رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: تصور ما بر این بود که چون دولت اول آقای روحانی تازه آغاز به کار کرده دیر یا زود دست از تعریف و تمجیدها و آمار سازی ها بر خواهد داشت اما متأسفانه نه تنها این روند به پایان نرسید بلکه روز به روز بیشتر شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی روز دوشنبه گذشته در هشتاد و نهمین نشست ماهانه اعضاء مرکز جامع صادراتی ایران طی سخنانی در جمع مدیران و فعالان اقتصادی و دانشگاهیان گفت: رشد و توسعه و سربلندی ایران و ایرانی، آرزوی همه دلسوزان و میهن پرستان از جمله بنده حقیر میباشد و جهت دستیابی به این امر مهم از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نکرده و نخواهیم کرد.

اما باید دقت داشت تا قدمهایی را که برای رشد و توسعه و سربلندی ایران برمیداریم شمرده و سنجیده باشد تا خدائی ناخواسته سعی و تلاش و قدمهایمان که عمدتاً با نیت پاک برداشته میشود مبدل به زد تبلیغ نشود و داستان چی فکر میکردم، چی شد را در پی نداشته باشد.

وی افزود: بعد از پیروزی آقای روحانی در انتخابات سال 92 و بدست گرفتن سکان هدایت قوه مجریه، دولت رایزنی های بسیاری را در عرصه داخلی و خارجی آغاز کرده تا شاید از این گذر، خلاء سالهای گذشته که عمدتاً بدلیل سوء مدیریت بوجود آمده بود را پر کرده و همچنین موفق به رفع مشکلات اقتصادی کشور شود. اما در این مسیر بیش از اینکه قدمهای اجرائی قابل تحقق و ملموس برداشته شود، روی تبلیغ و بزرگنمایی کارهای انجام نشده تمرکز شد و خواسته یا ناخواسته به مردم بیش از حد انتظار، امید داده و سطح توقع عموم مردم را بالا بردند که این کار دولت بسیار خطرناک بود زیرا با عدم تحقق وعده ها و قولهای داده شده متأسفانه جو بی اعتمادی را نسبت به عملکرد دولت بوجود آوردند که همین امر ادامه کار برای دولت تدبیر و امید را بسیار سخت و دشوار کرد.

علیپور با اشاره باینکه مطالبات مردم شریف ایران کاملاً شفاف و روشن بوده، گفت: آرامش، امنیت، احترام، رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی و همچنین رفاه اجتماعی، سربلندی در جهان و. . . عمده خواسته و آرزوی مردم عزیزمان بوده که از تشریح آنها خوداری میکنم اما تنها چیزی که مشخص میباشد این است که دولت تدبیر و امید در کوتاه مدت امکان اجرای همه مطالبات مردم را نداشت و بقول برخی از بزرگان، نمی بایست از دولت انتظار معجزه میداشتیم اما واقعیت این است که دولت یازدهم میتوانست حداقل خواسته ها را سریعاً اجابت و محقق نماید. لکن بحث اصلی اینجاست وقتیکه سطح توقعات مردم از دولت بالا نیست و انتظار معجزه هم ندارند پس چرا دولتمردان محترم با تعریف و تمجید از خود و بزرگنمائی کارهایی که هنوز انجام نشده و ارائه آمار و ارقام غیرواقعی، مردم و صاحب نظران سیاسی و اقتصادی کشور را بیش از پیش متوقع کرده و نهایتاً عملکرد دولت تدبیر و امید را زیر سؤال برده و ادامه حیات دولت را با مشکل و خطر روبرو کردند؟

وی تصریح نمود: فشارهای اقتصادی هشت نه سال گذشته (سالهای 84 الی 92) ومبهم بودن آینده و زندگی مردم آنهم زیر سایه سنگین رکود، تورم افسارگسیخته، رشد بیکاری، کاهش ارزش پول ملی، کسری بودجه ریالی و کاهش درآمدهای ارزی دولت، موجب شد تا بحث اقتصاد و مشکلات ونابسامانی های آن به مهمترین مشکل مردم تبدیل شود. برهمین اساس شهروندان از رئیس جمهور انتظار داشته و دارند که اگر قولی به مردم داده، حتماً آنها را انجام دهد و به تمام وعده هایش وفادار باشد تا مردم تفاوت عملکرد این دولت با دولتهای پیشین را قلباً احساس کنند. اما متأسفانه پس از گذشت حدود یک دوره چهار ساله از عمر دولت تدبیر و امید یا تدبیری در کار نبوده و یا اینکه تدبیرها کارساز نبوده و دولت محترم بجای اینکه عملیاتی شده و مشکلات و نابسامانی های اقتصادی کشور را در عمل حل و فصل نماید در کمال تعجب به آمارسازی، رؤیا پردازی، سیاه نمائی، آزمون و خطا و تعریف و تمجید از خود روی آورد که باید صراحتاً اعلام کنم که نه تنها با این روش، وعده های دولت قبل هرگز محقق نشد بلکه با آمارسازی، رؤیا پردازی، آزمون و خطا و. . . اقتصاد ایران و معیشت مردم نیز سر و سامان نگرفت!!

آمارسازی دولت کاملاً محرز است

علیپور گفت: باتوجه به عدم تحقق برنامه های دولت یازدهم طی 4 سال گذشته و ادامه شرایط رکود تورمی (بیماری هلندی) و همچنین عدم رفع تحریمها و لاینحل ماندن پرونده برجام و ایجاد موانع متعدد بر سر راه اجرای کامل آن، تحقق رشد اقتصادی و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری، عبور از رکود، کاهش تورم و در نتیجه ورود به رونق اقتصادی امکان پذیر نشد و دولت تدبیر و امید نیز همچون دولت احمدی نژاد، متأسفانه به سیاست آمار سازی روی آورد؛ واقعیتی که درک آن نیاز به هوش زیاد ندارد و فقط بررسی اطلاعات موجود اقتصادی را میطلبد. خیلی کوتاه و گذرا به چند مورد اشاره میکنم تا شاید بتوانم ذهن شما را نسبت به ارائه آمارهای احساسی و بعضاً غیر واقعی دولت روشن کنم.

در مقطعی از زمان، جناب آقای روحانی حدود سه سال پیش در شهر مقدس مشهد و از آن به بعد هم بارها در جاهای مختلف قاطعانه و با صدایی رسا اظهار داشتند که از رکود عبور کرده ایم.

همان زمان اینجانب صراحتاً عرض کردم اظهارات جناب آقای روحانی قابل تأمل و سوال برانگیز است زیرا ایشان درست در زمانی این صحبتها را بر زبان جاری کردند که تازه چند روز پیش از آن، دولت محترمشان از بسته اولیه خروج از رکود بدون تورم پرده برداری کرده و برای رفع اشکال آن بسته، طرح اولیه را از طریق رسانه ها در اختیار صاحب نظران قرار داده بود تا اشکالاتش مشخص شود و در ضمن بسته خروج از رکود از طرف دولت در قالب یک لایحه به مجلس فرستاده شده بود تا بررسی و به تصویب مجلس برسد اما هنوز بطور کامل توسط نمایندگان محترم مجلس بررسی نشده بود که به یکباره مژده خروج از رکود داده شد!! حال چطور میشود که چند روز قبل از سخنرانی سال 93 آقای روحانی در مشهد، بسته اولیه ای برای خروج از رکود بدون تورم را پرده برداری نمودند و هنوز آن طرح را رفع اشکال نکرده و آماده اجرا نشده به یکباره اعلام کردند که از رکود عبور کردیم و با همان جمله ای که آقای روحانی مطرح فرمودند، کمر مشکلات شکست و رکود در عالم رؤیا برای همیشه تمام شد و رفت پی کارش!!؟

