شهید ابراهیم لشکری‌نژاد را باید یکی از شهدای خاص دفاع مقدس نامید؛ شهیدی که با سعی و تلاش ضمن قبولی در دانشگاه تهران، در علوم دینی هم از سواد و اطلاعات بالایی برخوردار بود.

به گزارش مشرق، شهید ابراهیم لشکری‌نژاد را باید یکی از شهدای خاص دفاع مقدس نامید؛ شهیدی که با سعی و تلاش ضمن قبولی در دانشگاه تهران، در علوم دینی هم از سواد و اطلاعات بالایی برخوردار بود.

لشکری‌نژاد در مدت کوتاهی موفق به یادگیری زبان‌های انگلیسی، عربی و آلمانی می‌شود و شروع به حفظ قرآن هم می‌کند. سبک زندگی و شیوه زیستن این شهید بزرگوار دوستان و آشنایانش را هم به خود جذب کرده و از آنها انسان دیگری ساخته بود. برادر شهید در گفت‌وگو با «جوان» از این سبک زندگی که بار مطالعاتی و اخلاقی زیادی داشته، می‌گوید و تنوع یادگیری و عشق به آموختن در برادرش را تشریح می‌کند.


شهید لشکری‌نژاد یکی از شهدای خاص دفاع مقدس هستند. فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی برادرتان را از دوران کودکی توضیح دهید.
ابراهیم متولد سال 1342 و پنج سال از من کوچک‌تر بود. ما در خانواده پنج فرزند هستیم که ابراهیم چهارمین فرزند خانواده بود. از همان کودکی به شرکت در هیئات مذهبی علاقه داشت. شب جمعه به خانه‌مان هیئت می‌آورد و مشغول برنامه‌های مذهبی می‌شد. تقریباً یک سال بعد از انقلاب، به محله مختاری در خیابان ولیعصر، کوچه فروزنده که الان کوچه به نام ابراهیم لشکری‌نژاد شده نقل مکان کردیم. در این محله مسجدهای متعددی بود که ابراهیم به همه شان رفت و آمد داشت. مسجد نزدیک‌تر به منزل ما مسجد حاج ‌ربابه یا توحید بود. برادرم با امام جماعت مسجد ارتباط صمیمی و خوبی داشت و در فعالیت‌های فرهنگی و بسیج مشارکت زیادی می‌کرد. این ارتباط فرهنگی را با مسجدهای دیگر مثل شارعی و مسجد آیت‌الله ایروانی که نزدیکمان بودند هم داشت. گاهی اوقات به رغم سن کمش جای امام جماعت نماز می‌خواند. با توجه به خط خوشش دیوارنویسی هم می‌کرد. این خوش‌خطی را هم بدون کلاس رفتن و آموزش به صورت ذاتی بلد بود. یعنی با گرفتن الگو از کسانی که خط زیبایی داشتند، سعی کرد خطش را بهتر کند و پیشرفت خیلی خوبی هم داشت. بیشتر امورش همینطور بود. یعنی مطلب ‌خوب رو تشخیص می‌داد، بعد از تشخیص مطلب خودش مشغول فراگیری می‌شد. این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد برادرم بود. یعنی برای یادگیری تقلید نمی‌کرد، فرا می‌گرفت. به قول معروف آن مطلب را می‌بلعید. در دوران دانشگاه و دوران جبهه کردستان شروع به حفظ قرآن کرد. آنچه از جبهه رفتن را فهمیده در چهار، پنج خط توضیح داده است. ایشان در دوران متوسطه در رشته الکتروتکنیک در هنرستان صنعتی تهران که آن زمان بهترین هنرستان تهران بود، درس خواند. در هنرستان از زمان‌های گذشته زبان آلمانی تدریس می‌کردند و ابراهیم رشته برق الکتروتکنیک را با معدل خوب قبول شد و دیپلم گرفت.
به رشته برق الکتروتکنیک علاقه داشتند؟
بله، همه کارهایش را با علاقه انجام می‌داد. فهمیده بود که باید در کار یا رشته خاصی تبحر و مهارت داشته باشد. اعتقاد داشت محفوظات تنها راهبرد و راه‌حل برای زندگی در اجتماع نیست. آن زمان ضمن درس خواندن نسبت به مسائل دینی خودش خیلی پایبند بود و تفحظ هم می‌کرد. اما بعد به حوزه رفت و به ‌صورت رسمی طلبه شد.
برای خواندن دروس حوزوی به قم رفتند؟
خیر، در همین تهران درس می‌خواند و به حوزه می‌رفت؛ مدرسه شهید بهشتی امروز یا مروی در خیابان ناصرخسرو که از قدیمی‌ترین حوزه‌های علمیه است و سابقه و قدمت زیادی دارد. ابراهیم در این مدرسه تحصیل می‌کرد. مقدمات را طی کرد، وارد سطح شد و در حال تمام کردن سطح بود که درس را در همین جا رها کرد و تصمیم گرفت به سربازی برود. در سربازی تقسیم که شد در کمیته پادگان نصر افتاد. آن زمان آنچه در حوزه آموخته بود، معادل لیسانس بود. بعد از سربازی احساس کرد که حالا درس‌های نظری را آموخته و می‌تواند وارد دانشگاه شود و بهتر خدمت کند. ظرف سه ماه شدید درس ‌خواند تا در کنکور قبول شود. با اینکه بین زمان گرفتن دیپلمش فاصله افتاده و بعد از آن به حوزه رفته بود، وقتی در کنکور شرکت کرد با رتبه خوب در رشته تجربی در دانشگاه تهران قبول شد.
در دانشگاه در چه رشته‌ای قبول شدند؟
رشته بهداشت و محیط کار که شاخه‌ای از رشته تجربی است. حالا چرا روی قبول شدن در این رشته تأکید دارم؟ کسانی که در حوزه درس می‌خوانند بیشتر با علوم انسانی سروکار دارند و درس‌هایشان ربطی به رشته تجربی ندارد. در دوران دیپلم یک کار فنی را انجام داده بود و این نظر را داشت حالا که ما انقلاب کرده‌ایم آدم کارآمد می‌خواهیم. حالا می‌گفت که برای چه به حوزه رفتم؟ برای اینکه بفهمم دینم چیست. دروس حوزوی را آموخته بود و خوب هم آموخته بود. عربی را خیلی خوب بلد بود و صحبت می‌کرد. ضمن اینکه انگلیسی را هم خوب بلد بود. با توجه به آن زمینه آلمانی که در دبیرستان آموخته بود، یک مقدار آلمانی هم بلد بود. یعنی آنچه را که انجام می‌داد با تسلط انجام می‌داد. مثل همین خط و خوشنویسی‌اش که گفتم. ببیند در آموختن و سطح زندگی ابراهیم چقدر تنوع وجود داشت. با اینکه عمر زیادی نمی‌کند ولی زندگی‌اش از کیفیت بالایی برخوردار است و از هر لحظه عمرش به بهترین شکل استفاده کرده است.
و این آدم با چنین پیشینه‌ای پا به جبهه می‌گذارد؟
دستنوشته برادرم این است: «الهی کَیْفَ أدْعُوکَ و أنَا أنَا وَ کَیْفَ أقْطَعُ رَجآئی مِنْکَ و أنْتَ أنْتَ» این قسمتی از دعایی در صحیفه سجادیه است. همچنین در وصیتنامه‌اش می‌نویسد: «در تکوین ما چه انگاشته‌ای؟ مخاطب خداست. نمی‌دانم اما همچون مخاطبی آشنا می‌خوانمت، همچون یاری دیرین می‌شناسمت و با ذره ذره‌ وجودم که از وجود توست می‌یابمت. خدایا در پس پرده خلقت چه برایم مقدر نموده‌ای؟ نمی‌دانم. ولی می‌دانم که می‌خواهم در زمره خوبان باشم. وفاکنندگان به عهد، پاک‌نیتان، ‌پاک‌سرشتان، مؤمنین، متقین، مجاهدین، سلها و شهدا. نمی‌خواهم مرا از فیض لقای عظمایت همچون مغضوبین ضالین محروم بداری و از طی صراط‌المستقیم دورم بداری. بسیار آیات و روایات دارم که می‌خواهم آن را باز گویم ولی مرا با تمام کاستی‌ها و نقایص پذیرا باش (ابراهیم). »
این را چه کسی می‌نویسد؟ کسی که اطلاعات دینی‌اش در سطح خارج در حوزه علمیه احصا شده و بعد دانشجوی سال اول رشته بهداشت کار دانشگاه تهران هم است. آن زمان مثل الان نبود که از هر 10 نفر هفت نفر به دانشگاه بروند. آن زمان از هر 20 نفر دو نفر وارد دانشگاه می‌شد.
