سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - بعد از پایان دولت محمود احمدی نژاد، مکرر از تخلفات عمدتا مالی دولت های نهم و دهم اخباری منتشر شد. حالا هم جریانات سیاسی خواستار پیگیری تخلفات او و حتی محاکمه‎اش شده‎اند.

کیاوش حافظی: چندی پیش دادستان دیوان محاسبات از پرونده‌های احمدی نژاد گزارشی ارائه کرد. مصطفی پورمحمدی وزير پيشين دادگستري و مشاور رئیس قوه قضاییه هم که مدتی وزیر کشور احمدی نژاد بوده، خواستار رسیدگی جدی به تخلفات رئیس دولت های نهم و دهم شد.

یکی از نهادهايي که در دولت احمدی نژاد پیگیر رسیدگی به تخلفات او بود، کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس هشتم بود.

درباره ابعاد پرونده‎هاي در دست بررسي آن زمان، فاضل موسوی، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم با خبرآنلاین به گفت وگو نشسته است که متن آن را در ادامه می خوانید:

دیوان محاسبات می گوید 50 مورد پرونده از دولت احمدی نژاد در دیوان وجود دارد. شما هم قبلا از 40 تا 50 مورد پرونده از دولت گذشته در کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم اطلاع داده بودید. آیا این پرونده ها همان‎ها هستند یا اینکه تعداد تخلفات بیشتر بوده و تنها بخشی از پرونده های دیوان با کمیسیون اصل 90 همپوشانی دارد؟

بخشی از پرونده ها تطابق دارد. پرونده هایی که دیوان محاسبات می گوید همه تخلفات دولت احمدی نژاد نیست. دولت نهم و دهم بعد از مجلس هشتم هم فعاليتش ادامه داشت. بنابراین بخشی از پرونده های دیوان محاسبات مربوط به بعد از دوران نمایندگی ما است.

بنا به گفته دیوان محاسبات تخلف دولت گذشته 48 هزار میلیارد تومان بوده که 12 هزار میلیارد آن متعلق به شخص احمدی نژاد است. او در یک پرونده هفت هزار میلیارد تومان تخلف دارد. البته به بیان دیوان محاسبات، دارایی او کفاف این میزان تخلف را نمی دهد. رقم هایی که اعلام شده چقدر به گزارش های کمسیون اصل 90 نزدیک است؟ تا سال 90 میزان تخلفات چقدر بود؟

من معتقدم دیوان محاسبات به همه واقعیاتی که درباره بودجه، بانک مرکزی، فروش شرکت ها و مسائل دیگر وجود دارد اشراف لازم را ندارد. من در یک سخرانی در سال 88 هم گفتم مگر نه اینکه باید همه درآمد کشور به خزانه ریخته شود؟ دولت طبق قانون فقط حق برداشت از خزانه را دارد. دیوان محاسبات و سازمان بازرسی هم باید روی این موضوع نظارت کنند. اما آیا چنین کاری اتقاق افتاد؟ متاسفانه ما عملا نظارت به معنای خاص آن را در حوزه های بودجه و مالی نداریم.

یادم می آید آن زمان نامه ای از آقای نوذری وزیر نفت وقت خطاب به رئیس جمهور دیدم که نوشته بود ما حق وارد کردن بنزین به این صورت که شما می گویید را نداریم. طبق روال مرسوم یا مجلس باید تصویب کند یا به اذن مقام معظم رهبری باشد. آقای احمدی نژاد اما زیر آن نامه به صورت خیلی خلاصه پاسخ داده بود «باید انجام شود»! سازمان بازرسی خیلی راحت می توانست جلوی این قضیه را بگیرد. گردش مالی که ما در آن هشت سال داشتیم بسیار عظیم بود. دیوان محاسبات و سازمان بازرسی آن زمان باید این ها را گزارش می دادند. الان که بعد از چند سال این مسائل مطرح می شود دیگر چه فایده ای دارد؟ رهبری یک بار فرمودند دیوان محاسبات باید اختیارات خود را بسیار جدی بگیرد. دیوان موظف است در مورد هر مبلغی که از خزانه برداشت می شود بررسی کند ببیند این برداشت طبق قانون بوده یا نه.

فرضا احمدی نژاد الان محاکمه شود و به زندان بیفتد، اصلا او پنج میلیارد تومان دارد که بتواند به بیت المال برگرداند؟ دیوان محاسبات برای این است که از تخلف پیشگیری کند نه اینکه تخلف اتفاق بیفتد و بعد ماجرا پیگیری شود.
کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق مجلس سالانه از دخل و خرج کشور گزارش می خواهند. دستگاه ها هم موظف به ارائه گزارشند. در بعضی موارد که دیده می شود عملکرد با قانون تطابق ندارد باید به دادستانی گزارش شود تا آنجا پیگیری شود. به باور من پیگیری های کنونی هیچ کاربردی ندارد. چون مسئول قبل از اینکه بخواهد تخلف کند باید جلوی او گرفته شود. ماهیت دیوان محاسبات و سازمان بازرسی این است که مسئولین اصلا به سمت تخلف نروند. به قول قدیمی ها گربه را باید دم حجله کشت.

پس کدام دستگاه نظارتی به عملکرد دولت اشراف داشت؟
کمیسیون اصل 90 از نظر قانونی عالی ترین مرجع نظارتی در جمهوری اسلامی است. افرادی که در این جایگاه قرار می گیرند باید بتوانند ردای این سمت را بر تن کنند، یعنی اولویت اولشان قانون و مردم باشد. اگر ضعفی وجود دارد برای این است که از این قاعده فاصله گرفته می شود. اگر نگاه کنید، آخرین روحانی رئیس کمیسیون اصل نود مرحوم آیت الله فاکر بود. قبل از ایشان هم روسای کمیسیون همه مجتهد بودند. افرادی در این کمسیون بودند که از روسای قوه جایگاه سیاسی، حقوقی و اجتماعی کمتری نداشتند. اکثر این افراد هم عضو مجلس خبرگان بودند. کمیسیون اصل 90 می تواند در صورت بروز تخلف، روسای سه قوه را دعوت و از آنها توضیح بخواهد.
در جریان پرونده امیرمنصور آریا، یک سال و نیم یا دو سال قبل از آشکار شدن تخلف، کمیسیون اصل 90 به مسئولان مختلف گزارش داده بود که این تخلفات در حال وقوع است. اما چون خیلی ها نمی توانند بر حقوق مردم ایستادگی کنند، پیگیری ها به جایی نمی رسد. قسم می خورم با پیگیری و فشارهایی که کمیسیون اصل نود وارد کرد که قضیه باید شفاف شود، تعدادی از وزرا در کمیسیون گریه کردند. آنها باید می دانستند کمیسیون پای قضیه ایستاده است و با کسی شوخی ندارد.

از تصمیمات و پیگیری های کمیسیون اصل 90 چقدر حمایت می شد؟
من مکرر به مرحوم آیت الله فاکر که از پاکدست ترین سیاسیون کشور بود اصرار می کردم که ما باید با قوه قضاییه هماهنگ کنیم تا یکی دو شعبه مختص پرونده های کمیسیون اصل 90 ايجاد شود. پرونده های کمیسیون باید در زمان خاصی رسیدگی شوند، در غیر این صورت کسی که پرونده دست اوست، متخلف است. اما این عملی نشد. ایشان می گفتند آقای موسوی اگر این شمشیری که بالا بردیم را پایین بیاوریم دست مان را می خوانند. این نشان می داد کسی نمی خواهد از تصمیمات کمیسیون حمایت کند.