و یا اینکه رئیس جمهور محترم همان زمان اعلام کردند که تورم را کاهش خواهیم داد و دو سه روز بعد به یکباره در تلویزیون ظاهر شده و علناً به مردم ایران گفتند که من قول داده بودم که نرخ تورم را تا 25 درصد کاهش دهم اما الان زودتر از زمان پیش بینی شده، نرخ تورم را به زیر20 درصد رسانده ایم!! البته این آمارها قابل پذیرش هیچ اقتصاددان آزاده ای نیست که یک روز نرخ تورم 40% است و به یکباره فردا میشود33% و هفته بعد هم از تورم زیر20% پرده برداری نمودند!! اما وقتیکه از آقای روحانی سؤال شد که مردم کاهش تورم و عبور از رکود را هنوز احساس نکرده اند ایشان پاسخ دادند که مردم کاهش تورم را با کاهش قیمتها اشتباه میگیرند ولیکن دولت یازدهم جلوی افزایش قیمتها را گرفته و یا سرعت رشد قیمتها را کند کرده و در ارتباط با عبور از رکود هم مجدداً آمارهائی را ارائه دادند که در جای خود قابل تأمل بود. اما آقای رئیس جمهور هرگز نفرمودند که چگونه جلوی رشد قیمتها را در آن مدت زمان کوتاه گرفتند؟ لکن واقعیت کاهش تورم آقای روحانی این بود که وقتی مردم وارد سوپرمارکت میشدند و میدیدند که قیمتها نسبت به روزهای گذشته چندان تغیری نداشته اما این را هم بوضوح مشاهده میکردند که ظروف غالب مواد غذائی تا حدودی کوچکتر شده و یا اینکه مواد غذائی کمتری داخل ظروف ریخته شده و بستۀ مواد غذائی تا حدودی نسبت به گذشته خالی تر شده اند!!! بطور مثال از چیپس و پفک گرفته تا شیر و روغن و آبمیوه و نوشابه آنچنان تغیر قیمت شان محسوس نبود اما کم شدن مواد داخل بسته بندی ها کاملاً مشهود بود!! آیا بدین صورت تورم را کاهش داده بودند یا به عبارتی بهتر باید عرض کنم که با سیاستی چراغ خاموش، تورم و افزایش قیمتها را با کم فروشی جبران کرده بودند؟! دولت احمدی نژاد هم از این کارها میکرد مثلاً نرخ آب و برق را افزایش میداد و برای اینکه گرانی مشخص نشود قبوض دو ماهه را ماهانه ارسال میکرد تا مبالغ چندان تغیری با گذشته نداشته باشند!! همان سال بنده از آقای روحانی سؤال کردم که آیا با شیوه احمدی نژاد تورم را کنترل و یا از رکود عبور کرده اید یا اینکه منظور دولت محترمتان از رکود چیز دیگری میباشد که ما از آن بی اطلاع هستیم؟ که هرگز پاسخی به این سوال داده نشد. !!

سبزعلیپور در ادامه اظهار داشت: تصور ما بر این بود که چون دولت اول آقای روحانی تازه آغاز به کار کرده پس دیر یا زود دست از این تعریف و تمجیدها و آمار سازی ها بر خواهد داشت اما متأسفانه نه تنها این روند و آمار سازی دولت به پایان نرسید بلکه روز به روز بیشتر شد و تا جایی رسید که دوران دولت اول ایشان تمام شد و دولت جدیدشان هم آغاز بکار کرد اما علی الظاهر درب دولت دوازدهم هم بیش از پیش بر روی همان پاشنه (آمارسازی، رؤیا پردازی و تعریف و تمجید از خود) میچرخد. !!

زیرا پس از گذشت بیش از 4 سال از طول عمر دولت تدبیر و امید، باز هم جناب آقای روحانی هر از چند گاهی آمارهایی را به مردم اعلام میکنند که واقعاً تعجب برانگیز و غیر قابل قبول میباشد، در همین راستا به دو سه نمونه از آمارهای اخیر ایشان اشاره میکنم تا موضوع شفاف تر شود.

جناب آقای روحانی 17 فروردین 96 در سفری که به سمنان داشتند تصریح نمودند: در سال جدید باید ایجاد بیش از 700 هزار شغل در کشور هدفگذاری شود و سپس تأکید کردند که این میزان اشتغال، آمار بسیار بالایی است که در دنیا فقط 6 کشور هستند که بالای 600 هزار شغل ایجاد کرده اند!!.

اما چند روز پیش جناب آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی خود با مردم اعلام نمودند که در دوران دولت یازدهم، سالی630 هزار شغل در کشور ایجاد شده و باز هم اظهار داشتند که در دنیا فقط 5 کشور هستند که میتوانند بالای 600 هزار شغل ایجاد کنند. !!

در این ارتباط ضروری میدانم تا نکاتی را خدمت آقای روحانی متذکر شوم. یعنی شما میفرمائید که در این دنیای بزرگ علیرغم کشورهایی همچون (چین با 1 میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت، هند با بیش از 1 میلیارد، آمریکا، ژاپن، پاکستان، اندونزی، روسیه، برزیل، مکزیک و. . . چند کشور دیگر با داشتن بیش از صد میلیون جمعیت و آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، ترکیه و تعداد دیگری از کشورهای جهان که هر یک دارای دهها میلیون نفر جمعیت میباشند)، فقط ایران و 4 الی 5 کشور جهان هستند که توانایی ایجاد 600 هزار شغل در سال را دارند!! پس حتماً کشورهای فوق الذکر بد بخت و بیچاره بوده و غرق در بیکاری و مشکلات اقتصادی هستند که کشور ایران در دوران طلائی ریاست جمهوری جنابعالی موفق شده تا از آنان پیشی بگیرد؟!! یعنی طبق فرمایش شما، کشورهای عضو G-8 و G-20 (یعنی بیست اقتصاد بزرگ دنیا که متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان هستند و در مجموع 85 درصد اقتصاد جهان را نیز در اختیار دارند) هم به گرد ما نمیرسند، پس حتماً جهت رفع مشکلات اقتصادی کشورشان و از بین بردن معضل بیکاری خود باید از سیاستهای اقتصادی دولت تدبیر و امید الگوبرداری کنند!!

ضمناً در جایی میفرمائید که فقط 6 کشور در جهان هستند که بالای 600 هزار شغل در سال ایجاد کرده اند اما در جایی دیگر اعلام میکنید که فقط 5 کشور چنین توفیقی داشته اند!! اولاً مرحمت فرموده تکلیف را مشخص کنید که بالاخره 5 کشور در دنیا همتراز ما هستند و یا 6 کشور و ثانیاً بفرمائید که این آمارها را از کجا آورده اید؟

وی اضافه کرد: جناب آقای روحانی چند روز پیش باز هم به آمار متفاوت دیگری اشاره کردند که غالب شنوندگان داخلی و خارجی را متحیر نمودند!!

​ایشان همچنین اعلام کردند که رشد اقتصادی ایران در سه ماه نخست امسال بدون احتساب نفت هفت درصد بوده و در بخش ساختمان و مسکن نیز شاهد رشد مثبت هستیم و در 3 ماهه اول امسال رشد بخش ساختمان هم به 7. 1 درصد رسیده است و این آمار باعث خوشحالی مردم و سرمایه‌گذاران بخش مسکن است. !!

آقای روحانی در ادامه اظهار داشتند که نرخ رشد اقتصادی کشورمان در سال گذشته در دنیا کم ‌نظیر و چه بسا بی‌نظیر بود و امیدواریم امسال رشد اقتصادی ‌مان هم در منطقه و هم در سطح جهان قابل توجه باشد و بتوانیم در سایه رشد اقتصادی پایدار ایجاد شده، برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم. !!

اولاً شایان ذکر است رشد اقتصادی در کشورهایی که بالاترین میزان آزادی اقتصادی و بهترین وضعیت کسب و کار را در جهان دارند و بهره وری آنان بسیار بالاست و با ظرفیت کامل فعالیت دارند نیز در سال گذشته به 7 درصد نمیرسد.

ثانیاً بنده نکاتی را خدمت آقای روحانی عرض میکنم از جمله اینکه رشد اقتصادی اینطور نیست که به یکباره 10رقم 10رقم بالا بیاید!! کشوری که طبق اذعان خودتان تا چهار سال پیش رشد اقتصادی آن حدود 7 درصد منفی بوده چطور توانسته یکمرتبه طی3 الی 4 سال حدود12درصد رشد اقتصادی پیدا کرده باشد آنهم رشد 12 درصدی که نه تنها رکود، تورم و بیکاری آن کاهش نیافته بلکه ارزش پول ملی آن نیز کاهش چشمگیری داشته است!! آیا به این میگویند ورود به رونق اقتصادی و یا برعکس باید بگویند سقوط اقتصادی؟

در کشورهای قدرتمند و صنعتی جهان اگر نیم درصد رشد اقتصادی داشته باشند کلی افتخار میکنند و آن را موفقیت بزرگ اقتصادی و مدیریتی تلقی مینمایند و در کوتاهترین زمان، آثار این نیم درصد رشد اقتصادی، هم در تولید و تجارت و هم در معیشت مردم خودنمائی میکند اما در کشور ما از چند درجه زیر صفر به یکباره حدود 10 درصد رشد اقتصادی پیدا میکنیم اما آب از آب تکان نمی خورد و هیچکس آثار مثبت آن را مشاهده نمیکند!! آیا این را نمیتوان رؤیا پردازی نامید؟

آیا فی الواقع رشد اقتصادی ما در دنیا کم ‌نظیر و چه بسا بی‌ نظیر بوده و یا افزایش رکود و بیکاری، رشد قاچاق و نرخ ارز، رانت خواری و اختلاسهای پی در پی، بحران پولی و بانکی و افزایش زندانیان اقتصادی ما در دنیا بی نظیر بوده است؟

لازم بذکر است که غالب کارشناسان اقتصادی از جمله شخص بنده، آمارهای اعلام شده از سوی دولت را خلاف واقع میدانند و روشهای اعمال شده در این آمارگیریها را مطابق با استانداردهای جهانی نمیدانند. همین دوستانی که امروز اکثراً دولتمرد شده اند در زمان احمدی نژاد، نرخ بیکاری را حداقل 5 میلیون نفر اعلام میکردند هر چند که قرار بود آقای احمدی نژاد حدود 2 میلیون شغل ایجاد کند که آنهم متأسفانه بدلیل اعمال سیاستهای غلط محقق نشد! حال چطور شده که پس از گذشت حدود 4 سال از پایان دوران احمدی نژاد که هیچ کار مثبت اقتصادی هم انجام نشده، واحدهای تولیدی و صنعتی ورشکسته هم که احیاء نشده و ضمناً چندان واحد بزرگ و متوسط صنعتی جدید قابل توجهی هم تأسیس و راه اندازی نشده پس چطور یک شبه کل بیکاران ایران حدود 3 میلیون نفر اعلام میشوند!!

