به گزارش جماران؛تبدیل دو کشور چین و هند به ابرقدرت‌های اقتصادی طی دهه‌های اخیر پدیده‌ای است که مناسبات اقتصادی، تجاری و ژئوپلیتیک جهان را دچار تغییر و تحولات جدی کرده است. البته این دو کشور هر یک با ساختار قدرت متفاوت و با تکیه بر مزیت‌های خاص خود و به‌کارگیری استراتژی‌های توسعه مناسب، توانسته‌اند برنامه اصلاحات اقتصادی و تجاری خود را پیش برند و به رشد و توسعه اقتصادی دست یابند.

مصمم بودن آنها به انجام اصلاحات و پیروی از برنامه‌های توسعه نیز نقش مهمی در موفقیت آنها داشته است. به نظر می‌رسد چین با توانمندی در بسیج سرمایه و نیروی کار به قطب عظیم تولید صنعتی و نیمه صنعتی جهان تبدیل شده و هند نیز با بهره‌گیری از نیروی کار متخصص و تحصیلکرده توانسته است خدمات و صنعت خود را شکوفا سازد. از آنجا که ایران نیز طی دهه‌های اخیر همواره تلاش کرده تا با بهره‌مندی از نظام برنامه‌ریزی به سطح مطلوبی از رشد و توسعه اقتصادی و تجاری دست یابد؛ بررسی تجارب کشورهای موفق از جمله چین و هند در زمینه اصلاحات اقتصادی و تجاری می‌تواند زمینه‌های مناسب برای انتخاب سیاست‌های اصلاحی در زمینه اقتصاد و تجارت را فراهم آورد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، راهبردهای تجاری چین و هند را بررسی کرده و به شناسایی اصلاحات اقتصادی و تجاری این دو کشور پرداخته است. در این بررسی ضمن معرفی سیاست‌های اصلاحی اقتصادی و تجاری چین و هند، بر این نکته تاکید شده که تنها راه دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، اجرای هماهنگ و منسجم این سیاست‌ها است. چین اصلاحات اقتصادی خود را از سال 1978 آغاز و در دهه 1990 وارد فاز تازه‌ای شد. سیاست تجاری چین بعد از اصلاحات در این دهه، در راستای آزادسازی تجارت خارجی بوده است. سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی نیز بعد از اصلاحات، به بیش از 60 درصد رسید و تولید ناخالص داخلی سرانه آن از 220 دلار در سال 1978 به 7 هزار و 590 دلار در سال 2014 افزایش یافت. تجارت کالایی چین طی این سال‌ها نیز افزایش قابل توجهی یافت؛ به گونه‌ای که در سال 2014، چین بیش از 2 هزار میلیارد دلار صادرات داشته و بزرگ‌ترین صادرکننده جهان بوده است. نکته جالب این است که بخش عمده این تجارت از سوی بنگاه‌های خارجی سرمایه‌گذار در چین صورت پذیرفته است.

همچنین چین در چارچوب سیاست تجاری، از عضویت در سازمان تجارت جهانی و حضور در همکاری‌های اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و دوجانبه برای افزایش سهم و موفقیت تجاری خود بهره برده است. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز نقشی تعیین‌کننده در افزایش تجارت خارجی و در نتیجه رشد و توسعه اقتصادی این کشور داشته است. حضور فعال شرکت‌های چندملیتی در این کشور باعث شده است تا انباشت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد و در نتیجه در مقام بزرگ‌ترین کشور جذب‌کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان باقی بماند. هند نیز بعد از بحران اقتصاد کلان در سال 1991 اصلاحات اقتصادی و کاهش کنترل‌های اقتصادی را آغاز کرد. تولید ناخالص داخلی سرانه این کشور از 301 دلار در سال 1985 به یک هزار و 582 دلار در سال 2014 افزایش یافته است. نرخ تورم در هند همیشه پایین بوده است، به گونه‌ای که افزایش قیمت جهانی نفت هم نتوانسته منجر به جهش‌های تورمی در این کشور شود. سیاست‌های آزادسازی هند نیز پس از سال 1991، سبب شد تا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی که انجام آن در قبل فقط به عهده دولت بود مانند صنایع سنگین، خدمات بانکی، صنعت هواپیماسازی غیرنظامی، مخابرات، تولید و. . . قابلیت انجام توسط بخش خصوصی را نیز پیدا کند. در پی انجام اصلاحات تجاری در هند، حجم تجارت خارجی هند در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشت و سهم این کشور از تجارت جهانی افزایش یافت. هند از کشورهای موسس و عضو سازمان تجارت جهانی است. این کشور از نظام ترجیحات چندجانبه و همگرایی‌های منطقه‌ای و دوجانبه به‌منظور گسترش حضور خود در بازارهای جهانی سود برده است. با وجود اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال 1990 برابر با یک میلیارد دلار بود، اما توانست طی سال‌های بعد در زمینه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی عملکرد خوبی داشته باشد؛ به‌طوری که در سال 2014، میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خود را به 36میلیارد دلار رساند. در حال حاضر هند دومین مقصد شرکت‌های چندملیتی بعد از چین است.

اصلاحات اقتصادی چین و هند

در اصلاحات اقتصادی چین (1978) افزایش جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و گسترش تجارت خارجی نقش تعیین‌کننده داشته است. سیاست تجاری چین به تدریج از دخالت مستقیم به هدایت تجارت خارجی تغییر یافت. محدودیت‌های وارداتی کاهش یافت و سرمایه‌گذاری در بسیاری از بخش‌ها، به خصوص در بخش‌های با فناوری بالا و دوستدار محیط زیست گسترش یافت. نقش دولت نیز از مداخله در اقتصاد به ارشاد تغییر جهت داد. این کشور از زمان انجام اصلاحات اقتصادی و آزادسازی اقتصاد، شروع به «کاهش تعرفه‌ها» کرد. همچنین پس از طی مراحلی از رشد و توسعه خود برای افزایش سهم خود از بازارهای جهانی به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد. این کشور سپس از طریق «برقراری ترتیبات تجاری منطقه‌ای و دوجانبه» به گسترش سهم خود از تجارت جهانی پرداخت. برقراری ترتیبات تجاری با کشورهای عضو آسه آن، موافقت‌نامه بانکوک، موافقت‌نامه دوجانبه با پاکستان، هنگ کنگ و ماکائو از جمله این موارد بوده است. «کاهش اقدامات غیرتعرفه‌ای در واردات» نیز از دیگر اقدامات چین بوده است. این کشور پس از آزادسازی اقتصاد و انجام اصلاحات سعی کرده است تا سهمیه‌های وارداتی و حقوق تجاری را قطع کند. همچنین این کشور بسیاری از ممنوعیت‌ها و مجوزهای وارداتی را نیز کنار گذاشته است. «کاهش موانع صادراتی» هم از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی چین به منظور آزادسازی تجاری بوده است.

این کشور همچنین به منظور موفقیت در اصلاحات سیاست تجاری، مجموعه‌ای از اصلاحات داخلی را اجرا کرده است. «کاهش مداخله مستقیم دولت در اقتصاد»، «کاهش بنگاه‌های اقتصادی با مالکیت دولتی»، «حفظ بخش عمومی به منظور کنترل اقتصاد»، «اصلاح قوانین به منظور سهولت ایجاد کسب و کار»، «اصلاح قوانین مالیاتی»، «اجرای قانون حق مالکیت فکری»و «رقابتی کردن عرصه اقتصادی به‌منظور حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» از جمله اصلاحات داخلی انجام شده بوده است. در هند نیز بعد از آزادسازی اقتصادی در دهه 1990، سیاست‌های آزادسازی تجاری و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش رشد اقتصادی داشته است. این کشور نیز همانند چین تعرفه‌های وارداتی خود را کاهش داد و به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد. «برقراری ترتیبات تجارت منطقه‌ای و دوجانبه» نیز به منظور افزایش تجارت و دستیابی به بازارهای جهانی از دیگر اقدامات این کشور بوده است. به این ترتیب هند از ترتیبات تجاری منطقه‌ای و دوجانبه مثل موافقت‌نامه بانکوک، موافقت‌نامه ترجیحات تجاری جنوب آسیا (SAPTA) و نظام ترجیحات تجاری جهانی (GSTP) بهره برده است. این کشور همچنین با «کاهش اقدامات غیرتعرفه‌ای محدودکننده واردات» به محافظت از تولیدکنندگان در رقابت خارجی پرداخته است. «برنامه‌های مشوق صادراتی» نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی چین بوده است. این کشور همچنین برای موفقیت در اصلاحات تجاری، مجموعه‌ای از اصلاحات ساختاری از جمله «نظام شناور ارزی»، «اصلاح قوانین صنعتی به‌منظور جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی»، «اصلاح زیرساخت‌ها»، «اصلاح نظام مالیاتی» و «تنظیم سیاست صنعتی جدید» را انجام داد.