پس شهید با این سطح از بینش کاملاً آگاهانه پا به جبهه می‌گذارد؟
ابراهیم با رفتن به جبهه دقیقاً می‌داند کجا می‌رود و با چه کسی معامله می‌کند. می‌داند چه کار می‌کند و چه می‌گوید. در یادداشت‌هایش به خدایش گفته مرا با تمام کاستی‌ها و نقایص پذیرا باش. یعنی دنبال لقا الله است. به خدایش می‌گوید نمی‌خواهم مثل مغضوب والضالین دورم بداری، من لقا تو را می‌خواهم.
حافظ‌ قرآن هم بودند؟
بله، از طریق کتابت قرآن مجید را حفظ می‌کرد. می‌نوشت ‌آیه 200 و «هَلْ یَنظُرُونَ إِلاَّ آن یَأْتِیَهُمُ» و حفظ می‌کرد. به روش کتابت حفظ می‌کرد که یکی از روش‌هایی بود که آن زمان در مدرسه یاد می‌دادند.
از چه زمانی شروع به حفظ قرآن کردند؟
اگر اشتباه نکنم سال 60، 61 بود. تقریباً 20 سالش می‌شد. برای حفظ قرآن برای خودش تشویق و تنبیه در نظر گرفته بود. هر روز آیات را حفظ می‌کرد و جمعه‌ها مرور آیات محفوظ را در برنامه‌هایش داشت. در یادداشت‌هایش نوشته بود: «بعد از نماز صبح بخوانید و در صورت انجام ندادن آن به ازای هر مورد یک روز روزه بگیرید. » آنچه را که برای خودش تکلیف کرده بود، انجام می‌داد و اگر ‌انجام نمی‌داد به ازای انجام ندادن آن، به ازای هر روز یک روز روزه می‌گرفت. یعنی یک جریمه برای خودش نوشته بود که من باید این را انجام بدهم. بعد حالا اگر انجام نشد با چه کاری خودم را تنبیه کنم؟ با یک کاری مثل روزه که صبر و استقامت آدم را افزون بکند و به این شکل زیبا خودش را جریمه می‌کرد.
در امور تربیتی هم فعال بودند؟
خودسازی و بزرگی شهید باعث شده بود تا یکی از اراذل و اوباش محل دست از شرارت بردارد و همیشه صحبت شهید را به خاطر بسپارد که به او گفته بود تو خیلی بزرگوارتر از این هستی که بایستی وسط خیابان به زن و بچه مردم فحش بدهی و جسارت کنی و طرف از همان موقع چاقویش را به ابراهیم داده بود. یا در مدرسه‌ای در خیابان دکتر شریعتی در مدت کوتاهی بچه‌ها را دور خودش جمع کرده بود و محور برنامه‌های مختلف فرهنگی و تربیتی بود. برایشان در مراسم‌های مختلف هدیه در نظر می‌گرفت. با اینکه بسیار آدم ساکتی بود و اهل شلوغ‌کاری نبود ولی گرمای حضورش خیلی زود احساس می‌شد و آدم را به سمت خودش می‌کشید.
چه زمانی عازم جبهه شدند؟
اخوی در سال 60 و دوباره در انتهای سال 65 به جبهه رفت. ما در این زمان به فاز چهارم مهرشهر کرج آمده بودیم. ابراهیم از همین‌جا با خانواده خداحافظی کرد ولی چون دوستانش در تهران و پایگاه مقداد بودند برای خداحافظی به آنجا هم رفت. آن سال‌ها خیلی مقطع حساسی در جنگ بود و به حضور جوانان در جبهه‌ها نیاز بود. وقتی ابراهیم جریان جبهه رفتنش را با من در میان گذاشت، من اصرار کردم که شما الان وظیفه بالایی داری، در دانشگاه تحصیل می‌کنی و اگر همین را ادامه بدهی قطعاً برای آینده کشور و نظام مفیدتر خواهی بود که به من گفت نه الان و در مقطع حاضر رفتن به جبهه از همه اینها بالاتر است.
شهادتش هم اینگونه بود که در غرب دریاچه ماهی تعدادی دانشجو از جمله شهید حبیب غنی‌پور و ابراهیم حضور داشتند. در عملیات کربلای 4 که لو رفت، عده‌ای که جلو می‌روند شهید می‌شوند. در عملیات بعدی که کربلای‌5 بود، نیروها وقتی که می‌خواستند به یک خط دیگر بزنند هم‌قسم می‌شوند که حتماً این قسمت را باز کنند و همین کار را هم می‌کنند. تیر مستقیم آر. ‌پی. ‌جی به ابراهیم خورده بود و قسمت راست صورتش را برده بود. یعنی آر. پی. ‌جی که 150 متر بیشتر بُرد مؤثر ندارد اینگونه باعث شهادتش می‌شود. ببینید اینها چقدر به دشمن نزدیک بودند و در چه فاصله‌ای با آنها می‌جنگیدند. در آخر اینها خط را می‌شکنند و بقیه نیروها می‌آیند و به شکر خدا فتح انجام می‌شود. الان از کسی به نام آقای علی فرخی می‌خواهم صحبت کنم که الان دکترای حقوق دارد. ایشان و ابراهیم در خط با همدیگر قرار می‌گذاشتند که به نوبت بلند ‌شوند و به ترتیب شلیک ‌کنند و بعد بنشینند. هر کدامشان می‌نشست دیگری بلند می‌شد و شلیک می‌کرد. در یک راستا بودند. نفر اولی که می‌زند، می‌نشیند بعد ابراهیم بلند می‌شود و شلیک می‌کند. چون در یک راستا بودند، ابراهیم که شهید می‌شود سایر نیروها نمی‌توانند پیکرش را بیاورند تا زمانی‌ که عملیات پیروز می‌شود. یعنی چند روز بعد که عملیات پیروز می‌شود، اینها می‌روند و پیکر ابراهیم را از زیر آتش برمی‌دارند و به عقب می‌آورند. این مطالب و جزئیات را بعدها آقای فرخی برایمان تعریف کرد. منبع: جوان ارسال به تلگرام

کلیدواژه: دانشگاه تهران | انجام می داد | لشکری نژاد | آموخته بود | حفظ قرآن | قبول شد | آن زمان | بلد بود

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۶۳۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • روحانی:زبان ما زبان کرامت است و زبان تهدید را برنمی تابیم
 • رئیس جمهور در سخنرانی خود در هفتاد و دومین اجلاس محمع عمومی سازمان ملل با با تاکید بر اینکه دولت جدید آمریکا با پیمان شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند، افزود: ادبیات جاهلانه و کینه توزانه رئیس جمهور امریکا علیه ملت ایران در شان سازمان ملل نبود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: آقای رئیس، آقای دبیرکل، عالیجنابان، خانم­ها و آقایان، مایلم در آغاز سخنم انتخاب ریاست مجمع و همچنین دبیر کلّی جناب آقای گوتِرِش را، تبریک بگویم و برای ایشان در انجام مأموریت سنگینی که برعهده گرفته­اند، آرزوی موفقیت نمایم. چهار ماه پیش در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیش از 41 میلیون یرانی یعنی 73 درصد واجدان شرایط، با حضور خود در پای صندوق‌های رای، یک بار دیگر به برنامه اینجانب برای اعتدال، و احترام به «حقوق بشر و حقوق شهروندی» در سیاست داخلی، و اتخاذ خط مشی «تعامل سازنده» در سیاست خارجی و پیشرفت در، مسیر تحول اقتصادی اطمینان کردند. این رای حاصل بلوغ سیاسی - اجتماعی در جامعه‌ای بود که تنها چهار دهه است حکومتی مردم‌سالار و آزاد را تجربه می کند. این رای صرفاً انتخاب یک رئیس جمهور نبود، بلکه یک سرمایه‌گذاری بزرگ سیاسی، از سوی مردمی بود که، بزرگترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌روند. حقوق بشر و حقوق شهروندی، در کنار اسلام خواهی و عدالت­ جویی، از مهم­ترین خواسته­ های مردم ایران در طول بیش از یکصد و پنجاه سال گذشته و به ویژه در انقلاب اسلامی سال 1357 بوده است. دولت من در دوره قبل، همزمان با پیشبرد مذاکرات هسته ­ای در عرصه خارجی، برای تدوین حقوق شهروندی در عرصه داخلی نیز تلاش نموده و «منشور حقوق شهروندی» را اعلام، و برای اجرا ابلاغ...
