به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،وعده تک نرخی شدن ارز ، بارها از سوی مسئولان دولتی داده شده اما تا کنون به مرحله اجرا نرسیده است؛ به تازگی بانک مرکزی اقدامات مهمی در راستای اجرایی شدن ارز تک نرخی انجام داده و زمان جدیدی را برای تحقق این امر اعلام کرده است.

غلامعلی کامیاب معاون بین المللی بانک مرکزی زمان اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز را اواخر سال 96 اعلام کرده و توقف فروش ارز مسافرتی به نرخ دولتی را مقدمه ای در جهت اجرای این تصمیم دیرینه معرفی کرده است.

قبل از این نیز نرخ ارز دولتی برخی کالاها حذف شده بود و هم اکنون اجرای این وعده تنها معطل حذف ارز مبادله ای 64 ردیف کالا و خدمات است.

هرچند همه صاحب نظران موافق و مخالف دولت، تک نرخی شدن ارز را به صلاح اقتصاد کشور می دانند اما در این بین، برخی معتقدند که حذف نرخ دولتی ارز تعدادی کالاها، نرخ پایه ای محصولات کشاورزی را افزایش داده و در نهایت سفره مردم گران تر و کوچکتر از این خواهد شد، بنابراین مسئولان قبل از اجرای این امر حتما باید زیرساخت های لازم را برای حمایت از قشر ضعیف جامعه مهیا کنند.

گفتنی است کارشناسان اقتصادی،کاهش چشمگیر رانت های نشأت گرفته از ضایع شدن حقوق تساوی اطلاعاتی و روشن شدن موتور محرکه تولید ملی را از تبعات تک نرخی شدن ارز می دانند.

در این گزارش طی گفتگو با صاحب نظران به این موضوع پرداخته شده که چه زمینه هایی باید مهیا گردد تا با حذف نرخ ارز دولتی از سبد کالاهای اساسی خانوار، فشاری بر اقشار کم درآمد تحمیل نشود .

تنها راه نجات تولید ملی افزایش قیمت ارز است

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،در خصوص حذف نرخ مبادله ای ارز می گوید: هرچند واردات کالا با نرخ آزاد در میان مدت موجب افزایش نرخ برخی محصولات خواهد شد اما این مسئله در بلند مدت با فراهم کردن شرایط تولید ملی و رقابت آن با محصولات خارجی، کمرنگ و حتی بی اثر جلوه خواهد کرد.

وی گفت: درخوش بینانه ترین شرایط از حدود 70 میلیارد دلار واردات سالیانه به کشور، 40 تا 45 میلیارد دلار آن از مسیر قانونی و حدود 25 میلیارد دلار آن هم به طور قاچاق از مرزهای ایران عبور می کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بسته واردات، کالاهایی مشمول ارز مبادله ای شده اند که بستر لازم برای تولید آن در داخل وجود داشته و یا هم اکنون مشابه آن تولید می شود، بنابراین چرا باید به این حرکت غلط ادامه داده و با ارزان در اختیار گذاشتن ارز برای آنها، بر حجم واردات مخرب تولید داخل افزوده و دلال و سودجو پرورش دهیم.

بائوج لاهوتی با بیان اینکه ارز مبادله ای شرایط را برای واردات سهل و ریشه تولید ملی را ضعیف می کند، افزود:اختصاص ارز مبادله ای به محصولات وارداتی، توان رقابت تولید کننده داخلی را از بین می برد.

وی تأکید کرد: معتقدم پایین آوردن قیمت ارز به نفع کشور نیست و تنها راه نجات تولید ملی افزایش نرخ ارز است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بنابراین باید با ایجاد اراده در کل کشور به طور سالیانه و به تدریج از حجم ارز مبادله ای برای کالاهای وارداتی بکاهیم.

بائوج لاهوتی یادآور شد: طبق گفته نعمت زاده وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت ، شاهد واردات 80 قلم کالایی هستیم که امکان تولید آن در داخل وجود دارد.

پایان دادن به رانت های خاموش با تک نرخی شدن ارز

مهدی طغیانی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ، گفت: فضای حاکم از دو نرخی بودن ارز در مجموع به صلاح اقتصاد کشور نیست. در دوره ای که دچار محدودیت منابع ارزی بودیم، دولت به ناچار ارز مبادله ای را در نظر گرفت تا مدیریت بهتری بر منابع صورت گیرد.

وی با بیان اینکه تداوم ارز دو نرخی به هیچ عنوان درست نیست و باید هرچه زودتر به اتمام برسد، افزود: حذف رانت ناشی از دو نرخی بودن ارز مهمترین دلیل این تصمیم است.

این پروژهشگر اقتصاد اسلامی با اشاره به حذف ارز مبادله ای مسافرتی گفت: هرچند یارانه ارائه شده به متقاضیان سفر به خارج رقم زیادی نبود اما مابه‌تفاوت 150 هزار تومانی برای هر فرد در نرخ آزاد و دولتی نمی توانست برای همیشه ادامه داشته باشد.

طغیانی تصریح کرد: به هرحال باید یکسان سازی نرخ ارز صورت بگیرد و مسئولان باید برای جلوگیری از بروز نوسانات ناشی از نرخ آزاد ارز در برخی مواد غذایی و محصولات کشاورزی تدبیری اتخاذ کنند.

وی ادامه داد: با حذف ارز دولتی، باید حمایت های یارانه ای و ارائه تسهیلات سهل، برای اقلام اساسی انجام گیرد در اینصورت به راحتی می توان فضا را مدیریت کرده و از فشار احتمالی وارده بر قشر ضعیف و کشاورزان جلوگیری کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق تاکید کرد: معتقدم حمایت ارزی نوعی رانت غیرآشکاری را ایجاد کرده است که باید با حذف آن به سمت حمایت آشکار از تولید تغییر مسیر دهیم.

حمایت های ویژه جایگزین اختصاص ارز دولتی شود

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه در این خصوص می گوید: برخی کالاهای وارداتی مشمول ارز مبادله ای، با قیمت آزاد به دست مردم می رسند و یا خدماتی که امکان تولید آن در داخل کشور وجود دارد با رانت هایی از نرخ دولتی بهره برده و از مرزها عبور کرده‌اند، بنابراین اگر حذف ارز مبادله ای به منظور صرفه جویی ارزی است و تمامی کالاها را در برمی گیرد ما استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه این تصمیم نباید تأثیر منفی در سفره مستضعفان داشته باشد، افزود: با حذف نرخ مبادله ای باید حمایت های ویژه ای به منظور تشویق صادرکنندگان، ایجاد رغبت برای تولید ملی و اشتغال زایی جوانان در دستور کار قرار بگیرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: ارز مبادله ای صرفا باید برای مواد خاص با میزان محدود که توان تولید آن در داخل وجود ندارد، اختصاص یابد تا ضمن تأمین نیاز حیاتی کشور؛همزمان تلاش برای فراهم کردن زمینه خوکفایی صورت گیرد .

وی در پایان گفت: ایجاد فضای رقابت و ارتقای کیفیت خدمات و محصولات از دیگر فوائد آزاد بودن نرخ ارز است.

ضرورت تداوم اختصاص ارز مبادله ای به کالاهای سرمایه ای

علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ما در این باره می گوید: محصولات کشاورزی وارداتی مثل برنج و گندم ارزان تر از هم نوع داخلی خود بوده و به همین علت تولید ملی را متضرر می کند ، بنابراین اختصاص ارز مبادله ای به این دسته تصمیم مناسبی نبوده و باید حذف شود.