البته براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری 12 درصد میباشد اما علی ربیعی، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، تعداد بیکاران را سه میلیون و 200 هزار تن و در مقابل مرکز پژوهش‌ ها این آمار را شش میلیون و500 هزار تا 7 میلیون تن اعلام کرده است!!. این اقتصاددان تصریح نمود: باتوجه به موارد ذکر شده و واقعیات موجود، نه تنها من بلکه اکثر کارشناسان بر این باورند و به شما اطمینان میدهند که میزان افراد بیکار در ایران بسیار بیشتر از میزان رسمی اعلام شده است و حتی با یک سرشماری واقعی به جرأت میتوان گفت که فقط میزان بیکاران استان تهران چیزی نزدیک به کل عدد اعلام شده میباشد. در ضمن برخی دیگر از مسئولان دولتی بر این باورند که اگر رشد اقتصادی در ایران شتاب نگیرد‌ حتماً شمار بیکاران در ایران طی 4 سال آینده به بیش از 11میلیون نفر خواهند رسید!!.

علیپور افزود: آقای روحانی، آمارها و وعده های متعدد دیگری را نیز اعلام نموده اند که هم متناقض بوده و هم چندان قابل درک و باور نیست، منجمله:

* پس از برجام قدم های خوبی برای جذب سرمایه های خارجی برداشته شده و حدود 13 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در این مدت داشتیم!!. (البته محل اجرای این مبلغ سرمایه گذاری خارجی مبهم بوده و نام پروژه هایی که در آنها سرمایه گذاری صورت گرفته هنوز اعلام نشده است).

* من میدانم شما از بیکاری رنج ‌می‌برید، قول میدهم دولت رونق را به اقتصاد بازگرداند، دولت به مشکل کارگران، اصناف، کارآفرینان رسیدگی ‌خواهد کرد.

* اگر تنها 10 میلیون گردشگر وارد کشور شود بیش از 13 میلیارد دلار درآمد ارزی و 4 میلیون اشتغال درست میشود. (احتمالاً منظور آقای روحانی از 13 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب، همین مورد است که قرار میباشد در آینده ای نه چندان مشخص اجرا شود).

* من برای مسائل مهم و مورد توجه مردم چون: گرانی، بیکاری، مسکن، یارانه، مسئله سلامت، راه‌ حل‌ های کوتاه ‌مدت و بلندمدت دارم. (پس آقای روحانی اعتراف میکنند که در دولت تدبیر و امید، مردم با این مشکلات دست و پنجه نرم میکنند).

* و. . . دهها مورد دیگر.

این وعده ها و آمارهای ریاست محترم جمهوری نه با رشد 7 درصدی سنخیت دارد و نه شایسته یک اقتصاد بی نظیر و کم نظیر در جهان میباشد!!

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه اظهار داشت: اگر اشتباهات و یا عملکردهای غلط برخی از دولتمردان را اعلام نمی کنیم بخاطر این نیست که از چیزی خبر نداریم و یا متوجه نمیشویم بلکه فی الواقع نمیخواهیم با انعکاس مسائل منفی، مشکلات دولت را دوچندان کنیم زیرا این را خوب میدانیم که دولت محترم باندازه کافی درگیر مشکلات ریز و درشت داخلی و خارجی میباشد و اگر بعضاً انتقاد تندی هم میکنیم یقین بدانید که از سر اخلاص و دلسوزی میباشد تا شاید مفید به فایده باشد زیرا آرزوی قلبی ما هم این است که دولت در عمل موفق و بر مشکلات و ناملایمات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور فائق آمده و موجب سربلندی ایران و ایرانی شود اما اگر احساس کنیم که به انتقادات سازنده بی توجهی میشود با همکاری و هماهنگی سایر اقتصاددانان و صاحب نظران برجسته اقتصادی دلسوز کشور که با هم اشتراک نظر داریم عملکردهای غلط و اشتباهات صورت گرفته توسط دولتمردان و آمار سازی ها را

کلیدواژه: دولت تدبیر و امید | جناب آقای روحانی | درصد رشد اقتصادی | مشکلات اقتصادی | آقای روحانی | اقتصادی کشور | سرمایه گذاری | خروج از رکود | دولت یازدهم | رؤیا پردازی | هزار شغل | آمار سازی | اظهار داشت | دولت محترم | میلیون نفر | احمدی نژاد | کاهش تورم | سال گذشته | چند روز | وعده ها | نه تنها | باز هم

