مسعود نیلی،دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی روز دوشنبه بیستم شهریورماه در گردهمایی دانش آموختگان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به ارائه دیدگاههای خود در خصوص چگونگی پیدایش و رشد ابرچالش­های اقتصاد ایران پرداخت .

به گزارش عصر ایران، متن سخنرانی بدین شرح است:

چگونگی پیدایش و رشد ابرچالش­های اقتصاد ایران

سخن از آینده اقتصاد در همه جا و در همۀ زمانها حائز اهمیت است.

اما در مقطع کنونی، به دلایل متعدد، اهمیت این موضوع بسیار بیشتر است. شاید بتوان گفت مسیری که اقتصاد طی چند سال آینده طی می­کند به نوعی سرنوشت ساز خواهد بود. اقتصاد ایران در حال حاضر در مقابل سناریوهای مختلفی برای آیندۀ خود قرار گرفته که هر یک مقصدی متفاوت را برای آن رقم می­زند. آنچه این مقاصد را از یکدیگر متمایز می سازد، نحوه عبور از شش ابر چالش اقتصادی است که اکنون کشور در مواجهه با آنها قرار گرفته است؛ مسائل مربوط به بیکاری، مشکلات نظام بانکی، بودجه، صندوق­ های بازنشستگی، آب و محیط زیست. قبلاً مکرر این موضوع را مطرح کرده ­ام که عبور از این ابر چالش ها علاوه بر آنکه به عنوان یک پیش نیاز، به تجهیز توانمندی­ های کارشناسیِ فنی از نظر طراحی تحولات نیازمند است، اجماع در سطح عموم کنش گران موثر جامعه را نیز لازم دارد.

بطور کلی کنکاش در چرایی و چگونگی شکل­ گیری یک مشکل، گام نخست فرایند حل آن قلمداد می­شود. لذا اگر هریک از ابر چالش­ها را مانند یک موجود زندۀ رشد یابنده تلقی کنیم باید بدانیم شناسنامه هر کدام صادر شده در چه سالی است و مسیر رشد آن چگونه بوده است. از آنجا که دولت مهم ترین و موثرترین نهاد در عملکرد تاریخی اقتصاد ایران طی حداقل 70 سال گذشته بوده، به عنوان شروع فرایند آسیب­ شناسی می ­توانیم نقطه آغاز را دولت بگذاریم. لذا ریشه ­یابی مشکلات را از واکاوی تحولات دولت شروع می ­کنیم.

اقتصاد ایران سیر تحولات عمده خود را از دهه 1330 در شرایطی آغاز کرد که ماهیتی روستایی با نقش مسلط کشاورزی در بخش کالایی همراه با دولتی با توان بسیار محدود هم بلحاظ مالی و هم توان انسانی داشت. از مجموع جمعیت حدود 16 میلیونی، تقریباً 13 میلیون نفر روستایی بوده و تنها 3 میلیون نفر در شهرها سکونت داشتند و دولت نیز از توانمندی بسیار محدودی در تامین امنیت، ارائه خدمات آموزشی و تامین بهداشت و عرضه خدمات درمانی برخوردار بود.

با برقرار شدن امکان صدور مجدد نفت از سال­های اول دهه 1330، درآمد صادراتی در حدود 16 تا 18 میلیارد دلار به قیمت­ های امروز، نصیب دولت شد که برای اقتصاد با تولید ناخالص داخلی حدود 40 میلیارد دلاری آن زمان رقم قابل توجهی بود. بواسطه این درآمدهای چشمگیر، شهر و شهرنشینی توسعه یافت، دولت به معنای ارائه دهنده خدمات عمومی نظیر آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، آموزش عالی و نظیر آن شکل گرفت و بتدریج صنعت با محوریت دولت ایجاد شد. در نتیجه این تحولات، برخلاف دیگر کشورها، در اذهان عمومی تصویری از دولت و قدرت آن ایجاد شد مبنی بر اینکه دولت می­تواند میانبری باشد بر فرایند طولانی توسعه تدریجی. یعنی توسعه از دولت و با اراده و خواست دولتمردان آغاز می شود و با دولت نیز تداوم می­یابد. حال آنکه در اقتصادهای دیگر سه پدیده دولت، شهر و صنعت از دل اقتصاد بیرون می­ آید و شکل­ گیری آن ها نیز به زمان قابل توجهی نیاز دارد. به دنبال تسلط این ذهنیت در جامعه، دولتمردان با اتکای به درآمدهای سرشار نفتی و نظام سیاسی متمرکز، مسیر طولانی و موانع پرشمار توسعه را به کناری گذاشتند و این انگاره را در پیش گرفتند که توسعه به معنی اجرای پروژه هایی است که در ذهن آنها شکل می­گیرد و می ­تواند مسیری بسیار کوتاه داشته باشد.

در ادامه تحولات اقتصادی دهه 1330، رشد اقتصادی و رشد سرمایه گذاری در دهه 1340 شتاب گرفت بگونه ­ای که این دهه را به عصر طلایی اقتصاد ایران تبدیل کرد. اما همزمان با این دستاوردها، در همین دوران بذر بزرگترین و مخرب ترین مشکل اقتصاد ایران یعنی کسری بودجه «مزمن» کاشته شد و پایه اساسی ­ترین بیماری اقتصاد ایران گذاشته شد. چرا که سیاست­مداران دیگر خود را مقید به قید بودجه نمی دیدند و تصور می­کردند که باید به هر قیمت کارهای بزرگی به انجام برسانند. نقل قولی از نیکیتا خروشچف وجود دارد که می­گوید «سیاست مداران پل می­سازند حتی اگر رودخانه ای وجود نداشته باشد». در آن سال­ها دولتمردان کشور به فکر کارهای بزرگ و پروژه های بزرگ بودند و به هشدارهای کارشناسان مبنی بر محدودیت منابع توجه نمی­ کردند. نکته جالب و مهم از نظر تبیین مبانی رفتاری سیاستمداران این است که حتی در نیمه اول دهه 1350 نیز که سال­های اوج درآمدهای تاریخ اقتصاد ناشی از صادرات نفت است، باز هم بیماری کسری بودجه همچنان ادامه داشته است.

با پیروزی انقلاب اسلامی، همان ذهنیتی که در سال­های قبل از انقلاب هم وجود داشت که شرط لازم و کافی برای تحولات کشور اراده دولت است ادامه یافت. اما تغییری که صورت گرفت اضافه شدن مفهومی بود به رفتار دولت به نام عدالت. در واقع نقصانی که به درستی عملکرد دولت­ های گذشته شناسایی می­ شد عدم توجه به عدالت بود. بدین معنا که تا پیش از انقلاب اسلامی، دولت فاقد کارکردی عادلانه بوده و نیاز بود که عدالت به مبانی رفتاری دولت اضافه شود. اما نکته اصلی تعریف خاصی بود که از این مفهوم مبنای کار قرار گرفت و بر اساس آن، عدالت نه به معنی باز توزیع بلکه به معنی فراگیرتر شدن توزیع تعریف شد. در نتیجه دولتی با رسالت­ ها و وظایف بسیار گسترده و هزینه بر ایجاد شد که اساساً توجهی به محدودیت منابع نداشت. از سویی، این تحولات در حالی رخ می­داد که تولید نفت هم بصورت ارادی از 6 میلیون به کمتر از 3 میلیون بشکه تقلیل داده شد و طبیعتاً این کاهش به بزرگتر شدن ابعاد کسری بودجه منجر شد.

از طرف دیگر، در سال­های اول دهه 1360 جمعیت کشور رشد خیره کننده ­ای پیدا کرد و همزمان جنگ تحمیلی 8 ساله هم به وقوع پیوست که هر دو به افزایش قابل توجه مخارج دولت انجامید. لذا مشاهده می­کنیم که درآمدهای دولت از محل صادرات نفت در سال 1367 حدوداً یک ششم مقدار آن در سال 1357 بوده در حالیکه مخارج دولت نسبت به همین سال حدوداً نصف شده است. این یعنی کسری بودجه بسیار بزرگ و فاجعه بار. در سال 1367 کسری بودجه 53 درصدی به وجود آمد که از این 53 درصد، حدود 50 واحد درصد آن از طریق استقراض از بانک مرکزی تامین شد؛ استقراضی که پیامدها و آثار متعددی در سال­ های بعد از خود برجا گذاشت. در نتیجه کسری بودجه که از دهه 1340 در اقتصاد ایران ظاهر شده بود، به زخم کهنه و عمیقی تبدیل شد که تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

