خبرگزاري آريا - عليرضا مسعودي حالا ديگر به يکي از چهره‌هاي شناخته‌شده تلويزيون تبديل شده است؛ فيلمنامه‌نويسي که بيش از هر چيز با اجراهاي طنز نمايشي‌اش در برنامه خندوانه معروف شد. با اين حال، مسعودي در وهله اول نويسنده است و تاکنون سريال‌هاي طنز متعددي به قلم وي روانه آنتن شده است؛ مجموعه‌هايي چون «قرارگاه مسکوني»، «سه‌دونگ سه‌دونگ»، «آقا و خانم سنگي» و اين شب‌ها «سفر در خانه» به عنوان تازه‌ترين اثر او از شبکه نسيم در حال پخش است.

مسعودي علاوه بر نويسندگي اين سريال در آن بازي هم کرده است.
ايده اصلي نگارش سفر در خانه چطور به ذهنتان رسيد؟ آيا اين مجموعه را بر اساس اتفاقي واقعي در زندگي خودتان نوشتيد يا همه‌چيز تخيل ذهنتان است؟
ايده اوليه نگارش اين مجموعه به سال‌ها قبل برمي‌گردد. ايده‌اش بر اساس هيچ اتفاق واقعي و ملموسي نبود. من نويسنده‌ام و مانند همه نويسندگان ديگر به طرح داستان فکر کردم و ايده و ساختارش در ذهنم شکل گرفت.
سوال قبلي را از اين جهت پرسيدم که بارها گفته‌ايد فيلمنامه قرارگاه مسکوني را بر اساس خاطرات خودتان از دوران سربازي نوشته بوديد. . .
نه، سفر در خانه هيچ پايه و اساس واقعي نداشته است. اتفاقا نگارش اين مجموعه را نخستين بار 9 تا10 سال قبل و بعد از پايان ساخت قرارگاه مسکوني کليد زدم، اما در آن دوره شرايط ساختش مهيا نشد تا اين‌که سال گذشته کار به مرحله ساخت رسيد.
وقتي بنا شد بعد از 9 تا 10 سال کار را جلوي دوربين ببريد، قطعا لازم بود تغييراتي در متن ايجاد و بخش‌هايي از آن را به‌اصطلاح به روز رساني کنيد. داستاني که اکنون روي آنتن مي‌بينيم، چه تفاوت‌هايي با طرح اوليه‌تان دارد؟
خيلي نه. به هر حال کليت ماجرا همين بود؛ داستان خانواده‌اي که تصميم دارند بعد از سال‌ها به مسافرت بروند و حالا مشکلاتي بر سر راهشان ايجاد شده است. با اين حال جزئياتي هم در ذهن داشتم که در شرايط امروز چندان نمي‌شد اجرايشان کرد و لازم بود سراغ مسائل جديدتر بروم.
مثالي هم مي‌آوريد؟
مثلا حدود 12 سال قبل استفاده از گوشي تلفن همراه بسيار کمتر بود، اما الان اين‌طور نيست و کارکردي وسيع‌تر پيدا کرده است. جزئياتي از اين دست زياد در ذهن داشتم.
به نظرم مجموعه سفر در خانه با توجه به داستان و حال و هوايش، قابليت پخش در ايام نوروز را هم داشت. خودتان چنين عقيده‌اي نداريد؟
اتفاقا ما در ابتداي کليد خوردن و شروع به ساخت مجموعه، به فکر پخش آن در ايام نوروز بوديم اما شرايط مهيا نشد و پخش آن به اواخر تابستان افتاد. البته به نظر خودم شرايط داستان اين قابليت را داشت که تعداد قسمت‌هايش بيشتر شود و به‌عنوان مثال تا 30 قسمت هم ادامه پيدا کند. با اين حال مجبور شدم بخشي از اين ماجراها را حذف کنم تا داستان در همين 18ـ17 قسمت به پايان برسد.
در انتخاب بازيگران اين مجموعه هم نقشي داشتيد؟
بله، با تهيه‌کننده‌ها و کارگردان همفکري کرديم و اين گروه را در کنار هم چيديم.
و نقش اکبر را از ابتدا براي خودتان در نظر داشتيد؟
بله، براي خودم پارتي‌بازي کردم! (مي‌خندد. )
شخصيت اکبر چه ويژگي‌هايي دارد؟ از آنجا که خودتان نويسنده مجموعه هستيد، چقدر در نوشتن اين شخصيت از ويژگي‌هاي واقعي شخصيت خودتان بهره جسته‌ايد؟
شخصيت اکبر خيلي شبيه خودم نيست، با اين حال شباهت‌هايي هم دارد. به عنوان مثال او هم مثل تمام بچه‌هاي متولد شهرستان سادگي‌هايي دارد که براي خودم هم غريب نبود و سعي کردم جزئيات شخصيتش را قابل لمس و عيني بازي کنم.
البته اين سادگي در کنار علاقه‌اي که اکبر به پريسا (با بازي شهرزاد کمال‌زاده) پيدا کرده، جذابيت و نمک خاصي هم به شخصيتش داده است.
دقيقا همين‌طور است.
