافت.کميسارياي عالي انتخابات 68 مرکز راي‌گيري را براي برگزاري اين همه پرسي اعلام کرده‌ است.تعرفه راي همه‌پرسي اقليم کردستانروز يکشنبه ايران و ترکيه رزمايش نظامي در مرزهاي مشترک خود با کردستان عراق برگزار کردند تا آمادگي براي مقابله با هرگونه ايجاد بي ثباتي در منطقه را اعلام کنند.همزمان، اختلافات ميان احزاب کرد بر سر برگزاري همه پرسي به اوج خود رسيد. حزب اتحاديه ميهني کردستان با اعلام مخالفت با همه پرسي، اعلام کردند اجازه برگزاري آن را نمي‌دهند و نيروهاي امنيتي اتحاديه اقدام به محاصره محل‌هاي اخذ راي و برخي ساختمان‌هاي اداري کردند.از سوي ديگر، بارزاني در نشستي خبري باز هم بر برگزاري اين رفراندوم تاکيد کرد. اين اصرار بارزاني دولت مرکزي عراق را بر آن داشت تا با درخواست از ايران و ترکيه، کليه مرزهاي هوايي کردستان عراق از طريق دو کشور همسايه را مسدود نمايند؛ اتفاقي که به سرعت از سوي شوراي عالي امنيت ملي ايران و مقامات ترکيه اجرايي و اعلام شد.آخرين تحولات همه پرسي کردستان، شامگاه يکشنبه با تماس‌هاي تلفني ميان رييس جمهور کشورمان با حيدر العبادي و اردوغان ادامه پيدا کرد.هشدار ترکيه درپي آغاز همه‌پرسي کردستان عراقوزارت خارجه ترکيه امروز (دوشنبه) اعلام...
 • پایان همه پرسی اقلیم کردستان آغاز رزمایش مشترک میان ارتش عراق و ترکیه/اردوغان:مرزهای خودمان با شمال عراق را به طور کامل خواهیم بست/هجوم مردم اقلیم به فروشگاه های مواد غذایی بحران سوخت و افزایش قیمت ها عکس
 • خبرگزاري آريا - عليرغم تمامي فشارهاي جامعه بين‌الملل، «مسعود بارزاني» به برگزاري همه پرسي جدايي منطقه کردستان عراق اصرار ورزيد و ساعاتي پيش اين همه‌پرسي آغاز شد.سرويس جهان مشرق - لحظاتي پيش مراکز راي‌گيري براي همه پرسي جدايي منطقه کردستان باز شدند و با وجود مخالفت‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي، قرار است درباره سرنوشت منطقه کردستان، راي‌گيري شود.امروز (دوشنبه)، اهالي استانهاي اربيل، دهوک، سليمانيه، کرکوک و مناطق کردنشين خارج از مرزهاي اداري منطقه کردستان، پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند.کميته عالي و مستقل انتخابات و همه‌پرسي در منطقه کردستان اعلام کرده بود که زمان راي‌گيري در تمامي اين مناطق يکسان است و از ساعت 7 صبح امروز آغاز و تا ساعت 18 عصر ادامه خواهد يافت.کميسارياي عالي انتخابات 68 مرکز راي‌گيري را براي برگزاري اين همه پرسي اعلام کرده‌ است.تعرفه راي همه‌پرسي اقليم کردستانروز يکشنبه ايران و ترکيه رزمايش نظامي در مرزهاي مشترک خود با کردستان عراق برگزار کردند تا آمادگي براي مقابله با هرگونه ايجاد بي ثباتي در منطقه را اعلام کنند.همزمان، اختلافات ميان احزاب کرد بر سر برگزاري همه پرسي به اوج خود رسيد. حزب اتحاديه ميهني کردستان با اعلام مخالفت با همه پرسي، اعلام کردند اجازه برگزاري آن را نمي‌دهند و نيروهاي امنيتي اتحاديه اقدام به محاصره محل‌هاي اخذ راي و برخي ساختمان‌هاي اداري کردند.از سوي ديگر، بارزاني در نشستي خبري باز هم بر برگزاري اين رفراندوم تاکيد کرد. اين اصرار بارزاني دولت مرکزي عراق را بر آن داشت تا با درخواست از ايران و ترکيه، کليه مرزهاي هوايي کردستان عراق از طريق دو کشور همسايه را مسدود نمايند؛ اتفاقي که به سرعت از سوي شوراي عالي امنيت ملي ايران و مقامات ترکيه اجرايي و اعلام شد.آخرين تحولات همه پرسي کردستان، شامگاه يکشنبه با تماس‌هاي تلفني ميان رييس جمهور کشورمان با حيدر العبادي و اردوغان ادامه پيدا کرد.هشدار ترکيه درپي آغاز همه‌پرسي کردستان عراقوزارت خارجه ترکيه امروز (دوشنبه) اعلام...
