در گردهمایی دانش‌آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دو نفر از اقتصاددان‌های شناخته‌شده کشور سخنرانی کردند. مسعود نیلی که اکنون دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی است و حسین عبده‌تبریزی، مشاور مدیریت تأمین مالی وزارت راه و شهرسازی. فضا و محوریت سخنرانی‌ها، حول معرفی مشکلات اقتصادی کشور و راه‌حل رفع این مشکلات بود.

به گزارش اقتصادآنلاین، شرق نوشت: برخلاف برخی از همایش‌ها و گردهمایی‌ها، در اینجا خبری از مدح دولت و ترسیم آینده زیبا نبود. رسالت اخلاق، چاشنی کار این دو سخنران بود. به خوبی از چالش‌های اقتصادی کشور اطلاع داشتند و با ذکر یکایک این مشکلات، خط ممیزی بین مشاوران دولت‌های نهم و دهم با مشاوران دولت‌های یازدهم و دوازدهم ترسیم کردند. مهم‌ترین چالشی که هر دو سخنران بر آن تأکید داشتند، مسئله نظام بانکداری بود؛ چنانکه مسعود نیلی یکی از شروط خوش‌یمن‌بودن قرن پیش‌رو، یعنی ١٤٠٠ را در گرو اصلاحات نظام بانکداری کشور می‌دانست. نیلی معتقد بود برای حل و رفع نهایی این مشکلات به یک وفاق و گفت‌وگوی ملی نیاز داریم. در ادامه حسین عبده‌تبریزی، آغاز و پایان گفته‌های خود را ذیل نظام بانکداری و مشکلات آن قرار داد. از دیدگاه عبده‌تبریزی، برای رفع مشکلات بانکی و اقتصادی پیش‌روی کشور، تعیین دستوری نرخ سود تنها راه چاره بود. عبده‌تبریزی هشدار داد که از پس این تصمیم، ممکن است مشکلات دیگری دامن‌گیر اقتصاد کشور شود که دولت باید برای رفع این مشکلات هوشیار عمل کند. گزارش اختصاصی از این گردهمایی را در ادامه بخوانید.

مسعود نیلی ابهام در ١٤٠٠

اقتصاد در سال ١٤٠٠ چه شرایطی خواهد داشت. این موضوعی است که قرار است درباره آن صحبت کنیم. قاعدتا صحبت از آینده اقتصادی یک کشور اهمیت دارد. شاید موضوعی را با این درجه اهمیت، کمتر بتوان پیدا کرد. چند سال آینده ما، سال‌های سرنوشت‌سازی است، از این نظر که چه مسیری را باید طی کنیم. سناریوهای متفاوتی پیش‌روی ما قرار دارند که هریک از آنها مقصد متفاوتی را رقم می‌زنند؛ لذا این موضوع اهمیت پیدا می‌کند که کدام مسیر باید محقق شود. به‌هرحال مشخصا سال ١٤٠٠ خواهد آمد و مهم است که ما نسبت به آن زمان کدام مقصد و راه را برگزینیم.

٦ اَبَرچالش واقعی

مطلبی که انتخاب مقصدها و راه‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، نحوه عبور ما از شش اَبَرچالشی است که پیش‌تر هم به آن پرداخته‌ام. اشتغال و بی‌کاری، نظام بانکی، بودجه، صندوق‌های بازنشستگی، آب و محیط زیست. این همان شش مسئله بزرگ است که باید به آن بپردازیم. می‌خواهیم برای حل این مشکلات راه‌حل‌هایی ارائه کنیم. سؤال این است اطلاق اَبَرچالش به این مشکلات آیا واقعی است یا اغراق می‌کنیم؟ راه‌حل این مشکلات، ساده هستند یا دشوار؟ این راه‌حل‌ها در زمینه منابع و مصارفشان به چه شکلی خواهد بود؟ آیا این مباحث مباحثی اجتماعی – سیاسی هستند؟ مشخصا برای بررسی این موضوعات، باید گفت‌وگوی ملی صورت بگیرد. راجع‌به چگونگی پردازش این مشکلات نیاز به اجماع در سطح عموم نیروهای مؤثر داریم. واقعا این مسائل، مسائل بزرگی هستند و صرفا در حد مشکلاتی فنی نباید به آنها نگریست.

قدم اول در ایجاد راه‌حل

اگر بخواهیم هر مسئله‌ای را حل کنیم، طبیعتا قدم اول این است که بدانیم چرا آن مسائل به وجود آمده‌اند. اگر ما این‌گونه به موضوع نگاه نکنیم ممکن است در برخورد با آن مسئله دچار خطای استراتژیک شویم؛ به‌عبارتی اگر توجه نکنیم به اینکه این مشکل چگونه به وجود آمده، نخواهیم توانست برای حل آن راه‌حل مناسبی ارائه کنیم. وقتی می‌گوییم باید یک آسیب‌شناسی ارائه شود، منظور ما این است که بدانیم چه مجموعه عواملی این مشکلات را به وجود آورده‌اند و از چه جنسی هستند و چقدر عمیق‌اند. آیا از جنس مواردی هستند که خیلی ساده می‌شود با یک تغییر سیاسی آنها را حل کرد یا تلاش بیشتر را باید در حل آنها به فرجام رساند؟

هویت‌شناسی مشکلات حاضر

برای شناخت بهتر این مشکلات، می‌توان هریک از مشکلات را به‌عنوان یک موجود تلقی کرد و دید شناسنامه آن مشکل صادره از چه سالی است و درحال‌حاضر چه ابعاد و شکلی دارد؟ اگر به گذشته و مثلا به دهه ٣٠ بازگردیم، می‌توان گفت شاهد یک اقتصاد روستایی هستیم که از جمعیت ١٦ میلیون‌نفری آن، ١٣ میلیون روستایی و سه میلیون آن هم شهری بوده‌اند و دولت خیلی ضعیفی آن را اداره می‌کرد. از دهه ٣٠ درآمدهای نفتی به صورت جدی در اقتصاد ما نقش پیدا کرد. به قیمت امروز، حدود ١٦ تا ١٨ میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت خام کشور بود. منتها این مقدار فروش نفت در زمانی بود که اندازه و حجم اقتصادی کشور، به جای ٤٣٠ میلیارد دلار فعلی، حدودا ٤٠ میلیارد دلار بود. دولت به معنی آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان و دانشگاه و مخابرات، با ١٦ میلیارد دلار ایجاد شد؛ آنچنان‌که شهر و صنعت هم با همین مقدار شکل گرفتند.

دهه ٤٠ را تکرار می‌کنم

در ایران یک تمرین اجتماعی بزرگ شکل گرفت که توسعه را با دولت معنا کردند؛ بدین معنا که توسعه با دولت ایجاد می‌شود. هر دولتمردی احساس رسالت کرد؛ لذا مباحثی که ذیل عنوان موانع توسعه مطرح می‌شد، مفهوم خود را از دست داد. من بارها این مسئله را گفته‌ام و دوباره تکرار می‌کنم که دهه ٤٠ برای کشور یک دهه طلایی بود. اما بزرگ‌ترین بیماری اقتصاد ما نیز از همین دوران شروع شد و این بیماری همان کسری بودجه است. تقریبا از اواسط دهه ٤٠ دولت ما دچار کسری بودجه شد؛ دولتمردان ما خودشان را مقید به بودجه نمی‌دیدند. این نوع عملکرد شبیه همان سخن «خروشچوف» است که می‌گوید سیاست‌مداران دوست دارند پل بسازند اگرچه رودخانه‌ای هم نباشد! سیاست‌مدار دوست دارد راه بسازد، ساختمان بسازد و. . . . سیاست‌مدار از این سخن اقتصاددان‌ها که می‌گویند منبع محدود است بیزارند. در نتیجه کسری بودجه به‌عنوان مادر مشکلات اقتصادی ایران، در همان اوج عملکرد مثبت اقتصاد ایران متولد شد. وقتی وارد دهه ٥٠ شدیم، تا سال ٥٦ که اوج درآمدهای اقتصادی تاریخی ایران بود، همچنان این کسری بودجه ادامه داشت. با وجود آن درآمدهای سرشار نفتی نیز کسری بودجه باز هم ادامه داشت و این مشکل به اقتصاد ایران سنجاق شد و تا به امروز هنوز ادامه دارد.

سال ٥٧ و آغاز توسعه مشکلات

در سال ٥٧ آنچه به‌عنوان «کمبود در فعالیت دولت» به چشم می‌آمد مفهوم «عدالت» بود. تعریفی که از عدالت ارائه شد، به معنای فراگیرشدن توزیع بود؛ لذا دولتی با وظایف بسیار گستره ایجاد شد که اصلا با منابع پیشِ‌روی خود هیچ سنخیتی نداشت. هم‌زمان با این مسئله رخداد دیگری اتفاق افتاد که برخلاف این رویکرد دولت بود. درآمدهای نفتی با کاهش قابل‌توجهی صورت گرفت و از شش میلیون بشکه به کمتر از سه میلیون بشکه کاهش یافت. این به معنای یک کسری بودجه کلان بود. تعداد پرسنل و وظایف دولت گسترش پیدا کرد اما درآمدهای کشور نیز کاهش یافت. از سوی دیگر، جمعیت کشور نیز افزایشی بود. این مسئله مخارج دولت را بیشتر کرد که دست‌برقضا همراه با جنگ هشت‌ساله شد. مجموع این مسائل منجر به این شد که سال ٦٧ نسبت به سال ٥٧، درآمد نفتی کشور تقریبا یک‌ششم شود و مخارج دولت به نصف کاهش پیدا کند. این یعنی کسری بودجه کلان. همین کسری بودجه ادامه پیدا کرد و به زخم عمیقی در اقتصاد ایران تبدیل شد.

ماه عسل دولت با بانک و صندوق بازنشستگی

دولت برای جبران این مشکل، سراغ دو منبع مالی رفت؛ یکی بانک و دیگری صندوق بازنشستگی. دولت به صندوق‌های بازنشستگی بدهکار شد. از سویی به دلیل دخالت در بانک‌ها، مریضی دولت به بانک‌ها منتقل شد و این‌گونه بود که بودجه، بانک و صندوق‌های بازنشستگی دچار بیماری شدند. در این میان نگاه دیگری هم وجود داشت؛ اینکه منابع نفت و منابع انرژی مادام که در اختیار دولت است، باید آن را با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دهد. دولت موظف بود کالاها را با قیمت ارزان در اختیار مردم قرار دهد. بنابراین قیمت حامل‌های انرژی در قیمت پایین و نرخ‌های کمتر از نرخ تورم در اختیار مردم قرار گرفت و این‌گونه مصرف انرژی در اقتصاد ما شدت گرفت و ما با سرعت بسیار زیادی تبدیل به مصرف‌کننده انرژی شدیم.

آغاز قانونی برای نابودی منابع آب از ١٣٦١

درباره آب هم همین نگاه حاکم بود. در ابتدا محدودیت‌هایی درباره حفر چاه و استفاده از آب‌های زیرزمینی اعمال می‌شد. این محدودیت‌ها در سال‌های ٤٠ و ٥٠ به‌گونه‌ای بود که کسانی که امتیازات سیاسی داشتند، می‌تواستند از آن منابع استفاده کنند. با رفع این امتیازات ویژه درباره استفاده از آب، این منابع در اختیار همه قرار گرفت. در سال ١٣٦١ قانونی تصویب شد که تقریبا دسترسی همه به آب آزاد شد و یک‌دفعه با تخلیه شدیدی از آب‌های زیرزمینی مواجه شدیم. این‌گونه ما مسیر را طی کردیم و به سال‌های کنونی رسیدیم.

کمک آیندگان به رفاه گذشتگان

وقتی امروز ارزیابی می‌کنیم و به مسیری که در گذشته طی کردیم می‌نگریم، می‌بینیم در گذشته رفاهی داشتیم که این رفاه ناشی از مصرف آب، مصرف انرژی، مصرف صندوق‌های بازنشستگی و همچنین استفاده از سپرده‌های مردم در بانک بوده است. رفاه امروز ما، رفاه آیندگان است و نه رفاه حاصل از درآمد خودمان. این مسئله را به صورت کمی ‌هم می‌توان بیان کرد: «اکنون تولید ناخالص داخلی سرانه ما، تقریبا ٧٠ درصد تولید ناخالص داخلی سرانه سال ١٣٥٥ است، اما مصرف سرانه ما تقریبا ١,٧ برابر سال ١٣٥٥ است!». این یک معماست که باید به آن جواب بدهیم. ما از کجا این شکاف را پر کرده‌ایم؟ ما ٤٥ درصد تولید ناخالص را مصرف کرده‌ایم؛ این شکاف را از طریق مصرف دارایی‌های مالی و داریی‌های طبیعی کشور پر کرده‌ایم. بنابراین چون اینها متغیرهای استاک هستند، وقتی این مصرف شدت می‌گیرد، روبه اتمام می‌گذارند. اگر فکری برای این موضوع نکنیم، با فاجعه مواجه می‌شویم.

از ماست که بر ماست

بنابراین مطلب مهمی‌که اینجا پیش‌ِروی ما قرار می‌گیرد این است که شش ابرچالش اقتصاد که اکنون با آن مواجه هستیم، چیزی نبوده که بیرون از نظام تصمیم‌گیری بر ما تحمیل شده باشد. بلکه سیاستی بوده که ما خودمان اتخاذ کردیم. این مسئله ناشی از اراده‌هایی بوده که خودمان اخذ کرده‌ایم. نتیجه‌ای که می‌خواهیم بگیریم این است که بدون اینکه بخواهیم رخداد را به یک رخداد سیاسی و جناحی تبدیل کنیم، به لحاظ کارشناسی باید گفت ما ده‌ها سال اشتباهات استراتژیک داشته‌ایم که در آن منابع مالی کشور مصرف شده و در نتیجه ظرفیت کمی ‌برای آیندگان باقی مانده است.

نیاز به وفاق ملی

برای اینکه بتوانیم سیاست‌های درستی را اعمال کنیم لازمه‌اش این است که در ابتدا اشتباهات خودمان را بپذیریم و این حداقل چیزی است که به آن نیاز داریم. در یک فضای کاملا دوستانه و مسالمت‌آمیز و در قالب گفت‌وگوی ملی، باید این مسئله را بشکافیم که چرا امروزه با مشکلاتی روبه‌رو شده‌ایم که پیش از وقوع، قابل پیش‌بینی بودند. این‌گونه نبوده که ‌ناگاه با یک زلزله این مشکلات بر ما عرضه شود؛ بلکه برای مثال کم‌شدن منابع آبی کشور، مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و. . . آرام‌آرام صورت گرفته است. اگر ما به مشکلاتی که اتفاق افتاده توجه نکنیم و در پی حل آنها حرکت نکنیم، مشکلات عدیده دیگری به وجود می‌آید.

گفتن واقعیات به مردم

اگر فارغ از شناخت دلایل مشکلات، به سمت اصلاح آنها برویم، به سمت راه‌حل‌های ناممکن کشیده می‌شویم. اما اینکه بخواهیم سراغ راه‌حل‌های درست اقتصادی برویم، مفهومش این است که در حوزه سیاست‌گذاری، باید تغییر رفتارهای اساسی ایجاد شوند. این تغییر رفتارهای اساسی بدون گفت‌وگوی اجتماعی و بدون متقاعدکردن مردم در تغییردادن سیاست‌ها، امکان‌پذیر نیست. بنابراین ما با مسئله بزرگی مواجه هستیم. مسیر حرکت ٦٠ساله اخیر به مشکلی برخورد کرده که تجدیدنظرهای اساسی و مهمی ‌را طلب می‌کند. هیچ کارشناسی مشخصا توصیه نمی‌کند که ضرب‌الاجلی به سمت دیگری بچرخیم. قدم اول این است بدانیم چرا این مشکلات امروزه به وجود آمده است. این تصویر دوچهره‌ را در اقتصاد ما درست کرده است.

٢ چهره متضاد یا هم‌خوان اقتصاد؟

اقتصاد اکنون یک چهره زیبا و دوست‌داشتنی دارد؛ مانند تورم پایین و رشد اقتصادی و اشغال‌زایی ٦٠٠‌هزارنفری. چهره دیگر یک چهره بد است و آن عبارت است از شش چالشی که به آن اشاره کردیم. البته این دو چهره متضاد هم نیستند. این شرایط فرصت خوبی است که می‌توانیم آرام‌آرام به سمت اصلاحات اساسی حرکت کنیم. تصور زیبای اقتصاد کشور به رویکرد عقلایی‌مان به اقتصاد بازمی‌گردد. اما برای حل اساسی مشکلات به تغییر ساختاری نیاز داریم. اگر به این مسیر ادامه دهیم، سال ١٤٠٠ می‌تواند سال خوبی باشد و می‌تواند قرنی را رقم بزند که نسبت به قرن پیشین، زیباتر باشد.

اصفیا را خدایش بیامرزد

جمله‌ای را برای شما می‌خوانم که حسن ختام باشد. آقای صفی اصفیا را شاید بشناسید که هشت سال رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. از سال ١٣٤١ تا ١٣٤٨ رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بود. ایشان یکی از موفق‌ترین رؤسای سازمان برنامه و بودجه در ایران بودند. خداوند ایشان را رحمت کند. در سال ٨٣ از آقای اصفیا تقدیر شد. کلامی ‌از ایشان در یکی از کتاب‌هایم ذکر کرده‌ام که در آینده به چاپ می‌رسد: «ایران یک سرزمین شگفت‌انگیز است. بزرگ‌ترین مردان و پست‌ترین مردان در این آب‌وخاک پرورده شده‌اند. حوادثی که بر سر ایران آمده بدان گونه است؛ شکست‌های شرم‌آور، مصیبت و کامروایی‌های بسیار. گویی روزگار همه بلاها و بازی‌های خود را بر ایران آزموده است. آن را بارها لب پرتگاه برده و باز از افتادن بازداشته است. ایران شاید سخت‌جان‌ترین کشورهای دنیا باشد.

دوره‌هایی بوده است که با نیمه‌جانی زندگی کرده و اما از نفس هم نیفتاده؛ چون بیماری که می‌خواهد نزدیکان خود را بیازماید، درست همان لحظه که همه از او امید برگرفته بودند، چشم گشوده و زندگی را از سر گرفته است».

حسین عبده‌تبریزی:

بانک و سوءاستفاده‌ صندوق‌ها

یکی از محورهایی که آقای دکتر نیلی هم همواره به آن اشاره داشت، مسئله بانک است. از اول انقلاب، مسئله بانک یک مسئله مهم بین بانکدارها و عده زیادی از افراد در ایران بوده است. از همان ابتدا آقای مولوی که رئیس بانک مرکزی شد و بعد نهایتا دوره آقای نوربخش، همواره این درگیری را به‌طور دائم شاهد بودیم. نهادهایی تشکیل شدند که به‌عنوان رقیب بانکداری سنتی ادعا داشتند باید در چارچوب مدنظرشان فعالیت بانک‌ها صورت بگیرد. نهایتا چارچوب بانکی در قالب فقه دچار اصلاحاتی شد. از همان ابتدا سوءاستفاده‌هایی هم از این مسئله پیش آمد و عده زیادی عملا ذیل ادعاهایی، به فعالیت بانکداری پرداختند. به‌عنوان مثال همان صندوق‌های مختلف. . . . در دوره‌های طولانی عده زیادی به مخالفت با فعالیت این صندوق‌ها متهم شدند. عملا نگرانی آن افراد در واقع این بود که این تفکر به یک نظام بانکداری تبدیل شود که درنهایت از کنترل و نظارت خارج شود.

برگی از هشداری تاریخی

این مشکلات از همان ابتدا وجود داشت. بنده نواری را دارم که مربوط به سال ٧١ است. به یاد دارم در شبکه دوم سیما با آقای نوربخش بودم. من می‌گفتم این نهادها را معرفی کنید؛ چراکه زمانی برای کشور مشکل‌آفرین می‌شوند. این داستان بسیار طولانی است که درنهایت در دولت نهم و دهم به یک جریان کاملا متفاوتی تبدیل شد و این‌گونه با شتاب بیشتری مشکلات بانک‌ها افزایش یافت. بیان اینکه این مشکل چیست، در راه‌حل آن ضرورت دارد.

ماجرای الزام در اقدام بوروکراتیک کاهش نرخ

درحال‌حاضر به شرایطی رسیده‌ایم که اقدام بوروکراتیک کاهش نرخ، تنها راه‌حل است و چاره‌ای دیگر نداریم. شاید عده‌ای مخالف باشند که ما با این کار بازار را نادیده می‌گیریم. دراین‌باره باید توضیحاتی بیشتر داد. دولت یازدهم آنچه را تحویل گرفته بود مصداق یک شرایط رکودی-تورمی بود. از حدود سه سال پیش، یعنی بعد از سال دوم دولت یازدهم، تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم به وجود آمد و این تفاوت قابل‌ملاحظه بین این دو، شرایط دشواری را در بانک‌ها ایجاد کرد که می‌توان آن را به صورت یک ترازنامه به نمایش گذاشت.

در سال ٨٦ که سال نسبتا خوبی هم برای بانک‌ها بود، در شرایطی که نرخ تورم آرام گرفته بود، برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب، سود واقعی نسبتا بالایی به سهام‌داران پرداخت کردیم. این سود درنهایت به صورت بدهی جدید در ترازنامه بانک‌ها درج شد. ولی در طرف دیگر ترازنامه، یعنی در سمت دارایی‌ها، هیچ رخدادی در بانک‌ها صورت نگرفت؛ به این دلیل که این مؤسسات دست به خلق جدیدی نمی‌زدند و تنها کاری که صورت می‌گرفت این بود که بدهکاران را احضار می‌کردند. بدهکاران هم که پولی نداشتند تا بدهی خود را پرداخت کنند. بنابراین بانک‌ها وام جدیدی را به بدهکار می‌دادند که البته این وام جدید به‌عنوان دارایی جدید به ثبت می‌رسید و با سود حاصله این وام، نقدینگی ایجاد می‌شد.

ختم یک ریسک به تورم

اکنون این ریسک پیش‌روی ما قرار دارد که اگر ما بخواهیم نرخ سود را کاهش بدهیم، این نقدینگی اضافی روی قیمت‌ها انعکاس پیدا کند و تأثیر‌گذار شود و در نهایت تورم ایجاد کند. اما چرا این وضعیت پیدا شد؟ چرا این تفاوت عمده بین سود و نرخ تورم ایجاد شد؟ از مواضع مختلفی می‌توان این مسئله را توضیح داد. در حوزه مالی از یک دریچه دیگری هم می‌توانیم این مسئله را توضیح بدهیم. برای این توضیح می‌توان سه مسئله را مطرح کرد. یکی از این موارد عبارت است از نظریه «رقابت برای حفظ سهم بازار». عده‌ای می‌گویند بانک‌ها رقابت می‌کنند و می‌خواهند سهم بازار بیشتری به دست ‌آورند لذا رقابت می‌کنند که سهم بیشتری را کسب کنند. نظریه دیگر این است که بانک یا مؤسسه غیرقانونی صرفا برای حفظ بقای خود تلاش می‌کنند؛ بنابراین مجبورند این میزان از نرخ سود را پرداخت کنند. نظریه دیگر بر فرضیه «نمایندگی» مبتنی است و به گمان من، هم‌اکنون وضعیت و فعالیت بانک‌ها بر این اصل مبتنی است. می‌دانیم شرایط بانک‌ها شرایط رقابتی کامل نیست و بیشترین مشکل مربوط به نمایندگی است؛ چراکه بین سپرده‌گذاران و سهام‌داران منافع مختلفی وجود دارد. همچنین بین سهام‌داران و مدیران. این دلیل عمده‌ای است برای حجم عمده‌ای از اتفاقاتی که در بانک‌ها رخ داد.

راه‌حل چیست؟

راه‌حل این مسئله بستگی به این دارد که کدام نظریه (از سه نظر فوق) را اقتباس کنید. اگر فرض را براساس رقابت بین بانک‌ها بگذارید، پس راه‌حل این می‌شود که ضمن شفاف‌سازی، اجازه بدهیم بانک‌ها با یکدیگر رقابت کنند و این درنهایت باعث می‌شود نرخ سود کاهش پیدا کند. بانک مرکزی البته در دوره‌ای هم این کار را انجام داد تا بتواند نرخ را این‌گونه پایین آورد اما درنهایت موفقیتی حاصل نشد. عده‌ای هم عقیده دارند به دلیل اینکه نرخ (جریمه) ٣٤ درصدی مربوط به (اضافه برداشت و بدهی) بانک مرکزی وجود داشته است، بنابراین بانک‌ها تا سقف ٣٤ درصد با یکدیگر رقابت خواهند کرد. بنابراین باور بر این است که باید جرائم اضافه‌برداشت را کم کرد تا این وضعیت اصلاح شود.

نرخ دستور تنها راه بود

به گمان من به این علت که فرضیه «نمایندگی» تا حد بسیار زیادی قوی است، آنچه در این حوزه بسیار مهم تلقی می‌شود این است که در این مقطع، تعیین نرخ دستوری تنها راهی است که پیش‌روی ما باقی می‌ماند؛ چراکه امکان نداشت با نرخ سود بالای بانک‌ها چرخ اقتصاد را راه‌اندازی کنیم. به‌عنوان مثال به بازار بورس نگاه کنیم. این بازار یارای رقابت با سود بانکی را نداشت. از سوی دیگر عملا در بورس سطح فساد بالایی را شاهد بودیم؛ چراکه شرکت‌ها در قالب عمل، هیچ‌گاه چنین بازدهی را تولید نمی‌کردند. بانک‌ها تا ٢٧ درصد سود می‌دادند که اگر ما نرخ مالیات ٢٥درصدی را هم در نظر بگیریم، برای اینکه یک بنگاه اقتصادی بتواند رقابت کند، باید حدود ٤٠ درصد سود داشته باشد! که عملا غیرممکن است. در بخش مسکن و ارز هم چنین امکانی وجود نداشت. عمدتا این نرخ بانکی، کسب‌وکارها را از فعالیت بازداشته بود و افراد صرفا با سپرده‌گذاری در بانک، به کسب سود راضی بودند.

معجزه بانکی و حیرت ایرانیان

کار به جایی رسیده بود که خانواده‌ها فکر می‌کردند که معجزه جدیدی در اقتصاد ایران اتفاق افتاده است. فکر می‌کردند می‌توانند پول خود را در بانک نگه‌ دارند و سود بالایی را از بانک دریافت کنند و بانک هم هیچ فعالیتی نداشته باشد و همه هم وضعشان خوب باشد. اکنون که این میزان سود کاهش یافته، این سؤال مطرح شده است که خانواده‌هایی که با این میزان سود زندگی می‌کردند، با کاهش آن چه کار کنند. عده‌ای هم این‌گونه مخالف کاهش سود بودند. در چنین شرایطی، به گمان من راهی نبود جز اینکه به صورت دستوری با این میزان از نرخ سود برخورد کنیم.

هراس از علت و تقابل با معلول

البته نباید فراموش کنیم ما با معلول برخورد کردیم و با علت کاری نداشتیم. این کاملا مشخص است که نرخ سود بانکی، نمی‌تواند شرایط پایداری را ایجاد کند؛ بنابراین باید مجموعه اقدامات دیگری را انجام دهیم تا بتوانیم از این وضعیت رها شویم. یکی از بحث‌های اساسی در‌این‌باره این است که اگر معتقدیم در سیستم بانکی به خاطر آن سودهای موهوم، زیان بزرگی را داشته‌ایم، این زیان را چگونه باید تقسیم کنیم؟ (یعنی بین سهام‌دار، سپرده‌گذار یا دولت). این همان جریانی است که به معنای حل‌وفصل موضوع است و باید دید برای حل این موضوع به کدام روش باید بسنده کنیم. طبیعی است که اقتصاد سیاسی ما اجازه نمی‌دهد همه این زیان را به سپرده‌گذار منتقل کنیم. اقتصاد سیاسی ما چنین امکانی را فراهم نمی‌کند؛ هرچند در کشورهای پیشرفته، برخلاف این است. مهم‌ترین مسئله این است که چگونه هزینه‌های این اتفاق و این رقابت بی‌معنا را بپردازیم.

اقدام بانک مرکزی و طرح ٣ مبحث جدید

با اقدامی که بانک مرکزی درباره کاهش نرخ سود انجام داد، سه موضوع پیش‌روی ما قرار می‌گیرد؛

اول: اینکه چگونه این ١٥ درصد را اعمال کنیم. بانک مرکزی سال قبل هم چنین دستوری را صادر کرد که نرخ سود ١٥ درصد شود؛ اما کسی آن را جدی نگرفت. چگونه این دستور را اعمال کنیم و مطمئن شویم که عملیاتی می‌شود؟

دوم: اینکه چگونه اصلاحات اقتصادی خود را انجام دهیم و زیان‌هایمان را بین عناصری که درگیر مسئله هستند، توزیع کنیم.

سوم: این است که چگونه در کوتاه‌مدت مسائل مربوط به تورم را جمع کنیم تا تورم لجام‌گسیخته نشود. به‌هرحال، با اعمال نرخ دستوری ١٥درصدی، اکنون شرکت‌ها در فکر این چاره هستند که پول و دارایی خود را کجا سرمایه‌گذاری کنند. حتی شرکت‌های تولیدی هم وقتی دریافتند برای کسب سود راهی جز دریافت سود بانکی ندارند، تولیدات خود را کاهش دادند و پول‌های خود را در بانک گذاشتند و سود دریافت ‌کردند؛ اما اکنون با کاهش سود، باید پول خود را وارد تولید کنند. این سه موضوع بسیار اساسی هستند.

حضور شورای امنیت ملی کشور

درباره موضوع اول (اجرائی‌کردن نرخ سود ١٥درصدی) لازمه‌اش این است که نظارت بانک مرکزی قدرت پیدا کند. بانک مرکزی البته امکانات بسیاری متنوعی دارد و می‌تواند از این امکانات برای اعمال این ١٥ درصد اقدام کند. در نهایت اگر مجوزهایی لازم باشد و اگر با امنیت ملی ما سنخیت داشته باشد، می‌تواند از شورای امنیت ملی هم مجوز بگیرد تا با متخلفان برخورد کند. به‌هرحال، باید این مسئله کنترل شود. به‌هرحال چون ما با علت برخورد نکرده‌ایم، نتوانسته‌ایم از این طریق، جریان متعادلی را در جامعه به وجود بیاوریم.

٧٠‌ میلیارد دلار ضرر بابت دیرکرد در تصمیم‌گیری

مسئله دیگر، به جریان توزیع ضرر بین ذی‌نفعان بازمی‌گردد. واقعا این ضرر را چگونه باید بین ذی‌نفعان تقسیم کنیم؟ روش‌های حل‌و‌فصل در دنیا شناخته شده‌اند و دولت‌ها به آن راه‌حل‌ها کمک می‌کنند. دولت مجبور است در این مرحله وارد شود و اقدام کند. کاش سه سال پیش این کار را انجام می‌دادیم تا میزان زیان‌ها بیشتر نمی‌شد. فکر کنید همین رقم ١٥ درصد را از چند سال پیش مصوب می‌کردیم و اجرائی هم می‌شد. محاسبات من نشان می‌دهد حداقل ٧٠‌ میلیارد دلار تفاوت ایجاد می‌کرد. اکنون که این کار را انجام داده‌ایم، باید سعی کنیم با علت هم برخورد کنیم. باید ترازنامه بانک‌ها را هم ببینیم و با آنها برخورد کنیم تا بتوانیم مسئله را حل‌وفصل کنیم. ما نمی‌توانیم این زیان‌ها را زیر فرش بگذاریم و از آنها بگذریم. طبیعی است که تعداد بانک‌های ما باید در این وضعیت

کلیدواژه: صندوق های بازنشستگی | عبده تبریزی | راه حل ها | نظام بانکداری | میلیارد دلار | بانک ها | پیش روی ما | اقتصاد ایران | صندوق ها | روی ما قرار | گفت وگوی | وجود آمد | بانک مرکزی | کسری بودجه | نرخ دستوری | اقتصاد ما | سود بانکی | عده ای | تنها راه | سود بانک | نرخ تورم | ١٥ درصد | برای حل | نرخ سود | اگر ما

منبع: اقتصاد آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۹۸۲۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • عناوین روزنامه های اقتصادی ۳ مهر ۹۶/شش ابرچالش اقتصاد ایران تصاویر
 • تیتر نیم صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه ۳ مهر ۹۶ به مسائل مهم روز اقتصاد، تجارت و صنعت پرداخته است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، تیتر نیم صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی دوشنبه ۳ مهر ۹۶ به مسائل مهم روز اقتصاد، تجارت و صنعت پرداخته است.
 • زلزله خفیف در سومار
 • رویداد۲۴-زلزله ای به قدرت 3 ریشتر سومار رادر استان کرمانشاه تکان داد.بر اساس اعلام موسسه لرزه نگاری کشور بامداد امروز زلزله‌ای به قدرت ۳ ریشتر سومار را لرزاندساعت دو بامداد امروز زمین لرزه‌ای با قدرت ۳ ریشتر شهر سومار از توابع استان کرمانشاه را به سومار لرزیدلرزه درآورد.در مرکز زلزله نگاری کشور این لرزش در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به ثبت رسیده است.این زمین لرزه خسارتی در پی نداشته است.
 • ۷/۱ ریشتر زلزله و حدود ۳۰۰ کشته
 • شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چطور می‌شود که زمین لرزه 7.1 ریشتری که چند روز پیش در شهر 20 میلیون نفری مکزیکوسیتی رخ داد، حدود 300 نفر قربانی گرفته باشد!؟ به گزارش ایسنا، در این گزارش قصد داریم به بررسی این موضوع و اقدامات کشور در حال توسعه‌ای همچون مکزیک در زمینه مقابله با بلایای طبیعی بویژه زلزله بپردازیم. مکزیک پنج سال پس از زلزله فاجعه‌بار و ویرانگر 1985 که جان حدود 10 هزار نفر را گرفت، مجهز به یکی از موثرترین سیستم‌های هشدار دهنده زلزله شد. زمین‌لرزه "مکزیکوسیتی" در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۵ میلادی، برابر با ‎۲۸ شهریور ۱۳۶۴، ساعت ۱۳:۱۷:۴۷ به زمان "یو.تی. سی"( ساعت هماهنگ جهانی) در مکزیک و در منطقه "خالیسکو" مکزیکوسیتی رخ داد. ژرفای این زلزله 20.2 کیلومتر بود و بزرگی آن Mw 8(ریشتر) اعلام شد. زمین‌لرزه به وقت محلی در روز پنجشنبه، ساعت 7 صبح رخ داد. سازمان زمین‌شناسی آمریکا نیز مرکز این زمین‌لرزه را در مختصات 18.19 درجه شمالی، 102.533 درجه غربی و ژرفای آن را در 27 کیلومتری گزارش کرده است. بزرگی برگزیده این سازمان از میان بزرگی‌های محاسبه‌شده مختلف 8 در مقیاس"Mw"(ریشتر) بوده و از دید اثر، در میان چهار دسته‌بندی «نامحسوس»، «محسوس»، «زیان‌آور» یا «با تلفات»، زلزله را «با تلفات» اعلام کرد. در این زلزله 412 ساختمان بعلاوه ۶۰ درصد ساختمان‌ها در "Ciudad Guzman" خراب شد. رانش زمین در این زلزله بوجود آمد و سونامی نیز در آن گزارش شد. شمار کشتگان این زلزله وحشتناک و حدود 9500 نفر بود. تعداد زخمیان نیز 30 هزار نفر برآورده شده و بی‌خانمان شدگان نیز 100 هزار نفر اعلام شدند. پنج سال پس از زلزله ویرانگر 1985 که جان حدود 10 هزار نفر را گرفت، مکزیک مجهز به یکی از موثرترین سیستم‌های هشدار دهنده زلزله موسوم به "SASMEX" شد. سیستم هشدار لرزه‌ای مکزیک شامل بیش از...
 • چرا بم پس از زلزله به شرایط عادی بازنگشته است
 • رویداد۲۴-زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد. این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد. دکتر فریبرز ناطق‌الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به وقوع زلزله‌های مکزیک، اظهار کرد: در سال 1985 زلزله بسیار بزرگی حدود 8 ریشتر در این کشور رخ داد و از آن زمان تیم‌های تحقیقاتی که متشکل از اساتید متخصص در حوزه زلزله بودند، ایجاد شد و در بازسازی شهر زلزله‌زده مکزیکوسیتی و سایر شهرهای این کشور بسیار قوی عمل کردند.وی با تاکید بر اینکه در این زمینه ژاپن سرآمد همه کشورها است، افزود: به نظر من این تیم تحقیقاتی کشور مکزیک حتی بهتر از ژاپنی‌ها در زمینه بازسازی شهرها عمل کردند، ضمن آنکه آموزش‌های لازم در خصوص مقاوم‌سازی و امداد و نجات در سطح جامعه و مسؤولان ارائه کردند.ناطق‌الهی اضافه کرد: این اقدامات موجب نجات آنها از زلزله‌ای شد که به اعتقاد من اگر آن زلزله بزرگ رخ نداده بود، در زلزله اخیر باید انتظار تلفات انسانی بیش از یک میلیون نفر تلفات را داشته باشیم؛ ولی از آنجایی که بازسازی به روش صحیح انجام شده بود، به گونه‌ای که فیلم‌های منتشر شده از زلزله اخیر مکزیک نشان می‌دهد در ساختمان سازی تمام ضوابط رعایت شده است.این محقق، ایجاد فاصله میان دو ساختمان را از جمله ضوابط رعایت شده در این کشور نام برد و یادآور شد: این امر موجب شد ساختمان‌ها در زمان زلزله حرکت داشته باشند، ولی به یکدیگر صدمه نزنند، چون فاصله‌ای میان آنها وجود داشته است.وی با تاکید بر اینکه این کشور همچنین هزینه‌های بسیار زیادی را...
 • زلزله ۳/۸ ریشتری بهاباد را لرزاند
 • به گزارش بولتن نیوز، مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران ‌اعلام کرد: زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی 3.8 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ‌در ساعت 5:25 بامداد امروز بهاباد در استان یزد را تکان داد. این زلزله در عمق 10کیلومتری زمین در بهاباد بوقوع پیوست که تاکنون گزارشی از خسارات احتمالی این زلزله گزارش نشده است.
 • سومین زلزله شدید در مکزیک
 • با وقوع پس‌لرزه 6/2 ریشتری در مکزیک عملیات جست‌وجوی مفقودان زمین لرزه هفته گذشته در این کشور متوقف شد. به گزارش ایسنا، روز شنبه زمین لرزه‌ای به بزرگی 6/2 ریشتر مکزیک را به لرزه در آورد و پنج کشته برجا گذاشت.وقوع این زلزله موجب ترس و وحشت دوباره میان مردم این کشور شد که طی روزهای گذشته با چندین حادثه طبیعی مواجه شده‌اند. همچنین در پی زلزله جدید، عملیات جست‌وجوی بازماندگان زمین لرزه بزرگتری که هفته گذشته به وقوع پیوست متوقف شد.در کنار وقوع دو زمین لرزه‌ مهیب که طی این ماه مکزیک را به لرزه درآورد و در مجموع بیش از ۴۰۰ کشته برجا گذاشت و موجب خسارات هشت میلیارد دلاری شد، کوه آتشفشانی «پوپوکاتپتل» فعال شده و ابری از خاکستر را به آسمان فرستاد.دویچه‌وله نیز گزارش داد، زلزله 6/2 ریشتری روز شنبه در واقع پس‌لرزه زمین لرزه قبلی و مرکز آن در ایالت اوآخاکا در جنوب این کشور بوده است.بنابر برآوردهای اولیه، در پی این زلزله در یکی از شهرهای این ایالت دست‌کم هشت ساختمان و یک پل تخریب شده‌اند. این گزارش می‌افزاید: هنوز بین ۳۰ تا ۴۰ نفر پس از زمین لرزه روز سه‌شنبه مفقود هستند.در زلزله چهار روز پیش تنها در پایتخت مکزیک بیش از ۱۸۰ ساختمان فرو ریخت و چنانکه رسانه‌های محلی گزارش می‌دهند، هنوز صدها نفر در خیابان‌ها یا اقامتگاه‌های اضطراری زندگی می‌کنند.
 • زلزله ۳/۱ ریشتری مورموری ایلام را لرزاند
 • ایلام-زلزله ای به بزرگی ۳.۱ ریشتر بخش مورموری در جنوب ایلام را لرزاند. به گزارش خبرنگار مهر، زلزله ای به بزرگی ۳.۱ ریشتر ساعت ۲۳:۲۵ دقیقه شامگاه یکشنبه بخش مورموری از توابع شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام را لرزاند. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین ثبت شده است. خوشبختانه این زلزله خسارت مالی و جانی نداشته است.
 • زلزله ای به قدرت ۳ ریشتر سومار را لرزاند
 • به گزارش ایلنا، بامداد امروز زمین لرزه‌ای با قدرت 3 ریشتر شهر سومار در استان کرمانشاه را لرزاند. این زمین لرزه در عمق 10 کیلومتری زمین به وقوع پیوست. ساعت وقوع این زمین لرزه 2:13:7 گزارش شده است.
 • تفاوت مقاوم سازی در ایران و مکزیک پس از زلزله
 • زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد که از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد. به گزارش ایسنا، زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد که از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد.دکتر فریبرز ناطق‌الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله های مکزیک، افزود: در سال 1985 زلزله بسیار بزرگی حدود 8 ریشتر در این کشور رخ داد و از آن زمان تیم‌های تحقیقاتی که متشکل از اساتید متخصص در حوزه زلزله بودند، ایجاد شد و در بازسازی شهر زلزله‌زده مکزیکوسیتی و سایر شهرهای این کشور بسیار قوی عمل کردند.وی با تاکید بر اینکه در این زمینه ژاپن سرآمد همه کشورها است، اظهار کرد: به نظر من این تیم تحقیقاتی کشور مکزیک حتی بهتر از ژاپنی‌ها در زمینه بازسازی شهرها عمل کردند، ضمن آنکه آموزش‌های لازم در خصوص مقاوم‌سازی و امداد و نجات در سطح جامعه و مسؤولان ارائه کردند.ناطق‌الهی اضافه کرد: این اقدامات موجب نجات آنها از زلزله‌ای شد که به اعتقاد من اگر آن زلزله بزرگ رخ نداده بود، در زلزله اخیر باید انتظار تلفات انسانی بیش از یک میلیون نفر تلفات را داشته باشیم؛ ولی از آنجایی که بازسازی به روش صحیح انجام شده بود، به...
 • زلزله ای به قدرت ۶ ریشتر پاپوآ گینه نو را لرزاند
 • به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان خبرگزاری رویترز گزارش داد: زلزله ای با قدرت 6 ریشتر اوایل روز سه شنبه به وقت محلی منطقه ای را در دریا در 230 کیلومتری نیو بریتن New Britain در پاپوآ گینه نو لرزاند. مرکز زمین شناسی آمریکا اعلام کرد کانون این زمین لرزه در عمق 5.7 کیلومتری زمین بود. مرکز هشدار سونامی در اقیانوس آرام هیچ هشداری در این باره صادر نکرده است. انتهای پیام/
 • تفاوت مقاوم سازی در ایران پس از بم و مکزیک پس از زلزله ۸ ریشتری
 • زلزله بزرگ و تاریخی مکزیک موجب شد که از بیش از 20 سال قبل این کشور اقدام به مقاوم‌سازی و بازسازی سازه‌ها کند که این امر موجب کاهش تلفات در زلزله‌های اخیر این کشور شد؛ این در حالی است که به اعتقاد محققان کشور شهر زلزله‌زده بم پس از زلزله 6 ریشتری به شرایط عادی بازنگشته است و بازسازی آن نیاز به اصلاحات دارد. دکتر فریبرز ناطق‌الهی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وقوع زلزله‌های مکزیک، افزود: در سال 1985 زلزله بسیار بزرگی حدود 8 ریشتر در این کشور رخ داد و از آن زمان تیم‌های تحقیقاتی که متشکل از اساتید متخصص در حوزه زلزله بودند، ایجاد شد و در بازسازی شهر زلزله‌زده مکزیکوسیتی و سایر شهرهای این کشور بسیار قوی عمل کردند. وی با تاکید بر اینکه در این زمینه ژاپن سرآمد همه کشورها است، اظهار کرد: به نظر من این تیم تحقیقاتی کشور مکزیک حتی بهتر از ژاپنی‌ها در زمینه بازسازی شهرها عمل کردند، ضمن آنکه آموزش‌های لازم در خصوص مقاوم‌سازی و امداد و نجات در سطح جامعه و مسؤولان ارائه کردند. ناطق‌الهی اضافه کرد: این اقدامات موجب نجات آنها از زلزله‌ای شد که به اعتقاد من اگر آن زلزله بزرگ رخ نداده بود، در زلزله اخیر باید انتظار تلفات انسانی بیش از یک میلیون نفر تلفات را داشته باشیم؛ ولی از آنجایی که بازسازی به روش صحیح انجام شده بود، به گونه‌ای که فیلم‌های منتشر شده از زلزله اخیر مکزیک نشان می‌دهد که در ساختمان سازی تمام ضوابط رعایت شده است. این محقق، ایجاد فاصله میان دو ساختمان را از جمله ضوابط رعایت شده در این کشور نام برد و یادآور شد: این امر موجب شد که ساختمان‌ها در زمان زلزله حرکت داشته باشند، ولی به یکدیگر صدمه نزنند، چون فاصله‌ای میان آنها وجود داشته است....
 • دلایل پایین بودن تلفات زلزله ۸/۱ ریشتری مکزیک
 • بررسی‌های زمین‌لرزه‌های مکزیک نشان می‌دهد که در زلزله‌ با بزرگای 8.1 میزان تلفات انسانی 98 نفر و زلزله با بزرگای 7.1 میزان تلفات انسانی 273 نفر گزارش شده است که به گفته محققان کشور، دلیل این امر تمرکز دولت این کشور بر بهره‌گیری از نیروهای متخصص، استفاده از فناوری و اجرای برنامه‌های مدیریت بحران با راهبرد حمایت از برنامه‌های استانی بوده است. دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزلهدر گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رخداد دو زمین‌لرزه در مکزیک در اواخر شهریورماه گفت: در شهریور ماه 1396 وقوع دو زمین‌لرزه مهم در مکزیک موجب خسارت‌های جانی و مالی شد و میزان خسارت‌ها و نحوه رویارویی دولت مکزیک با این رخداد برای ما حاوی نکات درس‌آموز فراوانی بود. وی زمین‌لرزه اول این کشور را در روز 16 شهریورماه (7 سپتابر 2017) دانست و اظهار کرد: در این روز، زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 8.1 در نزدیکی ساحل «چیاپاس» مکزیک در زون فرورانش ورقه «کوکوس» به زیر ورقه آمریکای شمالی در عمق 75 کیلومتری در حدود نیمه شب ساعت 23:49 به وقت محلی رخ داد. زارع، تعداد تلفات گزارش شده از این رخداد لرزه‌ای را 98 نفر ذکر کرد و ادامه داد: این میزان از تلفات برای چنین زمین‌لرزه‌ای در کشور مکزیک تعداد زیادی نیست. استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه کانون زلزله حدود 90 کیلومتر از ساحل و حدود 98 کیلومتر از شهر «پیجی جیاپان» با جمعیت 15 هزار نفر فاصله داشت، یادآور شد: فاصله کانون زلزله با مکزیکو سیتی با جمعیت ثابت حدود 9 میلیون نفر در شب و جمعیت حدود 25 میلیون نفر در کلانشهر مکزیکو سیتی و حومه حدود 700 کیلومتر و با «گوتمالا سیتی» با جمعیت 950 هزار نفر حدود 350 کیلومتر بوده است. وی اضافه کرد: بنابراین می‌توان گفت که هم از نظر فاصله مناطق جمعیتی از کانون زلزله...
 • پیام حمایت رونالدو برای زلزله زدگان مکزیکی عکس
 • کریس رونالدو، ستاره رئال مادرید، با انتشار پیامی، با زلزله زدگان مکزیکی ابراز همدردی کرد. به گزارش "ورزش سه"، زلزله 7.1 ریشتری در مکزیک، نزدیک به 300 کشته برجای گذاشت و باعث بی خانمان شدن افراد زیادی شد. در بین، رونالدو با انتشار پیامی، حمایت خود را از آنها اعلام کرد. در پیام ستاره پرتغالی رئال مادرید آمده است:" در این لحظه دردناک، من با خانواده "سانتیاگو" و همه خانواده هایی که عزیزان شان را از دست دادند، همدردی می کنم." سانتیاگو فلورس کودک 6 ساله طرفدار رونالدو بود که در زمان وقوع زلزله در مدرسه بود و در اثر این حادثه کشته شد. رئال مادرید کریستیانو رونالدو
 • افزایش تعداد جانباختگان زلزله هفته گذشته مکزیک
 • مقامات مکزیک از افزایش تعداد جانباختگان زلزله هفته گذشته در این کشور به ۳۲۴ نفر خبر دادند. خبرگزاری مهر: شبکه خبری فاکس نیوز دقایقی پیش به نقل از مقامات مکزیک اعلام کرد که شمار جان باختگان زلزله ۷.۱ ریشتری هفته گذشته در این کشور به ۳۲۴ نفر افزایش یافته است. این در حالیست که «انریکه پنیا» رئیس جمهور مکزیک پیشتر اعلام کرده که نجات و رسیدگی به مجروحان زلزله اخیر در اولویت قرار دارد. گفته می شود بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای ارتش و نیروی دریایی با ۲۰۰ مأمور پلیس و تعداد زیادی داوطلب عملیات جستجو را در مکزیکو سیتی پایتخت این کشور ادامه داده اند.
 • افزایش تعداد جانباختگان زلزله هفته گذشته مکزیک به ۳۲۴ نفر
 • مقامات مکزیک از افزایش تعداد جانباختگان زلزله هفته گذشته در این کشور به ۳۲۴ نفر خبر دادند. به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه خبری فاکس نیوز دقایقی پیش به نقل از مقامات مکزیک اعلام کرد که شمار جان باختگان زلزله ۷.۱ ریشتری هفته گذشته در این کشور به ۳۲۴ نفر افزایش یافته است. این در حالیست که «انریکه پنیا» رئیس جمهور مکزیک پیشتر اعلام کرده که نجات و رسیدگی به مجروحان زلزله اخیر در اولویت قرار دارد. گفته می شود بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای ارتش و نیروی دریایی با ۲۰۰ مأمور پلیس و تعداد زیادی داوطلب عملیات جستجو را در مکزیکو سیتی پایتخت این کشور ادامه داده اند.
 • تصاویر مشت های گره کرده مکزیکی ها برای یافتن مفقودان زلزله مرگبار
 • چند رسانه‌ای>عکس - بعد از زلزله ویرانگر و مرگبار مکزیک و از زمان آغاز جستجو برای نجات مفقودشدگان در زیر آوار، مشت‌های گره کرده مردم مکزیکوسیتی به زبان مشترکی تبدیل شد؛ مشت‌هایی که به معنای نیاز به سکوت بود تا امدادگران بتوانند صدای افرادی که زیر آوار زنده هستند را بشنوند. دستکم ۲۹۵ نفر در زلزله ۷.۱ ریشتری پایتخت مکزیک جان خود را از دست داده‌اند و چندین زلزله قوی دیگر نیز بعد از زلزله نخست روی داده است. منبع: GettyImages, AFP 61265 کلید واژه‌ها : مکزیک - زلزله -
 • شین آباد تمام نشده است
 • آخرین و نزدیک‌ترین حادثه آتش‌سوزی در مدرسه مربوط به مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد بود که در آن ۲۴ دانش آموز دچار سوختگی شدند و ۱۳ نفر از آنها جراحات جدی‌تری داشتند. ادامه وعده‌های تامین هزینه درمان دختران شین آباد از این اتفاق پنج سال می‌گذرد، اما درمان این ۱۳ دختر همچنان ادامه دارد. بعد از این حادثه اخبار متعددی از وعده‌های دستگاه‌های مختلف درباره حمایت‌های مالی از روند درمان آنها منتشر شد. آخرین اظهار نظر درباره پیگیری درمان دختران شین آباد متعلق بهسید محمد بطحائی- وزیرآموزش و پرورش-است. او ۱۵ شهریور امسال در این خصوص گفت که «در این زمینه تقسیم کاری صورت گرفته و ردیف اعتباری هم در قانون بودجه برایشان پیش‌بینی شده که دنبال شود.» همچنین رسول خضری-نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ۱۸ مرداد ماه از اختصاص هفت میلیارد تومان کمک هزینه برای بهبود وضعیت معیشتی دختران شین آبادی خبر داده است، اما طبق آنچهمحمدجواد فاطمی - پزشک جراح دانش آموزان شین آبادمی‌گوید؛ تاکنون این وعده‌ها چندان عملی نشده‌اند. وی درباره چگونگی روند درمان و همچنین تامین هزینه‌های ادامه درمان دختران شین آباد توضیح می‌دهد و می‌گوید: هزینه درمان دختران شین آباد از طرف بیمارستان حضرت فاطمه (س) تهران تامین می‌شود و خدمات ویژه‌ای نیز دریافت می‌کنند. اما این بیمارستان هم پول خود را از بیمه‌ها دریافت می‌کند. قرار بود این دختران مورد حمایت ویژه قرار گیرند، اما وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت هزینه‌ای برای این موضوع نمی‌پردازند. وی با تاکید بر اینکه آتش سوزی مدارس یک معضل است، ادامه می‌دهد: ما در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کلاس درس غیراستاندارد در کشور داریم. نمونه آن مدرسه شین آباد بود که تعداد زیادی از بچه‌ها سوختند و هنوز درمان آنها در تهران ادامه دارد و تمام نشده است؛ هرچند که درمان آنها سالیان سال ادامه خواهد داشت و هیچ وقت طبیعی...
 • عکس دیده نشده از بازیگر زن در دوران مدرسه
 • به گزارش خبرنگار حوزه هنرمندان گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به مناسبت فرا رسیدن ایام بازگشایی مدارس آرام جعفری بازیگر فیلم هایی همچون: میگی نه نگاه کن، زیر آسمان شهر، دختران، خانه‌ای در تاریکی، رسم شیدائی و لبه تاریکی، تصویری جالب از اولین روزی که به مدرسه رفت را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت. آرام جعفری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "اولين روزى كه ميرفتم مدرسه كلاس اول،چقدر ذوق زده بودم،انگار مى خواستم برم فضا. الان خيلى خوشحالم كه سالهاست دانشگاهم تمام شده و از ميزو تخته درس خلاص شدم..هوراااااا" انتهای پیام/ عکس دیده نشده از دوران تحصیل آرام جعفری
 • تصویر دیده نشده از آیت الله مهدوی کنی
 • به گزارش جماران کانال تلگرامی منتسب به مرحوم آیت الله مهدوی کنی (ره) به مناسبت هفته دفاع مقدس تصویری دیده نشده را از ایشان منتشر کرد
 • برجام هنوز توسط آمریکایی ها نقض نشده است
 • تین‌نیوز | عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید دارد که سخنان ترامپ در مورد بازنگری برجام و اظهارات تند وی در مجمع عمومی سازمان ملل شعاری بیش نیست. محمدجواد فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به دستور ترامپ مبنی بر بازنگری برجام و عدم حمایت کشورهای اروپایی طرف مقابل با این چنین دستورات، گفت: بعید به نظر می‌رسد ترامپ دست به اقدامات احمقانه چون نقض برجام دست زند، سخنان شعارگونه وی در مجمع عمومی سازمان ملل نیز تنها در پاسخ به اظهارات ضد آمریکایی ایران بود که در جایگاه دشمنی طبیعی به نظر می‌رسد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: هنوز نتیجه ملموسی درباره نقض برجام احساس نشده هرچند موارد و اقدامات صورت گرفته مخالف روج برجام است، منع فروش هواپیما به ایران نیز با روح برجام ناسازگار است اما نقض این توافقنامه محسوب نمی‌شود. عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نَص برجام نباید خدشه دار شود، افزود: اظهارات ترامپ از نظر حقوق بین‌الملل نگران کننده نیست، ترامپ برای ایجاد ترس و نشان دادن قدرت خود اقدام به طرح مباحثی علیه ایران یا بازنگری برجام کرده است.
 • از توصیه به فرمانداران تا مشکلات حل نشده تهران
 • استاندار سابق تهران گفت: تکدی گری، معتادان متجاهر و بحث محیط زیست مشکلاتی است که هنوز حل نشده و به استاندار به ارث رسیده است . به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، هاشمی در جمع فرمانداران شهرستانهای استان تهران گفت: تهران پیشانی کشور است و از فرمانداران میخواهم با استاندار جدید همکاری لازم را انجام دهند تا مشکلات حل شود.استاندار سابق تهران در حاشیه این دیدار نیز گفت: محیط زیست ، تکدی گری و معتادان متجاهر از مشکلاتی بود که در دوره 4 ساله من سعی و تلاش شد که به نقطه ایده آل برسد اما این راه در دوره استانداری جدید ا دامه خواهد داشت تا مشکلات شهر تهران در این زمینه ها حل شود.هاشمی افزود: بحث قرارداد با شرکت آلمانی برای پسماندهای استان تهران باید پیگیری شود و به نتیجه برسد تا اینکه دیگر روزی پسماند در این شهر نداشته باشیم .وی درباره اینکه در ادامه در کجا به خدمت خواهد پرداخت گفت: هنوز چیزی معلوم نیست و هرجا که پیشنهاد شود آماده خدمت هستم . دانلود
 • چرا حسابهای دولتی به بانک مرکزی منتقل نشده
 • اقتصاد>بازار مالی - روزنامه شرق نوشت:شش‌ماه از دستور رئیس‌جمهور برای انتقال حساب‌های شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی گذشته و دیروز مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت فقط چهار هزار و ٢٠٠ فقره حساب در این نهاد متمرکز شده است که این یعنی تنها شش درصد کل حساب‌ها به بانک مرکزی منتقل شده است. به گفته كارشناسان، تجميع حساب‌هاي دولتي در بانك مركزي، وجه شفافيت عملكرد دولت را افزايش داده و حساب‌وكتاب‌هاي دولت براي بودجه‌ريزي را هم سروسامان مي‌دهد. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکي، ١٦ اسفندماه سال گذشته، حسن روحاني در بخش‌نامه‌ای به همه شرکت‌های دولتی دستور داد در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این بخش‌نامه، تمام حساب‌های بانکی خود، اعم از حساب‌های درآمدی و پرداخت را با مجوز خزانه‌داری کل کشور، نزد بانک مرکزی ایران افتتاح و حساب‌های خود نزد تمامي بانک‌ها را مسدود کنند. با گذشت بیش از شش ماه از این بخش‌نامه، مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی، گفته: پیش از ابلاغ رئیس‌جمهوری، دولت در برنامه پنجم توسعه مکلف به انتقال همه حساب‌های خود به بانک مرکزی بود. او خبر داده: تا پایان سال ٩٥ درمجموع دوهزارو ٤٠٠ حساب دولتی به بانک مرکزی منتقل شده بود که در پنج ماه گذشته این میزان به چهار هزار و ٢٠٠ فقره رسید؛ یعنی در این مدت کوتاه موفق به انتقال و نگهداری هزار و ٨٠٠ حساب دیگر شدیم که نشان می‌دهد موفق‌تر از پنج سال گذشته عمل کردیم که اثر آن در رشد محسوس انتقال حساب‌ها مشهود است. او در پاسخ به اینکه تصور می‌کنید این فرایند تا چه زمان به طول بینجامد، گفت: متغیرهای دیگری نیز در این کار دخیل است که همه در اختیار بانک مرکزی نیست.رحیمی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، فقدان بستر ارتباطی و شبکه‌ای مناسب بین بانک مرکزی و شرکت‌های دولتی...
 • فیلمی دیده نشده از مداحی زیبای شهیدحججی
 • به گزارش جهان نیوز، فیلمی زیبا از مداحی شهید محسن حججی در ماه محرم. دریافت.mp4
 • ایستگاه های آتش نشانی اصفهان عادلانه جانمایی نشده است
 • اصفهان - مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان درخصوص کمبود ایستگاه‌های آتش‌نشانی گفت: عدالت در ارائه خدمات ایمنی رعایت نشده و باید ۱۱ تا ۱۶ ایستگاه دیگر در اصفهان راه اندازی شود. به گزارش خبرنگار مهر، آتشپاد بهزاد بزرگزاد بعد از ظهر دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت روز آتش‌نشان برگزار شد با اشاره به نقش رسانه‌ها در ارتقای فرهنگی ایمنی در جامعه اظهار داشت: از این رو همواره سعی داشتیم نسبت به آگاه سازی مردم به واسطه رسانه‌ها اقدام کنیم و نتایج خوبی را نیز به دست آوردیم. وی به رضایت ۸۱ درصدی شهروندان اصفهان از عملکردسازمان آتش نشانی اشاره کرد و افزود: در سال ۹۴، ۷۲ درصد و در سال ۹۵، ۸۱ درصد اعلام رضایتمندی از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان شده است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در ادامه با اشاره به گزارش عملکرد سازمان آتش‌نشانی در سال ۹۵ ابراز داشت: دراین بازه زمانی ۹ هزار و ۳۰۸ مورد عملیات امداد و نجات در سطح شهر اصفهان انجام شده که چهار هزار و ۳۲ مورد حریق و مابقی امدادرسانی در حوادث بوده است. کاهش ۲۵ درصدی فوتی‌های ناشی از حریق اصفهان در سال گذشته وی با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی فوتی‌های ناشی از آتش‌سوزی شهر اصفهان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ اظهار داشت: همچنین آمار نجات‌یافتگان در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ حدود ۱۹ درصد افزایش یافته است. آتشپاد بزرگزاد میانگین مدت زمان آتش‌نشانان برای رسیدن به محل حوادث در شهر اصفهان را چهار دقیقه و ۱۱ ثانیه اعلام کرد و افزود: به صورت میانگین نیروهای امدادی سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان به صورت روزانه ۱۰ عملیات مستقر در محل دارند. وی تصریح کرد: به منظور کاهش مدت زمان رسیدگی به محل حادثع با توجه به ترافیک موجود در شهر اصفهان در میادین...
 • در هیچ دوره ای محصولات ما صرفا تنقلات محسوب نشده است
 • ابوالفضل ساغری چی، مدیر عامل شرکت صنعتی پارس‌مینو از چگونگی برند شدن خوراکی‌هایی مانند بیسکویت ترد، پفک مینو، ویفر رنگارنگ و آدامس شیک در دهه 60 سخن می‌گوید و سپس توضیح می‌دهد چرا در اواخر دهه 70 و همچنین دهه 80 این خوراکی‌ها حضور کمرنگ‌تری در بازار داشتند.به گزارش «تابناک اقتصادی» به گفته ساغری چی، بهره‌مندی از تجربه مدیران پیشین و ارزشی کردن این خوراکی‌ها در دهه 60 به موفقیت آنها کمک چشم‌گیری کرد. وی می‌گوید:«مینو در دهه 60 خود را با ارزش‌های انقلاب اسلامی هماهنگ کرد. مینو نشان داد که محصولاتش وعده غذایی است.» مدیر عامل شرکت پارس مینو در ادامه درباره آینده خوراکی‌های موفق دهه‌های پیشین عنوان می‌کند که تولید آنها با اضافه شدن قابلیت‌های جدیدی ادامه پیدا می‌کند. ساغری چی تصریح می‌کند: برنامه ما این است که با تجهیز خطوط قدیمی محصول جدید را که پایه آن محصول نوستالژیک است تولید کنیم. وی چند ماهی است که سکان مدیریت شرکت صنعتی پارس‌مینو را به دست گرفته و به واسطه تجربه دو دهه حضور در مینو و یک دهه مدیریت در شرکت های داروسازی برنامه‌هایی را برای خوراکی‌های نوستالژیک در ذهن دارد.*علت موفقیت خوراکی‌های برندهایی مانند مینو در دهه 60 چه بود؟آیا صرفا به دلیل نبود رقبای قوی بود؟باید مجموعه عوامل را در این موضوع دخیل دانست. اینکه بگوییم چون تولیدکننده‌ای در قد و قامت مینو در آن زمان وجود نداشته، این شرکت موفق بوده، تنها قسمتی از جواب است و همه پاسخ نیست. برای موفقیت در دهه 60 شاید بهتر باشد به سابقه این شرکت در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی توجه شود. آن طور که مستندات نشان می‌دهد حاج علی خسروشاهی (بنیانگذار مینو) به عنوان یک تاجر ایرانی انواع خوراکی‌های رایج در اروپا مانند پفک یا شکلات را به ایران وارد کرده بود. ایشان یک شبکه توزیع مویرگی به نام شرکت خوراک داشتند و به...
 • هنوز قطعات پژو ۲۰۰۸ وارد بازار نشده است
 • ﺭﺋﯿﺲ ﺍﺗﺤﺎﺩﯾﻪ ﺗﻌﻤﯿﺮﮐﺎﺭﺍﻥ ﺧﻮﺩﺭﻭ در رابطه با تأمین قطعات خودروی پژو ۲۰۰۸ در بازار گفت: هنوز قطعات این خودرو در بازار عرضه نشده است. علی رضا ﻧﯿﮏ ﺁﯾﯿﻦ در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در حال‌حاضر در محصولات جدید کمبود قطعه در بازار وجود دارد، اظهارداشت: خلأ بازار در تأمین قطعات خودروهای جدید باعث شد تا فضا برای عرضه کالاهای بی‌کیفیت داغ شود به نحوی که امروز بازار پر از قطعات بی‌کیفیت است.ﺭﺋﯿﺲ ﺍﺗﺤﺎﺩﯾﻪ ﺗﻌﻤﯿﺮﮐﺎﺭﺍﻥ ﺧﻮﺩﺭﻭ با بیان اینکه حتی در برخی خودروها مانند تندر90 اتومات هم کمبودهایی در بازار قطعه وجود دارد، افزود: به صورت کلی قبل از عرضه یک محصول جدید باید بازار قطعات آن تأمین شود اما متأسفانه همیشه در کشور این نقص وجود داشته و توجهی به آن نمی شود.وی در رابطه با تأمین قطعات خودروی پژو 2008 در بازارهم گفت: هنوز قطعات این خودرو در بازار عرضه نشده است.انتهای پیام/ R1012125/P1012122/S7,78/CT1