به گزارش ایسکانیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در گردهمایی اساتید و مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه آزاد در واحد علوم و تحقیقات گفت: در اینجا لازم است توضیحی دربارۀ ادامۀ کارم در نهاد، عرض کنم. البته بنده استعفا نداده بودم اما به‌هرحال این‌طور مطرح شد که بنده استعفا داده‌ام.

اگر دوستان اساسنامۀ نهاد را ملاحظه کنند، می‌بینند که دورۀ ریاست نهاد، سه سال است. البته ممکن است این دوره دو سه بار تجدید شود، اما بالاخره این تجدید هم یک عرفی دارد!

وی افزود: آقای قمی-که خدا به زحمات ایشان در نهاد بهترین پاداش‌ها را عنایت کند- هشت سال ریاست نهاد را بر عهده داشت، ولی دورۀ ما الان به دوازده سال رسیده است. لذا بحث استعفا مطرح نیست؛ بحث این است که دورۀ این مسئولیت خیلی وقت است که تمام شده است!

محمدیان ادامه داد: اعتقاد شخصی بنده این است که برای این مسئولیت‌ها، هشت سال کافی است، و بیشتر از این نباید این پُست‌ها را نگه داشت، بلکه باید تحویل نفرات تازه‌نفسی داد که بتوانند این مسیر را بهتر و کامل‌تر ادامه دهند. و این جابه‌جایی‌ها هم غیرطبیعی نیست، بلکه اتفاقاً ماندن در این مسئولیت‌ها یک‌مقدار جای سؤال دارد که «یک فرد چقدر می‌خواهد در یک مسئولیت بماند درحالی‌که در این مجموعه، افراد بسیار شایسته‌ای وجود دارند که خیلی بهتر می‌توانند کار را ادامه دهند»

«استعفا» کلمۀ مناسبی نبود که به‌کار برده شد

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: امسال این مطلب را به‌صورت مکتوب خدمت حضرت آقا نوشتم و در این نامه عرض کردم: دورۀ ما خیلی وقت است که تمام شده و نهاد هم نیروهای خوبی دارد که می‌توانند این مسئولیت را انجام دهند، لذا اجازه بدهید این فضا تغییر کند و فضای جدیدی در مجموعۀ نهاد ایجاد شود و روح تازه‌ای در نهاد دمیده شود.

محمدیان تصریح کرد: بنابراین «استعفا» کلمۀ مناسبی نبود که به‌کار برده شد، چون معمولاً در استعفا یک نوع قهر یا خستگی وجود دارد، ولی ما از هیچ‌کسی قهر نکرده‌ایم و اصلاً باوجود دوستانی به این خوبی، جای قهر هم وجود ندارد. الحمدلله بحث خستگی هم مطرح نیست و الان هم بنده احساس خستگی ندارم.

وی ادامه داد: اینکه «بنده به‌خاطر بودجه استعفا داده‌ام» نیز برداشت دقیقی نبود، چون مشکلات بودجه‌ای ما، مربوط به امسال نیست بلکه چندسال است که ما از نظر بودجه مشکل پیدا کرده‌ایم. البته نه اینکه ما به‌لحاظ مالی تحت فشار نیستیم، اما واقعاً بحث بنده به این فشارها ارتباطی نداشت. هرچند من احتمال می‌دادم که اگر تغییر و تحولی بشود، از این جهت هم گشایشی برای نهاد اتفاق بیفتد ولی این جزء عوامل اصلی محسوب نمی‌شد.

الان به‌هیچ وجه مصحلت نیست/ به کار خودتان ادامه دهید

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: من در آن نامه، از رهبر انقلاب خواهش کردم که «این‌بار با ملاحظۀ بیشتری به این مسئله عنایت بفرمایید» لذا ایشان هم دستور دادند که این موضوع در دفتر بررسی شود، حالا اینکه نتیجۀ بررسیِ دفتر ایشان چه بوده، بنده کاملا در جریان نیستم، اما نهایتش این شد که فرمودند: «الان به‌هیچ وجه مصحلت نیست، لذا شما به کار خودتان ادامه دهید»

حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت: بنده وظیفه داشتم که خودم را عرضه کنم و نظر کارشناسی خودم را بیان کنم، اما وقتی دستور این است که «ادامه دهید» ما هم به‌عنوان یک سرباز-تا وقتی که نظرِ ایشان هست- ادامه می‌دهیم. ما برای خودمان نسبت به ایشان «مقامِ حرفی» قائل هستیم، نه مقام اسمی یا فعلی! فرق حرف با اسم و فعل این است که خودش هیچ معنایی ندارد مگر اینکه در کنار یک اسم یا فعل قرار بگیرد. ما ایشان را نائب امام زمان(ع) می‌دانیم و اطاعت از ایشان را هم اطاعت از امام زمان(ع) می‌دانیم. ان‌شاءالله که بتوانیم در این دورۀ جدید، آن‌طوری که خواست ایشان هست و رهنمودهای ایشان در اختیار ما قرار داده، عمل کنیم.

وی افزود: بنده دنبال این بودم که فضای جدیدی توسط فردِ جدیدی در نهاد ایجاد شود، حالا فردِ جدید نشد، اما فضای جدید را که خودمان می‌توانیم ایجاد کنیم! با کمک شما عزیزان تلاش می‌کنیم که این فضای جدید و نشاط بیشتر در این مجموعه ایجاد شود.

دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها، تکیه‌گاه نیروهای ارزشی و انقلابی دانشگاه هستند

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: اعتقاد قلبی بنده نسبت به دوستان فعال در نهاد این است که واقعاً این مجموعۀ دوستان در نهاد، فاخرترین مجموعۀ روحانیت است که به‌طور سازمانی دارد فعالیت می‌کند.

حجت الاسلام محمدیان تاکید کرد: مجموعه‌ای که امروز به‌عنوان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها دارد فعالیت می‌کند-چه روحانیون و چه غیرروحانیونی که در نهاد مشغولند- به اعتقاد بنده فاخرترین مجموعه است؛ از جهت بصیرت، آگاهی و نوعِ تعامل با فاخرترین مجموعۀ کشور که دانشگاه است. البته این هم غیرطبیعی نیست، چون این مجموعه با فاخرترین مجموعۀ کشور که دانشگاه است، تعامل دارد. اکثر دوستان ما در دفاتر نهاد دانشگاه‌ها، طوری عمل کرده‌اند که دانشگاهیان، درایت و تدبیر و تقوای ایشان را تصدیق می کنند و دانشگاهیان هم عوام نیستند؛ آنها طبیعتاً سلامت نفس و فضل و تدبیرِ آدم‌ها را خوب می‌فهمند و تشخیص می‌دهند.

وی افزود: امروز دفاتر نهاد در دانشگاه‌ها، عموماً تکیه‌گاه نیروهای ارزشی و انقلابی دانشگاه هستند. نشانه‌اش هم این است که هر کدام از مسئولین این دفاتر را می‌خواهیم عوض کنیم، مقاومت در آن دانشگاه-در مقابل این جابه‌جایی- پدید می‌آید. این نشان می‌دهد که نهاد در دانشگاه‌ها جاافتاده است.

امروز بیش از هفتاد هزار استاد در گروه معارف در دانشگاه ها هستند

محمدیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در بخش گروه معارف هم-با توجه به حجم بسیار گستردۀ کاری که وجود دارد- خیلی اساتید خوبی در این بخش داریم. در بخش دانش‌افزایی هم کاری که در نهاد اتفاق افتاد، بسیار خوب بود. یک زمانی آرزوی ما این بود که پنج‌هزار استاد را تحت پوشش قرار دهیم ولی امروز بیش از هفتاد هزار استاد در این مسیر آمده‌اند و از آن استقبال کرده‌اند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: در بخش تشکل‌های دانشجویی نیز همین‌طور است. امروز تشکل‌های بسیار خوبی در دانشگاه‌ها وجود دارد که این تشکل‌ها در دانشگاه، در واقع سنگرهای قوی انقلاب اسلامی هستند. الحمدلله نیروهای ارزشی در دانشگاه دارند با افتخار، از ارزش‌های انقلاب و امام و رهبری دفاع می‌کنند؛ چه بسیج، چه انجمن‌ها، جامعۀ اسلامی یا جنبش عدالتخواه.

وی تاکید کرد: البته وقتی به انتظارات‌مان نگاه می‌کنیم، طبیعتاً انتظارات ما خیلی بیش از اینهاست، اما وقتی به آنچه موجود است نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که جریان ارزشی در حساس‌ترین بخش کشور که دانشگاه است، خیلی زنده و بانشاط دارد به وظایف خود عمل می‌کند. هرچند گلایه‌ها و انتظاراتی هم وجود دارد که جزء وظایف ماست و ما در این بخش‌ها باید بیشتر کار کنیم؛ در حمایت از نیروهای انقلابی در دانشگاه و حفظ روحیۀ انقلابی و ترویج معنویتِ صحیح در دانشگاه، ما وظایف سنگینی بر دوش داریم که باید به آن بپردازیم.

مهمترین کارمان همین تکمیل طرح راهبری است

حجت الاسلام محمدیان گفت: این برای ما جای افتخار است که در یک مجموعۀ فاخر، فعالیت می‌کنیم، ولی این به آن معنا نیست که ما نسبت به خودمان نقد نداریم و راه‌هایی را که نرفته‌ایم، اصلاً نمی‌بینیم! ضمن اینکه انتظارات هم از ما، بسیار بالا هست. اگر هم گاهی افرادی نسبت به دفاتر نهاد، زبان به شکوه باز می‌کنند، آن‌هم به‌جای خودش به‌حق است؛ چون انتظار بالایی دارند و این هم انتظار به‌جایی است. از مجموعه‌ای که چنین وجهه‌ای در دانشگاه دارد، طبیعتاً انتظار خیلی بالا هست.