داستان سفر در خانه در نگاه اول روايت پيچيده‌اي ندارد و کاملا يک‌خطي و ساده است؛ با اين حال همين اتفاقات ساده کاملا ملموس از آب درآمده و جنس شوخي‌هايش مخاطب را جذب کرده است. دليل اين موفقيت در عين سادگي کار را در چه مي‌دانيد؟
بخشي از اين قضيه به اين دليل است که مخاطب مي‌تواند با کار همذات‌پنداري داشته باشد و حس کند که با شخصيت‌هايش آشناست. احتمالا اگر شما هم به اطراف خود نگاهي کنيد، مي‌توانيد نمونه‌هايي شبيه شخصيت‌هاي اين داستان را به شکلي ملموس ببينيد؛ شخصيت‌هايي که ممکن است شبيه هريک از اعضاي خانواده يا نزديکانتان‌ باشند. اين آدم‌ها بالاخره جايي در اجتماعمان وجود دارند و جنس ماجرايي که برايشان پيش مي‌آيد هم ملموس است. همه ما در زندگي‌ خود سفر رفته‌ايم و براي هرکدام‌ما اتفاقاتي طي سفر رخ داده است. در نگارش اين داستان سعي کردم همه‌چيز را واقعي ببينم و به همين دليل است که فضاي داستان مي‌تواند مخاطبان را جذب کند.
در لحظاتي از داستان، رشته مصيبت‌هاي رخ داده بر سر شخصيت‌ها بيش از حد پي در پي و پشت سر هم مي‌شود. در حين نگارش اين اتفاقات دلتان براي شخصيت‌هاي مجموعه‌تان نمي‌سوخت؟!
اتفاقا چرا! ضرب‌المثل معروفي هست که مي‌گويد «هرچي سنگه مال پاي لنگه» و وصف حال شخصيت‌هاي مجموعه هم دقيقا همين است. البته اين روال اتفاقات بد هنوز ادامه دارد و هرچه در داستان پيش برويم، اتفاقات تازه‌تري برسر راهشان رخ مي‌دهد. با اين حال، اين روال قصه است و رخ دادن همين اتفاقات است که تماشاي يک مجموعه را جذاب مي‌کند.
الان که سريال به پخش رسيده و روي آنتن رفته است، از نتيجه نهايي کار رضايت داريد؟ بازخوردهايي که از جانب مخاطبان از مجموعه مي‌بينيد به‌چه صورت است؟
الان با گسترش فضاي مجازي بستر جديدي ايجاد شده است و مي‌بينيم که در اين فضا مردم با هم هيچ تعارفي ندارند. ما ايراني‌ها هنوز در ارتباطات رودررو و چهره به چهره با هم تعارف‌هايي داريم و مواردي را رعايت مي‌کنيم، اما خوشبختانه در فضاي مجازي شرايط به‌اين‌گونه نيست و مردم صادقانه حرفشان را مي‌گويند. اتفاقا همين چند شب پيش امير نوري در صفحه مجازي‌اش پستي گذاشت و از مردم خواست که نظرشان را در خصوص مجموعه بگويند. جالب اين‌ که از حدود 400 نظري که مردم براي امير گذاشتند، تقريبا 350 نفر گفته بودند مجموعه عالي است، عده ديگري اعلام کرده بودند مجموعه را نمي‌بينند و تعداد خيلي کمتري هم که نظرشان کاملا محترم بود، نسبت به کار ابراز نارضايتي کرده بودند و آن را دوست نداشتند. خوشبختانه بازخوردهايي که از کار ديده‌ام خوب است، مردم مجموعه را دوست دارند و توانسته‌ايم مخاطبان خاص خودمان را پيدا کنيم.
اين روزها مشغول چه کاري هستيد؟
اخيرا بازي در مجموعه «آرماندو» به کارگرداني احسان عبدي‌پور را به پايان رسانده‌ام. فعلا دارم استراحت مي‌کنم و بعد بايد ببينم پيشنهاد خوبي براي کار هست يا نه؛ اگر پيشنهاد خوبي نباشد خودم مشغول نوشتن مي‌شوم و دوباره با پارتي‌بازي يکي از نقش‌ها را براي خودم در نظر مي‌گيرم! (مي‌خندد. )
زهرا غفاري

کلیدواژه: سفر در خانه | شخصیت ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۶۷۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

در همین زمینه

 • علی عسگری:در دور اول سهل انگاری کردم
 • رکابزن ملی پوش ایران پس از زمین خوردن گفت: امروز، روز من نبود و دوست داشتم مردم ایران را خوشحال کنم. به گزارش ایسنا، علی علی عسگری پس از چهارمی در اسپرینت بازی‌های داخل سالن آسیا بیان کرد: دور اول سهل انگاری کردم و حریف قزاق از موقعیت خوب استفاده کرد. در دور دوم متاسفانه زمین خوردم و رکابزن قزاق هم با من زمین خورد. دور سوم خیلی پایاپای بود و شاید امروز، روز من نبود. او با اشاره به امکانات تیم قزاقستان تصریح کرد: شرایط تمرینی و امکانات قزاق‌ها از ما بیشتر است برای همین است که وقتی مدال می‌گیریم خیلی خوشحال می‌شویم چون با شرایط ضعیف‌تر نسبت به آنها کار می‌کنیم. دوست داشتم مردم ایران را خوشحال کنم اما انگار امروز قسمت نبود. علی عسگری سپس برای مداوای کمر و پای خود به درمانگاه مراجعه کرد. انتهای پیام
