فرصت مطالعاتی ماموریتی است که به اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها داده می‌شود تا در یک دوره معین در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورهای دیگر و حتی مراکز برجسته داخلی به انجام مطالعه و پژوهش درباره یک موضوع خاص بپردازند... به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، فرصت مطالعاتی نیز مانند سایر ماموریت‌های اعضای هیات‌علمی دارای قوانین خاص خود است و از آنجا که بسیاری از داوطلبان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی در جریان این قوانین نبودند، تصمیم گرفتیم طی گزارشی به این مهم بپردازیم.

اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای فرد متقاضی استفاده از دوره فرصت مطالعاتی شرایطی را در نظر گرفته است که اعضای هیات‌علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی با مرتبه استادیاری و بالاتر می‌توانند حداکثر به مدت 9 ماه از فرصت مطالعاتی استفاده کنند و امکان تمدید این مهلت تا سه ماه هم وجود دارد، اولین قانون آن به شمار می‌رود.

اعضای هیات‌علمی رشته‌های هنر در مرتبه مربی با حداقل پایه 10 می‌توانند به شرط دایر نبودن دوره دکتری تخصصی در آن رشته از این فرصت مطالعاتی استفاده کنند. اعضای هیات‌علمی پیمانی به شرط داشتن حداقل سه سال سابقه همکاری و اعتبارات تحقیقاتی خارج از کشور با پرداخت حق بیمه خود به واحد دانشگاهی امکان استفاده یک‌ساله از فرصت مطالعاتی بدون دریافت حقوق و مزایا را دارند. این قانون نیز یکی دیگر از قوانین دانشگاه آزاد اسلامی درباره استفاده از فرصت مطالعاتی است.

درباره دانشجویان بورسیه دکتری تخصصی نیز آن دسته از دانشجویانی که امتحان جامع را گذرانده و حداقل یک‌سال از تصویب موضوع رساله دکتری آنها گذشته باشد، می‌توانند به فرصت مطالعاتی بروند. البته این زمان در صورت نیاز حداکثر تا سه ماه دیگر با هزینه شخصی دانشجوی مشروط به ارائه یک مقاله WoS قابل تمدید است. همچنین دانشجویان غیربورسیه نیز که امتحان جامع را گذرانده و حداقل یک‌سال از تصویب موضوع رساله‌شان گذشته باشد، می‌توانند با هزینه شخصی از فرصت مطالعاتی خارج از کشور به مدت 6 ماه استفاده کنند. در صورت نیاز این مدت حداکثر تا سه ماه دیگر مشروط به ارائه یک مقاله WoS قابل تمدید است.

برای دانشجویان دکتری تخصصی پژوهش‌محور، ارائه دو گزارش 6 ماهه از پیشرفت طرح پژوهشی که به تایید کمیته راهبری مربوط رسیده باشد به منزله قبولی در امتحان جامع است.

البته استفاده از فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری تخصصی (بورسیه و غیربورسیه) مشروط به موافقت و تایید استاد راهنما و گروه آموزشی مربوط و شورای پژوهش و فناوری واحد دانشگاهی و تصویب سایر مراجع ذی‌ربط است. همچنین موضوع فرصت مطالعاتی باید با موضوع رساله دکتری دانشجو مرتبط باشد.

یکی دیگر از مسائل اصلی در بحث فرصت مطالعاتی تسهیلات ارائه‌شده به متقاضیان است که دانشجویان دکتری تخصصی غیربورسیه برای استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور از تسهیلات وام صندوق رفاهی دانشجویی تا سقف 200 میلیون ریال (مازاد بر تسهیلات عادی) بهره‌مند می‌شوند.

همچنین اعضای هیات‌علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی برای استفاده از فرصت مطالعاتی داخل یا خارج از کشور باید حداقل چهار سال سابقه خدمت و پنج سال فاصله سنواتی بین دو فرصت مطالعاتی با رعایت سقف 20 درصد از کل اعضای هیات‌علمی استادیار به بالای واحدهای دانشگاهی در همان سال و چاپ حداقل یک مقاله در مجله‌های معتبر با نمایه (WoS) یا دو مقاله با نمایه علمی پژوهشی مورد تایید وزارتین یا ثبت یک اختراع بین‌المللی یا اتمام یک طرح پژوهشی برون‌دانشگاهی با حداقل 500 میلیون ریال به‌عنوان مجری را داشته باشند.

یکی دیگر از مسائلی که قوانین برای آن تدابیری را اندیشیده، بحث نیمه‌تمام ماندن فرصت مطالعاتی است؛ یعنی در صورت قطع استفاده از فرصت مطالعاتی به دلایلی مانند بیماری و وقوع حوادث غیرمترقبه یا انصراف از انجام فرصت مطالعاتی کلیه وجوه پرداختی باید بازگشت داده شود و همچنین اگر عضو هیات‌علمی به دلیل نگرفتن روادید از کشور ثالث بازگردد، با توجه به شرایط و مدتی که در خارج از کشور بوده، هزینه‌های انجام‌شده در قبال ارائه اسناد مثبته به وی پرداخت خواهد شد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

کلیدواژه: استفاده از فرصت مطالعاتی | فرصت مطالعاتی | دانشجویان دکتری | اعضای هیات علمی | خارج از کشور | دکتری تخصصی

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۲۹۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • مدرسه از آنچه است تا آنچه باید باشد
 • سال تحصیلی جدید از امروز با شور و تکاپوی ۱۳ میلیون دانش آموز و حدود یک میلیون فرهنگی در ۱۰۵ هزار مدرسه کشور آغاز می شود. به گزارش مشرق، «سید صادق غفوریان» در یادداشت روزنامه «خراسان» نوشت: سال تحصیلی جدید از امروز با شور و تکاپوی ۱۳ میلیون دانش آموز و حدود یک میلیون فرهنگی در ۱۰۵ هزار مدرسه کشور آغاز می شود. کم و بیش تمامی ما اولین روز حضورمان در مدرسه را به یاد داریم، اگرچه روز اول مدارس، حالا با شور، هیجان و طمطراق متفاوتی نسبت به گذشته و حداقل نسبت به دهه ۶۰ برگزار می شود، اما صفا و سادگی آن سال ها را حقیقتا نمی توان از یاد برد؛ میز و صندلی های چوبی که گاهی هنوز آهنگ قیژ و قیژشان توی گوشمان می پیچد، شأن و جایگاه مهمی که «معلم»ها برایمان داشتند و شعارها و فضای جنگ و جبهه ای که به واسطه جنگ تحمیلی در کشور و بالطبع در مدارس حاکم بود، همه خاطرات خوبی است که نسل ما آن را فراموش نمی کند. حالا اما فضا به گونه دیگری است؛ والدین انگار به تحصیل فرزندانشان و کم وکیف معلم و مدرسه بیشتر اهمیت می دهند. برخی از آن ها می خواهند تجربه ناکامی تحصیلی خودشان گریبانگیر فرزندانشان نشود؛ امروز حتی برخی والدین درباره شکل و ظاهر «معلم» هم نظر می دهند و اگر حرفشان برسد در انتخاب معلم فرزندشان اعمال سلیقه می کنند. مسئولان مدرسه و معلم نیز شرایط سخت تری را نسبت به گذشته تجربه می کنند؛ سطح تحصیلات والدین در مقایسه با سال های قبل افزایش یافته و مدرسه به نوعی در سیبل نظارت والدین قرار گرفته است. با این حال، زنگ آغاز سال تحصیلی ۹۷-۹۶ از امروز در حالی به صدا درمی آید که وزارت آموزش و پرورش با چالش های متعدد بودجه ای، معوقات فرهنگیان و دیگر...
