به گزارش جماران؛ روزنامه شهروند نوشت:

دور تا دور سالن انتظار برای ورود به دفتر کارش، مردانی با لباس‌های یک‌دست سفید بلوچی نشسته‌اند، برای واردشدن، هیچ بازرسی صورت نمی‌گیرد. دفترش شلوغ است، ریش‌سفیدان صندلی به صندلی جلو می‌روند و به زبان بلوچی حرف‌هایی رد وبدل می‌‌شود که یک‌مرتبه دفتر خلوت می‌شود و تنها چند نفر از نزدیکان و یا مشاوران باقی می‌مانند.

روی میز دفتر کار «مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی» در یکی از ساختمان‌های مسجد بزرگ اهل سنت زاهدان، بریده‌هایی از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار دارد که مرتبط با مسائل اهل سنت است؛ در تمام پاسخ‌هایش هم مدام «اهل سنت» تکرار می‌شود. امام جمعه اهل سنت زاهدان که حالا همه عمق تاثیرگذاری‌اش بر مردم مناطق بلوچ‌نشین و اهل سنت را می‌دانند، این روزها و در آستانه ۷۰ سالگی در گفت‌و‌گوی مفصلی با «شهروند» بیش از گذشته بر اعتدال و گفتمان تاکید می‌کند و از لزوم رفع تبعیض‌ها می‌گوید.

تعداد زیادی از منتخبان پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سیستان‌‌وبلوچستان زنان هستند؛ حتی بخش مرکزی خاش، رتبه نخست در کشور را دارد. شما تا چه اندازه موافق حضور زنان در جامعه و مناصب مدیریتی هستید و این روند را چگونه می‌بینید؟

بله؛ ما موافق هستیم. در ائتلاف ما در زاهدان یکی از زنان شیعه حضور داشت که به شورا هم راه یافت. در دور قبل هم دو خانم از ائتلاف ما رأی آوردند. الان خانم‌ها دانشگاه می‌روند و توانایی‌هایی دارند و اگر شئونات اسلامی را رعایت کنند، مشکلی نیست. ما حتی اعتراض داریم و وقتی وزرا مطرح شدند، گفتیم که اهل سنت و خانم‌ها جایی در کابینه ندارند. انتقاد ما این بود که اگر زنی در کابینه بود در همه دنیا مورد استقبال قرار می‌گرفت؛ قبلا معاون وزیر گذاشتند پس می‌شود که وزیر هم از بین زنان انتخاب کرد و خوب بود اگر زنی در بین وزرا هم حضور داشت.

از ضرورت حضور یک زن در بین وزرا سخن گفتید و حضور زنان در شورا و دهیاری‌های استان را هم مثبت می‌بینید. با این حال بسیاری از فعالان حقوق زنان معتقدند که زنان در بلوچستان و درمناطق سنی‌نشین از برخی حقوق ابتدایی خود محروم هستند و مثلا به بحث چندهمسری در این مناطق اشاره می‌کنند. شما چندهمسری را ناقض حقوق زنان می‌دانید و کاری در این زمینه تا الان انجام دادید؟

بله؛ در این شک ندارم که حقوق زنان در جامعه ما خیلی ضایع شده است و دلیل آن فاصله موجود با قرآن عظیم‌الشأن و احکام است. در قرآن آمده است که همان اندازه که مردان بر زنان حق دارند به همان اندازه و نه کم‌و‌بیش، زنان بر مردان حق دارند و این حقوق متساوی و برابر است. بنابراین ما باید بیشتر روی آن موضوع کار کنیم که حقوق رعایت نمی‌شود. درباره تعدد همسر هم چیزی است که اسلام جایز دانسته اما اسلام می‌گوید باید عدالت اجرا شود و اگر کسی نمی‌تواند عدالت را رعایت کند، نباید همسر دیگری اختیار کند. از این مجوز برای چندهمسری استفاده شده اما متاسفانه بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند و همین می‌شود تا حقوق زنان رعایت نشود.

یعنی شما معتقدید که چندهمسری باشد ولی عدالت باید لحاظ شود؟

بله؛ از لحاظ عقلی هم اگر بخواهیم به این مسأله نگاه کنیم، عقل هم می‌گوید که درست است. درست است که برای زنان سخت است ولی الان در جامعه ما جمعیت زنان بیشتر از مردان است. جنگ‌ها مثل جنگ ایران و عراق جمعیت مردان را کمتر کرده است. تعدد همسر از لحاظ شرعی درست است و حکمتی در حکم خداوند است ولی خداوند مشروط کرده که باید عدالت رعایت شود. اگر عدالت رعایت شود، حقوق زنان ضایع نمی‌شود.

شما و اهل سنت ایران همواره از اصلاح‌طلبان حمایت کردید و در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته هم به «حسن روحانی» رأی دادید. با این همه معتقدید که پس از به قدرت‌رسیدن اصلاح‌طلبان به خواسته‌های خود نرسیده‌اید؟

اهل سنت در گذشته از اصلاح‌طلبان حمایت کردند، به این امید که در جامعه تحول به وجود بیاید و اصلاح صورت گیرد، چون از نام اصلاح‌طلبان آشکار است که دنبال اصلاح و بازسازی جامعه هستند. در دو دوره ریاست‌جمهوری دکتر روحانی هم در حد وسیع حمایت کردند. در دور دوم، اهل سنت خیلی هماهنگ در صحنه آمدند و حتی ما گزارش داریم کسانی که در طول ۳۸‌سال پس از پیروزی انقلاب در انتخابات شرکت نکرده بودند، در این انتخابات برای نخستین‌بار رأی دادند و استدلال می‌کردند که چون شما (من) گفتید، بیایید رأی بدهید، ما هم احساس مسئولیت کردیم. اهل سنت هم درحاشیه کشور هم در کلانشهرها، همه آمدند و رأی دادند و حتی بر مشارکت برادران شیعه هم تأثیرگذار بودند. انتظار ما این است که تحولی در مناطق سنی‌نشین صورت بگیرد. در چهار‌سال اول دوره اعتدال، تحولاتی در برخی مناطق بوده و در برخی موارد هم افرادی از اهل سنت را به کار گرفتند. تحولاتی بوده هرچند که ضعیف بود. کسانی که در زمینه مسائل سیاسی اطلاعات دارند، همه اذعان دارند که برگ برنده جناب روحانی در این دوره، آرای اهل سنت بوده و انتظار می‌رود که اصلاح‌طلبان آستین را بالا بزنند و انتظارات را برآورده کنند؛ البته انتظار بود که اهل سنت در کابینه حضور پیدا کنند که صورت نگرفت ولی امید است که در معاونان وزرا، استانداران و سفرا اهل سنت به کار گرفته شوند. که البته قبلا و در دولت یازدهم یک سفیر اهل سنت وجود داشت.

بله و خوشحالی ما هم از همین بود که برای نخستین‌بار یک سفیر اهل سنت به کار گرفته شد ولی انتظارات در این دوره بیشتر است. ما باید فرصت بدهیم و منتظر بمانیم که چه اتفاق و تحولاتی صورت می‌گیرد. الان با این نامه و فرمانی که رهبر معظم انقلاب صادر کردند، راه هموارشده، زمینه بیشتر فراهم است و الان هیچ عذری قابل ‌قبول نیست. قبلا می‌گفتند که فشار وجود دارد و پیشتر می‌گفتند از طرف نهادها و ارگان‌های انقلابی فشار می‌آوردند که از شخصیت‌های اهل سنت استفاده نشود اما الان شخص اول مملکت، رهبر معظم انقلاب، فرمانی صادر کردند که محتوای قانون اساسی و شرع اسلام است. الان همه جامعه ایران و همه دولتمردان، همه علما از شیعه و سنی باید این فرمان را اطاعت کنند و به نظر من شرایط فراهم شده که دیگر دولت حرف هیچ‌کسی را نشنود و اگر کسی اعتراض کرد، این فرمان مقام معظم رهبری را نشان دهند. از داخل وزارتخانه‌های مختلف شنیدیم که وقتی وزیر می‌خواست در معاونت‌ها از اهل سنت استفاده کند، گروهی تماس می‌گرفتند و تهدید می‌کردند ولی الان کسی جرأت نمی‌کند چنین تماسی بگیرد، چون نامه رهبری وجود دارد. درخواست ما این است که هم وزرا و هم مدیران کشور همین فرمان رهبری را یک تابلو کنند و بالای سر خود نصب کنند و هرکسی حرفی زد، این تابلو را نشان دهند.

در سفر پس از انتخابات حجت‌الاسلام رئیسی به زاهدان، با هم جلسه‌ای داشتید که بعضی آن را به معنای هشدار به دولت کنونی قلمداد کردند؛ این‌که اگر به خواسته‌های خود نرسید، ممکن است در انتخابات بعد، به سمت اصولگراها بروید. چنین برداشتی از این جلسه درست است؟

من با جناب آقای رئیسی از قدیم رفاقت دارم؛ سلام‌علیک دیرینه داریم. ایشان از چهره‌های شاخص کشور هستند و این‌جا که تشریف آوردند، میهمان بودند و وظیفه ما بود که در خدمت ایشان باشیم. حتی من آن روز، روزه داشتم؛ روزه نافله و مستحب بود. سر سفره جناب آقای سلیمانی فرموند که به احترام میهمان شما روزه خود را بشکنید و ما هم قبول کردیم و روزه خود را شکستیم تا بتوانیم سر سفر جناب آقای رئیسی خدمت ایشان بنشینیم. در دو ضیافت ما خدمت ایشان بودیم. البته قبل از انتخابات این مسأله را گفتیم؛ از طرف اصولگرایان مراجعه شد که شما این چند دوره اصلاح‌طلبان را تجربه کردید و برای شما کاری نکردند، این‌بار اصولگرایان را تجربه کنید و ببینید آنها برای شما چه کاری انجام می‌دهند. ما هم گفتیم که اهل سنت وابسته به هیچ جریانی در کشور نیستند. اول فکر می‌کنیم که چه کسانی به نفع کل کشور هستند و دوم این‌که چه کسی به منافع اهل سنت که دچار تبعیض و محرومیت هستند، نزدیک است؛ یعنی اول منافع ملی و بعد منافع اهل سنت. ما آن زمان این موضوع را گفتیم و اگر اصولگرایان قول همکاری می‌دادند، ما چرخش می‌کردیم؛ گر چه ممکن است این چرخش برای ما مضرات داشته باشد ولی ما هم به دنبال منافع ملی و منافع جامعه خودمان هستیم. الان هم حرف ما همین است و اگر بدانیم اصولگرایان برنامه‌شان خوب است، در انتخابات آینده این امکان وجود دارد که از آنها حمایت کنیم.

قبل از انتخابات، برنامه‌ای با دکتر روحانی و تیم ایشان داشتید و قول مشخصی به شما داده بودند؟

قول مشخص به ما ندادند که مثلا ما در کابینه حتما از اهل سنت استفاد می‌کنیم؛ ولی بالاخره با صحبت‌هایی که با تیم آقای روحانی بوده این قول را دادند که تا هر اندازه که بتوانند سعی می‌کنند مشکلات اهل سنت را حل کنند و خواستن توانستن است. الان اهل سنت همین را می‌گویند که اگر آقای روحانی و تیمش جدی باشند، مشکلات قابل‌ حل است مخصوصا با این نامه مقام معظم رهبری. البته مردم ما الان مقداری گله‌مند هستند، چرا که اصلاح‌طلبان وقتی در انتخابات پیروز می‌شوند مردم را فراموش می‌کنند و آن رفت‌و‌آمد‌های ایام انتخابات را بعد از انتخابات ندارند. آنها باید بدانند که قدر همه مردمی که حمایت کردند را بدانند؛ شیعه و سنی. اگر آنها به خواسته‌ها توجه نکنند، این خطر وجود دارد که همه ملت به سمت دیگر چرخش کنند. بعضی هستند که دنبال منافع خودشان هستند و ممکن است منافع ملی و منافع اقوام را فراموش کنند و تلفن آنها را جواب ندهند، برای گرفتن ملاقات یک‌سری مشکلات درست کنند. رهبران اصلاح‌طلب باید دنبال خواسته مردم باشند که اکثر خواسته‌ها هم منافع ملی و کشور است. وحدت ملی و پایدار زمانی حاصل می‌شود که منافع تمام اقوام و مذاهب لحاظ شود. اصلاح‌طلبان باید با سعه‌صدر حتی منافع جناحی خود را کنار بگذارند و دنبال منافع مردم و اقوام باشند.

یکی از معضلات این استان، بازماندگان از تحصیل هستند که آمارهای متفاوتی هم بیان می‌شود و به نظر می‌آید تعداد آنها چندصدهزار نفر باشد. با فرمان دو ‌سال پیش مقام معظم رهبری، به لحاظ قانونی امکان تحصیل حتی برای اتباع خارجی هم فراهم شده اما همچنان در سیستان‌و‌بلوچستان بسیاری از کودکان مدرسه نمی‌روند که این بی‌سوادی می‌تواند ریشه بسیاری از مشکلات امنیتی و فرهنگی هم شود. چطور می‌شود امکان تحصیل این افراد را فراهم آورد؟

بخش بزرگی از ناهنجاری و مشکلات استان ما به فقر فرهنگی برمی‌گردد؛ همان‌طور که فقر اقتصادی هم این‌جا وجود دارد. دو مقوله‌ای که زاییده تبعیض هستند و اگر این تبعیض را بتوانیم برطرف کنیم که مقام معظم رهبری هم فرمودند که باید از بین برود، فقر فرهنگی و مالی هم از بین خواهد رفت. دیگر این‌که مسئولیت‌ها در آموزش و پرورش را باید به خود اهل سنت و مردم منطقه داد و نیروهای بومی را به کار بگیرند. این می‌تواند تغییر ایجاد کند. مثلا مدیریت آموزش و پرورش استان تا الان و بعد از انقلاب یک بار دست اهل سنت نیفتاده است. برای یک دوره بگذارند یکی از اهل سنت به مدیریت آموزش و پرورش برسد و اگر تحول به وجود نیامد، بگویند که این مشکلات نتیجه تبعیض نیست. زاهدان دو منطقه آموزش و پرورش دارد که تا الان مدیر یکی از این مناطق را هم از اهل سنت انتخاب نکردند. یا هنوز در چابهار یا برخی شهرهای بلوچستان هنوز این اتفاق نیفتاده و تبعیض یعنی همین. الان در هر بخشی از زندگی مردم نگاه کنید نتیجه‌ این تبعیض دیده می‌شود. یکی از کاندیداهای استانداری گفت که بالاترین مشکل سیستان‌و‌بلوچستان فقر است که من به او گفتم شما تشخیص ندادی هنوز و بیشتر بررسی کنید، ببینید که ریشه فقر به کجا برمی‌گردد. فقر معلول است و باید مشخص شود ریشه و علت آن چیست؟ آیا معدن نداریم، زمین کشاورزی نداریم، برای صنعت زمینه فراهم نیست، آیا مرز نداریم. . . این همه پتانسیل وجود دارد. چرا از این پتانسیل‌ها استفاده نمی‌شود؟

در این استان،گاهی اختلاف و تفکیکی بین سیستانی و بلوچ یا شیعیان و اهل سنت دیده می‌شود یا گروهی از داخل و خارج تلاش می‌کنند به این مسائل دامن بزنند. شما به‌تازگی از یک فرد سیستانی برای رسیدن به وزارت نیرو حمایت کردید که با استقبال زیادی روبه‌رو شد و می‌تواند گامی مثبت برای از بین بردن این شائبه‌ها باشد.

بله، این طبقه‌بندی‌ها باید از بین برود و نباید مردم استان که از تنوع قومی و مذهبی برخوردارند، اختلاف داشته باشند و زمینه سوء‌استفاده فراهم شود. اقوام این استان رابطه تاریخی و برادری قدیمی با هم دارند. بعضی تلاش کردند که زمینه اختلاف را به وجود بیاورند که ما اعتقادی به این مسأله نداریم. توسعه این استان زمانی حاصل می‌شود که همه افراد شایسته استان از هر قوم و مذهبی در کنار هم قرار بگیرند. از این‌رو، ما از «دکتر احمد علی کیخا» حمایت کردیم و سوابق کاری افراد توانمند استان را هم به تعدادی از وزرا تحویل دادیم که از این افراد در مناصب تاثیرگذار استفاده کنند. ما اعتقاد داریم که باید در مناصب مدیریتی استان هم تعادل وجود داشته باشد. در همین شورا که فهرست ما رأی آورد، گفتیم که شهرداری از هر طرفی بود، معاون باید از طرف دیگر باشد و معتقد به اعتدال هستیم که در کنار هم باشیم.

درباره صیادان چابهاری اسیرشده به دست دزدان دریایی سومالی که تعدادی از آنها در این دو‌سال جان خود را از دست دادند و بازماندگان هم در شرایط بدی به‌سر می‌برند، شما تا الان چه کاری انجام داده‌اید و اصلا کمکی به خانواده این افراد یا تلاشی برای آزادی‌ آنها صورت گرفته است؟

ما هم تلاش گسترده‌ای انجام دادیم. مشکل این است که ما در سومالی نمایندگی نداریم. آخرین خواسته این دزدان دریایی حدود ۸۰۰‌میلیون تومان است. تلاش کردیم که به خانواده این افراد کمک شود اما به خودشان نه. هنوز نه اهل کنارک توانستند این ۸۰۰‌میلیون تومان را فراهم کنند و نه تا این لحظه ما توانستیم به این پول برسیم. البته من در همین سفرم به تهران به وزارت خارجه رفتم و یکی از صحبت‌ها همین بود. وزارت خارجه هم آمادگی کمک‌کردن دارد، به شرطی که اعتماد کند و در ازای این پول، اسرا آزاد شوند، چراکه این پول بیت‌المال است. ما امیدواریم به ‌زودی نتیجه‌ای حاصل شود.

یعنی در جلسه شما با آقای ظریف این بحث مطرح شد؟

بله. دونفر از اهالی این استان هم قبلا در کشورهای آفریقایی زندانی شدند که با پیگیری وزارت خارجه آزاد شدند. ما هم برای تشکر رفتیم و من از آقای ظریف درخواست کردم که درباره این صیادان هم تلاش کنند و گفتند که الان حکومت سومالی عوض شده و وزارت خارجه تلاش می‌کند با رئیس دولت جدید ارتباط برقرار کند.

بهمن ۹۲ تعدادی از سربازان ایرانی توسط یک گروهک تروریستی به اسارت برده شدند که شما در آزادی آنها نقش داشتید. امسال هم یک گروهک تروریستی در حمله به هنگ مرزی میرجاوه، یک سرباز را به اسارت برد که با گذشت ماه‌ها، هنوز خانواده او در انتظار بازگشت و خبر سلامتی‌اش هستند. تلاشی برای آزادی این سرباز انجام ندادید یا از شما خواسته نشده که کاری در این زمینه انجام دهید؟

نه کسی از ما خواسته و نه گزارشی به ما دادند، چون همان سربازها که آزاد شدند، بسیاری مسئولان را مورد حمله قرار دادند که چرا به فلانی مراجعه کردید و اختلافی در درون افتاد. بعضی‌ها متاسفانه تنگ‌نظری دارند و الان هیچ‌کسی جرأت نکرده به ما مراجعه کند و من چون هیچ اطلاعاتی ندارم، دنبال قضیه نرفتم. ما به این فکریم که خودشان در تلاشند که این سرباز را آزاد کنند. البته من یک موضوع را یادآوری کنم که به نامه مقام معظم رهبری مرتبط است و آن استخدام اهل سنت به‌عنوان کادر رسمی در نیروهای مسلح است. چیزی که این‌جا برای ما تلخ بود؛ یک تلخی این بود که مرزبانان ما را شهید کردند و دوم این‌که چرا همه این شهدا از عزیزان شیعه ما باشند، چرا ٥نفر از این ۱۰نفر نباید اهل سنت باشند؟ چرا برای حفاظت از مرزها در کنار هم شهید نشویم؟ انگیزه‌ای که در اهل سنت برای حفاظت از مرزها وجود دارد ولی چون استخدام نمی‌کنند، کسی از اهل سنت وجود ندارد. ما می‌گوییم شهادت را از ما دریغ نکنید و زمینه را برای کسانی که انگیزه دارند، از میهن و مرزشان دفاع کنند فراهم شود؛ بگذارید در کنار هم بمیریم و از کشورمان دفاع کنیم. با این کار وحدت ما تحکیم و دل‌ها نزدیک‌تر می‌شوند.

در سال‌های گذشته اقدامات تروریستی در این استان کمتر شده اما هنوز هم گروهک‌هایی وجود دارند که همین شهادت سربازان مرزبانی یکی از اقدامات کور آنها بوده است. اینها گاهی خود را مدافع حقوق اهل سنت می‌دانند. راه‌حل شما برای حل ریشه‌ای این موضوع و از بین‌رفتن این گروهک‌ها چیست؟

اهل سنت در سطح کشور براین موضوع اجماع دارند که حق و حقوق آنها باید از طریق قانون و گفتمان پیگیری شود، اهل سنت همه با خشونت مخالف‌ هستند. خشونت راه مطالبه حقوق نیست. این افرادی که بیرون از مرزها هستند و مشکلاتی ایجاد می‌کنند، اعتقاد ما این است که فریب خوردند و چه بسا که از بعضی جاها تحریک می‌شوند. اعتقاد ما بر این است که خشونت و کشتار نباید وجود داشته باشد و باید به سمت قانون و گفتمان برویم. بعضی از این گروهک‌ها علمای اهل سنت را هم تهدید می‌کنند. من معتقدم که بالاترین مبارزه با افراط‌گرایی و خشونت همان اجرای عدالت است. عدالت ضامن امنیت است. اگر عدالت اجرا شود و نگاه یکسان وجود داشته باشد، از هر مبارزه و مقابله‌ نظامی تأثیرگذارتر است و ریشه افراط‌گرایی و خشونت را خشک خواهد کرد.

کلیدواژه: مقام معظم رهبری | اصلاح طلبان | آموزش و پرورش | خواسته ها | وزارت خارجه | اهل سنت | منافع ملی | کنار هم | اهل سنت | اهل سنت | اهل سنت | حقوق زنان | اهل سنت | تا الان

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۲۹۹۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • در گفت وگوی تلفنی دو طرف مطرح شد روحانی:عدم تغییر مرزها برای ایران حائز اهمیت است/پوتین:از دولت بغداد و تمامیت ارضی عراق حمایت می کنیم
 • حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با وی، ضمن اشاره به نشست قریب الوقوع روسای جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در تهران گفت: ما برای روابط سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان اهمیت قائل هستیم و در اجلاس پیش رو ، مسایلی را که مورد توجه سه کشور است، در دستور کار قرار خواهیم داد. روحانی به مواضع مشترک دو کشور در موضوع سوریه و پیگیری اجلاس آستانه اشاره کرد و گفت: در مساله سوریه ما جدی هستیم و معتقدیم اکنون نگاه همه دنیا به مذاکرات آستانه و همکاری های سازنده ما در سوریه معطوف است. رئیس‌جمهور افزود: تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است و ما کاملا آماده ایم روند همکاری ها و هماهنگی ها را برای اجلاس بعدی آستانه ادامه دهیم. وی با اشاره به تحولات جاری عراق اظهارداشت: برای جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه و حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق بسیارمهم وحیاتی است و هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی بار دیگر بر عزم مصمم مسکو برای توسعه همه جانبه روابط با تهران تاکید کرد و اجرای سریع پروژه ها و طرحهای در دست اجرا را در مسیر تقویت بیش از پیش این روابط تاثیر گذار دانست. رییس جمهور روسیه همچنین به نشست قریب الوقوع سه جانبه سران ایران ، روسیه و آذربایجان اشاره کرد وگفت: دامنه گسترده ای از موضوعات در ارتباط با تقویت همکاریهای همه جانبه سه کشور در اجلاس تهران به بحث و تبادل نظر گذاشته خواهد شد. پوتین همچنین در گزارشی از اجلاس های پیشین درباره سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان و تمجید از مواضع سازنده تهران در این نشست ها گفت: همکاری های مشترک دو کشور...
 • چه تضمینی برای طرح آزادسازی تراریخته های آقای کلانتری در آینده وجود دارد/سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد
 • حجت‌الاسلام کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در گفتگوی صریح دانشجویی چهار دهه مواجهه آرمان‌های انقلاب اسلامی با الگوهای توسعه در دانشگاه اصفهان گفت: چه تضمینی برای برنامه‌های امروز سازمان حفاظت از محیط زیست در حوزه غذا و کشاورزی وجود دارد؟ به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو نشست گفتگوی صریح دانشجویی چهار دهه مواجهه آرمان‌های انقلاب اسلامی با الگوهای توسعه در سالن الغدیر دانشگاه اصفهان با حضور حجت‌الاسلام کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت از دیروز دوم مهرماه آغاز گردیده و تا چهارم مهرماه ادامه دارد.حجت‌الاسلام کشوری با اشاره به مواجهه تفکر انقلابی با تفکر مدافعین الگوهای توسعه غربی در ایران در طول چهار دهه گذشته عمر جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز این مواجهه بسیار جدی شده است و امروز در درون کشور درگیر جنگ تحلیل‌ها هستیم. کلمه جنگ در این مواجهه بسیار به جاست چرا که تحلیل‌هایی که دو طرف این تفکر را ارائه می‌کنند صد و هشتاد درجه با همدیگر اختلاف دارند؛ لذا لازم است گفتگو‌ها در این زمینه پررنگ شود تا به یک وفاق ملی در این زمینه دست پیدا کنیم طرفین ادعای تبدیل دارند و امروز باید از بین این دو تدبیر یکی را انتخاب کنیم. جنگ بین این دو تفکر دو دهه دیگر ادامه دارد و هر روز هم داغ‌تر خواهد شد.دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت افزود دیگر مقابل برنامه‌ها و اقدامات سازمان برنامه و بودجه کوتاه نیاییم چرا که این سازمان ادعای برنامه و تدبیر می‌کند، ولی هر روز مشکلی را پیش روی ملت ایران قرار می‌دهند از جمله این مشکلات بحران جمعیت کشور است و سن نرخ جانشینی در ایران هم اکنون ۷ / ۱ است نتیجه این می‌شود که در دو دهه آینده ما حتی نیروی کار در بخش تولید هم نخواهیم داشت و علاوه بر آن کاهش جمعیت عواقب تربیتی و امنیتی نیز دارد...
 • برای بهبود وضعیت زندگی مردم از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم
 • فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان گفت: برای بهبود بخشیدن وضعیت زندگی مردم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، سردار رضا ترابی عصر امروز در نشست فرماندهان سپاه و بسیج استان با استاندار هرمزگان عنوان کرد: مجموعه مجموعه سپاه و بسیج استان همان‌گونه که در دولت‌های قبل با ادارات استان همکاری داشتند، آماده هرگونه همکاری با استاندارای و مجموعه دولت در استان است.وی اضافه کرد: با تمام قوا آماده همکاری با مجموعه دولت در استان و خدمات‌رسانی به مردم و ادای دین خود به انقلاب هستیم و در این راه از هیچ کاری فروگذار نیستیم.فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان افزود: ایجاد صفا، صمیمیت و همدلی بیشتر و همفکری در جهت موضوع شعار سال که اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است از دیگر مواردی است که پیگیری خواهیم کرد.سردار ترابی بیان داشت: سپاه پاسداران در جهت اعتلای نظام و خدمت‌رسانی به مردم تمام کوشش خود را انجام خواهد داد و برای بهبود بخشیدن وضعیت زندگی مردم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم.نماینده، ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان نیز در این نشست گفت: سپاه همیشه آماده همکاری با دولت در نظام جمهوری اسلامی بوده است.حجت‌الاسلام رستگار افزود: ترویج گفتمان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی باید مورد توجه باشد.وی اظهار داشت: هرمزگان استانی ولایتمدار است و رویکرد ولایتمداری باید استمرار یابد.انتهای پیام/ R7720/P1377/S6,58/CT11
 • امکان شکایت در برجام وجود ندارد
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر ، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول...
 • ظهره وند:امکان شکایت در برجام وجود ندارد
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. به گزارش مشرق، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،اظهار کرد: آیا مسئولی هم برای...
 • امکان شکایت ایران در برجام وجود ندارد
 • عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می‌کند. ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف‌ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که به تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: درخصوص این مسئله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیئت ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مسئله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی بدون دلیل و سند مطرح نمی‌کند و طبعا روی حرف وی هم می‌توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد.ظهره وند افزود: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می‌کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می‌خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند.وی تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می‌شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می‌کند.کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،  اظهار کرد: آیا مسئولی هم برای نظارت بر رفتار آمریکایی‌ها وجود دارد؟ و این قاعده به این صورت است که مدیرکل طبق فواصل زمانی مشخص باید تایید و یا رد کند که رفتار ایران در قالب برجام در چارچوب استاندارد تعیین شده قرار داشته است یا نه. اما آیا این روند برای کنترل رفتار آمریکا وجود دارد؟به گزارش مهر، ظهره وند در پایان خاطرنشان کرد: اگر خانم موگرینی هم...
 • امکان شکایت در برجام وجود ندارد/اظهارت موگرینی بی دلیل نیست
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در گفتگو باخبرنگار مهر، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،اظهار کرد: آیا مسئولی هم...
 • اعتراض ۵ نفر از ۲۹۰ نماینده به برخورد با کارگران/مدرسه ها بنگاه های تجاری شده اند/صدای پختگی اصولگرایان/دلایل مخالفت ایران با همه پرسی کردستان/وجود پلاسکوهای متعدد در قلب تهران/ایران برنده افراط گرایی ترامپ
 • اظهارات اسحاق جهانگیری درباره آمادگی ایران در برابر تهدیدات و میزان جذب سرمایه خارجی در پسابرجام، پیروزی مرکل در انتخابات اخیر آلمان، تحلیل‌ها و واکنش‌ها در مورد همه پرسی تجزیه کردستان عراق، تحلیل ۶ ابر چالش اقتصادی ایران ارائه شده توسط مسعود نیلی، خبر بازگشت پیکر شهید حججی به ایران وادامه تحلیل‌ها از نطق‌های ترامپ و روحانی در سازمان ملل از موضوعات مهمی گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز است.به گزارش تابناک، روزنامه‌های امروز دوشنبه سوم مهرماه در حالی روانه پیشخوان مطبوعات شد که همزمان با موعد برگزاری همه پرسی در منطقه کردستان عراق، بیشتر آن‌ها در صفحات اول خود حداقل یک تیتر مرتبط با این موضوع درج کرده اند. انسداد مرزهای هوایی ایران و و ترکیه با اقلیم کردستان عراق از سویی و واکنش‌های سیاسی مقامات و مسئولین عراقی از سویی دیگر در گزارش‌های روزنامه‌های امروز در کنار سرمقاله‌ها و تحلیل‌های سیاسی مساله این همه پرسی را به موضوع داغ مطبوعات تبدیل کرده است. #carousel28945, #thumbs28945 , #carousel_desc28945 { overflow: hidden; } #carousel-wrapper28945 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel-wrapper228945 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel28945 span, #carousel28945 img, #thumbs28945 a, #thumbs28945 img { display: block; float: left; } #carousel_desc28945 span { width: 100%; /* height: 100%; */ display: block; float: left; position: relative; padding: 9px; } #carousel28945 span, #carousel28945 a, #thumbs28945 span, #thumbs28945 a { position: relative; display: block; height: 100%; } #carousel28945 img, #thumbs28945 img { border: none; width: 100%; height: 100%; position: absolute; top: 0; left: 0; } #carousel28945 span { width: 554px; height: 313px; } #carousel_desc28945 span { width: 554px; height: auto; } #thumbs-wrapper28945 { padding: 20px 40px; position: relative; } #thumbs28945 a { border: 2px solid #899; width: 150px; height: 100px; margin: 0 10px; overflow: hidden;...
 • سردار رحیم صفوی:ایران در سیاست خارجی وضعیتی بهتر از قبل دارد/انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد
 • سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی روز دوشنبه در یادواره 50 شهید دانشگاه خوارزمی و شهید مدافع حججی که در دانشکده ادبیات این دانشگاه واقع در کرج برگزار شد، ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به اساتید و کارکنان دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: اکنون ایران اسلامی از لحاظ سیاست خارجی وضعیت بسیار بهتری نسبت به گذشته دارد. وی گفت: امروز از لحاظ داخلی انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت امر رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد. رحیم صفوی اظهار داشت: رهبری ایران اسلامی دارای ویژگی های خاص مانند عقلانیت، خردمندی، مهربانی، دلسوزی، بسیار پاک و با تقوا بوده و دنیا را به خوبی می شناسد و از این جهت کشورما با دیگر کشورها متفاوت است. وی افزود: اکنون آمریکا با همراهی سعودی ها به دنبال فتنه در منطقه است تا سلاح های خود را به فروش برساند و با پول مسلمانان خود مسلمانان را بکشد. وی اظهار داشت: تاکنون بیش از 300 هزار نفر در سوریه کشته شده اند و 9 میلیون نفر از سوریه، عراق و یمن آواره شده اند. دستیار ویژه و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش دیگری از سخنانش به موضوع الگوی مدیریت بحران و مسائل مرتبط با هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: در جنگ ها سه سطح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی وجود دارد که در سطح راهبردی سران سیاسی، مسئولان قوای سه گانه و فرماندهان عالی یک کشور راهبرد دشمن را بررسی کرده و راهبردی برای جلوگیری از شکست ترسیم می کنند. رحیم صفوی با بیان اینکه سطح راهبردی شامل مسایل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی است، ادامه داد: در ابتدای جنگ تحمیلی ، رئیس جمهور وقت (بنی صدر) فرمانده کل قوا بود که مشکلات زیادی داشت. وی گفت: از سال 1360 خودمان را پیدا کردیم و در این سال راهبرد دشمن و خاندان منطقه...
 • پوتین:روسیه از تمامیت ارضی عراق حمایت می کند/روحانی:عدم تغییر مرزها برای ایران بسیار حائز اهمیت است
 • رئیس جمهور در گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور روسیه ، با استقبال از گسترش روابط همه جانبه تهران – مسکو تاکید کرد که روابط دو کشور با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد. به گزارش مشرق، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان روز دوشنبه در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین با وی، ضمن اشاره به نشست قریب الوقوع روسای جمهوری ایران ، روسیه و جمهوری آذربایجان در تهران گفت: ما برای روابط سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان اهمیت قائل هستیم و در اجلاس پیش رو ، مسایلی را که مورد توجه سه کشور است، در دستور کار قرار خواهیم داد. روحانی به مواضع مشترک دو کشور در موضوع سوریه و پیگیری اجلاس آستانه اشاره کرد و گفت: در مساله سوریه ما جدی هستیم و معتقدیم اکنون نگاه همه دنیا به مذاکرات آستانه و همکاری های سازنده ما در سوریه معطوف است. رئیس‌جمهور افزود: تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است و ما کاملا آماده ایم روند همکاری ها و هماهنگی ها را برای اجلاس بعدی آستانه ادامه دهیم. وی با اشاره به تحولات جاری عراق اظهارداشت: برای جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه و حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی عراق بسیارمهم وحیاتی است و هماهنگی و همراهی کشورهای منطقه در این ارتباط بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی بار دیگر بر عزم مصمم مسکو برای توسعه همه جانبه روابط با تهران تاکید کرد و اجرای سریع پروژه ها و طرحهای در دست اجرا را در مسیر تقویت بیش از پیش این روابط تاثیر گذار دانست. رییس جمهور روسیه همچنین به نشست قریب الوقوع سه جانبه سران ایران ، روسیه و آذربایجان اشاره کرد وگفت: دامنه گسترده ای از موضوعات در ارتباط با تقویت همکاریهای همه جانبه سه کشور...
 • ۵۰۰ مسافرخانه غیرمجاز در قم وجود دارد
 • فرماندار قم وجود ۵۰۰ مسافرخانه غیرمجاز در قم را مدنظر قرار داد و گفت: اگر به‌طور میانگین هرکدام از این مسافرخانه‌ها به ۳۰ نفر اسکان بدهند یعنی ۱۵ هزار اسکان غیرمجاز در قم وجود دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، رضا سیار ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال که در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار شد، به موضوع گردشگری پرداخت و اظهار داشت: چندین سال است که مدیرکل میراث فرهنگی بهانه همکاری نکردن ادارات را دارد و این چند سال است که به‌صورت تکراری در هر جلسه بیان می‌شود.وی افزود: به دلیل اهمیت جایگاه گردشگری در ابعاد سیاسی و اقتصادی استان قم، می‌طلبد با وجود مشکلاتی که گردشگری داشته یک تغییر اساسی در این حوزه داشته باشیم.فرماندار قم با بیان اینکه حدود 500 مسافرخانه غیرمجاز در قم وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر به‌طور میانگین هرکدام از این مسافرخانه‌ها به 30 نفر اسکان بدهند یعنی 15 هزار اسکان غیرمجاز در قم وجود دارد.وی عنوان کرد: 150 مسافرخانه در قم وجود دارد که با یک استانداردهای حداقلی مجوز دریافت کرده‌اند.انتهای پیام/ R7854/P1492/S6,62/CT11
 • تبیین ارزش هایی که در شهادت امام حسین ع احیا شد/خداوند غیرت را دوست دارد
 • آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، با یادآوری فرا رسیدن ایام حزن و اندوه سوگ سیدالشهدا(ع) گفت: امام حسین(ع) همانند همه ائمه کانون ارزش‌ها و فضایل اخلاقی، الهی و انسانی بود و شهادت آن حضرت نیز جلوه‌گاه این ارزش‌ها در پهنه هستی و تا دامنه قیامت و همراه با تاریخ بشریت شد.عاشورا؛ جلوه‌گاه تمام ارزش‌های انسانی در طول تاریخوی افزود:‌ ارزش‌های فراوان با شهادت اباعبدالله الحسین(ع) در روز عاشورا جلوه پیدا کرد و این ارزش‌ها و فضایل در تاریخ بشر همراه همه انسان‌ها بدون استثنا باقی ماند .آیت‌الله ایمانی در ادامه ارزش‌هایی كه را امام حسین(ع) با شهادتشان نشان دادند را برشمرد و گفت: آن ارزش‌هایی كه بنی امیه تلاش كرده بود تا از بین ببرند، امام حسین(ع) با شهادتشان احیا و زنده كرد؛ ارزش‌هایی نظیر احسان و ایثار، احسان و ایثار در جامعه اسلامی در دوران معاویه گم شده بود؛ همه چیز با مقیاس مادی و طبیعی و مسائل زندگی شهوانی مقایسه می‌شد، چیزی به نام احسان به دیگران و ایثار و از خود گذشتگی در مقابل افراد مطرح نبود .امام جمعه شیراز ادامه داد: فداکاری و شجاعت، در دوران بنی امیه فداکاری و شجاعت در راه هدف و در راه ایده مقدس دفاع از حق نابود شده بود و اگر تلاشی می‌شد برای به دست آوردن مقام بود و برای نگه‌داری مقام و مسئولیت و غیر از آن چیز دیگری نبود.امام حسین(ع) به تمام انسان‌ها ایستادگی آموخت وی با بیان اینكه امام حسین(ع) به انسان‌ها مقاومت و ایستادگی آموخت و یاد داد که برای رسیدن به آرمان‌های بلند و ارزشمند که با بشر این آرمان‌ها و ارزش‌ها حرکت کند و همه تاریخ انسان‌ها را دگرگون سازد احتیاج به ایستادگی و مقاومت دارد، گفت:‌ شهادت و بردباری پس از شهادت از دیگر این ارزش‌ها بود.امام حسین(ع) برای هیچ...
 • رمز پیروزی ایران در دفاع مقدس تفکر بسیجی و شهادت طلبی مردم بود
 • خرم آباد - فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان تاکید کرد: رمز پیروزی ایران در دفاع مقدس تفکر بسیجی و شهادت طلبی مردم بود. به گزارش خبرنگار مهر، سردار مرتضی کشکولی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در صدا و سیمای مرکز لرستان با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس، دفاع پر شور ملت ایران را در برابر تمام جهان شرق و غرب دانست و اظهار داشت: با تمام اختلاف نظر های بین ابر قدرت های شرق و غرب آن دوره، آنها در مقابله با نظام مقدس جمهوری اسلامی اتحاد و اتفاق نظر داشتند ولی به حول و قوه الهی و وجود تفکر بسیجی و شهادت طلبی ملت غیور ایران اسلامی نتوانستند به اهداف خود برسند. وی با تاکید بر اینکه بسیجی با خلوص نیت کار ها را برای رضای خدا انجام می دهد و به همین دلیل به قدرت لایزال الهی وصل است گفت: برای همین است که شکستی در این راه وجود ندارد و این موضوع باعث شده که نظام سلطه در محاسبات خود دچار اشتباه شود و در میدان های مختلف منطقه ای و بین المللی همیشه نظام اسلامی پیروز باشد. فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان افزود: با شکست های پی در پی دشمن، آنها فهمیدند که با جنگ سخت نمی توانند کار به جایی ببرند، برای همین است که روی به جنگ نرم آورده اند و با هدف قرار دادن نظام خانواده و ایجاد تشکیک در نسل جوان و منازعات سیاسی به فکر استحاله نظام از درون هستند. سردار کشکولی گفت: اینجاست که نقش صدا و سیما در خط مقدم با جنگ نرم بیش از پیش آشکار می شود. وی با تقدیر از مدیر کل صدا و سیمای مرکز لرستان، وی را فردی فرهیخته، مکتبی و مومن دانست و گفت: با وجود چنین فرد انقلابی در راس صدا و سیمای لرستان بیشترین همکاری و هماهنگی...
 • احتمال شیوع وبا در بین مسلمانان میانمار وجود دارد
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد به دلیل نبود آب آشامیدنی سالم در بیش از ۶۸ کمپ آوارگان در مرز میانمار و بنگلادش، خطر بروز وبا در میان مسلمانان روهینگیا وجود دارد. هم‌اکنون بیش از ۴۳۰ هزار مسلمان میانماری از خشونت‌های فزاینده در استان راخین میانمار گریخته و در کمپ‌های نامناسب در مرز بنگلادش مستقر شده‌اند. پس از درگیری‌های قومی و مذهبی در کشور میانمار و کشتار مسلمانان روهینگیا در این کشور، بسیاری از این افراد به کشورهای دیگر از جمله بنگلادش مهاجرت کردند. اما دولت بنگلادش درقبال «مهاجران غیر قانونی» از جمله مسلمانان روهینگیا سیاست بسیار سرسختانه‌ای دارد.
 • از بلخ تا مولوی
 • نحسی برای برخی تمامی ندارد، چه آن‌جا که زادگاهت باشد و چه آن‌جا که به نامت شده‌باشد. بحق باید برای حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی گریست. چه بدشانسی‌ ای شاعر بزرگ و چه خیابانی را به نامت زدند!امیدوارم از ساعت بیست به بعد، گذرتان به خیابان مولوی نیافتد که تعجب و افسوس و عصبانیت، سراسر وجودتان را در برمی‌گیرد. براستی این‌جا ایران است؟ کشوری با بالاترین ضریب امنیت در منطقه؟یکسو جوانی ژولیده، ابزاری عجیب در دست و دودی وَهم آلود می‌بینی. در سوی دیگر میانسالی با سیخی به دست، در حال جستجو در صندوق کمیته امداد، آن‌سوتر پیری ژنده پوش و به‌غایت کثیف در حالِ فروش کالاهایی عجیب.براستی چه شده؟ آیا بخشنامه جدیدی ابلاغ شده؟ آیا نیروی محترم انتظامی از ساعاتی به بعد، در این خیابان و چند خیابان دیگر، می‌تواند تَرک وظیفه نماید؟کوچه پس کوچه‌های منتهی به خیابان مولوی، جزء خاک این مرز و بوم نیست؟اگر پاسخ منفی است پس این اوضاع چیست؟آن‌چه که به نگرانی‌ها می‌افزاید، نگاه عادی و بی تفاوت عابرین و شهروندان عادی از کنار این افراد و این بساط است. گویی برایشان عادی شده. هیچ تعجبی نمی‌کنند. نکند آن‌ها نیز ناامید شده اند؟ مگر می‌شود؟هرگز باور نمی‌کردم در دهه ۹۰ خورشیدی، شاهد خیابانی در پایتخت کشور باشم آن‌هم به سبک و سیاق دوران قاجاریه. بی نظم و داروغه.آری برای اولین بار بود که به این خیابان رفته بودم و قطعاً دیگر نخواهم رفت.از ناجا بعید بود. بیشتر از این‌ها انتظار داشتم. بهر حال دیر نشده؛ بسم الله.این‌جا ایران است! کشوری انقلابی و اسلامی که ناسلامتی تا سال‌های آتی قرار است الگو باشیم برای خیلی‌ها.برادران بزرگوار ناجا، این بساط مشمئز کننده را جمع نمائید لطفاً. نه به صورت موقتی و ضربتی، که برای همیشه. کشیدن تریاک در ملأعام، در تهران، زیر تابلوی این شهید و آن شهید، بی معرفتی ست در حقِ خون ریخته شدة...
 • ۴۷ هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی در بیرجند وجود دارد
 • مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند از وجود ۴۷ هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی و ۱۰۰۰ مشترک غیرمجاز در روستاهای شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: برای توسعه شبکه آبرسانی روستاهای حاجی آباد، امیرآباد، چهکند و دستگرد ۱۸ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است. مهدی صفوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجنداظهار داشت: در شهرستان بیرجند وضعیت محرومیت بیشتر است و بیرجند با ضریببرخورداری 89 درصدشهرستان هفتم استان خراسان جنوبی است و این جای تأسف است که برخی روستاهای بزرگ تازه آبرسانی می‌شوند.وی با اشاره به پروژه‌های انجام شده در آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبیافزود: حصار سنگی از پروژه‌هایی است که تلاش می‌کنیم تا دو ماه آینده تکمیل و به بهره‌بردای برسد البته فعلاً تا تکمیل خط برقبا نصب چند شیر برداشت، مردم از آب سالم استفاده می‌کنند و آبرسانی به روستاهای تاجکوه و چاه زرد نیز در دستور کار استکه با تکمیل مطالعات پیگیری لازم جهت اجرا انجام خواهد شد.مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند با بیان اینکه هدف ما بیشتر بر روی روستاهایی است که ساکن دائمی دارند بیان کرد: روستاهای منطقه بهدان (محمودآباد و روستاهای بالادست) نیز از پروژه‌ای در دست اجرا است.صفوی‌نژاد به اعتبارات آبفار اشاره و تصریح کرد: امسال بالای 4 میلیارد تومان اعتبار استانی و حدود 4/5 میلیارد تومان نیز اعتبار توسعه ملی پیش‌بینی شده است.وی با بیان اینکه سال گذشته نیز همین رقم اختصاص یافت اما تخصیص کم شد خاطرنشان کرد: رقم اعتبار توسعه ملی قطعی است و سرفصل اعتبارات استانی بستگی به میزان تخصیص دارد.مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجندبا اشاره به اینکه سال گذشته برای مجموع تکمیل مجتمع‌ها 8/3 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده استیادآور شد: در این مدت صندوق توسعه در 2 مرحله خوب کمک کرد و امسال بالای 20 تومان سهم خراسان جنوبی است که 4/3 میلیارد تومان سهم آب و فاضلاب روستایی...
 • بولتون:این احتمال وجود دارد که ایران توافق را نقض کنند
 • به گزارشبولتن نیوز،جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، گفت ترامپ باید به طور کامل از توافق هسته‌ای ایران خارج شود. او مدی شد: «به نظرم این فاجعه‌بارترین توافقی بود که آمریکا با آن موافقت کرد. این توافق برای آمریکا، دوستان و متحدانش مضر است. این توافق برای مردم ایران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از این توافق خارج شویم.» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: «به نظر من این احتمال وجود دارد که ایرانی‌ها توافق هسته‌ای را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانیم آن‌ها به سرعت به طرف رسیدن به توانایی هسته‌ای پیش خواهند رفت.»
 • اقتدار مرزها برای ما از اولویت های اصلی به شمار می رود/برای برقراری کامل امنیت در میدان عمل هم دشمنان را تعقیب می کنیم
 • خبرگزاری میزان- جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه ما برای امنیت ملت ایران اقدام به برگزاری رزمایش‌هایی از این دست می‌کنیم، اضافه کرد: به دلیل آنکه اقتدار مرزها برای ما از اولویت‌های اصلی به شمار می‌رود، تسلط ما بر مرزها در این زمینه بسیار حائز اهمیت خواهد بود. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه شهدا آذربایجان غربی، سردار حسین سلامی عصر امروز در آغاز مرحله اصلی رزمایش محرم، اظهار داشت: امنیت از اهمیت فوق‌العاده‌ای در نظام دفاعی ما برخوردار است، به ویژه در شرایطی که در کشورهای پیرامونی ما کانون‌هایی از ناامنی و بحران شکل گرفته و راهبرد کشورهای سلطه‌طلب و بیگانه همچون آمریکا و انگلیس و برخی رژیم‌های متحد آنها در منطقه ایجاد تغییرات ژئوپلتیک در جهان است. وی با بیان اینکه ما برای امنیت ملت ایران اقدام به برگزاری رزمایش‌هایی از این دست می‌کنیم، اضافه کرد: به دلیل آنکه اقتدار مرزها برای ما از اولویت‌های اصلی به شمار می‌رود، تسلط ما بر مرزها در این زمینه بسیار حائز اهمیت خواهد بود. جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: ما برای برقراری کامل امنیت به ویژه در مرزها، هم در میدان عمل دشمنان را تعقیب می‌کنیم و هم آمادگی دفاعی خود را نمایش می‌دهیم. سردار سلامی با تأکید بر اینکه امنیت مناطق مرزی ارجحیت پیوسته و توقف‌ناپذیر استراتژی دفاعی ما است، مطرح کرد: برگزاری رزمایش امنیتی محرم و سایر رزمایش‌های نیروهای مسلح، برای ما امنیت‌آفرین و آرامش‌بخش و برای دشمن مایوس‌کننده خواهد بود. سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز در حاشیه رزمایش محرم اظهار داشت: مهم‌ترین هدف ما در رزمایش ایجاد هماهنگی و اجرای عملیات ترکیبی رسته‌ها با یکدیگر بوده است که به فضل الهی این امر محقق شد. فرمانده نیروی زمینی سپاه تصریح کرد: در این رزمایش علاوه بر اینکه یگان‌های مختلف به تمرین...
 • ۱۲ هزار فارغ التحصیل بیکار در استان زنجان وجود دارد
 • معاونامور اقتصادیاستانداری زنجان با بیان اینکه وضعیت صادرات استان زنجان امیدوارکننده است، گفت: ۱۲ هزار فارغ‌التحصیل بیکار در استان زنجان وجود دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، فرامرز نیک‌سرشت شامگاه یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان زنجان با اشاره به اینکه صادرات نبض اقتصاد کشور است اظهار داشت: اگر روند صادرات در یک کشوری خوب باشند یعنی فراینده تولید کارکرد مناسبی داشته است.این مسئول با اشاره به اینکه واحد‌های تولیدی با فعالیت در بخش صادرات یک حاشیه امنی برای خود ایجاد کنند ابراز کرد: اگر یک واحد تولیدی خود را محدود به بازار داخلی نکند به طور حتمموفق می‌شود.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با بیان اینکه بحث صادرات توان رقابتی واحد‌ها را افزایش می‌دهد گفت: اگر واحدی در بحث صادرات فعال باشد نسبت به بازار و استاندارد‌های جهانی دید وسیع‌تری پیدا می‌کند.وی با اشاره به اینکه توجه کردن تنها به بازار داخلی آسیب‌پذیری واحد‌ها را افزایش می‌دهد گفت: واحد‌های تولیدی با ورود به بحث صادرات انعطاف پذیری خود را در برابر نوسانات بازار افزایش می‌دهند.نیک‌سرشت با بیان اینکه واحد‌های تولیدی با ورود به بازارهای جهانی با تکنولوژی‌های جدید کشورهای مختلف آشنا می‌شوند ابراز کرد: به دلیل عدم آشنایی با تکنولوژی‌های جدید امروز ما در بحث برداشت زیتون مشکل داریم.وی با اشاره به اینکه 60 درصد قیمت تمام شده در برداشت زیتون مربوط به دستمزد است گفت: این کار کشاورزان را از توجیه اقتصادی می‌اندازد.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان ابراز کرد: اگر تجربه‌ای از بازار اسپانیا در بحث برداشت زیتون با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و نحوه بسته‌بندی این محصول داشته باشیم قطعا در بخش صادرات آن نیز موفق خواهیم بود.وی با بیان اینکه باید آن قدر روی صادرات تاکید داشته باشیم تا موضوع به فرهنگ عمومی تبدیل شود گفت: استان زنجان توان بالایی در صادرات بخش‌های مختلف دارد.نیک‌سرشت با اشاره...
 • بولتون:این احتمال وجود دارد که ایرانی ها توافق هسته ای را نقض کنند
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل از پایگاه اینترنتی بریت بارت، جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، گفت ترامپ باید به طور کامل از توافق هسته‌ای ایران خارج شود. او مدی شد: «به نظرم این فاجعه‌بارترین توافقی بود که آمریکا با آن موافقت کرد. این توافق برای آمریکا، دوستان و متحدانش مضر است. این توافق برای مردم ایران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از این توافق خارج شویم.» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: «به نظر من این احتمال وجود دارد که ایرانی‌ها توافق هسته‌ای را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانیم آن‌ها به سرعت به طرف رسیدن به توانایی هسته‌ای پیش خواهند رفت.» انتهای پیام/ بولتون ادعاهای پوچ خود علیه ایران را تکرار کرد
 • دین محمدی:تا هفته آینده سرمربی را معرفی می کنیم
 • عضو کمیته فنی استقلال می گوید تا اول هفته سرمربی این تیم معرفی می شود. به گزارش "ورزش سه"، سیروس دین محمدی در این باره گفت: انشاالله تا اول هفته آینده سرمربی استقلال را انتخاب می کنیم و امیدوارم بتوانیم تصمیم خوبی در این باره بگیریم. او ادامه داد: باشگاه باید برای کمیته فنی بودجه تصویب کند تا ما بتوانیم با قدرت کارها را ادامه بدهیم. امیدوارم اتفاق های خوبی برای باشگاه استقلال بیفتد. دین محمدی در پایان گفت: امیدوارم سرمربی‌ای معرفی شود که بتواند اوضاع استقلال را سر و سامان بدهد و استقلال را به روزهای خوبش برگرداند. استقلال تهران سیروس دین محمدی
 • جایگاه امام حسین ع برای همه ما ایرانیان محفوظ است/در کنار برادران مسلمان خود در روضه شرکت می کنیم
 • خبرگزاري آريا - يک موبد زرتشتي گفت: ما جامعه زرتشتي به امام حسين(ع) احترام مي‌گذاريم و جايگاه ايشان براي همه ما ايرانيان محفوظ است، در واقع برادران زرتشتي در کنار برادران مسلمان خود در روضه امام حسين(ع) شرکت مي‌کنند.موبد سهراب هنگامي در گفت‌و‌گو با خبرنگار آيين و انديشه خبرگزاري فارس با اشاره به اينکه فرهنگ ايراني غني‌ترين و قديمي‌ترين فرهنگ ايراني است، ابراز داشت: در شاهنامه مي‌خوانيم وقتي سياوش به دست دشمنش افراسياب شهيد شد از خون او لاله‌ها روييد، ما هم اعتقاد داريم امام حسيين(ع) در راه حق و نبرد عليه باطل به شهادت رسيدند.وي افزود: ما جامعه زرتشتي به امام حسين(ع) احترام مي‌گذاريم و جايگاه ايشان براي همه ما ايرانيان محفوظ است و بايد ميزان ارادت و خواست خود را به ايشان نشان دهيم.موبد هنگامي با بيان اينکه برادران زرتشتي در کنار برادران مسلمان خود در روضه امام حسين(ع) شرکت مي‌کنند، گفت: موبدهاي ما در مراسم پيرغلامان در اصفهان شرکت کردند و حضور فيزيکي فعال داشتند، حضور آن‌ها نشان داد که با شما هم عهد و هم پيمان هستيم.وي با اشاره به برگزاري گفت‌وگوي‌هاي ميان اديان ادامه داد: متأسفانه در اين گفت‌وگوها طرفين به بيان ديدگاه‌هاي خود راجع به دين خودشان صحبت مي‌کنند، در سايت‌ها و تلگرام هم مي‌بينيم به تخريب دين‌هاي ديگر مي‌پردازند، در حالي که اگر گفت‌وگوي اديان است بايد در کنار هم باشيم.اين موبد زرتشتي تصريح کرد: اديان آمده‌اند که ما را با خدا نزديک کنند و ما را خداشناس کنند، کلمه دين در اوستا به صورت دئنا آمده‌، دين يعني وجدان بيدار انسان، هر زمان اين مفهوم را درک کرديم آنگاه مي‌توانيم با يکديگر گفت‌وگو داشته باشيم.وي افزود: در گفت‌وگوي اديان بايد براي بهتر شدن رابطه‌مان صحبت کنيم، هدف اين باشد که ايراني‌ها فارغ از مذهب، قوميت و غيره در کنار هم قرار گيرند و براي اعتلاي اين مرزو بوم و زندگي بهتر تلاش...