 • واکنش مردم برخی مناطق استان کردستان به برگزاری همه پرسی
 • در پی برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، عده‌ای از مردم برخی شهرهای استان کردستان تجمع حمایتی برگزار کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان، مردم در شهرهای سنندج ، سقز و بانه با برگزاری تجمع آرام و بدون حاشیه ، این همه پرسی را به همزبانان خود در کردستان عراق تبریک گفتند .این در حالیست که نخبگان و علمای کردستان در چند روز گذشته به عواقب این همه پرسی و توطئه های پشت پرده آن به شدت هشدار داده اند .
 • شادمانی مردم برخی مناطق استان در پی برگزاری همه پرسی در کردستان عراق
 • در پی برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، عده‌ای از مردم برخی شهرهای استان کردستان به شادی پرداختند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کردستان، مردم در شهرهای سنندج، سقز و بانه با رقص و پایکوبی، این همه پرسی را به همزبانان خود در کردستان عراق تبریک گفتند.
 • قیمت سکه و ارز سوم مهرماه
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازهمدان؛قیمت سکه و ارز در بازار بدین شرح است؛ سکه بهار آزادی11،980،000 سکه امامی 12،410،000 نیم سکه 6،360،000 ربع سکه 3،570،000 سکه یک گرمی2،470،000 دلار38،902 یورو 02047، پوند 52،500 درهم امارت 10،630 هر گرم طلای 18 عیار 1،213،800 انتهای پیام /غ سکه و ارز در بازارامروز
 • سکه گران شد/قیمت سکه و ارز در ۳ مهر ۹۶
 • سکه بهار آزادی با قیمت 1 میلیون 243 هزار تومان، نیم سکه با قیمت 635 هزار تومان ، ربع سکه 358 هزار تومان و سکه یک گرمی 248 هزار تومان داد و ستد شد.
 • خیز صعودی قیمت طلا و سکه
 • طلا و سکه امروز در بازار قزوین با افزایش قیمت روبرو بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین, رییس اتحادیه طلا و جواهر و رسته‌های وابسته گفت: هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز با ۷۰۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته ۱۲۱ هزارتومان خرید و فروش شد.محمد فرج زاده‌ها افزود: سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم با سه هزار تومان افزایش یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان معامله شد.وی اضافه کرد: سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هم بدون تغییر یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان فروخته شد.وی اضافه کرد: همچنین نیم سکه بهار آزادی ۶۵۰ هزار تومان و ربع سکه بهار آزادی ۳۶۴ هزار تومان معامله شد.رییس اتحادیه طلا و جواهر و رسته‌های وابسته، قیمت هر دلار آمریکا را نیز سه هزار و ۹۰۰ تومان بیان کرد.
