بندر هندیجان با وجود دارا بودن ۹۵ کیلومتر مرز آبی و مستعد بودن در زمینه تولید و پرورش آبزیان ولی هنوز نتوانسته حتی یک مزرعه پرورش میگو داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندر هندیجان، امروزه با افزایش جمعیت و نیاز به مواد غذایی مناسب از جمله آبزیان، صیادان زیادی راهی دریا شده تا صید بیشتری روانه بازار کنند.

با هجوم صیادان به دریا و از آن‌طرف زمان‌دار بودن تخم‌ریزی ماهیان و آماده شدن جهت صید سبب شده آبزیان بیش‌ از اندازه مغلوبصید شوند و از این رو زنگ خطر انقراض ماهی و میگو به صدا در آورده شود.

بندر بحرکان و بندر سجافی هندیجان بهترین نوع آبزیان جهان را در خود دارندبه شکلی که لذیذترین آبزیان در این منطقه استراتژیک صید می‌شوند. طعم ماهی و میگو این منطقه آن‌قدر خوش‌طعم و لذیذ است که از سراسر ایران برای خرید آن به این شهر سفر می‌کنند.

طعم لذیذ آبزیان هندیجان شهره خاص و عام در کشور شده به‌طوری‌که ماهی شوریده بیش از همه معروف‌تر و عام‌پسند است اما صید بی‌رویه سبب شده آبزیان در این منطقه در حالت انقراض قرار بگیرند.

افزایش روز افزون شمار بیکاران از یک‌سو، نبود شغل‌های جایگزین، ورود افراد بیکار به دریا جهت امرار معاش و از سوی دیگر کمبود ذخایر آبزیان منطقه، نابودی زیست‌گاه‌های ماهی، میگو همگی سبب شده جمعیت انواع آبزیان در این منطقه حساسکاهش یابد.

طعم لذیذ آبزیان هندیجان زبان‌زد خاص و عام

علاوه بر حضور صیادان هندیجانی در حوزه صیادی خور موسی و بندر بحرکان از دیگر مناطق استان خوزستان مانند آبادان، ماهشهر، خرمشهر، اروندکنار، شادگان و حتی صیادان استان بوشهر از صیدگاه این منطقه نیز استفاده می‌کنند.

هجوم همه‌جانبه به صیدگاه بسیار مهم خور موسی در هندیجان و از آن‌طرف کمبود شدید ذخایر دریایی از طرف دیگر نه‌تنها کفاف همه صیادان را نمی‌کند که سبب از بین رفتن زیست‌گاه این آبزیان شده و به‌تبع آن صید نیز کاهش‌ یافته است.

ادارات شیلات مناطق ساحلی باید ضمن ایجاد مزارع پرورش آبزیان در هر شهرستان به‌اندازه صیادان بتوانند از روند تخریب و انقراض آبزیان جلوگیری کنند. این روندی که در حال پیش روی است در آینده جز نابودی و انقراض آبزیان سرانجامی ندارد.

وزارت جهاد کشاورزی، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان شیلات باید با طرح مکانیسم مشوق‌هایی را به صیادان ارائه دهند تا در سه ماه یا مدت خاصی از سال صید ممنوع شود اما در فصل ممنوعیت مقرری برای صیادان برقرار شود.

دولت می‌تواند به‌جای پرداخت مقرری یا بیمه بیکاری مزارع پرورش میگو در مناطق مختلف ایجاد تا همان صیادان در این مزارع مشغول شوندو هم چرخ اقتصادی خانوار، جامعه، کشور چرخیده و هم تنفسی به دریا و آبزیان داده شود تا از انقراض کامل آن‌ها جلوگیری شود.

رودخانه زهره هندیجان خشک شد

شهرستان بندر هندیجان یکی از بهترین مناطقی است که می‌توان بیش از 5000 طرح آبزی‌پروری در آن احداث کرد، این منطقه دارای دو بندر سجافی، بحرکان و رودخانه طویل زهره بهترین مکان برای ایجاد حوضچه‌های پرورش میگو و دیگر آبزیان دریایی است.

رودخانه زیبای زهره به سبب برداشت‌هایی که در بالادست از آن شده دیگر شکوه گذشته را ندارد و معضلی بری آب شرب مردم شهر و روستاهای اطراف شده، این رودخانه علاوه بر تأمین آب محیط‌زیست و جانداران موجود، آب شرب شهر هندیجان و روستاهای حوزه استحفاظی را تأمین می‌کند.

اما با برداشت از منابع آب رودخانه زهره هندیجان، احداث سدها، کانال‌های عریض و طویل در بخش زیدون بهبهان و امیدیه دیگر توانایی تأمین هیچ‌ کدام از خواسته‌های مردم محروم هندیجان را ندارد و در همه فصول خشک است.

آبی که در رودخانه زهره هندیجان جاری است آب دریایی خلیج‌فارس بوده که مد آن تا 40 کیلومتر در رودخانه جریان دارد این آب دارای EC بیش‌ از حد بوده که حتی برای آب دادن به حیوانات مضر استچه رسد که برای کشاورزی یا آب شرب استفاده شود.

تنها استفاده از آب رودخانه زهره هندیجان در پایین‌دست می‌توان مزارع پرورش میگو برای اشتغال صیادانکشاورزان بیکار شده استفاده کرد این موضوع هم همت مسئولان شیلات، محیط‌زیست، منابع طبیعی و دیگر مسئولان را می‌طلبد.

زمزمه‌های ایجاد مزارع هزار هکتاری پرورش میگو در هندیجان

اکنون زمزمه‌های ایجاد مزارع هزار هکتاری پرورش میگو در هندیجان شنیده می‌شود که برخی نیروهای بومی منطقه خواستار سرمایه‌گذاری در این بخش مهم و حساس شده‌اند اما با برخی بی‌مهری یا کم‌توجهی‌ها روبه‌رو هستند که انتظار می‌رود همه مسئولان استان خوزستان و شهرستان هندیجان با این سرمایه‌گذاران بومی همکاری کرده تا این بخش پرورش میگو در هندیجان فعال شود.

علی شکیبایی رئیس هیئت‌امنا و نماینده تام‌الاختیار تعاونی‌های پرورش میگو هندیجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندر هندیجاناظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند کهاقتصاد مقاومتی تنها راه برون‌رفت از مشکلات فعلی کشور بوده و راهی مناسب جهت به‌کارگیری جوانان بیکار است.

وی افزود: هندیجان با توجه به تک‌قطبی بودن، سیل واردات در آن شتاب گرفته و این روند برای اقتصاد کشور بسیار خطرناک است لذا تصمیم گرفته‌ایم با همکاری جوانان مزارع پروش میگو جهت خودکفایی در تولید این محصولات و صادرات به بازارهای جهانی احداث کنیم.

نماینده تعاونی داران میگو هندیجان بیان کرد: متأسفانه به سبب صید بی‌رویه ذخایر آبزیان و منابع دریایی منطقه هندیجان در حال نابودی و انقراض هستند لذا باید چاره اساسی اندیشید تا از نابودی محیط‌زیست جلوگیری کنیم.