 • مؤسسات بزرگ قرآنی بازوان توانمند اوقاف در ترویج فرهنگ قرآنی هستند
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور امروز، 30 شهریورماه در حاشیه بازدید از مدارس و مراکز آموزشی مؤسسه موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) در شهرستان لامرد گفت: این موسسه قرآنی وقف شده توانایی برگزاری دوره‌های تخصصی علوم قرآنی در جنوب کشور دارد و می‌توان به عنوان پایگاه قرآنی جنوب کشور محسوب شود. وی افزود: مؤسسات بزرگ قرآنی همچون موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) بازوان توانمند سازمان اوقاف و امورخیریه در ترویج فرهنگ وقف قرآنی در کشور هستند. رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به برگزاری طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم در مؤسسات مردمی گفت: مؤسسات موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) و بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) سهم بسیاری در تربیت حافظان قرآن کریم دراستان پهناور فارس داشته و دارند. حسینی اضافه کرد: دوره‌های تخصصی تربیت مربی حفظ و سایر علوم قرآنی جهت تقویت بنیه علمی معلمان و مربیان قرآن کریم مدارس و مراکز آموزشی مؤسسه موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) با همکاری اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان فارس برگزار خواهد شد. یادآور می‌شود، مؤسسه موقوفه مکتب‌القرآن ثارالله(ع) با دارا بودن بیش 360 شعبه و مرکز آموزش قرآن کریم یکی از بزرگترین مؤسسات قرآنی و فرهنگی کشور محسوب می‌شود.
 • استخدام طراح سایت مسلط به آفیس فتوشاپ
 • شرکت آرتا ویژن رها در راستای تکمیل کادر خود از افراد واجد شرایط در ردیف شغلی زیر در تهران دعوت به همکاری می نماید. وبسایت: www.rahaco.net آدرس ایمیل: ict@rahaco.net تلفن: 02188593530,تلگرام:09198036641
 • مقدم فر:دنیا ادبیات روحانی و ترامپ را مقایسه می کند/آمریکا ۲۰ میلیون نفر را در دنیا کشته است
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - تسنیم نوشت: یک کارشناس مسائل سیاسی می گوید: «موسسه گلوبال ریسرچ در سال ۲۰۱۵ تحقیقی منتشر کرد که نشان می‌داد آمریکا از بعد از جنگ جهانی دوم تا ۲۰۱۵، ۲۰ میلیون نفر را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در دنیا کشته است!» حالا اینها ژست مبارزه با تروریسم می گیرند؟ چه کسی باور می‌کند؟ حمیدرضا مقدم‌فر مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اظهارات سخیف و بی‌ادبانه ترامپ علیرغم تلخ و نفرت‌انگیز بودن، می‌تواند ظرفیت خوبی برای قضاوت افکار عمومی دنیا درباره حاکمان آمریکا داشته باشد، اظهار داشت: نطق بی‌منطق و بی‌ادبانه ترامپ موجب شکل‌گیری واکنش منفی در خود جامعه آمریکا و بویژه جامعه بین‌الملل شده است. اهم اظهارات این کارشناس مسائل سیاسی را در ادامه بخوانید. * شاید اینگونه ادبیات قلدرمآبانه و دیکتاتورمنشانه روزگاری در دنیا اثر داشت؛ اما امروز این نوع گفتارها در دنیا هیچ تاثیر مثبتی برای این کشور ندارد بلکه تاثیرش کاملا در جهت منفی است. * گویی یک نفر یا یک گروه متن سخنرانی ترامپ و نتانیاهو را تدوین و تنظیم کرده بودند. * آقای روحانی منطقی و با احترام سخنرانی کرد و درعین حال به اظهارات ترامپ واکنش نشان داد. امروز افکار عمومی دنیا بین این دو ادبیات و دو منطق می‌تواند به خوبی قضاوت کند. * وی با اشاره به هدف ترامپ برای «ایران هراسی» گفت که او قطعاً در این هدف ناکام بوده و اتفاقاً با رفتارها و مواضع و نابخردی‌های خود اجماعی علیه خودش ساخته است. * اظهارات ترامپ از یک سو متناقض و از سوی دیگر توهم است. ترامپ در ابتدای سخنان خودش می‌گوید به تمامیت ارضی کشورها احترام می‌گذارد و در ادامه برخی کشورها از جمله ایران و کره‌شمالی را تهدید نظامی می‌کند! او در شرایطی از دموکراسی سخن می‌گوید که خودش در این زمینه کاملاً زیر سوال است. او...
 • فرمانده بسیج:بین این رییس جمهور آمریکا و روسای جمهور دیگر تفاوتی است/آنها زبان دیپلماسی بلد بودند اما این کودن احمق زبان دیپلماسی را هم بلد نیست
 • رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: امروز باید یزید زمان را شناخت. امروز همگان می‌بایستی بدانند صهیونیسمی که در ماجرای کربلا نقش داشت، همان صهیونیسم اما به شکل مدرن در مقابل مسلمین جهان ایستاده است.به گزارش ایسنا، مراسم یادواره شهدای شهرستان ملارد همزمان با ایام شروع ماه محرم با حضور سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین، مسئولین شهرستان ملارد و خانواده معظم شهدا ، ایثارگران و جانبازان شهرستان ملارد در مسجدجامع شهر ملارد برگزار شد.سردار غلامحسین غیب‌پرور در این مراسم با اشاره به لزوم توجه به ویژگی‌های بارز حضرت سیدالشهدا(ع) و توجه به آن‌ها در ایام محرم گفت: یکی از ویژگی‌های بارز و مهم حضرت امام حسین(ع) دشمن شناسی است.وی با اشاره به لزوم پیروی از این ویژگی در جوامع اسلامی بیان کرد: اگر یک جامعه دشمن خود را نشناسد حتی اگر مسلمان باشد ضرر خواهد کرد. خیلی از مسلمانانی که نماز می خوانند ، قرآن تلاوت می کنند و طواف خانه خدا را به جای می آورند مسلمانی‌شان ناقص است چون دشمن را نمی شناسند.رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به دیگر ویژگی های امام حسین (ع) تصریح کرد: ویژگی بارز دیگر حضرت سیدالشهدا(ع) دشمن ستیزی است . دشمن ستیزی بخش کامل کننده دشمن شناسی است که از نکات بسیار مهم و الزامی در جوامع مسلمان است.او با اشاره به رشادت های شهید حججی در جبهه های نبرد دفاع از حرم اظهار کرد : قرار نیست از شهید حججی استفاده شعاری کنیم . شهید حججی و دیگر شهدا مانند این شهید دشمن شناس هایی هستند که مردانه دشمن ستیزی کردند؛ همان کاری که حسین بن علی (ع) در مقابل یزید و یزیدیان انجام داد و این شهدای عزیز در پیروی از ارباب و سالار شهیدان جان خود را فدای اسلام کردند.غیب‌پرور اظهار کرد: ویژگی بارز حسین بن علی(ع) دشمن شناسی است. اما دشمن شناسی به تنهایی کافی نبود و...
 • ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی به فتح جدید داریم
 • سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد. آفتاب‌‌نیوز : سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل لحظاتی پیش آغاز شد.ما امروز در صف مقدم مبارزه با تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه قرار داریم. نه از موضع فرقه‌ای و قومی، که از موضعی انسانی، اخلاقی و استراتژیک.- ایران نه می خواهد، امپراتوری تاریخی اش را احیا کند و نه می خواهد، مذهب رسمی اش را حاکم کند و نه می خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند.- ما به استواری فرهنگ مان، حقیقت مذهب مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که، هرگز نمی خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم.- ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان، در قلبها وارد می شویم و با عقلها سخن می گوئیم.- شعر میخوانیم و با حکمت سخن می گوئیم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان مان هستند.- ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده ایم.- ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!
