خبرگزاری میزان- تحقیق محلی تمسک به اطلاعات اهل محل است. در تحقیق محلی، شهود و مطلعان مورد تحقیق قرار می‌گیرند. معاینه محل کشف دلایل، سرنخ‌ها و حفظ صحنه جرم است.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هرچه بیشتر آن را روشن می‎سازد.ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکار‌ها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است. به همین منظور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اقدام به آموزش حقوق به زبان ساده کرده است که در این قسمت به موضوع تحقیقات محلی اشاره شده است که در ادامه می‏‌خوانید.

آیا می‌دانید از حساس‌ترین قسمت‌های تحقیقات، معاینه و تحقیق محلی است؟ آیا می‌دانید قانون وظیفه بازدید از محل را بر دوش مقام قضایی یعنی بازپرس گذاشته است؟

«پیدا شدن جنازه در بیابان‌های اطراف شهر»، شاید بتوان گفت: یکی از تکراری‌ترین تیتر‌های روزنامه‌ها باشد. جزئیات ماجرا به این شرح است: «یکی از شهروندان به محض دیدن جنازه با مرکز فوریت‌های ۱۱۰ تماس می‌گیرد و ماموران انتظامی را از وقوع جنایتی هولناک مطلع می‌کند. . . » ادامه اش را خودتان حدس بزنید.

حال این که قاتل چه کسی است و هویت مقتول چیست و اصلا جزئیات قتل چگونه رخ داد، کاری است بس دشوار و صد البته تخصصی که فقط از عهده کارشناسان و تیم‌های خبره تحقیقاتی بر می‌آید. در این باره باید بدانید که یکی از مهم‌ترین مراحل تحقیقات مقدماتی معاینه محل و تحقیق محلی است.

در ادامه بیشتر با این دو اصطلاح آشنا می‌شویم.

پرس و جو در قالب تحقیق محلی

«تحقیق محلی» تمسک به اطلاعات اهل محل است. در تحقیق محلی، شهود و مطلعان مورد تحقیق قرار می‌گیرند. «معاینه محل» کشف دلایل، سرنخ‌ها و حفظ صحنه جرم است.

هم تحقیق محلی و هم معاینه محل می‌تواند با دستور مقام قضایی توسط ضابطان دادگستری یا کارشناسان انجام شود؛ اما در هر دو مورد تنظیم صورت مجلس الزامی است.

دستور دادگاه برای انجام تحقیق محلی «قرار تحقیق محلی» نامیده می‌شود. این قرار، بر استحکام رای و بالا رفتن دقت دادرسی می‌افزاید.

تحقیق محلی و شهادت شاهد

تفاوت تحقیق محلی و شهادت شاهد در این است که شهادت نتیجه کار حواس شاهد است که مستقیما امری رادیده یا شنیده است، در حالی که تحقیق محلی متکی به اطلاع غیرمستقیم افراد است که به علت نزدیک بودن با محل موضوع اختلاف، به نحوی مطالبی را دریافت کرده اند؛ بنابراین در تحقیق محلی، اشخاصی که از آن‌ها تحقیق می‌شود، مستقیم یا غیر مستقیم، برداشت‌های خود را نیز بیان می‌کنند.

درخواست تحقیق محلی

هر یک از طرفین پرونده می‌تواند برای اثبات حقانیت خود، از دادگاه تقاضای انجام تحقیقات و معاینه محلی کند. همچنان که دادگاه نیز می‌تواند راساً قرار معاینه محل یا تحقیقات محلی را صادر و وقت و موضوع قرار را به اصحاب دعوا ابلاغ کند.

همچنین اگر مقام قضایی تشخیص دهد که برای کشف واقعیت و روشن شدن ماجرا انجام تحقیق از محل ارتکاب جرم ضرورت دارد راسا قرار معاینه محل یا تحقیقات محلی را صادر می‌کند. معاینه محل و تحقیق محلی جز در مواردی که ضرورت دارد، باید در روز انجام شود.

کار را باید به کاردان سپرد

بازدید از محل، کار هر کسی نیست؛ زیرا کوچک‌ترین بی مبادلاتی باعث می‌شود که آثار ارتکاب جرم به راحتی پاک شود و دسترسی به اصل حقیقت را دشوار و حتی غیر ممکن سازد.

به همین دلیل، قانون وظیفه معاینه از محل را بر دوش مقام قضایی یعنی بازپرس نهاده است. اما طبق قانون، ضابطان دادگستری و کارشناسان با دستور قضایی می‌توانند امر معاینه محل را بر عهده بگیرند.

بازپرس اگر لازم بداند، هنگام تحقیق محلی و معاینه محل، شخصا حاضر می‌شود؛ اما در مورد جرایم موجب مجازات سلب حیات، همچنین هنگام معاینه اجساد، مکلف است شخصا و در اسرع وقت حضور یابد.

برای بررسی دقیق و علمی جزئیات مربوط به وقوع جرم از متخصصان خبره مانند پزشک، داروساز، مهندس، ارزیاب و. . هم دعوت می‌شود تا در صحنه جرم حضور یابند و به بازپرس در کشف حقایق کمک کنند.

وظیفه ماموران نیروی انتظامی در صحنه جرم

ماموران نیروی انتظامی اولین نفراتی هستند که در محل وقوع جرم حاضر می‌شوند و به همین دلیل مسئولیت حفاظت از صحنه جرم را بر عهده دارند.

به این ترتیب ماموران مکلفند تا قبل از حضور بازپرس یا صدور دستور لازم برای معاینه محل، صحنه جرم و محل کشف جسد را با وسایل مناسب محصور کنند و در صورت ضرورت از ورود و خروج افراد از محل جلوگیری به عمل آوردند.

نقش پررنگ کارشناسان در صحنه جرم

یکی از اساسی‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های تحقیقات، بررسی صحنه جرم است. صحنه جرم محلی است که جرم در آن محدوده به وقع پیوسته و به عبارتی مکانی است که مجرم اقدامات خلاف قانون خود را برای ارتکاب جرم در آنجا داده است.

در واقع صحنه جرم سرچشمه حقایق و اطلاعات مربوط به جرم و مجرم و ابتدای جاده‌ای است که به مخفی گاه مجرم منتهی می‌شود با توجه به اهمیت و نقش موثر دلایل موجود در صحنه جرم برای اثبات وقوع جرم و شناسایی مجرم، حفظ و بررسی صحنه جرم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین وظیفه بررسی صحنه جرم و جمع آوری مدارک جرم برعهده کارشناسانی است که در این زمینه آموزش و تجارب لازم و کافی را کسب کرده اند.

صحنه جرم توسط گروه مخصوص این کار بررسی می‌شود و هنگام تحقیق محلی و معاینه محل، تمام آثار و نشانه‌های مشهود و مکشوف که به نحوی در قضیه موثر است. به دستور بازپرس توسط کارشناسان جمع آوری و در صورت مجلس قید می‌شود و به امضای اشخاص دخیل در موضوع می‌رسد.

گروه صحنه جرم، متشکل از پزشک قانونی، کارشناسان بررسی صحنه جرم و تشخیص هویت، کارآگاهان نیروی انتظامی و در صورت لزوم کارشناسی است که تحت نظارت بازپرس و سرپرستی وی فعالیت می‌کنند.

اقداماتی که در صحنه جرم انجام می‌شود

اولین اقدام بعد از کشف جسد، کشف هویت متوفی و چگونگی فوت وی، ترسیم کروکی، عکس برداری و در صورت امکان، فیلم برداری از جسد است.