وی گفت: با توجه به منابع خدادادی و وجود زیرساخت‌های طبیعی ازجمله رودخانه و آب‌های خلیج‌فارس هندیجان استعداد بسیار زیادی در پرورش هرگونه آبزیان را در منطقه دارد. جوانان بیکار این شهر می‌توانند راه صد ساله را یک‌شبه طی و مشکلات بیکاری خود را برطرف کنند.

مناطق محروم نیازمند حمایت بیشتر مسئولان

شکیبایی عنوان کرد: البته جای تأسف و تأمل دارد که چرا این صنعت پردرآمد با توجه به وجود استعدادها هنوز فعال نشده و نیازمندیم مسئولان از این مناطق محروم بیشتر حمایت کنند.

وی افزود: با توجه به صید زیاد میگو در این منطقه صادرات رسمی این محصول مهم به دیگر کشورهای هم‌جوار صورت نمی‌گیرد، دلیل آن نبود مزارع پرورشی، کارخانه‌های فرآوری توانمند این نوع محصولات دریایی هستند لازم است علاوه بر پرورش میگو فرآوری و بسته‌بندی استاندارد در دستور کار قرار گیرد.

نماینده تعاونی داران میگو هندیجان بیان کرد: اگر مزارع پروش آبزیان به ویژه میگو در هندیجان ایجاد شود در اشتغال‌زایی رکورد خواهیم زد و بخش عظیمی از جوانان صیاد به‌جایرفتن به دریا در همین مزارع به‌کارگیری خواهند شد.

وی گفت: اگر مسئولان با ما همکاری جدی کنند تا مزارع پرورش آبزیان در هندیجان فعال شود، محیط‌زیست دریا و آبزیان می‌توانند روند بازتولید اکوسیستم خود را سرعت بخشیده و از خطر نابودی دور شوند.

ایجاد شغل برای 1200 نفر با احداثمزرعه هزار هکتاری پرورش میگو

شکیبایی عنوان کرد: مزرعه هزار هکتاری پرورش میگو هندیجان می‌تواند برای 1200 نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم از آغاز پروژه تا بهره‌برداری ایجاد کند، لذا از مسئولان استان خوزستان و هندیجان تقاضامندیم همکاری جدی در جهت تسریع اجرای طرح با ما همکاری کنند.

وی افزود: در این زمینه اداره شیلات هندیجان می‌تواند نقش اساسی ایفا کرده و در تسریع اجرای پروژه پرورش میگو در هندیجان کمک‌های شایانی صورت دهد.

رئیس هیئت‌امنا مجمع تعاونی داران ولیعصر هندیجان بیان کرد: با توجه به اینکه 1200 هکتار زمین مساعد جهت آبزی‌پروری در شرق و غرب رودخانه زهره هندیجان که بیشتر آب دریا است، مطالعات آن توسط اداره کل شیلات استان خوزستان صورت گرفته است.

وی گفت: در سال 1383 مطالعات دوازده هزار هکتار زمین بررسی و جهت استفاده مزارع آبزی‌پروری توسط شرکت مشاور طرح به اداره کل شیلات استان خوزستان ابلاغ‌شده بود، اما متأسفانه حتی یک مترمربع برای پرورش آبزیان مورداستفاده و توجه قرار نگرفته است.

شکیبایی عنوان کرد: با اجرای این طرح 3500 تن میگو سالانه در بیست هکتار مفید زیر کشت رفته در 33 قطعه سی هکتاری تولید و وارد چرخه اقتصاد مقاومتی می‌شود. با اجرای این طرح برای کشور ارزآوری خوبی می‌توان تصور کرد.

گزارش از محمدمهدی صادقی

انتهای پیام/

R41468/P1011115/S6,57/CT7

کلیدواژه: هزار هکتاری پرورش میگو | پرورش میگو در هندیجان | رودخانه زهره هندیجان | استان خوزستان | بندر هندیجان | پرورش آبزیان | میگو هندیجان | محیط زیست | مزارع پرورش

