به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم در سرمقاله این روزنامهبه نشست اتحادیه عرب پرداخت و نوشت: شاید«بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در حالی که فصل های رویارویی داغ لفظی که زیرا چتر اتحادیه عرب در جریان جلسه عادی آن که روز گذشته-سه شنبه- برای رایزنی درباره اوضاع عربی در سطح نمایندگان برگزار شد را مشاهده می کرد، دستانش را از سر خوشحالی به هم می مالید و اگر سرهنگ«معمر قذافی» رهبر لیبی زنده بود نیز همین کار را می کرد.

جالب اینجاست که این پنج کشور که عبارتند از قطر در کنار عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر( در درجه ای پایین تر) همان کشورهایی بودند که عضویت سوریه و لیبی را به تعلیق در آوردند؛ آن هم زمانی که روابط میان آنها به درجه ائتلاف و هماهنگی کامل رسیده بود.

نمی خواهیم آن چه رخ داد را تکرار کنیم و نیز نمی خواهیم که جزئیات زبان گفت و گوی مورد استفاده که شایسته مسئولان بلندپایه دو طرف نیستآن هم در حالی که به شکل زنده پخش می شد و میان وزرای خارجه و وزرایی که گمان می رود الگو برای ملت های خود و برای ملت های دیگر باشند را نقل کنیم.

متاسفانه زبانی که به کار گرفته شد شامل الفاضی مانند«فحش و بد و بیراه»،«سخنانت خنده دار است»،«رویکرد مزخرف»و«ساکت شو» ما را به یاد چنین الفاظ« رکیک» در شبکه های اجتماعی می اندازد که در بیشتر مواقع از همه عرف ها و سنت های موجود خارج شده و از حد گفت و گو سقوط کرد و برخی از آنها تبدیل به تریبونی برای «فتنه» طایفه ای و نژادی شد.

جالب این جاست که دکتر« ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق عاقل تر و حکیم تر از بقیه بود زمانی که خواستار بسته شدن پرونده موضوع شد نه برای فرار بلکه برای نزدیکی میان دیدگاه هازیرا گفت و گو نباید به این درجه از داغی باشد لیکن صدایش در میان کلمات و مشاجره های کلامی گم شد.

ما که دهه هاست که نشست های عربی را در چارچوب موسسات کاری مشترک آن را دنبال می کنیم عادت به این کردیم که موضع گیری های احساساتی و خشم آلود توسط کشورهای دارای ایدئولوژی «انقلابی» اتخاذ شود این در حالی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس و نمایندگانش «کبوترهای صلح» بودند که زبان آرامش و تلاش های توافقی برای نزدیک کردن دیدگاه ها را اتخاذ می کردند و به عقلانیت و خویشتنداری و دور کردن خود از مشاجره ها افتخار می کردند لیکن آن چه این روزها اتفاق می افتد و با توجه به آن چه روز گذشته رخ داد، این کشورها تصویری متناقض با این مفهوم برای ما ارائه کردند.

در این جا و جاهای دیگر این گونه بحث کردیم که اتحادیه همیشه بازتاب دهنده صادقانه ای از اوضاع عربی و اوضاع آن بود، آن زمان که امت عرب دارای پیام روشنگری وحدت گرا بود و مساله اصلی را در پیش گرفته بود و برای مبارزه با استعمار و توطئه هایش بسیج می شد،اتحادیه عرب قوی بود و نمایندگان کشورها در آن هم قوی بودند و مستحق دنبال کردن و احترام بود اما اکنون و پس از ربودنش یعنی ربودن اتحادیه عرب و تبدیل آن به ابزاری برای توجیه دخالت های نظامی آمریکا و اروپا در امور کشورهای عربی به منظور تجزیه آنها و تقسیم شان و نیز فرسوده کردن ارتش های شان یا منحل کردن شان برای خدمت به اسرائیل بنابر این طبیعی است که اهمیت و احترام خود را از دست دهد و تبدیل به تریبونی برای تبادل دشنام و توصیف های خارج از عرف های سیاسی و دیپلماسی شود.

این اتحادیه هرگز نماینده ملت های عربی نیست ولی از مقبولیت برخی از جمله ما برخوردار شد زیرا حداقلی از کار عربی مشترک را در پیش می گرفتلیکن اکنون دیگر این گونه نیست و تبدیل به باری بر دوش عروبیت و ارزش ها و مبادی و اخلاق آن شده است.

نظام هایی در این درجه از فروپاشی و ضعف و متشنج و فاقد حاکمیت و استقلال مستحق این نوع اتحادیه عرب هستند و به همین مقدار بسنده می کنیم.

جزئیات درگیری لفظی در نشست اتحادیه عرب

وزرا و نمایندگان کشورهای عربی در نشست اتحادیه عرب با مجادله کلامی و دعوا درباره اختلافاتشان این جلسه را به تشنج و تنش کشاندند.

بر اساس فیلمی که از نشست روز گذشته اتحادیه عرب منتشر شده نشست روز سه شنبه این اتحادیه در سطح وزرای خارجه که با حضور مسئولان کشورهای محاصره کننده قطر از جمله عربستان، امارات، بحرین و سامح شکری وزیر خارجه مصر آغاز شده بود به صحنه مجادله کلامی آنها با مسئول قطری تبدیل شد.

«سلطان بن سعد المریخی» وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه سخنان خود را با حدیثی منسوب به «امام علی (ع)» آغاز کرد و گفت اگر فردی که بر حق است در برابر گروهی که سخن باطل می گویند سکوت کند، فردی که از باطل حمایت می کند گمان می کند بر حق است.

المریخی گفت ۴ کشور محاصره کننده قطر نه تنها برخی کشورها را وادار کرده تا روابط خود را با قطر قطع کنند بلکه برای همدردی کلامی با قطر هم برای شهروندان خود غرامت و مجازات تعیین کرده اند و به حیوانات هم در این بحران رحم نکرده اند.

وی تأکید کرد هیچ کشوری حتی کشورهای میانجی یا دیگر کشورهایی که در جریان بحران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس قرار داشته اند مطالبات کشورهای محاصره کننده قطر را نمی پذیرند زیرا بندهای آن نقض حاکمیت داخلی و دخالت در امور داخلی کشور به شمار می رود.

وی در جریان سخنرانی اش در نشست اتحادیه عرب گفت: من کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به چالش می کشم اگر بتوانند خودشان این مطالبات را رعایت کنند یا به آن پایبند باشند.

وزیر مشاور دولت قطر تأکید کرد که محاصره دوحه بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ روز با شکست مواجه شده است و افزود: کشورهای محاصره کننده قطر نمی توانند حتی یک سند در خصوص ادعای حمایت دوحه از تروریسم ارائه دهند. او در ادامه تأکید کرد که کشورش بارها یادآور شده که تنها راه حل بحران فعلی کشورهای عربی مذاکره است به همین دلیل باز هم قطر از کشورهای محاصره کننده دعوت می کند که برای حل بحران به میز مذاکره و گفت و گو بیایند.

وی ایران را کشوری شریف دانست و گفت ما سفیرمان را برای اعلام همبستگی با عربستان از تهران فرا خوانده بودیم اما با توجه به اقداماتی که شما به عنوان کشور برادر علیه ما اتخاذ کردید سفیر خود را به تهران بازگرداندیم.

نماینده قطر در ادامه گفت: ایران واقعا نشان داد که کشور شریفی است و هیچ کدام از اقداماتی که شما علیه ما داشتید را انجام نداد.

وی کشورهای عربی را به توطئه چینی برای براندازی امیر قطر متهم کرد و گفت شما در ایام حج فردی را از خاندان حاکم آوردید تا به نوعی او را به عنوان گزینه خودتان برای حکومت در قطر معرفی کنید.

«احمد القطان» سفیر عربستان در مصر و نماینده این کشور در اتحادیه عرب در نشست روز گذشته در پاسخ به وزیر مشاور دولت قطر که ایران را دولتی شریف توصیف کرد گفت: این جمله مسخره است، ایران که در امور داخلی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دخالت می کند، باندهای جاسوسی مرتبط ا ایران در کویت کشف می شود و سفارت عربستان و دیگر سفارت خانه ها را آتش می زند دولت شریفی است؟

سفیر عربستان که با حالتی عصبی و مضطرب سخنرانی خود را آغاز کرده بود در ادامه با نگاه کردن به المریخی گفت: ایران مبارک شما باشد. . . اما به زودی پشیمان خواهید شد.

