ظهور دو قدرت اقتصادی بزرگ قاره آسیا (چین و هند) مناسبات اقتصادی، تجاری و ژئوپلیتیک جهان را تغییر داده است؛ افشای راز جهش این دو غول آسیایی، نیازمند شناخت راهبردهای اقتصادی و تجاری است که این دو کشور در پیش گرفته‌اند.

چین و هند با تاکید بر مزیت‌های خاص خود و روش‌های متفاوت، به قدرت‌های اقتصادی تبدیل شدند؛ اما مصمم بودن آنها به انجام اصلاحات و پیروی از برنامه‌های توسعه نقش مهمی در موفقیت آنها داشته است.

موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، راهبردهای این دو کشور را بررسی کرده است.

تبدیل دو کشور چین و هند به ابرقدرت‌های اقتصادی طی دهه‌های اخیر پدیده‌ای است که مناسبات اقتصادی، تجاری و ژئوپلیتیک جهان را دچار تغییر و تحولات جدی کرده است. البته این دو کشور هر یک با ساختار قدرت متفاوت و با تکیه بر مزیت‌های خاص خود و به‌کارگیری استراتژی‌های توسعه مناسب، توانسته‌اند برنامه اصلاحات اقتصادی و تجاری خود را پیش برند و به رشد و توسعه اقتصادی دست یابند. مصمم بودن آنها به انجام اصلاحات و پیروی از برنامه‌های توسعه نیز نقش مهمی در موفقیت آنها داشته است. به گزارش دنیای اقتصاد، به نظر می‌رسد چین با توانمندی در بسیج سرمایه و نیروی کار به قطب عظیم تولید صنعتی و نیمه صنعتی جهان تبدیل شده و هند نیز با بهره‌گیری از نیروی کار متخصص و تحصیلکرده توانسته است خدمات و صنعت خود را شکوفا سازد. از آنجا که ایران نیز طی دهه‌های اخیر همواره تلاش کرده تا با بهره‌مندی از نظام برنامه‌ریزی به سطح مطلوبی از رشد و توسعه اقتصادی و تجاری دست یابد؛ بررسی تجارب کشورهای موفق از جمله چین و هند در زمینه اصلاحات اقتصادی و تجاری می‌تواند زمینه‌های مناسب برای انتخاب سیاست‌های اصلاحی در زمینه اقتصاد و تجارت را فراهم آورد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، راهبردهای تجاری چین و هند را بررسی کرده و به شناسایی اصلاحات اقتصادی و تجاری این دو کشور پرداخته است. در این بررسی ضمن معرفی سیاست‌های اصلاحی اقتصادی و تجاری چین و هند، بر این نکته تاکید شده که تنها راه دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، اجرای هماهنگ و منسجم این سیاست‌ها است. چین اصلاحات اقتصادی خود را از سال 1978 آغاز و در دهه 1990 وارد فاز تازه‌ای شد. سیاست تجاری چین بعد از اصلاحات در این دهه، در راستای آزادسازی تجارت خارجی بوده است. سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی نیز بعد از اصلاحات، به بیش از 60 درصد رسید و تولید ناخالص داخلی سرانه آن از 220 دلار در سال 1978 به 7 هزار و 590 دلار در سال 2014 افزایش یافت. تجارت کالایی چین طی این سال‌ها نیز افزایش قابل توجهی یافت؛ به گونه‌ای که در سال 2014، چین بیش از 2 هزار میلیارد دلار صادرات داشته و بزرگ‌ترین صادرکننده جهان بوده است. نکته جالب این است که بخش عمده این تجارت از سوی بنگاه‌های خارجی سرمایه‌گذار در چین صورت پذیرفته است.

همچنین چین در چارچوب سیاست تجاری، از عضویت در سازمان تجارت جهانی و حضور در همکاری‌های اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و دوجانبه برای افزایش سهم و موفقیت تجاری خود بهره برده است. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز نقشی تعیین‌کننده در افزایش تجارت خارجی و در نتیجه رشد و توسعه اقتصادی این کشور داشته است. حضور فعال شرکت‌های چندملیتی در این کشور باعث شده است تا انباشت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد و در نتیجه در مقام بزرگ‌ترین کشور جذب‌کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان باقی بماند. هند نیز بعد از بحران اقتصاد کلان در سال 1991 اصلاحات اقتصادی و کاهش کنترل‌های اقتصادی را آغاز کرد. تولید ناخالص داخلی سرانه این کشور از 301 دلار در سال 1985 به یک هزار و 582 دلار در سال 2014 افزایش یافته است. نرخ تورم در هند همیشه پایین بوده است، به گونه‌ای که افزایش قیمت جهانی نفت هم نتوانسته منجر به جهش‌های تورمی در این کشور شود. سیاست‌های آزادسازی هند نیز پس از سال 1991، سبب شد تا بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی که انجام آن در قبل فقط به عهده دولت بود مانند صنایع سنگین، خدمات بانکی، صنعت هواپیماسازی غیرنظامی، مخابرات، تولید و. . . قابلیت انجام توسط بخش خصوصی را نیز پیدا کند. در پی انجام اصلاحات تجاری در هند، حجم تجارت خارجی هند در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشت و سهم این کشور از تجارت جهانی افزایش یافت. هند از کشورهای موسس و عضو سازمان تجارت جهانی است. این کشور از نظام ترجیحات چندجانبه و همگرایی‌های منطقه‌ای و دوجانبه به‌منظور گسترش حضور خود در بازارهای جهانی سود برده است. با وجود اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال 1990 برابر با یک میلیارد دلار بود، اما توانست طی سال‌های بعد در زمینه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی عملکرد خوبی داشته باشد؛ به‌طوری که در سال 2014، میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خود را به 36میلیارد دلار رساند. در حال حاضر هند دومین مقصد شرکت‌های چندملیتی بعد از چین است.

اصلاحات اقتصادی چین و هند

در اصلاحات اقتصادی چین (1978) افزایش جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و گسترش تجارت خارجی نقش تعیین‌کننده داشته است. سیاست تجاری چین به تدریج از دخالت مستقیم به هدایت تجارت خارجی تغییر یافت. محدودیت‌های وارداتی کاهش یافت و سرمایه‌گذاری در بسیاری از بخش‌ها، به خصوص در بخش‌های با فناوری بالا و دوستدار محیط زیست گسترش یافت. نقش دولت نیز از مداخله در اقتصاد به ارشاد تغییر جهت داد. این کشور از زمان انجام اصلاحات اقتصادی و آزادسازی اقتصاد، شروع به «کاهش تعرفه‌ها» کرد. همچنین پس از طی مراحلی از رشد و توسعه خود برای افزایش سهم خود از بازارهای جهانی به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد. این کشور سپس از طریق «برقراری ترتیبات تجاری منطقه‌ای و دوجانبه» به گسترش سهم خود از تجارت جهانی پرداخت. برقراری ترتیبات تجاری با کشورهای عضو آسه آن، موافقت‌نامه بانکوک، موافقت‌نامه دوجانبه با پاکستان، هنگ کنگ و ماکائو از جمله این موارد بوده است. «کاهش اقدامات غیرتعرفه‌ای در واردات» نیز از دیگر اقدامات چین بوده است. این کشور پس از آزادسازی اقتصاد و انجام اصلاحات سعی کرده است تا سهمیه‌های وارداتی و حقوق تجاری را قطع کند. همچنین این کشور بسیاری از ممنوعیت‌ها و مجوزهای وارداتی را نیز کنار گذاشته است. «کاهش موانع صادراتی» هم از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی چین به منظور آزادسازی تجاری بوده است.