وی ادامه داد: این حس وجود دارد که ما هنوز نتوانسته‌ایم از همۀ ظرفیت‌مان استفاده کنیم. این «طرحِ راهبری» که امسال سال سومش هست، با یک آسیب‌شناسی خاصی طراحی شد، و آن اینکه «ما یک‌سری ظرفیت‌هایی داریم که هنوز از آنها استفاده نکرده‌ایم» فرصت‌های زیادی در دانشگاه‌ها وجود دارد که نهاد هنوز از آنها بهرۀ لازم را نگرفته است. لذا در دور جدید حتماً لازم است که به این بحث «طرح راهبری» توجهِ ویژه‌ای داشته باشیم.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: در این دورۀ جدید-که از طرف حضرت آقا بر ما تکلیف شده و ما باید کار را ادامه بدهیم- به‌نظرم مهمترین کارمان همین تکمیل طرح راهبری است. اگر بتوانیم این طرح راهبری را با همۀ ابعادش پیاده کنیم و آن را در دفاتر نهاد، نهادینه کنیم، به حول و قوۀ الهی، تأثیرگذاری نهاد نسبت به گذشته، خیلی بیشتر خواهد شد. و انتظاری که در این دورۀ جدید از ما می‌رود، این است که دوستان در همین طرح راهبری، فعال‌تر و جدی‌تر وارد شوند و حرکت کنند.

روح راهبری یعنی دیگران را به میدان آوردن و از همۀ ظرفیت‌ها استفاده کردن

وی افزود: ما هر سال نیاز به تحلیل جدید از محیط خودمان داریم. هر سال باید ببینیم در محیطی که کار می‌کنیم، وضع موجودمان چه تغییراتی کرده است؟ وضع موجود ما نسبت به سال گذشته چگونه است؟

محمدیان اظهار داشت: اینکه هر سال یک تحلیل جدید و دقیق‌تری نسبت به محیط خودمان داشته باشیم، خیلی مهم است. این تحلیلی که ما در طرح راهبری از همۀ دوستان درخواست می‌کنیم، یعنی آن زوایایی که معمولاً دیده نمی‌شود را ببینیم. گاهی به فرصت‌های نزدیک توجه نمی‌کنیم و به سراغ فرصت‌های دور می‌رویم، و گاهی تهدیدهای دور را می‌بینیم اما به تهدیدهای نزدیک، کمتر توجه می‌کنیم!

وی بیان کرد: البته طرح راهبری، فقط به شناخت فرصت‌ها و تهدیدها محدود نمی‌شود، بلکه اولیت‌بندی هم باید داشته باشیم که البته کار سختی است. یعنی باید ببینیم که در بین فرصت‌ها، به کدام فرصت باید بیشتر بپردازیم؟ چه راهبردی را انتخاب کنیم که ما را زودتر به نتیجه برساند؟ و به دنبال تعریف راهبردهای جدید و مناسب برای کار خودمان باشیم.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: روحِ طرح راهبری هم این است که ما به‌جای اینکه خودمان تصدی‌گری کنیم، بتوانیم قست‌های مختلف دانشگاه و مجموعه‌های دیگر را فعال کنیم و آنها را به میدان بیاوریم. روح این راهبری یعنی دیگران را به میدان آوردن و از همۀ ظرفیت‌ها استفاده کردن، و همۀ بخش‌ها را به‌گونه‌ای درگیرِ کار کردن و فعال‌سازیِ همۀ نیروهای بالقوۀ دانشگاه در جهت اسلامی‌شدنِ دانشگاه. اگر بتوانیم طرحِ راهبری را کامل کنیم، بسیاری از انتظاراتی که از نهاد وجود دارد، تحقق پیدا خواهد کرد.

کرسی های آزاد اندیشی را جدی بگیرید

حجت الاسلام محمدیان در ادامه نکاتی را برشمرد: نکتۀ اول اینکه، یک فرصت جدیدی برای فضای دانشگاهی پیش آمده و آن‌هم فرصت دانشگاه آزاد است.

وی افزود: دانشگاه آزاد حدود یک‌سوم ظرفیت آموزش عالی کشور را در اختیار دارد. اگر در اینجا دیدگاه‌های درست حاکم شود و دفاتر نهاد در آن تقویت شود، و زیرساخت‌ها فراهم شود، ان‌شاءالله می‌تواند بر کل آموزش عالی، سایه بیفکند و تأثیرگذار باشد. ان‌شاءالله با کمک و راهنمایی شما عزیزان در استان‌ها، دانشگاه آزاد در ریل درست خودش قرار بگیرد.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: فرصت دیگری که در اختیار ما هست، بحث کرسی‌های آزاداندیشی است. متاسفانه به‌دلیل گرفتاری‌های زیاد، هنوز بحث این کرسی‌ها، جایگاه خودش را پیدا نکرده است و سایۀ سنگین مسائل سیاسی که در بحث کرسی‌ها بود، خیلی از فعالان این عرصه را نسبت به کرسی‌ها، کم‌توجه کرده است.

محمدیان تصریح کرد: کرسی‌های آزاداندیشی ظرفیت بزرگی است و یکی از گلایه‌ها از ما، در همین بخش است و می‌گویند: «نهاد خیلی به بحث کرسی‌ها نپرداخته است» باید توجه کنیم که می‌شود کرسی‌های تخصصی و کوچکتری در دانشگاه برگزار کرد و مجموعۀ اساتید و تشکل‌ها و فعالان را تشویق کرد به اینکه این کرسی‌ها را برگزار کنند، و این کار باید خارج از هیجان و هیاهوی فضای رسانه‌ای باشد.

همین‌که بتوانیم جلوی تندروی برخی از اینها را بگیریم، خدمت بزرگی کرده‌ایم

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: در کنار این مسائل، بحث تشکل‌ها هم باید مد نظر باشد. یکی از راهبردهای اصلی ما بحث تشکل‌ها است. هرچند تعداد کسانی که در تشکل‌ها فعالیت می‌کنند نسبت به کمّیت دانشگاهیان زیاد نیستند، اما از نظر کیفی، بسیار تأثیرگذار هستند. اگر بناست که ما کاری انجام دهیم، عمدتاً از طریق همین‌ها باید انجام دهیم. البته ما کارهای دیگری هم داریم، ولی تأثیرگذاریِ عمدۀ ما از طریق تشکل‌هاست.

وی بیان کرد: اینکه تشکل‌ها در دانشگاه بتوانند نقش بیشتری ایفا کنند، از «فرصت‌های نزدیک» برای ما محسوب می‌شود. همۀ اینها هم مثل هم نیستند، بلکه طیف‌های مختلفی دارند. نهاد نمی‌تواند به اینها بی‌توجه باشد. بسیاری از اینها جوانانی هستند که کاملاً می‌توانند تحت تأثیر نهاد قرار بگیرند؛ به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم.

محمدیان افزود: همین‌که ما بتوانیم جلوی تندروی برخی از اینها را بگیریم، خیلی خدمت بزرگی کرده‌ایم؛ هم به خودِ آنها و هم به دانشگاه و هم به نظام. چون در طبع این‌طور تشکل‌ها، تندروی هست. ما نسبت به اینها هم مسئولیت داریم و اتفاقاً از جهتی بیشتر مسئولیت داریم؛ چون اینها در معرض خطر بیشتری هستند.

وی افزود: اگر آنها به سراغ ما نمی‌آیند ما باید به سراغ‌شان برویم و ارتباط بگیریم. باید آغوش نهاد باز باشد و اینها را هم زیر چتر خود بگیرد. البته معنایش این نیست که ما از مواضع خودمان کوتاه بیاییم! ما مواضع خودمان را داریم و آنها را هم نقد می‌کنیم؛ اما مثل نقدی که یک پدر نسبت به فرزند خودش دارد.

ارتباطات صمیمی و عاطفی با تشکل‌ها به معرفت‌افزایی برسد

حجت الاسلام محمدیان تاکید کرد: یکی دیگر از اولویت‌های ما مربوط به بحث معرفت‌افزایی تشکل‌هاست. برخی از این نیروهای ارزشی ما در میدان مباحثه و مناظره کم می‌آورند و خیلی نمی‌توانند از عهدۀ استدلال و جواب دادن به شبهات و سؤالات، بر بیایند. چون خیلی تاریخ نمی‌دانند و در مسائل اعتقادی و معرفتی هم ضعیف هستند. درحالی‌که اینها باید از بقیه، قوی‌تر باشند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: قبلاً تحت عنوان «توانمندسازی تشکل‌ها» برخی دوستان تلاش می‌کردند که درس‌های معارفِ ویژه‌ای برای این تشکل‌ها بگذارند. شما می‌توانید مثلاً از ترم بعد(چون برای این ترم، دیگر دیر شده) این طراحی را انجام دهید و تحت هر عنوانی که خواستید، این را ارائه دهید. ارتباطاتِ صمیمی و عاطفی با تشکل‌ها بسیار خوب است ولی باید زمینه‌سازی شود که این ارتباطات به معرفت‌افزایی برسد؛ هم معرفت‌افزایی در بحث‌های اخلاقی و اعتقادی و هم در بحث‌های سیاسی.

وی اظهار داشت: نکتۀ دیگر، بحث گروه‌های معارف است. تنها بخشی که می‌توانیم با بدنۀ دانشجویی ارتباط برقرار کنیم، در همین گروه‌های معارف است. و الا تشکل‌ها که در هر دانشگاه، تعداد محدودی هستند.

این عرصه‌ای است که کارِ برزمین‌مانده زیاد دارد

حجت الاسلام محمدیان بیان کرد: من معتقدم معاونت فرهنگی لااقل باید 50درصد توانش را برای کمک به دوستان گروه معارف بگذارد تا اساتید معارف بتوانند با دست پُر، به کلاس درس بروند. این عرصه‌ای است که کارِ برزمین‌مانده زیاد دارد. الان دیگر ما به‌جای گرفتار شدن در بحث‌های شکلی و اداری و ساختاری، باید بیشتر برویم در بحث‌های محتوایی کار کنیم. در این سی سال، عمدۀ توان نهاد، صرفِ بحث‌های ساختاری و شکلی شده است، البته این کارها هم مفید بوده، ولی اصلِ وظیفۀ ما بحث‌های محتواییِ آنجاست. استادی که سرِ کلاس می‌رود، باید بتواند با مطالب غنی سرِ کلاس حاضر شود تا واقعاً تأثیرگذار باشد و دانشجو را جذب کند.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: گروه‌های معارف یک فرصت بسیار طلایی است که در اختیار ما قرار دارد، این فرصت را قدر بدانیم و بیشتر برایش وقت بگذاریم. و از اساتید معارف دفاع کنیم و به آنها کمک کنیم که از عهدۀ کلاس‌های معارف بر بیایند.

وی تصریح کرد: قسمت آموزش مجازی هم جزء فرصت‌هایی است که برای نهاد پدید آمده است. پیش‌بینی آینده هم این است که این مجموعه بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. این می‌تواند مکمل دروس معارف و سایرِ طرح‌های شما باشد. ضمن اینکه خودِ شما هم می‌توانید از ظرفیت و امکانات دانشگاه استفاده کنید و آموزش‌هایی را برقرار کنید.

اولین برخوردها با دانشجویان ورودی جدید سرنوشت‌ساز است

محمدیان بیان کرد: یکی دیگر از فرصت‌های ویژه، ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها هستند. کسی که تازه وارد دانشگاه می‌شود، اولین برخوردها خیلی می‌تواند برایش سرنوشت‌ساز باشد. اگر ما نتوانیم با ورودی‌های جدید، درست ارتباط برقرار کنیم بعداً دیگر معلوم نیست که دیگران این فرصت را برای ما باقی بگذارند!

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: خصوصاً به نخبگانی که در بین ورودی‌های جدید هستند، خیلی توجه کنید. مثلاً در بین هزار نفر ورودی جدید در هر دانشگاه، شاید پنج نفرشان جزء برترین‌های کنکور هستند و یا جزء آدم‌های ویژه هستند. خوب است که نهاد اولین جایی باشد که اینها را در دانشگاه تحویل می‌گیرد و از آنها دعوت می‌کند و کاری می‌کند که این ارتباط برقرار شود.

حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت: ابتدای سال تحصیلی هم فرصتی است که ما جلسات خودمان را با بخش‌های مختلف دانشگاه، تجدید کنیم. خودِ همین «اولِ سال» هم یک عنوان ویژه و فرصت خاص است که می‌توانید بچه‌های نشریات، تشکل‌ها و کانون‌ها و انجمن‌های علمی را به بهانۀ اولِ سال، دعوت کنید و دوباره این ارتباط را برقرار کنید.

تصدی گری را خودتان به عهده نگیرید، این کار را به هیئت‌ها و تشکل‌ها و بسیج واگذار کنید

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید کرد: استثنایی‌ترین فرصت برای ما، همین ماه محرم است که در پیش روی ما قرار دارد که همه با پای خود، بلکه با پای دل، به‌سراغ مراسم ما می‌آیند. و کاری که امام حسین(ع) با دل‌ها می‌کند، فوق‌العاده است. این فرصت ویژۀ محرم را هم قدر بدانید.

وی اظهار داشت: اربعین هم در پیش است که باید قدر آن را هم بدانید. من فکر می‌کنم اگر یک دانشجو یک‌بار اربعین به کربلا برود و برگردد، با تمام فعالیت‌های فرهنگی که از اول ابتدایی تا آخر دانشگاه در معرضش قرار گرفته، برابری می‌کند بلکه تأثیرگذارتر است. دانشجویان را تشویق کنید که در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند، اما خودتان متصدی نشوید که خودتان ثبت‌نام کنید و دانشجویان را ببرید.

حجت الاسلام محمدیان به اساتید و مدیران گروه معارف در دانشگاه ها توصیه کرد: تصدی گری را خودتان به عهده نگیرید، این کار را به هیئت‌ها و تشکل‌ها و بسیج واگذار کنید. شما کار تشویقی را انجام دهید و سعی کنید از این ماه محرم هم استفاده کنید تا جایی که ممکن است، دانشجویان بروند و در اربعین شرکت کنند. اربعین یک پدیدۀ فوق‌العاده‌ای است که در این چندسال اخیر، خداوند دارد به‌وسیلۀ امام حسین(ع) واقعاً هنرنمایی می‌کند.

هرچه می‌توانید دانشجویان عزیز را در معرض تابش نور امام حسین(ع) قرار دهید و ان‌شاءالله دل‌های آنها را به اولیاء خدا پیوند دهید.

حجت الاسلام محمدیان

کلیدواژه: رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تاکید | حجت الاسلام محمدیان | گروه های معارف | دانشگاه ها | معرفت افزایی | نیروهای ارزشی | ان شاءالله | دانشگاه آزاد | تشکل ها | دفاتر نهاد | گروه معارف | طرح راهبری | اظهار داشت | کرسی ها | فرصت ها | فضای جدید | برای ما

منبع: ایسکانیوز

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۹۰۰۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • وزارت ورزش می خواهد من را مجبور به استعفا کند/های خصوصی ام را منتشر کردند/هیچ کار خلافی انجام نداده ام
 • خبرگزاری میزان- رئیس فدراسیون چوگان گفت: وزارت ورزش من را تحت فشار گذاشته که استعفا دهم اما من این کار انجام نخواهم داد. گلنار وکیل گیلانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در خصوص شایعه برکناری وی از ریاست فدراسیون چوگان اظهار داشت: تا الان ابلاغی در این زمینه به دست من نرسیده و من تا آخرین روز دوران ریاستم در این فدراسیون خواهم ماند. وی ادامه داد: وزارت ورزش من را تحت فشار گذاشته که استعفا دهم اما من این کار انجام نخواهم داد. به طور حتم اگر بخواهند من را برکنار کنند این کار تبعات زیادی از طرف فدراسیون جهانی برای ما خواهد داشت. رئیس فدراسیون چوگان در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه مسئولان ورزش کشور فقط در شعار از مدیریت جوانان یا بانوان صحبت می‌کنند اما در عمل این گونه نیست. عده‌ای ناجوانمردانه عکس‌های خصوصی من را منتشر کردند من می‌دانم این کار را چه کسی انجام داده اما نمی‌خواهم نامی از او ببرم. وزیر ورزش برای جلسه با ما وقت ندارد. آنچه مسلم است من هیچ کار خلافی انجام ندادم و تا روز آخر به وظیفه‌ام که توسعه چوگان است ادامه خواهم داد. انتهای پیام/
 • پیام رهبری در پی درگذشت حجت الاسلام غروی
 • صراط: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم جلیل‌القدر حجت‌الاسلام والمسلمین غروی را تسلیت گفتند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است: بسمه تعالی درگذشت عالم جلیل‌القدر مرحوم حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج سیدمحمدرضا غروی رضوان‌الله‌علیه را به بازماندگان معظّم و مکرّم ایشان بخصوص آیت‌الله آقای خرازی و حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج سیدمحمد غروی، تسلیت عرض میکنم و علوّ درجات آن بزرگوار را که در طول عمر با برکت خود منشأ آثار خیر بوده‌اند، از خداوند متعال مسألت مینمایم. والسلام علیکم و رحمةالله سید علی خامنه‌ای 3/ مهر/ 1396
 • حجت الاسلام رئیسی:رویکرد آستان قدس رضوی سودآوری صرف نیست/بیگانگان گره ای از کار ما باز نخواهند کرد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر امروز در جمع اساتید دانشگاه‌های استان اصفهان اظهار داشت: معتقد هستم کشور توانمندی داریم، اساتید دانشگاه و جوانان برومند نیروی انسانی متراکمی هستند که می‌توانند کشور ما را از تبعیض و فقر مصون کند. وی افزود: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان مطرح کردند، باید بر توانمندی خودمان تکیه کنیم و بدانیم بیگانگان گره‌ای از کار ما باز نخواهند کرد. تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اگر بخش‌هایی از کشور دچار کمبود نزولات آسمانی است، می‌توان این تهدید را با علم و دانش به فرصت تبدیل کرد، اقتصاد دریا، فضای مجازی و... . رئیسی در خصوص تولید علم در داخل کشور عنوان کرد: به ارتباطات با مراکز علمی اعتقاد دارم اما غنای فرهنگی ما بیش از این‌هاست؛ فریادی که در علوم انسانی زده می‌شود در همین راستا است که ما جواب مشکلات امروز دنیا را داریم. وی در ادامه بیان داشت: در خراسان جنوبی 19 سال است بارش باران نداریم اما معادن سنگی وجود دارد که می‌تواند گردش اقتصادی این استان را دگرگون کند، اصفهان نیز به همین شکل معادن ارزشمندی دارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز داشت: رهبر انقلاب در پیش‌نویس احکام مجمع تشخیص نظام، نخبگان، فضای مجازی، دریا، بحران آب و چند نکته دیگر را به عنوان اولویت اعلام کردند. وی با بیان این‌که رویکرد آستان قدس رضوی، سودآوری صرف نیست، اذعان داشت: برای مثال کارخانه‌های تولید داروی آستان می‌توانند داروهایی تولید کنند که تهیه آن برای مستضعفان دشوار است. رئیسی برون‌رفت از مشکلات حال حاضر را حاکم شدن گفتمان امام و رهبری و فعالیت مدیران جهادی با روحیه «ما می‌توانیم» دانست و مطرح کرد: امثال شهید حججی که سر خود را کف دست می‌گیرند، حجتی برای ما و همه مردم می‌شوند. انتهایپیام/ج/
 • سردار رحیم صفوی:ایران در سیاست خارجی وضعیتی بهتر از قبل دارد/انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد
 • سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی روز دوشنبه در یادواره 50 شهید دانشگاه خوارزمی و شهید مدافع حججی که در دانشکده ادبیات این دانشگاه واقع در کرج برگزار شد، ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به اساتید و کارکنان دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: اکنون ایران اسلامی از لحاظ سیاست خارجی وضعیت بسیار بهتری نسبت به گذشته دارد. وی گفت: امروز از لحاظ داخلی انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت امر رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد. رحیم صفوی اظهار داشت: رهبری ایران اسلامی دارای ویژگی های خاص مانند عقلانیت، خردمندی، مهربانی، دلسوزی، بسیار پاک و با تقوا بوده و دنیا را به خوبی می شناسد و از این جهت کشورما با دیگر کشورها متفاوت است. وی افزود: اکنون آمریکا با همراهی سعودی ها به دنبال فتنه در منطقه است تا سلاح های خود را به فروش برساند و با پول مسلمانان خود مسلمانان را بکشد. وی اظهار داشت: تاکنون بیش از 300 هزار نفر در سوریه کشته شده اند و 9 میلیون نفر از سوریه، عراق و یمن آواره شده اند. دستیار ویژه و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش دیگری از سخنانش به موضوع الگوی مدیریت بحران و مسائل مرتبط با هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: در جنگ ها سه سطح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی وجود دارد که در سطح راهبردی سران سیاسی، مسئولان قوای سه گانه و فرماندهان عالی یک کشور راهبرد دشمن را بررسی کرده و راهبردی برای جلوگیری از شکست ترسیم می کنند. رحیم صفوی با بیان اینکه سطح راهبردی شامل مسایل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی است، ادامه داد: در ابتدای جنگ تحمیلی ، رئیس جمهور وقت (بنی صدر) فرمانده کل قوا بود که مشکلات زیادی داشت. وی گفت: از سال 1360 خودمان را پیدا کردیم و در این سال راهبرد دشمن و خاندان منطقه...
 • حجت الاسلام رئیسی در جمع جانبازان:نقش همسران جانبازان کمتر از جانبازان نیست
 • به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در حاشیه بازدید از آسایشگاه جانبازان شهید مطهری استان اصفهان اظهار کرد: سند صدق برخی مؤمنان عمل صالح آنان است اما سند صدق جانبازان کاملاً مشهود است چراکه سلامت خود را برای اسلام گذاشتند و جسم آنان گواه و شاهد بزرگی در قیامت است.وی افزود: سند صدق، سندی است که همه باید در برابر پروردگار متعال ارائه کنند، جانبازان اسناد گویای مجاهدت و دفاع از ارزش‌های نظام هستند و وضعیت آنان به گونه‌ای است که هر لحظه از زندگی آنان شهادت است.تولیت آستان قدس رضوی گفت: مبارزه جانبازان با شیاطین وسوسه‌کننده بسیار قیمتی و بی‌نظیر است؛ نقش همسران و مادران جانبازان نیز از جانبازان کمتر نیست چراکه بسیاری از سختی‌ها بر دوش آنان به عنوان پرستاران جانبازان است.وی خاطرنشان کرد: اگر صبر، رشادت و پرستاری همسران جانبازان نبود امروز جمهوری اسلامی چنین اقتداری نداشت، جانبازان باید در مقابل سختی‌ها و مصیبت‌ها به یاد کربلا و زینب کبری(س) بیفتند.رئیسی عنوان داشت: مسؤولان باید علی‌رغم توجه به مسائل درمانی و خدماتی جانبازان به راه و پیام جانبازان توجه کنند؛ پیام جانبازان و خانواده شهدا ظلم‌ستیزی، استقامت در برابر دشمن، عزتمندی و دنباله‌روی از مقام معظم رهبری و راه شهداست.انتهای پیام/ج/
 • جان دادن پسر ۳ ماهه به خاطر ضربه های پدر/قاتل:کنترلم را از دست داده بودم
 • هنوز چند دقیقه از رفتن همسرم نگذشته بود که امیرعلی شروع به گریه کردن کرد، بسیار تلاش کردم که پسرم را آرام کنم اما تلاشم بی‌فایده بود...به گزارش تسنیم، هشتم تیرماه سال جاری مأموران پلیس در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت خبر مرگ مشکوک پسر سه ماه‌ای به نام امیرعلی را اعلام کردند.تحقیقات اولیه مأموران پلیس حاکی از آن بود که امیرعلی 12 روز قبل از فوت و در حالی که وضعیت جسمی خوبی نداشته توسط پدر و مادرش به بیمارستان آیت‌الله کاشانی منتقل شده و پس از بستری شدن چند روزه در این بیمارستان با نظر تیم پزشکی برای ادامه مداوا به بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) انتقال یافته و در نهایت پس از تلاش فراوان کادر درمان برای نجات جانش، جان باخته است.با توجه به مشکوک بودن فوت امیرعلی و معاینات پزشکان، جسد وی برای تعیین علت دقیق مرگ با دستور سجاد‌ منافی‌آذر بازپرس ویژه قتل پایتخت به پزشکی قانونی منتقل شد.همزمان با ادامه تحقیقات درباره این پرونده، کارشناسان پزشکی قانونی اعلام کردند که امیرعلی بر اثر اصابت جسم سخت به سر و آسیب دیدن مغز جان خودش را از دست داده است.با اعلام نظر پزشکی قانونی، بازپرس امور جنایی تهران دستور بازداشت پدر امیرعلی را صادر کرد و پدر امیرعلی بازداشت شد.پدر امیرعلی که پیش از ظهر امروز به شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران منتقل شده بود در اظهاراتش به بازپرس گفت: کارگر هستم و دو سال قبل با همسرم ازدواج کردم، در ابتدای ازدواج زندگی خوبی داشتیم، اما پس از مدتی ارتباط پدر و مادرم با همسرم بد شد و اصرار کردند که از همسرم طلاق بگیرم، در حالی که خودشان همسرم را برای ازدواج به من معرفی کرده بودند.وی ادامه داد: با وجود اصرارهای پدر و مادرم، همسرم را طلاق نداده و به زندگی ادامه دادم تا اینکه امیرعلی به دنیا آمد، من، امیرعلی...
 • رقم بالایی از مطالبات کشاورزان را نداده اند
 • قائم‌مقام خانه کشاورز گفت: نرخ خرید تضمینی گندم اعلام نمی‌شود و گندم‌کاران به دلیل عدم مطالبات خود باید بابت دیرکرد اقساط خود به بانک‌ها جریمه پرداخت کنند. عنایت‌الله بیابانی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با انتقاد از اعلام نشدن نرخ خرید تضمینی گندم اظهار کرد: با آغازکشت پاییزه، رقم قابل توجهی از مطالبات گندم کاران باقیمانده که این امر کشاورزان را با چالش‌های متعدد روبرو کرده است. وی افزود: اکنون کشاورزان به سبب تاخیر در دریافت مطالبات خود باید جریمه‌های سنگین ناشی از دیرکرد اقساط خود را پرداخت کنند که این امر کشاورزان را برای تصمیم گیری در کشت آینده گندم سردرگم می‌کند. قائم‌مقام خانه‌ کشاورز با‌اشاره به ضرورت پرداخت جریمه دیرکرد اقساط گندم‌کاران از سوی دولت گفت: براین اساس انتظار می‌رود که دولت با اعلام مصوبه‌ای از بانک‌ها بخواهد که مساعدت لازم در تاخیر پرداخت اقساط کشاورزان صورت گیرد. بیابانی با بیان اینکه ادامه تاخیر در پرداخت مطالبات و عدم اعلام نرخ تضمینی، خودکفائی در تولید گندم را تحت تاثیر قرار می‌دهد تصریح کرد: انتقاد افراد نسبت به خودکفائی در تولید گندم منطقی نیست. خودکفائی در تولید گندم به عنوان یک کالای استراتژیک و مهم، امری ضروری است و اظهارات برخی افراد درباره پایین بودن نرخ جهانی گندم نسبت به نرخ داخلی این محصول منطقی نیست. وی با‌اشاره به ضرورت استمرار خودکفایی گندم گفت: نرخ جهانی گندم به سبب وقوع مشکلات نظیر خشکسالی ممکن است دستخوش تحولاتی قرارگیرد از این رو واردات گندم سیاست درستی نیست. قائم‌مقام خانه کشاورز با بیان اینکه هرچه سریع‌تر نرخ تضمینی گندم باید اعلام شود، یادآور شد: دولت می‌تواند خرید تضمینی گندم برحسب استاندارهای لازم را به شرکت‌های خصوصی واگذار کند تا با تاخیر در پرداخت مطالبات، خودکفایی گندم دستخوش تغییر و تحولاتی قرار نگیرد. گفتنی است، مخالفان خودکفایی کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی بیرون رانده شده بودند در پی سالها...
 • هومن گامنو:مجاز بودم چون مردم سوسن خانوم را دوست داشتند
 • «شرقیِ غمگین» نام یک رادیوی اینترنتی است که علی عشقی با بازی «سجاد افشاریان» آن را در یک تئاتر می‌گرداند. یک عاشقِ شوریده که رفیقی به نام سعید دارد؛ رفیقی که برای رفیقش جان هم می‌دهد تا یادآور عشق و رفاقت‌هایی از جنس فیلم‌های مسعود کیمیایی باشد. «هومن گامنو» که پیش از این او را به‌عنوان رپ‌خوان ترانه معروف «سوسن خانوم» و خواننده تیتراژ «خندوانه» می‌شناختیم، در اولین تجربه بازیگری‌اش بازیگر نقشِ یک رفیقِ همه‌چیز تمام به اسم سعید شده است. به گزارش صدای ایران،«شرقی غمگین» نام نمایشی یک ساعته به کارگردانی سعید زارعی و بازی سجاد افشاریان و هومن شاهی است که متن آن را خود افشاریان نوشته است. هومن شاهی یا همان گامنو، اولین تجربه بازیگری تئاتر را در این اثر پشت سر می‌گذارد؛ اثری که به نظر می‌رسد نوجوان‌ها بخش عمده‌ای از تماشاگران یا دست‌کم علاقه‌مندان آن را تشکیل می‌دهند. اما داستان چیست؟ دو دانشجوی انصرافی دانشکده ادبیات سال‌ها پیش به تور هم خورده‌اند و رفاقت‌شان دیرینه است. این رفاقت تا آنجا پیش رفته که سعید (با بازی هومن شاهی) پس از خانه‌نشین شدن و شکست عشقی علی (با بازی سجاد افشاریان) خرج خانه را و خرج او را که کاری جز ساخت ترانه و رادیو اینترنتی نمی‌کند، می‌دهد. سعید پیک موتوری پیتزافروشی است اما در خانه ماریجوانا هم پرورش می‌دهد و می‌فروشد و یک اسلحه برای علی خریده تا اگر روزی پایش را از خانه بیرون گذاشت و عشق‌اش را دید، بتواند او را به جرم رها کردن‌اش بکشد! حالا صاحبخانه تصمیم گرفته آنها را بیرون کند و این دو رفیق مجبورند سراغ خانه دیگری بروند درحالی‌که علی حاضر نیست پایش را از خانه بیرون بگذارد. با هومن گامنو (شاهی) به بهانه اجرای «شرقیِ غمگین» درباره تلویزیون، موسیقی و نمایشی که در آن ایفای نقش کرده به گفتگو نشستیم که در اینجا می‌خوانید: شرقی غمگین اولین...
 • شهرداری بوشهر برنامه شش ماهه خود را ارائه نداده است
 • بوشهر - عضو شورای شهر بوشهر گفت: شهرداری بوشهر برنامه شش‌ماهه خود را به شورای شهر ارائه نداده است. به گزارش خبرنگار مهر، طاهره شمشیری صبح دوشنبه در جمع اعضای شورای شهر بوشهر با انتقاد از عدم ارائه برنامه شش‌ماهه شهرداری و سازمان‌های وابسته به شورا گفت: در حالی که از دو هفته پیش در راستای اطلاع از برنامه‌های آتی شهرداری خواستار ارائه برنامه شش ماهه شهرداری و سازمان‌های وابسته شدیم، اما تاکنون چیزی به شورا ارائه نشده و در این زمینه شهردار ملزم به اقدام لازم است. وی با بیان تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به رسالت شهرداری در امر آماده سازی فضای مناسب شهری برای استقبال از سال تحصیلی، اما عملکرد سال جاری ستاد استقبال از مهر شهرداری بندر بوشهر بسیار ضعیف و منفی بود و انتظار داشتیم بر اساس تذکر و یادآوری به شهردار در این زمینه، شاهد اقدامات شایسته در شهر باشیم. شمشیری افزود: در آغاز سال تحصیلی علاوه بر شهرداری در زمینه عدم عمل به وظایف ذاتی انتقاداتی نیز به عملکرد پلیس راهور وارد است. در حالی که پروژه تقاطع غیر همسطح در اول مهر تعطیل شده و ما از شهروندان نیز عذرخواهی کردیم، پلیس راهور می‌بایستی از چند هفته قبل تدابیر ترافیکی لازم برای این تقاطع و سایر نقاطی که با بار ترافیکی زیادی در آغاز سال تحصیلی جدید مواجه هستند، اتخاذ می‌کرد که ما شاهد این گونه گره ترافیکی و نارضایتی شهروندان بوشهری نباشیم. شمشیری بیان کرد: همه ما ارادتمند آقا امام حسین(ع) هستیم اما سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری وظایف دیگر ادارات و دستگاه‌ها در این زمینه را نیز بر عهده گرفته است و انتظار این می‌رفت که همه دستگاه‌ها و ارگان‌های فرهنگی مرتبط در این زمینه اقدام کنند. وی افزود: با توجه به آغاز مراسم عزاداری و حضور هیئت‌های عزاداری در خیابان‌ها و معابر، موکب ایجاد شده توسط شهرداری...
 • چرا طاهری استعفا نمی دهد
 • گزارش _ تحریریه پارسینه | سومدیریت و بیخیالی و بی تدبیری مسولان و مدیران باشگاه پرسپولیس را را می توان در مصاحبه طارمی و پندار خمارلو دید.مدیر روابط عمومی پرسپولیس از طارمی سوال میکند که حتما حکمتی بوده که محرومیت چهار ماهه اش و همینطور بسته شدن دو پنجره ی نقل و انتقال برای باشگاه رخ داده است؟ طارمی پاسخ می دهد: بله خیریتی بوده قطعا وگرنه این اتفاق رخ نمیداد!علی اکبر طاهری مدیر هزینه است. یعنی پول کلان از سوی اسپانسر را صرفا خرج کرده و هیچ گونه درآمدزایی طی دو فصل اخیر وارد باشگاه نکرده و تقریبا به تعهداتش نسبت به باشگاه نیز عمل نکرده است. مدیریت ضعیف طاهری پشت نتایج خوب تیم با مربیگری برانکو گم شده است. تقریبا هواداران از طاهری حمایت کردند چرا که معتقدند پرسپولیس در زمان مدیریت او موفق شد بعد از ۹ سال جام قهرمانی را بالای سر ببرد اما نسبت به مسایل مدیریتی هیچگاه از او سوال نکردند که با وجود اسپانسر قدرتمند، شما چه تلاشی در جهت درآمدزایی برای باشگاه انجام دادید؟مهدی طارمی که خیلی یهویی(!) احساس می کند دلش با تیم ترکیه ای نیست تصمیم به بازگشت می گیرد و از سوی مدیریت باشگاه پرسپولیس قراردادی به تاریخ سی خرداد نود و پنج برای او ارسال می شود تا امضا کند ( تاریخ این قرارداد دقیقا ده روز قبل از امضای قرارداد طارمی با ریزه اسپور است). فیفا به این قرارداد شک میکند و پرسپولیس را به عدم صداقت در قرارداد ( جعلی بودن آن ) متهم می کند که اگر طارمی با تیم شما قرارداد داشته چرا نسبت به قرارداد این بازیکن با تیم ترکیه ای واکنشی نشان ندادین؟ هدایتی مرد متمول و حامی معنوی و بعدها اسپانسر سوم سرخپوشان مبلغ یک میلیارد و صد میلیون تومان ماوتفاوت قرارداد مهاجم پرسپولیس با ریزه را به شخص طارمی پرداخت...
 • اخراج یا استعفا