اگر هویت متوفی معلوم نباشد، بازپرس می‌تواند دستور انتشار تصویر متوفی را در پایگاه‌های اطلاع رسانی نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا به هر نحو منسب دیگر صادر کند.
بدنیست بدانیم که آلات و ادوات موجود در صحنه جرم در صورتی ضبط می‌شوند که موجب کشف جرم یا اقرار متهم به جرم باشد.
گاهی پیش می‌آید که ادله وقوع جرم، مواردی از قبیل: مایعات ریخته شده و غیر قابل انتقال از محل باشد، در این صورت تا جمع آوری آن‌ها بازپرس برای حفظ آن دلایل اقدام می‌کند و اگر لازم بداند، محل را قفل یا مهر و موم می‌کند و حفاظت آن‌ها را به ضابط دادگستری می‌سپارد.
بازپرس برای معاینه جراحات، آثار و علائم ضرب، آسیب‌های روانی و سایر معاینات و آزمایش‌های پزشکی، نظر پزشک قانونی را اخذ یا از وی دعوت می‌کند. البته اگر پزشک قانونی نتواند حضور یابد یا در جایی پزشک قانونی نباشد، پزشک متخصص معتمد دعوت می‌شود.

هزینه‌های انجام تحقیق و معاینه محل

در خصوص تامین هزینه‌ها نیز دو حالت متصور است. اول موردی است که مقام قضایی انجام تحقیقات را لازم می‌داند و به این ترتیب هزینه‌های اجرای تحقیقات را دولت می‌پردازد.

مورد بعدی حالتی است که شاکی یا متهم تحقیقات و معاینه محل را درخواست میکند. در این صورت نیز اگر این فرد وسایل اجرای تحقیق محلی مانند وسیله رفت و آمد و سایر مواردی را که لازم است فراهم نکند، هزینه‌ی مذکور، از محل اعتبارات مربوط به قوه قضائیه پرداخت و مراتب جهت گرفتن هزینه‌ها از شاکی به دادستان اطلاع داده می‌شود.

انتهای پیام/

کلیدواژه: بررسی صحنه جرم | نیروی انتظامی | تحقیقات محلی | معاینه محل | تحقیق محلی | پزشک قانونی | انجام تحقیق | صحنه جرم | هزینه ها | مقام قضایی | وقوع جرم

منبع: خبرگزاری میزان

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۴۷۶۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • نحوه پرداخت نفقه چگونه است
 • ادا و پرداخت نفقه زن به دو طریق انجام می‌گیرد: الف) زن در خانه شوهر بر حسب عرف زندگی می‌کند و هزینه زندگی از اطعام و ... را شوهر تامین می‌کند. ب) زن نفقه خود را روزانه مطالبه و شوهر نفقه روزانه را جداگانه به وی تسلیم می‌کند. دیدگاه فقهای امامیه این است که تعیین و انتخاب یکی از دو نحوه بالا، با زن است و شوهر نمی‌تواند زن را به قبول کردن شیوه دیگر الزام کند. اما نظر برخی فقهای اهل سنت این است که قبل از آن که زن و شوهر به علت اختلافات خانوادگی به دادگاه مراجعه کنند، تا دادگاه برای زن نفقه و نحوه پرداخت آن را مشخص کند زن نمی‌تواند از شوهر خویش نفقه را به صورت دوم درخواست کند، بلکه باید به همان شیوه اول موافقت کند.
 • تازه های اینستاگرام درآخرین بروز رسانی/چگونه WEBP گوگل کروم را با فرمت JPG یا PNG ذخیره کنیم/گرفتن اسکرین شات در گوشی و تبلت های اندرویدی/چگونه و از چه راهی وای فای و بلوتوث را در iOS ۱۱ غیرفعال کنیم
 • خبرگزاری میزان- تازه های اینستاگرام ؛ استیکرهای فصلی و فیلترهای ویدئوی لایو،چطور در گوشی یا تبلت اندرویدی خود یک اسکرین شات بگیریم؟و ... از جمله اخباری است که بسته فناوری میزان امروز به آن پرداخته است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،تازه های اینستاگرام ؛ استیکرهای فصلی و فیلترهای ویدئوی لایو،چگونه تصاویر WEBP گوگل کروم را با فرمت JPG یا PNG ذخیره کنیم؟و ... از جمله اخباری است که بسته فناوری میزان امروز به آن پرداخته است. جزئیات را در ادامه بخوانید... تازه های اینستاگرام ؛ استیکرهای فصلی و فیلترهای ویدئوی لایو اپل مگ:اینستاگرام امروز استیکرهای جدیدی را منتشر می‌کند که شامل پک پاییزی نیمکره شمالی و پک بهاری برای نیمکره جنوبی می‌شود. در یک پست بلاگی اینستاگرام اعلام کرد استیکرهای فصلی که جدیدا اضافه کرده کمک خوبی به کاربران نیمکره شمالی با توجه به تغییر فصل به کاربران خواهد کرد. اما این شرکت کاربران نیمکره جنوبی را فراموش نکرده و برای آنها استیکرهای بهاری را آماده کرده است: «اگر در نیمکره شمالی سکونت دارید، شما استیکر جدیدی برای پاییز با اشکالی مانند بلوط، برگ‌های ریخته شده، فنجان نوشیدنی داغ و لوبیا را مشاهده خواهید کرد. برای کسانی که در نیمکره جنوبی باشند نیز گل‌ها، گلدان و جوانه‌ها به شما کمک می‌کنند. فصل جدید را جشن بگیرید.» در بروزرسانی جدید این برنامه کاربران خواهند توانست با فیلترهای چهره جدید وارد ویدئو لایو شوند. در پست بلاگی اینستاگرام آمده است: «از شروع امروز شما می‌توانید فیلترهای صورت جدید را برای ویدئوهای لایو استفاده کنید. چه بخواهید نقش یک گربه را بازی کنید یا کمی ستاره و رنگین کمان به صورتتان اضافه کنید، شما می‌توانید به راحتی با فیلترهای صورت هنگام اتصال به دوستان و دنبال کنندگانتان لحظه خود را به اشتراک بگذارید.» فیلتر صورت برای لایو اینستاگرام شما همچنین قادر خواهید بود از فیلترها قبل از...
 • هم قسم شدن شکارچیان محلی برای جلوگیری از شکار
 • شکار بیش از ظرفیت در کسلیان موجب شده است علاوه بر دوستداران محیط زیست، شکارچیان محلی نیز از ریشه کن شدن نسل قرقاول ها در آینده نزدیک احساس خطر کنند. خبرگزاری مهر، گروه جامعه:داستان شکار پرندگان در شمال و جنوب ایران چیز تازه ای نیست. در فصل مهاجرت پرندگان در تالاب شادگان در جنوب و در فریدون کنار و سرخرود در شمال هر ساله فوج فوج قربانی می شوند. سوادکوه گرچه به شکار پرندگان شهرت پیدا نکرده، اما سال هاست قرقاول ها در آن توسط شکارچیان بومی و غیربومی شکار می شوند. این شکار بیش از ظرفیت موجب شده است علاوه بر دوستداران محیط زیست، شکارچیان محلی نیز از ریشه کن شدن نسل قرقاول ها در آینده نزدیک احساس خطر کنند. در همین راستا بود که نبی الله طالبی اتویی از فعالان محیط زیست دست به کار شد تا با گفتگو با شکارچیان و مسئولان محلی به راه حلی برای احیای حیات وحش در این منطقه دست پیدا کند. این فعال محیط زیست با بیان اینکه در منطقه کسلیان سوادکوه مشغول فعالیت است، عنوان کرد: این منطقه ۱۶ روستا دارد و نشستی با مشارکت اهالی، شکارچیان، شورا، دهیاران در مرکز آن یعنی در روستای اتو برگزار شد. در این نشست مقرر شد به مدت دو سال قرقاول، آهو و شوکا به عنوان گونه های بومی شکار نشوند تا نسل آنها باقی بماند و جمعیت شان افزایش پیدا کند. اتویی در پاسخ به این پرسش که آیا تمام شکارچیان به این قاعده پایبند هستند یا نهگفت: چند نفر از شکارچیان ممکن است متعهد نباشند اما به صورت لسانی به آنها تذکر می دهیم و به آنها گوشزد می کنیم حیات وحش متعلق به نسل های آینده نیز هست. ما خانه به خانه با این افراد صحبت می کنیم، در همین راستا همچنین گروهی تحت عنوان حامیان محیط زیست کسلیان تشکیل شده...
 • نحوه ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی
 • سرهنگ نجف حمیدزاده اظهار کرد: مشمولانی که با داشتن شرایط اولیه مندرج در دفترچه راهنمای کنکور سراسری، در یکی از دانشگاه‌های داخل کشور پذیرفته شده اند، طبق قانون خدمت وظیفه عمومی و آیین نامه اجرایی مربوط می‌توانند از معافیت تحصیلی برخوردار شوند. وی افزود: مشمولان فاقد غیبت می‌بایست با نامه درخواست معافیت تحصیلی صادره از دانشگاه پذیرفته شده، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +۱۰) شهرمحل استقراردانشگاه مورد پذیرش مراجعه کرده تا مجوز ثبت نام اولیه برای آنان صادر شود. این مقام انتظامی در خصوص نحوه ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی بیان کرد: دانشجویان در طول مدت تحصیل، تنها یکبار می‌توانند از رشته تحصیلی و دانشگاه قبلی انصراف داده و در صورتی که حداکثر ظرف مدت یک سال از تاریخ انصراف در رشته و دانشگاه جدید پذیرفته شوند، ازمعافیت تحصیلی برخوردار خواهند شد. معاون مشمولان و امور معافیت‌های سازمان وظیفه عمومی ناجا، عنوان کرد: سربازان حین خدمت در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر می‌بایست با نامه درخواست معافیت تحصیلی صادره از دانشگاه پذیرفته شده، به دفاتر (پلیس+۱۰) محل استقرار دانشگاه مورد پذیرش مراجعه و در صورت داشتن شرایط ادامه تحصیل، نامه ترخیص از خدمت صادر و پس از انجام تسویه حساب با یگان خدمتی، از طریق دفاتر (پلیس+۱۰) مجوز ادامه تحصیل صادر می‌شود. سرهنگ حمید زاده تاکید کرد: دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت سربازی و یا اخذ کارت معافیت از خدمت، حق ادامه تحصیل ندارند. وی گفت:مشمولان در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.vazifeh.police.ir، سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ یا سامانه پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ از آخرین اخبار مربوط اطلاع حاصل کنند.
 • بررسی نحوه حمایت از خانواده های میانماری
 • نحوه حمایت از خانواده‌های مظلوم میانماری در شورای فرهنگی اجتماعی زنان بررسی شد. به گزارش جهان نيوز، جلسه 803 شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده با حضور اعضاء و ریاست زهرا آیت اللهی برگزار شد. در این جلسه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، پروژه حضور زنان در دفاع مقدس با نام اسوه ­های صبر و مقاومت ارائه و از پوسترهای آن که نقش زنان را در تمام مراحل دفاع مقدس به تصویر کشیده بود رونمایی شد. همچنین نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گزارشی از سفر به روسیه را که به دعوت بنیاد قداست مادری روسیه در تاریخ 20 و 21 شهریور انجام شده بود ارائه کرد. آخرین دستور شورا بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه حمایت از خانواده های مظلوم میانمار بود که پس از نمایش فیلمی از این فاجعه عظیم انسانی، زهرا آیت اللهی با استناد به آیات و روایات و اصل 120 منشور حقوق مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «مسئولیت تلاش جهت تقویت همبستگی در میان زنان مسلمان و حمایت از حقوق زنان و کودکان محروم و مستضعف جهان» ضرورت حمایت از زنان و دختران مظلوم میانمار را مطرح و اعضاء، پیشنهادات و نظرات خود را در مورد نحوه حمایت و کمک رسانی به آن ها مطرح کردند. در پایان مقرر شد پیشنهادات اعضاء در جلسه کمیته بین الملل بررسی و اجرای آن پیگیری شود. منبع:فارس