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۶۶۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • تحقق اقتصاد مقاومتی پاسخ دندان شکنی به دشمنان است
 • محمدشهر - فرمانده سپاه استان البرز تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را پاسخ دندان‌شکنی به دشمنان دانست که توان خود را برای شکست ایران در حوزه اقتصاد بکار گرفته‌ است. به گزارش خبرنگار مهر، سردار یوسف مولایی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از افتتاح نمایشگاه (در امتداد عاشورا) که در محمدشهر برگزارشده است، هدف از برپاییاین نمایشگاه را یادآوری صحنه‌های جنگ دانست و اظهار کرد: این نمایشگاه تلفیقی از جنگ سخت و تلاش دشمن برای به خطر انداختن جان، عزت و ناموس مردم ایران و رشادت‌های جوانان رزمنده‌ای است که بااراده خود دشمن را سرجایشنشاندند. فرمانده سپاه استان البرز بابیان اینکه قیام عاشورا نماد جنگ حق و باطل از تولد بشر تا آخرالزمان است، عنوان کرد: با پرداختن به عاشورا و قیام امام حسین (ع) می‌توان مفهوم حق و باطل را فهمید. وی بابیان اینکه رزمندگان ایرانی با پیروی از امام حسین (ع) در مقابل ظلم و ستم ایستادگی کردند، افزود: جنگ تحمیلی و مظلومیت رزمندگان اسلام نیز نمادی از عاشورا است. سردار مولایی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه به تهاجمات فرهنگی نیز پرداخته‌شده است، گفت: با توجه به طراحی‌های جوانان بسیجی در این نمایشگاه دشمن یک جنگ تمام‌عیار با تجهیزات کامل آغاز کرده است و ما رزمندگان اسلام در این جنگ مقابله می‌کنیم. سردار مولایی با اشاره به اینکه دشمنان از ابتدای انقلاب، جمهوری اسلامی را ازلحاظ اقتصادی تهدید کرده‌اند، تأکید کرد: برخی شهروندان با فعالیت و کارآفرینی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، به دشمنان نشان می‌دهند که «ما می‌توانیم»و برای رسیدن به استقلال در حوزه اقتصاد، به دیگران احتیاج نداریم. وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه کشور ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: اگر به ظرفیت‌ها و پتانسیل کشور در حوزه اقتصادی توجه شود، قطعاً کشور پیشرفت می‌کند. سردار مولایی بابیان اینکه کسانی که در حوزه اقتصاد مقاومتی فعالیت می‌کنند، جهادگر هستند، گفت:...
 • گام های پرشتاب بنیاد برکت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی
 • نماینده‌ مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس : اقدمات بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مناطق محروم به همه ثابت کرد که اگر به توصیه‌ی مقام معظم رهبری عمل کنیم و بر مدیریت و منابع داخلی و ظرفیت‌های داخل کشور تکیه کنیم، قطعاً می‌توانیم به رشد و توسعه برسیم. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از بنیاد برکت، سیدحسین نقوی حسینی با بیان این‌که امروزه همه‌ی ملت ایران شاهد اقدامات مناسب بنیاد برکت هستند، خاطرنشان کرد: این بنیاد در مدرسه‌سازی، مسجدسازی و احداث سایر طرح‌های زیربنایی و مراکز درمانی و فعال‌سازی مراکز تولید و اشتغال اقدامات زیادی داشته که همگی در زندگی مردم و به‌خصوص مردم مناطق محروم مؤثر بوده است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا اقدامات بسیار خوبی تاکنون از سوی بنیاد برکت انجام شده است و در آینده نیز طبق صحبت‌های به عمل آمده و قول مساعدی گرفته‌ایم که در زمینه‌‌های دیگر هم اعتباراتی اختصاص دهند. به گفته‌ی نقوی حسینی، در هر سه شهرستان یاد شده، بازسازی مدارسی که در وضعیت اضطرار باشند در اولویت‌ِ اقدامات بنیاد برکت هستند و در روستاها نیز الحمدلله خدمات ارزشمندی به مردم ارایه شده است. این نماینده‌ی مجلس از اشتیاق مردم به اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خبر داد و گفت: دلیل اصلی این اشتیاق هدفمندی و کارآمدی طرح‌های اجرا شده توسط نهادهای زیرمجموعه‌ی ستاد، از جمله بنیاد برکت است. نقوی حسینی با بیان این‌که طرح‌ها و پروژه‌های دولتی در چارچوب‌های اعتبار سالیانه پیش می‌رود و از این رو گاهی شاهد تأخیرهای چندین ساله در به ثمر رسیدن پروژه‌ها هستیم و به همین دلیل مردم اثرات آن را حس نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اقدامات بنیاد برکت در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و مردم نتیجه‌اش را می‌بینند، به همین خاطر آن‌ها تمایل دارند به‌ویژه در حوزه‌ی...
 • نماینده ی مردم ورامین پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:گام های پرشتاب بنیاد برکت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی
 • نماینده‌ی مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، ضمن تقدیر از اقدامات بنیاد برکت در حوزه‌ی اقتصاد مقاومتی، گفت: اقدمات بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در مناطق محروم به همه ثابت کرد که اگر به توصیه‌ی مقام معظم رهبری عمل کنیم و بر مدیریت و منابع داخلی و ظرفیت‌های داخل کشور تکیه کنیم، قطعاً می‌توانیم به رشد و توسعه برسیم. سیدحسین نقوی حسینی با بیان این‌که امروزه همه‌ی ملت ایران شاهد اقدامات مناسب بنیاد برکت هستند، خاطرنشان کرد: این بنیاد در مدرسه‌سازی، مسجدسازی و احداث سایر طرح‌های زیربنایی و مراکز درمانی و فعال‌سازی مراکز تولید و اشتغال اقدامات زیادی داشته که همگی در زندگی مردم و به‌خصوص مردم مناطق محروم مؤثر بوده است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا اقدامات بسیار خوبی تاکنون از سوی بنیاد برکت انجام شده است و در آینده نیز طبق صحبت‌های به عمل آمده و قول مساعدی گرفته‌ایم که در زمینه‌‌های دیگر هم اعتباراتی اختصاص دهند. به گفته‌ی نقوی حسینی، در هر سه شهرستان یاد شده، بازسازی مدارسی که در وضعیت اضطرار باشند در اولویت‌ِ اقدامات بنیاد برکت هستند و در روستاها نیز الحمدلله خدمات ارزشمندی به مردم ارایه شده است. این نماینده‌ی مجلس از اشتیاق مردم به اقدامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خبر داد و گفت: دلیل اصلی این اشتیاق هدفمندی و کارآمدی طرح‌های اجرا شده توسط نهادهای زیرمجموعه‌ی ستاد، از جمله بنیاد برکت است. نقوی حسینی با بیان این‌که طرح‌ها و پروژه‌های دولتی در چارچوب‌های اعتبار سالیانه پیش می‌رود و از این رو گاهی شاهد تأخیرهای چندین ساله در به ثمر رسیدن پروژه‌ها هستیم و به همین دلیل مردم اثرات آن را حس نمی‌کنند، خاطرنشان کرد: اقدامات بنیاد برکت در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و مردم...
 • فرمانده قرارگاه منطقه ای نزاجا در جنوب شرق:ارتش برای تحقق اقتصاد مقاومتی آماده است/۴۸ هزار شهید ارتش در دوران دفاع مقدس