ظاهرا کمیسیون اصل 90 به آقاي احمدی نژاد در مورد این پرونده ها هشدار  می داد. پاسخ او به اين هشدارها چه بود؟

بعضی از اعضای کمیسیون با آقای احمدی نژاد نشست هایی داشتند. در یکی دو مورد آن من حضور نداشتم. آقای احمدی نژاد بعضی از تخلفات را می پذیرفت و دستور پیگیری می داد اما بعضی موارد را نمی پذیرفت.
ما از یکی از سفارت خانه هایمان در یکی از کشورها گزارشی تهیه کردیم. ظاهرا گردش مالی با این کشور رقم بالایی بود. اما در گزارش ما آمده بود که گردش مالی ایران با این کشور خیلی پایین و به اندازه یک دهم بود! آقای احمدی نژاد به وزارت خارجه می نویسد که باید به این سوالات پاسخ دهید. اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و آقای احمدی نژاد سفیر را کنار گذاشت. این یعنی مسئولین وظیفه خود را انجام نمی دهند.
من معتقدم هرجا که فشاری بود و پیگیری می شد، آقای احمدی نژاد عکس العمل نشان می داد و سعی می کرد پیگیری کند. اما بحث فقط احمدی نژاد نبود. مجموعه‌اي بود که نمی خواست موارد پیگیری شود. من یک سخنرانی در نقد دولت کرده بودم؛ برخي دوستان اصولگرای کمیسیون اصل 90 جلوی من ایستادند و گفتند شما دارید سیاه نمایی می کنید. چند سال بعد یکی از دوستان که در مصدر دیوان محاسبات قرار گرفت، گفت: سید چهار سال فریاد زدی و ما گوش نکردیم اما حرف هایت درست بود. این یعنی کسانی که در کشور مسئول نظارت هستند، عزم جدی نظارت ندارند.
در موارد زیادی هم به دولت و وزرا تذکر می دادیم اما اصلا کار پیش نمی رفت. البته همانطور که گفتم این بی توجهی ها فقط از طرف دولت نبود، در مجلس هم خیلی ها سنگ اندازی می کردند. اگر پروسه کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم را بررسی کنید می بینید خیلی کارها اتفاق افتاد. اما در آخر دیدیم در کمیسیوني که باید حامی نظریات نمایندگان باشد، وضعیتی پیش آمد که از دوازده-سیزده مورد تخلف فقط چهار یا پنج مورد را پذیرفتند.

بیشتر پرونده هایی که از کمیسیون به قوه قضاییه فرستاده می شد در حوزه تفریغ بودجه بود؟

نه فقط تفریغ بودجه نبود. مثلا وزیری در یک دوره وظیفه اش را انجام نمی داد، یا اینکه مردم شکایت می کردند آن موقع ما کارشناس می فرستادیم تا موضوع را بررسی کند. وقتی تخلف احراز می شد، پرونده تشکیل می دادیم.

سرنوشت این پرونده ها چه شد؟ از کمیسیون های دوره های بعد خبری ندارید که آنها چه پیگیری هایی کردند؟

در بعضی پرونده ها تخلف قطعی وارد دانسته شد و برای دولت فرستاده شد. شنیدم که برای بعضی پرونده ها، قوه قضاییه آقای احمدی نژاد را خواست اما اینکه او رفته یا نه را خبر ندارم. می دانید که پرونده های این چنینی که به قوه قضاییه می رود باید به مجلس بیاید و کمیسیون اصل 90 آن را گزارش بدهد.
من خیلی کم مجلس می روم، تقریبا سالی یک بار آن هم با دعوت نمایندگان به مجلس سر می زنم. به همین خاطر از پیگیری ها اطلاعی ندارم. اما بعید می دانم پیگیری ای صورت گرفته باشد چون حجم کار بالاست، انگیزه  می خواهد و البته این پیگیری ها هزینه هایی هم دارد. متاسفانه نمایندگانی که بخواهند برای حقوق مردم بایستند و دفاع کنند باید هزینه بدهند.

27219

کلید واژه‌ها : دولت نهم - محمود احمدی‌ نژاد - دیوان محاسبات - کمیسیون اصل 90مجلس -

کلیدواژه: سازمان بازرسی | دیوان محاسبات | کمیسیون اصل 90 | آقای احمدی | دولت احمدی | قوه قضاییه | مجلس هشتم

