برای نظر دادن درباره طب اسلامی باید متدولوژی یا روش شناسی طب اسلامی را بدانیم، یعنی ابتدا ادبیات عرب، اصول فقه، منطق و فقه را مطالعه کنیم بعد از بین آن‌ها بتوانیم روایات طبی را تشخیص دهیم چراکه گاه ممکن است دو روایت با هم در تضاد باشند.

به گزارش گروه رسانه های بی‌باک، سخنان اخیر مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت مبنی بر آنکه ما چیزی به عنوان طب اسلامی نداریم! و استناد به نظر مراجع و حدیث شناسان برای موجه جلوه دادن این ادعا، فرصتی را فراهم آورد تا با حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمدعلی آقارفیعی، جراح عمومی و متخصص طب اسلامی و مؤلف آثاری همچون «طب اسلامی و تحقیقات نوین پزشکی» و «آفرینش انسان» درباره صحت و سقم این سخن و پاسخ‌های مستدل آن، به گفت وگو بپردازیم که مشروح آن تقدیم می‌شود:

آقایرفیعی لطفاً بفرمایید آیا سخن اخیر مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت مبنی بر آنکه «موضوعی به نام طب اسلامی نداریم» با واقعیات دینی و آموزه‌های طبی در اسلام و حکمت ایرانی تطابق دارد و می‌توان آن را مستند ارزیابی کرد؟

برای نظر دادن درباره طب اسلامی باید متدولوژی یا روش شناسی طب اسلامی را بدانیم، یعنی ابتدا ادبیات عرب، اصول فقه، منطق و فقه را مطالعه کنیم بعد از بین آن‌ها بتوانیم روایات طبی را تشخیص دهیم چراکه گاه ممکن است دو روایت با هم در تضاد باشند، لذا استنباط از بین این روایات در کنار آیات قرآن و مفاهیمی که در سایر گفته‌های معصومان(ع) و نظر حکماست، می‌تواند کارساز باشد؛ از این رو، اگر کسی نتواند طب را با علوم حوزوی جمع کند، نمی‌تواند درباره طب اسلامی نظر دهد.

باید توجه داشت حکمایی مثل شیخ مفید، شیخ حرّ عاملی و عقیلی خراسانی درباره طب نظر داده‌اند؛ برای مثال شیخ مفید که مورد تأیید امام زمان(عج) بوده، می‌گوید: «طب، علم الهی و مستند به نظرات معصومان(ع) و وحی است. » یا بسیاری از علما مثل سیوطی درباره طب کتاب نوشته‌اند و در کنار بیان احادیث پیامبر(ص)، نظرهای خویش را نیز مطرح کرده و از آیات قرآن هم استفاده داشته‌اند و علم طب سال‌ها در نجف تدریس می‌شده است.

اما از زمانی که دانشگاه‌ها وارد حوزه طب شدند، بتدریج بحث‌های مبناییِ معصومان(ع) و حکما را از طب حذف کرده‌اند؛ در نتیجه این روش، موفقیت درمان کاسته شد، در حالی که اگر طب اسلام و طب سنتی را همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «طب اسلامی - ایرانی»، یعنی مجموعه نظرهای اسلام و حکما را با هم تجمیع کنیم می‌توانیم جوابگوی نیازهای فعلی جامعه باشیم.

البته این به معنای کنار نهادن تکنولوژی نیست، بلکه ضمن استفاده از آن، می‌توان از وحی و حدیث هم بهره گرفت و جوابگوی مشکلاتی بود که طب کلاسیک یا جدید پاسخی برای آن‌ها ندارد.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت مطرح کرده که نمی‌توان با سوءاستفاده از دین برای مردم داروی امام کاظم(ع)، بخور حضرت مریم(س) و داروی امام رضا(ع) را تجویز کرد و این مداخله در امور جسمانی است، آیا به واقع طب اسلامی فاقد قدرت درمان است و این پیشنیه تاریخی باید نادیده گرفته شود؟

متأسفم که برخی قبل از آنکه وارد بحث گسترده درمان شوند، درباره درمان آن نظر می‌دهند در حالی که باید پرسید آیا 10هزار مورد تجربه در این باره داشته‌اید؟ چنان که در طب کلاسیک یا جدید ما متناسب با تجربه و حاذق بودن طبیب، سراغ طبیب می‌رویم.

از این رو، اگر کسی وارد حیطه درمان نشده حتی اگر پزشک باشد اما در مسئله‌ای تجربه ندارد، نباید نظر بدهد بلکه باید شاگردی استادان آن روشِ درمانی را بکند و بعد بگوید آیا روشی خاص جواب می‌دهد یا نمی‌دهد.

قسمت اعظم طب در کنار مباحث تئوری، بحث‌های تجربی است، اگر طبیبانی داریم که با درمان‌های سنتی جواب گرفته‌اند دیگر نمی‌توانیم تأثیر این طب را نفی کنیم، چون این روش‌ها در بوته آزمایش نتایج را به ما ارائه داده‌اند؛ برای مثال فرض کنید شخصاً 1000 بیمار داشته‌ام که 100 نفرشان بر اساس یک تکنیک سنتی درمان شده‌اند و اگر گزارش دهند دیگر نمی‌توان این روش را انکار کرد، چون پشتوانه تجربه دارد، چنان که امیرالمؤمنین(ع) فرموده‌اند: «تجربه بالاتر از علم است. » پس اگر نسخه‌ای به وسیله معصومان(ع) و حکما بیان شد یا قرآن سوره‌ای آورد که در درمان مؤثر است، دیگر نمی‌توان تأثیر آن را انکار کرد.

شخصاً در کنگره بین المللی طب سنتی در دانشگاه شهید بهشتی حضور داشتم و یکی از متخصصان خارجی در کتاب خود نوشته بود: «بهترین طبیب خداست» و با اعتقاد به خدا بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرده بود! حال آیا می‌توان تجربیات او را انکار کرد و نپذیرفت؟

آیا راه‌هایی که طب اسلامی پیش پای بیمار برای درمان می‌گذارد با راه‌های موردنظر پزشکی جدید مغایر است و حتی می‌تواند سبب افزایش بیماری یا مرگ شود؟

چنین مسئله‌ای نیست و وقتی رهبر یک کشور می‌گوید: «طب اسلامی- ایرانی»، دیگر نباید زیردستان ایشان بگویند چنین طبی وجود ندارد که این غلط و اشتباهی بزرگ است و با بهانه هایی از این دست، آن را منزوی کنند، بلکه باید نظر علما را پرسید و این طب را در بوته تجربه آورد و وقتی با هم ممزوج شد بعد نظر دهیم.
تجربه دارم که شخصاً با به کارگیری طب اسلامی، توانستیم مانع از قطع پای بیمار شویم.

چنان که با دستورهای امام رضا(ع) در «رساله ذهبیه» به درمان بیماری‌ها پرداخته‌ام و شاید با یک دستور حضرت(ع)، 10هزار بیمار را درمان کرده باشم که البته این کار من نیست، کار معصومان علیهم السلام است؛ وقتی یک معصوم(ع) روایتی می‌گوید، نظر او بالاتر از نظر علما و فقهاست، لذا از کسانی که طب اسلامی را قبول ندارند، می‌پرسم، پدران ما را در زمان حضرت آدم(ع) چه کسی درمان می‌کرده است؟ آیا جز این بوده که علوم همچون طب و نجوم به وسیله حضرت آدم(ع) انتشار یافته؟

برای مثال در کتاب «مخزن الادویه» در بخش رازیانه نوشته شده: خداوند به حضرت آدم(ع) فرمود: «رازیانه را در برج حمل(ایام بهار) در سه ماه متوالی مصرف کند. » پس چرا برخی نظرهایی می‌دهند که مخالف نظر دین، پیامبران و رهبران دینی است؟

آموزه‌های طب اسلامی و توصیه‌های آن مثل حجامت و. . . چقدر در مقایسه با طب جدید در درمان بیماری‌ها مؤثر بوده و چقدر خود شما این را تجربه کرده اید؟
در چندین کنگره بین المللی ارائه مقاله داشتم که تأیید شده‌اند و حداقل 10 کتاب در این باره نوشته شده که اگر آقایان مراجعه کنند و ببینند وقتی یک خارجی، دستور امام صادق(ع) را برای درمان به کار می‌برد، چرا ما آموزه‌های مان را زیر سؤال می‌بریم؟ امروز «اسلامیک مدیسین» در دنیا پذیرفته شده و دنیا در این باره تحقیقات گسترده می‌کند.

برای مثال درباره حجامت، چندصد هزار مقاله وجود دارد، اما وقتی مسئولان و اطبای ما مطالعه نمی‌کنند، نظرهایی می‌دهند که خارج از جوّ جهانی است و به روز نیست!

امروزه در اروپا کلینیک‌های هربال فعال‌اند؛ و رهبری در زمان ریاست جمهوری با سفر به دهلی خواستار تأسیس مشابه آن شدند، اما هیچ کس اقدام نکرد و متأسفانه امروز ما در کل کشور بیمارستانی که بر اساس طب اسلامی- ایرانی بتواند جوابگوی جامعه باشد، نداریم در حالی که باید روی این‌ها کار شود نه آنکه روی روایات، آیات و نظر حکما شمشیر را از رو ببندید که این مخالفت با نظرهای بزرگانی که علامه‌های زمان بوده‌اند، است.
مهم، عمل کردن است و فناوری یعنی همین؛ رهبری تأکید دارند که شدت کارتان را در فناوری بیشتر کنید، یعنی مباحث تئوری را عملی کنید؛ لذا آقایان باید به جای صحبت، بگویند داروی مورد تأکید معصوم(ع) کجا جواب داده و کجا نداده، نه آنکه همه داشته‌های بومی را کنار زده کشور را وابسته غرب کنیم؛ همین طور بودیم که پیشرفت نکردیم.

ما ناچاریم از گنجینه‌های بزرگی که قرآن و معصومان(ع) در اختیار ما گذاشته‌اند، استفاده کنیم، البته در بوته آزمایش و زیر نظر افراد باتجربه و بدون غرض و مرض.

اکنون وضعیت طب اسلامی در کشور چگونه است و آیا می‌توان این گنجینه را حفظ کرد یا با نظرهای غیرکارشناسانه آن را از دست می‌دهیم؟

تا جایی که می‌دانم (از دوره دانشجویی مطالعه می‌کنم) با همه مشکلات موفق بوده‌ایم، اما غیر از رؤسای اول کشور، مدیران میانی حمایت نمی‌کنند و این فاصله می‌اندازد و البته امر ذاتی همه انقلاب هاست، چنان که در انقلاب فرانسه فقط 40درصد منویات آن انقلاب اجرا شده است؛ لذا اگر همکاری بین استادان حوزه و دانشگاه نباشد و منویات رؤسا اجرا نشود، به اوج فناوری نمی‌رسیم چنان که در گذشته جندی شاپور داشتیم و امروز نداریم!

منبع:قدس آنلاین

رسانه‌ها


کلیدواژه: معصومان ع | طب اسلامی | درباره طب | برای مثال | طب سنتی

منبع: بی باک نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.bibaknews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۵۰۷۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • تأمین سلامت کشور اسلامی با اجرای امر به معروف و نهی از منکر
 • رئیس اداره تبلیغات اسلامی مراوه تپه گفت: با اجرای امر به معروف و نهی از منکر می توانیم هم احکام شرعی و دینی را اجرا کنیم و هم می توانیم سلامت کشور اسلامی خودمان را تضمین کنیم. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازطوبی گلستان؛ حجت الاسلام حسینعلی امیرشاهی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور در دبیرستان شهید حسینی شهرستان اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت نبی مکرم اسلام(ص) بقدری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مهم بود که قیام نمود و شهید در راه خداوند متعال گردید. کارشناس دینی و مذهبی اظهار داشت: ما نیز باید همچون ائمه اطهار (ع) دغدغه و دلمشغولی انجام این امر واجب الهی برای کشور اسلامی خودمان را داشته باشیم و با منکراتی همچون استکبار و ظلم در ممالک دیگر و در جاهایی که گناه، بی عفتی، بی غیرتی و مسائل نامشروع و ناهنجار بیداد می کند با توکل بر خدا مقابله کنیم . رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مراوه تپه تصریح کرد: ما بوسیله امر به معروف و نهی از منکر می توانیم احکام الهی ، شرعی و دینی دین مبین اسلام را اجرا کنیم و سلامت کشور اسلامی خودمان را می توانیم تضمین کنیم . وی با تمسک به حدیثی از امام باقر(ع) تاکید کرد: امام باقر (ع) طی یک حدیث زیبایی این فریضه الهی را ضامن اجرای واجبات می دانند و می فرمایند « به وسیله امر به معروف و نهی از منکر، واجبات به پا داشته می شود و راه ها امن و کسب ها حلال و ظلم ها دفع و زمین آباد می شود. دشمنان به قبول انصاف وادار می شوند و کارها روبه راه می شود. انتهای پیام/
 • کمرنگ کردن ارزش های اسلامی در جامعه مهم ترین هدف دشمن است
 • بیرجند- مدیر سازمان بسیج ادارات سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی، گفت: کمرنگ کردن ارزش های اسلامی در جامعه مهم ترین هدف دشمن است. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی، مهدی صادق احمدی در جمع کارمندان اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در نمازخانه این اداره کل به مناسبت هفته دفاع مقدس با اشاره به اینکه ترویج ارزش های دفاع مقدس در جامعه مورد توجه بیشتر قرار بگیرد، اظهار داشت: باید تلاش کرد که زوایای مختلف هشت سال دفاع مقدس برای جوانان بیان شود. وی ادامه داد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید در جامعه مورد توجه بیشتر قرار گیرد. مدیر سازمان بسیج ادارات سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی تصریح کرد: دشمن به دنبال توطئه های مختلف بر علیه کشور است که هم اکنون تهاجم فرهنگی دشمن، مهم ترین جنگ دشمن با کشور است. صادق احمدی با بیان اینکه کمرنگ کردن ارزش های اسلامی در جامعه مهمترین هدف دشمن است، افزود: هشت سال دفاع مقدس برای جوانان امروز جامعه یک گنج به شمار می رود که باید با تکیه به این گنج ارزشمند در برابر دشمن ایستاد. وی گفت: شهدا مردان بزرگی بودند که در مسیر حفظ آرمان های انقلاب اسلامی و دفاع از کشور از جان خود گذشتند
 • دکتر حراجی:دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سهم بسزایی در سلامت دهان و دندان کشور دارد
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، کنگره دندانپزشکی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد ‏اسلامی تهران همراه با ۱۵ امتیاز بازآموزی و ۸ امتیاز مدون برگزارشد. ‏ دکتر افشین حراجی، سرپرست دانشکده دندانپزشکی ضمن اظهار خرسندی از برگزاری 7 کنگره پیاپی در این دانشکده، هدف از برگزاری این کنگره را همراهی با فارغ التحصیلان عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین وظایف دانشکده دندانپزشکی علاوه بر تربیت دندانپزشکان، ‏نظارت و پایش فارغ التحصیلان این دانشکده است.‏ وی با بیان اینکه در حال حاضر این دانشکده به تربیت دکترای تخصصی و حرفه ای و نیز دوره های فلوشیپ می پردازد، گفت: دانشکده ‏دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با تربیت داندانپزشکان با کیفیت آموزشی بالا سهم بسزایی در دندانپزشکی کشور و سلامت دهان و ‏دندان دارد. ‏ وی افزود: این دانشگاه تاکنون ۴۰۰۰ دندانپزشک به جامعه تحویل داده است که این تعداد ۱۰ درصد از کل دندانپزشکان جامعه را شامل می شود. ‏ دکتر محمد امین نریمانی، دبیر اجرایی این دوره از کنگره، برگزاری کنگره دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را افزایش دانش شرکت کنندگان و حفظ ارتباط با دانش آموختگان این دانشکده برای ‏رتقاء فعالیت های علمی و پژوهشی عنوان کرد و اجرای این کنگره را دارای سه بخش عمده برشمرد و گفت: آشنایی شرکت کنندگان با تحقیقات و ‏طراحی های جدید در سالن های سخنرانی، گردهمایی و اشتراک گذاری تجربیات شخصی دندانپزشکان در خارج از سالن های سخنرانی و همچنین ‏تقویت بنیه علمی دانشگاه از مزایای برگزاری این کنگره است. ‏ دکتر بهنام خسروانی فرد، ریاست هفتمین کنگره دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمد امین نریمانی، دبیر علمی و دکتر علیرضا جعفری، ‏دبیرعلمی کنگره را بر عهده داشتند. ‏ دندانپزشکی
 • بیانیه و پیام تبریک اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید
 • به گزارش ایسکانیوز، متن بیانیه و پیام تبریک اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم «اقرأ باسم ربک الذی خلق، خلق الإنسان من علق، اقرأ وربک الأکرم، الذی علم بالقلم، علم الإنسان ما لم یعلم» یعنی «بخوان به نام پروردگارت که آفرید، انسان را از خون بسته آفرید، بخوان و پروردگار تو کریمترین [کریمان] است، همان کس که به وسیله قلم آموخت، آنچه را که انسان نمى‏ دانست [بتدریج به او] آموخت». با شروع سال تحصیلی جدید بابی دیگر از ابواب کشف معرفت الهی بر جویندگان آن گشوده شده است شروعی که با هفته دفاع مقدس و دهه عزاداری سرور و سالار شهیدان مقارن شده و جبهه علمی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها را با روحیه جهاد، ایثار و شهادت مانوس نموده است. تولید علوم اسلامی مطابق با علم روز و پیشرفت در حوزه علم ، فناوری، صنعت و دستیابی به مراتب عالی آموزشی یقینا یکی از اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و می باشد، بدین جهت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی کشور، بر خود لازم می داند برخی محورهای اساسی که باید در نوشتن و اجرای برنامه ها در حوزه ی نظام آموزش عالی کشور( علی الخصوص وزارت علوم ) در دولت دوازدهم مد نظر قرار گیرد را به مسئولین مربوطه گوشزد نماید : 1. بررسی نیاز های اساسی کشور، تولید علوم متناسب با این نیاز ها و شرایط بومی کشور و ایجاد شرایط لازم برای تبدیل نیروی این افراد متخصص از بالقوه به بالفعل آن هم از طریق حمایت از شرکت های دانش بنیان واستقبال از ایده های دانشجویی، در کل باید اشاره کرد که در دانشگاه باید هم علم و عالم تولید شود و هم به علم و عالم جهت درست داده شود. 2. توجه و تولید...
 • رئیس دبیرخانه سلامت بوشهر:تهیه سند جامع سلامت ضروری است
 • بوشهر- ایرنا- رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سند جامع پنج ساله سلامت هر شهرستان عاملی برای ارتقای سلامت و تهیه آن در این استان ضروری است. به گزارش ایرنا، دکتر عیسی صفوی روز یکشنبه درنشست اندیشگاه سلامت شهرستان جم افزود: اولویت های بهداشتی استان از طریق نشست اندیشگاه های سلامت شهرستانها تعیین و برای برطرف کردن این مشکلات برنامه ریزی و هزینه می شود.وی اظهار کرد: مشخص کردن اولویت های بهداشتی هر شهرستان به همراه ارائه طرح و مستندات لازم برایبررسی طرح و اختصاص هزینه و حل مشکل لازم و ضروری است.صفوی اضافه کرد: شورای پیام گزاران سلامت، اندیشگاه سلامت و خانه مشارکت هر شهرستان باید روی انتخاب اولویت های بهداشتی شهرستان اتفاق نظر داشته باشند.رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: فعال شدن شورای پیامگذاران سلامت شهرستانها و اشراف کامل به حوزه تخصصی خود برای ارائه اطلاعات لازم به استان تاثیر بسزایی در حل مشکلات هر شهرستان دارد.وی گفت: در برخی شهرستانها، خلاء اطلاعاتی وجود دارد که این مشکل با ارائه طرح های پژوهشی قابل حل است.رئیس دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرافزود: شناسایی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و اولویت بندی این مشکلات از هدفهای اصلی تشکیل اندیشگاه سلامت است.6047/6046**خبرنگار: موناعیدان*انتشاردهنده: خدانظرخواجه
 • تهدید به جنگ در مقر صلح و روز جهانی صلح
 • معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری یادداشتی را با موضوع «تهدید به جنگ در مقر صلح و روز جهانی صلح» به رشته‌ تحریر درآورده است. به گزارش ایسنا، متن یادداشت محمود عباسی به شرح زیر است: در سال 2002 چند ماه قبل از حمله تجاوزکارانه آمریکا به عراق کنگره‌ای بزرگ با حضور هیات‌ها و نمایندگان کشورهای صاحب تمدن، در پاریس آغاز به کار کرد که نام آن «امپراطوری صلح» بود. در این کنگره عظیم که در شهر (پارک) علم پاریس برگزار شد، ریاست هیات بلند پایه‌ تمدن درخشان ایران زمین را شخصیتی فرزانه، فقیهی پارسا، فیلسوفی توانا و حقوقدانی برجسته بر عهده داشت که در این کنگره با سخنان نغز و حکیمانه خویش حماسه آفرید. در جلسه افتتاحیه کنگره که با سخنرانی ارزشمند و فراموش نشدنی آیت‌الله دکتر سیدمصطفی محقق داما آغاز شد، وی به مفهوم شناسی واژه صلح در ادبیات دینی پرداخت و با تاکید بر این نکته که در ادبیات قرآنی، صلح به معنای سلام آمده است و ما هر روز به همه همنوعان خود سلام می‌کنیم و این به معنای صلح و تفاهم و دوستی و آرامش در جامعه است و در گستره‌ مفهومی آن در سطح بین‌الملل اسلام دین صلح و آشتی است و همگان را به صلح و صلاح فرا می‌خواند، این سخنان نغز و ارزشمند که به زبان رسای انگلیسی ایراد می‌شد، چنان فضای هیجان انگیزی بر کنگره سایه افکند که تا سه روز همواره سخنرانان کنگره به سخنان ارزشمند و تاثیرگذار این فقیه و فیلسوف و حقوقدان برجسته با عنوان رئیس هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران استناد می‌کردند و آن را زمینه بسیار مناسبی برای گفت‌وگوی تمدن‌ها می‌پنداشتند. فراموش نمی‌کنم که یکی از شرکت کنندگان کنگره از رئیس کنگره سوال کرد اکنون که آمریکا بر طبل جنگ می‌کوبد و شما کنگره‌ای به نام امپراطوری صلح بر پا کرده‌اید، چرا نمایندگان آمریکا...
 • ترامپ موجودیت کره شمالی را تهدید کرد
 • به گزارش ایلنا به نقل از تاس، در ادامه نبرد کلامی میان کره‌شمالی و آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده تهدید کرد که کره‌شمالی مدت زیادی دوام نخواهد آورد. ترامپ تهدیدی موجودیتی علیه کره‌شمالی مطرح کرده و هشدار داده است، در صورتی‌که تهدیدهای وزیر خارجه این کشور آسیایی در مجمع عمومی سازمان ملل اجرایی شود، پیونگ‌یانگ نمی‌تواند مدت زیادی دوام آورد. رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «همین الان شنیدم که وزیر خارجه کره‌شمالی در سازمان ملل سخنرانی کرده است؛ اگر او ایده‌های مردک موشکی (رهبر کره‌شمالی) را تکرار کرده باشد پس این کشور مدت زیادی دوام نخواهد آورد.» طبق این گزارش، وزیر خارجه کره‌شمالی، عصر شنبه در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفته است که دونالد ترامپ به سوی «خودکشی» گام بر می‌دارد. این در حالی است که ترامپ، سه‌شنبه گذشته با مرد موشکی خطاب کردن رهبر کره‌شمالی، گفته بود او در مسیر خودکشی گام برمی‌دارد. وزیر خارجه کره‌شمالی همچنین گفته است که چیزی تا تکمیل نیروی هسته‌ای کره‌شمالی باقی نمانده است و دونالد ترامپ بابت تهدید کردن کره شمالی به نابودی کامل، پاسخی سخت دریافت خواهد کرد. وزیر خارجه کره‌شمالی همچنین متذکر شده که «رسیدن موشک‌ها به ایالات متحده اجتناب‌ناپذیر است.»
 • نصیرزاده:خطر کسر امتیاز پرسپولیس را تهدید می کند
 • به گزارشبولتن نیوز، هوشنگ نصیرزادهدر مورد ماجرای محرومیت پرسپولیس و طارمی اظهار داشت: قرارداد اگر حتی روی پاکت سیمان و روی کاغذ سیگار هم نوشته شود، اعتبار دارد. در ایران تصور می‌کنند قراردادها زمانی اعتبار دارد که در فدراسیون ثبت شود، در حالی که ثبت قرارداد برای بازی دادن بازیکن است و انعقاد قرارداد برای استخدام شدن. وقتی طارمی به ترکیه می‌رود و قرارداد امضا می‌کند یعنی به استخدام آن باشگاه درآمده است. وی ادامه داد: از آنجایی که او بدون داشتن دلیل موجه ترکیه را ترک کرده، به مفهوم فسخ یک طرفه قرارداد است که در فیفا ثابت شده که این فسخ موجه نبوده است و بازیکن بابت آن باید چهار ماه محروم شود. پرسپولیس هم بعد از فسخ او را به خدمت گرفت و قضات شورای حل اختلاف فیفا فرض را بر این گذاشته‌اند که پرسپولیس در این فسخ یک‌طرفه، تحریک‌کننده بازیکن بوده و بابت این از دو پنجره نقل‌وانتقالات محروم شده است. نصیرزاده در پاسخ به این پرسش که «آیا باشگاه پرسپولیس می‌تواند به محرومیت طارمی و خودش اعتراض کند؟»، گفت: چون این محرومیت بیش از سه ماه است، پرسپولیس می‌تواند به دادگاه لوزان سوئیس اعتراض کند. البته یک قاعده در فیفا وجود دارد، اینکه آرای صادره در صورت صدور حتی اگر قابلیت تجدید نظرخواهی داشته باشد، باید اجرا شود. به همین دلیل رأی صادره در این رابطه دارای قابلیت اجرایی است. کارشناس حقوقی فوتبال در پاسخ به پرسش این پرسش که «آیا فدراسیون فوتبال هم در این بین مقصر بوده است؟»، خاطر نشان کرد: فدراسیون فوتبال در این ماجرا فقط نقش واسطه را دارد و باشگاه‌ها کاملاً مستقل بوده و مسئول تمام رفتارهای‌شان هستند. به همین دلیل فدراسیون مطلقاً در تمام پرونده‌های حقوقی که باشگاه‌های ایرانی محکوم می‌شوند هیچ نقشی ندارد و این اشتباه معمولاً توسط باشگاه‌ها صورت می‌گیرد و باید تاوان آن را هم پرداخت...
 • بحرانی که فوتبال اسپانیا را تهدید می کند
 • درآمد کم داوران اسپانیایی باعث شده طبق ادعای آرمینیو داور بازنشسته لالیگا و البته خبرنگاران آس و مارکای اسپانیا فساد مالی شدیدی در این بخش متولد شود. سرویس ورزش مشرق - دستمزد پایین داوران فوتبال اسپانیا به یکی از مشکلات بزرگ فدراسیون فوتبال این کشور تبدیل شده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فوتبال اسپانیا با توجه به پیشرفت در ابعاد گوناگون باید در بخش داوری نیز از لحاظ مالی هزینه فراتر از حد طبیعی را متقبل شود. سانچس آرمینیو یکی از داوران قدیمی و بازنشسته فوتبال اسپانیا با مصاحبه جنجالی هفته گذشته خود علیه فدراسیون فوتبال اسپانیا، آژیر خطر رسانه‌ها را روشن کرد و بسیاری از خبرنگاران را در مورد فساد در بخش داوری همچنین دریافت حقوق پایین‌تر از حد تصور در این حوزه آگاه کرد. آرمینیو در سال 2014 درآمدی معادل 142 هزار و 924 یورو در سال داشت که شاید در نگاه اول مبلغ کمی به نظر نرسد اما برای داورانی که باید به دو زبان زنده دنیا تسلط داشته و تا آخرین روز کار رسمی خود در تمام تست‌های پزشکی ورزشی نمرات بالا کسب کنند و از آن سخت‌تر در لالیگا قضاوت کنند، به واقع مبلغ کمی است. این رقم را در کنار حقوق سالیانه دیاس وگا داور این روزهای لالیگا قرار دهید که در سال معادل 82 هزار و 684 یورو حقوق دریافت می‌کند. برای 40 بازی رسمی اخیر ثبت شده در فدراسیون فوتبال اسپانیا معادل 250 هزار یورو در بخش داوری هزینه شده و رسید همچنین فاکتور این هزینه‌ها در فدراسیون فوتبال موجود است اما در این سوی میدان وقتی پای صحبت داوران اسپانیایی بنشینیم متوجه خواهیم شد که کمتر از 25 درصد این رقم به خود داوران رسیده است. درآمد کم داوران اسپانیایی باعث شده طبق ادعای آرمینیو داور بازنشسته لالیگا و البته خبرنگاران آس و مارکای اسپانیا فساد...
 • با این بازی دورتموند بایرن را تهدید می کند
 • به گزارش وانانیوز، شب گذشته یکی از شخصیت‌های مهم فوتبال آلمان که بازی بورسیادورتموند – بورسیامونشن‌گلادباخ را تماشا و تحلیل کرد، لوتار ماتیوس بود. وی که با شبکه تلویزونی اسکای همکاری می‌کند، بعد از برد ۶ بر یک دورتموند مقابل گلادباخ، از بازی خوب مردان پتر بوش تعریف کرد. ماتیوس گفت:دورتموند برابر رقیبش بسیار خوب و تماشایی بازی کرد. کاپیتان پیشین تیم ملی آلمان، همچنین به تیم سابقش یعنی بایرن مونیخ بابت درخشش مشکی و زردپوشان هشدارداد. او عنوان کرد:دورتموند اگر اینگونه به بازی ادامه دهد، به عنوان یک رقیب کاملا جدی بایرن را در مسیر قهرمانی فصل جاری، تهدید خواهد کرد.
 • یک روز در معرض تهدید و روز دیگر زیر چتر حمایتی
 • سال گذشته صدای اعتراض دامداران اصفهان با فاسدشدن و دور ریخته شدن مازاد شیری که روی دستشان مانده بود، به گوش رسید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حالا شیر مازاد دامداران به جای فاسد شدن در طرحی به نام خرید حمایتی شیر از آنها خریداری و به کارخانه های شیرخشک صنعتی انتقال داده می شود. دانلود
 • فضای مجازی تهدید یا فرصت
 • فضای مجازی دنیایی مبهم و گره خورده با واقعیت های زندگی که فرار از تهدیدات آن در صورت عدم مدیریت درست اجتناب ناپذیر است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تهدید یا فرصت شمشیر دو لبه ای که در صورت نبود دانش کافی می تواند بستر ساز وقوع جرم شود.پلیس فتا می گوید: هتک حیثیت در کشور و استان گلستان رتبه اول را دارد که در اثر سهل انگاری افراد بوجود می آید. دانلود
 • از تهدید جراحان تا کاهش تعرفه های بیهوشی
 • وزارت بهداشت در راستای کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها تعرفه متخصصان بیهوشی را به میزان ۲۵ درصد کاهش داده که حواشی بسیاری به همراه داشته است. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، طرح تحول نظام سلامت با هدف کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم و کم شدن مشکلات حوزه سلامت از سال 93 به اجرا درآمد؛ این طرح بزرگ ملی با وجود تمام محسناتی که داشت به دلیل نبود منابع پایدار مالی، بدهی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها و مطالبات شرکت‌های دارویی و تامین تجهیزات، مشکلاتی را در زنجیره ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است.وزارت بهداشت به تازگی برای کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در منابع با تشکیل جلسه‌ای کاهش تعرفه متخصصان بیهوشی را تا 25 درصد ابلاغ کرده است، ابلاغیه‌ای که بدون مشورت با اعضای انجمن و به صورت خودسرانه انجام شده است.سعید شاکر عضو انجمن بیهوشی ایران در این رابطهاظهار کرد: در سال 93 طرح تحول میزان سلامت با تمام مسائل و مشکلات موجود در کشور اجرا شد و در آن زمان که من در شهر شوش دانیال یکی از مناطق محروم کشور مشغول گذراندن طرح بودم این پروژه بزرگ حوزه سلامت متاسفانه به درستی اجرا نشد.افزایش تقاضای عمل‌های جراحی پس از طرح تحول سلامتوی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت یک کار کارشناسی نبوده و به همین دلیل در اجرای آن دچار مشکلاتی شد گفت: بر اساس این طرح سهم پرداختی مردم در خدمات بهداشتی و درمانی بسیار کاهش پیدا کرد و در مناطق محروم و روستایی میزان پرداختی از جیب مردم به 5 درصد و در نقاط شهری به 10 درصد رسیده است.شاکر با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت تعداد عمل‌های جراحی و غیرضروری 5 برابر افزایش پیدا کرده است افزود: تقاضا برای عمل‌های جراحی زیبایی و غیرضروری به دلیل کاهش هزینه‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و سهم پرداختی بیمه‌ها...
 • تهدید محصول برنج با از سرگیری واردات
 • تحریریه پارسینه: داستان واردات محصولات کشاورزی در فصل برداشت این روزها در حال تکرار شدن است. هر سال این مساله به عنوان یک بحران برای کشاورزان کشور به وقوع می‌پیوندد. موضوعی که با برنامه‌ریزی و نظارت جهادکشاورزی به عنوان متولی اصلی تنظیم بازار می‌تواند هر سال تیتر یک رسانه‌ها نباشد.البته فعالان بازار معتقدند بازار داخلی به واردات احتیاج دارد و برنج‌ داخلی کفاف مصرف کشور را نمی‌دهد اما باید توجه داشت که واردات باید در زمان مشخص صورت گیرد و ضرر و زیان کشاورزان نیز سنجیده شود. برای مثال واردات برنج هر سال در فصل برداشت باید ممنوع اعلام شود.گاهی اوقات به دلیل بی تدبیری سازمان‌های مربوطه محصولی به کشور وارد می‌شود که احتیاجی به آن در داخل کشور احساس نمی‌شود. در این میان با ورود محصولات خارجی و ارائه آن‌ها با قیمت پایین‌تری به بازار، محصولات داخلی را دستخوش نابودی می‌کند و زیان قابل توجهی را به کشاورزان و تولیدکنندگان وارد می‌سازد.گفتنی است که سال گذشته ۱۵۰ هزار تن برنج وارداتی در بازه زمانی که نیاز به برنج وارداتی نبود به کشور وارد شد و بعد از رسانه‌ای شدن موضوع روحیه کشاورزان بسیار تضعیف شد و تاثیر منفی بر تولید برنج در کشور گذاشت. متاسفانه در سال ۹۵، قیمت برنج در مراکز عرضه و مراکز توزیع با فاصله زیادی عرضه شد و نظارت‌های ناکافی در بازار تهران باعث این موضوع شده است.اخیرا در حالی وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج را تا پایان آبان ماه امسال ممنوع اعلام کرده است اما اخبار نشان می‌دهد که واردات برنج از سر گرفته شده است. در روزهای میانی شهریور امسال یزدان سیف معاون وزیر جهاد کشاورزی از ممنوعیت واردات برنج تا پایان آبان ماه به کشور خبر داد و گفت: امسال نیز همچون سال‌های گذشته این اقدام به منظور حمایت از تولید داخل با شروع فصل برداشت برنج از شالیزارهای کشور از اوایل...
 • تهدید سازمان لیگ فوتبال ایران جدی بگیرید
 • به گزارش ایلنا حیدر بهاروند در نامه ای به مدیران عامل باشگاه های لیگ برتری و ‏لیگ دسته اولی ضمن تاکید بر برگزاری نشست های خبری قبل و بعد از مسابقه که از الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیاست اعلام ‏کرد: در این نشست های خبری سرمربیان تیم ها به همراه مدیران رسانه ای باشگاه حاضر شوند و فقط در خصوص مسایل فنی ‏بازی و تیم خودشان صحبت کنند و از اظهار نظرهای غیرفنی و غیر مرتبط با مسابقه خودداری شود. در غیر اینصورت برابر ‏آئین نامه انضباطی با متخلفین برخورد خواهد شد.‏
 • بیماری تب برفکی دام های استان اردبیل را تهدید می کند
 • مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: با توجه به این که چندین کانون بیماری تب برفکی در استان‌های همجوار شناسایی شده است بنابراین نیاز است دامداری‌های استان اردبیل برای پیشگیری از این بیماری اقدامات اساسی را مبنای کار قرار دهند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، صادق صالحی ظهر امروز در بازدید از دامداری‌‌های استان اردبیل در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: با توجه به اینکهچندین کانون بیماری تب برفکی در استان‌های همجوار شناسایی شده است بنابراین نیاز است دامداری‌های استان اردبیل برای پیشگیری از این بیماری اقدامات اساسی را مبنای کار قرار دهند.وی با اشاره به این که رعایت اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و امنیت زیستی در واحدهای دامداری یک اولویت اساسی برای ما است افزود: این یک هشدار جدی به دامداری‌های استان است که نیاز است تعاملات و همکاری‌های همه‌جانبه‌ای توسط دامداران منطقه مبنای کار قرار گیرد تا بتوانیم به تمامی اهداف خود دست یابیم.مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: طرح ضربتی مبارزه با بیماری تب برفکی در مناطق پرخطر و مرزی با اولویت بیشتری در حال اجرا است که در این زمینه نیاز است بخش غیردولتی دامپزشکی نیز اقدامات اساسی را مبنای کار قرار دهیم تا بتوانیم به تمامی اهداف خود در این زمینه دست یابیم.صالحی بیان کرد: تامین واکسن‌های وارداتی و منابع مالی مورد نیاز در این زمینه نیز از محل اعتبارات دولتی برای ما یک اولویت اساسی است که در این زمینه تمهیدات لازم اندیشیده شده و با توجه به این که اجرای این طرح کاملا رایگان است هیچ هزینه‌ای بابت انجام واکسیناسیون از دامدار اخذ می‌شود.وی تصریح کرد: انتظار ما از دامداران و روستاییان این است که برای پوشش حداکثری واکسیناسیون اقدامات اساسی را مبنای کار قرار دهند و این روش را که به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری این بیماری است باید به عنوان یک اصل اساسی و مهم مورد توجه قرار دهند.انتهای پیام/...
 • حل مشکلات سلامت در گرو فناوری
 • حمیدرضا‌ خرم‌ خورشید‌ رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی‌ در گفت‌وگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوانگفت: راهکار‌ برون رفت از بسیاری از مشکلات در جامعه با دانشگاه‌ها است و فناوری در دانشگاه‌ها آغاز راه‌ برون رفت از مشکلات است که با توجه به آمار دانشگاه‌ها، اساتید‌ و دانشجویان تحصیلات تکمیلی‌ باید به صورت هدفمند‌ فناوری گفتمان رایج دانشگاه‌ها مطرح شود و با این موضوع شاهد ارزآوری‌ دانشگاه‌ها باشیم‌. وی اظهار کرد: جامعه دانشگاهی‌ باید تربیت نیروی متخصص که با فناوری آشنا است را در دستور کار خود قرار دهند و مقوله فناوری را در دانشگاه‌ها بازتعریف‌ کنند تا شاهد‌ رشد و پویایی‌ نهادهای علمی باشیم‌. خرم‌خورشید‌ در ادامه از برگزاری سومین رویداد ملی‌ اینوتک‌ سلامت‌ در ماه‌های آینده و در تهران خبر داد و اظهار کرد: اینوتک‌ سلامت‌ با هدف شکل‌گیری و توسعه اکوسیستم‌ کارآفرینی‌ حوزه سلامت می‌تواند فناوری را در دانشگاه‌ها بازتعریف‌ کند و دانشگاهیان‌ باید با مشارکت فعالانه‌ اهداف اینوتک‌ را دنبال کنند. وی گفت: فناوری‌های سلامت محور در کشور‌ علاوه بر رشد و ارتقاء نظام سلامت، ارز‌آوری در دانشگاه‌ها و انگیزش‌ دانشجویان‌ راهکار‌ اصلی‌ برون رفت از مشکلات است و با تکیه بر فناوری‌ می‌توان شاهد تحولات ارزنده‌ای در دانشگاه‌ها بود. اینوتک‌ سلامت گامی‌ در ارتقاء فناوری دانشگاه‌ها خرم خورشید‌ در ادامه در خصوص سومین رویداد ملی اینوتک‌ سلامت، گفت: مهمترین حوزه‌های فناوری در حوزه سلامت حیطه‌ فرآورده‌های دارویی و زیستی، تجهیزات پزشکی، فناوری اطلاعات سلامت و گردشگری‌ سلامت است که با توجه به گستردگی حوزه‌های فناوری سلامت باید همکاری‌های بین‌ بخشی نیز رشد و توسعه پیدا کند. وی افزود: همکاری‌های بین بخشی‌ و بین دانشگاهی‌ از تولید‌ تا محصول‌ شرکت‌های دانش‌ بنیان امری ضروری است که متولیان دانشگاهی و متولیان سلامت باید آن را در دانشگاه‌ها نهادینه کنند. خرم خورشید‌ حضور شرکت‌های موفق دانش‌ بنیان در حوزه سلامت، جذب صندوق‌های سرمایه‌گذاری،...
 • گسترش سریع سوپر مالاریا جهان را تهدید می کند
 • دانشمندان هشدار داده اند گسترش سریع «سوپرمالاریا» در جنوب شرق آسیا یک تهدید جهانی است چراکه درمان های فعلی بر روی آن بی اثر است. به گزارش خبرنگار مهر، دانشمندان یک واحد تحقیقاتی دارو در بانکوک هشدار داده اند که گسترش مالاریا موسوم به «سوپر مالاریا» بسیار خطرناک است چرا که این نوع انگل در مقابل تمام داروهای ضدمالاریا مقاوم بوده و هیچ دارویی توانایی نابودی آن را ندارد. در حال حاضر این نوع مالاریا در کامبوج ظاهر شده است اما در بخش های از تایلند و لائوس هم پخش شده و به جنوب ویتنام هم رسیده است. آرجن داندراپ، سرپرست این واحد تحقیقاتی، اظهار داشته است که «این تهدید بسیار جدی است. این انگل به سرعت در حال گسترش بوده و ما نگرانیم که حتی به آفریقا هم برسد.» اولین گزینه درمانی مالاریا، artemisinin همراه با piperaquine است، اما به گفته محققان، از آنجائیکه تاثیر artemisinin به مراتب کمتر شده است در حال حاضر این انگل در مقابل piperaquine هم مقاوم شده است. سالانه حدود ۲۱۲ میلیون نفر در جهان آلوده به مالاریا می شوند. مالاریا با نیش پشه منتقل شده و از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر کودکان در جهان است. امسال دانشمندان علوم پزشکی گفته‌اند که موفق به ساخت یک ماده سمی شده‌اند که طعم آن، پشه‌ها را به خود جذب می‌کند. این روش در کشتن پشه‌های که بیماری مالاریا را انتقال می‌دهند، نتیجه مثبت داشته‌ است.
 • عباس عبدی:تهدید جناح ثالث پابرجاست
 • اصلاح طلبان چاره اي جز ائتلاف ندارند | اصلاح طلبان مسيري را كه آمده اند ادامه خواهند داد ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالگرايان و اصولگرايان ميانه‌رو يا پايان دادن به آن پس از حرف‌هاي اخير محمدرضا عارف، رييس شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان، داستان پر حرف و حديثي شده. چه آنكه بلافاصله پس از اعلام اين نظر اصلاح‌طلباني اعلام كردند كه حر‌ف‌هاي عارف، اظهارنظر شخصي وي بوده و اصلاح‌طلبان تصميم براي پايان ائتلاف ندارند. عباس عبدي تحليلگر و فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد: «ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان در برابر جناح ثالث بوده است.» به گفته عبدي ائتلاف بر دو مبنا شكل مي‌گيرد، يكي از آنها ايجاد جهت‌گيري سياسي است و دادن يك پيام به جامعه كه ما در برابر يك جناح ثالث متحد هستيم. به اعتقاد اين تحليلگر اصلاح‌طلب مساله اصلي اين است كه هر دو گروه را خطر مشتركي تهديد مي‌كند كه بايد در كنار همديگر در برابر جناح ثالث متحد شوند و فكر مي‌كنم اين وضعيت كماكان ادامه دارد. منظور عباس عبدي از جناح ثالث، جريان تندروهاي سياسي است. عبدي در ادامه اين مصاحبه مي‌گويد كه «در شرايط كنوني چاره‌اي جز ائتلاف ندارد و اگر نخواهد چنين كند، ممكن است نيروهاي خودش هم به چند بخش تقسيم شوند. بنابراين اگر به عنوان جبهه به آنها نگاه كنيم، نيروهاي معتدل كماكان جزو اين جبهه محسوب مي‌شوند.» عبدي همچنين در بخش ديگري از اين مصاحبه درباره افزوده شدن سيد ابراهيم رييسي و محمدباقر قاليباف به تركيب مجمع تشخيص گفته است: «اضافه شدن آقايان قاليباف و رييسي فكر نمي‌كنم معناي خاصي داشته باشد.» او همچنين پيش‌بيني كرده قدرت و كاركرد مجمع تشخيص مصلحت نظام افول خواهد كرد: «با توجه به اينكه آقاي هاشمي نيست بعيد مي‌دانم كه حتي تركيب جديد بتواند نقش اندكي كه مجمع تشخيص مصلحت در گذشته داشت، امروز ايفا كند. آقاي هاشمي‌شاهرودي نيز...
 • سقف لرزان مدارس غیرمقاوم بر سر دانش آموزان/خطر تهدید می کند
 • میناب - سال تحصیلی جدید شروع شد و سقف لرزان مدارس تخریبی میناب بالای سر دانش آموزان همچنان سایه تهدید خود را حفظ کرده و تهدید جدی برای آن ها محسوب می شود. خبرگزاری مهر - گروه استانها، حبیب عیدزاده: با آغاز سال تحصیلی جدید در شهرستان میناب بسیاری از دانش آموزان این شهرستان قدم در مدارسی گذاشته اند که می بایست سالهای پیش تخریب و بازسازی می شدند و با استحکام بیشتری در اختیار آنها برای ادامه تحصیل قرار می گرفت تا از هرگونه خطر به دور باشند. اما گویا قضیه مدارس تخریبی شهرستان میناب تمامی ندارد و مسئولان متولی برای پایان دادن به این موضوع منتظر حادثه تلخ و ناخوشایند هستند تا بعد برای آن چاره اندیشی شود و یا اینکه مسئولان هرگز مشاهده نکرده اند که دانش آموزان مینابی در مدارسی مشغول به تحصیل هستند که با وزش و ریزش کوچکترین باد و بارندگی سقف آنها بر روی سر دانش آموزان فرو خواهد ریخت. سالهای گذشته هم برخی از این مدارس حادثه ساز شدند که در تخریب سقف آنها خوشبختانه آسیبی به هیج یک از دانش آموزان در مدرسه و کلاس وارد نشد و از بروز یک واقعه تلخ در مدارس تخریبی میناب جلوگیری شد تا که شاید متولی ساخت مدارس به خود آید وبرای مدارس تخریبی کاری را انجام دهند. سازمان نوسازی مدارس مقصر اصلی هرگونه حادثه در مدارس میناب سازمان نوسازی مدارس که نقش اصلی در ساخت و مقاوم سازی مدارس تخریبی را در کشور دارد، مهمترین مسئولیت را در رفع این مشکل دارد. هر چند همه نامه نگاری ها و پیگیری های لازم از سوی آموزش و پرورش شهرستان میناب صورت گرفته و رئیس آموزش و پرورش شهرستان با جدیت پیگیر است که با امکانات محدود و موجود مشکل مدارس غیر مقاوم رفع شود اما باید از نقش محوری خیرین مدرسه ساز هم...
 • تبدیل تهدید به فرصت با ارتقای سواد رسانه ای
 • کارشناس رسانه و ارتباطات با اشاره به آسیب‌های اجتماعی و تهدیدات فضای مجازی بر تبدیل تهدید به فرصت با ارتقای سواد رسانه‌ای تاکید کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه‌نقل از پایگاه خبری تحلیلیارم خبر؛نشست آزاد با موضوع فرصت‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بعدازظهر امروز در مرکز شهر پاکدشت برگزار شد. معصومه شکوری ، کارشناس رسانه و ارتباطات طی سخنانی در این نشت اظهار داشت: همه ما در فضای مجازی می‌توانیم افسر جنگ نرم باشیم همانطور که رهبر معظم انقلاب شاید آتش به اختیار ترین فرد بود که ۲ سال قبل نامه ای به جوانان اروپایی نوشتند و علیرغم سانسور رسانه های جریان اصلی از طریق همین شبکه‌های اجتماعی بازخورد بسیار خوبی داشت. کارشناس حوزه رسانه گفت: شهروند خبرنگار می‌تواند مهمترین اتفاق در فضای مجازی باشد ، همه مردم بدون دیدن آموزش تنها با همراه داشتن یک تلفن همراه به راحتی می توانند مشارکت اجتماعی داشته باشند و با بالا بردن ارتقای سطح سواد رسانه‌ای می‌توان تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد. شکوری در ارتباط با نقش پدر و مادر در ارتقای سواد رسانه‌ای افزود: زیرساخت‌های ارتباطی از اروپا وارد کشور ما شده همان‌طور که در آنجا فرهنگ استفاده از فضای مجازی برای سنین مختلف وجود داری ما نیز می توانیم این برنامه‌ریزی با پیاده سازی کنیم ما باید به کودکان خود یاد بدهیم «همان‌طور که نباید به غریبه اعتماد کرد و به برنامه غذایی در طول روز پایبند بود در فضای مجازی نیز همین‌گونه است.» وی در ارتباط با اشتراک‌گذاری مطالب تصریح کرد: ما وقتی می‌خواهیم خبری را در اختیار دیگران قرار دهیم باید چند سئوال از خودمان بپرسیم «منبع آن چیست؟»، «آیا برای جامعه مفید است؟» ، «وجدان عمومی من اجازه می‌دهد که این خبر را برای دیگران به اشتراک بگذارم؟» که خوشبختانه آموزش و پرورش در این خصوص وارد عمل...
 • دولت رهاسازی آب به تالاب هورالعظیم را تهدید تلقی می کند
 • نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس با اشاره به توقف راه‌سازی آب در تالاب هورالعظیم گفت: مسئولان دولتی با سفر به خوزستان، رهاسازی آب به تالاب‌ها را تهدیدی برای تجهیزات شرکت‌های نفتی تلقی کردند. قاسم ساعدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، درباره آخرین وضعیت تالاب هویزه اظهار داشت: با توجه به خشک شدن نقاط زیادی از هورالعظیم و نگاه معیشتی عده زیادی از مردم دشت‌آزادگان و هویزه به هور اما وزارت نیرو حق‌آبه تالاب را تعیین نکرد.وی با بیان اینکه زندگی مردم منطقه تالاب هورالعظیم به مخاطره افتاده، افزود: قرار بود دولت بنا به دستور حسن روحانی در سال 95 تالاب‌های خوزستان باید پرآب شوند و حق‌آبه آنها تامین شود اما به مدت یک هفته الی 10 روز آب به میزان قابل قبول به تالاب‌ها رهاسازی شد و پس از این مدت زمانی اندک دوباره مردم با مشکلات مواجه شدند.نماینده مردم دشت‌آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رهاسازی آب به مدت 10 روز در تالاب‌ها گفت: تعدادی از مسئولان دولتی با سفر به خوزستان، رهاسازی آب به تالاب‌ها را تهدیدی برای تجهیزات شرکت‌های نفتی تلقی کردند که دکل‌ها و تجهیزات نفتی به خطر افتاده و بیان کردند تا زمانی که تجهیزات و وسایل نفتی را جابه جا کنیم و راه‌سازی آب را به مدت 2 ماه به حالت قبل بازگردد و استاندار خوزستان نیز خواسته وزارت نفت را قبول کردند.کم‌آبی و افزایش ای.سی آب در تالاب هورالعظیم حاکم استوی ادامه داد: استاندار خوزستان قول دادند که از خرداد ماه رهاسازی آب به نحو احسنت صورت می‌گیرد اما اعتقاد دارم این یک بازی سیاسی در بعد دولت بین وزارت نیرو و نفت است و این بازی سیاسی بر سر طبیعت و مردم خوزستان را جایز نمی‌دانیم.ساعدی با بیان اینکه امروز کم‌آبی و افزایش ای.سی آب در تالاب حاکم است، عنوان کرد: با توجه به...
 • خطر کسر امتیاز و سقوط به دسته پایین تر پرسپولیس را تهدید می کند
 • هوشنگ نصیرزاده در مورد ماجرای محرومیت پرسپولیس و طارمی اظهار داشت: قرارداد اگر حتی روی پاکت سیمان و روی کاغذ سیگار هم نوشته شود، اعتبار دارد. در ایران تصور می‌کنند قراردادها زمانی اعتبار دارد که در فدراسیون ثبت شود، در حالی که ثبت قرارداد برای بازی دادن بازیکن است و انعقاد قرارداد برای استخدام شدن. وقتی طارمی به ترکیه می‌رود و قرارداد امضا می‌کند یعنی به استخدام آن باشگاه درآمده است. وی ادامه داد: از آنجایی که او بدون داشتن دلیل موجه ترکیه را ترک کرده، به مفهوم فسخ یک طرفه قرارداد است که در فیفا ثابت شده که این فسخ موجه نبوده است و بازیکن بابت آن باید چهار ماه محروم شود. پرسپولیس هم بعد از فسخ او را به خدمت گرفت و قضات شورای حل اختلاف فیفا فرض را بر این گذاشته‌اند که پرسپولیس در این فسخ یک‌طرفه، تحریک‌کننده بازیکن بوده و بابت این از دو پنجره نقل‌وانتقالات محروم شده است. نصیرزاده در پاسخ به این پرسش که «آیا باشگاه پرسپولیس می‌تواند به محرومیت طارمی و خودش اعتراض کند؟»، گفت: چون این محرومیت بیش از سه ماه است، پرسپولیس می‌تواند به دادگاه لوزان سوئیس اعتراض کند. البته یک قاعده در فیفا وجود دارد، اینکه آرای صادره در صورت صدور حتی اگر قابلیت تجدید نظرخواهی داشته باشد، باید اجرا شود. به همین دلیل رأی صادره در این رابطه دارای قابلیت اجرایی است. کارشناس حقوقی فوتبال در پاسخ به پرسش این پرسش که «آیا فدراسیون فوتبال هم در این بین مقصر بوده است؟»، خاطر نشان کرد: فدراسیون فوتبال در این ماجرا فقط نقش واسطه را دارد و باشگاه‌ها کاملاً مستقل بوده و مسئول تمام رفتارهای‌شان هستند. به همین دلیل فدراسیون مطلقاً در تمام پرونده‌های حقوقی که باشگاه‌های ایرانی محکوم می‌شوند هیچ نقشی ندارد و این اشتباه معمولاً توسط باشگاه‌ها صورت می‌گیرد و باید تاوان آن را هم...
 • کره شمالی از نیویورک آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرد
 • سرویس خارجی-وزیر خارجه کره شمالی در سازمان ملل با استفاده از ادبیات ترامپ پاسخ وی را داد و گفت: «در صورتی که نشانه‌ای مبنی بر قصد آمریکا برای انجام اقدام نظامی علیه کره شمالی مشاهده کنیم به حمله پیشگیرانه بی‌رحمانه متوسل خواهیم شد.»«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل «کیم جونگ اون» را «مرد موشکی» خوانده و گفته بود وی زیاد دوام نخواهد آورد. «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی اما پس از این اظهارات، روز گذشته از همان تریبون و در جدی‌ترین تهدید خود گفت: «در صورتی که نشانه‌ای مبنی بر قصد آمریکا برای انجام اقدام نظامی علیه کره‌شمالی مشاهده کنیم، به حمله پیشگیرانه بی‌رحمانه متوسل خواهیم شد... حالا بازدید موشک‌های ما از کل سرزمین آمریکا، اجتناب‌ناپذیرتر از پیش شده است.» وزیر خارجه کره شمالی این را هم گفت که «می‌خواهم با لحن خود ترامپ که این محیط مقدس را آلوده کرد و به رهبر کشور من توهین کرد به وی پاسخ دهم و از همین جا اعلام می‌کنم که ترامپ دیوانه و خودبزرگ‌بین، بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت جهان است.»«یونگ هو»، در پاسخ به آن بخش از تهدیدات ترامپ که گفته بود به خاک کره شمالی حمله خواهد کرد هم گفت: «چنین کاری به منزله صورت دادن یک حمله انتحاری از سوی رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود و در آن صورت ترامپ مسئول صدمه‌ای خواهد بود که به جان هموطنان بی‌گناهش وارد می‌شود.» وی افزود: «ترامپ 8 ماه است که تلاش می‌کند سازمان ملل را به لانه گانگسترها تبدیل کند، به جایی که پول و خونریزی در دستور کار است. رئیس‌جمهور ایالات متحده رئیس‌شیطان است.» وزیر خارجه کره شمالی که کشورش عملاً یک قدرت اتمی محسوب می‌شود، در توضیح علت رفتن کره شمالی به سمت بمب اتم این‌گونه توضیح داد: تنها دلیلی که ما به دنبال ساخت سلاح اتمی رفتیم، آمریکا بود. هدف ما ایجاد بازدارندگی و توازن است.»«یونگ...
 • واکنش ظریف به تهدید به خروج از برجام آمریکا
 • «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران می‌گوید بعد از پایان محدودیت‌‌های برجام، با ایران مانند دیگر دارندگان برنامه هسته‌ای غیرنظامی رفتار خواهد شد.وی در برنامه «جی‌پی‌اس» که روز یکشنبه از شبکه «سی‌ان‌ان» پخش شد، گفت اقدامات دولت آمریکا از جمله تهدید به خروج از برجام، این واقعیت را ثابت می‌کند که ایالات متحده قابل اتکا نیست.سرخط نکات مهم اظهارات ظریف در ادامه آمده است:- برجام یک معاهده دو یا حتی چندجانبه نیست، بلکه قطعنامه شورای امنیت است.- آمریکا نیاز دارد که برای حصول توافقات دو یا چندجانبه مذاکره کند، اما [در صورت خروج واشنگتن از برجام] دیگر کسی به آمریکا به عنوان یک طرف مذاکره قابل اتکا نگاه نخواهد کرد.- رفتار آمریکا مصداق این مثل می‌شود که «آنچه مال من است، مال من است، و باید بر سر آنچه مال تو است، مذاکره کرد.»- تمام تحولات جهانی از بحران کره گرفته تا بحران‌های منطقه ما، به هم پیوستگی و ارتباط دارند.- در چنین جهانی، مهم است که طرف‌ها قابل اتکا باشند. ایران نشان داده که شریکی قابل اتکا است.- هفت گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده که ایران شریکی قابل اتکا است.- امیدواریم که ایالات متحده هم در مواضعش تجدید نظر کرده و به جهان نشان دهد که شریکی قابل اتکاست.- بارها گفته‌ایم که برنامه موشکی ما ماهیت دفاعی دارد.- ما ۴۰۰ میلیارد دلار تسلیحات "زیبا" از ایالات متحده نمی‌خریم و باید توان دفاعی‌مان را خودمان تولید کنیم.- زمانی که صدام شهرهای ما را موشک‌باران می‌کرد، عزیز ایالات متحده و کشورهای غربی بود.- [شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس] همواره تصمیمات اشتباه اتخاذ کرده‌اند. آن‌ها از صدام حمایت کردند و بعد که صدام علیه خود این کشورها اسلحه کشید، ما به کمک کویت رفتیم. آن‌ها از القاعده هم حمایت کردند.- به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه نیستیم. معتقدیم که بی‌ثباتی در منطقه به نفع ما نیست.- متاسفانه برخی در منطقه...
 • مدارس غیراستاندارد جان دانش آموزان ریگانی را تهدید می کند
 • فرماندار ریگان گفت: بیش از 70 درصد مدارس شهرستان ریگان غیراستاندارد و نامقاوم هستند که جان بیش از 7 هزار دانش‌آموز را تهدید می‌کند.  امین باقری اظهار داشت: از 115 واحد آموزشی عشایری و عادی در شهرستان ریگان بیش از 70 درصد آن غیراستاندارد است که جان بیش از 7 هزار دانش‌آموز را تهدید می‌کند.وی با بیان اینکه با پیگیری‌ها و تلا‌ش‌های صورت گرفته خیران در شهرستان ساخت 25 واحد آموزشی را آغاز کردند که از این تعداد 20 واحد آماده بهره‌برداری است، تصریح کرد: مدارس غیراستاندارد شامل  مدارس آجری، کانکسی، چادری و کپری است که در ابتدای مهر ماه دانش‌آموزان در بدترین شرایط، سال تحصیلی جدید را در این مدارس آغاز کردند.فرماندار ریگان خواستار توجه ویژه خیران به این شهرستان محروم در استان کرمان شد رئیس اداره برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان نیز گفت: در استان کرمان بیش از 240 واحد آموزشی زیر پنج نفر دانش‌آموز وجود دارد.