درس‌هایی برای ایران

تجارب دو کشور چین و هند نشان می‌دهد که عواملی چون «تعاملات مناسب و هدف‌دار بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه»، «کاهش تعرفه‌ها و حمایت‌های مناسب صادراتی»، «حمایت هدف‌دار و مدت‌دار از صنایع داخلی» و «بهبود بسترهای مناسب و زیرساخت‌های لازم برای توسعه تجارت» می‌تواند منجر به گسترش تجارت و توسعه صادرات شود. هدف دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، هیچ‌گاه در ذهن سیاستمداران و دولتمردان چین کمرنگ نشده است. شاید آنها در چارچوب نظام برنامه‌ریزی خود، اشتباه‌هایی را مرتکب شده باشند، اما با بررسی عملکرد برنامه و در نهایت با تغییر نظام برنامه‌ریزی توانستند رشد اقتصادی را برای چین رقم بزنند. تجربه چین نشان می‌دهد که رعایت قواعد اقتصادی به‌منظور دستیابی به شرایط تثبیت اقتصادی ضروری است. از این رو سیاست‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که برهم خوردن قواعد اقتصادی را به دنبال نداشته باشد؛ زیرا در این‌صورت باعث نابسامانی و در هم ریختگی اوضاع اقتصادی و کنترل‌ناپذیری اقتصاد خواهد شد که از نتایج مهم آن عدم دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و توسعه است. همچنین بدون دستیابی به سطح قابل اتکایی از اصلاحات در اقتصاد داخلی، گسترش تجارت خارجی و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی امکان‌پذیر نیست.

از سوی دیگر تدوین سیاست صنعتی در چارچوب اصلاحات داخلی برای گسترش تولید صنایع امری ضروری است. با تدوین سیاست صنعتی با توجه به شرایط و ویژگی‌های خاص کشور می‌توان به سطح قابل اتکایی از تولیدات صنعتی باکیفیت که ضامن پایداری گسترش صادرات باشد، دست یافت. تجربه چین نشان می‌دهد انکار فناوری نوین به شکست سیاست‌های رشد و توسعه اقتصادی در جهان امروز منجر خواهد شد. همچنین با توجه به اینکه نقش دولت در اقتصاد به‌منظور بهبود کارآیی، کاهش فساد و بالندگی اقتصاد امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است اما دولت باید به وظایف خود آگاه باشد و با استفاده از تجارب گذشته به دنبال اصلاحات و یافتن راه‌های بهینه برای آینده بهتر باشد. تجارب کشور هند نیز بیانگر آن است که «برنامه‌ریزی مناسب»، «درس از تجربیات گذشته»، «اصلاح نابسامانی‌های اقتصادی» و «اصلاحات مداوم و مستمر» در هر نظام سیاسی می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی و حل مشکلات منجر شود. همچنین «نقش دولت در پیشبرد اصلاحات در صورت اجرای صحیح و به‌موقع سیاست‌ها» و «فعالیت تولید و مفید بخش خصوصی» نیز می‌توانند در رشد و توسعه پایدار اقتصادی نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای داشته باشند. تجربه هند نشان می‌دهد سطح پایین‌تر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز می‌تواند در کنار سایر عوامل موثر به رشد و توسعه اقتصادی پایدار منجر شود. برای مثال توجه به مزیت‌های کشور (خدمات در هند) و فراهم آوردن بسترهای مناسب در دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار بسیار موثر بوده است. «بهبود شرایط داخلی اقتصاد»، «اصلاحات در زیرساخت‌ها» و «برقراری ثبات در اقتصاد کلان» نیز از دیگر عوامل موثر در رشد و توسعه کشورها است. از دیگر تجربه‌های هند تسریع فرآیند توسعه با استفاده از مشارکت فعال مردمی بوده است.

کلیدواژه: جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی | رشد و توسعه اقتصادی | منطقه ای و دوجانبه | سازمان تجارت جهانی | اصلاحات اقتصادی | دیگر اقدامات | اقتصادی و تجاری | موافقت نامه | برنامه ریزی | تعیین کننده | دستیابی به رشد | نشان می دهد | انجام اصلاحات | سیاست تجاری | تجارت خارجی | سیاست ها | دلار در سال | بخش خصوصی | تجاری چین | سال 2014 | چین و هند | laquo اصلاح | laquo کاهش | هند نیز | دو کشور

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۵۱۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • تیم های برتر منطقه ای ورزش شنا مردان و زنان آینده سازان استان تهران معرفی شدند
 • تهران - ایرنا- رئیس هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان تهران از معرفی تیم های برتر مسابقات زنان و مردان شنای منطقه ای آینده سازان استان تهران خبر داد. محمد حسن ابراهیمی عصر چهار شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مسابقات آینده سازان شنای مردان و زنان استان تهران به صورت چهار منطقه استانی به مدت 2 (روزکاری متفاوت) در بخش های کرال پشت، آزاد، قورباغه و پروانه برگزار شد.وی ادامه داد: در منطقه یک مسابقات مردان نیز تیم های شمال غرب، شمال شرق و جنوب غرب و همچنین در بخش زنان نیز شمال شرق، شمال غرب و جنوب شرق توانستند جایگاه برتر را کسب کنند.رئیس هیات شنا استان تهران گفت: در منطقه 2 استان در بخش مردان نیز شهرهای ملارد، اسلامشهر و شهریار اول تا سوم شدند و همچنین در بخش زنان نیز تیم های رودهن و دماوند جایگاه برتر را کسب کردند.ابراهیمی افزود: در منطقه سوم آینده سازان نیز در بخش مردان تیم های شهریار، ملارد و شهر قدس و در بخش زنان نیز شهریار، ملارد و بوستان جایگاه اول تا سوم را کسب کردند.رئیس هیات شنا، شیرجه و واترپلو استان تهران تصریح کرد: در منطقه چهار شنای مردان استان تیم های پاکدشت، ورامین و پیشوا و همچنین در بخش زنان پیشوا، پاکدشت و ورامین جایگاه برتر را کسب کردند.به گفته ابراهیمی در این رقابت ها 320 ورزشکار زن و مرد حضور داشتند.مسابقات نوجوانان دختر و پسر آینده سازان استان تهران از نیمه دوم مردادماه آغاز شده و تا پایان شهریور ماه امسال در سطح استان تهران ادامه دارد که در حوزه های شهر تهران(شهرری، شمیرانات، شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و جنوب شرق)، شرق استان( پردیس، رودهن، فیروزکوه، دماوند و آبعلی)، جنوب شرق(ورامین، پاکدشت، قرچک و پیشوا) و غرب تهران( اسلامشهر، شهریار، رباط کریم، قدس و ملارد) ورزشکاران در 50 رشته...
 • سهم ۶۰ درصدی فرانسوی ها در قراردادهای جدید خودرویی کشور/تولید سالانه ۴۵۰ هزار خودرو بر اساس ظرفیت تعیین شده/همکاری قطعه سازان داخلی با فرانسه
 • عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به قردادهای خودرویی ایران با شرکت های خودروسازی فرانسه اظهارداشت: اخیرا قراردادی توسط شرکت ایدرو با شرکت خودروساز فرانسوی رنو منعقد شده است ، بر اساس این قرارداد مقرر شده است کارخانه بن رو در کشور تولید خودرو کند. سیده حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به قردادهای خودرویی ایران با شرکت های خودروسازی فرانسه اظهارداشت: اخیرا قراردادی توسط شرکت ایدرو با شرکت خودروساز فرانسوی رنو منعقد شده است ، بر اساس این قرارداد مقرر شده است کارخانه بن رو در کشور تولید خودرو کند. وی همچنین با اشاره به در صد سهم هر یک از شرکت ها از این قرارداد گفت: قرارداد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت رنو فرانسه با نسبت 40 درصد به 60 درصد تنظیم شده است ، به دلیل اینکه بر اساس قرارداد مذکور 60 درصد از سهام کارخانه در اختیار فرانسوی ها قرار می گیرد به طور طبیعی مدیریت در اختیار فرانسوی ها قرار می گیرد که این امر یک نقص در قرارداد محسوب می شود. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص تعداد تولیدات خودرو در این قرارداد تصریح کرد: قرارداد مذکور که از سوی شرکت ایدرو با شرکت خودروسازی فرانسه تحت مدیریت وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام شده و سقف تولید حدود 450 هزار خودرو اعلام شده است. زرآبادی بر همین اساس اضافه کرد: با توجه به قرارداد ایدرو با شرکت رنو می توان عنوان کرد که امکان ورود خودروهای تولیدی با استانداردهای جهانی به بازار کشور فراهم می شود، ورود خودرو با استانداردهای جهانی زمینه ساز ایجاد رقابت در تولید خودرو کشور می شود که این موضوع در...
