رویداد۲۴-مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی گفت: اهل سنت همه با خشونت مخالفند با فرمان رهبری درباره رفع تبعیض، دیگر هیچ عذری قابل‌قبول نیست این امکان وجود دارد که در انتخابات آینده از اصولگرایان حمایت کنیم شهادت در راه دفاع از مرزها را از ما دریغ نکنید، بگذارید در کنار هم بمیریم برگ برنده جناب روحانی، آرای اهل سنت بود، اصلاح‌طلبان انتظارات را برآورده کنند.


دور تا دور سالن انتظار برای ورود به دفتر کارش، مردانی با لباس‌های یک‌دست سفید بلوچی نشسته‌اند، برای واردشدن، هیچ بازرسی صورت نمی‌گیرد. دفترش شلوغ است، ریش‌سفیدان صندلی به صندلی جلو می‌روند و به زبان بلوچی حرف‌هایی رد وبدل می‌‌شود که یک‌مرتبه دفتر خلوت می‌شود و تنها چند نفر از نزدیکان و یا مشاوران باقی می‌مانند. روی میز دفتر کار «مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی» در یکی از ساختمان‌های مسجد بزرگ اهل سنت زاهدان، بریده‌هایی از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار دارد که مرتبط با مسائل اهل سنت است؛ در تمام پاسخ‌هایش هم مدام «اهل سنت» تکرار می‌شود. امام جمعه اهل سنت زاهدان که حالا همه عمق تاثیرگذاری‌اش بر مردم مناطق بلوچ‌نشین و اهل سنت را می‌دانند، این روزها و در آستانه ۷۰ سالگی در گفت‌و‌گوی مفصلی با «شهروند» بیش از گذشته بر اعتدال و گفتمان تاکید می‌کند و از لزوم رفع تبعیض‌ها می‌گوید.
تعداد زیادی از منتخبان پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سیستان‌‌وبلوچستان زنان هستند؛ حتی بخش مرکزی خاش، رتبه نخست در کشور را دارد. شما تا چه اندازه موافق حضور زنان در جامعه و مناصب مدیریتی هستید و این روند را چگونه می‌بینید؟
بله؛ ما موافق هستیم. در ائتلاف ما در زاهدان یکی از زنان شیعه حضور داشت که به شورا هم راه یافت. در دور قبل هم دو خانم از ائتلاف ما رأی آوردند. الان خانم‌ها دانشگاه می‌روند و توانایی‌هایی دارند و اگر شئونات اسلامی را رعایت کنند، مشکلی نیست. ما حتی اعتراض داریم و وقتی وزرا مطرح شدند، گفتیم که اهل سنت و خانم‌ها جایی در کابینه ندارند. انتقاد ما این بود که اگر زنی در کابینه بود در همه دنیا مورد استقبال قرار می‌گرفت؛ قبلا معاون وزیر گذاشتند پس می‌شود که وزیر هم از بین زنان انتخاب کرد و خوب بود اگر زنی در بین وزرا هم حضور داشت.
از ضرورت حضور یک زن در بین وزرا سخن گفتید و حضور زنان در شورا و دهیاری‌های استان را هم مثبت می‌بینید. با این حال بسیاری از فعالان حقوق زنان معتقدند که زنان در بلوچستان و درمناطق سنی‌نشین از برخی حقوق ابتدایی خود محروم هستند و مثلا به بحث چندهمسری در این مناطق اشاره می‌کنند. شما چندهمسری را ناقض حقوق زنان می‌دانید و کاری در این زمینه تا الان انجام دادید؟
بله؛ در این شک ندارم که حقوق زنان در جامعه ما خیلی ضایع شده است و دلیل آن فاصله موجود با قرآن عظیم‌الشأن و احکام است. در قرآن آمده است که همان اندازه که مردان بر زنان حق دارند به همان اندازه و نه کم‌و‌بیش، زنان بر مردان حق دارند و این حقوق متساوی و برابر است. بنابراین ما باید بیشتر روی آن موضوع کار کنیم که حقوق رعایت نمی‌شود. درباره تعدد همسر هم چیزی است که اسلام جایز دانسته اما اسلام می‌گوید باید عدالت اجرا شود و اگر کسی نمی‌تواند عدالت را رعایت کند، نباید همسر دیگری اختیار کند. از این مجوز برای چندهمسری استفاده شده اما متاسفانه بعضی‌ها رعایت نمی‌کنند و همین می‌شود تا حقوق زنان رعایت نشود.
یعنی شما معتقدید که چندهمسری باشد ولی عدالت باید لحاظ شود؟
بله؛ از لحاظ عقلی هم اگر بخواهیم به این مسأله نگاه کنیم، عقل هم می‌گوید که درست است. درست است که برای زنان سخت است ولی الان در جامعه ما جمعیت زنان بیشتر از مردان است. جنگ‌ها مثل جنگ ایران و عراق جمعیت مردان را کمتر کرده است. تعدد همسر از لحاظ شرعی درست است و حکمتی در حکم خداوند است ولی خداوند مشروط کرده که باید عدالت رعایت شود. اگر عدالت رعایت شود، حقوق زنان ضایع نمی‌شود.
شما و اهل سنت ایران همواره از اصلاح‌طلبان حمایت کردید و در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته هم به «حسن روحانی» رأی دادید. با این همه معتقدید که پس از به قدرت‌رسیدن اصلاح‌طلبان به خواسته‌های خود نرسیده‌اید؟
اهل سنت در گذشته از اصلاح‌طلبان حمایت کردند، به این امید که در جامعه تحول به وجود بیاید و اصلاح صورت گیرد، چون از نام اصلاح‌طلبان آشکار است که دنبال اصلاح و بازسازی جامعه هستند. در دو دوره ریاست‌جمهوری دکتر روحانی هم در حد وسیع حمایت کردند. در دور دوم، اهل سنت خیلی هماهنگ در صحنه آمدند و حتی ما گزارش داریم کسانی که در طول ۳۸‌سال پس از پیروزی انقلاب در انتخابات شرکت نکرده بودند، در این انتخابات برای نخستین‌بار رأی دادند و استدلال می‌کردند که چون شما (من) گفتید، بیایید رأی بدهید، ما هم احساس مسئولیت کردیم. اهل سنت هم درحاشیه کشور هم در کلانشهرها، همه آمدند و رأی دادند و حتی بر مشارکت برادران شیعه هم تأثیرگذار بودند. انتظار ما این است که تحولی در مناطق سنی‌نشین صورت بگیرد. در چهار‌سال اول دوره اعتدال، تحولاتی در برخی مناطق بوده و در برخی موارد هم افرادی از اهل سنت را به کار گرفتند. تحولاتی بوده هرچند که ضعیف بود. کسانی که در زمینه مسائل سیاسی اطلاعات دارند، همه اذعان دارند که برگ برنده جناب روحانی در این دوره، آرای اهل سنت بوده و انتظار می‌رود که اصلاح‌طلبان آستین را بالا بزنند و انتظارات را برآورده کنند؛ البته انتظار بود که اهل سنت در کابینه حضور پیدا کنند که صورت نگرفت ولی امید است که در معاونان وزرا، استانداران و سفرا اهل سنت به کار گرفته شوند.
که البته قبلا و در دولت یازدهم یک سفیر اهل سنت وجود داشت.
بله و خوشحالی ما هم از همین بود که برای نخستین‌بار یک سفیر اهل سنت به کار گرفته شد ولی انتظارات در این دوره بیشتر است. ما باید فرصت بدهیم و منتظر بمانیم که چه اتفاق و تحولاتی صورت می‌گیرد. الان با این نامه و فرمانی که رهبر معظم انقلاب صادر کردند، راه هموارشده، زمینه بیشتر فراهم است و الان هیچ عذری قابل ‌قبول نیست. قبلا می‌گفتند که فشار وجود دارد و پیشتر می‌گفتند از طرف نهادها و ارگان‌های انقلابی فشار می‌آوردند که از شخصیت‌های اهل سنت استفاده نشود اما الان شخص اول مملکت، رهبر معظم انقلاب، فرمانی صادر کردند که محتوای قانون اساسی و شرع اسلام است. الان همه جامعه ایران و همه دولتمردان، همه علما از شیعه و سنی باید این فرمان را اطاعت کنند و به نظر من شرایط فراهم شده که دیگر دولت حرف هیچ‌کسی را نشنود و اگر کسی اعتراض کرد، این فرمان مقام معظم رهبری را نشان دهند. از داخل وزارتخانه‌های مختلف شنیدیم که وقتی وزیر می‌خواست در معاونت‌ها از اهل سنت استفاده کند، گروهی تماس می‌گرفتند و تهدید می‌کردند ولی الان کسی جرأت نمی‌کند چنین تماسی بگیرد، چون نامه رهبری وجود دارد. درخواست ما این است که هم وزرا و هم مدیران کشور همین فرمان رهبری را یک تابلو کنند و بالای سر خود نصب کنند و هرکسی حرفی زد، این تابلو را نشان دهند.