 • قیمت طلا کاهش یافت
 • قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۲۹۳ دلار و ۳۵ سنت رسید که فاصله چندانی با پایین ترین رقم حدود یک ماه اخیر (۱۲۸۷ دلار و ۶۱ سنت) که هفته گذشته به ثبت رسید نداشت. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در نتیجه تقویت ارزش دلار و کاهش نگرانی ها در مورد شبه جزیره کره، قیمت طلا امروز کاهش داشت و در نزدیکی پایین ترین رقم یک ماه اخیر که هفته گذشته به ثبت رسیده بود در نوسان بود.بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.3 درصد کاهش به 1293 دلار و 35 سنت رسید که فاصله چندانی با پایین ترین رقم حدود یک ماه اخیر (1287 دلار و 61 سنت) که هفته گذشته به ثبت رسید نداشت. قیمت فلز زرد هفته گذشته حدود 1.7 درصد افت داشت و دومین کاهش هفتگی متوالی را به ثبت رساند.قیمت طلای آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر نیز امروز به رقم 1297 دلار و 10 سنت رسید.جفری هالی، تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «پیروزی مرکل در انتخابات فدرال آلمان و عدم وجود خبرهای مهم در مورد تنش های کره شمالی در تعطبلات آخر هفته، موجب شده تا ارزش دلار در معاملات ابتدایی امروز با رشد همراه باشد و جذابیت بازار طلا برای سرمایه گذاری کاهش یابد.»شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی امروز با 0.1 درصد افزایش به 92.255 رسید.پس از آنکه آنجلا مرکل، برای چهارمین دور متوالی در انتخابات آلمان به پیروزی رسید، اما مشخص شد که میزان حمایت از حزب راست افراطی در این انتخابات افزایش یافته، ارزش یورو کاهش یافت.بارناباس گان، تحلیلگر او سی بی سی در این باره گفت: «من حدس می زنم نگرانی بازارها از تحولات شبه جزیره کره اندکی کم شده باشد. اگر اقدامات آمریکا و چین را در هفته گذشته رصد کنیم، به...
 • عوامل افزایش قیمت طلا و ارز
 • محمد‌رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسان چند وقت اخیر قیمت ارز و طلا، گفت: کاهش نرخ سود بانک‌ها یکی از عوامل افزایش قیمت دلار است. وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی قاعدتاً در حوزه جذب منابع نقدینگی اثر دارد، افزود: با کاهش نرخ سود منابع نقدی به سمت بازار‌های موازی از جمله بازار طلا و سکه سوق می‌یابد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: قطعا اگر این بازار‌ها هم نتواند خواست سرمایه‌گذاران را تامین کند و همچنین اگر منابع نقدی مدیریت شود می‌توان این منابع را به سمت تولید سوق داد که می‌تواند اثر مثبتی در اقتصاد کشورداشته باشد. پورابراهیمی تاکید کرد: همواره نرخ ارز تمایل به افزایش دارد، لذا می‌توان افزایش قیمت چند وقت اخیر دلار و یورو را در راستای انتظارات تغییرات نرخ ارز به سمت بالا ارز‌یابی کرد. وی با بیان اینکه فضای روانی نیز در افزایش قیمت طلا و ارز موثر است، گفت: به محض اینکه اتفاقاتی (مانند تغییر نرخ سود) در اقتصاد رخ می‌دهد یک تقاضای کاذب در اقتصاد شکل می‌گیرد و این تقاضای کاذب سبب می‌شود تا برخی از فضای دلالی استفاده کنند که این نیز سبب بالا رفتن قیمت می‌شود. نماینده مردم کرمان در مجلس با تاکید بر اینکه هر 3 عامل مذکور قابل مدیریت است، متذکر شد: اراده دولت بر این است که قیمت ارز را مدیریت کند، چرا که اگر این کار را نکند آثار ناشی از آن به دلیل پیامد‌های تورمی قاعدتاً می‌تواند زحمات دولت را از بین ببرد، یعنی اگر قیمت ارز در اقتصاد ما تعریف نشود قاعدتاً آنچه که اتفاق می‌افتد این است که آثار تورمی‌ آن به اقتصاد باز‌ می‌گردد که این خود برای دولتی که افتخارش کنترل تورم است، چالش‌ساز خواهد بود.