 • فتوای مراجع تقلید درباره نحوه عزاداری
 • نظر مراجع تقلید درباره برهنه شدن برای سینه زدن در مجالس عزاداری امام حسین (ع) را در اینجا بخوانید. به گزارش جهان نيوز، رفتار، اعمال و یا هرگونه عبادت واجب و مستحب، مشروط به آدابی است که همه رفتار آدمی را دربرمیگیرد. رفتارهایی که در چارچوب دینی و اسلامی شکل گرفته است و برای ادای آن به راهنمایی نیازمندیم. یکی از این رفتارها، آداب عزاداری است، که گاهی منجر به نحریف دین و یا سواستفاده دشمنان می شود. برهنه شدن برای سینه زدن، لطمه وارد کردن و .... از جمله این رفتارهاست که در گزارش زیر به حکم شرعی مراجع تقلید در این خصوص می پردازیم. امام خمینی رحمه الله: «عزاداری برای سیدالشهداء از افضل قربات و مایه تقویت روح ایمان و شهامت اسلامی و ایثار و فداکاری و شجاعت در مسلمین است.» احکام عزاداری سؤال: در مورد زنجیر زنی که منجر به سیاه شدن یا مجروح شدن بدن می‌شود و همچنین غالبا پشت پیراهن افراد باز است و بیشتر درخیابان و معابر عمومی ظاهر می‌شوند، نظر شما چیست؟ امام خمینی رحمه الله: مانعی ندارد، مگر اینکه موجب ضرر فاحش بر بدن شود. سؤال: آیا برهنه شدن مردان با حضور زنان برای عزاداری عیب دارد یا خیر؟ آیت الله فاضل لنکرانی: مانعی ندارد و زن‌ها نباید به بدن مرد اجنبی نظر کنند. سؤال: برهنه شدن مردان در حال سینه زدن و زنجیر زدن در منظر زنان چگونه است؟ جواب: بر زنان لازم است از نظر خوددارى کنند. البته بر مردانى که مى دانند زنان به بدن آن‌ها نگاه مى کنند جایز نیست لخت شوند. سوال: نظر رهبر انقلاب درباره برهنه شدن در عزاداری چیست؟ اگر فیلمبرداری نشود و زنان نیز نبینند چطور؟ آیا از نظر فقهی، ایشان حرام می دانند این کار را؟ مقام معظم رهبری:این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. ولی اگر...
 • حفظ آداب عزاداری محلی و انتقال آن به نسل های آینده پر اهمیت است
 • سیریک - امام جمعه شهرستان سیریک گفت: حفظ آئین و سنت های محلی به ویژه آداب عزاداری محلی و انتقال آن به نسل های آینده از اهمیت خاصی برخوردار است. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن حیدری دوشنبه شب در سوگواره نوحه های محلی نشسته و تجلیل از پیرغلامان و خادمین حسینی سیریک گفت: حفظ آئین و سنت های محلی به ویژه آداب عزاداری محلی و انتقال آن به نسل های آینده از اهمیت خاصی برخوردار است که برگزاری این همایش ها و سوگواره ها زمینه حفظ و ترویج فرهنگ عزاداری بومی و سنتی این منطقه را فراهم می کند. وی گفت: اگر به تحریف‌هایی که در برخی از کتاب‌ها وارد شده توجهی نشود و در منبرها و مداحی‌ها ترویج داده شود، چه بسا آسیب‌های زیادی به فرهنگ عاشورا وارد می شود، بنابراین نباید هر چیزی را در منابر بیان کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین حیدری با بیان این‌که «امام حسین (ع) از قیامشان اهداف متعددی داشتند» اظهار کرد: مهم ترین و بزرگ ترین هدف قیام امام حسین (ع)حفظ اسلام اصیل بود. وی ادامه داد: زمینه قیام امام حسین (ع) از زمان پیامبر (ص)، امام علی (ع) و امام حسن (ع) آغاز شده بود. از همان زمانی که امام حسن (ع) به ظاهر با معاویه صلح می‌کند و حکومت در شرایط خاصی به معاویه واگذار می‌شود، امام حسین (ع) به عنوان فردی از خاندان پیامبر (ص) این قیام عظیم را انجام می‌دهند و هدف امام این بود اشتباهی که در رهبری سیاسی به وجود آمده را رفع کنند زیرا اسلامی داشت رواج پیدا می‌کرد که دارای انحراف و تحریف بود و مردم با این قیام اسلام ناب و واقعی را می‌شناختند. در نتیجه امام حسین (ع) تلاش می‌کند اصل اسلام را حفظ و از ورود انحرافات به جامعه جلوگیری کند. امام جمعه سیریک خاطرنشان کرد: در تاریخ یکسری مشکلاتی به...
 • معاون وزیر علوم:تحقیقات دانشگاهی با هدف رفع مشکلات جامعه باشد
 • رشت - ایرنا - معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ها بایستی در تعامل با جامعه گام بردارند و تحقیقات دانشگاهی نیز با هدف رفع مشکلات جامعه باشد. به گزارش خبرنگار ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر روز دوشنبه در آیین آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه گیلان افزود: دانشگاه ها اگر مستقل از جامعه و نیازهای آن حرکت کنند، طبعا نتیجه مطلوبی برای رفع مشکلات نخواهند داشت.وی با اشاره به سرعت رشد علمی کشورمان و ضرورت توجه به تبدیل دانش به اختراع و فناوری اظهار کرد: تولید دانش به لحاظ انتشار، مقاله خوب است اما با این موضوع که چند درصد مشکلات جامعه را مرتفع می کند، فاصله داریم.معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: بسیاری از پروژه های تحصیلات تکمیلی با نیازهای جامعه فاصله دارد و بایستی تحقیقات دانشگاهی با هدف رفع مشکلات جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد.وی با بیان این که دانشجویان برای تحصیل بایستی آرامش داشته باشند، تصریح کرد: تامین نیازهای اولیه دانشجویان در طرح آمایش مطرح شده تا هدفمند به تحصیل بپردازند.شریعتی نیاسر در ادامه با اشاره به موضوع صندلی های خالی و با بیان این که به جای خالی بایستی به صندلی های مازاد نام ببریم، افزود: اگر ماموریت گرایی، استانداردها و ظرفیت ها را مطابق با نرم بین المللی تعریف کنیم، دیگر به آن معنی صندلی خالی نخواهیم داشت.*طرح آزمون حرفه ای تخصصی در دست تدوین استمعاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: طرح آزمون حرفه ای تخصصی در دست تدوین است که بر اساس آن فارغ التحصیلان دانشگاه های خوب را از بقیه دانش آموختگان تمیز می دهیم.وی خاطرنشان کرد: بایستی کاری کنیم که بخشی از بازار کار به این باور برسند که دانش آموختگان دانشگاه های برتر، می توانند بخشی از مشکلات را مرتفع کنند.* بهره مندی...
 • رئیس فدراسیون روستایی و بازی های بومی و محلی انتخاب شد
 • تهران - ایرنا - «غلامرضا جعفری» در مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با کسب 30 رای به مدت چهار سال دیگر به عنوان رئیس این فدراسیون ورزشی انتخاب شد. مجمع انتخاباتی فدراسیون روستایی و بازی های بومی و محلی امروز - دوشنبه - با حضور «غلامرضا شعبانی بهار» معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، «شاهرخ شهنازی» دبیر کل کمیته ملی المپیک، «شروین اسبقیان» مدیرکل دفتر امور باشگاه ها و فدراسیون ها و 37 نفر از اعضای مجمع در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد.شعبانی بهار معاون وزیر ورزش و جوانان در سخنانی پس از رای گیری، گفت: امید است با تلاش ها و پیگیری های مستمر فدراسیون، ورزش روستایی و بازی های بومی محلی تا سال 1400 به درجات عالی برسد.وی اظهار داشت: برگزاری چنین مجامعی نشانه ارتباط خوب فدراسیون ها و وزارت ورزش و جوانان با هیات های استانی است. همچنین حضور روسای هیات ها نشانه این است که این انتخاب مورد تایید وزارت ورزش است و هر گونه جانبداری از نامزدی خاص را وزارت ورزش تکذیب می کند.شعبانی بهار با اشاره به اینکه حضور روسای هیات ها استانی کمک به پیشرفت فدراسیون است، افزود: انتظار وزارت ورزش از فدراسیون روستایی و بازی های بومی محلی حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت است و برای تحقق این مسیر نیز وزارتخانه حمایت های لازم را انجام می دهند.شعبانی بهار افزود: وزیر ورزش و جوانان نیز به مشارکت زنان و مردان روستاها و حضور خانواده ها در ورزش تاکید دارد و انتظار می رود روند توسعه این فدراسیون کماکان ادامه یابد.معاون وزیر ورزش با اشاره به همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزارت ورزش و جوانان برای تجهیز خانه های روستایی گفت: هدف گذاری وزارتخانه همگانی کردن ورزش در تمام روستاها و مناطق عشایری است و برای رسیدن به این هدف نیز...
 • جعفری در ریاست فدراسیون ورزش های بومی و محلی ابقاء شد
 • امروز در پایان مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی غلامرضا جعفری به عنوان رئیس این فدراسیون ابقاء شد. به‌ گزارش ‌ایسنا، مجمع ریاست فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی ایران از ساعت ۱۰:۰۰ صبح امروز برگزار شد. در پایان این مجمع غلامرضا جعفری با کسب ۳۰ رأی از ۳۷ رأی به عنوان رئیس این فدراسیون ابقاء شد. در این مجمع سه نامزد حضور داشتند که رضا جعفری، افشین هادی ‌چگینی و الله‌کرم علیمرادی برای کسب سکوی ریاست کاندید شده بودند. البته الله‌کرم علیمرادی دیروز انصراف خود از شرکت در این مجمع را اعلام کرد و در مجمع امروز حضور نداشت. با انصراف علیمرادی دو کاندید باقی مانده رضا جعفری، رییس گذشته این فدراسیون و افشین هادی ‌چگینی با سابقه فعالیت در ورزش‌های بومی و محلی دراین مجمع به رقابت جهت کسب سکوی ریاست پرداختند. در این مجمع ۳۷ عضو حق رای داشتند که شعبانی‌بهار ریاست برگزاری این مجمع را بر عهده داشت و همچنین شاهرخ شهنازی به عنوان نمایمده کمیته ملی المپیک در این مجمع حضور یافت. قابل توجه است که شروین اسبقی روز گذشته (یکشنبه) به عنوان مدیر کل امور مشترک فدراسیون‌ها انتخاب شده بود در محل برگزاری این مجمع حاضر بود. انتهای پیام
 • عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:بودجه ای برای ایمن سازی مدارس نداریم
 • به گزارش جماران؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه آموزش و پرورش برای بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس بودجه ندارد و باید هرچه سریعتر این مشکل را حل کند، گفت: در حال حاضر مدارسی که شرایط بحرانی دارند، باید به سرعت تخلیه و دانش‌آموزانش به مکان‌های استیجاری و کانکس‌های‌ ایمن منتقل شوند یا اینکه مدارس مقاوم تا زمانی که ایمن‌سازی انجام شود؛ دو شیفته شوند. محمد قمی،‌ نماینده تهران و پاکدشت در مجلس شورای اسلامی درباره 83 هزار مدارس ناایمن در کشور و اقدامات آموزش و پرورش برای این مسئله گفت: برخی از مدارس فرسوده و برخی از آنها از ابتدا با مصالح و مقاوم‌سازی درست ساخته نشده و عمرشان بسیار گذشته است یا در برابر حوادثی مانند زلزله مقاوم نیستند. قمی با اشاره به اینکه نه تنها مدارس بلکه این مشکل برای بسیاری از منازل مسکونی نیز در سطح کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه بافت فرسوده هم‌چنان در سطح کشور زیاد است که نیاز به بازسازی فوری دارند. او ادامه داد: یکی از معضلات اساسی که به بازسازی و مقام‌سازی مدارس به صورت ضربتی پرداخته نمی‌شود تا در یک یا دو سال به آن رسیدگی شود؛ کمبود بودجه است. یعنی آموزش و پرورش بودجه لازم و کافی برای حل این مسئله ندارد، از طرفی دولت هم با مشکل مالی مواجه است و نمی‌تواند این بودجه را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد. البته برای بافت فرسوده شهری و روستایی تدابیری در دولت در نظر گرفته شده که این مدارس نیز شامل آن می‌شود، اما این تدابیر با توجه به شرایط اقتصادی کشور برای این کار کافی نیست. نماینده پاکدشت با بیان اینکه سرعت بازسازی مدارس و بافت‌های فرسوده به علت کمبود بودجه پایین است، گفت: این مسائل نیاز به بودجه بیشتری دارد. از طرفی دولت می‌تواند؛ سیاست‌هایی را اتخاذ کند تا مردم به نوسازی...
 • بررسی نحوه حمایت از خانواده های میانماری در شورای فرهنگی زنان
 • نحوه حمایت از خانواده‌های مظلوم میانماری در شورای فرهنگی اجتماعی زنان بررسی شد. به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۸۰۳ شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده با حضور اعضاء و ریاست زهرا آیت­ اللهی برگزار شد. در این جلسه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، پروژه حضور زنان در دفاع مقدس با نام اسوه ­های صبر و مقاومت ارائه و از پوسترهای آن که نقش زنان را در تمام مراحل دفاع مقدس به تصویر کشیده بود رونمایی شد. همچنیننماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گزارشی از سفر به روسیه را که به دعوت بنیاد قداست مادری روسیه در تاریخ ۲۰ و ۲۱ شهریور انجام شده بود ارائه کرد. آخرین دستور شورا بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه حمایت از خانواده های مظلوم میانمار بود که پس از نمایش فیلمی از این فاجعه عظیم انسانی، زهرا آیت اللهی با استناد به آیات و روایات و اصل ۱۲۰ منشور حقوق مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «مسئولیت تلاش جهت تقویت همبستگی در میان زنان مسلمان و حمایت از حقوق زنان و کودکان محروم و مستضعف جهان» ضرورت حمایت از زنان و دختران مظلوم میانمار را مطرح و اعضاء، پیشنهادات و نظرات خود را در مورد نحوه حمایت و کمک رسانی به آن ها مطرح کردند. در پایان مقرر شد پیشنهادات اعضاء در جلسه کمیته بین الملل بررسی و اجرای آن پیگیری شود.
 • بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز
 • تهران- ایرنا- رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز از مرکز تحقیقات سلامت و کشاورزی البرز بازدید کردند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این بازدید یکروزه با حضور علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حجت الاسلام ذوالنوری رئیس کمیته هسته ای مجلس، برومندی، کواکبیان، کریمی قدوسی و رضایی اعضای کمیسیون و همراهی بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و مدیران سایت انجام شد.همچنین آخرین تحولات، فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی و تولیدی بخش های پزشکی و کشاورزی هسته ای انرژی اتمی در این مرکز، مورد بازدید رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار گرفت. در بخش دیگری از این بازدیدها سخنگوی سازمان و مدیران و کارشناسان این سایت ضمن تشریح فعالیت ها به سوالات نمایندگان پاسخ گفتند.در این رویداد مهمترین پروژه های این سایت شامل FDG، سیکلوترون قدیم و جدید تولید رادیودارو، پروژه های اصلاح نژاد گیاهان، آبزیان و گل های زینتی مورد بازدید نمایندگان قرار گرفت.همچنین به گزارش کانال تلگرامی سازمان انرژی اتمی، این بازدید در ادامه مأموریت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای تنظیم گزارش های 6 ماهه روند اجرایی سند برجام برنامه ریزی و انجام شد.سیام*3070*3061*1449*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر کاردان راد
 • مروری بر نحوه نظارت بر اینترنت در کشورهای جهان چه کسی فیلترینگ را به وجود آورد
 • به گزارش ایسنا، از زمان ورود اینترنت به ایران، در کشور ما نیز ضرورت وجود فیلترینگ سازماندهی‌شده و قانون‌مند، وجود داشت چراکه دسترسی کنترل‌نشده، نقطه‌ی شروع آسیبها و آفتهایی است که در قرن بیست و یکم و عصر رسانه‌های نوین، کودکان، نوجوانان و جوانان ما را بیش از دیگران تهدید می‌کند و آرامش روحی و سلامت فکری آنان را هدف قرار می‌دهد و به اذعان کارشناسان و تحلیلگران، فیلترینگ سامان‌دهی‌شده و قانونمند برای سالم‌سازی فضای اینترنت و حفاظت از آرامش روحی افراد جامعه، نه تنها یک امکان بلکه یک ضرورت است. اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نوع نگاه به فیلترینگ می‌گوید هر فضا و شرایطی که برای ما به وجود می‌آید، فرصت‌ها و تهدیداتی دارد. می‌توان به یک پدیده به عنوان تهدید نگاه کرده و آن را ببندیم یا از فرصت‌هایش بهره‌مند شویم. نگاهی در سابق وجود داشت که هر سرویسی در عرصه کشور فعال می‌شد به دلیل تهدیداتی که وجود داشت، آن را می‌بستند. جهرمی ادامه داد: در مقابل این پدیده، در دولت یازدهم بحث پالایش هوشمند مطرح شد. اینکه ما از فرصت‌ها استفاده کنیم و موارد منفی را حذف کنیم و با سرویس‌های اینترنت فله‌ای برخورد نکنیم زیرا توانمندسازهایی در عرصه‌ی کشور هستند و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند. اینجا نیز یک مفهوم و یک پروژه به اسم پالایش هوشمند وجود دارد. مفهوم پالایش هوشمند در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و تاییدیه گرفت که در سرویس اینستاگرام اجرا شد. به گفته وی در مقطعی که این پالایش فعال بود، موفق عمل کرد. از زمان آغاز پالایش هوشمند روی اینستاگرام، پنج درصد محتوایی را که ارزیابی کردیم، موارد نامناسب با فرهنگ ما بود. پس از پالایش هوشمند و در این فرآیند، ۷۰۰ میلیون مصداق غیرمجاز شناسایی و بسته شده بود و خللی هم در زندگی مردم ایجاد نمی‌شد. اما چالش بزرگ پروژه پالایش هوشمند، رمزنگاری...
 • تحقیق وتفحص از نحوه برخورد غیرقانونی با کارگران اراک در فراکسیون کارگری
 • رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفت که به دنبال تحقیق و تفحص از نحوه برخورد و اتفاقات رخ داده با کارگران کارخانه «آذرآب» و «هپکو»ی اراک هستیم و تا انتهای ماجرا نیز می‌رویم. چون معتقدیم با کارگران برخورد غیرقانونی شده است. علیرضا محجوب در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به برخوردهای صورت گرفته با کارگران کارخانه‌ «آذرآب» و «هپکو»ی اراک گفت: همانطور که گزارش برخورد با کارگران معدن آق‌دره میاندوآب را تهیه کردیم و علیرغم اصرار به عدم قرائت آن در صحن علنی، آن را قرائت کرده و به اطلاع عموم رساندیم و همین روند را درباره برخورد با کارگران معدن ذغال سنگ آزادشهر دنبال می کنیم، درباره برخورد با کارگران کارخانه‌ «آذرآب» و «هپکو»ی اراک نیز تحقیق و تفحص خواهیم کرد و تا انتهای ماجرا می رویم. وی با تاکید بر اینکه «با کارگران اراکبرخورد غیرقانونی شده است» افزود: تحقیق و تفحص ما از نحوه برخورد غیرقانونی و اتفاقات رخ داده‌ با کارگرانی است که اعتراضشان به دریافت نکردن حقوقشان بود. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: ما پیش از این با تشکیل جلساتی در کمیسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری بر این موضوع تاکید داشتیم که براساس تکلیف قانون باید حقوق کارگران پرداخت شود. به وزیر صنعت وقت هم نامه‌ای نوشته و خواستار حمایت از صنایع برای هپکو شدیم. می دانستیم که با واگذاری این شرکت به فرد دیگری مشکل حل نخواهد شد. محجوب در پایان گفت: کارگران در برگزاری تجمعات در محیط خودشان آزاد هستند. اینکه با این توجیه که از سوی تعدادی توهین‌هایی صورت گرفته با کارگران برخورد شود، قابل قبول نیست. نمی توان آزادی کارگران را به بهانه توهین یک نفر برهم زد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد. انتهای پیام
 • ساخت زیردریایی های هسته ای در مرحله تحقیقات است/پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی
 • ما تا زمان دفاع مقدس، بعد از دفاع مقدس تا ۱۳۷۰ اصلا زیردریایی نداشتیم و زیردریایی نمی‌شناختیم و در جنگ زیردریایی نداشتیم. ما سال ۷۰ به زیردریایی دسترسی پیدا کردیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس امشب میزبان یکی از امیران سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران بود؛ کسی که تجربه سنگین جنگ را داشته است. جنگ تن به تن در خرمشهر را در دوران مقاومت بیش از ۳۰ روزه خرمشهر و همچنین مجروحیت در عملیات ثامن‌الائمه در شکست حصر آبادان را داشته اند. کسی که تلاش‌های بسیار در عرصه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته است و الان هم مدتی است فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد. مهمترین محورهای مطرح شده در گفتگو با امیر دریادار سیاری به شرح زیر است: *ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای در مرحله تحقیقات است *بیش از ۲۵۰ مورد با دزدان دریایی برخورد کرده‌ایم *به کشتی آمریکایی هم کمک کردیم *روایت پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی *اسرائیل در حدی نیست که با ما درگیر شود *«برجام» برای ما نظامی‌ها تفاوتی ندارد *تا پایان سال، ناوهای پیشرفته‌تری تولید می‌شود *در شصت و هفتمین روز جنگ، نیروی دریایی عراق را شکست دادیم *دیگران کمک نمی‌کردند، عراق بیش از ۶ ماه توان جنگ نداشت *نظام هر تصمیمی درباره یمن بگیرد، اقدام می‌کنیم **** در ادامه مشروح گفتگو محمدحسین رنجبران با امیر دریادار سیاری از نظرتان می‌گذرد: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث...
 • جعفری رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی باقی ماند
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مجمع انتخاباتی فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی امروز با حضور غلامرضا شعبانی بهار به عنوان نماینده وزارت ورزش و جوانان و شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک در محل آکادمی ملی المپیک برگزار شد. در این مجمع غلامرضا جعفری با کسب 30 رای از 37 رای ماخوذه بار دیگر به عنوان رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی انتخاب شد. افشین هادی چگینی دیگر کاندیدای این مجمع بود که موفق به کسب آرای لازم نشد.
 • جزئیات نحوه ارائه آموزش توسط واحدهای پذیرنده در طرح کارورزی وزارت کار دستورالعمل
 • به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طبق دستورالعمل نحوه صدور مجوز آموزش کارورزی که در قالب طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی در حال انجام است، دستگاه‌های اجرایی، موظف به فراخوان برای شناسایی واحدهای متقاضی تحت پوشش خود، ارزیابی صلاحیت آنها بر اساس شرایط عمومی و تخصصی و نهایتاً معرفی واجدین شرایط به همراه مستندات لازم به ادارات کل و مراکز سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور هستند. بر اساس این گزارش ارزیابی صلاحیت‌های عمومی و تخصصی واحدهای متقاضی بر اساس یکسری از شاخص‌ها صورت می‌پذیرد که داشتن مجوز معتبر فعالیت اقتصادی از دستگاه اجرایی شامل پروانه بهره‌برداری و یا پروانه فعالیت صنفی، فعال بودن که شاخص آن ارائه لیست بیمه تأمین اجتماعی تأیید شده آخرین ماه درخواست صدور مجوز و برخورداری از صلاحیت اخلاقی و اهلیت لازم به تشخیص دستگاه اجرایی مرتبط از جمله آنان است. در این فرایند واحدهای پذیرنده باید از کادر متخصص و ماهر برخوردار بوده و از شرایط و امکانات حفاظت،‌ ایمنی، بهداشت مناسب و استاندارد برخوردار باشند. بنابراین پس از معرفی واحدهای متقاضی واجد شرایط از سوی دستگاه‌های اجرایی،‌ ادارات کل موظف هستند ضمن کنترل مستندات ارسالی توسط واحد متقاضی، بر اساس مجموعه اطلاعات دریافتی نسبت به ارزیابی صلاحیت آموزشی آنها در هریک از فرصت‌های آموزشی درخواست‌شده اقدام کند. طبق این دستورالعمل آموزشی در 6 مقطع باید مدارک تحصیلی با سابقه کار مطابقت داده شود به عنوان مثال با توجه به فرصت‌های آموزشی مدارک تحصیلی نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق لیسانس باضافه حداقل یک سال سابقه کار مفید و مرتبط ازجمله این شرایط است و در صورت داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس باید حداقل دو سال سابقه کار مفید و مرتبط ارائه شود. در ادامه اگر حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم باشد باید حداقل سه سال کار مفید و مرتبط و در صورت داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشتن 4 سال...
 • توافق کمیسیون اقتصادی و وزارت کار برای ارائه گزارش نحوه اجرای قانون اصل ۴۴
 • سیده فاطمه حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به برگزاری جلسه صبح امروز کمیسیون اقتصادی مجلس به‌منظور رسیدگی به سوال نماینده کرمان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: براساس اصلاحیه قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، شرکت‌ها موظف به اجرای شفاف‌سازی و افشای اطلاعات مالی خود هستند و از آن‌جا که در بررسی‌های انجام شده، تعداد اندکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت کار نسبت به اجرای این قانون اقدام کرده و اطلاعات خود را در کدال ثبت کرده‌اند، کمیسیون اقتصادی از آقای ربیعی دعوت کرد تا برای پاسخگویی در این رابطه در جلسه کمیسیون حاضر شود. عدم اجرای دقیق قانون سیاست‌های اصل ۴۴ از زمان تصویب او با بیان این‌که شفاف‌سازی یکی از ضرورت‌های مبارزه با فساد اقتصادی و از الزمات توسعه اقتصادی است، خاطرنشان کرد: اصلاحیه قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ در مجلس تصویب شد و باوجود آن‌که بیش از ۲ سال و نیم از تصویب این قانون در مجلس می‌گذرد، گزارش‌ها از عدم اجرای دقیق و کامل این قانون حکایت دارند. کمیسیون اقتصادی درباره نحوه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ از دیگر وزرا نیز سوال می‌کند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعدد شرکت‌های زیرنظر صندوق‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مشمول این قانون می‌شوند، یادآور شد: در این مقطع درباره نحوه اجرای قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سوال شد اما کمیسیون اقتصادی بنا دارد باتوجه به اهمیت این قانون و ضرورت بحث شفافیت اقتصادی، در ادامه راه از دیگر وزرای اقتصادی و مسئولان مربوطه در سایر شرکت‌هایی که وضعیتی مشابه به‌لحاظ بنگاه‌داری دارند نیز در این رابطه سوال کند. ارائه گزارش وزارت کار درباره نحوه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ به کمیسیون اقتصادی نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس با اشاره به پاسخگویی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در...
 • ایران پلاست یازدهم محلی برای معرفی توانمندی های صنایع پایین دستی پتروشیمی
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛رضا محتشمی پور رییس دفتر صنایع پایین دستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست ،گفت: برگزاری نمایشگاه تخصصی در حوزه پلیمر وصنایع پایین دستی پتروشیمی موجب ظرفیت سازی برای صنعت و جذب تکنولوژی های نوین به این عرصه شده است.محتشمی پور تصریح کرد: حضور گسترده تشکل ها دریازدهمین نمایشگاه ایران پلاست موجب همدلی شده است و با نگاه اجمالی متوجه می شویم که تمام برندهای بزرگ و معتبر صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی و خارجی دریازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست حضور دارند.وی در ادامه در مورد روند رشد فروش داخلی صنایع پایین دست پتروشیمی گفت: ارتقای ظرفیت های تولید دربخش های مختلف صنایع پایین دست پتروشیمی یک راهبرد مهم است و ا آنجایی که صنعت پتروشیمی از ابتدا با رویکرد صادراتی ایجاد شده بود با رشد فزاینده صنایع تکمیلی نیاز صنعت به مواد اولیه ازمیزان تولید محصولات پتروشیمی در مجتمع ها بیشتر شده است که باید برای گذر از مرز مساوی بودن تولید و مصرف در صنعت پتروشیمی راهکارهایی ایجاد شود.امسال 600 شرکت داخلی و 524 شرکت خارجی در نمایشگاه ایران پلاست حضور دارند و تعداد شرکت کنندگان خارجی و داخلی در یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست نسبت به دوره قبل به ترتیب 21 و 39 درصد افزایش یافته است.یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست امسال میزبان بیش از 500 شرکت خارجی از 23 کشور جهان شامل بلژیک، دانمارک، آلمان، فنلاند، فرانسه، یونان، هند، صربستان، ایتالیا، کره جنوبی، اتریش، لوکزامبورگ، سوئیس، اسپانیا، انگلیس، تایلند، چک، قبرس، ترکیه، تایوان، چین، ژاپن و امارات خواهد بود که این تعداد شرکت کننده نشان دهنده جایگاه صنعت پتروشیمی کشورمان در عرصه بین المللی است.یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست 2 تا 5 مهرماه 1396 درمحل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات...
 • تجهیز ناوهای ارتش به سوخت هسته ای در مرحله تحقیقات است/نظام هر تصمیمی درباره یمن بگیرد اقدام می کنیم
 • فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه دستخط، به سوالات مختلفی پاسخ داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در برنامه دستخط، به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این گفتگو به شرح ذیل است:مجری: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما در بحث دریا به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم کسی به مرزهای دریایی ما نزدیک شود. مستحضر هستید دریا شرایطش فرق می‌کند. ما آب‌های سرزمینی را داریم، آب‌های منطقه نظارت را داریم، آب‌های منطقه انحصاری اقتصادی را داریم، آب‌های آزاد را داریم؛ اینها پشت سرهم قرار می‌گیرد ولی آنجایی که حاکمیت ما قطعی است و ما نباید اجازه بدهیم کسی به مرزهای سرزمین ما نزدیک شود، آب‌های سرزمین و منطقه نظارت ما است که ما با جدیت حفاظت و حراست می‌کنیم و اگر کسی بخواهد به سمت این آب‌ها نزدیک شود قطعا ما اخطار و تذکر می‌دهیم. س: آخرین اخطاری را که داده‌اید کی بوده است؟ سیاری: مربوط به این لنچی بود که مربوط به ما بود و در آب‌های منطقه نظارت تقریبا برایش مشکل به وجود آمده بود، در حال غرق شدن بود و تقاضای کمک کرده بود. برابر قوانین حاکم بر دریا اگر یک شناوری در عرصه دریا برایش مشکلی به وجود بیاید، این روی سامانه ارتباطی‌اش در خواست کمک می کند و هر کشتی که نزدیک باشد باید به او کمک کند. این لنچ ما تقاضای کمک می‌کند؛ ناو بیگانه نزدیک بوده و برای...
 • ساخت زیردریایی های هسته ای در مرحله تحقیقات است/پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی/دیگران کمک نمی کردند عراق بیش از ۶ ماه توان جنگ نداشت
 • ما تا زمان دفاع مقدس، بعد از دفاع مقدس تا ۱۳۷۰ اصلا زیردریایی نداشتیم و زیردریایی نمی‌شناختیم و در جنگ زیردریایی نداشتیم. ما سال ۷۰ به زیردریایی دسترسی پیدا کردیم. سرویس سیاست مشرق - ویژه برنامه دست خط به مناسبت هفته دفاع مقدس امشب میزبان یکی از امیران سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران بود؛ کسی که تجربه سنگین جنگ را داشته است. جنگ تن به تن در خرمشهر را در دوران مقاومت بیش از ۳۰ روزه خرمشهر و همچنین مجروحیت در عملیات ثامن‌الائمه در شکست حصر آبادان را داشته اند. کسی که تلاش‌های بسیار در عرصه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته است و الان هم مدتی است فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد. مهمترین محورهای مطرح شده در گفتگو با امیر دریادار سیاری به شرح زیر است: *ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای در مرحله تحقیقات است *بیش از ۲۵۰ مورد با دزدان دریایی برخورد کرده‌ایم *به کشتی آمریکایی هم کمک کردیم *روایت پاسخ ناو نیروی دریایی ایران به دلسوزی ناو آمریکایی *اسرائیل در حدی نیست که با ما درگیر شود *«برجام» برای ما نظامی‌ها تفاوتی ندارد *تا پایان سال، ناوهای پیشرفته‌تری تولید می‌شود *در شصت و هفتمین روز جنگ، نیروی دریایی عراق را شکست دادیم *دیگران کمک نمی‌کردند، عراق بیش از ۶ ماه توان جنگ نداشت *نظام هر تصمیمی درباره یمن بگیرد، اقدام می‌کنیم **** در ادامه مشروح گفتگو محمدحسین رنجبران با امیر دریادار سیاری از نظرتان می‌گذرد: در خدمت امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، هستیم که ایشان همیشه تاکید دارند بگویید نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ درست است؟ سیاری: بله، عرض سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز دارم. س: از نیروی دریایی چه خبر؟ این چند وقت می‌گویند یک مقدار اصطکاک با آمریکایی‌ها بیشتر شده است، درست است؟ سیاری: بله ما...