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۲۵۵۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • پشت پرده تعریف و تمجیدهای جهانگیری از گمرک و کرباسیان
 • گروه اقتصادی: دفاع تمام قد دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از گمرک و شخص مسعود کرباسیان بارها و بارها در ماه های گذشته اتفاق افتاد؛ البته این حمایت در برابر نقد وزرای خود دولت نیز روی داد و تنها به پاسخ و بی اثر کردن هجمه دیگران، مطبوعات و رسانه ها ختم نشد. به گزارش بولتن نیوز، دکتر جهانگیری به اعتراض نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در برنامه گفتگوی ویژه خبری به شدت واکنش نشان می دهد و با دفاع تمام قد از عملکرد گمرک در شفافیت و مبارزه با فساد می گوید: گمرک مسئول اصلی دروازه ورودی و پنجره واحد است. ماجرا به اینجا ختم نمی شود و جهانگیری مجددآً با مثبت ارزیابی کردن اقدام گمرک جمهوری اسلامی ایران در استقرار گمرک الکترونیکی و یکپارچه، گمرک را از موفق‌ترین و برجسته‌ترین دستگاه‌های اجرایی در الکترونیکی کردن فرآیندها و امور صادرات و واردات کشور اعلام می کند. در نوبتی دیگر، معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی، روند حمایت از صادرکنندگان در گمرک را بهبود یافته می خواند و می گوید: تحولات انجام شده در دستگاه‌هايي نظير گمرك موجب حمايت از صادركنندگان و نيز واردكنندگان شده است. این گونه تعریف و تمجیدها و به اصطلاح نان قرض دادن ها همچنان ادامه می یابد، اما پشت پرده این اقدامات چه ماجراهایی است؟ بولتن نیوز در روزهای آینده مطالبی از پشت پرده این تعریف و تمجید ها منتشر می کند. انتهای پیام/
 • عاقبت آمارسازی و آماربازی دولت در موضوع اشتغال:بیکاران کشور سر کار گذاشته شدند عکس
 • سخنگوی دولت در حالی خبر از ایجاد بیش از ۷۰۰ هزار شغل در فصل بهار امسال می‌دهد که گزارش مرکز آمار حکایت از افزایش درصد بیکاران کشور دارد. سرویس اقتصاد مشرق - محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ایجاد اشتغال فراگیر ۹۶ و همچنین ایجاد اشتغال روستایی و عشایری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، رقمی از میزان اشتغال ایجاد شده توسط دولت در فصل بهار مطرح کرد که سوالات بسیاری به همراه داشت. نوبخت گفت: رشد مثبت اقتصادی سه ماهه نخست سال منجر به ایجاد ۷۰۳ هزار فرصت شغلی جدید شده است و تا اواسط شهریور امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ هزار واحد تولیدی از ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تسهیلات برخوردار شدند. براساس این سخنان نوبخت، در روزهای پایانی دولت قبل، بیش از ۷۰۰ هزار نفر در کشور شاغل شدند. این رقم پیش از این نیز در اواخر خرداد ماه سال جاری توسط حسن روحانی رئیس جمهور در ضیافت افطار اساتید و پزشکان مطرح شده بود. روحانی در این دیدار گفته بود: امروز در حالی که نسبت به آن زمان (دولت نهم و دهم) کمترین میزان درآمد نفت را داریم و قیمت نفت در بهترین شرایط به یک سوم قیمت نفت در آن زمان فروخته می شود، وضع درمان برای مردم بسیار بهبود یافته و از سوی دیگر اشتغال خالص ایجاد شده که در آن سالها در حدود صفر بود، در فاصله بهار ۹۵ تا بهار ۹۶ به بیش از ۷۰۰ هزار شغل رسیده است. پس از طرح این سخنان از سوی رئیس جمهور که انتقادات بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه اقتصادی کشور را به همراه داشت، مرکز آمار برای توجیه این رقم پارا فراتر گذاشت و از ایجاد حدود یک میلیون شغل در بهار امسال نسبت به...
 • ما به دنبال گفت و گو با دولت آمریکا هستیم تا به بی خردی پایان داده شود
 • خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه ونزوئلا در پایان سخنرانی خود در اظهارات کوتاه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: من تاکید می کنم اگر آنها به ما زمینی حمله کنند در دفاع از کشور و مردم در هر زمینه ای با قدرت پاسخ خواهیم داد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان،به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ خورخه آرئاسا وزیر امور خارجه ونزوئلا روز دوشنبه از تلاش برای گفت و گو با واشنگتن به منظور پایان دادن به « بی خردی ها » خبر داد. آرئاسا از تریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت ما به عنوان ملت آزاده برای دفاع از حاکمیت، استقلال و دموکراسی خود به هر شکلی و در هر شرایطی آماده ایم. وزیر امور خارجه ونزوئلا در پایان سخنرانی خود در اظهارات کوتاه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: من تاکید می کنم اگر آنها به ما زمینی حمله کنند در دفاع از کشور و مردم در هر زمینه ای با قدرت پاسخ خواهیم داد. وی با وجود محکوم کردن اظهارات ترامپ تاکید کرد: «کاراکاس در پی گفت و گو با دولت آمریکا است تا به بی خردی پایان داده شود.» دونالد ترامپ نیمه سپتامبر اعلام کرد ونزوئلا در حال « فروپاشی » است و واشنگتن احتمال دارد برای برقراری دوباره دموکراسی در این کشور تدابیر جدیدی اتخاذ کند. دونالد ترامپ هفته گذشته در نخستین سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اوضاع ونزوئلا را غیر قابل قبول توصیف کرد. ونزوئلا با بحران اقتصادی و از چند ماه قبل با تظاهرات مخالفان رو به رو است که بر کناره گیری نیکلاس مادورو رئیس جمهور از قدرت تاکید دارند. ­خورخه آرئاسا تاکنون به این اظهارات با متهم کردن دونالد ترامپ به پرداختن دوباره تئوری های « نژاد پرستانه » و اینکه « مثل ژنرالی صحبت می کند که آماده حمله به دیگر کشورها است » پاسخ...
 • معضل آمارسازی به ارس رسید/تحقق ۸۶ درصدی اقتصاد مقاومتی با آمارهای نادرست
 • اهداف اقتصاد مقاومتی محوله به ارس در صورتی ۸۶ درصد محقق شده است که بنابه آمارهای ارائه شده از طرف شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی، ارس نه تنها افزایش صادرات کالا و خدمات تولیدی نداشته بلکه با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جلفانیوز، این روزها ارائه آمارهای غلط و نادرست به یک امر طبیعی در بین مسئولان تبدیل شده است. آمارهایی که با واقعیت تفاوت فاحش دارند و کارایی آن ها صرفا برای ارائه گزارش عملکردی از طرف مسئولان است. معضل آمارسازی در بین دولت ها و مسئولان به حدی رسیده که رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت نیز با انتقاد از این روند فرمودند: آمارهای ارائه شده به‌طور کامل و در همه‌جا، نشان دهنده وضع واقعی کشور و زندگی مردم نیست. یکی از موارد عینی ارائه آمارهای نادرست، مصاحبه معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس با خبرنگاران خبرگزاری ایرنا می باشد. باقرزاده در این مصاحبه با بیان اینکه سال ۹۵ در بخش اقتصاد مقاومتی وظایفی برای منطقه آزاد ارس مشخص شده، افزایش ۳۰ درصدی صادرات تولیدی، افزایش ۳۰ درصدی صادرات مجدد کالا از منطقه به خارج کشور و ایجاد واحدهای انتقال فناوری را از این وظایف برشمرد و از تحقق ۸۶ درصدی اهداف اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ خبر داد. اهداف اقتصاد مقاومتی محوله به ارس در صورتی ۸۶ درصد محقق شده است که بنابه آمارهای ارائه شده از طرف شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی، ارس نه تنها افزایش صادرات کالا و خدمات تولیدی نداشته بلکه با کاهش ۳۳ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه شده است. نکته قابل توجه دیگر که در این مصاحبه به چشم می خورد، ماموریت محوله به ارس در سال ۹۶ است که براساس این ماموریت باید میزان...
 • کانون سلول های فکری کودکان را تعریف می کند