منبع: خبرآنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۶۷۶۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • رای آخر دیوان عدالت اداری شکایت دادگر را رد کرده اما اقدام عملی نیاز ندارد
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا داورزنی معاون توسعه قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص فعالیت فدراسیون تیراندازی پس از رای دیوان عدالت اداری اظهار داشت: بر اساس آخرین رای دیوان عدالت اداری ،شکایت علی دادگر رییس فعلی فدراسیون تیراندازی مبنی بر ابطال انتخابات قبلی؛ رد شده است اما در همین رای شعبه سوم دیوان عدالت اداری اعلام شده که نیازی به اقدام عملی نداردبه همین دلیل همچنان آقای دادگر رییس فدراسیون تیراندازی است و این فدراسیون به فعالیت خود ادامه می دهد. داورزنی توضیح داد: شکایت آقای دادگر درباره ابطال انتخابات قبلی فدراسیون تیراندازی با رای شعبه اول همراه بود که انتخابات را باطل و به وزارت ورزش و جوانان ابلاغ کرده بود که در این زمینه اقدام عملی انجام دهد که پس از آن وزارت ورزش و جوانان با انتخاب سرپرست و سپس طی شدن فرایند قانونی انتخابات را برگزار کرد. معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: وزارتخانه بر اساس رای شعبه اول دیوان عدالت اداری اقدامات خود را انجام داده است و اکنون که با ورود مجدد دیوان عدالت اداری ،شعبه سوم رای به رد شکایت آقای دادگر داده دیگر نیازی به اقدام عملی نیست و فدراسیون تیراندازی مشکلی بر ادامه فعالیت قانونی ندارد. وی درخصوص تغییر و تحولات کادر فنی تیم فوتبال باشگاه استقلال گفت: هواداران استقلال انتظار دارند همچون فصل گذشته که با توجه به بحران هایی که استقلال داشت و توانست آن را سپری کند و به مقام نایب قهرمانی برسد امسال نیز با قدرت رقابت ها را دنبال و مدعی قهرمانی باشد که در این زمینه وزارت ورزش و جوانان هیات مدیره و باشگاه را حمایت می کند تا در زمینه جذب یک سرمربی خوب و تراز...
 • احمدی نژاد در دادگاه احتمالا
 • «پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا ارجاع شد» این جمله دادستان کل کشور یعنی پایان تردیدها! دیگر نامه نوشتن برای نمایندگان مجلس یا اخم کردن به دیوان محاسبات برای احمدی‌نژاد و رفقایش سودی ندارد و پرونده به دادسرا ارجاع شده است. احمدی‌نژاد تنها رئیس جمهوری است که باید در دادگاه به دفاع از عملکرد خودش بپردازد به یادآورد که فراموش کرده بود روز حساب و کتابی هم هست که اگر چه سخنگوی قوه قضائیه تایید کرد زمان بررسی آن طولانی شده اما بالاخره به آن رسیدگی خواهد شد. دیروز دادستان کل کشور با اشاره به گزارش‌های واصله در خصوص پرونده محمود احمدی‌نژاد، گفت: پرونده وی به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.به گزارش صدای ایران، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری ضمن بیان اینکه بخشی از مدارک و مستندات بانکی و شرکت نفت بابک زنجانی متهم اول نفتی موجود است، گفت: میزان کل اموال و دارایی متهم که با آن کارکرده و سودآوری داشته است مشخص نیست اما آنچه اهمیت دارد اینکه دارایی وی باید برگردانده شود که متأسفانه تاکنون همکاری لازم را نداشته است. به گزارش نامه نیوز وی به آخرین وضعیت پرونده محمود خاوری رئیس اسبق بانک ملی ایران که چند سال گذشته با حیف‌ومیل بیت‌المال به کشور کانادا گریخته است نیز اشاره داشت و افزود: دادگاه ازنظر قانونی برای متهمانی که احضاریه صادرشده ولی فرد در دادگاه حضور پیدا نمی‌کنند به‌صورت غیابی حکم صادر می‌کند و متهم نیز می‌تواند از حق قانونی خود استفاده و نسبت به‌حکم صادره اعتراض و واخواهی کند و آن اعتراض نیز مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.به نقل از آرمان، دادستان کل کشور در خصوص وضعیت پرونده حمیدرضا بقایی معاون رئیس‌جمهور سابق نیز گفت: این پرونده در مرحله دادسرا و تحقیقات قرار دارد و در حال تکمیل شدن است و در مورد پرونده محمود احمدی‌نژاد نیز گزارش‌هایی دریافت و به دادسرا ارجاع شد که در...
 • احمدی نژاد خطاب به ترامپ:بی ادب بی فرهنگ
 • محمود احمدی‎نژاد طی یادداشتی به لفاظی‌های ترامپ در سازمان ملل واکنش نشان داد. آفتاب‌‌نیوز : متن یادداشت او به شرح زیر است:بسم الله الرحمن الرحیماللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصر واجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیهاندیشه خود برتر بینی و سلطه گری دولتمردان آمریکا بار دیگر از زبان آقای ترامپ در صحن سازمان ملل منتشر شد و ذات خودخواهی را به نمایش گذاشت.او نشان داد که با تاریخ و جغرافیا بیگانه است و تصور می کند که همه ملتها، مانند او زورگو، خودخواه و بدون تاریخ، فرهنگ و ادب هستند.چنین به نظر می رسد که آقای ترامپ در مواجهه با چند نفر و ارزیابی آنان، ملت ایران را نیز ضعیف تصور کرده است. در این صورت، او نیز مانند اسلاف خود، به بیراهه رفته است.ملت بزرگ ایران قادر است از حقوق حقه خود در تمامی عرصه ها و صحنه ها به خوبی دفاع نماید و نیازمند دلسوزی فریبکارانه امثال ایشان نیست.رئیس جمهور آمریکا و اطرافیان وی مطمئن باشند که ملت بزرگ ایران به زودی حقوق از دست رفته خود را نیز مطالبه و تمامی آن را استیفا خواهد کرد.اگر آقای ترامپ تصور می کند که با این رفتارها بر اقتدار و قدر و قیمت امپراتوری آمریکا می افزاید و راه را برای چپاول گسترده تر ملت ها و سامان دادن به اقتصاد رو به افول این کشور هموار می کند، سخت در اشتباه است.این رفتارها، تنها مسیر اضمحلال این امپراتوری خشن و خودخواه را کوتاه تر خواهد کرد.اگرچه شب دراز شده است اما صبح بسیار نزدیک است.منبع: سایت دولت بهار
 • واکنش احمدی نژاد به دیدارهای ظریف
 • محمدجواد ظریف در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، علاوه بر دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی و بزرگ با برخی همتایان خود از کشورهای کوچک نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، روزنامه «قانون» این موضوع را دستمایه مطلب طنز زیر قرار داده است. انتهای پیام
 • توئیت انگلیسی احمدی نژاد که ۵ غلط املایی دارد عکس
 • توئیت ۱۵ کلمه‌ای احمدی‌نژاد به زبان انگلیسی ۵ غلط املایی و غلط کاربرد کلمات دارد! سرویس عکس و فیلم فردا: توئیت 15 کلمه ای احمدی‌نژاد به زبان انگلیسی 5 غلط املایی و غلط کاربرد کلمات دارد!
 • نامه احمدی نژاد به آیت الله آملی لاریجانی
