آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در تفسیر نمونه ذیل آیات 61 تا 63 سوره مبارکه «مریم» به جایگاه مؤمنان و وجود شب و روز در بهشت اشاره کرده است که متن آن در ادامه می‌آید؛

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

«جَنّاتِ عَدْن الَّتِی وَعَدَ الرَّحْمنُ عِبادَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّهُ کانَ وَعْدُهُ مَأْتِیّاً *لایَسْمَعُونَ فِیها لَغْواً إِلاّ سَلاماً وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیها بُکْرَةً وَ عَشِیّاً *تِلْکَ الْجَنَّةُ الَّتِی نُورِثُ مِنْ عِبادِنا مَنْ کانَ تَقِیّاً؛وارد باغ‌هایى جاودانى مى‌شوند که خداوند رحمان بندگانش را به آن وعده داده است، هر چند آن را ندیده‌اند مسلماً وعده خدا تحقق یافتنى است! در آنجا هرگز گفتار بیهوده‌اى نمى‌شنوند و جز سلام سخنى نیست و روزى آنان هر صبح و شام، در بهشت مقرّر است.

این همان بهشتى است که به بندگان پرهیزگار خود، به ارث مى‌دهیم». (مریم/ 61 تا 63)

در این آیات، توصیف بهشت و نعمت‌هاى بهشتى شده است که در آیات گذشته از آن یاد شده بود.

نخست بهشت موعود را چنین توصیف مى‌کند: «باغ‌هایی است جاودانى که خداوند رحمان، بندگانش را به آن وعده داده است، و آنها آن را ندیده‌اند» (ولى به آن ایمان دارند) (جَنّاتِ عَدْن الَّتِی وَعَدَ الرَّحْمنُ عِبادَهُ بِالْغَیْبِ).

«وعده خدا حتماً تحقق یافتنى است» (إِنَّهُ کانَ وَعْدُهُ مَأْتِیّاً).

قابل توجه این که: در آیات گذشته که سخن از توبه، ایمان و عمل صالح بود و به دنبال آن وعده بهشت،«جَنَّت»به صورت مفرد آمده بود، اما در اینجا به صورت جمع(جَنّات)، زیرا بهشت در حقیقت مرکب از باغ‌هاى متعدد و فوق‌العاده پر نعمتى است که در اختیار مؤمنان صالح قرار دارد.

توصیف به«عَدْن»،که به معنى همیشگى و جاودانى است، دلیل بر این است که: بهشت همچون باغ‌ها و نعمت‌هاى این جهان نیست که زائل شدنى باشد؛ زیرا چیزى که انسان را در رابطه با نعمت‌هاى بزرگ این جهان نگران مى‌سازد، این است که: همه آنها سرانجام زوالپذیرند، اما این نگرانى در مورد نعمت‌هاى بهشتى وجود ندارد.

کلمه«عِبادَهُ»به معنى بندگان مؤمن خداوند است نه همه بندگان، و تعبیر«بِالْغَیْب»که بعد از آن گفته شده است، یعنى از دیده‌هاى آنها پنهان است و به آن ایمان دارند، در آیات 29 و 30 سوره«فجر»نیز مى‌خوانیم:فَادْخُلِى فِى عِبادِى * وَ ادْخُلِى جَنَّتِى:«در سلک بندگانم درآ * و در بهشتم وارد شو»!

این احتمال نیز، در معنى«بِالْغَیْب»وجود دارد که نعمت‌هاى بهشتى آن چنان است که هیچ چشمى ندیده، و هیچ گوشى نشنیده، و حتى به مغزهاى انسان‌ها، خطور نکرده است، و به کلى از حس و درک ما غائب است، جهانى است برتر، وسیع‌تر و مافوق این جهان که ما تنها شبحى از آن را از دور با چشم جان مى‌بینیم.

پس از آن، به یکى دیگر از بزرگترین نعمت‌هاى بهشتى اشاره کرده، مى‌گوید: «آنها هرگز در آنجا سخن لغو و بیهوده‌اى نمى‌شنوند» (لایَسْمَعُونَ فِیها لَغْواً).

نه دروغى،نهدشنامى،نهتهمتى،نهزخم زبانى،نهسخریه‌اىو نهحتى سخن بیهوده‌اى.

«تنها چیزى که در آنجا مرتباً به گوش مى‌خورد، سلام است» (إِلاّ سَلاماً).

«سَلام» به معنى وسیع کلمه که دلالت بر سلامت روح، فکر، زبان، رفتار و کردار بهشتیان دارد.

سلامى که آن محیط را، بهشتى کرده و هر گونه اذیت و ایذاء از آن برچیده شده است.

سلامى که نشانه یک محیط امن و امان، یک محیط مملوّ از صفا، صمیمیت، پاکى، تقوا، صلح و آرامش است.

در آیات دیگر قرآن نیز، همین حقیقت با تعبیرات مختلفى آمده است، در آیه 73 سوره«زمر» مى‌خوانیم:وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها سَلامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِینَ:

«خازنان بهشت به هنگام ورود به آنها مى‌گویند:سلامبر شما، همیشه خوش و خوشحال باشید، پاک و پاکیزه باشید، بفرمایید وارد بهشت شوید و جاودانه بمانید»!

در آیه 34 سوره«ق»مى‌خوانیم:ادْخُلُوها بِسَلام ذلِکَ یَوْمُ الْخُلُودِ:

«با سلام و سلامت وارد آن شوید امروز روز خلود و جاودانى است».

نه تنها فرشتگان بر آنها درود مى‌فرستند و خود آنها به یکدیگر، بلکه خداوند نیز، چنان که در سوره«یس»آیه57آمده، بر آنها سلام مى‌فرستد:سَلامٌ قَوْلٌ مِنْ رَبّ رَّحِیْم:

«سلامبر شما باد، این سلامى است از پروردگار مهربان به شما بهشتیان».

آیا محیطى باصفاتر و زیباتر از این محیط آکنده از سلام و سلامت، وجود دارد.

و به دنبال این نعمت، به نعمت دیگرى اشاره مى‌کند، مى‌گوید: «هر صبح و شام روزى آنها در بهشت در انتظارشان است» (وَ لَهُمْ رِزْقُهُمْ فِیها بُکْرَةً وَ عَشِیّاً).

این جمله دو سؤال را بر مى‌انگیزد:

نخست این که: مگر در بهشت صبح و شامى وجود دارد؟

پاسخ این سؤال در روایات اسلامى آمده: گر چه در بهشت همواره نور و روشنایى است اما بهشتیان از کم و زیاد شدن نور و نوسان آن شب و روز را تشخیص مى‌دهند.

سؤال دیگر این که: از آیات قرآن به خوبى استفاده مى‌شود که بهشتیان هر چه بخواهند از مواهب و روزى‌ها در اختیارشان همیشه، و در هر ساعت وجود دارد، این چه رزقى است که فقط صبح و شام به سراغ آنها مى‌آید؟

پاسخ این سؤال را از حدیث لطیفى که از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل شده، مى‌توان دریافت آنجا که مى‌فرماید:وَ تُعْطِیْهِمْ طُرَفَ الْهَدایا مِنَ اللّهِ لِمَواقِیْتِ الصَّلوةِ الَّتِى کانُوا یُصَلُّوَن فِیْها فِى الدُّنْیا:

«هدایاى جالب و نخبه از سوى خداوند بزرگ در اوقاتى که در این دنیا نماز مى‌خواندند، به آنها در بهشت مى‌رسد».

