«سرمایه انسانی» یکی از ارزشمندترین ذخایر اقتصادها است. در این رابطه «مجمع جهانی اقتصاد» در تازه‌ترین گزارش از سلسله گزارش‌های سالانه سرمایه انسانی خود، رتبه‌بندی «شاخص سرمایه‌ انسانی 2017» را منتشر کرد.

این رتبه‌بندی برای 130 کشور در مقیاس صفر (بدترین) تا صد (بهترین) و در چهار زیر شاخص «ظرفیت»، «به‌کارگیری»، «توسعه» و «دانش فنی» ارائه شده است.

براساس این شاخص، جهان در سال 2017 تنها 62 درصد از سرمایه انسانی خود را توسعه داده است.

به‌عبارت دیگر کشورهای جهانی به‌طور میانگین 38درصد از استعدادهای خود را نادیده گرفته‌اند. در رتبه‌بندی «شاخص سرمایه انسانی 2017» کشورهای نروژ، فنلاند، سوئیس، آمریکا، دانمارک و آلمان به ترتیب در رده‌های اول تا ششم قرار گرفته‌اند. همچنین در زیرشاخص «ظرفیت» کشور قرقیزستان (کشوری که در شاخص کل در رده 46 قرار دارد)، در زیرشاخص «به‌کارگیری» کشور بوروندی (کشوری که در شاخص کل در رده 102 ایستاده است)، در زیرشاخص «توسعه» کشور فنلاند و در زیرشاخص «دانش فنی» سوئیس در جایگاه‌های نخست ایستاده‌اند. به گزارش دنیای اقتصاد، ایران اما در میان 130 کشور، با امتیاز 97/ 54 در جایگاه 104 «شاخص سرمایه انسانی 2017» قرار گرفته است. این درحالی‌است که در رتبه‌بندی سال گذشته ایران با امتیاز 16/ 64 در جایگاه 85 ایستاده بود. در حالی زیر شاخص توسعه وضعیت مطلوبی را به ثبت رساند در مقابل زیر شاخص به‌کار گیری مانع ارتقای رتبه ایران شد. در اینجا با بررسی گزارش جدید «مجمع جهانی اقتصاد»، نگاهی به وضعیت کشورها در «سرمایه انسانی» می‌اندازد.

رتبه‌بندی 2017

«سرمایه انسانی» – دانش و مهارتی که در اشخاص وجود دارد و به‌واسطه آن ارزش اقتصادی می‌آفرینند – مهم‌ترین عامل موفقیت کشورها در بلندمدت است. منظور از «سرمایه انسانی» تحصیلات و مهارت‌های دانشگاهی نیست. این سرمایه در طول زمان ارزشمندتر می‌شود؛ چراکه استفاده از آن باعث رشد و عدم استفاده از آن موجب کاهش ارزش این سرمایه خواهد شد. در این رابطه، «مجمع جهانی اقتصاد» در جدیدترین گزارش خود رتبه‌بندی «شاخص سرمایه انسانی 2017» را منتشر کرد. در این رتبه‌بندی که 130 کشور جهانی مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند از 4 زیر شاخص استفاده شده است: «ظرفیت»، «به‌کارگیری»، «توسعه» و «دانش فنی». زیرشاخص «ظرفیت» به معنای سطح تحصیلات نسل‌های مختلف یک کشور (جوان تا سالخورده) براساس سرمایه‌گذاری‌های آموزشی گذشته، زیر شاخص «به‌کارگیری» به معنای انباشت و کاربرد مهارت‌ها در افراد بزرگسال، زیرشاخص «توسعه» به معنای آموزش رسمی نیروی کار آینده و گسترش مهارت‌های نیروی کار فعلی و زیرشاخص «دانش فنی» به معنای وسعت و عمق مهارت‌های تخصصی‌ای که در کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. بر این اساس در سطح جهانی به‌طور میانگین تنها 62 درصد از «سرمایه‌های انسانی» توسعه یافته‌اند و حدود 38 درصد از این استعدادها تلف شده‌اند. در این راستا، برترین اقتصادها در رتبه‌بندی «شاخص سرمایه‌ انسانی 2017» به ترتیب کشورهای نروژ (یک)، فنلاند (2)، سوئیس (3) و اقتصادهای بزرگی همچون آمریکا (4) و آلمان (4) هستند. همچنین در میان 20 کشور برتر این رتبه‌بندی، 4 کشور از منطقه شرق آسیا و 3 کشور از منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی قرار دارند.

وضعیت «شاخص سرمایه انسانی» در ایران

«مجمع جهانی اقتصاد» در گزارش جدید خود، وضعیت سرمایه انسانی هر یک از کشورها را در بخشی جداگانه مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس، ایران در فهرست «شاخص سرمایه انسانی 2017» با تصاحب امتیاز 97/ 54 در رتبه 104 از میان 130 کشور ایستاد. در رابطه با مقایسه رتبه ایران در گزارش امسال با گزارش سال پیش ذکر این نکته ضروری است که گزارش امسال نسبت به سال گذشته اندکی تغییر داشته است. در این رابطه، متغیرها که سال گذشته در دو دسته‌بندی کلی «یادگیری» و «اشتغال» تعریف شده بودند،‌ در گزارش امسال حول 4 زیرشاخص (که برای اولین بار تعریف شده‌اند) قرار گرفته‌اند. همچنین با توجه به تعریف جدید زیرشاخص‌ها، در گزارش امسال در نحوه محاسبه و وزن‌هایی که به متغیرها داده شده، اندکی تغییر یافته است. در واقع احتمالا نزول 19 پله‌ای ایران، 13 پله‌ای ژاپن و صعود 20 پله‌ای آمریکا در گزارش امسال را می‌توان تحت‌تاثیر این عامل دانست؛ بنابراین شاید مقایسه نتایج گزارش امسال با نتایج سال گذشته چندان قابل اتکا نباشد. در گزارش سال قبل ایران با امتیاز 16/ 64 در جایگاه 85 قرار گرفته بود. براساس آمارها، دلیل اصلی رتبه نامطلوب ایران در گزارش امسال، به وضعیت زیرشاخص «به‌کارگیری» بر می‌گردد. در این راستا اقتصاد ایران در رتبه‌بندی زیرشاخص «به‌کارگیری» از میان 130 کشور در جایگاه 128 قرار گرفته است. همچنین در میان 4 زیرشاخص تشکیل‌دهنده «شاخص کل سرمایه انسانی»، ایران بهترین عملکرد را در زیرشاخص «توسعه» داشته و در میان 130 کشور در رتبه 54 ایستاده است. البته هر یک از 4 زیرشاخص، از متغیرهایی جداگانه تشکیل شده‌اند که در مجموع 21 متغیر شاخص کل را می‌سازند. در این راستا بدترین عملکرد ایران در متغیر «نرخ مشارکت نیروی کار» بین سنین 25 تا 54 به ثبت رسیده است که جزو متغیرهای زیرشاخص «به‌کارگیری» است.

در رتبه‌بندی این متغیر، از میان 130 کشور، ایران در جایگاه آخر قرار گرفته است. بهترین عملکرد ایران نیز مربوط به متغیر «شکاف جنسیتی ثبت‌نام مدارس در گروه سنی صفر تا چهارده سال» است که ایران در میان 130 کشور در جایگاه نخست ایستاده و کمترین شکاف جنسیتی را داشته است. همچنین در متغیر «نرخ ثبت‌نام ابتدایی» در میان کشورهای مورد بررسی ایران در جایگاه 17 قرار گرفته است. دو متغیری که ایران بهترین عملکرد را در آنها داشته است جزئی از زیر شاخص «توسعه» هستند که نتیجه آن جایگاه مناسب ایران در این زیرشاخص است.

کلیدواژه: laquo شاخص سرمایه انسانی 2017 raquo | laquo به کارگیری raquo | مجمع جهانی اقتصاد | سرمایه انسانی raquo | laquo دانش فنی raquo | رتبه بندی | گزارش امسال | laquo ظرفیت raquo | laquo توسعه raquo | میان 130 کشور | laquo سرمایه | سال گذشته | زیر شاخص | شاخص کل

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۲۸۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • نقش آموزش و پرورش در تعالی سرمایه های انسانی بی بدیل است
 • مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش گفت: نقش آموزش و پرورش در تعالی و تربیت سرمایه‌های انسانی بی‌بدیل است. به گزارش ایسنا، حسینی مقدم در آیین بازگشایی مدارس و به صدا درآمدن زنگ مهر و مقاومت در مدرسه شهید جهازی اردبیل اظهار کرد: سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس در حالی امسال رقم می خورد که بهترین فرصت در تقارن این ایام با محرم و هفته دفاع مقدس به شمار آمده و معلمان و فرهنگیان باید سعی کنند فرهنگ عاشورایی، درس ایستادگی، شجاعت، ظلم‌ستیزی و حمایت از مظلوم را به نسل‌های آینده انتقال دهند. وی با بیان اینکه در هشت سال دفاع مقدس رزمندگان اسلام با الهام و الگو از شهدای کربلا با دلاوری و پای‌مردی صحنه‌های بی‌نظیری را در دفاع از این کشور رقم زدند، گفت: اگر امروز آرامش و امنیتی در این کشور برقرار است در سایه رشادت شهدا و ایثارگران است که ما باید برای نسل آینده این تاریخ باعظمت را تبیین کرده و زوایای هشت سال دفاع مقدس را تبیین کنیم. مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش عامل توسعه پایدار در هر کشور را توجه به سرمایه‌های انسانی بیان کرد و گفت: نقش آموزش و پرورش در تعالی و تربیت این سرمایه‌های عظیم نقش بی‌بدیل است و به فرموده مقام معظم رهبری مدرسه را باید کانون خلق دنیای آینده به شمار آوریم. حسینی مقدم با بیان اینکه مدرسه محل پرورش و تعالی نسل آینده است که در این باب منطبق بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برنامه‌ریزی‌ها و حرکت‌های تحولی را در پیش گرفته است، عنوان کرد: ما خوشحال هستیم که امروز آموزش و پرورش به یک گفتمان ملی و دغدغه همگانی تبدیل شده به طوری که در قالب پروژه مهر و به صدا درآمدن زنگ مهر و مقاومت شاهد حضور همه مسؤولان از استاندار،...
 • سرمایه های انسانی محور توسعه در جوامع محسوب می شوند
 • مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: سرمایه‌های انسانی محور توسعه و پیشرفت در جهان هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، قربانعلی افشانی صبح امروز در آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی که در دبیرستان شاهد نرگس برگزار شداظهار داشت: بیش از 105 هزار مدرسه در سراسر کشور سال تحصیلی را آغاز کرده و دانش‌آموزان مهیای علم‌آموزی در کلاس‌های درس شدند.وی بیان کرد: امسال ماه محرم با آغاز سال تحصیلی در مدارس متقارن شده که معلمان و دانش‌آموزان باید شور و شعور حسینی را در مدارس به پا داشته و سیره و اهداف قیام امام حسین(ع) برای دانش‌آموزان بیان شود.مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تعلیم و تربیت امری بسیار مهم و ویژه بوده و در فرهنگ غنی کشور نیز آموزش و پرورش محل پرورش سرمایه‌های انسانی بوده که والاترین سرمایه به شمار می‌رود.افشانی افزود: سرمایه‌های انسانی محور توسعه و پیشرفت در جهان هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.وی با اشاره اهمیت تعلیم و تربیت دینی در مدارس گفت: عدالت‌طلبی، حق‌جویی، آزادگی و ایستادگی در مقابل ظلم از اموری بوده که باید در مداریچس موردتوجه قرار گیرد و تقارن ماه محرم با آغاز سال تحصیلی این بستر را به خوبی فراهم می‌کند.مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: معلمان باید در راستای تربیت نیروهای توانمند و خلاق تلاش کنند تا در آینده کارآفرینان نمونه تحویل جامعه داده و شاهد توسعه این فرهنگ باشیم.انتهای پیام/ R41364/P1357/S6,63/CT11
 • دیپلماسی بانکی پیش نیاز بهبود رتبه اعتباری ایران
 • اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - انعقاد‌ قرارد‌اد‌های تأمین مالی با بانک‌های خارجی هرچند‌ به گفته کارشناسان یک گام رو به جلو د‌ر د‌یپلماسی بانکی به شمار می‌آید‌ اما شرط استفاد‌ه از فضای پسابرجامی و عاد‌ی شد‌ن روابط بانکی با بانک‌های بزرگ د‌نیا د‌ر گرو ۲ تحول مهم خواهد‌ بود‌. نخست بهبود‌ رتبه اعتباري كشوري ايران و د‌يگر اصلاح فوري ساختار مالي و اعتباري بانك‌ها با هد‌ف افزايش شفافيت د‌ر ترازنامه بانك‌هاي كشور. يك روز پس از قطعي شد‌ن خبر قرارد‌اد‌ 1.5ميليارد‌ يورويي بانك‌هاي ايران با 2بانك د‌انسكه د‌انمارك و اوبربانك اتريش، خبرها حكايت از جد‌ي‌تر شد‌ن مذاكرات فشرد‌ه بين بانك مركزي با برخي بانك‌هاي روسيه، پاكستان و تركيه د‌ارد‌. استاند‌ارد‌ها را جد‌ي بگيريد‌ بها‌الد‌ين حسيني هاشمي، از مد‌يران با‌سابقه شبكه بانكي كشور بازشد‌ن قفل استفاد‌ه از خطوط اعتباري اروپا را يك اقد‌ام خوب و نشان د‌هند‌ه اعتماد‌ اروپا به سيستم بانكي مي‌د‌اند‌ و مي‌افزايد‌: به‌نظر يخ روابط بانكي با بانك‌هاي د‌نيا به‌تد‌ريج د‌ر حال آب شد‌ن است و براي بهره‌مند‌ي بيشتر از منابع و سرمايه‌هاي خارجي بايد‌ استاند‌ارد‌هاي جهاني را د‌ر شبكه بانكي كشور اجرا كنيم. وي با اشاره به ساختار نامناسب مالي بانك‌ها بر ضرورت بهبود‌ كفايت سرمايه بانك‌هاي ايران تأكيد‌ كرد‌ و افزود‌: البته براي استفاد‌ه از خطوط اعتباري كوتاه‌مد‌ت و بلند‌مد‌ت بانك‌هاي بزرگ د‌نيا هنوز راه‌هاي بسياري را د‌ر مسير شفافيت نظام بانكي براساس استاند‌ارد‌هاي روز د‌نيا نظير گزارشگري مالي (IFRS)، اجراي ضوابط ناظر بر مقابله با پولشويي و مبارزه با تأمين مالي تروريسم (FATF) بايد‌ طي كنيم. اين مد‌ير اسبق بانك صاد‌رات ايران با اشاره به نبود‌ همكاري بين مؤسسات بين‌المللي اعتبارسنجي نظير فيچ و مود‌يز با ايران مي‌گويد‌: پيش‌نياز استفاد‌ه از اعتبارات مالي بين‌المللي بهبود‌ رتبه اعتباري كشور و رتبه اعتباري بانك‌هاي ايران است و بايد‌ سريع‌تر براي بهبود‌ كفايت سرمايه بانك‌ها، ارتقاي مد‌يريت ريسك آنها، تهيه صورت‌هاي مالي براساس استاند‌ارد‌هاي بين‌المللي گزارشگري، اجراي نظام كنترل‌هاي د‌اخلي...
 • ایران رتبه دوم ظرفیت سازی حوزه مخابرات در شمال خاورمیانه را کسب کرد
 • قزوین-ایرنا-عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: کشورمان رتبه دوم ظرفیت سازی حوزه مخابرات در شمال خاورمیانه را کسب کرده است. به گزارش ایرنا، بابک تراکمه عصر شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیر مخابرات منطقه قزوین گفت: وجود 70 میلیون مشترک تلفن همراه در کنار 30 میلیون مشترک ثابت بیانگر تحولات شگرفی در حوزه مخابرات کشور است. وی به ظرفیت های حوزه اشتغال در حوزه مخابرات نیز اشاره کرد و گفت: شرکت مخابرات در حوزه کسب و کار حرف های زیادی برای گفتن دارد تا جایی که به ازای هر یک میلیون مشترک باند پهن، 80 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود. وی با اشاره به بالا بردن سطح رضایت مشتریان این شرکت با استفاده از کیفیت بخشی به خدمات شبکه ای، یادآور شد: با توجه به ابعاد گسترده خدمات شرکت مخابرات، مشریان نیز توقع ارائه خدمات مناسب را از ما دارند و از این رو با بهره مندی از خدمات به روز و فناوری های جدید ، به این خواسته باید احترام گذاشته شود. تراکمه با یادآوری تاکید مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در زمینه تلاش برای رفع دغدغه های معیشتی مردم گفت: حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات با توجه به روند رو به رشد جهانی آن، همواره در حوزه کسب و کار حائز اهمیت بوده و از این رو باید گام های اساسی و بزرگی را برای رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در این بخش برداریم. تراکمه افزود: برای همراهی این شرکت با سیاست های وزارت ارتباطات و اطلاعات تلاش های زیادی صورت گرفت و سال گذشته نیز در راستای برنامه های پنج ساله شرکت مخابرات، سامانه ره نگاشت با هدف جذب سرمایه و رونق کسب و کار را راه اندازی شد این مسئول در بخش دیگری از سخنانش گفت: قزوین به لحاظ شاخص های مخابراتی جزو 10 استان برتر کشور...
 • ایران رتبه دوم ظرفیت سازی حوزه مخابرات در شمال خاورمیانه را دارد
 • قزوین-ایرنا-عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: کشورمان رتبه دوم ظرفیت سازی حوزه مخابرات در شمال خاورمیانه را دارا است. به گزارش ایرنا، بابک تراکمه عصر شنبه در آئین تودیع و معارفه مدیر مخابرات منطقه قزوین گفت: وجود 70 میلیون مشترک تلفن همراه در کنار 30 میلیون مشترک ثابت بیانگر این می باشد که شاهد تحولات شگرفی در حوزه مخابراتی بوده است.وی به ظرفیت های حوزه اشتغال در حوزه مخابرات نیز اشاره کرد و گفت: شرکت مخابرات در حوزه کسب و کار حرف های زیادی برای گفتن دارد تا جایی که به ازای هر یک میلیون مشترک باند پهن، 80 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد می شود.وی با اشاره به بالا بردن سطح رضایت مشتریان این شرکت با استفاده از کیفیت بخشی به خدمات شبکه ای، یادآور شد: با توجه به ابعاد گسترده خدمات شرکت مخابرات، مشریان نیز توقع ارائه خدمات مناسب را از ما دارند و از این رو با بهره مندی از خدمات به روز و فناوری های روز دنیا، به این خواسته باید احترام گذاشته شود.تراکمه به چالش های اقتصادی کشور، تاکید مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در زمینه تلاش برای رفع دغدغه های معیشتی مردم اشاره کرد و گفت: حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات با توجه به روند رو به رشد جهانی آن، همواره در حوزه کسب و کار حائز اهمیت بوده و از این رو باید گام های اساسی و بزرگی را برای رونق اقتصادی و اشتغال پایدار در این بخش برداریم.تراکمه افزود: برای همراهی این شرکت با سیاست های وزارت ارتباطات و اطلاعات تلاش های زیادی صورت گرفت و سال گذشته نیز در راستای برنامه های پنج ساله تدوینی خود سامانه ره نگاشت را با هدف جذب سرمایه و رونق کسب و کار را راه اندازی کردیم.این مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: قزوین به لحاظ...
 • ایران رتبه پنجم میزان فارغ التحصیل در علوم و مهندسی را دارد
 • آمار نشان می دهد سال گذشته میلادی ۳۳۵هزار نفر در رشته های علوم و مهندسی در ایران فارغ التحصیل شده اند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فوربس، آمار و رده بندی های جدید نشان می دهد در سال گذشته میلادی ۳۳۵هزار دانشجوی ایرانی در رشته های STEM (علوم، فناوری، مهندس و ریاضیات) فارغ التحصیل شده اند. به این ترتیب در رده بندی جهانی بیشترین تعداد فارغ التحصیلان این رشته، ایران رتبه پنجم را دارد.این درحالی است که فارغ التحصیلان رشته های STEM به عاملی اساسی در دسترسی کشورها به ثروت و رفاه تلقی می شوند. به هرحال چین با ۴.۷ میلیون فارغ التحصیل در رشته های STEM در صدر این فهرست قرار دارد. البته از آغاز قرن ۲۱ این کشور شاهد انقلابی در آموزش های عالی بوده است. تعداد فارغ التحصیلان این کشور در ۲۰۱۶ میلادی از آمریکا و اروپا بیشتر شده است. اما چنین روندی جای تعجب ندارد زیرا طبق آمار چین به طور میانگین هر هفته یک دانشگاه می سازد. پس از چین و در رده دوم هند با ۲.۶ میلیون فارغ التحصیل در رشته های STEM قرار دارد.جالب آنکه آمریکا با ۵۶۸ هزار فارغ التحصیل در رشته های STEM بعد از چین و هند قرار گرفته است.در رتبه چهارم نیز روسیه با ۵۶۱ هزار فارغ التحصیل در رشته های STEM قرار دارد. پس از ایران نیز کشورهای اندونزی و ژاپن در رتبه های ششم و هفتم قرار دارند.
 • ایران رتبه پنجم تعداد فارغ التحصیلان علوم و مهندسی را دارد
 • به گزارش ایسکانیوز، آمار و رده بندی های جدید نشان می دهد در سال گذشته میلادی ۳۳۵هزار دانشجوی ایرانی در رشته های STEM (علوم، فناوری، مهندس و ریاضیات) فارغ التحصیل شده اند. به این ترتیب در رده بندی جهانی بیشترین تعداد فارغ التحصیلان این رشته، ایران رتبه پنجم را دارد. این درحالی است که فارغ التحصیلان رشته هایSTEM به عاملی اساسی در دسترسی کشورها به ثروت و رفاه تلقی می شوند. گفتنی است در این رتبه بندی چین با ۴.۷ میلیون فارغ التحصیل در رشته های STEM در صدر این فهرست قرار دارد. البته از آغاز قرن ۲۱ این کشور شاهد انقلابی در آموزش های عالی بوده است. تعداد فارغ التحصیلان این کشور در ۲۰۱۶ میلادی از آمریکا و اروپا بیشتر شده است. اما چنین روندی جای تعجب ندارد زیرا طبق آمار چین به طور میانگین هر هفته یک دانشگاه می سازد. پس از چین و در رده دوم هند با ۲.۶ میلیون فارغ التحصیل در رشته های STEM قرار دارد. جالب آنکه آمریکا با ۵۶۸ هزار فارغ التحصیل در رشته های STEM بعد از چین و هند قرار گرفته است. در رتبه چهارم نیز روسیه با ۵۶۱ هزار فارغ التحصیل در رشته های STEM قرار دارد. پس از ایران نیز کشورهای اندونزی و ژاپن در رتبه های ششم و هفتم قرار دارند. منبع: مهر
 • بررسی وضعیت تحریم های ایران در صورت خروج آمریکا از توافق هسته ای/احتمال بازگشت تحریم ها از اوایل سال ۲۰۱۸/تغییر مسیر نفت ایران به سمت آسیا
 • آنچه به نظر می‌رسد این است که رئیس‌جمهور آمریکا آماده آن می‌شود تا در ماه اکتبر عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام و به‌تبع آن از این توافق خارج شود. اما اکنون سؤال اساسی برای بسیاری از تحلیلگران این است که در صورت خروج آمریکا از این توافق چه بر سر تحریم‌های ایران خواهد آمد؟ به گزارش «تابناک» 15 اکتبر درراه است و در این تاریخ ترامپ باید گزارش سوم دولت خود در رابطه با وضعیت اجرای توافق هسته‌ای از سوی ایران را به کنگره ارائه کند. در صورت آنکه ترامپ گزارش خود را مبنی بر عدم پایبندی ایران به توافق ارائه کند، سناریوهای متفاوتی در مورد تحریم‌های ایران وجود خواهد داشت. نشریه پلاتز در گفتگو با چند تن از متخصصان تحریم این مسئله را موردبررسی قرار داده است. اقدامات کاخ سفید اگر ترامپ عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند می‌تواند در ادامه این روش اقدام به صدور یک دستور اجرایی برای اجرای مجدد تحریم‌های ایران که از سوی آمریکا وضع‌شده نماید. اوباما طبق دستور اجرایی خود تحریم‌های دریایی، نفتی و تحریم برخی بخش‌های دیگر را در اجرای برجام تعلیق کرده بود. ترامپ تاکنون تعلیق این تحریم‌ها را تمدید کرده بود اما اکنون قادر است با یک دستور اجرایی بازگشت همه تحریم‌های ایران که معلق شده بود را در دستور کار قرار دهد و مجدداً حالت قانونی به آن‌ها بدهد. این موضوع را الیزابت روزنبرگ و پیتر هارل متخصصان مرکز مطالعات امنیتی جدید آمریکا بیان کرده است. به گفته آن‌ها: در این صورت کاخ سفید یک‌راه قانونی مشخص برای بازگرداندن تحریم‌ها از طریق استفاده از اختیارات رئیس‌جمهور و قدرت وی در این زمینه خواهد داشت. حتی این احتمال وجود دارد که ترامپ همچنان این تحریم‌ها را معلق نگاه داشته اما اقدام به وضع تحریم‌های جدید در زمینه‌های دیگر کند و برای مثال تحریم...
 • سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورویی انگلیس در ایران
 • گروه اقتصادی: برای ساخت یک نیروگاه بزرگ خورشیدی در ایران شرکت بریتانیایی انرژی سبز با نام کرکس، قراردادی با وزارت نیرو در ایران امضا کرده است. این نیروگاه که قرار است ظرف سه سال ساخته شود، ظرفیتی معادل ۶۰۰ مگاوات خواهد داشت. به گزارش بولتن نیوز، این نیروگاه ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان خواهد بود. کرکس حدود ۵۰۰ میلیون یورو برای ساخت این نیروگاه سرمایه‌گذاری خواهد کرد. قرارداد ساخت این نیروگاه خورشیدی در راستای سیاست‌های ایران برای تولید پنج هزار مگاوات برق از انرژی خورشیدی تا پایان برنامه ششم توسعه است. ایران تصمیم دارد تا پایان این برنامه، یعنی سال ۱۴۰۰ خورشیدی بخشی از نیاز خود به برق را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند. دستیابی به این هدف همزمان موجب کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در ایران تا سقف ۲۶۰ هزار تن در سال خواهد شد. ایران ۳۰۰ روز آفتابی در سال و دو کویر بزرگ دارد اما تا کنون بهره‌برداری قابل توجهی از این منبع عظیم انرژی نکرده است. به گفته حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در بریتانیا قرارداد ساخت این نیروگاه، یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بریتانیایی در ایران محسوب می‌شود. حمید بعیدی‌نژاد در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود قرار داده، نوشته است: «خوشبختانه با اتخاذ سیاست دولت در افزایش سهم انرژی خورشیدی در مجموع سبد انرژی ایران، اشتیاق بسیاری برای سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه انرژی‌های نوین در ایران به وجود آمده است.» البته حمیدی‌نژاد سقف سرمایه‌گذاری کرکس برای ساخت این نیروگاه را ۸۰۰ میلیون یورو عنوان کرده است. لرد لمونت، معاون نخست‌وزیر بریتانیا در معاملات تجاری این کشور با ایران نیز از امضای این قرارداد استقبال کرده و آن را نشانه اهمیت گسترش روابط بریتانیا با ایران عنوان کرده است.
 • تاکنون ۸۰ سرمایه گذار داخلی و خارجی برای حضور در همایش سرمایه گذاری سمنان اعلام آمادگی کردند
 • سمنان- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت : تاکنون 20 سرمایه گذار خارجی و 60 سرمایه گذار داخلی برای حضور در همایش سرمایه گذاری سمنان که در ماه آبان امسال برگزار می شود، اعلام آمادگی کرده اند. امیر خلیلی خواه روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : شرکت های تجاری از کشورهای فرانسه، سوئد و انگلیس برای شرکت در همایش سرمایه گذاری در سمنان اعلام آمادگی کردند که این امر از دستاوردهای برجام است.وی اظهارداشت: بیش از هفتاد و یک هزار میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف اقتصادی و صنعتی در سمنان با فعالان اقتصادی تفاهم نامه اقتصادی امضا شده است که این امر در افزایش اشتغال پایدار استان تاثیر شایانی دارد.وی خاطرنشان کرد : با وجود سرمایه گذاری های مطلوبی که در چند سال گذشته در استان انجام شد اما جایگاه سمنان در جذب سرمایه گذار در مقایسه با دیگر استان ها مطلوب نیست.خلیلی خواه اضافه کرد : مهم ترین راهکار برای افزایش اشتغال در سمنان توجه به زیرساخت های سرمایه گذاری است و تا مشکل کمبود آب در این استان برطرف نشود نمی توان انتظار کاهش نرخ بیکاری به صورت چشمگیر باشیم.مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت : در همایش سرمایه گذاری مهم ترین ظرفیت های اقتصادی استان گزارش می شود و هدفگذاری انعقاد تفاهم نامه بیش از 100 هزار میلیارد ریالی برنامه ریزی شده است.وی تصریح کرد : براساس برنامه ریزی های انجام شده بیش از 300 سرمایه گذار داخلی و خارجی برای شرکت در همایش سرمایه گذاری سمنان شرکت می کنند و این همایش بزرگترین برنامه برای فعالان اقتصادی در این استان در 50 سال گذشته است.مدیرکل امور اقتصادی و دارایی سمنان ادامه داد : ارایه تسهیلات رونق تولید در کنار همایش های اقتصادی در کاهش نرخ بیکاری در این استان تاثیرگذار است...
 • ایران طی ۲ دهه آینده ظرفیت جذب ۳۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد
 • آنکارا- ایرنا- ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت که ایران طی 2 دهه آینده ظرفیت جذب بیش از 3500 میلیارد دلار سرمایه گذاری را دارد. به گزارش ایرنا، وی روز جمعه در اجلاس روسای بانک مرکزی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در شهر بودروم ترکیه افزود: ایران با موقعیت ژئوپلتیک مناسب در منطقه خاورمیانه به واسطه وجود فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی،‌ معادن، حمل و نقل، شهرسازی، تولیدات صنعتی و کشاورزی و فناوری اطلاعات و نیز با داشتن جمعیت 80 میلیونی جوان و تحصیل کرده فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری دارد.وی با بیان این که با توسعه بازارهای مالی و همگرایی این بازارها، فرصت‌های ارزشمندی برای سرمایه گذران بین المللی و منطقه‌ای برای کسب ارزش افزوده و سود سرشار اقتصادی فراهم شده است، بیان کرد: امیدواریم که تقویت روابط مالی منطقه ای با کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی زمینه بهتری را برای بهره‌برداری از ظرفیتهای یاد شده فراهم سازد.وی اضافه کرد: پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، جمهوری اسلامی ایران اقدامات موثری را در جهت افزایش روابط مالی بین‌المللی انجام داده که نتایج آن به صورت افزایش روابط کارگزاری بانکی با تعداد زیادی از بانکهای اروپایی و سایر نقاط جهان و انعقاد قرارداد‌های تامین مالی با کشورهای مختلف نمود داشته است.وی ادامه داد: با استفاده از فضای ایجاد شده پس از برجام سعی شده تا از طریق بهبود فضای کسب و کار، زمینه بهتری برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور فراهم شود.سیف در ادامه اظهار کرد: با توجه به تهدیدات و بی‌ثباتی جریانات مالی در بازارهای مالی بین‌المللی به ویژه اقتصادهای توسعه یافته،‌ تقویت روابط مالی چند جانبه و منطقه‌ای می‌تواند به عنوان یک استراتژی مناسب جهت تامین مالی پایدار و دستیابی به رشد اقتصادی بالا و...
 • آخرین وضعیت آمادگی ایران برای سفرهای اربعین
 • وزارت راه و شهرسازی جدیدترین اقدامات صورت گرفته برای آماده‌سازی زیرساخت‌های جاده‌ای در سفرهای اربعین امسال را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، طبق اعلام این وزارتخانه برای استفاده از مرز خسروی به عنوان یکی از پرترددترین مرزهای زمینی ایران و عراق مسیر دسترسی قصر شیرین به این مرز به طور کامل آسفالت شده و تعداد گیت‌های عبوری مرز خسروی نیز افزایش پیدا کرده است. در مرز مهران نیز راه‌های دسترسی محور ایلام - مهران تعریض و چهار خطه شده و جاده دوم به نام جاده ملک شاهی در زمان برگشت به عنوان یکی از مسیرهای عبوری خودروها و اتوبوس‌ها در نظر گرفته خواهد شد. در استان خوزستان نیز علاوه بر بهسازی راه‌های موجود راه‌های جدیدی برای دسترسی به مرز چزابه ساخته شده که زیرساخت‌های حمل و نقل برای این استان را فراهم می‌کند. وزارت راه پیش‌بینی کرده با آغاز فعالیت مرز خسروی بخشی از ترددهای مرز مهران کاهش یافته و به سمت پایانه مرزی جدید حرکت کنند. تعریض، تامین روشنایی، تعریف‌ مسیرهای جایگزین، احداث کمربندی و ارتقای ایمنی راه‌ها بخشی دیگر از اقداماتی است که در اربعین امسال اجرایی شده است. در راستای بهبود مدیریت حرکت خودروهای عمومی نیز اتوبوس‌ها و رانندگان آنها در قالب شرکت‌های مادر سازماندهی خواهد شد و با واگذاری برخی از وظایف نظارتی و ارزیابی عملکرد به این شرکت‌ها تلاش و اصلاح عملکرد و رفع کاستی‌های موجود خواهد شد. به گزارش ایسنا، در کنار پیگیری‌های صورت گرفته برای سفرهای جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ای نیز برای سفرهای هوایی در نظر گرفته است که مانند سال‌های پیش نرخ نهایی مصوب بلیت اربعین در دستور کار قرار خواهد گرفت. بر این اساس پروازها از ۱۳ تا ۲۲ آبان ماه برای پروازهای تهران- نجف- تهران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، پرواز تهران- بغداد- تهران یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مشهد- نجف- مشهد یک میلیون و ۵۰۰...
 • آخرین وضعیت جسمانی کارگردان یتیم خانه ایران
 • دستیار کارگردان فیلم "یتیم‌خانه ایران" گفت: طالبی هر روز به دفتر می‌رود و به تمامی کارهای خود رسیدگی مستقیم می‌کند. بیماری اش رفع شده و اینطور نبود که آقای طالبی خانه نشین شود. اتفاقاً تشخیص پزشک بر آن بوده که فعالیت بیشتر و بهتر در روند درمان تاثیر مثبت دارد. خبرگزاری میزان: حسن لفافیان در خصوص وضعیت جسمانی ابوالقاسم طالبی گفت: خدا را شکر ابوالقاسم طالبی در حال حاضر از لحاظ جسمی بسیار خوب است. یکی از رگ‌های قلب وی همچنان گرفته است اما طبق تشخیص پزشک دیگر نیازی به عمل نیست و از طریق مصرف دارو روند درمان ادامه دارد.وی در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر حال عمومی وی بسیار بهتر است. هر روز به دفتر می‌رود و به تمامی کارهای خود رسیدگی مستقیم می‌کند. بیماری اش رفع شده و اینطور نبود که آقای طالبی خانه نشین شود. اتفاقاً تشخیص پزشک بر آن بوده که فعالیت بیشتر و بهتر در روند درمان تاثیر مثبت دارد.دستیار کارگردان فیلم "یتیم‌خانه ایران" با اشاره به ساخت سریال تاریخی توسط طالبی تاکید کرد: من این روزها در شمال کشور در مقام مشاور کارگردان در پروژه دیگری فعالیت دارم ولی طبق آخرین صحبت‌هایی که با آقای طالبی داشتم، وی با چند تن از دوستان هر روز در محل کار خود مشغول بازنویسی و نگارش فیلمنامه سریال خود هستند.لفافیان از عدم حضور طالبی در جشنواره فیلم فجر خبر داد و خاطرنشان کرد: وی تمام تمرکز خود را برای ساخت این سریال گذاشته و امسال فیلمی را برای حضور در جشنواره فیلم فجر و یا تولید در برنامه ندارد. این پروژه آنقدر سخت و دغدغه آفرین است که در کنار آن نمی‌توان به هیچ کار دیگری فکر کرد.
 • آخرین وضعیت جسمی کارگردان یتیم خانه ایران/سینمای دفاع مقدس در گذر زمان/روز دوم ماه محرم از نگاه تاریخ عکس
 • خبرگزاری میزان- اولین روز از پاییز 96 با دومین روز از ماه محرم مصادف بود. امروز با خابار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان اطلاع از آخرین وضعیت جسمی ابوالقاسم طالبی کارگردانی فیلم یتیم خانه ایران اشاره کرد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، اولین روز از پاییز 96 با دومین روز از ماه محرم مصادف بود. امروز با خابار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان اطلاع از آخرین وضعیت جسمی ابوالقاسم طالبی کارگردانی فیلم یتیم خانه ایران اشاره کرد. آغاز هفته دفاع مقدس بهانه ای بود تا خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در پرونده ای ویژه به بررسی سینمای دفاع مقدس از جنگ تحمیلی تا دفاع از حرم بپردازد. کارگردان یتیم خانه ایران خانه نشین نشده است/غیبت ابوالقاسم طالبی در جشنواره فیلم فجر حسن لفافیان در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در خصوص وضعیت جسمانی ابوالقاسم طالبی گفت: خدا را شکر ابوالقاسم طالبی در حال حاضر از لحاظ جسمی بسیار خوب است. یکی از رگ‌های قلب وی همچنان گرفته است اما طبق تشخیص پزشک دیگر نیازی به عمل نیست و از طریق مصرف دارو روند درمان ادامه دارد. وی در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر حال عمومی وی بسیار بهتر است. هر روز به دفتر می‌رود و به تمامی کارهای خود رسیدگی مستقیم می‌کند. بیماری اش رفع شده و اینطور نبود که آقای طالبی خانه نشین شود. اتفاقاً تشخیص پزشک بر آن بوده که فعالیت بیشتر و بهتر در روند درمان تاثیر مثبت دارد. دستیار کارگردان فیلم "یتیم‌خانه ایران" با اشاره به ساخت سریال تاریخی توسط طالبی تاکید کرد: من این روزها در شمال کشور در مقام مشاور کارگردان در پروژه دیگری فعالیت دارم ولی طبق آخرین صحبت‌هایی که با آقای...
 • نماینده اصلاح طلب:ورود زنان به ورزشگاه ها حق ابتدایی آنهاست/وضعیت زنان در افغانستان بهتر از ایران است
 • مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست انعکاس خواسته‌های زنانی باشد که به تریبون‌ها دسترسی ندارند و توانست مطالبات آنها را مطرح کند.این‌ها اظهارات پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس است که از یک سال و اندی پیش تاکنون ریاست فراکسیون زنان مجلس دهم را عهده‌دار شده است.او بزرگترین دغدغه، حسرت و نگرانی‌اش را مهاجرت جوانان ایرانی به کشورهای دیگر عنوان می‌کند و با استناد به اظهارات مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا که گفته فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده، می‌گوید که حضور ۵ میلیون مهاجر ایرانی به عنوان نخبگان کشورهای دیگر از اقشار مختلف برای ما جای افسوس دارد.سلحشوری که مدت‌هاست مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به طرق مختلف دنبال می‌کند، ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها را یک تبعیض جنسیتی می‌داند و از شدت ناراحتی خود می‌گوید وقتی دیده زنان سوری توانسته‌اند برای تماشای فوتبال ایران و سوریه به ورزشگاه بروند در حالی که دختران ایرانی پشت درهای بسته ورزشگاه مانده‌اند.مشروح گفت‌وگوی ایسنا با پروانه سلحشوری را در زیر می‌خوانید:زحماتی که در جمهوری اسلامی برای زنان کشیده شده را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها از بین نبریم- در روزهای‌ گذشته و به خصوص بعد از مسابقه فوتبال ایران و سوریه و حواشی آن موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها بار دیگر در معرض توجه قرار گرفته، با توجه به رویکرد مثبت دولت در این زمینه فکر می‌کنید چرا این تابو برای زنان شکسته نمی‌شود؟موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها یک مسئله فرهنگی است. کما اینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی دنیا هم زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را دارند. به هر حال باید جایی وجود داشته باشد که اوقات فراغت فرزندان ما در آنجا سپری شود، ورزشگاه‌ها یکی از جاهایی هستند که می توانند شادی...
 • وضعیت زنان در افغانستان بهتر از ایران است/برخی از اصولگرایان هم مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه ها ندارند
 • مهمترین کار فراکسیون زنان در یک سال و چند ماه گذشته این بود که صدای زنان و این فراکسیون توانست انعکاس خواسته‌های زنانی باشد که به تریبون‌ها دسترسی ندارند و توانست مطالبات آنها را مطرح کند.این‌ها اظهارات پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس است که از یک سال و اندی پیش تاکنون ریاست فراکسیون زنان مجلس دهم را عهده‌دار شده است.او بزرگترین دغدغه، حسرت و نگرانی‌اش را مهاجرت جوانان ایرانی به کشورهای دیگر عنوان می‌کند و با استناد به اظهارات مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا که گفته فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده، می‌گوید که حضور ۵ میلیون مهاجر ایرانی به عنوان نخبگان کشورهای دیگر از اقشار مختلف برای ما جای افسوس دارد.سلحشوری که مدت‌هاست مطالبه حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به طرق مختلف دنبال می‌کند، ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها را یک تبعیض جنسیتی می‌داند و از شدت ناراحتی خود می‌گوید وقتی دیده زنان سوری توانسته‌اند برای تماشای فوتبال ایران و سوریه به ورزشگاه بروند در حالی که دختران ایرانی پشت درهای بسته ورزشگاه مانده‌اند.زحماتی که در جمهوری اسلامی برای زنان کشیده شده را با ممنوعیت ورود به ورزشگاه‌ها از بین نبریم- در روزهای‌ گذشته و به خصوص بعد از مسابقه فوتبال ایران و سوریه و حواشی آن موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها بار دیگر در معرض توجه قرار گرفته، با توجه به رویکرد مثبت دولت در این زمینه فکر می‌کنید چرا این تابو برای زنان شکسته نمی‌شود؟موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها یک مسئله فرهنگی است. کما اینکه در بسیاری از کشورهای اسلامی دنیا هم زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را دارند. به هر حال باید جایی وجود داشته باشد که اوقات فراغت فرزندان ما در آنجا سپری شود، ورزشگاه‌ها یکی از جاهایی هستند که می توانند شادی ایجاد کنند. فرض کنید اگر مسابقه والیبال ایران و...
 • رد پای انسانی علت آتش سوزی در جنگل های شرق گلستان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز گرگان؛ مدیر کل منابع طبیعی گلستان در مورد علت آتش سوزی در جنگل های شرق گلستان گفت: در هر دو آتش سوزی عامل انسانی موجب شروع آتش بود. قزلسفلو درباره آخرین وضعیت آتش سوزی‌ها گفت: آتش جنگل‌های شهرستان کلاله، ساعت ۸ دیشب به طور کامل اطفاء شد، اما متاسفانه بیش از ۱۵ هکتار از جنگل‌های دست کاشت خسارت دید. همچنین در آتش سوزی روز پنج شنبه در شهرستان مراوه تپه به بیش از ۵۰ هکتار از جنگل‌های سوزنی برگ و دست کاشت این شهرستان خسارت و لطمه زیاد وارد شد. انتهای پیام/م آتش سوزی در جنگل های گلستان
 • کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش رفع می شود
 • بوشهر - مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش رفع می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، عادل عبدی صبح شنبه در آیین آغاز سال تحصیلی در بوشهر اظهار داشت: آموزش و پرورش یک نهاد فراسازمانی است و تمام ارگان ها باید با این نهاد همکاری داشته باشند. وی افزود: مسئولان به همین گونه که در آیین آغاز سال تحصیلی جدید همراهی کنند در طول سال نیز آموزش و پرورش را همراهی کنند. مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش می شود با مدیریت جدید در راستای اجرای سند تحول بنیادین گام های موثری برداشته شود. وی با اشاره به اینکه کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش وجود دارد، بیان کرد: امیدواریم با تلاش های انجام شده این مشکل نیز مرتفع شود.
 • کمبود ۱۰ هزار نیروی انسانی در اورژانس
 • سرپرست اورژانس کشور گفت: سازمان اورژانس با کمبود بیش از ۱۰ هزار نیروی انسانی مواجه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، پیرحسین کولیوند در حاشیه چهل و دومین مراسم سالگرد تاسیس اورژانس کشور در جمع خبرنگاران افزود: سازمان اورژانس کشور با کمبود نیرو مواجه است و دولت و مجلس باید اقدامات لازم را برای صدور مجوز این استخدام‌ها ترتیب دهند.وی گفت: تعداد عملیات‌های سازمان اورژانس کشور در سال گذشته بیش از ۲ میلیون ماموریت بوده که این کمبود نیرو مشکلاتی را برای ما به همراه داشت و ضرورت دارد تصمیمات جدی در این زمینه اتخاذ شود.سرپرست اورژانس کشور با اشاره به اینکه مجلس و دولت باید مجوز استخدام نیرو در سازمان اورژانس را صادر کنند ادامه داد: یکی از راه‌های کاهش بروز حوادت و مصدومیت‌های ناشی از آن آموزش‌های مستمر هم برای مردم و هم برای نیروهای اورژانس است و البته آموزش هایی که تاکنون برای نیروهای اورژانس گذاشته ایم توانسته کیفیت ارائه خدمات اورژانس و رضایت مندی مردم را افزایش دهد.کولیوند با اشاره به نقش مراکز فرهنگی در کاهش بروز حوادث و تصادفات به نقش مدارس، مساجد و حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت: آموزش لازم برای کمک به حادثه دیدگان و جلوگیری از بروز برخی حوادث باید از مقطع ابتدایی و در مدارس صورت گیرد و همچنین با توجه به نقش مساجد و حوزه‌های علمیه به عنوان کانون‌های فرهنگی برنامه‌ای به صورت گردهمایی مساجد و حوزه‌های علمیه با سازمان اورژانس داریم که در آینده نزدیک برگزار می‌شود.وی در پاسخ به سوالی در خصوص ایفای نقش راننده‌های آمبولانس‌ها و موتورآمبولانس‌ها در عملیات‌های اورژانس افزود: همه رانندگان ما تکنسین اورژانس هستند و تلاش شده همه اقدامات لازم برای کمک به حادثه دیدگان مدنظر قرار گرفته شود.سرپرست اورژانس کشور به تمهیدات این سازمان در ماه محرم اشاره کرد و گفت: همکاران ما در این ماه آماده باش خواهند بود...
 • استخدام کارشناس منابع انسانی در صفر تا صد در تهران
 • شرکت صفر تا صد تجارت ایرانیان با بیش از ۲۰ سال سابقه در صنعت چاپ و پیشرو در صنایع بسته بندی کشور در راستای گسترش فعالیت خود از افراد واجد شرایط در تهران دعوت به همکاری می نماید. آدرس ایمیل: HR@0upto100.com
 • جای خالی بیش از ۱۰ هزار نیروی انسانی در اورژانس
 • سرپرست اورژانس کشور از کمبود بیش از 10 هزار نیروی انسانی در این سازمان خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کولیوند گفت: دولت و مجلس باید مجوز استخدام‌ این نیروها را برای سازمان اورژانس صادر کنند.وی افزود: موضوع آموزش مستمر برای بالابردن مهارت نیروها، نیز طراحی شده است. دانلود
 • امام حسین ع مظهر کامل کرامت انسانی است
 • حجت‌الاسلام عادل قربان زاده، رئيس اداره تبلیغات اسلامی ملکان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: مكتب حسين، مكتب كرامتمندی و عزتمندی است و امام حسين(ع) مظهر كامل كرامت انسانی و عزت ايمانی است. وی افزود: بايد امام حسين(ع) را نمونه اعلای حميّت و سازش‌ناپذيری در دفاع از حق و تن‌ندادن به خواری و زبونی و سرباززدن از ننگ و عار دانست. وی خاطرنشان کرد: يكی از دلايل بقای نهضت حسينی سخنان رسول خدا(ص) درباره شخصيت والای امام حسين(ع) است، چرا كه در طول تاريخ ميلياردها مسلمان احترام خاصی برای گفتار پيامبر(ص) قائلند و بر اساس فتاوی فقهای تسنن و تشيع، اطاعت از قول و فعل و تقرير رسول خدا(ص) فرض و واجب است و تخلف از آن حرام و جرم و اين فرمان قرآن كريم است كه اطاعت از رسول خدا (ص) را واجب شمرد. وی افزود: امام حسين(ع) با برافراشتن پرچم حماسه كربلا و عاشورا، مكتبی را بنيان گذاشت كه مردمان در آن نيكوترين و والاترين تربيت(تربيت نبوی و تربيت علوی) دست يابند. حجت‌الاسلام قربان زاده، از رمز ماندگاری قیام امام حسین(ع) گفت و ادامه داد: عشق و خلوص نیت و عهد با خدا بستن رمز بقا و ماندگاری قیام امام حسین(ع) است. رئيس اداره تبلیغات اسلامی ملکان با معرفی محور قیام کربلا یادآور شد: انقلاب‌های بسیاری در طول تاریخ اتفاق افتاده است که در مسیر خود، اخلاق را قربانی سیاست و مبارزه کرده‌اند. اما اخلاق در قیام کربلا، محور است و از این نظر رفتار امام حسین(ع) با دشمن جالب توجه و تأمل برانگیز است. آن حضرت در قیام کربلا، هیچ اقدامی که مغایر با ارزش‌های اخلاقی اسلام باشد، انجام نداد. حجت‌الاسلام قربان زاده تاکید کرد: دفاع امام حسين(ع) از اصل اسلام و احيای احكام آن و نيز احيای فطرت يكی از دلايل پويايی و رمز ماندگاری نهضت است.
 • کتابخوانی به ساختن انسانی سالم و مهارت های درست اجتماعی کمک می کند
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، زنگ کتابخوانی در مهدکودک‌های سراسر کشور دقایقی پیش توسط وزرای رفاه و ارشاد به صورت نمادین در مهدکودک ایرانمهر در تهران نواخته شد. وی افزود: به همه پدرها و مادرها توصیه می‌کنم هفته‌ای یک روز در منزل کتابخوانی داشته باشند. کودکان باید با کتاب آشنا شوند. خواندن و نوشتن و کتاب موجب ارتقای سطح سواد در ابعاد مختلف می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کتاب نوعی سبک زندگی است اظهار کرد: کتاب نوعی شیوه ارتباط کودکان با مسائل جامعه خود محسوب می‌شود، البته قطعا نسلی که کتاب‌های داستان راستان و چارلز دیکنز را خوانده‌اند با نسلی که مرتب کارتون نگاه می‌کنند و به طور انفرادی با گوشی‌های تلفن همراه بازی می‌کنند تفاوت خواهند داشت. ربیعی ادامه داد: خوب است که پدر و مادرها برای فرزندان خود کتاب بخوانند و کتاب را هدیه بدهند. بچه‌ها باید بوی کتاب را حس کنند. ربیعی از نویسندگانی که برای کودکان کتاب می‌نویسند قدردانی کرد و گفت: برای آنکه کودکان با مفاهیم روز فرهنگی آشنا شوند تدوین و چاپ کتاب‌های آموزشی را در دست داریم. امیدواریم رویه کتابخانی از مهدهای کودک شروع شود و تا پایان دانشگاه ادامه داشته باشد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در روستا مهدها نیز اقداماتی انجام داده‌ایم اظهار کرد: در روستا مهدها یک وعده غذای گرم برای سلامت جسمانی کودکان توزیع می‌کنیم؛ قرار شده است توزیع و روخوانی یک وعده کتاب همراه با غذای گرم برای سلامت روح کودکان هم داشته باشیم. عباس صالحی نیز در حاشیه مراسم نواخته شدن زنگ کتابخوانی در مهدهای کودک با بیان اینکه مساله کتابخوانی یکی از دغدغه‌های عمومی کشور است، گفت: در کنار نشر کتاب، دانش‌افزایی و مهارت‌افزایی، یکی از دغدغه‌های جدی، فاصله‌ای است که میان کتاب و جامعه افتاده است. وی افزود: طرح مشترکی با سازمان بهزیستی...
 • مک گورک درباره همه پرسی کردستان هشدار داد/طرح انسانی رقه چیست
 • بین الملل>خاورمیانه - ایسنا نوشت: نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش نسبت به خطرات و عواقب سنگین همه‌پرسی استقلال کردستان عراق هشدار داد. به گزارش رویترز، مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش در جمع خبرنگاران هشدار داد: برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق خطرات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.وی گفت: این همه‌پرسی عواقبی را دارد که آمریکا نمی‌تواند بر آن چیره شود. درباره عواقب این همه‌پرسی باید بگویم برای ما ممکن نیست که بتوانیم به طور کامل بر آن چیره شویم.همزمان دولت ترکیه نیز به کردهای عراق درباره برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان و پیامدهای آن هشدار داده و خواهان لغو این همه‌پرسی شده است.به رغم هشدارها و فشارهای داخلی و خارجی برای لغو همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، کردها برای برگزاری این همه‌پرسی مصمم هستند و مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق تاکید کرده که آماده پرداختن هر بهایی برای آزادی کردها است. طرح انسانی رقهمک گورک همچنین از طرح انسانی گسترده برای شهر رقه خبر داد و گفت: همزمان با عقب‌نشینی داعش از آخرین محله‌های رقه طرح انسانی فراگیری آماده شده که قرار است پس از خروج کامل داعشی‌ها از این شهر اجرایی شود.وی عنوان داشت: پایان جنگ در رقه روشن است و تروریست‌ها عملاً در چند محله شهر حضور دارند و پایان این جنگ بسیار نزدیک است.وی افزود: داعش از زمان‌های نه چندان دور برای حملات تروریستی گسترده در استانبول، پاریس و بروکسل طرح ریزی کرده بود.مک گورگ خاطر نشان کرد: به محض پایان عملیات نظامی، طرح انسانی برای بعد از درگیری‌ها آماده شده است.وی خاطر نشان کرد: صدها پایگاه برای انجام عملیات مین‌زدایی مشخص شده‌اند و باید همزمان طرح انسانی فراهم سازی آب و بازسازی زیرساخت‌ها جهت بازگشت آوارگان اجرا شود.نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش تاکید کرد: بازگشت آوارگان به مناطق آزاد شده از چنگال داعش یکی...
 • کمبود نیروی انسانی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اراک
 • به گزارش خبرآنلاین، مسعود آقازیارتی گفت: بحث افزایش 100 نفر نیروی جدید در دستور کار قرار دارد و امید است به زودی این افراد جذب شوند. وی افزود: آتش نشانان این سازمان از مهرماه سال گذشته تاکنون یکهزار و 801 عملیات اطفای حریق انجام داده اند. آقا زیارتی ادامه داد: در جریان این آتش سوزی ها سه نفر کشته و 39 نفر مصدوم شده اند و بیشترین حریق های صورت گرفته با 719 مورد مربوط به باغ ها و فضای سبز، 441 مورد حریق ضایعات و 159 مورد آتش سوزی منازل بوده است. وی بیان کرد: یکهزار و 567 حادثه مختلف در این مدت به سازمان آتش نشانی اراک گزارش شده که در این حوادث 45 نفر کشته و 263 نفر مجروح شدند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اراک ادامه داد: آموزش های ایمنی و پیشگیری از حوادث از محورهای اولویت دار آتش نشانی است که در این مدت 68 هزار و 200 نفر ساعت آموزش درون سازمانی 29 هزار و 700 نفر ساعت آموزش درون سازمانی انجام شده است. آقا زیارتی اظهار کرد: 626 مورد دستورالعمل ایمنی ساختمان نیز از مهرماه پارسال تاکنون در اراک صادر شده و 497 ساختمان تایید پایان کار از آتش نشانی دریافت کرده اند. وی گفت: در این مدت پنج ایستگاه آتش نشانی 120، 180، 170، 13 و 140 اراک بهسازی و تعمیرات لازم برای آنها صورت گرفته است. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اراک اضافه کرد: تجهیزات خوبی در یک سال اخیر به این سازمان اضافه شده اما هنوز کمبودهای زیادی وجود دارد که دستیابی به آن ها حمایت ویژه دولت را طلب می کند. آقا زیارتی تصریح کرد: اگر حادثه احتمالی و مشابه پلاسکو در اراک اتفاق افتد تجهیزات آتش نشانی اراک جوابگو نیست. وی بیان کرد: اراک مرکز...
 • رشد ۲/۸ درصدی شاخص بورس
 • اقتصاد>اقتصاد‌ ایران - روند پر شتاب شاخص بورس تهران در مبادلات هفته قبل منجر به رشد ۲ هزارو ۳۰۸ واحدی آن شد و این شاخص توانست بعد از ۳.۵ سال از مرز ۸۵ هزار واحد عبور کند. با اين مقدار رشد شاخص بورس فقط در هفته گذشته توانست 2.8درصد افزايش يابد. هفته قبل معاملات فرابورس هم پر رونق بود و شاخص فرابورس نيز با 13پله صعود معادل 1.4درصد افزايش يافت. رشد 34درصدي ارزش معاملات بورس سرمايه‌گذاران هفته قبل 11هزارو 793ميليارد تومان اوراق بهادار در بور س و 12هزارو 193ميليارد تومان در فرابورس خريداري كردند كه اين مقدار از نظر ارزش در بورس تهران 34درصد و در فرابورس 100درصد رشد نشان مي‌دهد. در همین زمینه: بورس تهران شاهد روزهای متفاوت برندگان بازار سهام در شهریور رشد شاخص بورس و فرابورس بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست افزایش سهم بازارسرمایه از تأمین مالی پروژه‌های شهری