 • رویداد24--احمدی نژاد رئیس جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ، نامه ای را خطاب به آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نوشت که امروز (یکشنبه) تحویل دفتر ایشان شد.محمود احمدی نژاد در این نامه ، به نقض قوانین و مقررات و حقوق اساسی مردم در دستگاه قضایی و بی پروایی برخی افراد در سوء استفاده از قدرت برای پی جویی مقاصد سیاسی شدیدا اعتراض کرده و خواستار احیای حقوق مردم و جلوگیری از اقدامات خلاف قانون در دستگاه قضا شده است.منبع: سایت دولت بهار
 • رئیسی احمدی نژاد و قالیباف در مجمع تشخیص کجا می نشینند
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست‌ آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی برگزار شد. 27214 کلید واژه‌ها : مجمع تشخیص مصلحت نظام - محسن رضایی -
 • رمزگشایی عباس عبدی از حضور احمدی نژاد در مجمع
 • عباس عبدی در باره ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت گفت: ترکیب جدید تغییر چندانی با ترکیب گذشته ندارد. با توجه به اینکه آقای هاشمی نیست بعید می‌دانم که حتی ترکیب جدید بتواند نقش اندکی که مجمع تشخیص مصلحت در گذشته داشت را امروز ایفا کند. به گزارش روزنامه اعتماد، وی درباره نقش هاشمی شاهرودی اظهار داشت: آقاي‌ هاشمي‌شاهرودي نيز قطعا نمي‌تواند نقش آقاي هاشمي را بازي كند. به لحاظ حوزه نفوذ ايشان نسبت به نيروها فكر مي‌كنم مجمع تشخيص افول را تجربه خواهد كرد. او در باره اضافه شدن رييسي، قاليباف و تمديد حكم محمود احمدي‌نژاد گفت:اضافه شدن آقايان قاليباف و رييسي فكر نمي‌كنم معناي خاصي داشته باشد. طبيعي است كه در دوره جديد تعدادي نيروهاي جديد اضافه وتعدادي فوت كنند يا كنار بروند.اگر قرار بود كه چند نفر اضافه شوند چندان غيرمنتظره نبود. هرچند من نمي‌دانم چطور فردي مي‌تواند همزمان رييس آستان قدس باشد و بعد بتواند به تهران بيايد و در جلسات مجمع شركت كند. در مورد آقاي احمدي‌نژاد به نظر من سياستي كه اتخاذ شده حداكثر كوشش براي حفظ او و خارج نكردنش از دايره حكومت است. همچنان كه براي برنامه تنفيذ دعوت شد. در نهايت اينها صوري است. آقاي احمدي‌نژاد راهش را انتخاب كرده و فكر نمي‌كنم راهش را با اين تصميمات تغيير دهد يا حتي اگر بخواهد بتواند تغيير دهد.
 • رئیس کل بانک مرکزی احمدی نژاد ادعا کرد:انتقال ارز به کشور با قایق موتوری
 • به گزارش صدای ایران، بخشی از صحبت های محمود بهمنی را در ادامه می‌خوانید: * سمت‎تان در دوره‎های قبل چه بوده؟ در تمام دولت‌ها سمت‌های بالا داشتم. قائم‌مقام بانک ملی، مدیرکل اعتبارات و سرمایه گذاری و ... بودم. * اما بالاترین سمت را در دوره آقای احمدی‌نژاد داشتید. همان موقع هم آقای هاشمی هر وقت می‌خواستند پروژه افتتاح کنند زنگ می‌زدند و با هم می‌رفتیم. چون چهره سیاسی نبودم توانستم با همه دولت‎ها کار کنم و باور این برای خیلی‌ها سخت بود. ۴۷ سال سابقه کار در حوزه بانک دارم و سه سال هم مشاور عالی ستاد فرمان حضرت امام بودم. بچه‌ها به من نگفتند که از تهران بیا چون تهران اصلا لیست خاص خودش را داشت و پیشنهاد کردند البرز بد نیست و من هم رفتم و از البرز کاندیدا شدم. الان خدا را شکر می‌کنم چراکه تا قبل از مجلس فکر می‌کردم من به عنوان یک مدیر انتصابی قابل قبول هستم. همیشه احکامم را بر اساس انتصاب گرفته بودم ولی در انتخابات مجلس، مردم هم به صورت انتخابی این عنوان را به من دادند. بالاخره کسی که ۴۷ سال در سیستم مالی و اقتصادی کار کند، همه هم در سمت‌های بالا، بالطبع ممکن است اشتباه کند ولی می‌توان تشخیص داد این اشتباه بوده یا سوءنیت. یادم هست وقتی می‌خواستیم از پول‌های آزادشده چند صد تن طلا خریداری کنیم، بچه های بانک مرکزی زیر بار نمی‌رفتند و می‌گفتند ریسک آن بالاست. در آن مقطع این مقدار طلا را با قیمت هر انس ۶۵۴ دلار خریدیم. دوستان به من هشدار می‎دادند که با کمترین تغییر در نرخ طلا باید به دیوان محاسبات و سازمان‌های نظارتی و بازرسی جواب بدهی. گفتم ولی من فکر می‌کنم که کشور را باید نجات داد. خوشبختانه نرخ طلا به ۱۷۰۰ دلار رسید یعنی حدود سیصد درصد به صورت جهانی رشد کرد. ما اگر آن موقع...
 • سرلشکر موسوی هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارد
 • بنا بر اعلام ارتش فرمانده کل ارتش هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارد. به گزارش ایسنا، روابط عمومی ارتش اعلام کرد: سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارد. انتهای پیام
 • سرلشکر موسوی صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارد
 • به گزارش بی‌باک به نقل از تسنیم؛ روابط عمومی ارتش اعلام کرد: سرلشکر موسوی هیچ‌گونه صفحه شخصی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ندارد.با توجه به اینکه در برخی شبکه های اجتماعی، صفحاتی به نام فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده و بعضا مطالبی به نقل از ایشان در این صفحات منتشر می شود؛ روابط عمومی ارتش ج.ا.ا ضمن تکذیب ارتباط صفحات ساخته شده با فرمانده کل ارتش اعلام کرد: هرگونه خبر، اعلام موضع و اظهار نظر امیر سرلشکر موسوی صرفا از طریق خود ایشان، مصاحبه با رسانه‌ها، سخنگوی ارتش و یا روابط عمومی آجا مورد تایید می باشد.روابط عمومی ارتش همچنین از رسانه ها درخواست کرد تا اخبار، بیانیه ها و اظهار نظرهای رسمی فرماندهان و نیز اخبار سوانح، حوادث و موارد مشابه در سطح نیروهای مسلح را از مسیر منابع رسمی دریافت و منتشر کنند.
 • واکنش احمدی نژاد به دیدار ظریف با وزیر خارجه گینه پاپوا و مونته نگرو
 • طنز و کاریکاتور>طنز - ضمیمه طنز «بی قانون» امروز هم به برخی اخبار و اظهارنظرها واکنش نشان داد. برای مشاهده بهتر، روی تصویر کلیک کنید 6060 کلید واژه‌ها : طنز -
 • ارتش:سرلشکر موسوی هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ندارد
 • روابط عمومی ارتش اعلام کرد: سرلشکر موسوی هیچ‌گونه صفحه شخصی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی ندارد. به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، با توجه به اینکه در برخی شبکه های اجتماعی، صفحاتی به نام فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده و بعضا مطالبی به نقل از ایشان در این صفحات منتشر می شود؛ روابط عمومی ارتش ج.ا.ا ضمن تکذیب ارتباط صفحات ساخته شده با فرمانده کل ارتش اعلام کرد: هرگونه خبر، اعلام موضع و اظهار نظر امیر سرلشکر موسوی صرفا از طریق خود ایشان، مصاحبه با رسانه‌ها، سخنگوی ارتش و یا روابط عمومی آجا مورد تایید می باشد.روابط عمومی ارتش همچنین از رسانه ها درخواست کرد تا اخبار، بیانیه ها و اظهار نظرهای رسمی فرماندهان و نیز اخبار سوانح، حوادث و موارد مشابه در سطح نیروهای مسلح را از مسیر منابع رسمی دریافت و منتشر کنند.انتهای پیام/ R1011116/P1011116/S1,11/CT12