در سفر پس از انتخابات حجت‌الاسلام رئیسی به زاهدان، با هم جلسه‌ای داشتید که بعضی آن را به معنای هشدار به دولت کنونی قلمداد کردند؛ این‌که اگر به خواسته‌های خود نرسید، ممکن است در انتخابات بعد، به سمت اصولگراها بروید. چنین برداشتی از این جلسه درست است؟
من با جناب آقای رئیسی از قدیم رفاقت دارم؛ سلام‌علیک دیرینه داریم. ایشان از چهره‌های شاخص کشور هستند و این‌جا که تشریف آوردند، میهمان بودند و وظیفه ما بود که در خدمت ایشان باشیم. حتی من آن روز، روزه داشتم؛ روزه نافله و مستحب بود. سر سفره جناب آقای سلیمانی فرموند که به احترام میهمان شما روزه خود را بشکنید و ما هم قبول کردیم و روزه خود را شکستیم تا بتوانیم سر سفر جناب آقای رئیسی خدمت ایشان بنشینیم. در دو ضیافت ما خدمت ایشان بودیم. البته قبل از انتخابات این مسأله را گفتیم؛ از طرف اصولگرایان مراجعه شد که شما این چند دوره اصلاح‌طلبان را تجربه کردید و برای شما کاری نکردند، این‌بار اصولگرایان را تجربه کنید و ببینید آنها برای شما چه کاری انجام می‌دهند. ما هم گفتیم که اهل سنت وابسته به هیچ جریانی در کشور نیستند. اول فکر می‌کنیم که چه کسانی به نفع کل کشور هستند و دوم این‌که چه کسی به منافع اهل سنت که دچار تبعیض و محرومیت هستند، نزدیک است؛ یعنی اول منافع ملی و بعد منافع اهل سنت. ما آن زمان این موضوع را گفتیم و اگر اصولگرایان قول همکاری می‌دادند، ما چرخش می‌کردیم؛ گر چه ممکن است این چرخش برای ما مضرات داشته باشد ولی ما هم به دنبال منافع ملی و منافع جامعه خودمان هستیم. الان هم حرف ما همین است و اگر بدانیم اصولگرایان برنامه‌شان خوب است، در انتخابات آینده این امکان وجود دارد که از آنهاحمایت کنیم.
قبل از انتخابات، برنامه‌ای با دکتر روحانی و تیم ایشان داشتید و قول مشخصی به شما داده بودند؟
قول مشخص به ما ندادند که مثلا ما در کابینه حتما از اهل سنت استفاد می‌کنیم؛ ولی بالاخره با صحبت‌هایی که با تیم آقای روحانی بوده این قول را دادند که تا هر اندازه که بتوانند سعی می‌کنند مشکلات اهل سنت را حل کنند و خواستن توانستن است. الان اهل سنت همین را می‌گویند که اگر آقای روحانی و تیمش جدی باشند، مشکلات قابل‌ حل است مخصوصا با این نامه مقام معظم رهبری. البته مردم ما الان مقداری گله‌مند هستند، چرا که اصلاح‌طلبان وقتی در انتخابات پیروز می‌شوند مردم را فراموش می‌کنند و آن رفت‌و‌آمد‌های ایام انتخابات را بعد از انتخابات ندارند. آنها باید بدانند که قدر همه مردمی که حمایت کردند را بدانند؛ شیعه و سنی. اگر آنها به خواسته‌ها توجه نکنند، این خطر وجود دارد که همه ملت به سمت دیگر چرخش کنند. بعضی هستند که دنبال منافع خودشان هستند و ممکن است منافع ملی و منافع اقوام را فراموش کنند و تلفن آنها را جواب ندهند، برای گرفتن ملاقات یک‌سری مشکلات درست کنند. رهبران اصلاح‌طلب باید دنبال خواسته مردم باشند که اکثر خواسته‌ها هم منافع ملی و کشور است. وحدت ملی و پایدار زمانی حاصل می‌شود که منافع تمام اقوام و مذاهب لحاظ شود. اصلاح‌طلبان باید با سعه‌صدر حتی منافع جناحی خود را کنار بگذارند و دنبال منافع مردم و اقوام باشند.
یکی از معضلات این استان، بازماندگان از تحصیل هستند که آمارهای متفاوتی هم بیان می‌شود و به نظر می‌آید تعداد آنها چندصدهزار نفر باشد. با فرمان دو ‌سال پیش مقام معظم رهبری، به لحاظ قانونی امکان تحصیل حتی برای اتباع خارجی هم فراهم شده اما همچنان در سیستان‌و‌بلوچستان بسیاری از کودکان مدرسه نمی‌روند که این بی‌سوادی می‌تواند ریشه بسیاری از مشکلات امنیتی و فرهنگی هم شود. چطور می‌شود امکان تحصیل این افراد را فراهم آورد؟
بخش بزرگی از ناهنجاری و مشکلات استان ما به فقر فرهنگی برمی‌گردد؛ همان‌طور که فقر اقتصادی هم این‌جا وجود دارد. دو مقوله‌ای که زايیده تبعیض هستند و اگر این تبعیض را بتوانیم برطرف کنیم که مقام معظم رهبری هم فرمودند که باید از بین برود، فقر فرهنگی و مالی هم از بین خواهد رفت. دیگر این‌که مسئولیت‌ها در آموزش و پرورش را باید به خود اهل سنت و مردم منطقه داد و نیروهای بومی را به کار بگیرند. این می‌تواند تغییر ایجاد کند. مثلا مدیریت آموزش و پرورش استان تا الان و بعد از انقلاب یک بار دست اهل سنت نیفتاده است. برای یک دوره بگذارند یکی از اهل سنت به مدیریت آموزش و پرورش برسد و اگر تحول به وجود نیامد، بگویند که این مشکلات نتیجه تبعیض نیست. زاهدان دو منطقه آموزش و پرورش دارد که تا الان مدیر یکی از این مناطق را هم از اهل سنت انتخاب نکردند. یا هنوز در چابهار یا برخی شهرهای بلوچستان هنوز این اتفاق نیفتاده و تبعیض یعنی همین. الان در هر بخشی از زندگی مردم نگاه کنید نتیجه‌ این تبعیض دیده می‌شود. یکی از کاندیداهای استانداری گفت که بالاترین مشکل سیستان‌و‌بلوچستان فقر است که من به او گفتم شما تشخیص ندادی هنوز و بیشتر بررسی کنید، ببینید که ریشه فقر به کجا برمی‌گردد. فقر معلول است و باید مشخص شود ریشه و علت آن چیست؟ آیا معدن نداریم، زمین کشاورزی نداریم، برای صنعت زمینه فراهم نیست، آیا مرز نداریم. . . این همه پتانسیل وجود دارد. چرا از این پتانسیل‌ها استفاده نمی‌شود؟
در این استان،گاهی اختلاف و تفکیکی بین سیستانی و بلوچ یا شیعیان و اهل سنت دیده می‌شود یا گروهی از داخل و خارج تلاش می‌کنند به این مسائل دامن بزنند. شما به‌تازگی از یک فرد سیستانی برای رسیدن به وزارت نیرو حمایت کردید که با استقبال زیادی روبه‌رو شد و می‌تواند گامی مثبت برای از بین بردن این شائبه‌ها باشد.
بله، این طبقه‌بندی‌ها باید از بین برود و نباید مردم استان که از تنوع قومی و مذهبی برخوردارند، اختلاف داشته باشند و زمینه سوء‌استفاده فراهم شود. اقوام این استان رابطه تاریخی و برادری قدیمی با هم دارند. بعضی تلاش کردند که زمینه اختلاف را به وجود بیاورند که ما اعتقادی به این مسأله نداریم. توسعه این استان زمانی حاصل می‌شود که همه افراد شایسته استان از هر قوم و مذهبی در کنار هم قرار بگیرند. از این‌رو، ما از «دکتر احمد علی کیخا» حمایت کردیم و سوابق کاری افراد توانمند استان را هم به تعدادی از وزرا تحویل دادیم که از این افراد در مناصب تاثیرگذار استفاده کنند. ما اعتقاد داریم که باید در مناصب مدیریتی استان هم تعادل وجود داشته باشد. در همین شورا که فهرست ما رأی آورد، گفتیم که شهرداری از هر طرفی بود، معاون باید از طرف دیگر باشد و معتقد به اعتدال هستیم که در کنار هم باشیم.