 • بورس سبزپوش به استقبال پاییز رفت/تخت گاز خودرویی ها در جاده حافظ
 • به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ در هفته ای که گذشت شاخص کل بورس از 83 هزار و 523 واحد به 85 هزار و831 واحد رسید که می توان گفت با رشد چشمگیری همراه بود، همچنین شاخص کل (هم وزن) روند صعودی را در پیش گرفت و از 17 هزار و 546 واحد به 17 هزار و 951 واحد رسید. سعید خدایی در گفت و گو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز درباره رشد چشمگیر شاخص کل در بازار سرمایه گفت: بازار در هفته ای که گذشت به دلیل اخبار مثبتی که منتشر شد و نیز افزایش قیمت های جهانی، روند مثبتی را پشت سر گذاشت. او در ادامه بیان کرد: در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت های جهانی تا حدودی با کاهش همراه بودند اما از ابتدای هفته کاری قیمت ها در بازار جهانی با رشد همراه شدند و به دلیل افزایش قیمت فلزات اساسی و کامودیتی ها بازار روند صعودی را در پیش گرفت. خدایی به دیگر دلیل تاثیر گذار بر رشد بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: پایبندی اکثریت کشورها بر برجام و برقراری ثبات سیاسی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر رشد بازار سرمایه بوده است. کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع برتر گفت: فلزات اساسی، معدنی ها و پالایشگاهی ها با روند مثبت همراه بودند و بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل داشتند. او با تاکید بر روند خودرویی ها در هفته ای که گذشت، گفت: در هفته ای که گذشت خودرویی ها تا حدودی مثبت بودند اما روز گذشته خودرویی ها با رشد بسیار زیادی به معاملات پایان دادند و اکثریت نماد آنها صف خرید بودند. خدایی پیش بینی خود از روند بازار سرمایه در هفته ای که گذشت را اینگونه بیان کرد: ورود به کانال 85 هزار جایگاه بسیار حساسی را برای شاخص در بازار سرمایه ایجاد کرده است، در صورتی که خبرهای...
 • نقد جدیدترین کتاب درباره تاثیر حافظ بر گوته شاعر آلمانی
 • از وایمار تا شیراز جدیدترین کتاب درباره تاثیر حافظ بر گوته شاعر آلمانی در شیراز نقد و بررسی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی بی تردید یکی از درخشان‌ترین چهره‏های شعر ایران و جهان است و منزلت او در این زمینه چندان والاست که بزرگترین اندیشمندان و شاعران جهان او را مورد ستایش قرار داده‎اند. بزرگان شعر و ادبیات، حافظ را ترجمان روح ایرانی نامیده اند و گفته‌اند حافظ حافظه‌ی ماست و شعر او سرشار از اندیشه‌های عمیق حکمی و عرفانی و احساس‌ها و عواطف ژرف انسانی است و والاترین جایگاه را در نزد فارسی زبانان دارد.خواجه شمس الدین محمد که او را به درستی لسان الغیب نامیده‏اند آیینه تمام نمای فرهنگ ایرانی و اسلامی در قالب افکار عرفانی است که خواننده خود را به صفای بطن، تعالی روح، دانایی و پیروی از آموزگاران، خردمندان و استحکام شخصیت انسانی سوق می‏دهد.تأثیر حافظ در جهان ادب و دنیای تفکر و احساس و ظرافت از زمان زندگیِ شخصِ او شروع شده است و همچنان ادامه دارد.در بین کشورهای جهان آلمانی‌ها اولین کشوری بودند که در قرن هفدهم میلادی افتخار آشنایی با حافظ را داشتند. در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم خاورشناسان به ارزش واقعی غزلیات حافظ پی بردند. فون هامر آلمانی نخستین مترجم اشعار حافظ به زبان آلمانی با همکاری کنت رویچکی سفیر ورشو در انگلیس پاره‌ای از غزل‌های حافظ را به زبان آلمانی ترجمه کرد.هامر مجله شرق شناسی را منتشر می‌کرد و مرتب پیرامون حافظ در آن می‌نوشت تا شاعر و درام نویس آلمانی، یوهان ولفگانگ فون گوته از این طریق مجذوب حافظ شد.یوهان ولفگانگ گوته نویسنده، ادیب و سیاستمداری است که در شهر وایمار زندگی می‌کرد و پس از مطالعه آثار شاعران مشرق زمین شیفته حافظ شد و پس از این شیدایی دیوان شرقی غربی را سرود و به...
 • بیش از ۵۰۰ حافظ کل قرآن کریم در مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی تربیت شدند
 • مدیر موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بیش از ۱۷۰ هزار نفر در بیش از دو دهه از فعالیت مهد قرآن در این موسسه آموزش‌های قرآنی دیده‌اند گفت: در این مدت بیش از۵۰۰ نفر نیز حافظ کل قرآن کریم در این موسسه تربیت شده‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، رحیم وظیفه شعاع عصر امروز در آیین افتتاح مرکز بزرگ قرآنی امام صادق(ع) موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی و بزرگترین استودیوی ضبط آثار قرآنی شمالغرب کشور در شهرک اندیشه تبریز با اشاره به اینکه بیش از 170 هزار نفر در بیش از دو دهه از فعالیت مهد قرآن در این موسسه آموزش‌های قرآنی دیده‌اند اظهار کرد: در این مدت بیش از500 نفر نیز حافظ کل قرآن کریم در این موسسه تربیت شده‌اند.وی با بیان اینکه بیش از 6هزار مربی قرآن در دوره‌های تربیت مربی این موسسه آموزش دیده‌اند افزود: تدبر در قرآن و تدبر در سیره اهل بیت (ع) به صورت نظام‌مند و سازمان یافتهبرای اولین بار از این موسسه آغاز شد و اکنون این طرح پس از تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی در کل کشور اجرا می‌شود.مدیر موسسه مهد قرآن و عترت آذربایجان شرقی در ادامه به افتتاح مرکز بزرگ قرآنی امام صادق (ع) در شهرک فراموش شدهاندیشه تبریز اشاره کرد و گفت:این موسسه برای ارائه خدمات به شهرک اندیشه و مناطقاطراف تاسیس شد تا خانواده‌هایی که در این منطقه سکونت دارند و اغلب از خانواده‌های جوان هستند از این آموزش‌ها بهره مند شوند.وی بهره برداری از بزرگترین استودیوی ضبط آثار فاخر قرآنی شمالغرب کشور در مرکز بزرگ قرآنی امام صادق مهد قرآن را یادآور شد و گفت: امیدواریم این استودیو که با همکاری وزارت ارشاد احداث و تکمیل شده، محلی برای تولید محتواهای فاخر قرآنی برای استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی باشد.فعالیت 60 موسسه قرآنی زیر نظر اداره...
 • ربناهای قرآنی در من و سرنوشت هامبورگ
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، واحد بانوان مرکز اسلامی هامبورگ در فراخوانی اعلام کرد: بیست‌ویکمین محفل دوستی بانوان مسلمان با عنوان «من و سرنوشت» 11 و 12 آذرماه سال جاری(دوم و سوم دسامبر) در این مرکز برگزار می‌شود و با برنامه‌های مختلفی همراه است.سخنرانی و پرسش و پاسخ آزاد با آیت‌الله رضا رمضانی، رئیس مرکز اسلامی هامبورگ، مسابقه حفظ ربناهای قرآنی و اهدای 3 جایزه نفیس به نفرات برتر و پرسش و پاسخ درباره احکام بانوان از برنامه‌های این محفل عنوان شده است.پخش فیلم سینمایی و نقد و بررسی آن، دو و نیم ساعت بازی در سالن ورزشی بولینگ، مسابقه غذای سرد، صرف غذا در رستوران و دیگر برنامه‌های متنوع آموزشی و تفریحی نیز برای محفل بانوان مسلمان در هامبورگ در نظر گرفته شده است که در خلال برنامه اعلام خواهد شد.زمان آغاز برنامه‌ها ساعت 9 صبح به وقت محلی روز شنبه، 11 آذرماه(دوم دسامبر) و پایان برنامه روز یکشنبه، 12 آذرماه(سوم دسامبر) ساعت 16 اعلام شده است.بیست‌و‌یکمین محفل دوستی بانوان مسلمان در هامبورگ با ترجمه هم‌زمان آلمانی همراه خواهد بود و همه بانوان مسلمان با هر ملیت و از هر منطقه‌ای می‌توانند در آن شرکت کنند/.