 • رشت_ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان گفت: کانون سلول‌های فکری کودکان و نوجوانان را شکل‌داده و الگوی مناسبی که جامعه باید داشته باشد را برای مخاطبان ترسیم‌می‌کند. به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان، کیوان محمدی این مطلب را در دیدار با مدیرکل کانون استان گیلان اظهارکرد و با اشاره به دغدغه‌های والدین امروز گفت: جامعه‌ و فرهنگ پذیری از نیازهای کودکان و نوجوان است که با حضور مخاطبان در مراکز فرهنگی هنری کانون، این امر محقق می شود. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان هم‌چنین نقش تربیت در کودکی و نوجوانی و نقش‌پذیری این گروه‌های سنی را مورد توجه قرارداد و با یادآورشدن خاطره‌ی شیرین عضویت خود در کانون گفت: کانون همواره به عنوان محلی برای حضور شخصیت‌های برجسته در زمینه‌ی فرهنگ، هنر و دانش مطرح بوده و این امر تاثیربه‌سزایی درالگوسازی مناسب داشته‌است. کیوان محمدی درعین حال تقویت ساختار سازمانی، افزون‌شدن امکانات و تجهیز نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مراکز کانون را مهم‌ارزیابی‌کرد و با تاکید برضرورت همراهی دستگاه‌های اجرایی با این مجموعه‌ی فرهنگی افزود: برای سرعت‌بخشیدن به تخصیص بودجه به کانون تلاش خواهیم‌کرد و در همین زمینه افزون بر پیگیری مصوبات کمیته برنامه‌ریزی استان، به مسوولان استانی توصیه‌های لازم را خواهیم‌داشت. این مسوول استانی در همین زمینه از تلاش برای اختصاص بودجه لازم برای بهره برداری از مراکز فرهنگی هنری خمام و چابکسر خبرداد و ضمن استقبال از راه‌اندازی مراکز تخصصی کانون در زمینه‌ فعالیت‌های فرهنگی، ادبی، هنری و پژوهشی، برضرورت راه‌اندازی موزه تخصصصی کودک و نوجوان و هم‌چنین راه‌اندازی کتاب‌خانه‌های شهری و روستایی جدید در استان تاکیدکرد. مدیرکل کانون گیلان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از همراهی سازمان مدیریت برنامه و بودجه با برنامه‌های کانون، به پیشینه و جایگاه این مجموعه‌ی فرهنگی درجامعه پرداخت و با یادآورشدن رسالت‌های این نهاد تخصصی حوزه‌ی...
 • رحمتی:دنیزلی خیلی از فاتح تریم تعریف می کرد
 • کیانوش رحمتی بعد از بازی دوستانه نوجوانان ایران مقابل تیم تهران مبدل در جمع خبرنگاران در مورد شرایط استقلال گفت: امیدوارم شرایط استقلال با تغییر کادر فنی خوب شود، صحبت‌هایی که در مورد حضور مربی خارجی برای استقلال می‌شود خوب است اما به شرطی که این اتفاق رخ دهد. وی افزود: صحبت‌های فاتح‌ تریم است مربی بزرگی که سرمربی تیمی چون آث‌میلان بوده است او را همه دنیا می‌شناسند و من وقتی با مصطفی دنیزلی کار می‌کردم از تریم تعریف می‌کرد. مربی مثل او می‌تواند برای استقلال مفید باشد. رحمتی در پایان در مورد تیم نوجوانان ایران تصریح کرد: ما تیم خوبی را آماده کردیم و حریفان‌مان را خیلی خوب آنالیز کرده‌ایم. هدف ما این است که حضور قدرتمندانه‌ای در جام جهانی داشته باشیم. تسنیم
 • طرح جدید در حوزه راه و شهرسازی استان تعریف نشود
 • تا ساماندهی طرح‌های در دست اجرای راه و شهرسازی استان کهگیلویه وبویراحمد طرح جدیدی در این حوزه تعریف نشود. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، استاندار در دیدار مسئولان حوزه راه و شهرسازی استان حمل و نقل زمینی و هوائی را زیرساخت اصلی برای توسعه استان برشمرد و گفت: با وضعیت موجود طرح دیگری در این خصوص برای استان تعریف نشود تا اینکه طرح‌های در دست اجرا ساماندهی شوند.علی محمد احمدی بر اولویت بندی و سرعت بخشی به طرح‌های حساس و مهم، پیگیری اعتبارات از مرکز، نظارت و دقت بر کیفیت طرح‌ها و مدیریت موضوع بدهی پیمانکاران تاکید کرد و افزود: ردیف‌های ملی را شناسائی کنید و برای تامین و جذب اعتبار در مرکز کشور به دنبال منابع مالی باشید.وی ادامه داد: ۴۰۰ میلیارد تومان انباشته بدهی در این حوزه عدد بسیار بزرگی است که نیاز است برای تامین آن در وزارتخانه با جدیت پیگیری شود.احمدی گفت: با تکیه بر احکام برنامه ششم توسعه و سند آمایش، برنامه پنج ساله در خصوص وضعیت حوزه راه، حمل و نقل هوائی و زمینی و شهرسازی، راهداری، پایانه ها، هواشناسی، راه‌های روستائی و راه آهن تدوین و بیلان کاری و رشد شاخص به صورت مبنای زمانی هر فصل و یا شش ماه ارائه شود.
 • رحمتی:مربی خارجی برای استقلال مفید است/دنیزلی خیلی از فاتح تریم تعریف می کرد
 • مربی تیم فوتبال نوجوانان ایران گفت: مربی بزرگ خارجی می‌تواند برای استقلال مفید باشد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، کیانوش رحمتی بعد از بازی دوستانه نوجوانان ایران مقابل تیم تهران مبدل در جمع خبرنگاران در مورد شرایط استقلال گفت: امیدوارم شرایط استقلال با تغییر کادر فنی خوب شود، صحبت‌هایی که در مورد حضور مربی خارجی برای استقلال می‌شود خوب است اما به شرطی که این اتفاق رخ دهد.وی افزود: صحبت‌های فاتح‌ تریم است مربی بزرگی که سرمربی تیمی چون آث‌میلان بوده است او را همه دنیا می‌شناسند و من وقتی با مصطفی دنیزلی کار می‌کردم از تریم تعریف می‌کرد. مربی مثل او می‌تواند برای استقلال مفید باشد.رحمتی در پایان در مورد تیم نوجوانان ایران تصریح کرد: ما تیم خوبی را آماده کردیم و حریفان‌مان را خیلی خوب آنالیز کرده‌ایم. هدف ما این است که حضور قدرتمندانه‌ای در جام جهانی داشته باشیم.انتهای پیام/ R1331/P1435/S3,27/CT11
 • برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به طور کامل اجرا خواهد شد/دیگر شاهد ظهور بابک زنجانی ها نیستیم/دولت دوازدهم پرچم مبارزه با فساد را برافراشته است
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، اسحاق جهانگیری عصر روز (دوشنبه) در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، با اشاره به تلاش های دبیرخانه ستاد در تدوین موضوعات و پیگیری جدی برنامه های ستاد، اظهار داشت: دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با وجود نوپا بودن در دولت یازدهم، کار سختی را در پیش رو داشت و با وجود همه مشکلات و محدودیت ها خوشبختانه عملکرد و دستاوردهای خوبی داشت. معاون اول رئیس‌جمهور از ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که بر اساس فرمان مقام معظم رهبری تشکیل شده است به عنوان محلی برای ایجاد هماهنگی میان قوای سه گانه در جهت پیشگیری و برخورد با تخلفات اقتصادی و پیگیری موارد مهم یاد کرد و افزود: در دولت یازدهم رابطه بسیار خوبی میان قوای سه گانه در امر مبارزه با مفاسد اقتصادی حاکم بود و تقریبا همه جلسات ستاد با حضور مسئولین رده بالای سه قوه تشکیل می شد. جهانگیری یکی از تصمیمات خوب ستاد در دوره گذشته را برنامه ریزی برای پیشگیری از تخلفات عنوان کرد و اظهار داشت: در دولت یازدهم بر اساس مصبه دولت در هر دستگاه اجرایی کارگروهی با مسئولیت بالاترین مقام دستگاه و با حضور بخش های نظارتی، بازرسی و حراست تشکیل شدند و موظف بودند گلوگاه های فسادخیز نظیر امضاهای طلایی را شناسایی و به سمت شفاف سازی و اطلاع رسانی شفاف و نیز پیاده سازی دولت الکترونیک حرکت کنند که در دولت دوازدهم نیز با جدیت دنبال خواهد شد. معاون اول رییس‌جمهور اظهار امیدواری کرد برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به معنای واقعی و به طور کامل اجرا شود تا هم شاهد رضایت مردم و هم شفاف سازی باشیم چرا که جز از طریق شفاف سازی و اطلاع رسانی و آزادی رسانه ها نمی توان از بروز تخلفات و فساد جلوگیری کرد. جهانگیری تصریح کرد: در دولت دوازدهم نیز باید...
 • توضیح سخنگوی دولت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران
 • جامعه > مشکلات مردم - سخنگوی دولت دوازدهم امروز درباره افزایش حقوق کارمندان دولت توضیح داد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت دوازدهم در نشست خبری امروز خود درباره افزایش حقوق کارکنان دولت اعلام کرد:در دولت یازدهم متوسط حقوق کارمندان از ۱میلیون ۴۷۰ هزار تومان به ۲ میلیون ۹۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.او درباره حقوق کارگران هم گفت: در دوره دولت یازدهم، حداقل حقوق کارگران از ۴۹۰ هزار تومان به ۱ میلیون ۳۵ هزار تومان رسیده است.46231 کلید واژه‌ها : مشکلات خوانندگان - کارگر - حداقل دستمزد - دستمزد -
 • دولت الکترونیک در دولت دوازدهم واقعی و کامل اجرا شود
 • معاون اول رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به معنای واقعی و به طور کامل اجرا شود تا هم شاهد رضایت مردم و هم شفاف سازی باشیم تا از بروز تخلفات و فساد جلوگیری شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، با اشاره به لزوم مراقبت و دقت کافی برای متضرر نشدن بخش خصوصی خوشنام و سالم کشور گفت: عده ای با زد و بند تسهیلات دریافت کرده اند و امروز برای بازپرداخت معوقات خود گردن کلفتی می کنند، که حساب این افراد از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی جداست و لازم است با جدیت با آنها برخورد شود. او تصریح کرد: برنامه دولت الکترونیک در دولت دوازدهم به معنای واقعی و به طور کامل اجرا شود تا هم شاهد رضایت مردم و هم شفاف سازی باشیم تا از بروز تخلفات و فساد جلوگیری شود. معاون اول قوه قضائیه هم در این جلسه تأکید کرد: ورود به پرونده ها و تخلفات، باید با تدبیر و عاقبت اندیشی صورت گیرد. اژه ای گفت: باید راهکارهایی برای مدیریت اموال، دارایی ها و بنگاه های اقتصادی متخلفان که اموال آنها مصادره می شود، تدوین شود. معاون اول قوه قضائیه تأکید کرد: برخورد با متخلفان باید به گونه ای باشد که کارخانه ها و به خصوص کارگران آنها دچار آسیب نشوند. در این جلسه که نایب رئیس اول مجلس، وزرای دادگستری، اقتصاد، رئیس کل دیوان محاسبات، رئیس سازمان بازرسی و دادستان تهران هم حضور داشتند، رئیس کل بانک مرکزی، از کاهش چشمگیر معوقات بانکی خبر داد.