 • واعظ آشتیانی:احمدی نژاد طرفداران زیادی دارد/رای دادن چشم بسته به یک لیست سی نفره موفقیت نیست
 • امیررضا واعظ آشتیانی گفت: آقای احمدی‎نژاد تا انتخابات ریاست جمهوری جزیی از خانواده اصولگرایان بود چون اساسا این اصولگرایان بودند که ایشان را به عنوان شهردار انتخاب کردند. اگر ایشان شاخص های لازم از جمله اصولگرایی را نداشت هرگز شورای دوم ایشان را به عنوان شهردار انتخاب نمی کرد. بنابراین ایشان از نردبان اصولگرایی بالا رفت و پیروز میدان شد. اما من به ایشان حق می دهم که پس از پیروزی معتقد باشد که وام دار هیچ گروهی از اصولگرایان نیستند، چون اصولگرایان روی فرد دیگری اجماع کرده بودند و اصلاً هیچ حسابی روی آقای احمدی نژاد باز نکرده بودند و ایشان با توجه به گفتمان جدیدی که مطرح کرد از جمله بحث عدالت توانست رای مردم را به دست آورد. در نتیجه اگر ایشان خودش را از بدنه اصولگرایی نمی داند بحث جدایی است اما پیروزی ایشان با عملکرد مثبت شورای دوم و عملکرد خودش در شهرداری تهران متاثر از گفتمان جدیدی بود که مطرح کرده بود. اهم اظهارات واعظ آشتیانی به شرح زیر است: * پس از پیروزی در انتخابات و پایان دوره دوم شورای شهر، این طیف برای لیست شورای سوم دچار انشقاق شدند چرا که یک سوم لیست شورای انتخاب شده از اصلاح طلبان بود. * لیستی که برای مجلس دهم و شورای شهر پنجم داده شد، طیف قابل توجه ای از رای دهندگان اصلا این لیست را قبول نداشتند یکی از دلایلی که اصولگرایان در تهران شکست مطلق خوردند این بود که از فرمول شایسته سالاری استفاده نکردند. برداشت من این است که طرفداران اصولگرایان اصولاً طیف زحمت کش جامعه هستند. * اگر بخواهیم پایه رای ثابت اصولگرایان و اصلاح طلبان را با هم مقایسه کنیم، پایگاه رای اصولگرایان بیشتر از اصلاح طلبان است. منتهی آن چیزی که سرنوشت انتخابات را تعیین می کند آن قشر خاکستری است که بشود آن را با نوع گفتمان،...
 • عباس عبدی:مجمع تشخیص بدلیل بالانبودن نفوذهاشمی شاهرودی قدرتش کم می شود/دلیل انتصاب احمدی نژاد
 • عباس عبدی در باره ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت به روزنامه اعتماد گفت:ترکیب جدید تغییر چندانی با ترکیب گذشته ندارد. با توجه به اینکه آقای هاشمی نیست بعید می‌دانم که حتی ترکیب جدید بتواند نقش اندکی که مجمع تشخیص مصلحت در گذشته داشت را امروز ایفا کند. آفتاب‌‌نیوز : وی درباره نقش هاشمی شاهرودی اظهار داشت: آقاي‌ هاشمي‌شاهرودي نيز قطعا نمي‌تواند نقش آقاي هاشمي را بازي كند. به لحاظ حوزه نفوذ ايشان نسبت به نيروها فكر مي‌كنم مجمع تشخيص افول را تجربه خواهد كرد.او در باره اضافه شدن رييسي، قاليباف و تمديد حكم محمود احمدي‌نژاد گفت:اضافه شدن آقايان قاليباف و رييسي فكر نمي‌كنم معناي خاصي داشته باشد. طبيعي است كه در دوره جديد تعدادي نيروهاي جديد اضافه وتعدادي فوت كنند يا كنار بروند.اگر قرار بود كه چند نفر اضافه شوند چندان غيرمنتظره نبود. هرچند من نمي‌دانم چطور فردي مي‌تواند همزمان رييس آستان قدس باشد و بعد بتواند به تهران بيايد و در جلسات مجمع شركت كند. در مورد آقاي احمدي‌نژاد به نظر من سياستي كه اتخاذ شده حداكثر كوشش براي حفظ او و خارج نكردنش از دايره حكومت است. همچنان كه براي برنامه تنفيذ دعوت شد. در نهايت اينها صوري است. آقاي احمدي‌نژاد راهش را انتخاب كرده و فكر نمي‌كنم راهش را با اين تصميمات تغيير دهد يا حتي اگر بخواهد بتواند تغيير دهد.
 • وثوق احمدی:باشگاه پرسپولیس فقط یک ماه مهلت پرداخت جریمه را دارد/طارمی حق همراهی پرسپولیس مقابل الهلال را ندارد
 • رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: رأی فیفا روز گذشته به فدراسیون فوتبال، باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی ابلاغ شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزبه وثوق احمدی در گفت‌وگو با شبکه خبر در مورد جریمه سنگین باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی از سوی فیفا که به خاطر شکایت باشگاه ریزه‌اسپور ترکیه اتفاق افتاده است، گفت: طبق رأیی که از سوی فیفا روز گذشته (روز جمعه) برای فدراسیون فوتبال، باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی ارسال شده است از این تاریخ این بازیکن حق همراهی پرسپولیس در بازی‌های داخلی و بین‌المللی را ندارد و باشگاه پرسپولیس هم از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی محروم شده است. ضمن اینکه طارمی و باشگاه پرسپولیس به پرداخت 782 هزار یورو نیز به‌عنوان غرامت به باشگاه ترکیه‌ای محکوم شده‌اند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا باشگاه پرسپولیس فقط یک ماه وقت دارد این جریمه را پرداخت کند، تصریح کرد: بله از تاریخ اعلام رأی که از روز گذشته بوده باشگاه پرسپولیس یک ماه مهلت دارد تا این جریمه را پرداخت کند که اگر این اتفاق رخ ندهد کمیته تعیین وضعیت فیفا جریمه سنگین‌تری را برای این باشگاه در نظر خواهد گرفت. البته طبق مقررات باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی ظرف 21 روز می‌توانند به دادگاه CAS نسبت به رأی صادر شده اعتراض کنند. اعتراض بعه رأی به معنای توقف اجرای محرومیت نیست، مگر اینکه دستور توقف صادر شود و CAS با این درخواست موافقت کند که این مسئله هم در روز‌های آینده با دستور CAS مشخص خواهد شد. با شرایط موجود نیز طارمی در بازی با الهلال محروم خواهد بود.به گزارش تسنیم، دیدار رفت تیم‌های پرسپولیس و الهلال در چارچوب مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا از ساعت 19:30 روز سه‌شنبه 4 مهر در ورزشگاه بن‌زاید ابوظبی برگزار خواهد شد.انتهای پیام/ R1331/P1015145/S3,27/CT11
 • دولت تا رفع کامل تنگنای کارگران اراکی در کنار آنها ایستاده است
 • اراک - ایرنا - استاندار استان مرکزی گفت: خانواده دولت در این استان تا رفع کامل مشکلات کارگری صنایع این شهر به خصوص کارگران آذرآب در کنار آنها ایستاده است. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری استان مرکزی، محمود زمانی قمی در دیدار با اعضای شورای کارگری شرکت آذرآب افزود: در سال های گذشته به خصوص در سال 94 و 95 اقدامات متعددی برای حل مشکلات شرکت آذرآب از سوی استانداری انجام شده است.وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرکت صنایع آذرآب در سال های گذشته به بخش خصوصی واگذار شده است رفع مشکلات این شرکت سازو کارهای ویژه ای دارد که باید به آنها پرداخته شود. استاندار مرکزی بیان کرد: هم اینک مشکل اصلی شرکت آذرآب وضعیت مدیریتی این مجموعه است که امیدواریم در مجمع آینده این شرکت٬ این موضوع به نحو مطلوبی حل و فصل شود.وی گفت: شرکت آذرآب دارای مهندسین و کارگران متخصص، فنی و برخوردار از تکنولوژی مناسب است و همه باید کمک کنند تا مشکلات این کارخانه حل شود. زمانی قمی با بیان اینکه از صحبت ها و نقدهای کارگران استقبال می کنیم و خود را در کنار آنها می بینیم، بیان کرد: بنده به عنوان رییس شورای تامین استان پیشنهادات و راهکارهای فوری را به مسئولان ذیربط در کشور ارائه داده ام و به زودی در نشستی با وزیر صنعت معدن و تجارت، پیگیر این راهکارها خواهم بود.وی خاطر نشان کرد: خبری به اشتباه از قول بنده مبنی بر اینکه معوقات کارگران آذرآب 2 ماه است، نقل شده که ابهاماتی ایجاد کرده بود که این خبر تکذیب می شود.زمانی قمی تصریح کرد: مدیرعامل آذرآب قرار بود 2 ماه حقوق معوق را به حساب کارگران واریز و به تدریج بقیه معوقات را نیز پرداخت کند.شرکت صنایع آذرآب اراک از صنایع پیمانکاری عمده کشور است که در سال 1364...
 • حدود حصر موسوی و کروبی چقدر است/اگر موسوی و کروبی بخواهند حرف بزنند وعذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می کنیم
 • سردار کوثری می گویداینها به‌ راحتی رفت‌وآمد می‌کنند با نزدیکان و اقوام خود دیدار دارند؛ مسافرت می‌روند و زندگی عادی دارند. منتهی برای دیدار یا جلسه‌ای که امکان توطئه علیه امنیت باشد محدودیت دارند. سرتیپ پاسدار محمد اسماعیل کوثری با سابقه 2 دور نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله در دوران دفاع مقدس، جانشین قرارگاه ثارالله است. سردار کوثری در گفت‌وگو با تسنیم، از تلاش ناکام و برنامه جریان تکفیری برای خرابکاری در مراسم تحلیف، نحوه ورود و نقش قرارگاه ثارالله در پرونده تامین امنیت، چرایی و حدود حصر موسوی و کروبی سخن گفته است. متن این گفت‌وگو ازنظرتان می‌گذرد: شما به‌عنوان فردی پرتلاش شناخته شده‌اید که معمولاً تن به بیکاری نمی‌دهد؛ بعد از پایان دوره نمایندگی مجلس چه‌کار کردید؟ بعد از پایان دوره نمایندگی تصمیم گرفتم به سوریه بروم و تجربه دوران دفاع مقدس را به دوستان خود منتقل کنم منتهی با تمام تلاشی که داشتم متأسفانه نتوانستیم نتیجه بگیریم و با حضورم در سوریه مخالفت شد و مجبور شدم به‌کارهای دیگر بپردازم. بعد از مخالفت برای حضور در سوریه، تصمیم گرفتم در بخشی از سپاه که مسئولیت مصاحبه‌های شفاهی از فرماندهان دفاع مقدس را دارد، مشغول شوم و خودم نیز به‌عنوان فرمانده دفاع مقدس هرچه بودونبود را هم گفتم. درنهایت فرمانده محترم سپاه بنده را خواستند؛ رفتم خدمتشان و گفتم تجربه‌ بنده حاصل خون شهداست و دوست دارم این تجربه را به جوانان منتقل کنم. آقای جعفری موافقت کرده و بنده را به دانشگاه امام حسین فرستادند؛ با دانشجویان به اردوهای راهیان نور رفتیم؛ بعد از مدتی هم گفتند که باید قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بروم. اخیراً هم فرمانده محترم دستور دادند که به قرارگاه ثارالله بیاییم که تمکین کردم. شما تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتید؟ بنده تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتم و از...
 • اگر موسوی و کروبی بخواهند حرف بزنند وعذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می کنیم/حدود حصر موسوی و کروبی چقدر است
 • سردار کوثری می گوید:اینها به‌ راحتی رفت‌وآمد می‌کنند با نزدیکان و اقوام خود دیدار دارند؛ مسافرت می‌روند و زندگی عادی دارند. منتهی برای دیدار یا جلسه‌ای که امکان توطئه علیه امنیت باشد محدودیت دارند. به گزارش مشرق، سرتیپ پاسدار محمد اسماعیل کوثری با سابقه 2 دور نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندهی لشکر 27 محمد رسول‌الله در دوران دفاع مقدس، جانشین قرارگاه ثارالله است. سردار کوثری از تلاش ناکام و برنامه جریان تکفیری برای خرابکاری در مراسم تحلیف، نحوه ورود و نقش قرارگاه ثارالله در پرونده تامین امنیت، چرایی و حدود حصر موسوی و کروبی سخن گفته است. متن این گفت‌وگو ازنظرتان می‌گذرد: شما به‌عنوان فردی پرتلاش شناخته شده‌اید که معمولاً تن به بیکاری نمی‌دهد؛ بعد از پایان دوره نمایندگی مجلس چه‌کار کردید؟ بعد از پایان دوره نمایندگی تصمیم گرفتم به سوریه بروم و تجربه دوران دفاع مقدس را به دوستان خود منتقل کنم منتهی با تمام تلاشی که داشتم متأسفانه نتوانستیم نتیجه بگیریم و با حضورم در سوریه مخالفت شد و مجبور شدم به‌کارهای دیگر بپردازم. بعد از مخالفت برای حضور در سوریه، تصمیم گرفتم در بخشی از سپاه که مسئولیت مصاحبه‌های شفاهی از فرماندهان دفاع مقدس را دارد، مشغول شوم و خودم نیز به‌عنوان فرمانده دفاع مقدس هرچه بودونبود را هم گفتم. درنهایت فرمانده محترم سپاه بنده را خواستند؛ رفتم خدمتشان و گفتم تجربه‌ بنده حاصل خون شهداست و دوست دارم این تجربه را به جوانان منتقل کنم. آقای جعفری موافقت کرده و بنده را به دانشگاه امام حسین فرستادند؛ با دانشجویان به اردوهای راهیان نور رفتیم؛ بعد از مدتی هم گفتند که باید قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا بروم. اخیراً هم فرمانده محترم دستور دادند که به قرارگاه ثارالله بیاییم که تمکین کردم. شما تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتید؟ بنده تجربه حضور در قرارگاه ثارالله را داشتم و از سال...
 • عقاب های تیزپروازی که محاسبات غرب را به هم ریختند
 • نگاهی به نقش نیروی هوایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس تهیه و تنظیم: رضا اکبری مقدم با پیدایش نشانه‌های فروپاشی رژیم پهلوی در سال 1357 به‌ دلیل گسل‌هایی که در نیروی هوایی در آن زمان پدید آمده بود از جمله ‌نارضایتی‌های‌ درون ‌سازمانی‌ باعث شد که نیروی هوایی در جریان رویداد‌های انقلاب زودتر از سایر نیروهای مسلح از رژیم پهلوی گسسته و به امواج انقلاب بپیوندد. به خصوص همافران این نیرو در هدایت افراد نیروی هوایی به‌ سمت انقلاب نقش مهمی داشتند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیروی هوایی ارتش از فروردین تا شهریور سال­59 درگیر تجاوز هوایی رژیم بعثی صدام به حریم هوایی کشور بود. زیرا دشمن سرنگونی نظام جمهوری اسلامی را از قبل در سر پرورانده و به نتیجه‌­ای نرسیده بود که می‌­توان به کودتای نقاب برای شکست انقلاب با استفاده از نیروی هوایی و بخش­هایی از نیروی زمینی‌اشاره کرد. هدف این کودتا خدشه­‌دار کردن هویت و اعتبار ارتش و از هم پاشیدن انسجام فرماندهی در ارتش به ویژه نیروی هوایی بود. طبق اسناد منتشر شده بزرگترین هراس صدام قبل از حمله به ایران، توان هوایی جمهوری اسلامی ایران بود. نظامیان حزب بعث به خوبی می­‌دانستند که نیروی هوایی ایران با در اختیار داشتن بزرگ­ترین ناوگان سوختگیری هوایی جهان قادر است عمق مناطق راهبردی آنها را هدف قرار‌داده و در مدت کوتاهی توان لجستیکی و پشتیبانی رژیم بعثی صدام را از بین ببرد. از آن طرف آمریکایی­‌ها نیز مایل به انجام یک حمله برق آسا توسط عراق بودند و علاقه نداشتند به خاطر افزایش قیمت نفت جنگ طولانی شود. در کمال ناجوانمردی که خصوصیت اصلی آنهاست (هم اکنون درخصوص برجام نیز ثابت شد)، اطلاعات مفید مربوط به رادارها و نقاط کور پوشش هوایی ایران را در اختیار صدام گذاشتند و به دولت صدام اطمینان دادند که نیروی هوایی ایران در حالت کاملاً انفعالی قرار دارد. اولین پاسخ نیروی...
 • باهنر:گفته می شد جمنا ساخته سپاه است/دولت سایه جلیلی ارزش ندارد/با برند باهنر تیک آف کردم
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - خانه ملت نوشت: دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: جمنا نتوانست همه فعالان سیاسی اصولگرا را دور هم جمع کند و احزاب اصولگرا به دلیل رویکردی که جمنا مبنی بر استفاده از سرمایه های اجتماعی جوانتر داشت دلخور بودند و می گفتند که جمنا به احزاب توجه کمی داشته است. محمد رضا باهنر با اشاره به شرایط سیاسی کشور اظهار داشت: جریانات سیاسی در کشور ما هنوز ساختار های لازم را در جهت یک برنامه دراز مدت پیدا نکردند و این شامل همه جریانات سیاسی است. این فعال سیاسی اصولگرا افزود: حدود 40-50 حزب نیز وجود دارد که بیشتر در ایام انتخابات فعال می شوند و احزابی که عمومأ فعال اند بسیار محدود هستند و عملا فراگیر نیستند و این معضل در جناح چپ و راست دیده می شود. باهنر ادامه داد: عمومأ احزاب دولت ساخته اند و از دل احزاب کمتر دولت بیرون آمده است و مشکل احزاب این است که زمانی که عمر دولت ها تمام می شود حزب هم کم رنگ می شود. وی با بیان این که باید چند حزب قوی و قدرتمند داشته باشیم، گفت: دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی، دولت آقای خاتمی و دولت آقای احمدی نژاد هر کدام به سوی خودشان رفتند و هیچ کدامشان ادامه کار قبلی را نداشتند که با این شیوه نمی شود کشور را اداره کرد. دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: اصولگرا ها نیز از این مسئله مستثنا نیستند؛ ما در مجلس نهم به همراه جامعه روحانیت و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بر یک مانیفست تفاهم کردیم که 12 تا باید و 12 تا نباید داشت که این ها مانیفست اصولگرایی بود و مطالب جامعی هم تقریبا داشت اما این که همه مدعیان اصولگرایی این مانفیست را قبول دارند یا خیر سوال دیگری است، به...
 • تحلیل رأی دیوان عدالت اداری در مورد ممنوعیت فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد
 • به گزارش جماران کامبیز نوروزی در کانال تلگرامی خود نوشت:صدور دستور موقت مبنی بر جلوگیری از فعالیت سپنتا نیکنام، عضو شورای شهر یزد و از هم‌وطنان زرتشتی، به رأی شعبه محترم ٤٥ دیوان عدالت اداری، از نظر حقوقی قابل نقد و تأمل است. این دادنامه در پی دادخواست یک شخص حقیقی وبه استناد نظریه مورخ96/1/26شورای نگهبان صادر شده است. در نظریه شورای نگهبان تبصره یک ماده ٢٦ قانون تشکیلات شوراها مغایر با شرع اعلام شده است. نتیجه این نظریه این است که هم‌وطنانی که پیرو ادیان رسمی کشور غیر از اسلام هستند، نمی‌توانند در شوراهای شهر نامزد و عضو شوند؛ مگر آنکه در آن حوزه انتخابیه جمعیت آن دین در اکثریت باشد. بنابراین در شهری مانند یزد یک زرتشتی نمی‌تواند عضو شورای شهر بشود. این نظریه شورای محترم نگهبان، قبلا از سوی نگارنده بررسی و برخی از ایرادات آن مطرح شد (عضویت در شورای شهر مشروط به دین افراد نیست- شرق –96/2/2). در این یادداشت کوتاه برخی ایرادات وارد بر دادنامه شعبه محترم دیوان به اختصار مطرح می‌شود. یکم) حدود صلاحیت دیوان عدالت اداری محدود به موارد یادشده در ماده ١0 قانون دیوان عدالت اداری است. در این ماده رسیدگی به شکایات علیه هیئت‌های اجرائی و نظارت بر انتخابات‌های مختلف، از‌جمله انتخابات شوراهای شهر و روستا ذکر نشده است. هیئت اجرائی و هیئت نظارت بر انتخابات شوراها نه از واحدهای دولتی‌اند (بند الف ماده ١0) نه از مأموران تحت امر واحدهای دولتی‌اند (بند ب ماده ١0) و نه از دادگاه‌های اداری و بازرسی مذکور در بند ج ماده ١0 قانون دیوان عدالت اداری‌اند. دوم) فرایند انتخابات، برای اجرای درست حق انتخاب‌شدن و حق انتخاب‌کردن، از هر حیث فرایندی کاملا مستقل بوده و هم از نظر قانونی و هم از نظر ماهوی تابع قواعد و اصول ماهوی و تشریفات خاص خود است. غیر از نهادها و نظامات مندرج در قانون‌های...
 • شور و شعور حسینی بیت الغزل دیوان معرفت و دانایی فضای دانشگاه هاست
 • در آستانه شروع سال تحصیلی جدید مجتبی بذرافشان مقدم، رئیس سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی پیامی را خطاب به جامعه علمی کشور منتشر کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازمشهدپیام، در آستانه شروع سال تحصیلی جدید مجتبی بذرافشان مقدم، رئیس سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی پیامی را خطاب به جامعه علمی کشور اعلام کرد که به شرح زیر است: بسم الله العلیم الحکیم اساتید محترم و فرهیخته دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان امسال در حالی به استقبال بهار علم ورزی و دانش اندوزی می رویم که شور و شعور حسینی بیت الغزل دیوان معرفت و دانایی فضای دانشگاه هاست. تقارن معنادار آهنگ مهر دانش با هفته دفاع مقدس برای همکارانم حاوی این پیام است که فرماندهان جنگ نرم همچون آن ایام پرافتخار رسالتی سنگین بر دوش دارند و شایسته است با عزم نمودن جزم ها و با نشاطی حسین وار در فعال سازی ظرفیت علمی و انرژی جوانی دانشجویان این مرز و بوم، تلاشی وافر و جهدی بلیغ نمایند تا قطار پیشرفت ایران اسلامی با سرعتی شتابان در مسیر پرفراز و نشیب خود در رسیدن به اهداف عالیه انقلاب و ایجاد تمدن نوین اسلامی طی طریق نماید. آغاز سال تحصیلی جدید فرصت مغتنمی است که همه همکاران ارجمند را به هم افزایی همدلانه و عالمانه دعوت کنیم تا در پرتو تشریک مساعی شما فرهیختگان عزیز و همراهی مدیران محترم دانشگاه ها بتوانیم رسالت ملی حرفه ای و اخلاقی خویش را انجام دهیم. استفاده از آخرین دستاوردهای علمی روز دنیا، اتکا به نبوغ و خلاقیت جوانان ایرانی و تجربه اساتید پیشکسوت، نهادینه نمودن مهارت محوری در دانشگاه ها با هدف تربیت دانشجویان توانمند و کارامد، بسترسازی جهت اتصال جامعه با دانشگاه، نظریه پردازی های مورد نیاز در حوزه های...
 • بررسی عملکرد دولت ها در کاهش فاصله طبقاتی فاصله فقیر و پولدار در کدام دولت ها بیشتر شد/دولت روحانی رکورددار افزایش ضریب جینی جدول
 • خبرگزاري آريا - عملکرد دولت‌هاي پس از انقلاب بر اساس شاخص ضريب جيني نشان مي‌دهد دولت‌هاي ميرحسين موسوي و حسن روحاني، بدترين عملکرد را از لحاظ اين شاخص داشته‌اند. سرويس اقتصاد مشرق - حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي پنجشنبه در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس خبرگان، به مسئله «عدالت، مبارزه با فقر و تقسيم صحيح ثروت» اشاره کردند و از آن در زمره مسائل اصلي انقلاب و مسائلي که نيازمند ارزيابي و مطالبه‌گري خبرگان است، نام بردند.ايشان درباره اين مسئله فرمودند:«يکي از چيزهايي که از اوّل در انقلاب مطرح بوده است، مسئله عدالت است. عدالت يعني کم کردن فاصله بين فقير و غني در کشور و مبارزه با فقر در کشور و تقسيم درست ثروت در کشور. اين غير از تفکّرات مارکسيستي است؛ اين غير از تساوي و برابري‌اي است که سوسياليست‌ها يا کمونيست‌ها بيان مي‌کنند؛ اين نظر اسلام است؛ منابع اسلامي و مدارک اسلامي همه تأييد و تأکيد مي‌کند بر اين معنا. نه اينکه ما دست بگذاريم روي ثروتِ ثروتمندان و بخواهيم اين ثروت را از اينها بگيريم؛ نه، بلکه بايستي کشور را جوري اداره بکنيم که فاصله بين فقير و غني کم بشود. خب، اين مسئله بسيار مهمي است و امروز در دنيا هم مطرح است؛ اين «ضريب جيني» که در دنيا مطرح است و امروز جزو معيارها و شاخص‌هاي اقتصادي است، همين است؛ در واقع، به يک معنا فاصله بين فقير و غني است. ما بايد نگاه کنيم ببينيم در اين زمينه -از نظر اسلام- چقدر پيش رفته‌ايم، چقدر حرکت کرده‌ايم؛ چرا اين‌جور شده. محاسبه کنيم اينها را.»شاخص ضريب جيني که رهبر انقلاب در ديدار با خبرگان به آن اشاره کردند، عددي است بين صفر و يک. ضريب جيني صفر برابري کامل را نشان مي‌دهد (به طور مثال جايي که همه درآمد يکسان دارند) و ضريب جيني يک نشان‌دهنده حداکثر نابرابري است (به طور مثال...
 • نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس:محاسبات آمریکا در مورد ایران غلط از آب درآمد/ایران اسلامی قدرت تعیین کننده در منطقه و جهان است
 • به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علیرضا بیگی بعد از ظهر امروز در برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از رزمندگان، جانبازان، آزادگان و ایثارگران دانشگاه تبریز اظهار داشت: دفاع مقدس از معنوی‌ترین دوران انقلاب بود و با پیروزی در آن به جهانیان ثابت کردیم که ایران اسلامی، قدرت تعیین‌کننده در منطقه و جهان است. وی با بیان اینکه در جهان امروز هم گروهک تروریستیداعش، مولود سیاست‌های آمریکا است، افزود: مشکل ایران با آمریکا تنها مشکل مسائل جزئی نیست؛ بلکه آمریکا همواره سعی داشته، ایران را به عنوان مخل امنیت در منطقه معرفی کند و تمام ناامنی‌ها را به ما نسبت دهد؛ اما می‌بینیم که در محاسبات خود دچار اشتباه شده و ایران یکی از وزنه‌های اصلی معادلات نظم منطقه و جهان است. * دفاع مقدس، یکی از حساس‌ترین برهه‌های پس از انقلاب اسلامی است رئیس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم ضمن تبریک آغاز هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام راحلگفت: هشت سال دفاع مقدس یکی از حساس‌ترین برهه‌های پعد از انقلاب اسلامی بود که در کنار سختی‌ها و مشقات، باعث همدلی و وحدت بین مردم شد و تربیت جوانانی شد که انقلاب را بیمه کردند. محمدرضا پورمحمدی افزود: اگر بخواهیم نمادهای ایثار، شهامت، شهادت را ترسیم کنیم، همه اینها را می‌توانیم در دوران دفاع مقدس و تمثال شهدا و ایثارگران ببینیم و با ادامه راه آنها دین خود را نسبت به اسلام و انقلاب ادا کنیم. به گزارش فارس، در ادامه این برنامه صمد بهروز و محمدرضا محمدی از رزمندگان دفاع مقدس به خاطره‌گویی پرداختند. در پایان این مراسم که به همت بسیج اساتید دانشگاه تبریز در تالار شهریار این دانشگاه برگزار شد، از 10 نفر از جانبازان، آزادگان و رزمندگان هشت شال دفاع مقدس، محمدعلی پرغو، محمدرضا محمدی، محمدرضا بهادری، عادل صابری‌وند، رضا سکوتی نسیمی، ستار موسائی فرع، یونس ناطوری، ابراهیم...
 • شرکت ها شکایات از تخلفات سئو را اعلام کنند
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران؛ مهرداد سیجانی مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان با اعلام این خبر گفت: چندی است برخی شرکت‌های فعال در حوزه بهینه‌سازی موتور جستجو(SEO)، برای بالا بردن رتبه پورتال‌ و وب‌ سایت مشتری‌های خود، از نام و اعتبار سایت‌های پربازدید سوءاستفاده می‌کنند که این موضوع با اعتراض شرکت‌‌های معتبر عضو سازمان روبه‌رو شده است. سیجانی در خصوص موضوع SEO گفت: بهینه‌سازی موتورجستجو که تحت نام SEO یا (Search Engine Optimization)درمیان فعالان فضای مجازی شناخته می‌شود ، فعالیتی است که براساس آن، رتبه پورتال‌ها و وب‌سایت‌های مختلف از طریق بهینه سازی ساختاری در موتورهای جستجو همچون گوگل و یاهو ارتقا می‌یابد. او با تاکید براینکه این تخلفات در تمام کشورها جرائم سنگینی دارد، ادامه داد: براساس شکایات رسیده به کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، برخی فعالان SEO بدون اطلاع شرکت‌های معتبر و پربازدید، از نام سایت آنها سواستفاده کرده و صفحاتی با نام این شرکت‌ها در وب سایت مشتریان خود ایجاد می‌کنند، تا از این طریق رتبه پورتال مشتریان را افزایش دهند. به گفته سیجانی، در مواردی دیگر این متخلفان از کلمات کلیدی وب‌سایت‌های معتبر سوءاستفاده می‌کنند تا رتبه پورتال‌های مشتری را افزایش دهند. مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با دعوت از شرکت ها برای اعلام شکایت خود به سازمان گفت: این تخلف در واقع استفاده غیر مجاز و غیر اخلاقی از اعتبار و نام شرکت‌های معتبر است، سازمان از تمام شرکت‌هایی که به این شکل مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند دعوت می‌کند تا مراتب اعتراض خود را اعلام کنند. او در این رابطه ادامه داد: سازمان برای حمایت از فعالیت قانونی، حفظ حقوق و اعتبار شرکت‌هایی که در این زمینه آسیب‌ دیده‌اند، با متخلفان برخورد خواهد کرد. به گفته مسئول کمیسیون فضای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای...