باز هم یک پرونده بین المللی دیگر برای یکی از مهمترین باشگاههای فوتبال ایران دردسر ساز شده است. پرونده ای قدیمی و البته معروف به نام پرونده مانوئل ژوزه. آفتاب‌‌نیوز : از اول هم بازنده پرونده سرمربی پرتغالی سابق پرسپولیس مشخص بود. قرارداد با مانوئل ژوزه در دوران مدیریت محمد رویانیان بسته شد. مدیرعامل پر سر و صدا و البته پر مدعای پرسپولیس.

کسی که می خواست از برند پرسپولیس، حسابی به نفع باشگاه استفاده کند. از تاسیس دانشگاه پرسپولیس تا کارخانه نوشابه سازی تا گرفتن هواپیمای اختصاصی و بستن قراردادهای سنگین با بازیکنان پرسپولیس و دادن حواله های خودروهای وارداتی بدون تعرفه و ماجرای کارت سوخت! حالا پرسپولیس در وضعیتی است که بسیاری از قراردادهایی که در دوران حضور رویانیان بسته شده جزو بدهی های باشگاه و محکومیت های کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است.
آنها که داخلی بودند، دستشان به جایی بند نیست اما خارجی ها، به فیفا شکایت کرده اند و یکی شان مثل جناب ژوزه برنده شده! نه تنها ژوزه بلکه دستیارانش هم توانسته اند پرسپولیس را محکوم کنند. حدود ۲ و نیم میلیارد تومان دستیاران ژوزه پرسپولیس را محکوم کرده اند و خود ژوزه با مبلغی نزدیک به ۷ میلیارد تومان، می خواهد. کار به دادگاه بین المللی ورزش کشید و احکام به نفع دستیاران صادر و پولشان هم پرداخت شد اما علی اکبر طاهری دوشنبه همین هفته خبر داد که حکم به نفع ژوزه هم صادر شده است. کارشناسان حقوقی هم می گویند اگر در یک مدت زمان کوتاه، پرسپولیس طلب ژوزه را ندهد اول به کسر شش امتیاز و بعد در صورت عدم پرداخت در مهلت تعیین شده دوم، به سقوط به لیگ دسته پایین تر هم محکوم خواهد شد. باشگاه پرسپولیس از قبل فکر این ماجرا را کرده بود و به همین دلیل فراخوان داد تا طرفداران به حساب پرسپولیس پول واریز کنند. حدود ۸۰۰ میلیون تومان هم پرداخت شده اما تا ۷ میلیارد ژوزه فاصله زیادی است. محمد رویانیان چند روز پیش با رادیو ایران مصاحبه مفصلی در باره پرونده ژوزه داشت. این مصاحبه را بخوانید:

به گزارش وبسایت نود، آقای رویانیان، از ماجراهای پرسپولیس و مانوئل ژوزه که خبر دارید، از سال ۹۱ تا الان داستان مانوئل ژوزه پنج سال به طول انجامیده است. . .
البته در این پنج سال چندین مدیر به پرسپولیس آمده اند اما الان با من صحبت می کنید.
خب شما ژوزه را به پرسپولیس آوردید. . .
اینکه گفته می شود من مانوئل ژوزه را آورده ام، باید بگویم که من علی دایی را هم آوردم. آقای ژوزه بر اساس رأی فنی توسط ۲۲ نفر از پیشکسوتان پرسپولیس انتخاب شد که این خرد جمعی درست بود زیرا ایشان در جایگاه بالایی قرار داشتند و در آفریقا در طول ۱۲ سال ۲۳ جام گرفته بود؛ یعنی در بعضی سالها دو سه تا جام گرفت و حتی در قاره اروپا هم جام گرفته بود و مربی واقعاً قدرتمندی بود.
از بین چه گزینه هایی به مانوئل ژوزه رسیدید؟
از بین چهار گزینه متسو، کالدرون، ژوزه و علی دایی که پیشنهاد دادیم، انتخاب پیشکسوتان مانوئل ژوزه بود. آقایان به خاطر موضوع حمید استیلی و نتایجی که او پرسپولیس گرفته بود با انتخاب مربی ایرانی مخالف بودند و بر انتخاب مربی خارجی تأکید داشتند. از بین سه گزینه دیگر، رأی اکثریت به انتخاب آقای ژوزه بود. پیشکسوتانی که با اجماع و پس از بررسی کارنامه مربیان این انتخاب را انجام دادند عبارت بودند از آقایان پروین، افشین پیروانی، کارگر، فنونی زاده، جاسمیان، وطنخواه، رهبری فر، خوردبین، عربشاهی و . . من هم مدیرعامل فوتبالی نبودم. بهرحال ایشان را آوردیم اما موفق نبودند یعنی نگذاشتند که موفق شود.

چه کسانی نگذاشتند مانوئل ژوزه موفق شود؟
اتفاقاتی که خود شما هم اطلاع دارید و اگر هم جستجو کنید، متوجه می شوید که چه کسی با ایشان درگیر بود، بیانیه ای که آقای کی روش داد، یکی دو بازیکن با مربی درگیر شدند و باعث ایجاد اختلافاتی شد، و خلاصه یکسری اتفاقاتی افتاد که شاید بازگو کردن آنها توسط من زیاد خوشایند نیست و شاید هم الان موقع بازگو کردنش آن نباشد.

اما الان پرسپولیس در خطر کسر ۶ امتیاز قرار دارد، این مهم نیست؟
الان پنج سال است که می گویند. مگر امتیاز کم شده؟
خب روندش در حال رسیدگی است و ممکن است هر لحظه شش امتیاز از پرسپولیس کم شود. . .
بعد از من چند مدیر آمده است این کسر امتیاز فقط باید شامل من شود؟ یعنی چون من آن زمان مدیرعامل بوده ام و با ژوزه قرارداد بسته ام و اگر شش امتیاز کم شود، من باید پاسخ بدهم؟ بعد از من این همه مدیر آمده. . .
