خانواده رکن اصلی و بنیادی هر جامعه، و همچنین مهمترین نهاد اجتماعی، است بطوریکه رشد و اعتلای جامعه، در گرو خانواده‌های پویا و سالم است. نهاد های اجتماعی دیگر هر کدام دارای کنش یا عملکرد خاصی هستند و خانواده نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بدلیل اجتماعی بودن این نهاد، عملکرد آن برای جامعه اهمیت فراوانی دارد.

 
اهمیت حفظ خانواده، در تمامی جوامع مورد تاکید است؛ و در جامعه اسلامی نیز با تاکید بر آموزه های دینی و توصیه بزرگان دین به پاسداری از قداست و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی به حفظ کیان خانواده سفارش شده است.      در کنار اهمیتی که برای خانواده بیان شد، تحت تاثیر عواملی، روابط زوجین دچار اختلال شده و با پدیده طلاق که به حکم ضرورت برای اجتناب از مخاطرات آن پذیرفته شده است مواجه میشویم.      بتول سلیمی منش کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل طلاق را یکی از عوامل گسیختگی و پاشیدگی کانون خانواده بیان کرد و گفت: زمانی که این پدیده اتفاق می افتد اثرات آن متوجه اجتماع، زوجین و فرزندان خواهد بود و مهمترین آسیب ها و حتی جبران ناپذیرترین آنها متوجه کودکان و نوجوانان آن خانواده می‌باشد و با توجه به سن کودک، شرایط طلاق و عملکرد والدین پس از جدایی، تاثیر آن متفاوت خواهد بود.      وی با اشاره به بررسی اثر طلاق ، از سه بعد روانشناسی، جامعه شناسی و جرم شناسی خاطر نشان کرد: طبق تحقیقات روانشناسی در این حوزه، نوجوانان بزهکار از خانواده‌هایی هستند که طلاق باعث از هم گسیختگی زندگی آنان شده و اثراتی را بر روان کودک نهاده است و او را با اختلال هایی مواجه ساخته است. بطوریکه اختلال‌های اخلاقی و روانی که متوجه کودک است زمینه بروز جرایم را آسانتر می‌کند و موجب انحراف او در کودکی و زمینه ای برای ارتکاب جرایم در بزرگسالی خواهد شد.      سلیمی منش با اشاره به دیدگاه جامعه شناسان در این زمینه می گوید،جامعه شناسان بر این تاکید دارند که  طلاق والدین، یکی از مهمترین علل ارتکاب بزه از سوی اطفال و نوجوانان است معتقدند بدلیل اینکه اولین مراحل اجتماعی شدن کودکان در خانواده انجام می‌گیرد، در اثر کارکرد نامناسب، سیر طبیعی آن مورد آسیب قرار گرفته و منجر به عدم انطباق هنجارهای کودک با جامعه می‌شود.  
به گفته وی اثر نامطلوب طلاق بر دختران بیش از پسران است بدلیل اینکه دختران در خانواده مورد مراقبت و حمایت بیشتری قرار می‌گیرند و با متلاشی شدن خانواده، زمینه بروز انحراف و بزهکاری در دختران بیشتر خواهد بود. و همچنین کودکان و نوجوانانی که طلاق را در خانواده تجربه کرده اند، در بزرگسالی در معرض این آسیب در روابط خود خواهند بود.      سلیمی منش به اشاره به دیدگاهجرم شناسی یادآور شد: در این خصوص نظراتی ارایه شده است که با تاکید بر عاملیت غیر مستقیم طلاق در بروز بزهکاری، خانواده‌های از هم گسیخته را در گروه خانواده‌های نابهنجار دانسته که افراد بزهکار را به جامعه تحویل می‌دهند و تحقیقات حاصله نیز بر این واقعیت صحه گذاشته‌اند.   جرم شناسان معتقدند که با از هم پاشیدگی خانواده، تربیت و سازگاری اجتماعی کودکان و نوجوانان بدلیل عدم مراقبت‌های خانواده و کمبود محبت این کودکان، دچار اختلال میگردد و کودک یا نوجوان به سمت باندهای بزهکاری کشیده خواهند شد.      وی با اشاره به نتیجه تحلیل‌های صورت گرفته، در خانواده‌هایی که با آسیب طلاق مواجه هستند، گفت: در این خانواده‌ها کودکان و نوجوانان بزهکار از سطح سواد کمتری برخوردار بوده و بعضا با ترک تحصیل در این حوزه مواجه میباشند.  
کارشناس ارشد جرم شناسی  با اشاره به سیر صعودی طلاق در جامعه افزود: همانطوریکه که  طلاق موجب عدم ثبات اجتماعی است، فرزندان طلاق  نیز در معرض انواع ناهنجاریها و انحرافات قرار می‌گیرند و علاوه بر مواجهه با آسیب‌هایی همچون اعتیاد و کار کودکان، مرتکب جرایمی چون قاچاق مواد مخدر، ارتکاب روابط نامشروع ، و در نرخ بالایی ضرب و جرح و سرقت خواهند شد.  
فقدان خانواده منسجم بروز بزه را بیش از پیش محتمل می‌سازد
سلیمی تاکید کرد: طلاق تنهاترین عامل بزهکاری نیست بلکه عوامل اقتصادی و اجتماعی در بروز بزه موثر هستند ولی باید در نظر داشت که فقدان خانواده منسجم بروز بزه را بیش از پیش محتمل میسازد.  
گفتنی است، امروزه روانشناسان برآنند که رشد کودکان در خانواده‌های پر تنشی که اختلاف والدین در آن به مشاجره، پرخاشگری و خشونت می انجامد کمتر از زندگی در خانواده‌های تک والدی خطرساز نیست و لذا در مواردی، طلاق چنانچه موجب قطع ارتباط عاطفی والدین با کودک نشده و کودک را از حمایت‌های مادی و عاطفی والدین حتی پس از جدایی محروم نسازد، جهت بازگرداندن آرامش به کودک یا نوجوان و خارج نمودن او از چرخه خشونت، چاره ساز خواهد بود.   امید بر آن داریم که با کنترل نرخ طلاق و کاهش کمبودهای موجود در خانواده‌های از هم پاشیده، کودکان و نوجوانان کمتری در معرض آسیب قرار گیرند.  
گفتگو : سمیه درازی خبرنگار ایسنا 
انتهای پیام

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۲۷۳ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • فقدان سرانه درمانی دولتی نتیجه کم توجهی به نصیر شهر است
 • قرچک- رییس شورای اسلامی نصیرشهر با انتقاد از کم توجهی به سرانه های درمانی این شهر گفت: جمعیت ۴۰ هزار نفری نصیر شهر از هیچ سرانه درمانی دولتی برخوردار نیست. محمدرضا تیمور پور در گفت و گو با خبرنگار مهر، با انتقاد به کم توجهی نسبت به وضعیت سرانه‌های درمانی نصیرشهر اظهار داشت: جمعیت ۴۰ هزار نفری نصیرشهر هنوز یک وجب سرانه درمانی دولتی در اختیار ندارد. تیمورپور افزود: با توجه به تلاش‌های مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری نصیرشهر برای ایجاد سرانه‌های درمانی دولتی در این شهر و با وجود این‌که شهرداری از فقر زمین رنج می‌برد، اما به خواسته مردم و برای خدمت به مردم به منظور ایجاد درمانگاه تخصصی این شهر، یک زمین در اختیار شبکه بهداشت اقرار گرفته است، ولی تاکنون اقدامی برای تکمیل این طرح صورت نگرفته است. وی در ادامه بیان داشت: شهرستان رباط‌کریم با وجود اینکه دارای یک بیمارستان است، اما به‌تازگی در این شهر دو درمانگاه تخصصی جدید هم ایجاد شده است که ای کاش یکی از این درمانگاها را در این منطقه دایر می کردند. رئیس شورای اسلامی نصیرشهر به پیگیری‌های راسخ شورای شهر برای ایجاد درمانگاه تخصصی نصیرشهر اشاره کرد و گفت: در آخرین جلسه‌ای که با حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس داشته ایم، قرار شد با پیگیری‌های ایشان هرچه سریع‌تر مقدمات ساخت این درمانگاه در این شهر آغاز شود با این حال ما انتظار داریم مسئولین شبکه بهداشت منطقه گوشه چشمی هم به نصیرشهر داشته باشند و ما را در این امر یاری کنند.