 • چیزهایی که والدین باید اول مهر بدانند
 • در آستانه بازگشایی مدارسقرار داریم وبوی ماه مهربه مشام دانش آموزان و والدین آن ها رسیده است. این روزها کتاب های درسی توسط والدین برای فرزندان دلبندشان تهیه شده است و لوازم تحریر متناسب با سن و پایه ونیاز آن ها درون کوله های تمیز و یا نو قرار گرفته است.اما آیا برای شروع یک سال تحصیلی مقدمه ی دیگری را نباید فراهم کرد؟ همه ما خاطراتروزهای اول مدرسه‌مان، به ویژه اولین سال مدرسه‌ای شدنمانرا به یاد داریم؛ اینکه چگونه صبح اول مهر از خواب بیدار شدیم، صبحانه خوردیم، لباس‌های نو پوشیدیم و دست در دست بزرگ‌ترهایمان به مدرسه رفتیم. بعضی‌هامان عاشق مدرسه بودیم و بعضی‌هامان با اشک به مدرسه پا گذاشتیم چون طاقت جدایی از پدر و مادرمان را نداشتیم. هنوز هم تعداد زیادی از دانش‌آموزان، روز اول مدرسه را با گریه و ترس از تنهایی آغاز می‌کنند اما واقعا چطور می‌توانیم کودکمان را برای ورود به مدرسه آماده کنیم؟ خانواده اولین بستر و عامل رشد و پرورش قوای مختلف کودک به حساب می‌آید. پدر و مادر با روش‌های تربیتی و ارتباطی خود شرایط و مقدمات پرورش استعدادهای درونی کودک را فراهم می‌کنند و هرچه خود را بیشتر به توانایی‌ها و مهارت‌های لازم برای فرزندپروری تجهیز کرده باشند بهتر و موثرتر از عهده این امر برخواهند آمد. ورود به مدرسه نیز نه تنها آمادگی کودک، بلکه آمادگی پدر و مادر را نیز طلب می‌کند؛ یعنی والدین آماده قادر به ایجاد آمادگی در کودک هستند. آمادگی های لازم برای شروع مدارس با شروع مدرسه شاید اولین دغدغه مافراهم آوردن لوازم تحریربرای فرزندانمان و تهیه کتاب و یا کتاب های درسی و همچنین تهیه لباس فرم مدرسه باشد. و شاید گاهی فراتر برویم و پیش بینی فصل سرما را بکنیم و برای دلبندانمان کاپشن گرم تهیه کنیم. اما شاید این کار ها برای شروع یک سال تحصیلی فرایند ناقصی باشد. آغاز...
 • مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست
 • نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در جمع مردم روستای کریم آباد رشتخوار حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سعیدجلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند به روستای کریم آباد بیایند. نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند. ضمن واکنش به زیاده گویی های رییس جمهور امریکا علیه ایران در سازمان ملل گفت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است. وی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند می توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس می کنند. وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سالهای متمادی یاد می کنند مایه مباهات است. انتهای پیام/
 • سعید جلیلی:مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست عمل است
 • به گزارش جماران؛ اهم سخنان سعید جلیلی در جمع مردم روستای کریم آباد (از توابع خراسان رضوی) بدین شرح است: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است. شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند می توانند روند مهاجرت به شهرها را «معکوس» می کنند. جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و «سند پیشرفت روستا» را خودشان بنویسند. مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند به روستای کریم آباد بیایند. اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از «عدم اعتیاد و طلاق» در سالهای متمادی یاد می کنند مایه مباهات است.
 • آنچه باید درباره زایمان زودرس بدانید
 • خبرگزاري آريا - زايمان پيش از موعد براي نوزاد بسيار خطرناک استزايمان پيش از موعد براي نوزاد بسيار خطرناک است زيرا بدن و ارگان هاي داخلي او به طور کامل رشد نکرده اند و ممکن است نتواند در فضاي بيرون از رحم خيلي دوام بياورد.اگر بخواهيد پيش از هفته 37ام وضع حمل کنيد بايد حتما بيمارستان برويد زيرا اين نوع زايمان بسيار خطرناک است و مي تواند عواقب ناراحت کننده اي به دنبال داشته باشد.زايمان پيش از موعد براي نوزاد بسيار خطرناک است زيرا بدن و ارگان هاي داخلي او به طور کامل رشد نکرده اند و ممکن است نتواند در فضاي بيرون از رحم خيلي دوام بياورد. به طور مثال، ممکن است ريه يا شش نوزاد به طور کامل رشد نکرده باشد و تنفس براي او ناممکن شود. اين نوع زايمان دلايل مختلفي دارد و بيشتر مواقع مادر هيچ نوع کنترلي بر آن ندارد. اما بايد اين نکته را در نظر داشته باشيد، اگر متوجه شديد ممکن است دچار زايمان زودرس بشويد حتما بايد به بيمارستان مراجعه کنيد زيرا ممکن است زايمان در ميانه راه متوقف شود يا مشکلي پيش بيايد.زايمان زودرس و علائم آن :به تولد بين هفته هاي 22 تا 37 بارداري زايمان زودرس گفته مي شود. اگر چه علت آن دقيقا مشخص نيست ولي عوامل زير نقش اساسي در زايمان زودرس دارند :- عفونت هاي واژينال بخصوص باکتريال: مواد ترشح شده از باکتريها باعث پاره شدن کيسه آب مي شود و گاهي ورود باکتري به مايع آمنيوتيک باعث زايمان زودرس مي شود.- ناهنجاري در رحم- مشکلات جفت مانند جفت سر راهي و کندگي جفت- بزرگي بيش از حد رحم مانند چند قلويي و افزايش مايع آمنيوتيک- برخي بيماريها مانند ديابت,ژنژويت (عفونت لثه شديد) ، لوپوس، آسم شديد, هپاتيت, بيماريهاي روده, عفونت کليوي ,عفونت ريوي, ضربه به شکم, جراحي شکم مانند آپانديس در بارداريدلايل زايمان زودرسشايد يکي...