 • به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، نادر علیدوست عصر امروز در دیدار با استاندار کرمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، ارتش را نماد مقاومت مردم دانست و اظهار داشت: همه آحاد مردم ایران در جنگ تحمیلی به صورت مثال‌زدنی مقاومت کردند و ارتش نماد این مقاومت بوده و در کنار سایر نیروهای نظامی برای حفظ کشور دلاورانه جنگید. وی افزود: افتخار می‌کنیم که ارتش در کنار سایر نیروهای مسلح، توانست در برابر دشمنان قد علم کند و با اهدای 48 هزار شهید آن را اثبات کرده است. فرمانده قرارگاه منطقه‌ای نزاجا در جنوب شرق عنوان کرد: بعد از جنگ تحمیلی روز به روز پیشرفت کردیم و به دستاوردهای بزرگی رسیدیم. وی گفت: شرایط کنونی ما قابل مقایسه با اوایل انقلاب نیست و همین موضوع موجب ناامیدی استکبار شده و این مرهون زحمات و تلاش‌های همه نیروهای مسلح است. علیدوست گفت: ارتش برای تحقق اقتصاد مقاومتی از هیچ کمکی کوتاهی نمی‌کند و این فرمایش مقام معظم رهبری را سرلوحه کارهای خود قرار داده‌ است. انتهای پیام/ج/
 • جلیلی:اقتصاد مقاومتی به عمل است نه شعار
 • صراط:نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی به شعار نیست، به عمل است.به گزارش مهر، سعید جلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد شهرستان رشتخوار خراسان رضوی در واکنش به زیاده گویی های رییس جمهور آمریکا علیه ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است.وی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند، می توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس کنند.نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند.جلیلی اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند، به روستای کریم آباد بیایند.وی خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سال های متمادی یاد می کند، مایه مباهات است.
 • قلعه گنج شهر نمونه اقتصاد مقاومتی کشور
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان هم‌زمان با کلنگ‌زنی 2 کارخانه بزرگ صنعتی و صنایع معدنی، از میانگین رشد سرمایه‌گذاری صنعتی بیش از 386 درصدی و صنایع معدنی 100 درصدی در قلعه گنج خبر داد. به گزارش ایسنا، «اسکندری‌نسب» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان همزمان با اعلام خبر کلنگ‌زنی یک کارخانه آهک صنعتی و یک کارخانه تولید انواع لبنیات در شهرستان قلعه‌گنج گفت: شهرستان قلعه‌گنج که جنوبی‌ترین شهرستان استان کرمان است و به‌عنوان یکی از شهرستان‌های محروم کشور شناخته می‌شده، در دولت تدبیر و امید و در راستای تفکرات اقتصادی و توسعه ای استاندار کرمان در انتخاب معین‌های اقتصادی مناطق استان و انتخاب این شهر به‌عنوان شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور انتخاب و به همت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت‌های بزرگی بوده که این پیشرفت‌ها در حوزه‌های صنعتی و معدنی بسیار چشمگیر بوده است. وی افزود: تا پیش از دولت تدبیر و امید این شهرستان فقط دو واحد قطعات پیش‌ساخته بتنی فعالیت داشت و بحمدا... پس از گذشت 4 سال از دولت تدبیر و امید شاهد فعالیت 4 کارخانه دیگر از جمله 2 کارخانه صنایع غذایی هستیم که این بیانگر رشد فوق‌العاده سرمایه‌گذاری 500 درصدی در حوزه کارخانه‌های فعال صنعتی می‌باشد. اسکندری‌نسب ادامه داد: با توجه به فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و تلاش‌های بنیاد مستضعفان به‌عنوان معین اقتصادی این شهرستان و پیگیری‌های این سازمان برای جذب سرمایه‌گذاران بزرگ، خوشبختانه شاهد رشد سرمایه‌گذاری و صدور 25 مجوز صنعتی طی 4 ساله اخیر بوده‌ایم که معادل 78 درصد مجوزهای صنعتی کل تاریخ این شهرستان هم‌چنین با سرمایه‌گذاری بالغ بر 916 میلیارد ریال، رشد 380 درصدی که معادل 79 درصد سرمایه‌گذاری کل تاریخ این شهرستان در حوزه صدور مجوزهای صنعتی است را شاهد بوده‌ایم. وی افزود: در این راستا و با حضور دکتر «سعیدی‌کیا» رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی عملیات احداث کارخانه تولید انواع لبنیات در ناحیه صنعتی این...
 • گردشگری مذهبی نقطه عطف اقتصاد مقاومتی
 • خرم‎آباد- امروزه در ایران گردشگری مذهبی از اهمیت و جایگاه ویژه‎ای برخوردار است، این صنعت مهم می‎تواند علاوه بر رونق اقتصادی از مشکلات بیکاری نیز بکاهد و برای خانواده‎ها شغل و درآمدی مناسب ایجاد کند. بزرگ‎ترین گردشگری مذهبی در ایران را می‎توان به آستان قدس رضوی نسبت داد که سالیانه میلیون‎ها نفر از سرتاسر جهان را روانه‎ی مشهد می‎کند... قدس‏آنلاین- گروه استان‎ها- اکبر بابایی‎مفرد؛ امروزه در ایران گردشگری مذهبی از اهمیت و جایگاه ویژه‎ای برخوردار است، این صنعت مهم می‎تواند علاوه بر رونق اقتصادی از مشکلات بیکاری نیز بکاهد و برای خانواده‎ها شغل و درآمدی مناسب ایجاد کند. بزرگ‎ترین گردشگری مذهبی در ایران را می‎توان به آستان قدس رضوی نسبت داد که سالیانه میلیون‎ها نفر از سرتاسر جهان را روانه‎ی مشهد می‎کند و همین موضوع باعث رونق کسب و کار در جوار آستان قدس رضوی شده است، وجود امام‎زاده‎های متعدد در جای جای ایران اسلامی و هم‎چنین در لرستان توانسته است گردشگری مذهبی را به عنوان یک صنعت قابل اتکا هم تراز با دیگر صنایع موجود معرفی کند. لرستان با وجود ۱۰۸امام‎زاده واجب‎التعظیم و تکریم از جمله استان‎های شاخص مذهبی در کشور به شمار می‎رود، امام‎زادگان واجب‎التعظیمی که ۱۱مورد آن‏ها شاخص ملی داشته و در سطح تراز کشوری قرار دارند، برخی از آن‎ها علاوه بر زائر پذیر بودن از نظر حَسب و نَسب به امام معصوم نزدیک‏ترند، حتی امام‏زاده در این استان وجود که با یک واسطه به امام معصوم می‎رسد. بیشترین امام‏زادگان لرستان در شهرستان‏های دورود، بروجرد، ازنا و الیگودرز هستند، از آن جمله می‎توان به امام‎زاده "محمدبن‏حسن" شهرستان الیگودرز که بیش‎ترین زائر را دارد اشاره کرد که اخیراً با تصمیم مسئولین ارشد استانی قرار بر این شده که این مکان مذهبی و روستایی از طرف بنیاد مسکن جزو روستاهای هدف طرح گردشگری مذهبی قرار گیرد. وجود ۱۲امامزاده واجب‎التعظیم در لرستان ایجاد اشتغال و جذب گردشگر می‎کند حجت‎الاسلام...
 • جلیلی:اقتصاد مقاومتی به شعار نیست
 • نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی به شعار نیست، به عمل است. به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد شهرستان رشتخوار خراسان رضوی در واکنش به زیاده گویی های رییس جمهور آمریکا علیه ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است. وی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند، می توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس کنند. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند. جلیلی اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند، به روستای کریم آباد بیایند. وی خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سال های متمادی یاد می کند، مایه مباهات است.
 • جلیلی:اقتصاد مقاومتی شعار نیست
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست بلکه به عمل است. به گزارش مشرق، سعید جلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد شهرستان رشتخوار خراسان رضوی در واکنش به زیاده‌گویی‌های رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم‌ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم‌آباد است. جلیلی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می‌کنند، می‌توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس کنند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند. وی اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می‌خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند، به روستای کریم آباد بیایند. جلیلی خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سال های متمادی یاد می‌کند، مایه مباهات است. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • طعم شیرین اقتصاد مقاومتی با صنایع تبدیلی کوچک
 • گچساران- اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین برنامه های کشور است که مقام معظم رهبری با طرح اولیه و سپس ابلاغ سیاست های کلی آن به همه بخش های دولتی و خصوصی، اجرای آن را برای رونق اقتصادی کشور امری ضروری تبین و تشریح کردند. به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، اقتصاد مقاومتی یکی از مهمترین برنامه های کشور است که مقام معظم رهبری با طرح اولیه و سپس ابلاغ سیاست های کلی آن به همه بخش های دولتی و خصوصی، اجرای آن را برای رونق اقتصادی کشور امری ضروری تبین و تشریح کردند. کارآفرینان با ایجاد فرصت های جدید اقتصادی و تولیدی با استفاده از ظرفیت و پتانسیل طرح های اقتصاد مقاومتی در شهرستان ها و بخش های کوچکتر ازآن توانستند در زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد کشور موثر باشند. در این راستا سراغ دو تن از کارآفرینان بسیجی ساکن در شهرستان گچساران رفتیم و از آنها راجع به نحوه کسب و کارشان سئوالاتی کردیم و با پشتکار و تلاش وی آشنا شدیم. در ابتدا به سراغ زنبوردار گچسارانی رفتیم. ابتدا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید در چه زمینه ای فعالیت دارد؟ علی عسکر کرمی هستم ساکن گچساران از استان کهگیلویه وبویراحمد، در عرصه زنبورداری فعالیت دارم. آیا از بسیج سازندگی تسهیلات اقتصاد مقاومتی دریافت کردید؟ و زمینه اشتغال چند نفر را فراهم کردید؟ بله، بعد از طی دوره های آموزشی مبلغ ۲۰ میلیون تومان تسهیلات زنبوداری دریافت کردم که با راه اندازی این طرح توانستم زمینه اشتغال ۴نفر را به طور مستقیم و ۲ را به صورت غیرمستقیم فراهم کنم. آیا طرح شما تا کنون سودآوری داشته است؟ من از اجرای این طرح راضی هستم و تا کنون دو و نیم تن برداشت از کندوهای عسل داشتم، میزان فروش در ماه ۱۲میلیون و در سال بین ۱۰۰تا ۱۲۰میلیون درامد دارم. سخن آخر شما چیست؟...
 • افتتاح واحد های تولیدی اقتصاد مقاومتی در فومن
 • 5 واحد تولیدی به مناسبت هفته دفاع مقدس در فومن افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز گیلان 5 واحد تولیدی اقتصاد مقاومتی امروز به مناسبت هفته دفاع مقدس در فومن افتتاح شد.این واحدها شامل 4 واحد پرورش پیله تر ابریشم و یک واحد پرورش قارچ با 7 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه از اعتبارات سپاه فومن و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان به بهره برداری رسید.با راه اندازی این واحد های تولیدی برای 35 نفر شغل ایجاد شد.
 • افتتاح واحدهای تولیدی اقتصاد مقاومتی در فومن
 • به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازرشت؛ 5 واحد تولیدی اقتصاد مقاومتی همزمان با هفته دفاع مقدس در فومن راه اندازی شد. این واحدهای تولیدی شامل 4 واحد پرورش پیله تر ابریشم و یک واحد پرورش قارچ با 7 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه از اعتبارات سپاه فومن و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان به بهره برداری رسید. با راه اندازی این واحدهای تولیدی برای 35 نفر شغل ایجاد شد. انتهای پیام/ع راه اندازی 5 واحد تولیدی اقتصاد مقاومتی در فومن
 • نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید
 • در حالی کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است که نه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف نیامده است، بلکه این کتاب با عنوان «اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی» منتشر شده است. به گزارش جهان نيوز؛ داستان توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در ایران، قصه پرغصه‌ای است که از بعد از جنگ جهانی دوم پی در پی در حال تکرار شدن است. آنجا که نسخه‌هایی غیر بومی و نامتناسب با مسائل واقعی کشور، با عنوان ظاهری توسعه و کاهش فقر از سوی کشورهای غربی به کشورهای اصطلاحا در حال توسعه معرفی و تحمیل می‌شود؛ این کشورها به عنوان موش آزمایشگاهیِ تئوری‌های غربی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نهایتا پس از شکست نسخه‌های غربی و بروز نتایج فاجعه‌بار اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی، مجددا نسخه‌های دیگری از سوی غرب معرفی و جایگزین می‌شودد. حاصل این فرایند در کشوری همچون ایران موجب گسترش فقر، مهاجرت روستاییان، حاشیه نشینی و بی هویتی در جوامع محلی از پیش از انقلاب تاکنون شده است؛ البته هرگز سازمان‌های بین المللی مذکور، مسئولیت عواقب نسخه‌های پیشنهادی خود را نپذیرفته و این عواقب صرفا به بی‌فرهنگی مردم و بی‌کفایتی مسئولان داخلی نسبت داده می‌شود. روند معرفی و تحمیل نسخه‌های غلط، غیر بومی و محرومیت‌زای غرب با هدف سیطره بر کشورهای ضعیف و با روکش فقرزدایی و ظاهر دلسوزی و حمایت، طی 70 سال اخیر ادامه یافته و ساختارهایی نظیر برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و بانک جهانی به منظور نهادینه سازی این روند شکل گرفته است. اما مشاهده نتایج اسفبار اتکا به این نسخه‌ها تاکنون موجب نشده که مسوولین دولتی ایران، این نسخه‌های وارداتی را کنار گذاشته و به فکر تولید یک الگوی بومی برای محرومیت زدایی باشند. در تازه‌ترین اتفاق از این دست، کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی،...
 • نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید عکس
 • کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است. این کتاب با عنوان «اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی» منتشر شده است. به گزارش مشرق، داستان توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در ایران، قصه پرغصه‌ای است که از بعد از جنگ جهانی دوم پی در پی در حال تکرار شدن است. آنجا که نسخه‌هایی غیر بومی و نامتناسب با مسائل واقعی کشور، با عنوان ظاهری توسعه و کاهش فقر از سوی کشورهای غربی به کشورهای اصطلاحا در حال توسعه معرفی و تحمیل می‌شود؛ این کشورها به عنوان موش آزمایشگاهیِ تئوری‌های غربی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نهایتا پس از شکست نسخه‌های غربی و بروز نتایج فاجعه‌بار اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی، مجددا نسخه‌های دیگری از سوی غرب معرفی و جایگزین می‌شودد. حاصل این فرایند در کشوری همچون ایران موجب گسترش فقر، مهاجرت روستاییان، حاشیه نشینی و بی هویتی در جوامع محلی از پیش از انقلاب تاکنون شده است؛ البته هرگز سازمان‌های بین المللی مذکور، مسئولیت عواقب نسخه‌های پیشنهادی خود را نپذیرفته و این عواقب صرفا به بی‌فرهنگی مردم و بی‌کفایتی مسئولان داخلی نسبت داده می‌شود. روند معرفی و تحمیل نسخه‌های غلط، غیر بومی و محرومیت‌زای غرب با هدف سیطره بر کشورهای ضعیف و با روکش فقرزدایی و ظاهر دلسوزی و حمایت، طی 70 سال اخیر ادامه یافته و ساختارهایی نظیر برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و بانک جهانی به منظور نهادینه سازی این روند شکل گرفته است. اما مشاهده نتایج اسفبار اتکا به این نسخه‌ها تاکنون موجب نشده که مسوولین دولتی ایران، این نسخه‌های وارداتی را کنار گذاشته و به فکر تولید یک الگوی بومی برای محرومیت زدایی باشند. در تازه‌ترین اتفاق از این دست، کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی، از سوی دولت ترجمه شده و مبنا قرار گرفته است. نکته عجیب در این میان آنکه نه تنها بر روی جلد...
 • آغاز به کار نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در خدابنده تصاویر
 • به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه اقتصاد مقاومتی و عکس به مدت یک هفته در پارک شهر قیدار برپا شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش اشراق24،به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه اقتصاد مقاومتی شامل غرفه های محصولات تولیدی بهزیستی،فنی و حرفه ای و کشاورزی و عکس با حضور مسئولان شهرستان خدابنده افتتاح شد و به مدت یک هفته در پارک شهر قیدار برپا است. انتهای پیام/
 • ستاد اقتصاد مقاومتی در شهرستان های خراسان جنوبی فعال می شود
 • استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه ستادهای اقتصاد مقاومتی در استان فعال می‌شود گفت: در این ستادها سهم هر شهرستان برای تولید و فرصت‌های شغلی بررسی و سهم مدیران پیشران در اقتصاد مقاومتی مشخص و از آنان مطالبه می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از فردوس، محمدمهدی مروج‌الشریعه ظهر امروز در شورای اداری شهرستان فردوس اظهار داشت:برخی دستگاه‌های مرتبط با اقتصاد مقاومتی و مدیران کل باید تابلویی از وظایف خویش برای اشتغال را ارائه دهند و در پایان سال خروجی داشته باشند.استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در شهرستان‌ها ستادهای اقتصادی مقاومتی باید با انگیزه لازم و داشتن برنامه قابل اندازه‌گیری به پیش رود و بدانند مشی کلی حکومت و نظام استفاده از استعدادهای نهفته و منابع داخلی برای تولید و اشتغال است.مروج‌الشریعه با بیان اینکه دولت با اعتبارات محدودی که دارد هر چه تلاش کند فقط قادر به تامین زیرساخت‌هاو نهبیشتر خواهد بودگفت: باید با مشخص کردن اولویت‌های هر شهرستان از اتلاف اعتبارات جلوگیری و برای سرمایه‌گذاری به سراغ بخش خصوصی برویم.وی تاکید کرد: از فرماندار و اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی فردوس می‌خواهم به صورت جدی روی توانمندی‌های این شهرستان فکر کنند تا نتیجه آن تولید و اشتغال برای مردم باشد.استاندار خراسان جنوبی با اشاره به مشکلاتی که برای کارخانه منیزیم فردوس به وجود آمده تاکید کرد: باید هوشمندانه در همان ابتدای شروع مشکل، به این واحد تولیدی کمک می‌شد تا دیگران نیز رغبتی به سرمایه‌گذاری در این منطقه داشته باشند.وی تاکید کرد: شهرستان‌ها منتظر کمک‌ها و طرح‌های دولتی نباشند و با فعال کردن کارگروه‌های اشتغال مسائل را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کنید.مروج‌الشریعه،استفاده از ظرفیت فردوسی‌های مقیم خارج از شهرستان، شبکه‌سازی برای ایجاد مشاغل خانگی، یافتن راه‌های جذب توریست و شناسایی موتور محرکه توسعه منطقه را در راستای توسعه فردوس مورد تاکید قرار داد.حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا بابایی امام جمعه فردوس نیز در این جلسه گفت: سرمایه گذاران به...
 • توجه به اقتصاد مقاومتی راه خروج کشور از مشکلات اقتصادی است
 • بندرعباس - ایرنا - معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی، اجرای این راهبرد کلان را راه خروج کشور از مشکلات اقتصادی عنوان کرد. به گزارش شامگاه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دادگستری هرمزگان، ذبیح الله خدائیان در نشست شورای قضایی هرمزگان اظهار داشت: در بحث اقتصاد مقاومتی تکالیفی در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی و قاچاق کالا و ارز به عهده دستگاه قضایی است.وی ادامه داد: به همین منظور در قوه قضائیه دستورالعمل مربوطه تهیه شده که مطابق آن ستاد مرکزی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضایی تشکیل و در استان‌ ها نیز این ستاد با شرح وظایف نهادها و سازمان ‌ها ابلاغ خواهد شد.خدائیان هدف عمده این ستاد را افزایش امنیت سرمایه گذاری و پیشگیری از ورشکستگی واحدهای تولیدی و کارخانجات عنوان و تصریح کرد: با توجه به تمهیدات اتخاذ شده از سوی دستگاه قضایی استان هرمزگان ، این استان خط مقدم اقتصاد مقاومتی و استان پیشتاز در عرصه مقابله با قاچاق کالا و ارز می باشد.این مقام عالی قضایی کشور در خصوص تدوین لوایح و اصلاح قوانین ، گفت: با بهره گیری از توان و ظرفیت علمی نخبگان جامعه حقوقی کشور اقدامات قابل توجهی انجام شده است.خدائیان یادآور شد : تلاش کرده ایم تا تمام قوانین جاری را بررسی و آسیب شناسی نماییم و در این راستا همواره نظرات کارشناسی استان‌ها اخذ شده که استان هرمزگان در حوزه ارائه مشاوره‌های کارشناسی در حوزه مطالعات حقوقی یکی از استان‌های پیشتاز بوده و در زمره استان هایی قرار دارد که بهترین نظرات علمی را در راستای اصلاح قوانین ارائه داده است.معاون حقوقی قوه قضائیه در این نشست عملکرد دستگاه قضایی در هرمزگان را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و موفقیت های این ارگان را حاصل همدلی و تلاش همه نیروها دانست. 7198/ 7408تنظیم کننده: فاطمه...
 • در موضوع اقتصاد مقاومتی اختیار بیشتری به استان ها داده شود
 • به گزارش خبرگزاری برنا ، عزیز اکبریان گفت : باید ضمن افزایش اختیارات استان ها به بخش خصوصی نیز اعتماد بیشتر شود. وی ادامه داد: دولت به تنهایی نمی تواند همه کارها را انجام دهد، باید بخش خصوصی وارد عمل شود و ضرورت دارد این موضوع به طور جدی پیگیری شده و به نتیجه برسد. نماینده مردم کرج گفت: اقدامات موثری درالبرز صورت گرفته از جمله افزایش تخت های بیمارستانی که باید هرچه بیشتر از ظرفیت نیروهای بومی دراین استان استفاده کرد. وی افزود: البرز می تواند قطب گردشگری شود چراکه ظرفیت های قابل توجهی از جمله فرودگاه پیام، مسیرهای گردشگری و نقاط دیدنی دارد. اکبریان گفت: سرمایه گذاری خوبی را در البرزشاهد بودیم که باید ازاین فرصت ها بهره بیشتری برد و پروژه های بزرگی را که آغاز شده هرچه سریعترباید به بهره برداری رساند. وی خاطرنشان کرد: وحدت خوبی را درالبرز شاهدیم از جمله همراهی شورا، شهرداری با مسئولان که امیدواریم زمینه گره گشایی هرچه بیشتر فراهم شود. نماینده مردم کرج درمجلس شورای اسلامی با قدردانی از استاندار پیشین البرز، گفت: این استاندار نمونه اخلاق و گذشت بود که زمینه همراهی هرچه بیشتر را در البرز فراهم کرد.
 • مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست
 • نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در جمع مردم روستای کریم آباد رشتخوار حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعیدجلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند به روستای کریم آباد بیایند. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند. ضمن واکنش به زیاده گویی های رییس جمهور امریکا علیه ایران در سازمان ملل گفت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است. وی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند می توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس می کنند. وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سالهای متمادی یاد می کنند مایه مباهات است. انتهای پیام/
 • پردیس میزبان دستاوردهای دفاعی و اقتصاد مقاومتی سپاه
 • فرمانده سپاه شهرستان پردیس از افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاعی و اقتصاد مقاومتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این شهرستان خبر داد. به گزار خبرگزاری صدا و سیما ،سرگرد توسلی گفت: نمایشگاه دستاوردهای دفاعی با عنوان نور هشتم با هدف آشنایی نسل جوان با توانمندیهای نظامی در عرصه های مختلف در تپه نور الشهدای پردیس راه اندازی شده است و توانایی دارد 30 هزار دانش آموز را پذیرا باشد .وی با بیان اینکه هفته دفاع مقدس یادآور حماسه سازی های دلیرمردان و شیرزنان ایران اسلامی است که با نثار خون پاک و مطهر خود موجبات حفظ کیان کشور و نظامی مقدس اسلامی را فراهم ساختند افزود:استقرار نمایشگاهی بزرگ و بی نظیر در حوزه شرق استان تهران از به روزترین تجهیزات و ادوات نظامی نیروهای مسلح ایران اسلامی است که میتوان به سامانه موشکی قدر ، دوش پرتابها و ضدهوایی اشاره کرد.سرگرد توسلی گفت: در حاشیه این نمایشگاه نیز غرفه های فرهنگی و تولیدات داخلی و همچنین کارآفرینی نیز دایر شده است ضمن آنکه اجرای نمایش زنده دفاع مقدس از دیگر برنامه های جنبی این نمایشگاه است.این نمایشگاه از ساعت 8 صبح تا 21 هر شب تا پایان هفته دفاع مقدس پذیرای عموم مردم است.
 • تلاش برای نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی از مدارس آغاز شود
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان امروز 1 مهرماه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید که به صورت نمادین در شهرستان هفتکل برگزار شد، اظهار کرد: امروزه تقویت و ارتقای نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی، یک شاخص برای رشد و آگاهی استان‌ها و از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه در جامعه برای تربیت نیروی متعهد و متخصص، مدیر و مدبر و از اهداف نظام جمهوری اسلامی است. در آمارهایی که یونسکو ارائه می‌دهد، بر چهار سطح آموزش؛ یعنی پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی تاکید می‌شود. استاندار خوزستان ادامه داد: در کشورهای پیشرفته، بیشترین هزینه را به آموزش عمومی؛ یعنی پیش‌دبستانی و ابتدایی اختصاص می‌دهند، در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه، بیشترین هزینه‌ها صرف آموزش عالی می‌شود. در سال گذشته با برنامه‌ریزی جدی و مناسب برای توسعه پیش‌دبستانی در استان تلاش کردیم و توانستیم رتبه اول کشوری را در پیش‌دبستانی کسب کنیم. شریعتی گفت: امیدواریم با تلاش‌های مسئولان در حوزه پیش‌دبستانی بتوانیم بخشی از مشکلات بازماندگی از تحصیل را در استان حل کنیم. اینکه توانسته‌ایم در استانی با وضعیت جغرافیایی متفاوت و راه‌های صعب‌العبور، گستره پوشش پیش‌دبستانی را به بیش از 98 درصد برسانیم، نشان از عزم و اراده جدی مسئولان در امر تعلیم و تربیت و همچنین داشتن یک برنامه درازمدت برای ارتقا تعلیم و تربیت در استان دارد. وی با اشاره به افزایش قابل ملاحظه رتبه‌های زیر هزار دانش‌آموزان کنکوری خوزستان، گفت: در مناطق محروم نیز صاحب رتبه‌های خوبی در کنکور شدیم. کلاس‌های کنکوری نیز برای دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم که توان مالی شرکت در کلاس‌های کنکور را نداشتند، برگزار شد. تلاش می‌کنیم که هیچ دانش‌آموزی به علت فقر، از تحصیل باز نماند.بیش از یک هزار بازمانده از تحصیل در استان شناسایی و روانه کلاس‌های درس شدند استاندار خوزستان افزود: اعتبارات لازم در اختیار...
 • سیستم اداری کشور تسهیل گر سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، محمدابراهیم رضایی، نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی امروز شنبه اول مهرماه در شورای اداری این شهرستان گفت: ایجاد اشتغال، رفع موانع تولید و رشد اقتصادی اولویت‌های دولت دوازدهم است .وی افزود: دولت با مشوق‌هایی در صدد بهبود فضای کسب و کار، توسعه سرمایه گذاری و تسریع در چرخه تولید است اما برخی قوانین دست و پا گیر مانع افزایش سرمایه گذاری و رونق تولید شده است.نماینده مردم خمین در خانه ملت با بیان اینکه چهارسال است که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده و عبور از معضلات کشور را مقام معظم رهبری تحقق اقتصادی مقاومتی اعلام کرده‌اند ادامه داد: اقتصاد مقاومتی که یکی از سیاست‌های آن رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار است محقق نشده است.وی اظهار کرد: سیستم اداری کشور کارآمد نیست و مدیران ادارات تسهیل گر قوانین موجود نیستند و سنگ اندازی می‌کنند و با این ساختار اداری، دولت نمی‌تواند اهداف خود را اجرایی کند و همه برنامه با شکست مواجه می‌شود.رضایی با تاکید بر اینکه سیستم اداری کشور ناتوان است و توان حمل بار نظام را ندارد گفت: نامیدی و نارضایتی مردم از نظام و فاصله بین سران حکومت و مردم مهمترین تهدید کشور است و امروز نیز به منظور گره‌گشایی از مشکلات مردم نیازمند روحیه جهادی زمان جنگ هستیم.عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: روح زنده قوانین در هر سازمانی، مدیر است و مدیران با تسهیل و حمایت می‌توانند باعث تشویق سرمایه گذاران شوند. سیاست‌های تشویقی دولت برای سرمایه گذاری در خمین فرصت خوبی است اما اگر کسی بخواهد در خمین سرمایه گذاری کند آنقدر در مقابلش می‌ایستند و مشکل درست می‌کنند که سرمایه گذار از این شهر فرار می‌کند.عضوکمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از وضعیت ستادهای کشور اظهار کرد: در سیستم اداری کل کشور وضعیت نگران کننده است و ستادهای بزرگ شکل...
 • صنعت نفت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بهترین عملکرد را دارد
 • معاون اول رئیس جمهوری گفت: بخش نفت، گاز و پتروشیمی و مجموعه وزارت نفت بهترین عملکرد را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته است. به گزارش شانا، اسحاق جهانگیری امروز (یکشنبه، دوم مهرماه) در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان این که وزارت نفت در بخش جذب سرمایه خارجی کارهای بزرگی انجام داده است، گفت: تدوین الگوی جدید قراردادهای نفت و گاز، امضای قراردادهای بزرگ نفتی، جذب سرمایه در طرح‌های توسعه میدان‌های مشترک، همکاری با شرکت‌های خارجی بخشی از فعالیت‌های بزرگ وزارت نفت تاکنون بوده است. وی افزود: قراردادهای جدید نفتی که وقت زیادی صرف تدوین آن شد، مورد اجماع بسیاری از صاحبنظران کشور قرار گرفت و امروز بهترین فرصت برای شرکت‌های بزرگ جهانی است که با بخش نفت و گاز ایران همکاری کنند. معاون اول رئیس جمهوری به عملکرد موفق وزارت نفت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: وزارت نفت و بخش نفت، گاز و پتروشیمی کشور در طول سال 95 و امسال بهترین عملکرد را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته‌اند. جهانگیری عنوان کرد: ایران با داشتن بزرگترین ذخایر نفت و گاز باید بیش از پیش جایگاه خود را در این بخش ارتقا دهد، گرچه وزارت نفت تاکنون افق‌های روشنی در این حوزه برای خود ترسیم کرده است. وی به موضوع بهینه سازی مصرف انرژی اشاره کرد و گفت: اتوبوس، کامیون و وسایل حمل و نقل عمومی کشور نیازمند نوسازی هستند، در بخش ساختمان نیز باید به بهینه سازی مصرف سوخت توجه جدی شود. معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که صنعت پتروشیمی، صنعتی پویا و دارای توجیه اقتصادی است، تصریح کرد: این صنعت مردمی و دانش بنیان است، وزارت نفت برای توسعه این صنعت به ویژه در حوزه پایین دستی تلاش‌های فراوانی انجام داده است. جهانگیری ادامه داد: یکی از صنایعی که در زمینه جذب سرمایه خارجی...
 • سیاست های اقتصاد مقاومتی در مدارس استان بوشهر فرهنگ سازی شود
 • معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر با تاکید بر آموزش سیاست اقتصاد مقاومتی از سنین کودکی گفت: آموزش همه جانبه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مدارس استان بوشهر ارائه و فرهنگ سازی شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید زرین‌فر پیش از ظهر امروز در جمع دانش‌آموزان مدرسه تاریخی سعادت بوشهر با گرامیداشت ایام ماه محرم و تبریک بازگشایی مدارس به نقش مهم آموزش و پرورش در تربیت آینده سازان کشور پرداخت و اظهار داشت: آموزش و پرورش به عنوان زیربنایی‌ترین نهاد در امر توسعه، پیشرفت محسوب می‌شود چراکه آینده سازان جامعه در این دستگاه تربیت می‌شوند.وی، هدف اصلی مدارس را توانمندسازی فرزندان جامعه برای اداره کشور در آینده دانست و تصریح کرد: توسعه پایدار کشور، تنها از طریق آموزش و پرورش و مدارس عملی می‌شود.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار بوشهر با تاکید بر آموزش سیاست اقتصاد مقاومتی از سنین کودکی گفت: آموزش همه جانبه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مدارس استان بوشهر ارائه و فرهنگ سازی شود.زرین‌فر به انتظار جامعه از دانش‌آموزان اشاره کرد و از آنان خواست تا به‌صورت جدی و خستگی ناپذیر به درس و پژوهش اقدام کنند و از هم اکنون بدنبال کارآفرینی باشند تا ضمن رفع مشکل خود، دیگران را نیز کمک و در توسعه اقتصاد کشور و استان بوشهر کنند.وی، با جایگاه تاریخی مدرسه سعادت طی سالیان متمادی در جنوب اشاره و اظهار امیدواری کرد: که با تلاش مدیر، معاونان، دبیران، انجمن اولیاء و هیئت امناء دبیرستان مجددأ این مجموعه ارزشمند آموزشی به جایگاه رفیع گذشته نائل شود.انتهای پیام/ R41363/P1336/S6,53/CT11
 • لزوم آموزش مفاهیم اقتصاد مقاومتی در کنار مهارت های زندگی در مدارس
 • استاندار خوزستان گفت: تلاش‌های ما برای نهادینه‌سازی اقتصاد مقاومتی راه به جایی نمی‌برد مگر اینکه این تلاش‌ها را از مدارس آغاز کنیم تا دانش‌آموزان به مفهوم تولید داخل و اعتماد به نیروهای داخلی پی ببرند. به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در آیین آغاز سال تحصیلی جدید که امروز (یکم مهرماه) به صورت نمادین در هفتکل برگزار شد، اظهار کرد: امروزه تقویت و ارتقا نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی، یک شاخص برای رشد و آگاهی استان‌ها و از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه در جامعه برای تربیت نیروی متعهد و متخصص، مدیر و مدبر و از اهداف نظام جمهوری اسلامی است. در آمارهایی که یونسکو ارائه می‌دهد، بر چهار سطح آموزش؛ یعنی پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی تاکید می‌شود. استاندار خوزستان ادامه داد: در کشورهای پیشرفته، بیشترین هزینه را به آموزش عمومی؛ یعنی پیش‌دبستانی و ابتدایی اختصاص می‌دهند، در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه، بیشترین هزینه‌ها صرف آموزش عالی می‌شود. در سال گذشته با برنامه‌ریزی جدی و مناسب برای توسعه پیش‌دبستانی در استان تلاش کردیم و توانستیم رتبه اول کشوری را در پیش‌دبستانی کسب کنیم. شریعتی گفت: امیدواریم با تلاش‌های مسوولان در حوزه پیش‌دبستانی بتوانیم بخشی از مشکلات بازماندگی از تحصیل را در استان حل کنیم. اینکه توانسته‌ایم در استانی با وضعیت جغرافیایی متفاوت و راه‌های صعب‌العبور، گستره پوشش پیش‌دبستانی را به بیش از 98 درصد برسانیم، نشان از عزم و اراده جدی مسوولان در امر تعلیم و تربیت و همچنین داشتن یک برنامه درازمدت برای ارتقا تعلیم و تربیت در استان دارد. وی با اشاره به افزایش قابل ملاحظه رتبه‌های زیر هزار دانش‌آموزان کنکوری خوزستان، گفت: در مناطق محروم نیز صاحب رتبه‌های خوبی در کنکور شدیم. کلاس‌های کنکوری نیز برای دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم که توان مالی شرکت در کلاس‌های کنکور را نداشتند، برگزار شد. تلاش می‌کنیم که هیچ دانش‌آموزی به علت فقر، از تحصیل...
 • ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در مدارس همدان مورد توجه باشد
 • استاندار همدان با اشاره به اینکه مدارس فرهنگ اقتصاد مقاومتی به دانش آموزان را بیاموزند، گفت: اساسی‌ترین اولویت اقتصاد مقاومتی درون‌زایی است که باید فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی انجام شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، محمدناصر نیکبخت صبح امروز در مراسم آئین بازگشایی مدارس در هنرستان شهیدان دیباج ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و امام راحل اظهار داشت: یاد 8 هزار حماسه‌ساز دوران طلائی دفاع مقدس استان را گرامی می‌داریم.وی ضمن تبریک به مناسبت بازگشایی مدارس به دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا دانش آموزان، افزود: امروز آموزش‌وپرورش برای تربیت نسلی بشردوست، عالم، آگاه، سازنده و اثرگذار در دنیا چیزی کم نداشته و همه امکانات برای آن فراهم است.نیکبخت با اشاره به اینکه سرزمین ایران به ویژه سرزمین پر رمز و راز همدان دارای ادبا، عرفا و علمای بی‌نظیر و کم‌نظیر است، گفت: باید دانش آموزان را به‌گونه‌ای تربیت کنیم که در آینده، بزرگان گذشته کشور افتخارآفرین باشند.استاندار همدان با بیان اینکه بالاترین مفاهیم ارزشی در دفاع مقدس معنا شده است، عنوان کرد: آزادی، عزت، حق‌طلبی، وطن‌دوستی، دین‌مداری، مبارزه با سلطه و مقابله با استکبار از مفاهیمی است که در دفاع مقدس معنا شده است.نیکبخت با تأکید بر اینکه در دفاع مقدس فرهنگیان و دانش آموزان نقش بارزی داشتند، تصریح کرد: در دوران انقلاب نیز فرهنگیان و دانش آموزان نقش‌آفرینی‌های بسیاری کردند.وی با اشاره به اینکه 70 شهید گران‌قدر از هنرستان شهیدان دیباج تقدیم انقلاب شده است، بیان کرد: شهیدان دیباج به این هنرستان مرتبط هستند که در حالی در دوران انقلاب با تحصیل در بهترین دانشگاه می‌دانستند آینده روشنی دارند اما برای دفاع از انقلاب پیش‌قدم شده و جان‌نثاری کردند.استاندار همدان با بیان اینکه در دفاع مقدس ایثارگران، جانبازان و شهدا به منزله دفاع از انقلاب از خودگذشتگی کرده و به جبهه نبرد رفتند، تأکید کرد: این ازخودگذشتگی‌ها همه ارزش است بایستی قدردان این ارزش‌ها...