 • تحول در خودرو سازی به سبک چینی ها
 • خودروسازی چین در طول یک دهه گذشته پیشرفتی حیرت‌انگیز داشته است. بزرگ‌ترین بازار خودرو جهان، خود به سومین تولیدکننده خودرو در دنیا تبدیل شده است. اگرچه چین هنوز نتوانسته است مدل‌هایی نظیر آنچه در اروپا و آمریکا سراغ داریم عرضه کند، اما به نظر می‌رسد فاصله زیادی با این هدف ندارد. در نمایشگاه خودرو فرانکفورت آلمان ، خودروسازان چینی دوشادوش رقبای اروپایی و آمریکایی خود، حضوری پررنگ و جدی داشتند و مدل‌های تازه را در معرض دید عموم قرار دادند. پیش‌بینی می‌شود این مدل‌ها مورد توجه بازارهای اروپایی نیز قرار بگیرند. اما خودروسازی چین چگونه به چنین جایگاهی رسیده است؟ چه مزیت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی موجب شد این صنعت نوپا، با شکستن انحصار فناوری‌های تازه، جای خود را در میان بزرگان پرسابقه صنعت خودرو‌ باز کند؟ به گزارش دنیای اقتصاد، در اینجا علل و عوامل بالندگی‌ صنعت خودروی چین را مورد بررسی قرار گرفته است. رسم بر این بود که در نمایشگاه‌های عمده صنعت خودرو در اروپا، تلاش‌های خودروسازان چینی برای نفوذ به بازار اروپا دستمایه شوخی‌های مکرر نشریات نه چندان وزین قرار گیرد. کمتر کسی ماجرای گرته‌برداری شوانگ‌هوان از مدل ایکس 5 بی‌ام‌و و ارائه آن کپی را در نمایشگاه فرانکفورت 2007 را از یاد برده است. این همان روندی بود که خودروسازان ژاپنی در دهه 1950 و خودروسازان کره‌ای در دهه 1980طی کردند. حتی در دهه 1990 هم خودروسازان پرسابقه تصور نمی‌کردند هیوندای بتواند روزی یک رقیب جدی برای آنها باشد. امروز اما ورق برگشته است. رقابت در اروپا، چشم‌انداز تازه خودروهای چینی در یک دهه اخیر تولیدات چری، وی، تاندر‌پاور و سایر خودروسازان چینی جهشی نجومی داشته‌اند؛ به‌طوری‌که اکنون دست کمی از تولیدات اروپایی ندارند. حقیقت ماجرا در گفت‌و‌گو با تامین‌کنندگان قطعات خودرو در نمایشگاه فرانکفورت مشخص می‌شود. الگوی تازه‌ای در صنعت قطعات خودرو، در حال شکل‌گیری است. تولید‌کنندگان قطعات در هر نمایشگاه دورنمای تولید...
 • اجرای سند تحول ورزش همگانی در اردبیل
 • ایوب بهتاج تصریح کرد: سند تحول و تعالی ورزش همگانی تکلیف تمام دستگاه‌ها برای توسعه ورزش همگانی را مشخص کرده است. وی افزود: اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی قادر به اجرای این سند نیست و انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌های متولی در اجرای سند همکاری لازم را داشته باشند. مدیرکل ورزش و جوانان استان با تأکید به اینکه با وضعیت فعلی اجرای سند امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: در صورتی که مشارکت‌ها جدی نشود نمی‌توان به تمامی اهداف سند در استان دست یافت. بهتاج با ذکر مثالی به ضرورت مشارکت شهرداری‌ها در ایجاد جاده‌های تندرستی تأکید کرد و بیان داشت: ایجاد رینگ پیاده‌روی در مرکز استان کافی نیست و انتظار می‌رود در شهرهای دیگر نیز به توسعه ورزش همگانی توجه شود. وی متذکر شد: با ایجاد زیرساخت‌هایی از جمله رینگ پیاده‌روی شورابیل به تجربه ثابت شده که شهروندان از ورزش‌های همگانی از جمله پیاده‌روی استقبال می‌کنند. مدیرکل ورزش و جوانان استان تصریح کرد:: با توسعه زیرساخت‌ها می‌توان سند تحول و تعالی ورزش همگانی را در استان پیاده کرد. به گفته بهتاج اردبیل از جمله استان‌های برتر در ترویج ورزش‌های همگانی است و در سال‌های اخیر اقبال عمومی برای ورزش‌های همگانی با افزایش همراه است. وی اضافه کرد: با این وجود از تمامی ظرفیت‌های استان استفاده نشده و همچنان می‌توان به توسعه ورزش‌های همگانی اقدام کرد. 46
 • سند تحول ورزش همگانی در اردبیل اجرا شود
 • به گزارش برنا،ایوب بهتاج صبح پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: سند تحول و تعالی ورزش همگانی تکلیف تمام دستگاه‌ها برای توسعه ورزش همگانی را مشخص کرده است. وی افزود: اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی قادر به اجرای این سند نیست و انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌های متولی در اجرای سند همکاری لازم را داشته باشند. مدیرکل ورزش و جوانان استان با تأکید به اینکه با وضعیت فعلی اجرای سند امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: در صورتی که مشارکت‌ها جدی نشود نمی‌توان به تمامی اهداف سند در استان دست یافت. بهتاج با ذکر مثالی به ضرورت مشارکت شهرداری‌ها در ایجاد جاده‌های تندرستی تأکید کرد و بیان داشت: ایجاد رینگ پیاده‌روی در مرکز استان کافی نیست و انتظار می‌رود در شهرهای دیگر نیز به توسعه ورزش همگانی توجه شود. وی متذکر شد: با ایجاد زیرساخت‌هایی از جمله رینگ پیاده‌روی شورابیل به تجربه ثابت شده که شهروندان از ورزش‌های همگانی از جمله پیاده‌روی استقبال می‌کنند. مدیرکل ورزش و جوانان استان تصریح کرد:: با توسعه زیرساخت‌ها می‌توان سند تحول و تعالی ورزش همگانی را در استان پیاده کرد. به گفته بهتاج اردبیل از جمله استان‌های برتر در ترویج ورزش‌های همگانی است و در سال‌های اخیر اقبال عمومی برای ورزش‌های همگانی با افزایش همراه است. وی اضافه کرد: با این وجود از تمامی ظرفیت‌های استان استفاده نشده و همچنان می‌توان به توسعه ورزش‌های همگانی اقدام کرد.
 • از تحول در بازار مسکن تا نوای صلح در برابر فریاد جنگ
 • به گزارشخبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود، به شرح زیر است:
 • وزیر آموزش و پرورش:سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است
 • وزیر آموزش و پرورش گفت: سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است که بخشی از آن مرتبط به منابع انسانی و اقتصادی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم،به نقل از مرکز خبر حوزه،سیّد محمد بطحایی پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله سبحانی که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، اظهار داشت: سال تحصیلی از شنبه آغاز می‌شود و با آغاز ماه محرم و دفاع مقدس مقارن شده است.وی افزود: اولین سال تحصیلی است که بنده توفیق خدمت در آموزش و پرورش را دارم در ابتدای این سال خدمت مراجع و علما رسیدیم که سال پر ثمری را برای انقلاب و کشور داشته باشیم.وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: شنبه بیش از 13 میلیون دانش‌آموز سال تحصیلی را آغاز می‌کنند و 960 هزار کارمند و معلم مشغول خدمت خواهند شد، 138 میلیون جلد کتاب درسی در 900 عنوان کتاب درسی توزیع کرده‌ایم.وی گفت: برنامه‌های تحصیلی در قالب کتاب‌های درسی به اجرا درمی‌آید، سندی در آموزش و پرورش به‌عنوان سند تحول بنیادین وجود دارد و جزو معدود اسنادی است که کلی‌گویی و چشم‌انداز را بیان نکرده است، بلکه لایه‌ها و راهکارهای عملیاتی را پیش‌بینی کرده استبطحایی اظهار داشت: تعدادی از زیر نظام‌های سند شامل، سه زیر نظام در ماه‌های اخیر آماده می‌شود، این سند مسیر تحول در نظام آموزش و پرورش را روشن و تا حدود زیادی مشخص کرده است که از چه مسیری برای تحول در نظام آموزش و پرورش حرکت کنیم، خروجی‌های ما دانش‌آموزانی است که در حال تحصیل هستند، و شایسته است هرکدام یک شهروند ایرانی اسلامی با انتظارات نظام باشند.وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: سند تحول بنیادین در عمل با موانعی مواجه است که بخشی از آن مرتبط به منابع انسانی و اقتصادی است، حتی رهبر معظم انقلاب به‌صورت ظریف گله‌مندی خود را از این نقیص‌ها اعلام کردند که...