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی/مشکل فنی وجود دارد
 • معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارائه تذکر به وزارت ارتباطات برای رفع مشکل مزاحمتهای پیامکهای انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده خبر داد و گفت: اختلال فنی مربوط به این موضوع باید حل شود. امیر خوراکیان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تکلیف مرکز ملی فضای مجازی برای نظارت بر عملکرد وزارتخانه های ارتباطات و ارشاد در اجرای مصوبه ساماندهی پیامکهای انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده اظهار داشت: موضوع ساماندهی ارسال و دریافت پیامکهای تبلیغاتی و ارزش افزوده در جلسات ۲۶ تا ۲۹ سال ۹۳ کمیسیون ارتقای محتوای فضای مجازی طرح شد و پس از تصویب در این کمیسیون، در بهمن ماه سال ۹۳ در ۶ بند به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید. وی با بیان اینکه طبق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی مسئولیت نظارت بر عملکرد وزارتخانه های ارتباطات و ارشاد را در اجرای این مصوبه برعهده دارد، ادامه داد: مطابق با این مصوبه مقرر شد کارگروهی با محوریت وزارت ارشاد و حضور نهادهای مرتبط برای ساماندهی پیامکهای انبوه تشکیل شود و براین اساس تاکنون بیش از ۱۵ جلسه توسط این کارگروه تشکیل شده است که مرکز ملی فضای مجازی برآن نظارت دارد. مشکل محتوای پیامکهای تبلیغاتی حل شد خوراکیان با اشاره به اینکه در این کارگروه محورهای مختلفی از ساماندهی پیامکهای انبوه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، گفت: نظارت ما حاکی از آن است که در حوزه محتوای پیامکهای تبلیغاتی و ارزش افزوده، شرایط نسبتا خوبی مطابق با مصوبه مذکور حاکم است و مشکلاتی که تا پیش از این در حوزه محتوای این پیامکها بوده با تصمیمات اخذ شده و هماهنگی های صورت گرفته، کاهش یافته است. وی افزود: در این زمینه مطابق با ضوابط محتوایی پیام رسانها که براساس ضوابط محتوایی نشر دیجیتال مصوبه هیات وزیران، تهیه شده است، بسیاری از مشکلات محتوایی در پیامکها رفع شده است. پاسخگویان در این...
 • وزیر ارشاد:احتمال تغییر محل برگزاری نمایشگاه کتاب وجود دارد
 • به گزارش خبرآنلاین، سیدعباس صالحی صبح دوشنبه سوم مهرماه در نشست خبری در جمع خبرنگاران حاضر شد. صالحی در ابتدای سخنان خود در جمع اهالی مطبوعات گفت: «رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی است و مسئولین باید خود را در آزمون رسانه قرار دهند، در این یک ماه من سعی کردم برنامه‌‌ای را که به مجلس دادم در اولویت قرار دهم.» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «الان سه هدف، ۹ مسئله و ۴۰ برنامه را مدنظر داریم، بسته اول بسته هویت ایرانی اسلامی است که دارای دو مسئله و ۹ برنامه است. بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی است که آن هم چهار بسته و ۱۲ برنامه دارد. بسته سوم بسته مناسبت‌‌های فرهنگی و بین‌المللی است که این بسته شامل ۳ بسته و ۱۲ برنامه است. این بسته‌‌ها به معاونت‌‌ها ابلاغ شده و پایان مهرماه برنامه‌ها و اقدامات ما تکمیل شده باشد.» او ادامه داد:‌ «بهبود فضای کسب که شناسایی قوانین و مقررات یاری دهنده آن است، در دستور کار است. برنامه دیگر شفافیت است که طبق آن همه فعالیت‌‌های مالی باید شفاف باشد و همه قراردادهای وزارت ارشاد با همه سازمان ها باید امکان انتشار داشته باشد.» صالحی گفت: «ما گرفتار فقر گفت‌وگو در حوزه فرهنگ هستیم و تشکیل این دبیرخانه برای بهبود این شرایط کمک می‌کند. براساس مشورت‌ هایی در این یک ماه انجام شد، به این نتیجه رسیدیم در همه حوزه‌های فرهنگ و هنر پنج نفر انتخاب شوند و با آنها گفت‌و گوی انفرادی شد.»او ادامه داد: «انسجام‌گرایی درونی وزارتخانه مهم است که بخشی از اقدامات ما را در این یک ماه به خود اختصاص داد‌. وزارت ارشاد ۱۰ حوزه فعالیتی دارد و در هر بخش معاونت‌‌ها سازمان‌ ها و مدیریت‌ مختلف دارد این ۱۰ حوزه هم در درون خودشان انسجام کمی دارند هم بیرون از خودشان انسجام‌شان کم است. در حال حاضر۱۰ کارگروه در...
 • جدی تر شدن آرایش سیاسی در انتخابات ۴ سال آینده/موسوی لاری:کاندیدایی قدرتمندتر از لاریجانی برای ۱۴۰۰ داریم
 • وزیر کشور دولت اصلاحات درباره اظهارات اخیر محمدرضا عارف مبنی بر این که در سال ۹۸ با جریانی ائتلاف نخواهند کرد، گفت: «اظهارنظر در این مورد موکول به شرایط آینده است. یک سری گلایه‌مندی از نحوه رفتار دولت وجود دارد...اصلاح‌طلبان و شورای عالی سیاست‌گذاری به احترام آرای مردم می‌خواستند دوستانه و مشفقانه نظر دهند که ایشان نخواستند و ما امیدواریم که در راه پیش رو موفق باشند.» گروه سیاسی جهان نيوز: زمزمه ها درباره آرایش سیاسی کشور در انتخابات 1400 خیلی زودتر از آن چه پیش بینی می شد آغاز شده است تاجایی که عبدالواحد موسوی‌لاری چهره سرشناس اصلاحات در واکنش به برخی اظهارنظرهای اخیر تاکید می کند که « اصلاح‌طلبان کاندیدا و اشخاصی به مراتب قدرتمندتر از علی لاریجانی دارند». هرچند این جمله واکنشی است به تحلیل هایی که درباره همنشینی علی لاریجانی و سید محمد خاتمی بیان می شود اما به نظر می رسد هنوز 4 ماه بیشتر از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نگذشته که برخی در پی ترسیم خطوط کمرنگی از صحنه سیاسی کشور در آستانه دولت سیزدهم هستند. محور مشترک این گفته ها نیز ائتلاف یا عدم ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدال گرایان است. به ویژه آن که طیفی از اصلاح طلبان معتقدند هزینه ناکارآمدی احتمالی دولت روحانی نباید به پای آن ها نوشته شود و از این رو تلاش می کنند نسبت خود با کابینه را کتمان کنند. ماجرایی که عارف آن را رسمی کرد این حرف ها البته پس از انتخابات 29 اردیبهشت کم کم شنیده می شد اما محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و چهره شاخص جریان اصلاحات در مجلس نخستین اظهار نظر رسمی دراین باره را مطرح و تاکید کرد که جریان اصلاحات در انتخابات سال 98 ورود ائتلافی نخواهد داشت: «در انتخابات سال ۹۸ با پرچم اصلاح طلبانه وارد می شویم یعنی ائتلاف نمی کنیم؛ به...
 • انتخابات ۲۰۱۷ آلمان شوک موفقیت راست های افراطی آلمان برای اولین بار در کنار چهارمین پیروزی مرکل و
 • خبرگزاري آريا - نکته حائز توجه و شوک‌برانگيز در اين ميان، راه‌يابي حزب «آلترناتيو براي آلمان» براي اولين به پارلمان است. اين يک موفقيت بزرگ و معنادار براي راست‌هاي افراطي آلمان و اروپاست.سرويس جهان مشرق- «آنگلا مرکل» به رغم کاهش توانايي‌اش پس ناتواني در متوقف کردن پيشروي پوپوليست‌هاي راست‌ افراطي در انتخابات پارلماني، باز هم توانست براي چهارمين صدر اعظم آلمان شود. اما نکته حائز توجه و شوک برانگيز در اين ميان، دستيابي حزب «آلترناتيو براي آلمان» (Alternative für Deutschland, AfD) براي اولين به جايگاه سوم (کسب 13 درصد کل آراء) است. راست‌هاي افراطي ملي‌گرا، براي اولين بار چنين موفقيتي را در جامعه سياسي آلمان کسب کرده‌اند و اين خيلي براي آنها اهميت دارد و براي ديگران نيز، معنادار است. براي اولين بار پس از 60 سال است که يک حزب ملي‌گرا وارد بوندشتاگ (مجلس آلمان) مي‌شود.جدول نتايج نهايي انتخابات 2017 آلمان حزب «اتحاد دموکرات مسيحي» (CDU، CSU) تحت رهبري مرکل که داراي گرايش راست ميانه، توانست 33 درصد آراء را از آن خود کند که اين نتيجه، 12 درصد بيشتر از آراي «حزب سوسيال دموکرات» (SPD)‌ به رهبري «مارتين شولتز» -اصلي‌ترين رقيب مرکل- که داراي گرايش چپ ميانه مي‌باشد. نتيجه‌اي که براي قديمي‌ترين حزب آلمان، از سال 1949 تاکنون بي‌سابقه است و حزب شولتز را بر روي کرسي‌هاي اپوزيسيون حزب حاکم ميخکوب کرد.از سوي ديگر، حزب مرکل نيز به رغم اينکه از سال 1945، بدترين نتيجه را کسب کرده، اما وي در برلين به هواداران خود تبريک گفت و متعهد شد که در دولت بعدي، بر مدار تلاش و اعتمادسازي بيشتر حرکت خواهد کرد. اما اين را هم يادآور شد که نتيجه نهايي، آنچنان که اعضاي حزب اتحاد دموکرات مسيحي انتظار داشتند نبود و او از اين پس، خود را موظف به گوش فر دادن به نيازهاي ملي‌گرايان تند مي‌داند. اين مي‌تواند معنادار باشد. حزب آلترناتيو براي آلمان به...