وی همچنین در پاسخ به سوال وزیر مشاور دولت قطر در خصوص وجود نداشتن ادله و اسنادی برای اتهام حمایت قطر از تروریسم گفت: چند بار تا کنون رئیس جمهور آمریکا یا مسئولان اروپایی تأکید کرده اند که قطر باید حمایت از تروریسم را متوقف کند؟ اینها بدون دلیل حرفی نزده اند. در ضمن مصر هم اعلام کرده که ادله ای دارد که حاکی از حمایت قطر از گروه های تروریستی در این کشور است.

سفیر عربستان در قاهره در ادامه به بخشی از اظهارات وزیر قطری اشاره کرد که گفت عربستان به دنبال براندازی در قطر است و در پاسخ به او گفت: ما دست به چنین روش های پستی نمی زنیم اما اگر بخواهیم هرکاری می توانیم انجام دهیم.

بنابر این گزارش، چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و خواسته‌هایی از جمله قطع ارتباط با ایران و قطع کمک به گروههای که به اعتقاد این کشورها تروریستی هستند، کردند، اما قطر این خواسته ها را رد کرده است.


کلیدواژه: کشورهای محاصره کننده | وزیر مشاور دولت قطر | محاصره کننده قطر | نشست اتحادیه عرب | حاشیه خلیج فارس | کشورهای عربی | روز گذشته