 • انقلاب امام ره یک تحول عظیم در مردم ایجاد کرده بود
 • سردارعلی نصیری در یادواره شهدای بخش شریف آباد شهرستان پاکدشت : انقلاب امام خمینی (ره) یک تحول عظیم در مردم ایجاد کرده بود و مردم نیز اندیشه و تفکر ایشان را درک کردند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از ارم خبر مراسم یادواره شهدای بخش شریف آباد شهرستان پاکدشت با حضور سردار پاسدار علی نصیری فرمانده سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران ،امام جمعه شهرستان پاکدشت حجت الاسلام والمسلمین لزومی ، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان پاکدشت سرهنگ پاسدارسعید موسی پور،رحیم علیشپور دادستان عمومی شهرستان پاکدشت ، امام جمعه بخش شریف آباد حجت الاسلام والمسلمین خداپرست ،خانواده معظم شهدا،جانبازان ،ایثارگران ،اقشار مختلف مردم و بسیجیان همیشه در صحنه در روستای کریم آباد برگزارشد . این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم توسط قاری بسیجی سعید فلاح گنجی آغاز و در ادامه سید رضا نواب مجری این برنامه با مطالبی در وصف صاحب الزمان(عج) واباعبدالحسین (ع) فضا را معنوی کرد و حاضرین را به حال و هوای برنامه عطر عاشقی برد. درادامه این برنامه حجت الاسلام والمسلمین خداپرست امام جمعه بخش شریف آباد ضمن خیر مقدم گویی افزود: این یادواره شهدا تقارن با آغاز هفته دفاع مقدس و ماه محرم دارد دفاع مقدسی که رزمندگانش دانش آموزان مکتب امام حسین (ع ) و ائمه معصوم بودند و با اعتقاد قلبی به واقعه عاشورا در مقابل ظلم ایستادگی کردند و جان خود را فدا کردند. وی در ادامه اظهارداشت : ما در شرایطی که انقلاب ما نوپا بود با صدام که مورد حمایت خیلی از کشور ها بود وارد جنگ شدیم و آنها فکر می کردند می توانند پیروز شود ولی از آنجایی که انقلاب ما برگرفته از اسلام ناب محمدی (ص) بود ما با رشادت شهدا و رزمندگان پیروز شدیم و امروز با هدایت های امام گونه مقام معظم رهبری روز به روز بیشتر می درخشیم...
 • اردبیل نیاز به اجرای سند تحول ورزش همگانی دارد
 • مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفت: استان اردبیل نیاز به اجرای سند تحول ورزش همگانی دارد و با توجه به این که ورزش همگانی در استان اردبیل با شرایط خوبی در حال اجرا است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، ایوب بهتاج بعد از ظهر امروز در بازدید از پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی در اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل نیاز به اجرای سند تحول ورزش همگانی دارد و با توجه به این که ورزش همگانی در استان اردبیل با شرایط خوبی در حال اجراست به همین دلیل نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم مبنای کار قرار داده شود.وی افزود: دستگاه‌‌های اجرایی وظیفه دارند برای توسعه ورزش همگانی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند چرا که اداره کل ورزش و جوانان استان به تنهایی نمی‌تواند در این زمینه اقدام کند و اگر مشارکت‌ها جدی نشود به طور حتم اجرای این سند و اهداف آن به طور کامل در استان محقق شود.مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل گفت: پیاده‌سازی توسعه زیرساخت‌ها منوط به اجرای سند تحول و تعالی ورزش همگانی دارد و علی‌رغم این که استان اردبیل جزو استان‌های برتر در ترویج ورزش‌های همگانی است نیاز است که اقدامات لازم و اساسی ما را در رسیدن به اهداف مورد نظر رهنمون شود و استفاده از ظرفیت‌های استان باید در ورزش همگانی استفاده شود.بهتاج بیان کرد: نیاز است که شهرداری‌های استان نیز نسبت به ایجاد جاده‌های تندرستی اقدام کنند چرا که وجود رینگ پیاده‌روی در شورابیل کافی نیست و شهرهای دیگر نیز نیاز به رینگ پیاده‌روی بری توسعه و ترویج ورزش همگانی دارند که در این زمینه تامین اعتبارات باید در دستور کار قرار داده شود.وی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای که توسعه ورزش‌های همگانی به دنبال دارد ایجاد محل‌هایی برای ورزش‌های همگانی در سطح شهر است که اگر گسترش داده شود قطعا هزینه درمان و سلامت کاهش پیدا کرده و شاهد سلامت روانی...
 • شبکه خبر چگونه به ترامپ پاس گل داد
 • روز گذشته پخش زنده سخنرانی رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل دور تازه‌ای از انتقادات علیه صدا و سیما را کلید زد. ایسنا، فاطمه کریمخان: با توجه به رویه انتشار خبر در صدا و سیما و اینکه ترامپ پیش از آغاز اولین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل،‌ در توییتر خود اعلام کرده بود که حرف‌های مهمی در مورد کشورهایی که آمریکا با آنها درگیر منازعه است، خواهد زد،‌ انتظار می‌رفت که صدا و سیما و شبکه خبر،‌ در تصمیمی قابل درک،‌ از پخش مستقیم اظهارات ترامپ در سازمان ملل خودداری کنند اما برنامه‌ریزان تصمیم گرفتند که این سخنرانی به صورت زنده پخش شود!‌ شبکه خبر در جریان پخش زنده سخنرانی ترامپ،‌ حدود یک‌سوم اظهارات او در مورد ایران را ترجمه‌نشده باقی گذاشت و در بخش دیگری از اظهارات که ترجمه آنها پخش شد،‌ مرتکب تحریف‌هایی اساسی شد. از آن جمله،‌ وقتی که ترامپ گفت «وقتش رسیده که ملت‌های دنیا با یک حکومت بی‌پروای دیگر مقابله کنند» مترجم شبکه خبر گفت: «ما با کشورهای دیگر هم مشکل داریم». وقتی ترامپ گفت «این دولت [ایران] یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگی غنی به یک کشور کشور منزوی و به لحاظ اقتصادی تهی‌شده از سرمایه بدل کرده است»، شبکه خبر گفت: «به تعبیر ما زندگی ایرانی‌ها می‌تواند بهتر باشد.» وقتی ترامپ اظهار کرد: «این حکومت [ ایران] بعد از نیروی عظیم ارتش امریکا از مردم خودش می‌ترسد»، مترجم شبکه خبر گفت: «ارتش امریکا قوی است. مردم ایران هم قوی هستند.» ترامپ همچنین در سخنرانی‌اش گفت: «[حکومت ایران] دسترسی به اینترنت را محدود کرده، ماهواره‌ها را ساقط می‌کند، به سوی دانشجویان معترض آتش می‌گشاید و اصلاح‌طلبان را به زندان می‌اندازد»، مترجم شبکه خبر به گفتن اینکه «بسیاری اتفاقات در ایران می‌افتد که از نظر ما غیرقابل قبول است»، بسنده کرد. امروز بعد از بالا گرفتن انتقادات به رویه صداوسیما...
 • درمان رگ به رگ شدن و کبودی ها چگونه است
 • خبرگزاري آريا - کبودي زماني رخ مي دهد که عروق خوني کوچک و يا رشته هاي عضلاني پاره شده و خون به اطراف بافت وارد شود و رگ به رگ شدن به علت آسيب ديدن رباط و معمولا به خاطر کشش و يا يک حرکت غير طبيعي در مفصل به وجود مي آيد.رگ به رگ شدن و کبودي ها چه هستند؟رگ به رگ شدن باعث درد، ورم و عدم توانايي حرکت در عضو آسيب ديده مي شود. همچنين ممکن است عضو آسيب ديده کبود نيز شود.کبودي زماني رخ مي دهد که عروق خوني کوچک و يا رشته هاي عضلاني پاره شده و خون به اطراف بافت وارد شود. اين حالت باعث متورم و کبود شدن آن ناحيه مي شود.رگ به رگ شدن به علت آسيب ديدن رباط و معمولا به خاطر کشش و يا يک حرکت غير طبيعي در مفصل به وجود مي آيد.کبودي زماني رخ مي دهد که يک ضربه شديد به يکي از اعضاي بدن وارد شود و باعث پاره شدن عروق خوني در آن ناحيه شود.در مورد رگ به رگ شدن چه بايد کرد؟اگر شما با رگ به رگ شدن مواجه شويد اغلب احساس درد خواهيد کرد.مهمترين نکات براي درمان رگ به رگ شدن عبارتند از: محافظت، استراحت، يخ، فشار و بالا نگه داشتنمحافظت: ازعضو آسيب ديده در مقابل بروز آسيب هاي بيشتر محافظت کنيد.استراحت: استراحت مهم است و در تسريع درمان عضو رگ به رگ شده موثر است. از آنجا که ممکن است خونريزي تا 24 ساعت ادامه داشته باشد، بهتر است به مدت يک تا دو روز به عضو آسيب ديده استراحت بدهيد.سعي کنيد در هنگام خواب عضو رگ به رگ شده را در يک موقعيت ثابت نگه داريد، به عنوان مثال مي توانيد در رگ به رگ شدن پا، به کمک دو عدد بالش اين کار را انجام دهيد.يخ: از آنجا که بافت رگ...
 • تحول نظام خزانه داری شفافیت در کسب درآمد را به دنبال دارد
 • شاهرود - عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ایجاد تحول اساسی نرم‌افزاری در نظام خزانه‌داری کشور به شفافیت نقدینگی و کسب درآمد و انجام هزینه ها در کشور کمک می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، سید حسن حسینی شاهرودی درباره اولویت اقتصادی تعیین شده از سوی رئیس جمهور برای وزارت اقتصاد افزود: یکی از اولویت های تعیین شده در زمینه ایجاد تحول اساسی نرم افزاری در نظام خزانه داری کشور به منظور افزایش کارایی و هماهنگی هرچه بیشتر بین خزانه و سازمان برنامه و بودجه است که اقدام مثبتی ارزیابی می شود. وی افزود: اینکه درآمدهای کشور چگونه با توجه به بودجه های در نظر گرفته شده از سوی سازمان برنامه و بودجه توزیع می شود نکته قابل تاملی است. نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، گفت: تجربه بیانگر این است عموما رقم درآمدها کمتر از میزانی بوده که باید برای بودجه سنواتی هزینه شود تشخیص نوع هزینه نکته مهمی است که باید بررسی شود. حسینی شاهرودی ابراز کرد: ایجاد سامانه ای برای شفافیت در درآمدها نکته مثبتی است، به نحوی که امکان پنهان کردن درآمدها وجود نداشته باشد و این تجربه وجود داشته که سازمان برنامه و بودجه تخصیص بودجه ای را صادر می کند اما در خزانه موجودی وجود ندارد و اعلام می شود قابل پرداخت نیست، بنابراین ایجاد سامانه در رفع اینگونه مشکلات نقش مهمی دارد. وی افزود: ایجاد تحول اساسی نرم افزاری در نظام خزانه داری کشور به شفافیت نقدینگی و کسب درآمدو انجام هزینه ها در کشور کمک می کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص ابلاغ اولویت اقتصادی تعیین شده از سوی رئیس جمهور به وزارت اقتصاد، گفت: این الزام رئیس جمهور باعث توجه بیشتر به اجرای صحیح قوانین مربوطه و اعمال نظارت موثر در...
 • رابطه قدرت یادگیری و سن چگونه است
 • خبرگزاری میزان- تحقیقات جدید نشان داده که قدرت یادگیری مغز انسان با بالا رفتن سن از بین نمی‌رود. یعنی گفتار «ز گهواره تا گور دانش بجوی»، امکانی کاملا عملی است و حتی سالمندان نیز می‌توانند موضوعات ناشناخته و جدیدی یاد بگیرند، فقط باید راه آن را بلد باشند به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شاید شما هم در سنینی که از نظر جامعه دیگر سن یادگیری نیست، به فکر ادامه تحصیل در یک رشته جدید افتاده باشید. یا تصمیم گرفته باشید برای تعطیلاتتان زبان فرانسوی بیاموزید یا اینکه در شغلتان یک رشته جدید را فرا بگیرید. اگر این تصمیمات را گرفته باشید احتمالا هراس همراه با آن را هم تجربه کرده‌اید: آیا مغز من هنوز قدرت یادگیری دارد؟ آیا حافظه‌ام توانایی جذب اطلاعات جدید را دارد؟ آیا قدرت یادگیری من هنوز مانند زمان جوانی‌ام به هنگام تحصیل در مدرسه و دانشگاه است؟ دانشمندان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این واهمه‌ها و نگرانی‌ها بیهوده است. کارشناسان روان‌شناسی شناختی و پژوهشگران حوزه آموزش، امروزه همگی بر این نظرند که مغز ما ظرفیت و انعطاف‌پذیری (پلاستیسیته) خود را تا پایان عمر حفظ می‌کند. گِرد کِمپرمن، عصب‌شناس دانشگاه درسدن در آلمان که تحقیقات جدیدی را در زمینه سلول‌های عصبی (نورون‌ها) انجام داده است، این موضوع را تائید می‌کند. این کارشناس بر این عقیده است که مغز ما وقتی با داده‌ها و اطلاعات جدید تغذیه می‌شود و در برابر چالش‌های تازه قرار می‌گیرد، فعال‌تر و موثرتر عمل می‌کند. این موضوع ثابت می‌کند که نباید از ورود به عرصه‌های جدید یادگیری هراس داشت بلکه برعکس اتفاقا این گونه است که مغز ورزیده‌تر می‌شود، درست همانند یک عضله. بسیاری از مردم برای یادگیری موضوعات جدید در بزرگسالی مساله دارند و نمی‌دانند چطور باید این کار را انجام دهند. کلید ادامه یادگیری و آموزش در بزرگسالی پیش از هر چیز در تکنیک‌ها و...
 • حسینی چگونه کاپیتان استقلال شد
 • ورزش>لیگ برتر - سورپرایز داشتن ترکیب منصوریان به اتفاقی عادی تبدیل شده است. هر هفته می‌توانید منتظر یک سورپرایز باشید و قطعا سرمربی استقلال شما را ناامید نمی‌کند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سورپرایز این هفته منصوریان اما یک اتفاق ویژه‌است. به تغییر ترکیب و اضافه یا کم شدن بازیکنی ارتباطی ندارد بلکه در انتخاب کاپیتان است. منصوریان، حسین حسینی را به عنوان کاپیتان استقلال در بازی حساس مقابل ذوب‌آهن انتخاب کرد. اتفاقی که با هیچ معیاری قابل توجیه نیست. اگر معیار سابقه بازی را در نظر بگیریم، حسینی با انجام ۹ بازی در استقلال، فقط از بازیکنان جدید این تیم بیشتر بازی کرده است. اگر سن و سال را در نظر بگیریم، گزینه مورد نظر پادوانی خواهد بود. مدافعی که دومین سال حضورش در استقلال را می‌گذراند. اگر بخواهیم تجربه و سابقه ملی را در نظر بگیریم، وریا غفوری بازیکنی است که این معیار را دارد. اگر حتی بخواهیم تعداد سال‌های حضور در استقلال را در نظر بگیریم نورافکن با ۵ سال حضور در تیم‌های پایه و بزرگسالان استقلال، بیشتر از حسینی که چهارمین سال حضورش در این تیم را می‌گذارند مستحق بستن بازوبند است. اگرچه در غیاب چهار کاپیتان اصلی تیم و بقیه بازیکنان باتجربه، طبیعی است بازوبند به بازیکنی برسد که سابقه زیادی در استقلال نداشته باشد اما در میان تمام گزینه‌ها، حسینی دور از ذهن‌ترین گزینه خواهد بود. مگر این که به غیر از معیارهای نامبرده، پای معیار دیگری در میان باشد. شاید منصوریان بعد از جانشینی حسینی درون دروازه به جای شماره یک، بخواهد بازوبند را هم به جانشین او بدهد و این حرکت او پیام‌های زیادی را برای مهدی رحمتی داشته باشد. دروازه‌بانی که بعد از اتفاقات برنامه نود قطعا روابط حسنه‌ای با سرمربی ندارد و اختلافات پنهان آنها بیش از هر زمان دیگری علنی شده است. 256 43 کلید واژه‌ها...
 • سند تحول بنیادین و نظام رتبه بندی معلمان در اولویت قرار گیرد
 • رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی کشور تاکید کرد: در آستانه سال تحصیلی سند تحول بنیادین آموزش وپرورش،اجرایی شدن نظام رتبه بندی معلمان و توجه به ارتقای جایگاه و مرجعیت معلمان در اولویت قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی کشور با صدور بیانیه ای با گرامیداشت تقارن مهر ومحرم و هفته دفاع مقدس، تاکید کرد: در مجلس شورای اسلامی در تحقق اهداف سند تحول بینادین و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در آموزش وپرورش همراه و همگام آموزش وپرورش خواهیم بود. متن این بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم زنگ زنگ مهر و مهربانی است. رنگ، رنگ خداست. کلاس، کلاس آزادی وآزادگی است. مقصد، راهی که تو می گویی، جایی که تو جویی....اصلا این سفر انتها ندارد....باید رفت ورفت..... باید دست برید....تادوست یافت...... حیات طیبه.... آغاز مهر فصل شادی ونشاط و شور وسرور است،فصل،فصل حیات است،فصل ،فصل آزادی و آزادگی است. اصلا فصل محرم آغاز ومهر هم موسم شروع است،محرم آغاز عشق و تعهد و حیات وسرزندگیست ومهرشروع علم و دانش و سازندگیست. تقارن زیبای مهرومحرم ، عطر دلدادگی دارد،شمیم تعهد وایثار را در فضا پخش می کند،روح پرسشگری وآزادی و آزاد اندیشی در محرم تجلی یافته است. محرم زیباترین جلوه حیات است،اصلا محرم اصل اساسی زندگی است که بعداز ۱۴۰۰ سال دلها به یادش احیا می شود،محرم زنده است چون زندگی در مهر محرم معنا می یابد. بی شک حیات راستین یک ملت، همواره در گرو شناخت، معرفت و توجه به آرمانها و ارزشهای خویش تجلی می یابد و کوشش و تلاش جدی در حفظ پیشینه ها و دستاوردهای ارزشمند و گرانقدر دینی وآرمانی و ملی هر قوم و امتی، از جایگاه رفیع و والایی برخوردار است. محرم،مهر و دفاع مقدس همه لبریز از عطر یادهاست،یاد حسین(ع) و یاران شهیدش ،یاد مهر ومهربانی و دوستی ،یاد یاران و شهدا وایثارها...
 • بی بی سی فارسی چگونه خون مسلمانان را از دستان سوچی پاک می کند
 • اقدامات وحشیانه و ضدبشری ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در جنوب غرب این کشور، واکنش‌های جهانی زیادی به‌ویژه از سوی مسلمانان را برانگیخت. تصاویر و اخبار رسیده از سوی رسانه‌ها در ایران نیز موجی از همدردی و البته خشم نسبت به این اقدام ضد بشری را ایجاد کرد. در این میان اما رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور و در رأس همه آنها بی‌بی‌سی فارسی هم وارد شدند تا با رویکرد و جهت‌دهی ضداسلامی و انگلیسی خود، مأموریت‌شان را در قبال نسل‌کشی مسلمانان بی‌گناه و مظلوم روهینگیا اجرا کنند؛ مأموریتی که کاملاً منطبق بر اهداف آمرین و عاملان جنایت‌ها در جهت کاستن از فشار افکار عمومی علیه دولت میانمار است. بی‌بی‌سی فارسی در عین حال که سعی می‌کند با خبرهای متعدد از اطلاع‌رسانی در مورد این حادثه عقب نماند و بعداً به سانسور متهم نشود، نتوانست در مقابل موج انزجار مخاطبان فارسی‌زبان و مسلمان در قبال این حادثه، رویکردی مخالف اتخاذ کند و به همین دلیل مانند همیشه با تکنیک‌های عملیات روانی و فریب مخاطب سعی کرد تا در عین حال که ظاهری بی‌طرف و حتی دلسوز نسبت به مسلمانان قتل‌عام شده میانمار ارائه می‌کند، به جهت‌دهی افکار مخاطبان فارسی‌زبان بپردازد. تظاهر به بی‌طرفی همان‌طور که گفته شد، اولین تکنیک مورد استفاده بی‌بی‌سی «تظاهر به بی‌طرفی» بود که با همان روش‌های معمول این رسانه یعنی انتقال دیدگاه‌های مورد نظرش از زبان نظامیان، سیاست‌مداران و عاملان این حادثه اعمال گردید. بررسی همه خبرهای درج شده در این رسانه انگلیسی به خوبی نشان می‌دهد که جز چند مورد انتقال صحبت‌های آورگان که عموماً راجع به سختی انتقال به بنگلادش یا اطلاع از اینکه بعداً روستای آنها آتش زده شده است، بقیه منابع خبری بی‌بی‌سی را عاملان این جنایت تشکیل می‌دهد که به شکلی یک‌سویه سعی در دفاع از اقدام نظامیان ارتش میانمار دارند. در همین بین مسائلی همچون آغاز...
 • چگونه بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنیم
 • خبرگزاري آريا - روزنامه آرمان امروز: باتوجه‌به تغيير در سبک کار، و گسترش شبکه‌هاي اجتماعي به‌لطف فناوري‌هاي نوين، تعادل در کار و زندگيِ افراد در عصر حاضر به يکي از مسائل مهم تبديل شده است. اگر خواهان برقراري تعادل بين زندگي روزمره و کار خود هستيد، با عمل به چند توصيه که در ادامه به آنها مي پردازيم، به‌سادگي مي‌توانيد تعادل مناسبي بين کار و زندگي خود ايجاد کنيد.فقط بگوييد «نه»اگر جزو آن دسته از افرادي هستيد که هفت روز هفته و 24ساعته در دسترس هستيد و شرکت، فشار کاري زيادي به شما وارد مي‌کند، کافي است قدرت «نه‌گفتن» را در خود تقويت کنيد. کارشناسان معتقدند اگر بدون فکرکردن به تبعاتِ بله‌گفتن، از اوامر رئيس خود تبعيت کنيد، درنتيجه او کار بيشتري به شما مي‌سپرد؛ پس هيچ‌گاه پاسخ مستقيم و صريحي به رئيس خود ندهيد، به‌عنوان‌مثال مي‌توانيد بگوييد پس از فکرکردن درمورد آن مسئله پاسخ او را را به‌زودي خواهيد داد و پس از تفکر دقيق درباره‌ي تبعات بله يا خير گفتن، درنهايت در وقت ديگري پاسخ او را بدهيد. حتي اگر جواب شما مثبت است هم مشکلي نيست، اما اگر جواب‌تان منفي است، بدون هيچ استرسي با قاطعيت نه بگوييد و به‌دنبال توجيه يا بهانه‌تراشي براي آن نباشيد. دليلي ندارد که پاسخي که مي‌دهيد، تند و زننده باشد؛ خيلي محترمانه مي‌توانيد پاسخ‌تان را به رئيس منتقل کنيد.هوشمند کار کنيد و نه سخت‌تربرخي عقيده دارند براي دستيابي به موفقيت بايد بيشتر کار کرد و کمتر خوابيد. بهره‌وري در کار به اين معناست که کارها را اولويت‌بندي کنيد، مقدار زمان مشخصي براي انجام هر کار تخصيص دهيد و از انجام امور بيهوده مثل شرکت در جلسات غيرمهم و وقت‌گير اجتناب کنيد. همه‌ ما تابه‌حال در چنين شرايطي قرار گرفته‌ايم و مثلا دوست داشته‌ايم در برخي جلسات خاص، حتي در صورت بي‌اهميت‌بودن شرکت کنيم، جلساتي که همکاران ما به‌مدت طولاني و با...
 • صیاد چگونه نظام بانکی را متحول می کند
 • تاکنون برای معضل چک‌های بی‌محل و برگشتی نسخه‌های متفاوتی نوشته شده است. از اصلاح قانون چک تا سختگیری بانک‌ها برای ارائه دسته‌چک و مقررات رفع سوء‌اثر چک، اما هیچ‌یک از این اقدام‌ها نتوانسته به‌طور کامل این معضل را حل کند و در بسیاری از مقاطع آمارها حاکی از افزایش تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی است. اما با عملیاتی‌شدن سامانه چکاوک که الکترونیکی‌شدن صدور و گردش چک را دنبال می‌کند، پاسخ روشنی به مشکل چک‌های بی‌محل داده خواهد شد. اکنون مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از رایزنی با نمایندگان مجلس برای اصلاح مجدد این قانون خبر داده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، بخش عمده‌ای از پرونده‌های قضائی کشور به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مربوط به صدور چک بلامحل و مطالبه وجه چک و کلاهبرداری در چک است. آمار چک‌های برگشتی می‌تواند شاخصی از اهمیت و گستردگی این مساله باشد. بر اساس آمار بانک مرکزی چک‌های برگشتی تیر سال جاری در کل کشـور بالغ بر 1/5‌میلیون فقـره بـه ارزش حـدود ۱۳۱‌هزار‌میلیارد ریال بوده است. این در حالی است که در اسفند۱۳۹۵ نیز طبق اعلام بانک مرکزی جمع کل چک‌های برگشتی 1/4‌میلیون فقره به ارزش حدود ۱۲۷‌میلیارد ریال ثبت شده بود. براساس این آمار اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی، تعداد چک‌های برگشتی استان تهران در تیر سال جاری نسبت به پایان سال1395، از نظر تعداد 373فقره افزایش داشته و از نظر ارزش ریالی نیز با کاهش 782‌میلیارد ریالی مواجه بوده است. طبق اعلام بانک مرکزی درباره آمار چک‌های برگشتی در تیر امسال16/3‌درصد از تعداد و 22/8درصد از ارزش کل چک‌های عادی مبادله‌ای تیر سال جاری را چک‌های برگشتی تشکیل می‌دهد. براساس آمار موجود، بخش عمده‌ای از چک‌ها به‌دلیل فقدان یا کسری موجودی برگشت داده شده است؛ این آمار در تیر امسال 97/5‌درصد از تعداد و 95/8‌درصد از ارزش کل چک‌های برگشتی را شامل می‌شود. با نیم‌نگاهی به این...
 • افسردگی فصلی چگونه روی ما تاثیر می گذارد
 • افسردگی فصلی یک نوع افسردگی است که هر سال طی یک فصل اتفاق می افتد. ممکن است در طول زمستان دچار افسردگی فصلی شوید و در بهار و تابستان خیلی حالتان بهتر باشد. برخی افراد هم ممکن است در طول تابستان دچار افسردگی فصلی شوند. هرکسی ممکن است دچار افسردگی فصلی شود اما این اتفاق بیشتر در این افراد شایع است: خانم ها افرادی که دور از خط استوا و جایی که زمان روشنایی در فصل زمستان بسیار اندک است. افراد در سنین 15 تا 55 سال. خطر ابتلا به افسردگی فصلی برای اولین بار با بالا رفتن سن کاهش می یابد. افرادی که یکی از بستگان نزدیکشان دچار افسردگی فصلی است. چه چیزی باعث افسردگی فصلی می شود؟ متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی عامل افسردگی فصلی است. اما فکر می کنند که دلیلش کمبود نور خورشید است. کمبود نور خورشید ممکن است: ساعت بیولوژیک بدن که الگوی خواب و بیداری را کنترل می کند و دیگر ریتم های شبانه روزی را تحت کنترل دارد دچار مشکل کند. سروتونین را دچار مشکل کند، ماده شیمیایی در مغز که روی خلق و خو تاثیر می گذارد. علائم چیست؟ اگر دچار افسردگی فصلی شده باشید ممکن است: احساس ناراحتی، بد خلقی، دم دمی مزاج شدن یا اضطراب کنید. علاقه تان به فعالیت های معمول را از دست بدهید. بیشتر غذا بخورید و میل به کربوهیدرات داشته باشید، مانند نان و پاستا. وزن اضافه کنید. بیشتر بخوابید اما همچنان احساس خستگی کنید. برای تمرکز با مشکل مواجه شوید. علائم هر سال در زمانی معین می آیند و می روند. بیشتر افرادی که دچار افسردگی فصلی می شوند اواخر پاییز شاهد علائم خواهند بود و اواخر زمستان نیز کم کم احساس بهبودی می کنند. چگونه افسردگی فصلی را تشخیص دهیم؟ گاهی تشخیص بین اصفردگی فصلی و دیگر انواع افسردگی دشوار است چون بسیاری...
 • چگونه بزرگترین برج جهان را تمیز می کنند
 • به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه نشنال جئوگرافی یکی از مشهورترین وب سایت های منتشر کننده عکس و فیلم در حوزه طبیعت، حیات وحش و محیط زیست به شمار می رود که هر روز تصویری را به عنوان عکس روز در فضای مجازی به اشتراک می گذارد. این بار عکس روز نشنال جئوگرافیک به تصویری از برج خلیفه در دبی که به عنوان بلندترین آسمان خراش جهان شناخته می شود اختصاص یافت. در این عکس کارگران شیشه پاک کن را در حال تمیز کردن شیشه در طبقه 124 این برج خواهید دید. انتهای پیام/ بلندترین برج جهان سوژه روز نشنال جئوگرافیک
 • مشاور رییس جمهوری:صنعت گردشگری مبنای تحول در منطقه آزاد اروند است
 • به گزارش ایرنا مرنضی بانک بعد از ظهر چهارشنبه ر بازدید از روستای گردشگری بدریه در پنج کیلومتری شمال خرمشهر افزود:هنوز از ظرفیت ها و توانمندی های بخش گردشگری بخصوص گردشگری دریایی با توجه به دارا بودن سواحل طولانی در آبادان و خرمشهر بخوبی استفاده نشده است.وی اظهار کرد: این منطقه توانایی و ظرفیت آن را دارد که به قطب گردشگری در کشور و استان خوزستان تبدیل شود.مشاور رییس جمهوری تصریح کرد:بخش خصوصی با سرمایه گذاری در این بخش می تواند زمینه ساز این تحول اقتصادی و اجتماعی در جنوب خوزستان باشد.بانک در گفت و گو با متولیان بخش گردشگری روستای بدریه که در ساحل غربی کارون واقع شده افزود:برای جذب گردشگر باید امکاناتی فراخور نیاز گردشگران فراهم شود تا گردشگران در فضای مفرح بتوانند از ساحل زیبای کارون استفاده کنند.دبیر شورای عالی مناطق آزاد اروند در بازدید از روستای بدریه خرمشهر که غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و معاون پشتیبانی و توسعه نیروی انسانی حضور داشتند بر توجه ویژه به احیای صنعت گردشگری در خرمشهر و آبادان تاکید کرد.استاندار خوزستان نیز در این بازدید گفت:بخش گردشگری خوزستان از بخش های مغفول می باشد و در دهه های اخیر توجه چندانی برای اماده کردن زیر ساخت های صنعت گردشگری انجام نشده است. شریعتی با ابراز خرسندی از نگاه ویژه منطقه آزاد اروند در توسعه صنعت گردشگری اظهار داشت:در چند سال اخیر بخش مهمی از زیرساخت های گردشگری در شهرهای ابادان و خرمشهر فراهم شده ولی نیاز است سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه صورت گیرد.مرتضی بانک صبح روز چهارشنبه برای افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه عمرانی و خدماتی در محدوده منطقه ازاد اروند (آبادان و خومشهر) وارد ابادان شد و در فرودگاه بین المللی آیت الله جمی مورد استقبال مسولان سازمان منطقه ازاد اروند و مقامات محلی قرار گرفت.این نخستین سفر مرتضی بانک پس از دریافت حکم دبیر شورای عالی...
 • جنگ حزب الله با رژیم صهیونیستی چگونه اتفاق می افتد
 • تحرکات رژیم صهیونیستی برای متوقف ساختن تقویت روز افزون توان نظامی حزب الله زمینه را برای نزدیک شدن جنگ دیگری در جنوب لبنان فراهم آورده است. به گزارش مشرق، شکی نیست که رژیم صهیونیستی در رویای شکست دادن حزب الله لبنان که خطری برای این رژیم محسوب می شود، است و برای تحقق این رویای خود جنگ هایی ضد حزب الله به راه انداخته است که شدیدترین آنها جنگ سال ۲۰۰۶ بود و ناکام ماند. از آن زمان تاکنون همواره این رژیم رزمایش هایی برگزار می کند که آخرین آن رزمایش گسترده چند هفته قبل بود. ترس مقامات تل آویو از حزب الله زمانی بیشتر می شود که مشاهده می کنند، حزب الله روز به روز بر توان خود در میدان های جنگ می افزاید و از نظر تسلیحات قوی تر می شود. تامیر هیمن از فرماندهان نظامی صهیونیست اعتراف کرده است که رزمندگان حزب الله توان نفوذ به داخل فلسطین اشغالی را دارند. وی اذعان می کند که حزب الله نیروهای کارآمدی دارد و در سوریه روز به روز بر توان آنها افزوده می شود. هیمن تاکید می کند: فرمانده صهیونیست: حزب الله سازمانی قوی است و توان تاثیرگذاری بالایی بر جبهه داخلی اسرائیل دارد و ما باید این را درک کنیم حزب الله سازمانی قوی است و توان تاثیرگذاری بالایی بر جبهه داخلی اسرائیل دارد و ما باید این را درک کنیم.در صورت بروز جنگ، حزب الله می تواند جبهه داخلی را هدف قرار دهد. گادی ایزنکوت رئیس ستاد نظامیان رژیم صهیونیستی نیز اعتراف می کند: حزب الله دشمنی است که بیش از دیگر دشمنان ما را می ترساند.اما جدای از هراس صهیونیستها از رویارویی با حزب الله، اقدامات این رژیم در برگزاری مانور و رزمایش برای تمرین جنگ با حزب الله است که با واکنش های بازدارنده مقاومت لبنان نقش بر آب می...
 • چگونه از بات بودن یک حساب کاربری توییتر با خبر شویم
 • خبرگزاري آريا - در توييتر بات هاي بيشماري فعاليت دارند. بعضي از آن ها محصولات مختلف را به فروش مي رسانند و برخي ديگر نيز متعلق به کلاهبرداران سايبري هستند. از سوي ديگر تعدادي از اين بات ها هم زير نظر آژانس هاي اطلاعات بين المللي فعاليت مي کنند و به منظور پاسخ به سوالات مختلفي طراحي شده اند.با اين حال، شناسايي اين بات ها چندان هم سخت نيست. تنها کافيست سري به تايم لاين هاي اين حساب هاي کاربري بزنيد و رفتارشان را بررسي کنيد. به نوعي مي توان گفت بايد ببينيد که اين حساب هاي کاربري رفتاري انساني از خود نشان مي دهند يا نه. به عنوان مثال، آيا با کاربران ديگر مشغول مکالمه مي شوند يا بر سر موضوعي خاص به بحث و گفتگو مي پردازند؟اگر بتوانيد براي اين سوالات پاسخي مناسب به دست آوريد، به راحتي مي توانيد از بات بودن اين حساب هاي کاربري سر در بياوريد. با اين حال زماني هم پيش مي آيد که نمي توان در مورد يک حساب کاربري نظري قطعي داد. اينجاست که Botometer نقشي اساسي پيدا مي کند و به يک ابزار قابل اعتماد در اين خصوص تبديل مي شود.اين ابزار کارآمد که توسط دانشگاه هاي اينديانا و نورث ايسترن طراحي شده، قادر است با در نظرگيري 1000 فاکتور مختلف، يک بات را از ميان ميليون ها حساب کاربري توييتر شناسايي کند. با اينکه Botometer هنوز کامل و بدون نقص نيست، اما عملکرد نسبتا خوبي از خود نشان داده و مي توان به آن اعتماد کرد.براي شروع کار با Botometer نيز ابتدا بايد با حساب کاربري توييتر خود، وارد آن شويد. سپس مي توانيد با تايپ کردن هر نام کاربري، نتيجه بررسي Botometer را مشاهده کنيد.همانطور که در عکس بالا مشاهده مي کنيد، نتيجه بررسي هاي Botometer با يک اعتبار سنج درصدي به نمايش در آمده است. اما واقعا عدد مقابل اين اعتبارسنج...
 • چگونه برنج مرغوب را از تقلبی تشخیص دهیم
 • به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، بابا رمضانی بالی در توضیح شرایط فروش برنج یکدست به مشتریان گفت: برخی از واحدهای صنفی به صورت غیر قانونی اقدام به مخلوط کردن برنج ایرانی و خارجی می‌کنند که این امر در برای تمامی واحدهای فروش صادق نیست و تعزیرات به طور مستمر بر عملکرد واحدهای فروش نظارت جدی دارد. وی در ادامه افزود: تعزیرات با سرکشی و بازدید از واحدهای فروش برنج تا حدودی زیادی با تخلفات برخورد کرده ولی باز هم در این بازار واحدهایی هستند که برنج‌ ایرانی و خارجی را در زیر پله‌ها مخلوط و به دست مشتریان می‌دهند. رئیس اتحادیه برنج‌فروشان در توضیح روش تشخیص برنج مرغوب گفت: برنج مرغوب را از ظاهر و بو تشخیص داد ولی با توجه به مخلوط شدن برنج‌های مشابه تشخیص این امر برای عوام مردم مشکل است و تا زمان پخت نامرغوب بودن برنج‌ها مشخص نخواهد شد. رمضانی بالی تاکید کرد: مشتریان سعی کنند برنج مورد نیاز خود را از هر واحد صنفی خریداری نکنند و از فروشندگان قابل اعتماد اقدام به خرید ننمایند تا با مشکل مواجه نشوند. وی در خصوص قیمت انواع برنج تصریح کرد: قیمت برنج مرغوب ایرانی از برنج ندا کیلویی 5 تا 6 هزار تومان شروع و تا کیلویی 11 هزار و 800 تومان در برنج هاشمی ادامه می‌یابد و قیمت برنج خارجی نیز بین کیلویی 4 تا 6 هزار تومان است. رئیس اتحادیه برنج‌فروشان درخصوص تفاوت قیمت برنج مرغوب در واحدهای صنفی گفت: به قیمت برنج از شمال تا شهرهای دیگر هزینه‌های متفاوتی چون حمل بار، نگهداری اضافه می‌شود که قیمت آن به کیلویی 14 هزار توان می‌رسد و با توجه به مرغوبیت برنج ایرانی این قیمت بسیار مناسب است. رمضانی بالی یادآور شد: شرایط فروش برنج در کشور مطلوب است و واحدهای صنفی از میزان فروش خود رضایت کافی...
 • چگونه از تمام پیام های متنی در آیفون بکاپ بگیریم
 • به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، اگر جزء کاربران آیفون هستید، می دانید هنگام ارتقا سیستم عامل iOS، به طور خودکار تمام برنامه ها، تنظیمات و پیغام های شما منتقل می شود. هرچند این کار در پاکسازی تلفن مفید است و باعث ریست شدن گوشی می شود، اما این امکان نیز وجود دارد که برخی از پیغام های باارزش و پنهان شده ای که یادداشت کرده اید برای همیشه پاک شود. از طرفی، یکی از نکات ناامیدکننده درباره اپل این است که این شرکت گوشی های خود را طوری طراحی کرده که کاربر نمی تواند به راحتی پیامک ها و آی مسیج های خود را به دستگاه دیگری انتقال دهد. در ادامه به معرفی بهترین راهکارهای بکاپ گیری پیام های آیفون که در حال حاضر در دسترس هستند، می پردازیم. فایل موجود در کامپیوتر اپل کل اس ام اس های شما را هنگام بکاپ گیری پیام های آیفون ذخیره می کند، صرف نظر از اینکه آنها بر روی رایانه شما ذخیره شوند یا بخشی از پشتیبان iCloud باشند. اگر قصد دارید از دستگاه اپل خود بکاپ تهیه کنید، این فایل را می توانید با رفتن به بخش هایی که در ادامه گفته می شود، پیدا کنید. Library > Application Support > MobileSync > Backup در این بخش چندین فایل با تصاویر متفاوتی از بکاپ تلفن همراهتان وجود دارد. هر یک از فایل ها باید دارای فایلی به نام (۳d0d7e5fb2ce288813306e4d4636395e047a3d28.mddata) باشند که متون شما در فرم دیتابیس SQLite قرار دارند. گفتنی است؛ در دستگاه های مجهز به ویندوز می توانید فایل مورد نظر را از طریق آدرس زیر پیدا کنید. (C:Users[USERNAME]AppDataRoaming) متاسفانه نمی توانید این فایل را داخل ادیتورهای متن باز کنید. برای این کار نیاز به یک ادیتور SQLite یا ابزار جانبی خاصی دارید که حداقل اگر فایل را کپی...
 • فیلم/چگونه توان دفاعی ایران آمریکا را زمین گیر می کند
 • برنامه ثریا با حضور کارشناسان دفاعی و سیاست خارجی به موضوع توان دفاعی ایران در مقابل با آمریکا پرداخت. دریافت 428 MB ارسال به تلگرام