قبول دارید قرارداد ژوزه قرارداد پر ابهامی بود؟
اینکه گفته می شود که قرارداد دارای ابهام است، منظور چیست؟ مثلاً کسی دزدی کرده یا کار خلافی انجام داده است. منظور از ابهام چیست. الان دو سال است که می گویند که پرسپولیس در خطر کسر امتیاز قرار دارد. مسئله ژوزه یک مسئله نخ نما شده که مدام آن را مطرح می کنند. قرارداد حامی مالی پیامکی را که من آوردم و در این یک سال و نیم حدود ۹۰ میلیارد برای باشگاه درآمد داشته و هواداران پول واریز کرده اند. خب از آن پول بدهی ژوزه را بدهند.
پرسپولیس بدهی های دیگری هم دارد آقای رویانیان. . .
بله، البته بدهی های دیگری هم در باشگاه هست. نکته ای که الان می خواهم به آن اشاره کنم این است که آقای دایی گفته بودند که شما ۳۰۰ میلیون مالیات را پرداخت کنید تا با هم توافق کنیم اما این کار را انجام ندادند تا اینکه این مبلغ به ۳ میلیارد و پانصد میلیون تومان رسیده و ده برابر شده است.
ما درباره ژوزه در حال گفت و گو هستیم. . .
نه بگذارید من بگویم، ماجرای علی دایی هم مهم است. قرارداد ۳۰۰ میلیون تومانی شده سه و نیم میلیارد تومان؟؟ آیا این مهم نیست؟ مسئله ای که خواهش می کنم هواداران به آن توجه کنند این است که نوع برخوردها خیلی مهم است. وقتی من از باشگاه رفتم مسئولیت از من برداشته شده و مسئول بعدی مسئولیت همه چیز را بر عهده دارد. یعنی مسئول بعدی مسئول حقوق و امتیازهای باشگاه است و هم مسئول پاسخگویی قراردادهای منعقد شده از قبل است. مثلاً قرارداد آقای برانکو را در نظر بگیرید؛ اگر مسئول دیگری هم بیاید باید به این قرارداد پایبند باشد. آقای کفاشیان با کی روش قرارداد بست و وقتی هم آقای تاج آمد به این قرارداد احترام گذاشت. نمی شود غیرمسئولانه برخورد کرد. الان پنج سال است که از پرسپولیس رفته ام، هنوز هم هر اتفاقی می افتد می گویند رویانیان. قبول ندارید؟
اما در زمان مدیریت شما اتفاق های دیگری هم افتاده است. . .
ببینید، الان به من می گویید فقط درباره ژوزه می خواهید سوال کنید اما من مسئله علی دایی را به این دلیل مثال زدم که بگویم مسئله ایشان با ۳۰۰ میلیون تومان قابل حل بود. یا در مورد وینگادا، بنده ۴۷۰ هزار دلار پول دادم. آقای ژوزه زمانی که از پرسپولیس رفت، طبق حکم اولیه فیفا ۳۰۰ هزار یورو از ما طلبکار بودند که معادل ۳۷۵ هزار دلار می شود. حرف من این است که برای وینگادا ۴۷۰ هزار دلار پول دادم کسی را هم محکوم نکردم، اما آقای ژوزه را که ۳۷۵ هزار دلار بود پرداخت نکردند و کار به اینجا کشیده شد. اگر کار را به اینجا نمی کشیدند، اگر چند سال جریمه نمی خورد، . . . . من که دیگر رأس باشگاه نبودم که بخواهم دفاع کنم؛ آقایان مدیران بعدی بودند که باید دفاع می کردند. فرض کنید من در انتخاب ایشان اشتباه کردم. من یک اشتباه کردم اما آقایان هم باید جلوی اشتباه را می گرفتند هم از پرونده دفاع می کردند نه اینکه دو سه سال این پرونده را رها کنند.
پرونده رها شده، درست مثل پرونده های دیگری که در پرسپولیس رها شده است. . .
از نظر ما و از نظر قانون ژوزه باید پولی را که از ما گرفته بودند پس می دادند زیرا ایشان بدون اجازه ما را ترک کردند، فرار کردند، استنکاف کردند، وقتی به ایران برگشت به ایشان گفتم باید حرفهای کمیته فنی را بشنوید بعد سر تمرین بروید اما می خواستند بدون اجازه سر تمرین بروند، من به ایشان گفتم نباید به پرتغال بروی، اما ایشان رفت. به ایشان گفتم حق بیانیه دادن علیه تیم ملی را ندارید اما ایشان بیانیه داد. ما در حال مذاکره با ایشان بودیم اما ایشان شبانه به سفارت پرتغال رفتند و راهی پرتغال شدند.
چرا با توجه به اینکه ژوزه شبانه به سفارت پرتغال رفت و استنکاف کرد و علیه کی روش بیانیه داد، چرا قرارداد با ایشان آنقدر محکم بسته نشده بود که فیفا و دادگاه بین المللی ورزش ما را محکوم نکند؟
واقعیت این است که در میانه راه با ایشان به مشکل خوردیم و به این نتیجه رسیدیم که با این روند ایشان نمی تواند به کار خود ادامه دهد. تنها راه چاره را در این دیدیم که ایشان را یک سالی نگه داریم که این مسئله هم عواقبی برای پرسپولیس در پی داشت و باعث آزردگی هواداران می شد. دیگر بیش از این نمی شد ریسک کرد. با این همه یک نیم فصل ایشان را حفظ کردیم. هفته پنجم خاطرم هست که آقای عابدینی در برنامه نود مصاحبه کردند و گفتند که باید ایشان را برکنار کنیم؛ خب، وقتی می خواهید مربی را برکنار کنید باید حق و حقوق ایشان را پرداخت کنید. ایشان خواسته یا ناخواسته دو سه کار خلاف قرارداد انجام داد. بیانیه ای علیه تیم ملی و کی روش داد و مصاحبه کرد که بنده تأکید کرده بودم این کار را انجام ندهد. از حضور در کمیته فنی باشگاه استنکاف کرد. در آخر هم در حین مذاکره برای توافق بر سر قطع همکاری، توسط بعضی آقایان از هتل به سفارت پرتغال می روند و از آنجا بدون اطلاع ما به کشورش برمی گردد. ما این مسئله را بلافاصله به فیفا گزارش کردیم که ایشان استنکاف کرده و برخلاف قرارداد عمل کرده و بدون اینکه ما به ایشان گفته باشیم که دیگر سرمربی تیم نیستند، ایشان مسئولیت خود را ترک کرده اند. ایشان همه پول قراردادش را می خواست. ما هم تلاش می کردیم که او را محکوم کنیم.