این کشور همچنین به منظور موفقیت در اصلاحات سیاست تجاری، مجموعه‌ای از اصلاحات داخلی را اجرا کرده است. «کاهش مداخله مستقیم دولت در اقتصاد»، «کاهش بنگاه‌های اقتصادی با مالکیت دولتی»، «حفظ بخش عمومی به منظور کنترل اقتصاد»، «اصلاح قوانین به منظور سهولت ایجاد کسب و کار»، «اصلاح قوانین مالیاتی»، «اجرای قانون حق مالکیت فکری»و «رقابتی کردن عرصه اقتصادی به‌منظور حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» از جمله اصلاحات داخلی انجام شده بوده است. در هند نیز بعد از آزادسازی اقتصادی در دهه 1990، سیاست‌های آزادسازی تجاری و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش رشد اقتصادی داشته است. این کشور نیز همانند چین تعرفه‌های وارداتی خود را کاهش داد و به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمد. «برقراری ترتیبات تجارت منطقه‌ای و دوجانبه» نیز به منظور افزایش تجارت و دستیابی به بازارهای جهانی از دیگر اقدامات این کشور بوده است. به این ترتیب هند از ترتیبات تجاری منطقه‌ای و دوجانبه مثل موافقت‌نامه بانکوک، موافقت‌نامه ترجیحات تجاری جنوب آسیا (SAPTA) و نظام ترجیحات تجاری جهانی (GSTP) بهره برده است. این کشور همچنین با «کاهش اقدامات غیرتعرفه‌ای محدودکننده واردات» به محافظت از تولیدکنندگان در رقابت خارجی پرداخته است. «برنامه‌های مشوق صادراتی» نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته از سوی چین بوده است. این کشور همچنین برای موفقیت در اصلاحات تجاری، مجموعه‌ای از اصلاحات ساختاری از جمله «نظام شناور ارزی»، «اصلاح قوانین صنعتی به‌منظور جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی»، «اصلاح زیرساخت‌ها»، «اصلاح نظام مالیاتی» و «تنظیم سیاست صنعتی جدید» را انجام داد.

درس‌هایی برای ایران

تجارب دو کشور چین و هند نشان می‌دهد که عواملی چون «تعاملات مناسب و هدف‌دار بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه»، «کاهش تعرفه‌ها و حمایت‌های مناسب صادراتی»، «حمایت هدف‌دار و مدت‌دار از صنایع داخلی» و «بهبود بسترهای مناسب و زیرساخت‌های لازم برای توسعه تجارت» می‌تواند منجر به گسترش تجارت و توسعه صادرات شود. هدف دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، هیچ‌گاه در ذهن سیاستمداران و دولتمردان چین کمرنگ نشده است. شاید آنها در چارچوب نظام برنامه‌ریزی خود، اشتباه‌هایی را مرتکب شده باشند، اما با بررسی عملکرد برنامه و در نهایت با تغییر نظام برنامه‌ریزی توانستند رشد اقتصادی را برای چین رقم بزنند. تجربه چین نشان می‌دهد که رعایت قواعد اقتصادی به‌منظور دستیابی به شرایط تثبیت اقتصادی ضروری است. از این رو سیاست‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که برهم خوردن قواعد اقتصادی را به دنبال نداشته باشد؛ زیرا در این‌صورت باعث نابسامانی و در هم ریختگی اوضاع اقتصادی و کنترل‌ناپذیری اقتصاد خواهد شد که از نتایج مهم آن عدم دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و توسعه است. همچنین بدون دستیابی به سطح قابل اتکایی از اصلاحات در اقتصاد داخلی، گسترش تجارت خارجی و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی امکان‌پذیر نیست.

از سوی دیگر تدوین سیاست صنعتی در چارچوب اصلاحات داخلی برای گسترش تولید صنایع امری ضروری است. با تدوین سیاست صنعتی با توجه به شرایط و ویژگی‌های خاص کشور می‌توان به سطح قابل اتکایی از تولیدات صنعتی باکیفیت که ضامن پایداری گسترش صادرات باشد، دست یافت. تجربه چین نشان می‌دهد انکار فناوری نوین به شکست سیاست‌های رشد و توسعه اقتصادی در جهان امروز منجر خواهد شد. همچنین با توجه به اینکه نقش دولت در اقتصاد به‌منظور بهبود کارآیی، کاهش فساد و بالندگی اقتصاد امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است اما دولت باید به وظایف خود آگاه باشد و با استفاده از تجارب گذشته به دنبال اصلاحات و یافتن راه‌های بهینه برای آینده بهتر باشد. تجارب کشور هند نیز بیانگر آن است که «برنامه‌ریزی مناسب»، «درس از تجربیات گذشته»، «اصلاح نابسامانی‌های اقتصادی» و «اصلاحات مداوم و مستمر» در هر نظام سیاسی می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی و حل مشکلات منجر شود. همچنین «نقش دولت در پیشبرد اصلاحات در صورت اجرای صحیح و به‌موقع سیاست‌ها» و «فعالیت تولید و مفید بخش خصوصی» نیز می‌توانند در رشد و توسعه پایدار اقتصادی نقش موثر و تعیین‌کننده‌ای داشته باشند. تجربه هند نشان می‌دهد سطح پایین‌تر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی نیز می‌تواند در کنار سایر عوامل موثر به رشد و توسعه اقتصادی پایدار منجر شود. برای مثال توجه به مزیت‌های کشور (خدمات در هند) و فراهم آوردن بسترهای مناسب در دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار بسیار موثر بوده است. «بهبود شرایط داخلی اقتصاد»، «اصلاحات در زیرساخت‌ها» و «برقراری ثبات در اقتصاد کلان» نیز از دیگر عوامل موثر در رشد و توسعه کشورها است. از دیگر تجربه‌های هند تسریع فرآیند توسعه با استفاده از مشارکت فعال مردمی بوده است.

کلیدواژه: جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی | رشد و توسعه اقتصادی | منطقه ای و دوجانبه | سازمان تجارت جهانی | اصلاحات اقتصادی | دیگر اقدامات | اقتصادی و تجاری | دستیابی به رشد | موافقت نامه | برنامه ریزی | تعیین کننده | نشان می دهد | انجام اصلاحات | سیاست تجاری | تجارت خارجی | دلار در سال | دو کشور | سیاست ها | تجاری چین | بخش خصوصی | laquo اصلاح | چین و هند | سال 2014 | laquo کاهش | هند نیز

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۲۸۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • چگونه رفتار ناشایست کودکمان را تغییر دهیم
 • خبرگزاري آريا - هيچ پدر و مادر و کودک بدون مشکلي وجود ندارند؛ چراکه کودکان هميشه آن‌طور که والدين مي‌خواهد، رفتار نکرده و والدين احساس مي‌کنند نمي‌توانند رفتار کودک خود را تغيير دهند و ‌آشفته و درمانده مي‌شوند و اعتماد به نفس خود را از دست مي‌دهند.به گزارش جام جم، امروزه بيشتر والدين از نظر تحصيلات در سطح قابل قبولي قرار دارند،‌ ولي درارتباط با تربيت کودک و تغيير رفتار او با پرسش‌هاي فراواني روبه‌رو هستند. وقتي فرزند شما در فروشگاه رفتار ناشايستي از خود نشان مي‌دهد،‌چه مي‌کنيد؟ وقتي پسرتان غذا نمي‌خورد يا لباس‌هايش را مرتب نمي‌کند، چگونه رفتار مي‌کنيد؟ وقتي دخترتان انگشت مي‌مکد، ‌چه واکنشي نشان مي‌دهيد؟براي حل اين مشکلات، اولين نکته اين است که نبايد در کوتاه‌مدت منتظر پيشرفت در تغيير رفتار باشيم. اگر بخواهيد بسرعت رفتار نادرست کودک را تغيير دهيد،‌ به نتيجه مثبت نخواهيد رسيد. اين رفتار در زمان طولاني شکل گرفته است. ‌بنابراين براي برطرف کردنش شايد به زمان بيشتري از شکل‌گيري‌اش نياز باشد.همه کودکان در يک سن،‌ يک رفتار مشخص از خود نشان نمي‌دهند، ‌پس نمي‌توان دستور کلي براي همه کودکان همسن اجرا کرد.ابتدا مشکلات را به ترتيب اولويت مشخص کنيد؛‌ مثلا شايد اولويت براي شما غذا خوردن باشد ولي براي ديگري جمع‌آوري اسباب‌بازي باشد. براي اين که متوجه شويد،‌ چقدر از رفتارهاي کودک‌تان پسنديده و قابل قبول است و چه ميزان ناپسند، ‌بهتر است جدولي تهيه کنيد. در يک ستون رفتارهاي خوب و در ستون ديگر رفتارهاي نادرست را بگنجانيد. امکان ندارد کودکي تمام رفتارهايش اشتباه باشد. اگر والديني اين گونه فکر مي‌کنند،‌ مشکل از خودشان است.اگر کودکتان غذا نمي‌خورددر چنين شرايطي بايد از تکنيک‌هايي مثل تغيير تزئين غذا و ‌ترکيب مواد مورد علاقه کودک با آنچه لازم است بخورد، استفاده کنيد. حتي گاهي لازم است محل و نوع غذا خوردن‌تان را عوض کنيد.به دنبال تغيير رفتارهاي کم‌اهميت، در رفتارهاي ديگر نيز تغييراتي...