از این حدیث، استفاده مى‌شود: این هدایاى ممتاز که به هیچ وجه نمى‌توان ماهیت آن را حتى با حدس و تخمین بیان کرد، نعمت‌هایى است بسیار پرارزش که علاوه بر نعمت‌هاى معمول بهشتى، صبح و شام به آنها اهدا مى‌گردد.

آیا تعبیر آیه فوق و حدیثى که در بالا ذکر شد، دلیل بر این نیست که: زندگى بهشتیان یکنواخت نمى‌باشد،بلکه،هر روز و هر صبح و شام موهبت جدید و لطف تازه‌اى شامل حالشان مى‌شود؟

و آیا مفهوم این سخن آن نیست که: در آنجا سیر تکاملى انسان ادامه خواهد داشت هر چند اعمال تازه‌اى در آنجا انجام نمى‌دهد؟ولىبا مرکبى که از معتقدات و اعمالش در این جهان فراهم ساخته، سیر تکاملى خود را ادامه خواهد داد.

پس از توصیف اجمالى بهشت و نعمت‌هاى مادى و معنوى آن، بهشتیان را در یک جمله کوتاه معرفى کرده، مى‌گوید: «این همان بهشتى است که ما به ارث به بندگان پرهیزگار مى‌دهیم» (تِلْکَ الْجَنَّةُ الَّتِی نُورِثُ مِنْ عِبادِنا مَنْ کانَ تَقِیّاً).

و به این ترتیب، کلید درِ بهشت با تمام آن نعمت‌ها که گذشت چیزى جز«تقوا»نیست.

گر چه تعبیر به«عِبادِنا»(بندگان ما) اشاره اجمالى به ایمان و تقوا دارد، ولى اینجا جایى نیست که به اشاره اجمالى اکتفا شود،بلکه،با صراحت باید این حقیقت بیان گردد که:بهشت تنها جاى پرهیزکاران است.

باز در اینجا به کلمه«إِرْث»برخورد مى‌کنیم که: معمولاً به اموالى گفته مى‌شود که: از کسى به دیگرى بعد از مرگش، انتقال مى‌یابد، در حالى که بهشت مال کسى نبوده و ظاهراً انتقالى در کار نیست.

پاسخ این سؤال را از دو راه مى‌توان گفت:

1 ـ «ارث» از نظر لغت، به معنى تملیک آمده است و منحصر به انتقال مالى از میت به بازماندگانش، نمى‌باشد.

2 ـ در حدیثى، از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) مى‌خوانیم:ما مِنْ أَحَد إِلاّ وَ لَهُ مَنْزِلٌ فِىالْجَنَّةِ وَ مَنْزِلٌ فِى النّارِ، فَأَمَّا الْکافِرُ فَیَرِثُ اْلُمؤْمِنَ مَنْزِلَهُ مِنَ النّارِ، وَ الْمُؤْمِنُ یَرِثُ الْکافِرَ مَنْزِلَهُ مِنَ الْجَنَّةِ:

«هر کس، بدون استثناء منزلگاهى در بهشت و منزلگاهى در دوزخ دارد، کافران منزلگاه دوزخى مؤمنان را به ارث مى‌برند، و مؤمنان جایگاه بهشتى کافران را»!

ذکر این نکته نیز لازم است که:«وراثت»به آن معنى که در حدیث آمده بر اساس پیوندهاى نسبى نیست،بلکه،بر اثر پیوند مکتبى و عملى و تقوا است.

از شأن نزولى که بعضى از مفسران در آیه فوق، نقل کرده‌ند نیز همین معنى استفاده مى‌شود که: یکى از مشرکان به نام«عاص بن وائل»مزد کارگر خود را (که گویا مرد مسلمانى بوده است) نپرداخت، و به طعنه گفت: اگر آنچهمحمّدمى‌گوید، حق باشد ما از هر کس به نعمت‌هاى بهشت سزاوارتریم، در همانجا مزد این کارگر را به طور کامل خواهم پرداخت! آیه فوق نازل شد و گفت: «این بهشت مخصوص بندگان با تقوا است».

کلیدواژه: نعمت هاى بهشتى | نعمت هاى بهشت | مى خوانیم | نعمت ها | مى گوید | باغ ها | صبح و شام | ب ال غ ی ب | مى شود | سوره laquo | م ن ز ل

منبع: افکارنيوز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۵۱۹۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • به یاد آنان که در حصر آبادان پرواز کردند
 • شهید علی حمیدیان پور در لحظه پیروزی در عملیات شکست حصر آبادان بر اثر اصابت ترکش خمپاره به فیض رفیع شهادت نائل آمد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آبادان، شهید علی حمیدیان پور متولد 17 شهریور 42 در شهر آبادان در خانواده ای پرجمعیت متولد و مانند سایر جوانان شهر پس از طی دوران کودکی مشغول تحصیل شد. با پیدایش جرقه های انقلاب اسلامی در سال 1357 علی 15 سال داشت و دوش به دوش ملت به مبارزه علیه رژیم ستم شاهی پرداخت. در فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان علی نیز قرار بود به سینما برود ولی به دلایلی به بعد موکول کرد و جان به در برد.شهید علی حمیدیان پور در اوج اعتراضات مردم ایران دو بار توسط ساواک دستگیر و شنکجه شد ولی به علت کمی سن با تعهد برادر بزرگترش آزاد می شد اما همچنان به مبارزات خود ادامه می داد. او علاقه زیادی به ورزش های رزمی داشت و مربی رشته کونگ فو بود. با شروع جنگ تحمیلی، او به سپاه پاسداران آبادان پیوست و در دفاع از شهرهای آبادان و خرمشهر حضور فعال داشت و در طول محاصره یک ساله شهر آبادان جزء محدود مدافعان شهر بود و هیچگاه از شهر خارج نشد. با شروع عملیات ثامن الائمه در مهر ماه 1360 شهید علی حمیدیان پور دوشادوش سایر رزمندگان علیه متجاوزان بعثی جنگید و رشادت های زیادی از خود به یادگار گذاشت. او در روز پیروزی رزمندگان اسلام و روز شکست حصر آبادان پس از عقب راندن بعثیان به آن سوی رود کارون در کنار همین رودخانه بر اثر اصابت ترکش خمپاره که به چشم او وارد و از سرش خارج شد به فیض رفیع شهادت نائل آمد.این شهید بزرگوار پس از شهادت هم شهرش را ترک نکرد در گلزار شهدای آبادان به خاک سپرده شد. روحش شاد و یادش گرامی ...
 • تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران اعطا می شود
 • اختتامیه هفتمین آیین اعطا تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران آذرماه در تهران برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی عباسی، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران گفت: همزمان با شروع سال تحصیلی ۹۶-۹۷ و نیز آغاز ایام شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) فرایند اجرایی هفتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران آغاز شده است. وی افزود: در این مراسم از دانشجویانی که فعالیت‌های داوطلبانه و فداکارانه شاخصی داشته اند با اعطای تندیس و لوح تقدیر، قدردانی خواهد شد. معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران تاکید کرد: مصادیق و حوزه‌های فعالیت فداکارانه را حضور داوطلبانه در دفاع از حریم اهل‌بیت (ع)، انقلاب اسلامی و کشور، خدمات پیشگیرانه و امدادرسانی داوطلبانه در سوانح، حوادث و رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی، انجام فعالیت‌های داوطلبانه در امور خیریه، انجام فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه‌های سلامت و توانبخشی، مشارکت داوطلبانه در سازندگی، آبادانی و محرومیت‌زدایی کشور، انجام فعالیت‌های داوطلبانه در حفاظت از محیط ‌زیست و تامین ارگان‌های حیاتی بیماران نیازمند از طریق اهدای خون و عضو عنوان کرد. به گفته عباسی، در این آیین از افراد فداکاری قدردانی می شود که رسما و طبق ضوابط قانونی در حال حاضر دانشجو هستند یا حداکثر تا پایان شهریور ۹۶ دانشجوی یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش‌عالی و یا موسسات پژوهشی بوده‌اند. وی افزود: گروه‌های دانشجویی‌ای که به‌صورت رسمی یا غیررسمی و خودجوش، و طبق ضوابط قانونی فعالیت‌ آنها به تایید یکی از دانشگاه‌ها، موسسات و نهادهای مربوطه برسد، می توانند در این آیین شرکت کنند. دبیر هفتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران خاطرنشان کرد: دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران نیز در صورت داشتن تمام شرایط مندرج در ضوابط انتخاب می‌توانند در این آیین شرکت کنند. عباسی افزود: دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی به نشانی tandisefadakari.ir تا ۱۵ آبان ماه در این آیین ثبت‌نام کنند. وی تاکید کرد: اختتامیه هفتمین آیین تندیس ملی...
 • دروازه بهشت
 • «دروازه بهشت پورا لمپویانگ» در بالی اندونزی یکی از زیباترین مکان‌های توریستی جهان است. طرز ساخت این دروازه طوری است که انگار بُعد دیگری از جهان هستی یا دنیایی دیگر را نمایش می‌دهد.
 • مشارکت هنرمندان صنایع دستی ایران در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و هدایای مسکو
 • هنرمندان کشورمان با همکاری دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی و تلاش دفتر گردشگری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی و هدایای مسکو حضور یافتند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، هنرمندان کشورمان، هنر و صنایع‌‎دستی ایرانی را که ماحصل دسترنج هنرمندان این سرزمین است در فضایی بالغ بر ۷۰ متر‌مربع به نمایش گذاشتند.همچنین مدیر نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی و هدایای مسکو ضمن بازدید از غرفه هنرمندان ایرانی، خواستار حضور مداوم هنرمندانی از جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه شد و از هنرمندان مشارکت‌کننده با اهدای لوح قدردانی کرد.
 • دروازه بهشت اینجاست عکس
 • به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران،«دروازه بهشت پورا لمپویانگ» در جزیره بالی اندونزی یکی از زیباترین مکان‌های توریستی جهان است. طرز ساخت این دروازه طوری است که انگار بُعد دیگری از جهان هستی یا دنیایی دیگر را نمایش می‌دهد.
 • پدر شهید هسته ای ایران:خداوند وسعت دید و بصیرت را قبل از شهادت به شهید اعطا می کند
 • به گزارش خبرگزاری فارس از قروه، رحیم احمدی‌روشن ظهر امروز در دومین یادواره شهدای بخش چهاردولی قروه که به عنوان مهمان ویژه به این مراسم دعوت شده بود با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و احترام به ساحت مقدس شهدای گلگون‌کفن انقلاب اسلامی و تسلیت ماه محرم، گفت: خداوند وسعت دید و بصیرت را قبل از شهادت به شهید اعطا می‌کند که آینده را ببیند و برای فعالیت‌های خود تا لحظه شهادت برنامه‌ریزی کند. وی تصریح کرد: مفهوم شهید برای خانواده شهید بسیار بزرگ است اما قدرشناسی مردم از خون شهدا، عظمت دیگری دارد. پدر شهید احمدی‌روشن گفت: معنی شهادت را هر کسی نمی‌تواند درک کند چراکه مفهوم گسترده‌ای در پشت واژه شهید وجود دارد. وی در ادانه تصریح کرد: خانواده شهدا باید با افتخار بایستند و گریه نکنند، چراکه خداوند به این خانواده‌ها بزرگترین نعمت و عزت را عنایت کرده است و شهدا یک زندگی نو پیدا می‌کنند و جایگاهی بس رفیع‌تر نصیب آنان خواهد شد.‌ پدر شهید هسته‌ای ایران با درخواست از همه برای پیروی از ولایت فقیه و گوش فرادادن به نکات مهم و ارزشمند مقام رهبری و به کار بستن توصیه‌های ایشان در تمامی امور زندگی و کاری، ادامه داد: رهبری نیز یار شهدا و هم سنگر شهدا بوده است و این خصلت شهدا را به عنوان یک جانباز سرافراز دارد که مانند شهدا در هر برهه‌ای و در هر پیچ تاریخی‌ همچون چراغی مسیر را برای ما روشن می‌کنند و راه اتحاد را به ما نشان می‌دهند. انتهای پیام/ن
 • آیت الله خاتمی:وظیفه حکومت صاف کردن جاده بهشت است
 • عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: وظیفه حکومت دینی صاف کردن جاده بهشت است و نمی شود حکومت دینی، سکولار و بیگانه از دین باشد.به گزارش ایرنا آیت الله سیداحمد خاتمی روز سه شنبه در همایش یاران خراسانی ولایت در مشهد افزود: امام راحل (ره) معتقد بودند بیشترین ضربه به اسلام را کسانی زدند که این دین را یک جانبه نگاه کردند.وی ادامه داد: در اسلام هر 2 جنبه مهر، محبت و قول نرم در کنار اجرای حدود و تازیانه وجود دارد.عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه هفته دفاع مقدس، یادآور گفتمان مقاومت سیدالشهدا، اصحاب او و آزادگان کربلاست، افزود: گفتمان عاشورا گفتمان امروز ما است و تسلیم شدن نیز نقطه مقابل مقاومت است. حوادث منطقه می گوید باید آماده بود و فرهنگ دین باید زنده بماند. فرهنگ مقاومت است که شهید حججی ها را به صحنه می آورد.آیت الله خاتمی اظهار کرد: منطقه آبستن حوادث است اما یقین داریم دشمنان در ایران که پایتخت اهل بیت(ع) و کشور سیدالشهدا(ع) است راه به جایی نمی برند.وی با اشاره به همه پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت: هدف دشمنان ایجاد اسرائیل جدید در منطقه است و در مخالفت با این موضوع همگرایی خوبی بین ایران، ترکیه، عراق و سوریه ایجاد شده است.وی با بیان اینکه تکفیری‌ها نفس های آخر خود را می کشند و هنوز این مسأله تمام نشده موضوع اقلیم کردستان مطرح شده، افزود: استقلال کردستان ناامنی بسیاری به دنبال دارد که کل منطقه را تهدید می کند.آیت الله خاتمی ادامه داد: چیزی که ما را در برابر بیگانگان بیمه می کند دین و ارزش‌های دینی است و بسیج ادارات باید هر چه هنر، قدرت و تدبیر دارد برای نشر فرهنگ دینی در مراکز کار و فعالیت خود به کار گیرد.وی اظهار کرد: اگر مردم را داشته باشیم نظام را داریم و اگر مردم نباشند نظام را نداریم...
 • جشنواره بهشت توس با هدف گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی در قهاوند برگزار می شود
 • فرمانده سپاه منطقه قهاوند از برگزاری جشنواره بهشت توس با هدف گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی در قهاوند خبر داد و گفت: یادواره شهدا با محوریت شهید سال به مناسبت هفته دفاع مقدس در در روستای هیزج شهرستان برگزار می‌شود. سید روح الله حسینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: هیزج از روستاهای کم برخوردار و محروم منطقه قهاوند است که مردم انقلابی و فرهیخته آن، 16 شهید را تقدیم انقلاب کرده است.وی افزود: طلبه شهید عبدالله جعفری که امسال به عنوان شهید سال قهاوند انتخاب شده از اهالی ابن رستا است و یادواره شهدای روستای هیزج با محوریت این شهید بزرگوار سه شنبه 4 مهر برگزار می‌شود.حسینی با بیان اینکه درهفته دفاع مقدس، بیش از 60 عنوان برنامه در قهاوند برگزار می‌شود، بیان کرد: تعدادی از این برنامه‌ها به گرامبداشت ماه محرم و هفته امربه معروف و نهی از منکر اختصاص دارد.وی، برگزاری همایش فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی را از دیگر برنامه‌های مهم هفته دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: این برنامه امروز با سخنرانی سردار مجیدی، فرمانده سپاه استان همدات و فعالان اردوهای جهادی و عرصه اقتصادی برگزار می‌شود.فرمانده سپاه منطقه قهاوند، افتتاح پایگاه نجف اشرف به همت بسیجیان برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی در روستای کوه زره، دیدار با خانواده شهدا، برگزاری مسابقات قرآنی و ورزشی، برپایی ایستگاه های صلواتی، دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم در شهرستان های همجوار، غبارروبی مزار شهدا، دیدار با امام جمعه، برگزاری نشست‌های روشنگری و مراسم عزاداری در ماه محرم را از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.حسینی با اشاره به برگزاری جشنواره تولیدات خانگی با هدف گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی بیان کرد: منطقه قهاوند دارای بافت روستایی گسترده بوده و روستاها دارای ظرفیت های فراموش شده ای مانند تولید فرش، خوراکی‌های محلی و غیره هستد که این جشنواره با اهدف احیای این تولیدات برگزار می شود.وی افزود: جشنواره تولیدات...
 • نوجوانان شیرازی در بهشت خاکی عملیات دفاع از حرم را تمرین می کنند
 • فرمانده سپاه ثارالله شیراز از برگزاری نمایشگاه بهشت خاکی به مناسبت هفته دفاع مقدس در شیراز خبر داد. سرهنگ موسی زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیرازبا اشاره به برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس که از سوی سپاه ثارالله برگزار می‌شوداظهار داشت: نمایشگاه بهشت خاکیبا 3 هزار متر مربع از ابتدای هفته دفاع مقدس تا پایان آن در باغ جنت شیراز برپا شده که در صورت استقبال مردم تمدید می‌شود.وی با بیان اینکه این نمایشگاه تلفیقی از هنر و رزم است، گفت: در بخشی از این نمایشگاه فرماندهان جنگ، خانواده شهدا و فرماندهان سپاه استان فارس به بیان خاطرات خود از دفاع مقدس و شهدا می‌پردازند که همزمان به صورت زنده از شبکه استان فارس پخش می‌شود.فرمانده سپاه ثارالله شیراز با بیان اینکه در این نمایشگاه شهدای مدافع حرم جایگاه ویژه‌ای دارند، افزود: هر شب در کنار سخنان فرماندهان خانواده‌های شهدای مدافع حرم استان فارس به ذکر خاطراتی از شهدای خود می‌پردازند.زارعی با اشاره به بخش رزمی نمایشگاه بیان کرد: هر شب حدود 100 نفر از نوجوانان بسیجی استان فارس در یک رزم شبانه آموزشی شرکت می‌کنند و یکی از عملیات‌های جبهه مقاومت را در سوریه انجام می‌دهند.وی خاطرنشان کرد: در این عملیات،منطقه‌ای توسط دانش‌آموزان از دست داعش فرضی آزاد می‌شود و دانش‌آموزان بسیجی قسمتی از آنچه را که در سوریه رخ می‌دهد، تمرین می‌کنند.فرمانده سپاه ثارالله شیراز عنوان کرد: در جنب این نمایشگاه محصولات فرهنگی و اقتصاد مقاومتی نظیر پوشاک اسلامی، لوازم التحریر ایرانی و بازی‌های فکری ارائه می‌شود.زارعی گفت: این نمایشگاه با مشارکت شهرداری منطقه، پتروشیمی شیراز، سپاه فجر و کنگره سرداران شهید استان فارس و پایگاه مسجدالرضا برپا شده است.انتهای پیام/ R41382/P1357/S6,61/CT1
 • شورای تهران شهردار بی اراده می خواهد/آغاز جنگ سرد در بهشت با لایحه کاهش اختیارات نجفی
 • مرور تحولات شورای اول نشان می دهد که هرچند اصلاح طلبان در ابتدا سعی می کنند تا از آشکار شدن اختلافات پرهیز کنند ولی درادامه همین موضوع تبدیل به امری لاینحل و معضلات بعدی در اداره شهر می شود و روند توسعه تهران را که در یک دهه اخیر با شتاب دنبال می شد را نیز کند خواهد کرد. گروه سیاسی جهان نيوز: در بیش از یک ماهی که از مدیریت جدید شهری تهران می گذرد، زخم اختلافات درونی در حال سر بازد کردن است، اختلافاتی که در نهایت می تواند به رویارویی شهرداری و شورای اصلاح طلب تمام شود. به گزارش جهان نيوز به نظر می رسد اعضای شورای شهر تهران ، ری و تجریش، براساس سیاست های درون جناحی قصد دارند تا اختیارات شهردار تهران را کاهش دهند. شورا که اکثریت آن از دو حزب اصلاح طلب کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت تشکیل شده در جریان تعیین معاونان و شهرداران منطقه به اختلافاتی برخورده اند و شهردار کارگزارانی تهران در آینده با محدودیت های بیشتری نیز روبه رو خواهد شد. حتی در زمان انتخاب نجفی به عنوان شهردار تهران، درگیری ها میان کارگزاران و اتحاد ملت در جریان بود تا هریک گزینه خود را به بهشت برسانند ولی در اوج این تنش ها، تقسیم بندی مدیریت شهری کار را به حل موقتی تنازع کشاند. با وجود این، با شروع فصل جابجایی ها و تغییرات، محمدعلی نجفی بر خلاف خواست اعضای شورای شهر که قرار بود با آنها در مورد انتصابات به مشورت بپردازد، معاونانی انتخاب کرد که صدای اعتراض برخی از اعضای شورای شهر را بلند کرد. آنها معترض بودند که چرا نجفی برخلاف قول و قرارها از مشورت اعضا بهره ای نبرده و از کسانی استفاده کرده که در سن بازنشستگی به سر می برند. در زمینه انتخاب شهردارن منطقه و استفاده از برخی...
 • مصرف انگور برای چه کسانی مضر است
 • لطیف‌ترین انگور، انگور عسکری است که بی‌دانه بوده و پوست نازک دارد و معمولا خوشه‌هایش درهم تپیده نیست. انگور صاحبی نیز که از انگورهای درشت پوست نازک قرمزرنگ است، انگور لطیفی شمرده می‌شود. به گزارش سلامانه، انگور رسیده در درجه اول گرم و تر است و هر چه شیرین تر باشد، گرمی آن بیشتر می‌شود ولی هرگز از درجه دوم فراتر نمی‌رود. انگور، میوه‌ای است که به غذای مطلق بسیار نزدیک است و در واقع بهترین میوه در غذارسانی به بدن شمرده می‌شود. یعنی اگر فرد سالم آن را با ملاحظه آداب طبی بخورد، موجب تولید خون و اخلاط دیگر به مقدار متناسب با کیفیت و قوام و جوهر نیکو می‌شود بنابراین انگور شیرین تغذیه‌کننده همه اعضای بدن است، موجب خوش‌رنگی پوست و شادابی آن می‌شود، در سستی‌های ناشی از کم‌خونی سودمند و مقوی عام بدن است. ویژگی دیگر انگور این است که برای پاکسازی عمومی بدن و نیز به منظور پاکسازی مجاری و عروق از مواد غلیظ و سنگین رسوبی نیز بسیار مناسب است. کسانی که دچار تنش‌های فکری و فشارهای روانی هستند یا روزهای دشواری را در زندگی خود سپری می‌کنند و از این رو میل به غذای پخته ندارند، می‌توانند از انگور بهره بسیاری ببرند. انگور در این شرایط هم برای بدن غذارسانی مناسبی دارد و هم برای پاکسازی بدن از مواد تباه در فرآیندهای روانی-بدنی سودمند است و هم از غلبه خشکی بر سیستم عصبی پیشگیری می‌کند. با همه این ویژگی‌های خوب باید گفت انگور برای کسانی که مبتلا به ترشحات زیاد بینی یا پشت حلق باشند یا نفخ و ریفلاکس و آبریزش از دهان داشته باشند، زیان‌آور است و موجب تشدید این علایم می‌شود. نویسنده: دکتر مجید انوشیروانی، متخصص طب ایرانی
 • روایتگران واقعه عاشورا چه کسانی بودند
 • شاید این سوال در ذهن همه ما باشد واقعه عاشورا چگونه به دست ما رسیده است؟ چه کسانی واقعه‌ای که در بیابانی دورافتاده اتفاق افتاده است را نقل کردند؟ حسینیه مشرق- شاید این سوال در ذهن همه ما باشد واقعه عاشورا چگونه به دست ما رسیده است؟ چه کسانی واقعه‌ایکه در بیابانی دورافتاده اتفاق افتاده است رانقل کردند؟ با جستجو در کتاب های تاریخی می توان فهمید چه کسانی اتفاقاتیکه در صحرای کربلا رخ داده است را نقل کرده‌اند در ادامه به معرفی این راویان که خود هم در واقعه حضور داشتند می پردازیم. عظمت حادثه کربلا و تأثیرات عمیق و گسترده سیاسی و اجتماعی آن در تاریخ اسلام و به ویژه تاریخ تشیع، هر ذهن کنجکاو یا علاقه‌مند به درک و فهم حقایق تاریخی را به خوانش گزارش‌های این رویداد، سوق می‌دهد، ازاین رو بررسی اعتبار منابع بر اساس راویان حادثه دارای اهمیت می‌گردد. راویان حادثه کربلا چندین گروه هستند که در واقعه عاشورا حضور داشتند و آن را روایت کردند: ۱. همراهان نزدیک و خانواده امام حسین (ع) که در کربلا حضور داشتند و بعدها در دوره خفقان پس از عاشورا، ماجرا را به گوش دیگران رسانند. از میان اهل‌بیت، امام سجاد (ع)٬حضرت زینب (س) و امام باقر (ع)بیشتر از دیگران دراین‌باره روشنگری کرده و واقعه را شرح داده‌اند. همچنین مادران و همسران شهدای بنی‌هاشم به بازگو کردن وقایع اهتمام ورزیده‌اند و پس از عاشورا در عزاداری‌ها و مجالس دیگر به بازگو کردن اتفاقات پرداخته و باعث تحول در جامعه و قیام‌های متعدد مانند قیام مردم مدینه شدند. ۲. برخی از همراهان امام حسین (ع) در روز عاشورا، به‌گونه‌ای از کشته شدن در امان ماندند و شاهد و گزارشگر وقایع تلخ آن روز گشتند. ۳. کسانی از سپاه دشمنان هستند که در زمان دریافت جایزه از ابن زیاد و بار دوم در قیام...
 • چه کسانی مجازند دارو تبلیغ کنند
 • مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو گفت: تبلیغات دارو صرفا در نشریات و پایگاه‌های اینترنتی علمی- تخصصی پزشکی مختص جامعه پزشکی مجاز است. به گزارش ایسنا، مهندس محمد هاشمی در پاسخ به برخی سوال‌ها در خصوص "تبلیغات دارو" با بیان اینکه معرفی این فراورده‌ها صرفا در نشریات و پایگاه‌های اینترنتی علمی- تخصصی پزشکی مختص جامعه پزشکی مجاز است، گفت: داروهایی که در مجوز صادره آنها نیز این نوع فعالیت ذکر شده مشمول این موضوع خواهند بود. هاشمی افزود: معرفی داروها در روزنامه‌ها، هفته نامه‌ها، مجلات و سایر نشریات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حتی در صورت توزیع اختصاصی نیز برای جامعه پزشکی مجاز نیست. وی با اشاره به اینکه در کتاب "قوانین و آئین نامه‌های حوزه دارو" نیز در خصوص این موارد با جزئیات صحبت شده، تصریح کرد: بیان یافته‌های جدید علمی در مورد داروها از رسانه‌های جمعی عمومی بدون ذکر نام اختصاصی دارو یا موسسه تولید کننده با کسب مجوز از سازمان غذا و دارو بلامانع است. هاشمی همچنین درباره نحوه معرفی و ارائه اطلاعات علمی داروها عنوان کرد: معرفی دارو از طریق ارائه نمونه‌های دارویی، بروشور و کاتالوگ، شرکت در همایش‌ها و ملاقات حضوری و سخنرانی‌ها، ارسال اطلاعات از طریق پست و پست الکترونیک فقط برای مخاطبان گروه پزشکی با رعایت ضوابط این آیین‌نامه مجاز است. مدیر روابط عمومی سازمان غذا و دارو، درباره اطلاع رسانی در زمینه موجودی داروی خاص یا محل‌های خاص توزیع داروها که در آن صرفا به ذکر نام دارو و محل عرضه دارو اشاره شده باشد نیز گفت: این کار صرفا پس از کسب مجوز از سازمان غذا و دارو قابل انجام است. بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در پایان با تاکید بر اینکه موسسات دارویی همچنین موظف به رعایت دستورالعمل تبلیغ و آگهی‌های دارویی می‌باشند، گفت: چنانچه در پروانه دارو شرایط خاصی برای تجویز یا مصرف داروها ذکر...
 • فیلم/چه کسانی جام زهر را به کام امام روح الله ریختند
 • پایان جنگ چه شد و چه کسانی جام زهر را به کام امام روح الله ریختند؟ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گفتگوی اختصاصی عصرهامون با محمدرضا زاهد شیخی استاد دانشگاه و راوی دفاع مقدس و همچنین عضو کمیته جمع آوری خاطرات کنگره سرداران شهید استان سیستان و بلوچستان را در فیلم زیر با موضوع بصیرت افزائی مشاهده کنید. 4545 دانلود
 • مخوف ترین زوج لیگ برتر چه کسانی هستند عکس
 • به نظر می رسد بیش از همه سزار آسپلیکوئتا قادر به درک توانایی های گلزنی آلوارو موراتا در ترکیب چلسی بوده است. به گزارش "ورزش سه"، ورود لوکاکو و موراتا به ترکیب یونایتد و چلسی به منزله حضور یک مهاجم نوک تمام عیار در ترکیب این 2 مدعی بوده و آمار موید آمادگی این 2 ستاره خبرساز در تابستان بوده است. تا این مقطع از فصل، آسپلیکوئتا موفق به ارسال 4 پاس گل برای موراتا طی 457 دقیقه حضور مشترک این 2 بازیکن در زمین بوده که آنها را تبدیل به خطرناک ترین زوج لیگ برتر کرده است. در ادامه، طی 494 دقیقه زوج میخیتاریان و لوکاکو قرار دارد که ستاره ارمنی 2 پاس گل برای لوکاکو ارسال کرده و گلزن بلژیکی یک بار لطف همبازی خود را پاسخ داده است. در رتبه سوم، نام کولاسیناچ و ولبک از آرسنال قرار دارد که بازیکن جدید توپچی ها موفق به ارسال 2 پاس گل برای ولبک آماده در این فصل شده است. در ادامه، نام زوج های گلساز لیگ جزیره تا این مقطع از فصل را مشاهده می کنید؛ آلوارو موراتا چلسی دنی ولبک آرسنال هنریک میخیتاریان منچستر یونایتد روملو لوکاکو
 • چه کسانی واجب النفقه انسان محسوب می شوند
 • افراد واجب النفقه: همسردائم، پدر، مادر، فرزندان، نوه ها و اجداد واجب النفقه انسان محسوب می شوند لذا زوجیت و یا قوم و خویشی از اسباب وجوب نفقه است. موارد نفقه: مسکن ، پوشاک ، غذا و لوازم منزل که به حد متعارف و متناسب با شأن افراد، از موارد نفقه می باشد. شرط وجوب نفقه: وجوب نفقه شرایطی دارد و دادن نفقه همسر به شرطی واجب است که وی نسبت به انجام وظایف زناشویی درقبال شوهر تمکین داشته باشد . نفقه اقارب و نزدیکان هم، در صورتی واجب است که آنان نتوانند از پس هزینه زندگی خود برآیند و یا نتوانند با کار کردن نیازهای خود را تامین کنند و فرد هم توانایی مالی تامین نیازهای آنان را داشته باشد. و اگر پدر و مادر نیازمند، چند فرزند داشته باشند، بر همه فرزندان واجب است که در صورت توانایی مالی، به سهم خود هزینه های زندگی والدینشان را تامین کنند. اولویت در پرداخت نفقه: نفقه زوجه بر نفقه سایر افراد واجب النفقه مقدّم است. همانند: اولاد، پدر، مادر و غیره. کما اینکه نفقه خود شخص بر نفقه زوجه تقدّم دارد. پی نوشت: بررسى فقهى حقوق خانواده - نکاح و انحلال آن؛ ص: 293 توضیح المسائل (محشى - امام خمینى)، ج‌2، ص: 516مساله 1982
 • چه کسانی باید حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند
 • به گزارشبولتن نیوز، دکتر علی واشقانی فراهانی درباره میزان واکسن‌های آنفلوانزا موجود در بازار گفت: خوشبختانه در حال حاضر به اندازه کافی و معادل نیاز سالیانه‌ کشور واکسن آنفلوانزا تامین کرده‌ایم و با منابع جدیدی که ثبت کردیم، بر اساس برآوردهای مصرف سالیانه واکسن به اندازه کافی وارد کشور شده است و اکنون مشکلی از بابت واکسن نداریم. وی در پاسخ به اینکه آیا برندهای مختلف واکسن که در بازار موجود هستند، از نظر کیفی تفاوتی باهم دارند، گفت: برندهای مختلف واکسن‌ها هیچ تفاوت و مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند و ما در بازار ایران انوع مختلف واکسن آنفلوانزا اعم از هلندی، فرانسوی، روسی و... و. را داریم که همه آنها استانداردهای سازمان غذا و داروی ایران را گذرانده‌اند و در آزمایشگاه‌های ما پرونده‌های کیفی‌شان بررسی شده است. بر این اساس اعلام می‌کنیم که برندهای مختلف واکسن آنفلوانزا هیچ مزیت خاصی نسبت به یکدیگر ندارند. واشقانی فراهانی با بیان اینکه ما هموراه واکسن‌ها را از نظر اثربخشی و عوارض جانبی بررسی می‌کنیم، گفت: بر اساس بررسی‌های ما واکسن‌های مختلفی که در بازار کشور وجود دارند نسبت به هم تفاوتی ندارند و همه آنها سطح ایمنی لازم را ایجاد می‌کنند و عوارض‌شان هم شبیه به یکدیگر است و همه آنها عوارض عمومی واکسن آنفلوانزا را دارند. حال در برخی موارد ممکن است افراد یا پزشکان بر اساس نظرات شخصی واکسن نوع خاصی را ترجیح دهند، اما ما به عنوان مرجع رسمی این حوزه که همه نتایج آنها را بررسی می‌کنیم، می‌گوییم که تفاوت معناداری میان اثربخشی و عوارض مختلف واکسن‌های مختلف وجود ندارد و همه آنها ممکن است عوارض عمومی آنفلوانزا را مانند تب خفیف یا آبریزش بینی خفیف از خود نشان دهند. رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تاکنون موارد آنفلوآنزای گزارش شده همان آنفلوآنزای فصلی شامل H۱N۱، H۲N۳ و آنفلوآنزای نوع B است که در...
 • چه کسانی فاجعه حقوقی پرسپولیس و طارمی را رقم زدند
 • تیم حقوقی فعال در فدراسیون و باشگاه‌های فوتبال ما که عملا در انحصار است، ناتوانی و ضعف خود را بارها نشان داده‌اند که تجلی آن در فاجعه اخیر برای پرسپولیس و مهدی طارمی به وضوح دیده شد. سرویس ورزشی فردا: طی ساعت های ابتدایی پس از اعلام حکم فیفا درباره محرومیت 4 ماهه طارمی، جریمه تقریبا 4 میلیاردی و بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در دو فصل زمستان و تابستان پیش رو، بلافاصله کارگروهی تشکیل شد تا این معضل را در آستانه بازی با الهلال برطرف کنند. بر اساس این گزارش، کادر مدیریتی باشگاه که به شدت در این باره تحت فشار قرار گرفت و در کمتر از یک ساعت صدها هزار کامنت سئوالی و غیره (!) از هواداران تیم دریافت کرده بود، دست به دامان واحد حقوقی فدراسیون شد. این واحد را که رضا جاودانی، آرش نجفی و وثوق احمدی به عنوان اعضای اصلی، تشکیل می دهند، تقریبا همه پرونده های فوتبالی مربوط به باشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد. پرونده های شکایت بازیکنان، شکایت فدراسیون از باشگاه ها و همه و همه توسط این واحد و البته اعضای آن بررسی و در نهایت بسته یا باز می شوند اما وقوع برخی اتفاقات در پرونده باشگاه های مطرح نشان می دهد که عمده این پرونده ها را فرد یا افرادی وکالت کرده اند که با توجه به ماجرای اخیر برای پرسپولیس، می توان اذعان داشت که توانمندی خاصی نداشته و نتوانسته از حقوق فوتبال ایران و باشگاه ها به خوبی دفاع کنند؛ البته این موضوع به صورت مطلق نبوده است. یکی از افرادی که در این زمینه طی سال های اخیر پرونده های ناموفقی درباره باشگاه هایی همچون استقلال خوزستان، پرسپولیس، استیل آذین، تراکتورسازی و ... در دست داشته، آرش نجفی است. همان وکیلی که از طرف ایران برای حل مشکل بوجود آمده بین...
 • چه کسانی نمی گذارند جوان ها وارد حلقه مدیریت شوند
 • نمایندگان مجلس در حالی در طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان سیاسیون را مستثنی کردند که مدیریت کشور از پیرسالاری و عدم ورود جوان به حلقه مدیریت کشور رنج می‌برد. سرویس سیاست مشرق - مشکل بکار گیری آقازاده‌ها و ژن‌های خوب در مشاغل مدیریتی سر جای خود بود که دیروز نمایندگان مردم در خانه ملت مقامات کشوری را از شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مستثنی کردند. درواقع مقامات سیاسی بازنشسته از این قانون مستثنی می‌شوند و می‌توانند بدون هیچ مشکلی در مناصب مدیریتی دوباره به کارگیری شوند که دور تسلسل مدیریت کهن‌سالان را به‌وجود می‌آورد. این قانون دایره بسته‌ای ایجاد می کند که گردش نخبگان در آن حذف می‌شود و موجب می‌شود جوانان‌ نتوانند وارد حلقه مدیریتی کشور شوند مگر اینکه دارای ژن خوب باشند. این درحالی است که کشور با معضل مدیران پیر روبرو شده است. این معضل در دولت یازدهم به صورتی بود که کابینه دولت قبل را پیر و خسته نامیدند. موضوعی که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بدان واکنش نشان داد و بیان کرد:‌ «خیلی گفته می‌شود این دولت پیر و خسته؛ آخر برادر و خواهر محترمی که این جمله را تکرار می‌کنی، خدایی هم هست و قیامتی هم هست. آخر پیر و خسته بودن به چه چیز است؟ بیایید جواب دهید که کجای کار این کشور در دولت یازدهم نسبت به گذشته چند برابر نشده است؟» این سخنان جهانگیری در حالی بود که میانگین سنی 37 نفر از مدیران ارشدی دولت یازدهم نشان می‌داد که کابینه یازدهم بالای 60 سال سن دارد.[1] در این عرصه نکته قابل توجه انحصاری کردن قدرت و مدیریت کشور است که در دو موضوع ژن خوب و عدم بازنشستگی سیاسیون به وضوح دیده می‌شود. پیش قدم شدن مجلس شورای اسلامی در این رابطه، آنهم زمانی که مدیریت کشور در دست افراد پیر است و پیرسالاری در دولت و شهرداری...
 • نسبت به کسانی که در نظام جهانی علیه ما فعالیت می کنند باید هوشیار بود
 • به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در دفتر سعید جلیلی و انتقاد تعدادی از کارشناسان از محصولات تراریخته، بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی با ارسال نامه‌ای به دفتر سعید جلیلی پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع بین کارشناسان را مطرح کرد. این درخواست مورد توافق دفتر سعید جلیلی قرار گرفت و برای نخستین بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلی» حوزه «کشاورزی» و «محیط زیست» در مناظره ای 5 ساعته به بیان نقطه نظرات تخصصی خود درباره «محصولات تراریخته» پرداختند. این مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه یافت و در فضایی «صمیمی»، «علمی» و «پرچالش»، دو تیم موافق و مخالف محصولات تراریخته به گفتگو با یکدیگر پرداختند. در حالی که اداره این نشست تخصصی بر عهده سعید جلیلی بود، وی از کارشناسان خواست تا موافقت یا مخالفت خود با این محصولات را با استدلال علمی توضیح دهند. در این جلسه کارشناسان موافق محصولات تراریخته شامل آقایان و خانم‌ها: بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی، محمد رضا زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، سیروس زینلی رییس انجمن بیو تکنولوژی و استاد تمام انستیتو پاستور، حجه الاسلام معلی پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمود تولایی رییس انجمن ژنتیک ایران،منصور امیدی نایب رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، بهاره زارع دانش آموخته پزوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، خوش خلق سیما مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، زهرا حاجت پور قائم مقام مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران و معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی، سمیرا کهک دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی، زهراوی عضو هیات علمی بانک ژن ملی گیاهی ایران، اسکندر امیدی نیا استاد تمام انستیتو پاستور، عبدالحسین طوطیایی تحلیلگر محیط زیست و بازنشسته بانک ژن ملی...
 • اصلاح طلبان چه قدر با جوانان صادق هستند/چه کسانی شعار جوانگرایی سر می دهند
 • گروه سیاسی- من فکر نمی‌کنم که قرار بوده بالاترین مناصب را به جوانان بدهند که حالا بگوییم چرا این افراد را به معاونت برگزیدند. این بخشی از سخنان عرب سرخی یکی از فعالترین سیاسیون اصلاح طلب است ، جریانی سیاسی که در زمان انتخابات و دادن شعارها همواره بر حضور جوانان و بانوان تاکید می کند اما پس از گذرگاههای انتخابی مردم به نظر می رسد همان شعارها رنگ می بازد. به گزارش افکارنیوز، عرب سرخی در ادامه صحبت خود و در توجیه استفاده نکردن از جوانان می گوید: باید از انرژی و پتانسیل نیروهای جوان در سیستم استفاده شود اما قرار نیست سنگین‌ترین کارها بر دوش جوان‌های مجموعه قرار گیرد. اینکه مدیریت ما پیر باشد یک بحث است و حرف درستی است که باید از جوانان استفاده کرد اما اینکه بالاترین مناصب را در اختیار جوانان قرار دهیم به نظرم ایده منطقی نیست. به نظر می رسد بهتر است این فعال سیاسی اصلاح طلب توضیح دهد در کدام مناصب باید از جوانان استفاده کرد؟ جوان ها برای به دست گرفتن بالاترین مناصب باید از کجا شروع کنند؟ آیا اصلاح طلبان که در انتخابات های مختلف بر ضرورت توجه به جوانان و بانوان سخن می گویند به این وعده خود عمل کرده اند؟ در موضوع انتخاب شهردار تهران که شورای شهری یکپارچه در اختیار اصلاح طلبان است چرا یک جوان به شهرداری نرسید، حتی یکی این جریان سیاسی نگذاشت یکی از بانوان نامزد این پست شود چه برسد بخواهند قبول کنند که به مناصب بالایی دست پیدا کنند. آنچه عیان است چه حاجت به بیان است، این ضرب المثل مصداق حال و روز استفاده ابزاری اصلاح طلبان از جوانان است ، در انتخابات های مختلف این جریان سیاسی لیبرال سعی می کند وظیفه تبلیغات را بر دوش جوانان حامی خود قرار دهد اما پس از انکه پیروز انتخابات شدند وعده...
 • چه کسانی فاجعه حقوقی پرسپولیس و طارمی را رقم زدند/وکلائی که تمام پرونده ها را فقط می بازند
 • تیم حقوقی فعال در فدراسیون و باشگاه‌های فوتبال ما که عملا در انحصار است، ناتوانی و ضعف خود را بارها نشان داده‌اند که تجلی آن در فاجعه اخیر برای پرسپولیس و مهدی طارمی به وضوح دیده شد. سرویس ورزش مشرق – طی ساعت های ابتدایی پس از اعلام حکم فیفا درباره محرومیت 4 ماهه طارمی، جریمه تقریبا 4 میلیاردی و بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در دو فصل زمستان و تابستان پیش رو، بلافاصله کارگروهی تشکیل شد تا این معضل را در آستانه بازی با الهلال برطرف کنند. بر اساس این گزارش، کادر مدیریتی باشگاه که به شدت در این باره تحت فشار قرار گرفت و در کمتر از یک ساعت صدها هزار کامنت سئوالی و غیره (!) از هواداران تیم دریافت کرده بود، دست به دامان واحد حقوقی فدراسیون شد. این واحد را که رضا جاودانی، آرش نجفی و وثوق احمدی به عنوان اعضای اصلی، تشکیل می دهند، تقریبا همه پرونده های فوتبالی مربوط به باشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد. پرونده های شکایت بازیکنان، شکایت فدراسیون از باشگاه ها و همه و همه توسط این واحد و البته اعضای آن بررسی و در نهایت بسته یا باز می شوند اما وقوع برخی اتفاقات در پرونده باشگاه های مطرح نشان می دهد که عمده این پرونده ها را فرد یا افرادی وکالت کرده اند که با توجه به ماجرای اخیر برای پرسپولیس، می توان اذعان داشت که توانمندی خاصی نداشته و نتوانسته از حقوق فوتبال ایران و باشگاه ها به خوبی دفاع کنند؛ البته این موضوع به صورت مطلق نبوده است. یکی از افرادی که در این زمینه طی سال های اخیر پرونده های ناموفقی درباره باشگاه هایی همچون استقلال خوزستان، پرسپولیس، استیل آذین، تراکتورسازی و ... در دست داشته، آرش نجفی است. همان وکیلی که از طرف ایران برای حل مشکل بوجود...
 • رحیم پور ازغدی دشمن تحجر است/وی منتقد سرسخت کسانی است که به نام دین بر مردم سخت گیری می کنند
 • خبرگزاري آريا - ضرغامي تاکيد کرد: رحيم‌پور ازغدي دشمن تحجر است! در مقابل تريبون‌هاي پر قدرت تنگ‌نظران و مصلحت‌انديشان که اسلام ناب را فقط با شاقول محافظه‌کاري و تنزه‌طلبي خود مي‌سنجند فداکارانه مي‌ايستد.به گزارش خبرنگار گروه ديگر رسانه‌هاي خبرگراري فارس، عزت الله ضرغامي در کانال تلگرامي اش با انتشار تصويري از حسن رحيم‌پور ازغدي نوشت:پاي استاد رحيم پور ازغدي شکست! با دوستداران استاد همدردي مي‌کنم!ديشب (96/7/3) جناب رحيم پور با پاي گچ گرفته و بر روي ويلچر به جلسه آمد. ظاهرا در مراسم هفته دفاع مقدس هنگامي که براي بيان خاطرات جنگ به جايگاه مي رفته به دليل ميزانسن و آرايش جنگي محيط، پايش پيچ مي‌خورد و از ناحيه قوزک مي شکند.45 روز بايد در گچ بماند.به او گفتم من هم چنين مصيبتي را تجربه کرده ام ولي آثار تربيتي خوبي دارد.آقاي رحيم پور از رزمندگان فداکار دفاع مقدس است. آثار شيميايي و جراحات جنگ دست بردار او نيست. خاطرات ناب و شنيدني دارد. هر وقت در بين جلسات گريزي به آن ميزند اشکمان در مي آيد.امثال استاد رحيم پور ازغدي که زياد هم نيستند فرصت هاي ارزشمند نظام به حساب مي‌آيند. براي ايشان سلامتي آرزومندم.وي در بخش ديگري از مطلبش نوشت: سخنراني ها و کلاس‌هاي درس ايشان هميشه جذاب شنيدني و آموزنده است. او در اصل فرزند حوزه است ولي به دليل ارتباط مستمر با دانشگاه و دانشجويان و روشنفکران و نخبگان ادبيات خاصي دارد که مي‌تواند داشته هاي اصيل ديني اش را با زبان روز و نياز جامعه به خوبي مطرح کند.نگاه او به مسائل سياسي اجتماعي کاملاً مبنائي و توحيدي است. پيرايه ها و اضافات به ويژه از نوع محافظه کارانه و مصلحت انديشانه را قبول ندارد و در بيان اين ديدگاه شجاعت کم نظيري دارد.او دشمن تحجر است! در مقابل تريبون‌هاي پر قدرت تنگ نظران و مصلحت انديشان که اسلام ناب را فقط با شاقول محافظه...