 • جدول قیمت سکه و ارز روز دوشنبه
 • به گزارش خبرنگار پارسینه، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید امروز دوشنبه در بازار یک میلیون ۲۴۳ هزار تومان ، طرح قدیم یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان، نیم سکه ۶۳۷ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۸ هزار تومان و سکه گرمی ۲۴۹ هزار تومان است. همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۲۱۵ هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۹۳ دلار است. در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۸۹۲ تومان هر یورو را ۴۷۰۹ تومان، هر پوند را ۵۲۵۵ تومان، لیر ترکیه ۱۱۳۸ تومان و درهم امارت را ۱۰۷۰ تومان اعلام کردند.جدول قیمت سکه و ارز در روز ‌دوشنبه(تومان)نوع سکهقیمت بازارسکه تمام طرح جدید۱۲۴۳۰۰۰سکه تمام طرح قدیم۱۲۱۲۰۰۰نیم سکه ۶۳۷۰۰۰ربع سکه ۳۵۸۰۰۰گرمی۲۴۹۰۰۰هر گرم طلای ۱۸ عیار۱۲۱۵۹۷۰نوع ارزآزاددلار۳۸۹۲یورو۴۷۰۹ پوند۵۲۵۵درهم امارات۱۰۷۰لیر ترکیه۱۱۳۸
 • افزایش قیمت ۳۵ ارز بانکی در سوم مهر
 • تهران - ایرنا - بانک مرکزی امروز (دوشنبه) ارزش برابری 39 واحد پولی را اعلام کرد که بر اساس آن قیمت 35 ارز همچون دلار، پوند انگلیس و یورو نسبت به دیروز افزایش و چهار ارز دیگر کاهش یافت. به گزارش ایرنا، هر دلار آمریکا با 40 ریال رشد 33,645 ریال، پوند انگلیس با جهش 161 ریالی 45,517 ریال و یورو با 1 یک ریال رشد 40,157 ریال ارزشگذاری شدند.امروز قیمت هر فرانک سوییس34,681 ریال، کرون سوئد 4,214 ریال، کرون نروژ 4,310 ریال، کرون دانمارک 5,398ریال، روپیه هند 520 ریال، درهم امارات متحده عربی 9,160 ریال، دینار کویت 111,511 ریال، یکصد روپیه پاکستان 31,924 ریال، یکصد ین ژاپن 29,989 ریال، دلار هنگ کنگ 4,307 ریال، ریال عمان 87,393 ریال، دلار کانادا 27,287ریال، راند آفریقای جنوبی 2,538 ریال، لیر ترکیه 9,615 ریال، روبل روسیه 584 ریال، تعیین شد.همچنین هر ریال قطر 9,099 ریال، یکصد دینار عراق 2,878 ریال، لیر سوریه 66 ریال، دلار استرالیا 26,773 ریال، ریال سعودی 8,972 ریال، دینار بحرین 89,211 ریال، دلار سنگاپور 24,986 ریال، ده روپیه سریلانکا 2,202ریال، یکصد روپیه نپال 32,444 ریال، یکصد درام ارمنستان 7,041 ریال، دینار لیبی 25,075 ریال، یوان چین 5,096 ریال، یکصد بات تایلند 101,667ریال، رینگیت مالزی 8,024 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 29,763 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 9,878 ریال، افغانی افغانستان 493 ریال، روبل جدید بلاروس 17,433 ریال، منات آذربایجان 19,796ریال، سامانی تاجیکستان 3,823 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 3,370 ریال قیمت خورد.رای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:IRNAeco@اقتصام **2025** 6075*خبرنگار: لیلا جودی** انتشار: زهرا هجینی نژاد
 • قیمت نفت کاهش یافت
 • قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه نوامبر، امروز با ۴ سنت کاهش به ۵۶ دلار و ۸۲ سنت رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت نفت امروز به دلیل تقویت ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت، اما با توجه به اینکه تولید کنندگان حاضر در نشست وین گفته اند که بازار در مسیر حرکت به سمت توازن مجدد قرار دارد، افت قیمت ها ناچیز بود.سازمان کشورهای صادر کننده نفت، روسیه و چند تولید کننده دیگر، متعهد شده اند تا به منظور کمک به رشد قیمت ها تولید نفت خود را روزانه 1.8 میلیون بشکه کاهش دهند.اسام المرزوق، وزیر نفت کویت که ریاست نشست روز جمعه کمیته مشترک وزرای کشورهای نظارت کننده بر توافق کاهش تولید را بر عهده داشت گفت، کاهش تولید ها به کم شدن مزان ذخایر جهانی نفت و رسیدن آن به متوسط 5 ساله اخیر کمک کرده است. اوپک رسیدن به این رقم را هدف گذاری کرده بود.بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه نوامبر، امروز با 4 سنت کاهش به 56 دلار و 82 سنت رسید که فاصله چندانی با بالاترین رقم از ماه مارس تاکنون نداشت. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه نوامبر نیز امروز 10 سنت کاهش داشت و به 50 دلار و 56 سنت رسید که فاصله چندانی با بالاترین رقم 4 ماه گذشته نداشت.شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ارزهای جهانی امروز شاهد رشد 0.1 درصدی بود. پس از آنکه انتخابات آلمان نشان داد که میزان حمایت از حزب راست افراطی افزایش داشته، ارزش یورو با کاهش همراه بود.وزیر انرژی روسیه گفته، انتظار نمی رود تا قبل از ماه ژانویه تصمیمی در خصوص تمدید مجدد توافق کاهش تولید گرفته شود، هرچند که وزرای دیگر کشورهای تولید کننده نفت گفتند، ممکن است چنین تصمیمی تا قبل از پایان سال...
 • قیمت طلا سکه و ارز دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
 • در آخرین معاملات بازار سکه و طلای تهران، هر سکه تمام بهار آزادی 11 میلیون و ۳۲۰ هزار ریال قیمت گذاری شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امروز همچنین در بازار تهران، هرگرم طلای 18 عیار نیز 1میلیون و 52 هزار ریال خرید و فروش می شود.قیمت طلا، سکه و ارز در بازار تهران:
 • افزایش قیمت طلا در بازار
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛امروز در بازار تهران (تا لحظه تنظیم این خبر) هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۰۰ تومان کاهش نسبت به روز یکشنبه یک میلیون و ۲۴۳ هزار و ۲۰۰ تومان داد و ستد می‌شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۵۰۰ تومان کاهش نسبت به روز گذشته یک میلیون و ۲۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده بود. نیم سکه بهار آزادی نیز شاهد افزایش ۲۰۰ تومانی نسبت به روز یکشنبه بود و ۶۳۷ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شد. ربع سکه بهار آزادی با افزایش ۹۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته ۳۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان و هر قطعه سکه گرمی با افزایش ۱۰۰ تومانی ۲۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد می‌شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز در بازار آزاد با ۷۸۵ تومان افزایش ۱۲۱ هزار و ۴۵۹ تومان ارزشگذاری شده بود. صرافی‌های پایتخت نیز هر دلار آمریکا را با ۵ تومان افزایش نسبت به روز شنبه ۳ هزار و ۸۹۷ تومان می‌فروختند. همچنین هر یورو امروز با ۹ تومان افزایش نسبت به روز گذشته ۴ هزار و ۷۱۷ تومان و هر پوند با ۲۰ تومان رشد ۵ هزار و ۲۷۱ تومان داد و ستد می‌شد. جدول قیمت ارز و سکه در بازار (قیمت ها به تومان) نوع سکه و ارز شنبه یکشنبه دوشنبه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۲۴۶۴۰۰ ۱۲۴۳۳۰۰ ۱۲۴۳۲۰۰ تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۲۱۶۳۰۰ ۱۲۱۲۶۰۰ ۱۲۱۲۱۰۰ نیم سکه ۶۴۱۳۰۰ ۶۳۷۴۰۰ ۶۳۷۶۰۰ ربع سکه ۳۵۷۹۰۰ ۳۵۸۳۰۰ ۳۵۹۲۰۰ سکه گرمی ۲۴۹۶۰۰ ۲۴۹۶۰۰ ۲۴۹۷۰۰ هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۰۲۸۱ ۱۲۰۶۷۴ ۱۲۱۴۵۹ دلار ۳۸۹۵ ۳۸۹۲ ۳۸۹۷ یورو ۴۶۹۶ ۴۷۰۸ ۴۷۱۷ پوند ۵۲۶۵ ۵۲۵۱ ۵۲۷۱