 • مناسبات اقتصاد خارجی ایران دردست انداز تازه
 • در حالی که یک شرکت انگلیسی به مثابه کشور متحد استراتژیک آمریکا رقمی معادل 600 میلیون یورو سرمایه گذاری کرده است و در وضعی که دو بانک مستقر در اتریش و دانمارک به ایرانی ها اجازه استفاده ازخطوط اعتباری خود را داده اند اما باید بازهم با احتیاط به رفتار کشورها و شرکتها نگاه کرد. در مناسبات اقتصادی اروپایی ها فرانسه و آلمان گامهای بلند تری برداشته اند و خواستار استوارماندن برجام هستنداما فشار آمریکا نیز کم نیست. روسیه آنقدر گرفتار است و آنقدر اقتصاد ناتوانی دارد که ایران هرگز روی آن حساب باز نمی کنداما ایران با چین مناسبات اقتصادی دارند که شور بختانه شاهد برخی عهد شکنی ها از سوی چین بوده ایم. با وجود اینکه رهبران فعلی آلمان تاامروز با شهامت از برجام حمایت کرده اند اما مدیران شرکتهای این کشور منافع خود را دارند. دویچه وله نوشته است " یک کارشناس اقتصادی آلمانی معتقد است که تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی به مثابه زنگ خطری جدی برای روابط اقتصادی ایران و آلمان است. آلمان صادرات خود به ایران را به طرز چشمگیری افزایش داده است. فولکر ترایر، رئیس بخش روابط خارجی "اتحاد اتاق‌های صنایع و بازرگانی آلمان" (Industrie und Handelskammertag) در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز نسبت به اظهارات تهدیدآمیز دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. این کارشناس اقتصادی می‌گوید که لغو یک‌جانبه‌ی برجام توسط ایالات متحده ضربه قابل‌توجهی به تجارت خارجی آلمان وارد خواهد کرد. ترایر اظهار داشت، اگر رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اکتبر از تمدید برجام خودداری کند، کنگره آمریکا ظرف ۶۰ روز درباره احیای تحریم‌ها علیه ایران تصمیم خواهد گرفت. در این صورت به اقتصاد آلمان هم لطمه وارد می‌شود، زیرا علاوه بر زیان‌هایی که در رابطه با قراردادهای تجاری فعلی ایجاد می‌شود، بازرگانان آلمانی دوباره از ترس جریمه از جانب آمریکا، وارد معاملات جدید با ایران...
 • تغییر شروع ساعت فعالیت مدارس در مناطق مختلف کشور/محتوای متون درسی تغییر می کند
 • خبرگزاری میزان- وزیر آموزش و پرورش گفت: ساعات شروع مدارس در مناطق مختلف کشور براساس اقلیم جغرافیایی تغییر می کند. سید محمد بطحایی وزیر اموزش و پرورش در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در مورد ساعات دقیق شروع و خاتمه ساعت فعالیت مدارس، اظهار داشت: برای شروع و خاتمه سال تحصیلی متناسب با اقلیم مناطق مختلف مواردی را به استان ها ابلاغ کردیم. استان هایی که در مناطق گرمسیری کشور واقع شده اند، اجازه دارند زودتر از 7 صبح فعالیت مدارس را آغاز و ظهر زودتر تعطیل شوند. وی ادامه داد: در مناطق سردسیر مسئولان و مدیران مدارس این اجازه را دارند که دیرتر اقدام به شروع فعالیت کنند. دانش آموزان این مناطق می توانند با چند ساعت تاخیر فعالیت علمی خود را آغاز و از ساعات ظهرگاهی بیشتر در کلاس بمانند. وزیر آموزش و پرورش در مورد چرایی فعالیت مدارس تهران در ساعت 7:30، گفت: به دلیل داشتن مدارس دو شیفته در تهران و تداخل فعالیت مدارس با زمان ادارات مجبور هستیم در تهران زمان فعالیت مدارس را مجبور هستیم به ساعت 7:30 صبح موکول کنیم. بطحائی با بیان اینکه در سال تحصیلی در حوزه محتوای متون درسی و مهارت آموزی برنامه های جدیدی داریم، تاکید کرد: آموزش شهروندی، سبک زندگی ایرانی- اسلامی در مدارس آغاز می شود. وی از اصلاح روش های مدیریت و ساختار اداری آموزش و پرورش خبر داد و افزود: به دنبال افزایش بهره وری در نظام آموزش و پرورش هستیم. امروز 1100 پروژه جدید آموزشی به بهره برداری می رسد و 5 هزار کلاس درس به سیستم آموزشی کشور اضافه می شود. انتهای پیام/
 • نیس و آنژه به تساوی رضایت دادند
 • به گزارش ایلنا، نیس و آنژه در نخستین دیدار هفته هفتم لوشامپیونه از ساعت 20:30 امشب به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی 2 بر 2 خاتمه یافت. ابتداپاولوویچ (12) واکامبی (34) آنژه را پیش انداختند اما در ادامه نیس دو گلماریو بالوتلی (39 از روی نقطه پنالتی) وابراهیم ترائوره ( 76 گل به خودی) بازی را به تساوی کشاند. با این نتیجه نیس با 10 امتیاز در رده ششم است و آنژه 8 امتیازی در رده یازدهم قرار گرفت.
 • سکه و دلار تابستان را کاهشی پایان دادند
 • دلار در پایان شهریورماه بیشترین بازدهی ماهانه در 9 ماه گذشته را تجربه کرد، ولی میزان بازدهی نیمه اول سال 96 تغییری با سال 95 نداشت. بررسی روند قیمت دلار و سکه در 6 ماه ابتدایی سال، نشان‌دهنده وجود اعداد کلیدی در بازار است که گرایش و انتظارات معامله‌گران بازار را توضیح می‌دهند. -عدد اول: مهم‌ترین عددی که می‌تواند نشان‌دهنده گرایش معامله‌گران ارزی در نیمه اول سال 69 باشد، میزان بازدهی قیمت در این بازه زمانی و مقایسه آن با سال96 پیشین است. به گزارش دنیای اقتصاد، قیمت دلار در 6 ماه گذشته رشد حدودا 8/ 3 درصدی را به ثبت رساند؛ بررسی مقایسه‌ای نشان می‌دهد که قیمت دلار در همین بازه زمانی در سال 95 نیز حدود 7/ 3درصد افزایش را تجربه کرده است. این عدد از آن جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد فعالیت و نوسان‌گیری معامله‌گران در 6 ماه ابتدایی سال به‌طور کلی با سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است و آنها رفتار تقریبا مشابهی داشته‌اند. البته تفاوت‌های جزئی نیز در رفتار قیمت مشاهده شده است. به‌عنوان مثال، بخش زیادی از رشد دلار در سال‌جاری در تابستان رخ داده است و روند این ارز در بهار منفی بود. این در حالی است که در سال گذشته، رشد قیمت دلار در بهار مثبت بود و در تابستان نیز در سطح پایین‌تری نسبت به سه ماه دوم سال‌جاری قرار داشت. چنان که مسلم است نوع قیمت‌ها نیز در بازه‌های زمانی یاد شده متفاوت بوده است، ولی آنچه اهمیت دارد آن است که میزان بازدهی و رشد یکسان بوده است. دلار که در آخرین روز سال 95 در سطح 3 هزار و 750 تومانی حضور داشت، آخرین روز شهریورماه را در محدوده 3 هزار و 890 تومان به پایان برد. در آخرین روز شهریورماه، شاخص بازار ارز 2 تومان از ارزش خود را از دست داد و با...