 • به گزارشبولتن نیوز، در حالی‌که علیرضا منصوریان در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی استقلال - ذوب آهن از استعفایش خبر داد اما او هنوز به باشگاه استقلال نرفته تا استعفایش را تقدیم هیات مدیره کند و فسخ قرارداد اتفاق بیفتد . زمانی که استقلال با سرمربی جدیدش به توافق برسد و نام او را اعلام کند، سازمان لیگ برای صدور کارت مربی جدید استقلال، مدارک مربوط به فسخ یا اخراج سرمربی سابق استقلال را خواهد خواست و در حال حاضر باشگاه استقلال، هیچ مدرکی در دست ندارد که منصوریان استعفا داده یا حتی اخراج شده است و فعلا از نظر قانونی علیرضا منصوریان سرمربی کنونی استقلال تهران است! با توجه به قرارداد منصوریان با باشگاه استقلال، مطمئنا اخراج یا استعفایش در بندهای قرارداد پیش بینی شده و هر کدام ملزومات خود را خواهد داشت. در روزهای گذشته درباره قرارداد منصوریان موارد عجیبی منتشر شد. اینکه او پول سه سال را یکجا به صورت وام از بانک اسپانسر باشگاه گرفته و به همین دلیل بوده که هیات مدیره و شخص افتخاری نمی خواستند منصوریان را اخراج کنند. البته باشگاه و شخص منصوریان در برنامه نود، این ماجرا را به کل تکذیب کردند. چند روز پیش خبری منتشر شد که منصوریان قرار بوده عصر روز شنبه به باشگاه برود و قراردادش را با استقلال فسخ کند، اما هنوز این کار را نکرده است. برخی می گویند اخراج منصوریان باعث می شود تا او بتواند از باشگاه غرامت سنگینی بگیرد. از سویی برخی خبرها حاکی از آن است که منصوریان به دوباره سرمربی شدن در استقلال امیدوار است! چند شب قبل هم در یک برنامه تلویزیونی شبکه خبر، علی فتح الله زاده و امیررضا واعظی آشتیانی مدیران عامل سابق استقلال متفق القول بودند که علیرضا منصوریان باید دوباره سرمربی شود و تیم به دلیل اشکالات مدیریتی در قعر جدول لیگ برتر حضور...
 • چرا طاهری استعفا نمی کند
 • سومدیریت و بیخیالی و بی تدبیری مسولان و مدیران باشگاه پرسپولیس را در گفتگوی پندار خمارلو با مهدی طارمی می توان یافت. به گزارش مشرق، مدیر روابط عمومی پرسپولیس از طارمی سوال می کند که حتما حکمتی در محرومیت ۴ ماهه تو بوده است و همینطور بسته شدن ۲ پنجره ی نقل و انتقال برای باشگاه؟ و طارمی پاسخ میده: بله خیریتی قطعا بوده وگرنه این اتفاق رخ نمی داد! علی اکبر طاهری مدیر هزینه محور است. یعنی پول کلان از سوی اسپانسر را صرفا خرج کرده و هیچ گونه درآمدزایی طی دو فصل اخیر وارد باشگاه نکرده و تقریبا به تعهداتش نسبت به باشگاه نیز عمل نکرده است. مدیریت ضعیف طاهری پشت نتایج خوب این تیم با مربیگری برانکو گم شده است. ابتدای فصل گذشته مهدی طارمی که خیلی یهویی(!) احساس می کند دلش با تیم ترکیه ای نیست تصمیم به بازگشت می گیرد و از سوی مدیریت باشگاه پرسپولیس قراردادی به تاریخ سی خرداد نود و پنج برای او ارسال می شود تا قبل از بازگشت به ایران آن را امضا کند ( تاریخ این قرارداد دقیقا ده روز قبل از امضای قرارداد طارمی با ریزه اسپور است). فیفا به این قرارداد شک می کند و پرسپولیس را به عدم صداقت در قرارداد ( جعلی بودن آن ) متهم می کند که اگر طارمی با تیم شما قرارداد داشته چرا نسبت به قرارداد این بازیکن با تیم ترکیه ای واکنشی نشان ندادید؟ هدایتی مبلغ یک میلیارد و صد میلیون تومان مابه تفاوت قرارداد مهاجم پرسپولیس با ریزه را به شخص طارمی پرداخت می کند تا این بازیکن با آرامش(!) به فوتبال خود ادامه دهد اما مبلغ فسخ قرارداد با ریزه اسپور از سوی مدیریت پرسپولیس پرداخت نمی شود و اعلام می شود: 《فوقش جریمه اش را می دهیم!》 همین جمله و عدم اطلاع درست از شرایط باعث...
 • معمای منصوریان استعفا یا اخراج
 • در حالیکه علیرضا منصوریان در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی استقلال – ذوب آهن از استعفایش خبر داد اما او هنوز به باشگاه استقلال نرفته تا استعفایش را تقدیم به هیات مدیره کند و فسخ قرارداد اتفاق بیفتد. زمانی که استقلال با سرمربی جدیدش به توافق برسد و نام او را اعلام کند، سازمان لیگ برای صدور کارت مربی جدید استقلال، مدارک مربوط به فسخ یا اخراج سرمربی سابق استقلال را خواهد خواست و در حال حاضر باشگاه استقلال، هیچ مدرکی در دست ندارد که منصوریان استعفا داده یا حتی اخراج شده است و فعلا از نظر قانونی علیرضا منصوریان سرمربی کنونی استقلال تهران است! با توجه به قرارداد منصوریان با باشگاه استقلال، مطمئنا اخراج یا استعفایش در بندهای قرارداد پیش بینی شده و هر کدام ملزومات خود را خواهد داشت. در روزهای گذشته درباره قرارداد منصوریان موارد عجیبی منتشر شد. اینکه او پول سه سال را یکجا به صورت وام از بانک اسپانسر باشگاه گرفته و به همین دلیل بوده که هیات مدیره و شخص افتخاری نمی خواستند منصوریان را اخراج کنند. البته باشگاه و شخص منصوریان در برنامه نود، این ماجرا را به کل تکذیب کردند. دیروز خبری منتشر شد که منصوریان قرار بوده عصر دیروز به باشگاه برود و قراردادش را با استقلال فسخ کند، اما هنوز این کار را نکرده است. برخی می گویند اخراج منصوریان باعث می شود تا او بتواند از باشگاه غرامت سنگینی بگیرد. از سویی برخی خبرها حاکی از آن است که منصوریان به دوباره سرمربی شدن در استقلال امیدوار است! دیشب هم در یک برنامه تلویزیونی شبکه خبر، علی فتح الله زاده و امیررضا واعظی آشتیانی مدیران عامل سابق استقلال متفق القول بودند که علیرضا منصوریان باید دوباره سرمربی شود و تیم به دلیل اشکالات مدیریتی در قعر جدول لیگ برتر حضور دارد. اینکه چرا منصوریان امیدوار است دوباره سرمربی استقلال...
 • عکس های خصوصی ام را منتشر کردند/وزارت ورزش می خواهد من را مجبور به استعفا کند
 • رئیس فدراسیون چوگان گفت: وزارت ورزش من را تحت فشار گذاشته که استعفا دهم اما من این کار انجام نخواهم داد. به گزارش مشرق، گلنار وکیل گیلانی در خصوص شایعه برکناری وی از ریاست فدراسیون چوگان اظهار داشت: تا الان ابلاغی در این زمینه به دست من نرسیده و من تا آخرین روز دوران ریاستم در این فدراسیون خواهم ماند. وی ادامه داد: وزارت ورزش من را تحت فشار گذاشته که استعفا دهم اما من این کار انجام نخواهم داد. به طور حتم اگر بخواهند من را برکنار کنند این کار تبعات زیادی از طرف فدراسیون جهانی برای ما خواهد داشت. رئیس فدراسیون چوگان در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه مسئولان ورزش کشور فقط در شعار از مدیریت جوانان یا بانوان صحبت می‌کنند اما در عمل این گونه نیست. عده‌ای ناجوانمردانه عکس‌های خصوصی من را منتشر کردند من می‌دانم این کار را چه کسی انجام داده اما نمی‌خواهم نامی از او ببرم. وزیر ورزش برای جلسه با ما وقت ندارد. آنچه مسلم است من هیچ کار خلافی انجام ندادم و تا روز آخر به وظیفه‌ام که توسعه چوگان است ادامه خواهم داد. منبع: میزان ارسال به تلگرام
 • پاسخ رهبری به جدیدترین استفتاءها/از شرط بندی تا هک وای فای
 • مقام معظم رهبری در پاسخ به جدیدترین استفتاءها مربوط به خواندن صیغه نذر، شرط‌بندی در تیراندازی،‌ هک کردن وای فای، پرورش حیوان مجهول المالک و ... نظرشان را اعلام کردند.به گزارش ایسنا، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در جدیدترین استفتائات "مسائل روز"، نظرات معظمُ‌ له را در رابطه با برخی مسائل منتشر کرده که در ذیل به آنها اشاره شده است:اگر کسی شک کند که صیغه نذر را خوانده یا نه، عمل به آن واجب است؟در فرض شک وظیفه‌ای ندارد.آیا با دیدن هر گناهی از فرد باید به او تذکر بدهیم؟ و آیا اگر بدانیم با تذکر ما آگاه نمی‌شود باز هم باید تذکر بدهیم؟اگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر، از جمله احتمال تاثیر فراهم باشد، واجب است، وگرنه وظیفه‌ای ندارید.آیا امر به معروف و نهی از منکر قبل و حین ترک معروف یا انجام معصیت واجب است یا بعد از انجام هم لازم است؟بعد از انجام گناه، اگر قصد استمرار او بر گناه احراز شود، امر به معروف یا نهی از منکر واجب است و در غیر این صورت واجب نیست.آیا امر به معروف و نهی از منکر با حالت خودبرتربینی صحیح است؟خودبرتربینی مانع صحت امر به معروف نیست؛ البته سزاوار است امرکننده به معروف خود را برتر از کسی که مرتکب منکر شده نداند، زیرا هرچند گناه کسی که مرتکب آن شده است مورد رضای خدا نیست، ولی چه بسا گناه‌کار صفاتی داشته باشد که به خاطر آن صفات محبوب خداوند باشد، همچنان که ممکن است امر کننده به معروف، صفاتی داشته باشد که به خاطر آن مبغوض خداوند باشد.اگر بر اثر امر به معروف و نهی از منکر دل کسی بشکند، آیا نهی‌کننده از این بابت مسئول است و باید جبران کند؟امر به معروف و نهی از منکر واجب است و مجرد آنچه در سؤال آمده مانع انجام واجب نمی شود. هر چند...
 • پاسخ رهبری به چند استفتا جدید/از شرط بندی تا هک وای فای
 • صراط: مقام معظم رهبری در پاسخ به جدیدترین استفتاءها مربوط به خواندن صیغه نذر، شرط‌بندی در تیراندازی،‌ هک کردن وای فای، پرورش حیوان مجهول المالک و ... نظرشان را اعلام کردند.پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در جدیدترین استفتائات "مسائل روز"، نظرات معظمُ‌ له را در رابطه با برخی مسائل منتشر کرده که در ذیل به آنها اشاره شده است:اگر کسی شک کند که صیغه نذر را خوانده یا نه، عمل به آن واجب است؟در فرض شک وظیفه‌ای ندارد.آیا با دیدن هر گناهی از فرد باید به او تذکر بدهیم؟ و آیا اگر بدانیم با تذکر ما آگاه نمی‌شود باز هم باید تذکر بدهیم؟اگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر، از جمله احتمال تاثیر فراهم باشد، واجب است، وگرنه وظیفه‌ای ندارید.آیا امر به معروف و نهی از منکر قبل و حین ترک معروف یا انجام معصیت واجب است یا بعد از انجام هم لازم است؟بعد از انجام گناه، اگر قصد استمرار او بر گناه احراز شود، امر به معروف یا نهی از منکر واجب است و در غیر این صورت واجب نیست.آیا امر به معروف و نهی از منکر با حالت خودبرتربینی صحیح است؟خودبرتربینی مانع صحت امر به معروف نیست؛ البته سزاوار است امرکننده به معروف خود را برتر از کسی که مرتکب منکر شده نداند، زیرا هرچند گناه کسی که مرتکب آن شده است مورد رضای خدا نیست، ولی چه بسا گناه‌کار صفاتی داشته باشد که به خاطر آن صفات محبوب خداوند باشد، همچنان که ممکن است امر کننده به معروف، صفاتی داشته باشد که به خاطر آن مبغوض خداوند باشد.اگر بر اثر امر به معروف و نهی از منکر دل کسی بشکند، آیا نهی‌کننده از این بابت مسئول است و باید جبران کند؟امر به معروف و نهی از منکر واجب است و مجرد آنچه در سؤال آمده مانع انجام واجب نمی شود. هر چند باید با...
 • بزرگداشت دفاع مقدس در کلام رهبری
 • مقام معظم رهبری: خاطره‌ی درخشان روزهای بزرگ دفاع مقدس، باید با قوت و قدرت بیشتر و روشن و همان که بوده است باقی بماند. به گزارش سرویس فضای مجازیخبرگزاری صدا و سیما؛صفحه اینستاگرام منتسب به دفتر حفظ و نشر آثارمقام معظم رهبری؛khamenei_ir، به مناسبتهفته دفاع مقدس با فرازی از بیانات رهبری که در تاریخ۷۷/۶/۲۴ ایراد فرمودند، به روز رسانی شده است.در این پست آمده است:«امروز بعضی هستند که در دنباله‌ی کارهای فرهنگی خطرناک، می‌خواهند یاد آن روزها را هم از خاطر ملت ایران ببرند. از تکرار اسم جنگ و اسم مناطق جنگی و «خرمشهر» و «شلمچه» و «دو کوهه» و از این قبیل چیزها عصبانی می‌شوند... می‌خواهند این را از خاطر ملت ایران حذف کنند. به همین سبب، درست عکس این خواست باید انجام گیرد؛ یعنی خاطره‌ی درخشان روزهای بزرگ #دفاع_مقدس، باید با قوت و قدرت بیشتر و روشن و همان که بوده است باقی بماند. البته این‌که عرض می‌کنیم «همان که بوده است» یعنی مبالغه‌ای در آن انجام نگیرد؛ چون احتیاج به مبالغه هم نیست. ۷۷/۶/۲۴ »
 • پاسخ مقام معظم رهبری به جدیدترین استفتاءها
 • خبرگزاري آريا - مقام معظم رهبري در پاسخ به جديدترين استفتاءها مربوط به خواندن صيغه نذر، شرط‌بندي در تيراندازي،‌ هک کردن واي فاي، پرورش حيوان مجهول المالک و ... نظرشان را اعلام کردند.به گزارش ايسنا، پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري در جديدترين استفتائات "مسائل روز"، نظرات معظمُ‌ له را در رابطه با برخي مسائل منتشر کرده که در ذيل به آنها اشاره شده است:اگر کسي شک کند که صيغه نذر را خوانده يا نه، عمل به آن واجب است؟در فرض شک وظيفه‌اي ندارد.آيا با ديدن هر گناهي از فرد بايد به او تذکر بدهيم؟ و آيا اگر بدانيم با تذکر ما آگاه نمي‌شود باز هم بايد تذکر بدهيم؟اگر شرايط امر به معروف و نهي از منکر، از جمله احتمال تاثير فراهم باشد، واجب است، وگرنه وظيفه‌اي نداريد.آيا امر به معروف و نهي از منکر قبل و حين ترک معروف يا انجام معصيت واجب است يا بعد از انجام هم لازم است؟بعد از انجام گناه، اگر قصد استمرار او بر گناه احراز شود، امر به معروف يا نهي از منکر واجب است و در غير اين صورت واجب نيست.آيا امر به معروف و نهي از منکر با حالت خودبرتربيني صحيح است؟خودبرتربيني مانع صحت امر به معروف نيست؛ البته سزاوار است امرکننده به معروف خود را برتر از کسي که مرتکب منکر شده نداند، زيرا هرچند گناه کسي که مرتکب آن شده است مورد رضاي خدا نيست، ولي چه بسا گناه‌کار صفاتي داشته باشد که به خاطر آن صفات محبوب خداوند باشد، همچنان که ممکن است امر کننده به معروف، صفاتي داشته باشد که به خاطر آن مبغوض خداوند باشد.اگر بر اثر امر به معروف و نهي از منکر دل کسي بشکند، آيا نهي‌کننده از اين بابت مسئول است و بايد جبران کند؟امر به معروف و نهي از منکر واجب است و مجرد آنچه در سؤال آمده مانع انجام واجب نمي...
 • جدیدترین استفتاءهای مقام معظم رهبری منتشر شد
 • به گزارش ایلنا، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در جدیدترین استفتائات مسائل روز، نظرات معظمُ‌ له را در رابطه با برخی مسائل منتشر کرده که در ذیل به آنها اشاره شده است: اگر کسی شک کند که صیغه نذر را خوانده یا نه، عمل به آن واجب است؟ در فرض شک وظیفه‌ای ندارد. آیا با دیدن هر گناهی از فرد باید به او تذکر بدهیم؟ و آیا اگر بدانیم با تذکر ما آگاه نمی‌شود باز هم باید تذکر بدهیم؟ اگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر، از جمله احتمال تاثیر فراهم باشد، واجب است، وگرنه وظیفه‌ای ندارید. آیا امر به معروف و نهی از منکر قبل و حین ترک معروف یا انجام معصیت واجب است یا بعد از انجام هم لازم است؟ بعد از انجام گناه، اگر قصد استمرار او بر گناه احراز شود، امر به معروف یا نهی از منکر واجب است و در غیر این صورت واجب نیست. آیا امر به معروف و نهی از منکر با حالت خودبرتربینی صحیح است؟ خودبرتربینی مانع صحت امر به معروف نیست؛ البته سزاوار است امرکننده به معروف خود را برتر از کسی که مرتکب منکر شده نداند، زیرا هرچند گناه کسی که مرتکب آن شده است مورد رضای خدا نیست، ولی چه بسا گناه‌کار صفاتی داشته باشد که به خاطر آن صفات محبوب خداوند باشد، همچنان که ممکن است امر کننده به معروف، صفاتی داشته باشد که به خاطر آن مبغوض خداوند باشد. اگر بر اثر امر به معروف و نهی از منکر دل کسی بشکند، آیا نهی‌کننده از این بابت مسئول است و باید جبران کند؟ امر به معروف و نهی از منکر واجب است و مجرد آنچه در سؤال آمده مانع انجام واجب نمی شود. هر چند باید با رعایت مراتب به نحوی امر و نهی کند که کمترین اذیت را به دنبال داشته باشد. مبنای...
 • فرمایش رهبری در تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن دست یافتنی است
 • حسین دخترزر در گفت وگو با خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا) ازقم، گفت: سطح مسابقات امسال جامع علمی کاربردی کشور در سطح بسیار خوب و بالایی برگزار شد.وی افزود: خوشبختانه مشاهده می‎شود که دانشجویان زیادی در بخش حفظ قرآن در کشور فعالیت دارند ورقابت خوبی نیز با حضور دانشجویان قرآنی از دانشگاه‎های مختلف کشور در حال برگزاری است.این دانشجوی طلبه اهل تسنن گفت: اگر فرهنگ قرآن در همه کشور و در همه بخش‎ها فراگیر شود قطعا کشور ما ارتقا بیشتری خواهد یافت زیرا انس جوانان با قرآن موجب رشد آن ها می‎شود و مشکلات مادی و معنوی آنها نیز قطعا رفع خواهد شد.این حافظ قرآن چابهاری با اشاره به این نکته که به مدت دوسال توانسته است که حفظ قرآن را انجام دهد افزود: این مراحل حفظ را در حوزه علمیه روستای خود در چابهار طی کردم زیرا حوزه اهل سنت توجه و اصرار بسیاری در بحث حفظ قرآن دارند و یکی از مهمترین فعالیت های طلاب اهل سنت به طور کلی، حفظ قرآن کریم است.وی گفت: خوشبختانه در کشور ما روند مثبتی را در زمینه حمایت از جریان حفظ قرآن می‎بنیم و به قول فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر تربیت ده میلیون حافظ باید بگویم که تصور من این است که با این روند در آینده بیش از ده میلیون حافظ قرآن خواهیم داشت.
 • پالایش محتوای متون مداحی و منبری در مجلس خبرگان رهبری
 • خبرگزاري آريا - ساري - ايرنا - نماينده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبري با بيان اين نکته که ادبيات و لحن مداحي ها و محتواي منبرها نسبت به اهداف و ارزش هاي اسلام نامناسب و از شان آن کاسته شده است ، گفت که اين موضو مهم در مجلس خبرگان رهبري مطرح و مورد بررسي قرار گرفت. به گزارش خبرنگار ايرنا ، آيت الله نور الله طبرسي روز دوشنبه در همايش سالانه ستاد امر به معروف و نهي از منکر مازندران در ساري افزود: امروز برخي از مداحي ها و منبري ها با لحن ،موسيقي و ادبيات پائين نسبت به ائمه اطهار برگزار مي شود که بايد اصلاح شود. نماينه ولي فقيه در مازندران گفت : اينکه برخي از مداحان و روحانيون با معصومين و ائمه اطهار (ع) با لحن داش مشتي برخورد مي کنند و يا اينکه از طريق ائمه اطهار فقط ار مردم اشک مي گيرند، صحيح نيست.وي به اهميت ماه محرم و نحوه برگزاري عزداري امام حسين (ع) اشاره کرد و افزود : امروز برخي از آئين هاي عزاداري محرم نظير علم گرداني و قمه زني که در گذشته مورد تائيد مراجع بوده ،منفور است و بايد اطلاحات در عزاداري را مورد توجه قرار بدهيم.امام جمعه ساري خاطر نشان کرد : همه ما غلام ، عبد ، مخلص و پابوس امام حسين (ع) هستيم و خضوع بنده بودن در مقابل خداوند و امامان معصوم نيز عيبي ندارد ، اما امروز علمداري و قمه زني در عزاداري امام حسين منفور شده است و بايد بپذيريم.طبرسي نظم بخشي در برگزاري عزداري را مهم توصيف کرد و گفت : موقع نماز همه بايد نماز اقامه کنند نه اينکه عده اي مشغول طبل زني ، زنجير زني و سينه زني باشند و عده اي مشغول اقامه نماز ؛ اين نشانه بي نظمي است.وي عزاداري امام حسين ( ع) را مهم...
 • مسئول دفتر بعثه رهبری در گلستان:حج ۹۶ در کمال آرامش برگزار شد
 • به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام عباس دارویی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: نیروهای عربستانی احترام زیادی برای کاروان‌های ایرانی قائل بودند و برنامه ها و مناسک در کمال آرامش و در بستر فرهنگی برگزار شد.وی تصریح کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران حج و بعثه نیز قوانین و ضوابط تهیه شده را به خوبی مدیریت و اجرا کردند. به گفته وی؛ در بخش های مختلف ماموران سعودی و سربازان آنها با حجاج ایرانی با احترام برخورد کرده و در صورت لزوم کمک می کردند. حجت الاسلام دارویی، هدف از برگزاری آئین ها و مناسک حج را ابعاد معنوی و اجتماعی آن بیان کرد و افزود: با وجود سمپاشی هایی که قبل ازحج انجام شده بود اما زائرین ایرانی امسال مناسک حج را به آرامی و بدون حاشیه برگزار کردند. امسال حدود 7 هزار گلستانی به حج اعزام شدند که بازگشت آنان به کشور در حال انجام است. **ساماندهی 140 مبلغ برای اربعین مسئول دفتر بعثه مقام معظم هبری در حج و زیارت گلستان از شناسائی و ساماندهی 140 مبلغ و مبلغه (100 مرد و 40 زن) برای ایام اربعین نیز خبر داد و گفت: این افراد در واقع انجام امور فرهنگی را برعهده دارند. وی اینکه دفتر بعثه مسئول کمیته فرهنگی ستاد اربعین استان است و دارای 17 زیر مجموعه می باشد، افزود: کتابچه راهنمای زائران چاپ شده و بین زائران و مدیران کاروان ها توزیع می شود. وی اظهار داشت: امسال نیز همانند سال گذشته برنامه زیارت به نیابت شهداء اجرا می ‌شود و هر گلستانی به نیابت یکی از چهار هزار شهید استان در این راهپیمائی عظیم شرکت خواهد کرد. به گفته وی؛ وحدت، هماهنگی با ائمه جمعه و جماعات و تبیین پیام قیام عاشورا از اهداف ویژه اقدامات این کمیته است. حجت الاسلام دارویی گفت: هر کشوری قوانین و مقررات، فرهنگ و سنت‌ های...
 • مقام معظم رهبری محور اتحاد ملت ایران در پیچهای تاریخی
 • پدر شهید احمدی روشن گفت: رهبر معظم انقلاب، یار و هم سنگر شهدا بودند و این خصلت شهدا را به عنوان یک جانباز سرافراز دارد که در پیچهای تاریخی همچون چراغی مسیر را برای ما روشن می‌کنند و راه اتحاد را به ما نشان می‌دهند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستــــان، رحیم احمدی روشن که به عنوان مهمان ویژه در دومین یادواره شهدای بخش چهار دولی از توابع قروه حضور داشت، گفت: خداوند وسعت دید و بصیرت را قبل از شهادت به شهید عطا می‌کند که آینده را ببیند و برای فعالیتهای خود تا لحظه شهادت برنامه ریزی کند.وی با اشاره به رشادتهای پسر شهیدش در صنعت هسته‌ای کشورمان، گفت: مصطفی احمدی روشن در سایت فوردو، سوخت دستگاه‌ها را تا چند سال آینده، فراوری کرده بود.وی افزود: مفهوم شهید برای خانواده شهید بسیار بزرگ است، امّا قدرشناسی مردم از خون شهدا، عظمت دیگری دارد.احمدی روشن گفت: معنی شهادت را هر کسی نمی‌تواند درک کند چراکه مفهوم گسترده‌ای در پشت واژه شهید وجود دارد.پدر شهید هسته‌ای کشورمان، با توصیه به خانواده‌های معظم شهدا، عنوان کرد: خانواده شهدا باید با افتخار بایستند و گریه نکنند، چراکه خداوند به این خانواده‌ها بزرگترین نعمت و عزت را عنایت کرده است.وی از همه ملت ایران خواست تا پیرو ولایت فقیه باشند و رهنمودهای ایشان را در همه امور به کار ببندند.
 • مشاور عالی رهبری:همه پرسی اقلیم کردستان توطئه جدیدی از طرف آمریکاست
 • دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: پس از شکست داعش در سوریه و عراق همه پرسی استقلال کردستان عراق توطئه جدیدی از سمت آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه است و کردها متضرر خواهند شد.به گزارش تسنیم، سردار سرلشکر سید یحیی صفوی در حاشیه مراسم یادواره شهدای دانشگاه خوارزمی و شهید مدافع حرم محسن حججی در دانشگاه خوارزمی کرج در جمع خبرنگاران، با اشاره به برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق اظهار داشت: همه پرسی که در شمال عراق در جریان است یک سیاست ایجاد تنش و بحران در منطقه را به‌دنبال دارد و اگر همه پرسی مثبت هم باشد، مورد قبول دولت مرکزی عراق، پارلمان و نیروهای نظامی این کشور نخواهد بود و برخورد می‌کنند.وی با اشاره به اینکه دولت ترکیه بیشترین نقاط مرزی را در جنوب و جنوب شرقی با کردستان عراق دارد، افزود: 20 میلیون کرد در ترکیه وجود دارد که قطعاً دولت ترکیه به این حرکت جواب می‌دهد و مواضع ایران که راه‌های هوایی را بسته، ‌مخالف این همه‌پرسی است.دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه چهار کشور هم مرز با کردستان مرزهای خود را با این اقلیم قطع می‌کنند، اضافه کرد: پس از شکست داعش در سوریه و عراق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق توطئه جدیدی از سمت آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه است و کردها متضرر خواهند شد.سرلشکر صفوی با تاکید بر اینکه سازمان ملل مکانی برای گفت‌وگو و صلح جهانی است، بیان کرد: مواضع دروغین ترامپ درباره نابودی ملت کره شمالی و ایران بسیار سخیف است و کلینتون و رایس به صراحت گفتند که داعش را آن‌ها به وجود آوردند که نتیجه آن تجزیه خاورمیانه است.وی با بیان اینکه آمریکا از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، افزود: بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی یکی از جنایت‌های آمریکاست و اشغال نظامی عراق و افغانستان توسط آمریکا سبب ایجاد ناامنی در...
 • چند نقل قول از حجت الاسلام غروی
 • گروه فرهنگی صراط: روز گذشته آیت الله سید محمد رضا غروی(ره) دار فانی را در سن ۱۰۰سالگی وداع گفتند.آیت الله سید محمد رضا غروی:بنده به دلیل استطاعت مالی، هیچ گاه شهریه نمی گرفتم اما در دوران تدریس، به طلاب، شهریه می دادم. ضمنا برای تدریس نیز حقوقی از مدرسه نمی گرفتم.بنده از نوجوانی -۱۲ سالگی- در بازار حضرتی، شاگرد مغازه پارچه فروشی شدم. پس از چندسال با شخصی به نامِ حاج محمود کمیلیان و سپس با حاج علی آقا، شریک شدم تا اینکه در ۱۷ سالگی، مغازه ای به قیمت ۵۵۰ تومان در همان بازار خریدم. چندی بعد، با خرید ملکِ همسایه ها، مغازه را توسعه دادم.درآمد مغازه به حدی بود که نیازی به شهریه و حقوق مدرسه علمیه نداشتم و با همین درآمد، به مدت ۵۰ سال است که شهریه می دهم. در گذشته، ابتدا ۵۰۰ تومان و سپس، هزار تومان می دادم و امروزه به طلاب خارج، بین ۳۰ تا ۴۰ هزار می دهم.بنده با لباس روحانیت به مغازه می آمدم، عمامه و عبا را برمی داشتم، دکان را تمیز می کردم و با عرقچین و قبا کار می کردم. البته در هوای سرد، عمامه نیز بر سر می گذاشتم.اصلاً از اسم طلاق بدم می‌آید. آیت‌الله ‌غروی این را می‌گوید و تأکید می‌کند که دفترش فقط برای ثبت ازدواج است و تا به حال خطبه طلاق در آن جاری نشدهاست : «من اصلاً از طلاق خوشم نمی‌آید. از همان اول هم فقط صیغه ازدواج جاری کرده‌ام. یادم نمی‌آید کسی از زوج‌هایی که من به عقد هم درآورده‌ام به دنبال طلاق بوده باشند. اگر هم بوده‌اند می‌دانستند که هیچ‌وقت سراغ من نباید بیایند.»او می‌گوید که تعداد زوج‌هایی را که او به عقد همدیگر درآورده خیلی زیاد است. از کاسبان بازار تا شاگردانش در حوزه و اهالی محله و اعضای خانواده و بستگان.دفترخانه رسمی ازدواج شماره ۱۲۰ حالا برای ۳...
 • نظر مقام معظم رهبری در مورد استفتاءها مربوط به خواندن صیغه نذر شرط بندی درتیراندازی هک کردن وای فای و
 • به گزارش جماران، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری در جدیدترین استفتائات مسائل روز، نظرات معظمُ‌ له را در رابطه با برخی مسائل منتشر کرده که در ذیل به آنها اشاره شده است: اگر کسی شک کند که صیغه نذر را خوانده یا نه، عمل به آن واجب است؟ در فرض شک وظیفه‌ای ندارد. آیا با دیدن هر گناهی از فرد باید به او تذکر بدهیم؟ و آیا اگر بدانیم با تذکر ما آگاه نمی‌شود باز هم باید تذکر بدهیم؟ اگر شرایط امر به معروف و نهی از منکر، از جمله احتمال تاثیر فراهم باشد، واجب است، وگرنه وظیفه‌ای ندارید. آیا امر به معروف و نهی از منکر قبل و حین ترک معروف یا انجام معصیت واجب است یا بعد از انجام هم لازم است؟ بعد از انجام گناه، اگر قصد استمرار او بر گناه احراز شود، امر به معروف یا نهی از منکر واجب است و در غیر این صورت واجب نیست. آیا امر به معروف و نهی از منکر با حالت خودبرتربینی صحیح است؟ خودبرتربینی مانع صحت امر به معروف نیست؛ البته سزاوار است امرکننده به معروف خود را برتر از کسی که مرتکب منکر شده نداند، زیرا هرچند گناه کسی که مرتکب آن شده است مورد رضای خدا نیست، ولی چه بسا گناه‌کار صفاتی داشته باشد که به خاطر آن صفات محبوب خداوند باشد، همچنان که ممکن است امر کننده به معروف، صفاتی داشته باشد که به خاطر آن مبغوض خداوند باشد. اگر بر اثر امر به معروف و نهی از منکر دل کسی بشکند، آیا نهی‌کننده از این بابت مسئول است و باید جبران کند؟ امر به معروف و نهی از منکر واجب است و مجرد آنچه در سؤال آمده مانع انجام واجب نمی شود. هر چند باید با رعایت مراتب به نحوی امر و نهی کند که کمترین اذیت را به دنبال داشته باشد....