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۴۰۹۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • گفت وگوی رئیس جمهوری مصر و ولیعهد ابوظبی/دو طرف بر ضرورت یکپارچگی کشورهای عربی تاکید کردند
 • تهران –ایرنا – عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر شامگاه دوشنبه در دیدار با محمدبن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی درخصوص آخرین تحولات منطقه بحث و گفت و گو کردند. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، السیسی و محمدبن زاید در امارات متحده عربی با بررسی تحولات اخیر منطقه بر ضرورت وحدت و حاکمیت کشورهایی که شاهد بحران هستتند، تاکید کردند.براساس این گزارش، دو طرف همچنین درخصوص تلاش های صورت گرفته در مبارزه با تروریسم و همکاری کشورهای عربی برای مبارزه با آن بحث و گفت وگو کردند.در این دیدار، رئیس جمهوری مصر و ولیعهد ابوظبی به بررسی راه های گسترش همکاری دوجانبه و همچنین هماهنگی بیشتر میان کشورهای عربی برای دستیابی به اهداف مشترک پرداختند.عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر برای اولین بار از آغاز بحران کشورش و برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با قطر، روز دوشنبه در یک سفر رسمی راهی امارات متحده عربی شد.آخرین سفر السیسی در ماه می (اردیبهشت /خرداد) گذشته (اندکی قبل از شروع بحران با قطر) برای گفت وگو درباره روابط دوجانبه بود. شبک**9365**1392**مترجم: رضا میرزائی**انتشار: ابوالفضل بابایی
 • ژنرال های ایران از دیروز تا امروز
 • سی و یکم شهريور ٥٩ بود كه هواپيماهاي رژيم بعث عراق با حمله به فرودگاه‌ها و پايگاه‌هاي هوايي ايران آغازگر جنگي شدند كه هشت سال به طول انجاميد؛ جنگي كه دو نيروي نظامي جمهوري اسلامي در كنار هم تلاش كردند تا اجازه ندهند يك وجب از خاك ايران در دست دشمن باقي بماند. به گزارش اعتماد، تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ارتش جمهوري اسلامي ايران باعث شد زماني كه ايران قطعنامه ٥٩٨ را پذيرفت هيچ بخشي از خاك ايران در اشغال نيروهاي صدام نباشد و عراق به عنوان آغازگر جنگ ملزم به پرداخت غرامت شود. سپاه و ارتش در طول جنگ و قبل و بعد از آن فرماندهان مختلفي را به خود ديدند. البته بيشتر فرماندهان سپاه به خاطر ماهيت آن‌كه تازه‌تاسيس بود و از نيروهاي انقلابي تشكيل مي‌شد جوان و بدون داشتن تحصيلات آكادميك نظامي بودند و با استفاده از تجربياتي كه در جنگ آموختند اين نيرو را اداره كردند. در ارتش هم تعداد كمي از فرماندهان به خاطر تسويه‌هاي اجتناب‌ناپذير ابتداي انقلاب باقي مانده بودند اما با تلاش آنها اين نيروي نظامي هم سرپا ماند و با قدرت به كار خود ادامه داد. در طول اين سال‌ها و به خصوص در دوران دفاع مقدس خيلي‌ها تلاش كردند تا ميان سپاه و ارتش اختلاف بيندازند اما هم امام(ره) و هم رهبري توانستند با نوع فرماندهي و مديريت خود به عنوان فرمانده كل قوا انسجام و اتحاد اين نيروها را حفظ كنند. هرچند در بعضي موارد نوع روش‌هاي اين دو با هم متفاوت بوده، چرا كه ماموريت‌شان هم يكسان نيست. سپاه مامور حفظ انقلاب اسلامي و ارتش مامور حفظ تماميت ارضي ايران هستند. سپاه چگونه تشكيل شد؟ در ابتداي انقلاب گروه‌هاي مختلف مسلحي در پادگان‌هاي تهران حضور داشتند و هر كدام بر مبناي طرز فكر خود عمل مي‌كردند كه اين اتفاق ممكن بود باعث ايجاد هرج و مرج و...
 • از حسن تا محسن نماد دیروز و امروز ایران
 • وبلاگ > اسدزاده، محمدرضا - تقدیم به «سر»ی که رفت تا ایران «سرفراز» بماند و بیاموزاند که تاریخ را باید از سرنوشت. او که 5 مهر سال 1360 با طرح عملیات ثامن الائمه، حصر آبادان را شکست، «حسن باقری» بود که 25 سال داشت؛ و او که امروز حصارهای تفکر داعشی را در اندیشه‌های ماتریالیستی جهان شکست، «محسن حججی» ست که 25 سال دارد. «حسن» معروف بود به جوان‌ترین فرمانده ایران و خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی بود که «فرمانده» شد؛ و «محسن»، معروف است به فعال عرصه نشر و کتاب و اهل فرهنگی که «سردار» شد. «حسن» مدافع حریم آبادان شد و پیروز آبادان ی که نماد دیروز ایران بود؛ و «محسن» مدافع حریم حرم شد و پیروز حریمی که نماد امروز ایران است. «فکه» مرکز پرواز «حسن» شد، همان جایی که واژه نامه «منتهی الارب» در تعریف واژگانی آن نوشته است: « درصور فلکی، جایی که ستارگان گردآمده اند و شگفتی می آفرینند...»؛ و «التنف» مرکز پرواز «محسن» شد، جایی در مجاورت کوه های مرتفع که در لغت نامه عرب آن را: « صدایی می نامند که در گوش ها می وزد... »«حسن» ستاره چشم های ایران شد و «محسن» صدای گوش های ایران. «حسن» و «محسن»؛ نمادهای دیروز و امروز ایرانِ فردا هستند؛ که تاریخ می سازند تا شاهدی باشند برای روشنفکران و متفکران و معلمان و نویسندگان ایرانی که تاریخ می گویند و تاریخ می خوانند و تاریخ می نویسند... پنجم مهرماه 1396، پیکری روی دست های مردم شهر می رود تا تاریخ بسازد و این صدای آشنای اوست که از میانه ی کوه های مرتفع «التنف» در گوش ایران ما می پیچد...بیست سال پیش که هیچ اثری از وجود «داعش» در جهان نبود، در مهر ماه 1376 فیلمی روی پرده های سینمای ایران رفت که دیالوگی از آن در گوش روشنفکری ایرانی طنین انداز...
 • قربانی دیروز شورای اول مدافع امروز کاهش اختیارات شهردار
 • مرور خاطرات شورای اول تهران و شهردار شدن مرتضی الویری حاکی از مسائلی است که نشان از بازی های سیاسی و زدوبندهایی برای رسیدن به منافع شخصی دارد. اما در این میان، الویری بار دیگر به مدیریت شهری و آنهم در کسوت عضو شورا بازگشته، رویه هایی که در زمان شهردار شدن وی باعث استعفایش شد، اینک در شورا مجددا در حال پیگیری است. 137 آنلاین: مرور خاطرات شورای اول تهران و شهردار شدن مرتضی الویری حاکی از مسائلی است که نشان از بازی های سیاسی و زدوبندهایی برای رسیدن به منافع شخصی دارد. اما در این میان، الویری بار دیگر به مدیریت شهری و آنهم در کسوت عضو شورا بازگشته، رویه هایی که در زمان شهردار شدن وی باعث استعفایش شد، اینک در شورا مجددا در حال پیگیری است. شورای شهر تهران قصد دارد تا اختیارات نجفی را کاهش دهد. اختیاراتی که ممکن است باعث کندی کارها و خلل در اداره شهر شود. اما موضوع الویری در این میان می تواند جالب باشد. او در زمانیکه شهردار تهران بود، با دخالت های اعضای شورای شهر مواجه شد و تازمانیکه سفارت اسپانیا را از دولت اصلاحات نگرفته بود، از بهشت بیرون نرفت. اما دلیل اصلی اختلافات همین سعی شورا در کاهش اختیارات بود. وی در اظهارنظری در آن زمان گفته بود"برخی از اعضای شورای شهر بر این باور بودند که بایستی در کارهای اجرایی هم دخالت داشته باشند و حوزه ‌کار خود را فراتر از یک عضو شورا و کارهای تقنینی آن می‌دانستند. به عنوان مثال انتظار داشتند در عزل و نصب شهرداران مناطق و مدیران شهری شهردار طبق نظر آنها عمل شود و یا حداقل از آنها مشورت بگیرد و یا برخی اوقات مصوباتی را مطرح و تصویب می‌کردند که با نوع کار اجرایی شهرداری و فعالیت شهردار سازگاری نداشت."حال این سرنوشت در انتظار نجفی است. اما در آنسوی...
 • دشمنان انقلاب امروز به دنبال تحریف ارزش ها هستند