 • طهماسب مظاهری:دولت در کنترل نرخ سود موفق نبود/دولت سیاست های سختگیرانه قدرت خرید مردم کاهش داد
 • در حالی که چند هفته از اجرایی شدن دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی در کشورمان می‌گذرد، برخی کارشناسان نسبت به آینده این سیاستگذاری و دستیابی مسئولان به اهداف تعیین شده ابراز تردید می‌کنند. در این زمینه جام‌جم گفت‌وگویی با طهماسب مظاهری، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی داشته تا از وی درباره آینده نظام بانکی پس از اجرایی شدن دستورالعمل اخیر بانک مرکزی بپرسد. نرخ سود بانکی، یکی از مناقشات همیشگی در دولت‌های مختلف است. اصولا روند این اخلاف نظرها چیست؟ اگر بخواهیم به دلیل اصلی این مناقشات اشاره کنیم، لازم است به رابطه تورم و سود بانکی توجه داشته باشیم. به این دلیل که اصولا دولت‌ها برای تامین منابع مالی موردنیاز خود تلاش می‌کنند منابع مالی بانک‌ها را به خود اختصاص دهند. این شیوه در دولت‌های مختلف متفاوت است، اما در دولت‌های نهم و دهم به دلیل نرخ تورم بالا دقیقا خودنمایی کرد. تفاوت دولت نهم و دهم در مساله نرخ سود سپرده‌های بانکی چه بود؟ ببینید در آن دوران منابع مالی در اختیار دولت به دلیل مسائل تحریمی محدود بود و درآمدهای دولت کاهش یافته بود. بنابراین دولت نیازمند دستیابی به منابع مالی جدیدی بود تا بتواند هزینه‌های خود را تامین کند. به این ترتیب که نرخ تورم 25 درصد بود، اما سیاستگذاران دولتی به دنبال دیکته نرخ سود سپرده بانکی بودند تا با استفاده از این شیوه بتوانند منابع بانک‌ها را مال خود کنند. چطور شد این رویه در دولت یازدهم تغییر کرد؟ اصولا طی دو سال گذشته این مسیر برعکس شد؛ به این دلیل که تیم اقتصادی و مشاوران یا سیاستگذاران اقتصادی دولت آشنایی کاملی با این نکته داشتند و می‌دانستند پیش‌نیازهای یک اقتصاد سالم، رابطه منطقی نرخ تورم با سود سپرده‌های بانکی است، بنابراین روند گذشته معکوس شد. در عمل آیا دولت یازدهم موفق به اجرای سیاست‌های منطقی خود درباره نرخ...
 • عون:جنگ سوریه به پایان خود نزدیک می شود
 • به گزارش بولتن نیوز، عون که امروز (دوشنبه) برای دیداری رسمی از فرانسه به این کشور سفر کرد، با حضور در کاخ الیزه با مکرون دیدار و گفت و گو کرد.رئیسان جمهوری لبنان و فرانسه پس از این دیدار در یک نشست مطبوعاتی موضوعات مطرح شده در دیدار خود را تشریح کردند و به بیان مواضع درباره مسائل مختلف از روابط دوجانبه تا موضوعات منطقه ای از جمله بحران سوریه پرداختند. **مکرون: با لبنان و سازمان ملل برای حل بحران پناهجویان سوری تلاش خواهیم کرد/ لبنان باید الگوی تکثر و تسامح و دموکراسی باقی بماندامانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در این نشست خبری که به طور زنده از شبکه های تلویزیونی لبنانی پخش شد ضمن ستایش پیشرفت های سیاسی که لبنان پس از انتخاب رئیس جمهوری در سال گذشته تاکنون شاهد بوده، گفت: لبنان باید الگوی تکثر، تسامح و دموکراسی باقی بماند.وی با بیان اینکه لبنان نیز همچون فرانسه با حملات تروریستی بزرگی روبرو بوده است، گفت: ما ایستادگی ارتش لبنان را که قدرت خود را در جنگ با داعش در عرسال اثبات کرد، ستایش می کنیم.مکرون ضمن تاکید بر حمایت کشورش از حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان خاطرنشان کرد: کشورش خود را متعهد می داند که در سالهای 2016 تا 2018 مبلغ 100 میلیون یورو به لبنان کمک کند.رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به بحران پناهجویان و مشکلاتی که دولت لبنان به دلیل حضور تعداد بالای پناهجویان روبروست گفت: ما با همکاری لبنان و سازمان ملل برای مواجهه با بحران پناهجویان تلاش خواهیم کرد.وی همچنین گفت که فرانسه تلاش می کند کنفرانس جدیدی را برای حمایت از سرمایه گذاری در لبنان برگزار کند.مکرون بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه نیز تاکید کرد و سیاست خویشتنداری دولت لبنان در قبال تحولات سوریه را بهترین وسیله برای محافظت از ثبات دانست.رئیس جمهوری فرانسه گفت: لبنان امروز به دلیل پذیرش پناهجویان سوری...
 • جنگ سوریه به پایان خود نزدیک می شود
 • عون که امروز (دوشنبه) برای دیداری رسمی از فرانسه به این کشور سفر کرد، با حضور در کاخ الیزه با مکرون دیدار و گفت و گو کرد. رئیسان جمهوری لبنان و فرانسه پس از این دیدار در یک نشست مطبوعاتی موضوعات مطرح شده در دیدار خود را تشریح کردند و به بیان مواضع درباره مسائل مختلف از روابط دوجانبه تا موضوعات منطقه ای از جمله بحران سوریه پرداختند. **مکرون: با لبنان و سازمان ملل برای حل بحران پناهجویان سوری تلاش خواهیم کرد/ لبنان باید الگوی تکثر و تسامح و دموکراسی باقی بماند امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در این نشست خبری که به طور زنده از شبکه های تلویزیونی لبنانی پخش شد ضمن ستایش پیشرفت های سیاسی که لبنان پس از انتخاب رئیس جمهوری در سال گذشته تاکنون شاهد بوده، گفت: لبنان باید الگوی تکثر، تسامح و دموکراسی باقی بماند. وی با بیان اینکه لبنان نیز همچون فرانسه با حملات تروریستی بزرگی روبرو بوده است، گفت: ما ایستادگی ارتش لبنان را که قدرت خود را در جنگ با داعش در عرسال اثبات کرد، ستایش می کنیم. مکرون ضمن تاکید بر حمایت کشورش از حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان خاطرنشان کرد: کشورش خود را متعهد می داند که در سالهای 2016 تا 2018 مبلغ 100 میلیون یورو به لبنان کمک کند. رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به بحران پناهجویان و مشکلاتی که دولت لبنان به دلیل حضور تعداد بالای پناهجویان روبروست گفت: ما با همکاری لبنان و سازمان ملل برای مواجهه با بحران پناهجویان تلاش خواهیم کرد. وی همچنین گفت که فرانسه تلاش می کند کنفرانس جدیدی را برای حمایت از سرمایه گذاری در لبنان برگزار کند. مکرون بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه نیز تاکید کرد و سیاست خویشتنداری دولت لبنان در قبال تحولات سوریه را بهترین وسیله برای محافظت از ثبات دانست. رئیس جمهوری فرانسه گفت: لبنان امروز به...
 • پایان کار شطرنج در بخش سریع
 • به گزارش وانانیوز، در ادامه بازی های داخل سالن آسیا در ترکمنستان و در بخش سریع رده سنی زیر23 سال آقایان تیم ایران در دور پایانی برابر قطر قرار گرفت و نتیجه ای بهتر از تساوی 1 بر 1 کسب نکرد. بدین ترتیب در بخش سریع تیم ایران در رده ششم قرار گرفت. همچنین در بخش بانوان و در ماده سریع تیم ایران در دور پنجم و پایانی برابر ازبکستان مسابقه داد و در پایان با نتیجه 1.5 بر 0.5 به پیروزی رسید. بدین ترتیب تیم بانوان نیز در بخش سریع در رده پنجم قرار گرفت.
 • پایان کار آزادکاران با کسب عنوان قهرمانی
