به گزارش جماران؛ دنیای اقتصاد نوشت:

موضع‌گیری جدید مدیریت شهری تهران درباره «آینده ساخت‌و‌ساز در منطقه 22»، از لغو یک طرفه ممنوعیت برج‌سازی در منطقه خاص پایتخت حکایت دارد. شورای‌عالی شهرسازی سه سال پیش، در مواجهه با تراکم سنگین برج‌های مسکونی در کریدور هوای تازه در غرب پایتخت، در یک مصوبه، «توقف بلندمرتبه‌سازی در منطقه 22» را ابلاغ کرد.

قرار بود ازسرگیری ساخت‌و‌ساز در این منطقه، به بعد از تهیه «طرح تفصیلی ویژه منطقه 22» و «ضوابط جامع بلندمرتبه‌سازی» موکول شود. به این ترتیب مناقشه ساختمانی در منطقه باد، ابعاد تازه‌ای پیدا کرد.

مناقشه اصلی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و شهرداری تهران طی چهار سال گذشته، موضوع اولین اظهار‌نظر رسمی معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری تهران شد. مهدی حجت، معاون جدید شهرسازی شهرداری تهران که هفته گذشته با حکم شهردار تهران به این سمت منصوب شد، روز گذشته در اولین اظهار نظر رسمی خود که در قالب گفت‌وگویی با سایت اطلاع‌رسانی شهرداری تهران منتشر شده بود، موضع معاونت شهرسازی در خصوص «ماجرای سونامی برج‌سازی منطقه 22 و رابطه آن با آلودگی هوا» را اعلام کرد. اثبات اثرگذاری مخرب برج‌سازی منطقه 22 بر جریان هوای تازه ورودی به پایتخت در کریدور هوایی باد، موضوعی است که طی چهار سال گذشته به یکی از محورهای اصلی مناقشات شهرداری و شورای‌عالی شهرسازی تبدیل شده بود. اما محتوای این گفت‌وگو نوعی فراموشی در دیدگاه مدیریت تازه شهری نسبت به مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور در تاریخ 6 آبان ماه سال 93 را القا و در عین حال شائبه لغو ممنوعیت ساخت‌وساز در منطقه 22 را تقویت می‌کند.

مهدی حجت دیروز در قالب مصاحبه با سایت تهران سما به اظهارنظر در خصوص دو جنبه ساخت‌وسازهای منطقه 22 پرداخته است.

او در بخشی از صحبت‌های خود در مورد اثبات یا رد اثر‌گذاری ساخت‌وسازهای منطقه 22 بر جریان هوای تازه به درون محدوده شهری تهران اشاره کرد و گفت: در این خصوص کارشناسان دو نظر متفاوت ارائه می‌دهند. گروهی بر تاثیرگذاری روند ساخت‌وسازهای منطقه 22 بر جریان هوای تازه صحه می‌گذارند و عده‌ای دیگر در مخالفت با این موضوع مطالعاتی را انجام داده‌اند اما هنوز نتیجه دقیقی در مورد صحت موارد مطرح شده در دسترس نیست، بنابراین باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت ایجاد مزاحمت برای زندگی شهروندان، شهرداری اقدامات لازم را انجام دهد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در بخش دوم صحبت‌های خود به روند ساخت‌وسازها در منطقه 22 اشاره کرد و افزود: ساخت وساز در منطقه 22 با روال گذشته تکرار می‌شود به این معنا که در حال حاضر در روند ساخت‌وساز منطقه 22 نه توقفی ایجاد شده و نه سرعت احداث ساختمان تسریع شده است. او همچنین تاکید کرد: هنوز در ساخت‌وسازهای غرب تهران به امر بدیهی و حقیقی دست پیدا نکرده‌ایم که به اتکای آن اعلام کنیم ساخت‌وساز در منطقه 22 متوقف یا دنبال شود.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» در مورد دو نکته‌ای که در مصاحبه مهدی حجت با سایت شهرداری تهران اعلام کرده، نشان می‌دهد: برخلاف آنچه درباره عدم نیاز به توقف ساخت‌وساز در منطقه 22 عنوان می‌شود؛ مدیریت شهری تهران از زمان ابلاغ مصوبه ششم آبان ماه سال 93 (مصوبه این جلسه در تاریخ 28 آبان‌ماه همان سال و 11 آذرماه همان سال در روزنامه رسمی منتشر و ابلاغ شده است) موظف به اعمال توقف ساخت‌وساز جدید در منطقه 22 بوده و از آنجا که شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور مرجع بالادست ضوابط شهرسازی در همه شهرها است، از سال 93 تاکنون مصوبه‌ای برای لغو مصوبه قبلی خود در ارتباط با ساخت‌وسازهای منطقه 22 نداشته، به این ترتیب ممنوعیت ساخت‌وساز در منطقه 22 در چارچوب ضوابط شورای‌عالی شهرسازی در حال حاضر جاری و پابرجا محسوب می‌شود.

با این حال آن‌طور که معاون شهرسازی دیروز در اظهارنظر خود خبر داد، چراغ سبز جدید شهرداری تهران می‌تواند لغو یک طرفه این ممنوعیت تعریف شود.

علاوه‌بر این موضوع، نکته دوم برجسته صحبت‌های معاون جدید شهرسازی و معماری شهرداری به بحت تایید یا عدم تایید مزاحمت‌های ساخت‌وسازهای منطقه 22 در مورد زندگی شهروندان مربوط می‌شود.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره این موضوع هم مشخص می‌کند رابطه مخرب برج‌سازی در منطقه 22و جریان هوای تازه در پایتخت در بررسی‌های دست‌کم دو سال گذشته شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور اثبات شده است. کارشناسان شهری با توجه به اینکه شورای‌عالی شهرسازی مرجع بالادست اجرای ضوابط شهرسازی از سوی شهرداری تهران محسوب می‌شود، معتقدند: اقدام بهینه‌ای که شهرداری در وضعیت کنونی تا رفع ابهامات کامل این موضوع می‌تواند داشته باشد، ابتدا توقف کامل برج‌سازی در منطقه 22 تا زمان نهایی شدن نتیجه تحقیقات تکمیلی است.

با انتشار اظهارنظر متفاوت معاون شهرسازی شهرداری تهران در خصوص روند ساخت وسازهای منطقه 22، کارشناسان شهری عنوان می‌کنند یکی از دلایلی که باعث شده ترکیب جدید شهرداری تهران به این صورت در مورد مناقشات منطقه 22 اظهارنظر کند به دوپهلو بودن مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور بازمی‌گردد. به این معنا که در قالب این مصوبه 12 بندی که در تاریخ ششم آبان ماه سال 93 به شماره 300/41149 از سوی شورای‌عالی شهرسازی ابلاغ شده است، دو بند 11 و 12 این مصوبه است که به نظر می‌رسد به نوعی هم‌راستا نیستند. در بند 10 این مصوبه آمده است که بند 29-16 ضوابط طرح تفصیلی در مورد منطقه 22 به‌طور کامل حذف شود. یعنی هر نوع ساخت‌وساز در منطقه 22 ممنوع است اما در بند 11 این مصوبه این موضوع طور دیگری توضیح داده شده است. در بند 11 آمده است تمامی اراضی با مساحت بیش از هزار مترمربع باید به صورت 30 درصد سهم مالک و 70 درصد سهم شهرداری انجام شود، یعنی شهرداری می‌تواند برای این زمین‌ها مجوز ساخت وساز صادر کند. در بند دیگری از این مصوبه نیز هر نوع تصمیم‌گیری برای بلندمرتبه‌سازی در تهران منوط به تصویب ضوابط «بلندمرتبه‌سازی» در شورای‌عالی شهرسازی و معماری شده است که در واقع محتوای آن نشان‌دهنده ممنوعیت ساخت وسازهای منطقه 22 است چون غالب ساخت وسازهای منطقه 22 از نوع برج‌سازی است.