فشار سنگین مالی در آن سال­ها باعث شد که دولت به فکر تامین منابع از محل­ های دیگر هم برود. که در راس آنها صندوق­ های بازنشستگی و بانک­ ها بودند. در صندوق­های بازنشستگی به دلیل کثرت کارمندان جوان دولت و قلت تعداد بازنشستگان، منابع قابل توجهی وجود داشت و دولت که با کسری بودجه مواجه بود، از منابع صندوق ­ها برای تامین هزینه ­های خود استفاده کرد و اینگونه فرایند بدهکاری دولت به صندوق­ های بازنشستگی آغاز شد. از طرفی به بانک ­ها نیز تکلیف شد که سپرده­ها و منابع خود را در جهت تشخیص و مصلحت دولت به مصرف برسانند. در نتیجه بیماری بودجه ای دولت رفته رفته به صندوق بازنشستگی و بانک نیز سرایت کرد و این دو نهاد مالی مهم در اقتصاد نیز دچار مشکلات مالی شدند. افزون بر این، قواعد حاکم بر مبادله حامل­ های انرژی نیز مشمول مفهوم یاد شده از عدالت شد و بر این اساس دولت وظیفه پیدا کرد این کالاها را با قیمت نازل و مستقل از تورم در اختیار مصرف کننده قرار دهد. نتیجتا در شرایطی که میزان تولید نفت ثابت بود، مصرف انرژی به میزان قابل توجهی شدت گرفت و بر این اساس خالص صادرات نفت نیز کاهش پیدا کرد. (اکنون ایران از جمله پرمصرف­ ترین ­ها در انرژی به شمار می­آید و بر اساس گزارش ­های موجود، حدود 80 درصد آلودگی در کلان شهرهای کشور، ناشی از این مصرف بی ­رویه در انرژی است. )

در مورد آب نیز چنین رویکردی وجود داشت. چنانکه با تصویب قانونی در سال 1361، دسترسی همگان به منابع آبی آزاد شد و به یکباره حجم بزرگی از ذخایر آب­های زیرزمینی استخراج و مصرف شد. در این باب، اصل ساده ­ای وجود دارد؛ چنانچه در یک مخزن، میزان خروجی بیش از ورودی باشد، دیر یا زود ذخایر آن به اتمام می­رسد. اتفاقی که اکنون به یک چالش اساسی تبدیل شده و در صورت عدم تدبیر می­تواند به بحران منجر شود؛ حالتی شبیه به آب در صندوق­ های بازنشستگی نیز وجود دارد؛ با این تفاوت که استخدام­ های جدید ورودی صندوق هستند و بازنشستگان را تامین مالی می­کنند. حال اگر فرایند استخدام در دولت قطع شود و انبوه استخدام شدگان طی دهه­ های قبل به سن بازنشستگی برسند که همین طور هم شده، مانند ذخایر آبی کشور، خروجی از ورودی پیشی می­گیرد. به عنوان نتیجه اکنون ملاحظه می­ شود که در صندوق بازنشستگی کشوری، در حالیکه به ازای هر بازنشسته باید 6 نفر شاغل وجود داشته باشد این نسبت الان حدود 0. 9 است!

با تداوم مسیر طی شده ظرف چند دهه، ملاحظه می­شود رفاهی که در کشور وجود داشته، عمدتاً ناشی از مصرف بی­ ملاحظه منابع طبیعی (آب، انرژی و . . . ) و منابع مالی (بانک­ ها و صندوق­ های بازنشستگی) بوده است. به عبارت دیگر بخش قابل توجهی از رفاه ایجاد شده در گذشته و حال، متعلق به نسل ­های آینده و شاید مردم چند سال نزدیک آینده باشد و نه رفاه حاصل از درآمدهای جاری اقتصاد. به بیان کمّی، اکنون تولید ناخالص داخلی سرانه کشور حدود 70 درصد این میزان در سال 1355 است در حالیکه، مصرف سرانه ما اکنون حدود 1. 7 برابر آن سال است! شکافی که از محل مصرف دارایی­ های مالی و طبیعی کشور جبران شده است. از آنجایی که این منابع پایان پذیرند، هنگامی که مصرف شدت می­گیرد خطر اتمام آن نزدیک و نزدیک­ تر می­شود و چنانچه مهاری بر این مصارف اعمال نشود، بروز فاجعه قابل انتظار خواهد بود.

مسیری که باید تغییر کند

پنج ابرچالش بودجه، صندوق ­های بازنشستگی، نظام بانکی، محیط زیست و منابع آبی که به شکل مختصر نحوه پیدایش آن­ها مورد بررسی قرار گرفت، مسائلی هستند که به تدریج تبدیل به موانع رشد و سرمایه ­گذاری می­شوند و درست در تقابل با ضرورت مهمی قرار می گیرند که اقتصاد ایران در مواجهه با آن است؛ ضرورتی به نام اشتغال زایی در مقیاس گسترده. به منظور تامین سالانه یک میلیون شغل برای جمعیت در سن کار که عمده آن­ها متولدین انبوه دهه 1360 هستند، و برای حل آن، احتیاج به سرمایه ­گذاری قابل توجهی است، در حالی که منابع مالی و طبیعی هدررفته به عنوان مانع بر سر راه سرمایه­ گذاری عمل می­کنند. در نتیجه معضل بیکاری به عنوان ابرچالش ششم اقتصاد کشور نام می­ گیرد.

نتیجه مهمی که می­ گیریم آن است که این ابر چالش­ها، نتیجه و حاصل سیاست­ هایی بوده ­اند که در طول زمان خودمان اتخاذ کرده­ ایم و کسی از بیرون نظام تصمیم­ گیری بر ما تحمیل نکرده است. در نتیجه گام نخست به منظور اعمال سیاست­های صحیح در جهت حل مسائل، پذیرفتن اشتباهات گذشته بوده و نیاز است در یک فضای مسالمت­ آمیز و به دور از خط کشی­ های سیاسی، این پرسش مورد واکاوی قرار گیرد که ما چگونه خودمان به دست خودمان این ابرچالش ­ها را به وجود آورده ­ایم. هیچیک از این مشکلات بزرگ دفعتاً اتفاق نیفتاده ­اند و برعکس همگی بسیار آرام و بتدریج رشد کرده­ اند.

چنانچه بدون ارزیابی آسیب شناسانه و پذیرفتن اشتباهات گذشته سراغِ به اصطلاح «راهکار» برای حل مشکلات برویم، خطاهای استراتژیک مجدداً تکرار خواهند شد. به عنوان نمونه در موضوع چالش منابع آبی اگر تنها به سمت تامین عرضه توجه شود و تقاضا مورد مدیریت قرار نگیرد، طی سال­های آتی باز هم این مشکل با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت. یا در مساله صندوق­ های بازنشستگی اگر تنها تامین منابع مورد نیاز از بودجه مدنظر سیاست گذار قرار گیرد و از مواردی همچون اصلاح قواعد حاکم بر صندوق ­ها اجتناب کنیم فشار بیشتری بر بودجه وارد می­آید و عملاً گره­ ای باز نخواهد شد.

آنچه این ابر چالش­ ها را بوجود آورده، مبتنی بر یک تعریف ناپایدار از رابطه میان دولت و مردم بوده که حلقه واسط آن را تعریفی بدون اتکا به مسلّم­ترین اصل علم اقتصاد یعنی کمیابی منابع تشکیل می­دهد. تغییر این تعریف از یک طرف به سادگی و به سرعت امکان پذیر نیست و از طرف دیگر سرعت به اتمام رسیدن منابع بسیار بالا است. سال هایی را که پیش رو داریم زمان هایی طلایی است برای شکل دادن به تغییر مسیری بزرگ که البته بدون گفتگوی اجتماعی و اقناع جامعه اساساً امکان پذیر نخواهد بود.

به عبارت دیگر مسیری که تاکنون در نظام تصمیم ­گیری اقتصاد کشور دنبال شده اکنون به مقصدی رسیده که مملو از چالش­ های کوچک و بزرگ است و به منظور برون رفت از این چالش­ها، نیاز به تجدید نظرهای اساسی احساس می شود. هر چند که چرخش یکباره می­تواند به بروز مشکلات اجتماعی و سیاسی منجر شود اما گام نخست کنکاش در چرایی شکل­ گیری چالش ­های کنونی اقتصاد ایران است. چنانکه امروز اقتصاد کشور یک چهره زیبا مزین به رشد اقتصادی قابل قبول، تورم تک رقمی و اشتغال سالانه بیش از 600 هزار نفر است و در عین حال دارای چهره دیگر نگران کننده از ابرچالش­ های موجود است. این دو چهره متضاد یکدیگر نیستند و حتی با هم سازگارند.

دستاوردهای ارزشمندی را که امروز از نظر رشد اقتصادی و تورم و اشتغال در اختیار داریم حاصل برداشتن قدم­هایی در مسیر عقلانیت، اما «در چارچوب ساختارهای موجود» بوده است. آنچه عمیقاً به آن نیاز داریم تداوم عقلانیت اما با اراده قوی برای «تغییر ساختارهای موجود» اقتصاد کشور است. دستیابی به نتایج ارزشمند موجود نوید آن را می­دهد که می­توان از زمان باقیمانده حسن استفاده کرد و آینده بهتر را رقم زد و کاری کرد که سال 1400 آغازی مبارک بر قرنی جدید با خطاهای کمتر برای اقتصاد ایران باشد.