 • ۲ بازیکن تراکتورسازی دربی تبریز را از دست دادند
 • خبرگزاری میزان- ۲ بازیکن جوان تیم فوتبال تراکتورسازی به دلیل ۳ اخطاره شدن، دربی تبریز را از دست دادند. به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تیم فوتبال تراکتورسازی در هفته هفتم مسابقات لیگ برتر روز گذشته (جمعه) بازی را به تیم پدیده مشهد در تبریز واگذار کرد اما در این دیدار محمد نادری و علی طاهران ۲ بازیکن جوان تیم فوتبال تراکتورسازی از داور دیدار کارت زرد دریافت که باعث شد این ۲ بازیکن ۳ اخطاره شوند.با این حساب، بازیکنان یاد شده نمی‌توانند تیمشان را در دیدار هفته هشتم مقابل گسترش فولاد در دربی تبریز، همراهی کنند. در شرایطی که یحیی گل‌محمدی با کمبود بازیکن در نیمکتش مواجه است، باید دید سرمربی تراکتورسازی برای دربی تبریز چه تصمیماتی خواهد گرفت.انتهای پیام/
 • آمریکایی ها وزیر نفت داعش را نجات دادند
 • به گزارش منابع خبری، «ابو ولید التونسی» عالی‌ترین مسئول نفتی داعش از چند روز پیش به مناطق تحت سیطره شبه نظامیان کُرد مزدور آمریکا در شمال سوریه گریخته است. به گزارش مشرق، همزمان با شکست‌های پی در پی داعش در سوریه و عراق، منابع رسانه ای وابسته به مخالفان دولت سوریه از فرار وزیر نفت این گروه خبر داده اند. بنابر این گزارش، «ابو ولید التونسی» عالی‌ترین مسئول نفتی داعش موسوم به «مسئول الهیئة العلیا للنفط» از چند روز پیش به مناطق تحت سیطره شبه نظامیان کرد مزدور آمریکا در شمال سوریه گریخته است. لازم به ذکر است که ابو ولید التونسی از عالی‌ترین مقام‌های داعش است که بازجویی از وی می‌توانست اطلاعات بسیار مهمی در مورد درآمدهای داعش، شرکای تجاری و مشتریان نفت این گروه در بازار سیاه بین المللی و … را افشا کند. ارسال به تلگرام
 • شاگردان سیمئونه سویا را شکست دادند
 • به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسالگروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، در چارچوب هفته ششم لالیگای اسپانیا، تیم های اتلتیکو مادرید و سویا به مصاف هم رفتند که این مسابقه در پایان با نتیجه 2 بر صفر به سود شاگردان سیمئونه به پایان رسید. گل اول این بازی را یانیک فریرا کاراسکو در دقیقه 46 به ثمر رساند و آنتوان گزیزمان نیز در دقیقه 69 اختلاف را به 2 گل رساند. اتلتیکو مادرید با این برد 14 امتیازی شد و جای سویا در رده دوم جدول را گرفت، همچنین سویا نیز با این شکست 13 امتیازی باقی ماند و به مکان سوم جدول سقوط کرد. انتهای پیام/ پیروزی اتلتیکو مادرید در متروپولیتانو
 • حبس و شلاق مجازات مردانی که زنی ورزشکار را آزار دادند
 • به گزارش شرق، مردادماه سال 95 زن جوانی به اداره پلیس مراجعه کرد و از سه مرد که پس از سرقت از منزلش او را ربوده بودند و مورد آزار و اذیت قرار دادند شکایت کرد. این زن که فرانک نام داشت، به مأموران گفت: غریق‌نجات یکی از استخر‌های پایتخت هستم که مدتی پیش از همسرم جدا شدم و به‌تنهایی در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنم. دیشب خواب بودم که سه مرد وارد خانه‌ام شدند و پس از بستن دست‌وپایم همه طلاها و پول‌هایم را سرقت کردند. آنها همچنین به‌زور من را سوار خودرویشان‌ کردند و به خانه‌ای متروکه بردند و هرچه به آنها التماس کردم من را رها نکردند و تا صبح من را مورد آزاد و اذیت قرار دادند. با اعلام این شکایت، کارآگاهان تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند و طبق اطلاعاتی که این زن در اختیار آنها قرار داده بود توانستند یکی از متهمان را که ابراهیم نام داشت، شناسایی و بازداشت کنند. او که 36 سال داشت و ابتدا منکر این ماجرا شد، در بازجویی‌های فنی به کارآگاهان گفت: از مدت‌ها قبل فرانک را می‌شناختم و می‌دانستم او در یک خانه مجردی زندگی می‌کند، به همین دلیل با برادرم، اسماعیل و یکی از دوستانم، به نام بهنام، نقشه سرقت از خانه او را کشیدیم. قبول دارم اموال او را به سرقت بردیم، اما او را از خانه‌اش خارج نکردیم و به او آزاری نرساندیم. به دنبال اطلاعاتی که ابراهیم در اختیار پلیس قرار داد، کارآگاهان بهنام را شناسایی و بازداشت کردند، اما پلیس نتوانست ردی از اسماعیل پیدا کند و او همچنان متواری است. به‌این‌ترتیب کیفرخواست علیه متهمان صادر شد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت. در این جلسه که به صورت غیرعلنی برگزار شد، متهمان منکر آزار زن جوان شدند و گفتند فرانک را...
 • ۵۰۰ خبرنگار افغان رفتن از افغانستان را بر ماندن ترجیح دادند
 • رئیس اداره حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان اعلام کرد که به دلیل گسترش ناامنی‌ها و عدم حمایت دولت افغانستان دستکم حدود ۵۰۰ خبرنگار در سه سال اخیر این کشور را ترک کرده‌اند. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، نهادهای حامی رسانه‌ها در افغانستان می‌گویند که افزایش ناامنی، نبود آینده روشن و عدم تضمین آینده شغلی خبرنگاران از دلایلی است که سبب خروج برخی خبرنگاران افغان از کشورشان شده است.«مجیب خلوتگر» رئیس نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان موسوم به «نی» از خروج حدود 500 خبرنگار افغان از این کشور به دلیل افزایش ناامنی‌ها و تهدیدات مختلف خبر داد.وی اظهار داشت:این تعداد از خبرنگاران در سه سال اخیر به دلیل تشدید ناامنی‌ها و افزایش تهدیدات علیه خود و خانواده‌شان مجبور به ترک افغانستانو پناه بردن به کشورهای دیگر از جمله ترکیه شده‌اند.خلوتگر به «خبرنامه» گفت که این نهاد بارها خواستار تلاش‌های دولت افغانستان برای تامین امنیت خبرنگاران شده است اما چون این افراد زیرمجموعه نهادهای دولتی نیستند، حکومت وحدت ملی برای تامین آن‌ها احساس مسئولیت نمی‌کند.وی در ادامه از تلاش برای ایجاد کمیته‌ای مشترک جهت تامین امنیت خبرنگاران خبر داد و افزود که این کمیته قرار است از نهادهای امنیتی از جمله وزارات کشور، دفاع و اداره امنیت ملی افغانستان تشکیل شود.اتحادیه خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان نیز اخیرا اعلام کرد که با وجود افزایش موج خشونت‌ها علیه خبرنگاران در سال‌های اخیر، تاکنون به تعداد اندکی از این پرونده‌ها رسیدگی شده است.این نهاد اعلام کرده است که از 726 پرونده خشونت علیه خبرنگاران تنها به 170 پرونده‌ خشونت توسط وزارت کشور افغانستان رسیدگی شده است.انتهای پیام/.ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید. R36461/P36461/S8,87,91/CT10
 • اعتراض کارگران آذرآب خاتمه یافت/مسئولان قول پیگیری دادند
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، به دنبال حاشیه‌های مربوط به برخوردی که در روز سه‌شنبه (بیست و هشتم شهریوماه) میان کارگران معترض کارخانه آذرآب با عوامل انتظامی درشهر اراک رخ‌داد، مسئولان استانداری مرکزی روز پنجشنبه (سی‌‌ام شهریورماه) به کارگران این واحد صنعتی وعده پیگیری مطالبات صنفی را دادند و در نتیجه اعتراض صنفی مربوط به کارگران کارخانه آذرآب خاتمه یافت. بر همین اساس؛ تمامی کارگرانی که در نوبت صبح این واحد صنعتی مشغول کار بوده‌اند از صبح روز پنجشنبه به کار سابق خود بازگشته‌اند و در حال حاضر این فعالیت بخش‌های مختلف این واحد صنعتی به حالت عادی بازگشته است. در کارخانه آذرآب که در زمینه ساخت تجهیزات نیروگاهی و پالایشگاهی فعالیت دارد، نزدیک به هزار و۷۰۰ کارگر مشغول کارند، پیش از این بخش قابل توجهی از این کارگران در روزهای ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه در اعتراض به معوقات مزدی خود تجمعاتی در محدوده محل کار خود و نواحی اطراف آن را برپا کرده‌بودند. یکی از این کارگران درباره وضعیت خود و همکارانش می‌گوید: از حدود یک ماه قبل بابت چهار ماه معوقات مزدی در حال برگزاری اجتماعات صنفی بودیم، پس از تجمع روز چهارشنبه و حواشی آن کارفرما حاضر شد به صورت علی‌البدل مبلغی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان را به حساب هر نفر پرداخت کند. وی افزود: به دنبال مذاکراتی که در روزهای بعدی میان کارگران و مسئولان استانی انجام شد بار دیگر کارگران آذرآب تصمیم گرفتند به وعده مسئولان اعتماد کنند و در نتیجه به نشانه حُسن نیت خود از روز پنجشنبه اعتراض‌هایشان را خاتمه دادند. براساس این اظهارات مبلغی که به صورت علی‌الحساب به حساب کارگران آذرآب ریخته شده است تنها بخشی از چهار ماه مزد معوقه آنها محسوب می‌شود. کارگران آذرآب که خواهان پرداخت مطالبات معوقه مزدی و مشخص شدن وضعیت این کارخانه هستند؛ نسبت به عملکرد اعضای هیات مدیره کنونی در...
 • ۵۵ سال زندان برای ۲ جوانی که زن مجرد را بعد از سرقت خانه اش ربودند و آزار دادند
 • جامعه>حوادث - شرق نوشت:مردادماه سال ٩٥ زن جوانی به اداره پلیس مراجعه کرد و از سه مرد که پس از سرقت از منزلش او را ربوده بودند و مورد آزار و اذیت قرار دادند شکایت کرد. این زن که فرانک نام داشت، به مأموران گفت: غریق‌نجات یکی از استخر‌های پایتخت هستم که مدتی پیش از همسرم جدا شدم و به‌تنهایی در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنم. دیشب خواب بودم که سه مرد وارد خانه‌ام شدند و پس از بستن دست‌وپایم همه طلاها و پول‌هایم را سرقت کردند. آنها همچنین به‌زور من را سوار خودرویشان‌ کردند و به خانه‌ای متروکه بردند و هرچه به آنها التماس کردم من را رها نکردند و تا صبح من را مورد آزاد و اذیت قرار دادند. با اعلام این شکایت، کارآگاهان تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند و طبق اطلاعاتی که این زن در اختیار آنها قرار داده بود توانستند یکی از متهمان را که ابراهیم نام داشت، شناسایی و بازداشت کنند. او که ٣٦ سال داشت و ابتدا منکر این ماجرا شد، در بازجویی‌های فنی به کارآگاهان گفت: از مدت‌ها قبل فرانک را می‌شناختم و می‌دانستم او در یک خانه مجردی زندگی می‌کند، به همین دلیل با برادرم، اسماعیل و یکی از دوستانم، به نام بهنام، نقشه سرقت از خانه او را کشیدیم. قبول دارم اموال او را به سرقت بردیم، اما او را از خانه‌اش خارج نکردیم و به او آزاری نرساندیم. به دنبال اطلاعاتی که ابراهیم در اختیار پلیس قرار داد، کارآگاهان بهنام را شناسایی و بازداشت کردند، اما پلیس نتوانست ردی از اسماعیل پیدا کند و او همچنان متواری است. به‌این‌ترتیب کیفرخواست علیه متهمان صادر شد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت. در این جلسه که به صورت غیرعلنی برگزار شد، متهمان منکر آزار زن جوان شدند...
 • دو شهید کربلا که معیار رفاقت خود را یاری امام حسین ع قرار دادند
 • حجت‌الاسلام خلج محور اصلی رفاقت مسلم بن عوسجه و حبیب بن مظاهر را یاری امام حسین(ع) معرفی کرد و گفت: مسلم بن عوسجه در آخرین لحظات شهادتش، حبیب را به یاری امام حسین(ع) دعوت کرد. حجت‌الاسلام ناصر خلج از کارشناسان امور مذهبی،‌ در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با توجه به برخی درس‌های عاشورایی گفت: در کربلا دو شخص بزرگواراز جملهمسلم­ ابن عوسجه و حبیب­‌بن مظاهر دو دوست صمیمیبودند. امیرالمؤمنین(ع) در روایتی فرمود اگر قرار است مسیری را طی بکنید، از مسیر نپرسیدبلکه اول بدانید رفیق کیست. این دو با هم رفیق و هر دو یار پیغمبر بودند.وی افزود: ماجرای پیوستن این دو یار با وفا به یکدیگر از این قرار بود که پس از شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروة مسلم بن عوسجه پنهانی زندگی می‎کرد تا اینکه خبر ورود امام حسین(ع) به کربلا به کوفه رسید. در این هنگام حبیب بن مظاهر با مسلم بن عوسجه روبرو شد و به وی گفت حسین(ع) وارد کربلا شده است، عجله کن تا او را یاری کنیم. مسلم بن عوسجه سراسیمه به همراه حبیب به سمت کربلا راهی شدند. (زندگانی امام حسین ع، سید هاشم رسولی، ص425).حجت‌الاسلام خلج محور اصلی رفاقت مسلم بن عوسجه و حبیب بن مظاهر را یاری امام حسین(ع) معرفی کرد و گفت: لحظه شهادت مسلم بن عوسجه، امام خود را بر بالین ایشان رساند و ضمن ابراز احساسات به وی، فرمود: «رحمک الله یا مسلم؛ مسلم خدا تو را رحمت کند»؛ سپس این بخش از آیه را تلاوت فرمودند: «فَمِنْهُمْ مَنْ قَضی نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ ینْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدِیلاً؛ برخی از مؤمنان پیمان خود را به آخر بردند و برخی دیگر در انتظار به سر می برند و هرگز در عهد و پیمان خود تغییر و تبدیل ندادند».وی افزود: اما حبیب بن مظاهر با آهی جانسوز و اشکی روان به مسلم...
 • محققان هشدار دادند شرکت های چندملیتی عامل تشدید آلودگی اقیانوس ها
 • دانش>محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:محققان مطالعه‌ای در مورد آلودگی اقیانوس انجام دادند که شامل بررسی ضایعات پلاستیکی در ۳۰ هکتار از خلیج مانیل بود. به گزارش مهر، محققان بعد از بررسی و مطالعات، چندین شرکت بزرگ چند ملیتی نظیر Nestle و Unilever را به تشدید انباشت زباله‌های پلاستیکی در دریا متهم کردند.به گفته محققان، این شرکت‌ها بخش گمشده در مبارزه جهانی علیه آلودگی پلاستیکی هستند.محققان در این گزارش اعلام کردند کشورهای چین، اندونزی و فیلیپین بزرگ‌ترین آلوده‌کننده‌های اقیانوس‌ها در جهان هستند که سالانه میلیون‌ها تن زباله پلاستیکی تولید کرده و با عدم مدیریت درست موجب آلودگی اقیانوس‌ها می‌شوند.به گفته محققان، شرکت‌های چند ملیتی نظیر Nestle محصولات خود را در بسته‌های کوچک پلاستیکی در کشورهای در حال توسعه عرضه می‌کنند، چرا که مردم این کشورها ترجیح می‌دهند به خاطر درآمد محدودشان، مقادیر کم‌تری از این محصولات را خریداری نمایند.محققان تاکید می‌کنند این شرکت‌ها باید به جای استفاده از بسته‌های پلاستیکی به فکر طراحی مجدد و ابداع در بسته‌بندی‌شان باشند یا از پاکت‌های قابل استفاده مجدد استفاده نمایند که در بلندمدت به نفع محیط زیست بوده و مقرون به صرفه است.برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در اوایل سال جاری هشدار داده بود که تا سال ۲۰۵۰ تعداد پلاستیک‌های اقیانوس بیش‌تر از ماهی‌ها خواهد بود، مگر این که استفاده از اشیاء پلاستیکی مانند کیسه‌ها و بطری‌ها محدود شود. در همین زمینه: نشت روغن پالم موجب تعطیلی سواحل هنگ کنگ شد شکایت از کشورهای آلوده‌کننده دریای خزر اینجا آلوده‌ترین جزیره زمین است تغییرات اقلیمی و خطر جدید آلودگی جیوه‌ای برای اقیانوس‌ها مقصران اصلی آلودگی اقیانوس‌ها را بشناسید مواجه با بحران اسیدی شدن اقیانوس‌ها
 • هاشم زاده:بچه ها مقابل تایلند نشان دادند با اقتدار قهرمان آسیا هستند
 • مربی تیم ملی فوتسال کشورمان تأکید کرد که تمام کشورهای حاضر در مسابقات داخل سالن آسیا با تیم اصلی خود در این مسابقات شرکت کرده‌اند. محمد هاشم‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران پویا، در خصوص مسابقات فوتسال داخل سالن آسیا در ترکمنستان اظهار داشت: همه کشورها با تیم‌ اصلی خود به این مسابقات آمده‌اند و خود را برای جام ملت‌های آسیا آماده می‌کنند. در گروه ما نیز اردن تیم خوبی بود و بازی خوبی در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل ژاپن انجام داد. خدا را شکر در مرحله نخست مشکل خاصی نداشتیم و راحت از گروه‌مان صعود کردیم.وی درباره پیروزی 10 بر 4 تیم ملی کشورمان مقابل تایلند در مرحله یک‌چهارم نهایی و اینکه آیا این تیم با نفرات اصلی به این مسابقات آمده بود یا خیر؟ تصریح کرد: تایلند همان تیم همیشگی بود و با تمام قوا به این مسابقات آمده بود. دو بازیکن تیم امید تایلند هم به جمع بزرگسالان این کشور اضافه شده که بازیکنان بسیار خوبی بودند. به طور کلی تایلند تیم خوبی بود، اما بچه‌های ما نشان دادند که با اقتدار قهرمان آسیا هستیم. به بازیکنان تیم ملی تبریک می‌گویم که با جان و دل بازی کردند.«آیا تیم کشورمان می‌تواند به راحتی برای چندمین بار قهرمان آسیا شود؟» مربی تیم ملی فوتسال کشورمان در پاسخ به این پرسش، خاطرنشان کرد: نه، اینطور نیست. تیم‌های ژاپن و تایلند برنامه‌ریزی خوبی برای این مسابقات انجام داده‌اند. خدا را شکر اولین پله را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و در ادامه هم باید در مرحله نیمه نهایی با برنده ترکمنستان و افغانستان بازی کنیم. احتمالاً در صورت پیروزی در نیمه نهایی در فینال به مصاف ژاپن خواهیم رفت. این کشور با تیم اصلی خود به این مسابقات آمده و یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است. پله پله جلو می‌رویم و امیدواریم قهرمانی این مسابقات را کسب کنیم...
 • شهیدان با خون خود شهادت دادند که انقلاب خمینی در امتداد انقلاب حسینی است
 • عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: شهیدان با خون خود شهادت دادند که انقلاب خمینی در امتداد انقلاب حسینی بوده و همچنان که امام حسین در برابر ظلم ایستادند امام خمینی نیز در برار ظلم استکبار زمانه ایستادند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازبصیر سبزوار آیت الله علی رحمانی در یادواره 31 شهید روستا استیر با بیان اینکه شهدا با خون خود شهادت دادند که انقلاب خمینی در امتداد انقلاب حسینی است اظهارداشت: شهدا باید الگوی جوانان در جامعه قرار گیرند و راه آنها در جامعه ادامه پیدا کند. وی با اشاره به این موضوع کهشهادت رمز حیات جامعه است تصریح کرد: شهیدان با نثار خون خود حیات معنوی را در کالبد جامعه می دمند و با یادآوری رشادت های آنهاشهید پروری دربین مردم رو به فزونی خواهد گذاشت. آیت الله رحمانی در ادامه به برخی شبهات مطرح شده از سوی دشمن در خصوص جنگ تحمیلی و ارزش خون شهدا اشاره و تاکید کرد: شیعیان و مسلمانان باید آنقدر خود را به لحاظ اعتقادی قوی کنند که شبهات هیچ تاثیری در عقیده آنها نداشته باشد. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به حضور 40 کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم در جنگ تحمیلی با ایران عنوان کرد: در بین اسرا مشخض شد که به جز عراق 19 کشور به صورت مستقیم با ایران وارد جنگ شده بودند. وی ادامه داد: جنگ تحمیلی را می توان به یک جنگ تشبیه کرد که ائتلاف بزرگ جهانی با حمایت استکبار جهانی روبروی کشوری با کم ترین امکانات ایستادند. آیت الله رحمانی با تاکید بر این نکته که پیروزی های ما در جنگ با قدرت ایمان رزمندگان و تبعیت از ولایت فقیه بود تصریح کرد: تبعیت از ولایت فقیه رمز...
 • ژن های خوب کجا و چگونه درس می خوانند
 • تحصیل باکیفیت حالا دیگر مدت‌هاست که به یک کالای لوکس برای مشتریان خاص خود بدل شده است. وجود مدارس با شهریه‌های نجومی و منسوب به افراد عالی‌رتبه در کشور شاهد مثال این مدعا هستند. مدارسی که گفته می‌شود شیوه آموزشی و حتی منابع آموزشی که در آن‌ها تدریس می‌شود به‌کل با منابع آموزشی آموزش و پروش متفاوت است.به گزارش تجارت‌نیوز، این مساله البته تازگی ندارد. از مدرسه البرز که به «کالج آمریکایی‌ها» معروف بود، تا دبیرستان «انوشیروان دادگر»، مدرسه «بهرام فیروز»، «مدرسه مفید»، «دبیرستان انرژی اتمی» و تا «مدرسه علوی»، همه و همه مدارس غیرانتفاعی بوده‌اند که «خواص» در آن‌ها درس‌خوانده‌اند و بعد هم به قول عامه «برای خودشان کسی شده‌اند.»«مدارس غیرانتفاعیِ» امروز که پیش از انقلاب عنوان «مدارس ملی» را بر پیشانی داشتند، به شکل امروزی‌شان عمری ۲۷ ساله دارند. عنوانِ «مدارس غیرانتفاعی» اما نخستین بار در سال ۱۳۵۱ مورداستفاده قرار گرفت. بااین‌همه، بعد از گذشت ۶ سالِ تحصیلی، به دلیل تاکیدی که قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی بر ارائه آموزش رایگان به‌تمامی دانش‌آموزان داشت، بساط مدارس غیرانتفاعی به‌صورت موقت برچیده شد و تا ۱۱ سال صحبتی از این مدارس در میان نبود.با پایان یافتن جنگ تحمیلی، روند بسیاری از امور در ایران تغییر کرد و یکی از این تغییرات هم رویکردِ اقتصادی به آموزش‌وپرورش بود. با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۷، بازهم سروکله مدارس غیردولتی پیدا شد و نخستین دوره تحصیلی غیردولتی در فردایِ پیروزی انقلاب اسلامی در سال تحصیلی ۱۳۶۹-۱۳۶۸ کلید خورد.نگاه دهک‌های بالاتر درآمدی به مقوله تحصیل متفاوت‌تر از گذشته شده است. امروز فرزندان افراد متمول ایرانی برای ادامه تحصیل از مدارس انگلستان و مالزی سر درمی‌آوردند.محمد‌جواد ظریف و محمدحسین صفارهرندی، نخستین وزیرِ فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اولِ محمود احمدی‌نژاد (که امروز ازنظر سیاسی کمتر قرابتی با یکدیگر دارند) در «مدرسه علوی» درس‌خوانده‌اند و این همان مدرسه‌ای بود که در زمان...
 • ساز و کار انتخابات در آلمان چگونه است
 • انتخابات پارلمانی در آلمان ساز و کار پیچیده‌ای دارد که در آن نه تنها نمایندگان مجلس فدرال بلکه صدر اعظم این کشور هم انتخاب می‌شود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،در شماره های قبلی پرونده انتخابات پارلمانی آلمان به معرفی احزاب مهم این کشور از جمله حزب افراطی جایگزینی برای آلمان، احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات ، اپوزیسیون و احزاب کوچک آلمان و همچنین در دو شماره دیگر به چالش های اجتماعی و اقتصادی مهم پیش روی دولت آینده آلمان و معرفی صدر اعظم های این کشور بعد از جنگ جهانی دوم پرداختیم.در این شماره برآنیم شما را با ساز و کار انتخابات آلمان آشنا کنیم.انتخاباتی که فردا روز 24 سپتامبر (دوم مهرماه) در آلمان برگزار می شود مهم ترین انتخابات جمهوری فدرال آلمان است. در این انتخابات نه تنها نمایندگان مجلس آلمان (بوندس تاگ) بلکه صدر اعظم این کشور انتخاب می شود؛ در مجموع ساز و کار انتخابات در آلمان پیچیده است.چه کسانی در آلمان حق رای دارند؟برای شرکت در انتخابات آلمان، همچون سایر کشورهای جهان دو شرط کلیدی وجود دارد: تابعیت آلمان و سن قانونی. سن قانونی برای شرکت در انتخابات پارلمانی آلمان 18 سال تعیین شده است. به این ترتیب، در انتخابات سال جاری آلمان 61 میلیون و 500 هزار نفر از حق رای برخوردارند. سه میلیون نفر از شهروندان که به سن قانونی رسیده‌اند، می‌توانند برای نخستین بار رای خود را به صندوق بریزند و در انتخابات شرکت کنند.ترکیب جنسیتی صاحبان حق رای در انتخابات سال جاری چنین است: 31 میلیون و 700 هزار نفر زن هستند و 29 میلیون و 800 هزار نفر از واجدین حق رای را مردان تشکیل می‌د‌هند. یک سوم از صاحبان حق رای در آلمان، یعنی 22 میلیون نفر، بیش از 60 سال سن دارند. به این ترتیب، افراد سالمند آلمان می‌توانند در نتایج انتخابات نقشی موثر ایفا کنند.میزان...
 • ویکیپدیا چگونه اداره می شود
 • ویرجینیا پاسترل: ویکیپدیا ششمین وب سایت محبوب در جهان است. این ابزار سریع‌ترین راه برای پیدا کردن پاسخ هر نوع سوالی است. البته می‌توانید منابع تخصصی و معتبر‌تری را برای پاسخ سوال‌هایتان در اینترنت بیابید -نظیر دایره‌المعارف فلسفی استنفورد- ولی هیچ منبعی جامع‌تر از ویکیپدیا نیست. نسخۀ‌ انگلیسی ویکیپدیا، بزرگ‌ترین نسخه در بین ۲۸۷ زبان مختلف، هم اکنون حاوی بیش از چهار و نیم میلیون مدخل است، و هر کدام از ۱۱ نسخهٔ دیگر، به‌تنهایی بیش از یک میلیون مدخل دارند. تعداد کمی از ده‌ها میلیون کاربر ویکیپدیا به این می‌اندیشند که محتوای آن از کجا تأمین می‌شود، یا اینکه چرا سایتی که منابع آن به صورت جمعی تأمین شده و دست‌کاری مطالب آن برای همگان آزاد است (حداقل از نظر تئوریک)، به هم نمی‌ریزد. محتوای ویکیپدیا، همانند گوگل، جاری و سیال است، بی‌آنکه سرچشمهٔ آن برای کسی اهمیتی داشته باشد. درعین حال، صرف وجود این‌همه مطلب، خود معجزه‌ای چشمگیر است. با وجود اقیانوسی از محتوا، این زیربنای اطلاعاتی محصول جمعیت کوچکی از داوطلبان است. در حال حاضر تنها حدود ۳۰۰۰ ویراستار بیش از صد ویرایش در ماه را در بخش زبان انگلیسی ویکیپدیا اعمال می‌کنند، در حالیکه در اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی تغییرات توسط بیش از ۴۷۰۰ نفر اعمال می‌شد. این کاربران متعهد، بدون هیچگونه جهت‌دهی درونی یا شناسایی بیرونی، میلیون‌ها صفحه از محتوای سایت را خلق، بازنگری و نگهداری می‌کنند. اما درواقع آن‌ها این کار را برای شما انجام نمی‌دهند. «ریچارد جنسن» یکی از ویراستاران ویکیپدیا در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۲ میلادی در ژورنال تاریخ نظامی به چاپ رسید می‌نویسد، ویکیپدیا «توسط ویراستاران و به نفع ایشان اداره می‌شود.» (جنسن، استاد تاریخ بازنشسته و دانشمندی معتبر، در بین ویراستارهای ویکیپدیا از نوادر است.) برعکس کمک به ساخت نرم‌افزارهای رایگان، کار با ویکیپدیا مزیت شغلی کمی دارد. این کار یک سرگرمی است که ترکیبی از پاداش درونی و...
 • شبکه خبر چگونه به ترامپ پاس گل داد
 • روز گذشته پخش زنده سخنرانی رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل دور تازه‌ای از انتقادات علیه صدا و سیما را کلید زد.ایسنا، فاطمه کریمخان: با توجه به رویه انتشار خبر در صدا و سیما و اینکه ترامپ پیش از آغاز اولین سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل،‌ در توییتر خود اعلام کرده بود که حرف‌های مهمی در مورد کشورهایی که آمریکا با آنها درگیر منازعه است، خواهد زد،‌ انتظار می‌رفت که صدا و سیما و شبکه خبر،‌ در تصمیمی قابل درک،‌ از پخش مستقیم اظهارات ترامپ در سازمان ملل خودداری کنند اما برنامه‌ریزان تصمیم گرفتند که این سخنرانی به صورت زنده پخش شود!‌شبکه خبر در جریان پخش زنده سخنرانی ترامپ،‌ حدود یک‌سوم ادعاهای او در مورد ایران را ترجمه‌نشده باقی گذاشت و در بخش دیگری از ادعاها که ترجمه آنها پخش شد،‌ مرتکب تحریف‌هایی اساسی شد.از آن جمله،‌ وقتی که ترامپ مدعی شد «وقتش رسیده که ملت‌های دنیا با یک حکومت بی‌پروای دیگر مقابله کنند» مترجم شبکه خبر گفت: «ما با کشورهای دیگر هم مشکل داریم».وقتی ترامپ ادعا کرد «این دولت [ایران] یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگی غنی به یک کشور کشور منزوی و به لحاظ اقتصادی تهی‌شده از سرمایه بدل کرده است»، شبکه خبر گفت: «به تعبیر ما زندگی ایرانی‌ها می‌تواند بهتر باشد.»وقتی ترامپ ادعایش را اینگونه ادامه داد: «این حکومت [ ایران] بعد از نیروی عظیم ارتش امریکا از مردم خودش می‌ترسد»، مترجم شبکه خبر گفت: «ارتش امریکا قوی است. مردم ایران هم قوی هستند.»ترامپ همچنین در سخنرانی‌ جنجالی اش مدعی شد: «[حکومت ایران] دسترسی به اینترنت را محدود کرده، ماهواره‌ها را ساقط می‌کند، به سوی دانشجویان معترض آتش می‌گشاید و اصلاح‌طلبان را به زندان می‌اندازد»، مترجم شبکه خبر به گفتن اینکه «بسیاری اتفاقات در ایران می‌افتد که از نظر ما غیرقابل قبول است»، بسنده کرد.امروز بعد از بالا گرفتن انتقادات به رویه...
 • چگونه جنگ بر ملت ایران تحمیل شد
 • روابط ایران و عراق را تا پیش از سقوط صدام غیر دوستانه و حتی خصمانه دانست. صدام پیش از آغاز جنگ با مظلوم نمایی دعواهای مرزی را ظلمی در حق اعراب می دانست. او ۵ روز پیش از آغاز جنگ قرارداد الجزایر را یک طرفه ملغی کرد. چگونه جنگ بر ملت ایران تحمیل شد؟
 • دیه در ماه های حرام چگونه محاسبه می شود
 • خبرگزاري آريا - بر اساس ماده 549 قانون مجازات اسلامي موارد ديه کامل همان است که در مقررات شرع تعيين شده است و ميزان آن در ابتداي هر سال توسط رئيس قوه قضائيه اعلام مي‌شود.به گزارش خبرنگار گروه حقوقي و قضايي خبرگزاري ميزان، بر اساس ماده 549 قانون مجازات اسلامي موارد ديه کامل همان است که در مقررات شرع تعيين شده است و ميزان آن در ابتداي هر سال توسط رئيس قوه قضائيه به تفصيل بر اساس نظر مقام رهبري تعيين و اعلام مي‌شود.بر اساس ماده 555 اين قانون هرگاه رفتار مرتکب و فوت مجني عليه هر دو در ماه‌هاي حرام «محرم، رجب، ذي القعده وذي الحجه» يا در محدوده حرم مکه، واقع شود خواه جنايت عمدي خواه غيرعمدي باشد، علاوه بر ديه نفس، يک سوم ديه نيز افزوده مي‌گردد و ساير مکان‌ها و زمان‌هاي مقدس و متبرک مشمول حکم تغليظ ديه نيست.در تبصره اين ماده تصريح شده است که معيار شروع و پايان ماه‌هاي حرام، مغرب شرعي است مانند ماه رجب که از مغرب شرعي آخرين روز ماه جمادي الثاني، شروع و با مغرب شرعي آخرين روز ماه رجب به پايان مي‌رسد.در ماده 556 قانون مجازات اسلامي در حکم تغليظ ديه فرقي ميان بالغ و غيربالغ، زن و مرد و مسلمان و غيرمسلمان نيست. سقط جنين نيز پس از پيدايش روح، مشمول حکم تغليظ است. تغليظ ديه، در مواردي که عاقله يا بيت المال پرداخت کننده ديه باشد نيز جاري است. در قتل عمدي که به علت عدم امکان قصاص يا عدم جواز آن ديه پرداخت ميشود نيز اين حکم جاري است.ماده 557 تصريح مي‌کند: تغليظ ديه مخصوص قتل نفس است و در جنايت بر اعضاء و منافع جاري نيست.انتهاي پيام/
 • بازار طلا و ارز نیم سال خود را چگونه آغاز کرد
 • دلار آمریکا که در هفته گذشته با شیبی ملایم در جهت کاهش قیمت حرکت کرد، در بازار نخستین روز مهر ماه با ثبات قیمت همراه بود و ۳۸۹۲ تومان فروخته شد. به گزارش ایسنا، بازار سکه در هفته گذشته ژروند نوسانی قیمت را تجربه کرد و در بعضی روزها با روند نزولی و در برخی روزها با روند افزایشی همراه بود. در بازار امروز نیم سکه ۶۳۴ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۳ هزار تومان و سکه گرمی ۲۴۷ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز که طی روزهای اخیر به سمت کاهش حرکت کرده بود و در آخرین روز هفته گذشته روی ۱۱۹ هزار تومان ایستاد، در بازار امروز با افزایش هزار تومانی ۱۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین هر مثقال طلا در هفته گذشته وضعیتی مشابه با طلای ۱۸ عیار داشت و امروز ۵۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. همچنین هر اونس طلا که در هفته گذشته با روند کاهشی همراه بود، در نخستین روز این هفته بیش از ۱۲۸۹ دلار داد و ستد می‌شود. در بازار ارز نیز یورو ۴۷۰۹ تومان، ‌ پوند انگلستان ۵۲۶۱ تومان، ‌ لیر ترکیه ۱۱۴۲ تومان و یوان چین ۶۲۸ تومان قیمت دارد. همچنین دلار مبادله‌ای ۳۳۶۰ تومان از سوی بانک مرکزی قیمت‌گذاری شده است. نوع طلا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۰ هزار تومان مثقال طلا ۵۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان اونس طلا در بازار جهانی ۱۲۸۹ دلار و ۱۰ سنت نوع سکه سکه تمام طرح جدید یک میلیون و ۲۳۸ هزار تومان نیم سکه ۶۳۴ هزار تومان ربع سکه ۳۵۳ هزار تومان سکه گرمی ۲۴۷ هزار تومان نوع ارز دلار آمریکا ۳۸۹۲ تومان یورو ۴۷۰۹ تومان پوندانگلستان ۵۲۶۱ تومان لیر ترکیه ۱۱۴۲ تومان یوان چین ۶۲۸ تومان درهم امارات ۱۰۷۱ تومان انتهای پیام
 • چگونه مسی با والورده متحول شد
 • لیونل مسی شروعی طوفانی و خیره کننده در فصل جاری داشته و به تنهایی بیش از نیمی از گل های بارسلونا را به ثمر رسانده است. به‌ گزارش ‌"ورزش سه"، پیشرفت لیونل مسی به عنوان یک فوتبالیست در زمینه‌های مختلف با حضور ارنستو والورده در بارسلونا شکل جدیدی به خود گرفته است. پس از ورود سرمربی ‌اسپانیایی به باشگاه بارسلونا مهاجم آرژانتینی سیری کاملا صعودی داشته است. او دوباره در مرکز خط حمله قرار گرفته و توانسته است بهترین عملکرد را در این منطقه داشته باشد. این موضوع روی بازی بارسلونا نیز تاثیر گذاشته است. 11 مرد اصلی والورده با حضور ژوردی آلبا در گوش چپ (یکی از بازیکنان محبوب مسی) باعث شده است مهاجم آرژانتینی در مرکز به راحتی کار کند و خیلی راحت حریف را در محوطه جریمه تحت فشار قرار دهد. با توجه به آمار، پیشرفت مسی در زمینه گلزنی، شوت و پاس کاملا آشکار است. مسی در پنج هفته‌ لالیگا 9 گل به ثمر رسانده که بهترین شروع برای او محسوب می‌شود. او تاکنون 39 شوت زده است و دیگر بازیکنان آبی‌ اناری‌ها 37 ضربه زده‌اند. ارنستو والورده پس از پوکر (زدن 4 گل در یک بازی) ستاره آرژانتینی برابر ایبار گفت‌:« مسی بیش از چیزی که در زمین نشان می‌دهد باهوش است. لوییس سوارزدر این بازی حضور نداشت. با این حال برای مسی فرقی نمی‌کند در کدام پست بازی کند. او در جایی بازی‌سازی می‌کند که کمتر کسی فکر می‌کند در این نقطه اتفاقی رخ دهد.» پیشرفت مسی پایان ندارد. او به همراه فرانک رایکارد مهاجم راست به حساب می‌آمد. تحت هدایت پپ گواردیولا به عنوان مهاجم شماره 9 کاذب بازی می‌کرد و در زمان لوییس انریکه دوباره به پست سابقش برگشت. مسیاکنون دوباره با والورده به مرکز خط حمله برگشته و به خوبی...
 • هیات کنسولی انگلستان اوایل مهرماه به تهران می آیند/با اسم اصلاحات به مجلس آمدند و مستقلین را تشکیل دادند/۵گزینه برای استانداری تهران قطعی شده است
 • به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، «علیرضا رحیمی» نماینده مردم تهران هفته گذشته در بازدید از تحریریه خبرگزاری برنا تاکید داشت تنها برای میهمانی و مصاحبه راهی خبرگزاری نخواهد شد و باید زمانی برای مجموعه خبرگزاری و اهالی تحریریه برای گفتگو در نظر گرفته شود؛ بنابراین اصرار بسیاری داشت که زمان حضورش در تحریریه با ساعت کاری خبرنگاران یکی باشد. تاکسی زرد رنگی در ساعت 10:30 دقیقه روز دوشنبه 27 شهریورماه مقابل خبرگزاری برنا ایستاد و زمینه را برای اولین سوال این گفتگو فراهم کرد. او اعتقاد دارد در ایام تعطیلی بهتر است شخصا رفت و آمد کند و از امکانات مجلس استفاده نکند. نماینده مردم تهران به تازگی عضو هیات رییسه فراکسیون امید شده و به قول خودش برای او انگیزه بسیاری برای خدمت به جریان اصلاحات وجود دارد. بسیاری این نماینده مجلس را با فیلم معروف نوجوانی‌اش در دوران اسارت به یاد دارند. پسر 14 ساله‌ای که در دوران دفاع مقدس در اردوگاه اسرای اطفال عراقبه خبرنگار هندی تبار تذکر داد، برای مصاحبه با او حجابش را رعایت کند. اعتقاد دارد نباید آزاده بودنش نقشی در فعالیت های سیاسی او داشته باشد و در مصاحبه مصرانهحرفی از روزهای جنگ نمی‌زد. با اینکه قریب به 15 ماه از ورودش به خانه ملت می‌گذرد اما یکی از اعضای فعال کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی است. همراهی اخیر او با وزیر امور خارجه در سفر به سوچی گواه این موضوع است. متن گفتگوی «علیرضا رحیمی» نماینده مردم تهران را می خوانید: سفر هیات کنسولی انگلستان به تهران شما در کانال تلگرام خود خبر از سفر هیات کنسولی انگلستان به ایران دادید؟ این سفر چه زمانی انجام خواهد شد؟ من خبری را در کانال تلگرام منتشر و اعلام کردم، یک هیات کنسولی از انگلستان به ایران خواهد آمد و خبر بسیار مهمی بود....
 • وضعیت هوای کشور در روز اول مهر چگونه است
 • به گزارش پارس نیوز، مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به کاهش 3 تا 6 درجه‌ای دمای هوا در برخی نقاط کشور از بارش پراکنده در برخی استان‌ها خبر داد. احد وظیفه در گفت‌وگویی اظهار کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش بینی هواشناسی در ساعات بعد ازظهر امروز برخی نقاط اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بارش پراکنده گاهی همراه با رعد و برق رخ خواهد داد. وی با بیان اینکه فردا (اول مهر ماه) به تدریج با شمالی شدن جریانات روی غرب دریای خزر در استان‌های گیلان، غرب مازندران، مناطقی از اردبیل و شمال آذربایجان شرقی بارش باران و وزش باد گاهی با رعد و برق رخ خواهد داد، تصریح کرد: روز یکشنبه ( 2 مهر) گستره بارش با شدت کمتر شرق مازندران را نیز در بر خواهد گرفت. وی افزود: روز دوشنبه ( 3 مهر) با تقویت جریان شمالی روی دریا در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، برخی مناطق اردبیل در ارتفاعات البرز مرکزی و غربی بارش باران و وزش باران گاهی با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود. مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان این که طی سه روز آینده در نوار شرقی کشور به ویژه زابل افزایش سرعت باد پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: طی روزهای شنبه و یکشنبه در استان‌های غرب مازندران، گیلان و اردبیل و روزهای یکشنبه و دوشنبه در غرب مازندران و گلستان شاهد کاهش 3 تا 6 درجه‌ای دمای هوا خواهیم بود. وظیفه در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده گفت: آسمان تهران فردا (اول مهر) صاف تا کمی ابری در بعد ازظهر وزش باد با حداقل دمای 21 و حداکثر دمای 31 درجه سانتیگراد و روز یکشنبه (دوم مهر)صاف، گاهی وزش باد در بعداز ظهر افزایش ابر با حداقل دمای 20 و حداکثر دمای 30...