 • دانشجویان باید تعالی عقل و دین را از سید الشهدا بیاموزند
 • محمدرضا‌ خدایی‌‌ معاون آموزشی‌ دانشگاه علوم بهزیستی‌ و توانبخشی‌ با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهیگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: طبق تعاریف‌ سازمان بهداشت جهانی‌ سلامت انسان‌ مجموعه‌ای از مسائل روانی‌، اجتماعی، شخصیتی‌ و جسمی است‌ که همگی با هم ارتباط دارند‌ و در نتیجه انسان تک بعدی نداریم. وی افزود: انتظار متولیان‌ آموزش عالی کشور‌، دانشگاه‌ها و استادان است که دانشجویان‌ تک بعدی‌ نباشند و با گذر از سن تقویمی، گذراندن تفکرات‌ کودکی‌، نوجوانی و جوانی‌ با پیوند عقلانیت و تفکر‌ به ابعاد گوناگون حوزه علم‌، عقل، معنویت‌، رابطه‌های بین‌ فردی و پژوهش و فناوری گام بردارند زیرا مملکت و جامعه انسانی و جهانی‌ به دانشجویانی با ابعاد گوناگون نیازمند است. خدایی گفت: دانشجویان باید‌ با توکل بر خدا و انگیزه پویا و فعالانه به تحصیل‌ بپردازند‌ و با تشخیص‌ دید نقادانه‌ در برابر دید منفی‌گرایانه‌، پرسشگری‌، نگاه نقادانه‌، دادن پیشنهادهای خلاقانه‌، حل مسئله را در دیدگاه دانشجویی خود لحاظ کنند‌ و با این رویکرد‌ دانشگاه‌ها بتوانند‌ به حل مشکلات جامعه بپردازند‌. خدایی اظهار کرد: استادان دانشگاه نقشه راه هستند‌ و دانشجویان باید‌ با پژوهش و فناوری‌ و توانمندی‌ در صدد ارتقاء علمی خود باشند‌ و رشد کشور‌ در همه ابعاد را در نظر بگیرند. معاون آموزشی‌ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی‌، تقارن آستانه سال تحصیلی و ماه محرم را ایده‌ای ارزشی‌ عنوان کرد‌ و اظهار کرد: دانشجویان‌ باید تعالی عقل و دین را از سید‌الشهدا‌ الگو بگیرند و در نظر داشتن ابعاد گوناگون‌ فرهنگ انسان‌سازی را از دانشگاه‌ها به جوامع انسانی‌ صادر کنند. انتهای پیام/
 • ترامپ:مسئله کره باید در دوره کلینتون حل می شد
 • به گزارشبولتن نیوز،دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت باید مسئله کره شمالی در زمان کلینتون و اوباما حل می‌شد. او در اظهاراتی در آلاباما گفت: من پس از هفته بسیار سازنده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اینجا آمدم. ما با دوستان و متحدان برای آینده توام با رونق و امنیت و صلح همکاری می‌کنیم. ما شاهد افراد بسیار خوبی بودیم که روابط فوق‌العاده‌ای داریم. ما شاهد افراد واقعا واقعا بدی هم بودیم. ما مراقب افراد بد خواهیم بود. یکی از بزرگترین افتخار زندگی من این بود که نماینده مردم آمریکا در این صحنه جهانی بودم. باید به شما بگویم جهان بار دیگر شروع به احترام به آمریکا کرد. همانطور که در هنگام سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفتم، همواره از منافع آمریکا دفاع خواهم کرد. من برای شما اینجا هستم. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: من چندان زیاد درباره دیگر کشور‌ها نگران نیستم، من می‌خواهم با آن‌ها با احترام رفتار کنم و با آن‌ها رفتار خوبی داشته باشم و می‌خواهم مردم آن‌ها برای خود مبارزه کنند، اما ما مانند تیم فوتبال شما (آلاباما) خواهیم بود و همواره برنده خواهیم شد. ما می‌خواهیم کشور‌ها که با یکدیگر همکاری می‌کنند اوضاع بهتر برای همه به وجود آورند. دونالد ترامپ در ادامه در اظهاراتی برای اشاره به رهبر کره شمالی گفت: ما نمی‌توانیم «مرد دیوانه‌ای» داشته باشیم که به همه جای جهان موشک شلیک کند. باید از مدت‌ها پیش (مسئله) «مرد موشکی»، با کلینتون، من نام جمهوری‌خواهان را نمی‌آورم، با اوباما حل می‌شد. اکنون زمان متفاوتی است. باید هشت یا چهار سال پیش حل می‌شد و صادقانه بگویم ۱۵ سال پیش، ۲۰ و ۲۵ سال پیش (باید حل می‌شد). این مسئله نباید الان حل شود، اما من قصد دارم آن را حل کنم. مرد کوچک موشکی ما این کار را انجام خواهیم داد؛ زیرا ما واقعا چاره دیگری نداریم. اکنون وی درباره...
 • ترامپ:مسئله کره شمالی باید در دوره کلینتون و اوباما حل می شد
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت باید مسئله کره شمالی در زمان کلینتون و اوباما حل می‌شد. او در اظهاراتی در آلاباما گفت: من پس از هفته بسیار سازنده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اینجا آمدم. ما با دوستان و متحدان برای آینده توام با رونق و امنیت و صلح همکاری می‌کنیم. ما شاهد افراد بسیار خوبی بودیم که روابط فوق‌العاده‌ای داریم. ما شاهد افراد واقعا واقعا بدی هم بودیم. ما مراقب افراد بد خواهیم بود. یکی از بزرگترین افتخار زندگی من این بود که نماینده مردم آمریکا در این صحنه جهانی بودم. باید به شما بگویم جهان بار دیگر شروع به احترام به آمریکا کرد. همانطور که در هنگام سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفتم، همواره از منافع آمریکا دفاع خواهم کرد. من برای شما اینجا هستم. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: من چندان زیاد درباره دیگر کشور‌ها نگران نیستم، من می‌خواهم با آن‌ها با احترام رفتار کنم و با آن‌ها رفتار خوبی داشته باشم و می‌خواهم مردم آن‌ها برای خود مبارزه کنند، اما ما مانند تیم فوتبال شما (آلاباما) خواهیم بود و همواره برنده خواهیم شد. ما می‌خواهیم کشور‌ها که با یکدیگر همکاری می‌کنند اوضاع بهتر برای همه به وجود آورند. دونالد ترامپ در ادامه در اظهاراتی برای اشاره به رهبر کره شمالی گفت: ما نمی‌توانیم «مرد دیوانه‌ای» داشته باشیم که به همه جای جهان موشک شلیک کند. باید از مدت‌ها پیش (مسئله) «مرد موشکی»، با کلینتون، من نام جمهوری‌خواهان را نمی‌آورم، با اوباما حل می‌شد. اکنون زمان متفاوتی است. باید هشت یا چهار سال پیش حل می‌شد و صادقانه بگویم ۱۵ سال پیش، ۲۰ و ۲۵ سال پیش (باید حل می‌شد). این مسئله نباید الان حل شود، اما من قصد دارم آن را حل کنم. مرد کوچک موشکی ما این کار را انجام خواهیم داد؛ زیرا ما...
 • آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری از امروز
 • مشاور وزیر علوم و رییس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری از امروز اول مهرماه خبر داد و گفت: ثبت نام برای دریافت سایر وام‌های دانشجویی از ۱۵ مهر شروع می‌شود. مهندس ذوالفقار یزدانمهر در گفت وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: صندوق رفاه دانشجویان از سال ۹۳ نسبت به پراخت وام ویژه دکتری اقدام کرده و امروزه همه دانشجویان دوره روزانه می‌توانند بر اساس آن ماهیانه مبلغ ۷۵۰ هزار تومان دریافت کنند. بر این اساس هر دانشجو می تواند در طول تحصیل خود مبلغ ۳ میلیون تومان وام دریافت کند. وی در ادامه تصریح کرد: در ۶ ماه اول امسال مبلغ ۸۳ میلیارد تومان به عنوان وام ویژه دکتری و ۴۵ میلیارد تومان هم برای پرداخت سایر وام‌ها از سوی صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شده است. به گفته وی، دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری برای شش ماهه دوم سال نیز می‌توانند از امروز اول مهر ماه جاری با مراجعه سامانه صندوق رفاه دانشجویان درخواست خود را برای دریافت وام ویژه ثبت کنند و این وام هر سه ماه یک بار برای آنها پرداخت می‌شود. همچنین ثبت نام برای سایر وام‌ها نیز از ۱۵ مهرماه شروع می‌شود. رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در پایان از آمادگی پرداخت وام عتبات تا سقف ۳۰ هزار نفر توسط صندوق رفاه خبر داد و گفت: برای این سفر به دانشجویان متاهل ۱.۵ میلیون و به دانشجویان مجرد مبلغ یک میلیون تومان پرداخت می‌شود. انتهای پیام
 • فعالیت ۱۲ رشته دکتری در دانشگاه آزاد جهرم
 • جهرم-رئیس دانشگاه آزاد اسلامی جهرم گفت: این دانشگاه در ۱۲ رشته دکتری تخصصی و ۳۴ رشته ارشد و بیش از ۵۰رشته کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. به گزارش خبرنگار مهر، سیدکوروش سرورزاده در سی‌اُمین سالگرد راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم و در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها گفت: امروزه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری با بیش از یک میلیون و نیم فارغ التحصیل و بیش از ۷۰ هزار هیات علمی و ۳۰ هزار کارمند در اقصی نقاط کشور حضور دارد و با شمار زیاد فارغ التحصیلان خود و ایجاد تحول در بخش علمی کشور بار سنگینی از مشکلات علمی را به دوش کشیده که نمونه موفقی از حضور بخش غیر دولتی و اعتماد به مردم به شمار می آید. سرورزاده بیان کرد: دانشگاه آزاد یک نهاد مردمی است که با حضور و کمک مردم شکل گرفت، رشد و نمو کرد و با کمک همین مردم پله‌های ترقی را پیمود و امروز سهم بزرگی از تولید علم را در کشور به دوش می کشد. وی ادامه داد: همانطوری که نظام مقدس جمهوری اسلامی همه امکانات موجود را در سراسر کشور توسعه داد امکان تحصیل و مهارت آموزی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در سراسر کشور به وجود آمد. رئیس دانشگاه آزاد جهرم با اشاره به اینکه امروز این واحد با درجه بسیار بزرگ و بیش از ۸۰ هیات علمی که در رشته های خود صاحب نظر و متخصص هستند و ۴ نفر استاد تمام و بیش از ۲ هزار دانشجو سهم عمده ای از بار علمی منطقه را به خود اختصاص داده است، بیان کرد:واحد جهرم امروز در ۱۲ رشته دکتری تخصصی و ۳۴ رشته ارشد و بیش از ۵۰رشته کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد و توجه ویژه این واحد در توسعه تحصیلات تکمیلی است و باحضور هیات علمی قوی سعی برراه اندازی رشته‌های جدید...
 • حال و هوای اولین جلسه دوره جدید مجمع تشخیص از زبان عارف/تصمیمات مجمع در دوره آیت الله هاشمی اجماعی بود
 • به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، درحالی که صبح امروز نخستین جلسه دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی برگزار شد، محمدرضا عارف رییس فراکسیون امید مجلس و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از شرکت در این جلسه برای بازدید و انجام یک گفت‌وگوی تفصیلی به خبرگزاری ایلنا آمد و با اشاره به همزمانی ایام سوگواری دهه نخست محرم و هفته دفاع مقدس، از ایثار و فداکاری رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس تجلیل کرد و همچنین با اشاره فرارسیدن«ماه مدرسه»، آغاز سال تحصیلی را به تمامی دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید دانشگاه و فرهنگیان تبریک گفت. عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی از این مصاحبه تفصیلی که متن آن طی روزهای آینده در ایلنا منتشر خواهد شد، به بیان توضیحاتی درباره حال و هوای نخستین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در غیاب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی پرداخت. عارف درباره جایگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نظام و انقلاب و تاثیرگذاری‌اش در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: البته جایگاه بی‌بدیل و تاثیرگذاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صرفاً محدود به مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود و در واقع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در هر جایگاه و منصبی که حضور داشت، نقشی موثر و مثبت ایفا می‌کرد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مجتهدی سیاسی بود وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مجتهدی سیاسی بود که بر امور مجمع تشخیص مصلحت اشراف خوبی داشت، خاطرنشان کرد: نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تفاهم و دستیابی به اجماع و انسجام در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیار مثبت و چشم‌گیر بود و آن‌چنان که پیش از این نیز تاکید کرده بودم، تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت نظام معمولاً اجماعی و با تفاهم همه اعضاء انجام می‌گرفت. گرامیداشت آیات هاشمی رفسنجانی، واعظ طبسی، توسلی و آقایان حبیبی و عسگراولادی رییس فراکسیون امید با بیان اینکه در اولین جلسه مجمع در دور...
 • دشمنان بدانند در دنیا با زبان تقابل برخورد می شود
 • امام جمعه نهبندان گفت: انتظار خانواده های شهدا هم همین است که با همین زبان با دشمنان برخورد شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازنهبندان خبر، امام جمعه نهبندان پیش از ظهر امروز در جمع مسئولین و بسیجیان که در دومین روز از هفته دفاع مقدس به دیدار وی رفته بودند ضمن تبریک هفته دفاع مقدس، بازگشایی مدارس و تسلیت ایام شهادت ابا عبدالله الحسین(ع) گفت:در قرآن کریم در سوره بقره آیه ای از جانب خداوند نازل شده است که این آیه تداعی گر انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دفاع مقدس است و از وجود قرآن می توان برای همه زمان ها و مکان ها بهره جست. وی افزود: جنگ اگر چه بد است و از دید مادی گرایان که با عینک تجملاتی و دنیایی همه چیز را می بینند و قیام اما م حسین (ع) و دفاع مقدس را جنگ طلبی می نامند اما این جنگ و قیام باعث خیرات و برکاتی شده است. عباسعلی خزاعی تصریح کرد: جنگ 8 سال دفاع مقدس یک جنگ تحمیلی است چرا که ما به دنبال جنگ نرفته و جنگ طلب نیستیم این بر ما تحمیل شده است ما در فراهم نمودن مقدمات اول مهر و رفتن به کلاس درس و مدرسه بودیم و دشمن بعثی عراق به سرکردگی آمریکا جنگ را شروع و به ما تحمیل کرد چه بسا دانش آموزانی که برای علم آموزی راهی مدرسه شدند و دیگر برنگشتند. امام جمعه نهبندان خاطر نشان کرد: ملت ایران جنگ طلب نیست و چنانچه جنگی بر ما تحمیل شود جانانه دفاع می کنیم، امروزه به برکت دفاع مقدس و دستاوردهای آن قدرت دفاعی ما از درجه و اهمیت بالایی برخوردار است و تجربیات جمهوری اسلامی ایران در جغرافیای جهان اسلام و در دانشگاه ها تدریس می شود و طبعا دشمن برعلیه جمهوری اسلامی ،توان و...