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از سیستان وبلوچستان، یوسف ارجونی، جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه زاهدان، امروز در یادواره شهدا که به‌مناسبت هفته دفاع مقدس در زاهدان برگزار شد، گفت: زمانی که انقلاب اسلامی تازه به ثمر نشسته بود، دنیای استکبار جنگی را بر ملت ما تحمیل کرد؛ جنگی نابرابر که نیروهای ما باید با دستان خالی، مقابل بیش از 100 کشور جهان می‌ایستادند.وی افزود: این جنگ ظاهرا با رژیم بعثی عراق بود، اما دولت‌های بسیاری صدام را حمایت می‌کردند، این حمایت‌ها هم مالی و هم نظامی بود، در حالی که در کشور ما، انقلاب تازه شکل گرفته و هنوز انسجام نیروها به وجود نیامده بود.جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج زاهدان بیان کرد: آنچه رزمندگان ما داشتند و به آنان قدرت ایستادگی در مقابل دشمن می‌داد، روحیه سلحشوری و ایمان به یاری خدا بود. از تهدیدهای دشمن نمی‌ترسیدند و مصمم به دفاع بودند.وی اظهار کرد: امروز دشمن از روحیه جهادی و فرهنگ شهادت و ایثارگری در هراس است، لذا می‌کوشد تا ارزش‌ها را تحریف کنند؛ نگذارند آن فرهنگ به نسل امروز منتقل شود، زیرا سدی در مقابل اهداف استکباری آنان است.ارجونی ادامه داد: رسالتی که ما بعد از دفاع مقدس داریم این است که همان روحیه ولایی و انقلابی زمان دفاع مقدس را حفظ کنیم؛ این امر با صیانت و حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس محقق می‌شود.جانشین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج زاهدان افزود: وظیفه دیگر ما، سرلوحه قرار دادن شهدا و ادامه راهشان است. همچنین باید وحدت و اتحاد اقوام و مذاهب را، همانگونه که در دفاع مقدس شاهد بودیم، حفظ کنیم.
 • امروز دشمنان قدرت دست درازی و تجاوز به جمهوری اسلامی ایران را ندارند
 • فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان گفت: امروز دشمنان قدرت دست درازی و تجاوز به جمهوری اسلامی ایران را ندارند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، به‌نقل از روابط عمومی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان، سردار حسین معروفی در مراسم افتتاح طرح‌های محرومیت‌زدایی سپاه در دهستان دامن شهرستان ایرانشهر اظهار داشت: دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها، شهادت‌ها، مردانگی و ایثار شهدا، جانبازان و آزادگان و رزمندگان ماست که ایران اسلامی را به اوج قله شرف و بزرگی وقدرت بازدارندگی رساند.فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان افزود: باید یاد کنیم از امام و شهدایمان و تجلیل کنیم از بازماندگان که مایه عزت شدند و حوزه بازدارندگی و قدرت ملت ایران را بالا بردند که دشمنان ابله ما قدرت دست درازی و تجاوز به علت سابقه درخشان را ندارند. در دفاع مقدس 3 مولفه بزرگ ایمان به خدا، وفاق ملی و رهبری و مدیریت صحیح اسلامی باعث پیروزی ملت ایران و سربلندی ما شد.وی اضافه کرد: در حال حاضر ایران اسلامی شناخته شده ترین کشور در دنیا است و شجاع‌ترین مردم دنیا به مراتب ایرانیان هستند و شجاع‌ترین مردم منطقه متعلق به ملت ماست. همه مردمی که امروز می‌خواهند از زیر یوق استکبار بیرون بیایند و آزاده باشند متوسل به نظام سیاسی ما می‌شوند.معروفی بیان کرد: مردم شیعه و سنی کشورهای سوریه، عراق و لبنان که امروز الگوهای جهان اسلام هستند از جوانان ما الگو می‌گیرند و این زیبایی کار است؛ تنها حامی مردم مظلوم و ستمدیده و محروم کشور غزه که همه مردم آن اهل‌سنت هستند، ایران است و این مهم بر اساس نظام سیاسی که امام و رهبری و ولایت ما امروز آن را هدایت می‌کند متبلور شده است.فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه این 3 مولفه ملت ایران را پیروز کرد، افزود: امروز دشمن در مقابل این 3 مولفه قرار گرفته و برای استان سیستان و...
 • پایان بی نتیجه مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا درباره چگونگی خروج از این اتحادیه
 • میشل بارنیه نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات تاکید کرد مادامی که سرنوشت و حقوق شهروندان اروپایی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص نشود مسائل دیگر در دستور کار قرار نخواهد گرفت. ­به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمااز لندن؛چهارمین دور مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی خروج از این اتحادیه و حل و فصل مسائل پس از آن، بدون نتیجه مشخص پایان یافت. میشل بارنیه نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات تاکید کرد مادامی که سرنوشت و حقوق شهروندان اروپایی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص نشود مسائل دیگر در دستور کار قرار نخواهد گرفت.بر اساس آمارهای موجود حدود سه میلیون نفر از اتباع اروپایی ساکن انگلیس هستند و این اتحادیه از انگلیس خواسته است که آنان پس از برگزیت بتوانند از حقوق مساوی با شهروندان انگلیسی برخوردار باشند اما لندن تمایلی به این کار ندارد.
 • دستگیری عوامل نزاع دسته جمعی
 • خبرگزاری میزان- فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه اعلام کرد که عوامل نزاع دسته جمعی در یکی از محلات کرمانشاه دستگیر شده اند. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سرهنگ رضا شیرزادی گفت: روز گذشته چند نفر در محدوده چهار راه رودکی به دلیل اختلافات شخصی با یکدیگر درگیر شده و اقدام به سنگ پرانی کردند. وی توضیح داد: پس از وقوع این درگیری اکیپی از ماموران کلانتری 23 تعاون راهی منطقه شدند اما به دلیل شدت نزاع و درگیری و بی توجهی به فرمان ماموران، درخواست نیروی کمکی کردند. فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه ادامه داد: در نهایت با حضور ماموران یگان امداد و کلانتری های اطراف نزاع خاتمه پیدا کرد و عوامل درگیر در این نزاع دستگیر شدند. سرهنگ شیرزادی با بیان اینکه دو نفر در این درگیری مجروح شدند، گفت: مجروحان این درگیری با کمک مرکز فوریت های پلیسی به بیمارستان منتقل شدند. وی با اشاره به اینکه، پنج نفر در رابطه با این درگیری دستگیر شده و به دستگاه قضائی معرفی شده اند، بیان کرد: بیشتر نزاع و درگیری های دسته جمعی ریشه در اختلافات خانوادگی و طایفه ای دارد که تاکید می شود خانواده ها اختلافات خود را از طریق مراجع قضائی و به صورت قانونی پیگیری کنند. انتهای پیام/
 • همکاری های فضایی روسیه و امارات متحده عربی
 • مدیر اجرایی آژانس فضایی روسیه از آموزش فضانوردان اماراتی توسط این سازمان خبر داد. به گزارش ایسنا از نووستی، سرگئی کریکالف گفت: در راستای همکاری‌های فضایی قراردادی میان روس کاسموس و آژانس فضایی امارات متحده عربی به امضاء رسید. وی افزود: همکاران ما در امارات علاقمند به ایجاد برنامه‌های منحصر به فرد و تشکیل گروهی از فضانوردان هستند، البته این برنامه تحقیقاتی است و مربوط به پروژه‌های گردشگری فضایی نمی‌شود. به گفته این مقام روس، براساس توافق انجام شده کارشناسان روسیه در انتخاب فضانوردان به امارات کمک خواهند کرد. کریکالف تاکید کرد، راه اندازی مرکز آموزشی فضانوردان در امارات از دیگر برنامه‌های روسیه برای همکاری فضایی با این کشور است. وی تصریح کرد: این قرارداد در زمینه مشارکت‌های فنی با امارات تدوین شده و لذا در زمینه تولید فناوری‌های فضایی و آزمایش‌های علمی در ایستگاه بین‌المللی فضایی نیز صدق می‌کند. مدیر اجرایی آژانس فضایی روسیه خاطرنشان کرد، برنامه‌ای سریع و ساده برپایه پلتفرم بین‌المللی تهیه شده که روسیه آماده است، لیست آزمایش‌های انجام شده خود در ایستگاه بین‌المللی را در دسترس کارشناسان فضایی امارات قرار دهد. قرار است دور بعدی گفتگوهای روسیه و امارات در زمینه همکاری‌های فضایی در حاشیه نمایشگاه هوا- فضای دبی در نوامبر امسال برگزار شود. انتهای پیام
 • کشف محموله لاستیک قاچاق در کرمانشاه/دستگیری عوامل نزاع دسته جمعی
 • کرمانشاه- رئیس پلیس آگاهی استان کرمانشاه از کشف ۶۲ حلقه لاستیک قاچاق و دستگیری یک متهم در این زمینه خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ "محمدرضا امیری" در تشریح این خبر گفت: به دنبال دریافت اخباری مبنی بر اینکه فردی سود جو اقدام به خرید یک محموله لاستیک قاچاق نموده و قصد دارد با استفاده از یک دستگاه خودرو آن را به استان کرمانشاه انتقال دهد، موضوع در دستور کار ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز این پلیس قرار گرفت. وی ادامه داد: با اقدامات اطلاعاتی محموله مورد بحث در محور کامیاران- کرمانشاه شناسایی و با تدابیر ویژه پلیسی متوقف شد. این مقام انتظامی با اشاره به توقیف یک دستگاه نیسان در این ارتباط، گفت: در بازرسی از خودرو ۶۲ حلقه لاستیک قاچاق کشف شد، لذا کالای مکشوفه و خودروی حامل بار به همراه متهم به مقر آگاهی انتقال داده شدند. سرهنگ امیری در خاتمه افزود: رسیدگی به این پرونده کماکان ادامه دارد و متهم پس از تکمیل تحقیقات به دستگاه قضائی معرفی خواهد شد. لباس تیره عزاداران، احتمال تصادفات عابر پیاده را افزایش می دهد رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه گفت: رانندگان باید هنگام رانندگی در شب هوشیاری بیشتری داشته باشند، چراکه لباس تیره عزاداران در این ایام می‌تواند احتمال تصادفات عابر پیاده را افزایش دهد. سرهنگ "فضل الله شیری" در این مورد گفت: در ماه محرم عوامل راهور به همراه دیگر همکاران در بخش انتظامی با مسئولان هیات‌ها و مساجد همکاری لازم را در راستای پوشش ترافیکی دارند. وی افزود: از مسئولان هیات‌های مذهبی می خواهیم که محل و نحوه احداث ایستگاه‌ های صلواتی و تکیه ‌های‌ آنان طوری باشد که مزاحمت ترافیکی برای شهروندان ایجاد نکند. سرهنگ شیری گفت: البته بخشی از این موضوع هم اجتناب ناپذیر است، چرا که در ایام محرم با مراسمی روبه...
 • کیفیت بنزین هر روز بهتر از دیروز بوده/شاخص گوگرد از حد مجاز بالاتر نرفته
 • پول نیوز- سازمان ملی استاندارد به پول نیوز اعلام کرد: طبق بررسی‌های این سازمان، کیفیت بنزین هر روز نسبت به روز قبل و هر سال نسبت به سال قبل بهتر شده است و شاخص گوگرد در بنزین تهران از حد مجاز بالاتر نرفته است. این سازمان تاکید کرد که نمونه‌گیری‌های متعددی از بنزین تهران انجام می‌شود. بر این اساس کیفیت بنزین تهران رو به بهبود بوده و شاخص‌های آن مرتب کنترل می‌شود. گفتنی است در خبری که منتشر شده بود، نتایج گزارش پروژه پایش کیفیت سوخت شهر تهران در تابستان 1396 نشان می داد در سوخت بنزین عرضه شده در جایگاه ها، عدد اکتان پایین، محتوای گوگرد و بنزن بالا و در سوخت دیزل عدد ستان پایین و محتوای گوگرد استاندارد است.
 • محصولات کشاورزی تراریخته راهکاری مطمئن برای رسیدن به توسعه پایدار و امنیت غذایی با فناوری دیروز نمی توان جمعیت فردای جهان را تغذیه کرد
 • در دنیا نسبت افزایش جمعیت به مراتب بیشتر از افزایش محصولات کشاورزی است و فقط در برخی از کشورها تناسب این دو پیشرفت قابل توجه است، ولی معمولاً در کشورهای در حال توسعه اختلاف فاحشی بین افزایش جمعیت و میزان تولید محصولات کشاورزی وجود دارد و مردم آن کشورها دچار گرسنگی پنهان یا آشکار هستند. به همین دلیل توسعه کشاورزی پایدار با توجه به در نظر گرفتن جمعیت در حال افزایش، نیاز روز افزون برای تامین غذا، خسارت وارده به محیط زیست و بهره¬برداری بیش از حد از منابع طبیعی، از مقوله¬های بسیار مهم در دنیای کشاورزی امروز است. بنابراین به کارگیری بیوتکنولوژی بالاخص محصولات تراریخته، با هدف افزایش کیفیت و تنوع مواد غذایی، تولید گیاهان مقاوم به تنش¬های زیستی و غیرزیستی، کاهش مصرف سموم شیمیایی و کودها و همچنین افزایش کارایی و راندمان تولید محصولات کشاورزی، به عنوان راه حلی برای توسعه پایدار کشاورزی و تامین امنیت غذایی، بسیار حائز اهمیت است. یکی از ابعاد امنیت ملی، امنیت غذایی است و عدم وجود امنیت غذایی به معنای فقدان امنیت برای جوامع بشری است. از آن جا که جمعیت جهانی به سرعت رو به افزایش است، این موضوع اهمیت نیاز به مواد غذایی را همپای رشد جمعیت جهانی کرده است. به عقیده متخصصان علوم کشاورزی، برای رسیدن به این مهم اصلاح روش‌های سنتی زراعی و گسترش تولیدات کشاورزی به طور عام و محصولات تراریخته به طور خاص منجر به افزایش بهره وری می‌شود. بيوتكنولوژي كشاورزي فناوري مدرني است كـه از مرحله علوم محض گذشته و به عنوان يك صنعت تثبيت شده خـود را بـه جهان امروزي معرفي كرده است كه مي‌تواند باعث بهبود كيفيت زندگي به ويژه در كشورهاي در حال توسعه همچون ایران شود. بیوتکنولوژي از ظرفیت بالایی براي سودرسانی و اثرگذاري بر بخش کشاورزي، جنگل و پرورش آبزیان برخوردار است. فناوری مدرن بیوتکنولوژي دانشمندان را قادر می¬سازد...
 • عذاب دشمنان با صبر بر شهادت عزیزان
 • همسر شهید مدافع حرم محسن حججی در دیدار با همسر شهید مدافع حرم حمیدرضا دایی تقی تسبیحی که در لحظه شهادت در دست شهید دایی تقی بوده را به همسر شهید اهدا کرد. به گزارش خبرنگار فرهنگیباشگاه خبرنگاران پویا, همسر شهید مدافع حرم محسن حججی در دومین دیدار خود با همسران شهدای مدافع حرم استان اصفهان به دیدار همسر شهید مدافع حرم دایی نقی رفت.در ابتدای این دیدار همسر شهید دایی تقی، ضمن تقدیر از حضور همسر شهید حججی، درباره احوالاتش بعد از شهادت شهید حججی گفت:با شنیدن خبر شهادت شهید حججی تمام آن روزهای پس از شهادت همسرم برایم زنده شد، دوباره شب زنده داری و اشک و آه، مهمان خانه ما شده بود.حال روحی ام اصلا مساعد نبود، تا حدی که نتوانستم در تمام برنامه های شهید حججی به طور کامل شرکت کنم.وی ادامه داد: با خودم فکر میکردم؛ اگر حمیدرضا این نحوه اسارت و شهادت را تجربه میکرد، من چه می‌کردم و هنوز هم روز به روز بر داغ دلمان افزوده می‌شود.همسر شهید دایی تقی: وقتی خبر اسارت شهید حججی را شنیدممثل آتش زیر خاکستر گُر می‌گرفتمهمسر شهید حججی در پاسخ به این صحبت‌های همسر شهید دایی تقی، از حالات درونی خود در لحظات اسارت و شهادت شهید حججی گفت:لحظه ی اسارت شهید حججی بسیار سخت بود،حتی لحظه ای آرام و قرار نداشتم. مثل آتش زیر خاکستر گر می‌گرفتم، وقتی اتفاقاتی که ممکن بود برسرش بیاورند را متصور میشدم، واقعا برایم تحمل لحظات سخت می‌شد.وی افزود: ولی در آن لحظه ای که دیگر در وصف شهید نوشتند: شهید بی سر شهادتت مبارک، دریچه ی دیگری به رویم باز شد.آن تصویر مختص لحظه ی اسارت محسن جان، آن طراحی خداگونه، و آن تصویر گویا که تاریخ بر قامت خودش ندیده بود،من آن را، یک اثر الهی میدانم.بنده می‌دانستم که محسن عزیز را شهید میکنند. او را می شناختم.همسر...
 • اجازه سوءاستفاده دشمنان از حب اهل بیت ع را ندهیم
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در دیدار اعضای ستاد اربعین استان اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم سه حق را نسبت به اهل‌بیت(علیهم السلام) بر عهده مسلمانان گذاشته که در آیه «إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُونَ»، پذیرش ولایت اهل‌بیت(علیهم السلام) از ویژگی‌های یک مسلمان قید شده است.عضو مجلس خبرگان رهبری اطاعت از اهل‌بیت(علیهم السلام) را از دیگر ویژگی‌های مؤمن ذکر کرد و گفت: در آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» اطاعت از اولی‌الامر و در آیه «قُل لا أَسئَلُکُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّهَ فِی القُربى»، محبت نسبت به اهل‌بیت(علیهم السلام) از مسلمانان خواسته شده است.آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان این مطلب که اولی‌الامر باید حرف خدا و رسول خدا(ص) را بزند، اظهار کرد: به اعتقاد شیعیان اولی‌الامر امام معصومی است که تابع خدا و رسول او باشد، اما اهل تسنن هر کس را که بر آنها مسلط شود، اولی‌الامر می‌دانند.وی ریشه اطاعت و ولایت را محبت دانست و گفت: اگر کسی حقیقتا محب و عاشق کسی باشد، از او اطاعت کرده و ولایت او را نیز می‌پذیرد.نماینده ولی‌فقیه در استان تصریح کرد: شخصی خدمت امام صادق(علیه السلام) رسید و گفت: من به عشق شما همه مسیر را پیاده آمده‌ام، حضرت فرمودند: مگر دین چیزی جز محبت است؟وی لازمه بقا و اعتلای محبت را تمرین محبت دانست و افزود: زیارت اهل‌بیت(علیهم السلام) بهترین تمرین برای حب به ائمه(علیهم السلام) است و پیاده‌روی اربعین که به فرموده خود ائمه(علیهم السلام) از فضیلت بسیاری نسبت به دیگر زیارت‌ها برخوردار است، جایگاه ویژه‌ای دارد.آیت‌الله طباطبایی‌نژاد زیارت اربعین را یک فریضه عبادی و سیاسی برشمرد و اظهار کرد: از بعد...
 • فرهنگ مسجدی جامعه را از گزند دشمنان حفظ می کند
 • رئیس مجمع عالی بسیج شهرستان قرچک با بیان اینکه فرهنگ مسجدی جامعه را از گزند دشمنان حفظ می‌کند گفت: هیچ مکانی به اندازه مسجد، جوان امروز را از این هجمه مصون نمی‌دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قرچک، حجت‌الاسلام والمسلمین حجت‌الله اسماعیلی امروز در نخستین مجمع عالی بسیج شهرستان قرچک در سال 96اظهار داشت: اندیشه ناب سیدالشهدا(ع) در جهان مثال‌زدنی است، که یکی از وظایف اصلی شیعیان و به ویژه بسیج مخلص خدا، توجه به پیام‌های سیدالشهدا(ع) است.وی در ادامه با اشاره به لزوم توجه به اهداف سیدالشهدا(ع) در ارکان‌های مختلف برای رشد اسلام افزود: مردم‌سالاری دینی زمانی محقق می‌شود که همواره رضای خداوند را در نظر داشته باشیم، منطق امام حسین(ع) عزّت و آزادگی بود؛ اما این درحالی است جهان امروز از فقدان این دو مطلب رنج می‌برد.رئیس مجمع عالی بسیج قرچک بیان کرد: مسجد، مدرسه و خانواده موضوع مهّمی در جامعه است که پیوند آن‌ها تلاش تمام آحاد جامعه را طلب می‌کند، مسجد نقش عمده‌ای در کانون خانواده، رفع محرومیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی دارد، حل مشکل بیکاری و ایجاد انگیزه و نشاط در بین جوانان، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به بسیجیان و تقویت بنیادهای دفاعی امنیتی در این مسیر بسیار اثرگذار است.اسماعیلی تصریح کرد: امروز دشمنان اسلام از هر وسیله و ابزاری برای ضربه‌زدن به باورها و اعتقادات مردم ما استفاده می‌کند و اگر فرهنگ ما مسجدی شود، هرگز هجمه فرهنگی نمی‌تواند ما را منحرف کند؛ زیرا هیچ مکانی به اندازه مسجد، جوان امروز را از این هجمه مصون نمی‌دارد.وی در پایان با اشاره از اینکه مسجد بهترین مکان برای تقویت روحیه انقلابی و جهادی، روشنگری و بصیرت‌آفرینی در جامعه اسلامی است گفت: یکی از برکات انقلاب اسلامی تبدیل مساجد به مرکزی انقلابی، کار جهادی و بصیرت‌افزایی بود، و انقلاب هویت مساجد را به آن‌ها برگرداند و امروز نیز هر چه بر این بُعد از مساجد تأکید شود...
 • عمل به امر به معروف برای مقابله با دشمنان نظام واجب است
 • امام‌جمعه ملایر با اشاره به اینکه احیای امر به معروف و ‌نهی از منکر برای مقابله با دشمنان نظام اسلامی یک امر واجب محسوب می‌شود گفت: یکی از اساسی ‌ترین پیام ‌های عاشورا اجرای فریضه امربه‌ معروف و‌نهی از منکر در جامعه است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از ملایر، حجت‌الاسلام محمد باقر برقراری بعد از ظهر امروز در همایش امر به‌معروف و‌نهی از منکر در شهرستان ملایر اظهار داشت : امربه معروف و نهی از منکر از فرایض ارزشمند دین مبین اسلام است و همه‌ ما ملزم به حفظ و احیای این فریضه در جامعه اسلامی هستیم.وی با بیان اینکه اگر این فریضه بزرگ در جامعه اسلامی تعطیل شود ضد ارزش‌‌ها بر ارزش‌ها پیشی ‌می‌گیرند گفت: با توجه به جنگ نرم و هجمه فرهنگی دشمنان ضروریست فریضه امر به معروف و‌نهی از منکر به صورت ویژه در جامعه صورت گیرد تا بتوانیم جوانان را در برابر برنامه‌های دشمنان بیمه کنیم.امام جمعه ملایر با اشاره به اینکه مهمترین پیام واقعه عاشورا احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است تصریح کرد: هدف امام‌حسین (ع) از این قیام اصلاح امور امت جدش رسول خدا و احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی بود و امروز ما با پیروی از سالار شهیدان کربلا ملزم به حفظ و احیای این فریضه ارزشمند در جامعه اسلامی هستیم.برقراری با بیان اینکه با پیشی گرفتن منکرات در جامعه ارزش‌ها و معروفات کمرنگ می‌شوند گفت: این امر به صلاح جامعه اسلامی نیست و لازم است همه آحاد جامعه و مسئولان برای احیای این فریضه در جامعه بسیج شوند.فرماندار ملایر نیز با اشاره به اینکه اجرای فریضه امربه معروف در جامعه بسیار ارزشمند است گفت: هفته امر به معروف و نهی از منکر فرصت مغتنمی برای اجرا و احیای این فریصه ارزشمند در جامعه است .عبدالعظیم رضایی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم...
 • خلبانان هر زمان نیاز باشد بر سر دشمنان فرود می آیند
 • به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین شاهین‌نژاد سخنگوی کانون خلبانان در نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار کرد: امنیت امروز کشور ما مدیون کسانی است که در دوران دفاع مقدس با شجاعت و ایثارگری در برابر دشمنان ایستادند و به پیروزی رسیدند. حسین شاهین‌نژاد ادامه داد: زنده‌یاد آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول دوران هشت سال دفاع مقدس هر ساله با خلبانان دیدار می‌کردند و این موضوع برای نیروی هوایی و خلبانان غیور آن قوت قلبی بود. وی افزود: سال گذشته در ملاقاتی که با محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر داشتم، از وی خواستم تا راه پدر خود را ادامه دهد و امروز این افتخار نصیب ما شد تا در شورای شهر حضور یابیم. شاهین‌نژاد ادامه داد: در طوفان سال 57 خلبانان بر سر دو راهی قرار گرفتند و در این دو راهی، مردم را انتخاب کردند و این بدان معنا است که خلبانان برای شهر کار نمی‌کنند و هر زمان برای مردم و کشورشان خطری ایجاد شود، پای کار می‌آیند. فرمانده اسبق نیروی هوایی ادامه داد: ژنرال هایزر با چراغ سبز ناتو به ایران آمده بود و شب 19 بهمن تمام فرماندهان با طرح او موافقت کردند، اما در روز 19 بهمن عده‌ای از خلبانان با امام(ره) بیعت کردند و ورق برگشت. ( برگرفته از کتاب خاطرات هایزر) وی با اشاره به دومین مدال افتخار خلبانان نیروی هوایی ارتش ادامه داد: در 31 شهریور صدام حسین با شلیک توپ به سمت مردم ایران جنگ تحمیلی را آغاز کرد و فردای آن روز یعنی اول مهر یک هزار خلبان شجاع نیروی هوایی ارتش با 289 فروند جت جنگی با بمباران پایگاه‌های نظامی عراق چنان درسی به صدام دادند که در روزهای سوم و چهارم جنگ صدام حسین به جنون کشیده بود. کاپیتان شاهین‌نژاد در پایان خاطرنشان کرد: ما بازنشسته...
 • اتحاد بی نظیر تشیع و تسنن در کشور خاری در چشم دشمنان است
 • « آخوند عبدالجبار میرابی» روز گذشته در جمع فرماندهان و کارکنان قرارگاه عملیاتی لشکر 30 و تیپ 230 با تبریک هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: این شوکت و عظمت انقلاب اسلامی دشمنان را ذلیل کرده، این نعمت بزرگی است و امروز فرماندهی نیروهای مسلح نماد عزت، اقتدار و خوبی ها است. به گفته وی؛ پیامبر اسلام (ص) همیشه سفارش کرده است در صف یکرنگی باهم باشید، بهم متصل شوید و نگذارید دشمن در بین شما رخنه کند و امروز صف برادری و برابری بی نظیر است و این از شهدا و امام حسین(ع ) به یادگار مانده است. امام جمعه اهل سنت قره تپه با اعلام اینکه مکانی مثل پادگان نماد وحدت و برادری را ایجاد می کند، تصریح کرد: اگر نیروهای مسلح در ایران نبودند، مستکبران، اعتقادات، دین و ناموس ما را از بین می بردند، بزرگداشت خون امام حسین (ع) که خودش اقتدار و ایستادگی می آورد بی حکمت نیست. وی، افزود: برای بزرگداشت شهدا و امام حسین (ع) اینجا جمع می شوید ثواب بالایی دارد. به گفته وی؛ مانند امام حسین (ع ) شما در هشت سال دفاع مقدس جان برکف شدید تا از وطن دفاع کنید، این نشان از اعتقاد قوی شما به آن امام همام و عاشورا و کشور است. آخوند میرابی با بیان اینکه امام حسین (ع) برای احیاء امر به معروف و نهی از منکر و سنت جدش قیام کرد، اظهار کرد: الگوی ما امام حسین (ع) است، او ضمن دفاع ، نماز را برپا داشت تا به ذلت تن ندهد و برای بر پا ماندن اسلام و عزت مسلمین شهید شد. وی، ادامه داد: دوست داشتن و ارادت به پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت(ع) از بارزترین اعتقادات اهل سنت است. به گفته وی؛ مردم و سران سایر کشورها به اقتدار، انسجام و همدلی ملت...
 • وحدت و یکدلی شیعه و سنی در کردستان خاری در چشم دشمنان نظام است
 • تسنیم از امنیت و آرامش پایدار کردستان و اینکه راهبرد نظام جمهوری اسلامی در استان تقویت وحدت و انسجام مسلمانان شیعه و سنی است، گزارش می‌دهد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، پیش‌از ظهر امروز مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور یادگاران دفاع مقدس و مسئولان استان، در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.سرهنگ علی حیدرپناهی در این مراسم باشکوه با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی اظهار داشت: باید فرهنگ ایثار و شهادت را به جوانان انتقال دهیم چراکه متأسفانه در این زمینه اطلاع‌رسانی به جوانان کم است.وی با بیان اینکه راهبرد نظام جمهوری اسلامی وحدت مسلمین است، گفت: آمریکا با تمام توان نظامی خود تلاش کرد انقلاب اسلامی پیروز نشود اما موفق نشد.بسیجی و رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه سرآشتی با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا نداریم، تصریح کرد: خوشبختانه کردستان یکی از امن‌ترین استان‌های کشور و ایران اسلامی هم امن‌ترین کشور منطقه است.وی ادامه داد: امروزه به یمن برکت خون شهدا و ایثار جوانان، ایران اسلامی از لحاظ دانش پایه، سلول‌های بنیادین و پیشرفت و توسعه رتبه خوبی در جهان دارد و بدون پشتوانه خارجی قله‌های پیشرفت و آبادانی را فتح کرده است.علی‌پناهی با اشاره به اینکه 240 هزار شهید در جبهه‌های جنگ دادیم، افزود: در جنگ هشت ساله دفاع مقدس عملیات‌های سرنوشت‌سازی در مناطق کردستان اتفاق افتاده استوی خاطر نشان کرد: در روز 31 شهریورماه سال 59 حدود 192 فروند موشک عراقی به ایران حمله کردند و فردای همان روز ده لشگر دندان مصلح از تمام مرزهای مشترک وارد کشور شدند و در همان روزهای اول اکثر شهرهای ایران را تصرف کردند.انتهای پیام/ R7848/P1486/S6,66/CT7
 • مرام امام حسین ع الگویی مناسب برای دفع توطئه دشمنان است
 • رییس سازمان بسیج مستضعفین با بیان این‌که جنگ احزاب مدرن علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی طراحی شده است، گفت: مرام و شیوه مدیریت امام حسین(ع) الگوی مناسبی برای دفع توطئه دشمنان در عصر امروز است. به گزارش ایسنا، غلامحسین غیب پرور در آیین تکریم و معارفه فرمانده سپاه الغدیر یزد که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار یزد، فرمانده‌هان ارشد سپاه پاسداران، مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام صادق(ع) و سپاه الغدیر یزد برگزار شد، با اشاره به تقارن این برنامه با هفته دفاع مقدس و ایام سوگواری امام حسین(ع)، اظهار کرد: هشت سال دفاع مقدس ما با هدف حراست از ارزش‌های انقلاب اسلامی در برابر مستکبران انجام شده است. وی با اشاره به واقعه کربلا، افزود: امام حسین(ع) مجموعه‌ای از جهاد اکبر و جهاد اصغر است و باید مرام او را هر زمان و در هر مسئله‌ای در دستور کار مسئولان قرار گیرد. رییس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه با بیان این‌که جنگ احزاب مدرن علیه ارزش‌های انقلاب اسلامی طراحی شده است، گفت: مرام و شیوه مدیریت حسین (ع) بهترین الگو برای ایستادگی در برابر توطئه دشمنان نظام اسلامی در عصر امروز است. غیب پرور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که غفلت جاهلانی که در برابر امام حسین(ع) ایستادند قابل تحمل بوده است، تصریح کرد: خواص و کسانی که فقط نصیحت می‌کردند بیشتر از لشکریان کفر دل امام حسین(ع) را در کربلا خون کردند. وی با بیان این که در عصر امروز هم انقلاب اسلامی با کسانی که فقط نصیحت می کنند مواجه است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم ایران اسلامی تمام قد و با تمام اراده پای امام خود ایستادند. رییس سازمان بسیج مستضعفین کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سلحشوری‌های نیروهای یزدی در هشت سال دفاع مقدس، اظهار کرد: شهدای هشت سال دفاع...
 • دشمنان با صرف هزینه های گزاف سعی در ایجاد تفرقه و توطئه بین شیعه و سنی دارند
 • معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا گفت: وحدت مسئله‌ایاست که موجب عزت وابهت برای مسلمانان وهراس برای دشمنان به ارمغان آورده و بر همین اساس است که دشمنان با صرف هزینه‌های گزاف سعی در ایجاد تفرقه و توطئه بین شیعه و سنی می‌کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از هوراند،علی حسین هاشم‌پور ظهر امروزدر مراسم یادواره شهدای مدافع حرم شهرستان هوراند اظهار کرد: هفته دفاع مقدس نمودار مجموعه‌ای از برجسته‌ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از مرزهای میهن اسلامی و جان‌فشانی دلاورانه در پای پرچم برافراشته اسلام و قرآن است.وی افزود: اگر امروز جمهوری اسلامی ایران، کشوری باثبات و با امنیت است و در شرایط سخت امروز منطقه همچنان پیش‌رونده هستیم، به برکت خون شهدا و مجاهدت‌های دوران دفاع مقدس است.معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه عاشورا در ادامه خاطرنشان کرد: ایثارگری‌ها و جان‌فشانی‌های فرزندان ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس موجب دستاوردهای بزرگی شده و این افتخارات را باید برای مردم و نسل جوان تبیین و بازگو شود چرا کهاین‌ چنین کارها نیاز ضروری و معنوی جامعه است. بنابراین هفته دفاع مقدس را مغتنم بشماریم و برای انتقال دستاوردها و فرهنگ ایثار و مقاومت به جامعه استفاده کنیم.هاشم‌پور به‌ویژگی منحصر به‌فرد دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: حماسه‌هایی که رزمندگان اسلام در 8 سال جنگ تحمیلی آفریدند از درخشان‌ترین صفحه‌های تاریخ این مرزوبوم است، دفاع از میهن، جهاد درراه رضای خداوند و دفاع از خاک کشور مهم‌ترین ویژگی دفاع مقدس بود و روحیات معنوی رزمندگان ما و توسل به ائمه و توکل به خداوند باعث شد تا در 8 سال دفاع مقدس مردانه بجنگند و اجازه ندهند که یک وجب از خاک میهن از آن جدا شود.وی در ادامه بیان کرد: جوانان این مرزوبوم به برکت فرهنگ عاشورایی و پیروی از قیام عاشورا در 8 سال دفاع مقدس شجاعانه از ارزش‌های اسلامی و مرزهای کشور دفاع کردند و...
 • دفاع مقدس ایران را برای مبارزه با دشمنان بیمه کرده است
 • امام جمعه قم با اشاره به اینکه در عزاداری ها به اهداف اصلی و درس های قیام عاشورا توجه شود،گفت: دفاع مقدس، ایران را برای مبارزه با دشمنان بیمه کرده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله حسینی بوشهری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا با اشاره به تقارن ماه محرم امسال با هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: مبارزه و جهاد امام حسین(ع) با کمی سپاه و امکانات در مقابل جبهه طاغوت بود و که بیانگر پیروزی خون بر شمشیر است. وی ادامه داد: امروز آن چه که در دنیا باقی ماند است جز عزت، عظمت برای حسین ابن علی(ع) و یارانش ما چیزی دیگری نمی بینیم. عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: امروز اثر و نشانه ای از اردوگاه یزیدیان و کسانی که در مقابل امام حسین(ع) صف کشیده بودند ، نیست و جز لعن و نفرین الهی و مردم درباره آن‌ها قضاوت نمی شود. وی بیان داشت: در دوران دفاع مقدس همه احزاب، کشورها ، ابرقدرت ها و استکبار در مقابل کشور و نظام اسلامی ما صف بسته بودند؛ شرق و غرب برای ساقط کردن نیروهای ارزشی و یک انقلاب نوپا هشت سال جنگی نابرابر در مقابل جبهه اسلامی ایجاد کردند اما آن چیزی که در پایان اتفاق افتاد این بود که پیروزی نصیب ملت ایران شد. امام جمعه قم با اشاره به خودکفایی امروز نیروهای مسلح، گفت: در روزهای نخستین دفاع مقدس با کمی امکانات و تجهیزات مواجه بودیم اما سربازان و نیروهای مسلح تمام تلاش خود را کردند تا امروز به خودکفایی برسیم. وی بیان داشت: امروز حتی یک وجب از خاک ما در اختیار متجاوزان آن روز نیست بلکه اقتدار و عظمت ملت ما به رخ جهانیان کشیده می شود. وی خاطرنشان شد: امروز ملتی سربلند و پیروز در همه...
