رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: حدود 30 درصد جمعیت همدان با معضل سکونتگاه‌های غیررسمی و نداشتن انشعاب مواجه هستند.

به گزارش ایسنا، ابراهیم مولوی چهارشنبه 22 شهریور در کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با موضوع واگذاری انشعاب به بافت حاشیه‌شهر، درباره قانون واگذاری انشعاب اظهار کرد: چیزی که در این قانون آورده شده و ما مکلف به انجام آن هستیم، مربوط به محدوده‌های داخل شهر و ساخت‌وسازهایی که قبلا انجام شده، است و ساخت‌وسازهای بعدی را شامل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در پشت حوزه علمیه خواهران همدان زاغه‌نشینی رواج پیدا کرده است، عنوان کرد: حدود 30 درصد جمعیت همدان با معضل سکونتگاه‌های غیررسمی و نداشتن انشعاب مواجه هستند.

مولوی خواستار حل فوری این موضوع شد و تصریح کرد: کارگروه‌هایی که قرار است در این زمینه ایجاد شوند، مصوبات آنها را شورای شهر پیگیری می‌کند تا هر چه سریع‌تر به نتیجه برسند.

وی از شهرداری خواست تا بحر و کف کوچه‌ها را مشخص کند و خاطر نشان کرد: 32 روستا در حاشیه شهر همدان قرار دارد که مهاجرت معکوس آنها را به شهر شهر شاهد هستیم و باید این مشکل هم پیگیری شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت: قانون واگذاری انشعاب دائم و موقت به بافت حاشیه‌شهر در 10 خرداد 95 در مجلس تصویب و 31 خرداد در شورای نگهبان تأیید شد به طوریکه برای ایجاد این قانون فشارها و تجمع‌های زیادی صورت گرفت.

علی فتحی با اشاره به اینکه به 30 کشور دنیا خدمات ارائه می‌دهیم، خواستار شد: مردم در اجرا و ارائه خدمات در اولویت قرار گیرند و با توجه به اینکه هدف شورای شهر و مدیران استان اجرای قانون و رضایتمندی مردم است، تقاضامندیم سریع‌تر به این موضوع رسیدگی شود.

یکی از اعضای شورای شهر همدان نیز سخنانش را با طرح این سوال که آیا مسئولان در شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیررسمی یا مناطق کم‌برخوردار موثر بوده‌اند یا خیر؟ آغاز کرد و گفت: این مناطق بر اثر حاکم شدن سرمایه‌گذاری اتفاق افتاده است؛ به طور مثال در تهران سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شده و به تبع سکونتگاه‌های غیررسمی بیشتری وجود دارد.

اکبر کاووسی‌امید افزود: باید نوع نگاه و ادبیات ما تغییر کند چرا که مردمانی که در بافت حاشیه‌شهر زندگی می‌کنند، حق دارند در چهارچوب قانون از خدمات بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه شیوه‌نامه‌ای برای اجرای قانون واگذاری انشعاب نوشته نشده است، پیشنهاد کرد: می‌توانیم کارگروهی در این زمینه تشکیل دهیم تا بهترین شیوه‌نامه تنظیم شود و دیگر شاهد ساخت‌وسازهای غیرمجاز در همدان نباشیم و واگذاری خدمات انشعاب به صورت منطقه‌ای انجام گیرد به طوریکه با اجرای هدفمند این قانون مردم راضی شده و انسجامی بین خادمان مردم ایجاد می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهردار همدان نیز درباره بررسی این قانون گفت: اجرای این قانون نیازمند شیوه‌نامه و دستورالعمل است به طوریکه در بررسی‌های انجام شده 34 پهنه وجود دارد که نمی‌توان به آنها خدمات ارائه داد.

مجید یوسفی‌نوید با اشاره به اینکه هدف اجرای قانون است، بیان کرد: برای رسیدن به هدف باید تفسیرها و راه‌حل‌های درستی داشته باشیم و مقدمات کار را انجام دهیم پس باید انشعاب‌های مورد نیاز مورد بررسی قرار گیرد سپس به صورت پهنه‌ای واگذاری انشعاب انجام شود.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس استان مردم را در جریان این قانون قرار دادند، تأکید کرد: این قانون اگر خوب انجام شود، یک فرصت است البته باید توجه داشت این قانون برای سازه‌هایی است که تا کنون ساخته شده است.

یوسفی‌نوید با اشاره به 3000 درخواست واگذاری در حوزه آب و فاضلاب پیشنهاد کرد: نقاطی که از مشکلات کمتری برخودار هستند و نیاز به برنامه‌ریزی نیست، در مرحله اول قرار گیرند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان نیز در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: موظف شده‌ایم این قانون را اجرا کنیم اما باید سه سال بعد را هم درنظر داشت و مشکلات را در آن موقع دید چرا که این قانون به مدت سه سال اعتبار دارد.

نرگس نوراله‌زاده درباره مشکل احتمالی بیان کرد: ممکن است مردم نتوانند برای سکونتگاه خود بعد از سه سال پروانه ساخت بگیرند در این صورت دستگاه‌های خدمات‌رسان باید پاسخگو باشند.

وی با اشاره به آماده شدن نقشه‌های هوایی همدان در سال 95 اعلام کرد: در این نقشه‌های هوایی همه چیز مشخص شده است بنابراین باید این نقشه ملاک عمل قرار گیرد.

نوراله‌زاده ادامه داد: رعایت حریم شهر هم در این قانون مدنظر بوده و باید به این نکته توجه کرد که محدوده همدان در حال گسترش است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز اظهار کرد: مشکلات عمده موجود در حوزه آب و فاضلاب است که بسیاری از مردم به علت زندگی در سکونتگاه‌های غیررسمی، هنگام بارش باران در بخش فاضلاب دچار مشکل می‌شوند.

حمید بادامی‌نجات با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در محله‌های خضر، کوچه کبابی و کوچه موزائیک‌سازی وجود دارد، عنوان کرد: محله‌هایی که نیاز به مراحل قانونی زیادی ندارند، در اولویت واگذاری انشعاب قرار گیرند.

مدیر شرکت گاز همدان نیز گفت: دستگاه‌های مسئول از ساخت‌وسازهای غیرمجاز جلوگیری به عمل آورند و در این 3 سال انشعاب موقت به ساختمان‌های موجود دهیم و اگر مجوز گرفتند انشعابشان دائم شود در غیر این‌صورت لغو می‌شود.

رضا زهره‌وند افزود: می‌توانیم از این قانون به ویژه در مناطقی که تأسیسات نداریم همچون دیزج و حصار استفاده کنیم.

وی مشکلات واگذاری انشعاب گاز را شامل نبود شبکه، نبود علمک، نداشتن اشتراک و احداث طبقات عنوان کرد و یادآور شد: در برخی موارد نیاز به احداث شبکه داریم، گاهی شبکه وجود دارد اما علمک گاز نیست که در این در این دو مورد باید شهرداری اجازه دهد، بعضا شبکه و علمک موجود است اما همسایه ساخت‌وساز انجام داده و اشتراک ندارد و بزرگترین معضل احداث طبقات است.

زهره‌وند از مسئولان شهرداری خواست به اداره گاز مجوز دهند در مناطقی که علمک وجود دارد، سازوکار واگذاری انشعاب انجام گیرد.