 • مهاجری:اشتباه جام حذفی را جبران کردیم/هواداران تراکتورسازی بدانند فوتبال ادامه دارد
 • به گزارش ایلنا، رضا مهاجری پس از پیروزی 2 بر یک تیمش مقابل تراکتورسازی اظهار داشت: جا دارد به تیم تراکتورسازی و تماشاگران پرشورش تبریک بگویم و تشکر کنم از بازیکنان تیم خودم. بازی خیلی خوبی به خصوص در نیمه دوم انجام دادیم و توانستیم اشتباه بازی جام حذفی را جبران کنیم. به جز یکی دو مورد که مهاجمان تراکتورسازی موقعیت‌هایی به دست آوردند، موقعیت چندانی به حریف ندادیم. خوشحالم که توانستیم بازی را با پیروزی پست سر بگذاریم. وی در پاسخ به این پرسش که غیبت چند مهره تراکتورسازی چه تأثیری در رقم خوردن این نتیجه به همراه داشته است، گفت: ما هم در اول بازی یک بازیکن خود را از دست دادیم و مجبور به تعویض شدیم. همین مسئله باعث شد به تیم ما شوک وارد شود. این برد برای ما خیلی سخت به دست آمد و بازیکنان‌مان جنگندگی داشتند و تلاش کردند. این برد چیزی از ارزش‌های تراکتورسازی کم نمی‌کند و امیدوارم این تیم در ادامه راه موفق باشد. تراکتورسازی ما را در جام حذفی شکست داد و امیدوارم قهرمان این رقابت‌ها شود، اما گل دومی که از این تیم در دیدار جام حذفی خوردیم روی آفساید به ثمر رسید و نیازی به کارشناسی هم نداشت. ما جام حذفی را از دست دادیم، اما از هواداران تراکتورسازی خواهش می‌کنم که بدانند فوتبال ادامه دارد و ممکن است داور هم اشتباهاتی مرتکب شود. هواداران تراکتورسازی همیشه برد می‌خواهند، اما فوتبال دو رو دارد. تراکتورسازی باید تلاش کند در دیدارهای آینده به پیروزی برسد. سرمربی تیم پدیده با تشکر از اینکه بازیکنانش تمرکز لازم را برای پیروزی در این مسابقه داشتند، گفت: درست است اوایل مسابقه یک تعویض داشتیم، اما بازیکنان ما در این جو به خوبی خود را کنترل کردند و بخشی از فشار از تیم ما برداشته شد. نیمه اول بازیکنان ما انتظارات لازم را برآورده نکردند،...
 • دخترکان نوعروس میراث قوانین ناقص
 • خبرگزاري آريا - تهران-ايرنا- آسمان دخترکان نوعروس، رنگ کبودي دارد که سيلي ازدواج اجباري و زودهنگام شرايط آن را فراهم کرده است، دخترکاني که کودکي نکرده به بزرگي مي رسند و عروسک بازي آنان، فرزنداني از پوست و خون آنان است. به گزارش گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا، در نقاطي ازجهان، شاخص هاي ازدواج بنا به شرايط اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي رنگ و بوي متفاوتي دارد و سن وسال ازدواج بنا به اذن پدر، پا را فراتر از قانون مدون گذاشته و به عرصه کودکي پا نهاده است. کودکاني که بنا به رسم و رسومي ناخواسته، تن به ازدواج مي دهند .به اعتقاد برخي کارشناسان، ازدواج در سنين پايين يکي از مصاديق کودک‌آزاري و نقض حقوق کودک است که اکنون در سراسر ايران از آذربايجان شرقي تا سيستان و بلوچستان و از خراسان رضوي تا خوزستان شيوع نگران‌کننده‌اي يافته است. طبق آخرين آمار سازمان ثبت احوال کشور در 9 ماهه سال گذشته در مجموع 29 هزار و 710 مورد ازدواج زير15 سال به ثبت رسيده است که به نظر مي رسد بيش از 99 درصد آن مربوط به دختران است ، امار يک سال قبل از آن گوياي اين ادعاست .براساس اظهارات «ناهيد تاج الدين » عضو فراکسيون مجلس در سال 94 در مجموع 37 هزار و 314 ازدواج زير 15 سال ثبت شده که از اين تعداد فقط 314 مورد مربوط به پسران است و مابقي به دختران تعلق دارد . ازدواج در سنين پايين پديده‌اي است که مسائل چون فقر، محروميت و توسعه‌نيافتگي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اصلي ترين عامل شکل گيري آن هستند .ضرورت بررسي آسيب هاي مربوط به ازدواج در سنين پايين در جهت جلوگيري از تکرار آن، گروه پژوهش و تحليل خبري ايرنا را بر آن داشت تا با دکتر «سيما فردوسي» روانشناس، «ليلي ارشد» جامعه شناس و «حسين احمدي نياز» حقوقدان به گفت...
 • مغایرت ۶ مصوبه با قوانین به دولت ابلاغ شد
 • به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، در جلسات هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین از تاریخ اول تیرماه امسال تا 31 شهریورماه از مجموع (163) تصویب‌نامه دولت، تعداد (157) مصوبه عدم مغایر و (6) مصوبه به شرح ذیل مغایر قوانین شناخته شده، مغایرت مصوبه ذیل به دولت ابلاغ شد. تصویب‌نامه هیأت وزیران به شماره 24338/ت 53212هـ مورخ 1396/03/03، موضوع: «اصلاح ردیف «4» جدول ذیل بند «1» تصویب‌نامه شماره 252448/ت 48067 هـ مورخ 1391/12/19 ناظر به تأدیه دیون وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران مجری طرح های دولتی و ...»، «نظر به اینکه مصوبه اصلی هیأت محترم وزیران به شماره 252448/ ت 48067 هـ مورخ 1391/12/19 مستنداً به بندهای (1-3-24) و(7-24) قانون بودجه سال 1391 به تصویب رسید، تا وجوه تعیین شده در بند (4) از جدول منضم به مصوبه بابت تأدیه مطالبات و تعهدات وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران مجری طرح های دولتی ناظر به راه آهن اهواز- بندر امام (ره) به مصرف برسد و با توجه به ماده (1) قانون محاسبات عمومی کشور مبنی بر سالیانه دانستن احکام بودجه و از آنجا که طرق بند «114» قانون بودجه سال 1391 کل کشور: «احکام این قانون در سال 1391 قابل اجرا است» و عملاً بدون وجود نص قانونی، امکانی برای تعمیم و تسری دادن احکام بودجه سالانه به سال های بعد متصور نمی باشد، بنابراین، اقدام دولت در تصویب‌نامه اصلاحی اخیرالتصویب که مشعر بر تغییر عنوان پروژه از «راه آهن اهواز- خرمشهر» به «راه آهن خرمشهر- سربندر» بوده و تغییر عنوان باعث می شود تا وجوه اختصاص یافته در محلی به مصرف برسد که متفاوت با نظر قانونگذار به شرح مندرج در بندهای شمارش شده از قانون بودجه سال 1391، می باشد، علیهذا اقدام هیأت وزیران به تغییر عنوان پروژه که منجر به تغییر محل مصرف وجوه اختصاص یافته می گردد، مغایر...
 • مغایرت ۶ مصوبه مغایر با قوانین به دولت ابلاغ شد
 • تهران- ایرنا- هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین با صدور نامه ای، از مجموع (163) تصویب نامه دولت، تعداد (157) مصوبه را عدم مغایر و (۶) مصوبه دولت در سه ماهه دوم سال ۹۶ را مغایر با قوانین دانست. به گزارش روز شنبه ایرنا از خانه ملت، در جلسات هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین از تاریخ اول تیرماه امسال تا 31 شهریورماه از مجموع (163) تصویب‌نامه دولت، تعداد (157) مصوبه عدم مغایر و (6) مصوبه به شرح ذیل مغایر قوانین شناخته شده، مغایرت مصوبه ذیل به دولت ابلاغ شد.تصویب‌نامه هیأت وزیران به شماره 24338/ت 53212هـ مورخ 1396/03/03، موضوع: «اصلاح ردیف «4» جدول ذیل بند «1» تصویب‌نامه شماره 252448/ت 48067 هـ مورخ 1391/12/19 ناظر به تأدیه دیون وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران مجری طرح های دولتی و ...»، «نظر به اینکه مصوبه اصلی هیأت محترم وزیران به شماره 252448/ ت 48067 هـ مورخ 1391/12/19 مستنداً به بندهای (1-3-24) و(7-24) قانون بودجه سال 1391 به تصویب رسید، تا وجوه تعیین شده در بند (4) از جدول منضم به مصوبه بابت تأدیه مطالبات و تعهدات وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران مجری طرح های دولتی ناظر به راه آهن اهواز- بندر امام (ره) به مصرف برسد و با توجه به ماده (1) قانون محاسبات عمومی کشور مبنی بر سالیانه دانستن احکام بودجه و از آنجا که طرق بند «114» قانون بودجه سال 1391 کل کشور: «احکام این قانون در سال 1391 قابل اجرا است» و عملاً بدون وجود نص قانونی، امکانی برای تعمیم و تسری دادن احکام بودجه سالانه به سال های بعد متصور نمی باشد، بنابراین، اقدام دولت در تصویب‌نامه اصلاحی اخیرالتصویب که مشعر بر تغییر عنوان پروژه از «راه آهن اهواز- خرمشهر» به «راه آهن خرمشهر- سربندر» بوده و تغییر عنوان باعث می شود تا وجوه اختصاص یافته در محلی به مصرف برسد که...
 • هر آنچه لازم است در مورد FIFA ۱۸ بدانید
 • خبرگزاري آريا - فصل پاييز، به جز آب و هواي عالي و منظره هاي زيبا، موارد هيجان انگيز ديگري را هم با خود مي آورد. سري فيفا، سال هاي زيادي مي شود که با عرضه سالانه خود در اوايل اين فصل، دل بسياري از علاقه مندان به بازي هاي ويديويي و ورزش فوتبال را به دست آورده است. فيفا 18، کمتر از ده روز ديگر منتشر خواهد شد و در اين مقاله، قصد داريم تا نگاهي بر هر آن چه که در اين بازي با آن روبرو خواهيم شد، داشته باشيم.شخصيت هاي واقعي تر براي بازيکنان معروفقرار است تا فيفا 18، بخش زيادي از تمرکز خود را، صرف واقعي تر کردن استفاده شما از بازيکنان معروف کند. به گفته سازندگان بازي، قرار است تا استايل و حرکات مختص به بازيکنان معروف، به صورت واقعي در فيفا 18 نيز شبيه سازي شوند. از شادي گل رونالدو گرفته تا تکنيک نيمار و نحوه راه رفتن پوگبا در زمين، همگي با دقت بالايي در بازي شبيه سازي شده اند تا تجربه بازي کردن با اين بازيکن ها در بازي، به آن چه که آن ها در زمين واقعي مسابقه انجام مي دهند، شباهت کامل داشته باشد.استفاده از موتور فراست بايت 2 و فناوري موشن کپچر، کمک مي کند تا اين اتفاق، با کيفيت بهتري نسبت به نسخه هاي پيشين انجام شود. مطابق چيزي که در دموي بازي مشاهده کرديم، حتي صداي رونالدو در هنگام گلزني نيز، به طور کامل در بازي قرار گرفته شده است. اين جزييات ديوانه وار، به خوبي بوي نسل هشتم و پيشرفت فني بازي ها در سال هاي اخير را مي دهد.اتمسفر طبيعي استاديوم هايکي از دغدغه هاي اصلي سازندگان بازي هاي ورزشي در سال هاي اخير، شبيه سازي مناسب جو ورزشگاه ها و محيط هايي است که مسابقات ورزشي در آن ها، برگزار مي شوند. جدا از گزارش...
 • دستاوردهای برجام آنچه دادیم و به دست آوردیم
 • در توافق برجام میان ایران و 1+5 قرار بود طرفین به تعهداتشان عمل کنند، اما سوال این است که ایران در توافقنامه چه از دست داد و چه به دست آورد؟ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اظهارات ضد برجامی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل دوباره اذهان عمومی را بیش از پیش متوجه برجام کرد. از یک سو ایران به همه تعهدات خود عمل کرده اما طرف غربی و به ويژه آمریکا نه تنها به نقض آشکار برجام دست زده بلکه خواهان مذاکرات مجدد در این خصوص است. دانلود
 • برای تقویت شوراها نیاز به قوانین جدید داریم
 • رویداد۲۴-قائم مقام وزیر کشور گفت: با توجه به جایگاه و نقش شوراها بیش از ۱۱۷ هزار مدیر شهری و روستائی می‌توانند یاری‌گر دولت در امور عمرانی، اقتصادی و اجتماعی باشند.محمدحسین مقیمی همزمان با آغاز به کار معاون جدید عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیار های کشور مطرح شد، گفت: در حوزه عمرانی استانداری ها با تدابیر آقای خندان دل اقدامات قابل توجهی صورت گرفت، که با مدیریت آقای افشانی در این حوزه تداوم خواهد یافت. وی با تأکید بر اینکه باید آموزش شهرداران و دهیاران در رأس امور قرار گیرد افزود: با توجه به نقش شوراها در پیشبرد امور، بیش از ۱۱۷ هزار مدیر شهری و روستائی که از نخبگان هستند چنانچه تحت آموزشهای لازم قرار گیرند می توانند در حل مشکلات حمل و نقل، محیط زیست و مسائل شهری و دیگر موضوعات مهم کشور به ویژه اجرای اقتصاد مقاومتی در اقصی نقاط کشور و حل آسیب های اجتماعی بسیار تأثیرگذار باشند و به بدنه مدیریتی دولت اضافه شوند. قائم مقام وزیر کشور بر رعایت قوانین و مقررات در شهرداری ها و اجرای فعالیت‌های عمرانی و اجتماعی با نظارت شوراها تأکید کرد و گفت: برای تقویت شوراها نیاز به قوانین جدید داریم و در ۴ سال اخیر لوایح ارائه شده در خصوص اصلاح قوانین شهرداری ها با استقبال دولت روبرو شده است. مقیمی با اشاره به سید محمدعلی افشانی به عنوان معاون جدید عمران و توسعه امور شهری و روستائی و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از خدمات هوشنگ خندان دل در این حوزه قدردانی کرد و گفت: با شناختی که از این دو مدیر وجود دارد هر دو انتخاب وزیر کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انتخاب‌های درستی بوده است و از خدمات آقای خندان دل در سمت مشاور وزیر کشور در امور برنامه ریزی استفاده...
 • همه آنچه برای سالم نگه داشتن اتومبیلتان نمی دانید
 • خبرگزاری میزان- سالم نگه داشتن خودروی شما تا کارکرد چند صد هزار کیلومتر کاملاً امکان‌پذیر است. کافی‌ست چند نکته مهم برای نگهداری بهینه خودرو را رعایت کنید تا بتوانید سال‌ها از خودروی‌تان استفاده کنید. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سالم نگه داشتن خودروی شما تا کارکرد چند صد هزار کیلومتر کاملاً امکان‌پذیر است. کافی‌ست چند نکته مهم برای نگهداری بهینه خودرو را رعایت کنید تا بتوانید سال‌ها از خودروی‌تان استفاده کنید. باید از چشم‌ها و گوش‌های خود استفاده کنید و یک برنامه‌ریزی منظم داشته باشید تا عمر مفید خودروی‌تان را افزایش دهید و از مشکلات فنی اجتناب کنید. از شنوایی خود استفاده کنید هر از چند گاهی فن سیستم تهویه و رادیو را خاموش کنید و فقط به این گوش کنید که خودروی شما در حالت ایستاده و در حال حرکت چه جور صدایی دارد. یک صدای تق‌تق عجیب ریتم‌دار در حرکت ممکن است نشانه فرو رفتن میخ یا سنگریزه در یکی از لاستیک‌ها باشد. توقف کنید و نگاهی به آن بیندازید. هیچ‌وقت این بررسی کوتاه را از خودرویتان دریغ نکنید. هنگام ترمز گرفتن، اگر صدای سوت بلند یا ساییدن دو شی فلزی به هم را می‌شنوید می‌تواند به این معنا باشد که وقت تعویض لنت ترمزهای شما فرا رسیده است. اگر صدای بلند مانند ضربه زدن می‌شنوید می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی در موتور یا پلوس‌های خودروی شما باشد. اگر توقف کنید و آن را به مکانیک نشان دهید احتمالاً خودروی خود را نجات می‌دهید و هزینه هنگفتی که صرف تعمیر خودرو می‌شود را کاهش دهید. بلافاصله بعد از روشن کردن موتور سرد، دور موتور آن را بالا نبرید بسیاری از مردم این‌طور فکر می‌کنند که اگر بلافاصله بعد از روشن کردن موتور سرد با آن تهاجمی رانندگی کنند به گرم شدن موتور کمک می‌کند و آن را برای رانندگی آماده می‌کند. ولی در واقع این کار...
 • آنچه در هفته ادبی ایران در لندن گذشت
 • به گزارش ایسکانیوز براساس خبر رسیده، «هفته ادبی ایران در لندن» با حضور احمد دهقان، هوشنگ مرادی کرمانی، کارولین کراسکری، پل اسپراکمن، لتیشیا ننکوئیت (مترجمان و ایران‌شناسان از آمریکا و استرالیا)، افشین شحنه‌تبار (مدیر انتشارات شمع و مه) و جمعی از ادیبان و نویسندگان ایرانی خارج از کشور از ۱۴ تا ۲۰ سپتامبر (۲۳ تا ۲۹ شهریورماه) در دانشگاه سواس لندن با همکاری انتشارات شمع و مه برگزار شد. این همایش در دو روز به‌صورت آکادمیک و تخصصی در بحث ادبیات ترجمه در بیرون از کشور و بخش عمومی برای مخاطبان و علاقه‌مندان ایرانی ساکن انگلستان برگزار شد. در این جلسات به اهمیت نقش ترجمه آثار از فارسی به زبان‌های دیگر پرداخته شد و نبود آثار ترجمه‌شده یکی از دلایل ناشناختگی آن در ادبیات جهانی عنوان شد. احمد دهقان از اهمیت ادبیات جنگ و لزوم آشنایی جهانیان با این واقعه و مظلومیت رزمندگان ایرانی صحبت کرد. هوشنگ مرادی کرمانی و کارولین کراسکری نیز برای حاضران از تجربه‌های کاری خود در زمینه حضور در کشورهای مختلف گفتند و همچنین دقایقی به داستان‌خوانی پرداختند. همچنین سید مجید تفرشی پژوهشگر در این همایش بر اهمیت وجود مترجمان و ناشران فعال در بخش بین‌المل تاکید کرد و این برنامه را شروعی ارزشمند برای جهانی شدن ادبیات معاصر ایران دانست. در حاشیه این همایش با همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در لندن، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران و کتابخانه و «انجمن سخن» در لندن برنامه‌هایی برگزار شد. در نشستی که در کتابخانه سلطنتی و ملی بریتانیا برگزار شد صاقب بابوری - رئیس مرکز ایران - و علیرضا صدیقی با معرفی آثار ارزشمند موجود در آرشیو این کتابخانه‌، از تاثیر بزرگان ادبیات کلاسیک ایران بخصوص فردوسی و مولانا در جهان گفتند. همچنین حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن طی ضیافتی ضمن اعلام حمایت از این‌گونه نشست‌های ادبی، بر استمرار آن‌ها تاکید کرد. 502 ...
 • مقیمی:برای تقویت شوراها نیاز به قوانین جدید داریم
 • به گزارش جماران ، محمدحسین مقیمی همزمان با آغاز به کار معاون جدید عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیار های کشور مطرح شد، گفت: در حوزه عمرانی استانداری ها با تدابیر آقای خندان دل اقدامات قابل توجهی صورت گرفت، که با مدیریت آقای افشانی در این حوزه تداوم خواهد یافت. وی با تأکید بر اینکه باید آموزش شهرداران و دهیاران در رأس امور قرار گیرد افزود: با توجه به نقش شوراها در پیشبرد امور، بیش از 117 هزار مدیر شهری و روستائی که از نخبگان هستند چنانچه تحت آموزشهای لازم قرار گیرند می توانند در حل مشکلات حمل و نقل، محیط زیست و مسائل شهری و دیگر موضوعات مهم کشور به ویژه اجرای اقتصاد مقاومتی در اقصی نقاط کشور و حل آسیب های اجتماعی بسیار تأثیرگذار باشند و به بدنه مدیریتی دولت اضافه شوند. قائم مقام وزیر کشور بر رعایت قوانین و مقررات در شهرداری ها و اجرای فعالیتهای عمرانی و اجتماعی با نظارت شوراها تأکید کرد و گفت: برای تقویت شوراها نیاز به قوانین جدید داریم و در 4 سال اخیر لوایح ارائه شده در خصوص اصلاح قوانین شهرداری ها با استقبال دولت روبرو شده است. مقیمی با اشاره به سید محمدعلی افشانی به عنوان معاون جدید عمران و توسعه امور شهری و روستائی و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از خدمات هوشنگ خندان دل در این حوزه قدردانی کرد و گفت: با شناختی که از این دو مدیر وجود دارد هر دو انتخاب وزیر کشور در دولتهای یازدهم و دوازدهم انتخابهای درستی بوده است و از خدمات آقای خندان دل در سمت مشاور وزیر کشور در امور برنامه ریزی استفاده خواهد شد.
 • راویان حرفه ای جنگ آنچه که بر شهدا گذشته را شنیدنی تر می کنند
 • تهران- مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستانهای استان تهران گفت: راویان حرفه ای جنگ آنچه که بر شهدا گذشته را شنیدنی تر می کنند. به گزارش خبرنگار مهر، نادر نصیری صبح شنبه در نشست تخصصی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که با حضور مدیرکل و اعضای پیام آوران ایثار (سخنوران و راویان جبهه و جنگ) در سالن اجتماعات بنیاد شهید شهرستانهای استان تهران تشکیل شد طی سخنانی اظهار داشت: در این نشست به بررسی موضوعاتی در رابطه با آموزش راویان و نحوه ی آموزش خواهیم پرداخت چرا از وظایف مهم ما است که ضمن حضور در منازل خانواده شهدا و دیدار چهره به چهره با بیان خاطره و قرائت وصیت نامه شهدا خاصه در جلسات عزای حسینی یاد شهدا را گرامی بداریم. وی در ادامه افزود:پیام آوران ایثار با انتقال تجارب خود به راویان جوان تر می توانند راه شهدا را به طور شایسته ترویج وتبیین نمایند هرچه روایت از جنگ واقعی تر باشد و گفته هایمان صادقانه تر باشد تاثیر روایت ها بر روی نسلهای جوان بیشتر است و با اعزام آنها به مناطق جنگی در قالب کاروان راهیان نور و همراهی سخنوران و راویان حرفه ای سفر را برای شنیدن آنچه بر شهداء و جانبازان گذشته شنیدنی تر می شود و همین برای ما که عمری به خدمت جامعه هدف پرداختیم بس است که توانستیم با یک حرکت درست نسلی را به نسل ماقبلش وصل کنیم و راویان در این مهم نقش خوبی را ایفا می کنند. نصیری در ادامه با تاکید بر برگزاری کارگاههای آموزشی در این رابطه گفت: وجود کارگاههای آموزشی تخصصی پیام آوران ایثار می تواند الگوی مناسبی برای انتقال تجارب مدرسان و متخصصان و کارشناسان این حوزه برای نیروهای تازه نفس در راوی گری باشد با تشکیل این کارگاهها به آموزش و ترویج ایثار و شهادت کمک شایانی می کنید. وی در ادامه...
 • مداحان آنچه در واقعه کربلا رخ نداده را مطرح نکنند
 • امام جمعه موقت اهواز گفت: باید مداحان و خطیبان در مراسم عزاداری محرم آنچه را به غلط به امام حسین(ع) نسبت داده‌ شده ولی در واقعه کربلا رخ نداده است را مطرح نکنند و محتوای اشعار نیز باید با محتوای جامعه اسلامی هماهنگ و مناسب باشند. حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا(ع) اظهار کرد: دهه اول ماه محرم فرصت بسیار ارزشمندی برای ارتباط و نزدیک شدن بیشتر به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) است. همچنین این ایام فرصتی برای رسیدن به تعالی و افزودن به معرفت و آگاهی‌مان است. وی افزود: قیام سیدالشهدا(ع) یک قیام آگاهی‌بخشی بود و در زیارت اربعین نیز این قیام را به عنوان قیام آگاهی بخشی معرفی کرده‌اند. امام جمعه موقت اهواز گفت: دهه اول محرم و همه برنامه‌های عزاداری و مداحی و سخنرانی این مدت باید برنامه‌ای برای آگاهی‌بخشی و بصیرت‌افزایی باشد تا خود را از تعلقات دنیا رها کنیم. حسن‌زاده بیان اینکه دشمنان به دنبال منافعشان هستد ولی ما به دنبال تعالی هستیم، خاطرنشان کرد: باید این برنامه‌ها موجب شود که متوجه شویم در حال حاضر در چه شرایطی هستیم و دشمنان ما دنبال چه چیزی هستند و اینکه رسالت مسلمانان چیست؟ امام جمعه موقت اهواز با اشاره به عزاداری‌های ماه محرم گفت: بخشی از عزاداری‌ها همان سینه‌زنی و برنامه‌هایی است که به صورت سنتی انجام می‌شود ولی بخش دیگر آن معرفت‌بخشی است که باید همه دستگاه‌ها در این زمینه فعال شوند. حسن‌زاده تصریح کرد: باید مداحان و خطیبان در مراسم عزاداری محرم آنچه را به غلط به امام حسین(ع) نسبت داده‌ شده ولی در واقعه کربلا رخ نداده است را مطرح نکنند و محتوای اشعار نیز باید با محتوای جامعه اسلامی هماهنگ و مناسب باشند. انتهای پیام
 • آنچه ترامپ را تحقیر می کند مدل کار جوانان روستای کریم آباد است
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع مردم روستای کریم آباد رشتخوار حاضر شد و به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، جلیلی ضمن واکنش به زیاده گویی های رییس جمهور امریکا علیه ایران در سازمان ملل گفت: آنچه امثال ترامپ را تحقیر و تحریم ها را بی اثر می کند، مدل کار جوانان روستای کریم آباد است.وی اظهار داشت: شما نشان دادید جوانان یک روستا چگونه وقتی اراده می کنند می توانند روند مهاجرت به شهرها را معکوس می کنند.نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: جوانان این روستا توانستند با هوشمندی، ظرفیت و توانمند های خود را احصا و سند پیشرفت روستا را خودشان بنویسند.جلیلی اظهار داشت: مسئولان باید بدانند اقتصاد مقاومتی شعار نیست، عمل است و اگر می خواهند نمونه ای از اقتصاد مقاومتی را در عمل ببینند به روستای کریم آباد بیایند.وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه یک روستا امروز به همت بزرگان و جوانانش با افتخار از عدم اعتیاد و عدم طلاق در سالهای متمادی یاد می کنند مایه مباهات است.
 • تعالی نظام تعلیم و تربیت در تصویب قوانین مجلس مد نظر قرار می گیرد
 • نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین و نظارت بر آنها تا حد توان سعی‌مان بر این است تا تعالی نظام تعلیم و تربیت مد نظر قرار گرفته شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، محمد فیضیصبح امروز در مراسم زنگ مهر و مقاومت در مدرسه شاهد اردبیل اظهار داشت: ضرورت توجه به آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه تاثیرگذار در جامعه بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود به طوری که در مسیر توسعه ما همواره با پیش‌بندهایی با معنا روبه‌رو هستیم که در این فرایند توسعه رو به جلو همواره با نیروی انسانی توانمند قابل تحقق است.وی با بیان اینکه توسعه عرصه‌های مختلف بدون حضور انسان‌های شایسته و توانمند بی‌معنا است، افزود: اگر آموزش و پرورش قوی نداشته باشیم به طور قطعتوسعه بی‌معنا است و تلاش معلمان نیز هیچ نتیجه و ثمره‌ای نخواهد داشت.فیضی با بیان اینکه آموزش و پرورش امروز از یک نهاد با نگاه مصرفی به یک نهاد تحول‌آفرین روبه‌رو شده است، گفت: همه عوامل که منجر به توسعه و ارتقای نیروی انسانی می‌شود در سایه نظام تعلیم و تربیت باید مورد توجه قرار گیرد.نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامیبا بیان اینکه زمان مدیریت سلیقه‌ای در مدارس تمام شده است، تصریح کرد: ما باید بر اساس سند تحول بنیادین به مدیریت تحول‌آفرین در مدارس توجهی جدی داشته باشیم.وی بیان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین و نظارت بر آنها تا حد توان سعی‌مان بر این است تا در یک فرایند شایسته بتوانیم آموزش و پرورش را با تصویب قوانین شایسته و مناسب به جایگاه اصلی خود برسانیم.نماینده مردم شهرستان‌های اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی فلسفه تعلیم و تربیت و نظام آموزش و پرورش را تربیت نیروی انسانی با...