 • روحانی در سازمان ملل:ادبیات ترامپ جاهلانه زشت و کینه توزانه بود/ایران در مواجهه با نقض برجام العمل متناسب و قاطع خواهد داشت/ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم پس چه نیازی دیگر به فتح جدید داریم
 • رییس‌جمهور گفت:‌ دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آن‌که به ثبات و امنیت کمک کند موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شده است.به گزارش عصرایران به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی چهارشنبه‌شب در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل هم‌چنین در پاسخ به اظهارات مداخله‌جویانه دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا اظهار داشت: ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه ومشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود بلکه درتقابل باخواسته امروز ملت‌ها ازاین اجلاس-یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله باجنگ وتروریسم- قرارداشت.با اشاره به اینکه به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس العمل متناسب و قاطع خواهد داشت اظهار کرد: اگر این توافق به دست «نااهلان عرصه سیاست» از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.وی افزود: توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، از جمله توانمندی های موشکی، تنها جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگیری از ماجراجویی بیخردان هدف گذاری شده است.رییس‌جمهور همچنین ادامه داد: با صدای بلند اعلام می­‌کنم که اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است. اعتدال نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ اعتدال نه بی تفاوتی است و نه پرخاشگری. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ کس نمی‌پذیریم.متن کامل سخنرانی رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل به شرح زیر است:بسم الله‌الرحمن‌الرحیمآقای رئیس،آقای دبیرکل،عالیجنابان،خانم­ها و آقایان،مایلم در آغاز سخنم انتخاب...
 • ویژگی های قرآنی اصحاب امام حسین ع
 • حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.همان‌گونه که هر فردی با هر گرایش،‌تفکر و سن می‌تواند از قرآن درس‌ها بیاموزد،‌ قیام عاشورا نیز درس‌آموز است. خبرگزاری تسنیم: بررسی مهم‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی اصحاب امام حسین(ع) از جمله نیازهای روز شیعیان است؛ زیرا کسی که می‌خواهد واجد بهترین ارزش‌ها باشد، باید وارد کلاس کاروانیان و کلاس کربلا و عاشورا شود. این نوع نگاه انسان مؤمن را از مرحله شور و احساسات به مرحله شعور و معرفت رهنمون می‌کند.فلسفه قیام امام حسین (ع) و ویژگی‌های اصحاب آن حضرت موضوع گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خلج از کارشناسان امور مذهبی است.در جریان بازخوانی قیام تاریخ ساز امام حسین(ع)، ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصحاب و یاران آن حضرت نیز مورد توجه قرار دارد. از نگاه جنابعالی این شاخصه‌ها کدامند؟ابتدا مقدمه‌ای عرض کنم؛ حادثۀ عاشورا و قیام سیدالشهدا(ع) جامعیتی مانند جامعیت قرآن دارد.قرآن کتابی است که هر قشری، هر فکری و در هر سنی می‌تواند بهره ببرد و برای همه درس‌ها دارد و درس‌آموز است. کسی که با کتاب قرآن مانوس شود، می‌­تواند از آن استفاده کند.قیام عاشورا و سیدالشهدا نیز همین گونه است،حادثه عاشورا، حادثۀ دیروز و امروز و فردای ماست و ما با آن کار داریم. معروف و مشهور این است که وجود مقدس سیدالشهدا(ع) 72 یار داشتند که از کودک 6 ماهه تا پیرمرد90 ساله در بین یاران حضرت دیده می‌شود. اینکه می‌­گویم ماجرای امام حسین(ع) و عاشورا جامعیت دارد، یعنی در بین اصحاب حضرت، افرادی کلبی، مسیحی و عثمانی‌مذهب بودند؛ یعنی کسانی در بین اصحاب حضور داشتند که اصلاً با فلسفه امامت آشنا نبودند. نقل شده که زهیر بن قین عثمانی‌مذهب بود، به جایی رسید که فرماندۀ سمت راست سپاه سیدالشهدا شد. خیلی عجیب است. یکی از شهدای کربلا ایرانی است؛ یکی از این 72 نفر زن است. روز هشتم محرم با همسرش به خیمه امام حسین(ع) آمد...
 • بیمه بیش از ٦٠٠ نفر از فعالان قرآنی استان اردبیل
 • 600 نفر از فعالان قرآنی استان اردبیل از بیمه استفاده می کنند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما اردبیل/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از صدور بیمه ١٢٠ فعال قرآنی در استان خبر داد و گفت: با توجه به رای زنی‌های انجام‌شده با صندوق اعتباری هنر که از سال 94 پیگیر بودیم، موفق به اخذ ١٢٠ بیمه قرآنی شدیم.وی علت تأخیر در صدور بیمه فعالان قرآنی را کمبود اعتبار بیان کرد و افزود: فعالان قرآنی با این بیمه از خدمات درمانی، تکمیلی و بازنشستگی آن استفاده می‌کنند.طاهری معاون قرآن و عترت استان اردبیل هم با بیان اینکه بیش از ٦٠٠ نفر از فعالان قرآنی استان اردبیل تاکنون بیمه شده اند، گفت: با توجه به ابلاغ آئین‌نامه جدید و اعتبار بخش قرآنی، پیش‌بینی می‌شود بتوان سایر فعالان قرآنی استان را از مزایا و خدمات بیمه درمانی و تکمیلی بهره مند کرد./
 • حمایت مرکز رشد از ایده ها و طرح های نوآورانه قرآنی
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) چهارمین جلسه پیش رویداد «تکانش» با محوریت ارائه، بحث و بررسی ایده‌ها و خلاقیت‌های جدید در حوزه آموزش، تعلیم و تربیت امروز در سالن کنفرانس سازمان قرآنی دانشگاهیان و به همت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی برگزار شد. در این مرحله از رویداد تکانش که به صورت کارگاه آموزشی برگزار شد، حاضران با نحوه طرح مسئله، انتخاب موضوع، قالب‌هایی که می‌توانند برای رفع مسائل و مشکلات آموزشی و تربیتی از آنها استفاده کنند، انواع راه‌حل‌ها شامل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و ... آشنا شدند و پس از ارائه طرح‌ها و پیش‌نهادهای خود، طرح‌ها و ایده‌های جدید قرائت و بر روی آنها بررسی و تحلیل صورت گرفت تا مشخص شود کدام طرح قابلیت اجرایی بیشتری دارد. در ادامه این کارگاه آموزشی، زهرا کامیاب، معاون مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی ضمن تشریح فعالیت‌های این مرکز، گفت: در حال طراحی دوره‌‌های سه‌روزه ایده‌پردازی و خلاقیت هستیم و پس از برگزاری این دوره‌ها طرح‌هایی که نمونه محصول آنها تهیه شود را در قالب نمایشگاه عرضه خواهیم کرد. وی با اعلام آمادگی مرکز رشد برای دریافت ایده‌ها و طرح‌های افراد علاقه‌مند در حوزه دینی و قرآنی یادآور شد: افراد و شرکت‌های علاقه‌مند می‌توانند ایده‌ها و طرح‌های خود را به این مرکز ارائه دهند، پس از دریافت ایده‌ها، شورایی در مرکز رشد ایده‌ها را داوری و در صورت تأیید دفتر کاری به صورت رایگان در اختیار ایده‌پردازان قرار داده می‌شود تا بتوانند ایده‌های خود را به مرحله اجرا و تولید محصول برسانند. کامیاب با اشاره به اینکه مرکز رشد به ایده‌پردازان با ارائه مشاوره در جهت تأمین مالی و ... نیز کمک می‌کند، گفت: رویدادهایی با عنوان طلوع برکت نیز با هدف جهت‌دهی به خلاقیت و نوآوری افراد علاقه‌مند برگزار می‌شود. در ادامه این کارگاه آموزشی گروه‌های ایده‌پردازی تشکیل شد تا...