کلیدواژه: اقتصاد ایران | اقتصاد کشور | قابل توجهی | کسری بودجه | قابل توجه | وجود داشت | قرار گرفت | ابر چالش | ایجاد شد | چالش ها | سال ها

منبع: عصر ایران

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۵۱۵۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • زشت و زیبای اقتصاد ایران از رشد قابل قبول تا ۶ ابر چالش اقتصاد
 • به گزارش خبرگزاری فارس، مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور در سخنرانی با عنوان گفتاری در ضرورت تغییر پارادایم اقتصاد سیاسی گفت: یکی از رسالت­های اساسی نهادهای غیر دولتی از جمله اتاق­ های بازرگانی و همچنین اقتصاددانان و رسانه­ های مستقل اقتصادی، اثر گذاری بر سیاست­های دولت­ها است که می‌تواند در توقف سیاست­های نادرست، اجرای سیاست­های جدید که در دستور کار دولت نیست یا اصلاح سیاست­های در دست اجرا موضوعیت پیدا کند. به طور طبیعی در هر زمان به اقتضای رویکردهای سیاستگذاری، محتوای مطالبات نهادهای غیر دولتی نیز دستخوش تغییر می‌شود، اینک سوال این است که اگر امروز از نهادی مثل اتاق سوال شود که مهمترین مطالبه از سیاستگذار را بیان کنید، پاسخ شما چیست؟ مطلبی که در این گفتار به آن پرداخته می‌­شود، یک پاسخ پیشنهادی به این سوال است. موضوعی که در صورت ایجاد وفاق و به دنبال آن اثرگذاری روی سیاست­های کلان کشور می‌­تواند در دستور کار قرار گیرد و در مهار چالش­ها کارساز باشد. ارائه یک پاسخ مورد توافق برای این سوال در شرایط حاضر دشوار است و این دشواری بیش از هر چیز به دلیل چهره دوگانه­‌ای است که اقتصاد ایران دارد. اقتصاد ایران اکنون یک چهره زیبا و همزمان یک چهره نگران کننده دارد. زیبا از منظر تحقق رشد اقتصادی قابل قبول، تورم تک رقمی و اشتغال‌زایی نسبتاً بالا و نگران کننده از منظر شش ابرچالشی که اکنون گریبان اقتصاد کشور را به سختی می­‌فشارد؛ مسائل مربوط به منابع آب، بیکاری، صندوق­های بازنشستگی، بودجه، نظام بانکی و محیط­زیست. هر چند می­‌توان فهرست طولانی‌­تری از مشکلات اقتصادی برشمرد، که هر یک در جای خود اهمیت به سزایی دارند، ولیکن شش ابرچالش یاد شده از این جهت متمایز از دیگر چالش­ها مورد توجه قرار گرفته‌­اند که هر یک دارای این پتانسیل هستند، تا اختلال جدی در اداره کشور ایجاد کنند؛ چرا که عمدتاً وجه اجتماعی اقتصاد...
 • هاشمی طبا:زبان افرادی چون ظریف به دلیل مصالح کشور بسته است نمی توانند هر حرفی را به زبان بیاورند
 • به گزارش جماران، او با اشاره به استفاده ابزاری از واژه معیشت گفت: تمام این صحبت‌هایی که توسط آقای رئیسی، قالیباف و میرسلیم در مناظرات مطرح شد همان مسائل و صحبت‌هایی بود که از بی‌بی‌سی و VOA به گوش می‌رسید. مشروح مصاحبه او به شرح زیر است: آقای هاشمی طبا برای شروع گفت‌وگو چندماه به عقب برگردیم، زمانی که به عنوان نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در صحنه رقابت‌های سیاسی حاضر شده بودید، و از شما به عنوان شریک سیاسی تیم دولت یاد می‌شد، شخصی که در روند مناظرات پاس گل‌های خوبی را به آقای روحانی و جهانگیری داد... هاشمی‌طبا: اینطور نیست، پاس گلی در کار نبود؛ همان ایام هم به این مطلب پاسخ دادم. اما وقتی روند مناظرات و موضع‌گیری‌های شما را مرور می‌کنیم... هاشمی‌طبا: من نه باکسی بده بستانی داشتم نه به دنبال پاس گل بودم، بلکه حقایق و دیدگاه خودم را فقط بیان کردم. در آن ایام ملاقات خاصی با چهره‌های جریان اصلاحات داشتید؟ هاشمی‌طبا: خیر. آنها هم درخواست ملاقات نداشتند. هاشمی‌طبا: خیر، البته چند نفری تماس گرفتند که من اجتناب کردم. چه کسانی بودند؟ هاشمی‌طبا: قصد ندارم نامی از کسی ببرم. سبد آرایتان را چطور ارزیابی می‌کنید؟ هاشمی‌طبا: خوب بود، استقبال خوبی شد، مردمی را که میدیدم می‌گفتند میخواهیم به شما رای دهیم. اما شما خودتان گفته بودید که به آقای روحانی رأی می‌دهید و حتی توصیه هم کرده بودید که دیگران هم به ایشان رای دهند. هاشمی‌طبا: بله، به همین دلیل مردمی که می‌دیدم می‌گفتند می‌خواستیم به شما رای بدهیم اما چون توصیه کردی به آقای روحانی رای دهیم، ما هم همین کار را کردیم. اعضای خانواده‌تان چه کردند؟ هاشمی‌طبا: برخی از آنها به توصیه عمل کردند و برخی دیگر گفتند به خودت رای دادیم. باتوجه به این توصیه‌ای که داشتید و اینکه می‌گوئید هدفتان پاس گل به نامزدهای دولت نبود، پس...
 • توسعه روابط دوجانبه ایران و سوییس با محوریت روابط بانکی/ضرورت ارائهی شفاف از اقتصاد ایران به سرمایه گذاران خارجی
 • در آستانه سفر هیات تجاری اتاق تهران به ژنو، سفیر سوییس و مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش اقتصا آنلاین، رییس اتاق تهران و سفیر سوئیس در دیداری با محوریت توسعه مراودات اقتصادی دو کشور، با برشمردن مزیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی ایران و توانمندی‌های سوئیس در اقتصاد بین‌الملل بر افزایش روابط تجاری و مراودات بانکی دو کشور تاکید کردند. در آغاز این نشست، مسعود خوانساری با تبریک به سفیر جدید سوئیس برای انتخابش به این سمت و در دست گرفتن فرمان هدایت امور دیپلماتیک سوئیس در ایران گفت: سفارت سوئیس علاوه بر پیشبرد امور دیپلماتیک خودش در راه توسعه ارتباطات با ایران، مسوولیت حافظ منافع کشورهای دیگری را نیز برعهده دارد و از این نظر وظایف سنگینی را بر دوش می‌کشد. ضمن این که همواره بنا به تجربه باعث کارگشایی‌هایی هم در مسایل بین‌المللی شده است و از جمله در مساله برجام نقش مهمی را ایفا کرد. رییس اتاق تهران با اشاره به سفر قریب‌الوقوع هیات تجاری اتاق تهران به ژنو و دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این شهر گفت: هیاتی متشکل از حدود 30 بنگاه اقتصادی بخش خصوصی در این هیات حضور دارند که به مدت سه روز در ژنو دیدارهای متعددی با صاحبان صنعت و بازرگانان سوئیسی خواهند داشت. مسعود خوانساری افزود: هم‌چنین من در همایشی که در زوریخ و با هدف جلب سرمایه‌گذاری خارجی به ایران برگزار می‌شود حضور دارم و سخنرانی خواهم کرد. امید داریم که این سفر و مجموعه دیدارها و ملاقات‌هایش گام بلندی در جهت تسهیل روابط دوجانبه و توسعه مبادلات تجاری بین بخش خصوصی دو کشور باشد. او با اشاره به اتفاقات خوبی که در چند سال گذشته در اقتصاد ایران رخ داده مانند کاهش قابل توجه نرخ تورم و بازگشت ثبات به اقتصاد، اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه جلب سرمایه‌گذاری خارجی هم از نظر...
 • عیارسنجی اقتصاد گردشگری ایران
 • تین‌نیوز | براساس آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، مشارکت کلی اقتصادی بخش گردشگری ایران در تولید ناخالص داخلی کشور در سال 2016 به 7/ 7 درصد معادل با 5/ 31 میلیارد دلار رسید و تا سال 2027 نیز هر سال رشد 3 درصدی را تجربه خواهد کرد. همچنین میزان کل اشتغال بخش گردشگری در کشور (با احتساب آثار غیرمستقیم و القایی) 6/ 1 میلیون نفر است که سالانه 5/ 1 درصد تا سال 2027 رشد خواهد داشت. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، این آمار البته پیش از این چندان قابل ملاحظه نبود. اما پس از روی کار آمدن دولت روحانی و با بهبود روابط سیاسی ایران با جهان روند ورود گردشگران بین‌المللی به ایران سرعت پیدا کرد. با این‌همه آمار منابع رسمی داخلی نشان می‌دهد تعداد گردشگران خارجی ایران در سال 95 کاهش داشته است. حالا در آستانه روز جهانی گردشگری، کارشناسان معتقدند شعارهای توسعه‌خواهانه مسوولان کشور درباره گردشگری چندان هم عملی نشده و ایران هنوز نتوانسته از ظرفیت‌های خود بهترین بهره را ببرد. علاوه‌بر این به باور فعالان این حوزه، کمبود برخی زیرساخت‌ها گریبان‌گیر این توسعه شده است. این درحالی است که برخی کشورهای دیگر که وضعیت‌هایی مشابه ایران دارند، توانسته‌اند از گردشگری به نفع توسعه اقتصادی خود بهره‌گیرند. مقایسه با همسایه شمال غربی ترکیه یکی از این کشورها است که همواره به واسطه همسایگی و اشتراکات فرهنگی، با ایران مقایسه می‌شود. بخش سفر و گردشگری در این کشور پس از بخش ساخت‌وساز در رده دوم بخش‌های مشارکت‌کننده در اقتصاد ترکیه در سال 2016 قرار داشته است. اگر مشارکت مستقیم در تولید ناخالص داخلی را در نظر بگیریم، بخش سفر و گردشگری تقریبا سه برابر اندازه صنعت تولیدات مواد شیمیایی در ترکیه، ارزش افزوده ایجاد می‌‌کند. به‌طور کلی و با احتساب اثرات مستقیم، غیرمستقیم و القایی گردشگری، این بخش در سال 2016 حدود 5/...
