همرزم فرمانده شهید مرتضی حسین پور می‌گوید: در منطقه ۱۳۰ نیروی مجاهد عراقی بودند که حدود ۸۷ نفر را حسین زنده نجات می‌دهد. آن هم در یک دشتی که هیچ جان پناهی ندارد. در آن پایگاه ۱۴ ایرانی وجود داشت.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، طی روزهای اخیر بارها و بارها از اسارت و شهادت مظلومانه محسن حججی گفته شد.

مدافع حرم جوانی که همچون مولایش حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به شهادت رسید. و پاسخ به سوال‌هایی از نحوه اسارت و شهادت او در معرض تحلیل نگاه‌های پرسشگر مردم قرار گرفت. قطعا در میدان وسیع مبارزه علیه تکفیری‌ها و جغرافیای گسترده مقاومت حججی‌های بسیاری به شهادت رسیدند و تکفیری‌های فراوانی توسط گروه‌های مختلف مقاومت مردمی به هلاکت رسیدند. اما در این میدان وسیع، از بسیاری از مردان مبارز که اثرگذارترین نقش‌ها را در صحنه جهاد ایفا می‌کنند کم یاد می‌شود و از برخی از آن‌ها اصلا روایتی گفته نمی‌شود. مردانی که عهد کردند در گمنامی کابوس تروریست‌های تکفیری شوند و در گمنامی هم به شهادت می‌رسند.

یکی از این مردان بی‌نظیر مقاومت،«شهید مرتضی حسین پور شلمانی» معروف به «حسین قمی» فرمانده عملیات قرارگاه حیدریون است. فرمانده حججی و کسی که صدها نفر همچون محسن حججی را زیر دست خود پرورش داد تا تکفیری‌ها نتوانند حتی به بخشی از خواسته‌های خود در منطقه برسند. این فرمانده زبده نظامی در همان معرکه‌ای که شهید حججی به اسارت درآمد به شهادت رسید اما پیش از شهادتش نقشه شوم داعش را برای به راه انداختن حمام خون بر هم زد و جان بسیاری از رزمندگان مقاومت را نجات داد. «محمد اسلامی» در گفتگو با ما این فرمانده گمنام را معرفی کرده و از روز درگیری تنف سوریه می‌گوید. متن این گفتگو در ادامه می‌آید:

از شهید حسین‌پور، فرمانده گمنام مقاومت بگویید. مسئولیت او در عراق و سوریه چه بود؟

«شهید مرتضی حسین پور شلمانی» معروف به «حسین قمی» متولد 30 شهریور سال 64 بود. چهلمین روز شهادتش هم با سالروز تولدش مصادف شده است. حسین سال 83 وارد سپاه قدس شد. در دانشکده افسری دوره آموزشی را تا سال 86 گذراند. با توجه به شرایط منطقه و وجود امریکا در منطقه و اشغال عراق و افغانستان به فعالیت‌های مرتبطش پرداخت. سال 89 و اوایل سال 90 شروع فتنه در سوریه بود. از همان ابتدا حسین وارد سوریه شد و مسئولیت‌های مختلفی را گرفت. او همان سال یکی از فرماندهان قرارگاه حیدریون بود. چند باری در منطقه مجروح شد و مجروحیتش سخت هم بود ولی خانواده‌اش مطلع نبودند.

جزو اولین افرادی بود که با حاج قاسم در پدافند بغداد و سامرا مشارکت داشت

نقش فرماندهی شهید قمی(حسین پور) در عراق و سامرا میان نیروهای مقاومت معروف است. از حضورش در عراق بگویید.

سال 92 با ورود داعش به عراق، حسین به عراق منتقل شد. جزو اولین افرادی بود که با حاج قاسم در پدافند بغداد و سامرا مشارکت داشت. شرایط ، شرایط خیلی بحرانی بود. ارتش عراق خیانت کرده بود، پلیس و فرمانداری‌ها خیانت کرده بودند و داعش تا مرزهای بغداد آمده بود. خاکریزهایی که برای مقابله با داعش زده شده بود در ورودی شهر بغداد بود. همه می گفتند دیگر تمام است. حتی خودعراقی‌ها می گفتند که کار عراق تمام شد. خیانت آنقدر گسترده است که تا آنجا آمده‌اند. ولی همان زمان ایران درهای پشتیبانی و مستشاری‌اش را به نیروهای مقاومت عراق باز کرد. فتوای مرجعیت به کمک آمد و مردم عراق به فتوای مرجعیت لبیک گفتند.

فرمانده پدافند سامرا و وظیفه‌اش شکستن محاصره سامرا بود/می‌گفت: تا وقتی حرم را می‌زنند، سنگرم آنجاست

آن شبی که شب تاریخ ساز عراق بود، شبی بود که حاج قاسم سلیمانی با تعدادی نیروهای ایرانی از جمله حسین قمی یا همان مرتضی حسین پورو گروه‌های جهادی عراقی شروع به مقابله با داعش و عقب راندن آن تا سامرا کردند. یعنی داعش را از بغداد تا سامرا عقب بردند و حیطه بغداد را کاملا امن کردند. جاده سامرا و دو شهر زیارتی بلد و سامرا تحت کنترل گرفته شد. حسین مسئولیت پدافند سامرا را بر عهده داشت و وظیفه‌اش شکستن محاصره سامرا بود. در آزادسازی جبهه بلد- سامرا اساسی‌ترین نقش را داشت. حسین آن موقع می‌گفت: «تا وقتی حرم حضرت را با خمپاره می‌زنند من سنگرم در حرم است. » سنگرش همانجا بود. همانجا می‌خوابید، زندگی می‌کرد، می‌جنگید و همه کارش آنجا بود.

سال 92 یا 93 بود که مرتضی مجروح شد و به دستور حاج قاسم به تهران منتقل شد. در سال 93 ازدواج کرد و بعد مجددا اعزام شد اما اینبار به سوریه تحت عنوان فرمانده قرارگاه حیدریون و باز داوطلبانه و به خواسته خودش. قرارگاه حیدریون متعلق به عراقی‌هایی است که از عراق برای جهاد و نبرد با جبهه تکفیری وارد سوریه می‌شوند. حسین از سال 93 تا 96 فرمانده عملیات بود.

کار عجیب فرمانده عملیات/در آن پایگاه 14 ایرانی وجود داشت

ارتباط شهید حججی با حسین قمی چگونه بود؟

حسین فرمانده عملیات بود و محسن حججی از نیروهای زرهی حسین. محسن حججی دو بار به سوریه رفت و بار دوم به شهادت رسید. او تخصصش زرهی بود و شده بود زیر مجموعه حسین قمی. حسین حوالی روز شهادتش وقتی می‌رود سوریه، در منطقه می‌بیند که پادگان‌ها را چیده‌اند. یکسری نکات را تذکر می‌دهد. همه را جمع کرده و توجیه می‌کند و خودش شروع می کند به کمک کردن نیروها. خلاف روال همیشگی یک فرمانده، در خط مقدم می‌ماند و شروع به کمک کردن به نیروهای عراقی می‌کند تا جایی که خودش تا ساعت 2 و 3 نصفه شب پشت بولدوزر نشسته و برای نیروهایش خاکریز می‌زند. شب هم همانجا می‌خوابد. این برای فرمانده عملیات کار عجیبی است.

چرا عجیب است؟

وقتی کسی فرمانده محور است باید بالای سر نیروهایش باشد، وقتی کسی فرمانده دسته می‌شود هم همینطور باید بالای سر نیرو باشد ولی حسین فرمانده عملیات بود. حسین فرمانده آن پایگاهی نبود که حججی در آن بوده است. حسین فرمانده تمام آن هفت هشت پایگاهی بود که در مناطق مختلف عراق و سوریه وجود داشت. تمام این‌ها زیر نظر حسین بودند. با این وجود حسین می‌گوید من امشب در این پایگاه پیش بچه‌ها می‌خوابم. در آن پایگاه 14 ایرانی وجود داشت. شهید حسین قمی، شهید محسن حججی، شهید محمد تاج بخش و 11 ایرانی دیگر که همه زنده ماندند. اما آن روز چه اتفاقی افتاد؟

بچه‌ها فکر کردند که محسن حججی شهید شده است/حسین با صلابت همه را فرماندهی کرد

همان درگیری خونین میان داعش و نیروهای مقاومت در منطقه تنف سوریه

چند باری اطلاع می‌دهند که قرار است حمله‌ای بشود. تدابیری می‌اندیشند اما از اطلاعاتی که داده بودند ردی پیدا نمی‌شود. نزدیک صبح حدود 5 صبح یک ماشین انتحاری وارد پایگاه می‌شود و خودش را منفجر می‌کند و چندین نفر تلفات می‌گیرد که در همان بدو انفجار یک تعداد اندکی از نیروهای عراقی کاملا سوخته بودند به صورتی که غیر قابل شناسایی شده بودند. در همان انفجار اول شهید حججی مجروح می‌شود. حسین با توجه به سابقه فرماندهی‌اش و تجربه‌ای که داشت، همه را از چادر خارج می‌کند. همه بچه‌ها اعم از مجروح و سالم را خارج می کند. به گفته همراه حسین در آن صحنه، بچه‌ها فکر می‌کنند که محسن حججی شهید شده است چون خونی که از پهلوی او جاری بوده و بیهوشی بعد از موج انفجار عمیق بوده و در آن حجم انفجارمتوجه زنده بودنش نشده‌اند. در همان شرایط حسین با صلابت همه را فرماندهی کرد. نیروها گفتند که محسن شهید شده بقیه را بیرون بکشید و نجات بدهید. چادرها آتش گرفته بود، همه فرار می‌کنند.