 • به گزارش بولتن نیوز، رقابت‌های کشتی آزاد پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن آسیا، از صبح امروز (دوشنبه) با برگزاری مسابقات چهار وزن دوم در شهر عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در حال برگزاری است که ایمان صادقی و عزت الله اکبری با پیروزی در فینال اوزان 61 و 86 کیلوگرم طلایی شدند. در وزن 61 کیلوگرم ایمان صادقی در دور اول ساندیپ تومار، قهرمان آسیا از هند را با نتیجه 4 بر 2 شکست داد، وی در دور بعد مقابل رستم رمضان اف از تاجیکستان به برتری رسید و راهی دیدار نیمه نهایی شد. صادقی برای حضور در دیدار نهایی تیمور آیتاکولوف از قزاقستان را با نتیجه 7 بر 2 مغلوب کرد و فینالیست شد. وی امشب برای کسب مدال طلا به مصاف سپرمیرات میرادوف از ترکمنستان رفت که با نتیجه 11 بر صفر حریفش را شکست داد و قهرمان شد. در وزن 70 کیلوگرم سعید داداش‌پور در دور نخست با نتیجه 10 بر صفر گولومجان شریپوف از تاجیکستان را شکست داد، اما در دور بعد مقابل آدام باتیروف کشتی‌گیر روسی الاصل و قهرمان آسیا از بحرین با نتیجه 4 بر 4 شکست خورد که با توجه به حضور حریفش در فینال وی به گروه بازنده‌ها رفت. داداش‌پور در این گروه با نتیجه 10 بر صفر هلتا میسالفوا از ساموآ را شکست داد راهی دیدار رده‌بندی شد. وی برای کسب مدال برنز مالیک جان سعید از افغانستان را با نتیجه 10 بر صفر (با ضربه فنی) شکست داد و مدال برنز را از آن خود کرد. در وزن 86 کیلوگرم عزت اله اکبری پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم لین زوشن از چین را با نتیجه 13 بر 3 مغلوب کرد. وی در دور سوم مقابل محمد اینام از پاکستان با نتیجه 6 بر 2 پیروز و راهی مرحله نیمه نهایی شد. اکبری در دیدار نیمه‌نهایی با...
 • میشل عون:پایان جنگ سوریه نزدیک است
 • به گزارش بولتن نیوز، به نقل از خبرگزاری سانا، میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان طی کنفرانس مشترک مطبوعاتی خود با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود در کاخ الیزه در پاریس اعلام کرد: "من و رئیس‌جمهوری فرانسه به تحلیل و بررسی وضعیت خاورمیانه و راه حل‌های صلح آمیز برای بحران سوریه پرداختیم." میشل عون تاکید کرد که فرانسه آماده مشارکت و کمک با لبنان و کمک به آن در مسیر حرکتش به سمت شکوفایی و نوسازی است. وی بر ضرورت بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان تاکید کرد به ویژه این که در حال حاضر در این مناطق امنیت حاکم است. رئیس‌جمهوری لبنان همچنین گفت که سازمان ملل در این خصوص تلاشش را بکند. وی ضمن ابراز ناخرسندی از درگیری میان کشورهای عربی با اسرائیل که به تجازوات اسرائیل به حاکمیت و تمامیت ارضی لبنان در حد نقض آشکار قطعنامه‌های بین المللی انجامیده بر اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت به عنوان الویتی در حفظ صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد. رئیس‌جمهوری لبنان در ادامه خاطر نشان کرد که نشانه‌های راه حل سیاسی در سوریه آغاز شده لذا باید مهاجران سوریه در لبنان به کشورشان بازگردند. وی افزود: این مهاجران سوری را نمی‌توان پناهجوی سیاسی توصیف کرد بلکه آنها تنها از جنگ تروریستی فرار کرده‌اند و شرایط زندگی‌شان در لبنان سخت است و آنها با تهدیدات گسترده در خصوص مسائل بهداشتی و سلامت روبرو هستند و از فقر و تنگدستی رنج می‌برند. وی همچنین تاکید کرد که اسرائیل تمامی پیشنهادات جامعه جهانی برای تغییر سیاستش را رد کرده است و اشغالگری‌اش را در اراضی لبنان ادامه می‌دهد. میشل عون با اشاره به اینکه حفاظت از لبنان برای رویارویی با چالش‌ها امری ضروری است تصریح کرد: از رئیس‌جمهوری فرانسه خواستم از نامزدی لبنان به عنوان مقری برای سازمان ملل جهت همزیستی مسالمت آمیز و گفت‌وگوی میان تمدن‌ها، ادیان و ملت‌ها حمایت کند. در این...
 • پایان قعرنشینی اسکیلستونا با حقیقی
 • اسکیلستونا در حضور دروازه‌بان ایرانی خود برابر گوتبورگ به پیروزی رسید. به گزارش "ورزش سه"، اسکیلستونا با بهره‌مندی از علیرضا حقیقی درون دروازه در دیدار ماقبل پایانی هفته بیست و پنجم لیسگ آلسونسکان سوئد از ساعت ۲۰:۳۰ امشب در ورزشگاه توناوالن میزبان گوتبورگ بود. اسکیلستونا که از ابتدای فصل در قعر جدول بود امشب موفق شد به پیروزی یک بر صفر برابر گوتبورگ دست پیدا کند و با ۱۸ امتیاز در جایگاه پانزدهم بایستد. حقیقی در این دیدار دومین کلین‌شیت خود در ۱۲ مسابقه برای اسکیلستونا را به ثبت رساند. علیرضا حقیقی اسکیلستونا سوئد
 • حادثه عاشورا به پایان نرسیده است
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، آیت‌الله رمضانی، نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری روز گذشته، 2 مهر در همایش عاشورائیان گیلان با حضور فرمانده انتظامی استان و جمعی از معاونان و همچنین مسئولان شهری و استانی، با بیان اینکه امام حسین(ع) از چند جهت الگوست، اظهار کرد: حضرت امام حسین(ع) الگوی شیعیان، همه مسلمانان و همه آزادگان جهان است‌. وی با اشاره به اینکه مجلس امام حسین(ع)، مجلس تقویت باورها و عقاید است، افزود: خروجی این محافل باید آراسته شدن به دست اخلاق و ادب باشد. رئیس مرکز اسلامی هامبورگ با تاکید بر اینکه دغدغه امام حسین(ع) قرار دادن دین در متن زندگی بوده است، گفت: اگر خواص در این مورد کوتاهی کنند، عوام نیز کوتاهی خواهند کرد. آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه بهترین امت، امتی است که امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه پیاده می‌کند، گفت: معنویت، آزادگی، خداباوری و عدالتخواهی رمزهای رسیدن به سعادت هستند. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه دستگاه امام حسین(ع) یک دستگاه توحیدی است، تصریح کرد: اگر امام دقیق‌تر به دنیا شناسانده شود، امام همه مردم دنیا خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه پیروان امام حسین(ع) با رفتارشان این امام را معرفی می‌کنند، خاطرنشان کرد: پیروان امام حسین(ع) باید اهل تعقل، اهل صبر، وفادار و بابصیرت باشند. آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه زیارت عاشورا تحلیلی کامل و دقیق بر ماجرای عاشوراست، تصریح کرد: باید بر همین اساس، یزید و شمر را در عصر خود بشناسیم‌. وی با اشاره به وضعیت نگران کننده مسلمانان در میانمار، تصریح کرد: جنایاتی از این دست ثابت می‌کند حادثه عاشورا به پایان نرسیده است. نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه باید در مقابل افرادی که قصد تحقیر اسلام و مسلمانان را دارند بایستیم، خاطرنشان کرد: کربلا شعله‌ای همیشگی در قلب شیعیان است که هرگز...
 • پایان چهارمین دور مذاکرات برگزیت
 • چهارمین دورمذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا درباره برگزیت و حل و فصل مسائل پس از آن، بدون نتیجه پایان یافت. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، میشل بارنیه نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات گفت: مادامی که سرنوشت و حقوق شهروندان اروپایی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص نشود، مسائل دیگر از جمله آینده روابط تجاری دردستور کار قرار نخواهد گرفت. حدود سه میلیون اروپایی ساکن انگلیس هستند. میشل بارنیه افزود: انگلیس باید سریع‌تر موضع خود را درخصوص مسائل مورد اختلاف، پیش از خروج از اتحادیه اروپا مشخص کند. لندن خواهان گفت‌وگو درباره آینده همکاری‌های تجاری است، اما اروپایی‌ها می گویند باید ابتدا وضع حقوق شهروندان اروپایی ساکن انگلیس، وضع مرزی دو ایرلند در پسا برگزیت و هزینه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مشخص شود.
 • پایان معافیت سربازی با اخذ جریمه
 • رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد نیروهای مسلح با بیان این مطلب که امسال آخرین سال معافیت سربازی با اخذ جریمه ریالی است، اعلام کرد: ثبت‌نام طرح جریمه غیبت سربازی از مشمولان واجد شرایط تا آخر سال ادامه دارد و این طرح در سال آینده اجرا نخواهد شد.سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد نیروهای مسلح در گفت‌وگو با فارس، در مورد آخرین تغییرات طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی، اظهار داشت: امسال آخرین سال طرح جریمه غیبت سربازی است و سال دیگر بحث پرداخت جریمه وجود نخواهد داشت.وی با اشاره به اجرای تبصره 11 قانون بودجه سال 96، گفت: طبق این قانون مشمولانی که 8 سال و بیشتر غیبت سربازی داشتند می‌توانستند با پرداخت جریمه از خدمت سربازی معاف شوند.رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد نیروهای مسلح، اعلام کرد: امسال حدود 36 هزار نفر برای پرداخت جریمه غیبت سربازی ثبت‌نام کرده‌اند. این مقام ارشد ستاد کل نیروهای مسلح با اعلام این مطلب که هنوز ثبت‌نام ادامه دارد، تأکید کرد: کسانی که واجد شرایط هستند می‌توانند تا پایان سال برای ثبت‌نام اقدام کنند. سردار کمالی تأکید کرد: امسال آخرین سال معافیت با اخذ جریمه است و هم اکنون ستاد کل نیروهای مسلح در حال رایزنی با دولت و دیگر مبادی ذیربط است که در سال آینده در قانون بودجه چیزی به نام جریمه مشمولان غایب پیش‌بینی نشود.وی خطاب به تمام مشمولان غایب واجد شرایط، اظهار داشت: تا فرصت است برای پرداخت جریمه اقدام کرده و به سال بعد موکول نکنند چرا که به احتمال قوی چیزی به نام جریمه غیبت سربازی در سال آینده وجود نخواهد داشت.