شما در زمان انعقاد قرارداد باید مشخص می کردید که ایشان در هر مقطعی که از باشگاه جدا و اخراج شدند، چه مبلغی به ایشان می رسد. احتمالاً شما هم قرارداد را باز گذاشته اید و گفته اید که هر وقت ایشان از تیم جدا شوند، همه مبلغ را پرداخت می کنید که ایشان هم همه مبلغ قرارداد را مطالبه کرده اند. الان خود ژوزه ۷ میلیارد تومان طلب دارد و به دستیارانش هم باید مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون تومان پرداخت شود. و الان هم باشگاه دست به دامان هواداران شده تا بتواند این بدهی را پرداخت کند. معلوم است که از پول هوادار، ۱۰ میلیارد تومان جمع نمی شود. . .
آقای ژوزه موقع ترک باشگاه مبلغی حدود ۳۷۵ هزار دلار از پرسپولیس طلب داشتند اما جرایم مربوط به عدم پیگیری و عدم پرداخت مطالبات ایشان لحاظ می شود، باعث شده تا این مبلغ سنگین بدهی روی دست باشگاه بماند. حرف من این است که ما چهار سال پیش با ایشان قطع همکاری کردیم و من در این چهار سال در باشگاه نبودم. پرسپولیس هم متعلق به دولت است و کارهای حقوقی این باشگاه باید از همان طریق پیگیری شود. چرا پس از من این اتفاق نیفتاد؟ بروید دنبال این ماجرا.

آقای رویانیان وقتی به باشگاه پرسپولیس آمدید، بدهی های قبلی این باشگاه را تسویه کردید؟
بدهی آقای وینگادا به مبلغ ۴۷۰ هزار دلار و چند بازیکن را تسویه کردیم. چند بازیکن داخلی هم تسویه کردیم که سالیانه تقریباً حدود ۹۰۰ میلیون تا یک میلیارد از بدهی های داخلی را تسویه کردیم.
مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس اعتقاد دارند در دوره شما بدهی های زیادی به جا گذاشته و خیلی از بدهی های باشگاه از دوره شما نشأت گرفته است. . .
متأسفانه برخورد سیاسی با من شد و هر کسی هم یک عدد و رقمی را گفت که من هم به خاطر آن شکایت کردم که چرا بدون حسابرسی و بررسی این ارقام را اعلام کردند. خودم چندی پیش با اصرار دوستان شکایت از آقای خادم را پس گرفتم. بعداً در سازمان حسابرسی کل کشور مشخص شد که این اعداد و ارقام مبنای درستی نداشته است. در حال حاضر این اعداد و ارقام مشخص و معلوم است و متأسفانه برخی از مدیران سابق پرسپولیس هم پرونده هایی در این زمینه دارند.
قرارداد آقای ژوزه متمم داشت فکر می کنیم، حتی بر اساس این متمم پرسپولیس محکوم شده است. . .
من از یک سال پیش تلاش کردم و این چند روز هم سعی کردم که با معاون حقوقی و مسئولان باشگاه تماس بگیرم که توضیحاتی به آنها ارائه بدهم که مبهم حرف نزنیم و مستندات من را هم مطالعه کنند. حتی فیفا اعلام کرده بود که آقای ژوزه مدعی شده که پرسپولیس او را اخراج کرده و اگر باشگاه مستندات و دفاعیاتی در این زمینه دارد ارائه کند. من در آن زمان از پرسپولیس رفته بودم اما وکیل و مسئول حقوقی را به باشگاه فرستادم اما هیچ کس در باشگاه این مسئله را جدی نگرفت. اگر ما با مانوئل ژوزه قرارداد بسته ایم که خوب بود مسئولین باشگاه یک جلسه هم با ما برگزار می کردند تا صحبت های ما را می شنیدند.
می گویند ۱۰۰۰ صفحه لایحه و دفاعیه نوشته اند، اما پرسپولیس محکوم شده است. . .