حسین به اندازه دو خاکریز نیروهایش را عقب می‌آورد. یک خاکریز که پشت چادرهاست و یک خاکریز نعل اسبی شکل که خود حسین شب قبل با بولدوزر درست کرده بود و به عنوان خاکریز دوم پشت خاکریز اول قرار داشت.

در این منطقه 130 نیروی مجاهد عراقی بودند که حدود 87 نفر را زنده نجات می‌دهد

به غیر از 14 ایرانی چند نفر دیگر از نیروهای مقاومت در منطقه بودند؟

در این منطقه 130 نیروی مجاهد عراقی بودند که حدود 87 نفر را حسین زنده نجات می‌دهد. آن هم در یک دشتی که هیچ جان پناهی ندارد و از این طرف تا آن طرف دشت همه صاف صاف است و در مقابل امکانات بسیار زیاد داعش. در واقع 50 ماشین مجهز به سلاح کالیبر 23 ، کالیبر 14، مجهز به توپ، سلاح اس پی جی، 50 سلاح سنگین با انواع و اقسام نارنجک و دوشکا و تیربار ، کلاش و 200 نیروی پیاده داعشی با دو ماشین انتحاری به این پایگاه حمله کرده بودند.

حسین نیروهای را آورد دو خاکریز عقب و فرماندهی کرد تا کمترین تلفات را بدهد و بیشترین تلفات را از دشمن بگیرد با اینکه نیروها شوکه و غافلگیر شده بودند. حسین به همه روحیه می‌دهد. در تصاویر هست گلوله های رسام کالیبر 23 از روی خاکریز عبور می‌کند و حسین بدون ترس در این صحنه ایستاده است. کالیبر 23 در شعاع 2500 متر منفجر می‌شود. چون ضد هوایی است و با آن هواپیما را می‌زننند به هواپیما که می‌رسد منفجر می‌شود، حالا در آن شرایط این گلوله‌ها از روی خاکریز رد می‌شود و همه نیروها سینه خیز می‌روند اما حسین صاف و راست قامت ایستاده و با کلاشش طوری قدم می‌زند که انگار در تهران قدم می‌زند. تیرها از بغل سر حسین رد می‌شود و او فرماندهی می‌کند.

حسین چند تیر شلیک می‌کند و از همان دو سه تیری که شلیک می‌کند راننده یکی از آن کالیبر 23 ها را می‌زند و همه بچه ها شروع می کنند تکبیر دادن و روحیه می‌گیرند و با قدرت ادامه می‌دهند خب تیرها اندک بود. خیلی سلاح‌ها را در چادرها جا گذاشته‌اند. بعد از مدتی درگیری ماشین انتحاری دوم وارد می‌شود. با انفجار دوم محسن حججی به هوش می‌آید و از آن حالت بی‌هوشی که نیروها فکر کرده بودند شهید شده بیرون می‌آید و محسن را اسیر می‌کنند. حسین در آن صحنه نمی‌توانسته کاری برای محسن انجام دهد. صحنه خیلی عجیب بود و هجمه آتش بالا و تنها کاری که می‌توانسته بکند انسجام دادن به خطوط بوده است. همه را جمع و سازماندهی و مدیریت می‌کند.

چهار ساعت درگیری و شهادت فرمانده

حسین قمی همانجا در میان درگیری به شهادت می‌رسد؟ چگونه؟

از حدود ساعت چهار و نیم پنج صبح درگیری شروع شده بود تا هفت یا هشت صبح یعنی نزدیک 4 ساعت درگیری ادامه داشته است. یک نارنجکی پرت می‌شود و ترکش کوچکی به حسین می‌خورد و او مجروح می‌شود. چون هیچ ماشینی نبوده و همه ماشین‌ها منفجر شده بود و هیچ وسیله امدادی نبوده که به داد حسین برسند، خونریزی شدیدی پیدا می‌کند و خونریزی به داخل ریه او می‌آید و تا عقبه هم ماشین نبوده که او را سریع برسانند. اما حسین در همان شرایط خونریزی هم فرماندهی و بچه‌ها را سازماندهی می‌کرد. مثلا به نیروها می‌گفت برو بگو تیرها را مدیریت کنند و هدر ندهند و یا از فلان موضع شلیک کنند. حسین چند باری از حال می‌رود و باز به هوش می‌آید . لحظات آخر که به هوش می‌آید همه مستأصل هستند که حسین چه کار کنیم؟ حسین می گوید: «صبح شده و آفتاب زده است. این‌ها می‌روند. نگران نباشید. » و واقعا خیلی زود داعشی‌ها می‌روند. وقتی بچه‌ها علت را می‌پرسند که چرا داعشی‌ها رفتند؟ حسین می‌گوید: «این ها از ترس حمله هوایی، روزها که آفتاب هست اصلا حمله نمی‌کنند. خدا را شکر کنید که دیگر تمام شد. » از همان مجروحیت و خونریزی حسین هم به شهادت رسید.

اگر حسین نبود قاطعانه می‌گویم تمام 130 نفر شهید می‌شدند و 13 ایرانی دیگر را سر می‌بریدند

چه چیزی باعث شد شهید حسین قمی در این منطقه بماند؟

شب قبل از این درگیری حسین در خط بود و احساس کرده بود فضا به هم ریخته است و آنجا مانده بود و شاید خواست خدا بود و حسین می‌دانست که فردا قرار است حمله بشود. ولی اگر حسین نبود قاطعانه می‌گویم تمام 130 نفر شهید می‌شدند و به جای یک محسن حججی 13 ایرانی مانند محسن حججی را با قساوت سر می‌بریدند ولی حسین در آن پایگاه که نیروهای مستشاری ایرانی بودند ماند و کنار آن‌ها بود و تلفات را به حداقل رساند و به غیر از محسن حججی خودش و محمد جهانجش آن هم در اثر اصابت گلوله و ترکش به شهادت رسیدند.

شهید قمی از ماجرای اسارت محسن حججی مطلع شد یا اسارت مربوط به زمان بعد از شهادت فرمانده بود؟

خود حسین که در آن صحنه شهید شد. حسین قطعاً از ماجرای اسارت شهید حججی مطلع نبوده چون همان لحظه درگیر بوده و بعد مجروح و سپس شهید شده بود. زمانی که فیلم اسارت شهید حججی منتشر شد ما تا 24 ساعت به اصالت فیلم شک داشتیم ولی بعد فهمیدیم که حججی از نیروهای تیپ زرهی نیروی زمینی اصفهان بود و بار دوم بود که اعزام می‌شد و آن شب آنجا بود. اما همه می‌دانستیم که حالا که داعش ایشان را اسیر کرده حتما او را به شهادت می‌رساند. چون داعشی‌ها به سربریدن اسرا معروف هستند. شاید اگر جبهه النصره بود تبادلی انجام می‌شد اما داعش همه اسرا را سر می‌برد. شهید حججی هم حتماً معامله‌ای با خدا داشته تا این گونه شهید شده است.

پیکر شهید حسین قمی به ایران آمده است؟

بله و در شلمان دفن شده است. روز بیست‌وسوم چهلم ایشان در سالن سیدالشهدا هفتم تیر برگزار می‌شود. سی‌ام شهریور هم خانواده‌اش در شلمان مراسم گرفتند که حاج قاسم هم شرکت خواهد کرد.

منبع: تسنیم ارسال به تلگرام

کلیدواژه: قرارگاه حیدریون | نیروهای مقاومت | فرمانده عملیات | مرتضی حسین پور | شهادت رسید | حسین فرمانده | آن پایگاه | شهید حججی | محسن حججی | شهید حسین | وجود داشت | حاج قاسم | کالیبر 23 | حسین قمی | شهید شده | شهید شد | شده بود | بچه ها

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۵۱۹۸ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • ادبیات اسارت برگرفته از مقاومت اسرای کربلاست
 • یک نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس گفت: تاریخ اسلام سرشار از نوشته های زمان اسارت است و ادبیات اسارت را می توان برگرفته از مقاومت اسرای کربلا دانست. به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با موضوع ادبیات اسارت، روایت مبارزه با دستان بسته با حضور فرزانه قلعه قوند معاون پژوهش و نشر موسسه پیام آزادگان و از فعالان حوزه نشر، امیرمحمد عباس نژاد نویسنده، پژوهشگر دفاع مقدس و منتقد حوزه هنری از آنتن رادیو گفتگو پخش شد. در ابتدای این برنامه عباس نژاد به تشریح ادبیات اردوگاهی یا اسارت پرداخت و گفت: هر جنگی روزی آغاز و در نقطه ای پایان می پذیرد اما دامنه آن در تاریخ بسیار گسترده است که بخشی از آن به ادبیات بازداشتگاهی یا اسارت باز می گردد. به معنای دیگر این ادبیات از اسارت فرد تا آزادگی وی ادامه خواهد داشت و در تاریخ ماندگار خواهد شد. وی با بیان اینکه ادبیات اسارت ناظر به جنبه انسانی جنگ است، گفت: در تاریخ نمونه های نوشتن در دوران اسارت وجود دارد و از این رو می توان گفت ادبیات اسارت نشات گرفته از اسرای کربلا و مقاومت آنها در سال شصت و یک هجری است. این نویسنده به انواع ادبیات اسارت اشاره کرد و گفت: دسته اول ادبیاتی است که اسرا نگاشته اند و شامل یادداشت های آنها بر روی پاکت های سیگار ، نامه ها و ... می شود ، بخش دوم ادبیاتی است که آزادگان پس از بازگشت به وطن از خاطرات خود نوشته اند و نوع سوم نیز ادبیاتی است که راوی در مصاحبه با اسیر جنگی خاطرات او را منتشر می کند. در حوزه اسارت بیش از شش میلیون نامه وجود دارد که اگر دانشگاهیان به این حوزه وارد شوند و پایان نامه دانشجویان به این بخش معطوف شود ، در زمینه ادبیات اسارت دانش قابل توجهی تولید خواهد شد....
 • یادگار دوران دفاع مقدس مطرح کرد روایت رزمنده ای که پس از آزادی از دست ضدانقلاب دوباره به جبهه رفت و شهید شد
 • به گزارش خبرگزاری فارس در سمنان، یدالله محمدی امشب در یادواره شهدا که با حضور اقشار مختلف مردم و مسؤولان در مسجد جامعه محله پرو شاهرود برگزار شد، در سخنانی با بیان اینکه گردان فنی مهندسی رزمی امام حسین(ع) شاهرود در مهاباد مستقر بود، اظهار کرد: این گردان متشکل از نیروهای جهادی و مردمی شاهرود بود که اگر نیرویی در یگان‌های مختلف نظامی احتیاج داشتند، در منطقه در اختیار قرار می‌داد؛ قرارگاه رمضان و یگان حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه که در مهاباد مستقر بودند، را ما نیرو می‌دادیم. وی با بیان اینکه پشتیبانی رزمی ما کمتر بود، افزود: پشتیبانی ما در کردستان، ایجاد پایگاه و استقرار نیروها بود و در زمستان برف‌روبی می‌کردیم و ارتفاع برف تا پنج متر می‌رسید و در تابستان جاده‌سازی برای پایگاه‌ها در منطقه مهاباد و اشنویه و محل استقرار ما کنار تیپ سوم مهاباد بود. جانشین گردان مهندسی رزمی امام حسین(ع) شاهرود در دوران دفاع مقدس با اشاره به وجود چهار گردان فنی مهندسی رزم در کشور گفت: این گردان‌ها در نجف‌آباد، اصفهان، دامغان و شاهرود مستقر بودند و این از افتخارات شاهرود است. محمدی با اشاره به شهید حسینعلی نادمی از شهدای روستای گلستان که از نیروهای مردمی این گردان بود، افزود: این شهید کم‌حرف و ساکت و راننده خودروهای سنگین بود که در یک اعزام در اواخر سال 1363 در جاده مهاباد به سردشت در کمین ضدانقلاب افتاد و اسیر شد و چند ماهی اسیر بود و خانواده‌اش زندگی‌شان را فروختند تا او را آزاد کنند و در 24 تیرماه سال او را آزاد کردند. وی اضافه کرد: بعد از آزادی، او را به شاهرود و روستایش قلعه آقا عبدالله آوردیم و پدر و مادر پیرش پای برهنه به استقبال او آمدند و باز دوباره برای اعزام آمد؛ وقتی دلیلش را از او پرسیدم، گفت عشق به خدمت دارم و با اینکه چهار فرزند...
 • سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است
 • کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختی شروع کردم چون دوستانش پای کار نمی آمدند اما عنایات شهید کار را جلو برد. خانواده اش هم می گفتند کسی تاکنون نتوانسته کار کتاب شهید را جلو ببرد اما... به گزارش جهان نيوز؛ اگر چه پیکر شهید سردار علی هاشمی در هورالهویزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را برای عبرت به شهر بیاورد و شور دوباره ای برپا کند. در همان روزهایی که مردم تهران و اهواز برای تشییع پیکر شهید هاشمی آماده می شدند، خبر رونمایی از کتابی با محوریت زندگی این شهید هم در بین خبرها خودنمایی کرد. این کتاب را مرضیه نظرلو نوشته بود. او یک عصر تابستانی مهمان ما شد و درباره کتاب ها و فعالیت هایش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم این گفتگو زیاد شد اما حرف های خانم نظرلو خواندنی است. چند سال است که در حوزه کتاب های دفاع مقدس فعالیت می کنید؟ حدود 11 سال است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی فعالیت می کنم. اگر می شود کمی هم خودتان را معرفی کنید و اینکه چطور شد به این مسیر آمدید؟ من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتی سال 85 فارغ التحصیل شدم به این حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبیات فارسی خواندم و چون معدلم الف بود خیلی از اساتید اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبیات چیز بیشتری دستگیرم نمی شود. به همین خاطر ادامه ندادم. یکی از اساتید که جانباز بودند، علایق من را پرسیدند و من وقتی از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ایشان هم من را به موسسه روایت فتح معرفی کردند. قبل از آن هم دستی در نوشتن داشتید؟ بله. قبل از آن هم می نوشتم و شعر می گفتم...
 • هفته ای که گذشت به روایت
 • از دریچه دوربین ها حوادث گوشه وکنار جهان در هفته گذشته را ببینید. به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری صداوسیما؛ در لابه‌لای اخبار بین‌الملل، تصاویر جالبی از رخدادهای مهم وجود دارد که می‌تواند برای مخاطب قابل توجه باشد.در زیر، دست‌چین تصاویری از گوشه و کنار حوادث جهان در هفته گذشته را مشاهده می کنید.آتش‌سوزی جنگل در سوماترای اندونزیاصلاحات قانون کار، مکرون را هم مانند اولاند به دردسر انداخته استاقامتگاهی روی آب به شکل درخت در تانگشان چینبه خشونت‌کشیده‌شدن تظاهرات دانشجویان اوگاندایی در اعتراض به احتمال حذف محدودیت سنی برای رئیس‌جمهور از قانون اساسی. هدف اصلی از این طرح، برداشتن مانع برای تداوم ریاست‌جمهوری موسونی است که از 1986 میلادی در این سِمَت قرار دارد.پاکسازی داوطلبانه ساحل مانیل فیلیپین در روز بین‌المللی پاکسازی سواحلپریدن چتربازها در تمرین نظامی مشترک روسی-مصری با نام «مدافعان دوستی» در نووُراسیسک روسیهتبدیل زندان جنجالی بیلدربایس در آمستردام هلند به هتلی برای پناهجویانتظاهرات مردم میسوری آمریکا برای چهارمین روز در اعتراض به تبرئه جِیسون استاکلی، پلیس آمریکایی که در سال 2011 میلادی یک سیاهپوست به نام آنتونی لامار اسمیت را به ضرب گلوله کشتجزیره سنت مارتین در دریای کارائیب که قایق‌هایش بر اثر طوفان ایرما صدمات فاحشی دیده استحمله پلیس رژیم صهیونیستی به یهودیان ارتدوکس که از حضور در دوره خدمت سربازی امتناع می‌کنندرحیمه، دختر روهینگیایی به مدت چهار روز در جنگل‌های میانمار مخفی شده و راه پیموده تا وارد بنگلادش شود و حالا در اردوگاه بالوخالی در خیمه‌های موقت اسکان یافته استنقاشی کودک میانماری گویای وقایع تلخی است که بر او و خانواده‌اش گذشته استباران شدید در بنگلادش، حمل آب و غذا و زندگی در خیمه‌های موقت را برای مهاجران روهینگیایی دشوار کرده استسقوط یک هواپیمای شخصی در فرودگاه آتاتورک استانبول (مهم‌ترین فرودگاه ترکیه) که منجر به تعطیلی موقت آن شدمرگ بیش از 200 نفر بر اثر زلزله در مکزیکوسیتیمأموران کمک‌های اولیه، آتش‌نشان‌ها، پلیس، سربازان و...
 • فرمانده سپاه محمدرسول الله:اصناف با روحیه انقلابی در صحنه باشند
 • تهران- ایرنا- فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران بزرگ در همایش «اصناف؛ طلایه داران دفاع مقدس» گفت: اصناف باید با همان روحیه انقلابی در صحنه باشند. به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار «محمدرضا یزدی» عصر دوشنبه در این همایش که در حسینیه فاطمه زهرا (س) برگزار شد، افزود: آنچه جنگ تحمیلی را از جنگ های دیگر متمایز کرد تفکر دفاع از مرز و بوم بود.یزدی ادامه داد: وجه تمایز جنگ تحمیلی از جنگ های دیگر، عمل انقلابی و نگاه اسلامی بود.وی اضافه کرد: اصناف و بازاریان با نگاه ارزشمند دفاع از مرز و بوم وارد حمایت دفاع از انقلاب شدند و در این راه برخی شهید و برخی اسیر شدند. ** رییس اتاق اصناف ایران: بسیج، نیروی کارآمد در دل اصناف استرییس اتاق اصناف ایران در این همایش گفت: بسیج نیروی کارآمد در دل اصناف است و اتحادیه اصناف با این بخش همخوانی دارد. علی فاضلی درباره نقش اصناف در دوران دفاع مقدس گفت: اصناف ١١ هزار شهید در دوران جنگ تحمیلی داشت که خود گواه حضور اصناف است. وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند اصناف کار بزرگی در دوران دفاع مقدس و پیروزی انقلاب انجام دادند و امروز نیز اصناف سنگر را ترک نکرده اند. فاضلی تصریح کرد: در این دوران اصناف در اقتصاد مقاومتی تاثیرگذارند.به گزارش ایرنا، در همایش «اصناف؛ طلایه داران دفاع مقدس» که به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد شماری از مسوولان کشوری و لشکری حضور داشتند.در این آیین از خانواده برخی شهیدان مدافع حرم و پیشکسوتان اصناف در حسینیه حضرت فاطمه الزهرا (س) تجلیل شد.برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید: ‏IRNAeco@اقتصام*9132*1961*خبرنگار: فرزانه سلامت بخش* انتشار: مریم مسعود
 • دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختی شروع کردم چون دوستانش پای کار نمی آمدند اما عنایات شهید کار را جلو برد. خانواده اش هم می گفتند کسی تاکنون نتوانسته کار کتاب شهید را جلو ببرد اما... گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پیکر شهید سردار علی هاشمی در هورالهویزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را برای عبرت به شهر بیاورد و شور دوباره ای برپا کند. در همان روزهایی که مردم تهران و اهواز برای تشییع پیکر شهید هاشمی آماده می شدند، خبر رونمایی از کتابی با محوریت زندگی این شهید هم در بین خبرها خودنمایی کرد. این کتاب را مرضیه نظرلو نوشته بود. او یک عصر تابستانی مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعالیت هایش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم این گفتگو زیاد شد اما حرف های خانم نظرلو خواندنی است. چند سال است که در حوزه کتاب های دفاع مقدس فعالیت می کنید؟ حدود 11 سال است که در حوزه ادبیات دفاع مقدس و تاریخ شفاهی فعالیت می کنم. اگر می شود کمی هم خودتان را معرفی کنید و اینکه چطور شد به این مسیر آمدید؟ من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتی سال 85 فارغ التحصیل شدم به این حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبیات فارسی خواندم و چون معدلم الف بود خیلی از اساتید اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبیات چیز بیشتری دستگیرم نمی شود. به همین خاطر ادامه ندادم. یکی از اساتید که جانباز بودند، علایق من را پرسیدند و من وقتی از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ایشان هم من را به موسسه روایت فتح معرفی کردند. قبل از آن هم دستی در نوشتن داشتید؟ بله. قبل از آن هم می نوشتم و شعر...
 • هفته دفاع هفت گفتگو/۴/مرضیه نظرلو نویسنده و پژوهشگر دوستان شهید هاشمی برای نوشتن کتابش کمک نکردند/شهید هاشمی لحظه به لحظه برایم نشانه می فرستاد/سردار هور گمنام ترین فرمانده دوران جنگ است/یادمان شهید هاشمی زیر آب رفته است
 • خبرگزاري آريا - کار کتاب «راز گمشده مجنون» را به سختي شروع کردم چون دوستانش پاي کار نمي آمدند اما عنايات شهيد کار را جلو برد. خانواده اش هم مي گفتند کسي تاکنون نتوانسته کار کتاب شهيد را جلو ببرد اما...گروه جهاد و مقاومت مشرق - اگر چه پيکر شهيد سردار علي هاشمي در هورالهويزه به جا ماند اما سال ها بعد، خدا خواست که او را براي عبرت به شهر بياورد و شور دوباره اي برپا کند. در همان روزهايي که مردم تهران و اهواز براي تشييع پيکر شهيد هاشمي آماده مي شدند، خبر رونمايي از کتابي با محوريت زندگي اين شهيد هم در بين خبرها خودنمايي کرد. اين کتاب را مرضيه نظرلو نوشته بود. او يک عصر تابستاني مهمان ساختمان مشرق شد و درباره کتاب ها و فعاليت هايش به طور کامل صحبت کرد. اگر چه حجم اين گفتگو زياد شد اما حرف هاي خانم نظرلو خواندني است.چند سال است که در حوزه کتاب هاي دفاع مقدس فعاليت مي کنيد؟حدود 11 سال است که در حوزه ادبيات دفاع مقدس و تاريخ شفاهي فعاليت مي کنم.اگر مي شود کمي هم خودتان را معرفي کنيد و اينکه چطور شد به اين مسير آمديد؟من متولد سال 61 هستم. من بعد از دانشگاه و وقتي سال 85 فارغ التحصيل شدم به اين حوزه آمدم. من در دانشگاه علامه ادبيات فارسي خواندم و چون معدلم الف بود خيلي از اساتيد اصرار داشتند که درسم را ادامه بدهم اما احساس کردم در ادبيات چيز بيشتري دستگيرم نمي شود. به همين خاطر ادامه ندادم. يکي از اساتيد که جانباز بودند، علايق من را پرسيدند و من وقتي از علاقه ام به نوشتن درباره دفاع مقدس گفتم، ايشان هم من را به موسسه روايت فتح معرفي کردند.قبل از آن هم دستي در نوشتن داشتيد؟بله. قبل از آن هم مي نوشتم و شعر مي گفتم اما در...
 • رزمنده خراسانی کهش در جیب تمامی ملت ایران است
 • مشهد- «اسماعیل صنمی» را خیلی‌ها به اسم نمی‌شناسیم، اما حتماً با تصویر او آشنایی داریم. اگر اغراق نباشد، بیش از سه دهه است عکس او را در جیبمان نگه می‌داریم، غافل از اینکه اصلاً باورمان هم نیست که این تصویر «اسماعیل صنمی» است! قدس آنلاین-گروه استان ها-حسین کامشاد:«اسماعیل صنمی» یکی از افتخارات هشت سال دفاع مقدس و یکی از جانبازان سربلندی است که ناخواسته عکس او به همراه همرزمانش روی اسکناس‌های ۲۰۰ تومانی جا خوش کرده است. حالا بی‌تردید خیلی از شما او را به یاد خواهید آورد، رزمنده‌ای که در یکی از عملیات‌های پیروزمندانه بیت المقدس عکسی به همراه ده‌ها تن از همرزمانش در محور اهواز-خرمشهر کنار رود کارون به یادگار می‌گیرند، اما بعدها روی اسکناس نقش می‌بندد. «اسماعیل صنمی» در این تصویر همان جوانی است که عکس امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی را در آغوش دارد و پرچم لا اله الا الله را بر دوش گرفته است. به بهانه هفته دفاع مقدس به سراغ او رفته‌ایم. او که در دوران هشت سال دفاع مقدس مفتخر به کسب مدال ۷۰ درصد جانبازی شده، سرگذشت زندگی‌اش را این گونه برایمان تعریف می‌کند. اینجانب اسماعیل صنمی جوین فرزند علی اکبر دوازدهم فروردین ماه سال ۱۳۴۱ در روستای کلاته انداده جوین چشم به جهان گشودم. پس از گذشت ۶ ماه از تولد من، خانواده‌ام از سبزوار به شهرستان گنبد روستای کوچک الوم مهاجرت کردند. بنده دوران کودکی خود را در آنجا سپری کردم، اما به علت کار در مزرعه امکان حضور در مدرسه برایم فراهم نبود تا اینکه به دلیل علاقه زیاد به درس، تصمیم گرفتم هر شب از الوم به روستای سارلی که مسیری طولانی داشت بروم. پس از گرفتن مدرک پنجم ابتدایی مهرماه سال ۱۳۵۴ در مدرسه راهنمایی دهخدای سبزوار ثبت نام کردم. گرفتن مدرک سیکل من مصادف با ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود، بنابراین در...
 • فرمانده قرب کوثر قرارگاه سازندگی خاتم الأنبیا ص:حرکتی که شهید حججی انجام داد همان حرکتی بود که در کربلا انجام شد/سپاه در رفع محرومیت به دولت کمک می کند
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس از بیرجند، سردار سید ضیاءالدین حزنی ظهر امروز در جمع مردم روستای چاهک موسویهضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: ایام محرم‌الحرام برای ایرانیان زمینه بصیرت‌شناسی را محقق می‌کند، بنابراین حرکت شهدا به ما درس عزت، شجاعت و اقتدار می‌دهد. وی با بیان اینکه تاریخ کربلا در حال تکرار است، بیان کرد: همان افرادی که در عاشورای حسینی سر امام حسین(ع) را از تن جدا کردند اکنون در سوریه، عراق و یمن سر فرزندان این مرز و بوم را از تن جدا می‌کنند. فرمانده قرارگاه سازندگی قرب کوثر خاتم‌الأنبیا(ص) با اشاره به اینکه دشمن کنونی همان دشمن گذشته است، تبیین کرد: باید از عاشورای حسینی و شهدای هشت سال دفاع مقدس درس بگیریم. *حرکتی که شهید حججی انجام داد همان حرکتی بود که در کربلا انجام شد سردار حزنی عنوان کرد: حرکتی که شهید حججی و سایر شهدا انجام دادند همان حرکتی بود که در دشت کربلا انجام شد، بنابراین باید از درس‌هایی که شهدا با خون‌های خود به ما آموختند بهره بگیریم. *سپاه در رفع محرومیت به دولت کمک می‌کند وی تأکید کرد: وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کمک به دولت در جاهایی که دارای عقب‌ماندگی است بوده و این ارگان تعهد کرده که به دولت در زمینه رفع محرومیت کمک کند. فرمانده قرارگاه سازندگی قرب کوثر خاتم‌الأنبیا(ص) مطرحکرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار مردم و مسؤولان به جامعه خدمت می‌کنند، بنابراین آمادگی کمک به مردم را داریم. سردار حزنی، سپاه پاسداران را متشکل از مردم دانست و یادآور شد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی 39 سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد همواره همراه مردم بوده است. *سپاه برای رفع محرومیت از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند وی با اشاره به اینکه در هر حوادثی که در تاریخ به وقوع پیوسته است سپاه پاسداران حضور داشته است، ادامه داد: سپاه پاسداران خود...
 • از وزارت تا اسارت/جسد شهید تندگویان مومیایی شده بود
 • گروه فرهنگی: محمد جواد تندگویان مهرماه 1359 از سوی شهید محمدعلی رجایی نخست وزیر وقت، به عنوان وزیر نفت به مجلس معرفی شد و سوم مهرماه پس از رای اعتماد، اداره این وزارتخانه را بر عهده گرفت. به همین مناسبت در ادامه مروری خواهیم داشت به زندگی نامه این شهید بزرگوار که دومین وزیر نفت تاریخ جمهوری اسلامی نیز هست. به گزارش بولتن نیوز، محمد جواد تندگویان روز 26 خرداد سال 1329 هجری شمسی در محله‌ خانی‌آباد جنوب تهران، متولد شد. قبل از اینكه به مدرسه برود پدرش او را به مسجد برد و با قرآن آشنا كرد. پدرش از هواداران آیت الله كاشانی بود. تندگویان با وجود اینكه امتیاز لازم را برای اعزام به خارج به عنوان سهمیه بانك ملی به دست آورده بود، در مصاحبه به دلیل اینكه مذهبی متعصب شناخته شد كنار گذاشته شد. در سال ۱۳۵۴ برای ادامه تحصیل دانشكده نفت آبادان را برگزید و پس از فارغ‌التحصیلی و دوره آموزشی نظام وظیفه، در پالایشگاه نفت تهران مشغول كار شد. مادر شهید تندگویان: من ندیدم وقتش را به بطالت طی کند مادر شهید تندگویان در مورد اهمیت دادن وی به مطالعه و تلف نكردن اوقات فراغتش می‌گوید: هرگاه در منزل كاری نداشت از نوارهای قرآن كه در خانه داشتیم، استفاده می‌كرد و من ندیدم كه وقت را به بطالت طی كند. همیشه می‌‌گفت: «اگر امروزم با دیروزم یكی باشد، از غصه دق می‌كنم.» از وزارت تا اسارت تندگویان در سال ۱۳۵۷مدرك كارشناسی ارشد مدیریت را از مركز مطالعات مدیریت ایران دریافت كرد و پس از پیروزی انقلاب به وزارت نفت دعوت شد. نمایندگی وزیر نفت در مناطق جنوبی ایران و مدیریت شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از فعالیت‌های تندگویان تا نخست وزیری محمدعلی رجایی است. مهندس تندگویان، 9 آبان ۱۳۵۹در حالی كه برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان در جنوب كشور بود، در جاده ماهشهر ـ‌...
 • کتاب زندان موصل دائره المعارف اسارت است
 • خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب «زندان موصل» گفت: این کتاب را دایره‌المعارف اسارت می‌دانم؛ چراکه هر جا راوی داستان اسم و نامی را مطرح کرده، سعی کردم گویاسازی کاملی انجام دهم که این گویاسازی‌ها با بهره‌گیری از منابع مکتوب و غور در کتاب‌های خاطرات دیگران صورت گرفته است. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، جواد کامور بخشایش، نویسنده کتاب «زندان موصل»، در حاشیه مراسم نقد این کتاب در بجنورد اظهار کرد: این کتاب جزو ادبیات اردوگاهی و اسارتگاهی بوده و شامل خاطرات حدود 9 سال اسارت علی‌اصغر رباط جزی، راوی داستان در اردوگاه‌های موصل یک و دو و سه است. وی با بیان اینکه رباط جزی در اسارت یک شخصیت ویژه فرهنگی دارد و می‌توان گفت که مرکز ثقل فعالیت‌های فرهنگی در اردوگاه‌های مختلف است، افزود: فعالیت‌های فرهنگی راوی داستان در ایجاد روحیه و انگیزه کسانی که در اردوگاه‌ها شرایط سخت زندان و اسارت را تاب نمی‌آورند بسیار تأثیرگذار است. کامور بخشایش اضافه کرد: در دوران اسارت عنصر نامه، سرود و تئاتر در کنار محورهای اصلی و اساسی معنوی، ازجمله عناصری هستند که توانستند برای اسیران شرایطی را ایجاد کنند که آن ها بتوانند در برابر انواع شکنجه‌های جسمی و روحی عوامل رژیم بعث مقاومت کنند. وی ادامه داد: رباط جزی با وجود همه شکنجه‌هایی که برای هر اسیری صورت می‌گیرد و شکنجه‌های لحظه‌به‌لحظه و شکنجه‌هایی که عوامل عراقی خودشان برنامه‌ریزی می‌کردند، در اردوگاه‌های موصل یک، دو، سه و چهار تأثیرگذاری بسیار جدی داشته و می‌توان به‌عنوان رهبر فرهنگی از او یاد کرد. او با اشاره به سابقه فرهنگی و عقیدتی رباط جزی در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: رباط جزی اطلاعات عمیق علمی و عمدتاً مذهبی در حوزه‌های مختلف دارد و قبل از انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب جزو معلمان عقیدتی و سخنرانان مذهبی بود که در مجالس، مساجد...
 • جواد کامور بخشایش:کتاب زندان موصل دائره المعارف اسارت است
 • به گزارش ایسکانیوز از حوزه هنری، جواد کامور بخشایش، نویسنده کتاب «زندان موصل»، در حاشیه مراسم نقد این کتاب در بجنورد اظهار کرد: این کتاب جزو ادبیات اردوگاهی و اسارتگاهی بوده و شامل خاطرات حدود 9 سال اسارت علی‌اصغر رباط جزی، راوی داستان در اردوگاه‌های موصل یک و دو و سه است. وی با بیان اینکه رباط جزی در اسارت یک شخصیت ویژه فرهنگی دارد و می‌توان گفت که مرکز ثقل فعالیت‌های فرهنگی در اردوگاه‌های مختلف است، افزود: فعالیت‌های فرهنگی راوی داستان در ایجاد روحیه و انگیزه کسانی که در اردوگاه‌ها شرایط سخت زندان و اسارت را تاب نمی‌آورند بسیار تأثیرگذار است. کامور بخشایش اضافه کرد: در دوران اسارت عنصر نامه، سرود و تئاتر در کنار محورهای اصلی و اساسی معنوی، ازجمله عناصری هستند که توانستند برای اسیران شرایطی را ایجاد کنند که آن ها بتوانند در برابر انواع شکنجه‌های جسمی و روحی عوامل رژیم بعث مقاومت کنند. وی ادامه داد: رباط جزی با وجود همه شکنجه‌هایی که برای هر اسیری صورت می‌گیرد و شکنجه‌های لحظه‌به‌لحظه و شکنجه‌هایی که عوامل عراقی خودشان برنامه‌ریزی می‌کردند، در اردوگاه‌های موصل یک، دو، سه و چهار تأثیرگذاری بسیار جدی داشته و می‌توان به‌عنوان رهبر فرهنگی از او یاد کرد. وی با اشاره به سابقه فرهنگی و عقیدتی رباط جزی در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: رباط جزی اطلاعات عمیق علمی و عمدتاً مذهبی در حوزه‌های مختلف دارد و قبل از انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب جزو معلمان عقیدتی و سخنرانان مذهبی بود که در مجالس، مساجد و مدارس مختلف با سخنرانی‌های خود، افراد را به حضور در جبهه‌ها دعوت می‌کرد. وی با بیان اینکه این سخنرانی‌ها تأثیرگذاری مثبتی در نسل جوان و نوجوان برای حضور در جبهه و پشتیبانی از انقلاب داشت، خاطرنشان کرد: در دوران اسارت هم این انگیزه و روحیه همچنان پایدار است و تأثیرگذاری خاص خود را...
 • این یک پیپ نیست روی صحنه می رود
 • «این یک پیپ نیست» به کارگردانی محمد مساوات روی صحنه می‌رود. به گزارش ایسنا، نمایش «این یک پیپ نیست» به نویسندگی و کارگردانی سیدمحمد مساوات از ۱۲ مهرماه در سالن مستقل تهران اجرا خواهد شد. این نمایش از ۱۲ مهر ۹۶ هرشب ساعت ۲۰:۴۵ در سالن مستقل تهران به‌مدت ۱۲۰ دقیقه روی صحنه می‌رود و پیش‌فروش آن از ۶ مهرماه در سایت تیوال آغاز می‌شود. سیدمحمد مساوات، مبدع گروه تئاتر رادیکال ۱۴ ، بهار امسال نمایش «بی‌پدر» را در سالن قشقایی روی صحنه برده بود و پیش‌تر نمایش‌هایی نظیر «خانه‌واده»، «یافت‌آباد»، «بیضایی» و... را روی صحنه برده بود. سایر عوامل این نمایش عبارتند از: بازیگران: ابراهیم نائیج، میلاد آریافر، حسین منفرد، علی حسین زاده، رومینا مؤمنی، محمد علی محمدی، طراح صحنه و گرافیک: سید محمد مساوات، طراح لباس: سمانه احمدی مطلق، طراح گریم: تینا بخشی، طراح نور: محمد رسولی، آهنگساز: حامد حبیب زاده، طراح صدا: صفا کامدیده، مهندسی صدا: علیرضا اکبریان، برنامه ریز و مشاور کارگردان: میلاد آریافر، دستیار کارگردان: کوروش شاهونه، مشاور طراح صحنه و مشاور کارگردان: سعید حسن لو، گروه پژوهش: آتنا مجلسی، عمران هاشمی، مصطفی فراهانی، ساخت عروسک و پروتز: شاهین فتحی، عکاس و ساخت تیزر: مریم دیهول، مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی: عسل عباسیان و تبلیغات مجازی: امیر قالیچی (تئاتر بازها). انتهای پیام
 • آنچه در ۹۰ گذشت
 • عادل فردوسی‌پور در برنامه امشب به اتفافات هفته هفتم لیگ برتر و حواشی باشگاه پرسپولیس پرداخت. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، برنامه نود دوشنبه شب(سوم مهرماه) از ساعت 22:49 آغاز شد که مسابقات لیگ برتر در هفته هفتم و همچنین محرومیت مهدی طارمی از 4 ماه بازی کردن و پرسپولیس از نقل و انتقلات مورد بررسی قرار گرفت. * نظرسنجی مخاطبان برنامه نود می‌توانند نتیجه دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بین الهلال عربستان و پرسپولیس ایران را با ارسال یکی از گزینه‌های «برد پرسپولیس»، «تساوی» و «برد الهلال» انتخاب کنند. ترین های هفته: حرکات تکنیکی: فرشاد احمدزاده، میلاد قربانزاده، مید نورافکن، رحیم زهیوی، عیسی آل کثیر، تاوادزه، مهرداد محمدی، مهدی عسگری، فرشید اسماعیلی، رحیم زهیوی، علی دشتی، علی حمودی، ساسان انصاری، یونس دلفی، اسماعیل فر، محمدرضا خلعتبری، مرتضی آقا خان، صادق بارانیف محمد قاضی، پوریان امینی و ربیع عطایا. کارتیمی برتر هفته: پرسپولیس برابر سپاهان تیرک دروازه: یونس شاکری(مقابل گسترش فولاد تبریز). - موقعیت از دست رفته: علی قربانی(برابر ذوب آهن ). - پاس گل: رضا میرزایی (مقابل پرسپولیس). - مهار برتر: شهاب گردان(برابر تراکتورسازی ). - گل برتر: رضا خالقی فر(مقابل سیاه جامگان). سایپا 1- پارس جنوبی 1 نکات بازی: پارس جنوبی با 5 پنالتی گرفته شده، رکورددار لیگ برتر پارس جنوبی در تمام بازی های لیگ برتر گل زده است. کنفرانس مربیان: تارتار: برای بار چهارم وقتی از حریف خود عقب می افتیم و به بازی باز می گردیم یعنی به خود باوری رسیده ایم اما نباید دچار غرور شویم. علی دایی:موقعیت های زیادی خلق کردیم، تیم ما آمده بود بازی را ببرد، به خواسته اش رسیده بود اما مثل آب خوردن با یک سوت همه چیز را به هم می ریزند و سه امتیاز را از ما گرفتند. تراکتورسازی 1 پدیده 2 نکات بازی ...
 • پیکر دو شهید گمنام شناسایی شد
 • پیکر دو شهید گمنام آرمیده در حرم مطهر شهدای گمنام ولایت شهرک دانشگاه امام حسین (ع) شناسایی شد. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو؛ پیکر مطهر ۲ تن ازشهدای گمنام آرمیده درحرم مطهر شهدای گمنام ولایت شهرک دانشگاه امام حسین (ع) تهران شناسایی شد.این دو شهید بزرگوار به همراه شش شهید گمنام، ۱۶ سال پیش در تاریخ پنجم مهر سال ۱۳۸۰ با استقبال با شکوه مردم شهید پرور منطقه، تشییع و به خاک سپرده شدند.اطلاعات تکمیلی پس از اطلاع رسانی به خانواده این دو شهید بزرگوار به اطلاع خواهد رسید.لازم به ذکر است که مراسم شانزدهمین سالگرد تشییع و خاکسپاری این هشت شهید چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ می‌باشد.به همین مناسبت مراسمی در ساعت ۷ صبح در جوار این هشت شهید واقع در معراج شهدا برگزار می‌گردد.آدرس: تهران _. اتوبان شهید بابایی، جنب دانشگاه امام حسین (ع)، حرم مطهر شهدای گمنام ولایت
 • شناسایی هویت دو شهید گمنام
 • پیکرهای مطهر دو شهید گمنام آرمیده در حرم مطهر شهدای گمنام ولایت شهرک دانشگاه امام حسین(ع) تهران شناسایی شد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تفحص شهدا، این دو شهید به همراه 6 شهید گمنام، ۱۶ سال پیش یعنی پنجم مهر سال ۸۰ با استقبال با شکوه مردم منطقه، تشییع و به خاک سپرده شدند. مراسم گرامیداشت شانزدهمین سالگرد تشییع و خاکسپاری این هشت شهید روز چهارشنبه ۵ مهر ماه سال جاری است و به همین مناسبت مراسمی در ساعت ۷ صبح در جوار این هشت شهید بزرگوار برگزار می‌شود. نشانی مراسم: تهران - اتوبان شهید بابایی - جنب دانشگاه امام حسین(ع) - حرم شهدای گمنام ولایت. انتهای پیام
 • تشییع ۳ شهید گمنام در دامغان
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان؛ مهدی رضایی مسئول امور شهدای کمیته جستجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح گفت: استقبال از شهدای گمنام، وداع، برگزاری باشکوه تشییع در پارک دانشجو و برگزاری آیین یادبود سه شهید گمنام در روزهای پایانی ماه محرم برنامه ریزی و به اطلاع مردم خواهد رسید. وی افزود: تشییع شهدای گمنام در سطح مراکز استان ها و شهرستان ها پیرو منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و ستادکل نیروهای مسلح و بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی انجام می گیرد که باید در فاصله نزدیک و با هماهنگی همه دستگاه های اجرایی و خدماتی مراسم تشییع و تدفین انجام شود. مسئول امور شهدای کمیته جستجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح، اظهارداشت: تشییع شهدای گمنام باید با شکوه و در خور و شان ایشان باشد و انجام این امر نیاز به هماهنگی کامل بین مسئولان شهرستانی میزبان شهدا و کمیته جستجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح و نماینده این کمیته در مرکز استان است. رضایی تصریح کرد: آیین تشییع شهدای گمنام باید به عنوان تکیه گاه و سرمایه گذاری معنوی و زیارتگاه در یک بوستان که محل رجوع مردم است قرار گیرد تا از این طریق یک پیوست فرهنگی پیدا کند. انتهای پیام/ م 3شهید گمنام در دامغان تشییع می‌شوند
 • ۲۰ سال از قصه گویی های حسن فتحی گذشت
 • خبرگزاري آريا - هفته نامه همشهري شش و هفت: حسن فتحي، نام او خيلي‌ها را ياد سريال‌هايي مثل شب دهم، ميوه ممنوعه، مدار صفر درجه و شهرزاد مي‌اندازد. فتحي، بيشتر از بيست سال است با داستان‌هاي سرگرم‌كننده مخاطبان زيادي را با خود همراه كرده‌است. با اينكه در تئاتر و سينما هم آثار متعددي دارد، اما مردم او را با سريال هايش مي‌شناسند. اين روزها خيلي‌ها با سريال شهرزاد سرگرم هستند و هر هفته منتظر رسيدن قسمت بعدي آن مي‌مانند. علاوه بر اين هر شب شبكه‌اي فيلم مدار صفر درجه را بازپخش مي‌كند. اين سريال جذاب بعد از گذشت دوازده سال، هنوز هم ديدني و پر مخاطب است. فتحي، ليسانس روانشناسي دارد و فوق ليسانس كارگرداني. خيلي‌ها معتقدند روانشناسي به كمك او آمده و روي شناخت، شكل‌گيري شخصيت‌ها و مخاطب تأثير فراوان گذاشته است. فتحي از همان سال‌هاي جواني در مجلات سروش، تماشاخانه، دنياي تصوير و نمايش، درباره سينما و تئاتر مي‌نوشت و از اين حيث مي‌شود او را يك نويسنده و پژوهشگر دانست كه سال‌ها وقت خود را صرف خواندن و نوشتن كرده است. نتيجه تحقيقات اين كارگردان نگارش چند مجموعه مستند درباره تاريخ هنر تئاتر جهان و سير تحول هنر در ايران شد. اين پيشينه باعث شد تا فتحي تجربيات خود را در دانشگاه‌ها و كلاس‌هاي آزاد در اختيار دانشجويان بگذارد.سال 72فتحي وارد تلويزيون شد و نخستين سريال خود را با نام همسايه‌ها ساخت. ده سال بعد هم نخستين فيلم سينمايي به نام ازدواج به سبك ايراني را تجربه كرد. نخستين سريال فتحي با اقبال زيادي مواجه نشد تا اينكه سال 75سريالي با رخت و لباس قديمي توجه همه را جلب كرد.« پهلوانان نمي‌ميرند« تمي معمايي و جنايي داشت كه قهرمانان دوره قاجار را به تصوير مي‌كشيد. از اين پس بود كه فتحي سريال‌هاي خود را مطابق اصول كلاسيك داستان نويسي؛ با مقدمه، نقطه اوج، گره‌افكني و گره گشايي...
 • لرستان در روزی که گذشت
 • با مراجعه به خبرگزاری صدا و سیما مرکز لرستان و کانال اختصاصی این خبرگزاری در فضای مجازی رخدادهای خبری روز گذشته استان را مرور کنید. مروری بر رخدادهای خبری یکشنبه 2 مهر ماه 96 در مرکز لرستان* سید موسی خادمی استاندار در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان گفت: همه باید تلاش کنیم واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل به مدار تولید برگردند.* سردار کشکولی فرمانده سپاه استان درمراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس درصدا و سیمای مرکزلرستان بااشاره به اینکه استکبارجهانی دنبال ضربه زدن به انقلاب اسلامی است گفت: تفکربسیجی، مقاومت، 8 سال دفاع مقدس وروحیه شهادت طلبی مردم ایران بارها باعث شکست دشمنان انقلاب اسلامی شده است .*چهاربند معاون وزیر آموزش و پرورش در حاشیه بازدید از مناطق سخت گذر بخش های بشارت ذلقی و ززوماهرو گفت: نیروهای پیش دبستانی و حق التدریس بومی برای تدریس در مناطق سخت گذر شهرستان الیگودرز جذب می شوند.*مسابقات انتخابی تیم جودو بانوان استان در ردههای سنی نوجوانان و جوانان با معرفی نفرات برتر وزنهای مختلف پایان یافت.*دکترساکی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گفت :دودستگاه کلینیک سیار دندان پزشکی باهمکاری خیرین سلامت برای خدمت رسانی به مردم مناطق محروم نورآباد و الیگودرز تحویل دانشگاه علوم پزشکی لرستان شد.* بازدار رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان گفت: 50 میلیارد و 400 میلیون تومان تسهیلات دراین راستا مطرح و به بانک ها برای پرداخت ابلاغ شده است.* چگنی مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس لرستان با اعلام اینکه 2 هزار و 239 مدرسه آموزشگاهی و غیرآموزشگاهی دراین استان فاقد سیستم گرمایشی است،گفت: 132 میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این تعداد مدارس به سیستم گرمایشی تجهیز شود.*لغو پروازهای صبح یکشنبه و عصر جمعه فرودگاه خرم آباد، فرودگاه خرم آباد این هفته در مسیر تهران، خرم آباد، مشهد و بالعکس 10 پرواز دارد.
 • در برنامه نود امشب چه گذشت
 • برنامه نود با محوریت بررسی بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر و ماجرای محرومیت پرسپولیس و طارمی از ساعت ۲۲:۴۵ آغاز شد. آفتاب‌‌نیوز : به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه نود امشب با محوریت بررسی بازی‌های هفته هفتم لیگ برتر و ماجرای محرومیت پرسپولیس و طارمی از ساعت ۲۲:۴۵ آغاز شد. سوال نظرسنجی برنامه نود: سوال نظرسنجی برنامه نود در مورد نتیجه دیدار تیم های پرسپولیس ایران و الهلال عربستان در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود. در ابتدا آیتم آنچه در برنامه نود خواهید دید پخش شد. بعد از گذشت دقایقی به مناسبت هفته دفاع مقدس گزارشی از فوتبالیست هایی که در 8 سال جنگ تحمیلی از میهن اسلامی دفاع کردند پخش شد. آیتم بعدی 90 درجه بود که مانند همیشه با صدای عادل فردوسی پور یکی از محبوب ترین بخش های برنامه نود است که با زبان طنز به حواشی فوتبال کشور می پردازد. فردوسی پور اعلام کرد: درصورتی که استقلال و نفت تهران تا ۷ مهر موفق به اخذ مجوز حرفه‌ای نشوند از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته خواهند شد تیم فوتبال پارس جنوبی جم که این روزها در صدر جدول رده بندی لیگ برتر حضور دارد و هفته گذشته توانست یک امتیاز حساس را مقابل شاگردان علی دایی بدست آورد سوژه بعدی برنامه نود بود. در این آیتم به بررسی عملکرد بازیکنان پارس جنوبی پرداخته شد. *پارس جنوبی با ۵ پنالتی گرفته شده، رکورددار لیگ برتر در این زمینه است. *پارس جنوبی در تمام بازی‌های لیگ برتر گل زده است. *پدیده ۴ بردو یک تساوی در لیگ و حذفی در تبریز برابر تراکتورسازی *رکورد صددرصد پیروزی گل محمدی برابر مهاجری از بین رفت بعد از پخش خلاصه دیدارهای سایپا - پارس جنوبی و تراکتورسازی - پدیده آیتم مهیج ترین ها پخش شد. در این قسمت بهترین گل، بهترین...
 • محمد مساوات این یک پیپ نیست را روی صحنه می برد
 • به گزارش ایلنا، ابراهیم نائیج، میلاد آریافر، حسین منفرد، علی حسین‌زاده، رومینا مؤمنی و محمدعلی محمدی بازیگران نمایش «این یک پیپ نیست» هستند. سایر عوامل این نمایش عبارتند از: طراح صحنه و گرافیک: سید محمد مساوات، طراح لباس: سمانه احمدی مطلق، طراح گریم: تینا بخشی، طراح نور: محمد رسولی، آهنگساز: حامد حبیب‌زاده، طراح صدا: صفا کامدیده، مهندسی صدا: علیرضا اکبریان، برنامه‌ریز و مشاور کارگردان: میلاد آریافر، دستیار کارگردان: کوروش شاهونه، مشاور طراح صحنه و مشاور کارگردان: سعید حسن‌لو، گروه پژوهش: آتنا مجلسی، عمران هاشمی، مصطفی فراهانی، ساخت عروسک و پروتز: شاهین فتحی، عکاس و ساخت تیزر: مریم دیهول، مشاور رسانه‌ای و مدیر روابط عمومی: عسل عباسیان و تبلیغات مجازی: امیر قالیچی (تئاتر بازها). این نمایش از ۱۲ مهر ۹۶ هر شب ساعت ۲۰:۴۵ در سالن مستقل تهران به‌ مدت ۱۲۰ دقیقه روی صحنه می‌رود و پیش‌فروش آن از ۶ مهرماه در سایت تیوال آغاز می‌شود. سیدمحمد مساوات، مبدع گروه تئاتر رادیکال ۱۴، بهار امسال نمایش «بی‌پدر» را در سالن قشقایی اجرا کرده و پیش‌تر نمایش‌هایی نظیر «خانه‌واده»، «یافت‌آباد»، «بیضایی» و... را روی صحنه برده بود.
 • مارسی در خانه از سد تولوز گذشت
 • به گزارش ایلنا، در ادامههفته هفتم لوشامپیونه مارسی پذیرایتولوز بود و با نتیجه 2 بر صفر از سد مهمانش گذشت. تووین در دقیقه 33 و اوکامپوس در دقیقه 61 برای مارسی گل زدند . مارسی با این برد13 امتیازی شد تا رتبه هفتم بالا آمد وتولوز 7 امتیازی در رده چهاردهم باقی ماند.
 • آرسنال به راحتی از سد وست بروم گذشت
 • به گزارش ایلنا، در این دیدار که در ورزشگاه امیریتس برگزار شد، الکساندر لاکازت در هر نیمه یک بار دروازه وست بروم را باز کرد تا شاگردان ونگر در این دیدار خانگی به سه امتیاز دست پیدا کنند. بازی با حملات آرسنال آغاز شد و بازیکنان این تیم در همان دقایق ابتدایی موقعیت های خوبی برای گلزنی داشتند که نتوانستند از آنها استفاده کنند. برتری توپچی ها ادامه داشت تا اینکه سرانجام در دقیقه 20 به گل رسیدند. روی یک ضربه آزاد بود که ضربه تماشایی الکسیس سانچس به تیر برخورد کرد و توپ برگشتی را لاکازت با ضربه سر وارد دروازه کرد. بعد از این گل بازیکنان میهمان برای دقایقی ابتکار عمل را در دست گرفتند اما آرسنالی ها خیلی زود حملات شان را از سر گرفتند و موقعیت های خطرناکی روی دروازه وست بروم خلق کردند اما در نهایت توپ دیگری از خط دروازه ها عبور نکرد و نیمه اول با همان یک گل به پایان رسید. نیمه دوم هم با حملات آرسنال آغاز شد و این تیم در همان دقایق ابتدایی می توانست به گل دوم برسد اما این اتفاق رخ نداد. برتری آرسنالی ها ادامه پیدا کرد تا اینکه در دقیقه 67 این تیم صاحب یک ضربه پنالتی شد. خطای مدافع کامرونی وست بروم روی آرون رمزی، یک ضربه پنالتی نصیب آرسنال کرد که لاکازت آن را تبدیل به گل دوم خود و تیمش کرد. لاکازت می توانست در دقیقه 71 هت تریکش در این دیدار را کامل کند اما ضربه او از بالای دروازه فریزر فارستر به بیرون رفت. برتری شاگردان ونگر در دقایق پایانی هم ادامه داشت اما در نهایت بازی با همان نتیجه 2-0 به پایان رسید.
 • اگر مقاومت نبود لبنان مستعمره اسرائیل می شد
 • دبیرکل حزب‌الله لبنان متذکر شد، در صورتی‌که مقاومت مردان حزب‌الله نبود، لبنان مستعمره اسرائیل می‌شد و لبنانی‌ها آواره می‌شدند. به گزارش بولتن نیوز، به نقل از العهد، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان، طی مراسمی در ضاحیه جنوبی بیروت به مناسبت سومین شب دهه اول ماه محرم، گفت: «اگر مقاومت مردان حزب‌الله نبود اسرائیل در لبنان شهرک‌های یهودی‌نشین ایجاد می‌کرد.» دبیرکل حزب‌الله افزود: «در سایه اشغالگری اسرائیل، بخشی از ملت لبنان در اردوگاه‌های آوارگان در داخل کشور یا خارج از آن زندگی می‌کردند و زندان‌ها پر می‌شود.» سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد، طبق اذعان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، برخی آمریکایی‌ها از تکفیری‌ها حمایت کرده و تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار داده‌اند. وی ضمن انتقاد از سخنرانی برخی مقام‌های عربی در مجمع عمومی سازمان ملل، متذکر شد که این مسئولان در این سخنرانی‌ها از سلاح هسته‌ای رژیم صهیونیستی سخنی به میان نیاوردند.  
 • فاز دوم دهکده مقاومت بسیج بجنورد افتتاح شد
 • بجنورد- فازدوم دهکده مقاومت بسیج بجنورد شامل مجموعه پینت بال، چمن مصنوعی فوتبال، سالن صخره نوردی، گودباستانی، پارک فن آموزو سالن شبیه ساز اسلحه با هزینه کرد ۷۰ میلیارد ریال اعتبار و با حضور سردار پاسدار علی فضلی جانشین بسیج مستضعفین به بهره برداری رسید. به گزارش قدس آنلاین، به منظور افتتاح مجموعه پینت بال در زیربنا یک هزار و ۷۰۰ متر مربع ۲.۶ میلیارد ریال اعتبارو چمن مصنوعی به مساحت یک هزار و ۳۰۰ متر مربع ۲.۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. گفتنی است سالن گود باستانی به متراژ ۵۲۵ متر مربع و هزینه کرد چهار میلیارد ریال، پارک فن آموز با زیربنای ۸۰۰ متر مربع و اعتبار ۵.۲ میلیارد ریال و سالن شبیه ساز اسلحه نیز در ۴۰۰ متر مربع با اعتبار دو میلیارد ریال افتتاح شد. مجموعه آبی شامل استخر شنا نیز در فضای دو هزارو ۱۰۰ متر مربع و با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال در دهکده مقاومت کلنگ زنی شد.
 • پایگاه های مقاومت بسیج در پلدختر افتتاح شد
 • پایگاه‌های مقاومت بسیج در روستای تنگ فنی و تپه روستای واشیان پلدختر افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از پلدختر، پایگاه‌های مقاومت بسیج روستاهای واشیان و تنگ فنی ظهر امروز با حضور امام جمعه معمولان، فرمانده سپاه ناحیه پلدختر، فرمانده نیروی انتظامی، معاون فرماندار، بسیجیان ومردم این روستاها افتتاح شد.سرگرد ابراهیم کرمی رئیس بسیج سازندگی سپاه ناحیه پلدختر درحاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهارداشت: برای ایجاد پایگاه مقاومت شهید کاوه فنی روستای تنگ فنی 17میلیون تومان و برای پایگاه مقاومت شهید مقداد تپه روستای واشیان نیز 19 میلیون تومان هزینه شده که بسیج سازندگی سپاه آن‌ها را ساخته وتجهیز کرده است. وی افزود: دو پایگاه دیگر نیز در حال تکمیل شدن است که هفته بسیج در شهرستان پلدختر افتتاح می‌شوند. سرهنگ محمد محمودوند فرمانده سپاه ناحیه پلدختر نیز در این مراسم عنوان کرد: هدف از ایجاد بسیج ایجاد آمادگی دفاعی در مردم وتقویت بازدارنده، حفظ و گسترش مشارکت‌های مردمی در امنیت ودفاع، تقویت وحدت وهمبستگی ملی،گسترش فرهنگ بسیجی در راستای اسلام ناب محمدی است.این مسئول بیان کرد: هدف از ایجاد و ساخت پایگاه‌ها مقاومت بسیج جذب و آموزش مردم، انجام فعالیت‌های امر به معروف ونهی از منکر، حفظ وارتقای روحیه بسیجیان، تشکیل کلاس‌های آموزشی جهت تقویت بنیه علمی، ارتقای سطح تحصیلی اعضای بسیج و افزایش مهارت‌ها و انجام فعالیت‌های قرآنی است.انتهای پیام/ R41450/P1492/S6,72/CT11