 • تدوین برنامه منسجم اقتصاد دیجیتالی توسط وزیر ارتباطات
 • به گزارشخبرگزاری فارس، رضا باقری اصل معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در کنفرانس راهکارهای هوشمندسازی ایران و کره، اظهار داشت: افزایش همکاری ها میان ایران و کره و بهره گیری از ظرفیت های دو طرف، یکی از زمینه های مناسب برای حضور در بازارهای بین المللی است. وی افزود: به نظر می رسد شکل گفت و گو ها باید تغییر کند و فروش کالا تنها جزیی از مبادلات میان دوطرف باشد که افزایش همکاری ها در تولید محصولات می تواند یکی از اصلی ترین زمینه های همکاری باشد. وی خاطرنشان کرد: بعد از برجام، تیم های مختلفی از کشورهای مختلف در زمینه های گونان وارد ایران شدند اما در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تجربه ساختاریافته ای شکل نگرفته است. معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که گریزی از همگرایی فناوری نیست، تصریح کرد: با توجه به توسعه بخشICT، زمینه توسعه خدمات در ایران فراهم شده و بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه کشور، سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی باید به پنج درصد افزایش پیدا کند و انتظار داریم بخش عمده ای از آن در حوزه فناوری اطلاعات محقق شود. وی تاکید کرد: در همین راستا نیز برنامه منسجمی از سوی وزیر ارتباطات در قالب موضوعات اقتصاد دیجیتالی تدوین و آماده شده است. باقری اصل در کنفرانس راهکارهای هوشمند ایران و کره، گفت: ایران ظرفیت های بسیار خوبی در تولید نرم افزار و ارایه سرویس های ارزش افزوده دارد که می تواند بخشی از بازار بزرگ موجود در این حوزه در عرصه بین المللی را به خود اختصاص دهد. سونگ هو کیم سفیر کره جنوبی نیز گفت: بیشتر همکاری های ایران و کره تاکنون در حوزه های اتومبیل، گوشی هوشمند، تلویزیون، نفت و پتروشیمی بوده است. وی با اشاره به تجربیات کشورش در پیاده سازی دولت...
 • با این شرایط در سال اول زندگی طلاق بگیرید
 • خبرگزاري آريا - برخي اختلاف ها و مشکلات زندگي زناشويي را با هيچ راهکاري نمي توان حل کرد‎زندگي مشترک با تمام ويژگي هاي مثبت و هيجان انگيزش، گاهي مي تواند آسيب زا و فرسايشي باشد. اختلاف در هر رابطه اي وجود دارد، ولي شدت اختلاف در رابطه تعيين مي کند که ارتباط در چه وضعيتي است.اختلاف ها و مشکلات کمتر پيچيده را خود زوجين مي توانند حل کنند، اختلاف هاي کمي پيچيده تر را مي توان با مراجعه به روان شناس و مشاور حل و فصل کرد. ولي برخي اختلاف ها و مشکلات زندگي زناشويي را با هيچ کدام از اين راهکارها نمي توان حل کرد و آن زماني است که رابطه به يک فرآيند آسيب زا بدل شده باشد. «طلاق»؛ عموما فرآيندي پرفشار و فرسايشي است و از طرفي ديگر فرهنگ کشور ما نيز ديد مثبتي نسبت به طلاق ندارد و تا جاي ممکن سعي در حفظ زندگي دارد، ولي اين تلاش هميشه هم سالم نيست.بعضي ويژگي ها و فرآيندهاي ارتباطي، مي تواند ما را مجاب کند که طلاق گزينه مناسبي است. بعضي رابطه ها بهتر است تمام شوند، چرا که ادامه آن احتمالا به طرفين رابطه، به فرزندان و خانواده هاي شان آسيب مير ساند. «جان گاتمن»، يکي از مهم ترين انديشمندان حوزه رابطه و زندگي زناشويي، جمله معروفي در اين باره دارد: «طلاق صلح جويانه، بهتر از زندگي جنگ جويانه است».جالب است بدانيد مطالعات نشان مي دهد افرادي که والدينشان يک طلاق آرام و آشتي جويانه اي داشته اند، در آينده زندگي سالم تر و موفق تري نسبت به افرادي دارند که والدينشان طلاق نگرفته اند، ولي رابطه پرتنش و آسيب زايي داشته اند.منظور ما از رابطه آسيب زا چيست؟ چه رابطه اي استحقاق جدايي دارد؟ من قصد دارم چند مورد را بيان کنم که نشانه هاي يک رابطه پرخطر را دارند. اگر همسرتان چنين ويژگي هايي...
 • کاهش سن ازدواج راه حل بحران طلاق
 • به گزارش پارس نیوز، نهاد خانواده کوچک‌ترین و مهمترین واحد اجتماعی یک جامعه محسوب می‌شود. قوانین و ساختارهای موجود در کشور باید در راستای تحکیم بخشی و غنی‌سازی هرچه بیشتر این نهاد اجتماعی تنظیم شوند. اصل دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز بر آسان‌ کردن تشکیل خانواده و برنامه‌ریزی برای استواری روابط آن تاکید دارد. در اصل 10 قانون اساسی آمده است: «از آنجا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد». در سال‌های اخیر آمار طلاق در کشور بسیار بالا رفته است به نحوی که طبق آمارهای منتشر شده[1] از سوی مرکز آمار، نسبت طلاق به ازدواجی که در سال 1383، 1 به 10 بوده است، در سال 1394 به شاخص 1 به 4 رسیده است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که سن ازدواج با میزان طلاق رابطه مستقیم دارد و نسبت طلاق در گروه‌های سنی 25-29 به مراتب بیشتر از گروه سنی 19-15 سال است. یکی از راه‌های مقابله با پدیده طلاق، تلاش برای تسهیل ازدواج، برای کاهش سن ازدواج است. طلاق در خانواده‌هایی که در سن پایین تشکیل شده است به نحو چشمگیری کمتر از دیگر گروه‌های سنی است. با استناد به آمارهای اعلام‌شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور، در بازه زمانی 1385 تا 1395 ، یک میلیون و چهارصد و هشتاد هزار واقعه طلاق در کشور رخ داده است؛ از کل این تعداد تنها 6. % (شش دهم درصد، 10هزار واقعه طلاق) به طلاق زنان در بازه زیر 15 سال مربوط است. بررسی آمار طلاق زنان در گروه سنی زیر 15 سال از سال 1385 تا 1395 (بازه 10 ساله) نشان می‌دهد که در سال 1385 تعداد طلاق زنان زیر 15 سال 638 مورد بوده است....
 • لبخند این حیوانات روز شما را می سازد تصاویر
 • به گزارش خبرنگار باشگاه شبانه باشگاه خبرنگاران جوان، پایان یک روز زمانی است که همه کل روز خود را به یاد می‌آورند و تمام اتفاقات خوب و بد آن را از جلوی چشمان خود می‌گذرانند و اگر اتفاقات زیادی برای آن‌ها افتاده باشد، منتظر این هستند که با یک اتفاق و دیدن یک چیز خوب همه چیز را فراموش کنند. لبخند این حیوانات را ببینید که روز شما را می‌سازند. انتهای پیام/
 • همه پرسی کردستان امنیت ملی ترکیه را با خطر روبرو می سازد
 • خبرگزاری میزان- بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت: همه محافل بین المللی تاکید کردند: تصمیم برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، اشتباه است. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان،بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه در کنفرانسی خبری در آنکارا گفت: همه محافل بین المللی تاکید کردند: تصمیم برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، اشتباه است. وی افزود: اصل مشکل در روابط بین بغداد و اربیل است و ما آماده ایم برای حل مشکل بین آنها کمک کنیم. ترکیه هرگز تحمیل عمل انجام شده جدیدی را نخواهد پذیرفت و برای محافظت از امنیت ملی خود هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد. ییلدیریم در ادامه تاکید کرد: ترکیه تصمیم دارد از همه حقوق بین المللی خود برای مقابله با خطرات امنیتی که با همه پرسی کردستان بوجود خواهد آمد، استفاده کند. همه پرسی کردستان امنیت ملی ترکیه را با خطر روبرو می سازد و آنکارا هرگز هیچ تغییری در عراق و سوریه را نخواهد پذیرفت و برای حفظ امنیت ملی خود هر اقدام لازمی را انجام خواهد داد. بنعالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه روز جمعه اعلام کرد هر گونه تغییر وضع در سوریه و عراق هرگز مورد قبول ترکیه نخواهد بود و آنکارا از هیچ تلاشی برای جلوگیری از آن فروگذار نخواهد کرد. نخست وزیر ترکیه روز جمعه اعلام کرد ترکیه مصمم است از حقوق بین المللی خود برای مقابله با خطرات امنیتی ناشی از برگزاری همه پرسی درباره جدایی منطقه کردستان عراق استفاده کند. انتهای پیام/
 • ۵عارضه ای که در پی نخوردن صبحانه بروز می کند
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ محمد کاظم زاده با اشاره به اینکه سال‌هایی که کودک در مدرسه ابتدایی می‌گذراند، از نظر تغذیه دوره مهمی است، اظهار داشت: رشد کودک در این سنین ادامه دارد، اگرچه سرعت رشد او کمتر از سال‌های اول زندگی است، ولی باید توجه داشت که هر مرحله از رشد، وابسته به مرحله قبل بوده و مرحله بعد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وی با اشاره به مهم بودن تعادل و تنوع غذایی در این سنین افزود: اصولا دانش‌آموزان به سه وعده غذایی اصلی و دو میان‌ وعده در طول روز نیاز دارند و باید از همه گروه‌های غذایی شامل شیر، لبنیات، گوشت، حبوبات، سبزیجات، میوه ‌جات و گروه نان و غلات مصرف کنند. کاظم زاده با تاکید بر نقش موثر وعده صبحانه در سلامت جسمی و فکری دانش‌آموزان اظهار کرد: به دنبال نخوردن غذا در طی خواب شب، اگر دانش‌آموز صبحانه نخورد، به دلیل پایین افتادن قند خون، توانایی و شرایط لازم را برای یادگیری مطالب در مدرسه نخواهد داشت. وی افزود: دانش‌آموزانی که صبحانه نمی‌خورند، کم ‌دقت، خسته و بی‌حوصله هستند و نمی‌توانند کمبود انرژی، ویتامین‌ها و املاح معدنی را با خوردن وعده‌های غذایی دیگر جبران کنند. بنابراین مادران باید هر روز صبح، صبحانه کودک خود را قبل از این‌که به مدرسه برود، آماده کنند. وی با اشاره به اهمیت تهیه میان ‌وعده‌های مناسب و مغذی گفت: در ساعات نزدیک ظهر، کودک ممکن است گرسنه شود و این گرسنگی، نشستن سر کلاس را برای او غیر قابل تحمل‌ می ‌کند. غذاهای مضر مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان، افراط در مصرف شکلات و شیرینی را موجب بی ‌اشتهایی و سیری کاذب در کودکان برشمرد و اظهار کرد: استفاده از موارد یاد شده دانش آموز را از مصرف غذاهای اصلی بازداشته و موجب اختلال رشد در آنها خواهد شد. وی...
 • کاهش سن بازنشستگی زنان شاغل از بروز ناهنجاری اجتماعی پیشگیری می کند
 • رویداد۲۴-عباس گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: کاهش سن بازنشستگی تنها برای مشاغل سخت و زنان شاغل مد نظر قرار گیرد. عباس گودرزی با اشاره به اصلاح نظام بازنشستگی و کاهش سن بازنشستگان گفت:در ارتباط با این گونه مسائل باید منطقی و مدبرانه بحث و تصمیم گیری کرد و نمی شود یک جانبه گرایانه و از روی احساسات به اینگونه موضوعات ورود کنیم.نماینده مردم بروجرد با بیان اینکه در خصوص کاهش سن بازنشستگی دو دیدگاه وجود دارد، افزود: یک دیدگاه معتقد است که اینکه افراد زودتر بازنشسته شوند موجب می شود تا فرصت های شغلی در اختیار نیروهای کار جوان که عمدتا تحصیلکرده هستند، قرار بگیرد.وی خاطرنشان کرد: دیدگاه دیگر این است که می گوید این افراد در اوج کارآمدی و پختگی هستند و در مقطعی از عمر خود به سر می برند که می توانند بازدهی قابل قبولی برای جامعه داشته باشند ، بر کار خود تسلط کامل دارند و از تجربه لازم و کافی برخوردارند.گودرزی در ادامه تصریح کرد: اینکه کسی با سن پائین تر بازنشسته شود باید تا پایان عمر از صندوق تامین اجتماعی حقوق دریافت کند که صندوق باید توانایی این پرداخت را داشته باشد چراکه اگر صندوق تامین اجتماعی در پرداخت دچار اشکال شود بحران بزرگی در جامعه بوجود می‌آید.وی با بیان اینکه باید در مواردی سن بازنشستگی را کاهش دهیم که یا شغل سخت و زیان آور باشد یا برای جامعه فایده ای داشته باشد گفت: به عنوان مثال سن بازنشستگی زنان شاغل که مسئولیت خانه، خانواده، فرزند، همسر و تربیت فرزند و نسل را برعهده دارند، باید کاهش یابد و به عبارتی دیگر سنوات اشتغال آن ها کوتاه تر باشد.عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: منفعت و برکت بازنشستگی زودتر از موعد زنان شاغل به خانواده و کل جامعه بر می گردد چراکه فرزندان این زنان در دوران شکل گیری شخصیت...
 • ارائه گزارش جامع از علل و دلایل بروز مشکلات کارگری در شرکت های هپکو و آذرآب
 • خبرگزاري آريا - دکتر ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در نامه اي به مهندس مشيريان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، ارائه گزارش جامع از علل و دلايل بروز اعتراضات کارگري در شرکت " هپکو " و " آذرآب " را خواستار شد.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، متن کامل نامه بدين شرح است :جناب آقاي مهندس مشيريانمعاون محترم روابط کارسلام عليکم؛با توجه به حوادث و مشکلات اخير کارگري در شرکت هاي هپکو و آذرآب شهرستان اراک و حوادث ناخوشايند پيش آمده و به منظور مديريت مطلوب شرايط ، لازم است در اسرع وقت ضمن استقرار در آن استان و بررسي دقيق موضوع از جوانب مختلف ، گزارشي جامع از علل و دلايل بروز اعتراضات و حواشي آن و نيز راهکارهاي حل مساله جهت طرح در جلسه اينجانب با وزراي ذيربط در روز شنبه مورخ 1/7/96 براي اتخاذ تصميمات مقتضي ارائه نمايند .