من هم سوالم این است آیا نمی توانستند از من یک سوال بپرسند و مشاوره ای از من بگیرند؟ حالا هم نگران کسر شش امتیاز هستند؟

کلیدواژه: میلیارد تومان | میلیون تومان | مانوئل ژوزه | هزار دلار | آقای ژوزه | شش امتیاز | علی دایی | دیگری هم | پنج سال | کی روش

منبع: آفتاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۰۹۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • توضیحات مدیر گروه فرهنگ رادیو ایران درباره جشنواره مردم و رادیو
 • مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران درباره بخش شعر جشنواره «ایران من» توضیحاتی را ارائه کرد. به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری جشنواره فرهنگی هنری مردم و رادیو (ایران من)، یدالله گودرزی گفت: شعر در زبان فارسی از پیچیده‌ترین و دقیق‌ترین قالب‌ها و اوزان برخوردار است. در طول زمان قالب‌های مختلف شعری در این زبان پدید آمده است که برخی از آنها امروزه فراموش شده و بعضی از آنها پرکاربرد و فراگیر هستند، حتی برخی قوالب از زبان فارسی به زبان‌های دیگر هم رفته و به کار گرفته شده‌اند. مضامین و موضوعات سروده‌ها را معمولا پدیده‌ها و مفاهیم ارجمند تشکیل داده‌اند مثل آفریدگار، وطن، معشوق، مادر و ... . شاید نخستین هنر پس از پدیدار شدن زبان توسط آدمی سرودن بوده است؛ یعنی استفاده هنری از زبان که اندیشه، احساس و موسیقی کلام را با زبان پیوند داده و شعر را به وجود آورده است. وی با اشاره به اینکه در ایران کهن ما یکی از فراگیرترین مضامین برای سرودن، میهن و وطن بوده است، تصریح کرد: سروده‌ها، چکامه‌ها و ترانه‌ها از قدیمی‌ترین قالب‌های شعر ایرانی بوده که برای سرزمین فارسی و ایران بزرگ نوشته و خوانده می شده است. مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران ادامه داد: امروزه نیز به خصوص پس از انقلاب که شعر پیوندی دوباره با مردم برقرار کرد شعر درباره وطن نضج و رشد دوباره‌ای یافت و انبوه شاعران جوان و خوش ذوق ایرانی برای وطن و آنچه بر آن رفت ساز سخن را کوک کردند و سروده‌هایی مانا و پایا آفریدند. گودرزی خاطرنشان کرد: برای دمیدن روح حماسی و پایدار ماندن آن بایسته است که اثرآفرینی و هنرورزی برای کشور و سربلندی‌ها و حوادث آن همچنان جریان داشته باشد. وی گفت: جشنواره فرهنگی هنری «ایران من» رادیو ایران با پیشنهاد موضوعات مختلفی، مردم و هنرمندان را به این مهم دعوت...
 • پاسخ عجیب تر طارمی به یک سوال عجیب فیلم
 • سوال عجيب مدير روابط عمومی پرسپوليس و پاسخ عجيب‌تر طارمی! آفتاب‌‌نیوز :
 • پاسخ عجیب طارمی به یک سوال عجیب فیلم
 • سوال عجيب مدير روابط عمومی پرسپوليس و پاسخ عجيب‌تر طارمی! آفتاب‌‌نیوز :
 • رادیو نمایش با پخش سریال های جدید به استقبال محرم می رود
 • اداره کل ھنرھای نمایش رادیو ۳ سریال رادیویی «پناه آخر»، «فصل مشترک» و «سال های دور» را به ویژه ایام ماه محرم تدارک دیده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، این اداره کل ویژه ایام ماه محرم ۳ سریال رادیویی تدارک دیده است. این آثار با موضوعات زندگی یاران امام حسین (ع)، واقعه عاشورا و تعزیه تهیه شده که از رادیو نمایش و سایر شبکه ھای مختلف رادیویی پخش خواهد شد. محمدرضا قربانی مدیرکل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش ضمن اعلام این مطلب افزود: محتوای ۳ مجموعه نمایشی «پناه آخر»، «فصل مشترک» و «سال های دور» (ویژه ایام ماه محرم و شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش) رویکردی معاصر و تاکیدی بر اهمیت اخلاقیات و اعتقادات مبتنی بر باور دینی و گفتار اخلاقی و توصیه به لزوم رعایت آن در دنیای پرپیچ و خم کنونی دارد. وی تآکید کرد: هنر نمایش دینی، پلی است برای انتقال مفاهیم و محتوایی که برگرفته از سیره ائمه اطهار (ع) و بشر در تجربه های شخصی خود در صورت رجوع به آن می تواند در ادامه مسیر زندگی به سلامت از آن عبور کند. تجربه ثابت کرده است محتوا و ارائه مطلوب نمایش های دینی همواره مورد استقبال قشرهای مختلف جامعه قرار گرفته است. بر اساس این خبر خلاصه داستان و زمان پخش این آثار به شرح زیر است: «پناه آخر» نویسندگان: یاسمن شکرگزار، سوگند عباسی، کارگردان: مهدی نمینی مقدم، ۱۲ قسمت، ساعت پخش ۹:۳۰ صبح خلاصه داستان: طیبه عزتی زن متدین و نیکوکاری است که در دوازده روز اول محرم، مراسم عزاداری امام حسین (ع) را برگزار می کند. همسرش حاج کاظم مدتی پیش بر اثر تصادفی کشته شده و ... . «فصل مشترک» نویسنده: سهیلا خدادادی، کارگردان: ایوب آقاخانی، ۱۲ قسمت، ساعت پخش ۱۲:۳۰ خلاصه داستان: اردلان، فارغ التحصیل رشته فیلمسازی...
 • پخش ویژه برنامه مقتل الحسین از رادیو قرآن
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو قرآن، «مقتل‌الحسین» عنوان ویژه برنامه‌ای است که به روایت قیام سیدالشهدا(ع) می‌پردازد و مقتل‌خوانی از کتاب شریف لهوف روزهای تاسوعا و عاشورا با صدای حسین نیکنام پخش خواهد شد.بررسی علل اجتماعی و سیاسی قیام اباعبدالحسین(ع)، معرفی شخصیت‌های اصلی و فرعی دخیل در واقعه کربلا، بررسی پیشینه تاریخی واقعه، مروری اجمالی بر حوادث و رفع برخی اغراقات با اتکا به عقل و نقل مستند از موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود.لازم به ذکر است، این برنامه روزهای شنبه و یکشنبه ۸ و ۹ مهرماه از ساعت ۱۰ به مدت ۶۰ دقیقه تقدیم شنوندگان خواهد شد.
 • ویژه برنامه مقتل الحسین از رادیو قرآن پخش می شود
 • ویژه برنامه «مقتل الحسین» روزهای ۸ و ۹ مهرماه همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی از رادیو قرآن پخش می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، «مقتل الحسین»عنوان ویژه برنامه ای است که به روایت قیام سیدالشهدا(ع) می پردازد. مقتل خوانی از کتاب شریف لهوف روزهای تاسوعا و عاشورا با صدایحسین نیکنام پخش می شود. بررسی علل اجتماعی و سیاسی قیام اباعبدالحسین(ع)، معرفی شخصیت های اصلی و فرعی دخیل در واقعه ی کربلا، بررسی پیشینه ی تاریخی واقعه، مروری اجمالی بر حوادث و رفع برخی اغراقات با اتکا به عقل و نقل مستند از موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخته می شود. این برنامه روزهای شنبه و یکشنبه ۸ و ۹ مهرماه از ساعت ۱۰ به مدت ۶۰ دقیقه تقدیم شنوندگان خواهد شد.
 • برنامه های امروز رادیو فارس یکشنبه ۲ مهرماه
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ برنامه‌های رادیو مرکز فارس در روز یکشنبه ۲ مهرماه۱۳۹۶ را مشاهده کنید.۱۱:۰۰ مستطیل سبز (زنده)۱۱:۲۵ ایستگاه مطالعه۱۱:۳۰ فرصت پرواز۱۲:۱۵ مشق عشق (زنده)۱۳:۰۰ اخبار استان۱۳:۱۰ ایستگاه سلامت۱۳:۵۵ ترنم حکمت۱۴:۰۰ اخبار سراسری۱۴:۴۵ قافیه‌های سرخ۱۵:۰۰ چهارده پرده اشک۱۵:۵۵ امیر بیان۱۶:۰۰ اخبار استان۱۶:۱۰ مدرسه عشق۱۶:۳۰ شهر من شیراز۱۶:۴۵ با کاروان نینوا۱۷:۰۰ اخبار ورزشی۱۷:۱۰ خیمه خورشید۱۷:۳۰ صدای شهر (زنده)۱۸:۰۰ لحظه‌ی دیدار۱۸:۳۰ ادامه صدای شهر۱۹:۰۰ اخبار استان۱۹:۰۵ شب‌های شیدایی (زنده)۲۰:۲۵ سلام آباد۲۰:۵۵ خاکریز خاطره۲۱:۰۰ اخبار سراسری۲۱:۳۵ ایستگاه اوقات شرعی۲۱:۳۶ گفتگوی شب۲۲:۱۰ هفتاد و دو قطره۲۲:۱۵ نمایش ویژه محرم۲۲:۴۵ سخنرانی۲۳:۱۵ کاروان نینوا۲۳:۵۵ راه امام کلام امامانتهای پیام/ر
 • کتاب این خاطرات را زیر نور چراغ قوه رادیو می نویسم در اردبیل رونمایی شد
 • کتاب خاطرات خودنوشت شهید حسین کاظمی با عنوان این خاطرات را زیر نور چراغ قوه رادیو می‌نویسم در اردبیل رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، در حاشیه نشست صمیمی جمعی از هنرمندان و نویسندگان استان با جانشین فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل از کتاب خاطرات شهید حسین کاظمی با عنوان «این خاطرات را زیر نور چراغ قوه رادیو می‌نویسم» رونمایی شد.در این مراسمبه مناسبت هفته دفاع مقدس وبا حضور پدر شهید و اهالی روستای شام اسبی زادگاه شهید حسین کاظمی برگزار شد از کتاب خاطرات خودنوشت شهید حسین کاظمی رونمایی شد.رئیس حوزه هنری استان اردبیل در حاشیه آئین رونمایی از این کتاب در اردبیل اظهار کرد: کتاب این خاطرات را زیر نور چراغ قوه رادیو می‌نویسم در95 صفحه‌ ودر چهار بخش تهیه و تدوین شده که در گرامیداشت هفته دفاع مقدس شاهد رونمایی از آن هستیم.امیر رجبی افزود:‌ قسمتی از وصیت‌نامه شهید، زندگی‌نامه، خاطرات پدر ومادر و اسناد و عکس در قطع پالتویی به اهتمام محمود مهدوی در قالب این کتاب گردآوری شده و توسط حوزه هنری استان اردبیل چاپ و منتشر شده او در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.وی بیان کرد: حوزه هنری استان اردبیل آمادگی دارد تا در زمینه تهیه، تدوین و انتشار کتاب در حوزه دفاع مقدس و خاطرات و زندگی‌نامه شهدای هشت سال دوران دفاع مقدس مساعدت‌ها و حمایت‌های لازم را از نویسندگان در این حوزه داشته باشد تا گامی در راستای توسعه و ترویج آرمان‌های شهدا برداشته شود.رئیس حوزه هنری استان اردبیل تدوین و انتشار کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس را زمینه‌ساز توسعه و ترویج آرمان‌ها و ارزش‌های شهدا و هشت سال دفاع مقدس در جامعه دانست و تصریح کرد: در همین راستا باید تلاش شود تا آثار غنی در این حوزه توسعه و گسترش یابد.انتهای پیام/ R41374/P1492/S6,49/CT11
 • تیپ عجیب و حیرت آور علی صادقی
 • به گزارش جام نیوز، علی صادقی بازیگر محبوب سینمای کمدی ایران عکسی با ظاهر عجیب و حیرت آور از خود منتشر کرد. 2024
 • تیپ عجیب و حیرت آور علی صادقی عکس
 • علی صادقی بازیگر محبوب سینمای کمدی ایران عکسی با ظاهر عجیب و حیرت آور از خود منتشر کرد. جام نیوز: علی صادقی بازیگر محبوب سینمای کمدی ایران عکسی با ظاهر عجیب و حیرت آور از خود منتشر کرد.
 • اتفاق عجیب در لیگ دسته یک
 • وحید صالحی داور دیدار صبای قم برابر گل گهر سیرجان 30 ثانیه پیش از پایان بازی سوت بازی را به صدا درآورد. به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که دیدار دو تیم صبای قم و گل گهر سیرجان با نتیجه 2 بر 1 به سود گل گهر دنبال می شد، داور مسابقه 30 ثانیه پیش از پایان بازی سوت پایان بازی را بدون احتساب وقت های تلف شده به صدا درآورد. تصمیمی که با واکنش کادر فنی و بازیکنان صبای قم روبرو شد و حتی یک لباس شخصی به زمین مسابقه وارد شد و قصد کتک زدن داور را داشت، که با دخالت نیروی انتظامی و برخی از افراد حاضر در ورزشگاه به بیرون هدایت شد. بحث ها در همین زمینه ادامه داشت، تا اینکه داور مسابقه تصمیم گرفت دوباره بازی را به جریان بیاندازد و داور چهارم هم 4 دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد. اتفاق عجیب تر زمانی افتاد که صبایی پس از شروع مجدد بازی با حملات پیاپی قصد زدن گل تساوی را داشتند و به این مهم هم رسیدند، اما داور مسابقه متوجه این موضوع نشد و پس از یک دقیقه و با اشاره های کمک خود، گل اعلام کرد. این تصمیم برای اینکه این بازی جنجالی بیشتر اسیر حواشی شود، کافی بود و بازیکنان گل گهر سیرجان زمین مسابقه را ترک کردند، که در ادامه با صحبت هایی که انجام شد، حاضر شدند به بازی برگردند.
 • موجود عجیب در انگلیس عکس
 • به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، زن 55 ساله اهل «یورک شایر» انگلیس با استناد به تصاویری که به تازگی با تلفن همراهش از جنگل تهیه کرده ادعای عجیبی مطرح کرده است. وی می گوید در این عکس‌ها چند «پری» درخشان دیده می‌شوند. «دبی گارلند» که به همراه نوه 5 ساله اش در این جنگل قدم می زند با دوربین تلفن همراهش این عکس ها را تهیه کرد. او می گوید هنگامی که متوجه چند موجود درخشان در هوا شد شروع به تهیه عکس از آنها نمود. یکی از افراد محلی با دیدن این عکس ها گفت نه تنها 3 موجود عجیب بلکه حدود 10 موجود و شاید بیشتر در این تصاویر قابل مشاهده هستند. بنا به ادعای او دست و پای این موجودات عجیب درخشان کاملا قابل مشاهده است. دوستان و آشنایان «دبی» نیز با دیدن این عکس ها توضیحی برای آن نداشتند. او معتقد است تنها توضیحی که می توان راجع به این موجودات درخشان داد این است که آنها چند پری واقعی بودند. وی همچنین در این خصوص گفت: ابتدا فکر کردم شاید دچار توهم شده ام اما وقتی آنها را به نوه ام نشان دادم او نیز دقیقا آنچه را که می‌دیدم می دید. آنها حدود 10 یا 11 و شاید هم 20 موجود عجیب بودند.
 • تیپ عجیب و متفاوت آقای بازیگر/عکس
 • مهدی ماهانی بازیگر فیلم پرطرفدار گشت ارشاد این عکس را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرد.
 • تیپ عجیب و حیرت آور آقای بازیگر/عکس
 • علی صادقی بازیگر محبوب سینمای کمدی ایران عکسی با ظاهر عجیب و حیرت آور از خود منتشر کرد.
 • گریم عجیب مارال فرجاد
 • گریم جالب مارال فرجاد در نمایی از نمایش «طپانچه خانم» را مشاهده می کنید.
 • تیپ متفاوت و عجیب خانم بازیگر/عکس
 • پانته آ بهرام و هانیه توسلی را در کنار بانو گلاب آدینه، پس از تماشای نمایش شیر های خان بابا سلطنه را مشاهده می کنید.
 • ناکامی عجیب رونالدو در کورس با مسی
 • به گزارش ایلنا، فصل جدید لالیگا شروع خوبی را برای کریستیانو رونالدو به همراه نداشته و او هنوز موفق نشده به طور کامل آمادگی‌اش را باز یابد. این اتفاق در حالی رخ داده که لیونل مسی، رقیب رونالدو، در شش هفته 9بار گلزنی کرده است. یکی از دلایل روند رونالدو در فصل جدید لالیگا، محرومیت او از حضور در چهار دیدار ابتدایی بود. اما با گذشت دو هفته از بازگشتش مهاجم رئال مادرید هنوز برنامه مشخصی ندارد و با وجود 180 دقیقه حضور در ترکیب کهکشانی‌ها و ارسال 20شوت به سمت دروازه حریفان، او هنوز موفق به گلزنی نشده است. ماجرای دادگاه مالیاتی رونالدو و شایعه جدایی او از رئال مادرید در تابستان موجب شد تا تمرکز این بازیکن تا حدود زیادی مورد توجه قرار بگیرد اما با این حال او به همراه تیم ملی پرتغال عملکرد موفقی داشت. باید دید ستاره پرتغالی چه زمانی گلزنی‌هایش در فصل جدید لالیگا را آغاز می‌کند و اسپانیول،‌ حریف هفته بعدی شاگردان زین الدین زیدان، نقطه شروع رونالدو برای گلزنی خواهد بود یا خیر.
 • کار عجیب استقلالی ها پیش از دیدار با سپیدرود رشت
 • بازیکنان و کادر فنی استقلال برای اوج گیری دوباره تیم عبارتی را برای خود در نظر گرفتند و کمپینی را با نام *با هم* تشکیل داده اند . بازیکنان برای یکدلی و حمایت بیشتر، کمپین *با هم* را تشکیل و از هواداران خواستند که در ورزشگاه تیم محبوبشان را با این نام صدا بزنند . وریا غفوری ،داریوش شجاعیان در صفحه های اجتماعی خود از کمپین *با هم * استقبال کردند و از همه هواداران خواستند که در این شرایط سخت در کنار تیم باشند. اقدام استقلالی ها در حالی است که این امر در زمان حضور منصوریان در این تیم تا به حال انجام نشده بود.
 • تولد نوزادی عجیب الخلقه در هند عکس
 • صراط:مادر این کودک گفت: برای دیدن فرزندم بسیار هیجان زده بودم ولی زمانی که چهره او را دیدم نمی توانستم باور کنم که پسر من است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، اخیرا نوزاد عجیب الخلقه ای در روستای «آلیگاره» واقع در منطقه «اوتارپرادش»، هند متولد شد که به واسطه چشمان بسیار بزرگ و بیرون زده و دو حفره کوچک به جای بینی که شباهت زیادی به موجودات فضایی داشت، توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرد.کریشما، مادر این نوزاد ناقص الخلقه گفت: او ساعت 4 بامداد متولد شد. برای دیدن او هیجان زده بودم ولی زمانی که چهره او را دیدم نمی توانستم باور کنم که پسر من است. هرگز کودکی مانند او ندیده بودم. او چشمانی قرمز و بیرون زده داشت. گوش نداشت و بینی او به جز دو سوراخ ریز، کاملا صاف بود.کریشما ادامه داد: ابتدا نمی توانستم به او شیر دهم. وقتی به من خیره می شد، می ترسیدم. ولی پس از آن تصمیم گرفتم به او با قاشق شیر دهم.این زن درباره واکنش اهالی روستا گفت: مردم از ترس اینکه او یک «بیگانه» است به خانه ما نیامدند.ارشاد، پدر این نوزاد گفت: تولد او اراده خدا بوده و ما شکایتی نداریم. ولی عمر او به حدی کوتاه بود که حتی نتوانستیم او را به بیمارستان منتقل کنیم. او رفته و ما فقط می توانیم با خاطره آن زندگی کنیم.قلب این نوزاد پسر ساعاتی پس از تولد از حرکت باز ایستاد.
 • بدشانسی بگوویچ در بازی عجیب
 • سرمربی کروات گل گهر سیرجان در آستانه پیروزی تیمش در هفته ششم لیگ دسته اول آن را با اتفاقاتی عجیب از دست داد. به گزارش "ورزش سه"، وینگو بگوویچ که پیش از شروع بازی از پیروزی تیمش برابر صبای قم اطمینان داشت، دقایق پایانی را با اتفاقاتی عجیب پشت سر گذاشت تا 2 امتیاز ارزشمند را از دست بدهد. اولین اتفاق مربوط به سوت پایان بازی بود که داور ثانیه‌هایی زودتر پایان آن را اعلام کرد که با اعتراض گسترده صبایی‌ها داور دوباره بازیکنان را دعوت به ادامه بازی کرد و در نهایت این صبای قم بود که از این فرصت سود برد و گل تساوی را به ثمر رساند. اما وینگو بگوویچ بیش از داور بازی باید از دروازه‌بان خود گله داشته باشد که روی هر دو گل صبای قم مقصر بود. آرمان شهدادنژاد ابتدا روی صحنه گل اول با پیش بینی اشتباه مسیر ضربه سر نتوانست واکنش خوبی روی ضربه کمیل محمدی داشته باشد. اما عجیب ترین اشتباه او مربوط به صحنه گل دوم صبای قم در شلوغی محوطه جریمه بود که با واکنش اشتباه باعث شد تا توپ وارد دروازه‌اش شود و 2 امتیاز شیرین از کف وینگو بگوویچ بپرد. شهدادنژاد در دیدار جام حذفی برابر استقلال نیز با اشتباه مرگبار خود باعث شد تا شاگردان علیرضا منصوریان جواز صعود را به دست بیاورند و اکنون سرمربی کروات گل گهر باید بیش از این نگرانحساس‌ترین پست تیمش در ادامه مسابقات باشد. آرمان شهدادنژاد گل گهرسیرجان وینگو بگوویچ دسته یک
 • علت سخنرانی های عجیب ترامپ مشخص شد
 • دونالد ترامپ رئیس جمهوری کشوری است که بر اساس آمار رسمی حداقل ۶ هزار و ۸۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و یکی از کیف‌های رمز شلیک موشک‌های کشتار جمعی آمریکا همیشه همراه اوست. ترامپ از تریبون سازمان ملل متحد که برای جلوگیری از جنگ و ایجاد صلح در جهان ایجاد شده است در اقدامی بی‌سابقه یک کشور دیگر عضو سازمان ملل متحد را تهدید به نابودی کامل کرد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی همچنین به تکرار ادعاهای بی اساس علیه ایران پرداخت و با اعلام به این‌که نمی‌توانیم متعهد به قراردادی باشیم که زمینه طرح ریزی یک برنامه هسته ای را فراهم می کند برجام را از بدترین توافقاتی دانست که آمریکا در طول تاریخ امضا کرده است. روانشناسان اما از مدتها پیش هشدار داده‌اند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، همۀ نشانه‌های کلاسیک بیماری روانی خودشیفتگی را دارد. جان دی. گارتنر،روانشناس بالینی اعلام کرده ترامپ «به‌طرز خطرناکی بیماری روانی دارد و از نظر رفتاری نمی‌تواند رئیس‌جمهور باشد.» وی معتقد است که ترامپ نشانه‌های «خودشیفتگی بدخیم» دارد که بر اساس تعریف ذکرشده در فرهنگ لغت روان‌پزشکی کمپبل، ترکیبی از خودشیفتگی، اختلال شخصیت ضداجتماعی، تجاوزگری و سادیسم است. دکتر جولی فاترل، روانشناس بالینی هم در گفتگو با نیویورک دیلی‌نیوز می‌گوید خودشیفتگی در حقیقت یکی از معمول‌ترین اختلالات روانی ترامپ است؛ «خودشیفتگی موجب اختلال در دیدن واقعیت خود می‌شود، درنتیجه نمی‌تواند از منطق برای متقاعد کردن شخص استفاده کند.» در روان‌شناسی خودشیفتگی یا نارسیسیسم بیانگر عشق افراطی به خود و تکیه بر خودانگاشت‌های درونی است. نارسیسیسم افراطی براساس خصیصه‌های روانی و شخصیتی در عشق بیش از اندازه به خود و خودشیفتگی بی حد و حصر شناسایی می‌شود و آن را نوعی اختلال روانی می‌دانند. هیتلر و استالین نمونه‌هایی از انسان‌های خود شیفته بودند که با همین ویژگی به سوی رهبری جهان پیش می‌رفتند. چند ماه قبل هم...
 • مشاهده موجودی عجیب در جنگل های انگلیس
 • به گزارش خبرنگارحوزه اخبار داغگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ زن 55 ساله اهل " یورک شر " انگلیس با استناد به تصاویری که به تازگی با تلفن همراهشاز جنگل تهیه کرده ادعای عجیبی مطرح کرده است. او می گوید در این عکس‌ها چند پری درخشان دیده می‌شوند."دبی گارلند" که به همراه نوه 5 ساله اش در این جنگل قدم می زند با دوربین تلفن همراهش این عکس ها را تهیه کرد. او می گوید هنگامی که متوجه چند موجود درخشان در هوا شد شروع به تهیه عکس از آنها نمود. یکی از افراد محلی با دیدن این عکس ها گفت نه تنها 3 موجود عجیب بلکه حدود 10 موجود و شاید بیشتر در این تصاویر قابل مشاهده هستند. بنا به ادعای او دست و پای این موجودات عجیب درخشان کاملا قابل مشاهده است. دوستان و آشنایان " دبی " نیز با دیدن این عکس ها توضیحی برای آن نداشتند. او معتقد است تنها توضیحی که می توان راجع به این موجودات درخشان داد این است که آنها چند پری واقعی بودند. او همچنین در این خصوص گفت : " ابتدا فکر کردم شاید دچار توهم شده ام اما وقتی آنها را به نوه ام نشان دادم او نیز دقیقا آنچه را که می‌دیدم می دید. آنها حدود 10 یا 11 و شاید هم 20 موجود عجیب بودند. انتهای پیام/ پری واقعی یا توهم؟
 • ساعت عجیب و جالب با موقعیت مکانی
 • «اِتا کلاک»، ساعتی است که با استفاده با تکیه بر سیستم عصبی بدن انسان می تواند موقعیت مکانی افرادی که برایتان اهمیت ویژه ای دارند را ردیابی کند. گروهی که اینساعت عجیب و جالبرا طراحی نموده، ترکیبی از مهندس، مخترع، هنرمند و تکنولوژیست است. هدف از ساخت این گجت جالب توجه، نمایش زمان نیست بلکه قرار است موقعیت جغرافیایی شخصی که برای کاربر از اهمیت بسیاری برخوردار است را به وی نشان دهد. یک عقربه نشان‌دهنده فردی است که با وی در تماس هستید و عقربه دیگر، مقصد وی را نشان می دهد. The Eta Clock به شما نشان می دهد که افراد مهم زندگی شما در کجا حضور دارند. این ساعت با اپ موبایلی قابل کنترل است. برای این منظور، مخاطب شما باید این اپ را روی موبایل خود دانلود و نصب کرده و از طریق آن، موقعیت مکانی خود را با شما به اشتراک بگذارد. هر کاربری می تواند حریم خصوصی خود را به دلخواه تنظیم کند. لازم به اشاره است که این اطلاعات بیشتر از دو روز در گجت باقی نمی مانند و از این رو، اطلاعات جغرافیایی کاربران توسط کمپانی سازنده ضبط و ذخیره نمی شود. اینساعتدر حال حاضر در دو جنس چوب گردو و بلوط عرضه می شود و حداکثر برای ۶ کاربر به طور همزمان قابل استفاده است.
 • واکنش عجیب از رضا کیانیان در یک مراسم:حرف نزن برو بیرون
 • به گزارش خبرگزاری برنا ؛ رضا کیانیان که به عنوان سفیر آب در یىی از همایش هاى مربوط به این معضل حاضر شده بود زمانى که به همراه چند کارشناس دیگر پشت تریبون ها قرار گرفت در پاسخ به واکنش و اعتراض یکى از حاضران از کوره در رفت. وى در پاسخ به اعتراض یکى از حضار گفت: حرف نزن، اگر برخورد من توهین آمیز است تشریف ببرید بیرون. هرچند که اطلاعى از پرسش و پاسخى که در این مراسم بوده در دست نیست و نمیتوان قضاوتصحیحى داشت اما قطعا این واکنش براى این بازیگر که او را به تامل و آرامش میشناسیم خبرسازی و حاشیه فراوانى در روزهاى آینده به دنبال خواهد داشت.
 • جدیدترین و عجیب ترین محصول پورشه عکس
 • صراط:کشتی پورشه مجهز به استخر آبگرم و مبلمان فیبرکربن است.به گزارش میزان، داخل این کشتی سوپر لوکس پورشه رستوران مجهز و لوکس وجود دارد که مهمانان می توانند دید وسیعی به اقیانوس و دریا داشته باشند. این کشتی که با طرح ایتالیایی دکوراسیون شده کفپوش چوبی، میزهای سنگ مرمر و دیگر تجهیزات لوکس دارد.قیمت این کشتی پورشه 12 میلیون پوند ارزیابی شده یعنی بیش از 60 میلیارد تومان!
 • گریم عجیب مارال فرجاد در یک نمایش عکس
 • گریم جالب مارال فرجاد در نمایی از نمایش «طپانچه خانم» را مشاهده می کنید. سرویس عکس و فیلم فردا: گریم جالب مارال فرجاد در نمایی از نمایش «طپانچه خانم» را مشاهده می کنید.