 • جذب سرمایه گذاری و فاینانس تنها راه حل اقتصاد ایران
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از خانه ملت؛معصومه آقاپور علیشاهی درباره دریافت فاینانس و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، اظهار داشت: باید برخی از واقعیت‌ها را بپذیریم؛ درحال حاضر با شرایط قیمت نفتی که در جهان وجود دارد هیچ امیدی به افزایش قیمت جهانی نفت نیست.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با تکنولوژی جدید نفت شیل که در آمریکا استخراج می‌شود دیگر هیچ امیدواری برای رسیدن نفت به قیمت ۸۰ دلاری وجود ندارد و باید با آن خداحافظی کنیم، گفت: تنها راه‌حل ایران در شرایط فعلی جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس است.نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به‌غیر از منابع نفتی، منابع خاص دیگری نیز شامل منابع عمرانی، منابع معدنی و راه‌ها وجود دارند که همه آنها می‌تواند با مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی انجام شوند.این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نباید به فاینانس‌ها بد بین باشیم، اضافه کرد: فاینانس‌های دریافت شده از دو جهت برای ما برد- برد هستند، کشورهای سرمایه‌گذار در کشور برای ما تامین امنیت می‌کند و اینکه بخواهد رابطه سیاسی خود را با ما برهم بزند به حداقل می‌رسد.آقاپورعلیشاهی با بیان اینکه مطمئن باشید کارشناسان خارجی سرمایه‌گذار تمامی جوانب را در نظر می‌گیرند، تصریح کرد: بیشتر فاینانس‌ها از منافع پروژه‌ها بهره‌برداری می‌کنند و بسیار به دریافت آنها خوش‌بین هستم و با این اقدام بدون هزینه تکنولوژی وارد می‌کنیم.عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه در جذب فاینانس‌ جای هیچ گونه نگرانی نیست، گفت: کشور مراحل توسعه‌ یافتگی را یکی پس از دیگر برمی‌دارد و همچنین تا سال ۱۴۰۰ ایران رتبه ششم جهان در شاخصه اقتصادی را کسب می‌کند؛ ایران تمامی منابع را دارد و تنها به سرمایه‌گذاری نیاز دارد.وی تصریح کرد: جذب فاینانس‌ها بدهی نیست بلکه مشارکت در طرح‌های عمرانی کشور است.
 • کارگران را کتک نزنیم/اقتصاد ایران به پشتوانه بازوی کارگر از فرش به عرش می رسد
 • اقتصاد ایران را هم میتوان به پشتوانه بازوی کارگران ایرانی از فرش به عرش رساند و آنرا جهانی کرد، لکن بهتر این است که بجای گرسنه نگاه داشتن آنان و کتک زدن شان، به آنان احترام گذاشته و امنیت شغلی و معیشت زندگی شان را فراهم کنیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به عدم پرداخت حقوق کارگران و وقایع اخیر اراک واکنش نشان داد و گفت: هر کشوری برای رشد و توسعه در تمامی ابعاد علی الخصوص دستیابی به توان بالای سیاسی و دفاعی، نیازمند اقتصادی قوی و برجسته میباشد و بدون پول و توان اقتصادی، چندان قدرت مانور بالایی را در جهان نخواهد داشت.در جهان امروز، اوضاع اقتصادی روز به روز در حال رشد و توسعه بوده و رفته رفته اوضاع اقتصادی و معیشتی تعداد زیادی از کشورهای جهان بهتر، شکوفاتر و پیشرفته تر میشود. لکن اگر ما هم بنوعی بتوانیم از پس مشکلاتمان برآئیم مطمئناً در زمینه های اقتصادی پیشرفت و درکنار کشورهایی نظیر چین، هند، برزیل، روسیه، ترکیه و... میتوانیم با سرعتی چشمگیر جزء اقتصادهایی باشیم که جهش بزرگی را در دهۀ آینده تجربه خواهند کرد.وی افزود: براساس آمارهای رسمی، ایران در برخی از رشته ها و زمینه ها، رتبه اول را در جهان بخود اختصاص داده است که خود امری مثبت و قابل توجه و عاملی برای افزایش اعتماد به نفس ایرانیان درجهت نیل به موفقیت های بزرگتر میباشد. اما متأسفانه از این رتبه ها و برتری ها در اغلب زمینه ها به خوبی استفاده نشده است. مروری کوتاه بر این آمارها میتواند هشداری برای ما باشد که بر روی آنها کمی تعمق کنیم و قدر داشته هایمان را بیشتر بدانیم:بطور مثال: بیشترین تولید پسته در جهان در اختیار ایران است، اما متأسفانه بخش قابل توجهی از پسته تولیدی داخل بدلیل عدم بسته بندی مناسب، بصورت فله ای یا در...
 • برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی و نقش زن در اقتصاد خانواده در داران
 • کارگاه آموزشی نقش زنان در اقتصاد مقاومتی همزمان با برپایی نمایشگاه اقتصاد مقاومتی در ناحیه مقاومت بسیج فریدن برگزار شد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار اقوام؛ کارگاه اقتصاد مقاومتی و نقش زنان در اقتصاد خانواده به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در محل ناحیه مقاومت بسیج شهرستان فریدن برگزار شد. احمد شهرکی رئیس اداره آموزش و ترویج کشاورزی شهرستان فریدن در این کارگاه به تبیین نقش زنان در اقتصاد مقاومتی پرداخت. در قسمت دیگری از این کارگاه دو بانوی کارآفرین شهرستان درمورد فعالیت های خود در شهرستان مانند پرورش قارچ، تولید گل محمدی، کشت زعفران و گیاهان دارویی، گلاب گیری و تهیه عرقیجات گیاهی مانند آویشن، نعناع، زرین گیاه، بادرنجبویه و… توضیحاتی ارائه دادند. در بخش دیگر این کارگاه بانوان کارآفرین با برپایی نمایشگاهی از کارهای دستی و محصولات تولیدی بر نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و کمک به اقتصاد خانواده تأکید کردند.
 • تثبیت نرخ تعرفه ها آرزو یا واقعیت/تغییرات خلق الساعه آفت اقتصاد ایران
 • به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،نرخ تعرفه ها همواره به عنوان یکی از موضوعات و موارد حساس و چالش برانگیز در حوزه تجارت مطرح بوده است. برخی از کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی معتقدند،در سایه نوساناتی که در نرخ تعرفه ها ایجاد می شود، بخش ها و گروه هایی متنفع می شوند و همین نفع اقتصادی،مانعی جدی برای حصول موفقیت در وعده مذکور (تثبیت نرخ تعرفه ها)محسوب می شود. به واقع،در سایه تثبیت نرخ تعرفه ها،دورنمای با ثبات تری برای فعالان اقتصادی ایجاد می شود و در ثبات ایجاد شده،ریسک فعالیت های اقتصاد به کمترین میزان ممکن کاهش می یابد. بدون تردید،هر آنچه ریسک فعالیت های اقتصادی در کشور تشدید شود به همان میزان میل و رغبت سرمایه داران،سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی برای نقش آفرینی در چنین عرصه ای کمرنگ تر خواهد شد و در نقطه مقابل،کاهش ریسک فعالیت های تجاری و اقتصادی،چنان انگیزه و رغبتی را ایجاد می کند که سرمایه گذاران اقتصادی برای حضور درآن،به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. در طول سالیان گذشته،برخی از تصمیمات و قوانین خلق الساعه چنان آسیب و خساراتی به کشور تحمیل کرده که به تبع هر آنچه از دامنه و ضریب تصمیمات مذکور کاسته شود به همان میزان شاهد حصول موفقیت های اقتصادی فزاینده تری خواهیم بود. در اکثریت قریب به اتفاقِ اقتصادهای موفق و قدرتمند جهان از ثبات اقتصادی به عنوان یکی از مولفه های اساسی در توسعه اقتصادی یاد می شود. به واقع یکی از اصلی ترین اهداف دشمنان و معاندان نظام و انقلاب از القاء بی ثباتی،نا امنی و کوبیدن بر طبل جنگ از سوی آنها علیه ایران،با همین هدف عملیاتی و طراحی می شود که به جامعه جهانی این تصور و تلقی را تحمیل کنند که کشور ایران با ثبات نیست و به تبع هر آنچه این ذهنیت تعمیق و تشویق شود،...