به گفته کارشناسان شهری یکی از دلایل اظهارنظر متفاوت معاون شهرسازی با محتوای مصوبه شورای‌عالی شهرسازی می‌تواند هم‌راستا نبودن بندهای مختلف این مصوبه باشد.

ضمن آنکه اگرچه از دیدگاه معاون شهردار تهران مطالعات انجام شده در مورد تاثیر برج‌سازی بر جریان هوای تازه از غرب تهران اثبات نشده، بنابراین روند ساخت‌وسازهای این منطقه متوقف نمی‌شود اما شورای‌عالی شهرسازی اوایل امسال نیز در مطالعه جداگانه‌ای یک‌بار دیگر بر ممنوعیت صدور پروانه ساختمانی در منطقه 22 تاکید کرده است. در قالب این مطالعات که ابتدای سال 96 از سوی شورای‌عالی شهرسازی ارائه شد مشخص شد وضعیت موجود منطقه 22 با اسناد مصوب فرادست شهری مغایرت‌های اساسی دارد. ضمن آنکه در بخشی از این مطالعه مجددا تاکید شده است که از سال 93 با ممنوع شدن صدور پروانه‌های بلندمرتبه در منطقه 22، تاکنون حدود 30 مورد پروانه بیش از 12 طبقه بدون مصوبه کمیسیون ماده 5 صادر شده است. از این لحاظ نیز بازهم به نظر می‌رسد صحبت‌های معاون جدید شهرسازی شهرداری تهران به نوعی فراموشی از مصوبات ملاک عمل شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور دچار شده است. به این ترتیب باید دید آیا معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران بنا دارد در جهت خلاف مصوبه شورای‌عالی شهرسازی عمل کند یا آنکه همچنان در مسیر گذشته باقی می‌ماند.

کلیدواژه: شورای عالی شهرسازی و معماری کشور | مصوبه شورای عالی شهرسازی | شهرسازی و معماری شهرداری | ساخت وسازهای منطقه 22 | ساخت وساز در منطقه 22 | معاون جدید شهرسازی | بر جریان هوای تازه | بلندمرتبه سازی | روند ساخت وساز | سازی در منطقه | معاون شهرسازی | شهرداری تهران | برج سازی | ساخت وساز

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۴۳۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • حمله به غیرنظامیان سودان جنوبی پایان یابد
 • به گزارش بولتن نیوز، پیتر مائورر در جلسه جنبی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جمع رهبران کشورهای جهان با اشاره به وخامت اوضاع فعالیت های بشردوستانه در سودان جنوبی اظهار کرد: اوضاع فعالیت های بشردوستانه به سرعت در حال وخامت و غیر قابل کنترل تر شدن است. تعداد افراد متاثر از این شرایط به میلیون ها تن می رسد و سهم بزرگی از جمعیت سودان جنوبی این وضعیت وخیم را تجربه می کنند.وی همچنین افزود: عواقب این درگیری ها از خطوط مقدم فراتر رفته و کمبود شدید غذا باعث بحران اقتصادی و آوارگی گسترده مردم شده است.رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در ادامه این سخنرانی با اشاره به حوادثی که منجربه مرگ 2 تن از کارکنان کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان و سودان جنوبی شد، خواستار احترام به حقوق بین المللی بشردوستانه شد.وی اظهار کرد: از نیروهای مسلح می خواهیم غیرنظامیان و کارکنان سازمانهای بشردوستانه حمله نکنند؛ به حقوق بین المللی بشردوستانه و بویژه اصل تفکیک غیرنظامیان و نظامیان احترام بگذارند؛ زنان، کودکان، سالمندان و معلولان را از هر نوع خشونتی – از قبیل خشونت جنسی- مصون دارند و از امکانات درمانی، زخمی ها، بیماران و کارکنان خدمات درمانی حفاظت کنند.رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ از بازیگران منطقه ایی و رهبران سیاسی و سنتی خواست اهمیت احترام به حقوق بین المللی بشردوستانه را به تمام طرف های درگیر یادآوری کنند.کمیته بین المللی صلیب سرخ عمیقا نگران شرایط بشردوستانه سودان جنوبی است که اثرات گسترده ای به جا گذاشته است.سودان جنوبی که از سال 2011 استقلال خود را از سودان اعلام کرد، از سال 2013 با جنگ داخلی روبه رو شده است. تاکنون بیش از 300 هزار نفر در طول درگیری ها میان گروه های مختلف و نیروهای دولتی کشته شدند.آمار مربوط به خشونت های سودان جنوبی حاکی از شدت این خشونت ها علیه غیرنظامیان است....
 • ساخت پنج ساختمان جدید دادگستری تا پایان سال
 • پنج ساختمان جدید دادگستری تا پایان سال در جنوب وشرق استان ساخته می شود بگزارش خبر گزاری صداوسیما معاون برنامه ریزی و توسعه قضایی دادگستری استان کرمان گفت برای احداث این ساختمانها ی مربوط به حوزه های قضایی رودبار جنوب،قلعه گنج ،نرماشیر،ریگان و فهرج بیش از سه میلیارد و پانصد هزار تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.مهدی بخشی افزود با ساخت این بناها بیش از 3هزارو 500مترمربع به فضای اداری دادگستری استان کرمان افزوده خواهد شد.وی بر ضرورت دسترسی آسان شهروندان به خدمات قضایی تاکید کرد و گفت یکی از مهمترین اولویت های مدیریت دادگستری استان ، رفع محرومیت قضایی از مناطق جنوبی وشرقی استان کرمان است.
 • ساخت مستند خمینی چی ها درباره منطقه ای در آذربایجان
 • عبدالله عزیزی گفت: «نارداران»، منطقه‌ای در کشور جمهوری آذربایجان است که به نام «خمینی‌چی‌ها» شناخته می‌شود و از لحاظ تاریخی، اجتماعی و سیاسی به بررسی این منطقه پرداخته‌ام. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ عبدالله عزیزی از فیلمسازان کشور در سخنانی درباره کارهای جدید خود گفت: در حال حاضر، مجموعه مستندی ۲۶ قسمتی درباره مراسمات آیینی، آداب و سنن مردم استان اردبیل دارم که کار ساخت آن را از سال گذشته شروع کردیم.وی در همین باره اضافه کرد: تاکنون تولید ۹ قسمت از این مجموعه که قرار است از شبکه استانی سبلان پخش شود، به پایان رسیده است و بقیه بخش‌ها هم در مرحله تدوین و صداگذاری هستند.عزیزی در ادامه سخنانش با اشاره به کار دیگرش با عنوان «زیر زمین» اظهار داشت: در دهه ۶۰ و ۷۰، اغلب ساختمان‌ها و خانه‌های شهر اردبیل، زیر زمینی داشتند که معمولا به محلی برای باشگاه‌های ورزشی تبدیل شده بود، به صورتی که در اواخر دهه شصت، به ازای جمعیت ۳۵۰ هزاری شهر، ۱۶۰ باب باشگاه ورزشی وجود داشت، اما در حال حاضر، با وجود دو برابر شدن جمعیت، تعداد باشگاه‌های ورزشی تن‌ها ۲۶ باب است.این مستندساز تاکید کرد: بر اساس تحقیقات و آماری که بدست آورده‌ایم اغلب زیر زمین‌های شهر که روزی باشگاه ورزشی بودند، به قهوه‌خانه تبدیل شده‌اند. به همین خاطر در این مستند، به دلایل رونق قهوه‌خانه‌ها و گرایش دانشجویان و جوانان به آن‌ها پرداخته‌ایم.وی توضیح داد: در این مستند که بیشتر مصاحبه‌محور است، سعی کرده‌ام با صراحت این اتفاق را نقد کنم، اما سراغ هر کسی می‌رفتم یا می‌ترسید یا راضی نمی‌شد درباره این مسئله صحبت کند، از طرفی صاحبان قهوه‌خانه‌ها هم اجازه تصویربرداری نمی‌دادند.عزیزی ادامه داد: همین موارد، باعث شد کار تصویربرداری مستند که تحقیقات آن را سه سال پیش شروع کرده بودم، حدود دو سال طول بکشد، البته در حال حاضر، مستند، نهایی شده است.این مستندساز در بخش...
