به گزارش قانون، «به روزهای ماه محرم نزدیک می‌شویم؛ ماهی که در میان مناسک مذهبی ایرانی‌ها و بسیاری کشورهای مسلمان دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این ماه چهره شهرها و روستاها سیاه‌پوش می‌شود و بسیاری از مردم نذر و نیازهای مهم زندگی خود را در این ایام ادا می‌کنند. مساجد و معابر شهرها شور و حال دیگری پیدا می‌کند و هر شهر و دیاری برای خود آیین خاصی را در این ماه پیاده می‌کند.

در بسیاری از خانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها در روزهای مختلف ماه محرم به خصوص در دهه اول و روز تاسوعا و عاشورا غذای نذری توزیع می‌شود. در کشور ما یکی از بخش‌های مهم عزاداری ماه محرم، توزیع غذاهای نذری است. در میان غذاهای نذری، خورشت قیمه‌ای پخته می‌شود که موسوم به «قیمه امام حسین(ع)» است و بسیاری از افراد برای تبرک ترجیح می‌دهند که از این غذاها بخورند. در این شرایط به دلیل افزایش تقاضای مواد غذایی، بازار با نوسان قیمت و تحرک مواجه می‌شود و به طور معمول قیمت مواد غذایی در روزهای منتهی به این ماه تا حدودی افزایش پیدا می‌کند.
میزان مصرف مواد غذایی در طول سال
طبق آمار موجود، ایرانی‌ها معادل دو هزار میلیارد تومان غذای نذری در ماه محرم توزیع می‌کنند و برنج، پرفروش‌ترین ماده غذایی در این ماه است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، سرانه مصرف سالانه برنج برای هر ایرانی ٤٠ کیلوگرم، سرانه مصرف روغن بین ١٨ تا ١٩ کیلوگرم و سرانه مصرف حبوبات حدود ١٠ کیلوگرم است. با این اوصاف هر ایرانی در طول یک ماه چیزی حدود سه کیلو و ٣٠٠ گرم برنج، ۱. ۵ کیلوگرم روغن و ٨٣٠ گرم حبوبات مصرف می‌کند.
میزان مصرف مواد غذایی در ماه محرم
طبق گزارش اتحادیه بنکداران مواد غذایی در سال گذشته، مصرف اقلام اساسی مانند برنج، روغن و حبوبات در ماه محرم به‌ طور میانگین ٣٥‌ درصد نسبت به ماه‌های عادی‌ سال افزایش دارد که با توجه به سرانه مصرف این دسته از مواد غذایی، در ماه محرم مصرف برنج در ایران ٩١‌ هزار تن، روغن ۵. ۴۱‌ هزار تن و حبوبات ٢٣‌ هزار تن بیشتر از بقیه ماه‌های‌ سال است. بنا به اعلام اتحادیه گوشت گوسفند و اتحادیه فروشندگان مرغ، مصرف گوشت قرمز در ماه محرم معادل ٣٠‌ درصد و گوشت مرغ حدود ۳. ۵‌ درصد بیشتر از سایر ماه‌های‌ سال است. با توجه به آمار موجود و نزدیکی به ایام محرم به بررسی قیمت مواد مختلف غذایی ضروری برای ماه محرم پرداختیم.
قیمت حبوبات
حبوبات، به‌ خصوص عدس و لپه از جمله مواد غذایی هستند که در ماه محرم بیشترین استفاده را دارند. شاید بتوان گفت عدس پلو و خورشت قیمه، مهم‌ترین غذاهای نذری این ماه به شمار می‌روند. طبق اعلام سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران، قیمت حبوبات فله و غیر شرکتی در روزهای منتهی به ماه محرم به این شرح است: قیمت هر کیلوگرم عدس درشت درجه یک، ۵۷۵۰۰ ریال و قیمت هر کیلوگرم عدس درشت درجه دو ۵۲۰۰۰ ریال است. همچنین هر کیلوگرم عدس ریز درجه یک ، ۵۶۵۰۰ ریال و درجه دو ، ۵۱۰۰۰ ریال به فروش می‌رسد. هر کیلو گرم لپه درجه یک ، ۷۹۰۰۰ ریال و لپه درجه دو، در میادین، ۶۹۰۰۰ ریال قیمت دارد. قیمت هر کیلوگرم لوبیا چیتی درجه یک ، ۱۰۵۰۰۰ ریال و لوبیا چیتی درجه دو، ۹۶۰۰۰ ریال فروخته می‌شود. لوبیا چشم‌بلبلی درجه یک ، ۵۸۰۰۰ ریال قیمت دارد و قیمت درجه دو آن برای هر کیلوگرم ۴۸۰۰۰ ریال است. همچنین لوبیا قرمز کپسولی درجه یک ، ۹۰۰۰۰ ریال فروخته می‌شود و نوع درجه دو آن ، ۸۰۰۰۰ ریال است. در این میان هر کیلوگرم لیمو عمانی درجه یک، ۲۲۰۰۰۰ ریال و درجه دو ، ۱۹۵۰۰۰ ریال به فروش می‌رسد.
مرغ
مرغ یکی از مایحتاج روزهای ماه محرم است که برای تهیه زرشک پلو با مرغ نذری و همچنین غذاهای دیگر از آن استفاده می‌شود. قیمتی که از سوی سازمان میادین میوه و تره‌بار برای مرغ تازه در آستانه ماه محرم اعلام شده، به این صورت است: قیمت مصوب مرغ کامل تازه بسته بندی ۷۲۵۰۰ ریال و مرغ کامل تازه پاک شده، ۸۱۶۰۰ ریال است.
خرما
خرما نیز در روزهای محرم تا حدی کاربرد دارد؛ هر چند کاربرد اصلی این ماده غذایی به ماه رمضان برمی‌گردد. قیمت هر کیلوگرم خرما پیارم درجه یک، ۱۹۲۰۰۰ ریال و قیمت نوع درجه دو آن ۱۶۵۰۰۰ ریال است. همچنین خرمای دشتستان و کبکاب درجه یک، ۴۵۰۰۰ ریال فروخته می‌شود و نوع درجه دو به قیمت ۳۷۰۰۰ ریال در بازار موجود است. خرما خاصویی (شهددار) درجه یک نیز ۵۳۰۰۰ ریال قیمت دارد و قیمت درجه دو آن، ۴۶۰۰۰ ریال است. در میان خرماهای موجود، خرمای رطب مضافتی بم بیشترین استفاده را دارد و هر کیلوگرم از نوع درجه یک آن، ۷۹۰۰۰ ریال قیمت دارد. هر کیلوگرم خرمای زاهدی درجه یک نیز به قیمت ۴۸۰۰۰ ریال و نوع درجه دو آن، ۴۲۰۰۰ ریال در بازار فروخته می‌شود.
برنج
برنج که به عنوان پرمصرف‌ترین ماده غذایی در ماه محرم شناخته می‌شود، علاوه بر تنوع در انواع مختلف با قیمت‌های مختلفی نیز به فروش می‌رسد. برنج طارم رمضانی با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۸۴۰۰۰ ریال و برنج طارم اصل، کیلویی۱۰۸۰۰۰ ریال فروخته می‌شود. در میان برنج‌ها هر کیلوگرم از انواع برنج دودی پرمحصول ۹۸۰۰۰ ریال است و یک کیلوگرم برنج شیرودی ۸۶۰۰۰ ریال قیمت دارد.
همچنین برنج طارم عسگری با قیمت مصوب کیلویی۸۲۰۰۰ ریال فروخته می‌شود. برنج‌های هندی نیز مصرف زیادی در میان مردم کشورمان دارند؛ به گونه‌ای که برنج هندی دانه بلند ممتاز کیلویی ۵۲۰۰۰ ریال قیمت دارد و برنج دمسیاه با قیمت هر کیلوگرم ۱۰۸۰۰۰ ریال به فروش می‌رسد و هر کیلوگرم برنج هاشمی ۱۰۸۰۰۰ ریال است. برنج وارداتی تایلندی هومالی کیلویی ۲۷۰۰۰ ریال است و برنج وارداتی پاکستانی، کیلویی ۶۶۰۰۰ ریال در بازار فروخته می‌شود.
گوشت قرمز
گوشت قرمز نیز از جمله مواد غذایی است که در این ماه برای تهیه انواع خورشت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت مصوب هر کیلوگرم قلوه‌گاه بی‌استخوان گوسفندی، ۲۵۰۰۰۰ ریال، کف دست با ماهیچه گوسفندی ۴۲۰۰۰۰ ریال، ران کامل ممتاز گوسفندی ۴۳۰۰۰۰ ریال، گردن گوسفند ۳۵۰۰۰۰ ریال، سرسینه و دنده گوسفندی ۸۵۰۰۰ ریال، نیم شقه سردست گوسفندی۳۲۰۰۰۰ ریال و راسته با استخوان گوسفندی ۳۵۰۰۰۰ ریال است. همچنین هر کیلوگرم گوشت سردست پاک کرده گوساله ۳۷۱۰۰۰ ریال، ران پاک کرده گوساله ۳۹۵۰۰۰ ریال، راسته پاک کرده گوساله، ۴۲۲۰۰۰ ریال، گردن گوساله ۳۴۱۰۰۰ ریال، قلوه گاه گوساله ۲۴۴۰۰۰ ریال، فیله پاک کرده گوساله ۶۹۱۰۰۰ و سرسینه گوساله ۸۲۰۰۰ ریال به فروش می‌رسد.
قند و شکر
در گروه قند و شکر، قیمت مصوب شکر فله، کیسه ۵۰ کیلویی، ۳۰۰۰۰ ریال، شکر بسته‌بندی۱۰ کیلوگرمی نیز ۳۰۰۰۰۰ ریال، همچنین قند شکسته بسته‌بندی ۱۰کیلوگرمی، ۳۴۰۰۰۰ ریال و شکر فله تنظیم بازار ۲۸۵۵۰ ریال فروخته می‌شود.
با توجه به آن چه گفته شد و همچنین نزدیکی به آغاز ماه محرم، تازه‌ترین گزارش از تحولات قیمتی کالاهای خوراکی حاکی از آن است که در بین ۱۱ گروه اصلی، تنها یک مورد گرانی ثبت شده است‌ و بقیه کالاها یا تغییر قیمتی نداشته یا اندکی ارزان شده‌اند. در گروه برنج و حبوبات، تمامی اقلام ثابت مانده است. همچنین در گروه گوشت‌ها، گوشت قرمز رشد ۰. ۶ درصدی و گوشت مرغ کاهش ۰. ۶ درصدی قیمت داشته است. چای و روغن نباتی تغییر قیمتی نداشته‌اند اما قند و شکر تا ۰. ۲ درصد ارزان شده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد برای ماه محرم امسال بازار با افزایش قیمتی چندانی روبه‌رو نباشد.

کلیدواژه: ریال به فروش می رسد | ریال فروخته می شود | پاک کرده گوساله | قیمت هر کیلوگرم | ریال قیمت | مواد غذایی | ماه محرم | نوع درجه دو | سرانه مصرف | درجه دو آن | گوشت قرمز | قیمت مصوب | درجه یک

منبع: پارسینه

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۴۹۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • ظروف یکبار مصرف گیاهی در نذری ماه محرم استفاده شود
 • گیلان- مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با توجه به در پیش رو بودن ایام عزای حسینی، همشهریان حتی المقدور  از ظروف یک بار مصرف گیاهی استفاده نمایند و برای تحویل غذاهای نذری از مساجد و تکایا  با خود ظرف به همراه داشته تا حجم زباله های تولیدی را کاهش دهند. . به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی محیط زیست گیلان،مدیر کل محیط زیست گیلان گفت: نایلکس ها و پلاستیک ها در طبیعت بسیار دیر بازیافت میشوند و از همین رو میتوانند باروری زمین را کم کنند و گازهایی که برای محو و نابودی آنها به کار گرفته می شوند باعث بروز بیماریهای مختلف شده و هوای اطرافش را برای مدت ها آلوده می کند. از دیگر موارد مخرب کیسه ها و ظروف پلاستیکی ، برخورد آنها با وسایل داغ میباشد به طوری که بر اثر برخورد این مواد با کیسه های پلاستیکی ، 9 نوع سرطان مختلف در بدن ایجاد می شود . وی تصریح کرد: وجود ترکیبات سمی در مواد اولیه این نوع ظروف که از مشتقات نفتی هستند در طولانی مدت موجب بروز بیماری‌های مختلف از جمله انواع سرطان‌ها، خستگی، کم شدن پلاکت، عصبانیت و ...، می‌شود. مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان اذعان داشت: آمار و ارقام نشان می دهد که کشور ما به علت اینکه تولید کننده پتروشیمی می باشد جزء کشورهای پر مصرف دنیا از لحاظ کیسه ها و ظروف پلاستیکی به شمار می آید که هر دوی آنها برای محیط زیست بسیار خطرناک می باشد. تجزیه یک کیسه پلاستیکی در طبیعت ممکن است تا چند صد سال به طول بیانجامد . وی گفت: حال باید با فرهنگ سازی به دنبال ایجاد فضایی باشیم که مردم را به استفاده از ظروف دوستدار محیط زیست ترغیب کند . پلاستیکهای زیستی از مواد طبیعی نظیر نشاسته ذرت ، نشاسته نخود و...
 • توصیه شبکه بهداشت چالوس به توزیع کنندگان غذاهای نذری درماه محرم
 • مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان چالوس روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت :‌ سوابق و تجربه سال های گذشته نشان می دهد که متاسفانه در برخی مکان های مذهبی به علت رعایت نکردن موازین بهداشتی عزاداران پس از مصرف غذاهای نذری دچار مسمومیت شدند بنابراین با اقدامات پیشگیرانه از وقوع چنین حوادثی نباید دو باره این اتفاقات در شهرستان رخ دهد.سال 94 دست کم 337 نفر از عزاداران حسینی (ع ) به علت مصرف آبگوشت در یکی از مساجد شهرستان چالوس دچار مسمومیت شدند و در این میان عده ای از آن ها سرپائی مداوا وعده دیگر نیز پس از بستری یک شبانه روز از مراکز درمانی نوشهر و چالوس مرخص شدند. **اقدامات پیشگیرانه و توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از مسممومیت غذاهای نذری دکترحدیث گردکلی گفت :‌ درحوزه پیشگیری از احتمال مسمومیت ناشی از مصرف غذاهای نذری در ماه محرم نشست هایی با هیات های مذهبی ، پایگاه های بسیج ، اعضای شوراهای اسلامی و دهیاری ها با حضور فرماندار و امام جمعه در این شهرستان برگزار شد.گردکلی افزود:‌ مهم ترین نکاتی که در این نشست ها و حتی کارگروه سلامت و امنیت غذایی مطرح و مورد تاکید قرار گرفت آن اینکه رعایت بهداشت فردی ، تعیین مکان مناسب برای پخت ، نگهداری ، توزیع و مصرف غذا ، استفاده از لباس های مناسب بود.وی کشتار دام به عنوان قربانی در محیط کشتارگاه با هدف پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری تب کنگو کریمه ، توزیع شیرهای پاستوریزه و نیزاستفاده از پودرهای استاندارد ودارای تاریخ انقضا برای درست کردن شربت در تکایا از دیگر موارد و توصیه های بهداشتی دانست که دراین نشست ها مطرح شد.** گشت های کارشناسان بهداشت محیط در مکان های مذهبی مدیرشبکه بهداشت ودرمان چالوس گفت : کارشناسان بهداشت محیطی شهرستان نیز در این ایام بر نحوه فعالیت هیات های مذهبی و یا به عبارتی افرادی...
 • میزان تولید گندم تا سال ۱۴۰۴ به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن می رسد
 • مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: بر اساس برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم در سال ۱۴۰۴ پیش‌بینی می‌شود. به گزارشخبرگزاری تسنیمازارومیه، اسماعیل اسفندیاری پور امروز در همایش آغاز همزمان کشت پاییزه گندم در سراسر کشور که با حضور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در محل سالنهمایش‌هایسازمان جهاد کشاورزی برگزار شداظهار داشت: بر اساس برآوردها و با توجه به متغیرهای موجود، تولید14میلیونو800هزارتنگندم در سال1404پیش‌بینیمی‌شود.ویبابیاناینکه8.5میلیونتن گندم برایخبازیآرد در کشور نیاز داریم که درتماماًدر داخل کشور‌ تأمین‌ می‌شود‌ گفت:‌ متوسط‌ خرید‌ گندم‌ از‌ کشاورزان در سال‌های‌‌ 90تا 92 به 4 میلیون و‌ 800 هزار تن می‌رسید در حالی‌کهمتوسط خرید گندم در4سال گذشته بیش از8میلیونو800هزارتن بود.اسفندیاری‌پور با اشاره به اینکه کشاورزان از خرید بذراصلاح‌شدهاستقبال می‌کنندعنوان کرد: در سال92،290هزارتن بذر از کشاورزان خریداری شد که با روند صعودی و رو به رشد، این رقم در سال زراعی گذشته به468هزارتن بذر ناخالص رسید.وی افزود: در سال91نزدیک به7میلیونتن گندمباقیمتهر تن385دلار وارد کشور شدبه‌طوری‌کهاین واردات2.6میلیارددلار هزینه برای کشور به ارمغان داشتدرحالی‌کهاین رقم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور خودمانمی‌شد.مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در حال حاضریکمیلیونو25هزارهکتار از اراضی دیم کشور کمتر از300میلی‌متربارندگی دارند و برخی از آنها از چرخهخارجشده‌اند.مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشارهبه اینکه شهرستان شوش با تولید بیش از318هزارتن رتبهاولکشوری را در تولید گندم به خود اختصاص داده است خاطرنشان کرد: سطح ابلاغی سال زراعی پیش رو برای آذربایجان غربی در سطحانتقال‌یافتهگندم74هزارو500هکتار است.انتهای پیام/ R41361/P1377/S6,48/CT11
 • حضور ایرانیان در تلگرام اینفوگرافیک
 • معاون محتوایی مرکز ملی فضای مجازی: ۵۸۰ هزار کانال تلگرام در حال حاضر در کشور وجود دارد که در این‌ بین ۱۶ کانال تلگرامی بالای یک میلیون نفر عضو دارند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما؛ به گفته امیر خوراکیان، معاون محتوایی مرکز ملی فضای مجازی کشور ؛ در حال حاضر ۴۰ میلیون ایرانی عضو پیام رسان تلگرام هستند. که بیش از ۶۰ درصد پهنای باند کشور به تلگرام اختصاص یافته است و ساعات اوج ترافیک این پیام رسان نیز از ساعت ۲۲ تا ۱ شب می باشد. همچنین ۵۸۰ هزار کانال در تلگرام در حال حاضر در کشور وجود دارد که در این‌ بین ۱۶ کانال تلگرامی بالای یک میلیون نفر عضو دارد. بیشترین تعداد عضو یک کانال تلگرامی ۳میلیون ۴۰۰ هزار نفر است و بیشترین بازید از یک پیام نیز در حال حاضر ۲۰ میلیون نفر است.
 • قیمت طلا به کمترین میزان ۴ هفته گذشته کاهش یافت
 • امروز در بازارهای جهانی هر اونس طلا با 7.2 دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت 1293 دلار و 30 سنت به فروش رفت. خبرگزاری فارس: امروز قیمت طلا به کمترین میزان ۴ هفته گذشته رسید زیرا فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد نرخ بهره را تا پایان سال افزایش خواهد داد.امروز در بازارهای جهانی هر اونس طلا با 7.2 دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت 1293 دلار و 30 سنت به فروش رفت.قیمت فلز زرد امروز در کمترین زمان به قیمت 1292 دلار و 60 سنت و در بیشترین زمان به قیمت 1299 دلار و 90 سنت به فروش رفت.قیمت امروز این فلز گرانبها نسبت به یک ماه گذشته 8.9 دلار افزایش داشت اما نسبت به یک سال گذشته 41.6 دلار با کاهش همراه شد.در گروه سایر فلزات گرانبها هم نقره کاهش 21 سنتی را تجربه کرد و هر اونس از این فلز به قیمت 16.91 دلار معامله شد.فلزات گرانبهای پلاتینوم و پالادیوم هم کاهش‌هایی به ترتیب 5 و 3 دلار را داشتند. بررسی قیمت یک ماه گذشته قیمت طلا نشان می‌دهد که پس از آنکه این فلز گرانبها بیشترین قیمت را در 7 سپتامبر با هر اونس 1350 دلار ثبت کرد، امروز با کاهش 58 دلار نسبت به آن زمان مواجه شده است.خبرگزاری رویترز نوشت پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا درباره افزایش نرخ بهره در این کشور به تصمیمی نرسید ارزش دلار به بیشترین میزان دو ماه گذشته در برابر ین رسید.افزایش ارزش دلار به این سبب بود که فدرال رزرو سیگنال‌هایی داد مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر انجام خواهد گرفت. از آنجایی که فلز زرد نسبت به افرایش نرخ بهره حساس است، هزینه نگهداری شمش طلا را افزایش می‌دهد.فلز زرد از بیشترین زمان قیمت خود در یک ماه گذشته که به 1357.54 دلار رسید، 60 دلار کاهش یافته است.
 • واکنش ایرانیان به سخنان ضد ایرانی ترامپ
 • گروه های مختلف مردم در گفت و گو با خبرنگاران ما در استان ها سخنان ترامپ را سخیف، شرم آور و عامل انزوای آمریکا توصیف کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از استان ها، قشرهای مختلف مردم ایران همصدا با مسئولان، اظهارات ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در برابر نگاه صلح آمیز ایران محکوم کردند و آن را فاقد اهمیت دانستند.
 • کنترل میزان آلودگی هوای پایتخت همکاری شهروندان را می طلبد
 • به گزارش ایرنا به نقل از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران (سامات)، کیومرث کلانتری اظهار کرد: هرساله همزمان با شروع سال تحصیلی ، افزایش ترافیک و ترددهای درون شهری و نیز تشدید آلاینده های هوا موضوعی است که در کلانشهرها بخصوص شهر تهران بیش از هرچیز به چشم می خورد.وی افزود: هر ساله با بازگشایی مدارس در مهر ماه، افزایش بار ترافیکی و به تبع آن افزایش بار آلاینده های هوا سوغات پاییز برای همشهریان تهرانی است.کلانتری با بیان اینکه عموما در نیمه دوم سال و همزمان با ورود به فصل سرما تعداد روزهای ناسالم در تهران افزایش داشته است گفت: یکی از موضوعات اساسی در کنترل میزان آلودگی های محیط زیستی خصوصا آلودگی هوا همکاری شهروندان فهیم و آگاه تهرانی در این مقوله است.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: در این راستا از خانواده ها درخواست می کنیم برای جلوگیری از ایجاد ترافیک تا حد امکان از سرویس مجاز مدارس استفاده کنند و نیز از تردد غیرضروری با خودروهای شخصی اجتناب کنند.وی تصریح کرد: همچنین توقف و تجمع غیرضروری در جلوی مدارس می تواند باعث افزایش ترافیک و مسدود شدن مسیر گردد که از رانندگان خودروها درخواست می شود به این موضوع توجه جدی داشته باشند.کلانتری همچنین با درخواست از پلیس راهور تهران مبنی بر تشدید برخورد با خودروهای دود زا و آلاینده بیان داشت: یکی دیگر از موضوعاتی که باید توسط دارندگان وسایل نقلیه مورد توجه قرار گیرد عدم استفاده از خودروهای معیوب و دارای نقص فنی است .مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه مدیریت زمان سفر و نیز استفاده بیشتر از ناوگان حمل و نقل عمومی توسط شهروندان در کاهش بار ترافیکی و جلوگیری از ایجاد آلودگی بسیار موثر خواهد بود، گفت: امیدوارم شهروندان، همپیمایی در سفرهای درون شهری و نیز کاهش تردد با خودروهای تک سرنشین را در...
 • قیمت طلا به کمترین میزان ۴ هفته گذشته کاهش یافت/افت ۶۰ دلاری در ۱۴ روز
 • امروز قیمت طلا به کمترین میزان ۴ هفته گذشته رسید، زیرا فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد نرخ بهره را تا پایان سال افزایش خواهد داد. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، امروز در بازارهای جهانی هر اونس طلا با ۷.۲ دلار کاهش نسبت به روز گذشته به قیمت ۱۲۹۳ دلار و ۳۰ سنت به فروش رفت.قیمت فلز زرد امروز در کمترین زمان به قیمت ۱۲۹۲ دلار و ۶۰ سنت و در بیشترین زمان به قیمت ۱۲۹۹ دلار و ۹۰ سنت به فروش رفت.قیمت امروز این فلز گرانبها نسبت به یک ماه گذشته ۸.۹ دلار افزایش داشت، اما نسبت به یک سال گذشته ۴۱.۶ دلار با کاهش همراه شد.در گروه سایر فلزات گرانبها هم نقره کاهش ۲۱ سنتی را تجربه کرد و هر اونس از این فلز به قیمت ۱۶.۹۱ دلار معامله شد.فلزات گرانبهای پلاتینوم و پالادیوم هم کاهش‌هایی به ترتیب ۵ و ۳ دلار را داشتند. بررسی قیمت یک ماه گذشته قیمت طلا نشان می‌دهد که پس از آنکه این فلز گرانب‌ها بیشترین قیمت را در ۷ سپتامبر با هر اونس ۱۳۵۰ دلار ثبت کرد، امروز با کاهش ۵۸ دلار نسبت به آن زمان مواجه شده است.خبرگزاری رویترز نوشت پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا درباره افزایش نرخ بهره در این کشور به تصمیمی نرسید ارزش دلار به بیشترین میزان دو ماه گذشته در برابر ین رسید.افزایش ارزش دلار به این سبب بود که فدرال رزرو سیگنال‌هایی داد مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر انجام خواهد گرفت. از آنجایی که فلز زرد نسبت به افرایش نرخ بهره حساس است، هزینه نگهداری شمش طلا را افزایش می‌دهد.فلز زرد از بیشترین زمان قیمت خود در یک ماه گذشته که به ۱۳۵۷.۵۴ دلار رسید، ۶۰ دلار کاهش یافته است.
 • ذبح دام در هیأت ها مورد تائید وزارت بهداشت نیست/جهت تهیه دام نذری به مراکز سازمان دامپزشکی مراجعه کنید
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از میزان،حسین عرفانی در این باره گفت: همزمان با شروع ماه محرم و صفر رسم قربانی کردن در هیئات مذهبی نیز اجرا می‌شود. بی توجهی به اصول بهداشتی و تهیه دام قربانی از دامداران محلی منجر به افزایش احتمال انتقال بیماری‌های انسان و حیوان می‌شود. وی افزود: تب کریمه کنگو از جمله بیماری‌های دامی است که بدون هیچ علامتی در دام به‌وجود آمده و تنها در موارد معدودی قابلیت شناسایی را دارد. این در حالی است که در ایام عزاداری‌های حسینی بسیاری از دام‌های آلوده به بیماری از روستا‌ها به شهر وارد شده و برای پخت غذا‌های نذری مورد استفاده قرار می‌گیرند. رئیس اداره پیشگیری از بیماری‌های انسان و دام خاطرنشان کرد: در اثر برخورد دست با خون و احشای دام‌های بیمار، بسیاری از افراد به راحتی مبتلا به بیماری شده و میکروب ناقل بیماری را در جامعه رواج می‌دهند؛ بنابراین با ذبح غیر اصولی گوسفند در هیئات مذهبی، هیچ تضمینی برای سلامت دام وجود ندارد. وی عنوان کرد: استشمام هوای آلوده به بیماری‌های ناشی از دام از جمله تب کریمه کنگو می‌تواند به راحتی افراد را مبتلا کند؛ بنابراین آغل‌های نگهداری از دام محلی نیز نسبت به این میکروب‌ها مستعد انتقال بیماری به جامعه هستند و باید از تردد‌های غیر ضروری به این محیط‌ها خودداری کرد. عرفانی اذعان داشت: سیاه‌زخم از جمله بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان است که این بیماری به سه روش پوستی، تنفسی و گوارشی انسان را مبتلا کرده و در موارد بسیار زیادی منجر به مرگ و میر می‌شود. وجود زخم، خراش و تماس با مخاط دام نیز از جمله راه‌های انتقال‌دهنده این بیماری است. وی یادآور شد: در بسیاری از موارد افرادی که در امر واکسیناسیون دام‌ها فعالیت می‌کنند با برخورد سوزن سرنگ‌های آلوده با بدن، به بیماری مبتلا می‌شوند؛ بنابراین راه‌های متعددی برای ابتلا به...
 • بهشتی:ایرانیان همواره حقیقت صلح را به جا آورده اند/شاهنامه شرح صلح هاست
 • به‌گزارش ایلنا،سیدمحمد بهشتی امروز با اعلام این مطلب در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح و با تبریک این روز آرزو کرد روزی برسد که شاهد صلح در تمامی جهان باشیم. او با اشاره به پوستر برنامه روز جهانی صلح گفت: «به‌لحاظ نشانه‌شناسی نشانه‌ای داریم که برای اینکه یاد صلح بیفتیم از آن همواره استفاده می‌کنیم و آن کبوتری است که شاخه زیتون به منقار دارد. این اشاره به طوفان نوح است، زمانی‌که نوح مدت‌های مدید در دریا سرگردان بود و بالاخره روزی کبوتری با شاخه زیتون پیدا شد که حکایت از نزدیک بودن خشکی و رسیدن به نقطه امن داشت. تا آن کبوتر و شاخه زیتون را ندیدند به ساحل امن نرسیدند.» بهشتی این کبوتر و شاخه زیتون را رویای صلح دانست و گفت: «امروزه به نظر می‌رسد رویای صلح مخدوش شده و باید آن را دوباره در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانانمان زنده و پررنگ کنیم زیرا تا زمانی‌که رویای صلح نداشته باشیم دست پیدا کردن به آن تقریبا ناممکن است.» رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: «چه بسا صلح از کنار ما عبور کند و ما چون رویای آن را نداریم به‌جا نیاوریم‌اش.» نه به جنگ معنای حداقلی صلح بهشتی با اشاره به معنای حداقلی صلح به معنای نه به جنگ افزود: «صلح در معنای حداقلی یعنی اسلحه‌ها را به سمت هم بگیریم اما شلیک نکنیم.» او با اشاره به این نکته که در این معنا یعنی آتش‌بس داریم، گفت: «در بهترین حالت و در شرایط حداقلی یعنی مناسباتمان مناسبات حسن هم‌جواری باشد و آزار به هم نرسانیم.» او بهترین مثال این حالت را باغ وحش دانست که میله‌های قفس حیوانات باعث می‌شود آنها به یکدیگر آسیب نرسانند و هرچه این میله‌ها محکم تر باشند بیشتر مانع خسارت زدن می‌شود. بهشتی این میله‌ها را قوانین، معاهده‌های بین‌المللی، قرار دادهای بین‌المللی و... دانست. او گفت: «شرایط حداکثری صلح...
 • استاندار گلستان:دفاع مقدس جایگاه والای ایرانیان را به دنیا اثبات کرد
 • گرگان - ایرنا - استاندار گلستان در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس گفت: جنگ تحمیلی واقعه ای عظیم در تاریخ معاصر کشور بود که در آن ارزش و جایگاه والای ایرانیان در دفاع از شرف، ناموس و اعتقادات در جهان به اثبات رسید ودنیا به این واقعیت معترف شد که ایران آغازگر جنگ نبوده است. به گزارش روز پنجشنبه ایرنا در پیام حسن صادقلو آمده است: دفاع از تمامیت ارضی و مقابله با تهاجم خارجی در بین ملل و اقوام مختلف همواره به عنوان یک ارزش قابل تقدیر و ستایش شناخته می شود و ملت شریف ایران در حالی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تهاجم رژیم بعث عراق با همکاری تمامی ابرقدرت های بین المللی را به خاک خود تجربه کرد که هنوز در ابتدای مسیر ساخت و ساز کشور پس از رژیم ستمشاهی پهلوی قرار داشت.وی در پایان ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم و سوگواری حضرت اباعبدا... الحسین(ع) و پاسداشت هفته دفاع مقدس، یاد و نام شهیدانی که با گوهر ارزشمند جان خود در مسیر والای کربلای حسینی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند و به فرمان بنیانگذار عظیم الشان انقلاب لبیک گفتند، را گرامی داشته و افزوده است: بر این باورم که امروز نیز نسل حاضر آمادگی دفاع از ارزش های دفاع مقدس بر اساس فرامین مقام معظم رهبری را دارد. برنامه های گرامی داشت یاد شهیدان و رزمندگان اسلام و هفته دفاع مقدس از 31 شهریور مصادف با سالروز تهاجم رژیم بعث عراق به خاک ایران در سال 1359، آغاز می شود.6204/1648تنظیم: علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیا
 • نام های مذهبی اولویت اول ایرانیان در نامگذاری است/سوم مهرماه خروج آخرین کاروان زائران ایرانی از شهر مدینه
 • به گزارشگروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛نام‌های مذهبی اولویت اول ایرانیان در نامگذاری،اختلالات نوری علت خشک شدن درختان خیابان ولیعصر(عج)،سوم مهرماه خروج آخرین کاروان‌ زائران ایرانی از شهر مدینه و غیره از مهمترین و پر بازدیدترین بحث‌های روز پنج‌شنبه (سی‌ام شهریورماه) در حوزه اجتماعی بود. در ادامه مهمترین اخبار سی‌ام شهریورماه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان را مرور می‌کنید. انتخاب اسم‌های خارجی برای نوزادان ممنوع است/ نام‌های مذهبی اولویت اول ایرانیان در نامگذاری سرپرست اداره کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: در حال حاضر با توجه به قوانین و مقررات سازمان ثبت احوال، انتخاب نام‌های خارجی برای افراد به دلیل عدم انطباق آن‌ها با فرهنگ ایرانی ممنوع است. تردد وسایل نقلیه از کرج به مرزن آباد در روز جمعه ممنوع است/ ترافیک پرحجم در آزادراه تهران-کرج سرپرست مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت 14 روز جمعه تا 2 بامداد روز شنبه از کرج به مرزن آباد ممنوع است. ممنوعیت نصب داربست عزاداری در خیابان‌ها و انسداد معابر در ایام محرم نیروی انتظامی در اطلاعیه‌ای به مناسبت ماه محرم به هیئت های مذهبی توصیه‌های کرد و از آنها خواست با داربست خیابان ها را مسدود نکنند. اختلالات نوری علت خشک شدن درختان خیابان ولیعصر(عج) رئیس محیط زیست استان تهران گفت: وجود نور و چراغانی فراوان در طول شبانه‌روز در سطح خیابان‌های شهر تهران به ویژه خیابان ولیعصر(عج)، موجب خزان زود هنگام درختان شهر شده است. محدویت‌های ترافیکی اطراف بهشت زهرا(س) در روز رژه نیروهای مسلح جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ از محدودیت‌های ترافیکی اطراف بهشت زهرا(س) همزمان با برگزاری رژه نیروهای مسلح خبر داد. شهروندان همپیمایی در مسیرهای شهری را در برنامه خود قرار دهند/ درخواست از پلیس برای تشدید برخورد با خودروهای آلاینده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، شهروندان همپیمایی در...
 • ماه محرم
 • به گزارشبولتن نیوز، در آستانه فرا رسیدن ماه محرم مجموعه ای از عکس های منتخب این ماه را مشاهده می کنید.
 • تصاویر ماه محرم
 • خبرگزاري آريا - عالم همه محو گل رخسار حسين است، ذرات جهان درعجب از كار حسين است. داني كه چرا خانه ي حق گشته سيه پوش، يعني كه خداي تو عزادار حسين است.عکس هاي آغاز ماه محرمتصاوير محرمعکس هاي آغاز ماه محرمتصاوير ماه محرمکارت پستال هاي ماه محرمگردآوري: بخش سرگرمي بيتوته
 • اعمال دهه اول محرم
 • پرفضیلت ترین اعمال محرم، اعمالی است که در دهه اول محرم در غالب ادعیه و نمازهای مستحبی تعیین شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ناگفته پیداست که هر کدام از ماه‌های قمری بنا به روایت و رویدادهای مختلفی که در تاریخ اسلام رقم زده است، بدون آیات و ادعیه نبوده و به اقتضاء زمان و امامت ائمه معصوم(ع) روایت و اعمال گوناگونی را دربرمی گیرد. پس از قربانی حاجیان در صحرای عرفه، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حرکت کاروان از مدینه تا کربلا، ذبح عظیمی را از نامردمی‌های کوفه به نمایش گذاشتند. محرم‌الحرام در 29 روز قمری، برترین اعمال را در خود جای داده، به این منظور که در طول یک سال افضل اعمال زیارت امام حسین (ع) است و چه نیکو که در ماه عزاداری سالار شهیدان بسیار از خاندان اهل بیت (ع) و اباعبدالله الحسین (ع) یاد شود. امام رضا (ع) در حدیثی نقل می‌کنند: «وقتی محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد، حزن و اندوه تا پایان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود.» همچنین حضرت امام رضا(ع) درباره‌ عاشورا می‌فرماید: «کسی که عاشورا روز مصیبت و اندوه و گریه‌اش باشد، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.» اعمال شب اول ماه محرم نماز: این شب چند نماز دارد که یکی از آنها به شرح ذیل است: دو رکعت، که در هر رکعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود. در فضیلت این نماز چنین آمده است: «خواندن این نماز و روزه داشتن روزش موجب امنیّت است و کسی که این عمل را انجام دهد، گویا تمام سال بر کار نیک مداومت داشته است.» احیای این شب. نیایش و دعا. روز اول محرم ...
 • اعمال شب و روز اول محرم
 • به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛یکی از اعمال مهم ، دعای اول ماه است و به جهت اینکه اول این ماه اول سال بوده و از طرف دیگر دعاهای قبل از وقت نیز تاثیر خاصی در برآورده شدن حاجات و رسیدن به امور مهم دارد، این دعا تاثیر زیادی در سلامتی و دوری از آفات دینی و دنیایی آن سال و بهبودی حال و بدست آوردن نیکیها دارد. شب اوّل سیّد در اقبال برای این شب چند نماز ذکر فرموده : اوّل : صد رکعت در هر رکعت حمد و توحید بخواند .دوّم : دو رکعت در رکعت اوّل حمد و انعام و در دوّم حمد و یَّس .سوّم : دو رکعت در هر رکعت حمد و یازده قُل هُوَاللّهُ اَحَدٌ در روایت است از حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَاله که هر که در این شب این دو رکعت نماز را بجا آورد و صبحش را که اوّل سال است روزه بدارد مثل کسی است که تمام سال را مُداومت به خیر کرده و در آن سال محفوظ باشد و اگر بمیرد به بهشت برود . و نیز سیّد برای هلال این ماه دعاء مَبْسُوطی ذکر فرموده و اگر ممکن شود احیا بدارد این شب را به دعا و نماز و خواندن قرآن روز اوّل .بدانکه اوّل محرم اوّل سال است و در آن دو عمل وارد است :اوّل : روزه است و در روایت رَیّان بن شبیب از حضرت امام رضاعلیه السلام مرویست که هر که در این روز روزه بدارد و خدا را بخواند خداوند دعای او را مستجاب کند چنانکه دعای زکریّا را مستجاب نمود .دوم : از حضرت امام رضا علیه السلام منقولست که حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله روز اوّل محرم دو رکعت نماز می کرد و چون فارغ می شد دستها را بلند می کرد و...
 • شهر رنگ و بوی محرم گرفت
 • تصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفتتصاویر شهر رنگ و بوی محرم گرفت
 • دوباره بوی محرم آمد
 • امشب شب اول محرم است و از کوچه و خیابان های ایران اسلامی یک بار دیگر بوی عاشورا به مشام می رسد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مساجد، حسینه ها و هیئت ها خود را برای عزاداری سالار شهیدان آماده می کنند . دانلود
 • آمادگی محرم
 • مردم و مسئولان با برگزاری یادواره شهدا، آیین سیاه پوشی، غبار روبی بقاع متبرکه و گردهمایی طلایه داران تبلیغ، به استقبال محرم رفتند
 • هنر نمایش به پیشواز محرم می رود
 • در آستانه آغاز ماه محرم و شروع ایام عزاداری سالار شهیدان امام حسین (ع)، اجرای بسیاری از آثارنمایشی صحنه‌ای تا جمعه 31 شهریور ماه خاتمه یافته و برخی از نمایش‌های روی صحنه نیز آخرین هفته اجرای خود را پشت سر گذاشته و پیش از آغاز شب‌های تاسوعا و عاشورای حسینی اجرای آن‌ها به پایان خواهد رسید. به همت کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی نیز همایشی با عنوان عاشورا تا اربعین از دهه دوم محرم با حضور بیش از 40 گروه نمایشی صحنه‌ای و خیابانی در تهران و 12 استان کشور برگزار خواهد شد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به نمایش‌هایی که آخرین روزهای اجرای خود را پشت سر می‌گذارند و معرفی آثاری که در این همایش اجرا خواهند داشت. نمایش‌هایی که اجراهای پایانی خود را طی می‌کند محمد رحمانیان فیلم تئاتر آینه‌های روبرو را تا 30 شهریور ماه ساعت 18:30 در تالار وحدت اجرا می‌کند. آرش شریف‌زاده نیز نمایش موزیکال کلوچه‌های خدا را تا 31 شهریور ماه ساعت 17:30 در سالن شماره سه پردیس، مخصوص گروه سنی کودک و نوجوان به روی صحنه دارد. شیرهای خان‌ بابا سلطنه به نویسندگی و کارگردانی افشین هاشمی است که تا 31 شهریور ماه ساعت 21:30 در پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌شود. شب دشنه‌های بلند به نویسندگی و کارگردانی علی شمس در تئاتر مستقل تهران تا 31 شهریور ماه ساعت 19 اجرا خواهد شد. نمایش نامه‌های عاشقانه از خاورمیانه عنوان نمایش دیگری است که به کارگردانی کیومرث مرادی در تماشاخانه مستقل تا 31 شهریور ماه ساعت 21 به روی صحنه است. زبان تمشک‌های وحشی نوشته نغمه ثمینی و کار شیوا مسعودی تا 31 شهریور ماه ساعت 18:45 در سالن شماره 1 تماشاخانه پالیز به صحنه می‌رود. خروس زری پیرهن پری و خاله سوسکه عنوان نمایشی برگرفته از قصه‌های فولکلور احمد شاملو است که سینا نورائی آن را کارگردانی می‌کند. این نمایش تا...
 • برنامه های تلویزیونی در دهه اول محرم
 • با فرا رسیدن ماه محرم، جهان یکپارچه غرق ماتم می شود. به همین مناسبت شبکه های سیما همراه با تمامی آزادگان جهان لباس عزا برتن کرده و ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با سوگواری سالار شهیدان روی آنتن می‌برند. به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس،با فرا رسیدن ماه محرم و برپایی خیمه عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، جهان یکپارچه غرق ماتم و عزا می شود. به همین مناسبت شبکه های سیما همراه با تمامی آزادگان جهان لباس عزا برتن کرده و ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با سوگواری سالار شهیدان روی آنتن می‌برند. ارتباط زنده با شهر کربلای معلی، پوشش تصویری هیات عزاداری، سخنرانی های مذهبی، ویژه برنامه ادبی، مرثیه خوانی و مستندهای مربوط به این ایام از جمله این ویژه برنامه ها است کهاز روز جمعه مصادف با آغاز محرم سال 1439 هجری قمری، پخش این برنامه ها آغاز خواهد شد. شبکه یک سیما *** سریال «پرواز در ارتفاع صفر» به کارگردانی عبدالحسین برزیده و تهیه کنندکی محمد نشاط در 7 قسمت هر شب ساعت 22:15 و از 12 محرم سریال «هاتف» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی نعمت چگینی در همین ساعت پخش می شود. *** ویژه برنامه «سخنرانی مذهبی» با سخنرانی حجت الاسلام رفیعی هم هر روز حوالی ساعت 9 صبح با موضوع جلوه های عزت و حریت در کربلا تقدیم بینندگان شبکه یک خواهد شد. *** ویژه برنامه ادبی به نام «ز دست عشق در عالم هیاهوست» به تهیه کنندگی محمد رحیمی دیگر برنامه ویژه محرم است که قرار است هر شب بین خبر 19 تا 21 با اجرای علیرضا اسفندقه و با محوریت اشعار عاشورایی پخش شود. *** در شب های محرم هم مانند سال های گذشته، برنامه «روز خدا» با تهیه کنندگی یونس قاسمی و مجید نادری روی آنتن خواهد رفت که با حضور کارشناسان مذهبی، ابعاد مختلف عاشورا و قیام...
 • محرم ۹۶ هیئت کجا برویم
 • به گزارش بولتن نیوز، درآستانه محرم 96 و برگزاری مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) و اهل بیت نبوت(ع)، شما می توانید با رجوع به جدول زیر برنامه هیئت های تهران را در اینجا بخوانید. ساعت نشانی مداح سخنران نام هیئت 05:45 تا 08:00 نشانی:خیابان سعدی جنوبی-حسینیه صنف لباس فروشان حاج منصور ارضی حجت الاسلام ثمری حسینیه صنف لباس فروشان 18:30 تا 21:00 نشانی:خیابان پانزده خرداد-مسجد ارک تهران حاج منصور ارضی -------- مسجد ارک تهران 20:00 تا 23:00 نشانی: پیروزی، میدان برجردی ، خیابان بروجردی، خیابان پورعبدی، پلاک 135 حاج جواد دولابی - حاج حسین مزینانی سید محمد داوودپور نشر حقایق اسلامی متوسلین به حضرت ولیعصر (عج) 20:30 تا 22:30 نشانی:خیابان 17شهریور-کوچه آبشار حسینیه بنی زهرا(س)(مرحوم طریقت) حاج حمید بهاری - حاج سعید خرازی حاج شیخ امیر انصاریان حسینیه بنی زهرا(س) 07:00 تا 09:00 نشانی:میدان سپاه-خیابان پادگان ولیعصر(عج)،حسینیه فاطمه الزهرا(س) پاشازاده - پوراحمد حجت الاسلام شیرازی هیئت رزمندگان اسلام 21:00 تا 23:00 نشانی:شهرری-خیابان حرم،کوچه زارع،کوی پورکاوه حاج مهدی خدام استاد شهاب الدین عظیمی هیئت یا علی(ع) متوسلین به حضرت علی اصغر(ع) 21:30 تا 24:00 نشانی:تهرانپارس خ استخر بوستان ششم غربی .پ۵ .موسسه مکتب الذاکرین اهل بیت (حسینه میثاق المهدی عج ا...) حاج علیرضا نهادی - حاج رضا بخشیان استاد نیکنام میثاق المهدی عج ا...(مکتب الذاکرین ) 20:30 تا 23:00 نشانی:ستارخان بعد از سه راه تهران ویلا پ 435 کربلایی مسعود شعبانی دکتر حبیب یاقوتی - حاج عزیزاله فرخی لثاراة الزهرا (س) 08:00 تا 10:30 نشانی:خیابان خاوران نرسیده به پمپ بنزین دوم خیابان شهر رستمی کوچه گودرزی حسینه علمدار مسلم غیاسی شیخ احمد منتظری علمدار 20:30 تا 23:30 نشانی:مسجد دارالسلام حاج کاظم غفارنژاد حاج سعید تکلو رایه الرضا 19:00 تا 21:30 نشانی: مینی سیتی شهرك محلاتی فاز ٢ مخابرات جنب استخر یاس حسینیه شهید حججی حاج محسن طهماسبی - و دیگر ذاكران اهل بیت(ع) شیخ مهدی سجادی بین الحرمین (محفل محبان الزهرا) 21:00...
 • نی ریز در استقبال از محرم سیاهپوش شد
 • در آستانه محرم هیئات مذهبی با برپایی تکیه های عزاداری در سومین حرم اهل بیت به استقبال ایام سوگواری سرور شهیدان رفتند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نبض نی ریز؛این روزها شهر و روستاهای شهرستان نی ریز همچون سالهای گذشته به استقبال ماه محرم رفته و نوای طبلها با غربت شهید نینوا همنوا شده است. فصل دلدادگی عاشقان حسین(ع) فرا رسیده و شهرستان نی ریز یکپارچه سیاهپوش شده است تا به آنجا که در و دیوار شهر به رنگ عزا در آمده و نوای عاشورایی دیگر بر طبلها و سنج ها کوبیده خواهد شد. همه ساله چند روز مانده به ماه محرم، مردم شهرستان نی ریز با آماده سازی و نصب پرچم های سبز، سیاه و قرمزبرای استقبال از ماه محرم آماده می شوند و خیابان ها،کوچه ها، حسینه ها و تکایای حضرت سیدالشهدا(ع) برای مراسمات عزاداری و سوگواری آن حضرت و یاران باوفایش آماده می کنند.
 • محرم/حفظ و احیای اسلام
 • خبرگزاری میزان- آنها می‌خواستند اصل اسلام را ببرند و یک مملکت عربی درست کنند و این کارشان اسباب این شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمین توجه پیدا کردند که نه، قضیه، قضیه عربیت و عجمیت و فارسیت و اینها نیست؛ قضیه خدا و اسلام است. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، بخشی از بیانات امام خمینی (ره) درباره عاشورا در صحیفه نور جلد 13 در تاریخ 14 آبان سال 1359 به شرح زیر است: مجالس عزا باید باشد و اهل منبر باید این شهادت امام حسین (ع) را زنده نگه دارند و ملت باید با همه قدرت، این شعائر اسلامی را خصوصاً‌ این (مجالس) را زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده می‌شود. «انا من حسین» که روایت شده است که پیغمبر فرموده است، این معنایش، معنا این است که حسین مال من است و من هم از او زنده می‌شوم. از او (زنده) شده است. این همه برکات از شهادت ایشان است؛ با اینکه دشمن می‌خواست آثار را از بین ببرد! آنها در صدد بودند که اصل بنی‌هاشمی در کار نباشد. «لعِنَت هاشِمُ بِالکَذا» این حرف بود! آنها می‌خواستند اصل اسلام را ببرند و یک مملکت عربی درست کنند و این کارشان اسباب این شد که عرب و عجم و همه، همه مسلمین توجه پیدا کردند که نه، قضیه، قضیه عربیت و عجمیت و فارسیت و اینها نیست؛ قضیه خدا و اسلام است. این مجالس را حفظ کنید. انتهاب پیام/
 • بخور و نخور های محرم
 • خبرگزاری میزان- مهمترین نکته تهیه مواد اولیه مرغوب و تازه و رعایت بهداشت کامل میباشد که در غیر این صورت ممکن است بیماری از طریق غذای تهیه شده به افراد بسیاری سرایت پیدا کند. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مهندس آیدا غفاری کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: در ماه محرم نذر های زیادی به صورت پختن غذا و پخش بین مردم ادا میشود که رعایت برخی اصول در تهیه و طبخ نذریها اهمیت بسیاری دارد. مهندس غفاری افزود: مهمترین نکته تهیه مواد اولیه مرغوب و تازه و رعایت بهداشت کامل میباشد که در غیر این صورت ممکن است بیماری از طریق غذای تهیه شده به افراد بسیاری سرایت پیدا کند. کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو ادامه داد : در قدم بعدی با توجه به افزایش خطر بیماریهای غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون و چربی بالای خون توصیه میشود روغن کمتری در طبخ نذری ها بکار برده شود . برای مثال پیاز و سبزی مورد مصرف در تهیه خورشت ها نباید خیلی زیاد سرخ شود . چرا که هم محتوای ویتامینی ان کاهش می یابد و هم روغن بیشتری مصرف میشود. مهندس غفاری اظهار کرد: در تهیه شله زرد، انواع شربت ها و نوشیدنی های نذری توصیه میشود شکر کمتری مصرف شود و کم شیرین تر باشند. همچنین از مصرف نمک زیاد در پخت نذری ها خودداری شده و حتما از نمک تصفیه شده ید دار استفاده شود. کارشناس تغذیه همچنین یادآور شد: برنج مصرفی قبل از پخت چندین بار توسط افراد مختلف پاک و تمیز شود تا هر گونه ناخالصی اعم از فضله موش، سنگ و غیره از برنج حذف گردد و نهایتا نذری با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد. انتهای پیام/
 • رسانه ملی چطور به استقبال ماه محرم می رود
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی سیما، ارتباط زنده با شهر کربلای معلی، پوشش تصویری هیات عزاداری، سخنرانی های مذهبی، ویژه برنامه ادبی، مرثیه خوانی و مستندهای مربوط به این ایام از جمله این ویژه برنامه ها است که از روز جمعه مصادف با آغاز محرم سال 1439 هجری قمری، پخش این برنامه ها آغاز خواهد شد. شبکه یک سیما سریال «پرواز در ارتفاع صفر» به کارگردانی عبدالحسین برزیده و تهیه کنندکی محمد نشاط در 7 قسمت هر شب ساعت 22:15 و از 12 محرم سریال «هاتف» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه کنندگی نعمت چگینی در همین ساعت پخش می شود. ویژه برنامه «سخنرانی مذهبی» با سخنرانی حجت الاسلام رفیعی هم هر روز حوالی ساعت 9 صبح با موضوع جلوه های عزت و حریت در کربلا تقدیم بینندگان شبکه یک خواهد شد. ویژه برنامه ادبی به نام «ز دست عشق در عالم هیاهوست» به تهیه کنندگی محمد رحیمی دیگر برنامه ویژه محرم است که قرار است هر شب بین خبر 19 تا 21 با اجرای علیرضا اسفندقه و با محوریت اشعار عاشورایی پخش شود. در شب های محرم هم مانند سال های گذشته، برنامه «روز خدا» با تهیه کنندگی یونس قاسمی و مجید نادری روی آنتن خواهد رفت که با حضور کارشناسان مذهبی، ابعاد مختلف عاشورا و قیام امام حسین تبیین می شود. «زلال معرفت» که در بخش های 10 دقیقه ای و با محوریت سخنان آیت الله جوادی آملی است از دیگر برنامه های شبکه یک در ایام محرم امسال خواهد بود. شبکه دو سیما یکی از تدارکات ویژه این شبکه برای ایام سوگواری سید و سالار شهیدان؛ تهیه مستند «پیرغلامان عشق» است. این برنامه مستندی روایی از مداحان پیشکسوت و مخلص اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است که در آن سعی شده تا با انتخاب پیرغلامانی از...