 • وزیر کار ارائه گزارش دلایل بروز مشکلات کارگری در هپکو و آذرآب را خواستار شد
 • به گزارش بی‌باک نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متن کامل نامه به شرح زیر است: جناب آقای مهندس مشیریان معاون محترم روابط کار سلام علیکم؛ با توجه به حوادث و مشکلات اخیر کارگری در شرکت های هپکو و آذرآب شهرستان اراک و حوادث ناخوشایند پیش آمده و به منظور مدیریت مطلوب شرایط، لازم است در اسرع وقت ضمن استقرار در آن استان و بررسی دقیق موضوع از جوانب مختلف، گزارشی جامع از علل و دلایل بروز اعتراضات و حواشی آن و نیز راهکارهای حل مساله جهت طرح در جلسه اینجانب با وزرای ذیربط در روز شنبه مورخ یکم‌مهرماه سال 96 برای اتخاذ تصمیمات مقتضی ارائه نمایند. به گزارش فارس، پیش از این نمایندگان کارگری اعتراض شدیدی نسبت به نحوه برخورد با کارگران این کارخانه‌ها در محوطه کارخانه و دستمزد معوق آنان مطرح کرده و خواستار پیگیری فوری وزیر کار شده بودند. انتهای پیام/م
 • وقتی رابطه به قدر کافی گرم نیست
 • خبرگزاري آريا - از ابتداي عقد يا عروسي انتظار داريد شور و حرارت عشق را در همسرتان ببينيد. اما به جاي آن کوه يخي را مي بينيد که انگار هيچ گرايشي به شما ندارد. فکر مي کنيد چرا برخي زوج ها در ابتداي ازدواج دچار سردمزاجي مي شوند؟رازي که مردها نمي دانندوقتي همسران تفاوت هاي يکديگر را به خوبي بشناسند، سردي هاي کمتري در زندگي آنان پيش مي آيد. اين تفاوت ها دو دسته اند. گروهي از تفاوت ها عمومي هستند و دسته اي ديگر به تفاوت در ارضاي نيازهاي جنسي و عاطفي مربوط مي شوند.وقتي يک مرد نتواند فکر همسرش را خوب بخواند، رابطه عاطفي خوبي با او برقرار کند يا احساساتش را درک کند، زن احساس بي ميلي پيدا مي کند. مردها بايد بدانند که زن ها از طريق حرف زدن و صحبت کردن با فشارهاي دروني شان کنار مي آيند. در صورتي که طبيعت مردها اين است که فکر مي کنند اگر حرفي نداريم، لزومي ندارد با هم حرف بزنيم. بنابراين اولين مقدمه سردي در ابتداي روابط اين است که همسر شما احساس مي کند شما را به قدر کافي نمي شناسد يا شما به اندازه کافي او را درک نمي کنيد. اگر مردها بدانند که صحبت کردن يک زن چقدر اهميت دارد و تا چه حد به نفع خودشان است، از آن استقبال مي کنند.وقت مناسبي را انتخاب نمي کنيدبراي روابط عاشقانه يا نزديک در دوران عقد، بسيار مهم است که فضايي بدون استرس را فراهم آوريد. شما اولين تجربه هاي عاطفي و جسماني تان را شکل مي دهيد و بسيار مهم است که آن را در موقعيت مناسبي خلق کنيد تا خاطره خوبي درباره اش داشته باشيد. مردان ممکن است فکر کنند رابطه جنسي يا عاشقانه، وقتي همسرشان خسته يا مضطرب است، به آرامش او کمک مي کند. اما اين برداشتي کاملا اشتباه است، (هر...
 • گوشه گیری نوجوانان را جدی بگیرید
 • خبرگزاري آريا - گوشه‌گيري و انزوا از جمله معضلات دوران نوجواني استگوشه‌گيري و انزوا از جمله معضلات دوران نوجواني است که با درمان نشدن، مشکلات بزرگتري را در آينده براي فرد ايجاد مي‌کند. کاشاني روان‌شناس عمومي: نوجواني مرحله‌اي از زندگي است و داراي ويژگي‌هايي از جمله افزايش هيجان و عواطف، ترس، محبت، خشم، تغييرات جسمي، استقلال و زود رنجي است و اطرافيان، به ويژه والدين نقش موثري در کنترل اين رفتار در نوجوانان دارند.گرايش به انزواطلبي در دوران نوجواني يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي دوره نوجواني گرايش به انزواطلبي است، گرچه نوجوان بيشتر وقت خود را در کنار همسالان و گروه دوستان مي‌گذراند، اما تمايل به گوشه گيري و غرق شدن در افکار و آرزوها در او وجود دارد. کم رويي و انزواطلبي از رفتارهاي شايعي است که فرد را به شدت آزار مي‌دهد و اگر درمان نشود، موجب بروز مشکلات ديگري مانند نبود اعتماد به نفس، افسردگي، اضطراب و زود رنجي مي‌شود، همچنين نداشتن احساس توانمندي، پايين بودن عزت نفس و ناتواني در بروز احساسات، بيان افکار و نظريات باعث جدايي فرد از فعاليت‌هاي گروهي مي‌شود.عوامل متعددي از جمله غم و اندوه شديد و مداوم، فقر و تنگدستي، ضعف و نقص جسماني، احساس حقارت شديد، عقب ماندگي درسي، پذيرفته نشدن در خانه و مدرسه، احساس ترس و ناامني، نابساماني‌هاي خانوادگي، جدايي والدين، بي‌پاسخ ماندن پرسش‌هاي کنجکاوانه، بي‌حوصلگي در برقراري ارتباط سالم با نوجوان، نبود الگوي اجتماعي مطلوب در خانه، محروميت از محبت مادر، حضور نداشتن پدر در خانواده، اعتياد والدين، اختلال در غدد فوق کليوي، بيماري‌هاي طولاني مدت نوجوان، انتقال فرد به مدرسه و مکان جديد، تبعيض، انتقادها و بهانه گيري‌هاي مستمر و بي مورد برخي والدين و معلمان در بروز گوشه‌گيري نقش مهمي دارند.رفع معضل گوشه‌گيري با روان درماني و مشاوره فردي و گروهياين روان‌شناس با بيان اينکه در خود فرو رفتن نوجوان در دوره بلوغ نيز ممکن است...