 • پایان کار تیم سامبو با ۳ مدال برنز
 • به گزارش بولتن نیوز، از صبح امروز سه شنبه چهارم مهر ماه رقابت‌های رشته ورزشی سامبو در بازی‌های داخل سالن آسیا برگزار شد. در ادامه این رقابت‌ها آخرین نماینده ایران در وزن منهای 68 کیلوگرم حضور داشت که از کسب مدال باز ماند. پدرام بیک‌زاده نماینده وزن منهای 68 کیلوگرم سامبوی ایران در رشته کمبت که با باخت به حریف قزاقستانی خود با قرعه شانس مجدد در جدول رقابتهای وزن خود باقی مانده بود، برای کسب مدال برنز در برابر باکتور ماماتیمونوف از قرقیزستان قرار گرفت. در پایان این مبارزه بیک‌زاده نتیجه را به حریف قرقیزستانی خود واگذار کرد و نتوانست مدال برنز این رقابت‌ها را کسب کند. به این ترتیب تیم ملی سامبوی ایران با کسب 3 مدال برنز به کار خود در بازی‌های داخل سالن آسیا 2017 در ترکمنستان پایان داد.
 • عملیات حج تمتع به پایان رسید
 • تین‌نیوز | پروازهای بازگشت حجاج به کشور بامداد امروز چهارم مهر پایان یافت. با انجام 240 پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همادر عملیات بازگشت حج بیش از 67 هزار نفر از حجاج به کشور مراجعت نمودند. به گزارش تین‌نیوز به نقل از روابط عمومی هما در عملیات حج تمتع امسال، وظیفه ی انتقال بیش از67 هزارنفر از مسافران سرزمین وحی از 17 فرودگاه کشوربه هواپیمایی هما واگذار شد. برای بازگشت حجاج به کشور تعداد 150پرواز از فرودگاه مدینه منوره وتعداد 90 پرواز از جده به ایستگاههای عملیاتی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما انجام شده است. .با توجه به کاهش سهم شرکت هواپیمای سعودی به 25 درصد وافزایش سهم 75 درصدی هواپیمایی هما ، خوشبختانه با تلاش شبانه روزی کارکنان هما وهمیاری شرکت هواپیمایی قشم ایر ( اجاره دو فروند هواپیما از این شرکت توسط ایران ایر ) عملیات حج سال 96 به پایان رسید. افزایش تعداد زایران،نبود زمان برای برنامه ریزی پروازها،افزایش ایستگاههای پروازی ،عملیاتی شدن برخی از ایستگاههابرای اولین بار در این عملیات ونداشتن تجهیرات وکادر عملیاتی در این فرودگاهها وکوتاه بودن زمان برنامه ریزی برای هماهنگی ودریافت مجوزهای لازم برای انجام پروازها، از جمله دشواریهای هما در عملیات حج تمتع سال جاری بود.
 • پایان دیدارهای مقدماتی پتروشیمی با برد
 • پتروشیمی بندرامام در آخرین دیدار مرحله مقدماتی مسابقات بسکتبال باشگاه های آسیا نماینده فیلیپین را شکست داد و به عنوان صدرنشین گروه اول راهی مرحله یک چهارم شد. به گزارش خبرنگار مهر، دیدارهای روز پایانی مرحله مقدماتی مسابقات بسکتبال باشگاه های آسیا امروز سه شنبه با برگزاری دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی در شنزو چین برگزار شد. در این روز از رقابت ها پتروشیمی بندرامام به مصاف چوکز توگو فیلیپین رفت و موفق شد این تیم را با نتیجه ۸۷ بر۶۶ شکست دهد. این پیروزی در حالی به نام شاگردان مهران شاهین طبع رقم خورد که آنها بعد از شکست برابر آستانه قزاقستان در روز نخست مسابقات، موفق شده بودند تیم های سِرِیِت رام‌الله فلسطین و مونو ومپایرز تایلند را شکست دهند. پتروشیمی بندرامام پیش از دیدار امروز با این عمکلرد و مجموع ۵ امتیاز درصدر جدول رده بندی گروه A قرار داشت و نماینده فیلیپین با همین امتیاز و تفاضل گل کمتر در رده دوم ایستاده بود. بدین ترتیب با توجه به برد پتروشیمی در دیدار امروز برابرچوکز توگو فیلیپین، نماینده کشورمان در صدر جدول رده بندی باقی مانده و به عنوان صدرنشین گروه A راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. پتروشیمی در این مرحله از رقابت ها باید به مصاف ONGC هند برود که با کسب جایگاه چهارم گروه B به دیدارهای مقدماتی خود پایان داد. دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی بیست و ششمین مسابقات بسکتبال باشگاه های آسیا روز پنجشنبه برگزار می شود.
 • پایان غیبت ۵ ساله شهیدی فرد در تلویزیون
 • محمدرضا شهیدی فرد به عنوان مجری یکی از قسمت‌های برنامه تلویزیونی «هزار داستان» دوباره در تلویزیون حضور می‌یابد. خبرگزاری ایسنا: محمدرضا شهیدی فرد بعد از ٥ سال دوری از صداوسیما با برنامه «هزار داستان» به قاب تلویزیون بازگشت. به گزارش روابط عمومی برنامه «هزار داستان»، محمدرضا شهیدی فرد به عنوان مجری یکی از قسمت‌های برنامه تلویزیونی «هزار داستان» دوباره در تلویزیون حضور می‌یابد. او همچنین در فصل دوم برنامه «هزار داستان» که از ابتدای ماه محرم روی آنتن شبکه نسیم رفته، به عنوان مشاور پروژه گروه را همراهی می‌کند. پنجمین قسمت از فصل دوم «هزار داستان» هم با بهرام شاه‌محمدلو روی آنتن می‌رود. بهرام شاه محمدلو مجری، کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در پنجمین برنامه از فصل دوم «هزار داستان» امشب (دوشنبه دوم مهر ماه) میزبان عجیب‌ترین معلم‌های ایران خواهد بود. فصل دوم این برنامه همچون سری پیشین آن به تهیه‌کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی محمدفواد صفاریان‌پور و با طراح و سوژه‌پردازی مریم نوابی‌نژاد در ماه محرم و صفر هر شب ساعت ۲۳ به مدت۶۰ دقیقه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود. تیتراژ این برنامه را سینا سرلک خوانده است. سایر عوامل این برنامه عبارتند از: نویسنده: نرگس فتحی، مدیر تولید: رایموند رسولی، ناظر کیفی: حامد عبدوس، جانشین تولید: علی حصاری، دکور: فرزام انصار، تدوین: مجید عاشقی، پشتیبانی فنی: مهنوش فرهمند، طراح نور: حسین حاتمی، مدیر تصویر برداری : رضا نمازی، صدابردار: مسعود دادگری – سعید احمدی، دستیار کارگردان و برنامه ریز : رعنا رعنایی مهر، موسیقی تیتراژ : علیرضا افکاری، تنظیم، میکس، مسترینگ : سعید زمانی، چهره پرداز: مینا بادامی، هماهنگی میزبان‌ها: زهره پارسا، هماهنگی سوژه‌ها: محیا پارسا، هماهنگی مهمان‌ها: امیر مسعود توسلی نیا، مستند: آرش یزدانی – مهران فرد پور – علی اصغر حسنی روزبهانی - هانا حواری نسب، عکس : مهسا طیب طاهر، روابط عمومی: مریم قربانی نیا.
 • حفظ میزان صادرات نفت خام و میعانات تا پایان ۲۰۱۷
 • یک مقام ارشد در شرکت ملی نفت ایران از حفظ میزان صادرات نفت خام و میعانات تا پایان سال ۲۰۱۷ خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سعید خوشرو مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه یک کنفرانس صنعتی در سنگاپور گفت: ایران صادرات روزانه حدود ۲.۶ میلیون بشکه نفت خام و میعانات تا پایان سال ۲۰۱۷ را هدف‌گذاری کرده است. به گفته او، صادرات میعانات که یک نفت خام فوق سبک مورد استفاده در تولید پتروشیمی است، به دلیل فعالیت‌های تعمیراتی در میدان پارس جنوبی از روزانه ۵۵۰ هزار بشکه در ۱۵ ماه گذشته، به حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. او پیش‌بینی کرد که فعالیت‌های تعمیراتی که به دلیل یک مشکل فنی در پارس جنوبی است، یک تا دو ماه به طول بینجامد. در این بین، انتظار می‌رود صادرات نفت خام ایران تا پایان سال میلادی جاری در حدود ۲.۱ تا ۲.۳ میلیون بشکه در روز تثبیت شود. ایران سومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک به شمار می‌رود. خوشرو گفت: ما ذخایر عظیمی از میعانات داشتیم اما این ذخایر به پایان رسیده است و ناچاریم صادرات میعانات را به دلیل تقاضای داخلی، کاهش دهیم. منابع صنعتی به رویترز اعلام کرده‌اند که شرکت ملی نفت ایران به خریداران در آسیا اطلاع داده که صادرات میعانات در اکتبر را به دلیل فعالیت‌های تعمیراتی در میدان گازی پارس جنوبی ممکن است کاهش دهد. ایران با برچیده شدن تحریم‌های بین المللی در ژانویه سال ۲۰۱۶ که امکان افزایش صادرات را فراهم کرد، تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ همه ذخایر خشکی و شناور خود را خالی کرد. خوشرو گفت: ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ یعنی زمانی که دومین واحد جداکننده میعانات پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد فعالیت شود، ممکن است واردات بنزین را متوقف کند. او همچنین این مطلب که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا...