تنوع انتخاب، ارزانی و سلیقه‌گرایی محصولات شبه خارجی و چینی در بازار نوشت‌افزار سبب شده بتمن و باب‌اسفنجی و تیتان‌ها و فوتبالیست‌ها دست شخصیت‌های واقعی و کارتون‌های ایرانی را بخوابانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، هرساله نیمه‌های شهریورماه بازار جانی دوباره می‌گیرد و این ماه که به نیمه می‌رسد می‌توان بوی رسیدن ماه مهر را از بازار نوشت‌افزار آن حس کرد و با گشتی در میان بازار تکاپوی دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها برای خرید نوشت‌افزار، کیف و کفش مدارس به بهانه آغاز سال تحصیلی را مشاهده کرد.

بازار نوشت‌افزار در تسخیر اسطوره‌ها و شخصیت‌های خارجی

اما این حجم انبوه از عرضه و تقاضای انواع نوشت‌افزار چندان‌ هم بی حاشیه نیست و بازار دست‌فروشی نوشت‌افزار قاچاق و قلابی نیز داغ‌تر از همیشه در تسخیر اسطوره‌ها و شخصیت‌های خارجی درمی‌آید و همه‌ساله نیز اشکالی متفاوت و متنوع از انواع نوشت‌افزار خارجی و ایرانی باشخصیت‌های خارجی روانه بازار فروش این قسم کالاها می‌شود.

بازارگرمی نوشت‌افزار خارجی در حالی است که به گواه مسئولان امر تولید لوازم‌التحریر بومی در ایران به میزان قابل‌ توجهی آن‌هم در سال‌های اخیر افزایش‌ یافته و بیش از 60 درصد لوازم‌التحریر موجود در بازار، در داخل کشور تولید می‌شود.

این در حالی است که تولید این حجم از انواع نوشت‌افزار در داخل کشور با نشانه‌ها و شخصیت‌های کارتونی محبوب کودکان و نوجوانان‌ همچون بت من، باب اسفنجی و تام و جری و گاه شخصیت‌های کارتونی کودکان دهه 60 همچون سیندرلا و میکی ماوس صورت می‌گیرد و جای بسی تعجب است که چرا تولیدکنندگان داخلی برای شخصیت‌سازی روی لوازم‌التحریر تولید داخل از شخصیت‌های خیالی خارجی استفاده می‌کنند.

برای یافتن پاسخ این سؤال سری زدیم به بازار توزیع انواع نوشت‌افزار در شهرستان بروجرد و باکمال تعجب مشاهده شد هیچ‌یک از نوشت‌افزار موجود در این بازار نشانه‌ای از فرهنگ بومی ایران و یا شخصیت‌های کارتونی داخلی که در سال‌های گذشته تلاش شد نسبت به ترویج و فرهنگ‌سازی آن‌ها اقدام شود، وجود ندارد.

نوشت‌افزار ایرانی با طرح‌های خارجی

برای اینکه بدانیم چرا نوشت‌افزار موجود در بازار شهرستانی همچون بروجرد مملو از شخصت پردازی کارتون‌های خارجی است با چند فروشنده لوازم‌التحریر گفت‌وگویی ترتیب دادیم آن‌ها همه درمجموع اظهار کردند که تمامی نوشت‌افزاری که برای توزیع به فروش می‌رسانند تولید داخل بوده و خارجی نیستند اما اینکه از اسامی و شخصیت‌های کارتونی خارجی روی آن‌ها استفاده‌ شده به دلیل فرهنگ‌سازی و تمایل دانش‌آموزان به استفاده از این نوع نوشت‌افزار است.

محمدی فروشنده دست‌فروشی است که در پاسخ به این سؤال که چرا در میان لوازم‌التحریر توزیع‌ شده توسط وی دفاتر اسلامی و منقش به تصاویر شهدا و شخصیت‌های مذهبی دیده نمی‌شود به‌صراحت می‌گوید: مشتری برای خرید این نوع دفاتر رغبتی نشان نمی‌دهد و ما نیز ترجیح می‌دهیم به‌عنوان یک فروشنده کالایی را که مشتری بیشتری دارد عرضه کنیم.

قیمت بالای دفاتر اسلامی

دیگر فروشنده لوازم‌التحریر دراین‌باره به قیمت بالای دفاتر با طرح‌های اسلامی اشاره‌کرده و می‌گوید: قیمت دفتر 100 برگ سیمی با طرح شخصیت‌های کارتونی 3 هزار تومان و قیمت دفتر مشابه با طرح شخصیت‌های اسلامی 7 هزار تومان است و بنابراین مشتریان به دلیل این اختلاف قیمت بالا حاضر به خرید این نوع دفاتر نیستند.

درمجموع تمامی فروشندگان لوازم‌التحریری که در بازار بروجرد مورد سؤال قرار گرفتند معتقد بودند که لوازم‌التحریر اسلامی گران‌قیمت و کمیاب است و از سویی مورد استقبال زیادی قرار نگرفته است.

البته اینکه لوازم‌التحریر تولید داخل با تصاویر شخصیت‌های خارجی عرضه می‌شود خود چالشی مهم در بازار نوشت‌افزار ایران است که تاکنون مورد توجه مسئولان فرهنگی قرار نگرفته تا مانع رواج شخصیت‌های غربی آن‌هم با سروشکلی متفاوت از فرهنگ ایرانی اسلامی شوند.

در میان این آشفته‌بازار توزیع لوازم‌التحریر ایرانی با نقوش خارجی، فروش دفاتر با طرح‌هایی از شهدا، رهبر معظم انقلاب و سرداران نام‌آور سپاه در دکه‌ای مقابل یکی از پایگاه‌های مقاومت بسیج توجه ما را به خود جلب کرد.

در این دکه لوازم‌التحریر کاملاً ایرانی و با نقوش اسلامی و شخصیت‌های شهدایی همچون شهید حججی، شهیدان مدافع حرم و دفاع مقدس و رهبر معظم انقلاب با پیام‌های اخلاقی به چشم می‌خورد که در میان‌ همه نوشت‌افزار توزیع‌ شده به‌نوعی چشمگیر است.

رضا گودرزی فروشنده این نوشت‌افزار است که به قول خودش به دلیل علاقه‌ای که به شهدا و فرهنگ اسلامی ایرانی کشور دارد نسبت به توزیع این نوشت‌افزار اقدام کرده است.

وی می‌گوید: البته توزیع نوشت‌افزار متفرقه سودآورتر است چون قیمت کمتری دارد اما نوشت‌افزار اسلامی گاه قیمت بالاتری دارد اما به دلیل اهمیت فرهنگ‌سازی شخصیت‌های واقعی ایرانی و اسلامی این کار را باعلاقه خودم انجام می‌دهم.

چینی‌ها زودتر به مدرسه می‌روند

اینکه در آستانه بازگشایی مدارس چینی‌ها زودتر به مدرسه می‌روند و خاطرات مهرماه دانش آموزان با این‌چنین نوشت‌افزاری عجین شده که مشحون از فرهنگ وارداتی غربی است و تولیدکنندگان داخلی نیز بدون داشتن دغدغه‌ای اقدام به تولید این‌گونه نوشت‌افزار می‌کنند جای سؤال دارد که در شهری همچون بروجرد پاسخ آن را نمی‌توان یافت و باید از مسئولان فرهنگی مرتبط در کلان کشور جویا شد.

از سویی تنوع انتخاب، ارزانی و سلیقه گرایی محصولات شبه خارجی و چینی در بازار نوشت‌افزار موجب شده بتمن و باب اسفنجی و تیتان‌ها و فوتبالیست‌ها دست شخصیت‌های واقعی و کارتون‌های ایرانی را بخوابانند.

توفیق چینی‌ها در بازار نوشت‌افزار ایرانی

باید گفت در سایه غفلت متولیان فرهنگی بیشترین تأثیرگذاری فرهنگی بر بازار ایران در ایام منتهی به ماه مهر و در آستانه بازگشایی مدارس رخ می‌دهد و به‌جای اینکه تولیدکنندگان داخلی از این فرصت برای فرهنگ‌سازی و آشنایی دانش آموزان بافرهنگ اسلامی ایرانی استفاده کنند این چینی‌ها و شخصیت‌های خیالی خارجی هستند که محصولاتشان و البته فرهنگ خارجی خود را در بازار کشور به فروش می‌رسانند.

هرچند در برهه‌ای از سال‌های گذشته تلاش شد نمادهایی همچون رستم و شخصیت‌های کارتون‌های ایرانی جایگزین این فرهنگ وارداتی شوند اما درنهایت این چینی‌ها بودند که باکم کردن قیمت نهایی و افزایش عرضه شوک جدیدی را به بازار وارد کرده و شخصیت‌های کارتونی خود را در ذهن و جان دانش آموزان ایرانی به‌جای گذاشتند تا بیش از گذشته در بازار مصرف ایران با نمادهای کارتونی غربی یکه‌تازی نمایند.

گزارش: الهام شاهدپور

انتهای پیام/

R41450/P1492/S6,72/CT7

کلیدواژه: شخصیت های کارتون | شخصیت های کارتونی | بازار نوشت افزار | انواع نوشت افزار | شخصیت های خارجی | لوازم التحریر | بازار نوشت | فرهنگ سازی | افزار ایران | چینی ها

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۳۵۳۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حمایت قاطع جهانگیری از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها/فکر کردید کار خوبی کردید نگذاشتید بیایند؟

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • تیشه لوازم تحریر خارجی بر ریشه نوشت افزار ایرانی/سلطه چشم بادامی ها بر بازار کشور
 • بازار لوازم تحریر ایرانی در آستانه ماه مهر به شدت رونق گرفته و نبض بازار را در دست می گیرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ حضور والدین به همراه فرزندان دانش آموز خود جهت تهیه نوشت افزار و ملزومات مدرسه و شور و هیجان دانش آموزان یادآور خاطرات شیرین گذشته های دور می شود. انواع لوازم تحریر در طرح ها، رنگ های جذاب و متنوع زیبایی های خاصی را به بازار داده و بیشتر کسانی که به بازار آمده اند را می توان در فروشگاه های عرضه لوازم تحریر مشاهده کرد. در این بین بازار دست فروشان هم رونق خوبی گرفته و در هر گوشه ای می توان دست فروشی را که اقدام به عرضه نوشت افزار و لوازم تحریر با قیمت پایین تر از مغازه کرده، دید. طبق معمول لوازم تحریر خارجی و چینی بیش از همه در بازار خودنمایی می کند و خریدار بیشتری را هم از آن خود کرده است. تقاضای مردم برای کالای چینی زیاد است یکی از فروشندگان لوازم تحریر گفت: بازار لوازم تحریر هم همانند سال های گذشته از رونق خوبی برخوردار است و هر روز که به بازگشایی مدارس نزدیکتر می شویم تعداد خریداران نیز افزایش بیشتری پیدا می کند. سرحدی به خبرنگار اوشیدا گفت: علیرغم وجود انواع لوازم تحریر و ملزومات مدرسه ایرانی، همچنان مشتریان لوازم تحریر خارجی بیشتر است به طوری که بیشتر افراد کیف و نوشت افزار چینی بی کیفیت را به نوع ایرانی آن ترجیح می دهند. وی تصریح کرد: بازار لوازم تحریر نیز همانند سایر انواع کالاها در دست چینی هاست و مردم هم تمایل زیادی نسبت به خریداری و استفاده آن ها دارند. سرحدی تاکید کرد: متاسفانه لوازم تحریر خارجی تیشه بر ریشه لوازم تحریر ایرانی زده چرا که به...
 • ۷۰ درصد بازار نوشت افزار در دست محصولات خارجی
 • مدیرعامل مجمع نوشت‌افزارهای ایرانی- اسلامی گفت: در حال حاضر 70 درصد بازار نوشت‌افزار در اختیار محصولات بیگانه است؛ از میان 30 درصد تولید داخلی نیز بیش از 20 درصد آن اختصاص به کاراکترهای خارجی دارد بنابراین تنها 5 تا 10 درصد تولیدات داخلی برگرفته‌شده از هویت و شخصیتهای ملی و دینی ایران است. سعید حسینی، مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دانش‌آموزان در حدود 15 سال و در ایام تحصیل خود با انواع نوشت‌افزار روبرو و مجبور به استفاده از آنها هستند اظهار کرد: در این زمان که دانش‌آموز با این محصولات درگیر است، هویت وی شکل می‌گیرد. وی افزود: اما در حال حاضر این زمان به‌صورت کامل در اختیار فرهنگ غرب قرار گرفته چرا که آنچه از طریق نوشت‌افزارها منتقل می‌شود، منطبق با فرهنگ و هویت ما نیست و رویکردهای توهم‌زا، خشونت، و نفی حیا و عفاف را در پیش گرفته است. حسینی تصریح کرد: طی بررسی‌های طولانی به این نکته مهم دست‌یافتیم که کودکان با کاراکترها و شخصیت‌های ساخته‌شده در انیمیشن‌ها، بازی‌ها، لباس‌ها و نوشت‌افزارهای خود زندگی می‌کنند و غرب از این طریق به دنبال کار فرهنگی بر کودکان و نوجوانان است. وی با بیان اینکه کم‌کم کودکان و نوجوانان کاراکترهای تولیدشده را به‌عنوان قهرمان و دوست خود انتخاب و با آن همزادپنداری می‌کنند، گفت: تأثیر این شخصیت‌سازی‌ها چنان است که عمده محتوای شخصیت کاراکترها در زندگی کودکان و نوجوانان به کار برده می‌شود. این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر 70 درصد بازار در اختیار محصولات بیگانه از جمله چین، هند، تایلند، تایوان، تایلند و آلمان و 30 درصد باقی‌مانده در اختیار تولید داخلی است. وی با اعلام اینکه از میان 30 درصد تولید داخلی بیش از 20 درصد آن اختصاص به کاراکترهای خارجی دارد و باقی برگرفته‌شده از شخصیت‌های داخلی است، یادآور...
 • خرید نوشت افزار ایرانی تکه ای از پازل کمک به رشد تولید ملی/ضرورت ایجاد نمایشگاه های لوازم التحریر ایرانی
 • با توجه به جایگاه لوازم‌التحریر در سبد مخارج خانوارهای ایرانی، خرید نوشت افزار ایرانی؛ می‌تواند به پازل رشد تولید ملی کمک کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از یزدرسا، با نزدیک شدن به مهرماه و فصل بازگشایی مدارس، مخارج خانواده ها در بخش تهیه ملزومات و نیازمندی های تحصیلی فرزندان افزایش می یابد و این روزها بسیاری از خانواده ها مشغول خرید لوازم تحصیلی برای فرزندان مدرسه ای خود هستند. شاخص تحصیل به عنوان یکی از گروه های 12گانه مهم در بررسی بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارها محسوب می شود. بانک مرکزی در محاسبات ماهیانه خود، تحصیل را به عنوان یکی از مخارج 12گانه در سبد معیشت خانوار لحاظ و تغییرات ماهیانه آن را محاسبه می کند. بر اساس بررسی‌های بانک مرکزی، سهم تحصیل از سبد مخارج خانوار طی 4ماهه ابتدای سال‌جاری 10.5تا 11درصد بوده است. با توجه به جایگاه لوازم‌التحریر در سبد مخارج خانوارهای ایرانی، خرید نوشت افزار ایرانی؛ می‌تواند به پازل رشد تولید ملی کمک کند. بابایی از شهروندان یزدی که برای تهیه نوشت‌افزار به فروشگاه مراجعه کرده بود به خبرنگار یزدرسا گفت: من به دنبال نوشت افزار ایرانی اسلامی برای تحصیل فرزندانم هستم و خود و خانواده اهتمام ویژه‌ای به خرید نوشت افزار ایرانی با طرح‌ها و عکس‌های ملی و مذهبی داریم. این شهروند یزدی ادامه داد: متاسفانه محصولات ایرانی و اسلامی در فروشگاه‌ها کم است و پیشنهاد بنده این است که در آستانه شروع سال تحصیلی نمایشگاه‌هایی در سطح شهر از لوازم التحریر ایرانی و اسلامی دایر کنند. میرزایی فروشنده لوازم التحریر در یزد اذعان کرد: اغلب لوازم التحریر خارجی موجود در بازار چینی است و از لحاظ کیفیت و قیمت خیلی با هم فرقی ندارند. علی رضا امیریان کارگر بافقی که برای خرید لوازم‌التحریر به...
 • رکود بازار پوشاک و نوشت افزار اسفراین را از پا انداخته است
 • بیش از ۵۰ واحد فروش پوشاک٬ البسه و نوشت‌افزار در شهر اسفراین تعطیل شده و رکود و ورود کالاهای چینی٬ بازار پوشاک اسفراین را از پا انداخته و به حالت نیمه تعطیل کشانده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اسفراین٬ بازارا پوشاک٬ لوازم التحریر٬ خرازی‌ها و بزازی‌های این شهر که از توابع استان خراسان شمالی است٬ این روزها و در آستانه بازگشایی مدارس حال و روز خوبی نداشته و مردم و فروشندگانهر دو ناراضی هستند.اجناس مرغوب کم‌ است و چینیها بازار را به دست گرفته‌انداحمد حاتمی یکی از شهروندان اسفراینی در این زمینه اظهار داشت: کالاهای مرغوب و با کیفیت در بازار پوشاک و البسه اسفراین کم شده و فروشندگان رغبتی برای آوردن اجناس جدید ندارند. از طرفی قدرت مالی آن‌ها نیز برای خرید این اجناس کم‌تر شده و هم‌اکنون بسیاری از کسبه مغروض هستند و مغازه‌های زیادی در این شهر کوچک تعطیل شده است.وی ادامه داد: کالاهای قاچاق و به‌خصوص چینی٬ بازار را اشباع کرده و فکر نمی‌کنم در تمام اسفراین٬ تولید کننده‌ای حتی توان دوخت یک عدد شلوار را داشته باشد. بازار لوازم‌التحریر و کیف و کفش مدرسه هم به همین صورت است و این روز‌ها که باید اوج کار و کاسبی این افراد باشد٬ خبری از فروش بالا و اجناس با کیفیت نیست.یکی از فروشندگان لوازم‌التحریر هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم٬ ورود بی‌حد و حصر لوازم قاچاق را یکی از معضلات اصلی بازار این اجناس در اسفراین می‌داند و معتقد است: بیش از 80درصد کالاهای موجود در بازار اسفراین خارجی است. این کالاها با قیمت واسطه‌ای وارد بازار می‌شود و شهروندان توان خرید آن‌ها ندارند. بنابراین سود حاصل برای فروشندگان بسیار ناچیز است و یکی یکی در حال ترک مشاغل خود هستند.رضا احمدی ادامه داد: در بازار اسفراین ماهانه چندین کاسب پروانه کسب خود را منحل می‌کنند و این نشان‌دهنده سخت بودن شرایط حاکم بر بازار...
 • استقبال اصفهانی ها از نوشت افزار ایرانی اسلامی
 • استقبال مردم اصفهان از محصولات فرهنگی و نوشت افزار ایرانی با طرح های جذاب و کیفیت مطلوب محصولات در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صاحب نیوز؛ استقبال مردم اصفهان از محصولات فرهنگی و نوشت افزار ایرانی با طرح های جذاب و کیفیت مطلوب محصولات در آستانه ماه مهر و بازگشایی مدارس
 • ناگفته هایی از سرنوشت نامعلوم نوشت افزار اسلامی ایرانی
 • رضا حدیدی، مدیر شرکت تولید نوشت افزار ایرانی- اسلامی با برند آزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، با اشاره به چگونگی حمایت‌ها، تشویق‌ها و کمبود‌هایی که در عرصه نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی وجود دارد، گفت: چهار سال است که در این زمینه فعالیت خودمان را شروع کرده‌ایم. شما نکته خوبی را مطرح کردید، چراکه ما در این چند سال حمایت که نشدیم هیچ حتی حمایت هم کردیم.وی ادامه داد: زمانی‌که ما برای هرکدام از محصولات نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی قصد ارائه به بازار را داشتیم باید با افراد خاص قرارداد می‌بستیم و درصدی از فروش را به آنها اختصاص می‌دادیم. متاسفانه ضعف‌های پایه‌ای در این حوزه وجود دارد که تولیدکنندگان این عرصه را در وضعیت فعلی نشانده است که بعد از مدت‌ها، هنوز می‌بینیم فضای بازار تا چه حد مملو از شخصیت‌های خارجی است و درصد بسیار کم و جزئی را از شخصیت‌های ایرانی-‌اسلامی در بازار کشور به‌خود اختصاص داده‌اند.این تولیدکننده نوشت‌افزار اسلامی-ایرانی افزود: تمام این کمبودها نشان دهنده این است که مدیریت در سطح کلان این قضیه خوب انجام نشده و با توجه به پیشرفت‌های داخلی در این عرصه هنوز این عدم مدیریت دیده می‌شود. امروز عرضه این محصولات و پرداختن به آن صرفا در یک زمان مشخصی است و بعد تا سال آینده به فراموشی سپرده می‌شود؛ لذا می‌بینیم که در سطح بازار فراوانی محصولات خارجی نسبت به تولیدات و محصولات ایرانی-‌اسلامی به چه حد می‌شود.حدیدی در پاسخ به این سوال که آیا مسئولان توانسته‌اند با این فرایند فعلی دغدغه و مطالبات مقام معظم رهبری را محقق کنند، گفت: بارها در بیانات ایشان دیده‌ایم که دغدغه حوزه کودک و ابزار مربوط به آنها چقدر برایشان اهمیت دارد و جزو دغدغه‌های اصلی ایشان است، اما با این حال هنوز متوجه نمی‌شوم که چرا مسئولان نمی‌خواهند به این قضیه اهمیت دهند. وی تصریح کرد: ما امروز بیشترین کم‌کاری را در حوزه نوشت‌افزارهای...
 • محیط های کودکان خود را با نوشت افزار ایرانی اسلامی مزین کنیم
 • مدیر آموزش و پرورش جرقویه علیا گفت: با اهدای هدایا و جایزه می توان اجناس ایرانی را جایگزین کالای خارجی کرد و این فرهنگ در تمام همه سازمان ها باید نهادینه و اجرا شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازاصفهان شرق؛در آستانه بازگشایی مدارس اگر به فروشگاه های لوازم التحریر سری بزنید متوجه می شوید که هنوز وسائلی را که دانش آموزان و کودکان ما با انها سروکار دارند رنگ و بوی ایرانی و اسلامی ندارند و تصاویری از کارتون های خارجی بر روی انها خود نمایی می کند. به همین مناسبت خبرنگاراصفهان شرقدر جرقویه علیا به سراغ چند تن از فرهنگیان رفته و در این مورد نظر آنها را جویا شده است. ابتدا به سراغ مدیر آموزش و پرورش جرقویه علیا، عباس تیموریان رفتیم و نظر وی را جویا شدیم. آموزش و پرورش در حمایت از نوشت افزارهای ایرانی، اسلامی و ارائه انها به دانش آموزان چه برنامه ای دارد؟ ما دانش آموزان را تشویق به خرید کالاهای ایرانی کرده و از آنها حمایت می کنیم و در صورت دادن سهمیه لوازم التحریر سعی داریم که لوازم التحریر های ایرانی اسلامی تهیه شود. طرح نوشت افزار های ایرانی، اسلامی چه تاثیری می تواند بر کودکان و دانش آموزان داشته باشد؟ اگر ما دانش آموزان و کودکان خود را از ابتدا تشویق به خرید اجناس ایرانی کنیم در آنها انگیزه ایجاد می شود که در زمان های بعد نیز اجناس و نیازهای زندگی خود را ایرانی بخرند و در اقتصاد و شکوفایی آینده کشور سهیم باشند. مسئولان و تولید کنندگان نوشت افزارها چه اقدامی را باید انجام دهند تا تولید ملی تاثیر بیشتری بر دانش آموزان و افراد جامعه داشته باشد؟ با کیفیت بخشی به اجناس و کنترل قیمت ها و حمایت از تولید کنندگان ایرانی می توان...
 • ۴۰۰ بسته نوشت افزار ایرانی اسلامی بین خانواده های محروم یاسوجی توزیع شد
 • یاسوج- فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در دهه سوم شهریور تعداد ۴۰۰ بسته لوازم التحریر ایرانی اسلامی در میان خانواده های محروم و بی بضاعت از طریق بیت الزهراهای موسسه فرهنگی ترتم وحی توزیع شده است. جمالفرد در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین با بیان اینکه در دهه پایانی شهریور ماه نوعی جنب‌ و جوش خاصی در خانواده‌ها ایجاد می‌کند که در جمع خود دانش‌آموز و دانشجو دارند افزود: در این میان تهیه نوشت‌افزار یا لوازم‌التحریر مناسب دغدغه تمامی خانواده‌ها است چراکه این محصولات تأثیر بسیاری در ایجاد شخصیت فرهنگی و اجتماعی دانش‌آموزان خصوصاً دانش‌آموزان مقطع ابتدایی دارد. وی گفت: متأسفانه موضوع سبک زندگی ایرانی اسلامی توسط دنیای غرب مورد هدف قرار گرفته که در این میان دانش آموزان در رده‌های مختلف سنی از اصلی‌ترین هدف دشمنان هستند. این فعال فرهتگی با اشاره به ابن موضوع که: متأسفانه دشمنان نظام جمهوری اسلامی با تکیه به شخصیت‌های غیرواقعی و تخیلی و پخش کارتن‌های مختلف غربی از صداوسیما و شبکه‌های خانگی و ضعف در برخی بخش‌ها فرهنگی به موفقیت‌هایی رسیده است گفت: نمونه آن نوشت‌افزارهای رنگارنگی است که در آن از شخصیت‌ها و طرح‌های غربی استفاده‌شده و چندین سال بدون توجه، این طرح‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفت. جمالفرد بیان کرد: اما باوجود آگاهی از نیت جهان غرب نسبت به جمهوری اسلامی اما ویترین مغازه‌های ما از محصولات غیر اسلامی و غیر ایرانی پرشده است که شاید در میان آن به‌سختی بتوان برخی محصولات و ایرانی و اسلامی هم دید. وی افزود: شاید برای برخی خانواده‌ها این موضوع مهم نباشد و تنها به خاطر طرح پرزرق‌وبرق برخی از این ملزومات اقدام به تهیه آن کنند اما باید دانست که انتخاب نوع این نوشت‌افزارها جزئی از مسائل تربیتی به‌حساب می‌آید که شاید بیراه نباشد بگوییم نتیجه کار امروز ما در آینده فاجعه‌بار خواهد بود. این فعال فرهتگی اظهار داشت: غربی‌ها قبل از...
 • جای خالی حمایت دولتی از تولیدکنندگان نوشت افزار داخلی و
 • درد مشترک همه افرادی که در نمایشگاه نوشت افزار رشت حضور داشتند عدم حمایت مسئولان در حوزه تولیدات داخلی بود که این امر باید بیش از پیش با نگاه انقلابی و جهادی به حوزه اشتغال و افزایش تولید ملی مورد توجه قرار گیرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، در آستانه بهار علم و دانش به بازخوانی صحبت‌های رهبر معظم انقلاب پرداختیم. ایشان فرمودند: تمرکز مسئولان بر تولید داخلیو مطالبه‌گری ملت در این زمینه موجب حل مشکلات فراوان به‌ویژه «بیکاری جوانان» خواهد شد و این امر ما را بر آن داشت تا به میان مردم برویم و از دغدغه‌شان در مورد تولید داخلی و حمایت از کالای ایرانی بپرسیم.در این روزهای نزدیک بهبازگشایی مدارس،بوی کتاب و دفتر تازه فضای شلوغ نمایشگاه پاییزه عرضه مستقیم پوشاک و لوازم التحریر در نمایشگاه بین المللی استان گیلان دررشت را پر کرده است.نمایشگاه پاییزه جهت عرضه مستقیم انواع نوشت افزار و پوشاک از تاریخ 17 شهریور لغایت 27 شهریور به‌مدت 11 روز در محل نمایشگاه بین المللی شهر رشت با حضور بیش از 200 غرفه دایر شده است.در این هیاهوی خرید و شلوغی بهار علم و دانش، سهم کارگران و تولیدکنندگان ایرانی اندک است حال آنکه رغبت مردم به‌سمت خرید کالای ایرانی بسیار زیاد است و این امر را سبب چرخش چرخ‌های اقتصادی مملکت می‌دانند.یکی از غرفه‌داران این نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگارتسنیم اظهار داشت: اجناس ایرانی همان کیفیت اجناس خارجی را دارند و چه بسا کیفیت بالاتری دارند اما اجناس چینی با کیفیت بسیار پایین در بازار موجود است.این غرفه‌دار افزود:بهتر است با استفاده از اجناس ایرانیبه نیروی کار جوانان ایرانی اهمیت دهیم و از نیروهای متخصص خودمان استفاده کنیم که این امر از خارج شدن ارز برای وروداجناس بی‌کیفیت نیز جلوگیری می‌کند.وی از وزارت صنعت، معدن وتجارت خواست تا در طول سال، تبلیغات اجناس ایرانی را انجام دهد و این تبلیغات فقط...
 • نمایشگاه تخصصی کتاب و نوشت افزار در ماکو به کار خود پایان داد
 • رییس اتاق اصناف ماکو گفت: نخستین نمایشگاه تخصصی نوشت افزار، کتاب، ملزومات مدرسه و دانشگاهی به کار خود پایان داد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نعمت حیدر زاده در گفتگو با خبرنگار آراز سسی گفت: نخستین نمایشگاه تخصصی نوشت افزار، کتاب، ملزومات مدرسه و دانشگاهی در ۷۰ غرفه به مدت ۵ روز به فعالیت پرداخته بود. وی تصریح کرد: ۴۰ غرفه در مجموعه نوشت افزار با همکاری اصناف شهرستان های منطقه آزاد ماکو برگزار شد. رییس اتاق اصناف ماکو راحتی و تصریح در خرید ملزومات مدرسه و دانشگاه را یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه دانست. وی اظهار کرد: حمایت از تولید داخلی و ارائه اجناس با کیفیت بالا و تنظیم بازار همزمان با بازگشایی مدارس از رسالت اصلی اتاق اصناف در برگزاری این نمایشگاه بود. حیدرزاده از عدم همکاری برخری ادارات گلایه مند شده و افزود: با وجود اینکه نمایشگاه به صورت تخصصی برگزار شد ولی برخی ها در صدد بودند اجناس با کیفیت پایین و خارجی به مردم فروخته شود. رییس اتاق اصناف ماکو در ادامه با اشاره به شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال افزود: برای تحقق شعار سال باید تمام ادارات دست به دست م دهند. انتهای پیام/
 • توزیع ۱۰۰ هزار بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند
 • فاطمه رهبر، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به اینکه هر ساله در آستانه بازگشایی مدارس سنت حسنه جشن عاطفه‌ها با شعار «مهر در انتظار همدلی» برگزار می‌شود، گفت: مشارکت مردم در جشن عاطفه های سال گذشته ۵۳ میلیارد تومان بود که امسال این رقم حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. رهبر با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۱۲ هزار دانش آموز در مقاطع تحصیلی مختلف تحت حمایتکمیته امدادهستند، گفت : ۲۲۸ هزار نفر از این دانش آموزان در مقطع ابتدایی،۶۳ هزار نفر در مقطع دبیرستان و ۱۵ هزار نفر نیز در مقطع پیش دانشگاهی از خدمات این نهاد به طور مستمر بهره‌مند می‌شوند. معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به کمک های این نهاد پیش از آغاز سال تحصیلی جدید به دانش آموزان نیازمند گفت: کمیته امداد پیش از بازگشایی مدارس برای هر دانش‌آموز نیازمند در مناطق محروم، بسته تحصیلی ۷۰هزار تومانی تهیه کرد که این کمک ها علاوه بر کمک هایی است که با مشارکت خیران و مردم نیکوکار درجشن عاطفه‌هاو کمک حامیان ایتام و فرزندان محسنین به هر دانش‌آموز نیازمند اهدا می شود. وی با اعلام اینکه سال گذشته متوسط سرانه پرداخت کمک‌های تحصیلی این نهاد به هر دانش آموز تحت حمایت ۶۵ هزار تومان بود گفت : امسال این رقم به ازای هر دانش‌آموز تحت حمایت به ۱۰۲ هزار تومان افزایش یافته است. وی درباره خدمات و حمایت‌های تحصیلی به دانش‌آموزان تحت حمایت کمیته امداد گفت: با توجه به وضعیت هر دانش‌آموز نیازمند و نظر مددکارخانواده، دانش آموز از یک یا چند مورد از خدمات تامین هزینه نوشت افزار و کتب درسی، تامین پوشاک دانش‌آموزی، تقویت بنیه تحصیلی (شرکت در کلاسهای تقویتی)، معرفی به سایر خوابگاه‌ها، کمک هزینه راهیابی به دانشگاه، تامین تجهیزات آموزشی رشته های فنی‌وحرفه‌ای ، هزینه رفت و آمد به مدرسه، هزینه ثبت نام در مدارس و...
 • قیمت نفت همچنان در بازار می تازد
 • نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا۴۹.۸۹ دلار در هر بشکه معامله شد که نسبت به قیمت نهایی روز جمعه تغییری نداشت و همچنان نزدیک به رکورد ۵۰.۵۰ دلار قرار دارد که روز پنج شنبه برای مدت کوتاهی به آن صعود کرده بود. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی تامسون رویترز، وست تگزاس اینترمدیت آماده صعود به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه است. نفت برنتکه قیمت پایه برای بازار بین‌المللی است، با ۵ سنت افزایش، در ۵۵.۶۷ دلار در هر بشکه ایستاد. به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، پیش بینی‌های تقاضا از سوی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی به خوش‌بینی بازار بهبود بخشیده است. فعالیت پالایشگاه‌ها نیز از توفان‌های اخیر بهبود بیشتری پیدا کرده‌ است.پالایشگاه‌های نفتدر سراسر خلیج مکزیک و کارائیب پس از این که به دلیل وقوع توفان‌های هاروی و ایرما در سه هفته گذشته تعطیل شده بودند، در حال از سرگیری فعالیت هستند. از سرگیری فعالیت پالایشگاه‌ها نشانه رشد دوبارهصنعت شیل آمریکااست. شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا هفته گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده بود. گروه صنعتی بیکرهیوز روز جمعه گزارش کرده بود شرکت‌های انرژی آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ سپتامبر شمار دکل‌های حفاری نفت را هفت حلقه کاهش داده و مجموع دکل‌ها را به ۷۴۹ حلقه رساندند که کمترین میزان از ژوئن به شمار می‌رود. بر اساس گزارش رویترز، با وجود نشانه‌های تحکیم بازار، تحلیلگران هشدار دادند که اختلالاتی که وقوع توفان‌ها ایجاد کرد، تشخیص عوامل عرضه و تقاضا در بلندمدت را دشوار ساخته است.
 • در فصل خرید نوشت افزار و کیف و کوله خرید از جنس شهریور
 • کودک و نوجوان>فرهنگی - اجتماعی - نفیسه مجیدی‌زاده:شمارش معکوس آغاز شده است، این را روزهایی می‌گویند که هی کوتاه‌تر می‌شوند و تقویم نشان می‌دهد که کم‌کم به رنگ پاییز نزدیک می‌شود و از فرارسیدن ماه مهر خبر می‌دهد. معمولاً دهه‌ي اول شهريور با ناباوريِ فرارسيدن آخرين‌ماه تابستان مي‌گذرد، دهه‌ي دوم يا به سفر مي‌روي يا مي‌خواهي از تعطيلات عقب نماني و صبح‌ها بيش‌تر بخوابي و شب‌ها تا دلت خواست بيدار بماني يا هر نوع استراحت و تفريح ديگري را انجام بدهي و دهه‌ي سوم هم ديگر تقريباً به مهر وصل است و بايد دنبال خريد لوازم مدرسه. از همين حالا ديدن و حتي بوي فروشگاه‌هاي نوشت‌افزار ما را به فضاي مدرسه مي‌برد و ما را متوجه مي‌كند كه گريزي نيست از شهريور و دلشوره‌هاي آن، گريزي نيست از غروب که زودتر مي‌آيد. پس به چيزي فکر نکنيم و خودمان را به دست بادهاي شهريور بسپاريم و براي سال تحصيلي جديد آماده شويم. وقت خريد لوازم مدرسه رسيده است، اما در اين خريدها خوب است نکاتي را مرور کنيم و باز هم به خودمان يادآوري كنيم كه بهتر است در خريد چه‌ نكاتي را رعايت كنيم. اول: روز آخر مدرسه را يادتان هست؟ همان روزي که وسايل باقي‌مانده از مدرسه را دور انداختيم و بخشي از آن‌ها را در کشوها نگه داشتيم. اصلاً در اين مدت سراغ وسايلتان رفته‌ايد؟ حالا وقتش است. چون قبل از هرخريدي بايد بدانيم چه داريم و چه نداريم؟ اين در اولويت‌بندي خريدهاي مدرسه به ما کمک مي‌کند. دوم: موقع خريد به طبيعت هم فکر کنيم. مدادها، خودکارها و پاک‌کن‌هاي سال گذشته که کم‌تر مورد استفاده قرار گرفتند، مي‌توانند دوباره به کار بيايند؛ اگر به هردليلي نمي‌خواهيم از آن‌ها استفاده کنيم يا آن‌ها را در کيسه‌اي بيندازيم و اواسط سال سراغشان برويم و يا به كساني ببخشيم كه مي‌توانند از آن‌ها استفاده كنند. اين روزها گروه‌هاي مردم‌نهاد...
 • حضور تنها یک شخصیت ایرانی در سخنرانی ترامپ
 • ساعتی پیش دونالد ترامپ برای اولین بار به عنوان رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی و ادعاهای بی اساسی را در مورد ایران مطرح کرد.به گزارش ایسنا، همان طور که پیش‌بینی می‌شد دونالد ترامپ در راستای پروژ ه ایران هراسی ادعاهایی مضحک را علیه ایران و برجام مطرح کرد.در هنگام سخنرانی این مقام ارشد آمریکایی، تنها شخص ایرانی حاضر در سالن مجمع عمومی سازمان ملل حسنی‌نژاد کارشناس نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل بود.عموما در هنگام سخنرانی روسای جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل ایران از نظر دیپلماتیک در سطح پایینی در سالن سازمان ملل حضور پیدا می‌کند.در هنگام سخنرانی ترامپ، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان و همچنین بنیامین نتانیاهو و همسرش در سالن دیده می‌شدند .تیلرسون و نیکی هیلی نیز ترامپ را در هنگام حضور درسازمان ملل همراهی می‌کردند.
 • جولان شکلات های خارجی در بازار ایران
 • به گزارشگروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان؛ با وجود ظرفیت بالا در تولید و صادر کردن انواع شکلات و شیرینی به خارج از کشور، واردات این محصولات باعث کسادی بازار برای تولید کنندگان داخلی شده است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/ بازار شیرینی و شکلات کشور در اختیار خارجی‌ها + فیلم
 • دانش آموزان ایران جیب خارجی ها را پ ر می کنند
 • سال گذشته فقط ۱۵۰ میلیارد ریال ارز، برای ۶ قلم لوازم التحریر خارجی از کشور خارج شده است
 • پیش تازی زنان کرمانی در عرصه ی شعر و ادب فارسی
 • تاریخ سرزمین کرمان، نام زنان و نستوهی را بر سینه خود رقم زده اند. در هنگامه ای که مردها کمتر به هنر توجه داشتند و به اموری دیگر می پرداختند این زنان کرمانی بودند که با ذوق و قریحه ی خود هنرشان را در قلم و با طبع شاعری به رخ می کشیدند... به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل اززنان کویر، تاریخ سرزمین کرمان، نام زنان و نستوهی را بر سینه خود رقم زده اند. در هنگامه ای که مردها کمتر به هنر توجه داشتند و به اموری دیگر می پرداختند این زنان کرمانی بودند که با ذوق و قریحه ی خود هنرشان را در قلم و با طبع شاعری به رخ می کشیدند.بانوانی چون نهانی کرمانی، بانو حیاتی،ام السارقین، رنجور کرمانی،درویشه،رقیه سالاری هر یک ذوقی بر سرودن شعر داشتند. نهانی کرمانی از زنان فاضل و شاعر قرن نهم و اوایل قرن دهم هجری و خواهر افضل الدین افضل کرمانی و از اشراف زادگان کرمان است. آشکارا باید گفت «نهانی» از جمله گنجهای «نهان» شعر و ادب و عرفان فارسی است. این شاعره لطیف دیارمان، مصاحب و همنشین مادر شاه سلیمان صفوی بود و پدرش سرداران بزرگ سلطان به شمار می رفت این دختر از نظر زیبایی آنچنان بود که او را از سرامدان روزگار خود برمی شمارند. او یک رباعی سروده و دستور داد تا ان را با خط جلی بنویسند و بر چهار سوق بازار آویزان کنند تا هر کس آن را جواب داد به عقد او در آید: از مرد برهنه روی، زر می طلبم از خانه عنکبوت، پر می طلبم من از دهن مار، شکر می طلبم و از پشه ماده، شیر نر می طلبم بانو حیاتی در اواخر قرن دوازدهم هجری قمری، در شهر بم، دختری قدم به هستی نهاد که بعدها در زمره عارفان نامی ایران و ادیبان و شاعران بزرگ...
 • فروشندگان در حمایت از تولید ملی از فروش اجناس خارجی خودداری کنند
 • با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس، تب خرید لوازم التحریر و پوشاک دانش آموزان در بازار کشورمان هم بالا می رود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دلگان پرس، با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس در کشورمان، بازار پوشاک، کیف و کفش و همچنین لوازم التحریر هم در کشور ما داغ می شود. اما عمده این وسایل دانش آموزان کشور ما بجای اینکه از تولیدات داخلی باشد، از مبادی قاچاق و یا اجناس خارجی تامین می شود. علی بامری یکی از فرشندگان پوشاک در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل مدارس بازار پوشاک هم رونق می گیرد، گفت: اما عمده وسایل پوشاک از اجناس خارجی است. وی با بیان اینکه از تولیدات داخلی به خوبی حمایت نمی شود، اضافه کرد: دولت و مصرف کنندگان باید از پوشاک داخلی حمایت شود. بامری ادامه داد: تولیدگان داخلی هم باید علاوه بر اینکه کیف با کیفیت تولید میکنند، باید از طرح های ایرانی و اسلامی استفاده کنند. وی تصریح کرد: دولت باید از ورود اجناس و پوشاک قاچاق به بازار داخلی جلوگیری کند. این فروشنده دلگانی بیان کرد: ورود پوشاک قاچاق به بازار داخلی موجب ورشکست شدن تولیدکنندگان ما و باعث نابودی صنعت داخلی خواهد شد. علی بامری با تاکید بر اینکه فروشندگان پوشاک مدارس باید از فروش جنس خارجی و قاچاق خودداری کنند، خاطرنشان کرد: این کار آنها موجب حمایت از کالا و تولید داخل محسوب می شود. محمد عبداللهی یکی از اولیای دانش آموزان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برای تهیه پوشاک مدارس دانش آموزان خودمان از تولیدات داخلی استفاده می کنیم. وی با بیان اینکه تولیدات داخلی باعث رونق اقتصاد کشورمان می شود، تصریح کرد: با خرید پوشاک داخلی، کارگران و تولیدکنندگان ایرانی بیکار نمی شوند. ...
 • خوانساری:موسسات خارجی برای اصلاح ساختارهای اقتصاد به ما کمک می کنند
 • اقتصاد>اقتصاد کلان - رییس اتاق تهران گفت:«بعد از توافق برجام شرایط سیاسی کشور بهبود پیدا کرد و سرمایه گذاران خارجی همه مشتاق سرمایه گذاری بودند اما متاسفانه نتوانستیم از این موقعیت در حد انتظار استفاده کنیم.» به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود خوانساری در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و نمایندگان موسسه پرایس پاترهاوس کوپرز اظهارداشت:«بعد از برجام بانک ها با توجه به فشاری که در مدت تحریم ها متحمل شده بودند، نتوانستند به راحتی با بانکهای خارجی مراورده کنند. از سوی دیگر مشکلات داخلی که وجود داشت در این مدت حل و فصل نشد. در ۱۰ الی ۱۲ سالی که تحریم ها برقرار بود،بانک ها نتواتسند با مقررات بین المللی خودر ا تطبیق دهند و به همین دلایل بنگاه ها در کشور نیز نتوانستند با بنگاه های خارجی ارتباط قوی برقرار کنند.» رییس اتاق تهران عنوان کرد:«در طول ۲ سال گذشته، اتاق تهران دفتر جذب سرمایه گذاری خارجی تاسیس کرد و کارهای خوبی در این خصوص صورت گرفت؛ در این دفتر سعی کردیم مقررات و قوانینی که در کشور برای خارجی ها دست و پا گیر است را شناسایی کنیم. از سوی دیگر پتانسیل های داخلی را شناسایی کرده و برای جذب سرمایه گذاری خارجی اقدام کنیم.» او با بیان اینکه مشکلات دیگری در مسیر جذب سرمایه خارجی وجود دارد،خاطرنشان کرد:«یکی از این مشکلات رتبه کشور در شاخص های بین المللی است. در همین رابطه اتاق بازرگانی تهران تصمیم گرفت تا از موسسه فریزر برای ارایه راهکار دعوت به عمل آورد. این راهکارها درباره ارتقای رتبه اقتصاد آزاد است و این موسسه راه حل هایی را مطرح کرده که باید برای اصلاح در دستور کار قرار بگیرد.» خوانساری بیان کرد:«بانک مرکزی نیز در تلاش است که اصلاحاتی در حوزه بانکی کشور انجام دهد. اولین قدم ، اصلاحات سود سپرده ها بود که امیدواریم ادامه پیدا کند.» رییس اتاق...
 • بسیج امکانات برای استقبال از مهر ایرانی بخریم یا خارجی
 • حالا که بازار نیازمندیهای درس و کلاس و مدرسه گرمه/ خوبه که نیم نگاهی به کالای ایرانی داشته باشیم.گزارشی از سیما نفر خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما. دانلود دانلود
 • بازار لوازم التحریر در قبضه اقلام خارجی/مقصر اصلی مسئولان فرهنگی هستند
 • در حالی تب خرید لوازم التحریر در روزهای پایانی شهریور ماه رونق خاصی به خود گرفته که به عقیده برخی والدین جولان تصاویر غربی زنگ خطری جدی در جامعه محسوب می شود که اگر به موقع جلو آن گرفته نشود شاهد الگوگیری بیش از حد دانش آموزان از نمادهای بیگانه خواهیم بود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، هر چه به آستانه ماه مهر نزدیک تر می شویم شاهد شور و شوق بیشتر دانش آموزان در تهیه لوازم التحریر و پوشاک مدرسه و از طرفی دغدغه والدین برای تامین این وسائل هستیم به گونه ای که اگر به تازگی سری به بازار شهر زده باشید قطعا با عرضه و فروش البسه مدارس، کیف، کفش و به خصوص لوازم التحریر حتی در پیاده روها هستیم. لوازم التحریر و البسه ای که با تصاویر غربی انگری برد، باربی، باب اسفنجی، لاک‌پشت‌های نینجا و ده‌ها شخصیت کارتنی خارجی دیگر که در گذشته دور و نزدیک به کمک انیمیشن های بی هویت غربی، فضای جامعه ما را پر کرده‌ بودند، مزین شده به طوری که گوی سبقت را از طرح‌های ایرانی ربوده و در کمتر مکانی می‌توانید لوازم التحریری با طرح های ایرانی اسلامی نظیر گرشاسب، دارا و سارا، شاهزاده روم، ثنا و ثمین مشاهده کنید. یادش بخیر روزگاری نه چندان دور داشتن یک مداد و پاک کن در اول مهر تنها دغدغه دانش آموزان بود اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و انحصار بازار لوازم التحریر توسط خارجی و تنوع محصولات با رنگ و لعاب های زیاد و از سویی الگو گیری افراد از نمادهای غربی و خارجی دیگر عرصه بر تولید کنندگان داخلی تنگ شده و دانش آموزان طرح های خارجی را انتخاب کرده که مبادا در بین هم کلاسی های خود کم بیاورند. علی ای حال در حالی تصاویر باربی، مرد عنکبوتی، سوپرمن، لاک...
 • از فروش اوراق ارزی بدهی تا عرضه شرکت های ایرانی در بورس های خارجی
 • به گزارش ایلنا، نشست مشترک فعالان بخش خصوصی با نمایندگان موسسه خدمات‌دهی شرکتی پرایس‌واترهاوس‌کوپرز صبح امروز با حضور چهره‌های شاخص حوزه بورس، بانک و تجارت بین‌الملل برگزار شد. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که در پی تسهیل ایجاد ارتباطات بین بنگاه‌های ایرانی و فضای اقتصادی بین‌الملل برای توسعه مراودات جهانی اقتصاد ملی است، در نشستی با دعوت از مدیران ارشد بانکی، شرکت‌های بزرگ و فعال در بازار سهام و بنگاه‌هایی که به دنبال حضور پرقدرت در بازارهای جهانی است میزبان «ینس روئنبرگ» شریک ارشد و مسوول بازار ایران شرکت پرایس‌واترهاوس‌کوپرز (PwC) بود. به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این نشست که با حضور محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان و دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل، پرویز عقیلی مدیرعامل بانک خاورمیانه و حسن قالیباف اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد، سخنرانان به الزامات اصلاح ساختار شرکت‌ها، چگونگی ارتقا وضعیت حسابرسی، گزارشگری مالی، پرداخت مالیات و بیمه، مشاوره، رتبه‌بندی و مسایلی که می‌تواند به ورود سریع‌تر شرکت‌های بخش خصوصی و حتی نظام بانکداری کشور به بازارهای بین‌المللی کمک کند، پرداختند. هم‌چنین مدیران ارشد حاضر در این نشست نیز نقطه‌نظرات و پرسش‌های خود از سخنرانان را بیان و البته پاسخ‌هایی نیز از سخنرانان و نمایندگان موسسه PwC دریافت کردند. نماینده موسسه PwC نیز که حسابرس بانک مرکزی اروپاست و از نظر درآمد و گردش مالی و شرکت‌هایی که با آنها کار می‌کند، بزرگترین موسسه خدمات‌دهی شرکتی در دنیا محسوب می‌شود، اعلام کرد که این برند معتبر در حال اخذ مجوز برای شروع رسمی فعالیت در ایران است و با کمی چاشنی خوش‌بینی در سه تا شش ماه آینده می‌تواند مجوز حضور و فعالیت در ایران را دریافت کند. در ابتدای این نشست، عباس وفادار، مدیرعامل موسسه آزمون‌پرداز ایران‌مشهود طی سخنانی به اهمیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور پرداخت و گفت: با وجود سهم اندک بودجه‌های عمرانی در بودجه عمومی...
 • کدام های ایرانی در جشنواره کودکان استانبول رقابت می کنند
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، فیلم‌های «جنجال در عروسی» به کارگردانی رضا خطیبی (برنده دو جایزه از جشنواره‌های فیلم سه بعدی در کره جنوبی و بلژیک)، «حورا» به کارگردانی غلامرضا ساغرچیان (برنده جایزه نتپک در جشنواره آل‌لایتز) و «سویوق» به کارگردانی برادران ارک (نامزد سه جایزه بهترین استعداد سینمای آسیا در شانگ‌های و برنده جایزه از جشنواره‌های تامیل نادو و کاسا آسیا) در بخش‌های اصلی و «مروارید» ساخته سیروس حسن‌پور در بخش نمایش‌های ویژه در جشنواره کودکان جهان استانبول به روی پرده می‌روند. بنیاد سینمایی فارابی پخش بین‌المللی فیلم‌های فوق را به عهده دارد. جشنواره کودکان جهان «استانبول» از ۳۱ شهریور تا ۲ مهر سال جاری در کشور ترکیه برگزار می‌شود. 501 بنیاد سینمایی فارابی استانبول
 • مادران ایرانی دارای همسر غیرایرانی کد ملی خود را سامانه پیامکی ارسال کنند
 • مدیر اجتماعی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان هرمزگان با اشاره به آغاز طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیر ایرانی گفت: مشمولان طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسرغیرایرانی اطلاعات خود را به شماره سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۹۵ ارسال‌ کنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، کیامرث برخورداری امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیر ایرانی در راستای سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیرایرانی و بمنظور ارایه خدمات به فرزندان آنان انجام می شود.وی بیان داشت: تعداد قابل توجهی از زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند نمی‌توانند برای فرزندان خود شناسنامه، کارت‌ملی و کارت سلامت بگیرند و به همین علت مشکلات بسیاری برای تحصیل و شغل فرزندان آنها ایجاد می‌شود.مدیر اجتماعی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان تصریح کرد: مادران ایرانی‌ که دارای همسر غیرایرانی هستند باید کد ملی خود را به شماره سامانه پیامکی 2000195 ارسال‌ کنند و پس از ارسال پیامک و انجام فرآیند قانونی سرشماری، اقدامات لازم برای صدور کارت هویت فرزندان ذکور این بانوان انجام خواهد شد.به گفته برخورداری، مشمولان طرح سرشماری زنان ایرانی دارای همسرغیرایرانی از مراجعه به دستگاههای اجرایی استان خودداری و فقط اطلاعات مربوطه را از طریق سامانه پیامکی ارسال نمایند.این مسئول عنوان کرد: کارشناسان اداره کل تعاون،کار ورفاه اجتماعی استان با این مادران و زنان تماس گرفته و در خصوص تعداد فرزندان و سال تولد آنها و سایر موارد از آنان سئوالاتی را می‌پرسند.وی با بیان اینکه این طرح صرفا شامل فرزندان آنان که مادر ایرانی دارند می‌شود، گفت: مردان غیرایرانی که همسر ایرانی دارند تابع مقررات خود هستند.مدیر اجتماعی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح و در صورت صدور کارت هویتی، فرزندان دسته از زنان دارای غیرهمسر ایرانی می‌توانند از مزایای دفترچه بیمه درمانی و ثبت نام در مدرسه بهره‌مند شوند.انتهای پیام/ R7720/P1492/S6,58/CT11
 • چرا مردم از شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نمی کنند/شبکه ها اجتماعی خارجی با اهداف ملی ما سازگاری ندارد
 • پژوهشگر و کارشناس مسائل فضای مجازی گفت: آسیب شناسی این مشکل به نقش عواملی مثل نبود زیرساختهای خوب، نبود تبلیغ برند، بی‌اعتمادی به امنیت اطلاعات، نداشتن جذابیت کافی شبکه‌ها و... اشاره کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجتبی اسلامی در گفتگو با پیرغار افزود: در حالی که این روزها بحث بر روی شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگشان داغ است، شبکه‌های اجتماعی داخلی گوناگونی وجود ولی مردم با آنها ارتباط برقرار نمی‌کنند. اما به راستی دلیل این رابطه برقرار نکردن مردم با شبکه‌های اجتماعی داخلی چیست؟ از سال‌ها قبل که شبکه‌های اجتماعی با اوج گرفتن اُرکات در ایران نیز رواج یافتند، متخصصان داخلی نیز روی ارائه‌ی این شبکه‌ها تمرکز کرده‌اند و بعضا شبکه‌هایی نیز در یک بازه‌ی زمانی در ایران رواج پیدا کردند. شبکه‌‌ی کلوب را می‌توان یکی از شبکه‌های ایرانی موفقی دانست که با گسترش شبکه‌های اجتماعی موبایلی دیگر حال و اوضاع چندان خوبی ندارد. اما دلایل عدم برقراری ارتباط بین ایرانیان و شبکه‌های اجتماعی ایرانی چیست؟ معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است به شرکتها و افرادی که بخواهند شبکه اجتماعی داخلی تولید کنند وام تسهیلاتی ارائه میدهد تا بتوانند کاربران را به این شبکه‌ها سوق دهند. با وجود این سرمایه گذاری دولت، کاربران داخلی از شبکه های داخلی آنچنان استقبال نمیکنند و کماکان شبکه‌های اجتماعی خارجی را ترجیح میدهند و تعداد کاربران شبکه های داخلی در بهترین حالت به 5/2 میلیون نفر میرسد. اما چرا کاربران ایرانی تمایلی به استفاده از محصولات تولیدی داخل ندارند چه موانعی بر سر راه این شبکه‌ها قرار دارد که نمیتوانند کاربران زیادی را به خود جذب کنند. بنده که در حوزه فناوری اطلاعات وارتباطات فعالیت دارم این موضوع را بررسی کردم آسیب شناسی این مشکل به نقش عواملی مثل نبود زیرساختهای خوب، نبود تبلیغ برند، بی‌اعتمادی به امنیت اطلاعات، نداشتن...
 • ایجاد هرج ومرج در بازار برنج با فقدان مهر استاندارد بر روی آن/سازمان استاندارد مهر تائید بر برنج های ایرانی بزند
 • عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به هرج‌ومرج‌های موجود در بازار برنج کشور با عدم نظارت سازمان استاندارد گفت: سازمان استاندارد باید مهر تائید بر برنج‌های ایرانی بزند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسدالله عباسی امروز در گفت‌وگو با ۸دی در املش، با تاکید بر تفکیک و شناسایی برنج داخلی با خارجی اظهار داشت: متأسفانه غفلت دستگاه‌های ذی‌ربط باعث شده تا برنج‌های مرغوب عرضه‌شده در بازار شناسایی نشوند. وی با بیان اینکه حذف برنج‌های تقلبی با شناسنامه‌دار شدن محصول در مراکز تولید امکان‌پذیر است، افزود: عدم بسته‌بندی و نظارت و همچنین ثبت استاندارد مسئله‌ای است که باید هر چه سریع‌تر انجام شود و به برنج داخلی هویت ببخشد. عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عدم نظارت استاندارد باعث شده تا در شناسایی برنج مرغوب از نامرغوب هرج‌ومرج به وجود بیاید، گفت: اکنون تولید برنج مبدأ و مقصد مشخص ندارد و باید سازمان استاندارد در این مسئله وارد شود و تصمیم اساسی بگیرد. نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیا اینکه عدم نظارت استاندارد و فقدان مهر آن بر روی برنج باعث سو استفاده نیز شده، اظهار کرد: اکنون عدم نظارت و مهر استاندار موجب شده تا سودا گران و دلالان برنج نهایت استفاده را در این هرج‌ومرج ببرند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان استاندارد باید مهر تائید بر برنج‌های ایرانی بزند، گفت: لازم است سازمان استاندارد، تعزیرات حکومتی، بازرسی و وزارت خانه‌های جهاد و صنعت و معدن وارد شوند و با تشکیل کارگروهی تولیدات داخلی موردحمایت قرار بگیرند. انتهای پیام/