 • ساخت مسجد آدینه در منطقه ۱۴ تهران در دستور کار شهرداری
 • به گزارش ایلنا، علیرضا جعفری با اشاره به اینکه این مسجد دارای مساحت 750 متر مربع و زیربنایی 3 هزار متر مربع است، خاطر نشان کرد: مسجد آدینه در قالب یک مسجد محلی در راستای پیشبرد اهداف شهرداری تهران مبنی بر ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی در محلات در حال راه اندازی است. وی با اشاره به اینکه معماری اسلامی یکی از بزرگترین جلوه ھای ظھور حقیقت ھنری در کالبد فیزیکی است، افزود: معماری اسلامی به عنوان یکی از موفق ترین شیوه ھای معماری در تاریخ معماری جھان است. جعفری با اشاره به ضرورت توجه به معماری ایرانی اسلامی در ساخت این مسجد، گفت:بنای مسجد در بردارنده رسالت دینی و اجتماعی است وبر این اساس معماری مساجد نمایانگرعمق برداشت‌های فرهیختگان و سازندگان از جوهره ایمان جوامع اسلامی است. وی بیان داشت: با توجه به آنکه معماری مسجد چه در گذشته و حال و آینده ، با زندگی و فرهنگ جامعه یگانه و همسوست بنابراین در مطالعات صورت گرفته در منطقه 14 تهران تمامی این جنبه ها مورد توجه قرار گرفته است. به گفته مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران جایگاه مذهبی و تاریخی مسجد به عنوان یک مرکز مهم و اصیل اسلامی ایجاب می‌کند که طراحی و ساخت این مراکز، با ساختار ظاهری منحصر به مساجد تاریخی اسلامی پیگیری شود. جعفری با بیان اینکه طراحی ساختمان مسجد آدینه در 4طبقه صورت گرفته است، افزود: این چهار طبقه شامل شبستان آقایان و خانم ها ، کلاس های آموزشی ، پایگاه بسیج و سالن برگزاری مراسم هاست. به گفته جعفری ، مسجد آدینه واقع در منطقه 14 شهرداری تهران در بزرگراه امام علی(ع)، خروجی خیابان پروین قرار دارد و محل پروژه مورد نظر تجهیز شده و در هفته های آتی مراحل اجرایی شدن عملیات آن آغاز خواهد شد.
 • وزش طوفان از فردا تا پایان هفته منطقه سیستان را فرا می گیرد
 • رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش‌بینی کلی وضعیت جوی بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد وزش طوفان از فردا تا پایان هفته منطقه سیستان را فرا می‌گیرد. علی ملاشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهداناظهار داشت: پیش‌بینی کلی وضعیت جوی سیستان و بلوچستان بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری نشان می‌دهد در ادامه روند وزش بادهای 120 روزه در منطقه سیستان، از فردا تا پایان هفته سرعت باد در شمال استان افزایش می‌یابد.رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار اداره‌کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این شرایط جوی نامطلوب به نحوی است که برای روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شدت باد بیشتر خواهد شد و به حدود 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت و به صورت لحظه‌ای تا 80 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.وی با اشاره به اینکه وزش طوفان موجب می‌شود در نقاط مستعد گرد و خاک به ویژه شهرهای زهک و هیرمند کاهش دید و کاهش کیفیت هوا رخ دهد، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افراد آسیب‌پذیر به ویژه بیماران، کودکان و افراد سالمند هنگام کاهش کیفیت هوا از تردد در فضای باز خودداری کنند.ملاشاهی گفت: همچنین در این مدت برای نواحی غربی و مرز شرقی استان وزش باد و گرد و خاک با شدت کمتر انتظار می‌رود؛ در نواحی مرکزی استان در بعد از ظهرها وزش باد متوسط خواهیم داشت و مهمترین پدیده در این مناطق تداوم هوای خنک در طول شب است.کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه آسمان استان در ساعات آینده عمدتاً صاف پیش‌بینی می‌شود، افزود: در ساعات پیش رو برای نیمه جنوبی و سواحل استان غبار محلی و در برخی نقاط وزش باد انتظار می‌رود و همچنین دریای عمان در این مدت نسبتاً آرام پیش‌بینی می‌شود.وی اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته زاهدان با حداقل دمای 10 درجه سانتی‌گراد بالای صفر سردترین و زرآباد با حداکثر دمای...
 • رژیم صهیونیستی به دنبال ساخت هزاران واحد مسکونی جدید در کرانه باختری/تونس خواستار پایان اشغالگری و تشکیل کشور مستقل فلسطین
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، طرح های مذکور به منظور تأیید به بنیامین نتانیاهو ارائه شده است؛ یکی از این طرح ها شامل ساخت 30 واحد مسکونی جدید در یکی از شهرک های واقع در الخلیل می باشد. تمامی اعضای ائتلاف دولت رژیم صهیونیستی از این طرح اعلام حمایت کرده اند. خبر دیگر اینکه، وزیر امور خارجه تونس خواستار پایان اشغال فلسطین و ایجاد راه حل برای سازشی فراگیر شد که حقوق ملت فلسطین در تشکیل کشور مستقل خویش به پایتختی قدس شریف را تضمین کند. خمیس جهیناوی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که کشورش خواستار تحقق سازشی فراگیر و همه جانبه است تا ملت فلسطین به حقوق مشروع خویش دست یابد.
 • حل وفصل موضوع بدهی و مطالبات شهرداری و دولت تا پایان پاییز/تحول در ناوگان مترو اتوبوس و تاکسی تا پایان سال
 • خبرگزاري آريا - گروه حمل ونقل عمومي: شهردار تهران با اشاره به سازوکار موسسه همشهري گفت: اولين دستورکاري که براي اين موسسه تعيين شده تهيه گزارش توسط تيمي متخصص از وضع موجود از همه فعاليت هاي زيرمجموعه هاي همشهري است که اميدواريم ظرف يک ماه آينده گزارش کار لازم ارائه شود.به گزارش خبرگزاري آريا محمدعلي نجفي با اعلام اينکه همزمان با روز جهاني بدون خودرو به همراه اعضاي شوراي شهر از مترو براي تردد استفاده کرده و همچنين از منطقه 12 بازديد کرده ايم، گفت: تهران چندين سال است که روز جهاني خودرو را برگزار مي کند وجزو آن دسته از شهرهاي بزرگي است که دراين کمپين جهاني شرکت مي کند. به طوري که امروز ما به همراه جمعي از اعضاي شوراي شهر تهران و شهروندان اين پياده روي را انجام داديم تا با اقدام نمادين به شهروندان يادآوري کنيم اگرنياز به هواي پاک داريم بايد خودمان نيز در ايجاد شرايطي که هوا پاک تر شود همکاري و مشارکت داشته باشيم.وي در مراسم پياده روي نمادين روز جهاني بدون خودرو با تاکيد بر اينکه لازم است مسيرهايي که نياز به تردد با خودرو ندارد را شهروندان با پياده روي طي کنند، خاطرنشان کرد: افرادي هستند که اگر يک ربع يا حداکثر 20 دقيقه پياده روي کنند به يکي از ايستگاه هاي مترو يا اتوبوس دسترسي پيدا مي کنند.شهردار تهران با بيان اينکه هيچ دليلي ندارد شهروندان خودشان را از ورزش ساده پياده روي محروم کنند، بيان کرد: پياده روي کردن به جاي استفاده از خودروي شخصي مي تواند ضامن سلامت شهروندان باشد. البته امروز به دليل آنکه روز تعطيل است شاهد ترافيک کمتري در تهران هستيم و خودروهاي کمتري در شهر تردد مي کنند، اما از آنجايي که روز جهاني بدون خورو معادل روز 22 ستامبر در همه دنيا اين حرکت انجام مي شود، ما نيز همزمان با اين روز...
 • بارش در سواحل دریای خزر شدت می یابد
 • بارش ها در سواحل دریای خزر در دو روز آینده افزایش می یابد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، احد وظیفه، مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تشدید بارش در سواحل دریای خزر طی دو روز آینده خبر داد و گفت: روز دوشنبه، سوم مهر در استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز، زنجان، قزوین، سمنان، البرز و تهران رگبار باران و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.او افزود: بر اساس تحلیل نقشه‌های هواشناسی و خروجی مدل‌ها امروز در مناطقی از گیلان و مازندران ابرناکی و بارش پراکنده باران گاهی همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود.به گفته وظیفه، از بعدازظهر یکشنبه و طی روز دوشنبه با تقویت جریان‌های شمالی ضمن کاهش دما، بارش باران در سواحل دریای خزر به‌ویژه در استان گیلان تشدید می‌شود.وظیفه افزود: روز دوشنبه در برخی مناطق شرق کشور وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در زابل گاهی با گرد و خاک همراه خواهد بود.مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد شرایط جوی تهران گفت: آسمان تهران فردا، ۲مهرماه، صاف تا کمی ابری، در بعدازظهر همراه با وزش باد با بیشینه و کمینه دمای ۳۱ و ۲۱ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود همچنین در روز دوشنبه (۳ مهرماه)، کمی ابری گاهی همراه با وزش باد، در بعد ازظهر افزایش ابر و افزایش باد با بیشینه و کمینه دمای ۳۰ و ۲۰ درجه سانتیگراد خواهد بود.
 • طرح احیاگران آبادی در رفسنجان ادامه یابد
 • رفسنجان - امام جمعه رفسنجان گفت: طرح احیاگران آبادی بسیار ارزشمند بود و این طرحها باید ادامه پیدا کرده و نهادینه شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس رمضانی پور عصر شنبه در مراسم تودیع و معارفه فرماندار جدید شهرستان رفسنجان با تسلیت ایام محرم اظهار داشت: هر کسی عمل صالحی انجام دهد، بازگشت آن در دنیا و آخرت برای خود انسان است و دیگران نیز از آن بهره می برند. به وسیله عمل صالح، اسلام یاری می شود و اعمال صالح می تواند رضایتمندی را بالا برده و خدمت را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی مقدس کند. وی افزود: خدمتگذاران در طول ۴۰ سال گذشته یکی پس از دیگری در استانها و شهرستانها آمدند و مسئولیتها را پذیرفتند و برای این مرز و بوم تلاش کردند. وی بیان کرد: قریب به سه و نیم سال از عمر خدمتی ملانوری فرماندار سابق رفسنجان گذشت، او یک خدمتگذار فرهیخته و صادق و پرتلاش و بدون تکلف و توقع و به معنای واقعی یک خادم برای مردم شریف رفسنجان بودند. رمضانی پور تصریح کرد: بیش از چهار هزار میلیارد تومان جذب سرمایه برای شهرستان کار آسانی در شهرستان نبود و اخلاق و نجابت و درایت می توانست این همه سرمایه گذار را از داخل و خارج برای شهرستان جذب کند. وی افزود: ملانوری در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و مسائل دیگر واقعاً تمام توان و درایت خود را در برقراری امنیت و تعامل با مدیران و مهلت به آنها را به خرج داد به نحوی که کمترین عزل و نصب ها را در سه و نیم سال گذشته داشتیم. رمضانی پور با اشاره به درخواستهای مردمی برای ابقا فرماندار سابق رفسنجان، بیان کرد: حتی یک نفر هم نداشتیم که از او ناراضی باشند، همه مردم از ملانوری راضی بودند و بسیاری نیز به بنده تماس گرفتند و...
 • دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می یابد
 • مشهد- ایرنا- کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی گفت: میانگین دمای هوا در مناطق مختلف این استان طی هفته جاری به تدریج کاهش می یابد. آیدا فاروقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کاهش دمای روزانه و شبانه در استان خراسان رضوی از فردا آغاز شده و در طول هفته جاری بین سه تا پنج درجه سلسیوس کاهش می یابد.وی بیشینه دمای امروز مشهد را 29 درجه سلسیوس عنوان کرد و گفت: بیشینه دمای هوا برای روزهای یکشنبه و دوشنبه به ترتیب 29 و 28 درجه سلسیوس و کمینه دما در این مدت 13 و 14 درجه سلسیوس پیش بینی شده است.وی اظهار کرد: از روز دوشنبه این هفته با افزایش ابر و کاهش دما، بارش های پراکنده به ویژه در نیمه شمالی استان روی خواهد داد.کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی افزود: وزش باد به نسبت شدید تا شدید در مناطق بادخیز به ویژه در نیمه شرقی و جنوبی استان برای روزهای آتی پیش بینی می شود. وی گفت: قوچان با دمای 6 درجه سلسیوس و سرخس با دمای 34 درجه سلسیوس به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای خراسان رضوی در 24 ساعت گذشته بوده اند.3027 / 6053 خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم
 • تعداد دانشجویان مشمول وام ازدواج افزایش می یابد
 • پرداخت وام ازدواج علاوه بر دانشجویان روزانه به دانشجویان نوبت دوم، فرزندان شهید و جانبازان بالای ۵۰ درصد و آزادگان که حین تحصیل تاهل اختیار کنند بلامانع است. به گزارش خبرنگار مهر، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بخشنامه‌ای به روسا و معاون دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور تقویم زمانی پرداخت تسهیلات رفاهی در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ را اعلام کرد. بر اساس این بخشنامه، وام ویژه دکتری (تحصیلی، ضروری) صرفاً به دانشجویان دوره دکتری روزانه، غیرشاغل و غیربورسیه دانشگاه های دولتی اعطا می شود. وام عتبات به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی (به جز دانشگاه آزاد اسلامی) پرداخت می شود و برای دانشجویان مجرد مبلغ ۱۰ میلیون ریال و دانشجویان متأهل ۱۵ میلیون ریال تعیین شده است. پرداخت وام ازدواج علاوه بر دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی به دانشجویان نوبت دوم فرزندان شهید و جانبازان بالای ۵۰ درصد و آزادگان دانشگاه های دولتی که در حین تحصیل تأهل اختیار کنند، بلامانع است. دانشجویان متأهل مقطع کارشناسی در صورت کسب معدل کل حداقل ۱۶ و دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی در صورت کسب معدل کل حداقل ۱۷.۵ تا سقف ۱.۵ برابر سقف مصوب، از وام ودیعه مسکن متأهلی بهره مند می شوند. پرداخت وام ودیعه مسکن به دانشجویانی که در نیمسال اول قبل از تقاضای وام، مشروط بوده اند، امکانپذیر نخواهد بود. با توجه به تجمیع وام های دانشجویی از سال گذشته، ارسال حداکثر سه لیست برای هر یک از وام ها مجاز است. اولویت انتخاب و ثبت تقاضای وام با دانشجویانی است که در پورتال دانشجویی ثبت نام کرده اند. تأیید و ارسال لیست وام های نیمه متمرکز (ضروری، ودیعه مسکن، استعداد درخشان و حج و عتبات) از روز ۲۰ تا انتهای همان ماه طی یک لیست امکانپذیر خواهد بود. تأکید می شود با عنایت به مأموریت های صندوق رفاه...
 • نمایشگاه در مسیر دلدادگی در بندرعباس گشایش می یابد
 • عکاس خبری و مستند سازی اجتماعی هرمزگان از گشایش نمایشگاه عکس در مسیر دلدادگی اش با موضوع از شلمچه تا کربلا از دوم تاپنجم مهرماه در فرهنگسرای طوبی گالری کورش گرمساری خبرداد. عبدالرضا شیبانی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: نمایشگاه عکس در مسیر دلدادگی با موضوع از شلمچه تا کربلا با درک اهمیت بازتاب این حرکت عظیم بخشی از شور و شعف پیاده روی اربعین در مسیری به طول 500 کیلومتر را به تصویر کشیده‌ام.وی در خصوص ویژگی‌های این نمایشگاه بیان داشت: راهپیمایی بزرگ ایام اربعین در کشور عراق، گردهمایی بی همتایی از محبّان اهل بیت علیه اسلام است که با توجه به انواع هجمه‌های صهیونیسم بین المللی و به تبعآن وقوع فجایع عمیق انسانی در قالب توطئه اسلام هراسی، چهره‌ای حقیقی از اسلام اصیل و ناب محمدی و ارادت انسان‌های حق جو به سیره و اندیشه‌های پیشوایان دینی را متجلی ساخته، لذا حضور علمای شیعه و سنی در این گردهمایی عظیم نشان از وحدت آفرین بودن بزرگترینگردهمایی خودجوش جهان در قالب پیاده روی اربعین است.عضو انجمن عکاسان شهرستان پارسیان ادامه داد: بنده با درک اهمیت بازتاب این حرکت عظیم بخشی از شور و شعف پیاده روی اربعین در مسیری به طول 500 کیلومتر را به تصویر کشیده‌ام.شیبانی گفت: این مسیر که از شلمچه در ایران آغاز می‌شود پس از گذشتن از شهرهای بصره، گرمت علی، قرنه، چبایش، ناصریه، دیوانیه، نجف اشرف به کربلا می‌رسد.وی با بیان اینکه انتقال زوّار به‌وسیله قایق از بصره تا گرمت علی، وجود زیستگاه عشایر چبایش به طول قریب به 70 کیلومتر در مسیری که دوطرف آن آب است و نیزار این مسیر را منحصر کرده است، عنوان کرد:موکب‌ها از شلمچه آغاز و پس از بصره بر تراکم آنها افزوده شده به گونه‌ای که تمام نیازمندی‌های زائران پیاده اربعین برآورده می‌شود.به گفته این مستندساز اجتماعی، وجود مردمی مهربان و میهمان...
 • تولید آب معدنی در چهارمحال و بختیاری توسعه می یابد
 • شهرکرد- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: تولید آب معدنی بسته بندی شده در چهارمحال و بختیاری توسعه می یابد. نعیم امامی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه تولید آب معدنی بسته بندی شده در چهارمحال و بختیاری توسعه می یابد، اظهار داشت: با افتتاح کامل شهرک صنعتی تولید آب معدنی، چهارمحال و بختیاری به یکی از قطب های تولید آب معدنی کشور تبدیل می شود. وی عنوان کرد: وجود چشمه های معدنی در چهارمحال و بختیاتری از ظرفیت های این استان است که باید از این ظرفیت در مسیر توسعه استان بهره برد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری ادامه داد: ۲۲ طرح تولید آب معدنی در این استان مجوز دریافت کرده اند. وی اظهار داشت: ۷۷۹ میلیون لیتر آب معدنی در چهارمحال و بختیاری سالانه تولید می شود.
 • همکاری های نظامی کره جنوبی و آمریکا افزایش می یابد
 • کاخ سفید با انتشار بیانیه ای از توافق افزایش سطح همکاری های نظامی کره جنوبی و آمریکا در جریان دیدار روسای جمهور دو کشور با یکدیگر خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کاخ سفید از توافق روسای جمهور آمریکا و کره جنوبی بر سر افزایش همکاری های نظامی با یکدیگر خبر داد. بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» و «مون جائه» در پی افزایش تنش های میان دو کره، بر افزایش همکاری های دفاعی با یکدیگر به توافق رسیده اند. به گفته کاخ سفید دو کشور توافق کرده اند تا همکاری های نظامی خود را به ویژه تقویت جنگ افزارهای کره جنوبی و تجهیز این کشور به جنگ افزارهای پیشرفته آمریکایی با یکدیگر به توافق رسیده اند. همچنین بر اساس این توافق، کره جنوبی به آمریکا اجازه داده تا پایگاه های بیشتری در اطراف خاک این کشور تاسیس کند. لازم به ذکر است «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین روز گذشته ضمن هشدار دادن در خصوص خطرناک شدن روند افزایش تنش ها در شبه جزیره کره، واشنگتن را دلیل وخیم تر شدن وضعیت میان پیونگ یانگ و سئول دانسته بود.
 • امر به معروف با بازسازی فرهنگ جامعه تحقق می یابد
 • قروه- دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان راه موفقیت در جنگ نرم را بازسازی فرهنگ جامعه و فراگیر کردن آن در کنار حفظ زندگی ایرانی و اسلامی دانست. به گزارش خبرنگار مهر، محمود الله مرادی بعد از ظهر امروز شنبه در همایش بزرگداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان قروه با اشاره به هفته دفاع مقدس و شکست دشمنان در جنگ سخت، اظهار داشت: امروزه در جنگ نرمی که دشمن به راه انداخته و از هر طریقی وارد عمل می شود متأسفانه هنوز برای دفاع پدافند مناسبی نداریم. به گفته وی اگر بخواهیم در جنگ نرم موفق شویم و پیروز باید فرهنگ را پله به پله بالا برویم و به قولی کلنگ را با فرهنگ بر زمین بزنیم و این مهم باید در اولویت قرار گیرد. الله مرادی با بیان اینکه سبک زندگی ایرانی و اسلامی در حال نابود شدن است، افزود: برای حفظ این زندگی ایرانی و اسلامی باید فرهنگ را بازسازی و تقویت کرده و به نوعی کار شود که فرهنگ عقب رفته را به جای خود برگردانیم. وی بر تلاش برای همه گیر کردن امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد و نقش روحانیون در این حوزه را بسیار مهم دانست و گفت: بهره برداری از تمامی ظرفیت ها یکی از نیازهای ضروری است.
 • روابط علمی و دانشگاهی در حوزه فضایی توسعه می یابد
 • رئیس مرکز ملی فضایی ایران، گفت: روابط علمی و دانشگاهی ایران و کشورهای پیشرفته با هدف ارتقا سطح علمی در حوزه فضایی توسعه می‌یابد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی در خصوص توسعه روابط فضایی ایران با دیگر کشورها، بیان کرد: در حوزه روابط بین المللی اولویت هایی تعیین کرده ایم که تامین ماهواره سنجش از دور پیش از ساخت و بهره برداری ماهواره های بومی یکی از این اولویت های تعیین شده است. وی افزود: تامین ماهواره سنجش از دور پیش از ساخت و بهره برداری ماهواره های بومی و توسعه خدمات موقعیت یابی با سامانه های جهانی از دیگر اولویت های تعیین شده است. به گفته منطقی، برای تحقق این اهداف با کشورهای پیشرفته در حوزه طراحی و ساخت ماهواره، مناسبات علمی و فناوری ارتباطاتی برقرار شده که در حین تامین ماهواره های مورد نیاز ، انتقال فناوری های لازم نیز صورت گیرد.
 • اعتبارات نوسازی مدارس گنبدکاووس باید افزایش یابد
 • فرماندار ویژه گنبدکاووس با اشاره به اینکه باید مدارس زیادی باید در شهرستان احداث و نوسازی شود، گفت: آموزش و پرورش حوزه گسترده و مشکلات زیادی دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از گنبدکاووس, عبدالقدیر کریمی, ظهر امروز در دیدار با کارکنان و کارشناسان حوزه آموزش و پرورش اظهار داشت: مدارس زیادی باید در حوزه شهرستان گنبدکاووس احداث و نوسازی شود و ما نیز به نوبه خود باید این حوزه را حمایت کنیم.معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس افزود: شهرستان گنبدکاوس بیشترین و بزرگترین مساعدت را از محل اعتبارات تملک و دارایی به آموزش و پرورش کرده است و شاید این میزان جوابگوی مشکلات این حوزه نباشد اما بضاعت شهرستان در همین حد است.کریمی تصریح کرد: ما آمادگی کامل داریم تا در راستای اولویت‌های مهم آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده کمک و مساعدت کنیم.فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس تاکید کرد: در آموزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس, هماهنگی‌های خوبی وجود دارد و همکاران آموزش و پرورش با عشق و علاقه در جهت ارتقاء تعلیم و تربیت قدم برمی‌دارند و حاشیه‌ای وجود ندارد.کریمی اظهار کرد:با توجه به هماهنگی بین مدیران و علمای اهل سنت و شیعه سبب شده تا شرایطی برای اجرای فعالیت‌های شایسته و مطلوب در شهرستان فراهم شود.انتهای پیام/ R41471/P1377/S6,70/CT11
 • تسهیلات ویژه برای توسعه حمل و نقل عمومی در اصفهان اختصاص یابد
 • نایب رئیس شورای شهر اصفهان گفت: ایجاد تسهیلات ویژه برای توسعه حمل و نقل عمومی سبب ترغیب همشهریان به استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی می‌شود که باید در اصفهان مورد توجه قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از پویش مردمی ترافیک شهر اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی با اشاره به راهکارهای پیشنهادی در جهت ترویج فرهنگ ترافیک در استان اصفهان اظهار داشت: بهترین راهکار برای توسعه فرهنگ ترافیک در کلانشهر اصفهان متوسل شدن به آموزش است، به گونه‌ای که هرچه سطح آموزش را افزایش دهیم در تمام عرصه‌ها به خصوص فرهنگ ترافیک می‌توانیم موثر و مفید باشیم. در این راستا ایجاد تسهیلات ویژه برای توسعه حمل و نقل عمومی نظیر گرمایش و سرمایش آنها نیز سبب ترغیب همشهریان به استفاده از وسایل‌نقلیه عمومی می‌شود که باید در اصفهان مورد توجه قرار گیرد.وی افزود: پناه بردن به حمل و نقل عمومی تنها راه عبور از ترافیک سنگین شهر به شمار می‌رود، لازم است فرصت استفاده از حمل و نقل عمومی پاک و سریع را برای شهروندان ایجاد کنیم تا بدین وسیله عموم مردم بتوانند در زمان لازم و بدون اتلاف وقت با وسائل حمل و نقل عمومی سفر کنند.رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اصفهان پیرامون تأمین نیازهای مردم تصریح کرد: در گام نخست باید امکانات لازم برای مردم فراهم شود تا بدین وسیله بتوانیم در جهت استفاده مردم از سیستم حمل و نقل عمومی انتظارهایی داشته باشیم. در این راستا بر ماست که زیرساخت‌های لازم و حمل و نقل‌های مورد نیاز مردم در حالت‌های مختلف را تعبیه و فراهم کنیم، این در حالی است که اقدامات اخیری که صورت گرفته بسیار مفید و تاثیرگذار بوده است.وی ادامه داد: پلیس راهور در همراهی خود با معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان و اداره کل آموزش و پرورش توانسته است تأثیر خوبی بر دانش‌آموزان داشته باشد، به...
 • تعداد واحدهای پذیرنده کارورز در استان سمنان افزایش یابد
 • سمنان - استاندار سمنان با تاکید بر اینکه برای کاهش نرخ بیکاری باید تعداد واحدهای پذیرنده کارورز در استان افزایش یابد، گفت: فارغ التحصلان دانشگاهی به سوی مهارت آموزی حرکت کنند. به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا خباز پیش از ظهر شنبه در ششمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری سمنان با بیان اینکه طرح کاروزی به اشتغال فارغ التحصیلان بی کار کمک می کندف ابراز داشت:طرح کاروزی در سال جاری همزمان با سراسر کشور کلید خورد و طی آن فارغ التحصیلان دانشگاهی به شرط آنکه قبلا سابقه کار نداشته و از فارغ التحصیلی آن ها بیش از چهار سال نگذشته باشد، شاغل می شوند. وی ضمن بیان اینکه با شروع دانشگاه ها امیدواریم آمار کاروزان بهبود پیداکند، افزود: باید از طرز تفکر پشت میز نشینی و استخدام در ادارت به سمت مهارت آموزی حرکت کنیم و هر چه در این زمینه کار بیشتری صورت گیرد از میزان فارغ التحصیلان بیکار کاسته خواهد شد. استاندار سمنان یکی از دلایل عدم پذیرش مشاغل مختلف از سوی خانواده ها را عدم توجیه آنها درخصوص انواع مشاغل دولتی، نیمه دولتی، خصوصی عنوان کرد و ابراز داشت: برای ایجاد اطمینان قلبی باید یک مجموعه نظارتی ایجاد کنیم تا اطلاعات و داده های دستگاه ها رصد شوند. خباز در ادامه تصریح کرد: تعداد ثبت نام کنندگان در طرح کاروزی کم استکه باید واحد های پذیرنده کارورز به افزایش ۱۰ برابری تا پایان سال برسند لذا باید در توجیه واحدهای صنعتی و لزوم همکاری آن ها برای طرح کارورزی همکاری و مساعدت بیشتری صورت گیرد. وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود در سال جاری بیش از ۱۱ هزار شغل جدید در استان سمنان ایجاد شود، افزود: فرصتها به سرعت میگذرند و سازمانهایی که هنوز نتوانسته اند خود را با دیگر دستگاه ها وفق...
 • سرانه های سخت افزاری و زیربنایی مدارس در البرز باید افزایش یابد
 • به گزارش خبرگزاری برنا ، محمدعلی نجفی روز شنبه در مراسم بازگشایی متمرکز مدارس استان البرز ضمن خیرمقدم به حضور معلمان و دانش آموزان افزود: البته خیرین تلاش های ویژه ای داشته اند ولی نیاز است در این بخش نیز اهتمام جدی تری صورت گیرد. وی ادامه داد: باید جایگاه آموزشی استان را بسنجیم و در سال آینده شاخص ها را ارتقا داده و به صورت مرتب ارزیابی ماهانه و سالانه صورت گیرد. وی گفت: باید همواره به خاطر داشته باشیم که هدف از تحصیل چیست، چراکه اگر خواهان جامعه ایده آل و تغییر هستیم باید از خود شروع کنیم، ساختن جامعه روشن در گرو آغاز تغییر از خود است. نجفی افزود: داشتن روحیه نقادی و تفکر به جای سعی در نمره گرفتن صرف، باید مد نظر باشد، خودباوری و عزت نفس کلید هر موفقیت است و دانش آموز باید عزت نفس داشته باشد، همچنین تکیه بر نقاط قوت حائز اهمیت است. وی خاطرنشان کرد: معلمان بدانند که سال های تحصیلی دوران حساسی برای دانش آموز است و رفتار و برخورد اولیای مدرسه نقش مهمی در پرورش شخصیت دانش آموزان دارد. استاندار البرز ادامه داد: آغاز فصل رویش جوانه های امید و گشوده شدن درب گلستان ها همراه با شور، شوق و امید در دانش آموزان و همچنین تقارن این روز با آغازین روزهای محرم را گرامی می داریم. وی گفت: موفقیت های فرزندان استان البرز در بخش های مختلف حاصل تلاش هایی مدیریتی و خود دانش آموزان است . نجفی خاطرنشان کرد: شورای آموزش و پرورش استان بسیار حائز اهمیت است چراکه بحث هایی مربوط به مسائل حیاتی آموزش و پرورش و به خصوص ساخت مدارس را خواهیم داشت از این رو در اسرع وقت با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس و وزیر آموزش و پرورش درصدد رفع مشکلات کمبود مدارس برخواهیم آمد.
 • اخلاق و معنویت بین نسل جوان ارتقا یابد/معلم پرچمدار تعلیم و تربیت
 • خرم آباد - نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بر ضرورت ارتقای اخلاق و معنویت در بین دانش آموزان و نسل جوان جامعه تاکید کرد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد میرعمادی صبح شنبه در مراسم بازگشایی مدارس لرستان در مرکز استان در سخنانی با بیان اینکه آغاز سال تحصیل برای دوستداران علم و دانش یک روز ماندگار و اثر بخش است اظهار داشت: به تعبیر زیبای امام(ره) و مقام معظم رهبری مدرسه سنگر علم و دانش است. معلمان و دانش آموزان پرچمدار پیشرفت و رشد جامعه هستند وی با بیان اینک جبهه نیز سنگر معرفت و مقاومت است گفت: سلاح مدرسه قلم و مرکب سیاه و سلاح سنگر جبهه «الله اکبر» و مرکب سرخ است. نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه حاضرین در این دو سنگر معلمان و شاگردانی هستند که پیرو مکتب امام حسین(ع) هستند عنوان کرد: بدون تردید رشد و پیشرفت هر جامعه ای مدیون علم و دانش است و فتح قله های پیشرفت در سایه فراگیری علم و دانش و بالابردن سطح آگاهی و معرفت است. آیت الله سید احمد میرعمادی با تاکید بر اینکه پیشرفت و توسعه در داشتن نظام تعلیم و تربیت صحیح و سالم است ادام داد: در این راستا مدرسه نقطه آغاز پیشرفت جامعه بوده و معلمان و دانش آموزان پرچمدار پیشرفت و رشد جامعه هستند. وی با تاکید بر اینکه معلمان در شکل گیری شخصیت دانش آموزان و همچنین زمینه سازی برای پیشرفت جامعه نقش اساسی دارند تصریح کرد: بالاترین حق در اسلام بعد از حق خداوند، حق معلم بر دانش آموز و همچنین حق دانش آموز بر معلم است. نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر ضرورت احترام از سوی دانش آموزان به معلمان گفت: دانش آموزان...
 • حمایت ها از مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در گرگان افزایش می یابد
 • سرپرست شهرداری گرگان گفت: طرح‌های حمایتی و کمک‌ها به مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در شهرداری گرگان افزایش می‌یابد. به گزارش خبرگزاری تسنیم در گرگان، مهدی باقری ظهر امروز در جلسه شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان گلستان اظهار داشت: براساس مصوبه شورای شهر گرگان پروانه ساختمان برای مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به صورت رایگان انجام می‌شود.وی تصریح کرد: براساس مصوبه شوا این ردیف بودجه اعتباری دیده شده و امید داریم در دیگر شهرداری‌های استان گلستان این گونه حمایت‌ها اتفاق بیفتد. مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با ارائه معرفی‌نامه در پروانه ساختمانی می‌توانند از این تخفیف شهرداری برخوردار شوند و همچنین بین 20 تا 40 درصد معافیت برای تخلف در ساخت اضافه بنا مددجویان در نظر گرفته شده است.باقری گفت: برای سال 1397 نیز در نظر داریم این حمایت‌ها را افزایش دهیم و افراد بیشتری را از این طریق کمک کنیم.امید داریم در سال آینده موسساتی خیریه که در این مسیر فعالیت می‌کنند تحت پوشش قرار دهیم.سرپرست شهرداری گرگان به حمایت‌های مالی از مددجویان اشاره کرد و تاکید کرد: افرادی که از بهزیستی نامه بیاورند برای تدفین اموات در امام زاده عبد الله گرگان به صورت رایگان اقدام می‌کنیم و امید داریم این‌گونه خدمات دیگر شهرداری های استان نیز دیده شود.حجت‌الاسلام سهراب سهرابی مدیر‌کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان هم در این جلسه اظهار داشت: به صورت مقطعی به دیدار خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می‌رویم و از این افراد با کمک‌های مالی حمایت انجام می‌دهیم.هر شهرستان یک برنامه برای مددجویان به صورت متمرکز در ماه محرم داشته باشند هزینه آن را پرداخت خواهیم کرد.عبدالرضا چراغلی، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان هم در این جلسه اظهار داشت: با توجه به مشارکت مردمی و سازمان مردم نهاد یک حرکت استراتژیک است که بخشی از آن باید در این جلسه برنامه‌ریزی شود.اگر تخلفاتی در...
 • ناوگان اورژانس راتوسعه می دهیم/زمان رسیدن به حوادث باید کاهش یابد
 • وزیر بهداشت با بیان اینکه در دولت دوازدهم ناوگان زمینی و هوایی را تجهیز و توسعه می دهیم، گفت: زمان رسیدن به صحنه بیشترین اهمیت را دارد و باید از هشت دقیقه کمتر شود.   به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن قاضی زاده هاشمی در همایش سالروز چهل و دومین تاسیس اورژانس کشور اظهار کرد: در اینکه اورژانس کشور خدمات زیادی داشته و دارد، تردیدی نیست.اورژانسسازمانی است با مسئولیت بسیار سنگین وفعالیت های خیلی خوبی در این سازمان انجام شده و جا دارد که از مسئولین مربوطه در چهار سال گذشته تشکر کنم. وی ادامه داد: بیش از ۱۲۰ مرکز اورژانس را تجهیز کردیم و راه اندازی اورژانس هوایی از جمله کارهای اورژانس بود ولی خلاصهآنها باید رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد. وزیر بهداشت تاکید کرد: اورژانس در سال بیش از ۶۰ هزار ماموریت را انجام می دهد ولی می بایست زمان حضورمان در جاده ها به حداقل برسد. وی اضافه کرد: در دولت دوازدهم ناوگان زمینی و هوایی را تجهیز و توسعه می دهیم. کسانی که تلفن اورژانس کشور را جواب می دهند بیشترین آرامش را میتوانند به مردم بدهند و خیلی مهم است که در اولین تماس بتوانند ضمن ارامش به فرد اطلاعات لازم را در اختیارش بگذارد. همچنین بعد از آن زمان رسیدن بیشترین اهمیت را دارد و باید از هشت دقیقه نیز کمتر شود. قاضی زاده هاشمی گفت: کسی که به بالین بیمار یا مصدوم میرود باید اطلاعات کافی را داشته باشد وبارها تاکید کرده ام که آموزش ها مداوم باشد و سلسله مراتب رعایت شود. این بخش باید در این دوره بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. دانش و مهارت پرسنل اورژانس بسیار مهم و حائز اهمیت است. وی افزود: ما امروز جمع شده ایم که با مردم ایران تجدید عهد کنیم که از جان‌شان مراقبت کنیم. اگر فردی با شماره ۱۱۵ تماس...
 • دمای هوای استان کرمانشاه کاهش می یابد/افزایش مجدد از اواسط هفته
 • کرمانشاه- مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه، از کاهش دمای هوا در استان طی هفته پیش‌رو خبر داد و گفت: مجددا از روز سه‌شنبه دما افزایش خواهد یافت. محمد خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص آخرین پیش بینی صورت گرفته از وضعیت جوی استان کرمانشاه گفت: براساس آخرین تحلیل از داده های هواشناسی، هوای استان امروز صاف تا کمی ابری در بعضی ساعات همراه با وزش باد بویژه در نواحی مرزی با غبار رقیق پیش بینی می شود وی افزود: از فردا تا پایان هفته، به دلیل استقرار شرایط پایدار در جو منطقه، به استثنای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (بویژه نواحی شمالی استان) که در بعضی ساعات وزش باد قابل توجه خواهد بود، پدیده مهم دیگری برای جو استان پیش بینی نمی شود. مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه از کاهش دمای هوای استان خبر داد و گفت: دمای هوای شبانه که تا روز دوشنبه به طور نسبی کاهش می یابد، از روز سه شنبه تا پایان هفته به آرامی افزایش خواهد یافت.
 • مدیرکل امور مالیاتی یزد:فرهنگ پرداخت مالیات باید درجامعه ارتقا یابد
 • یزد – ایرنا – مدیرکل امور مالیاتی استان یزد گفت: فرهنگ پرداخت مالیات با همکاری همگان و اطلاع رسانی به موقع و دقیق باید در جامعه و بین مردم روز به روز ارتقا یابد. به گزارش خبرنگار ایرنا ، منوچهر اسدی روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس امور مالیاتی مهریز افزود: ارتقا فرهنگ مالیاتی در جامعه از مسائل مهم است و باید فرهنگ سازی و آگاه بخشی برای تحقق بیشتر آن تلاش کرد.وی ادامه داد: تاکنون برای ارتقای فرهنگ مالیاتی کارهای بسیار خوبی انجام گرفته و قطعا همچنان باید با اطلاع رسانی و فعالیت های فرهنگی در راستای رسیدن به اهداف و وظایف محوله اقدام کرد.همچنین فرماندار مهریز گفت: فرهنگ پرداخت مالیات باید با فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی به موقع در جامعه ارتقا یابد و آحاد مردم در جریان فعالیت های مالیاتی قرار گیرند.سید محمد رستگاری افزود: اخذ مالیات موجب توسعه و آبادانی می شود و همکاری مودیان در پرداخت آن موجب رفاه همگان و پیشرفت منطقه است.در این جلسه ضمن قدردانی از محمد رضا عابدی به جای وی علی ابویی به عنوان رئیس امور مالیاتی مهریز معرفی شد.مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری شهر یزد قرار دارد.7536/ 6197 خبرنگار: کاظم سبحان زاده**انتشار: فلاح
 • برنامه های آموزش و پرورش در بخش ترویج خلاقیت دانش آموزان در استان مرکزی افزایش می یابد
 • معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان مرکزی با بیان اینکه برنامه‌های آموزش و پرورش در بخش ترویج خلاقیت دانش‌آموزان در استان مرکزی افزایش می‌یابد گفت: آموزش و پرورش استان مرکزی به دنبال تربیت دانش‌آموز پرسش‌گر است. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه،علی شیرخانی ظهر امروز در مراسم زنگ مقاومت که با حضور مسئولان در دبیرستان دخترانه مریم جراحی زاده ساوه برگزار شد اظهار داشت: شما دانش آموزان به عنوان پرچم‌داران خط مقدم تعلیم و تربیت باید با تأسی از سیره اهل‌ بیت(ع) و سیدالشهدا(ع) بتوانند در کنار فراگیری علم به نور حقیقت و کمال معنوی دست پیدا کنید.وی افزود: شما دانش‌آموزان برای اینکه اسیر جهل و بازی‌های سیاسی نشوید و مجبور نباشید ایدلوژی هر شخصی را بپذیرید در راستای دستیابی به نور دانایی تلاش کنید.معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: خوشبخت‌ترین انسان‌ها کسانی هستند که انتخاب درست داشته باشندو این انتخاب درست با ارتقاء بیشتر در کمال و داناییو علم میسر می‌شودو شما در این مسیر مهم قرار دارید ولی ممکن است برای رسیدن به این مهم با موانعی از جملهفضای مجازیمواجهو دیگر برنامه ‌ای دشمن مواجه شوید و لازمه عبور از این موانع صراط مستقیم است.شیرخانی بر اهمیت توجه به بخش آموزش و پرورش در کشور گفت: راه توسعه و پیشرفت آینده کشور در گرو توسعه آموزش و پرورش است بنابراین چنانچه همه کشورهای توسعه یافته نیز سیر حرکتی خود را در مسیر توسعه در همه حوزه‌ها از مدرسه شروع کرده است.وی افزود: در امر آموزشمهمترین موضوع در علم‌اندوزی دانش‌آموزان، پرسش‌گری آنها است و دانش‌آموز باید در کسب علم پرسش‌گر باشد زیرا این امر قدرت، توان و خلاقیت و پویایی را به همراه خواهد داشت.معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان مرکزی بیان کرد: امروز عصر خلاقیت و نوآوری است و مجموعه آموزش و پرورش استان مرکزی بر این مهم تاکید دارد...