وی گفت: اما در این بین حذف ارز دولتی از کالاهای سرمایه ای که منجر به افزایش هزینه های تولید ملی و کاهش سیاست های حمایتی دولت از بخش کشاورزی است،اقدام مناسبی نیست.

سخنگوی کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حذف نرخ مبادله ای از کالاهای سرمایه ای منجر به کاهش صادرات، افزایش هزینه تولید داخلی و افزایش هزینه های تحمیل شده به مصرف کننده خواهد بود.

شاعری در پایان گفت: بنابراین اگر قرار است تا کالاهای سرمایه ای بخش کشاورزی نیز از دریافت سهمیه دولتی حذف شوند، مسئولان باید بسته های حمایتی ویژه دیگری را برای آن در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

کلیدواژه: گفتگو با خبرنگار بورس بانک و بیمه | مجلس شورای اسلامی | کالاهای سرمایه ای | تولید آن در داخل | ارز مبادله ای | تک نرخی شدن ارز | عضو کمیسیون | اختصاص ارز | ارز دولتی | تولید ملی | حذف نرخ | نرخ ارز | حذف ارز

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۷۷۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • تخم مرغ در صدر گرانی کالاهای اساسی
 • صراط:در گزارش متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مردادماه 1396 برای مناطق شهری کشور که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده، تازه ترین روایت رسمی از گرانی و ارزانی مواد غذایی مورد نیاز مردم اعلام شده است.به گزارش تسنیم، متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک در مردادماه سال جاری برابر 132799 ریال بوده که با توجه به این اطلاع در تیرماه (131713 ریال) 0.8 درصد افزایش داشته است. همچنین در ماه مذکور متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج خارجی درجه یک از 56548 ریال در تیرماه به 56193 ریال در مرداد ماه کاهش یافته است.گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنهامتوسط قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند در این ماه به 395269 ریال رسیده که نسبت به ماه قبل (384567ریال) 2.8 درصد افزایش داشته است.میزان این افزایش برای یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله (مرداد 367122 ریال و تیر 359654 ریال) برابر 2.1 درصد بوده است. در این گروه متوسط قیمت یک کیلوگرم مرغ ماشینی با افزایش 6.9 درصدی مواجه بوده است. (مرداد ماه 80877 ریال و تیر 75655 ریال)گروه شیر، پنیر و تخم مرغمتوسط قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه 26916 ریال، یک کیلوگرم ماست پاستوریزه 37069 ریال، یک بسته 500 گرمی پنیر ایرانی پاستوریزه 57591 ریال است که نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته‌اند. همچنین متوسط قیمت یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی در مردادماه برابر 65093 ریال است که نسبت به ماه قبل (53108 ریال) با افزایش 22.6 درصد مواجه بوده است.گروه روغن‌ها و چربی‌هامتوسط قیمت یک بسته 100 گرمی کره پاستوریزه (کره حیوانی) 29280ریال است که نسبت به تیرماه رشد 1.48 درصد داشت. در این گروه متوسط قیمت یک بسته 900 گرمی روغن مایع 53328 ریال است که تغییر محسوسی نسبت به ماه قبل نداشته است.گروه میوه و خشکبارمتوسط قیمت یک کیلوگرم موز در مردادماه 42404 ریال بوده که نسبت به ماه قبل (45258 ریال) با...
 • آخرین جزئیات گرانی و ارزانی کالاهای اساسی
 • متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک در مرداد سال جاری برابر ۱۳۲۷۹۹ ریال بوده که با توجه به این اطلاع در تیر (۱۳۱۷۱۳ ریال) ۰.۸ درصد افزایش داشته است. به گزارش مشرق، در گزارش متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مردادماه 1396 برای مناطق شهری کشور که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده، تازه ترین روایت رسمی از گرانی و ارزانی مواد غذایی مورد نیاز مردم اعلام شده است. برهمین اساس، متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج هاشمی درجه یک در مردادماه سال جاری برابر 132799 ریال بوده که با توجه به این اطلاع در تیرماه (131713 ریال) 0.8درصد افزایش داشته است. همچنین در ماه مذکورمتوسط قیمت یک کیلوگرم برنج خارجی درجه یک از 56548 ریال در تیرماه به 56193 ریال در مرداد ماه کاهش یافته است. گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها متوسط قیمت یک کیلوگرم گوشت گوسفند در این ماه به 395269 ریال رسیده که نسبت به ماه قبل (384567ریال) 2.8 درصد افزایش داشته است. میزان این افزایش برای یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله (مرداد 367122 ریال و تیر 359654 ریال) برابر2.1درصد بوده است. در این گروه متوسط قیمت یک کیلوگرم مرغ ماشینی با افزایش 6.9 درصدی مواجه بوده است. (مرداد ماه 80877 ریال و تیر 75655 ریال) گروه شیر، پنیر و تخم مرغ متوسط قیمت یک لیتر شیر پاستوریزه 26916 ریال، یک کیلوگرم ماست پاستوریزه 37069 ریال، یک بسته 500 گرمی پنیر ایرانی پاستوریزه 57591 ریال است که نسبت به ماه قبل تغییر محسوسی نداشته‌اند. همچنین متوسط قیمت یک کیلوگرم تخم مرغ ماشینی در مردادماه برابر 65093 ریال است که نسبت به ماه قبل (53108 ریال) با افزایش 22.6 درصد مواجه بوده است. گروه روغن‌ها و چربی‌ها متوسط قیمت یک بسته 100 گرمی کره پاستوریزه (کره حیوانی) 29280ریال است که نسبت به تیرماه رشد 1.48 درصد داشت. در این گروه متوسط قیمت...
 • نرخ ارز دولتی اعلام شد/همدستی دلار و یورو در گرانی جدول
 • به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ براساس قیمت های ارائه شده ارز در تابلوی بانک مرکزی قیمت دلار با افزایش همراه بود و در نهایت امروز با نرخ 33,645 ریال ارزش‌گذاری شده است. گفتنی است، قیمت پوند انگلیس با روند صعودی همراه بود و سرانجام به نرخ 45,517 ریال رسیده است. همچنین یورو پس از افزایش قیمت در نهایت با نرخ 40,157 قیمت گذاری شده است. لازم به ذکر است که فرانک سویس با قیمت 34,681، کرون سوئد 4,214، روپیه هند 520، درهم امارات متحده عربی 9,160، دینار کویت 111,511، لیر ترکیه 9,615، ریال قطر 9,099، ریال سعودی 8,972، یوان چین 5,096 داد وستد شدند. 401 ارز دلار یورو بانک مرکزی پوند انگلیس
 • بررسی فوری کالاهای دارای بیش از ۲۰درصد افزایش قیمت/ضرورت توجه ویژه به تنظیم قیمت برنج
 • وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر لزوم پاسخگویی سریع به درخواست رییس جمهور مبنی بر رسیدگی به کالاهای با بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت، گفت: باید به تنظیم بازار محصول برنج توجه جدی کنیم. به گزارش اقتصادآنلاین، محمد شریعتمداری در جلسه ستاد تنظیم بازار با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت اقلام و کالاهای اساسی کشور ، افزود: مداخله در بازار با پیش بینی افزایش تقاضای یک محصول در فصل خاص مصرف آن، ضرورت دارد. وی اصلاح روش‌های توزیع کالا و نظارت بر بازار را از جمله موارد مورد تأکید در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: رییس جمهور دستور رسیدگی به کالاهایی که بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشتند، را صادر کرد و از بانک مرکزی انتظار دارم در بررسی علت افزایش قیمت اقلام ضروری که دولت مسئولیت تنظیم بازار آن‌ها را بر عهده دارد، همکاری‌های لازم را انجام دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان را تنها سازمان تخصصی کنترل و بررسی قیمت معرفی کرد و گفت: در مجمع عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعمال روش‌های نظارتی این سازمان بر خدمات وزارت جهاد کشاورزی همانند وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد. شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واردات برنج در ۶ ماهه ۹۶، خاطر نشان کرد: باید از واردات بی رویه این محصول به خصوص در فصل عرضه آن جلوگیری شود. وی افزود: باید به تنظیم بازار برنج توجه جدی کنیم چرا که مصرف کننده داخلی به سمت برنج‌های وارداتی نمی رود. وی بررسی ترانزیت برنج کشورهای پاکستان و هند را در تعیین میزان قاچاق این محصول در کشور تأثیرگذار دانست و افزود: دبیرخانه ستاد تنظیم بازار این موضوع را باید در دستور کار قرار دهد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این موضوع که افزایش قیمت...
 • سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری امن در استان فارس حمایت می شوند
 • استاندار فارس خطاب به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی گفت: برای سرمایه‌گذاری امن در استان از همه نوع حمایتی برخوردار هستند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی صداوسیمای استان فارس مدیرکل و جمعی از مدیران صدا و سیما با اسماعیلتبادار استاندار فارس دیدار و ضمن تبریک مسئولیت جدید به ایشان آمادگی رسانه استانی برای همکاری در پیشبرد اهداف و برنامه‌های توسعه‌بخش مدیریت ارشد استان در فارس را اعلام کردند.استاندار فارس در این دیدار با مهم توصیف کردن فرهنگ و مقوله‌های فرهنگی برای پیشبرد اهداف مدیران در حوزه ماموریت به نقش‌آفرینی صدا و سیما در ایجاد بستری موزون و افزایش تعامل بین دستگاهی اشاره کرد و افزود: گستره نفوذ و میزان تاثیرگذاری صدا و سیما در بین مردم و ارتباط نزدیک رسانه با مخاطب فرصت خوبی برای بهره‌مندی مسئولان از این ظرفیت کم نظیر است.تبادارتوجه به معیشت مردم و رونق اقتصاد با هدف ارتقاء توانمندی‌های فارس را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خود برشمرد و خطاب به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی گفت: برای سرمایه‌گذاری امن در استان از همه نوع حمایتی برخوردار هستند.نماینده دولت در استان فارس شناسایی ظرفیت‌های استان و انعکاس هوشمندانه آنها توسط رسانه را یکی از مهم‌ترینراه‌های جذب سرمایه‌گذار در این نقطه از کشور عنوان کرد و از دست اندرکاران رسانه استانی خواست برای بیان و نمایش قابلیت‌های استان از هیچ کوششی دریغ نکنند.تبادار خبر و اطلاع‌رسانی و استفاده از آن توسط مدیران استانی را مهم توصیف کرد و گفت: بیان تلاش، خدمات و ظرفیت‌های هر دستگاه توسط صدا و سیما بیان کار آمدی و توانمندی نظام در ارائه خدمت به مردم است.وی نشاط و امید را دو موضوع و نشانه مهم برای جامعه پویا و روبه رشد توصیف کرد و گفت: در سایه نشاط و امید و شادابی است که آموزه‌های دینی به نحو مطلوب آموخته و در رفتار افراد نهادینه می‌شود.در آغاز این...
 • تدابیر ویژه آتش نشانی برای محرم
 • جلال ملکی در مورد تمهیدات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی برای ایام محرم اظهار کرد: آتش‌نشانی برای این ایام تدابیر ویژه‌ای را اتخاذ کرده است. از 25 شهریور، بازرسی از تکایا و مساجدی که در ایام محرم میزبان عزارداران حسینی هستند، آغاز شده و در صورت نیاز به مسئولان مساجد و تکایا آموزش‌های اطفای حریق داده می‌شود. همچنین در خلال این بازدیدها به بخش‌هایی مانند محل‌های طبخ غذا و انباری‌ها نیز توجه ویژه‌ای می‌شود. وی اضافه کرد: در بازدیدهایی که صورت می‌گیرد، کپسول‌های خاموش کننده‌ای که در گذشته به هیئت‌ها اهداء شده‌اند بازرسی می‌شوند و در صورتی که نیاز به شارژ داشته باشند این کار از سوی آتش‌نشانی به صورت رایگان صورت می‌گیرد. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران،‌ اضافه کرد: همچنین در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی،‌ آتش‌نشانان به صورت گسترده در سطح شهر آماده‌باش خواهند بود تا در صورت نیاز خدمت‌رسانی کنند. وی با اشاره به برگزاری مراسم هایی از جمله خیمه‌سوزی در ظهر عاشورا و مراسم شام غریبان گفت: توصیه می‌کنیم که شهروندان هنگام شرکت در این مراسم، نکات ایمنی را رعایت و تا حد امکان فاصله خود را با آتش حفظ کنند و از نزدیک شدن به شعله‌های آتش‌ خودداری کنند.
 • تدابیر دانشگاه آزاد برای تخفیف شهریه
 • به گزارش ایسکانیوز، حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به استادان و دانشجویان گفت: «تغییراتی در دانشگاه آزاد اسلامی پیش آمد و امیدواریم با همت هیات رئیسه و هیات امناء در دوره جدید شاهد شکوفایی بیشتر و گام‌های بلندتری در دانشگاه آزاد اسلامی باشیم.» او درباره سازوکار تخفیف شهریه دانشجویان در مناطق محروم گفت: «معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی، تخفیف‌های شهریه را دنبال می‌کنند و همه‌گونه همکاری برای اینکه دانشجویان راحت‌تر بتوانند تحصیل کنند فراهم شده است، کما اینکه از مهر امسال هم تخفیف‌ها در مناطق محروم اعمال شده است.» معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با آنا درباره ادغام معاونت وزرشی با معاونت فرهنگی هم گفت: «هیات امناء اساس کار را تصویب کرده است و منتظر ابلاغ هستیم. باید ساختار جدید به تصویب هیات امناء برسد و بعد اجرایی شود. معاونت ورزشی به اداره کل ورزش و تربیت‌بدنی تبدیل می‌شود و تلاش شده که در ورزش دانشجویی متمرکز باشد.» حجت الاسلام کلانتری
 • فرمانده سپاه امام صادق ع استان بوشهر مطرح کرد تغییر ذائقه مردم از مصرف کالاهای خارجی به کالاهای ساخت داخل
 • به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، علی رزمجو بعد ظهر امروز در همایش بسیج اصناف بوشهر با محور تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اگرچه به دلیل پایین‌بودن کیفیت اجناس ایرانی در یک دوره و وجود فرهنگ خرید کالاهای خارجی، جامعه گرایش بیشتری برای استفاده از کالاهای خارجی داشت اما به مروز زمان و با افزایش کیفیت کالاهای ساخت داخل شاهد تغییر ذائقه مردم در این زمینه و استفاده بیشتر از کالاها و تولیدات داخلی هستیم.وی افزود: بخشی از پروژه نفوذ دشمن در جامعه از طریق حوزه اقتصاد با وابسته کردن مردم به استفاده از کالاهای خارجی شکل می‌گیرد که طی آن زمینه کاهش تولیدات داخلی را رقم می‌زند که نتیجه‌ای جز بیکاری بیشتر به دنبال ندارد.فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر تصریح کرد: افزایش تولیدات داخلی که با افزایش خرید مردم همراه شده سبب گردید که طرح نفوذ دشمن به کشورمان در حوزه اقتصاد با موانعی برخورد داشته باشد که پیامد آن رشد و توسعه اقتصاد داخلی و زیرساخت‌های آن است.رزمجو با اشاره به آثار مخرب ورود دشمن به عرصه اقتصاد کشور، بیان کرد: اگرچه دشمن سعی کرد با تحریم‌های ظالمانه و سیاست‌های خصمانه ملت ایران را به زانو بزند اما با تکیه بر تولیدات داخلی شاهد شکوفایی اقتصاد هستیم که نشان دهنده بدون اثر بودن این نوع تحریم‌ها بر اقتصاد داخلی است.وی پاسخ بازاریان در برابر تحریم‌های دشمن  که موج‌سواری اقتصادی می‌کنند را ستود و گفت: بازاریان با داشتن یک سری ویژگی‌های اسلامی در دوره‌های مختلف از قبل تا پس از انقلاب در مقابل دشمن و تحریم‌های اقتصادی مقابله کرده و با کارکردی مثبت، نه تنها تسلیم سیاست‌های آنها نشده بلکه پاسخ دندان‌شکنی نیز به آنها ارائه کرده‌اند.فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر یادآور شد: در استان بوشهر شاهد وجود اصنافی مومن و معتقد به اسلام و نظام هستیم که هر زمان انقلاب به آنها نیاز داشته از هرگونه...
 • پیگیری های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام می دهم
 • به گزارش ایلنا، شهیندخت مولاوردی در نشست بررسی طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: من همیشه پیگر دغدغه‌ها کودکان کار و خیابان بودم؛ متوجه‌ام که در سمن‌هایی که برای مشکلات کودکان تشکیل می‌شود تلاش دارید صدای کسانی باشید که صدایشان به جایی نمی‌رسد. وی ادامه داد: کارتان بسیار ارجمند است. رابط و حلقه واسط دولت و مردم هستید و سعی مى‌کنید رابطه میان آن ها را حفظ کنید. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به رایزنی‌‌های خود اظهار داشت: با ربیعی، وزیر کار، تعاون و امور اجتماعی صحبت کرده‌ام و قرار است جلسه‌ای بگذارند که منم حضور داشته باشم. جلسه‌ای هم با رئیس بهزیستی خواهم داشت. یازده دستگاه در سال ٨٤ وظیفه پیدا کردند درباره این موضوع کار کنند. مولاوردی افزود: بهزیستی ادعا می‌کند تنها سازمانی است که کارش را انجام داده و مابقی شانه‌خالی کردند. از بهزیستی به من گفتند در حال تدوین آیین‌نامه و بسته‌ای با دستگاه‌های مختلف هستند. وی با بیان اینکه از مرداد ماه برنامه همکاری بیشتر با سمن‌ها را آغاز کرده‌اند، تصریح کرد: اما ناگهان متوجه می‌شوند قرارگاه اجتماعی ایجاد و تصمیم اکثریت بر آن شده تا همچین طرحی را دستورکار خود قرار دهند. بهزیستی هم این طرح را برای کم‌شدن آسیب کودکان قبول کرده است. دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی تاکید کرد: قول می‌دهم پیگیری‌های لازم را برای طرح کودکان و زنان انجام دهم. نامه‌ای را با امضا ابتکار و جنیدی به مجلس فرستادیم تا زودتر طرح‌های مربوطه انجام شود. مولاوردی با بیان اینکه این حساسیت‌ها و اعتراضات قطعا به گوش مسئولان می‌رسد، خاطرنشان کرد: هیچ تعصبی وجود ندارد حتما پیگیر این موضوعات هستم و در جلسه چهارشنبه مراتب اعتراضات به این طرح را به هیات دولت اعلام می‌کنم. فکر نکنید خوشحالیم همه عصبانی هستیم. علت اصلی و اینکه ریشه‌ها کجاست را می‌دانیم و دنبالش هستیم....
 • آیا راه جدید برای مهار لیونل مسی پیدا شده است
 • خبرگزاري آريا - پابلو مافئو، مدلفع جوان خيرونا باعث شد تا ليونل مسي قادر به ارائه نمايش هميشگي خود نباشد.به گزارش "ورزش سه"، در جريان پيروزي 0-3 بارسا برابر خيرونا، سرمربي اين تيم پابلو مافئو مدافع جوان و قرضي از سيتي را مامور مستقيم مهار ليونل مسي کرده بود و به نطر مي رسيد ستاره شماره 10 بلوگرانا از دست اين مدافع سمج کلافه شده باشد.البته اين ايده پيش از اين از سوي بازيکناني پون په په، بالنزيا و سوکراتيس نيز انجام شده بود و در بازي سوپرکاپ نيز متئو کواچيچ تقريبا همين وظيفه را بر عهده داشت.در اين موارد نيز معمولا مسي فروغ هميشگي را نداشته و شايد قرار گرفتن يک مامور مستقيم بهترين راه مهار اين بازيکن گلزن باشد.در جريان ديدار ليورپول برابر بارسا در سال 2007 که بلوگرانا مجموعا به علت قانون گل زده در خانه حريف حذف شد، آلوارو آربلوا به عنوان مدافع چپ مامور مهار مسي شد تا باز هم ستاره آرژانتيني قادر به ارائه نمايش هميشگي نباشد.البته در اين شرايط همانند ديدار برابر خيرونا فضا براي ديگر بازيکنان ايجاد کمي شود اما احتمالا بارسا از اين مي هراسد که ديگر تيم ها نيز اين روش را امتحان کنند.
 • اردوغان:برای حفاظت از خود هر آنچه لازم باشد انجام می دهیم
 • به گزارش جماران به نقل از شبکه اسکای نیوز، رجیب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی در استانبول خاطرنشان کرد: همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق غیرقانونی است و ترکیه آن را غیرمشروع می‌داند و به هیچ وجه آن را به رسمیت نخواهد شناخت. از نظر ما وحدت و تمامیت ارضی عراق بسیار مهم است. اردوغان همچنین از آمادگی کشورش برای اعمال تحریم‌ها علیه کردستان عراق به عنوان اقدامی تنبیهی در پاسخ به این رفراندوم خبر داد و گفت: می‌خواهم بدانید ترکیه در سطح سیاسی، تجاری و امنیتی هر اقدامی لازم باشد اتخاذ خواهد کرد. همین حالا هم نیروهای نظامی ما در مرزهای شمال عراق مستقر هستند. ایران هم هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهد. نیروهای هوایی ترکیه در حال حاضر در آماده‌باش کامل هستند. رییس‌جمهور ترکیه همچنین با اعلام تشدید تحریم‌ها علیه اقلیم کردستان در آینده اعلام کرد که کشورش مرزهای خود با اقلیم کردستان عراق را به طور کامل می‌بندد. وی گفت: مسئولان کردستان عراق باید بدانند نباید بدون هماهنگی تصمیم‌های احساسی و هیجانی اتخاذ کنند. اسرائیل هم باید به حمایت‌های دیپلماتیکش از کردستان عراق پایان دهد. در زمان مناسب اقدامات بیشتری را اتخاذ خواهیم کرد چرا که این همه‌پرسی غیرقانونی است و قانون اساسی عراق هم آن را تایید نمی‌کند. رییس‌جمهور ترکیه تاکید کرد: چنین تحولاتی خطری استراتژیک برای منطقه و ترکیه است. ما اجازه تشکیل هیچ کشوری در مرزهای خود را نمی‌دهیم و با کشور کردها در شمال سوریه مخالفیم. همانطور که با تشکیل کشور کردها در شمال عراق موافق نیستیم لذا برای حفاظت از خود هر آنچه لازم باشد انجام می‌دهیم همانطور که در عملیات سپر فرات علیه تروریست‌ها عمل کردیم. رفراندوم غیرالزام‌آور استقلال در کردستان عراق در میان فشارهای داخلی و خارجی علیه رهبران کرد شمال عراق امروز (دوشنبه) در حال برگزاری است. این در حالی است که دولت ترکیه علاوه بر...
