هشداری که هفته گذشته تحت عنوان «بازی خطرناک برجام 2» با هدف «علاج واقعه قبل از وقوع» منتشر شد، به هدف خورد و ولوله‌ای در اردوگاه برجامیان انداخت که انتظارش را نداشتند.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها و جراید در بخش سرمقاله و یادداشت روز به بیان دیدگاه‌ها و نظریات اصلی و اساسی خود می‌پردازند؛ نظراتی که بیشتر با خط خبری و سیاسی این جراید همخوانی دارد و می‌توان آن را سخن اول و آخر ارباب جراید عنوان کرد که اهمیت ویژه‌ای نیز دارد.

در ادامه یادداشت و سرمقاله‌های روزنامه‌های صبح کشور با گرایش‌های مختلف سیاسی را می‌خوانید:‌

********

هم ترجمه درست بود، هم تحلیل!

محمدحسین محترم در کیهان نوشت:

ظاهراً هشداری که هفته گذشته تحت عنوان «بازی خطرناک برجام 2» با هدف «علاج واقعه قبل از وقوع» منتشر شد، به هدف خورد و ولوله‌ای در اردوگاه برجامیان انداخت که انتظارش را نداشتند. اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت با سراسیمگی و با تیتر زدن در صفحه اول روزنامه‌های خود تحت عنوان «تحلیل غلط از ترجمه غلط»، تلاش کردند آنچه را که فیثاغورت نیافته بود، القاء کنند که یافته‌اند؛ در حالی که با اندک تامل و جست‌وجویی می‌توانستند از این گاف بزرگ رسانه‌ای خود جلوگیری کنند. !!!. اگر از غلط‌های املایی فراوان و سطح سواد نویسنده و سردبیر سیاسی روزنامه اصلاح‌طلب و طرفدار دولت بگذریم، اما باید گفت:


1- همین که اصلاح‌طلبان به سرعت و بلافاصله به مطلب «بازی خطرناک برجام 2» واکنش نشان دادند، خود حکایت از اهمیت خبر و تحلیل آن دارد که روزنامه‌های مدعی اصلاح‌طلبی و طرفدار دولت، هم آن خبر را به تیغ سانسور سپردند و هم بی‌خیال آنچه که با این خبر قرار است بر سر کشور و مردم بیاید، شدند و علاوه بر آن تلاش کردند خبر منتشر شده توسط دیگر رسانه‌ها را با اتهام زدن و مسموم سازی فضای خبری، به نوعی تحریف کنند، اما با هرآنچه سراسیمه گفتند و نوشتند، نتوانستند اندک استدلالی در نقض غرض مطلب «بازی خطرناک برجام 2» ارائه کنند.


2- انحراف افکارعمومی از اصل واقعیتهایی که در حال رخ دادن است،همانند مذاکرات هسته‌ای، علت اصلی واکنش به «مکمل برجام»است. در زمان مذاکرات هسته‌ای هم با افشای فکت شیت آمریکایی و ضمائم برجام، مدعیان اصلاح‌طلبی و طرفداران برجام ابتدا همه را انکار کردند اما خود اعضای تیم مذاکره ‌کننده هسته‌ای مجبور شدند به وجود آنها اذعان کنند. در مطلب «بازی خطرناک برجام2» برچند نکته اصلی براساس مستندات و شواهد موثق تاکید شده است که ظاهرا دانستن آنها برای مردم از نگاه کسانی که روزگاری دانستن را حق مردم می‌دانستند، ذنب لایغفر شده از جمله اینکه: الف) کلید خوردن برجام2 از سوی آمریکا و غربی‌ها بدون اینکه برجام دستاوردی برای کشور و مردم داشته باشد.

ب) آمریکایی‌ها با مطرح کردن بازدید از مراکز نظامی و تشدید فشارها قصد دارند از خلل و فرج برجام استفاده کنند و مذاکره درباره موشکهای بالستیک و مسائل منطقه را تحت عنوان «مکمل برجام» بر مذاکره کنندگان هسته‌ای کشور تحمیل کنند. ج) فرانسه به نیابت آمریکا بازی خطرناک برجام 2 یا همان «مکمل برجام» را شروع کرده است، منتها برخلاف مذاکرات هسته ای، در مذاکرات «مکمل برجام» قرار است فرانسه نقش پلیس خوب را بازی کند و آمریکا نقش پلیس بد را. د) روشن شدن نقش مهره‌های ضدایرانی در سناریوی القاء سایه جنگ توسط ترامپ، برای رای آوردن کسی که سیاست انفعالی در برابر آمریکا را بر سیاست مقاومت مقدم می‌دارد و آشکارشدن دروغ بودن القاء سایه جنگ از سوی رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی که باهماهنگی با آمریکا چنین کردند. ه) تحت فشار قرار گرفتن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و هماهنگی این آژانس با سیاستهای آمریکا که متاسفانه همه چیز در برجام بنظر آژانس منوط شده است.


3- اما مدعیان اصلاح‌طلبی ادعا کردند خبری که در مطلب «بازی خطرناک برجام2» بیان شده، کذب است و خبر«مکمل برجام» در سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه را«خبری جعلی»! خواندند و براین اساس نتیجه گرفتند تحلیل ارائه شده نیز غلط است. برخی از روزنامه‌ها و سایتهای این جریان سیاسی در اقدامی غیرحرفه‌ای نوشتند «صحبت‌های نقل قول شده از اگنس روماته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به غلط این‌گونه ترجمه شده: امانوئل مکرون احتمال رایزنیها در آینده برای مذاکره بر سر «مکمل برجام» را داده که شامل موشک‌های بالستیک ایران خواهد بود. » این رسانه‌های اصلاح‌طلب در ادامه آورده‌اند: «با استناد به این خبر کذب، واژه «مکمل برجام» را به دست گرفته و از آن به عنوان برجام 2 یاد می‌کنند».

هرچند سخنان نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در اندیشکده امریکن اینترپرایز بعد از یادداشت «بازی خطرناک برجام2» تاکید و تاییدی بر این تحلیل بود اما درباره ادعای مدعیان اصلاح‌طلبی باید گفت اولا سؤال این است که این رسانه‌ها چگونه در اقدامی غیرحرفه‌ای انتظار دارند، بتوانند در دنیای ارتباطات کنونی یک خبر را سانسور، تحریف و یا تکذیب کنند. ثانیا خبر سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه و تصویر و صدای اگنس روماته درباره «مکمل برجام» توسط تمام خبرگزاریهای دنیا روی تلکس‌های خبری قرار گرفت و تمام خبرگزاری‌های دنیا با ترجمه‌ای یکسان، تیترهای متفاوتی زدند ازجمله: واقعیت‌های طرح فرانسه با عنوان «مکمل برجام» - فرانسه پیشتاز بازنگری در برجام - پیشنهاد مکرون برای تکمیل برجام و. . . .

ثالثا خبرگزاری رسمی دولت – ایرنا- نیز روز چهارشنبه 8 شهریور96 ساعت 22/59 به نقل از خبرگزاری رویترز از «مکمل برجام» خبر و چنین تیتر زد: (فرانسه از احتمال رایزنی برای توافق «مکمل برجام» گفت). خبرگزاری ایرنا در تکمیل خبر خود نوشت : (سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: امانوئل مکرون احتمال رایزنیها در آینده برای مذاکره برسر«مکمل برجام»را داده که شامل موشکهای بالستیک ایران خواهد بود) روزنامه ایران هم در شماره روز شنبه 11شهریور خود در صفحه 21 البته ذیل تیتر خبر اعلام هشتمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،عنوان «تکمیل برجام، موضوع رایزنی‌های احتمالی1+5» را برگزیده و درباره«مکمل برجام» نوشت: «سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد از نظر مکرون می‌توان توافق هسته‌ای را با گنجاندن مفادی درباره برنامه موشکی ایران تکمیل کرد. »

رابعا همان‌گونه که روشن است تمام خبرگزاریهای دنیا از جمله رویترز و همچنین خبرگزاری رسمی دولت ترجمه‌ای که از سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه را منتشر کردند،همان است که در یادداشت کیهان بیان شده و به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان و روزنامه طرفدار دولت خود گفته‌اند و خود خندیده‌اند!! و البته حیثیت خبری خود را به شدت زیر سؤال بردند و اصولا خبر درست و واقعیتی را تکذیب کردند که خبرگزاری‌های معتبر جهانی و همچنین خبرگزاری و روزنامه دولت، مهر تایید بر آن زده‌اند.


4- نکته جالب این است در حالی هدف از ترجمه غلط را فشار بر دولت روحانی عنوان کرده‌اند که مترجم این خبر، مترجم خبرگزاری دولت است که نام وی در انتهای خبر ایرنا ذکر شده است. لذا اولا اصل خبر صحیح است و ترجمه‌ای هم که در مطلب«بازی خطرناک برجام2» منتشر شده با اصل سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تطبیق دارد. ثانیا بر فرض هم اگراشتباهی در ترجمه رخ داده باشد که نداده،مربوط به مترجم خبرگزاری دولت می‌باشد و ربطی به روزنامه کیهان ندارد.


ثالثاً با اتهام زنی به دیگران که اطلاع‌رسانی دقیق را در دستور کار خود قرارداده اند، نمی‌توان واقعیت‌های موجود را پوشاند و از چشم ملت دور نگه داشت و آن زمان گذشت که پشت پرده بتوان قراردادهای دوران قاجاری و پهلوی را نوشت و آب از آب تکان نخورد و قند در دل امضاء کنندگان آن قراردادها به راحتی آب شود!.


5- نکته جالب‌تر در این تناقض گویی، شگرد تکذیب سخنان فردی در کلام فرد دیگری است!. در این خصوص تلاش شده سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تکذیب شود، اما نمی‌گویند که سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نگفته، می‌گویند چنین سخنانی در سخنرانی رئیس‌جمهور فرانسه بیان نشده است. لذا در مطلب «بازی خطرناک برجام 2» کسی موضوع «مکمل برجام» را از زبان رئیس‌جمهور فرانسه بیان نکرده که مدعیان اصلاح‌طلبی تلاش کرده‌اند با استناد به سخنان رئیس‌جمهور فرانسه اصل خبر «مکمل برجام» را تکذیب کنند.


6- نکته بسیار حائز اهمیت که باید پاسخ داده شود این است که اگراشتباهی هم در ترجمه سخنان رئیس‌جمهور و یا سخنگوی خارجه فرانسه رخ داده باشد، این سفارت فرانسه است که باید تکذیب کند. چرا یک روزنامه دارای عنوان ‌اصلاح‌طلبی و طرفدار دولت به هراس افتاده و وظیفه سفارت فرانسه را به دوش می‌کشد؟! آیا هماهنگی بین روزنامه‌های اصلاح‌طلبان و سفارتخانه‌های خارجی وجود دارد!؟ لذا با وجود صحت و درستی سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه و تحلیل درست‌تر سخنان اگنس روماته در یادداشت کیهان، «اصلاح‌طلبان» طرفدار دولت باید پاسخ دهند به نیابت از سفارت فرانسه چه چیزی را تکذیب کرده اند؟؟


7-اصلاح‌طلبان اگر در ادعای خود صادق بودند، چرا برای تنویر افکارعمومی و اثبات درستی تکذیبیه کذایی خود، خبر و ترجمه درست سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه را منتشر نکردند !!!؟؟؟ چون ترجمه درست همان است که در یادداشت کیهان آمده است.


8- یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب همچنین نوشته « ترامپ گزافه گویی‌هایش درباره پاره کردن برجام را به کلی از ذهن پاک کرده و برجام را تایید کرده است» این سخن نیز به نوعی تاییدی بر درستی تحلیلی است که ارائه شده مبنی بر اینکه ترامپ برجام را پاره نمی‌کند و مهره چینی‌های ضدایرانی ترامپ و هیاهوهای سیاسی- رسانه ای‌اش برای پاره کردن برجام هم دو هدف اصلی داشت یک: القاء فضای جنگ برای رای آوردن تفکر انفعالی در برابر آمریکا بجای تفکر مقاومت در انتخابات ریاست جمهوری ایران. دو: گرفتن امتیاز بیشتر از ایران که قرار است در «مکمل برجام» یا «برجام 2» گرفته شود.


9- و در پایان درباره این ادعای برخی روزنامه‌های داعیه‌دار اصلاح‌طلبی که گفته‌اند «سخنان نگفته رئیس‌جمهور فرانسه را می‌خواهند چون پتکی بر سر روحانی بزنند»! باید گفت: درست برعکس و برخلاف آنان، تنها تلاش کردیم«سخنان گفته شده سخنگوی وزارت خارجه فرانسه را چون چراغی پیش راه رئیس‌جمهور کشورمان قرار دهیم تا از باب العاقلُ یکفیه‌الاشاره! انتهای مسیری را که برایش متصور شده اند، به روشنی ببیند و با چشم باز تصمیم بگیرد که آیا در مسیر خطرناک «برجام 2» بدون هیچ‌گونه دستاوردی در «برجام 1 » پا بگذارد یا خیر ؟ لذا نگرانیم! همان‌گونه که آقای روحانی در ابتدای انقلاب لیوان دوغی را در سمنان سرکشید که در انتهای لیوان یک هزارپا وجود داشت، نگرانیم درانتهای «برجام» و بویژه «برجام 2» هزارپاهایی وجود داشته باشد که جز تسلیم چاره‌ای نداشته باشد! ان‌شاءالله چنین مباد!

آیا کشتار مسلمانان میانمار نسل‌کشی است؟

حسین شاه‌پری‌طرئی در وطن امروز نوشت:

نسل‌کشی از جرائم بین‌المللی با ویژگی‌های عرفی است که رسیدگی به آن در صلاحیت دیوان بین‌المللی دادگستری است. این جرم ممکن است در هر زمان و از سوی هر شخصی به قصد از بین بردن فیزیکی یا زیستی یک گروه خاص تحقق یابد.


کشور میانمار دومین کشور بزرگ جنوب شرق آسیاست. مسلمانان روهینگیای میانمار، اقلیتی هستند که از سوی دولت طرد شده و به رسمیت شناخته نشده‌اند. دولت میانمار این گروه از مسلمانان را مهاجران غیرقانونی خوانده که حق سکونت در میانمار را ندارند و باید به کشورهای همسایه مهاجرت کنند.


کوچ اجباری، آتش‌زدن خانه‌ها، کشتار مردان و تعرض به زنان در منطقه روهینگیا از تبعات این سیاست دولت میانمار است. مدعیان حقوق بشر از جمله خانم «آنگ سان سوچی» که برنده جایزه صلح نوبل نیز شده و به دعوت دولت آمریکا به این کشور سفر کرده و مورد تحسین و حمایت دولتمردان آمریکایی قرار گرفته است، در جایگاه شخصیت اول دولت میانمار در قبال این جنایات بزرگ سکوت معنادار پیشه کرده‌اند.


جنایت نسل‌زدایی یا نسل‌کشی در ردیف جنایت‌های بین‌المللی طبقه‌بندی می‌شود که به موجب حقوق بین‌الملل کیفری می‌تواند مورد تعقیب و مجازات بین‌المللی قرار گیرد. ممنوعیت نسل‌زدایی صراحتا در کنوانسیون 1948 جلوگیری و مجازات نسل‌زدایی، قید شده است و از قواعد آمره محسوب می‌شود. ماده 2 کنوانسیون مذکور، نسل‌زدایی را اینگونه تعریف می‌کند: «نسل‌زدایی عبارت است از ارتکاب هر یک از اعمال مشروحه زیر علیه یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی که با قصد نابود کردن کلی یا جزئی آنها به دلیل دارا بودن این اوصاف صورت می‌گیرد:


الف- کشتار اعضای یک گروه
ب- ایراد آسیب جسمی یا روانی جدی به اعضای یک گروه
ج- قرار دادن عمدی یک گروه در معرض شرایط نامساعد زندگی، به انتظار نابودی فیزیکی کلی یا جزئی آن گروه
د- تحمیل تدابیری به قصد جلوگیری از زاد و ولد یک گروه


ه- انتقال اجباری کودکان یک گروه به گروه دیگر».
نسل‌زدایی طبق حقوق بین‌الملل، جنایتی است که مستلزم انکار حق موجودیت کل گروه‌های بشری است، جنایتی که وجدان بشر را جریحه‌دار کرده و در عین حال که خسارات فراوانی به بشریت وارد می‌آورد، مغایر با قواعد اخلاقی و روح حاکم بر ملل متحد است.


با توجه به مباحث گفته شده باید پرسید کشتار مسلمانان میانمار، نسل‌کشی است؟
1- جامعه مسلمانان منطقه روهینگیا طبق تعریفی که از یک گروه مذهبی آورده شد، مصداق قطعی یک گروه مذهبی هستند و تنها به دلیل برخورداری از این ویژگی، یعنی مسلمان بودن، مورد هجمه قرار گرفته‌اند.


2- کشتار مسلمانان روهینگیا مصداق بند الف ماده 2 کنوانسیون 1948 جلوگیری و مجازات نسل‌زدایی است. در واقع عنصر مادی جنایت نسل‌زدایی در این موضوع دقیقاً محقق شده است. اینکه تعداد کشته‌شدگان در منطقه روهینگیا دقیقاً چه میزان است، در تحقق جنایت نسل‌زدایی تأثیری ندارد، زیرا بر اساس ماده 6 اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری، تفاوتی نمی‌کند که تعداد قربانیان نسل‌زدایی یک نفر یا بیشتر باشد، به شرط آنکه این افراد به یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی خاص تعلق داشته باشند و مرتکب، قصد نابودی کلی یا جزئی گروه مورد نظر را به دلیل برخورداری از این ویژگی‌ها داشته باشد.


3- درباره عنصر روانی جنایت نسل‌زدایی که همان نیت و قصد خاص برای نابود کردن یک گروه مشخص است نیز می‌توان گفت بودایی‌های میانمار طی سالیان دور گذشته با انگیزه غصب ایالت راخین که سکونتگاه تاریخی مسلمانان بوده است، به این منطقه مهاجرت کرده‌اند و با همکاری دولت، به کشتار و آواره کردن مسلمانان پرداخته‌اند. موج جدید کشتار مسلمانان این ایالت نیز با قصد و نیت از بین بردن مسلمانان و غصب این سرزمین صورت می‌گیرد. از این رو عنصر روانی جنایت نسل‌زدایی نیز در موضوع کشتار مسلمانان میانمار قابل تحقق است.


4- دولت میانمار به دلیل سکوت و همکاری در جنایت ضد مسلمانان، بر اساس حقوق بین‌الملل کیفری مسؤول است، زیرا همان‌گونه که انجام فعل، با ویژگی‌های پیش‌گفته، موجب تحقق جنایت نسل‌زدایی می‌شود، ترک فعل نیز موجب تحقق این جنایت می‌شود. بر اساس حقوق بین‌الملل کیفری، نسل‌زدایی می‌تواند هم از طریق فعل و هم از طریق ترک فعل انجام شود. حمایت نکردن دولت از شهروندان خود و حتی همراهی در انجام این جنایت، مصداق بارز ترک فعل در تعریف یادشده است. رئیس‌جمهور میانمار «تین سین» به طور رسمی اعلام کرده جمعیت 800 هزار نفری مسلمانان روهینگیا را قومیتی خارجی می‌داند که باید یا در اردوگاه‌های آوارگان متمرکز یا اخراج شوند.


با توجه به نکات گفته شده باید اظهار داشت کشتار مسلمانان روهینگیا مصداق بارز نسل‌کشی و جنایت نسل‌زدایی است که باید عاملان آن مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند. کشتار مسلمانان میانمار مصداقی برای آزمایش نهادها و سازمان‌های بین‌المللی است که تا چقدر در ادعاهای خود در حمایت از حقوق بشر صادق هستند.

احیای یک رؤیای مرده

عبدالله گنجی در جوان نوشت:

بعد از 11 سپتامبر 2001 امریکا استراتژی جدیدی را برای منطقه مسلمان‌نشین غرب آسیا ارائه کرد که آن روزها آن را طرح «خاورمیانه جدید» و بعداً «خاورمیانه بزرگ» (به همراه شمال آفریقا) نام نهادند. طرح خاورمیانه بزرگ که با هدف تجزیه و تعدیل قدرت متراکم امت اسلامی صورت گرفت چهار هدف اساسی را دنبال می‌کرد: 1- ملت‌سازی 2- دولت‌سازی 3- تسلط بر ذخایر انرژی جهان اسلام 4- تضمین امنیت رژیم صهیونیستی.

برای اجرای این طرح، نقشه جغرافیایی آن نیز آماده شده بود و ملت- دولت‌های جدیدی در آرایش جدید نمایان بودند. در این طرح اکثر کشورهای موجود تجزیه و به چند کشور تبدیل یا بخشی از یک کشور تجزیه و با بخش دیگری از کشور دوم یا سوم کشور- دولت و کشور- ملت جدیدی را تشکیل می‌دادند. به این ترتیب کشورهای فعلی از قدرت انسانی و جغرافیایی‌شان کاسته می‌شد و حمایت از دولت- ملت‌های جدید از یک سو و تسلط بر منابع انرژی ملت‌های جدید به بهانه‌ حمایت از هویت و استقلال آنان از سوی دیگر در طرح مذکور لحاظ شده بود. سرجمع همه این تجزیه و تشکیل دولت – ملت‌های جدید نیز حفظ امنیت صهیونیست‌ها بود.

با طراحی انقلاب رنگی در لبنان خانم رایس، وزیر امور خارجه وقت امریکا آن را درد زایمان خاورمیانه جدید دانست اما با هوشیاری حزب‌الله قهرمان و ملت لبنان آن طرح ناکام ماند و با استقرار دولت مردمی در عراق طرح خاورمیانه بزرگ صرفاً به یک «رؤیا» تعبیر شد. بدون تردید تشکیل داعش واکنشی به شکست طرح خاورمیانه جدید بود. به تعبیر دیگر داعش مدل و روش دیگری برای اجرای این طرح بود که برای اولین‌بار با برجسته کردن اختلافات کلامی و ایدئولوژیک نزاع و تجزیه را درونی و بومی می‌کرد.

اکنون که به پایان داعش نزدیک می‌شویم، مدل تشکیل دولت- ملت‌های جدید مجدداً از کردستان عراق کلید خورد. قبل آن نیز طرح تجزیه سوریه به عنوان تنها راه‌حل پایان جنگ موجود در قالب چهار کشور:‌علوی، سنی، کردی و ترکمن ارائه کردند که با عدم استقبال مردم سوریه مواجه شد. اکنون فضا را به گونه‌ای رقم زده‌اند که امثال بارزانی برای جاه‌طلبی حاضر است دومین کشور خاورمیانه که به آب‌های آزاد راه ندارد را تشکیل دهد و کشوری غیر راهبردی در کوهستان تشکیل دهد و «نقطه ابهام کرکوک» به عنوان خنجری تعبیه شده در طرح جدید نزاع نظامی را مجدداً در درون عراق شعله‌ور نماید. غرب بر این باوراست که استقلال کردستان عراق پدال گاز تجزیه‌طلبی در ترکیه، ایران، سوریه و دیگر کشورهای منطقه است.

اما آنچه نمی‌دانند اینکه کردهای عراق و ترکیه نیز خود را جزو حوزه تمدنی ایران می‌دانند و خشن‌ترین گروه‌های مسلح در کردستان ایران هیچ موقع مدعای تجزیه‌طلبی نداشتند بلکه خود را اصالتاً ایرانی می‌دانند و هویت ایرانی آنان به قدمت خود ایران سابقه دارد.

اکنون وظیفه اصلی جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی و کشورهای اسلامی این است که طرح استقلال کردستان عراق را نقطه آغاز آن رؤیای شکست خورده بدانند و برای آن چاره‌اندیشی نمایند. دیپلماسی نظام جمهوری اسلامی باید فراتر از مذاکره با بارزانی باشد. باید بازخوانی طرح خاورمیانه جدید و اهداف آن در دستور کار رسانه‌های جهان اسلام قرار گیرد و شکل‌گیری غده سرطانی صهیونیسم در منطقه باید تجربه ذی‌قیمتی برای مسلمانان این منطقه باشد که تکرار داستان غم‌انگیز فلسطین و جنگ‌های خونین بعد از آن مجدداً دامن جهان اسلام را آلوده نکند. پایان داعش باید جشن اتحاد و برادری در خاورمیانه باشد نه جنگ تجزیه‌طلبی و تحقق رؤیاهای شکست خورده امریکا.

حاشیه‌نشینان شهری

حامدحاجی حیدری در رسالت نوشت:

1- از هنگام آغاز حیات مکتب اتریش و تبعات سترگ آن بر کل پیکره علوم انسانی جهان، یک چیز مسجل شده است؛ و آن این که به کلانشهر مدرن، و مردم عمدتاً مصرف کننده آن باید به چشم یک آسیب نگریست. اجماع نیرومندی پدید آمد حول این مدعا که صدای مطالبه یقه سپیدان شهرها، بیش از سایر مردم موطن شنیده می‌شود، و آسیب متابعت بی چون و چرا از شهروندان کلانشهرها که حکام بلامنازع دموکراسی‌های امروز هستند، بیش از منافع حاصل از آن برای کشور است.

مردم کلانشهرها به دلیل خصلت ادبیات و زبان و ارتباطات و آموزش خود، در مقایسه با مردم شهرستان‌ها و حاشیه‌نشینان و فرودستان، عدم رضایت خود را با شمار بیشتری از شهروندان در میان می‌گذارند، و «جو» می‌سازند، و به این ترتیب، گاه بر مسائل واقعی ملت، با منافع و سود خویش سرپوش می‌گذارند.

2- اما سلطه قشر متوسط شهری و یقه سپیدان، همواره استثناهای مهمی داشته است. وقتی شکاف میان حاشیه و مرکز، پیرامون و متروپل، شهرستان و کلانشهر، و جنوب شهر و شمال شهر، به نحو مفرطی عمیق شود، در یک جرقه، نا آرامی‌های اجتماعی عظیمی به وقوع می‌پیوندند. بنا به این اصل، دم و دستگاه حکمرانی باید به سمت اعتدال راستین میل کنند و بهتر است به دنبال ایجاد سیستم‌ها و شبکه‌هایی برای انتقال صدای مردم فرو دست باشد که به عنوان بستری برای به اشتراک‌گذاری نظرات آنان به کار گرفته شود. باید دیدگاه‌های آن‌ها به خوبی بازتاب یابند.

3- امروزه، اقشار فرودست و محروم شهرستان‌ها و حاشیه شهرها، هر چند که از سطح «محرومیت مطلق» بسیار کهتری در مقایسه با محرومان چند دهه قبل رنج می‌برند، ولی «فشار زمانه» بیشتری را در مقایسه با نسل‌های پیشین تحمل می‌کنند و از این رو «نرخ سرشکستگی» برای گذر از مشکلات در میان آنان بیشتر است. از این قرار، سیاستمدارانی که اغلب، میانسال و کهنسال هستند، و وضع و حال محرومان را با محرومیت‌های دوران قبل مقایسه می‌کنند، ممکن است از درک وضع و حال آن‌ها ناتوان باشند. برای علاج این اوضاع و احوال، باید حساسیت مفهوم «فشار زمانه» و «نرخ سرشکستگی» مردم را در هسته مرکزی فرآیند تعامل خود با مردم قرار دهند.

4- در همین ارتباط، نکته مهم بعد آن است که تصورات متعارفی از مطالبات مردم فرو دست، دیگر روا نیست. آن‌ها فقط دنبال پول یا سبد کالا و خدمات و کمک نیستند. گروه عمده‌ای از آن‌ها، منطقاً نیازمند و خواهان بسته تأمین‌های مادی و همچنین و بویژه تأمین‌های «غیر مادی» هستند؛ آن‌ها بیش از تأمین‌های مادی، می‌خواهند به درستی دیده شوند و درون یک اتحاد فرهنگی به رسمیت شناخته گردند. آن‌ها بیشتر نیازمند یک معنای فرهنگی خوب و یک چشم‌انداز روشن هستند. چنین تأمین‌های مادی و معنوی همه ‌جانبه که رکن اصلی آن در جنبه معنوی و به رسمیت شناختن هویت غنی این مردم آسیب دیده است، تأثیر قابل توجهی بر میزان وفاداری آنان خواهد داشت. مردمی که این نوع از تأمین‌های معنوی را تجربه می‌کنند، اغلب به میزان چندین برابر تأمین‌های مادی احساس رضایت خواهند کرد.

5- نکته بعد این است که باید فرو دستان را به طرح صریح خواسته‌ها تشویق کرد و می‌توان از گروه‌های فارغ التحصیل علوم انسانی برای تحقیق میدانی در مورد مسائل و آسیب‌های آن‌ها کمک گرفت. ولی مهم‌تر از جلب و جمع‌آوری این اطلاعات، آن است که مهیای حل و فصل این مسائل باشیم. یک دم و دستگاه حکمرانی که تماماً در شاخص‌های کلان سیر می‌کند و عمیقاً در محاصره روشنفکران برج عاج نشین است، ابداً مناسب اجرای راه حل مسائل این روزگار نیست. وقتی مردم بدانند که حاکمان از مسائل آن‌ها خبر دارند، ولی کاری برای تسکین دردهای آن‌ها نمی‌کنند، یا نمی‌توانند کاری انجام دهند، آن گاه در وضعیت خطرناک‌تری قرار می‌گیرند. &l

کلیدواژه: سخنان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه | سخنگوی وزارت خارجه فرانسه | کشتار مسلمانان میانمار | بازی خطرناک برجام 2 | مسلمانان روهینگیا | بازی خطرناک برجام2 | مدعیان اصلاح طلبی | رئیس جمهور فرانسه | جنایت نسل زدایی | خاورمیانه جدید | تأمین های مادی | حقوق بین الملل | طرح خاورمیانه | اصلاح طلب | زندگی می کنند | منطقه آراگان | ایالت آراگان | دولت میانمار | ملت های جدید | افراط گرایی | داشته باشند | اصلاح طلبان | طرفدار دولت | مسلمان نشین | دولت انگلیس | بین المللی | ترجمه درست | مکمل برجام | روزنامه ها | سازمان ملل | سازمان ها | دولت برمه | قرار گرفت | تحت عنوان | منتشر شد | رسانه ها | نسل کشی | یک گروه | برمه ای | گروه ها | بر دولت | جاده ای | هسته ای

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۳۱۱۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • نهمین هواپیمای برجامی ایران درفرودگاه تولوز فرانسه عکس
 • تصویری از نهمین هواپیمای برجامی ایران در فرودگاه تولوز فرانسه را می‌بینید؛
 • علت وقوع خطای دید چیست
 • بسیاری از ما با تصاویری مواجه شده‌ایم که زمانی که به قسمتی از آن نگاه می‌کنیم گویا بخش‌های دیگری از آن در حال حرکت هستند اما چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گزارش ایسنا و به نقل از پاپیولار ساینس، سیستم بینایی ما طوری تنظیم شده است که ما بتوانیم در محیطی سه بعدی و سرشار از نور، سایه، رنگ، بافت و اشیاء و اشکالی متنوع و متعدد در فواصل دور و نزدیک ببینیم. بسیاری از ما بدون توجه به اینکه ایجاد تصویری صحیح از جهان اطراف ما برای سیستم بینایی و مغز چه عملیات پیچیده‌ای به همراه دارد، دیدن را امری ساده و پیش پا افتاده تلقی می‌کنیم. خطای دیدبه احساس دیدن تصاویری گفته می‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع‌آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد. "آکیوشی کیتائوکا"( Akiyoshi Kitaoka) روانشناس دانشگاه "ریتسومیکان"(Ritsumeikan) در کیوتوی ژاپن تصویر جالبی برای خطای دید طراحی کرده است که در آن دوایر مارگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند و با نگاه به یکی از آنها گویی دایره‌های کناری در حال چرخش هستند. دانشمندان علوم اعصاب معتقدند یکی از دلایل وقوع خطای دید این است که بعضی از اشکال با نحوه پردازش کنتراست رنگ آنها توسط مغز تداخل دارند و به همین دلیل زمانی که ما به این تصویر نگاه می‌کنیم رنگ‌های سفید و سیاه یک دسته از نورون‌ها را فعال می‌کنند و در همین زمان رنگ آبی و زرد دسته دیگری از نورون‌ها را فعال می‌کنند که پاسخدهی آنها کمی آرام‌تر از دسته اول است. با توجه به نحوه قرارگیری این رنگ‌ها در تصاویر، نورون‌های حساس به حرکت در این زمان دچار اختلال شده و با فعال شدن خود این پیام را صادر می‌کنند که تصویر در حال حرکت است. نکته...
 • آیا میدانید چرا دچار خطای دید می شوید
 • خبرگزاری میزان- بسیاری از ما با تصاویری مواجه شده‌ایم که زمانی که به قسمتی از آن نگاه می‌کنیم گویا بخش‌های دیگری از آن در حال حرکت هستند اما چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سیستم بینایی ما طوری تنظیم شده است که ما بتوانیم در محیطی سه بعدی و سرشار از نور، سایه، رنگ، بافت و اشیاء و اشکالی متنوع و متعدد در فواصل دور و نزدیک ببینیم. بسیاری از ما بدون توجه به اینکه ایجاد تصویری صحیح از جهان اطراف ما برای سیستم بینایی و مغز چه عملیات پیچیده‌ای به همراه دارد، دیدن را امری ساده و پیش پا افتاده تلقی می‌کنیم. خطای دید به احساس دیدن تصاویری گفته می‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع‌آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد. "آکیوشی کیتائوکا"( Akiyoshi Kitaoka) روانشناس دانشگاه "ریتسومیکان"(Ritsumeikan) در کیوتوی ژاپن تصویر جالبی برای خطای دید طراحی کرده است که در آن دوایر مارگونه در کنار هم قرار گرفته‌اند و با نگاه به یکی از آنها گویی دایره‌های کناری در حال چرخش هستند. دانشمندان علوم اعصاب معتقدند یکی از دلایل وقوع خطای دید این است که بعضی از اشکال با نحوه پردازش کنتراست رنگ آنها توسط مغز تداخل دارند و به همین دلیل زمانی که ما به این تصویر نگاه می‌کنیم رنگ‌های سفید و سیاه یک دسته از نورون‌ها را فعال می‌کنند و در همین زمان رنگ آبی و زرد دسته دیگری از نورون‌ها را فعال می‌کنند که پاسخدهی آنها کمی آرام‌تر از دسته اول است. با توجه به نحوه قرارگیری این رنگ‌ها در تصاویر، نورون‌های حساس به حرکت در این زمان دچار اختلال شده و با فعال شدن خود این پیام را صادر می‌کنند که تصویر در حال حرکت...
 • عصبانیت رسانه های اصلاح طلب از عدم ترجمه کامل سخنان ترامپ
 • ظاهرا بر خلاف پرونده هسته‌‌ای، در مورد پرونده‌‌ی فتنه، بین ترامپ و بسیاری از اصلاح طلبان و از جمله علی مطهری که همّ و غمّ خویش را آزادی فتنه گران قرار داده اند توافق کاملی وجود دارد. به گزارش جهان نيوز به نقل از آناج،ترامپ در بخشی از توهین‌‌ها و حملاتی که به جمهوری اسلامی ایران کرد، ضمن حمایت از فتنه گران و جریان سیاسی حامی فتنه، از زندانی شدن آن‌‌ها انتقاد کرد که با سانسور مترجم لحظه به لحظه‌‌ی صدا و سیما همراه بود. نیما چیتساز که مسئولیت ترجمه‌‌ی همزمان سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را بر عهده داشت، فرازهایی از توهین‌‌ها و افتراهای وی را ترجمه نکرد و با مکث کردن از آن‌‌ها عبور کرد. وی در توضیح این عملکرد خویش اینگونه توضیح می‌‌دهد: «چون این حرفها علیه ایران بود و خلاف واقع بودند، ترجمه نکردم و هرکس دیگری هم بود همینکار را می کرد و زیر صدا داشت و همه می فهمیدند و قشنگ نبود که من ترجمه کنم و علیه کشور خودم صحبت بکنم!» این توجیهات به لحاظ حرفه‌‌ای به هیچ وجه نمی‌‌تواند قابل قبول باشد، چون رسالت مترجم، ترجمه دقیق و صحیح تمامی کلماتی است که از زبان گوینده خارج می‌‌شود و عرف و قانون، حق تحریف و تبدیل یا سانسور گویش‌‌ها را به وی نداده است. البته در همین راستا واکنش‌‌های منفی و تند بسیاری از عموم مخاطبین و البته اصلاح طلبانی که همواره به صدا و سیما می‌‌توپند و آن را رسانه ملی نمی‌‌دانند، ابراز شده است، ظاهرا صدا و سیما آنقدرها هم که اصلاح طلبان فکر می‌‌کنند کم مخاطب نیست و عموم مردم ایران اعتماد و اقبال به رسانه ملّی خود دارند! فارغ از محکوم بودن این اقدام غیر حرفه ایِ مترجم سازمان صدا و سیما، حرف‌هایی که از دهان ترامپ درآمده است و پخش نشدنش...
 • میان شک و ایمان جان هیک ترجمه ی ادیب فروتن ققنوس گفتگوهای دینی جان هیک
 • «میان شک و ایمان» (گفتگوهایی درباره دین و عقل) نویسنده: جان هیک مترجم: ادیب فروتن ناشر: ققنوس، چاپ اول1396 208 صفحه، 14 هزار تومان **** دین و مسائل مربوط به آن موضوع بسیاری از گفتگوهاست. اما کمتر کتابی در این زمینه به صورت گفتگو نگاشته می‌شود. البته در گذشته‌ برخی از فیلسوفان در چنین قالبی کتاب نوشته‌اند. یکی از مشهورترین نمونه‌ها در این زمینه کتاب دیوید هیوم (1711-1776) است با عنوان "گفتگوهایی در باب دین طبیعی". اما در دوره‌های اخیر کمتر شاهد چنین چیزی هستیم؛ زیرا بیشتر فیلسوفان دین ترجیح می‌دهند آثار خود را به سبک و سیاق کاملا تخصصی و آکادمیک بنویسند و مخاطبان اصلی آنها نیز بیشتر استادان و دانشجویان رشته‌های مرتبط هستند. به همین دلیل عموم مردم از دستاوردهای جدید و نظریات نوین این عرصه اطلاع چندانی ندارند. اما جان هیک (1922-2012) فقید، فیلسوف دین پرآوازه، در این زمینه سنت‌شکنی کرده است. او جدیدترین دستاوردها و آخرین نظریات خود را در مورد مسائل گوناگون دینی به صورت گفتگویی بسیار جذاب و خواندنی درآورده است تا برای عموم مردم قابل فهم و آموزنده باشد. او در این اثر نه تنها موضع خود را نسبت به دیدگاه‌های دینی سنتی مشخص می‌کند، بلکه به اشکالات منتقدان دین و نظریات مخالفان دینداری هم پاسخ می‌دهد. گفتگو‌ها میان دو نفر با نام‌های جان و دیوید انجام می‌شود. جان سخنگوی جان هیک است و دیوید منتقد دین و دینداری است و نام دیوید هیوم را تداعی می‌کند که او نیز نسبت به دین شکاک بود. لذا می‌توان این دو نفر را نماینده نزاع دوره معاصر میان دینداران و بی‌دینان به‌شمار آورد. بحث با مناقشه بر سر ماتریالیسم یا طبیعت‌گرایی آغاز می‌شود. جان هیک آن را نه یک نظریه علمی، بلکه یک دیدگاه فلسفی می‌داند که از منظر فلسفی غیرقابل قبول است. پس از آن موضوع خدا مورد بررسی واقع می‌شود. جان هیک تعریف...
 • ترجمه کتاب تعرفه های کالیفرنیا ۲۰۱۷ به سازمان نظام پزشکی محول شد
 • به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ایرج فاضل رئیس کل سازمان نظام پزشکی در اولین نشست مشترک با معاونین این سازمان اظهار کرد: بر اساس توافق سه‌جانبه‌ بین شورای عالی بیمه ، وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی وسازمان نظام پزشکی ترجمه کتاب تعرفه های کالیفرنیا و ملحقات بعدی آن برای اولین بار به سازمان نظام پزشکی محول شد. فاضل گفت: ترجمه اصل کتاب مذکور در اولویت کاری سازمان نظام پزشکی است و به‌هیچ‌عنوان کوچک‌ترین تغییر و اعمال‌نظری در آن اتفاق نخواهد افتاد. وی افزود: امیدواریم با موافقت وزارت بهداشت این توافق 4 جانبه شده و به‌سرعت و با دقت عملیاتی شود. به گفته وی دبیرخانه شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور موافقت کرده تا کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت برمبنای cpt و RVU2016 را به سازمان نظام پزشکی محول کند. رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد : در ترجمه‌های قبلی این کتاب یکسری از کدها با مشورت انجمن‌های علمی تغییراتی کرده بود که همین اعمال‌نظرها عامل اصلی اختلاف بر سر تعرفه‌ها شده است. فاضل گفت: راه‌ حل بسیاری از مشکلات ما در حال حاضر همین بحث تعرفه است که با ترجمه دقیق کتاب 2017 حل می‌شود و من تمام آبرو و حیثیت خود را گذاشته‌ام تا این کتاب کامل و دقیق و جزء به‌جزء بدون کوچک‌ترین اعمال‌نظری و به‌سرعت ترجمه و عملیاتی شود. وی خاطرنشان کرد: این کتاب ماحصل سال‌ها تجربه و کارصدها نفرمتخصص از سراسر جهان است که در تمام دنیا مرجع معتبر تعیین تعرفه‌هاست و ما نبایدبا شعار بومی‌سازی آن را تغییر دهیم. انتهای پیام/ ترجمه کتاب تعرفه‌های کالیفرنیا 2017 توسط سازمان نظام پزشکی محول
 • شهرداری منطقه ۱۸ محلی برای آزمون و خطای نیروهای مبتدی
 • عضو شورای اسلامی شهر تهران: در حال حاضر شهرداری منطقه ۱۸ به وسیله فردی بازنشسته و به صورت قراردادی مدیریت می شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مجید فراهانی در هشتمین جلسه علنی شورا اظهار داشت: با توجه به حساسیت پست شهردار، لزوم جلوگیری از وقوع اتفاقات ناگوار با مدیریتی ناکار آمدبه شدت احساس می‌شود.عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: به علت بی توجهی و انتصاب سلیقه ای شهردار منطقه ۱۸، در حال حاضر افرادی در این مجموعه مشغول به کار هستند که توانایی لازم را در مباحث مدیریت شهری ندارند.فراهانی گفت: بنده به عنوان نماینده مردم در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، به این موضوع ورود کردم و امیدوارم شهردار تهران هرچه سریع تر برای انتخاب فردی شایسته برای تصدی سمت شهردار این منطقه اقدام کند.وی افزود: شهرداری محلی برای کارورزی و کارآموزی نیست و باید از ورود افرادی که تخصص و تجربه لازم را در حوزه مدیریت شهری ندارند، خودداری شود.
 • دفاع مقدس تکرار صحنه های جان سوز عاشورا بود
 • یکی از یادگار هشت سال دفاع مقدس گفت: در جنگ مواردی را دیدیم که ما را به یاد این صحنه می‌انداخت که امام حسین (ع) بر سر بدن برادرش عباس آمد و صورت پرخون برادر را دید بر لب‌های برادر بوسه زد وفرمود: برادر کمرم شکست. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هاشمی باباحیدری یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگارپیرغار با اشاره به خاطرات آن زمان اظهار کرد: سال 62 نیروها در سنندج بودند، تیپ 44 قمربنی هاشم (ع) در پادگان توحید قرار داشتند، زمزمه عملیات به گوش می‌رسید ما را از کردستان به‌طرف جنوب آوردند عملیات خیبر شروع و جزیره مجنون فتح شد، دشمن که شکست سختی خورده بود تلاش می‌کرد که جزیره را از نیروهای اسلام بازپس بگیرد. وی ادامه داد: تیپ 44 قمر بنی‌هاشم (ع) سخت با دشمن می‌جنگید چند روزی از عملیات دیگر گذشته بود که در تاریخ 62/12/10 نیروهای عراق پاتک سنگینی را شروع کرد گردان توحید و سلمان در مقابل دشمن ایستادند دو نفر از بچه‌های رزمنده از بروجن به نام احسان الله راستی و فرهاد راستی در گردان ما بودند، دود و آتش همه جای جزیره را گرفته بود و مقابل دشمن ایستاده بودند، این دو برادر علاقه زیادی به هم داشتند، احسان الله براثر ترکش خمپاره شهید شد فرهاد وقتی دید که برادرش شهید شده خود را به روی بدن برادر انداخت صورت به‌ صورت برادر گذاشت و صورت خونین برادر را می‌بوسید بچه‌های رزمنده آمدند و او را از روی بدن برادر برداشتند او خود را به دل دشمن می‌زد و مثل شیر می‌جنگید تا اینکه او هم موجی شد و او را به عقب بردند و آنجا بود که بوسه بر صورت خونین را دیدم و باورم شد که چرا امام حسین (ع) وقتی روی بدن برادرش عباس آمد و صورت پرخون...
 • کونته:موراتا باید این مدل بازی را تکرار کند
 • به گزارشبولتن نیوز، آنتونیو کونته، سرمربی چلسی برتری پرگل مقابل استوک‌سیتی در هفته ششم لیگ برتر انگلیس را نتیجه درخشش بازیکنانش و البته شخص آلوارو موراتا، مهاجم اسپانیایی تازه‌وارد این تیم دانست. او گفت: بازی بسیار خوبی انجام شد. مقابل تیمی باکیفیت و قوی نتیجه خوبی به دست آوردیم و من کاملا راضی هستم.برتری در خانه استوک همیشه دشوار است اما از نظر من چلسی شایسته پیروزی بود چون خیلی خوب بازی را شروع کرد و خیلی سریع 2 گل به ثمر رساند. اگر چه بازی تحت کنترل چلسی قرار داشت اما هرگز بازی آسانی پیش‌رو نداشتیم. او در ادامه اظهار داشت:باید با تمام تمرکز به بازی‌های خودمان فکر کنیم و به نتایج دیگر تیم‌ها کاری نداشته باشیم. هدف چلسی قهرمانی در تمام جام‌هاست. موراتا نمایش بسیار خوبی داشت و برای تبدیل شدن به یک مهاجم بزرگ باید این مدل بازی کردن را را تکرار و تکرار کند. از کل تیم و به طور خاص از او رضایت کامل دارم.
 • هشدار درمورد تکرار پلاسکو در پایتخت
 • عضو هیأت رییسه شورای شهر نسبت به وقوع حادثه پلاسکویی دیگر هشدار داد.به گزارش ایسنا، زهرا نژادبهرام در هشتمین جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش درباره توضیحات "آقاکوچک" عضو هیات ملی بررسی حادثه پلاسکو گفت: مهم این است که چطور از ایجاد حوادثی نظیر پلاسکو پیشگیری کنیم. وی گفت: بند ۵۵ قانون شهرداری موظف است نسبت به نقاط ایمنی شهر اقدام کند؛ امروز و در شرایط بازگشایی مدارس، یک دبستان دخترانه در تهران آتش گرفته و مدرسه تعطیل شده؛ منبع آتش سوزی سیم‌های برقی بوده اند که از سالها قبل دچار پوسیدگی شده بودند.نژادبهرام با اشاره به ناایمن بودن ساختمان هایی نظیر مدارس گفت: 25 درصد فضای غیرایمن شامل بیش از 1000 مدرسه تهران می‌شود. درواقع در صورتی که شاهد شرایط بحرانی مانند زلزله و حوادث مشابه باشیم ممکن است آسیب جدی به فضاهای آموزشی برسد.وی گفت: موضوع پلاسکو نیاز به رسیدگی دارد اما ضروری است که آتش نشانان ما مجهز به تجهیزات مناسب باشند و شهرداری برای افزایش بودجه در این زمینه اقدام کند ضمن این که تجهیزات و آموزش های لازم مهیا شود. پسندیدم 0
 • احتمال تکرار حادثه پلاسکو وجود دارد
 • احتمال تکرار فاجعه پلاسکو وجود دارد ضمن این که مدل شهرسازی ما به گونه‌ای است که احتمال کمک رسانی را کم می‌کند. به گزارش اقتصاد آنلاین: احمد مسجد جامعی در تذکری بعد از قرائت گزارش کمیته ملی بررسی حادثه پلاسکو گفت: تذکر اول اینکه جای گزارش شورای شهر در میان گزارش های متعدد خالی است. از آتش نشانان باتجربه و با دانش گرفته تا نمایندگان رسانه ها ودیگران. وی ادامه داد: از سوی دیگر در پلاسکو ۶۰۰ واحد صنفی فعال وجود داشتند و ۵ هزار نیروی کار در آنجا حضور داشتند. این عضو شورای شهر ا ضافه کرد: در واقع پلاسکو بعد از بازار تهران مهمترین ظرفیت پوشاک کشور را داشته و هزاران نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با آن در ارتباط بودند. مسجد جامعی اظهار کرد: نظر این کاسبان در جمع بندی کمیته دیده نشده است و به همین دلیل معتقدم جای گزارش مردم‌پایه در جمع بندی حادثه پلاسکو لازم است. وی افزود: حادثه پلاسکو در خیابانی پهن در روز تعطیل و صبح زود اتفاق افتاد اگر چنین حادثه ای در خیابان شش متری اتفاق بیفتد و برجی آتش بگیرد چه می شود؟ این عضو شورای شهر در خاتمه گفت: مدل شهرسازی ما به گونه ای است که امکان کمک را به حداقل می رساند، شهرسازی اگر غلط باشد هزینه ها را بالا می برد باید در این زمینه ورود جدی داشته باشیم.
 • خطرناک ترین خطای راهبردی بارزانی/ماجراجویی شرارت آمیز پس از دفع شر داعش/پایان توافقات نظامی و امنیتی
 • خبرگزاری میزان- ایران به طور قطع صرفا، دولت واحد، یکپارچه و فدرال عراق را به رسمیت می‌شناسد و توافقات مرزی صرفا با محوریت دولت مرکزی عراق پابرجا بوده و جدایی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق به معنای مسدود شدن تمامی معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی خواهد بود؛ همچنین این امر به مفهوم پایان یافتن تمامی توافقات نظامی و امنیتی با اقلیم کردستان خواهد بود. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی این کشور مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته، فردا دوشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ (۳ مهرماه ۱۳۹۶) برگزار خواهد شد. این همه پرسی با واکنش‌های زیادی در سطح منطقه‌ای و جهانی همراه شده است و بسیاری آنرا اقدامی مشکوک و مترادف با تولد یک رژیم صهیونیستی دیگر در منطقه قلمداد می‌کنند.خبری که تکذیب شدروز گذشته پسر جلال طالبانی رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق طی پستی در فیسبوک اعلام کرد که این همه پرسی به تعویق افتاده است؛ اما دقایقی بعد از آن مقامات ارشد حزب دموکرات کردستان عراق که مبدع طرح همه پرسی جدایی بودند، اعلام کردند که این همه پرسی به تعویق نیفتاده و در موعد مقرر یعنی 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.ساعاتی پس از آن نیز مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و شخص اول حزب دموکرات کردستان در دیدار با سفیر فرانسه اعلام کرد که برای تعویق همه پرسی دیگر دیر شده است.با توجه به اینکه خبر تعویق همه پرسی از سوی یکی از اعضای برجسته حزب اتحادیه میهنی مطرح شد، چنین شائبه ای ایجاد شد که حزب مسعود بارزانی(دموکرات) با حزب جلال طالبانی(اتحادیه میهنی) برای تعویق همه پرسی و پذیرش نظر سازمان ملل به توافق رسیدند که همین دیروز این موضوع از سوی دموکرات های کردستان شدیدا تکذیب شد. همه پرسی در زمان مقرر برگزار خواهد شدهمچنین شورای عالی همه پرسی خبرها را در...
 • عادت کردیم همه چیز را گردن خطای انسانی بیاندازیم/پیشرفت صنعت خودرو کاهش ۵۰درصدی تلفات جاده ای
 • دکتر غلامعلی بهزادی| استادیار دانشگاه- کارشناس راه و طرح‌های ترافیکیپول نیوز- تلفات جاده‌ای مثلثی با 3 ضلع است؛ خودرو، انسان، جاده. به صراحت می‌توانم بگویم که هیچ کس نمی‌تواند عدد و رقم دقیقی از تلفات جاده‌ای کشور ارائه دهد. عادت کردیم همه چیز را به راحتی به خطای انسانی ربط داده و قائله را ختم کنیم. درباره کاهش تلفات انسانی مطالعات زیادی در دنیا انجام شده است. برای هر کشوری با توجه به راه‌سازی اش راهکار کاهش تلفات جاده ای متفاوت است. در مورد کشور ما اما، تلفات جاده ای داستان دیگری دارد. به طور کلی می‌توان گفت که اگر اتفاقی برای مثال در آزادراه قم-اصفهان بیفتد، به خاطر اینکه اکثر استانداردهای راهسازی در این آزادراه رعایت شده، انگشت اتهام بیشتر به سوی خطای انسانی می‌رود. در مورد جاده ای مثل هراز اما داستان فرق می کند. این جاده یکی از پر تلفات‌ترین جاده های کشور است و بیشترین سهم را در تلفات جاده ای دارد. آیا در این مورد هم می‌توان انگشت اتهام را به سوی خطاهای انسانی گرفت؟یک مثال ساده می زنم. در جاده کرج- چالوس میانگین سرعت وسایل نقلیه کمتر از جاده سلفچگان-اراک است اما تعداد تصادف‌های ثبت شده در جاده کرج- چالوس، 7 برابر سلفچگان- اراک است.مثال بعدی می‌تواند ورودی آزادراه تهران- پردیس باشد. در ابتدای این آزاد راه، سرعت مجاز وسایل نقلیه، 110 کیلومتر اعلام شده و در کمتر از چند متر ناگهان به 80 کیلومتر در ساعت کاهش پیدا می کند. این تغییر ناگهانی سرعت منطقی نیست و اتفاقات ناشی از آن نباید به پای خطای انسانی نوشته شود.موضوع بعدی اما، ضلع خودرو در مثلث تلفات جاده‌ای است. امنیت خودرو اگرچه نمی‌تواند تعداد تصادف‌ها را کاهش دهد اما می تواند تعداد تلفات را به طرز قابل کمتر کند. در کشورهای توسعه یافته، از وسیله نقلیه در جهت کاهش تعداد تلفات جاده‌ای استفاده می شود؛...
 • روایت یاور از بازی در سریال ماندگار شب دهم/نمی خواستم وارد عرصه تکرار شوم
 • خبرگزاری میزان- بازیگر سریال شهرزاد گفت: برخی نقش‌ها برای مردم ماندگار می‌شود و بازی من در نقش "یاور" در سریال "شب دهم" از آنجا که خود سریال هم یکی از ماندگارترین سریال‌های مناسبتی بود دو چندان در خاطره‌ها ماند. پرویز فلاحی‌پور بازیگر سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص بازی در سریال "شب دهم" و ماندگاری آن نقش گفت: برخی نقش‌ها برای مردم ماندگار می‌شود و بازی من در نقش "یاور" در سریال "شب دهم" از آنجا که خود سریال هم یکی از ماندگارترین سریال‌های مناسبتی بود دو چندان در خاطره‌ها ماند و هنوز هم که هنوز است برخی مرا با آن نقش به یاد می آورند. وی افزود: بازی در سریال "شب دهم" برای شروع کار حرفه‌ای من در تلویزیون اتفاق ویژه ای بود. مردم آن اثر را دوست داشتند و مناسبتی بودن آن در ایام شهادت "امام حسین(ع)" ارادت مردم را چندین برابر کرده بود. برای هر بازیگری قرارگیری در چنین شخصیتی و در یاد و دل مردم ماندن آرزویی بزرگ است. بازیگر سریال "شهرزاد" درباره کم‌کاری خود بعد از سریال شب دهم تاکید کرد: البته بعد از شب دهم چون تازه به عرصه تصویر آمده بودم و کسی از من شناخت نداشت همه پیشنهادات به من برای نقشی شبیه همان نقش یاور و به نوعی تکرار آن شخصیت بود که از لحاظ بازیگری کار درستی نیست. وی در همین راستا ادامه داد: خیلی از دوستان بازیگر نسبت به این انتخاب‌ها در قبال نقش‌ها شاکی هستند. به طور مثال وقتی یک بازیگر در نقش مامور شهرداری خوب بازی می کند، از آن به بعد همه فقط برای نقش مامور شهرداری به وی زنگ می‌زنند. من هم در آن زمان با این مشکل روبرو شدم ولی تن به تکرار ندادم. فلاحی پور با تاکید بر حضور خود در نقش‌های متفاوت خاطرنشان کرد:...
 • نبود صنایع تبدیلی و تکرار تراژدی زیان کشاورز در آستانه فصل برداشت/بایدهایی که محقق نمی شود
 • پاییز از راه رسید و کشاورزان هرمزگانی بار دیگرفعالیت های خود را در زمینه کشت انواع محصولات خارج از فصل آغاز کرده اند از این رو انتظار می رود که مسئولان به جای بیان مشکلات و ضعف ها اقدامی سازنده انجام دهند تا طبق روال هر سال شاهد ضرر و زیان کشاورزان نباشیم. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل ازهرمز؛استان هرمزگان به واسطه شرایط جغرافیایی و آب و هوای خشک در تمامی فصل های سال به تولید انواع و اقسام محصولات زراعی و باغی می پردازد از این رو فصل های سرد سال که سایر نقاط کشور درگیر برف و باران و مشکلات ناشی از کاهش دما هستند کشاورزان گوشه و کنار این استان جنوبی به کشت و کار فعالیت دارد و در زمینه های مختلف کشاورزی مشغولند. خرما،مرکبات،محصولات صیفی و جالیزی، سبزبجات غلات و انواع و اقسام خوراکی های مایحتاج سبد خانواده در فصل های مختلف هرمزگان تولید می شود که بخش عمده ای از آن به سایر استان و کشورهای همسایه صادر می شود. تولید محصولات خارج از فصل و متناسب با آب و هوای گرم وخشک وجه تمایز محصولات هرمزگان است که در صورت نظارت صحیح و اقدام به موقع مسئولان می تواند علاوه بر رونق کشاورزی و اشتغال، درآمدزایی کلانی را در این حیطه رقم بزند اما این موضوع در سالیان اخیر با بی توجهی مسئولان امر همراه بوده و نه تنها ضربات مهلکی را بر پیکر کشاورزی وارد کرده بلکه موجب به انزوا رفتن این صنعت سبز شده است. هزاران هکتار از اراضی هرمزگان به کشت محصولات باغی اختصاص دارد و در شرایطی که شرق تا غرب استان با بحران بی آّبی مواجه است کشاورزان برای حفظ سرمایه های خود از جان گذشته اند تا علاوه بر خلق درآمد،استان را از بحران بیابان زایی حفظ کنند اما این مسئله...
 • تحلیل جالب ازبک ها از رمز موفقیت ایران
 • انتخاب سرمربی جدید برای ازبک ها باعث شد تا رسانه مطرح این کشور با تعریف و تمجید از سرمربی پرتغالی ایران در انتظار معرفی یکی مثل کی روش برای ازبکستان باشد. به گزارش "ورزش سه"، در شرایطی که با گذشت سه هفته از برکناری ساموئل بابایان از هدایت تیم ملی ازبکستان روسای فدراسیون فوتبال این کشور هنوز در معرفی سرمربی جدید به توفیقی نرسیده اند سایت چمپیونات آسیا در تاشکند گزارشی از مربیان مطرح شاغل در قاره کهن منتشر و تاثیرگذاری آنها در فوتبال این قاره را بررسی کردند. در بخشی از این گزارش نویسنده سایت چمپیونات به ایران اشاره کرد و در قبال همکاری هفت ساله کارلوس کی روش با تیم ملی نوشت:« کی روش از آن دست پیرمردهای بداخلاق، جدی، با دیسیپلین و منظم پرتغالی است که در کار با کسی شوخی ندارد و با همین خصوصیات او بود که فوتبال در هم ریخته ایران بعد از جام ملت های 2011 قطر توانست در پروسه چندساله به قدرت اول قاره آسیا تبدیل شود». در ادامه این تعریف و تمجید ها آمده است:« کارلوس دو بار ایران را به صورت متوالی راهی جام جهانی کرد آن هم در شرایطی که در این سال ها همواره اختلافات کی روش با روسای فدراسیون فوتبال ایران سر زبان ها بود و همه انتظار داشتند او از سمت خود برکنار یا استعفا بدهد اما ماند و تیمی را ساخت که حالا شکست دادن آن برای هر تیمی یک آرزو محسوب می شود». چمپیونات آسیا در پایان گزارش تحلیلی خود پیرامون ایران مدعی شد حضور فردی مثل کارلوس کی روش روی نیمکت رهبری تیم ملی مسلما تاثیر اصلی را در پیشرفت فوتبال این کشور داشته و ازبکستان هم باید از ایران در این راه الگوبرداری و با مربی سرشناسی همچون کی روش همکاری داشته باشد. تیم ملی ایران...
 • تحلیل روزنامه جوان از خبرساز لاریجانی
 • روزنامه جوان نوشت: دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه کار، اصلاح‌طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت، هر چند او را برای چانه‌زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می‌دانند. انتشار تصاوير وي در كنار خاتمي در حسينيه جماران-كه خيلي‌ها را متعجب كرد- را نمي‌توان با گزينه در دام يا طراحي افتاد تفسير كرد. زيرا او مي‌داند به كجا دعوت شده است و تركيب جلسه در جماران چگونه است. حتي اگر اطلاعات ميداني هم نداشت اصل موضوع برايش روشن بود اما چرا چنين كرد؟ ۱- ممكن است نتوانسته دعوت سيد حسن را رد كند اما براين باور بوده كه در مكاني متفاوت مي‌نشينم ولي در عمل نشده است. ۲- ممكن است سناريو سازان، خاتمي را ديرتر وارد جلسه كرده باشند و كنار وي قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جايي بعدي به صلاح نبوده است. ۳- ممكن و محتمل است اين هم قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمي و تعديل حصر رسانه‌اي وي باشد و لاريجاني با آگاهي از اين خبر درصدد پيشتازي و بهره برداري براي خود باشد. ۴- محتمل است كه لاريجاني براي۱۴۰۰دنبال جابه‌جايي سبد رأي باشد زيرا تجربه ۱۳۸۴ نشان داد سبد مدنظر خالي است بنابراين در صدد است شعاع جامعه مدنظرش را گسترش دهد و احساس مي‌كند بوكس خوردن از حزب اللهي‌ها در اين مسير نه تنها ضرري ندارد كه سود آور هم هست. اما آنچه حتمي و قطعي است لاريجاني از بعد فكري و معرفتي اصلاح‌طلب نخواهد شد اما براي مهندسي ذهني و ادراك‌سازي با هدف حركت به سمت يك سبد بزرگ تلاش مي‌كند. در حال حاضر افکار عمومی از وی انتظار دارد توضیح ‌ بیّن بدهد که آیا حضور او در کنار سران فتنه، ناخواسته بوده یا حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده بوده است؟!
 • تحلیل جوان ار همنشینی لاریجانی و خاتمی
 • انتشار عکس هم‌نشینی علی لاریجانی و سیدمحمد خاتمی در حسینیه جماران واکنش‌های متفاوتی را در پی داشته است. به گزارش ایسنا، روزنامه جوان در این باره نوشت: «دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه‌کار. اصلاح‌طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت؛ هر چند او را برای چانه‌زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می‌دانند. انتشار تصاویر وی در کنار خاتمی در حسینیه جماران - که خیلی‌ها را متعجب کرد - را نمی‌توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد، زیرا او می‌داند به کجا دعوت شده است و ترکیب جلسه در جماران چگونه است. حتی اگر اطلاعات میدانی هم نداشت اصل موضوع برایش روشن بود اما چرا چنین کرد؟ ۱- ممکن است نتوانسته دعوت سیدحسن را رد کند اما بر این باور بوده که در مکانی متفاوت می‌نشینم ولی در عمل نشده است. ۲- ممکن است سناریوسازان، خاتمی را دیرتر وارد جلسه کرده باشند و کنار وی قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جایی بعدی به صلاح نبوده است. ۳- ممکن و محتمل است این هم‌قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمی و تعدیل حصر رسانه‌ای وی باشد و لاریجانی با آگاهی از این خبر درصدد پیشتازی و بهره‌برداری برای خود باشد. ۴- محتمل است که لاریجانی برای ۱۴۰۰ دنبال جابه‌جایی سبد رأی باشد زیرا تجربه ۱۳۸۴ نشان داد سبد مد نظر خالی است. بنابراین درصدد است شعاع جامعه مد نظرش را گسترش دهد و احساس می‌کند بوکس خوردن از حزب‌اللهی‌ها در این مسیر نه تنها ضرری ندارد که سودآور هم هست اما آن چه حتمی و قطعی است، لاریجانی از بعد فکری و معرفتی اصلاح‌طلب نخواهد شد اما برای مهندسی ذهنی و ادراک‌سازی با هدف حرکت به سمت یک سبد بزرگ تلاش می‌کند. در حال حاضر افکار عمومی از وی انتظار دارد توضیح ‌بیّن بدهد که...
 • نیمکت استقلال را به کدام مربی می دهند تحلیل
 • مدیران قول داده اند که سرمربی استقلال طی روزهای آینده معرفی می شود اما آیا گزینه های باشگاه استقلال برای هدایت درست انتخاب شده اند و مدیران مسیر درستی را می روند؟به گزارش عصرایران ، اگر هواداران استقلال خوش شانس باشند و مدیران این تیم برخلاف فعالیت های تا امروزشان یکدفعه تصمیم بگیرند درست رفتار کنند باید به زودی سرمربی جدید تیم معرفی شود. اما مسیری که استقلال برای معرفی گزینه هاش انتخاب کرده به نظرمی رسد سمت خوبی ندارد. گزینه هایی که هر کدام شان شاید اسم و رسمی داشته باشند و نیمکت استقلال را هیجان زده کنند اما اینکه به موفقیت برسند حتما ملزومات ویژه ای دارند. از روی استعفای منصوریان سه گروه برای مربیگری در استقلال معرفی شده اند. مربیان ایرانی ، مربیان خارجی نه چندان ویژه و مربیان خارجی کارنامه دار . هرچند از شواهد پیداست که گزینه سوم و اول به نظر وزارت ورزش نزدیک تر است اما در نهایت گزینه دوم تنها مسیر موفقیت استقلال در ادامه راه خواهد بود.چرا مربی ایرانی نه ؟حسین فرکی و پرویزمظلومی دو گزینه اصلی این گروه هستند. هرچند نام مهدی پاشازاده به عنوان مربی با استعداد و جوان به این جمع اضافه شده اما بعید است بعد از منصوریان فعلا نیمکت را به مربی جوان دیگری بسپارند. گزینه بودن مظلومی و فرکی هم به قسمتی از وزارت ورزش مربوط می شود. یعنی این دو مربی حامیانی در وزارت ورزش دارند که فرکی یک بار تا گزینه اصلی برای مربیگری تیم ملی پیش رفت و مظلومی هم که زمان وزارت محمودگودرزی استقلال را تحویل گرفت. با همه این احوال خدارا شکر ، کارنامه خوب کی روش و برانکو همه را مجاب می کند برای انتخاب سرمربی استقلال سراغ گزینه ایرانی نروند . برای همین اگر کسی هم حامی مظلومی و فرکی باشد فعلا موفق نخواهد شد.مشکل مربی خارجی گران...
 • تحلیل یک روزنامه ی اصولگرا از همنشینی لاریجانی و خاتمی
 • به گزارش جماران، روزنامه جوان در این باره نوشت: «دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه‌کار. اصلاح‌طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت؛ هر چند او را برای چانه‌زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می‌دانند. انتشار تصاویر وی در کنار خاتمی در حسینیه جماران - که خیلی‌ها را متعجب کرد - را نمی‌توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد، زیرا او می‌داند به کجا دعوت شده است و ترکیب جلسه در جماران چگونه است. حتی اگر اطلاعات میدانی هم نداشت اصل موضوع برایش روشن بود اما چرا چنین کرد؟ ۱- ممکن است نتوانسته دعوت سیدحسن را رد کند اما بر این باور بوده که در مکانی متفاوت می‌نشینم ولی در عمل نشده است. ۲- ممکن است سناریوسازان، خاتمی را دیرتر وارد جلسه کرده باشند و کنار وی قرار داده باشند و در حضور حاضران جابه‌جایی بعدی به صلاح نبوده است. ۳- ممکن و محتمل است این هم‌قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمی و تعدیل حصر رسانه‌ای وی باشد و لاریجانی با آگاهی از این خبر درصدد پیشتازی و بهره‌برداری برای خود باشد. ۴- محتمل است که لاریجانی برای ۱۴۰۰ دنبال جابه‌جایی سبد رأی باشد زیرا تجربه ۱۳۸۴ نشان داد سبد مد نظر خالی است. بنابراین درصدد است شعاع جامعه مد نظرش را گسترش دهد و احساس می‌کند بوکس خوردن از حزب‌اللهی‌ها در این مسیر نه تنها ضرری ندارد که سودآور هم هست اما آن چه حتمی و قطعی است، لاریجانی از بعد فکری و معرفتی اصلاح‌طلب نخواهد شد اما برای مهندسی ذهنی و ادراک‌سازی با هدف حرکت به سمت یک سبد بزرگ تلاش می‌کند. در حال حاضر افکار عمومی از وی انتظار دارد توضیح ‌بیّن بدهد که آیا حضور او در کنار سران فتنه، ناخواسته بوده یا حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده بوده است.»
 • تحلیل زبان بدن رییس جمهور هنگام سخنرانی در سازمان ملل
 • ایران>سیاست داخلی - همشهری آنلاین:تأثیر و نفوذ کلام در دنیای امروز فقط به محتوای نگارشی و چینش کلمات محدود نمی‌شود. بدون توجه به لحن، آهنگ صدا و زبان بدن نمی‌توان از میزان تأثیرگذاری یک سخنرانی اطلاعات دقیقی به دست آورد. شرق نوشت: از این ‌رو در سخنرانی افراد مشهور به ‌ویژه سیاست ‌مداران هر سه پارامتر محتوا، لحن و زبان بدن مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا بررسی و مطابقت این سه‌ مؤلفه با هم بر اثرگذاری سخنان آنها می‌افزاید. برای افرادی که سخنرانی ‌های پیشین روحانی را در سال ‌های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل مشاهده کرده‌اند، این سخنرانی مؤثرترین سخنرانی وی بوده است؛ هم به این دلیل که پس از صحبت ‌های ترامپ و نتانیاهو همه مشتاق شنیدن پاسخ و واکنش رئیس ‌جمهور روحانی بودند و هم به این دلیل که چارچوب نوشتاری و بیانی سخنرانی منجر به اثرگذاری بیشتر آن شده بود. در مقایسه با سخنرانی ‌های پیشین و به طور مشخص اولین سخنرانی روحانی در همین جایگاه، تفاوت ‌های بسیاری به نظر می‌آید. در میان ٤٨ تصویری که در پایگاه اطلاع‌ رسانی دولت منتشر شده، در تصاویری که به‌ وضوح می‌توان صورت روحانی را مشاهده کرد، رضایت، شعف، جدیت، تعجب و در جایی کمی خشم قابل تشخیص است. وقتی درباره دستاوردهای دولت در برجام می‌گفت، آرامش و طمأنینه در کلام وی پیدا بود. از سوی دیگر استفاده از جملاتی کوتاه با ترکیب ‌های متضاد ولی مرتبط مانند تعریف اعتدال که از ساختار «اعتدال یعنی... و نه...» و «جمهوری اسلامی در پی... و نه...» علاوه بر اینکه به سخنران امکان تنفس راحت‌تر در حین ادای پی ‌در پی کلمات را می‌دهد، از سویی دیگر با کاربرد مناسب وقفه و سکوت میان جملات بر اثرگذاری لحن سخنران می‌افزاید. اگرچه شاید بهتر بود هنگام بیان موارد سلبی کمی لحن محکم ‌تری به کار برده می‌شد، اما رعایت عدم تقابل...
 • تحلیل سخنرانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل
 • نسیم چالاکی- تأثیر و نفوذ کلام در دنیای امروز فقط به محتوای نگارشی و چینش کلمات محدود نمی‌شود. بدون توجه به لحن، آهنگ صدا و زبان بدن نمی‌توان از میزان تأثیرگذاری یک سخنرانی اطلاعات دقیقی به دست آورد. ازاین‌رو در سخنرانی افراد مشهور به‌ویژه سیاست‌مداران هر سه پارامتر محتوا، لحن و زبان بدن مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا بررسی و مطابقت این سه‌ مؤلفه با هم بر اثرگذاری سخنان آنها می‌افزاید.به نقل از شرق، در این نوشتار مروری بر مهم‌ترین نشانه‌های زبان بدن و آهنگ صدای رئیس‌جمهور روحانی در سخنرانی اخیر وی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد داشته‌ام.برای افرادی که سخنرانی‌های پیــشین روحـانی را در سال‌هـــای گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل مشاهده کرده‌اند، این سخنرانی مؤثرترین سخنرانی وی بوده است؛ هم به این دلیل که پس از صحبت‌های ترامپ و نتانیاهو همه مشتاق شنیدن پاسخ و واکنش رئیس‌جمهور روحانی بودند و هم به این دلیل که چارچوب نوشتاری و بیانی سخنرانی منجر به اثرگذاری بیشتر آن شده بود.در مقایسه با سخنرانی‌های پیشین و به طور مشخص اولین سخنرانی روحانی در همین جایگاه، تفاوت‌های بسیاری به نظر می‌آید. در میان ٤٨ تصویری که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شده، در تصاویری که به‌وضوح می‌توان صورت روحانی را مشاهده کرد، رضایت، شعف، جدیت، تعجب و در جایی کمی خشم قابل تشخیص است.ورود با قامتی استوار و لبخندی بر لب که تا شروع سخنرانی اثراتش مانده از مهم‌ترین نشانه‌های ارتباطی موفق بی‌‌کلام وی است که نسبت به دوره‌های پیشین تفاوتی چشمگیر داشت. خم‌شدن سر به هنگام سلام به هیئت‌رئیسه و نگاه به تمامی صحن مجمع عمومی به هنگام شروع سخنرانی و بدون عجله و با طمأنینه سخن‌گفتن از ویژگی‌های مثبت آغاز این سخنرانی است. او مثل همیشه با تبریک انتخاب هیئت‌رئیسه مجمع عمومی سخنان خود را شروع کرد و بلافاصله از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری در ایران سخن گفت. وقتی درباره دستاوردهای...
 • تحلیل نشریه آمریکایی از سردرگمی ترامپ درباره برجام
 • نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است. خبرگزاری فارس: یک نشریه آمریکایی گزارش کرد که در صورتیکه دولت آمریکا برجام را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی تأکید دارند ایران به تعهداتش در قبال آن پایبند بوده است.نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است.این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد.در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و 1+5، بد به نظر می‌رسد.این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از 10 سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از 15 سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد.«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است.وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به...
 • تبلیغ درست دین زبان خاص خود را دارد
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی کنی، رئیس دانشگاه امام صادق(ع) ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) و گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله مهدوی کنی، آغاز سال تحصیلی جدید را فضای مناسبی برای توجه به مقام معلم و متعلم دانست. وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) در باب علم‌آموزی، به آیت‌الله آملی لاریجانی خیرمقدم و خوش‌آمد گفت و از حضور ایشان ابراز خوشحالی کرد. در ادامه این جلسه ۴ تن از دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) در فضایی صمیمانه به بیان پیشنهادات و انتظارات خود از هیئت امنای این دانشگاه پرداختند. تقدیر از خانواده شهید احسان آقاجانی از شهدای حادثه تروریستی ۱۷ خرداد مجلس شورای اسلامی که دانشجوی دکترای اقتصادی دانشگاه امام صادق(ع) بود، برنامه بعدی این مراسم بود که با حضور آیت‌الله آملی لاریجانی دکترای افتخاری به این شهید اهدا و به پدر این شهید داده شد. پس از اقامه نماز ظهر و عصر، آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست دستگاه قضا و رئیس هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ماه مصائب اهلبیت(ع) ابراز امیدواری کرد که خداوند قلوب همه را به انوار معرفت اهلبیت(ع) و حق متعال منور گرداند. آیت‌الله آملی لاریجانی ضمن گرامیداشت یاد آیت‌الله مهدوی کنی گفت: قبل از هرچیز یادی می‌کنم از آیت‌الله مهدوی کنی از بنیانگذاران دانشگاه امام صادق(ع) که عمر خودشان را برای توسعه دانشگاه گذاشتند. آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به جلسه صبح امروز خود با هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) خطاب به دانشجویان، تصریح کرد: انشاء‌الله دانشگاه امام صادق(ع) از طریق راه انداختن گروه‌های علمی، پژوهشی و کلاس‌های درسی جان‌دار از طریق خود شما یک مرجع علمی شود. وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد هیئت امنای دانشگاه امام صادق(ع) بیان کرد: در حد لازم جلسات هیئت امنا که اصولاً ۲-۳...
 • فایننشال تایمز تحلیل کرد سیاست های منطقه ای عربستان شکست خورده است
 • جنگ یمن که عربستان به‌منظور مقابله با نفوذ ایران به راه انداخته تاکنون نتیجه‌ای عکس به همراه داشته است. سیاست‌های عربستان در سوریه و عراق نیز که با هدف کاهش نفوذ ایران به‌کار گرفته شد، به تثبیت قدرت استراتژیک ایران انجامید. در گزارش چهار دلیل عقب‌نشینی آل‌سعود در برابر ایران مورد شناسایی قرار گرفته است. دنیای اقتصاد: سیاست‌های منطقه‌ای عربستان – از جنگ یمن گرفته تا دشمنی با ایران – شکست خورده است. سیاست‌های بخش انرژی سعودی‌ها که با هدف مقابله با ایران طراحی شده‌اند رکوردی جدید در کسری بودجه این کشور به‌ثبت رسانده است. به گزارش «فایننشال تایمز»، سرکوب کردن اختلافات داخلی توسط نیروهای امنیتی، سرهم کردن چشم‌انداز 2030 (برنامه‌ای آرمان‌گرایانه برای متحول ساختن اقتصاد نفتی)، در کنار بحران‌های دیگر این کشور، شاهزاده محمدبن‌سلمان را مجبور به عقب‌نشینی از اهداف جاه‌طلبانه خود کرده است. در این میان اما ایران توانست با سیاست‌های صبورانه و منطقی، نفوذ خود را در منطقه و حتی در جهان گسترش دهد. محمدبن‌سلمان؛ از صعود تا افول در سال 2015 زمانی‌ که ملک ‌سلمان سکان قدرت را در عربستان به‌دست گرفت، بسیاری از تصمیم‌ها و مسوولیت‌های کلیدی این کشور به شاهزاده محمدبن‌سلمان محول شد. در ژوئن امسال نیز پادشاه ملک سلمان در قصر سلطنتی خود از شاهزاده محمد بن‌نایف – پسر عموی محمد بن‌سلمان – خواست تا به نفع پسرش از سمت ولیعهدی کنار رود. این امر موجب تمرکز هر چه بیشتر قدرت و گسترش نفوذ شاهزاده محمد بن‌سلمان شد. این روزها نیز زمزمه‌هایی مبنی بر کنار رفتن پادشاه ملک سلمان به نفع سلطنت پسرش به گوش می‌رسد. البته مخالفان محمدبن‌سلمان نیز ساکت ننشسته‌اند. تاکنون تعداد زیادی از افراد دانشگاهی، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و روحانیون مذهبی پرطرفدار – نظیر سلمان العوده که میلیون‌ها دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی دارد – به‌خاطر مخالفت با نابخردی‌های شاهزاده عربستانی بازداشت شده‌اند. در خارج از مرزهای عربستان، به‌نظر می‌رسد محمدبن‌سلمان درحال...
 • به جای درست کردن ابرو چشم مردم را کور نکنید
 • ایرانشهر- تامین آب شرب ۳۲ روستای سراوان با حفر چاه های عمیق و تامین این آب از قنوات این شهرستان موجب نارضایتی کشاورزان شده است چرا که به اعتقاد آن ها این اقدام منجر به از بین رفتن باغات و نخیلات این منطقه خواهد شد. قدس انلاین -ایرانشهر- حسین سپاهی: مدتی است انتشار خبرهایی از پروژه انتقال آب دشت شمس آباد به دهستان های دهک و اسفندک سراوان، اعتراض مردم بخصوص نمایندگان قنوات شهرستان را بر انگیخته است. برخی از مردم بر این باورند این تصمیم اشتباه می تواند کشاورزی و قنوات را از بین ببرد و آب شرب شهر و روستاهای حومه سراوان را به تنش و بحران بکشاند. محمد نور ارباب یکی از نمایندگان قنوات سراوان در گفت وگو با قدس آنلاین می گوید: دو دهه خشکسالی در کشور بخصوص در شهرستان مرزی سراوان برخی از قنوات و باغات و نخیلات را خشک کرده و با بحران کم آبی مواجه هستیم. وی می افزاید: متأسفانه مسئولان و دست اندرکاران شهرستان سراوان بدون کارشناسی بصورت سلیقه ای می خواهند از دشت ممنوعه شمس آباد از سه حلقه چاه عمیق که در ۴۰کیلومتری سراوان و ۱۵کیلومتری گشت حفر شده اند، بر خلاف قانون و عرف محل و حق و حقوق مردم و کشاورزان سراوان آب ۳۲ روستا را تأمین کنند. وی می گوید: اگر چنانچه این چاه ها حفر و آب این روستاها از دشت شمس آباد تأمین شود، صددرصد ۸ قنات باقی مانده و آب شرب سراوان خشک خواهد شد و باغات و نخیلات از بین خواهند رفت. محمد نور ارباب افزود : جای تعجب و تأسف است که مسئولان بخاطر تأمین آب شرب این ۳۲ روستا، می خواهند دو هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت از بین برود و صد ها کشاورز بیکار شوند. وی به تبعات خشک شدن زمین های کشاورزی منطقه اشاره می کند و...