 • چگونگی زیارت امام حسین ع از راه دور
 • در این نوشتار به ذکر هشت روایت می‌پردازیم که در آن ضمن تأکید بر اهمیت زیارت کردن امام حسین (ع) به طور مرتب و حتی از راه دور، طریقه انجام این زیارات را نیز تعلیم داده است. رفتن به بلندی و زیارت حضرت عَنْ حَنَانٍ عَنْ أَبِیهِ قَالَ: قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ عَلَیهِ السَّلامُ: یَا سَدِیرُ، تَزُورُ قَبْرَ الْحُسَیْنِ عَلَیهِ السَّلامُ فِی کُلِّ یَوْمٍ؟ قُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاکَ لَا، قَالَ: فَمَا أَجْفَاکُمْ! قَالَ: فَتَزُورُونَهُ فِی کُلِّ جُمْعَهٍ؟ قُلْتُ: لَا، قَالَ: فَتَزُورُونَهُ فِی کُلِّ شَهْرٍ؟ قُلْتُ: لَا، قَالَ: فَتَزُورُونَهُ فِی کُلِّ سَنَهٍ؟ قُلْتُ: قَدْ یَکُونُ ذَلِکَ، قَالَ: یَا سَدِیرُ، مَا أَجْفَاکُمْ لِلْحُسَیْنِ عَلَیهِ السَّلامُ! أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَلْفَیْ أَلْفِ مَلَکٍ شُعْثٌ غُبْرٌ یَبْکُونَ وَ یَزُورُونَ لَا یَفْتُرُونَ، وَ مَا عَلَیْکَ یَا سَدِیرُ، أَنْ تَزُورَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ عَلَیهِ السَّلامُ فِی کُلِّ جُمْعَهٍ خَمْسَ مَرَّاتٍ وَ فِی کُلِّ یَوْمٍ مَرَّهً، قُلْتُ: جُعِلْتُ فِدَاکَ، إِنَّ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ فَرَاسِخَ کَثِیرَهً! فَقَالَ لِی: اصْعَدْ فَوْقَ سَطْحِکَ، ثُمَّ تَلْتَفِتُ یُمْنَهً وَ یُسْرَهً، ثُمَّ تَرْفَعُ رَأْسَکَ إِلَی السَّمَاءِ، ثُمَّ انْحُ نَحْوَ الْقَبْرِ وَ تَقُولُ: «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ، السَّلَامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ» تُکْتَبُ لَکَ زَوْرَهٌ، وَ الزَّوْرَهُ حَجَّهٌ وَ عُمْرَهٌ. قَالَ سَدِیرٌ: فَرُبَّمَا فَعَلْتُ فِی الشَّهْرِ أَکْثَرَ مِنْ عِشْرِینَ مَرَّهً.[۱] [۲] سَدیر گفت: حضرت صادق علیه السلام به من فرمود: ای سدیر، آیا هر روز قبر حسین بن علی علیه السلام را زیارت می کنی؟ عرض کردم: خیر، فرمود: چقدر شما جفاکارید! و سپس فرمود: در هر جمعه زیارت می کنید؟ عرض کردم: خیر، فرمود: در هر ماه زیارت می کنید؟ عرض کردم: خیر، فرمود: در هر سال زیارت می کنید؟ عرض کردم: گاهی زیارت می کنیم. فرمود: ای سدیر، چقدر به حسین علیه السّلام جفا می‏کنید! آیا نمی دانی خداوند دو میلیون فرشته ژولیده موی و خاک آلود دارد که...
 • چگونگی ورود وزارت ورزش به مجامع فدراسیون ها
 • کارشناس حقوقی ورزش با اشاره به ایرادی که اتحادیه جهانی کشتی به اساسنامه ارسالی ایران وارد کرده، گفت: وزارت ورزش باید در مجامع فدراسیون ها مدیریت پائین به بالا داشته باشد. به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه در پیش نویس اساسنامه فدراسیون ها که توسط وزارت ورزش تدوین شده است، تغییراتی لحاظ شد تا اعتماد نهادهای بین المللی در مورد عدم دخالت دولت در امور فدراسیون ها جلب شود اما این مهم به خاطر اشاره به حضور وزیر یا معاون وی در مجمع و حق رای آنها انجام نشد و تا به اینجا باعث رد شدن اساسنامه فدراسیون کشتی از سوی اتحادیه بین المللی این رشته شده است. این در حالی است که موضوع اساسنامه فدراسیون ها و اشکالاتی که از سوی نهادهای بین المللی به آنها وارد می شود، مدت هاست که معضل ورزش ایران است. وزارت ورزش در واقع با تدوین پیش نویس اساسنامه مشترک برای تمام فدراسیون ها قصد داشت این مشکل را برطرف کند اما به نظر می رسد نه تنها این نتیجه حاصل نشده و نمی شود بلکه باید در این مورد خیلی ریشه ای تر و اصولی تر ورود کرد تا هم جایگاه وزارت ورزش در فعالیت ها فدراسیون ها حفظ شود و هم اینکه دخالت مستقیم دولت در امور آنها به طور کامل برداشته شود. وزارت ورزش ورود مستقیم به مجامع فدراسیون ها نداشته باشد هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی ورزش و از افراد فعال در تدوین اساسنامه فدراسیون ها در این زمینه و راهکار پیشنهادی برای آن گفت: وزارت ورزش باید مدیریت خود در مجامع را در سطوح پایین‌تر اعمال کند. منظور این است که این مدیریت باید در هیأت‌های ورزشی و انتخابات آنها اعمال شود تا نتایج آن را در مجامع ببینند نه اینکه به طور مستقیم به مجامع ورود کنند. وی تصریح کرد: ایراد اصلی که اتحادیه جهانی کشتی...
 • مسیر ها و چگونگی زیارت امام حسین ع در گذشته
 • در گذشته سفر به کربلا بسیار سخت بوده است گذشته از محدودیت هایی که حکومت ها ایجاد می‌کردند؛ خطر های طبیعی هم مانند وجود حیوانات درنده و... موجب این سختی بوده است. حسینیه مشرق- در گذشته سفر به کربلا بسیار سخت بوده است گذشته از محدودیت هایی که حکومت ها ایجاد می کردند؛ خطر های طبیعی هم مانند وجود حیوانات درنده و... موجب این سختی بوده است. آنچه در این مقاله به آن پرداخته ایم مسیر ها وچگونگی حرکت زوار ایرانی کربلا در دوره قاجار است. سفرنامه زائران ایرانی سنت سفرنامه نویسی از دیر باز، به شکل محدود، در بین اقوام و ملل دنیا مرسوم بوده، لیکن در دو قرن اخیر توسعه و رواج قابل توجهی یافته است. سفرنامه نویسان، هر یک با تخصص ها و گرایش های فکری خود تلاش کرده اند تا آداب و رسوم مردم در شهرها و روستاها را بازگو نموده، به تشریح و توصیف اماکن و آثار تاریخی و حوادث و رویدادهای بین راه بپردازند. پس از نهضت عاشورا، اخبار آنچه در کربلا رخ داده بود، دهان به دهان گشت و سیل خروشان شیعیان آل محمد، از هر کوی و برزن، رو به کربلا آوردند، در حالی که نام حسین علیه السلام را زمزمه می کردند و جانشان در رثا و سوگواری آل محمد، مترنّم بود. مسافرت به کربلا در آن روزگار، کار آسانی نبوده، بلکه، خطرها و تهدیدات بسیاری برای زائران در پی داشته است. زائران ناگزیر بوده اند خود را به تحمل مشقّات گوناگون عادت دهند تا بتوانند به قبر سیدالشهدا برسند و آن را زیارت کنند. این مشکلات، گاه به موضع گیری‌ها و سیاست های دولت های حاکم در عراق در ارتباط با امام حسین (ع) مربوط می شده و گاه با خطرهای طبیعی بین راه، همچون مواجه شدن با حیوانات درنده، به خصوص برای...
 • جزئیات چگونگی تردد زائران ایرانی در مراسم اربعین
 • صراط: نشست فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی با حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (سه‌شنبه 4 مهر) برگزار شد به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمید محمدی در جریان این نشست گزارشی از کم و کیف برگزاری مراسم حج واجب سال جاری پس از توقف دو ساله اعزام حجاج ایرانی به این مراسم ارائه کرد.بنابراین گزارش، محمدی در ابتدای این نشست با بیان اینکه سفر حج امسال به خوبی برگزار شد و رضایتمندی بسیاری داشته است، گفت: در سال‌های گذشته در مسیر رفت و برگشت جَمَرات مشکلاتی همچون گرمازدگی، ایست قلبی، بیهوشی و... به وجود می‌آمد اما امسال به واسطه مراقبت‌های صورت گرفته و و چادرهای مجهزی که بر پا شده بود این اتفاق به ندرت افتاد و زائران تواستند این مسیر را راحت‌تر طی کنند.وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 3 تا 4 هزار نفر از زائران این نرم‌افزار سامانه وصال را بر روی گوشی خود نصب کرده بودند، هر یک در مقام یک مسئول کاروان عمل کرده و همراه‌هان خود که از کاروان جدا یا گم می‌شدند را به سرعت پیدا می‌کردند، در واقع این نرم‌افزار توانست بسیاری از مشکلات احتمالی در این زمینه را کم کرده و به زائران آرامش و امنیت بدهد.رئیس سازمان حج و زیارت از کاهش گمشدگان نسبت به سال‌های گذشته از 40 نفر به 9 نفر خبر داد و درباره سفر عظیم و گسترده اربعین توضیح داد: این سفر از سوی ستاد مرکزی اربعین مدیریت می‌شود و ثبت‌نام‌ها و دریافت ویزاها تنها مسئولیت سازمان حج به شمار می‌آید.محمدی همچنین از سامانه سماح به‌ عنوان مسیر اصلی برای ثبت‌نام حهت عزیمت به کربلا و ... نام برد و گفت: برای تمام مدیران کاروان‌ها در عرفات و منا دوره‌های آموزش میدانی برگزار شده است.وی درباره اینکه آیا برگزاری سفر حج عمره نیز پس از این...