 • فیلم/شیوه جالب برای مهار مسی در بازی با خیرونا
 • شیوه جالب برای مهار مسی در بازی با خیرونا دریافت 13 MB ارسال به تلگرام
 • برنامه ریزی لازم برای برگزاری باشکوه مراسم یوم العباس انجام گرفته است
 • به گزارش ایرنا، جواد غم پرور شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران زنجان افزود: تمام هماهنگی و پیش بینی ها در حوزه امنیتی و نظامی، انتظامات، صوت، زمان بندی مراسم، استقرار نیروهای امدادی و اکیپ های ذبح انجام گرفته است.وی تاکید کرد: بیش از 3هزار و 500 خادم در این حسینیه در حوزه های مختلف مشغول ارائه خدمات به زائران هستند.غم پرور تاکید کرد: با گذشت بیش از چند دهه، دسته با عظمت روز هشتم محرم حسینیه اعظم تبدیل به نمادی برای معرفی مردم خونگرم و حسینی استان زنجان شده است.رئیس هیات امنای حسینیه اعظم زنجان با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت های گردشگری مذهبی در استان، افزود: با همه تلاشی که برای اطلاع رسانی مشکلات و آگاه سازی مسئولان انجام می گیرد، هنوز زیرساخت های گردشگری اعم از محل اسکان مسافر و سایر مسائل مرتبط وجود ندارد.وی با بیان اینکه قریب 400 هزار عزادار در روز برگزاری مراسم حضور دارند، گفت: برای زائرانی که مهمان 2 روزه زنجان هستند، در نهایت با احتساب هتل ها و مهمانپذیرها حدود پنج هزار تخت وجود دارد، که پاسخگوی گردشگران مذهبی نیست.غم پرور افزود: رسانه ها صدای رسای جامعه هستند و خوب است این مسائل را به گوش مسئولان برسانند، تا دیر نشده تصمیم و اقدام جدی در این باره انجام دهند.وی با تبیین ضرورت اجرای طرح نیابتی ذبح احشام در حسینیه باهدف رعایت مسائل بهداشتی، ادامه داد: این طرح به منظور راحتی ادای نذر عزاداران اجرا می شود، تا نیازی به حضور فیزیکی افراد نباشد.رئیس هیات امنای حسینیه اعظم زنجان گفت: بیش از 24 هزار نفر توسط پزشک عمومی طی 15 روز نخست محرم سال گذشته در درمانگاه این حسینیه به طور رایگان ویزیت شدند.به گزارش ایرنا، دسته عزاداری چند صد هزار نفری حسینیه اعظم زنجان همه ساله با شکوه و عظمت خاصی با حضور یکپارچه مردم، روز هشتم محرم برگزار می شود....
 • معاون استاندار سیستان و بلوچستان:اقدامات لازم برای تامین امنیت زائران پاکستانی فراهم شده است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، علی‌اصغر میرشکاری ظهر امروز در جلسه ستاد اربعین سیستان و بلوچستان که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: انتشار دقیق و درست اخبار ورود و خروج زائران خارجی بسیار مهم است و در کنار آن مستند سازی و تبلیغات از اقدامات انجام شده برای زائران باید انجام شود زیرا خدمات‌دهی به زائران ابا عبدالله حسین (ع) که از این استان می‌گذرند به نسبت سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است. معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این استان به دلیل اینکه در مسیر ورود زائران قرار دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: 120 هزار زائر پاکستانی سال گذشته از طریق سیستان و بلوچستان عازم کربلای معلی شدند که پیش‌بینی می شود امسال 30 درصد افزایش پیدا کند. این مسؤول افزود: سیستان و بلوچستان یکی از استانهای مهم پذیرش زائران امام حسین (ع) در این ایام است که باید این مسئله را جدی گرفته و به بهترین نحو از زائران میزبانی و پذیرایی کنیم. وی ادامه داد: اهمیت این استان در بخش‌های مختلف به ویژه مباحث فرهنگی، بهداشت و درمان و امنیت برای میزبانی از زائران بسیار زیاد است. میرشکاری اضافه کرد: امنیت زائران سال‌های قبل بسیار خوب تامین شد و به برکت تلاش نیروهای رزمنده، مرزبانی، قرارگاه منطقه‌ای قدس، بسیج، نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان (عج) شرایط امنیتی خوبی در استان حاکم بوده و این وضعیت زمینه را برای سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در منطقه فراهم کرده است. معاون امنیتی- انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: برای تامین امنیت مطلوب امروز در سیستان و بلوچستان، شهدای بسیاری را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده‌ایم و به برکت خون این عزیزان حضور سرمایه‌گذاران خارجی را در استان شاهد هستیم. میرشکاری اضافه کرد: این ستاد با همکاری تولیت آستان قدس رضوی بسته‌های فرهنگی از جمله یک جلد قرآن کریم با ترجمه...
 • ترکیب احتمالی پرسپولیس برای دیدار با الهلال
 • به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، برانکو ایوانکوویچ ترکیب تیم خود را برای بازی حساس فردا شب مقابل الهلال مشخص کرده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد علیرضا بیرانوند به مانند بازی ‌های قبل پرسپولیس در این بازی هم از دروازه سرخپوشان حراست خواهد کرد. شجاع‌ خلیل‌زاده، حسین ماهینی در مرکز خط دفاع و صادق محرمی و شایان مصلح مدافعان کناری خواهند بود. در خط هافبک برانکو قصد دارد از محسن ربیع‌خواه، وحید امیری، محسن مسلمان و فرشاد احمدزاده استفاده کند. گادوین منشا و علی علیپور هم زوج خط حمله پرسپولیس در این بازی حساس خواهند بود. بشار رسن، احمد نوراللهی ، سید‌جلال حسینی و سیامک نعمتی می‌توانند جزو گزینه‌های تعویضی پرسپولیس در بازی فردا باشند. خبرورزشی 110
 • جدیدترین گزینه های احتمالی برای تصدی وزارت نیرو اسامی
 • به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ دولت دوازدهم در زمان معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس، حبیب الله بیطرف را به عنوان وزیر نیرو به ساکنان بهارستان پیشنهاد کرد اما در زمان بررسی کارنامه وزرای پیشنهادی، نمایندگان به سابقه و برنامه‌ی بیطرف برای تصدی این وزارتخانه اعتماد نکردند. بعد از مشخص شدن سربازان خط مقدم دولت دوازدهم، رئیس جمهور برای هدایت تنها وزارتخانه‌ای که بی وزیر مانده بود، ستار محمودی را به عنوان سرپرست منصوب کرد تا نیرویی‌ها سه ماه این‌گونه سپری کنند. اکنون با گذشت بیش از سی روز از این موضوع هنوز هیچ گزینه برای وزارت نیرو معرفی نشده است. روزی اصحاب رسانه، عدم معرفی وزیر زن برای این وزارتخانه را توئیت می کنند و روزی دیگر اسامی گزینه های همیشه مدعی و احتمالی را قطعی می دانند، فارغ از همه‌ی این هیاهوها، این نکته را باید متذکر شد که وزارتخانه‌ای به این عریض و طویلی نباید با سرپرست اداره شود چرا که این وزارتخانه هم اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و باید کسی برای سکانداری این وزارتخانه انتخاب شود که به تمام بخش‌ها اشراف کامل داشته باشد. براساس این گزارش، صنعت برق و آب تامین کننده اساسی‌ترین نیازهای جامعه است و امنیت، پایداری، پایایی و تاب آوری این صنایع باید همواره مورد توجه باشد. مدیریت عالی وزارت نیرو به عنوان متولی این امر بسیار حساس است، باید فردی آن را هدایت نماید که استراتژیست، برنامه ریز، کلان نگر و دانش بنیان باشد. تحول مدیریتی اولین شرط لازم برای تغییر ساختار فنی و منابع انسانی آن است. نگاه ویژه به تعامل بین بخش خصوصی و دولتی باید منجر به پیشبرد اهداف تعیین شده آن گردد. همچنین بهره برداری از شبکه های برق و آب باید از نگاه حاکمیتی به فضای بنگاه داری تغییر یافته تا با فعال شدن بخش خصوصی بازارهای برق و...
 • سبحانی فر:مرجع قیمت گذاری کالاها نامشخص است
 • به گفته یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بلاتکلیف ماندن نصب برچسب روی کالا هنگام تولید یا هنگام فروش را علت تاخیر در اجرای مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده از روی کالاها دانست. رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: وقتی نمی‌توان قیمت یک کالا را در مبدا تولید که یا کارخانه یا کارگاه تولیدی است، تعیین کرد چطور انتظار می‌رود این «قیمت‌گذاری» در شبکه توزیع و توسط میلیون‌ها فروشنده انجام شود؟ نماینده مردم سبزوار در مجلس یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت قبل حذف برچسب قیمت را محدود به چهار گروه کالایی کرد اما باید پرسید که چه اتفاقی باعث این تصمیم نعمت‌زاده شد؟ وی پاسخ داد: تبانی‌ها و سوء استفاده‌های برخی فروشندگان و کارخانه‌داران در «قیمت‌گذاری» باعث دخالت وزارت صنعت و معدن دولت یازدهم و به اجرا درآوردن این تصمیم از مهرماه سالجاری شد اما به دلیل برخی اشکالات، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم اجرای آن را به تاخیر انداخت. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه «درج نشدن قیمت مصرف کننده روی کالاها و اجناس غیرقابل قبول است» گفت: در مقطعی که مصوبه حذف قیمت مصرف کننده به تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم رسید پیشنهادات مختلفی مطرح بود مبنی بر اینکه بهتر است «قیمت» یا در ابتدای تولید و توسط تولید کننده روی اجناس درج شود یا در مرحله فروش و توسط فروشنده روی کالا نصب شود. سبحانی‌فر اجرایی شدن مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده از روی کالاها بدون اعمال اصلاحات مدنظر وزیر جدید صنعت و معدن را موجب افزایش سوء استفاده‌های قیمتی، زیر سوال رفتن حقوق مصرف‌کننده و نابسامانی در پاسخگویی متولیان دانست. وی متذکر شد: مصوبه حذف برچسب قیمت مصرف کننده مصوبه کارشناسی نیست و نمی‌تواند و نباید اجرایی شود. اگر این مصوبه با ساز و کاری که در مصوبه وزارت صنعت...
 • همکاری ایران و ترکیه برای مقابله با گروهک پ ک ک و تحولات احتمالی کرکوک
 • خبرگزاری میزان- نخست‌وزر ترکیه برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان را غیرقانونی و غیرمشروع اعلام کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، بینالی یلدریم روز دوشنبه در واکنشن به برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق گفت که سماجت مسئولان کردستان زمنیه را برای درگیری نزدیک ایجاد می‌کند. نخست‌وزیر ترکیه همچنین اعلام کرد که تهران و آنکارا در زمینه مقابله با کروهک «پ ک ک» و تحولات احتمالی کرکوک با هم همکاری خواهند کرد. در حال تکمیل...
 • انتظار کارکنان قراردادی ادارات دولتی برای تبدیل وضعیت استخدامی
 • به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارکنان قراردادی اداره‌های سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان خواهان تبدیل وضعیت و برخورداری از قراردادهای رسمی کار هستند. تعداد این افراد که برابر مقرارت قانون کار مشغول‌کارند، نزدیک به 150 نفر برآورد می‌شود و در عین حال همه آنها جزء یک جمعیت چند ده‌ هزار نفری از کارگران قراردادی به شمار می‌روند که از سالهای گذشته تاکنون در ادارات دولتی مختلف سراسر کشور، مشغول کارند. تبدیل وضعیت استخدامی از کارگر قرارداد موقت به قرارداد رسمی مطالبه‌ای است که تمامی این سالها از جانب اعضای این گروه شغلی دنبال شده است، در این‌باره کارکنان قراردادی جهاد کشاورزی خوزستان به ایلنا می‌گویند: فقط در این سازمان حدود 150 نفر هستیم که بیشتر از ۱۰ سال است که به صورت‌های کار موقت، کار معین و کار مشخص، مشغول کاریم. آنها افزودند: با وجود تشابه نزدیکی که میان حرفه ما با برخی مشاغل کارکنان رسمی جهاد کشاورزی وجود دارد اما دستمزدهایی که به ما پرداخت می‌شود به هیچ وجه با نیروهای رسمی قابل مقایسه نیست؛ برای نمونه کارمندان قراردادی بین 900 تا 1 و نیم میلیون تومان دستمزد می‌گیرند اما نیروهای رسمی بیش از ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیرند. کارکنان قراردادی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه بارها مسئله تبدیل وضعیت استخدامی خود را از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات مختلف دولتی، مطالبه کرده‌ا‌ند، افزودند: در این‌باره علاوه بر نمایندگان استان خوزستان، با سلمان خدادادی (رئیس سابق کمیسون اجتماعی مجلس) هم نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم که نتیجه آن وعده پیگیری تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان قراردادی دستگاه‌های دولتی در لایحه دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری بود. علاوه بر پرداخت دستمزدهای پایین، مسئله فقدان امنیت شغلی نیز ازجمله نگرانی‌هایی است که عموم کارکنان قراردادی دستگاه‌های دولتی امروز با آن مواجه‌ هستند. کارکنان جهاد کشاورزی استان خوزستان می‌گویند: برای مثال قرارداد‌های زیر یک سال و سه ماهه موجب شده امنیت شغلی نداشته‌...
 • داماد ترامپ از ایمیل شخصی برای مقاصد دولتی استفاده کرده است
 • خانواده رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر در معرض اتهام قرار گرفت و این بار از بابت اقدام داماد وی مبنی بر استفاه از ایمیل شخصی برای انجام مکاتبات دولتی. به گزارش خبرگزاری مهر، «پولیتیکو» در گزارشی اعلام کرد «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از ایمیل (رایانامه) شخصی خود برای انجام مکاتبات کاخ سفید استفاده کرده است. ظاهرا این ایمیل ها حاوی اطلاعاتی درباره پوشش رسانه ای و سازماندهی مراسم و میهمانی ها بوده است حال آنکه هنوز مشخص نیست آیا در این میان اطلاعات محرمانه دولتی نیز رد و بدل شده یا خیر. این در حالی است که ترامپ در طول کارزار انتخاباتی خود انتقادات شدیدی را شامل حال «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات از بابت استفاده از ایمیل شخصی در دوره تصدی پست وزارت امور خارجه آمریکا کرد. نهایت آنکه تحقیقاتی که اف بی آی پیرامون استفاده هیلاری از ایمیل شخصی برای مقاصد دولتی انجام داد، بزرگترین ضربه را به ستاد انتخاباتی وی وارد و نتیجه انتخابات را به ضررش تمام کرد. حالا نه تنها وکیل کوشنر صحت ادعای پالیتیکو را تایید می کند، بلکه این رسانه آمریکایی می گوید علاوه بر داماد ترامپ، دیگر اعضای کاخ سفید از قبیل «رینس پریباس» رئیس دفتر سابق ترامپ و «استیو بانون» استراتژیست سابق وی هم در برخی مواقع از ایمیل شخصی برای مقاصد دولتی استفاده کرده اند. هنوز مشخص نیست موافقین و مخالفین دولت ترامپ در مواجهه با این مسئله چه عکس العملی نشان خواهند داد. گفتنی است ترامپ با اتهام ارتباط با روسیه در دوره کارزار انتخاباتی مواجهه است و از این بابت مورد انتقاد دموکرات ها است.
 • ضرورت تعامل ایران و اندونزی برای برقراری صلح و آرامش
 • مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و دسرا پرچایا مدیر کل آسیا، اقیانوسیه و آفریقا و رئیس اندونزیایی کمیته مشورتی سیاسی ایران و اندونزی دیدار کردند. به گزارش ایسنا، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و دسرا پرچایا مدیر کل آسیا، اقیانوسیه و آفریقا و رئیس اندونزیایی کمیته مشورتی سیاسی ایران و اندونزی در دیدار بعد از ظهر امروز خود بر ارتقاء همکاریهای اقتصادی و تجاری در کنار همکارهای بسیار خوب و سازنده دو کشور در زمنیه سیاسی در چارچوب دو و چندجانبه تاکید کردند. مرتضی سرمدی در این دیدار که بعد از برگزاری هفتمین نشست کمیته مشورتی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و اندونزی در محل وزارتخارجه انجام شد، با برشمردن تشابهات و زمینه های بسیار همکاری دو کشور، ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت و روند رو به رشد روابط دوجانبه در ۳ سال گذشته، با توجه به نامتناسب بودن حجم مبادلات با زمینه و پتانسیل های فراوان فیمابین دو کشور برای همکاری، اظهار داشت بایستی از کلیه ظرفیت ها برای افزایش سطح مبادلات تجاری و بازرگانی و ارتقاء همه جانبه روابط دو کشور بزرگ اسلامی بهره برداری کرد. وی با اشاره به چالشهای موجود در جهان اسلام و مناطق خاور میانه و شرق آسیا، بر ضرورت تعامل و رایزنی و اقدام مشترک دو کشور بزرگ اسلامی برای برقراری صلح و آرامش در مناطق یادشده با توجه به نگاه اعتدالی و اسلام رحمانی حاکم بر دو کشور تاکید کرد. دسرا پرچایا نیز در این ملاقات از حضور و مشارکت ایران در اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمان ریاست اندونزی و همچنین حمایت جمهوری اسلامی ایران از نامزدی اندونزی در مجامع بین المللی بویژه عضویت غیر دائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکر و قدردانی کرد. انتهای پیام
 • عراق برای برای سرمایه گذاری مشترک در ۲ میدان نفتی با ایران قرارداد امضا می کند
 • به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از بلومبرگ، جابراللعیبی وزیر نفت عراق اعلام کرد: عراق به زودی با ایران قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک برای دو میدان نفتی امضا می‌کند. وزیر نفت عراق به زمان امضای این قرارداد اشاره‌ای نکرد. وزیر نفت عراق همچنین گفت: در حال مذاکره با کویت برای توسعه 4 میدان و نیز حمل گاز طبیعی مازاد به کویت هستند. به گفته جابراللعیبی دولت عراق همچنین در حال مذاکره با رویال دات‌شیل برای توسعه میدان مجنون است. وزیر نفت عراق همچنین تأکید کرد: ما هیچ مسأله‌ای در پیدا کردن شرکت‌های بین‌المللی نداریم و دولت عراق توانایی کنار گذاشتن شرکت‌های مهم را دارد. عراق در نظر دارد که ظرفیت تولید نفت خود را تا پایان امسال به روزانه 5 میلیون بشکه برساند. اما وزیر نفت عراق معتقد است که این تولید تأثیری در قیمت بازارهای جهانی نخواهد داشت چرا که عراق همه این تولید اضافه را صادر نخواهد کرد. بر اساس آمارهای بلومبرگ، عراق 4.49 میلیون بشکه در روز در ماه آگوست نفت تولید کرده است. وزیر نفت عراق معتقد است که وضعیت تولید نفت این کشور در حالت پایدار است و به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد که سهم عراق را در بازارهای جهانی بگیرد. اللعیبی همچنین می‌گوید: به تعهدات اوپک هم برای ثبات بازارهای جهانی متعهد خواهد ماند. عراق به دنبال بازسازی صنایع انرژی پس از دهه‌ها چالش و درگیری در کشورش است و اللعیبی تلاش کرد یک روز قبل از همه‌پرسی در کردستان عراق این اطمینان را به بازارهای جهانی بدهد. انتهای پیام/ سرمایه‌گذاری مشترک عراق در 2 میدان نفتی ایران
 • ضرورت مناسب سازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای معلولان و کم توانان جسمی
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، علی نبیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید پیگیر‌های خوبی در جهت مناسب سازی مسیرها، دستگاه‌های دولتی و بانک در استان صورت گرفت، گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته استان مازندران در این حوزه در شمار استان‌های برتر کشور قرار دارد. وی با بیان اینکه علیرغم اقدامات صورت گرفته، هنوز کار زیادی در این حوزه باقی مانده است و باید با طرح این پرسش که آیا یک فرد معلول و کم توان جسمی می‌تواند در همه محل‌هایی که نیاز دارد به آسانی حضور یابد، به سراغ تحقق هدف گذاری‌های این بخش رفت، افزود: دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌ها و سازمان ها، خود ارزیابی کاملی از میزان تحقق امور این بخش داشته باشند. معاون استاندار مازندران با اشاره به اینکه در این حوزه نباید همواره معطل اعتبارات باشیم و با مدیریت جهادی برخی امور را سامان دهیم، گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی باید در راستای تسهیل استفاده معلولین از خدمات حمل و نقل عمومی از الگو‌های مناسب و موفق بهره گیری نماید. نبیان با اشاره به گردشگر پذیر بودن مازندران، افزود: با توجه به این که مازندارن در این بخش خدمات ملی ارایه می‌دهد ضرورت مناسب سازی اماکن عمومی و فضا‌های شهری بیش از سایر استان‌ها در آن ضرورت دارد. وی با اشاره به این که رشد جمعیت مازندران به سمت سالمندی رو به افزایش است، تاکید کرد: مناسب سازی فضا برای سالمندان نیز باید در دستور کار دستگاه‌های مسئول باشد. انتهای پیام/آ اختصاص اعتبار ویژه برای مناسب سازی مسیر ها‌ی معلولان
 • برای موفقیت برنامه های اشتغالزایی تلاش می کنیم/ضرورت توجه به ظرفیت های صنعت پوشاک
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، عیسی منصوری (معاون توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) که صبح امروز برای بازدید از کارخانه روناک جین به منطقه باقرآباد شهر ری رفته بود، در جریان بازدید از بخش‌های مختلف این کارخانه با اشاره به برنامه‌های اشتغال فراگیر دولت گفت: صنعت پوشاک یکی از بخش‌هایی است که در برنامه اشتغال دولت جای ثابت دارد چراکه ظرفیت ایجاد شغل در آن بالا است. وی افزود: کارخانه روناک جین و چند کارخانه دیگر هم در چارچوب برنامه‌های توسعه اشتغال به جذب نیرو می‌پردازد و همزمان با استفاده از پتانسیل‌های دولت به بازارهای بین المللی متصل می‌شود. معاون توسعه اشتغال وزیر کار اضافه کرد: کارخانه روناک جین در گذشته به علت مشکلات اقتصادی دچار ریزش نیرو شده بود اما حالا با تعاملی که با دولت در زمینه اشتغالزایی برقرار کرده است می‌تواند از ظرفیت‌های برند پوشاک ال سی واکی برای فروش محصولات خود در خارج از ایران بهره مند شود و این پتانسیل روناک جین را قادر می سازد همزمان تعداد کارگران خود را افزایش دهد. وی افزود: حدود ۱۶ شرکت تولید پوشاک هم اکنون در طرح‌های اشتغال دولت مشارکت دارند که به زودی تعداد آنها افزایش چشمگیری خواهد داشت. وی با بیان اینکه بازدید از کارخانه‌های تولید پوشاک در آینده از برنامه‌های این وزارتخانه است، گفت: کارخانه‌های دیگری در شهرهای اصفهان، مشهد و ... وجود دارد که همگی آنها نیازمند نیروی کار ماهر برای اتصال به بازارهای جهانی هستند البته این نیروی کار نیازمند کسب مهارت نیز هست. وی افزود: به زودی مرکز آموزش صنعت پوشاک ایران را هم راه می‌ا‌ندازیم و از تمامی دستگاه‌های مرتبط برای گسترش آموزش‌ها و جذب نیروی کار بهره می‌بریم. وی در ادامه در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایلنا که چه تضمینی برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های اشتغال دولت پیش بینی شده است، گفت: تمام تلاش ما این است برنامه‌های...
 • گزینه احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ حضرتی:گزینه کم نداریم/کیانوش راد:نامزدی لاریجانی محتمل است
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - ایلنا نوشت:محمد کیانوش‌راد درباره انتشار عکس علی لاریجانی در کنار سیدمحمد خاتمی و مطرح شدن برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این که رئیس مجلس دهم کاندیدایی است که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ با وی ائتلاف خواهند کرد، گفت: مشی، منش و روش آقای خاتمی به گونه‌ای بوده است که حتی مخالفان ایشان نیز برایش احترام خاصی قائل بوده و هستند. وی ادامه داد: روزی که محمود احمدی‌نژاد به سمت آقای خاتمی برود دور از ذهن نیست و این به معنای نقطه قوت جریان اصلاحات و شخص آقای خاتمی است. مشی و منش آقای خاتمی از ابتدا مبتنی بر روش اعتدالی بوده است اگرچه جریانات مخالف اصلاحات با تندی با وی و این جریان برخورد نموده‌اند، اما گذر زمان نشان داد آقای خاتمی روشی مبنی بر آشتی ملی در پیش داشته و دارد. کیانوش‌راد با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۴ سال آینده گفت: کاندیداتوری علی لاریجانی در سال ۱۴۰۰ دور از ذهن نیست اما چنین جریاناتی را نباید از هم اکنون تحلیلی-انتخاباتی که مورد نظر اصلاح‌طلبان است، ارزیابی کرد. همچنين نامه‌نیوز نوشت: عضو شاخص حزب اعتماد ملی تاکید دارد اصلاح‌طلبان گزینه‌های قوی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم دارند. الياس حضرتي، عضو هيات رئيسه فراكسيون اميد با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر اینکه احتمالا یکی از گزينه های اصلاح طلبان در انتخابات ١٤٠٠ علی لاریجانی خواهد بود، گفت:قطعا اصلاح طلبان گزينه هاي مهمي دارند ولي تا آنجايي كه من خبر دارم راجع به ١٤٠٠هنوز بحث جدي در مورد شخص خاصي در محافل اصلاح طلبي صورت نگرفته است. حضرتي در مورد حمايت و نزديكي برخي از گروههاي اصلاح طلب از لاريجاني نيز گفت: اينها نظرات شخصي افراد است.اصلاح طلبان چيزي كه زياد دارند نيرو است. اين عضو هيات ريسه فراكسيون اميد در مورد گزينه هاي قوي اصلاح طلبان براي ١٤٠٠گفت: آقاي جهانگيري ،عارف و دهها اصلاح طلب...
 • شیب تورم صعودی شد/نگران تورم باشیم/کدام کالاها بیشتر یا کمتر گران شدند
 • پول نیوز– مرکز آمار اعلام کرده که تورم شهریورماه 96 معادل 8 درصد بوده است. این تورم در شهرها 7.8 و در روستاها 8.9 درصد بوده است. کمترین تورم 5 سال گذشته کِی اتفاق افتاد؟ کمترین تورم در طی 5 سال گذشته، در بهمن و اسفند سال 95 رقم خورده است. در آن دو ماه، تورم اقتصاد کل کشورمان، تنها 6.9 درصد بود. شیب تورم، صعودی شده از بهمن و اسفند 1395، تورم بر خلاف ماه های پیش از آن، روند افزایشی به خود گرفت. به طوریکه از فروردین 96 با ثبت نرخ 7.1 درصدی به 8 درصد در شهریور 96 افزایش یافت. باید نگران تورم باشیم؟ واقعا نه! چون سرعت افزایش تورم، دهم درصدی است. به طوری که از بهمن سال گذشته که تورم 6.9 درصد بود، تازه در شهریور امسال به 8 درصد رسیده. آمارها را که ببینیم در می یابیم که در طول 7 ماه گذشته، فقط 1.1 درصد رشد تورم را تجربه کرده ایم. بیشترین تورم را چه کالاهایی دارند؟ تورم گروه سبزیجات از همه کالاهای اقتصاد ایران بیشتر است. در 12 ماهه منتهی به شهریورماه امسال نسبت به 12 ماهه منتهی به شهریور پارسال، قیمت سبزیجات، 21 درصد بیشتر شده. پس از سبزیجات نیز گوشت قرمز و مرغ 16.3 درصد رشد کرده است. کمترین تورم برای چه گروه کالایی بوده؟ در شهریورماه امسال، قیمت های کالاهای مربوط به حوزه ICT یا ارتباطات، کمترین گرانی را داشته اند. قیمت کالاهای این گروه، در 12 ماهه منتهی به شهریورماه امسال نسبت به 12 ماهه منتهی به شهریور پارسال، فقط 2.2 درصد بیشتر شده. پس از این گروه، اجاره بهاء و قیمت خرید واحدهای مسکونی، با رشد 4.2 و 4.3 درصدی، کمترین گرانی را تجربه کرده اند.