درباره صیادان چابهاری اسیرشده به دست دزدان دریایی سومالی که تعدادی از آنها در این دو‌سال جان خود را از دست دادند و بازماندگان هم در شرایط بدی به‌سر می‌برند، شما تا الان چه کاری انجام داده‌اید و اصلا کمکی به خانواده این افراد یا تلاشی برای آزادی‌ آنها صورتگرفته است؟
ما هم تلاش گسترده‌ای انجام دادیم. مشکل این است که ما در سومالی نمایندگی نداریم. آخرین خواسته این دزدان دریایی حدود ۸۰۰‌میلیون تومان است. تلاش کردیم که به خانواده این افراد کمک شود اما به خودشان نه. هنوز نه اهل کنارک توانستند این ۸۰۰‌میلیون تومان را فراهم کنند و نه تا این لحظه ما توانستیم به این پول برسیم. البته من در همین سفرم به تهران به وزارت خارجه رفتم و یکی از صحبت‌ها همین بود. وزارت خارجه هم آمادگی کمک‌کردن دارد، به شرطی که اعتماد کند و در ازای این پول، اسرا آزاد شوند، چراکه این پول بیت‌المال است. ما امیدواریم به ‌زودی نتیجه‌ای حاصل شود.
یعنی در جلسه شما با آقای ظریف این بحث مطرح شد؟
بله. دونفر از اهالی این استان هم قبلا در کشورهای آفریقایی زندانی شدند که با پیگیری وزارت خارجه آزاد شدند. ما هم برای تشکر رفتیم و من از آقای ظریف درخواست کردم که درباره این صیادان هم تلاش کنند و گفتند که الان حکومت سومالی عوض شده و وزارت خارجه تلاش می‌کند با رئیس دولت جدید ارتباط برقرار کند.
بهمن ۹۲ تعدادی از سربازان ایرانی توسط یک گروهک تروریستی به اسارت برده شدند که شما در آزادی آنها نقش داشتید. امسال هم یک گروهک تروریستی در حمله به هنگ مرزی میرجاوه، یک سرباز را به اسارت برد که با گذشت ماه‌ها، هنوز خانواده او در انتظار بازگشت و خبر سلامتی‌اش هستند. تلاشی برای آزادی این سرباز انجام ندادید یا از شما خواسته نشده که کاری در این زمینه انجام دهید؟
نه کسی از ما خواسته و نه گزارشی به ما دادند، چون همان سربازها که آزاد شدند، بسیاری مسئولان را مورد حمله قرار دادند که چرا به فلانی مراجعه کردید و اختلافی در درون افتاد. بعضی‌ها متاسفانه تنگ‌نظری دارند و الان هیچ‌کسی جرأت نکرده به ما مراجعه کند و من چون هیچ اطلاعاتی ندارم، دنبال قضیه نرفتم. ما به این فکریم که خودشان در تلاشند که این سرباز را آزاد کنند. البته من یک موضوع را یادآوری کنم که به نامه مقام معظم رهبری مرتبط است و آن استخدام اهل سنت به‌عنوان کادر رسمی در نیروهای مسلح است. چیزی که این‌جا برای ما تلخ بود؛ یک تلخی این بود که مرزبانان ما را شهید کردند و دوم این‌که چرا همه این شهدا از عزیزان شیعه ما باشند، چرا ٥نفر از این ۱۰نفر نباید اهل سنت باشند؟ چرا برای حفاظت از مرزها در کنار هم شهید نشویم؟ انگیزه‌ای که در اهل سنت برای حفاظت از مرزها وجود دارد ولی چون استخدام نمی‌کنند، کسی از اهل سنت وجود ندارد. ما می‌گوییم شهادت را از ما دریغ نکنید و زمینه را برای کسانی که انگیزه دارند، از میهن و مرزشان دفاع کنند فراهم شود؛ بگذارید در کنار هم بمیریم و از کشورمان دفاع کنیم. با این کار وحدت ما تحکیم و دل‌ها نزدیک‌تر می‌شوند.
در سال‌های گذشته اقدامات تروریستی در این استان کمتر شده اما هنوز هم گروهک‌هایی وجود دارند که همین شهادت سربازان مرزبانی یکی از اقدامات کور آنها بوده است. اینها گاهی خود را مدافع حقوق اهل سنت می‌دانند. راه‌حل شما برای حل ریشه‌ای این موضوع و از بین‌رفتن این گروهک‌ها چیست؟
اهل سنت در سطح کشور براین موضوع اجماع دارند که حق و حقوق آنها باید از طریق قانون و گفتمان پیگیری شود، اهل سنت همه با خشونت مخالف‌ هستند. خشونت راه مطالبه حقوق نیست. این افرادی که بیرون از مرزها هستند و مشکلاتی ایجاد می‌کنند، اعتقاد ما این است که فریب خوردند و چه بسا که از بعضی جاها تحریک می‌شوند. اعتقاد ما بر این است که خشونت و کشتار نباید وجود داشته باشد و باید به سمت قانون و گفتمان برویم. بعضی از این گروهک‌ها علمای اهل سنت را هم تهدید می‌کنند. من معتقدم که بالاترین مبارزه با افراط‌گرایی و خشونت همان اجرای عدالت است. عدالت ضامن امنیت است. اگر عدالت اجرا شود و نگاه یکسان وجود داشته باشد، از هر مبارزه و مقابله‌ نظامی تأثیرگذارتر است و ریشه افراط‌گرایی و خشونت را خشک خواهد کرد.

کلیدواژه: مقام معظم رهبری | آموزش و پرورش | اصلاح طلبان | وزارت خارجه | منافع ملی | اهل سنت | اهل سنت هم | کنار هم | اهل سنت | اهل سنت | اهل سنت | حقوق زنان | خواسته ها | اهل سنت | تا الان

منبع: رویداد24

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۲۵۹۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • چه تضمینی برای طرح آزادسازی تراریخته های آقای کلانتری در آینده وجود دارد/سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد
 • حجت‌الاسلام کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت در گفتگوی صریح دانشجویی چهار دهه مواجهه آرمان‌های انقلاب اسلامی با الگوهای توسعه در دانشگاه اصفهان گفت: چه تضمینی برای برنامه‌های امروز سازمان حفاظت از محیط زیست در حوزه غذا و کشاورزی وجود دارد؟ به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو نشست گفتگوی صریح دانشجویی چهار دهه مواجهه آرمان‌های انقلاب اسلامی با الگوهای توسعه در سالن الغدیر دانشگاه اصفهان با حضور حجت‌الاسلام کشوری، دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت از دیروز دوم مهرماه آغاز گردیده و تا چهارم مهرماه ادامه دارد.حجت‌الاسلام کشوری با اشاره به مواجهه تفکر انقلابی با تفکر مدافعین الگوهای توسعه غربی در ایران در طول چهار دهه گذشته عمر جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز این مواجهه بسیار جدی شده است و امروز در درون کشور درگیر جنگ تحلیل‌ها هستیم. کلمه جنگ در این مواجهه بسیار به جاست چرا که تحلیل‌هایی که دو طرف این تفکر را ارائه می‌کنند صد و هشتاد درجه با همدیگر اختلاف دارند؛ لذا لازم است گفتگو‌ها در این زمینه پررنگ شود تا به یک وفاق ملی در این زمینه دست پیدا کنیم طرفین ادعای تبدیل دارند و امروز باید از بین این دو تدبیر یکی را انتخاب کنیم. جنگ بین این دو تفکر دو دهه دیگر ادامه دارد و هر روز هم داغ‌تر خواهد شد.دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت افزود دیگر مقابل برنامه‌ها و اقدامات سازمان برنامه و بودجه کوتاه نیاییم چرا که این سازمان ادعای برنامه و تدبیر می‌کند، ولی هر روز مشکلی را پیش روی ملت ایران قرار می‌دهند از جمله این مشکلات بحران جمعیت کشور است و سن نرخ جانشینی در ایران هم اکنون ۷ / ۱ است نتیجه این می‌شود که در دو دهه آینده ما حتی نیروی کار در بخش تولید هم نخواهیم داشت و علاوه بر آن کاهش جمعیت عواقب تربیتی و امنیتی نیز دارد...