 • جزئیات چگونگی تردد زائران ایرانی در مراسم اربعین در عراق
 • رئیس سازمان حج و زیارت جزئیات چگونگی تردد زائران ایرانی در مراسم اربعین در عراق را تشریح کرد. به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت، نشست فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی با حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (سه‌شنبه 4 مهر) برگزار شد و وی در جریان این نشست گزارشی از کم و کیف برگزاری مراسم حج واجب سال جاری پس از توقف دو ساله اعزام حجاج ایرانی به این مراسم ارائه کرد.بنابراین گزارش، محمدی در ابتدای این نشست با بیان اینکه سفر حج امسال به خوبی برگزار شد و رضایتمندی بسیاری داشته است، گفت: در سال‌های گذشته در مسیر رفت و برگشت جَمَرات مشکلاتی همچون گرمازدگی، ایست قلبی، بیهوشی و... به وجود می‌آمد اما امسال به واسطه مراقبت‌های صورت گرفته و و چادرهای مجهزی که بر پا شده بود این اتفاق به ندرت افتاد و زائران تواستند این مسیر را راحت‌تر طی کنند.وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 3 تا 4 هزار نفر از زائران این نرم‌افزار سامانه وصال را بر روی گوشی خود نصب کرده بودند، هر یک در مقام یک مسئول کاروان عمل کرده و همراه‌هان خود که از کاروان جدا یا گم می‌شدند را به سرعت پیدا می‌کردند، در واقع این نرم‌افزار توانست بسیاری از مشکلات احتمالی در این زمینه را کم کرده و به زائران آرامش و امنیت بدهد.رئیس سازمان حج و زیارت از کاهش گمشدگان نسبت به سال‌های گذشته از 40 نفر به 9 نفر خبر داد و درباره سفر عظیم و گسترده اربعین توضیح داد: این سفر از سوی ستاد مرکزی اربعین مدیریت می‌شود و ثبت‌نام‌ها و دریافت ویزاها تنها مسئولیت سازمان حج به شمار می‌آید.محمدی همچنین از سامانه سماح به‌ عنوان مسیر اصلی برای ثبت‌نام حهت عزیمت به کربلا و ... نام برد و گفت: برای...
 • مسعود بارزانی دلال صهیونیست هاست
 • به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت‌ امنا و رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در حاشیه همایش رونمایی و آشنایی با سامانه‌های علم‌سنجی و پژوهشیار معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هدف از این جلسه ساماندهی امر پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی است، پژوهش باید طوری باشد که مرکزی در جریان کار پژوهش سایر نهادها قرار گیرد و از دوباره‌‌کاری پرهیز شود و کارهای بعدی در امتداد پژوهش‌های قبلی انجام شود. وی تاکید کرد: پژوهش باید مساله‌محور باشد و متناسب با شرایط بومی ایران و بیماری‌های موجود در این منطقه صورت گیرد. ولایتی ادامه داد: بنابراین ساماندهی پژوهش در حوزه علوم پزشکی هدف اصلی ما است، امیدواریم با ایجاد این سامانه مجموعه هم‌افزا به وجود آید که مردم ما و مردم سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه از نتایج آن بهره‌مند شوند، امیدوارم به جایی برسیم که هر استادی چیزی را درس بدهد که قبلا پژوهش کرده است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره همه‌پرسی روز گذشته در کردستان عراق گفت: کار غیر‌قانونی که توسط آقای بارزانی صورت گرفته، بی‌ارزش است، نتیجه مثبتی ندارد و موجب آشفتگی سیاسی در منطقه می‌شود. وی افزود: آقای بارزانی متاسفانه از مدت‌ها پیش با صهیونیست‌ها متصل شده است، او از وضعیت فلسطین درس نگرفته است، حداقل از سردار صلاح‌الدین ایوبی که مبارز کرده بود، درس می‌گرفت. مردم کرد به صلاح‌الدین ایوبی افتخار می‌کنند و نه به نتانیاهو، اسرائیل 60 تا 70 سال است که فلسطین را اشغال کرده و هر روز مظالمش علیه مردم فلسطین افزوده می‌شود این رژیم ننگین، تبعیض نژادی و نامشروع، منفور همه دنیاست. اتصال بارزانی به اسرائیلی‌ها آغاز سقوط سیاسی اوست. ولایتی ادامه داد: آقای بارزانی زیر بار این ننگ نمی‌ماند و چیزی از این رفراندوم به دست نمی‌آورد. البته ناگفته نماند که معلوم نیست چقدر این رفراندوم واقعی باشد، موقعی که حکومتی...
 • تجزیه طلبی از ملا مصطفی پدر تا مسعود بارزانی پسر عکس
 • به گزارش جام جم آنلاین از اتاق خبر 24، مسعود بارزانی پس از سرنگونی حکومت صدام در عراق، به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق برگزیده شد، به او قدرت داده شد و اکنون ذات خود را نشان داد. ملا مصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی رئیس کنونی اقلیم کردستان عراق بود، او همواره خواهان جدایی و استقلال کردستان بود، بارزانی پدر، تلاش بسیاری کرد تا بتواند این آرزوی خود را برآورده سازد، اما هیچگاه نتوانست به آن دست یابد، تنها چیزی که از استقلال طلبی و تجزیه کردستان از آن سال هایی که مبارزات خود را همراه با برادر بزرگترش آغاز کرد (دهه 30 میلادی) جنگ، خونریزی، ناامنی و سرکوب مردم کردستان عراق از سوی دکتر مرکزی بود. چنین افرادی با تحریک و سوء استفاده از احساسات مردم قوم کُرد، نه تنها سعی در رسیدن به آرزوی های قدرت طبانه خود داشتند بلکه به اجرای برنامه ها و اهدافی که از سوی نظام سلطه به آنها دیکته شده بود اقدام می کردند. اگر در آن سالهای دور، ملا مصطفی با حمایت اتحاد جماهیر شوروی فعالیت می کرد و حتی حزب دموکرات کردستان ایران را شوروی تأسیس کرد تا از این طریق بتواند نفوذ خود را در ایران حفظ کرده باشد، پس از مرگ بارزانی پدر، این آمریککا بود که برای کردستان عراق پس از سرنگونی صدام سناریو نوشت و مسعود بارزانی، پسر ملا مصطفی بارزانی، مهره آمریکایی ها در کردستان عراق شد. شاید یکی از اشتباهاتی که دولت عراق پس از سرنگونی صدام مرتکب شد، دادن اختیارات بیشتر به کردستان عراق بود. با سابقه ای که از این خطه وجود داشت، تصویب اعطای اختیارات بیشتر به آنها باعث شد تا اکنون پس از گذشت نزدیک به 20 سال از سرنگونی صدام و خودمختاری در کردستان عراق، بارزانی ها با نفوذ و سلطه ای که بر کردستان عراق ایجاد کرده...
 • ولایتی:مسعود بارزانی دلال صهیونیست هاست
 • صراط: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بارزانی دلال صهیونیست‌ها برای تجزیه کشورهای اسلامی است.به گزارش تسنیم، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت‌امنا و رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در حاشیه همایش رونمایی و آشنایی با سامانه‌های علم‌سنجی و پژوهشیار معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هدف از این جلسه ساماندهی امر پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی است، پژوهش باید طوری باشد که مرکزی در جریان کار پژوهش سایر نهادها قرار گیرد و از دوباره‌‌کاری پرهیز شود و کارهای بعدی در امتداد پژوهش‌های قبلی انجام شود.وی تاکید کرد: پژوهش باید مساله‌محور باشد و متناسب با شرایط بومی ایران و بیماری‌های موجود در این منطقه صورت گیرد.ولایتی ادامه داد: بنابراین ساماندهی پژوهش در حوزه علوم پزشکی هدف اصلی ما است، امیدواریم با ایجاد این سامانه مجموعه هم‌افزا به وجود آید که مردم ما و مردم سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه از نتایج آن بهره‌مند شوند، امیدوارم به جایی برسیم که هر استادی چیزی را درس بدهد که قبلا پژوهش کرده است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره همه‌پرسی روز گذشته در کردستان عراق گفت: کار غیر‌قانونی که توسط آقای بارزانی صورت گرفته، بی‌ارزش است، نتیجه مثبتی ندارد و موجب آشفتگی سیاسی در منطقه می‌شود.وی افزود: آقای بارزانی متاسفانه از مدت‌ها پیش با صهیونیست‌ها متصل شده است، او از وضعیت فلسطین درس نگرفته است، حداقل از سردار صلاح‌الدین ایوبی که مبارز کرده بود، درس می‌گرفت. مردم کرد به صلاح‌الدین ایوبی افتخار می‌کنند و نه به نتانیاهو، اسرائیل 60 تا 70 سال است که فلسطین را اشغال کرده و هر روز مظالمش علیه مردم فلسطین افزوده می‌شود این رژیم ننگین، تبعیض نژادی و نامشروع، منفور همه دنیاست. اتصال بارزانی به اسرائیلی‌ها آغاز سقوط سیاسی اوست.ولایتی ادامه داد: آقای بارزانی زیر بار این ننگ نمی‌ماند و چیزی از این رفراندوم به دست نمی‌آورد. البته ناگفته نماند که معلوم نیست چقدر این رفراندوم واقعی...