 • ما با حافظ جهان را فتح کرده ایم/اظهارات کینه توزانه و زشت رئیس جمهور آمریکا در شان سازمان ملل نبود/ما همان ملتی هستیم که یهودیان را نجات دادیم/برجام ایجاد یک تعامل نو در مناسبات جدید جهانی است
 • سخنراني رئيس جمهوري اسلامي ايران در هفتاد و دومين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد آغاز شد. شبکه هاي خبري مهم جهان با قطع برنامه هاي عادي خود، سخنان روحاني را پخش کردند.به گزارش تابناک، رئیس جمهور در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت؛بسم الله الرحمن الرحیمآقای رئیس،آقای دبیرکل،عالیجنابان،خانم ها و آقایان،مایلم در آغاز سخنم انتخاب ریاست مجمع و همچنین دبیر کلّی جناب آقای گوتِرِش را، تبریک بگویم و برای ایشان در انجام مأموریت سنگینی که برعهده گرفته اند، آرزوی موفقیت نمایم. چهار ماه پیش در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بیش از 41 میلیون ایرانی یعنی 73 درصد واجدان شرایط، با حضور خود در پای صندوق‌های رای، یک بار دیگر به برنامه اینجانب برای اعتدال، و احترام به «حقوق بشر و حقوق شهروندی» در سیاست داخلی، و اتخاذ خط مشی «تعامل سازنده» در سیاست خارجی و پیشرفت در مسیر تحول اقتصادی اطمینان کردند. این رای حاصل بلوغ سیاسی - اجتماعی در جامعه‌ای بود که تنها چهار دهه است حکومتی مردم‌سالار و آزاد را تجربه می کند. این رای صرفاً انتخاب یک رئیس جمهور نبود، بلکه یک سرمایه‌گذاری بزرگ سیاسی، از سوی مردمی بود که بزرگترین پشتوانه نظام جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.حقوق بشر و حقوق شهروندی، در کنار اسلامخواهی و عدالت جویی، از مهم ترین خواسته های مردم ایران در طول بیش از یکصد و پنجاه سال گذشته و به ویژه در انقلاب اسلامی سال 1357 بوده است. دولت من در دوره قبل، همزمان با پیشبرد مذاکرات هسته ای در عرصه خارجی، برای تدوین حقوق شهروندی در عرصه داخلی نیز تلاش نموده و «منشور حقوق شهروندی» را اعلام و برای اجرا ابلاغ نمود. تحقق این منشور در راستای خواسته های مردمی بود که 111 سال پیش، انقلاب مشروطیت و 39 سال پیش انقلاب اسلامی را، علیه رژیم های خودکامه و دیکتاتور، و به منظور دستیابی به...
 • افتتاح سومین استودیوی قرآنی کشور در تبریز
 • سومین استودیوی تخصصی قرآنی کشور در تبریز راه اندازی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، این استودیو برای تولید آثار صوتی و تصویری معنوی و قرآنی نخستین استودیوی تخصصی قرآنی در شمال غرب کشور است که با هزینه ای حدود 7 میلیارد ریال بعد از استانهای یزد و خراسان رضوی دایر شده است.معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح این استودیو با بیان اینکه استودیوهای تخصصی قرآنی حداقل در 8 منطقه کشور راه اندازی می شود، افزود: از این استودیوها استانهای همجوار نیز می توانند برای ضبط برنامه های معنوی و قرآنی خود استفاده کنند.حجت الاسلام محمدرضا حشمتی افزود : با بهره برداری از این استودیوها، فعالان قرآنی مکانی برای تولید برنامه های صوتی و تصویری قرآنی از جمله ترتیل و تواشیح پیدا می کنند.نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی هم گفت : در موسسات مهد قرآن باید جوانان و نوجوانان را با فرهنگ ایثار و شهادت بیشتر آشنا کنیم .حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم افزود : نمی توانیم ادعا کنیم که در قبال قرآن به وظیفه خود عمل کرده ایم اما باید کاری کنیم تا فضای قرآنی در جامعه ما بیشتر نمایان شود .در این مراسم ساختمان مهدقرآن امام صادق(ع) آذربایجان شرقی در شهرک اندیشه تبریز که استودیوی تخصصی قرآنی نیز در آن قرار دارد قرار دارد افتتاح شد.برای این ساختمان در زمینی به مساحت ۲ هزار و500 متر مربع در مدت ۲ سال ۱۲ میلیارد ریال هزینه شده است.همچنین از پوستر دومین جشنواره سراسری ترنم آسمانی اواها و نماها رونمایی شد . دانلود
 • استان مرکزی می تواند قطب برنامه های قرآنی باشد
 • مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: استان مرکزی می‌تواند در خیلی از برنامه‌ها قطب کشوری باشد اما برای آن نیازمند تقویت در زمینه بافعل کردن استعدادهای بالقوه است. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، حجت‌الاسلام صفر قربان‌پور ظهر امروز در آیین تجلیل از برگزیدگان برتر بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها که در صدا و سیمای استان مرکزی برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان اظهار داشت: استان مرکزی می‌تواند قطب بسیاری از برنامه‌ها از جمله برنامه‌های قرآنی باشد، این قطب شدن نیاز به یک استعداد بالقوه و یک کار بالفعل دارد.وی افزود: اما کار بالفعل آن کمتر فعال شده، در زمینه بالقوه گام‌های بلندی برداشته شده اما بالفعل کردن این استعدادهای بالقوه نیاز به یک مقدار همراهی و هزینه دارد.مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: بنابراین یک فضای تعاملی را تاکید دارم که اگر این هماهنگی‌ها و همراهی‌ها بین صدا و سیما و دستگاه‌ها تطابق دوطرفه داشته باشد نتایج مطلوبی را دریافت می‌کنیم.قربان‌پور بیان کرد: به طور یقین این فضا وجود دارد اما چنین ظرفیتی باید از دو طرف استانداردسازی شود که اگر مقدمات آن فراهم شود موخرات هم بهتر می‌شود.وی ادامه داد: به موقع کار کردن، به ظرفیت، وقت، مکان و موقعیت جغرافیایی توجه کردن می‌تواند کمک شایانی به صدا و سیما داشته باشد.مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی عنوان کرد: 15 نفر در سراسر کشور به رتبه افتخار جایگاه ارزشمند پیرغلامی دست یافتند که یکی از آنها از پیرغلامان استان مرکزی بودو حاصل فراهم‌سازی شرایط و شناسایی به موقع این استعدادها است.انتهای پیام/ R41371/P1377/S6,73/CT11
 • کارگاه مدل کسب و کار خلاقانه و ترویج ارزش های قرآنی برگزار شد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از مازندران آیت‌اله ممیز عضو هیئت علمی دانشگاه تهران امروز 30 شهریور ماه در کارگاهی با عنوان مدل کسب و کار خلاقانه و ترویج ارزش‌های قرآنی که در دانشگاه فرهنگیان امام علی(ع) هادی شهر برگزار شد، گفت: مرحله اول کسب و کار قرآنی این است که اول ما تسلیم امر الهی باشیم و بدانیم آنچه خیر است از ناحیه خدا است و هر چه شر است از ناحیه خودمان است.وی مسئولیت‌پذیری را یکی دیگر از مولفه های کسب و کار قرآنی دانست و افزود:انسان باید تلاش کند که مالک دارایی‌اش باشد نه اینکه مال و اموال بر او حکمرانی کند.عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه وظیفه اصلی، جنبی و غیرمنتظره سه مزیت رقابتی برای کسب و کار است، تصریح کرد: ارائه سرویس خدماتی، سفر به اماکن مذهبی و... که می تواند جنبه درآمدی نیز داشته باشد در مزیت جنبیات قرار دارد.وی افزود: موسسات برای برقراری ارتباط ابتدا کانال و سپس گروه تشکیل دهند.ممیز با اشاره به اهمیت غربال ایده‌ها اظهار کرد: تکنیک مشتری آماده برای موسسات تازه راه اندازی شده قابل استفاده است.وی تکنیک افقی و تلاش خستگی ناپذیر را راه‌کار بهتر برای موفقیت موسسات قرآنی دانست و افزود: وقتی مدیران قرآنی عزم خود را برای راه اندازی یک موسسه فعال جزم کردند نباید برای خود تردید ایجاد کنند و با مثبت اندیشی و توکل با روحیه بالاتری به فعالیت خود ادامه دهند.