 • اصلاحات نیروی کافی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارد/مجلس نماینده قوی و کاردان ندارد/در سطح عالی نظام باید تصمیماتی برای فیلتر افراد گرفته شود
 • بیش از دو سال دیگر به انتخابات بعدی زمان مانده است، ولی گویا هر دو اردوگاه سیاسی کشور، از هم اکنون تلاش های خود را برای انتخابات مجلس آتی آغاز کرده اند؛ برخی از آمدن چهره هایی مانند قالیباف در مجلس 98 و برخی دیگر در جناح مخالف، از شرط و شروط خود برای گنجاندن افراد در لیست سخن به میان می آورند.به گزارش «تابناک»؛ ماجرا از آنجا آغاز شد که تعدادی از نمایندگان که از طریق ائتلاف با اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند، به قواعد ائتلاف و توافقاتی که شده، پایبند نماندند.این افراد به رغم قول و قرارهایی که گذاشته بودند، به محض آنکه به مجلس رسیدند، آن قواعد اولیه را فراموش کرده و آن را رعایت نکردند. به همین دلیل، انتقادت زیادی به این افراد شد. با این حال به نظر می رسد از هم اکنون برای سال 98 حکم صادر قدری زود است.الیاس حضرتی در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: به نظر من، خیلی زود است از الان در این باره صحبت شود. هنوز جناح های سیاسی کامل از انتخابات گذشته رها نشده اند و همچنان رایزنی ها ادامه دارد و به نظر من، بحث ها و اظهارنظرهای صورت گرفته نیز بیشتر جنبه شخصی دارد.وی گفت: به نظر می رسد، در انتخابات آینده، جریان های سیاسی بیش از هر چیز دیگری باید در گزینش افراد برای لیست های خود دقت کنند. به نظر من، در انتخابات مجلس آینده، بیش از آنکه ما به فکر آن باشیم که اصولگرا، اصلاح طلب یا اعتدالی وارد مجلس شود، باید به فکر وارد کردن افراد شاخص باشیم.این نماینده مجلس ادامه داد: جریان های سیاسی باید به فکر این باشند که افراد استخوان دار سیاسی، قوی و بلندقدترین افراد جناح های فکری به مجلس راه پیدا کنند. باید افراد جسور و کسانی که شجاعت لازم را دارند...
 • امکان شکایت در برجام وجود ندارد
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر ، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول...
 • ظهره وند:امکان شکایت در برجام وجود ندارد
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. به گزارش مشرق، ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،اظهار کرد: آیا مسئولی هم برای...
 • امکان شکایت ایران در برجام وجود ندارد
 • عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می‌کند. ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف‌ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که به تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: درخصوص این مسئله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیئت ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مسئله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی بدون دلیل و سند مطرح نمی‌کند و طبعا روی حرف وی هم می‌توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد.ظهره وند افزود: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می‌کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می‌خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند.وی تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می‌شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می‌کند.کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،  اظهار کرد: آیا مسئولی هم برای نظارت بر رفتار آمریکایی‌ها وجود دارد؟ و این قاعده به این صورت است که مدیرکل طبق فواصل زمانی مشخص باید تایید و یا رد کند که رفتار ایران در قالب برجام در چارچوب استاندارد تعیین شده قرار داشته است یا نه. اما آیا این روند برای کنترل رفتار آمریکا وجود دارد؟به گزارش مهر، ظهره وند در پایان خاطرنشان کرد: اگر خانم موگرینی هم...
 • امکان شکایت در برجام وجود ندارد/اظهارت موگرینی بی دلیل نیست
 • کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه امکان شکایت در برجام وجود ندارد، گفت: آمریکا از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. ابوالفضل ظهره‌وند عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در گفتگو باخبرنگار مهر، پیرامون اظهارات موگرینی مبنی بر عدم ارایه اعتراض و یا شکایتی از سوی هیچ از یک طرف ها در نشست کمیسیون مشترک برجام که با تازگی در نیویورک برگزار شده است، اظهار داشت: در خصوص این مساله که آیا اعتراضی در آن نشست از سوی هیات ایرانی شکل گرفته است یا خیر، باید آقایان عراقچی و یا سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ دهند، اما این مساله را هم مد نظر داشته باشیم که خانم موگرینی به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حرفی به بدون دلیل و سند مطرح نمی کند و طبعا روی حرف وی هم می توان حساب کرد و اگر این حرف را مطرح کرده خودش هم باید پاسخ گو باشد. وی گفت: آمریکا از بستر و چارچوب برجام جهت فشار بیشتر علیه ما استفاده می کند و آنها در قالب برجام در حال بازی هستند. ما همچنان شاهدیم که آقای ترامپ موضع تهاجمی دارد و می خواهد زیر تمام قرارها و تعهدات دولت آمریکا در قالب برجام بزند. ظهره وند تاکید کرد: در برجام امکان شکایت به نحوی که گفته می شود وجود ندارد و آمریکا هم از این وضعیت برای گرفتن امتیازات بیشتر استفاده می کند. وی با بیان اینکه برجام یک توافق سیاسی است و نه یک توافق حقوقی، گفت: به دلیل اینکه ما ذیل فصل هفت و در چاچوب ماده ۴۱ منشور ملل متحد بودیم، برجام تعهد حقوقی برای ما می آورد و برای طرف مقابل هیچ تعهدی را به همراه ندارد. کارشناس مسایل سیاست خارجی با بیان اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول نظارت بر رفتار ما هست،اظهار کرد: آیا مسئولی هم...
 • امرایی:امیدوارم اولین برد خانگی را مقابل پیکان کسب کنیم
 • مهاجم تیم فوتبال سیاه جامگان امیدوار است که تیمش اولین برد خانگی در لیگ امسال را برابر پیکان به دست بیاورد. کیوان امرایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص شکست تیمش مقابل گسترش فولاد، گفت: در روزی که حق‌مان برد بود شکست خوردیم. فرصت‌های زیادی را برای گل زدن از دست دادیم و از طرفی گسترش فولاد روی یک ضدحمله به گل رسید. آنها رو به بازی دفاعی آوردند و باتوجه به وضعیتی که داشتند باید همین کار را انجام می‌دادند. خیلی بدشانس بودیم و شکست خوردیم.وی در مورد اینکه سیاه‌جامگان هنوز در بازی‌های خانگی پیروز نشده است، اظهار داشت: به طلسم شدن اعتقادی ندارم. به هر حال شرایط طوری پیش رفته که هنوز در خانه پیروز نشدیم، اما امیدوارم که این هفته مقابل پیکان برنده شویم تا اولین پیروزی را در خانه به دست بیاوریم.مهاجم تیم سیاه جامگان درباره بازی این هفته تیمش با پیکان نیز خاطرنشان کرد: آنها بعد از دو برد پیاپی برابر پرسپولیس و نفت تهران شرایط خوبی دارند. با این حال ما میزبان هستیم و با اینکه بازی سختی داریم، اما به چیزی جز برد فکر نمی‌کنیم.انتهای پیام/ R1015203/P1015135/S3,27/CT1
 • اعتراض ۵ نفر از ۲۹۰ نماینده به برخورد با کارگران/مدرسه ها بنگاه های تجاری شده اند/صدای پختگی اصولگرایان/دلایل مخالفت ایران با همه پرسی کردستان/وجود پلاسکوهای متعدد در قلب تهران/ایران برنده افراط گرایی ترامپ
 • اظهارات اسحاق جهانگیری درباره آمادگی ایران در برابر تهدیدات و میزان جذب سرمایه خارجی در پسابرجام، پیروزی مرکل در انتخابات اخیر آلمان، تحلیل‌ها و واکنش‌ها در مورد همه پرسی تجزیه کردستان عراق، تحلیل ۶ ابر چالش اقتصادی ایران ارائه شده توسط مسعود نیلی، خبر بازگشت پیکر شهید حججی به ایران وادامه تحلیل‌ها از نطق‌های ترامپ و روحانی در سازمان ملل از موضوعات مهمی گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز است.به گزارش تابناک، روزنامه‌های امروز دوشنبه سوم مهرماه در حالی روانه پیشخوان مطبوعات شد که همزمان با موعد برگزاری همه پرسی در منطقه کردستان عراق، بیشتر آن‌ها در صفحات اول خود حداقل یک تیتر مرتبط با این موضوع درج کرده اند. انسداد مرزهای هوایی ایران و و ترکیه با اقلیم کردستان عراق از سویی و واکنش‌های سیاسی مقامات و مسئولین عراقی از سویی دیگر در گزارش‌های روزنامه‌های امروز در کنار سرمقاله‌ها و تحلیل‌های سیاسی مساله این همه پرسی را به موضوع داغ مطبوعات تبدیل کرده است. #carousel28945, #thumbs28945 , #carousel_desc28945 { overflow: hidden; } #carousel-wrapper28945 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel-wrapper228945 .caroufredsel_wrapper img{ border-radius: 10px; border : 2px solid #839494 } #carousel28945 span, #carousel28945 img, #thumbs28945 a, #thumbs28945 img { display: block; float: left; } #carousel_desc28945 span { width: 100%; /* height: 100%; */ display: block; float: left; position: relative; padding: 9px; } #carousel28945 span, #carousel28945 a, #thumbs28945 span, #thumbs28945 a { position: relative; display: block; height: 100%; } #carousel28945 img, #thumbs28945 img { border: none; width: 100%; height: 100%; position: absolute; top: 0; left: 0; } #carousel28945 span { width: 554px; height: 313px; } #carousel_desc28945 span { width: 554px; height: auto; } #thumbs-wrapper28945 { padding: 20px 40px; position: relative; } #thumbs28945 a { border: 2px solid #899; width: 150px; height: 100px; margin: 0 10px; overflow: hidden;...
 • سردار رحیم صفوی:ایران در سیاست خارجی وضعیتی بهتر از قبل دارد/انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد
 • سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی روز دوشنبه در یادواره 50 شهید دانشگاه خوارزمی و شهید مدافع حججی که در دانشکده ادبیات این دانشگاه واقع در کرج برگزار شد، ضمن ابلاغ سلام مقام معظم رهبری به اساتید و کارکنان دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: اکنون ایران اسلامی از لحاظ سیاست خارجی وضعیت بسیار بهتری نسبت به گذشته دارد. وی گفت: امروز از لحاظ داخلی انسجام خوبی بین ملت و سران قوا تحت امر رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری وجود دارد. رحیم صفوی اظهار داشت: رهبری ایران اسلامی دارای ویژگی های خاص مانند عقلانیت، خردمندی، مهربانی، دلسوزی، بسیار پاک و با تقوا بوده و دنیا را به خوبی می شناسد و از این جهت کشورما با دیگر کشورها متفاوت است. وی افزود: اکنون آمریکا با همراهی سعودی ها به دنبال فتنه در منطقه است تا سلاح های خود را به فروش برساند و با پول مسلمانان خود مسلمانان را بکشد. وی اظهار داشت: تاکنون بیش از 300 هزار نفر در سوریه کشته شده اند و 9 میلیون نفر از سوریه، عراق و یمن آواره شده اند. دستیار ویژه و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بخش دیگری از سخنانش به موضوع الگوی مدیریت بحران و مسائل مرتبط با هشت سال دفاع مقدس پرداخت و گفت: در جنگ ها سه سطح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی وجود دارد که در سطح راهبردی سران سیاسی، مسئولان قوای سه گانه و فرماندهان عالی یک کشور راهبرد دشمن را بررسی کرده و راهبردی برای جلوگیری از شکست ترسیم می کنند. رحیم صفوی با بیان اینکه سطح راهبردی شامل مسایل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی است، ادامه داد: در ابتدای جنگ تحمیلی ، رئیس جمهور وقت (بنی صدر) فرمانده کل قوا بود که مشکلات زیادی داشت. وی گفت: از سال 1360 خودمان را پیدا کردیم و در این سال راهبرد دشمن و خاندان منطقه...
 • فعال سیاسی در گفت وگوی اختصاصی با فارس:استانداران جابه جا می شوند خبری از نیروی تازه نفس نیست/حل مشکلات استان نیازمند مدیریت قوی و کارکشته است
 • مراد کاظمی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با بیان اینکه استاندار چهارمحال و بختیاری باید سالم، باتجربه، اهل کار و دغدغه‌مند باشد، اظهار کرد: استاندار جدید باید دغدغه خدمت به مردم را داشته باشد و وارد سیاسی‌بازی نشود؛ اگر هم سیاسی است عملکرد و خدمت به مردم را سیاسی نکند. وی با بیان اینکه انتخاب استاندار بومی به لحاظ شناختی که بر روی مسائل، وضعیت و فرهنگ استان دارد، یک امتیاز برای استان محسوب می‌شود، ادامه داد: نیروی غیربومی 6 ماه تا یک سال زمان نیاز دارد تا نسبت به نقاط مختلف و مشکلات استان توجیه شود. دبیر حزب مؤتلفه اسلامی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه معمولا استاندار غیربومی دارای حاشیه کمتری است، گفت: متاسفانه زمانی که استاندار بومی بر سرکار می‌آید مخالفت‌ها و اختلاف میان اقوام مختلف استان به‌عنوان حاشیه کار ایجاد می‌شود. کاظمی با بیان اینکه با تغییر مدیر ارشد استان مدیران جزء نیز تغییر می‌کنند، افزود: این تغییرات باید براساس کار، تجربه و شایسته‌سالاری باشد، چندان مهم نیست از کدام جریان سیاسی باشد اما لازم است از بهترین‌ها، اهل کار باشد و شائبه سوء‌استفاده‌های مالی و اجتماعی نداشته باشد. وی با اشاره به اینکه خیلی امیدوار به انتخاب فرد جدیدی نیستیم چون چیزی که تاکنون مشاهده شده تنها جابه‌جایی استانداران فعلی بوده است، گفت: البته همین هم آثار مثبتی دارد چون یک استاندار در 4 سال خدمت تمام توانمندی‌اش را به کار گرفته و اکنون بهتر است فرد جدیدی بر روی کار آید. دبیر حزب مؤتلفه اسلامی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: ما برای حل مشکلات استان، استانداری می‌خواهیم که دارای شخصیت بانفوذی باشد و با تدبیر بتواند محرومیت استان را حل کند. کاظمی با اشاره به اینکه ما از خیلی استان‌ها عقب هستیم و غیربرخوردار به شمار می‌رویم خاطرنشان کرد: استانداری که در حد معمول باشد نمی‌تواند مشکلات استان ما را...
 • اعضا ی شورای شهر در حمایت از برنامه های مذهبی اتفاق نظر دارند/برای مراسم اربعین ۱۰ میلیارد در نظر گرفته شده
 • رویداد۲۴-رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و داوطلب به مرز بعداً تصمیم گیری خواهد شد،گفت: تغییری در اعتبارات مراسم اربعین صورت نخواهد گرفت و سقف اعتبارات همان ۱۰ میلیارد تومان خواهد بود.محسن هاشمی رفسنجانی، با اشاره به برنامه‌‌ریزی‌ مدیریت شهری برای برگزاری مراسم عزاداری در تهران اظهار کرد: در این بخش هماهنگی‌های لازم با معاونت‌های مربوطه شهرداری انجام شده است.وی با اشاره وظایف شهرداری تهران در چنین مراسمی بیان کرد: مدیریت شهری تنها تسهیل کننده خدمات است و دخالتی در هیئت‌ها نخواهد داشت.هاشمی رفسنجانی با اشاره به برخی از حواشی به وجود آمده در خصوص عدم حمایت شهرداری از برگزاری مراسم ‌مذهبی، گفت: در این بخش تمامی اعضا‌ اتفاق نظر برای حمایت از برنامه‌ها دارند.رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا سقف اعتبارات در نظر گرفته شده برای مراسم اربعین در کربلا تغییر خواهد کرد یا خیر، افزود: در این بخش طبق مصوبه شورا عمل خواهیم کرد و تغییری در میزان اعتبارات صورت نمی‌گیرد.وی افزود: امسال 10 میلیارد برای این مراسم اعتبار در نظر گرفته شده است ضمن اینکه در خصوص اعزام نیروهای شهرداری و نیروهای دواطلب به مرز و کربلا در آینده تصمیم‌گیری خواهد شد.
 • ۵۰۰ مسافرخانه غیرمجاز در قم وجود دارد
 • فرماندار قم وجود ۵۰۰ مسافرخانه غیرمجاز در قم را مدنظر قرار داد و گفت: اگر به‌طور میانگین هرکدام از این مسافرخانه‌ها به ۳۰ نفر اسکان بدهند یعنی ۱۵ هزار اسکان غیرمجاز در قم وجود دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، رضا سیار ظهر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال که در سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برگزار شد، به موضوع گردشگری پرداخت و اظهار داشت: چندین سال است که مدیرکل میراث فرهنگی بهانه همکاری نکردن ادارات را دارد و این چند سال است که به‌صورت تکراری در هر جلسه بیان می‌شود.وی افزود: به دلیل اهمیت جایگاه گردشگری در ابعاد سیاسی و اقتصادی استان قم، می‌طلبد با وجود مشکلاتی که گردشگری داشته یک تغییر اساسی در این حوزه داشته باشیم.فرماندار قم با بیان اینکه حدود 500 مسافرخانه غیرمجاز در قم وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر به‌طور میانگین هرکدام از این مسافرخانه‌ها به 30 نفر اسکان بدهند یعنی 15 هزار اسکان غیرمجاز در قم وجود دارد.وی عنوان کرد: 150 مسافرخانه در قم وجود دارد که با یک استانداردهای حداقلی مجوز دریافت کرده‌اند.انتهای پیام/ R7854/P1492/S6,62/CT11
 • احتمال شیوع وبا در بین مسلمانان میانمار وجود دارد
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، سازمان بهداشت جهانی هشدار داد به دلیل نبود آب آشامیدنی سالم در بیش از ۶۸ کمپ آوارگان در مرز میانمار و بنگلادش، خطر بروز وبا در میان مسلمانان روهینگیا وجود دارد. هم‌اکنون بیش از ۴۳۰ هزار مسلمان میانماری از خشونت‌های فزاینده در استان راخین میانمار گریخته و در کمپ‌های نامناسب در مرز بنگلادش مستقر شده‌اند. پس از درگیری‌های قومی و مذهبی در کشور میانمار و کشتار مسلمانان روهینگیا در این کشور، بسیاری از این افراد به کشورهای دیگر از جمله بنگلادش مهاجرت کردند. اما دولت بنگلادش درقبال «مهاجران غیر قانونی» از جمله مسلمانان روهینگیا سیاست بسیار سرسختانه‌ای دارد.
 • در مورد محرومیت ها کوتاهی هایی صورت گرفته است/رفتار کسی که پیراهن پرسپولیس را رد می کند جای تامل دارد
 • خبرگزاری میزان- رئیس هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس گفت: رفتار کسی که پیراهن این تیم را رد می‌کند جای تامل دارد. جعفر کاشانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در رابطه با جریمه سنگین باشگاه پرسپولیس توسط فیفا به خاطر شکایت ریزه اسپور ترکیه از مهدی طارمی اظهار داشت: با وجود اینکه در این میان کوتاهی‌هایی صورت گرفته باشد، اما عمده مشکل از اینجاست که ما فردی را در کرسی‌های بین‌المللی نداریم که از حقمان دفاع کند در خیلی از موارد در حق ما اجهاف می‌شود. وی افزود: همه تشکیلات پرسپولیس باید در قالب باشگاه باشد. من بیش از سی سال است که دارم به این موضوع اشاره می‌کنم.چون همه موارد در باشگاه در قالب تشکیلات منظم انجام می‌شود و بی‌نظمی را در یک باشگاه خیلی کم شاهد هستیم. یک باشگاه از مسئولان حقوقی ماهر بهره مند است که همه کارها را در قالب تشکیلات خودشان دنبال کنند. رئیس هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس در پاسخ به این پرسش که آیا فکر نمی‌کنید مدیریت در این باشگاه به صورت فرد محور است، تصریح کرد: باید اول شرایط به نحوی باشد که ما بتوانیم بگوییم باشگاه هستیم و سپس در مورد مسائل دیگر صحبت کنیم. کاشانی اضافه کرد: این را ابتدا باید در نظر داشته باشیم که کسی که به پرسپولیس می‌آید ره صد ساله را یک شبه طی می‌کند. نباید صرف اینکه یک نفر فوتبالش خوب است، به پرسپولیس بیاید. کسی در پرسپولیس می‌خواهد باشد باید فیلترهای زیادی را رد کند چرا که پرسپولی در پویایی فرهنگ مملکت تاثیر دارد. رئیس هیئت مدیره پرسپولیس خاطرنشان کرد: در طول تاریخ افراد زیادی در این تیم زحمت کشیدند تا پرسپولیس شرایط کنونی را پیدا کند و پر طرفدار ترین تیم در آسیا باشد. رفتار کسی که پیراهن این تیم را رد می‌کند جای تامل دارد. وی تصریح کرد: پرسپولیس مانند یک...
 • هیئت های دارای برنامه حمایت می شوند
 • امیر زارعی در گفتگو با خبرنگار برنا در مشهد اظهار کرد: هیئت‌های ورزشی، قهرمانان و ملی پوشان ما در استان اصلی ترین سرمایه و پشتوانه ما هستند و با این ظرفیت ما جزء معدود استان‌هایی هستیم که در اکثر رشته‌ها و رده‌ها به تیم‌های ملی ورزشکار معرفی می‌کنیم و در مسابقات حضور داریم. وی افزود: در همین مسابقات آسیایی داخل سالن و رزمی ترکمنستان استان خراسان رضوی ۱۰ درصد از کاروان اعزامی به این مسابقات را تشکیل داده است و این نشان می‌دهد که ما ظرفیت داریم بیش از این هم در رویداد‌های بین المللی به عنوان یک استان تاثیر گذار در ترکیب تیم‌های ملی حضور داشته باشیم. زارعی خاطرنشان کرد: مسائل مالی شاید بزگترین کمبود و اصلی ترین دغدغه ما باشد، در چنین شرایطی شاهد هستیم که در طی دو سه سال گذشته چند حامی مالی بزرگ را از دست دادیم در حالی که آن‌ها می‌توانستند کمک دست ورزش استان باشند. معاون توسعه امور ورزش و اداره کل ورزش و جوانان تاکید کرد: ورزشکاران حق دارند و باید در حوزه‌های مختلف تامین شوند و ما پشتیبان آنها باشیم، البته با مساعدت و توجه آقای صبوریان این مسئله دیده شده و مدال‌آوران و قهرمانان در سال‌های گذشته از پشتیبانی خوبی برخوردار بودند. وی تصریح کرد: ما در برخی رشته‌ها نوابغ و استعداد‌های خوبی داریم، مانند حسن تفتیان، محمد دانشور، مهشید اشتری و آریا نسمی شاد اما باید توجه کنیم که این روند نخبه پروری و استعدادیابی باید به صورت مداوم باشد و با انجام کار استعدادیابی در رشته‌های مختلف بتوانیم استعداد‌های ورزشی را معرفی کنیم در همین راستا با هیئت‌های ورزشی جلساتی برگزار شده تا در خصوص فعالیت‌‌ها در حوزه استعدادیابی و قهرمانی پروری مجددا تاکید شود. زارعی ادامه داد: مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی پیش روی ما است و ما باید عملکردی خوب و متناسی در این مسابقات داشته باشیم،...
 • طرح های مرتبط با هفته جهانی فضا حمایت می شوند
 • اجرای طرح ها و برنامه های مربوط به هفته جهانی فضا، مورد حمایت سازمان فضایی ایران قرار می گیرد. به گزارش خبرنگار مهر، هفته جهانی فضا از ۴ تا ۱۰ اکتبر ( ۱۲ تا ۱۸ مهرماه) با شعار «کاوش جهان جدید در فضا (Exploring New Worlds in Space) » برگزار می شود. در این راستا سازمان فضایی ایران اعلام کرد که در راستای اجرای هرچه باشکوه تر هفته جهانی فضا از برنامه های قابل اجرا در این زمینه در سراسر کشور حمایت می کند. حمایت از برنامه های قابل اجرا مرتبط با هفته جهانی فضا، پس از تصویب در کمیته راهبردی سازمان فضایی ایران صورت می گیرد. متقاضیان باید حداکثر تا ۱۰ مهرماه جاری برنامه ها و طرح های خود را به دبیرخانه هفته جهانی فضا در سازمان فضایی ایران ارسال کنند.
 • ۴۷ هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی در بیرجند وجود دارد
 • مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند از وجود ۴۷ هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی و ۱۰۰۰ مشترک غیرمجاز در روستاهای شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: برای توسعه شبکه آبرسانی روستاهای حاجی آباد، امیرآباد، چهکند و دستگرد ۱۸ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز است. مهدی صفوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجنداظهار داشت: در شهرستان بیرجند وضعیت محرومیت بیشتر است و بیرجند با ضریببرخورداری 89 درصدشهرستان هفتم استان خراسان جنوبی است و این جای تأسف است که برخی روستاهای بزرگ تازه آبرسانی می‌شوند.وی با اشاره به پروژه‌های انجام شده در آب و فاضلاب روستایی خراسان جنوبیافزود: حصار سنگی از پروژه‌هایی است که تلاش می‌کنیم تا دو ماه آینده تکمیل و به بهره‌بردای برسد البته فعلاً تا تکمیل خط برقبا نصب چند شیر برداشت، مردم از آب سالم استفاده می‌کنند و آبرسانی به روستاهای تاجکوه و چاه زرد نیز در دستور کار استکه با تکمیل مطالعات پیگیری لازم جهت اجرا انجام خواهد شد.مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجند با بیان اینکه هدف ما بیشتر بر روی روستاهایی است که ساکن دائمی دارند بیان کرد: روستاهای منطقه بهدان (محمودآباد و روستاهای بالادست) نیز از پروژه‌ای در دست اجرا است.صفوی‌نژاد به اعتبارات آبفار اشاره و تصریح کرد: امسال بالای 4 میلیارد تومان اعتبار استانی و حدود 4/5 میلیارد تومان نیز اعتبار توسعه ملی پیش‌بینی شده است.وی با بیان اینکه سال گذشته نیز همین رقم اختصاص یافت اما تخصیص کم شد خاطرنشان کرد: رقم اعتبار توسعه ملی قطعی است و سرفصل اعتبارات استانی بستگی به میزان تخصیص دارد.مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیرجندبا اشاره به اینکه سال گذشته برای مجموع تکمیل مجتمع‌ها 8/3 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده استیادآور شد: در این مدت صندوق توسعه در 2 مرحله خوب کمک کرد و امسال بالای 20 تومان سهم خراسان جنوبی است که 4/3 میلیارد تومان سهم آب و فاضلاب روستایی...
 • بولتون:این احتمال وجود دارد که ایران توافق را نقض کنند
 • به گزارشبولتن نیوز،جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، گفت ترامپ باید به طور کامل از توافق هسته‌ای ایران خارج شود. او مدی شد: «به نظرم این فاجعه‌بارترین توافقی بود که آمریکا با آن موافقت کرد. این توافق برای آمریکا، دوستان و متحدانش مضر است. این توافق برای مردم ایران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از این توافق خارج شویم.» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: «به نظر من این احتمال وجود دارد که ایرانی‌ها توافق هسته‌ای را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانیم آن‌ها به سرعت به طرف رسیدن به توانایی هسته‌ای پیش خواهند رفت.»
 • نویسندگان گلستان برای چاپ کتاب حمایت می شوند
 • گرگان- مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان گفت: از نویسندگان بومی استان برای چاپ کتاب حمایت می کنیم و امیدواریم فرهنگ مطالعه در جامعه گسترش یابد. به گزارش خبرنگار مهر، رضا قوانلو، ظهر دوشنبه در حاشیه همایش «حدیث سرخ» که در سالن اجتماعات سازمان محیط زیستبرگزار شد، هدف این همایش را تکریم نویسندگان ایثارگر عنوان و اظهار کرد:نهاد های انقلابی چون سپاه نینوا، حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و اداره کل بنیاد شهید استان در این همایش ورود جدی و هماهنگی داشتند. مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان با اشاره به هم زمانی ایام دفاع مقدس با دهه اول محرم، بیان کرد: تلاش کردیم تا ورودمان در این همایش با حماسه حسینی همراه باشد، همچنین ما باید در تاریخ جایگاه خود را پیدا کنیم و قدردان شهدا و خانواده آن ها باشیم. قوانلو گفت: از ۲۰ نفر از همکاران که در عرصه دفاع مقدس داشتیم و همچنین خانواده شهدا و مدافعان حرم و نویسندگان دفاع مقدس در این مراسم تجلیل شد. وی گفت: سه کتاب با موضوع دفاع مقدس که توسط بنیاد نشر حفظ آثار ارزش های اسلامی چاپ شده است، در پایان مراسم رونمایی خواهد شد. مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گلستان تأکید کرد: از نویسندگان بومی استان حمایت می کنیم و امیدواریم فرهنگ مطالعه در جامعه گسترش یابد.
 • ۱۲ هزار فارغ التحصیل بیکار در استان زنجان وجود دارد
 • معاونامور اقتصادیاستانداری زنجان با بیان اینکه وضعیت صادرات استان زنجان امیدوارکننده است، گفت: ۱۲ هزار فارغ‌التحصیل بیکار در استان زنجان وجود دارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، فرامرز نیک‌سرشت شامگاه یکشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان زنجان با اشاره به اینکه صادرات نبض اقتصاد کشور است اظهار داشت: اگر روند صادرات در یک کشوری خوب باشند یعنی فراینده تولید کارکرد مناسبی داشته است.این مسئول با اشاره به اینکه واحد‌های تولیدی با فعالیت در بخش صادرات یک حاشیه امنی برای خود ایجاد کنند ابراز کرد: اگر یک واحد تولیدی خود را محدود به بازار داخلی نکند به طور حتمموفق می‌شود.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان با بیان اینکه بحث صادرات توان رقابتی واحد‌ها را افزایش می‌دهد گفت: اگر واحدی در بحث صادرات فعال باشد نسبت به بازار و استاندارد‌های جهانی دید وسیع‌تری پیدا می‌کند.وی با اشاره به اینکه توجه کردن تنها به بازار داخلی آسیب‌پذیری واحد‌ها را افزایش می‌دهد گفت: واحد‌های تولیدی با ورود به بحث صادرات انعطاف پذیری خود را در برابر نوسانات بازار افزایش می‌دهند.نیک‌سرشت با بیان اینکه واحد‌های تولیدی با ورود به بازارهای جهانی با تکنولوژی‌های جدید کشورهای مختلف آشنا می‌شوند ابراز کرد: به دلیل عدم آشنایی با تکنولوژی‌های جدید امروز ما در بحث برداشت زیتون مشکل داریم.وی با اشاره به اینکه 60 درصد قیمت تمام شده در برداشت زیتون مربوط به دستمزد است گفت: این کار کشاورزان را از توجیه اقتصادی می‌اندازد.معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان ابراز کرد: اگر تجربه‌ای از بازار اسپانیا در بحث برداشت زیتون با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و نحوه بسته‌بندی این محصول داشته باشیم قطعا در بخش صادرات آن نیز موفق خواهیم بود.وی با بیان اینکه باید آن قدر روی صادرات تاکید داشته باشیم تا موضوع به فرهنگ عمومی تبدیل شود گفت: استان زنجان توان بالایی در صادرات بخش‌های مختلف دارد.نیک‌سرشت با اشاره...
 • بولتون:این احتمال وجود دارد که ایرانی ها توافق هسته ای را نقض کنند
 • به گزارشگروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوانبه نقل از پایگاه اینترنتی بریت بارت، جان بولتون، نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل، گفت ترامپ باید به طور کامل از توافق هسته‌ای ایران خارج شود. او مدی شد: «به نظرم این فاجعه‌بارترین توافقی بود که آمریکا با آن موافقت کرد. این توافق برای آمریکا، دوستان و متحدانش مضر است. این توافق برای مردم ایران هم مضر است. بهتر است که هر چه زودتر از این توافق خارج شویم.» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: «به نظر من این احتمال وجود دارد که ایرانی‌ها توافق هسته‌ای را نقض کنند و اگر ما در توافق بمانیم آن‌ها به سرعت به طرف رسیدن به توانایی هسته‌ای پیش خواهند رفت.» انتهای پیام/ بولتون ادعاهای پوچ خود علیه ایران را تکرار کرد
 • دین محمدی:تا هفته آینده سرمربی را معرفی می کنیم
 • عضو کمیته فنی استقلال می گوید تا اول هفته سرمربی این تیم معرفی می شود. به گزارش "ورزش سه"، سیروس دین محمدی در این باره گفت: انشاالله تا اول هفته آینده سرمربی استقلال را انتخاب می کنیم و امیدوارم بتوانیم تصمیم خوبی در این باره بگیریم. او ادامه داد: باشگاه باید برای کمیته فنی بودجه تصویب کند تا ما بتوانیم با قدرت کارها را ادامه بدهیم. امیدوارم اتفاق های خوبی برای باشگاه استقلال بیفتد. دین محمدی در پایان گفت: امیدوارم سرمربی‌ای معرفی شود که بتواند اوضاع استقلال را سر و سامان بدهد و استقلال را به روزهای خوبش برگرداند. استقلال تهران سیروس دین محمدی
 • طرح های پژوهشی فناورانه در استان اردبیل حمایت مالی می شوند
 • سرپرست جهاد دانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه طرح‌های پژوهشی فناورانه در استان اردبیل حمایت مالی می‌شوند گفت: در سه سال اخیر ۲۷۳ نوزاد از طریق درمان ناباروری به دنیا آمده و شاخص امید به زندگی با اجرای طرح افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل،مهران اوچی اردبیلی صبح امروز در دیدار با فرماندار شهرستان مشگین‌شهر اظهار داشت: نقش جهاد دانشگاهی در برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه بسیار مهم و تاثیرگذار بوده و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا مشارکت با دستگاه‌ها و دانشگاه‌ها را توسعه دهیم.وی با تأکید بر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی افزود: جهاد دانشگاهی استان اردبیل در زمینه کشاورزی، گیاهان دارویی، درمان ناباروری، گردشگری و توریسم سلامت، تهیه طرح ساماندهی مدیریت آب‌های معدنی و برخی حوزه‌های دیگر گام‌های مهمی را برداشته است.