 • مثل آقای رئیس جمهور ما هم از ابتدا معتقد بودیم مذاکره با آمریکا اتلاف وقت است/اظهارات سخیف ترامپ محلی از اعراب ندارد
 • نماینده مردم رباط کریم و بهارستان با بیان اینکه مذاکره جدید با آمریکایی ها معنا و مفهومی ندارد، گفت: اظهارات سخیفانه ترامپ هیچ ارزشی نداشته و محلی از اعراب نیست. حجت الاسلام حسن نوروزی، نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه مذاکره مجدد با آمریکایی ها تنها اتلاف وقت است، اظهار داشت: ما از همان ابتدا به این رئیس جمهور مبنی براینکه مذاکره با آمریکایی‌ها اتلاف وقت است اعتقاد داشتیم.وی با بیان اینکه حضرت امام فرمودند رابطه ما با آمریکا مانند رابطه گرگ با میش است، افزود: ما یک قرارداد بین المللی با شش کشور دنیا را منعقد کرده ایم و همه طرفین موظف به اجرای آن هستند. ترامپ نمی تواند امروز که بر سرکار آمده بگوید برجام قراردادی در زمان دولت اوباما بوده و من آن را قبول ندارم و بخواهد باب مذاکره جدیدی باز کند.نوروزی با بیان اینکه ایران همواره به برجام پایبند بوده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها هرگز به تعهدات‌شان در قبال برجام متعهد نبوده اند این در حالی است که دیگر اعضای 1+5 در مسیر این توافق هسته ای گام برداشته و آن را تایید می کنند.نماینده مردم رباط کریم در پایان با بیان اینکه مذاکره جدید با آمریکایی‌ها معنا و مفهومی ندارد، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها می‌خواهند با تهدید و ارعاب علیه کشورهای مختلف همچون کره شمالی، ایران و کشورهای منطقه آنها را به سیطره خود درآورند اما این کشور باید بداند که این گونه اظهارات سخیف هیچ ارزشی نداشته و محلی از اعراب نیست.
 • معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری:رشته های کم طرفدار در دانشگاه ها حذف شود/درسی به نام کارآفرینی در دانشگاه ها نداریم
 • به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مجتبی شریعتی نیاسر عصر امروز در نشست خبری بابیان اینکه در دانشگاه‌ها درسی به نام کارآفرینی نداریم، اظهار کرد: آنچه به دانشگاه‌ها اعلام‌ شده درس اختیاری کارآفرینی است و ما در مواد درسی دانشگاه‌ها درسی به نام کارآفرینی نداریم. وی بابیان اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کارآفرینی که موردنیاز دانشگاه‌ها است را به دانشجویان ارائه کنند، افزود: برخی از دروس در دانشگاه‌ها را در دانشگاه‌ها اولویت‌دار اعلام‌شده‌اند که کارآفرینی، علوم زیستی، مهارت‌های زندگی و دفاع مقدس ازجمله آن‌ها هستند. معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه دانشگاه‌ها باید به موضوع کارآفرینی بیشتر بپردازند، گفت: برای اینکه دانشجو ترغیب بشود و این درس‌ها را انتخاب کند مصوبه‌های مربوط به آن اصلاح‌شده و اعلام کرده‌ایم که واحدهای مربوط به دروس مذکور در معدل تأثیر هم می‌گذارند. شریعتی با اعلام اینکه برداشتن در درس اختیاری در دانشگاه‌ها رایگان است، خاطرنشان کرد: انتخاب واحدهای اختیاری باید پس از پاس کردن واحدهای پیش‌نیاز باشد و کسی حق ندارد در ابتدا این دروس را انتخاب کند. وی بابیان اینکه انتخاب دروس اختیاری گزینشی از سوی مدیریت دانشگاه به دانشجو معرفی نمی‌شود، گفت: در برخی از دانشگاه‌ها برای درس دفاع مقدس 5 گروه موازی کلاس تشکیل‌شده و حتی در خصوص درس کارآفرینی بیشترین متقاضی برای تشکیل کلاس در کشور وجود دارد. معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص افزایش تعرفه شهریه‌های متغیر و ثابت دانشگاه‌ها ازجمله پیام نور گفت: نظام مدیریتی دانشگاه‌ها بر مبنای هیئت‌امنائی است. وی بابیان اینکه هیئت‌امنا اختیارات مختلفی دارد که یکی از آن‌ها تعیین شهریه دانشگاه است، افزود: شهریه‌های دانشگاه را خود دانشگاه‌ها تصویب و خودشان نیز اجرایی می‌کنند. شریعتی بابیان اینکه پایین بودن تعرفه‌های شهریه در یک دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر مربوط به تصمیمات هیئت‌امناها هستند و باید در این خصوص پاسخگو باشند، تصریح کرد: به دانشگاه‌ها ابلاغ هم شده که سقف و...
 • جعفری:محدودیت ورزش بانوان در ورزش های محلی و بومی را برطرف می کنیم
 • رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های محلی گفت: در بحث توسعه ورزش روستایی و معرفی استعدادها با برخی فدراسیون‌ها از جمله وزنه‌برداری تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا جعفری پس از انتخابش به عنوان رئیس جدید فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های محلی اظهار داشت: نمی‌توانیم تمامی فدراسیون‌های ورزشی را در بحث معرفی استعدادها حمایت کنیم، اما در برخی رشته‌های ورزشی مثل دوومیدانی، وزنه‌برداری و رشته‌های قدرتی نیروهای مستعدی را می‌توانیم معرفی کنیم.وی افزود: برهمین اساس با فدراسیون وزنه‌برداری تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرده‌ایم، به خصوص در بخش بانوان تمام تلاش ما این است که فعالیت‌های خود را بیشتر خواهیم کرد.رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های محلی ادامه داد: در چهار سال گذشته محدودیت‌هایی را برای ورزش بانوان داشتیم که در دوره جدید ریاست فدراسیون این محدودیت‌ها را برطرف خواهیم کرد.جعفری عنوان کرد: بیش از 60 هزار روستا در ایران داریم. اگر بخواهیم برای هرکدام از این روستاها یک روز وقت بگذاریم 200 سال زمان لازم داریم، در این راه برای توسعه ورزش روستایی و بازی‌های محلی تعامل مدیر کل استان‌ها با هیئت‌های استانی را خواستاریم. همچنین تعاملاتی را با وزارت آموزش و پروش داشته‌ایم.انتهای پیام/ R7870/P1435/S3,33/CT11
 • اعتراض کارگران معدن شماره ۳ سیرجان نسبت به بلاتکلیفی شغلی/رئیس اداره کار:ترس کارگران محلی از اعراب ندارد
 • به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته حدود 40 نفر از کارگران معدن شماره 3 سیرجان مقابل فرمانداری تجمع کردند؛ این کارگران نسبت به بلاتکلیفی شغلی خود معترضند. یکی از کارگران می‌گوید: قرارداد پیمانکار تمام شده و می‌ترسیم با اتمام کارِ پیمانکار، بیکار شویم. این کارگران همچنین می‌گویند: نگرانِ بیکاریِ بومی‌های سیرجانی هستیم و معتقدیم نباید غیربومی‌ها در معادن سیرجان به کار گرفته شوند. حامد هادیان (رئیس اداره کار شهرستان سیرجان) در رابطه با اعتراض این کارگران به خبرنگار ایلنا گفت: قرارداد پیمانکارِ معدن شماره 3 گل‌گهر تمام شده و کارگران می‌ترسند بیکار شوند. این مقام مسئول با بیان اینکه ترسِ کارگران از بیکاری بی‌مورد است؛ تاکید کرد: کار در معدن شماره 3 ادامه دارد و قرار نیست کسی بیکار شود؛ چه با این شرکت و چه با هر شرکتِ پیمانکار دیگر، اشتغالِ کارگران ادامه خواهد داشت و هیچ کارگری تعدیل نخواهد شد. هادیان با تاکید بر اینکه در حال بررسی و حل مساله هستیم؛ افزود: در همین هفته جلسه‌ای با کارفرمای اصلیِ معدن برگزار می‌کنیم و تاکید ما در این جلسه این خواهد بود که پس از مشخص شدن پیمانکارِ جدیدِ معدن شماره 3، کارگران فعلی به کارشان ادامه دهند. رئیس اداره کار شهرستان سیرجان در ارتباط با نگرانی کارگرانِ سیرجانی از اشتغال غیربومی‌ها در این شهرستان گفت: کار را علی‌الخصوص در بخش معادن به غیربومی‌ها نمی‌دهیم و در این رابطه نیز شیوه‌نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم. در این شیوه‌نامه، تاکیدِ اصلی بر اشتغالِ بومی‌هاست و هیچ شرکتی حقِ به کارگیری نیروی غیربومی ندارد.