 • از سردمداری حاتمی کیا و ملاقلی پور تا تجربیات مسعود کیمیایی
 • فرهنگ > سینما - کارگردان‌های زیادی در طول سال‌های بعد از جنگ به ساخت آثاری در حوزه سینمای دفاع مقدس روی‌ آوردند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سینمای ایران یك سال بعد از شروع جنگ تحمیلی به صورت جدی به تولید فیلم‌های جنگی پرداخت. جمشید حیدری تنها چند ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی در سال 59 فیلم «مرز» را مقابل دوربین برد، این فیلم در تابستان سال 60 اکران شد، حیدری در یکی از گفتگوهایی که داشته گفته که اکران فیلم در تهییج افکار عمومی بسیار تأثیر داشت و همه تماشاگران این فیلم با شعار «مرگ بر صدام» از سینما خارج می‌شدند و در حالی که آن موقع حداکثر فروش یک فیلم 500 تا 600 هزار تومان بود، «مرز» با بلیت 15 ریال نزدیک به 2.5 میلیون تومان فروخت. این کارگردان بعد از «مرز» سه فیلم جنگی دیگر به نام‌های «فرار»، «هفت گذرگاه» و «حماسه قهرمانان» را نیز ساخت. اما در سال‌های پس از جنگ تا دهه نود نیز کارگردان‌های زیادی به ساخت آثاری با مضمون جنگ و دفاع مقدس رغبت نشان دادند و در طول این سال‌ها نیز آثار بسیار زیادی در حوزه سینمای دفاع مقدس ساخته شده است. برخی از این آثار به دلایل مختلف بیش از سایر فیلم‌ها در این زمینه ماندگار شدند. کارگردان‌هایی هم به واسطه ساخت فیلم های مختلف بیشتر مطرح شدند و نامشان به عنوان کارگردان سینمای جنگ و دفاع مقدس به ثبت رسید. در این گزارش نگاهی داشتیم به کارنامه هنری و حرفه‌ای کارگردان‌های شاخصی که در حوزه سینمای جنگ در طول این سال‌ها فعال بودند. البته تعدا د آثاری که این کارگردان‌ها ساختن مدنظر نبوده و علاوه بر کمیت، میزان تاثیرگذاری اثر و جریان‌سازی آن نیز مدنظر بوده است. ابراهیم حاتم کیا بدون شک یکی از مطرح‌ترین کارگردان‌هایی که در عرصه سینمای دفاع مقدس نامش همیشه مطرح بوده...
 • سروش رفیعی و مسعود شجاعی پرسپولیسی شدند
 • به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، در تصویری که از پیش بازی دیدار الهلال و پرسپولیس منتشر شده دو بازیکنی که در پرسپولیس حضور ندارند به عنوان ستارگان نماینده ایران معرفی شده اند. صفحه هواداران الهلال دو ستاره از این تیم سلمان الفرج و کارلوس ادواردو را به عنوان ستارگان الهلال معرفی کرده واز مسعود شجاعی و سروش رفیعی به عنوان ستارگان پرسپولیس نام برده است. این در حالی است که مسعود شجاعی در عضویت باشگاه پانیونیوس یونان قرار دارد و سروش رفیعی نیز بازیکن الخور قطر است. 110
 • جلسه محرمانه مقامات خارجی با مسعود بارزانی
 • روزنامه «ینی شفق» چاپ ترکیه از نشست محرمانه مقامات آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و صهیونیستی با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق پیش از برگزاری همه‌پرسی جدایی خبر می‌دهد. خبرگزاری فارس: مقامات خارجی قبل از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، طی دیدار با رئیس این منطقه درباره روزهای پسا-همه‌پرسی صحبت کردند. روزنامه «ینی شفق» چاپ ترکیه از نشست محرمانه مقامات آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و صهیونیستی با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق پیش از برگزاری همه‌پرسی جدایی خبر می‌دهد. بر این اساس، دولت‌های مذکور همگی به بارزانی اطمینان دادند که در صورت برگزاری همه‌پرسی جدایی، از تشکیل یک دولت کُردی کاملا حمایت کرده و نقشه راهی برای دوران پسا-همه‌پرسی به او ارائه دادند. در این دیدار مسائل مختلفی از جمله انتخاب شهر کرکوک به عنوان پایتخت کردستان، تشکیل ارتش مشترک کردستان با گروه تروریستی پ.ک.ک، کارت‌های شناسایی جمعی و اخراج ساکنین عرب و ترکمن مناطق تحت پوشش کردستان مطرح شد. ینی شفق نوشت که این دیدار در تاریخ 22 سپتامبر (3 روز پیش از همه‌پرسی) و در منزل «هوشیار زیباری» وزیر خارجه پیشین عراق در کرکوک برگزاری شد. «پتر وودارد گالبرایت» دیپلمات سابق آمریکا – که در اعطای وضعیت خودمختاری به بارزانی نقش داشت - «زلمای خلیلزاد» سفیر سابق واشنگتن در بغداد و «برنارد کوشنر» وزیر خارجه پیشین فرانسه در این دیدار حضور داشتند. در این دیدار ضمن بررسی پیوستن موصل به کردستان جدید و همچنین روزهای پسا-همه‌پرسی از ژانویه 2018 به بعد، مطرح شد که کرکوک به خاطر اهمیت اقتصادی و استراتژیکی که دارد می‌تواند پایتخت جدید باشد.
 • ولایتی در جمع خبرنگاران:مسعود بارزانی دلال صهیونیست هاست
 • علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت‌امنا و رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در حاشیه همایش رونمایی و آشنایی با سامانه‌های علم‌سنجی و پژوهشیار معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هدف از این جلسه ساماندهی امر پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی است، پژوهش باید طوری باشد که مرکزی در جریان کار پژوهش سایر نهادها قرار گیرد و از دوباره‌‌کاری پرهیز شود و کارهای بعدی در امتداد پژوهش‌های قبلی انجام شود. وی تاکید کرد: پژوهش باید مساله‌محور باشد و متناسب با شرایط بومی ایران و بیماری‌های موجود در این منطقه صورت گیرد. ولایتی ادامه داد: بنابراین ساماندهی پژوهش در حوزه علوم پزشکی هدف اصلی ما است، امیدواریم با ایجاد این سامانه مجموعه هم‌افزا به وجود آید که مردم ما و مردم سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه از نتایج آن بهره‌مند شوند، امیدوارم به جایی برسیم که هر استادی چیزی را درس بدهد که قبلا پژوهش کرده است. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره همه‌پرسی روز گذشته در کردستان عراق گفت: کار غیر‌قانونی که توسط آقای بارزانی صورت گرفته، بی‌ارزش است، نتیجه مثبتی ندارد و موجب آشفتگی سیاسی در منطقه می‌شود. وی افزود: آقای بارزانی متاسفانه از مدت‌ها پیش با صهیونیست‌ها متصل شده است، او از وضعیت فلسطین درس نگرفته است، حداقل از سردار صلاح‌الدین ایوبی که مبارز کرده بود، درس می‌گرفت. مردم کرد به صلاح‌الدین ایوبی افتخار می‌کنند و نه به نتانیاهو، اسرائیل 60 تا 70 سال است که فلسطین را اشغال کرده و هر روز مظالمش علیه مردم فلسطین افزوده می‌شود این رژیم ننگین، تبعیض نژادی و نامشروع، منفور همه دنیاست. اتصال بارزانی به اسرائیلی‌ها آغاز سقوط سیاسی اوست. ولایتی ادامه داد: آقای بارزانی زیر بار این ننگ نمی‌ماند و چیزی از این رفراندوم به دست نمی‌آورد. البته ناگفته نماند که معلوم نیست چقدر این رفراندوم واقعی باشد، موقعی که حکومتی چیزی را به مردم تحمیل می‌کند قطعا نتایج...
 • عمر چلیک:مسعود بارزانی مسئول به راه انداختن حمام خون در عراق خواهد بود
 • به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، عمر چلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت ترکیه تاکید کرد مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق با اصرار بر برگزاری همه پرسی جدایی از این کشور، مسئول به راه انداختن حمام خون در عراق خواهد بود. چلیک افزود: هر سلاحی که در اختیار نیروهای پیشمرگ قرار گیرد، علیه ترکمان‌ها و عرب‌ها در شمال عراق استفاده خواهد شد. تصمیم به برگزاری این همه پرسی یک فاجعه بود و اضافه کردن کرکوک به این همه پرسی، پیشنهاد مسعود بارزانی برای تبدیل کردن عراق به حمام خون جدید بود. برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق با مخالفت‌های بسیاری در سطح منطقه و جهان مواجه شده است. با این حال، رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که از برگزاری این همه‌پرسی و تشکیل یک دولت مستقل کُردی حمایت می‌کند. انتهای پیام/ مخالفت ترکیه با جدایی کردستان از عراق
 • اشتباه عجیب عربستانی ها سروش رفیعی و مسعود شجاعی پرسپولیسی شدند
 • خبرگزاري آريا - در آستانه ديدار حساس الهلال و پرسپوليس در نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا صفحه هواداران الهلال در فضاي مجازي مرتکب اشتباهي عجيب شده است.به گزارش سرويس ورزشي جام نيـوز، در تصويري که از پيش بازي ديدار الهلال و پرسپوليس منتشر شده دو بازيکني که در پرسپوليس حضور ندارند به عنوان ستارگان نماينده ايران معرفي شده اند.صفحه هواداران الهلال دو ستاره از اين تيم سلمان الفرج و کارلوس ادواردو را به عنوان ستارگان الهلال معرفي کرده واز مسعود شجاعي و سروش رفيعي به عنوان ستارگان پرسپوليس نام برده است.اين در حالي است که مسعود شجاعي در عضويت باشگاه پانيونيوس يونان قرار دارد و سروش رفيعي نيز بازيکن الخور قطر است.110
 • پایان بی نتیجه مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا درباره چگونگی خروج از این اتحادیه
 • میشل بارنیه نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات تاکید کرد مادامی که سرنوشت و حقوق شهروندان اروپایی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص نشود مسائل دیگر در دستور کار قرار نخواهد گرفت. ­به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمااز لندن؛چهارمین دور مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی خروج از این اتحادیه و حل و فصل مسائل پس از آن، بدون نتیجه مشخص پایان یافت. میشل بارنیه نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات تاکید کرد مادامی که سرنوشت و حقوق شهروندان اروپایی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص نشود مسائل دیگر در دستور کار قرار نخواهد گرفت.بر اساس آمارهای موجود حدود سه میلیون نفر از اتباع اروپایی ساکن انگلیس هستند و این اتحادیه از انگلیس خواسته است که آنان پس از برگزیت بتوانند از حقوق مساوی با شهروندان انگلیسی برخوردار باشند اما لندن تمایلی به این کار ندارد.
 • تعزیه ترک زبان ها در قم تصاویر
 • شاید بتوان گفت بیشترین تعزیه ها در کوچه پس کوچه های شهر قم توسط قومیت های مختلف از جمله ترک زبان های مقیم قم اجرا می شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قم فردا، تاریخچه پیدایش تعزیه مشخض نیست تعزیه یا شبیه‌خوانى در اصل نمایشى است برپایه قصه‌ها و روایات مربوط به زندگى و مصائب خاندان پیامبر اسلام و بخصوص وقایع ماه محرم سال 61 هجرى در کربلا براى امام حسین (ع) و خاندانش. قم یکی از شهرهای مهاجر پذیر قم است که فرهنگ و آئین های سنتی ملی و مذهبی شهرهای مختلف را در خود جای داده است از جمله آئین های محرم و صفر که قومیت های مختلف ایران در قم مراسم ها و آئین های سوگواری سید الشهدا را اجرا می کنند از جمله این آئین ها تعزیه است ،شاید بتوان گفت بیشترین تعزیه ها در کوچه پس کوچه های شهر قم توسط قومیت های مختلف از جمله ترک زبان های مقیم قم اجرا می شود. تعزیه در طول ایام محرم و صفر و حتی دیگر ایام در قم اجرا می شود ، اما در ایام محرم و صفر بااستقبال گسترده مردم روبرو می شود و می توان گفت هنوز تعزیه یکی از بهترین راه های انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ عاشورا است. یکی از نکات قابل توجه حضور نسل جدید در کنار تعزیه خوان های قدیمی است، جذابیت اجرای تعزیه چنان است که می توان به راحتی به نسل های دیگر هم منتقل شود، علاوه بر آن اجرای موسیقی از جمله نی و طبل در هنگام اجرای تعزیه باعث ایجاد جو تاثیر گذارتر تعزیه می شود. تصاویری از اجرای تعزیه ترک زبان ها در قم ...
 • شهید ت رک زبان امام حسین ع کیست
 • اسلم ترکی یکی از شهدای کربلا است. وی غلام سید‌الشهدا ع‏ و ترک‌زبان بود و تیرانداز و کماندار و کاتب امام حسین‏ ع‏ به شمار می‏‌رفت. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، عمار بن ابی سلامه دالانی از شهدای کربلا. اهل کوفه بود، محضر رسول خدا «ع‏» را نیز درک کرده و از اصحاب ‏علی‏ «ع‏» بود که در رکابش در سه جنگ جمل، صفین و نهروان شرکت داشت.در کربلا درحمله اول به شهادت رسید.نامش در زیارت ناحیه مقدسه هم آمده است.ابراهیم بن حصین ازدیاز شهدای کربلا و اصحاب دلاور امام حسین‏ «ع‏» بود، از جمله کسانی که ‏سید الشهدا «ع‏» در لحظات تنهایی، نام برخی از یاران را می‏‌برده و صدا می‏‌زده است: «و یاابراهیم بن الحصین...»ابوثمامه صائدیاز یاران سید الشهدا و شهید نماز، که روز عاشورا به فیض شهادت رسید. وی از چهره‌‏های سرشناس شیعه در کوفه و مردی آگاه و شجاع و اسلحه شناس بود.مسلم بن ‏عقیل در ایام بیعت گرفتن از مردم برای نهضت‏ حسینی، او را مسؤول دریافت اموال و خرید اسلحه قرار داده بود.نامش عمر بن عبدالله بود.[1] پیش از شروع درگیری‌های کربلاخود را از کوفه به کربلا رساند و به امام پیوست.روز عاشورا، که یاران حسین بن علی‏ «ع‏» بتدریج‏ شهید می‌‏شدند و از تعدادشان کاسته‏ می‏‌شد و این کاهش محسوس بود، ابو ثمامه هنگام ظهر خدمت امام آمد و گفت: جانم ‏فدای تو! چنین می‏‌بینم که دشمنان به تو نزدیک شده‏ اند. به خدا قسم تو کشته نخواهی شد مگر آنکه من پیش از تو کشته شوم. دوست دارم خدای خویش را در حالی دیدار کنم که ‏این نماز را که وقتش نزدیک شده بخوانم.امام، نگاهی به بالا افکند، فرمود: نماز را به یادآوردی، خدا تو را از نماز گزاران ذاکر قرار دهد. آری، اینک اول وقت نماز است. مهلتی ازسپاه دشمن خواستند. آنگاه ابو ثمامه و جمعی دیگر، با امام...
 • ایمان و علم آیت الله راستی کاشانی زبان زد عام و خاص بود
 • استاد حوزه‌های علمیه با بیان اینکه ازدواج ایمان و علم، حکمت را نتیجه می‌دهد گفت: ایمان و علم آیت‌الله راستی کاشانی زبان زد عام و خاص بود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، مراسم گرامیداشت آیت‌الله راستی با حضور نماینده ولی فقیه در کاشان، فرماندار، ارادتمندان به علما و این خاندان در مسجد جامع کاشان برگزار شد.حجت‌الاسلام سید مرتضی صالحی خوانساری سخنران ویژه مراسم بزرگداشت و یادبود مرحوم آیت الله حسین راستی کاشانی بوده و مداح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز به ذکر مصیبت امام حسین(ع) پرداخته و فضای معنوی مراسم دو چندان شده بود.صالحی خوانساری ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم اظهار داشت: در قرآن کریم خدا به بشریت خطاب کرده کسی که ایمان را با علم در وجود خود جمع کند حکیم است.این استاد حوزه‌های علمیه مولود مبارک ازدواج ایمان و علم را حکمت دانست و افزود: سخنان حکیمانه به دل می‌نشیند و این موضوع نیز در مورد آیت‌الله حسین راستی کاشانی صادق و زبان زد خاص و عام بود.صالحی خوانساری ضمن اشاره به صدور پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی برای رحلت این عالم کاشانی خاطرنشان کرد: صدور این پیام توسط رهبر انقلاب اسلامی و به‌کار بردن کلمات در این پیام نشان‌دهنده جایگاه بالای علمی این عالم بود.به گزارش تسنیم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، مراجع عظام تقلید و سایر مسئولان کشوری و منطقه‌ای شهر کاشان، قم و غیره رحلت این عالم را با صدور پیام‌های جداگانه‌ای تسلیت گفتند.آیت‌الله حسین راستی کاشانی متولد شهر کاشان از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای عالی حوزه علمیه قم بود که در 29 شهریور 1396 و پس از تحمل سال‌ها بیماری در سن 90 سالگی در شهر قم درگذشت.انتهای پیام/ R7845/P1357/S6,1369/CT11