 • رابطه تغذیه قبل از بارداری و باهوش شدن کودک
 • خبرگزاري آريا - براي با هوش تر شدن و زيباتر شدن كودك چه اصول تغذيه ونكاتي را قبل از بارداري ودر حين بارداري و بعد از ان بايد رعايتكرد پاسخ :اگر مايل هستيد، هوش خود را افزايش دهيد، يك لحظه تامل كنيد و مطلب زير را بخوانيد. انتخاب اين غذاها نه تنها شما را نزد ديگران باهوش جلوه مي دهد، بلكه به شما كمك مي كند كه توانايي تفكر و وضوح ذهني خود را افزايش دهيد.1- روغن ماهيطبق يك گفته قديمي مي توان گفت : " ماهي غذاي مغز است."روغن ماهي يك ماده غذايي مناسب براي مغز است، زيرا DHA ( چربي اُمگا-3 موجود در ماهي ) التهاب مغز را كاهش مي دهد و از آن محافظت مي كند.مغز ما داراي 60 درصد چربي است كه بيشتر آن چربيDHA ياAA ( آراشيدونيك اسيد ) است.AA به مقدار زياد در لبنيات مثل كره و خامه وجود دارد، اماDHA فقط در انواع ماهي وجود دارد و در منابع گياهي مثل دانه كتان وجود ندارد.براي تهيه روغن ماهي يا روغن كبد ماهي سعي كنيد مارك هاي معتبر آنها را خريداري كنيد. در ضمن شكل مايع اين دو ماده بهتر از كپسول آنهاست.در تابستان و بهار كه شدت و مدت تابش نور خورشيد كافي است، بدن به مقدار لازم ويتامينD مورد نياز خود را مي سازد. همانطور كه مي دانيد ويتامينD بر اثر تابش نور خورشيد بر پوست بدن، ساخته مي شود. ولي در زمستان و پاييز كه مدت و شدت تابش آفتاب كمتر است، نياز به دريافت مكمل ويتامينD داريم. روغن كبد ماهي يكي از مهم ترين و غني ترين منابع ويتامينD است.بنابراين فرق روغن ماهي و روغن كبد ماهي در اين است كه روغن كبد ماهي علاوه بر اسيدهاي چرب اُمگا-3 ( DHA) ، منبع خوبي از ويتامين هاي A و D نيز مي باشد.توصيه مي كنم روغن ماهي را از ابتداي...
 • رابطه احیای محیط زیست با کاهش فقر
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛بانک جهانی در برنامه‌های خود برای کاهش فقر و بهبود سطح رفاه در جهان، اهمیت ویژه‌ای برای احیای زیست‌بوم‌ها قائل است. تخریب محیط‌زیست، اقشار آسیب‌پذیر را بیش از سایرین در معرض خسارات ویران‌گر و جبران‌ناپذیر قرار می‌دهد و موجب ماندگاری فقر در جهان می‌شود.آمارها نشان می‌دهند که حدود 42 درصد از فقیرترین مردم دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که ازلحاظ زیست‌محیطی جزو زمین‌های تخریب‌شده به شمار می‌آیند. سالانه 24 میلیارد تن خاک در جهان دچار فرسودگی می‌شود و بیش از 12 میلیون هکتار زمین در سراسر جهان به دلیل خشکسالی در آستانه تبدیل‌شدن به بیابان قرار می‌گیرد.هزینه‌های ناشی از تخریب محیط‌زیست را می‌توان با خسارات بلایای طبیعی مقایسه کرد. به‌طور مثال، یک آتش‌سوزی چندماهه در مراتع و جنگل‌های اندونزی بیش از سونامی وحشتناک سال 2004 به اقتصاد این کشور خسارت وارد کرد.بااین‌وجود، خوشبختانه هنوز هم برای تغییر شرایط و پیشگیری از چنین زیان‌های سنگینی دیر نشده است. کشورهای جهان این ظرفیت را دارند که سالانه دو میلیارد هکتار از جنگل‌های تخریب‌شده را احیا کنند و زیست‌بوم‌هایی پرفایده و مولد را به وجود آورند؛ زیست‌بوم‌هایی که می‌توانند به توسعه پایدار جوامع کمک شایانی بکنند. هفتمین کنفرانس جهانی احیای زیست‌بوم‌ها که اواخر ماه گذشته میلادی در برزیل برگزار شد، نشان داد که دولت‌ها و سایر نهادها از انگیزه کافی برای تحقق این هدف برخوردارند.در چنین شرایطی چگونه باید گام‌های بعدی را برداریم و به آرزوی احیای زیست‌بوم‌ها در مقیاس وسیع جامه عمل بپوشانیم؟ پیش از هر اقدامی باید چند اصل کلیدی را مدنظر قرار دهیم:در وهله اول ما باید اقتصاد جنگل و منابع طبیعی را از زاویه‌ای نو بنگریم؛ احیای زیست‌بوم‌ها در مقیاس مدنظر بانک جهانی مستلزم این است که کشورها از حد حفظ جنگل‌ها فراتر روند. باید بتوانیم بین تولید الوار، غذا و انرژی از یک‌سو و مدیریت بحران‌های زیست‌محیطی از سوی دیگر توازن...
 • تقدیر ساکت از بازیکنان تیم نوجوانان با حضور در هتل
 • به گزارش وانانیوز، به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، محمدرضا ساکت، شب گذشته و پس از پیروزی تیم نوجوانان زیر 16 سال ایران مقابل افغانستان با حضور در هتل محل اقامت تیم در کرج،با کادر فنی و بازیکنان این تیم دیدار و گفت و گو کرد. دبیرکل فدراسیون فوتبال ضمن تمجید از زحمات کادر فنی تیم نوجوانان زیر 16 سال و در راس آنها، عباس چمنیان خطاب به ملی پوشان نوجوان عنوان کرد: آنچه در دیدار مقابل افغانستان و در مجموع رقابت های مقدماتی زیر 16 سال قهرمانی آسیا تا به امروز دیدیم، نشان دهنده پیشرفت روشن و واصح این تیم نسبت به دیدارهای دوستانه مقابل سوریه است که از این بابت باید به مربیان خوش فکر و تلاشگرتان و همچنین شما ملی پوشان، آینده ساز خدا قوت بگوییم. وی افزود: بدون هیچ شک و تردید، با برگزاری این رقابت ها و نتایجی که گرفتید،کتاب سرنوشت فوتبالی تان تازه باز شده است. به همین دلیل مبادا از یاد ببرید که این تازه ابتدای مسیر حرفه ای تان است و از هم اکنون می‌بایست برای 15 تا 20 سال آینده تان طراحی و تفکر و تعمق کنید. ساکت خاطرنشان کرد: در سنی قرار دارید که می‌بایست در کنار سیر پیشرفت تان در ورزش،به موضوع درس و تحصیل تان هم اهمیت ویژه ای قائل شوید. این را بدانید که کادر فنی تیم نوجوانان، توجه ویژه ای به بحث تحصیل شما دارد و به طور حتم توجه به هرم اخلاق، درس و ورزش می تواند شما را در همه سطوح در راه پیشرفت قرار دهد. سلام ما را به مدیران و مربیان باشگاهی تان هم برسانید و از آنها که در رشد و پرورش شما نقشی اساسی ایفا کردند تقدیر و تشکر کنید. در ادامه، عباس چمنیان، سرمربی تیم ملی نوجوانان زیر 16 سال هم با تقدیر از...
 • حرف های جوانی را به خاطر توهم رابطه همسر برادرش با او کشت
 • جامعه>حوادث - ایران نوشت: پسر جوان که به‌خاطر یک سوءظن اثبات نشده درباره رابطه پنهانی همسر برادرش، نقشه قتل دوستش را اجرا کرده بود، درتازه‌ترین اعتراف‌هایش گفت که تصمیم به قتل زن جوان نیز داشت اما به‌دلیلی منصرف شده بود. جنایتکار 23 ساله که دانشجوی دانشگاه تربیت معلم است، بامداد سه‌شنبه گذشته با ورود به انبار کفش بازار حضرتی، نگهبان 21 ساله را با ضربات چاقو مجروح کرده و متواری شده بود. با مرگ پسر جوان در بیمارستان اشرفی اصفهانی و در حالی که چهره ضارب در تصاویر دوربین‌های مداربسته محل جنایت شناسایی شده بود، دو ساعت پس ازماجرا، قاتل به کلانتری 113 بازار رفت و به قتل اعتراف کرد.پسر جوان که ساکن یکی از شهرهای غرب کشور است و برای تحصیل و کار به پایتخت آمده، در گفت‌و‌گو با خبرنگار جنایی «ایران» در حالی که بی‌وقفه اشک می‌ریخت، به تشریح جزئیات قتل و انگیزه‌اش پرداخت. چه شد که تصمیم به قتل گرفتی؟به همسر برادرم مشکوک شدم؛ او با دوستم- مقتول- ارتباط پنهانی داشت. چرا به آنها مشکوک شدی؟حدود دو هفته قبل، من و سیاوش-مقتول- به همراه برادرم و زن برادرم برای عروسی به شهرستان رفتیم. من و سیاوش و زن برادرم روی صندلی عقب خودروی پراید برادرم نشسته بودیم. چون من بین آنها بودم متوجه شدم که پنهانی به هم پیام می‌دهند. آن موقع بود که به رابطه پنهانی همسر برادرم –ثریا- با سیاوش پی بردم و تصمیم گرفتم از آنها انتقام بگیرم. چرا موضوع را به برادرت اطلاع ندادی و خودت وارد عمل شدی؟موضوع را به برادرم گفتم که بین آنها دعوا شد. بعد هم ثریا به خانه پدرش رفت و حتی پدر ثریا با او سر همین موضوع درگیر شده بود، اما نمی‌توانستم از برادرم انتظار داشته باشم که برای انتقام کاری کند. چرا؟ تو برادر شوهر او بودی و به جای همسرش تصمیم...
 • قتل همسر برادر به خاطر توهم رابطه نامشروع
 • پسر جوان که به‌خاطر یک سوءظن اثبات نشده درباره رابطه پنهانی همسر برادرش، نقشه قتل دوستش را اجرا کرده بود، درتازه‌ترین اعتراف‌هایش گفت که تصمیم به قتل زن جوان نیز داشت اما به‌دلیلی منصرف شده بود.به گزارش ایران، جنایتکار 23 ساله که دانشجوی دانشگاه تربیت معلم است، بامداد سه‌شنبه گذشته با ورود به انبار کفش بازار حضرتی، نگهبان 21 ساله را با ضربات چاقو مجروح کرده و متواری شده بود.با مرگ پسر جوان در بیمارستان اشرفی اصفهانی و در حالی که چهره ضارب در تصاویر دوربین‌های مداربسته محل جنایت شناسایی شده بود، دو ساعت پس ازماجرا، قاتل به کلانتری 113 بازار رفت و به قتل اعتراف کرد.پسر جوان که ساکن یکی از شهرهای غرب کشور است و برای تحصیل و کار به پایتخت آمده، در گفت‌و‌گو با خبرنگار جنایی «ایران» در حالی که بی‌وقفه اشک می‌ریخت، به تشریح جزئیات قتل و انگیزه‌اش پرداخت.چه شد که تصمیم به قتل گرفتی؟به همسر برادرم مشکوک شدم؛ او با دوستم- مقتول- ارتباط پنهانی داشت.چرا به آنها مشکوک شدی؟حدود دو هفته قبل، من و سیاوش-مقتول- به همراه برادرم و زن برادرم برای عروسی به شهرستان رفتیم. من و سیاوش و زن برادرم روی صندلی عقب خودروی پراید برادرم نشسته بودیم. چون من بین آنها بودم متوجه شدم که پنهانی به هم پیام می‌دهند. آن موقع بود که به رابطه پنهانی همسر برادرم –ثریا- با سیاوش پی بردم و تصمیم گرفتم از آنها انتقام بگیرم.چرا موضوع را به برادرت اطلاع ندادی و خودت وارد عمل شدی؟موضوع را به برادرم گفتم که بین آنها دعوا شد. بعد هم ثریا به خانه پدرش رفت و حتی پدر ثریا با او سر همین موضوع درگیر شده بود، اما نمی‌توانستم از برادرم انتظار داشته باشم که برای انتقام کاری کند.چرا؟ تو برادر شوهر او بودی و به جای همسرش تصمیم گرفتی؟برای اینکه من پای سیاوش را به آن خانه بازکرده...
 • آنانکه دلواپسان را می زدند از ترامپ خوردند/قدرت جمنا در آینده بروز و ظهور بیشتری خواهد داشت
 • معاون پارلمانی رئیس جمهور در دولت دهم گفت: عده ای در گذشته به تذکرهای ما خرده می گرفتند و عنوان دلواپسی را فحش تلقی می کردند اما امروز با سخنان سخیف ترامپ خود دلواپس شدند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل ازپاسرو؛ حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: خاطره ها و ایثارگری های دلاورمردان دوران دفاع مقدس الگوهای اقتدار نظام ما هستند و امروز مدافعان حرم ادامه دهندگان راه همان رزمندگان هستند. نماینده ادوار مجلس در ارزیابی اجمالی جبهه اصولگرایان و جمنا افزود: اصولگرایان و همه گروه های سیاسی این دوران را دوران بازسازی برای خود و تقویت تشکیلات درون گروهی آسیب شناسی نسبت به گذشته تعیرف کرده اند، جریان اصولگرایان نیز با طیف های مختلف هر کدام در مجموعه خود این برنامه ها را دارند. وی متذکر شد: شاهد برگزاری مجامع مختلف احزاب اصولگرا در آینده خواهیم بود، در کنار این ها تشکیلات فراگیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب(جمنا) فعالیت های خود را ادامه می دهد، بازنگری در ساختار تشکیلاتی داخلی نیز از جمله برنامه های جمناست و جلسات را چه در شورای مرکزی و چه در حوزه اقشار ادامه خواهد داد. نماینده ادوار مجلس تأکید کرد: جمنا نقش یک حزب را ندارد بلکه یک حرکت فراحزبی و در عین حال فراگیر و جامع در کنار نیروهای انقلابی و اصولگراست که اصلی ترین هدف آنان ایجاد همگرایی و وحدت در میان نیروهای انقلاب است و حتی افرادی که حزبی و تشکیلاتی نیستند در این جمع سازماندهی می شوند. قدرت جمنا در آینده بروز و ظهور بیشتری خواهد داشت وی در مجموع فعالیت جمنا را موفقت آمیز ارزیابی کرد و گفت: یکی از خروجی آنها در دوران ریاست جمهوری آشکار شد که با وجود طول عمر کوتاه نقش وحدت آفرین...
 • ایران۲ افغانستان یک/سومین پیروزی و صدرنشینی نوجوانان ایران
 • ملی پوشان نوجوان ایران در سومین دیدار مقابل افغانستان توانست این تیم را با نتیجه ٢ بر یک شکست دهد. به گزارش ایسنا و به نقل از فدراسیون فوتبال، شاگردان چمنیان امروز (جمعه) از ساعت ۱۷ به مصاف نوجوانان افغانستان رفت و موفق شد با نتیجه ٢ بر یک پیروز میدان شود. مهدی سیدی و امیر جعفری در دقایق ۲۸ و ۷۰ برای ایران گلزنی کردند. تیم ملی نوجوانان ایران با این پیروزی ۹ امتیازی شد و در صدر گروه C قرار گرفت و افغانستان نیز با ۶ امتیاز در رده دوم قرار گرفت. ملی‌پوشان نوجوان ایران در آخرین دیدار، یک‌شنبه دوم مهرماه از ساعت ۱۷ به مصاف قرقیزستان می‌روند. انتهای پیام
 • برترین های رقابت رباتیک نوجوانان در زاهدان مشخص شدند
 • به گزارش خبرگزاری برنا ، سمیه اربابی زایی اظهار کرد: با توجه به حرکت کشور در مسیر علوم دانش بنیان و رباتیک مسابقات رباتیک نوجوانان در دو بخش ربات های فوتبالیست و جنگجو برنامه ریزی شد که که پس از آن تعدادی از نوجوانان بین 7 تا 16 سال با یکدیگر به رقابت پرداختند. دبیر برگزاری رقابت رباتیک دانش پژوهان نوجوان گفت: با توجه به اهمیت حضور استان در رقابت های رباتیک کشور در این رقابت‌ها علاوه بر در نظر گرفتن استانداردهای کشوری حتی در ابعاد زمین رقابت ها نیز سعی شده تا به شرایط به ضوابط این مسابقات نزدیک باشند تا نوجوانان فعال در این عرصه استان بتوانند خود را به حد رقابت های کشور نزدیک کرده و در این مسابقات حضور موفق داشته باشند. وی افزود: استقبال کودکان و نوجوانان از این رقابت ها نشان داد علاقه ساخت و حضور در رقابت های رباتیک در میان نسل های جدید این استان نیز وجود دارد و می طلبد تا با ساماندهی منسجم برای استعداد یابی و پرورش این افراد وارد عمل شد تا استان در بخش رباتیک از استان های دیگر عقب نماند. گفتنی است، در پایان این مسابقات محمد طاها میر رتبه نخست ربات های فوتبالیست را از ان خود کرد و محمد مهدی علی صوفی نیز در این بخش جایگاه دوم را به دست آورد در بخش ربات های جنگ جو نیز محمدمهدی ارباب زهی، سجاد پودینه و یزدان کیخا به موفق به کسب رتبه های برتر شدند.
 • نخستین قربانیان آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان هستند
 • زنجان- استاندار زنجان گفت: نخستین قربانیان آسیب های اجتماعی کودکان، نوجوانان و جوانان هستند، بنابراین نقش خانواده ها در این زمینه بسیار مهم و جدی است. به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله درویش‌امیری قبل از ظهر شنبه در آیین نواختن زنگ مهر و مقاومت که به مناسبت شروع سال‌تحصیلی در مدرسه خوارزمی برگزار شد، گفت: نخستین قربانیان آسیب های اجتماعی کودکان، نوجوانان و جوانان جامعه هستند، بنابراین خانواده ها به این موضوع توجه ویژه داشته باشند. وی ادامه داد: خانواده، آموزش و پرورش، جامعه و رسانه در امر تربیت دانش‌آموزان دخیل هستند که خانواده تاثیرگذارترین بخش تربیت بوده و معلمان باید قدر رابطه مثبتی که بین آنان و دانش‌آموزان وجود دارد را بدانند، چرا که معلمان پایه‌ و اساس تربیت در مدارس هستند. درویش امیری افزود: اول مهر ماه روز بازگشایی مدارس است و بیش از چند هزار مدرسه درهای خود را به روی دانش‌آموزان گشوده اند، چراغ تعلیم و تربیت پس از چند ماه تعطیلی مدارس، روشن شده و دانش‌آموزان برای کسب علم و دانش به مدارس آمده‌اند. استاندار زنجان با بیان اینکه در حال حاضر نگاه جامعه و والدین به برنامه‌ریزی آموزش و پرورش و معلمان دوخته شده است و همه منتظر نتایج اقدامات معلمان هستند، گفت: در حال حاضر مسئله‌ای که به دغدغه مسئولان نظام و خانواده‌ها تبدیل شده، موضوع آسیب‌های اجتماعی است که زنگ خطری برای تک‌تک خانواده‌ها به صدا در آورده و در اشکال مختلفی جوانان و کودکان را هدف قرار داده است. درویش امیری افزود: پایه تربیتی در مدارس باید به قدری محکم شود که فرزندان نسبت به این آسیب‌ها مصون و بی‌اعتنا شوند و باید در مدارس علاوه‌بر تدریس کتب درسی، موضوعات تربیتی نیز سرلوحه قرار گیرد.
 • برای تربیت جوانان و نوجوانان باید از روش های نوین استفاده کرد
 • خرم‎آباد- رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: باید در کنار مسائل آموزشی قانون‎گرایی و مهارت‎های زندگی را آموزش داد و دانش آموزان برای زندگی اثر بخش در جامعه آماده کرد. به گزارش قدس‏ آنلاین؛ جعفر بدری در نشست ستاد آموزش و پرورش استان تصریح کرد: آموزش و پرورش رویکرد خوبی نسبت به مسائل تربیتی در پیش گرفته است امروزه درکشورهای غربی هم بسیاری از خانواده‌ها، دریافته‏اند که باید به مسئله‏ی تربیت فرزندان اهمیت داد و بی‏تفاوت از کنار تربیت آنان عبور نکرد. بدری با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش برنامه‌های خوبی را در پیش گرفته است، افزود: ما باید قانون‌گرایی را در دانش‎آموزان تقویت کنیم و بهترین فرصت هم برای این کار، آموزش در دوران ابتدایی است. رئیس شورای قضایی لرستان با بیان این‌که اگر کسی خاطره‌ای از دوران تحصیلی‌اش دارد، مربوط به دوران ابتدایی است، خاطرنشان ساخت: امروز استفاده از روش‌های سنتی در تربیت فرزندان کارساز نیست و ضرورت دارد از روش‎های نوین و به روزی که متناسب با پیشرفت تکنولوژی نوین باشد؛ استفاده کرد. بدری همچنین با اشاره به این‌که مسائل تربیتی ظرافت زیادی دارد و دارای اولویت‌هایی است، عنوان کرد: آموزش و پرورش باید اولویت‏های خود را به‏خوبی مشخص کند و برای تحقق آنها برنامه داشته باشد. وی امانت‌داری، پرهیز از دروغ، پرهیز از تخلفات راهنمایی رانندگی، خلاف قانون عمل نکردن را از اولویت‌های مهمی برشمرد که باید به دانش‏آموزان آموخته شود. رئیس‌کل دادگستری لرستان اظهار کرد: مربیان و مشاوران باید با کاربرد هنر و فرهنگ و آثار هنری مانند تئاتر، فیلم، نقاشی و... پیام‏های تربیتی را به صورت غیرمستقیم که تأثیرگذاری بیشتری هم دارد؛ به دانش‎آموزان انتقال دهند. بدری با بیان این‌که بسیاری از جرایم و بزهکاری‎ها در جامعه به خاطر غفلت روی می‎دهد افزود: اگر کودک را به درستی بشناسیم و برای آینده او متناسب با استعداد، توان و روحیه او برنامه‏ریزی کنیم قطعاً خیلی از انحرافات...
 • میزبانی البرز از مسابقات فوتبال نوجوانان آسیا رضایت بخش است
 • کرج- دبیرکل فدراسیون فوتبال با ابراز رضایت از میزبانی البرزی ها از مسابقات فوتبال مقدماتی نوجوانان آسیا گفت: لیاقت مردم کرج داشتن تیمی بزرگ در سطح اول فوتبال ایران است. به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، محمدرضا ساکت افزود: روز یکشنبه مسابقات گروه سوم مقدماتی نوجوانان زیر ۱۶ سال در کرج به پایان می رسد و به نظرم البرز به خوبی توانست از عهده این رویداد بین المللی برآید. وی ادامه داد: تلاش و هم افزایی ارگان های مختلف استان برای فراهم شدن یک میزبانی کم نقص وخوب قابل تقدیر است واین کارنامه موفق می تواند باب برگزاری مسابقات مهمتر در این استان را باز کند. دبیرکل فدراسیون فوتبال با تاکید براینکه فدراسیون نیز حساب ویژه ای بر روی ظرفیت های میزبانی البرز از مسابقات مهم بین المللی به خصوص در رده پایه باز کرده است گفت: پیش از این نیز البرز در چند نوبت پذیرای ارود وبازی های ملی در سطوح مختلف بوده و به طور قطع در ادامه نیز شاهد این میزبانی ها در کرج خواهیم بود. ساکت از رضایت مندی تیم های حاضر هم یاد کرد و گفت: مجموعه تلاش دوستان در البرز سبب شد شاهد رقم خوردن یک میزبانی قابل قبول ومطابق با استانداردهای کنفدراسیون فوتبال آسیا باشیم و امیدوارم در آینده نیز البرز شاهد برگزاری مسابقات برون مرزی باشد. به گزارش قدس آنلاین تیم ملی نوجوانان زیر ۱۶ سال ایران روز جمعه گذشته با برتری مقابل افغانستان و کسب ۳ پیروزی متوالی پیش از انجام بازی آخر خود مقابل قرقیزستان صعود خود به مرحله نهایی این مسابقات را مسجل کرد.