 • کاش مرحوم آقاسی را درک می کردم
 • من دوست داشتم زندگی سه نفر را کار کنم، تقی رستگار به عنوان راننده و همراه حاج احمد متوسلیان؛ باقر شیبانی به عنوان همراه شهید همت و قاسم صادقی به عنوان کسی که دنبال شهید عباس کریمی بود. به گزارش جهان نيوز؛ سالِ گذشته ی دفاعی (۳۱ شهریور ۹۵ تا امروز) انتشارات نارگل یکی از فعال ترین و پویاترین ناشران خصوصی بود که در حوزه دفاع مقدس، کتاب های متنوع و قابل تحسینی منتشر کرد. به همین بهانه چند روز پیش به دفتر این انتشارات در حوالی میدان انقلابِ تهران رفتیم تا با مدیرش گفتگو کنیم. همین مقدمه کوتاه برای ورود به حرف های مفصل ما کافی است... -چه شد که به فکر تأسیس انتشارات افتادی؟ وقتی که در نشر یا زهرا کار می کردم، ایراداتی به نظرم در محتواها بود. البته آنجا فردی مثل برادر صمدی حضور داشت که نظارت می کرد اما باز هم مشکلاتی دیده می شد. چند بار که آن اشکالات را گفتم احساس کردم دوستان رنجیده می شوند و همین هم باعث شد از آن مجموعه جدا شوم. قبل از آن هم ۲۷ ماه در مجله پلاک هشت بودم و دوست داشتم همین کار را ادامه بدهم. آنجا همه کاری می کردم. اسم من چند شماره مدیر اجرایی بود و چند شماره هم سردبیر (که لطف آقای حسین بهزاد بود) و الا من جایگاه سردبیری نداشتم. اما من هر کاری که بود انجام می دادم و نمی گذاشتم کاری روی زمین بماند؛ همانطور که آقای بابایی هم هر کاری از دستش بر می آمد انجام می داد. من دوست داشتم در ادامه هم مجله داشته باشم اما دیدم کار پیچیده ای است و نمی شود با دست خالی آن را منتشر کرد. من از دانشگاه به فکر تولید بودم و حتی سراغ تولید وسائل برقی هم رفتم اما سرمایه ام کم بود. وقتی...
 • سحر قریشی:معشوقه ای پیدا کردم به اسم
 • سحر قریشی بازیگر کشورمان با انتشار عکس و متنی صفحه شخصی اش را بروز کرد. آفتاب‌‌نیوز : سحر قریشی بازیگر کشورمان با انتشار عکس و متنی صفحه شخصی اش را بروز کرد. سحر قریشی نوشت: ***** معشوقه ای پیدا کرده ام به نام روزگار این روزها مرا در آغوش خویش سخت به بازی گرفته است چهره سحر قریشی
 • هیولای درون استقلال را لمس کردم
 • به گزارش پارس نیوز، سیروس دین محمدی مربی سابق تیم فوتبال استقلال درباره شرایط این تیم گفت: از بابت شرایط استقلال واقعا ناراحت هستم. هر جا میرویم ما را به عنوان یک استقلالی نگاه می کنند و حرف های نا امید کننده ای پیرامون تیم می شنویم. از شرایط به هم ریخته تیم و اوضاع تیم در جدول ناراحتیم. این شرایط برای استقلال و هواداران واقعا سخت است؛ اما عقیده دارم استقلال به جدول باز خواهد گشت. او افزود: استقلال تیم بزرگی است و کار سختی برای برگشت به مسابقات ندارد. با همت بازیکنان مطمئنا همه چیز درست می شود و می دانم که خود بازیکنان نیز از این شرایط ناراحت هستند. دین محمدی در واکنش به صحبت های منصوریان درباره وجود هیولای درون در استقلال عنوان کرد: زمانیکه در پرواز به سمت آبادان برای فینال حذفی بودیم، عده ای در هواپیما بودند و می گفتند که ما در صورت قهرمانی در جام حذفی نیز برکنار می شویم. ما سوم شده بودیم و مدعی قهرمانی جام حذفی نیز بودیم؛ اما حرف از رفتن ما بود. ما هیولای درون را لمس کردیم. آقای منصوریان نیز خودش می داند که این موضوع وجود دارد یا نه. پیشکسوت باشگاه استقلال در ادامه درباره عملکرد مدیرعامل استقلال، تصریح کرد: مدیرعامل باید پشت مربی باشد که افتخاری با وجود همه حرف و حدیث ها پشت سرمربی تیم بود. ما از مدیریت چه می خواهیم؟ می خواهید در محوطه جریمه گلزنی کند؟ مدیریت باید امکانات و بازیکن را فراهم کند که کرده است. دین محمدی با انتقاد از مدیران قبلی این باشگاه، گفت: بعد از شکست در انزلی، پورحیدری را در جاده برکنار کردند. این مدیریت خوب است؟ مدیریتی که حجازی را بعد از اولین باخت تهدید کرد برای استقلال مناسب است؟ مدیریتی که تیم مظلومی را در دومین سال برکنار کرد؟...