 • اندوخته های قرآنی یک دانش آموز برای شاگردان نوجوان
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، جلسه قرآن حضرت ولیعصر(عج) مشهد که با آموزش‌های قرآنی مهدی خدادادگان، همراه است، هر هفته چهارشنبه شب‌ها پس از اقامه نماز مغرب و عشا در محل مسجد حضرت ولیعصر(عج)، واقع در خیابان ولیعصر 13، برگزار می‌شود.بنابر این گزارش، مهدی خدادادگان که خود به تازگی دوران دانش‌آموزی را در رشته علوم و معارف اسلامی به پایان رسانده است، آموزش قرآن به نوجوانان و جوانان را آغاز کرده است و به گفته وی جلسات قرآنی مسجد ولی عصر(عج) به رده سنی خاصی تعلق ندارد، اما از زمان حضور این قاری جوان، جذب نیروهای جوان و نوجوان به این محفل قرآنی پررنگ‌تر شده است. مهدی خدادادگان، قاری و مدرس جلسه قرآن مسجد ولیعصر(عج) مشهد در گفت‌وگو با ایکنا بیان کرد: از حدود 7 سالگی و با حفظ قرآن فعالیت قرآنی خود را آغاز کردم، در جلسات قرآن فامیلی و خانگی و با تشویق پدر و مادر از حدود 12 سالگی به صورت حرفه‌ای قرائت قرآن را در پیش گرفتم و تا پیش از شهادت شهید محسن حاجی‌حسنی کارگر، در جلسات این استاد شرکت می‌کردم.این قاری قرآن اضافه کرد: حدود دو سال در جلسه شهید حاجی حسنی‌کارگر شرکت و بیشتر مطالب قرآنی را فراگرفتم و از افتخارات قرآنی من هم کسب رتبه نخست رشته قرائت دانش‌آموزی کشور در دوره گذشته و همچنین تلاوت در بارگاه حضرت رضا(ع) است.خدادادگان در توضیح اقدام خود در زمینه آموزش قرآن در جلسات، عنوان کرد: ابتدا کار از یک جلسه خصوصی شروع شد، افراد به صورت تک نفره برای آموزش‌های قرآنی می‌آمدند و پس از این که تعداد افزاد زیاد شد و به جهت اینکه از بیان مطالب تکراری جلوگیری شود، یک جلسه قرآن تشکیل شد.وی به زمان تشکیل و ویژگی این جلسه اشاره کرد و گفت: حدود دو سال و نیم است که این جلسه به صورت مردمی تشکیل می‌شود...
 • ناگفته ها از زبان عماد طالب زاده/عکس
 • به گزارش پارس نیوز، «عماد طالب‌زاده» دی‌ماه سال گذشته پس از چهار سال انتظار، بالاخره فعالیت رسمی‌اش را آغاز کرد و به انتظار چندین ساله هوادارانش پایان داد. این خواننده در ماه‌های اخیر با برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف کشور و انتشار قطعات و موزیک‌ویدئوهای متعدد، روزهای پرکاری را سپری می‌کند. عصر یک روز تابستانی با این خواننده پرطرفدار هم‌کلام شدیم و به صورت مفصل از کارهای خودش و اوضاع موسیقی گپ زدیم. می‌دانم این‌که تو کمی دیر توانستی مجوز فعالیت را کسب کنی به‌خاطر طی شدن روال اداری بوده. اما دی‌ماه 1392 تیتراژ سریال تلویزیونی «خواب بلند» را خواندی و آن زمان تصور می‌شد مشکلات برطرف شده باشد، در حالی که تقریباً سه سال بعد این اتفاق افتاد. دلیلش چه بود؟ بله طولانی شدن پروسه مجوز به‌خاطر روال اداری بود. اما درباره آن تیتراژ ماجرا فرق داشت. یک روز آقایی به استودیوی پوریا حیدری آمد و گفت در صدد تهیه تیتراژی برای یک مینی‌سریال محصول سازمان انقلاب اسلامی است و درخواست کرد من آن را بخوانم. من هم گفتم که در ارشاد ممنوع‌الفعالیت هستم و طبیعتاً در صداوسیما هم باید اوضاع پیچیده‌تر باشد. ایشان گفتند این یک سریال ویژه است و ما هم شما را انتخاب کرده‌ایم و اگر دوست داری این کار را انجام بده. خب من خیلی دوست داشتم صدایم از تلویزیون کشورم شنیده شود. پوریا مشغول تولید موسیقی متن شد و من هم ایده‌هایم را دادم. همه کار برای موسیقی از سوت زدن تا نواختن سازها انجام شد و رسیدیم به تیتراژ. ابتدا من قطعه‌ای ساختم که گفتند شعرش مجوز نمی‌گیرد و بعد طوری شد که پژواک انتظاری بیت به بیت ترانه را به من می‌داد و من با ملودی برای تهیه‌کننده می‌فرستادم تا بالاخره طی 24 ساعت کار را آماده کردیم و بعد هم پخش شد. مشکلاتی که با تهیه‌کننده‌ات در آن...
 • روحانی:زبان تهدید را برنمی تابیم
 • به گزارشگروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان؛ حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در هفتاد و دومین اجلاس سازمان ملل مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ قدرتی نمی‌پذیریم. زبان ما زبان کرامت است و زبان تهدید را برنمی‌تابیم. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/ صحبت‌های رئیس جمهور در سازمان ملل درباره زبان تهدید + فیلم
 • سرنوشت جالب یک گروگانگیر از زبان خودش
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی و طیب دو دوست بودندکه به همراه مردی به نام حسن سناریوی ربودن تازه داماد جوانی را در یکی از محله‌های تهران کلید زده و آن را سه نفری به اجرا گذاشتند. آنها یک هفته او را به خانه‌هایی در شهریار و ملارد منتقل و برای آزادی او از خانواده‌اش اخاذی کردند. متهمان ابتدا پنج میلیون تومان از حساب بانکی‌اش برداشت و بعد وی را مجبور کردند در تماس با خانواده‌اش وانمود کند به افرادی بدهکار است و از آنها بخواهد طلاهای همسرش را در قرار ملاقاتی به دو مرد تحویل دهند. بعد هم او را مجبور کردند خودروی پژو 206 خود را به نام آنها سند بزند. علاوه برآن مبایعه‌نامه‌ای نوشتند و با تهدید او به مرگ، خواستند آپارتمانش را نیز در بنگاهی قولنامه کرده و به نام آدم‌ربایان ثبت کند. این در حالی بود که گروگان جوان از ترس جان از پدرش خواست به بنگاه برود و مبایعه‌نامه‌ای تنظیم کند که این بار متهمان در اجرای آخرین اخاذی‌شان ناکام مانده و بازداشت شدند. متهمان در بازجویی‌ها منکر این آدم‌ربایی شدند که در ادامه، گفت‌وگوی دو عضو این باند را می‌خوانید. انکار گروگانگیری و اخاذی مجتبی، از آشنایی با همدستانت بگو؟ من و طیب با هم بچه محل بودیم و با هم ارتباط‌ داشتیم، اما از یک سال پیش که هردو از زندان آزاد شدیم، ارتباطمان بیشتر شد . برای چه زندان بودی؟ هردو به خاطر موادمخدر در زندان بودیم. قبل از آدم‌ربایی چکار می‌کردی؟ تراشکار بوم. سابقه کیفری داری؟ 10 بار. همه آن هم بابت موادمخدر بود. چند ماه در زندان می‌ماندم و بعد آزاد می‌شدم. متاهلی؟ نه. قبلا ازدواج کرده بودم. اما زمانی که فرزندم یک‌ساله بود، همسرم به خطر اعتیادم از من جدا شد. حالا پسرم 11 ساله است. دوباره ازدواج نکردی؟ نه. می‌خواستم ازدواج کنم، اما به...