 • رزمندگان دفاع مقدس با تاسی به سیدالشهدا در برابر دشمنان ایستادند
 • ری- مدیر حوزه علمیه استان تهران گفت: رزمندگان دفاع مقدس با تاسی به سیدالشهدا در برابر دشمنان ایستادند. به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی رحیمی صادق، شامگاه دوشنبه در همایش بصیرت حسینی در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) طی سخنانی گفت: برپایی مجلس سوگواری شهادت امام حسین(ع) برای درک بهتر اهداف قیام سیدالشهدا(ع) است.وی با اشاره به روایتی خاطرنشان کرد: اگر حضرت اباعبدالله(ع) و نهضت امام حسین(ع) نبودند امروز بندگی خداوند در جهان نبود.مدیر حوزه علمیه استان تهران افزود: امام حسین(ع)، فرزندان و اصحابشان، به شهادت رسیدند و حضرت زینب کبری(س) مصائب فراوانی متحمل شدند تا دین خدا، توحید، نبوت، امامت، عدل و اخلاق الهی تا ابد، باقی بمانند.وی با بیان اینکه ما به دنیا آمده ایم تا قیمت و ارزش پیدا کنیم و نسبت به پروردگار متعال، معرفت پیدا کنیم، اضافه کرد: کربلا تحقق پیدا کرد تا دچار غفلت نشویم و یزیدی در زمان ما ظهور نکند، البته امروزه نیز یزیدها وجود دارد هرچند، مدرن شده اند.رحیمی صادق با اشاره به روایتی از امام معصوم(ع) گفت: اگر انسان، بنده خدا شد، آنگاه در برابر دیگران، خضوع نمی کند. همان طور که امام خمینی(ره) در ابتدای ۸ سال دفاع مقدس فرمودند ما در برابر دنیا سر خم نمی کنیم، بلکه با درس گرفتن از حضرت حسین بن علی(ع) با روحیه ایثار و شهادت در برابر دشمنان و استکبار جهانی می ایستیم.بر اساس این گزارش، همایش بصیرت حسینی با حضور آیت الله حسینی مازندرانی و جمعی از مردم ری و طلاب حوزه علمیه امام حسین(ع) در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) برگزار شد.
 • رزمندگان دفاع مقدس با تأسی به سیدالشهدا در برابر دشمنان ایستادند
 • ری- مدیر حوزه علمیه استان تهران گفت: رزمندگان دفاع مقدس با تأسی به سیدالشهدا در برابر دشمنان ایستادند. به گزارش خبرنگار مهر،حجت الاسلام والمسلمین محمد هادی رحیمی صادق، شامگاه دوشنبه در همایش «بصیرت حسینی» در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) طی سخنانی گفت: برپایی مجلس سوگواری شهادت امام حسین(ع) برای درک بهتر اهداف قیام سیدالشهدا(ع) است.وی با اشاره به روایتی خاطرنشان کرد: اگر حضرت اباعبدالله(ع) و نهضت امام حسین(ع) نبودند امروز بندگی خداوند در جهان نبود.مدیر حوزه علمیه استان تهران افزود: امام حسین(ع)، فرزندان و اصحابشان، به شهادت رسیدند و حضرت زینب کبری(س) مصائب فراوانی متحمل شدند تا دین خدا، توحید، نبوت، امامت، عدل و اخلاق الهی تا ابد، باقی بمانند.وی با بیان اینکه ما به دنیا آمده ایم تا قیمت و ارزش پیدا کنیم و نسبت به پروردگار متعال، معرفت پیدا کنیم، اضافه کرد: کربلا تحقق پیدا کرد تا دچار غفلت نشویم و یزیدی در زمان ما ظهور نکند، البته امروزه نیز یزیدها وجود دارد هرچند، مدرن شده اند.رحیمی صادق با اشاره به روایتی از امام معصوم(ع) گفت: اگر انسان، بنده خدا شد، آنگاه در برابر دیگران، خضوع نمی کند. همان طور که امام خمینی(ره) در ابتدای ۸ سال دفاع مقدس فرمودند ما در برابر دنیا سر خم نمی کنیم، بلکه با درس گرفتن از حضرت حسین بن علی(ع) با روحیه ایثار و شهادت در برابر دشمنان و استکبار جهانی می ایستیم.بر اساس این گزارش، همایش بصیرت حسینی با حضور آیت الله حسینی مازندرانی و جمعی از مردم ری و طلاب حوزه علمیه امام حسین(ع) در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) برگزار شد.
 • بازاریان استان بوشهر پاسخ دندان شکنی به تحریم های دشمنان دادند
 • فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر با اشاره به نقش مهم بازاریان در برابر تحریم‌ها علیه نظام اسلامی ایران گفت: بازاریان در مقابل تحریم‌های دشمن موج‌سواری اقتصادی می‌کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سردار علی رزمجو ظهر امروز در همایش بسیج اصناف بوشهر با محور تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی با تسلیت ایام سوگواری سید سالار شهیدان و تبریک هفته دفاع مقدس و با تاکید بر توجه به مصرف کالاهای داخلی در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اسلام بر تولید تأکیدات بسیاری دارد و اقتصاد را امری فطری قلمداد کرده که در قشرهای مختلف به تولیدات داخلی سفارش شده است.وی با تاکید بر نقش تولید داخلی در رشد و توسعه زیرساخت‌های اقتصادی بیان کرد: هر انسان برای گذران امورات باید به دنبال حرفه و شغلی باشد تا بتواند از توان خود در راستای خدمت به جامعه استفاده کند و کسانیکه امروز در مراکز تولیدی بافکر و ایده خدادادی و تلاش و تجربه فعالیت می‌کنند نقش مهمی در اقتصاد دارند.فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر با تاکید بر توجه به طرح‌های نفوذناپذیری دشمن در عرصه اقتصاد و تولید افزود: با تولید داخلی و حمایت از آن‌ها مسائل ملی مستحکم و خاک‌ریزهای جامعه نفوذناپذیر برای ورود دشمنان می‌شود و اگر توجه و اعتقادی به تولیدات داخلی نداشته باشیم آثار مخرب زیادی ایجاد می‌شود.سردار رزمجو با بیان اینکه با اشاره به استقامت و پایداری در برابر ترفندهای اقتصادی دشمنان خاطر نشان کرد: اگر امروز در مقابل سیاست‌های خارجی باوجود تحریم‌های بسیار زیاد زانو خم نکرده‌ایم توجه به اقتصاد داخلی است که دشمن هر دری را ببندد اصناف و بازاریان دروازه دیگری را باز می‌کند.وی با اشاره به اینکه بازاریان در مقابل تحریم‌های دشمن موج‌سواری اقتصادی می‌کنند، عنوان کرد: همیشه بازار که مرکز اقتصاد است پرخروش با ویژگی‌های اسلامی بوده است و در مقابل همه تحریم‌های اقتصادی سینه سپر کرده و پاسخ...
 • نیروی هوایی همیشه در صف اول مقابله با تهدیدات دشمنان میهن اسلامی مان بوده است
 • فرمانده نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: نیروی هوایی همیشه در صف اول مقابله با تهدیدات دشمنان میهن اسلامی‌مان بوده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امیر سرتیپ دوم خلبان سخاوت عشایری، فرمانده پایگاه نهم شکاری بندرعباس در حاشیه بازدید از نمایشگاه دفاع مقدس میناب در گفتگو با میناب جنوب، پیرامون نقش نیروی هوایی در دروان دفاع مقدس اظهار داشت: تجربه 8 سال دفاع مقدس به خوبی نشان داد که نیروی هوایی همیشه در صف اول مقابله با تهدیدات دشمنان میهن اسلامی‌مان بوده و در کنار تمامی قوای مسلح کشور آماده جانفشانی در راه امنیت کشور تحت فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی است. فرمانده پایگاه نهم شکاری بندرعباس افزود: در زمان سه تا شش ماه اول جنگ بخصوص در 2 ماه اول هجمه ای که دشمن بر علیه کشور ایران اسلامی در خوزستان وارد کرده بود نیروهوایی توانست به راحتی آن هجمه ها را جلوگیری کند و بعد از اینکه دشمن اولین حمله خود را آغاز کرد نیروی هوایی با استفاده از تیزپروازهای خود ظرف دو ساعت توانست جواب متقابل دشمن بدهد و جواب دندان شکن رزمنده های ما سخت تر از آن بود که دشمن فکر می کرد. وی افزود: در روز دوم جنگ هشت سال دفاع مقدس نیروی هوایی با 140 فروند برای صیانت از انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف با اقتدار هر چه تمام تر توانست آسایش را از دشمن سلب کند و هیمنه دشمن را با اتکال به خدا و باور قلبی فرو ریزد، دشمن برای اینکه خود را شکست خورده نداند تقاضای میانجی گری کرده بود ونیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی توانست دشمن را در خانه خود زمین گیرد کند و این یکی از برتری نیروی هوایی ارتش ایران اسلامی است. امیر سرتیپ دوم سخاوت عشایری گفت: علیرغم اینکه دشمنان انقلاب تمامی اسلحه و هواپیماهای مدرن خود را در...