 • سعی کردم بچه ها راشاد نگه دارم/باغ کتاب کودکان را شکوفا کند
 • به گزارش بولتن نیوز، اسدالله شعبانی سال 1337 در همدان متولد شد و شعر و شاعری را از 12 سالگی آغاز کرد. با ورود به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شعر گفتن برای بچه ها را شروع کرد و خیلی زود به عنوان شاعر کودک شناخته شد. این روزها که بازنشسته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، 600 کتاب کودک و نوجوان و 32 سال تدریس و فعالیت فرهنگی را در پرونده اش دارد. در حاشیه بازدید شعبانی از باغ کتاب فرصتی دست داد تا گفت و گویی با او داشته باشیم. شما چه اهدافی را در کتاب های تان دنبال می کنید؟ متوجه شدم دنیای کودکان نیاز به شادی دارد. شعرهای تعلیم و تربیتی مثل دستور دادن و ... برای بچه ها موثر نیست. اولین ویژگی ای که بچه ها را جذب می کند طنز، شیطنت و شادی ست و دومین ویژگی این است که بچه ها را به آزادی، دوستی، همفکری و همکاری دعوت کنم. در بیشتر اشعار از بچه ها می خواهم با هم باشند. شعرهای من رنگا رنگ است و سعی کردم یک ذهنیت خلاق برای بچه ها پیش بیاید. در بعضی از شعرها به مادران هم چیزی داده ام. یعنی لایه پنهانی هم برای آدم بزرگ ها گذاشته ام که آن ها هم برداشت هایی داشته باشند و بچه ها فکر نکنند برای آن ها دستور اخلاقی فرستاده ام. باغ کتاب هم باید با برنامه های متنوع غیر بخش نامه ای بچه ها را شاد و خلاق کند. مناسبتی کار کردن بچه ها را بی زار می کند. به فعالیت گروهی بچه ها خیلی اعتقاد دارم و باغ رنگارنگ کتاب فضای اینگونه فعالیت ها را دارد. * باغ کتاب را چگونه دیدید؟ باغ کتاب، باغی از کتاب است. اگر در شهرهای بزرگ مکان های اینچنینی داشته باشیم یک اتفاق بزرگ فرهنگی...
 • قرارداد سفیدی با تیم ماشین سازی امضا کردم
 • تبریز - مربی تیم فوتبال ماشین سازی تبریز گفت: قرارداد سفیدی با تیم ماشین سازی امضا کردم. به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا باغ آبادی عصر امروز جمعه با حضور در تمرین تیم ماشین سازی تبریز، اولین جلسه تمرینی خود را با این تیم سپری کرد. باغ آبادی در خصوص حضور خود در تیم ماشین سازی به عنوان مربی و در کنار رسول خطیبی به خبرنگاران اظهار کرد: مربیگری شغل شریفی است و من ورزش را کار مقدسی می دانم و اعتقاد دارم از هر گوشه ورزش که بگیری، نوعی عبادت انجام دادی. تبریز شهر خودم است و من ۱۳ سال جوانی ام را در ماشین سازی سپری کرده ام. وی ادامه داد: رسول خطیبی یک مرد شجاع است و وقتی از من درخواست کمک کرد، با تمام وجود پذیرفتم و برای خودم وظیفه دانستم که بار دیگر به ماشین سازی بیایم. من پیش از این دو بار، به عنوان سرمربی به ماشین سازی آمده ام که در هر دو بار به لحاظ مالی و تیمداری دچار مشکل و بحران بود. این بار اما الحمدلله با حضور آقای زنوزی، وضعیت به مراتب بهتر است و من بخاطر تعصبی که به ماشین سازی دارم، به این درخواست، نه نگفتم. باغ آبادی عنوان کرد: به نظر من کسی که اهل ورزش است و برای ورزش، ارزش قائل است، پست و سمت برایش مهم نیست و من حتی اگر به عنوان تدارکات که پست شریفی است، به ماشین سازی می آمدم بازهم افتخار می کردم. وقتی خطیبی از من خواست به ماشین سازی بیایم، برای خودم وظیفه دانستم و قراردادم را سفید امضا کردم. وی افزود: ما می توانیم ثابت کنیم که در تبریز هم نیروهای بومی باهم اتحاد دارند. این کار باید از یک جایی شکل بگیرد و شروع کند. ما باید قدر همدیگر را بدانیم. اینجا در تبریز استعدادهای زیادی چه...
 • فالکائو:خیلی دعا کردم تا بار دیگر به این شرایط برسم
 • مهاجم گلزن آماده این روزهای فوتبال اروپا از شرایط خوب خود بعد از زدن دو گل دیگر در لیگ فرانسه گفت. به گزارش ایسنا و به نقل از اکیپ، موناکو در هفته هفتم رقابت‌های لیگ فرانسه به مصاف لیل رفت و توانست با چهار گل به پیروزی برسد. ستاره موناکو در این دیدار فالکائو بود که توانست دو گل به ثمر برساند. فالکائو با زدن دو گل در این دیدار، تعداد گل‌های خود را به عدد ۱۱ رساند. این در حالی است که او تنها هفت دیدار برای تیمش انجام داده است. به این ترتیب مهاجم کلمبیایی تعداد گل‌های خود را به عدد ۲۰۰ گل برای تیم‌های باشگاهی رساند. او درباره شرایط خود گفت: وقتی در پورتو هم بازی می‌کردم، این قدر خوب نبودم و نمی‌توانستم گلزنی کنم. الان در شرایط خیلی خوبی قرار دارم و با کمک خدا توانستم شرایط خوب خودم را به دست بیاورم. حضور در موناکو شرایط خیلی خوبی برای من رقم زد. خیلی دعا کردم تا بتوانم بار دیگر به این شرایط برسم و بتوانم مدام گلزنی کنم و حضور ثابتی برای تیم داشته باشم. مهاجم کلمبیایی پارسال نیز ۳۰ گل به ثمر رساند تا به تیمش کمک کند به قهرمانی در لیگ فرانسه برسد و به نیمه نهایی لیگ قهرمانان راه یابد. * تعداد گل‌های رادامل فالکائو در فوتبال اروپا: پورتو: ۷۲ گل اتلتیکومادرید ۷۰ گل منچستریونایتد: ۴ گل چلسی: یک گل موناکو: ۵۴ گل انتهای پیام
 • سعی کردم بچه ها را شاد نگه دارم/باغ کتاب می تواند استعداد کودکان را شکوفا کند
 • خبرگزاري آريا- باغ کتاب، باغي از کتاب است. اگر در شهرهاي بزرگ مکان هاي اينچنيني داشته باشيم يک اتفاق بزرگ فرهنگي روي مي دهد و بچه هاي ما در سراسر کشور به کتاب هاي دلخواه شان دست پيدا مي کنند.خخخخخاسدالله شعباني سال 1337 در همدان متولد شد و شعر و شاعري را از 12 سالگي آغاز کرد. با ورود به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شعر گفتن براي بچه ها را شروع کرد و خيلي زود به عنوان شاعر کودک شناخته شد. اين روزها که بازنشسته کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است، 600 کتاب کودک و نوجوان و 32 سال تدريس و فعاليت فرهنگي را در پرونده اش دارد. در حاشيه بازديد شعباني از باغ کتاب فرصتي دست داد تا گفت و گويي با او داشته باشيم. شما چه اهدافي را در کتاب هاي تان دنبال مي کنيد؟متوجه شدم دنياي کودکان نياز به شادي دارد. شعرهاي تعليم و تربيتي مثل دستور دادن و ... براي بچه ها موثر نيست. اولين ويژگي اي که بچه ها را جذب مي کند طنز، شيطنت و شادي ست و دومين ويژگي اين است که بچه ها را به آزادي، دوستي، همفکري و همکاري دعوت کنم. در بيشتر اشعار از بچه ها مي خواهم با هم باشند. شعرهاي من رنگا رنگ است و سعي کردم يک ذهنيت خلاق براي بچه ها پيش بيايد. در بعضي از شعرها به مادران هم چيزي داده ام. يعني لايه پنهاني هم براي آدم بزرگ ها گذاشته ام که آن ها هم برداشت هايي داشته باشند و بچه ها فکر نکنند براي آن ها دستور اخلاقي فرستاده ام. باغ کتاب هم بايد با برنامه هاي متنوع غير بخش نامه اي بچه ها را شاد و خلاق کند. مناسبتي کار کردن بچه ها را بي زار مي کند. به فعاليت گروهي بچه ها خيلي اعتقاد دارم و باغ رنگارنگ...
 • علی عسگری:در دور اول سهل انگاری کردم/دوست داشتم مردم را خوشحال کنم
 • رکابزن ملی‌پوش ایران پس از زمین خوردن در دیدار رده‌بندی ماده اسپرینت گفت: امروز، روز من نبود و نتوانستم مردم ایران را خوشحال کنم. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از ترکمنستان، ، علی علی‌عسگری پس از چهارمی در اسپرینت بازی‌های داخل سالن آسیا اظهار داشت: دور اول سهل‌انگاری کردم و رکابزن قزاق از موقعیت خوب استفاده کرد. در دور دوم متاسفانه زمین خوردم و رکابزن قزاق هم با من زمین خورد. دور سوم خیلی پایاپای بود و شاید امروز، روز من نبود.وی با اشاره به امکانات تیم قزاقستان تصریح کرد: شرایط تمرینی و امکانات قزاق‌ها از ما بیشتر است برای همین است که وقتی مدال می‌گیریم، خیلی خوشحال می‌شویم، چون با شرایط ضعیف‌تر نسبت به آنها کار می‌کنیم. دوست داشتم مردم ایران را خوشحال کنم اما انگار امروز قسمت نبود.انتهای پیام/ R1351/P1351/S3,33/CT11
 • اسدالله شعبانی:سعی کردم بچه ها را شاد نگه دارم/باغ کتاب می تواند استعداد کودکان را شکوفا کند
 • فرهنگ>ادبیات - اسدالله شعبانی نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک درباره علت‌های کاهش سرانه مطالعه در کشور گفت: «خانواده‌ها کتاب را دوست دارند، اما ایراد در مدیریت فرهنگی کشور است که ریشه در مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد. وجود مکان‌هایی مانند باغ کتاب در توسعه کتابخوانی موثر است.» به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اسدالله شعبانی سال 1337 در همدان متولد شد و شعر و شاعری را از 12 سالگی آغاز کرد. با ورود به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شعر گفتن برای بچه‌ها را شروع کرد و خیلی زود به عنوان شاعر کودک شناخته شد. این روزها که بازنشسته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است، 600 کتاب کودک و نوجوان و 32 سال تدریس و فعالیت فرهنگی را در پرونده‌اش دارد. در حاشیه بازدید شعبانی از باغ کتاب فرصتی دست داد تا گفت و گویی با او داشته باشیم. شما چه اهدافی را در کتاب‌های‌تان دنبال می کنید؟ متوجه شدم دنیای کودکان نیاز به شادی دارد. شعرهای تعلیم و تربیتی مثل دستور دادن و ... برای بچه‌ها موثر نیست. اولین ویژگی که بچه‌ها را جذب می‌کند طنز، شیطنت و شادی است و دومین ویژگی این است که بچه‌ها را به آزادی، دوستی، همفکری و همکاری دعوت کنم. در بیشتر اشعار از بچه‌ها می‌خواهم با هم باشند. شعرهای من رنگارنگ است و سعی کردم یک ذهنیت خلاق برای بچه‌‌ها پیش بیاید. در بعضی از شعرها به مادران هم چیزی داده‌ام. یعنی لایه پنهانی هم برای آدم بزرگ‌ها گذاشته‌ام که آن‌ها هم برداشت‌هایی داشته باشند و بچه‌ها فکر نکنند برای آن ها دستور اخلاقی فرستاده ام. باغ کتاب هم باید با برنامه های متنوع غیر بخش نامه‌ای بچه ها را شاد و خلاق کند. مناسبتی کار کردن بچه‌ها را بی‌زار می‌کند. به فعالیت گروهی بچه‌ها خیلی اعتقاد دارم و باغ رنگارنگ کتاب فضای اینگونه فعالیت ها را دارد. باغ...
 • از ۱۰ سالگی مداحی را شروع کردم/ایثار و گذشت در نام حضرت عباس ع معنا می شود
 • اولین بار در سن 10 سالگی در روستای کوشک و در مراسم دسته روی این روستا در ماه محرم مداحی کردم و بنا به علاقه ای که به اهل بیت داشتم این راه تاکنون ادامه دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛سعید دهقان مداح و پیرغلام اهل بیت است. او متولد 1349 در روستای کوشک از توابع شهرستان خاتم است و بیش از 30سال در سایه اهل بیت به مردم خدمت کرده است. مداح اهل بیت و پیر غلام امام حسین(ع) در گفتگو با خبرنگارطنین خاتم،اظهار داشت:برای من جای بسی سعادت و افتخار است که توانسته ام به عنوان خادمی کوچک در ایام محرم و سوگواری سرور و سالار شهیدان مداحی و روضه خوانی کنم. سعید دهقان درباره تاثیر مداحی در زندگی خانوادگی گفت:هرکسی درخانه ی ائمه اطهار به خصوص امام حسین علیه السلام نوکری کند، برکت به زندگی اش اضافه می شود و این یعنی در تمام مسائل زندگی علی الخصوص کار برکتش را احساس می کند چه در مقام مداح، سینه زن یا مستمع باشد. وی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی وارد عرصه مداحی اهل بیت شدید؟ افزود:اولین بار در سن 10 سالگی در روستای کوشک و در مراسم دسته روی این روستا در ماه محرم مداحی کردم و بنا به علاقه ای که به اهل بیت داشتم این راه تاکنون ادامه دارد. مداح اهل بیت در پاسخ به این سوال که بیشتر در وصف کدام معصوم مداحی می کنید؟گفت: آقا ابوالفضل العباس علمدار کربلا. دهقان اظهار داشت:مداحی برای حضرت ابوالفضل را دوست دارم چون ایثار و گذشت در نام حضرت عباس(علیه السلام) معنا می شود. وی افزود: ابوالفضل رشیدم -برادر ای برادر-ز جا برخیز علمدار رشیدم -غریبم یا ابوالفضل -برادر تا سرت اعدا شکسته -کنون تیر غمت بر دل نشسته -ابوالفضل رشیدم برادر ای...
 • خلیلی:احساس می کردم مدال نمی گیریم اما بچه ها همت کردند/می توانستید تفاوت اسب ها را ببینید
 • رئیس فدراسیون سوارکاری گفت که سوارکاران ایرانی تلاش کرده و برای کسب مدال همت کردند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از ترکمنستان، مسعود خلیلی پس از کسب مدال برنز پرش با اسب توسط داود پوررضایی در مسابقات داخل سالن اظهار داشت: این اولین مدال بازی‌های آسیایی برای سوارکاری بود و بچه‌ها زحمت کشیدند. کار دشواری بود، چرا که می‌توانستید تفاوت اسب‌های ما با رقبای دیگر را ببینید.وی افزود: برای نخستین بار با تلاش‌های صورت گرفته، اسب‌ها قرنطینه شده و سوارکاران ما با اسب‌های خودشان مسابقه دادند. با توجه به مشکلاتی که بود احساس کردم نتوانیم مقامی کسب کنیم، اما بچه‌ها همت کردند و شاهد بودیم پوررضایی به مدال برنز دست یافت. امیدوارم این مدال فتح بابی برای مسابقات آینده باشد. از طرفی، امیدوارم بتوانیم اسب‌های بهتری خریداری کرده و بتوانیم اردوهای بیرون از کشور برگزار کنیم. هر چقدر اردوهای خارج از کشور داشته باشیم، تجربیات سوارکاران ما بیشتر می‌شود.رئیس فدراسیون سوارکاری خاطرنشان کرد: نباید با هر شکستی ناامید شد و با هر عنوانی ذوق زده. سوارکاران ما نیاز به سرمایه گذاری دارند و امیدوارم در بازی‌های آسیایی جاکارتا هم به مقام برسند.انتهای پیام/ R1015150/P1435/S3,33/CT11
 • مدعی جدید پیدا شد/حسین هدایتی ۱/۶ میلیارد برای طارمی و رضاییان هزینه کردم
 • به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، پرسپولیس اخیراً با حکمی از سوی فیفا به محرومیت 4 ماهه در استفاده از مهدی طارمی در ترکیب خود و همچنین فعالیت در دو پنجره نقل و انتقلاتی آتی محکوم شده است و این حکم در حالی صادر شده که از هر گوشه و کنار فوتبال ادعایی جدید مطرح می‌شود که این پرونده را پیچیده‌تر می‌کند. در همین راستا، حسین هدایتی، عضو سابق و متمول هیات مدیره پرسپولیس که در سال‌های اخیر هزینه‌های زیادی برای این باشگاه متقبل شده است، ادعا کرده برای جلب رضایت باشگاه ریزه اسپور در بازگشت مهدی طارمی و رامین رضاییان به پرسپولیس، یک میلیارد و ششصد میلیون تومان هزینه کرده است و این باشگاه باید در قبال آن پاسخگو باشد. با این وجود مشخص نیست اگر ریزه اسپور بابت این دو بازیکن پول گرفته و توافق کرده است چرا پرونده شکایت به فیفا فرستاده است.
 • تقوی:از انگیزه بالایی برای کسب مدال طلای جهان برخوردار هستم/سعی کردم از تجربه بزرگان تیم ملی ووشو استفاده کنم
 • ملی‌پوش وزن ۸۵ کیلوگرم تیم ملی ساندا با تاکید بر انگیزه بالایی خود برای کسب مدال طلای جهان گفت: با وجود اولین تجربه حضور در مسابقات جهانی اما از انگیزه بالایی برای کسب مدال طلا برخوردار هستم. معین تقوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص شرایط تیم ملی ووشو در آستانه مسابقات جهانی روسیه اظهار داشت: تمرینات بسیار سختی را در اردوی تیم ملی پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر 5 نفری که قرار است به مسابقات جهانی روسیه اعزام شوند بدون مشکل آسیب دیدگی در آمادگی کامل قرار دارند. خدا را شکر مشکل خاصی وجود ندارد و همه بچه‌ها از لحاظ آمادگی به سطح مورد نظر کادرفنی دست پیدا کردند.ملی‌پوش وزن 85 کیلوگرم تیم ملی ساندا با تاکید بر آمادگی خود عنوان کرد: خدا را شکر آمادگی خودم نیز در سطح بسیار خوبی است و نسبت به سالیان گذشته از آمادگی بیشتری برخوردار هستم.وی درخصوص اولین تجربه حضور در مسابقات جهانی گفت: با اینکه حضور در مسابقات جهانی روسیه اولین تجربه حضور من در مسابقات جهانی بزرگسالان است اما از انگیزه بسیار بالایی برای کسب مدال طلا برخوردار هستم. در این مدت با کمک کادرفنی به خوبی رقبای خود را آنالیز کردم و شناخت خوبی نسبت به آنها دارم و امیدوارم موفق به کسب مدال طلا شوم. سعی کردم از تجربه بزرگان تیم ملی ووشو در مسابقات جهانی استفاده کنم و با بهترین شرایط به این مسابقات اعزام شوم.تقوی در خصوص رقبای خود خاطرنشان کرد: در وزن من نماینده‌ای از چین حضور ندارد اما رقبای پرقدرتی از روسیه، بلاروس و مصر حضور دارند که سابقه کسب مدال در مسابقات جهانی دوره‌های قبل را در کارنامه خود دارند.دارنده مدال نقره مسابقات جهانی جوانان جهان با تاکید بر تجربه حضور در مسابقات بین‌المللی یادآور شد: در رده جوانان تجربه حضور در تیم ملی و حضور در مسابقات...
 • محجوب:اگر به تیم ملی جودو بازگردم با محجوب گذشته تفاوت زیادی کردم
 • ملی‌پوش سابق تیم ملی جودو گفت: در این یکسال که از جودو دور بودم از بیرون به این رشته نگاه کردم و متوجه خیلی مسائل شدم و اگر برگردم با محجوب گذشته تفاوت زیادی کردم. جواد محجوب در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص استقبال رئیس فدراسیون جودو از بازگشت او به تیم ملی اظهار داشت: درخشان در مدت حضور در فدراسیون زحمات بسیاری برای این رشته کشیده و نسبت به من و سایر جودوکاران نیز لطف زیادی داشته است. حضور و مدیریت درست درخشان در راس فدراسیون و کسب مدال جهانی امید تازه‌ای به این رشته تزریق کرده است . قصد دارم بعد از ایام سوگواری و حضور در مراسم عزاداری مجددا به جودو بازگردم تا ببینم خدا چه می‌خواهد.وی در پاسخ به این سوال که حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا چقدر در بازگشت او به جودو تاثیرگذار خواهد بود، گفت: بازی‌های آسیایی بعد از مسابقات المپیک دومین رویداد بزرگ ورزش کشور و جودو است. حضور تمامی رشته‌ها در این مسابقات باعث شده شاهد رقابت‌های حساسی باشیم و سطح مسابقات جودو نیز در این رویداد بسیار بالا باشد. من نیز با توجه اینکه در حال حاضر 124 کیلوگرم هستم، دیگر قصد حضور در دسته 100- را ندارم.کم کردن 24 کیلوگرم برای من بسیار سخت است و قصد دارم در وزن 100+ مسابقه بدهم.اگر به جودو بازگردم با تمام حواشی را از خودم دور می‌کنم و با روالی صاف و ساده و بدون حاشیه‌ در اردو‌ها حاضر می‌شوم.محجوب در خصوص اینکه قبول دارد حاشیه در سالیان گذشته در عملکرد او بی‌تاثیر نبوده است، بیان کرد: شرایط گذشته جودو با امروز خیلی تفاوت داشت و مدیریت فدراسیون زمین تا آسمان تفاوت کرده است. دوست ندارم به گذشته فکر کنم و فقط تمام تمرکزم به آینده است. گذشته‌ را با همه خوبی و بدی‌ها و همچنین مدال گرفتن‌ها و نگرفتن‌ها...
 • مزاحمت هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است
 • مادرم هر وقت من را می‌بیند، می‌گوید چرا جوراب پایت نیست، چرا دست‌هایت بیرون است، چرا با مردها حرف می‌زنی (خنده)، چرا خندیدی؟ چرا ماتیک زدی؟فراوان و ‌هزار چرای دیگر. من جوابم این است که اینها هیچ‌کدام خلاف دین نیست. آفتاب‌‌نیوز : دومین دختر اکبر ‌هاشمی‌رفسنجانی، فائزه است؛ یکی از نام‌آشناترین فرزندان او که در همه سال‌هایی که از ورودش به عرصه سیاست گذشته، او را به‌عنوان یکی از پرسروصداترین و البته پرحاشیه‌ترین فرزندان آیت‌الله‌ هاشمی می‌شناسند. فائزه‌ هاشمی‌رفسنجانی در آن دو ساعتی که در دفترش روبه‌روی ما نشست برای مصاحبه‌ای مفصل درباره زندگی و خانواده و دغدغه همیشگی‌اش مسائل زنان، با قبل از فوت پدرش کمی فرق کرده بود؛ برای همین تفاوت‌های کوچک در زندگی‌اش در 6 ماه گذشته هم بود که همان اول گفت‌وگو گفت دختر آقای ‌هاشمی بودن قبل از فوت او سخت نبود و حالا کمی هست؛ دلیلش هم برای این حرف، بسیار بود: «یکی محبت زیاد مردم که پاسخ دادنش سخت است و یکی محدودیت‌هایی که در چندماه گذشته برای خانواده او ایجاد شده است.»فائزه مثل روش همیشگی‌اش در گفت‌وگوها، حرف‌های زیادی برای گفتن داشت؛ از مسائل خانوادگی‌اش که همیشه پرحاشیه بوده و سوال‌ها درباره آنها بسیار، تا فعالیت‌ها و دغدغه‌هایش درباره زنان. او گفت که هنوز که هنوز است عفت مرعشی، مادرش درباره نوع حجابش به او تذکر می‌دهد، گفت دلش برای پدر تنگ شده و هنوز در خانه به یاد او گریه می‌کند، گفت دوست داشت برادرش محسن، شهردار تهران شود چون به نظرش رأی مردم تهران به فهرست اصلاح‌طلبان، رأی به شهردار شدن محسن بود، گفت از نظرش زنان ایرانی نباید از مبارزه برای رسیدن به حقوقشان دست بردارند و در پایان گفت که مرزشکن نیست و البته از هیچ‌کدام از کارهایش هم پشیمان نیست؛ و حرف‌های دیگر بسیار.فائزه ‌هاشمی‌رفسنجانی متولد ۱۷ دی ۱۳۴۱ در قم است؛ او دومین دختر اکبر ‌هاشمی‌رفسنجانی،...
 • هفته دفاع هفت گفتگو/۲/علی اصغر بهمن نیا مدیر انتشارات نارگل کاش مرحوم آقاسی را درک می کردم/دفاع مقدس بهترین الگوی زندگی است/اولین کتاب جنگ سوریه در جهان را ما چاپ کردیم/بازار کتاب های دفاع مقدس خوب است
 • خبرگزاري آريا - من دوست داشتم زندگي سه نفر را کار کنم، تقي رستگار به عنوان راننده و همراه حاج احمد متوسليان؛ باقر شيباني به عنوان همراه شهيد همت و قاسم صادقي به عنوان کسي که دنبال شهيد عباس کريمي بود.گروه جهاد و مقاومت مشرق - سالِ گذشته ي دفاعي (31 شهريور 95 تا امروز) انتشارات نارگل يکي از فعال ترين و پوياترين ناشران خصوصي بود که در حوزه دفاع مقدس، کتاب هاي متنوع و قابل تحسيني منتشر کرد. به همين بهانه چند روز پيش به دفتر اين انتشارات در حوالي ميدان انقلابِ تهران رفتيم تا با مديرش گفتگو کنيم. همين مقدمه کوتاه براي ورود به حرف هاي مفصل ما کافي است...-چه شد که به فکر تأسيس انتشارات افتادي؟وقتي که در نشر يا زهرا کار مي کردم، ايراداتي به نظرم در محتواها بود. البته آنجا فردي مثل برادر صمدي حضور داشت که نظارت مي کرد اما باز هم مشکلاتي ديده مي شد. چند بار که آن اشکالات را گفتم احساس کردم دوستان رنجيده مي شوند و همين هم باعث شد از آن مجموعه جدا شوم. قبل از آن هم 27 ماه در مجله پلاک هشت بودم و دوست داشتم همين کار را ادامه بدهم. آنجا همه کاري مي کردم. اسم من چند شماره مدير اجرايي بود و چند شماره هم سردبير (که لطف آقاي حسين بهزاد بود) و الا من جايگاه سردبيري نداشتم. اما من هر کاري که بود انجام مي دادم و نمي گذاشتم کاري روي زمين بماند؛ همانطور که آقاي بابايي هم هر کاري از دستش بر مي آمد انجام مي داد. من دوست داشتم در ادامه هم مجله داشته باشم اما ديدم کار پيچيده اي است و نمي شود با دست خالي آن را منتشر کرد.من از دانشگاه به فکر توليد بودم و حتي سراغ توليد وسائل برقي هم رفتم اما سرمايه ام کم بود. وقتي وارد...