 • جشنواره هنرهای تجسمی ویژه کودکان و نوجوانان در همدان برگزار شد
 • مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان از برگزاری جشنواره استانی هنرهای تجسمی همزمان با هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: بیش از ۴۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره رسیده است. سید محمدرضا جوادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: فراخوان این جشنواره از ماه‌ها پیش انجام شده و493 اثر از مربیان و اعضای مراکز کانون در رشته‌های خوشنویسی، نقاشی، سفال و عکس برای این جشنواره آتولید شده است.وی با بیان اینکه از بین 100 اثر تعداد 32 مورد انتخاب و در همایشی از صاحبان آنها تجلیل می‌شود افزود: از این بین و پس از داوری، 100 اثر به دبیرخانه مرکزی ارسال شده که در قالب یک نمایشگاه به معرض دید علاقه مندان گذاشته است.جوادی اعلام کرد: این نمایشگاه از 30 شهریور تا 20 مهر و همزمان با هفته دفاع مقدس و کودک، صبح و عصر در مرکز شماره یک کانون پرورش فکری همدان پذیرای علاقه‌مندان است.مدیرکل کانون پرورش فکری استان با اشاره به دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس گفت: طرح کوچه خاطره‌ها نیز امسال برای نخستین بار انجام شده و 20 اثر گردآوری و تدوین شده است.جوادی عنوان کرد: در این طرح، هر عضو به تحقیق راجع به یکی از شهدا که کوچه‌ای به نام او وجود دارد؛ پرداخته و اطلاعات جمع‌آوری شده را در قالب یک کتاب شامل خاطرات، زندگینامه و عکس آن شهید تدوین کرده که از این افراد در مراسمی تجلیل است.وی با اشاره به دیگر برنامه‌های کانون پرورش فکری در هفته دفاع مقدس افزود: تولید یک نمایش با موضوع دفاع مقدس و شرکت مربیان کانون، معرفی وقایع جنگ تحمیلی، کتاب‌های دفاع مقدس، دعوت از رزمندگان در مراکز کانون و خاطره‌گویی برای اعضا و برگزاری کارگاه‌های هنری و ادبی با موضوع دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های این هفته به شماره می‌رود.انتهای پیام/ R41405/P1377/S6,75/CT1
 • دولت ها و سازمان کنفرانس اسلامی قطع رابطه با میانمار را در دستور کار خود قرار دهند
 • امام جمعه شهر کوهپایه گفت: جنایت دولت میانمار علیه مسلمانان به شدت محکوم است و دولت ها و سازمان کنفرانس اسلامی، قطع رابطه با میانمار را در دستور کار خود قرار دهند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازاصفهان شرق؛ حجت الاسلام احمد شاکری در گفتگویی اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران بر پایه دین مبین اسلام و بر مبنای فقه جعفری است و بر همین اساس هر حرکتی در هر سطحی باید بر مبنای اسلام باشد. امام جمعه شهر کوهپایه افزود: در منطقه ای که ما زندگی میکنیم با تمام آشوب هایی که در اطراف ما موجود است، جمهوری اسلامی در امنیت کامل قرار دارد و اگر این آرامش را با دید منصفانه نگاه کنیم می فهمیم که این ارامش به مدافعان حرم برمی گردد. وی گفت: در این روزها جنایات سنگین علیه مسلمانان میانمار از طرف دولت و ارتش میانمار با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت میگیرد که قابل توصیف نیست و این جنایت توسط هر مسلمانی محکوم است. حجت الاسلام شاکری بیان کرد: قساوت قلب بودایی های میانمار به جایی میرسد که هیچ رحمی در وجودشان نیست و جنایت های هولناکی انجام میدهند که این مسئله باید مورد تجزیه تحلیل مسلمانان و غیر مسلمانان قرار گیرد همانگونه که حضرت رسول(ص) فرمودند:« اگر کسی شنید که منادی ندا میدهد ای مسلمانان به داد مابرسید ومسلمان جوابش را ندهد مسلمان نیست. » وی با بیان اینکه امروز مردم میانمار بازبان بی زبانی درخواست کمک دارند؛ تاکید کرد: دولت ها و سازمان کنفرانس اسلامی محکومیت جدی در پیش گیرند و قطع رابطه با میانمار را در دستور کار خود قرار دهند و این مطلب در کلام حضرت علی(ع) اشکار است که میفرمایند: «یاورمظلوم ودشمن ظالم باشید. » و این فرمایش می طلبدکه ما دوستی و همبستگی خود را اعلام بداریم که قدم اول...
 • نشانه های کودک آزاری را می شناسید/باورهای غلط در رابطه با آزار جنسی کودکان
 • خبرگزاري آريا - دبير اجرايي سي و چهارمين کنگره ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران با اشاره به نشانه‌هاي کودک آزاري گفت: کودکان معلول يا عقب‌مانده ذهني سه برابر بيشتر از ساير کودکان در معرض آسيب‌هاي کودک‌آزاري قرار دارند.به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از روابط عمومي انجمن علمي روانپزشکان ايران دکترمحسن رحيم‌نيا در آستانه برگزاري سي و چهارمين کنگره سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران اظهارداشت:اين روزها بحث آزار و اذيت کودکان در شبکه‌هاي اجتماعي بسيار مطرح شده و هر چند اين موضوعات از نظر روانپزشکان موضوعات جديدي نيستند، ولي بسيار حائز اهميت هستند. در بحث کودک‌آزاري نکته اولي که بسيار حائز اهميت است،‌ اين بوده که آزار و اذيت کودکان صرفاً محدود و منحصر به آزار جسمي و تنبيه بدني نيست.وي ادامه داد: انواع مختلفي از آزار و اذيت کودکان وجود دارد که ممکن است به دليل اينکه جسمي و فيزيکي نبوده کمتر به چشم آيد و ليکن مي‌تواند سبب آسيب رساندن رواني به کودکان شود. به طور مثال بحث ناديده گرفته شدن کودکان است و کودکان زيادي هستند که به اندازه کافي ديده نمي‌شوند و نيازهايشان مورد توجه قرار نمي‌گيرد.رحيم نيا گفت: آزار جنسي کودکان نيز از ديگر انواع آزار و اذيت کودکان به شمار ميرود که ممکن است گاهي مورد غفلت قرار گيرد. باور غلطي که در اين زمينه وجود دارد اين است که بسياري فکر مي‌کنند کودک‌آزاري تنها در خانواده‌هايي وجود دارد که از لحاظ اجتماعي و اقتصادي رتبه پاييني دارند. در حالي که اين چنين نيست و همه بچه‌ها ممکن است در معرض اين آسيب باشند در صورتي که مورد مراقبت قرار نگيرند.وي اضافه کرد: باور غلط ديگري که در زمينه آزار جنسي کودکان وجود دارد اين است که اکثراً خيال مي‌کنند کساني که بچه‌ها را مورد اذيت جنسي قرار مي‌دهند غريبه هستند در حالي که دقيقاً اين قضيه برعکس است و اغلب کودکاني که مورد...