سرپرست جهاد دانشگاهی استان از اخذ مجوز درمان ناباروری و حرکت در مسیر سیاست‌های جمعیتی خبر داد و گفت: در سه سال اخیر 273 نوزاد از طریق درمان ناباروری به دنیا آمده و شاخص امید به زندگی با اجرای طرح افزایش یافته است.اوچی ایجاد نمایندگی جهاد دانشگاهی در شهرستان مشگین‌شهر را اقدامی مهم دانست و بیان کرد: براساس تفاهم‌نامه بین جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری از ایده‌ها و طرح‌های پژوهشی فناورانه در سطح استان اردبیل حمایت مالی خواهد شد.فرماندار شهرستان مشگین‌شهر نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای بی‌شمار و وجود دانشجویان و فارغ‌التحصیلان متعدد در رشته‌های متنوع تصریح کرد:ایجاد نمایندگی جهاد دانشگاهی در مشگین‌شهر امری مهم و ضروری بوده که انتظار می‌رود در این زمینه اقدامات اساسی انجام شود.میرعلی رحیمی‌زاد با اشاره به گردشگری بودن این شهرستان و حضور گردشگران داخلی و خارجی برگزاری دوره‌های تخصصی در راستای ارتقای سطح معلومات را مهم ارزیابی کرد و افزود: مسئولان ادارات باید در اختصاص زمین مناسب برای احداث ساختمان نمایندگی جهاد دانشگاهی اقدامات لازم را انجام دهند.انتهای پیام/ R41374/P1357/S6,49/CT11
 • تذکر به وزارت ارتباطات برای پیامکهای تبلیغاتی/مشکل فنی وجود دارد
 • معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارائه تذکر به وزارت ارتباطات برای رفع مشکل مزاحمتهای پیامکهای انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده خبر داد و گفت: اختلال فنی مربوط به این موضوع باید حل شود. امیر خوراکیان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تکلیف مرکز ملی فضای مجازی برای نظارت بر عملکرد وزارتخانه های ارتباطات و ارشاد در اجرای مصوبه ساماندهی پیامکهای انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده اظهار داشت: موضوع ساماندهی ارسال و دریافت پیامکهای تبلیغاتی و ارزش افزوده در جلسات ۲۶ تا ۲۹ سال ۹۳ کمیسیون ارتقای محتوای فضای مجازی طرح شد و پس از تصویب در این کمیسیون، در بهمن ماه سال ۹۳ در ۶ بند به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید. وی با بیان اینکه طبق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی مسئولیت نظارت بر عملکرد وزارتخانه های ارتباطات و ارشاد را در اجرای این مصوبه برعهده دارد، ادامه داد: مطابق با این مصوبه مقرر شد کارگروهی با محوریت وزارت ارشاد و حضور نهادهای مرتبط برای ساماندهی پیامکهای انبوه تشکیل شود و براین اساس تاکنون بیش از ۱۵ جلسه توسط این کارگروه تشکیل شده است که مرکز ملی فضای مجازی برآن نظارت دارد. مشکل محتوای پیامکهای تبلیغاتی حل شد خوراکیان با اشاره به اینکه در این کارگروه محورهای مختلفی از ساماندهی پیامکهای انبوه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، گفت: نظارت ما حاکی از آن است که در حوزه محتوای پیامکهای تبلیغاتی و ارزش افزوده، شرایط نسبتا خوبی مطابق با مصوبه مذکور حاکم است و مشکلاتی که تا پیش از این در حوزه محتوای این پیامکها بوده با تصمیمات اخذ شده و هماهنگی های صورت گرفته، کاهش یافته است. وی افزود: در این زمینه مطابق با ضوابط محتوایی پیام رسانها که براساس ضوابط محتوایی نشر دیجیتال مصوبه هیات وزیران، تهیه شده است، بسیاری از مشکلات محتوایی در پیامکها رفع شده است. پاسخگویان در این...
 • وزیر ارشاد:احتمال تغییر محل برگزاری نمایشگاه کتاب وجود دارد
 • به گزارش خبرآنلاین، سیدعباس صالحی صبح دوشنبه سوم مهرماه در نشست خبری در جمع خبرنگاران حاضر شد. صالحی در ابتدای سخنان خود در جمع اهالی مطبوعات گفت: «رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی است و مسئولین باید خود را در آزمون رسانه قرار دهند، در این یک ماه من سعی کردم برنامه‌‌ای را که به مجلس دادم در اولویت قرار دهم.» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «الان سه هدف، ۹ مسئله و ۴۰ برنامه را مدنظر داریم، بسته اول بسته هویت ایرانی اسلامی است که دارای دو مسئله و ۹ برنامه است. بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی است که آن هم چهار بسته و ۱۲ برنامه دارد. بسته سوم بسته مناسبت‌‌های فرهنگی و بین‌المللی است که این بسته شامل ۳ بسته و ۱۲ برنامه است. این بسته‌‌ها به معاونت‌‌ها ابلاغ شده و پایان مهرماه برنامه‌ها و اقدامات ما تکمیل شده باشد.» او ادامه داد:‌ «بهبود فضای کسب که شناسایی قوانین و مقررات یاری دهنده آن است، در دستور کار است. برنامه دیگر شفافیت است که طبق آن همه فعالیت‌‌های مالی باید شفاف باشد و همه قراردادهای وزارت ارشاد با همه سازمان ها باید امکان انتشار داشته باشد.» صالحی گفت: «ما گرفتار فقر گفت‌وگو در حوزه فرهنگ هستیم و تشکیل این دبیرخانه برای بهبود این شرایط کمک می‌کند. براساس مشورت‌ هایی در این یک ماه انجام شد، به این نتیجه رسیدیم در همه حوزه‌های فرهنگ و هنر پنج نفر انتخاب شوند و با آنها گفت‌و گوی انفرادی شد.»او ادامه داد: «انسجام‌گرایی درونی وزارتخانه مهم است که بخشی از اقدامات ما را در این یک ماه به خود اختصاص داد‌. وزارت ارشاد ۱۰ حوزه فعالیتی دارد و در هر بخش معاونت‌‌ها سازمان‌ ها و مدیریت‌ مختلف دارد این ۱۰ حوزه هم در درون خودشان انسجام کمی دارند هم بیرون از خودشان انسجام‌شان کم است. در حال حاضر۱۰ کارگروه در...
 • جدی تر شدن آرایش سیاسی در انتخابات ۴ سال آینده/موسوی لاری:کاندیدایی قدرتمندتر از لاریجانی برای ۱۴۰۰ داریم
 • وزیر کشور دولت اصلاحات درباره اظهارات اخیر محمدرضا عارف مبنی بر این که در سال ۹۸ با جریانی ائتلاف نخواهند کرد، گفت: «اظهارنظر در این مورد موکول به شرایط آینده است. یک سری گلایه‌مندی از نحوه رفتار دولت وجود دارد...اصلاح‌طلبان و شورای عالی سیاست‌گذاری به احترام آرای مردم می‌خواستند دوستانه و مشفقانه نظر دهند که ایشان نخواستند و ما امیدواریم که در راه پیش رو موفق باشند.» گروه سیاسی جهان نيوز: زمزمه ها درباره آرایش سیاسی کشور در انتخابات 1400 خیلی زودتر از آن چه پیش بینی می شد آغاز شده است تاجایی که عبدالواحد موسوی‌لاری چهره سرشناس اصلاحات در واکنش به برخی اظهارنظرهای اخیر تاکید می کند که « اصلاح‌طلبان کاندیدا و اشخاصی به مراتب قدرتمندتر از علی لاریجانی دارند». هرچند این جمله واکنشی است به تحلیل هایی که درباره همنشینی علی لاریجانی و سید محمد خاتمی بیان می شود اما به نظر می رسد هنوز 4 ماه بیشتر از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نگذشته که برخی در پی ترسیم خطوط کمرنگی از صحنه سیاسی کشور در آستانه دولت سیزدهم هستند. محور مشترک این گفته ها نیز ائتلاف یا عدم ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدال گرایان است. به ویژه آن که طیفی از اصلاح طلبان معتقدند هزینه ناکارآمدی احتمالی دولت روحانی نباید به پای آن ها نوشته شود و از این رو تلاش می کنند نسبت خود با کابینه را کتمان کنند. ماجرایی که عارف آن را رسمی کرد این حرف ها البته پس از انتخابات 29 اردیبهشت کم کم شنیده می شد اما محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و چهره شاخص جریان اصلاحات در مجلس نخستین اظهار نظر رسمی دراین باره را مطرح و تاکید کرد که جریان اصلاحات در انتخابات سال 98 ورود ائتلافی نخواهد داشت: «در انتخابات سال ۹۸ با پرچم اصلاح طلبانه وارد می شویم یعنی ائتلاف نمی کنیم؛ به...