 • حوزه اختیارات مجامع عمومی اتحادیه های قرآنی استان ها جدی گرفته شود
 • امیرحجت مرادی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی، فرهنگی، قرآن و عترت گیلان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) پیرو انتشار مصاحبه حسین بهبودی، عضو هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآن و عترت کشور با اشاره به جلسه اخیر این هیئت در سازمان دارالقرآن با عنوان «مصوبات مجمع اتحادیه واحد استانی تا ۳ سال آینده تغییر نمی‌کند» در بخش اخبار عمومی این خبرگزاری، گفت: این امر در حوزه اختیارات هیئت رسیدگی نیست و نمی‌توانند همچنین مصوبه‌ای داشته باشند.وی با تأکید بر اینکه اتحادیه‌های استانی می‌توانند با تشکیل مجمع عمومی مفاد غیر ستاره‌دار اساسنامه و حتی اعضای هیئت مدیره و بازرسی مدغم را با وجود اینکه سه ساله است با دلیل متقن تغییر دهند، اظهار کرد: این در حوزه اختیارات مجمع عمومی است.مرادی عنوان کرد: مجمع عمومی در هر تشکیلات غیر دولتی عالی‌ترین رکن است. درست است که اعضای هیئت مدیره و بازرسی به مدت سه سال تعیین شده‌اند، اما شاید بخواهند در اثنای کار تغییراتی دهند و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی نمی‌تواند مصوبه‌ای داشته باشد مبنی بر اینکه مجامع عمومی تا سه سال آینده نتوانند اساسنامه خود را تغییر دهند و یا اعضای هیئت مدیره و بازرسی را نتوانند تغییر دهند.نگاه آقایان به مجامع عمومی استانی تشریفاتی استوی بیان کرد: مجمع عمومی اتحادیه می‌تواند در سطح استان تشکیل شود و در حوزه اختیاراتش است که می‌تواند اعضای هیئت مدیره و بازرسی را تغییر دهد و همچنین مصوباتی که در اساسنامه است مجمع می‌تواند بررسی کند و حتی انحلال اتحادیه جزو اختیارات مجمع عمومی است و هیئت رسیدگی نمی‌تواند در آن دخالت کند.مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی، فرهنگی، قرآن و عترت اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی ما دخالت‌های بلاوجه هیئت رسیدگی در امور غیر حاکمیتی است.وی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به گفته‌ حسین بهبودی «اعمال تغییرات در افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات...
 • ۱۰ سال تلاش برای تشکیل اتحادیه فعالان قرآنی دانشگاه ها نتیجه داد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، تلاش برای ایجاد یک اتحادیه کشوری متشکل از فعالان قرآنی دانشگاه‌ها از حدود 10 سال پیش در قالب تلاش برای تشکیل «اتحادیه کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها» با هدف سیاست‌گذاری کلان در فعالیت‌ها و انسجام‌بخشی به کانون‌های قرآن دانشگاه‌ها آغاز شد. این مسیر پرفراز و نشیب که از دهه هشتاد با پیگیری افرادی چون رحیم قربانی، مهدی نظری و ... شروع شد، اقدامات مهمی چون برگزاری نشست‌ها و گردهمایی‌های دانشجویان قرآنی را تجربه کرد اما هر بار که قرار شد اساسنامه‌ای به تصویب برسد و هیات موسس برای پیگیری حقوقی ثبت اتحادیه تشکیل شود، مشکلاتی سر راه فعالان قرآنی قرار گرفت. سرانجام در سال گذشته، دبیرخانه گفتمان قرآنی وابسته به شورای توسعه فرهنگ قرآنی، در راستای اهدافی چون انسجام نیروهایی برای گفتمان سازی قرآنی در دانشگاه‌ها، پیگیری تاسیس اتحادیه سراسری را این بار در قالب تشکیل «اتحادیه فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌ها»(با نام اختصاری افق) آغاز کرد. از این جهت که در بعضی از دانشگاه‌های کشور، هنوز کانون‌های قرآن و عترت و فعالیت‌های قرآنی توسط فعالان قرآنی غیردانشجو انجام می‌پذیرد، قید «کانون‌ها» حذف شده است تا این اتحادیه بتواند همه فعالان قرآنی دانشگاه‌ها را پوشش دهد. تصویب اساسنامه دبیرخانه گفتمان قرآنی از بهمن سال 1395 ضمن برقراری ارتباط مستمر با دبیران کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های سراسر کشور و سایر فعالان قرآنی دانشجویی توانست از تاریخ 24 الی 27 شهریورماه، نشست سه روزه‌ای را در تهران با عنوان «گردهمایی فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌ها» برگزار کند. در روز دوم این نشست که با حضور بیش از شصت فعال قرآنی دانشجویی در اردوگاه صاحب الزمان(عج) واقع در شهرک شهید محلاتی تهران برگزار شد، دبیرخانه گفتمان قرآنی، پیش‌نویس اساسنامه پیشنهادی تدوین شده در این مجموعه را به شرکت‌کنندگان عرضه کرد که سرانجام پس از بحث و تبادل نظر و اعمال تغییرات لازم، به تصویب دانشجویان می‌رسد و...
 • آزمون پایان دوره ترم تابستانه مؤسسه قرآنی تبیان برگزار شد
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، پس از پایان کلاس‌های آموزش قرآن و فوق‌برنامه ترم تابستان مؤسسه تبیان، آزمون‌های کتبی و شفاهی، در مکان مؤسسه برگزار شد. براین اساس، در واحد آموزشی آقایان، قریب به ۵۰ نفر در آزمون‌های روخوانی، روان‌خوانی، تجوید عمومی و ۳۰ نفر در آزمون‌های حفظ شرکت کردند. این افراد در صورت کسب حداقل نمره ۸۰ موفق به دریافت گواهی پایان دوره خواهند شد و از نفر برتر هر دوره نیز تقدیر خواهد شد. داور برگزاری آزمون‌های روخوانی و تجوید بلاسم، رئیس اداره قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش خوزستان بود. گفتنی است، اختتامیه دوره‌های بهاره و تابستان مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت تبیان، روز پنج‌شنبه30 شهریور ماه در اهواز، پشت مصلی، خیابان شهید گندمی، بین قنواتی و معمارزاده برگزار خواهد شد.
 • بیش از ٧ میلیارد ریال برای ساخت استودیو قرآنی تبریز هزینه شده است
 • رییس دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی و ترویجی در آئین افتتاحیه استودیو قرآنی تبریز گفت: برای ساخت این استودیو از به روزترین تجهیزات داخلی استفاده شده است به گزارش خبرگزاری مهر،محمدمهدی عزیززاده رییس دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی و ترویجی روز امروز(چهارشنبه) بیست و نهم شهریورماه در آئین افتتاحیه استودیو قرآنی شهر تبریز این استودیو را یکی از مجهزترین و مدرن ترین استودیوهای شمال غرب کشور دانست و گفت: برای ساخت این بنا از به روزترین تجهیزات استفاده شده است و تفاوت عمده این استودیو با دو استودیو قبلی اختصاص فضای مفید برای ثبت و ضبط بهینه آثار قرآنی است. وی ضمن اشاره به شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی افزود: این بنا توسط مهندسین ایرانی طراحی و اجرا شده است و در ساخت این استودیو تنها از محصولات تولیدی داخل کشور استفاده شده است. عزیززاده با بیان اینکه بیش از ٧ میلیارد ریال برای ساخت این استودیو هزینه شده است گفت: ما با افتتاح این استودیو سعی داریم محصولات فرهنگی در عرصه‌های قرآنی را در سبد خرید خانواده‌ها وارد کرده و افزایش محصول دهیم. رییس دبیرخانه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی و ترویجی با توجه به اینکه استودیوی قرآنی تبریز بزرگ‌ترین و مجهزترین استودیوی صوتی در غرب کشور است ، بیان داشت : این استودیو با امکانات حرفه‌ای تجهیز شده‌ است و تیم فعال و حرفه‌ای آن را طراحی و اجرایی کرده‌اند. در این مراسم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان و مسئولین استانی حضور داشتند.