معاون خدمات شهری شهرداری همدان نیز با اشاره به اینکه حدود یک سوم مناطق شهر کم‌برخوردار است، عنوان کرد: چالش اساسی مدیریت مناطق کم‌برخورددار است که 180 هزار نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.

مجید درویشی بیان کرد: دستگاه حکومتی به این نتیجه رسیده که باید این مشکل حل شود پس باید برنامه‌ای تدوین شود تا هم مشکلات حل شود و هم شهرداری نظارت کند.

رضا ابرارخرم، مدیر منطقه 2 شهرداری همدان نیز در جلسه بررسی قانون واگذاری انشعاب گفت: کارگروهی که قرار است در این زمینه تشکیل شود، به ما کمک می‌کند تا قبل از شروع فصل سرما به تعدادی ازخانوارهای ساکن در این مناطق امتیازات لازم واگذار شود.

معاون امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان همدان نیز گفت: باید در مناطق حاشیه‌شهر شبکه آب و فاضلاب ایجاد کنیم اما به علت مناسب نبودن وضع بحر و کف کوچه‌ها دچار مشکل می‌شویم.

سعید عبدالله‌زاده با بیان اینکه برای ایجاد شبکه آب و فاضلاب نیاز به وجود مجوز است، افزود: برای انجام این کار نیاز به کمک شهر داری داریم چرا که بسیاری از منازل سندهای آنها مشکل دارند و برای دریافت مجوز دچار مشکل می‌شویم البته مشترکین دارای تأسیسات، فقط علمک نیاز دارند و می‌توان با هزینه کمی آن را واگذار کرد.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان همدان نیز بیان کرد: بیشترین انشعاب غیرمجاز در مناطق کم‌برخوردار مثل شهرک ولیعصر و مزدقینه است.

حسین آذرتکین با اشاره به مجوز ندادن شهرداری گفت: بیشترین مشکل اداره آب و فاضلاب همدان این است که شهرداری مجوز نمی‌دهد و در این‌صورت هیچ پیمانکاری حاضر به همکاری با اداره آب و فاضلاب نیست.

وی تأکید کرد: در اسلامشهر 4 کیلومتر شبکه آب و فاضلاب نیاز است و در زمین شهری و شهرک مدنی 70 خانوار انشعاب غیرمجاز دارند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شهرداری همدان نیز گفت: این موضوع در شورای شهر دارای حساسیت است و می‌خواهیم این حساسیت را به دستگاه خدمات‌رسان ارائه کنیم.

کامران گردان با اشاره به اینکه می‌خواهیم این قانون در همدان آغاز شود، خاطرنشان کرد: باید کارگروهای فعالی در این زمینه تشکیل شود هر چند هم‌اکنون در استان با توجه به ماده 100 ساخت‌وسازهای غیرمجاز مهار شده است.


انتهای پیام

کلیدواژه: قانون واگذاری انشعاب | سکونتگاه های غیررسمی | همدان نیز گفت | شهر همدان نیز | ساخت وسازهای | آب و فاضلاب | حاشیه شهر | شورای شهر | شهر هم

منبع: ایسنا

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۳۱۰۲۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان:پروژه چهارخطه کردن راه آهن همدان در حال اجراست
 • به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، فرهاد فرزانه ظهر امروز در جلسه شورای همتا در استانداری همدان در خصوص چهارخطه شدن مسیر 10 کیلومتری ایستگاه راه‌آهن همدان اظهار کرد: وزیر راه و شهرسازی با قطعیت پیگیر احداث ایستگاه قطار درون‌شهری در همدان است به طوری که تا اواسط بلوار سردار شهید همدانی میخکوبی این ایستگاه انجام شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر چهارخطه کردن مسیر قطار همدان در حال اجراست، افزود: در مجموع محور 11 کیلومتر است که 9 کیلومتر از این راه در تقاطع دانشگاه آزاد همدان قرار دارد و قرار است روکش آسفالت آن انجام شود. مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه باید تأمین روشنایی پنج کیلومتر از این راه با توجه به تردد مسافران در تاریکی هوا باید تأمین شود، گفت: چون در این محور ماشین‌های سنگین در تردد است پلیس راه استان باید هر چهار روز یک‌بار طرح ترافیکی را برای این راه اعمال کند. وی در خصوص تعریض گردنه اسدآباد که جزء پروژه‌های اداره راهداری است اما پس از تفکیک کار این دو اداره در راه و شهرسازی باقی ماند اشاره کرد و گفت: در نهایت قرارداد 9 کیلومتر تعریض این جاده توسط اداره راه و شهرسازی بسته شده که دو کیلومتر آن پس از زیرسازی آماده آسفالت‌ریزی شده است. فرزانه با بیان اینکه برای بررسی علل ناپایداری ترانشه‌های گردنه اسدآباد در اجرای این پروژه قراردادی با دانشگاه همدان برای مطالعه در این خصوص بسته شده است، ادامه داد: اگر کار پروژه با مطالعه پیش نرود حرکات توده‌ای و ایجاد زمین‌لغزش می‌تواند تهدیدی در اختلال در حوزه راهداری باشد. وی با بیان اینکه 64 درصد پس از بارندگی در مسیر گردنه اسدآباد زمین‌لغزش اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: این منطقه دارای 130 روز یخبندان، بیش از 450 میلی‌متر بارش و 50 درجه تغییرات حرارتی در یک روز است که جزء...
 • استاندار همدان در حوزه مسائل اقتصادی بیشتر کار کند
 • نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: همه نمایندگان استان انتظار دارند تا استاندار در ‌حوزه مسائل اقتصادی بیشتر کار کند. محمد کاظمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به ابقای محمدناصر نیکبخت به عنوان استاندار همدان‌، در پاسخ به این سئوال که نمایندگان همدان اولویت‌های کاری استاندار را چه می‌دانند بیان کرد: اولویت ما در استان رفع مشکل اشتغال است و علاوه بر استاندار مجموعه دستگاه‌های استان باید برای آن تلاش کنند چرا که رفع آن نیازمند همکاری و هماهنگی استانداری، نمایندگان مجلس و مدیران اجرایی است و ایجاد اشتغال در استان باید ادامه یافته و تقویت شود.کاظمی با اشاره به انتظارات نمایندگان از استاندار در دور جدید تصریح کرد: همه نمایندگان استان انتظار دارند تا استاندار در ‌حوزه مسائل اقتصادی بیشتر کار کند و بحث مهم رونق تولید، کسب و کار و ایجاد آرامش و امنیت برای سرمایه گذاری را بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس بیان کرد: تمایل نمایندگان استان نیز به استمرار مدیریت کلان استان، حفظ انسجام کنونی، تداوم برنامه‌ها و اقدامات بود که منجر به ابقای استاندار شد.نماینده مردم ملایر گفت: امیدواریم با همراهی مدیران و حمایت و تلاش نمایندگان استان، بستر خدمت به مردم گسترده تر و سبب بهره مندی مردم از امکانات و خدمات شود.انتهای پیام/ R41405/P1361/S6,75/CT1
 • حوادث فوتی در همدان ۹/۲ درصد کاهش یافت
 • رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان با بیان اینکه حوادث فوتی در همدان ۹.۲ درصد کاهش یافت گفت: در سال ۹۵ تعداد ۲۷۷ نفر فوتی در اثر حوادث داشتیم که این آمار امسال ۲۱۰ نفر گزارش شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدانحبیب معصومی بعد از ظهر امروز در شورای ترافیک استان همدان اظهار داشت: آمار 5 ماهه فوتی‌های ناشی از حوادث جاده‌ای استان همدان در سال 96 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 مورد کاهش داشته است.حبیب معصومی بیان کرد: در سال 95 تعداد277 نفر فوتی در اثر حوادث داشتیم که این آمار امسال 210 نفر گزارش شده است یعنی 9.2 درصد کاهش حوادث فوتی را نشان می‌دهد.مدیرکل هواشناسی استان همدان با بیان اینکه اواخر مهرماه یا اوایل آبان ماه بارش باران در همدان آغاز می‌شود گفت: پیش بینی می‌شود آبان ماه 45 تا 55 میلی متر بارندگی داشته باشیم.سعید باقری گفت: در سال زراعی گذشته 14 درصد افزایش بارندگی نسبت به میزان نرمال آن را شاهد بودیم ولی این میزان امسال نسبت به سال قبل 14 درصد منفی بوده است.وی اعلام کرد: پیش‌بینی بارندگی در فصل پاییز برای امسال نرمال است، ضمن اینکه دمای هوا نیم تا یک درجه نسبت به بلند مدت افزایش می‌یابد.باقری با بیان اینکه پیش بینی می‌شود آبان ماه 45 تا 55 میلی متر بارندگی داشته باشیم عنوان کرد: برای بارشهای ایام پیش رو میزان 90 تا 110 درصد بارش بلند مدت در نظر گرفته شده است و این میزان نرمال بارندگی‌ها است که از اواخر مهر یا نهایتا اوایل آبان ماه باید بارندگی‌ها را در همدان داشته باشیم.رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان نیز در این جلسه اظهار داشت: آمار 5 ماهه فوتی‌های ناشی از حوادث جاده‌ای استان همدان در سال 96نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 مورد کاهش داشته است.حبیب معصومی بیان کرد: در سال...
 • اصلاح ۵۰ درصد از شبکه آب و فاضلاب طرح پیاده راه اکباتان همدان
 • همدان - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: 50 درصد کار اصلاح شبکه آب و فاضلاب پیاده‌ راه میدان امام(ره) و خیابان اکباتان شهر همدان انجام شده و بقیه نیز با سرعت پیش می‌رود. به گزارش روابط عمومی آب و فاضلاب استان همدان سید هادی حسینی‌بیدار روز دوشنبه در حاشیه بازدید از اصلاح و بازسازی شبکه آب و فاضلاب پیاده‌راه در حال ساخت میدان امام(ره) و خیابان اکباتان اظهار کرد: در ابتدای اجرای عملیات پیاده‌راه‌سازی مرکز شهر همدان، شرکت آب و فاضلاب برنامه خاصی نداشت زیرا این نقاط مشکلی نداشتند.وی تصریح کرد: در ادامه کار برای جلوگیری از حفاری مجدد پس از اتمام کار شهرداری و ممانعت از حفاری برای تعویض لوله در مرکز شهر، در نشست هایی قرار بر نوسازی شبکه آب و فاضلاب در این نقطه از شهر شد.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه در این نشست مقرر شد حدود 3 هزار متر لوله‌های قدیمی تعویض شود بیان کرد: بر این اساس لوله‌های جدید از جنس چدن استفاده شده که عمر بالایی دارد و دچار شکستگی نمی‌شود.حسینی بیدار با اشاره به اینکه تمام لوله‌های شبکه فاضلاب در میدان امام(ره) و خیابان اکباتان تعویض شده است افزود: در این نقطه از شهر، اماکنی که فاقد انشعاب بودند نیز جزو اشتراک آب و فاضلاب قرار گرفتند و طبق درخواست آنها انشعاب به شکل اقساطی واگذار شد.حسینی‌بیدار با تاکید بر اینکه در این طرح با استفاده از چهار پیمانکار سعی شده متناسب با فعالیت شهرداری این طرح پیش رود خاطرنشان کرد: 50 درصد کار اصلاح شبکه آب و فاضلاب انجام شده و بقیه نیز با سرعت پیش خواهد رفت تا نارضایتی ایجاد نشود.وی اجناس استفاده شده در نوسازی شبکه آبفا را مرغوب‌ترین جنس و از نوع چدن دانست و گفت: با وجود کمبود اعتبارات شرکت، حدود 20 میلیارد ریال برای این طرح...
 • ۸۱ درصد از اراضی کشاورزی استان همدان تحت سیستم نوین آبیاری است
 • مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه ۸۱ درصد از اراضی کشاورزی استان تحت سیستم نوین آبیاری است گفت: همدان در سامانه نوین آبیاری رتبه سوم کشور را دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، ابراهیم فرامرزی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خشک شدن سفره‌های آب زیر زمینی،کاهش نزولات جوی و آبیاری سنتی سه معضل پیش روی کشاورزی استان است که امیدواریم با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بتوانیم بر این چالش‌ها غلبه کنیم.وی تصریح کرد: در سال گذشته 8500تن از اراضی کشاورزی استان مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری نصیب استان شده است و در امسال نیز سهم استان همدان 9500تن است.فرامرزی افزود: برای اجرای هر هکتار سامانه نوین آبیاری 4800 متر مکعب صرفه جویی شده است و تا به امروز نیز 140 هزار هکتار بالغ بر 700 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی انجام شده است.وی تصریح کرد: امیدواریم تا 20 سال آینده سطح آب‌های زیر زمینی به حال اول باز گردد و یکی از اسناد بالا دستی ما احیاء و تعادل بخشی سفره‌های آب‌های زیر زمینی است.وی با بیان این که در دولت تدبیر و امید جلساتی در سطح معاون اول و ریاست جمهوری پیرامون موضوع آب وخاک برگزار شده است، عنوان کرد: پیشرفت‌های خوبی نیز حاصل گردیده است از جمله بستن چاه‌های غیر مجاز، نصب کنتور های حجمی هوشمند برای استفاده چاه های مجاز و مصوبه ماده 11 که بایستی آب به صورت حجمی در مکان تحویل کشاورزان گردد از این جمله است.رئیس آب و خاک و جهاد کشاورزی استان همدان نصب کنتور حجمی را مرتبط با وظایف جهاد کشاورزی و وزرارت نیرو برشمرد و گفت: سامانه‌های آبیاری میکرو در حال ترویج است و با اجرای این روش آبیاری، میزان هدر رفت آب مصرفی کشاورزان به حد صفر خواهد رسید و راندمان انتقال آب نیز به بالای 95 درصد...
 • ۷۰ درصد ادارات بیرجند ایمنی مطلوب ندارند
 • بیرجند - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند گفت: 70 درصد ادارات بیرجند مرکز خراسان جنوبی ایمنی مطلوبی ندارند که با توجه به اهمیت سلامت و امنیت در جامعه باید هرچه سریعتر ایمن سازی را در دستور کار قرار دهند. عباس میرزایی روز دوشنبه در نشست خبری در بیرجند افزود: 614 ماموریت مهم این سازمان از نوروز 96 تاکنون زنگ خطری مهم برای این منطقه است که تنها راه برون رفت از این معضل ایمن سازی و فرهنگ سازی پیشگیری قبل از حادثه خواهد بود.وی ادامه داد: مکان های اقامتی و هتلینگ بیرجند هم آمادگی لازم را در زمان حادثه ندارند، اخطار های لازم صورت گرفته است و در صورتی که نکات ایمنی را رعایت نکنند با حکم قضایی پلمب خواهند شد.وی بازار بیرجند را یکی دیگر از مکان های ناایمن اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه از بافت کاملا سنتی برخوردار است امکان ورود وسایل اطفاء حریق به بازار وجود ندارد که با استقرار تجهیزات ایمنی آتش نشانی در بازار، تا حدودی ایمن سازی شده است اما انبار های پشت بازار به این علت که به هیچ عنوان امکان ورود وجود ندارد در صورت وقوع حادثه و ایجاد مشکل با حکم قضایی تخریب خواهند شد.مدیرعامل سازمان آتش نشانی بیرجند اظهار کرد: در بحث بازیافت ها هم 17 مورد را در سطح شهر شناسایی کردیم و تذکرهای لازم را ابلاغ کردیم که در صورت همکاری نکردن پلمب خواهند شد.**فرسودگی 50 درصد ناوگان خودرویی آتش نشانی بیرجندمیرزایی با بیان اینکه 50 درصد ناوگان خودرویی آتش نشانی بیرجند فرسوده است عنوان کرد: با توجه به پراکندگی جمعیت در شهر بیرجند این سازمان نیازمند نگاه ویژه مسئولان است.وی تصریح کرد: با تمام کمبودهای موجود اما توانسته ایم ایستگاهی را با اعتبار یک میلیارد و 250 میلیون تومان در مهر شهر شروع کنیم که...
 • سطح علمی ۱۳۰ حوزه علمیه در کشور ارتقا می یابد
 • معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور از تدوین برنامه پنج‌ساله آموزشی در حوزه‌های علمیه سراسر کشور خبر داد و گفت: در راستای اجرای این برنامه سطح علمی ۱۳۰ حوزه علمیه در کشور ارتقا می‌یابد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی رستم‌نژاد صبح امروز در جمع مدیران حوزه علمیه برادران دامغان اظهار داشت: برای اولین بار در کشور یک برنامه پنج‌ساله ویژه بخش آموزشی در حوزه‌های علمیه کشور طراحی‌ شده است که در سال تحصیلی امسال این برنامه اجرا می‌شود.وی افزود: در طی اجرای این برنامه 300 عنوان طرح آموزشی در حوزه‌های علمیه سراسر کشور اجرا می‌شود که این مهم می‌تواند تأثیر ویژه‌ای در ارتقا سطح علمی حوزه‌های علمیه داشته باشد.معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر اینکه به‌روزرسانی و ارتقا شاخص‌های نوین علمی در حوزه‌های علمیه در دستور کار است اضافه کرد: تاکنون 130 حوزه علمیه برای ارتقا سطح علمی در این برنامه سامان‌دهی شده است.وی با بیان اینکه بالغ‌بر 7 هزار داوطلب در سال جدید به حوزه‌های علمیه جذب‌ شده است تصریح کرد: با جذب این افراد مجموع افرادی که در حوزه‌های علمیه مشغول تحصیل هستند به 47 هزار طلبه می‌رسد.رستم‌نژاد تقویت ریشه‌های علمی و توسعه علوم فقه را در اولویت اول این برنامه اعلام کرد و گفت: بازنگری در مقررات و آئین‌نامه‌های گذشته حوزه علمیه در دستور کار است و به‌زودی آئین‌نامه جدیدی برای حوزه‌های علمیه سراسر کشور طراحی و تدوین می‌شود.وی با اشاره به جایگاه روحانیان و افراد طلبه در جامعه خاطرنشان کرد: طلبه و جامعه روحانیان به‌عنوان الگوهای فرهنگی در جامعه هستند و باید این افراد نسبت به اجرای فعالیت‌های شاخص فرهنگی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.معاون آموزش حوزه‌های علمیه کشور تأکید کرد: حوزه‌های علمیه متولی رشد و توسعه پایه‌های دینی و فرهنگی در جامعه هستند و باید در این راستا از ظرفیت افراد طلبه نیز استفاده کرد.انتهای پیام/ R41366/P1486/S6,64/CT11
 • فرهنگ مشاوره در سطح حوزه های علمیه باید تقویت شود
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،حجت‌الاسلام مهدی نیلی‌پور امروز در نشست هم‌اندیشی اساتید و نخبگان بسیجی حوزه علمیه استان اصفهان اظهار کرد: فرهنگ مشاوره در سطح حوزه‌های علمیه باید تقویت شود چراکه مشکلات و معضلات جامعه رو به افزایش است و باید مهارت‌های مشاوره‌ای در روحانیون و طلاب تقویت شود. وی افزود: با بحث طلاق در حوزه‌های علمیه مواجه شده‌ایم و دچار آسیب‌های خانواده‌های طلاب هستیم، لازم است از انسجام درونی خانواده‌های طلاب حفاظت کنیم. رئیس مرکز مشاوره حوزه علمیه استان اصفهان گفت: آداب حجره‌نشینی از دیگر اقداماتی است که باید محقق شود، همچنین دوره فرزندپروری نیز توسط طلاب مرکز مشاوره استان اصفهان برگزار شده است. وی تأکید کرد: غربال‌گری عاطفی طلاب با تنظیم 60 مؤلفه برای طلاب صورت گرفته تا شخصیت هر طلبه برای اساتید حوزه‌های علمیه مشخص شود؛ همچنین کارگاه آموزشی معارف مهدویت با 16 غرفه حدود 40 هزار دانش‌آموز، دانشجو و دیگر اقشار در اصفهان برگزار شده است. نیلی‌پور بیان داشت: نمایشگاهی با موضوع جشن تکلیف توسط مرکز مشاوره حوزه علمیه استان اصفهان نیز برگزار می‌شود تا معرفی خوبی از ساختار اسلام به نوجوانان ارائه شود که این نمایشگاه تا 2 ماه آینده در تکیه همدانیان اصفهان افتتاح خواهد شد. انتهای پیام/م غربال‌گری عاطفی طلاب با تنظیم 60 مؤلفه
 • ۳۰۰ طرح آموزشی در حوزه های علمیه اجرا می شود/تحصیل ۴۷هزار طلبه
 • دامغان - معاون آموزش حوزه های علمیه کشور گفت: ۳۰۰طرح آموزشی با هدف ارتقای سطح علمی طلاب، در یک هزار مدرسه علمیه سراسر کشور طی سال جاری به اجرا درخواهد آمد. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام مهدی رستم نژاد صبح دو شنبه در جمع مدیران، اساتید و روحانیان و طلاب حوزه های علمیه برادران دامغان به میزبانی سالن جلسات حوزه علمیه امام جعفر صادق (ع) این شهرستان، از اجرای ۳۰۰ طرح آموزشی در هزار حوزه علمیه کشور خبر داد و بیان داشت: در مدیریت جدید حوزه های علمیه برای سال جدید نخستین برنامه پنج ساله آموزشی، ارائه و برای اجرا به حوزه های علمیه سراسر کشور ابلاغ شده است. وی افزود: یکی از برنامه های ابلاغی ارتقاء سطح علمی ۱۳۰ حوزه علمیه در کشور است که افزایش سطح دانش طلاب و به روز سازی اطلاعات آنان در این طرح مدّ نظر است. تحصیل ۴۷هزار طلبه در کشور عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور، تصریح کرد: ۴۰ هزار طلبه در سطح حوزه های علمیه سراسر کشور مشغول تحصیل علوم دینی هستند که در سال تحصیلی جدید نیز هفت هزار طلبه جذب حوزه های علمیه شدند. رستم نژاد خاطر نشان کرد: حوزه های علمیه باید پایگاه اخلاقی و فرهنگی جامعه باشند و این پایه های دینی، اخلاقی و اعتقادی بیش از هر چیزی تقویت شود. وی با بیان اینکه رسالت روحانیان در جامعه خطیر و بسیار سنگین است، اظهار داشت: برای توسعه فعالیت حوزه های علمیه در استان ها اختیاراتی تفویض شد که این اختیارات در دست مدیران حوزه های علمیه در استان های کشور است. دروس خارج در ۳۱ استان کشور تدریس می شود معاون آموزش حوزه های علمیه کشور، ضمن بیان اینکه در حال حاضر دروس خارج در همه ۳۱ استان تدریس می شود، بیان داشت: نگاه جدید مدیریت حوزه های علمیه یک نگاه ویژه بوده...
 • سخنرانی حجت الاسلام رئیسی در جمع اساتید بسیجی حوزه علمیه اصفهان
 • حجت الاسلام رئیسی صبح امروز در جمع اساتید بسیجی حوزه علمیه اصفهان در مدرسه علمیه امام صادق چهارباغ حضور یافت و به سخنرانی پرداخت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش صاحب نیوز؛حجت الاسلام رئیسی صبح امروز در جمع اساتید بسیجی حوزه علمیه اصفهان در مدرسه علمیه امام صادق چهارباغ حضور یافت و به تببین راهکارهای همکاری آستان قدس رضوی با حوزه علمیه کهن اصفهان پرداخت.
 • تحصیل ۷ هزار طلبه خواهر در ۵۸ حوزه علمیه استان اصفهان
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،حجت‌الاسلام سید مهدی ابطحی امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه خواهران شهرستان نجف‌آباد اظهار کرد: هم‌اکنون در کل کشور حدود 500 حوزه علمیه خواهران در حال فعالیت است. وی درباره وضعیت حوزه‌های علمیه در استان اصفهان نیز افزود: در استان اصفهان که جز پیشگامان در حوزه‌های علمیه خواهران در سطح کشور است، حدود 58 حوزه در حال فعالیت هستند که از این تعداد 6 حوزه در سطح 3 و 2 حوزه نیز در سطح چهار طلاب خواهر را پذیرش می‌کنند. مدیر حوزه‌های علمیه خواهران استان اصفهان گفت: در استان اصفهان حدود 7 هزار طلبه در حال تحصیل هستند و در شهرستان نجف‌آباد بالغ بر هزار طلبه در 6 حوزه که یکی از این حوزه در سطح سه و در رشته تفسیر مشغول هستند. وی با اشاره به شهادت شهید حججی بیان داشت: یکی از وظایف اصلی طلاب، ورود به عرصه پژوهش است که با توجه به شهادت این شهید سرافراز در شهر شما، یکی از فعالیت‌های فرهنگی، نگارش مقاله درباره زندگی‌نامه شهید حججی است که چگونه این شهید با این سن کم به چنین درجه معرفتی رسیده است. ابطحی خاطرنشان کرد: ورود به حوزه‌های علمیه یک افتخار است و انصراف از آن یک شکست، ننگ و هم چون فرار از جنگ است چرا که هر طلبه‌ای با ورود به حوزه باید همانند یک مجاهد عمل کند و میدان جنگ یک طلبه دفاع و حفاظت از دین و آیین اسلام است. انتهای پیام/م حدود 500 حوزه علمیه خواهران در حال فعالیت است
 • استاد حوزه علمیه:امر به معروف ونهی ازمنکر ضرورت جامعه اسلامی است
 • گرگان - ایرنا - استاد شجره طیبه صالحین سپاه نینوای استان گلستان گفت که عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر جزو ضرورت های جامعه اسلامی به شمار می رود. آیت الله میرتقی حسینی گرگانی روز دوشنبه در همایش آمرین به معروف و ناهیان از منکر در تالار فخرالدین اسعد گرگانی مرکز استان گلستان اظهار کرد: همه باید امر به معروف و نهی از منکر را از اصول کاری خود دانسته و به آن عمل کنیم. این استاد حوزه علمیه یکی از اهداف تشکیل جمهوری اسلامی را اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بیان کرد و با تاکید بر اینکه تذکر لسانی نیز در این راستا است، افزود: رهبر معظم انقلاب همواره بر اجرای این فریضه الهی در جامعه تاکید داشته و ضرورت دارد همه در اجرای آن سهیم باشیم. آیت الله حسینی گرگانی همچنین با اشاره به قرار گرفتن در ایام محرم و صفر تاکید کرد: باید در این ایام با آرمان های سیدالشهدا تجدید بیعت کنیم و خود را مکلف به اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بدانیم.در این همایش که فرمانده سپاه نینوا گلستان، رییس دادگستری کل استان و جمعی از مسئولان دستگاه ها حضور داشتند از فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر این استان تجلیل شد. 6204/1648 تنظیم: علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیا
 • عکس/موزه ای دیدنی در همدان
 • باغ موزه دفاع مقدس همدان به عنوان یک قطب فرهنگی و مجموعه‌ای بی نظیر در سطح کشور شناخته شده است. به گزارش مشرق، از بخش‌های مهم این مجموعه می‌توان به حرم مطهر شهید گمنام، غرفه‌های اعزام نیرو، سنگر فرماندهی و گالری‌های جهادسازنگی، نیروی هوایی و آثار به جای مانده از شهدا اشاره کرد. باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان باغ موزه دفاع مقدس همدان ارسال به تلگرام
 • دستگیری کیف قاپ ها در گنجنامه همدان
 • همدان - رئیس پلیس پیشگیری انتظامی استان همدان ازشناسایی و دستگیری باند کیف قاپ ها توسط ماموران ایستگاه پلیس گنجنامه همدان خبر داد. سرهنگ عنایت الله آزادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از اعلام پلیس شهرستان همدان به کارکنان مستقر در ایستگاه پلیس گنجنامه مبنی بر یک فقره کیف قاپی در تفرجگاه گنجنامه، ماموران پلیس برای دستگیری افراد کیف قاپ به محل اعزام شدند. وی افزود: ماموران اعزامی با شگردهای پلیسی ۳ نفر جوان کیف قاپ را شناسایی و دستگیر کردند. سرهنگ آزادی در ادامه افزود: افراد دستگیر شده اهل و ساکن شهرستان همدان و همگی دارای سوابق کیفری هستند. رئیس پلیس پیشگیری استان همدان گفت: متهمان پس از تشکیل پرونده قضایی برای سیر مراحل بعدی به مراجع قضایی اعزام و معرفی شدند.
 • نمایش عطش در همدان اجرا می شود
 • نمایش عطش به همت سپاه انصارالحسین(ع) در حسنیه ثارالله همدان به روی صحنه می‌رود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نمایش عطش که به همت سپاه انصارالحسین(ع) همدان ساخته شده است در دهه اول محرم به جز تاسوعا و عاشورای حسینی هرشب از ساعت 22:30 در حسینیه ثارالله همدان با حضور هیئت‌های مذهبی و اقشار مختلف مردم اجرا می‌شود.در این نمایش که 50 تن از هنرمندان همدانی نقش آفرینی می‌کنند صحنه‌هایی از واقعه عاشورا و همچنین سال‌های دفاع مقدس باز آفرینی شده است. نمایش عطش ساخته رسولی از هنرمندان همدانی به مناسبت هفته دفاع مقدس ساخته شده بوده و از بسیجیان همدانی نیز برای نقش آفرینی در بخش‌های مختلف این اثر نمایشی استفاده شده است.اجرای این اثرنمایشی در همدان از جمله برنامه‌های سپاه انصارالحسین(ع) همدان به منظور گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تقارن آن با ماه عزای سرور و سالار شهیدان است که بخشی از آن نیز در رژه نیروهای مسلح استان که 31 شهریور ماه همزمان با سراسر کشور برگزار شد برای عموم مردم به نمایش در آمد.انتهای پیام/ R41405/P1336/S6,75/CT1
 • نمایشگاه شور عشق در همدان برپا شد
 • نمایشگاه عکس هیئت‌های حسینی و آئین‌های عاشورایی به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) در همدان دایر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نمایشگاه عکس هیئت‌های حسینی و آئین‌های عاشورایی با عنوان شور عشق به هدف ترویج فرهنگ عاشورایی و حسینی و آشنایی بیشتر مردم با این فرهنگ در همدان دایر است.در این نمایشگاه 100 عکس از هیئت‌های حسینی و آئین‌های عاشورایی همدان برای دید عموم به نمایش گذاشته شده است که تاریخ این عکس‌ها مربوط به سال‌های 1320 الی 1350 است.نمایشگاهشور عشق از اول مهرماه لغایت 13 مهرماه(به غیر از روزهای تعطیل) در نگارخانه نگاه نو واقع در آرامگاه بوعلی کوچه جنب شهرداری دایر است.علاقه‌مندان می‌توانند از اول تا 13 مهرماه برای بازدید از این نمایشگاه در ساعت 9 الی 13 و 16 الی 18:30 به نمایشگاه نگارخانه نگاه نو مراجعه کنند.نمایشگاه عکس هیئت‌های حسینی و آئین‌های عاشورایی به همت اداره اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور و معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شهرداری همدان برگزار شده است.مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: نمایشگاه هیئت‌های حسینی و آئین‌های عاشورایی به منظور ترویج فرهنگ عاشورایی و حسینی و آشنایی بیشتر مردم با این فرهنگ‌های حسینی در همدان دایر است.وی با اشاره به اینکه مدیریت بخشی از این نمایشگاه با اداره اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور است، افزود: بایستی مردم آگاه باشند که چنین مجموعه‌ای فعال است تا عکس‌ها و اسناد قدیمی و تاریخی را جمع‌آوری کرده و با ذکر نام اهداکنندگان عکس را در معرض دید عموم قرار می‌دهد.علیرضا تکلو تصریح کرد: عکس‌های این نمایشگاه به همت هیئت‌های حسینی و مسئولان هیئت‌ها برای به نمایش گذاشته شدن و نشان دادن قسمتی از عزاداری‌های حسینی گذشته همدان به دست ما رسیده است.وی با تأکید بر اینکه این عکس‌ها پس از جمع‌آوری در قالب...
 • ثبت ۳۴۷ تماس با سامانه ۱۲۵ در همدان
 • به گزارش خبرگزاری برنا ؛ محمدرضا بیاناتی با اشاره به اعلام مرکز کنترل و فرماندهی عملیات سازمان آتش‌نشانی طی 24 ساعت گذشته، گفت: طبق اعلام مرکز پیام و کنترل فرماندهی عملیات سازمان، 6 عملیات در این بازه زمانی توسط آتش نشانان همدانی به سرانجام رسید. وی به عملیات‌های انجام شده اشاره کرد و گفت: چهار عملیات اطفاء حریق و دو عملیات امداد و نجات حاصل تلاش آتش نشانان همدانی طی 24 ساعت گذشته بوده است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان بیان کرد: حریق یک خودرو در پیشاهنگی، حریق باغ در جاده چشین، حریق آلاچیق در بلوار نجفی و حریق ضایعات در دیزج منجر به انجام عملیات‌های اطفاء حریق شد. وی با اشاره به عملیات‌های امداد و نجات انجام شده در این بازه زمانی، افزود: نجات افراد محبوس شده در منزل در بلوار بهارستان و خیابان بوعلی انجام عملیات‌های امداد و نجات توسط آتش‌نشانان را به دنبال داشت. بیاناتی با بیان اینکه پس از اتمام عملیات‌ها تیم‌های عملیاتی اعزام شده به محل‌ها گزارش‌ها را به مرکز ارائه می‌کنند، تصریح کرد: بر اساس گزارش تیم‌های عملیاتی اعزام شده طی 24 ساعت گذشته دو نفر طی عملیات‌های انجام شده توسط آتش‌نشانان نجات یافتند. وی به تماس‌های ثبت شده در سامانه 125 طی 24 ساعت گذشته اشاره کرد و ادامه داد: 347 تماس شهروندان همدانی در این بازه زمانی به ثبت رسید که تنها 6 مورد از تماس‌ها منجر به انجام عملیات شد. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان با بیان اینکه 18 مورد از تماس‌های برقرار شده به منظور دریافت مشاوره و راهنمایی بوده است، گفت: 48 مورد از تماس‌ها نیز اشتباه بوده است؛ متأسفانه 275 مورد از تماس‌های ثبت شده در این بازه زمانی نیز با هدف ایجاد مزاحمت بوده است.
 • مدیر حوزه علمیه خواهران قزوین:امر به معروف نباید فقط مختص مساجد و مجامع مذهبی باشد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام رضا کاظم‌لو در جمع کارکنان سپاه ناحیه امام سجاد(ع) قزوین ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین(ع) با اشاره به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: امتی که امر به معروف و نهی از منکر در آن رواج داشته باشد بهترین امت بوده و بهترین امتیاز یک حکومت اسلامی همان امر به معروف و نهی از منکر است. وی افزود: بالاترین معروف و منکر این است در عزاداری‌های امام حسین(ع) دسته‌‌جات هیأت‌ها نماز اول وقت و اخلاق نیکو را از این امام عزیز الگو بگیریم. مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوینیادآور شد: ولایت‌مداری را باید از مکتب امام حسین یاد بگیریم و نمونه‌ آن حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) است که در سخت‌ترین شرایط هم تابع امام حسین(ع) و ولایت بود و جامعه‌ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر باشد، امنیت برقرار است. کاظم‌لو گفت: امروز دشمن متوجه شده که دین اسلام می‌تواند قدرت کنترل جهان را داشته باشد و به همین دلیل از آن خیلی هراس داشته و سعی در تخریب دین دارد. این مسؤول مطرح کرد: امر به معروف نباید فقط در مساجد و مجامع مذهبی باشد، باید میدان کار را پیدا کنیم چراکه سفارش خوبی‌ها و دوری از بدی‌ها وظیفه همه است و از تمام ظرفیت اجتماعی برای تحقق این فریضه استفاده کنیم. مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین اضافه کرد: امر به معروف و نهی از منکر را باید از خانواده و اطرافیان خود آغاز کنیم و هرکس این کار را از خانواده خود و اطرافیان آغاز کند، قطع به یقین تأثیرگذار است. انتهای پیام/ک
 • ساخت هتل های بدون پارکینگ در همدان
 • در سال‌های اخیر بنا بر تأکیدات مدیر ارشد استان، این شهر مسیر توسعه خود را از بخش کشاورزی به بخش گردشگری تغییر داد و تمام تلاش استاندار و مسئولان همدان به جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری معطوف شد. به گزارش ایسنا، پس از برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان احداث چند هتل در همدان کلید خورد به طوریکه امروز شاهد افتتاح این هتل‌ها یکی پس از دیگری هستیم. از آنجایی که این هتل‌ها در مرکز شهر همدان ساخته شده و تعدادی هنوز در حال احداث است، نکته جالب توجه این است که صدور مجوز احداث این هتل‌ها بدون درنظر گرفتن وضعیت ترافیکی و بحث پارکینگ بوده به طوریکه هتل‌هایی همچون «سفیر» واقع در بلوار جانبازان و «امیران» در بلوار بعثت که از نقاط پرتردد سطح شهر همدان هستند، همواره باعث ایجاد گره‌های ترافیکی در این نقاط شده است. درست است که باید همدان را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم و یکی از ملزومات این کار افزایش زیرساخت‌ها و احداث فضاهای گردشگری و هتل‌هاست اما نکته موردنظر در این گزارش احداث هتل‌ها بدون توجه به فضاهای پارکینگ و ایجاد گره ترافیکی در خیابان‌های شهر و در نهایت افزایش ساعات رانندگی در خیابان‌ها و دلخوری و اعصاب‌خوردی رانندگان و مسافران است. مدیرعامل سازمان کنترل ترافیک شهرداری همدان در این‌باره در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر رعایت قانون در معابر شهر اظهار کرد: تا زمانی‌که پارک و توقفات خلاف در بلوار جانبازان را نتوانیم اعمال قانون کنیم، نصب چراغ گزینه خوبی برای کنترل ترافیک نیست. احسان صباغی گفت: پارک‌های دوبله در بلوار جانبازان بسیار زیاد است و به همین علت عملکرد چراغ راهنمایی رانندگی در چنین وضعیتی مناسب نیست. وی تصریح کرد: احداث هتل در خیابان‌های اصلی از جمله بلوار جانبازان و بلوار بعثت یکی دیگر از دلایل ایجاد گره‌های ترافیکی است این درحالیست که باید به ازای هر 8 تخت یک...
 • جمع آوری ۱۵۹معتاد متجاهر در همدان
 • ییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان از جمع آوری ۱۵۹معتاد متجاهر در سطح شهر همدان خبر داد و گفت: طی۴۸ساعت در سطح شهر همدان با اجرای طرح جمع آوری معتادین متجاهر در طول 48 ساعت درسطح شهر همدان۱۵۹معتاد متجاهر دستگیر و به مراکز ماده ۱۵و۱۶ارجاع داده شده اند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هادی قزوینه در گفت و گو با صبح الوند ، با اشاره به طرح جمع آوری معتادین متجاهر در سطح شهرهمدان خاطر نشان کرد: هدف از اجرای این طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، امنیت عمومی در جامعه و پیشگیری از سرقت های خورد در سطح شهر همدان و مناطق حاشیه ای بویژه تپه پیسا(سردخانه پشت میدان بار )و انتهای اسلامشهر توسط پلیس مبارزه با مواد مخدراست. رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همچنین از جمله اهداف دیگر اجرای این طرح را جلوگیری ازجرائم سازمان یافته، خرید و فروش مواد مخدر و قاچاق در مناطق یاد شده عنوان کرد و افزود: اجرای این طرح با همکاری بهزیستی،علوم پزشکی، شهرداری،ثمن ها و یگوپ وهمدان انجام شده است. وی همچنین در این راستا با اشاره به اینکه این طرح طی ۴۸ساعت با بکار گیری نیروهای کلانتری، پاسگاه ها و پلیس مبارزه با مواد مخدر اجرا شده خاطر نشان کرد: طی اجرای این عملیات ۱۵۹معتاد متجاهر، شناسایی و پس از غربالگری های انجام شده برای درمان به مراکز ماده ۱۵و ۱۶قانون مجازات مواد مخدر ارجاع داده شده اند. قزوینه با تاکید براینکه پلیس مبارزه با مواد مخدر تردد و حضور معتادین متجاهر در اماکن عمومی، پارک و تفرجگاه ها را برنمی تابد خاطر نشان کرد:این مهم از جمله خط قرمز های پلیس مبارزه با مواد مخدر بوده و خواهد بود. رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان همچنین با اشاره به اینکه پلیس...
 • رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:طلاب جوان ضامن انقلابی ماندن حوزه علمیه هستند
 • حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در قم، با اشاره به برگزاری همایش علمی مسؤولیت‌های ملی و فراملی حوزه انقلابی در دی‌ماه سال جاری اظهار کرد: عملی کردن تولیدات علمی و استفاده از خروجی‌های همایش به صورت ویژه توسط مجموعه‌های مختلف دنبال می‌شود. وی از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به عنوان یکی از مجموعه‌های استفاده کننده از خروجی‌های این همایش نام برد و اضافه کرد: اعضای کمیته علمی همایش علمی مسؤولیت‌های ملی و فراملی حوزه انقلابی در حوزه‌های علمیه قم، مشهد، اصفهان و خوزستان حضور دارند و در بدنه شبکه تبلیغی کشور فعالیت می‌کنند به همین علت می‌توانند از دستاوردهای این همایش به صورت عملی استفاده کنند. رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مدیریت حوزه علمیه و بخش‌های مختلف حوزوی با توجه به وظایف و رسالت‌هایی که بر عهده دارند هر کدام از خروجی‌های این همایش به عنوان راهکارهای عملیاتی استفاده می‌کنند. وی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی میان طلاب و فضلای جوان را یکی از اهداف اصلی برگزاری همایش علمی مسؤولیت‌های ملی و فراملی حوزه انقلابی برشمرد و گفت: این افراد سرمایه‌های اصلی حوزه هستند و می‌توانند ضامن انقلابی ماندن حوزه باشند به همین علت باید تلاش کنیم تا طلاب و فضلای جوان را نسبت به راهکارهای حفظ ارزش‌های انقلابی حوزه آگاه و برنامه‌های عملیاتی را با کمک آنها دنبال کنیم. انتهای پیام/78023*20
 • مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خبر داد اعزام بیش از ۱۰ هزار م بلغ ویژه ماه محرم به سراسر کشور
 • حجت‌الاسلام یحیی کمال امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم، با بیان اینکه دفتر تبلیغات اسلامی به مناسبت محرم اعزام‌های گسترده‌ای به سراسر کشور داشته است اظهار کرد: امسال نیز مانند سال‌های گذشته این اتفاق روی داده و ثبت‌نام مُبلغان از 20 تا 30 شهریور صورت گرفته است. وی از اعزام بیش از 10 هزار نفر مُبلغ از 30 شهریور به مدت 13 روز خبر داد و افزود: اعزام مبلغان به سراسر کشور در قالب گروه‌های تبلیغی، اعزام عمومی، خواهران و نخبگان انجام شده است. مدیرکل امور تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مبلغان به برگزاری عزاداری سنتی شهدای کربلا، سینه‌زنی، روضه‌خوانی، بیان معارف اسلامی و فلسفه قیام عاشورا می‌پردازند. وی عنوان کرد: دشمن‌شناسی، استکبارستیزی، بصیرت‌افزایی، اقتصاد مقاومتی و آسیب‌های اجتماعی از مباحث بسیار مهم است که در قالب ره‌توشه به مبلغان اعزام محرم ارائه می‌شود و مبلغان در جلسه توجیهی شرکت کردند. کمال با اشاره به اقدامات انجام‌شده در زمینه اعزام مبلغان ماه محرم گفت: پیش از اعزام همایش مبلغان با موضوع حوزه علمیه و جمعیت برگزار شد. بحران جمعیت می‌تواند آینده کشور را مورد تهدید قرار دهد به این دلیل باید فرهنگ‌سازی شود تا روند کاهش جمعیت تغییر کند و به سمت افزایش جمعیت برود. وی ابراز کرد: امیدواریم با اعزام مبلغان در زمینه افزایش جمعیت و مقابله با بحران کاهش جمعیت گام مثبتی برداشته شود و نهادینه‌سازی در این زمینه صورت گیرد. انتهای پیام/ج/
 • جدول پخش برنامه های صدا و سیمای مرکز همدان
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازهمدان؛جدول پخش برنامه های سیمای مرکز همدانامروزبه این شرح است:
 • پیش بینی تولید ۲۰۰۰ تن عسل در استان همدان
 • همدان - معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: براساس پیش‌بینی‌ها امسال ۲۰۰۰ تن عسل در استان همدان تولید می شود. به گزارش خبرنگار مهر، محمد نظر پور ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران از تولید ۳۳۳ هزار تن شیر خام طی سال گذشته در استان همدان خبر داد و عنوان کرد: سال گذشته همچنین ۲۸ هزار و ۶۸۱ تن گوشت قرمز، ۴۵ هزار و ۸۳۷ تن گوشت مرغ، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ و یک هزار و ۹۶۰ تن عسل در استان همدان تولید شد. وی پیش‌بینی کرد: طی سال جاری ۳۵۳ هزار تن شیر خام، ۲۹ هزار و ۸۰۰ تن گوشت قرمز، ۴۸ هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ، ۱۶ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ و دو هزار تن عسل تولید شود. معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان اشتغال تعهد شده در سال‌جاری در حوزه جهاد کشاورزی را ۵۹۰ نفر دانست و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۸۶ هزار و ۵۰۰ تن شیر خام در استان همدان تولید شده است. وی با بیان اینکه طی در سال جاری ۱۶ هزار و ۶۰۰ تن گوشت قرمز، ۲۴ هزار و ۲۷۸ تن گوشت مرغ و ۸ هزار و ۱۳۰ تن تخم مرغ تولید شده و از محل رونق تولید ۱۷۹ پرونده به سیستم بانکی، افزود: این پرونده‌ها در راستای تامین سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز به بانک معرفی شده اند. نظرپور با بیان اینکه از محل صندوق توسعه ملی ۱۷ میلیارد تومان در قالب ۳۱ فقره پرونده به بانک معرفی شده است، افزود: معرفی پرونده‌ها به بانک ادامه دارد. وی با اشاره به اینکه در سال جاری دو طرح اشتغال روستایی و عشایر و اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است، ابراز امیدواری کرد: از این دو محل تسهیلات قابل ملاحظه‌ای ابلاغ شود. معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان...
 • صادرات ۷۰ میلیون دلاری از گمرک همدان
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛ خشویی، مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اینکه در 6 ماهه نخست امسال بالغ بر 70 میلیون دلار از گمرک همدان صادرات انجام شده است گفت: درآمد صادرات در این مدت از سال حدود90 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مشابه پارسال 83 درصد افزایش داشته ایم. وی به میزان ارزشی صادرات اشاره کرد واظهار داشت: ازنظرارزشی ۲۲ درصدافزایش داشته ایم. وی با بیان اینکه واردات مواداولیه وخطوط تولید ۲۸ میلیون دلاربوده است گفت: در این زمینه ازنظرارزش دلاری ۲۰۳ درصد افزایش داشته است. خشویی به کاهش برداشت محصولات کشاورزی اشاره کرد وبیان کرد: بدلیل کاهش برداشت انگوردرملایر،شاهد کاهش صادرات کشمش خواهیم بود. این مسئول به اقلام صادر شده در این مدت از سال اشاره یادآور شد: از جمله اقلام عمده صادرات ،کشمش سفال موتورکولر لبنیات سیمان سفال شوروترشیجات سالامبورگاوی وگوسفندی سیب زمینی چینی آلات بهداشتی گونی پلاستیکی بوده است. مدیر کل گمرک استان همدان کشورهای هدف صادرات را کشورهایی چون ،عراق، اوکراین ،قزاقستان، روسیه ،عمان ،سومالی ،کویت،افغانستان ،آلمان ،ایتالیا، ترکمنستان اعلام کرد. جمال خشویی ادامه داد: واردات در این استان نیزاز کشورهای چین ،آلمان، هند ،ایتالیا، ترکیه وهلند بوده است. انتهای پیام/ ج صادرات کالا از گمرک همدان
 • شناسایی یک هزار و ۴۰۰ تاکسی فرسوده در شهر همدان
 • همدان - معاون نظارت بر تاکسی‌رانی و حمل و نقل بار کالا در همدان از شناسایی یک هزار و ۴۰۰ تاکسی فرسوده در شهر همدان خبرداد. مهران حاجیان در گفتگو با خبرنگار مهر از شناسایی یک هزار و ۴۰۰ تاکسی فرسوده در شهر همدان خبرداد و عنوان کرد: سال گذشته نوسازی حدود ۷۰۰ تاکسی امکان‌پذیر شد که با توجه به تسهیل شرایط امیدواریم مابقی تاکسی‌های فرسوده نیز به زودی نوسازی شوند. حاجیان با اشاره به اجرای طرح پیاده‌راه سازی خیابان اکباتان و میدان حضرت امام(ره) گفت: در همین راستا نقل و انتقال ۵۰۰ دستگاه تاکسی از خیابان اکباتان به خیابان‌های باباطاهر و شهدا همدان با کمترین معضل و چالش به انجام رسید. ساماندهی خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین در پارکینگ‌ها وی در خصوص ساماندهی خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین در پارکینگ‌های تعبیه شده نیز گفت: با تلاش‌های انجام شده ۳ پایانه بزرگ در شهر همدان ایجاد شد که بر همین اساس پایانه مستقر در حوالی میدان امام حسن(ع)، پایانه مستقر در میدان شاهد و پایانه مستقر در شهرک صنعتی الوند، به آرام سازی فضای شهر و انتقال خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین به این پایانه‌ها کمک کرد. حاجیان از برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه رانندگان سرویس مدارس در روز چهارشنبه پنجم مهرماه سال جاری و رونمایی از برچسب سرویس مدارس خبر داد و با اشاره به تلاش برای ایجاد شرایط مناسب به منظور پرداخت الکترونیکی کرایه در تاکسی‌های شهر گفت: مطابق فعالیت‌های انجام شده طی روزهای آینده شاهد راه‌اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی در تاکسی‌های شهر خواهیم بود. معاون نظارت بر تاکسی‌رانی و حمل و نقل بار کالا ادامه داد: با راه‌اندازی وبگاهی در سازمان؛ زمینه بهره‌گیری از نرم‌افزار طراحی شده و زمینه انجام امور تاکسیرانان فراهم‌ شد، ضمن اینکه تسهیل شرایط برای رانندگان تاکسی، افزایش خدمت‌رسانی به شهروندان را موجب خواهد شد.