تهران- ایرنا- یادآوری مسوولیت کشورهای اسلامی در برخورد با دولت میانمار و بهره گیری از اهرم های سیاسی و اقتصادی برای پایان دادن به فجایع این کشور، مهمترین محورهای سخنان دیروز رهبری در جلسه درس خارج فقه ایشان بود.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، روزنامه های امروز چهارشنبه 22 شهریور ماه 1396 مهمترین محور گزارش های خبری- تحلیلی خود را بر موضوعاتی چون بیانات تازه رهبری در خصوص ضرورت اقدام کشورهای اسلامی در فجایع میانمار، قرارداد تازه «ایران خودرو» با «مرسدس بنز» آلمان و تصویب تحریم های تازه شورای امنیت علیه کره شمالی متمرکز کردند.

این گزارش به بررسی محتوای گزارش های خبری و تحلیلی مطبوعات پرداخته است.

**ضرورت فشار سیاسی و اقتصادی دولت های اسلامی بر میانمار
بیانات تازه رهبر انقلاب اسلامی در جلسه درس خارج فقه ایشان درباره مسوولیت کشورهای اسلامی در برابر فجایع میانمار در روزنامه های امروز بازتاب زیادی داشت.
به نوشته روزنامه «آرمان»، رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه درس خارج فقه با اشاره به حوادث فاجعه‌آمیز میانمار، از سکوت و بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق بشر در قبال این فجایع به‌شدت انتقاد کردند و با تاکید بر اینکه راه حل این قضیه اقدام عملی کشورهای مسلمان و فشار سیاسی و اقتصادی به دولت بی‌رحم میانمار است، خاطرنشان کردند‌: جمهوری اسلامی باید علیه ظلم در هر نقطه از جهان، صریح و شجاعانه، اعلام موضع کند‌.
همچنین به نوشته روزنامه «آفتاب یزد»، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تقلیل فاجعه میانمار به یک درگیری مذهبی بین مسلمانان و بودایی‌ها را نادرست خواندند و افزودند‌: البته ممکن است در این حادثه تعصب مذهبی تاثیر داشته باشد اما این قضیه، یک قضیه سیاسی است زیرا مجری آن، دولت میانمار است و در راس آن دولت نیز زنی بی‌رحم قرار دارد که برنده جایزه صلح نوبل بوده و با این اتفاقات، در واقع، مرگ جایزه صلح نوبل رقم خورد‌.
به نوشته روزنامه «جهان صنعت» ایشان افزودند‌: این فجایع در مقابل چشم کشورها و دولت‌های اسلامی و مجامع جهانی و دولت‌های ریاکار و دروغگوی مدعی حقوق بشر از سوی دولت بی‌رحم میانمار، در حال رخ دادن است‌. رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از اکتفا کردن دبیرکل سازمان ملل به محکوم کردن جنایات در میانمار افزودند‌: مدعیان حقوق بشر که گاهی برای مجازات یک مجرم در یک کشور، جنجال و هیاهو می‌کنند، در مقابل کشتار و آواره شدن ده‌ها هزار نفر از مردم میانمار، هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند‌.
به نوشته روزنامه «کیهان»، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر لزوم ورود و اقدام عملی دولت‌های اسلامی، گفتند‌: البته منظور از اقدام عملی، لشکرکشی نیست بلکه باید فشار سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را بر دولت میانمار افزایش دهند و علیه این جنایات در مجامع جهانی فریاد بکشند‌.
روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی به «غفلت کشور های اسلامی از بحران میانمار» پرداخت و نوشت: بی تردید عدم ایفای نقش جدی و عملی کشورهای اسلامی می تواند گروه های تندرو و حامیان آن ها را به بازیگرانی مقبول در میان این اقلیت تبدیل کند. فشار کشورهای مسلمان برای ارسال نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به مناطق بحرانی در استان راخین میانمار و فشار سیاسی و اقتصادی عملی بر دولت این کشور برای توقف این بحران باید هر چه سریع تر انجام شود چرا که در نخستین روزهای بحران اخیر، سخن از فشار بر دولت برای متوقف کردن جنایات بود اما اکنون در برخی کشورهای مسلمان سخن از ضرورت مسلح کردن اقلیت مسلمان است. شاید پس از آن گروه های تندرو برای نجات جان مسلمانان وارد عمل شوند که این نقش و مسئولیت مسلمانان و کشورهای اسلامی را برای مقابله با این فاجعه دو چندان می سازد.
روزنامه «جام جم» هم در یادداشتی جایزه صلح نوبل را زیر سوال برد و چنین نگاشت: بنیان اداره دنیا در حال حاضر بر اساس زور، قدرت و سلطه است، بنابراین زمانی که سلطه بر مناسبات انسانی حاکم باشد مفاهیمی مانند جایزه صلح نوبل تحت تاثیر مناسبات قدرت‌های جهانی قرار می‌گیرد و باعث می‌شود بسیاری از انتخاب‌ها، مفاهیم و کارکردهای اصلی خود را از دست بدهد. . . در جایی که به سران رژیم صهیونیستی همچنین به خانمی که در راس دولت میانمار حضور دارد و چنین جنایاتی را علیه مسلمانان این کشور انجام می‌دهد جایزه صلح نوبل می‌دهند، چنین جایزه‌ای چندان ارزش توجه ندارد.

**بنز هم به ایران آمد
قرارداد تازه گروه صنعتی ایران‌خودرو و شرکت مرسدس بنز آلمان برای ایجاد شرکت مشترک در حوزه فروش و خدمات پس از فروش خودروهای تجاری مورد توجه روزنامه های امروز قرار گرفت. همچنین قرارداد دو شرکت مشترک تولیدی دیگر نیز در ماه‌های آینده نهایی خواهد شد.
به نوشته روزنامه «ایران»، طبق اعلام ایران خودرو این قرارداد دیروز میان شرکت ایران خودرو دیزل به نمایندگی از گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت مرسدس بنز، در سایت تولید وورث، مقر اصلی مرسدس بنز به امضا رسید.
نخستین بار سال 94 و پس از انعقاد برجام بود که زمزمه‌هایی شنیده شد مبنی بر اینکه دایملر (مالک چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس آ ام‌گ و اسمارت) به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو که بزرگترین خودروساز خاورمیانه به شمار می‌آید قصد دارند با تأسیس یک شرکت مشترک، از مزیت‌های نسبی یکدیگر استفاده کرده و ضمن تحکیم جایگاه خود، یک قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد کنند. پس از آن بود که در دی ماه 94 این دو شرکت تفاهمنامه همکاری امضا کردند و بر اساس آن تفاهمنامه متعهد شدند که با سرمایه گذاری مشترک هم شرکت خدمات پس از فروش تأسیس کنند و هم محصولات مشترک روانه بازار کنند. حال یک سال و 8 ماه پس از آن تفاهمنامه، این دو شرکت بزرگ خودروساز قرارداد خود را امضا کردند.
روزنامه «اعتماد» هم در گزارش خود آورد: بالاخره با امضای قرارداد میان هیات ایرانی و آلمان‌ها حضور بنز در ایران رسمی شد. هنوز مهر برجام خشک نشده بود که چرخ‌های هواپیمای آلمان‌ها بر باند فرودگاه مهرآباد باز شد و نخستین قرارداد پسابرجامی به نام اروپایی‌ها رقم خورد، تا سهم اروپانشینان از برجام مشخص شود. آلمان‌ها که سابقه خوشی در همکاری با ایرانی‌ها دارند بی‌سروصدا نخستین قرارداد پسابرجامی صنعت خودروی ایران را به نام خود ثبت کردند. این در حالی بود که تصور می‌شد رقیب قدر آنها یعنی فرانسوی‌ها با همه سروصداهایی که به راه انداخته بودند، در رقابت با سایر رقبا برنده خواهند شد که چنین نشد. با این حال انعقاد قرارداد جدید خودرویی با الزام صادرات و سرمایه‌گذاری و البته ساخت داخل توسط آلمان‌های سختگیر موجب شد تا پرونده قراردادهای خودرویی خاص شود.
در گزارش روزنامه «شرق» هم می خوانیم: مرسدس‌بنز رسما وارد ایران شد. ایران‌خودرو که برخلاف تصور عموم نه با تولید پیکان، بلکه با تولید بنز (در سال 1342 اتوبوس 302 مرسدس‌بنز را مونتاژ می‌کرد) پا به عرصه ظهور گذاشته است، حالا خبر از ایجاد دو شرکت مشترک؛ یکی در تولید و دیگری در فروش و خدمات پس از فروش می‌دهد. بر اساس قراردادی که روز گذشته بین ایران‌خودرو و شرکت بنز به امضا رسید، حالا این مخصوص‌نشین با ایجاد شرکتی، نماینده انحصاری فروش و خدمات پس از فروش محصولات این غول آلمانی خواهد بود. آن‌گونه که اعلام شده، این مخصوص‌نشین قرار است مسئولیت تولید نسل فعلی و آینده کامیون آکتروس را برعهده گیرد. بر اساس هدف‌گذاری صورت‌گرفته، ساخت شرکت مشترک تولیدی که مسئولان زمان انعقاد قرارداد آن را ماه آینده اعلام کردند در سال نخست به 20 درصد خواهد رسید و این میزان در صورت صرفه اقتصادی می‌تواند به 30 تا 50 درصد افزایش پیدا کند، اما تولید موتور جدید بر اساس نیاز بازار در شرکت مشترک جدید دیگر خبری است که روز گذشته به نقل از ایران‌خودرو روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت.

**قطعنامه ای دیگر برای مهار پیونگ یانگ
تصویب تحریم های تازه علیه کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل، محور گزارش برخی روزنامه های امروز بود. به نوشته روزنامه «اطلاعات»، دیروز قطعنامه دیگری در شورای امنیت سازمان ملل علیه دولت کره شمالی به تصویب رسید. اگر چه دولت آمریکا در ابتدا پیش نویس قطعنامه‌ای را که در آن موارد جدید و بسیار فراگیر تحریمی علیه کره شمالی دیده می‌شد، پیشنهاد داد، اما مخالفت روسیه و چین با پیشنهادهای آمریکا در شورای امنیت، موجب تعدیل متن پیشنهادی شد و در نهایت قطعنامه‌ای دیگر در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی به تصویب رسید که در آن تحریم نفتی، تحریم خرید برخی اقلام از کره شمالی، بخصوص پارچه‌های ابریشمی و. . . آمده است. بر آورد تحریم مالی از تصویب این قطعنامه از سوی کارشناسان اقتصادی در نیویورک این است که در عمل 700 میلیون دلار از درآمدهای کره شمالی کاسته می‌شود.
روزنامه «ابتکار» در گزارشی نوشت: نکته جالب توجه در تشدید انزوای کره‌شمالی و اعمال فشارهای بیشتر بر روی این کشور، در همراهی چین و روسیه با آمریکا برای تصویب قطعنامه روز گذشته بود. پس از ششمین آزمایش هسته‌ای توسط کره‌شمالی که در راستای آن یک بمب هیدروژنی از فراز ژاپن به آن سوی اقیانوس آرام فرود آمده و موجب دو زمین لرزه در نواحی ساحلی شرق آسیا شد، دو متحد سابق کره‌شمالی این اقدام را به شدت محکوم کرده و نسبت به عواقب آن در منطقه هشدار دادند. گفتنی است بمب هیدروژنی نوعی از سلاح هسته‌ای است که با تامین انرژی از شکافت هسته‌ای، انرژی بسیار بیشتری از سایر بمب‌های هسته‌ای ایجاد می‌کند. طبق گزارش‌های رسیده بمبی که هفته گذشته توسط کره‌شمالی آزمایش شده است، به صورت چند منظوره قدرت تخریبی بسیار بیشتری از دیگر انواع بمب‌ها دارد و بسته به نوع هدف می‌توان قدرت تخریبی آن را تغییر داد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» هم در خصوص ناکافی بودن صدور قطعنامه در کنترل تارض احتمالی میان کره شمالی و آمریکا آورد: بازدارندگی یک راه‌حل کامل نیست اما برای اینکه قرین موفقیت شود دولت ترامپ باید با همتایان کره‌شمالی خود تماس مستقیمی برقرار کند و به آنها بفهماند که چه چیزی یا چه اقدام تحریک‌آمیزی می‌تواند موجب پاسخ مستقیم آمریکا شود. روش‌های بیشمار دیگری هست که این پیام به کره‌شمالی منتقل شود اما هیچ راهی بهتر از تماس مستقیم با مقام‌های این کشور نیست. به نوشته ولفستال، این تماس‌ها مثلا می‌تواند در قالب دیدار و تماس همتایان نظامی باشد. البته این دیدار باید از قالب سنتی که دیپلمات‌های آمریکایی در نیویورک و مقر سازمان ملل دیدار می‌کنند، خارج شود. حتی ارتباط از طریق چین- که در گذشته بارها انجام گرفته- نیز نمی‌تواند این پیام را برساند. آن پیام باید روشن کند که استفاده از تسلیحات هسته‌ای و انتقال این تسلیحات یا موشک‌های بالستیک و. . . به دولت دیگر و استفاده از آنها غیرقابل پذیرش است. اگر آمریکا نتواند مانع کره‌شمالی از داشتن تسلیحات هسته‌ای شود، باید روشن سازد که هر تصمیمی برای استفاده از آنها به معنای آخرین روز حیات «اون» و کشورش خواهد بود. تاکنون هیچ ترکیبی از تهدید، مشارکت، مذاکره و تحریم نتوانسته به نتیجه‌ای روشن منتج شود. در بهترین حالت، هر مذاکره‌ای با کره‌شمالی باید در جست‌وجوی توافقی برای فرار از اقداماتی باشد که می‌تواند محرک بحران شود از جمله اینکه موشک‌های متحرک به‌کار گرفته نشود و بر پایان دادن یا محدود کردن آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی این کشور توافق داشته باشد.
در ادامه می خوانیم: در یک شرایط مطلوب که معلوم نیست چه زمانی فراهم شود، آمریکا می‌تواند مذاکره با کره را آغاز کند و به توافقی برسد که براساس آن این کشور ساخت موادی که می‌تواند برای استفاده در تولید تسلیحات هسته‌ای به‌کار گرفته شود را متوقف سازد. اما حقیقت این است که آمریکا نمی‌داند و کره‌شمالی هم نخواهد گفت که تمام مراکز تولیدی‌اش در کجا قرار گرفته است. این کشور اجازه دسترسی و بازرسی از سایت‌ها را نیز نمی‌دهد. معلوم نیست کره‌شمالی چه درخواستی به خاطر این محدودیت‌ها داشته باشد اما واشنگتن و سئول باید اقداماتی را پیشنهاد دهند که خطر تقابل نظامی یا بدتر شدن اوضاع را کمتر کند.

پژوهشم**9275**9279**تنظیم: اعظم حمیدپور**انتشار: سیدمحمد موسی کاظمی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t. me/Irnaresearchهمراه شوید.

کلیدواژه: روزنامه های امروز | نوشته روزنامه | خدمات پس از فروش | سیاسی و اقتصادی | کشورهای اسلامی | جایزه صلح نوبل | شورای امنیت | علیه کره شمالی | دولت میانمار | ایران خودرو | فشار سیاسی | سازمان ملل | شرکت مشترک | مرسدس بنز | آلمان ها | گزارش ها | هسته ای | بر اساس | دو شرکت

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۲۵۴۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • اتحادی میان کشورهای اسلامی درباره مساله میانمار وجود ندارد
 • یک وکیل دادگستری گفت: کشورهای اسلامی درباره موضوع میانمار از اهرم‌های قانونی مثل شورای امنیت و دادگاه کیفری بین‌المللی استفاده نمی‌کنند و اتحادی در میان کشورهای اسلامی درباره این مسأله وجود ندارد. نعمت احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تاریخچه مشکلات مسلمانان میانمار، اظهار کرد: مساله میانمار مساله‌ای بین‌المللی است که از سال 1937 به صورت جدی در سطح بین‌المللی مطرح شده است. وقتی انگلستان هندوستان را مستعمره خود قرار داد میانمار هم تحت سلطه انگلستان درآمد و از قرن 18 به بعد و از زمانی که این منطقه به استعمار دولت انگلیس درآمد و رفت‌ و آمد در بین قاره راحت و طبیعی بود، این اختلافات وجود داشته است. وی ادامه داد: دولت برمه بعد از استقلال، مسلمانانی که در منطقه آراکان در ساحل خلیج بنگال مستقر شده بودند را با اعلام اینکه اینها نژادشان برمه‌ای نیست و از مناطق دیگر آمداه‌اند جزء جمعیت خود قرار نداد و از آن تاریخ این مساله موجب اختلاف دولت برمه و جمعیت ساکن در ایالت آراکان شد. دولت میانمار می‌گوید که این منطقه سرسبز و حاصلخیز جزء کشور من است، اما ساکنین آن کسانی هستند که برمه‌ای نیستند و آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. این وکیل دادگستری با اشاره به راهکارهای حقوقی برای حمایت از مسلمانان روهینجا بیان کرد: متاسفانه دولت‌های اسلامی از اهرم‌هایی که در مجامع بین‌المللی از جمله در سازمان ملل، شورای امنیت و دیوان کیفری بین‌المللی در اختیار دارند، سود نمی‌برند. هر چند که میانمار نیز به این دیوان نپیوسته و اساسنامه آن را نپذیرفته است و این مساله راهی که بتوان به عنوان یک دولت علیه این کشور به این دادگاه شکایت کرد را مشکل کرده است. احمدی افزود: اما از نظر نسل کشی می‌توان موضوع را مورد بررسی قرار داد و آن را پیگیری کرد. چون جمعیتی از یک منطقه را می‌کشند، زندگی آنها را...
 • بررسی چرایی سکوت کشورهای تاثیر گذار بر بحران مسلمانان میانمار
 • با آغاز دور جدید کشتار مسلمانان روهینگیا در استان غربی راخین در میانمار ، باردیگر توجهات جهانی به مظلومیت مسلمانان روهینگیا جلب شده است به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا وسیما ،به رغم فشارهای بین المللی و منطقه ای ، جنایات ضد مسلمانان روهینگیا در میانمار همچنان ادامه دارد و از جمله پیامدهای آن ،تشدید میزان آوارگی آنان و گسترش ابعاد پنهان آن همچون مبتلا شدن به انواع بیماری های واگیر دار و سو تغذیه و از بین رفتن کودکان و زنان براثر آواره و سرگردان شدن در جنگلها و دریا است . با توجه به اینکه امکان دسترسی به اخبار و اطلاعات لازم در مورد کشتار مسلمانان روهینگیا در راخین وجود ندارد نمی توان نحوه حمله و عوامل آن را به طور کامل مشخص کرد. اما حمایت اخیر فرمانده ارتش میانمار از کشتار مسلمانان روهینگیا نشان می دهد که فرماندهان ارتش این کشور با همکاری عوامل سیاسی ،سیاست زمین سوخته را در استان غربی راخین دنبال می کنند.علل تداوم کشتار مسلماناندر مورد علل تداوم کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار دو موضوع قابل توجه است .موضوع اول شامل دو بخش است که عمدتا تحت تاثیر امیال و جاه طلبی های ژنرالها و فرماندهان نظامی میانمار قرار دارند . بخش اول جنایات آنان از دهه شصت میلادی است که با تسلط بر این کشور آغاز شد و نظامیان با هدف دست اندازی به زمین های حاصلخیز و بکر استان راخین، تلاش برای بیرون راندن مسلمانان روهینگیا از سرزمین آبا و اجدادیشان را آغاز کردند .مرحله دوم از سال 1982 آغاز میشود که دولت نظامی میانمار در شناسایی حقوق شهروندی اقوام 135 گانه این کشور ،چهار قوم از جمله بزرگترین قوم میانمار یعنی مسلمانان روهینگیا را از حقوق شهروندی محروم کردند.براساس دستورالعملی که نظامیان صادر کردند فعالیتهای شهروندی مسلمانان روهینگیا به عنوان مهاجران بنگالی به شدت محدود شد و بهانه مناسبی...
 • داعش نتیجه اشتباه قدرت های بزرگ و برخی کشورهای ثروتمند اسلامی است
 • خبرگزاری میزان- معاون دوم رئیس اجرایی دولت افغانستان تاکید کرد: گروه تروریستی داعش نتیجه اشتباه قدرت‌های بزرگ و برخی کشورهای ثروتمند اسلامی است و علاوه بر مبارزه نظامی باید از راه فرهنگی و فکری نیز با جریان‌های افراطی مقابله کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان،محمد محقق معاون دوم رئیس اجرایی دولت افغانستان در نشستی با علمای افغانستان اعلام کرد که قدرت‌های بزرگ و برخی از کشورهای ثروتمند اسلامی عامل پیدایش گروه تروریستی و تکفیری داعش است. وی تاکید کرد: عاملان پیدایش داعش با صرف میلاردها دلار این گروه تکفیری را در قلب کشورهاى اسلامى به منظور کنترل بر نقاط استراتژیک منطقه بنیان نهادند. محقق تصریح کرد: امروز افغانستان و منطقه با اشتباهات قدرت‌هاى بزرگ می‌جنگند و جامعه جهانى نیز تاوان اشتباه گذشتگان خود را می‌دهد که با صرف میلیاردها دلار جهان را ناامن کردند. معاون دوم عبدالله در جمع علما تاکید کرد: داعش به کلید ناامنی در جهان تبدیل شده است و البته تنها با جنگ و اقدامات سخت افزارى نمی‌توان تروریسم تکفیرى را مهار کرد بلکه در کنار مقابله نظامی باید از طریق مبارزه سیاسی، فرهنگى و فکری با جریان‌های افراطی و تکفیری برخورد کرد. وی در ادامه اظهار داشت: داعش در عراق و سوریه شکست خورده است و از طریق افغانستان بدنبال تسخیر آسیای مرکزی است اما بدانند که اینجا گورستان متجاوزین است. محقق گفت که این گروه تروریستی و حامیان آنها بیشترین تبلیغات منفی را علیه شیعیان متمرکز کرده‌اند و برای تفرقه مذهبی در افغانستان تلاش می‌کنند اما تکفیری‌ها شکست سختی را متحمل می‌شوند. معاون دوم رئیس اجرایی دولت افغانستان: خاطرنشان کرد که طرح جامع «حمایت از مراکز دینی» در شورای امنیت ملی افغانستان مطرح شد و سرانجام پس از حملات خونین اخیر تروریست‌های داعش به اماکن مذهبی و گردهمایی‌ها به تصویب رسید. بر اساس این طرح، حدود 600 مسجد تحت پوشش قرار خواهد...
 • پژمان فر:موفقیت حج ۹۶ باعث فراموشی فجایع منا و مسجدالحرام نشود
 • نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برگزاری موفقیت آمیز حج ۹۶ نباید باعث فراموشی فجایع منا و مسجدالحرام و عدم پیگیری جدی این پرونده ها شود. حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به پایان مناسک حج ۹۶ و با یادآوری باز بودن پرونده فجایع منا و مسجد الحرام اظهار داشت: اتفاقی که در منا و در حج سال ۹۴ افتاد، یک حادثه معمولی نبود؛ فاجعه ای بود که در آن عده زیادی از زائران به دلیل بی تدبیری آل سعود به شهادت رسیدند. وی افزود: تاکنون هم این پرونده تعیین تکلیف نشده است که عربستان سعودی در محاکم بین المللی محکوم شود و مسئولیت این اتفاق را بپذیرد که بر اساس بی تدبیری آنها بوده و باید دیه این شهدا را بپردازد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در اینجا دستگاه دیپلماسی ما بر اساس فرمایشاتی که مقام معظم رهبری داشته اند، باید به صورت فعال مساله را پیگیری کند. پژمان فر ادامه داد: یکی از مسائلی که قطعا در آینده روابط دیپلماتیک ما با عربستان تاثیرگذار است و باید تعیین تکلیف شود، همین مساله فاجعه مناست؛ در واقع موفقیت حج امسال نباید باعث فراموشی فجایع حج ۹۴ و عدم پیگیری جدی این پرونده ها شود. وی افزود: اهمیت این حوادث بود که باعث شد رهبر معظم انقلاب بر روی این موضوع ایستادند و تذکر دادند؛ ما نسبت به عربستان سعودی با توجه به سوابق گذشته آن هیچ حسن نیتی سراغ نداریم که حج امسال را نشانه حسن نیت و تغییر روش آنها بدانیم. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر چند حج امسال حاشیه ای نداشت، اما امیدواریم مسئولان وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت، مساله شهدای منا و مسجدالحرام را که خانواده های آنها از لحاظ روحی تحت فشار هستند، حل...
 • ایتالیا ایتالیا هفته آینده اکران می شود/پایان کار برای مهران مدیری/بلیت نیم بها به پایان رسید
 • خبرگزاری میزان- سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: فیلم سینمایی "ایتالیا ایتالیا" به کارگردانی کاوه صباغ زاده در گروه سینمایی استقلال، "قهرمانان کوچک" به کارگردانی حسین قناعت در گروه سینمایی آزادی و "مالاریا" به کارگردانی پرویز شهبازی در گروه سینمایی آزاد روز چهارشنبه ۱۲ مهر ماه اکران می شوند. غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درخصوص نتیجه جلسه امروز شورا درباره اکران فیلم‌ها گفت: فیلم سینمایی "ایتالیا ایتالیا" به کارگردانی کاوه صباغ زاده در گروه سینمایی استقلال، "قهرمانان کوچک" به کارگردانی حسین قناعت در گروه سینمایی آزادی و "مالاریا" به کارگردانی پرویز شهبازی در گروه سینمایی آزاد روز چهارشنبه ۱۲ مهر ماه اکران می شوند. وی ادامه داد: همچنین فیلم سینمایی "من و شارمین" به کارگردانی بیژن شیرمرز که در گروه سینمایی قدس اکران شده بود تعویض و دوشنبه ۱۰ مهر ماه فیلم جایگزین اعلام می شود. سخنگوی شورای صنفی نمایش خاطرنشان کرد: اکران فیلم سینمایی "ساعت ۵ عصر" به کارگردانی مهران مدیری نیز از سه شنبه چهارم مهرماه به پایان رسیده و قیمت بلیت سینماها از چهارشنبه ۱۲ مهر ماه به روال عادی باز می گردد. انتهای پیام/
 • بخش خصوصی برای قطع ارتباط با میانمار پیش قدم خواهد بود
 • قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت گفت:صادرکنندگان و تجار ایرانیعرقدینی، مبارزه با ظلم و هم نوعدوستیدارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با کشور میانمار نیازی نیست که حتما از طرف دولت اقدامیصورت گیرد. مجتبیخسرو تاجدر گفتگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سؤالکه باتوجه به ظلمی میانمار علیه مسلماناین کشور رو داشته است، دولتبرنامه‌ایبرای قطع روابط تجاری با کشور میانمار دارد، اظهار کرد: صادرکنندگان و تجار ایرانی نیز عرقدینی، مبارزه با ظلم و هم نوعدوستیدارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با این کشور نیازی نیست که از طرف دولت اقدامیصورت گیرد.وی افزود: صادرکنندگان و واردکنندگان ما خود براساس دیدن صحنه‌های (فجایعی که علیه مسلمان در میانمار روی‌ داده است) پیش‌قدمخواهند شد.ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایراندر پاسخ به اینکه،خود دولت برنامه‌ایبرای قطعروابطاقتصادی با میانماریا تحت فشار قرار دادن این کشور داردگفت: این موارد باید در دولت، بر اساسسیاست‌هایکلان و رهنمودهایمقام معظم رهبری، تصمیم‌گیریو ابلاغ شود.وی تصریح کرد: به نظر بنده خود بخش خصوصی کشوراین حساسیت را دارد وپیش‌قدمخواهد بود.انتهای پیام/ R1342/P1361/S7,77,78,85,1246/CT1
 • پیش قدم بودن بخش خصوصی برای قطع ارتباط با میانمار
 • قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت گفت:صادرکنندگان و تجار ایرانی عرق دینی، مبارزه با ظلم و هم نوع دوستی دارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با کشور میانمار نیازی نیست که حتما از طرف دولت اقدامی صورت گیرد. خبرگزاری تسنیم: قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت گفت:صادرکنندگان و تجار ایرانی عرق دینی، مبارزه با ظلم و هم نوع دوستی دارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با کشور میانمار نیازی نیست که حتما از طرف دولت اقدامی صورت گیرد. مجتبی خسرو تاج در پاسخ به این سؤال که باتوجه به ظلمی میانمار علیه مسلمان این کشور رو داشته است، دولت برنامه‌ای برای قطع روابط تجاری با کشور میانمار دارد، اظهار کرد: صادرکنندگان و تجار ایرانی نیز عرق دینی، مبارزه با ظلم و هم نوع دوستی دارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با این کشور نیازی نیست که از طرف دولت اقدامی صورت گیرد. وی افزود: صادرکنندگان و واردکنندگان ما خود براساس دیدن صحنه‌های (فجایعی که علیه مسلمان در میانمار روی‌ داده است) پیش‌قدم خواهند شد. ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به اینکه، خود دولت برنامه‌ای برای قطع روابط اقتصادی با میانمار یا تحت فشار قرار دادن این کشور دارد گفت: این موارد باید در دولت، بر اساس سیاست‌های کلان و رهنمودهای مقام معظم رهبری، تصمیم‌گیری و ابلاغ شود. وی تصریح کرد: به نظر بنده خود بخش خصوصی کشور این حساسیت را دارد و پیش‌قدم خواهد بود.
 • درخواست عراق از کشورهای خارجی برای توقف خرید نفت کردستان
 • عراق از کشورهای خارجی خواست واردات مستقیم نفت خام از منطقه نیمه خودمختار کردستان را متوقف کرده و تجارت نفت را به دولت مرکزی این کشور محدود کند. به گزارش ایسنا، این درخواست که به شکل بیانیه‌ای از سوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، منتشر شد، در واکنش به برنامه دولت اقلیم کردستان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در روز دوشنبه صورت می‌گیرد. براساس گزارش رویترز، به نظر می‌رسد منظور اصلی بیانیه دولت مرکزی عراق ترکیه بوده که کشور ترانزیت برای نفت تولید شده در کردستان است. نفت کردستان توسط خط لوله‌ای به سواحل مدیترانه‌ ترکیه برای صادرات حمل می‌شود. در این بیانیه آمده است بغداد از کشورهای همسایه و کشورهای جهان درخواست می‌کند در خصوص نفت، با دولت فدرال معامله کند. دولت عراق همواره مخالف فروش مستقل نفت خام از سوی دولت اقلیم کردستان بوده و به دفعات تلاش کرده است مانع صادرات نفت کردستان شود. اختلاف بلندمدت سر زمین و منابع نفتی از جمله دلایل اصلی مورد اشاره دولت اقلیم کردستان برای درخواست استقلال است. کردستان عراق حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از میادین نفتی خود تولید می‌کند که شامل حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز از منطقه مورد مناقشه کرکوک است. حجم تولید این منطقه ۱۵ درصد از کل تولید عراق و حدود ۰.۷ درصد از تولید نفت جهانی را تشکیل می‌دهد. دولت اقلیم کردستان افزایش تولید به بیش از یک میلیون بشکه در روز تا پایان دهه جاری را هدف گذاری کرده است. در تولید نفت کردستان شرکت‌های نفتی متوسطی مانند گنل، DNO، گلف کی‌استون و دانا گاز حضور دارند. شرکت‌های نفتی بزرگ مانند شورون، اکسون موبیل و روس نفت نیز در کردستان پروژه‌هایی دارند، اما پروژه‌های آنها عمدتا در مرحله‌ اکتشاف است. با این‌همه روس نفت که شرکت نفت دولتی روسیه است، بیش از یک میلیارد دلار به دولت اقلیم کردستان وام...
 • بخش خصوصی برای قطع ارتباط با میانمار پیشقدم خواهد بود
 • قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرکنندگان و تجار ایرانی عرق دینی، مبارزه با ظلم و هم نوع‌دوستی دارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با کشور میانمار نیازی نیست که حتماً از طرف دولت اقدامی صورت گیرد. به گزارش قدس آنلاین، مجتبیخسروتاج در پاسخ به این سؤالکه باتوجه به ظلمی که میانمار علیه مسلماناناین کشور روا داشته است، آیا دولتبرنامه‌ایبرای قطع روابط تجاری با کشور میانمار دارد، اظهار کرد: صادرکنندگان و تجار ایرانی نیز عرقدینی، مبارزه با ظلم و هم نوع‌دوستیدارند؛ بنابراین برای قطع ارتباط تجاری و اقتصادی با این کشور نیازی نیست که از طرف دولت اقدامیصورت گیرد. وی افزود: صادرکنندگان و واردکنندگان ما خود براساس دیدن صحنه‌ها (ی فجایعی که علیه مسلمانان در میانمار روی‌ داده است) پیش‌قدمخواهند شد. ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایراندر پاسخ به اینکه، آیا خود دولت برنامه‌ایبرای قطعروابطاقتصادی با میانماریا تحت فشار قرار دادن این کشور داردگفت: این موارد باید در دولت، بر اساسسیاست‌هایکلان و رهنمودهایمقام معظم رهبری، تصمیم‌گیری و ابلاغ شود. وی تصریح کرد: به‌نظر بنده خود بخش خصوصی کشوراین حساسیت را دارد وپیش‌قدمخواهد بود. منبع: خبرگزاری تسنیم
 • فدراسیون فوتبال میانمار برای فسخ قرارداد من شرط گذاشته است
 • قم - مربی قمی تیم ملی فوتسال میانمار گفت: فدراسیون فوتبال میانمار برای فسخ قرارداد من شرط گذاشته است و احتمال می‌دهم محرومیت و جریمه سنگینی برای من در نظر گرفته شود. رضا کردی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: چندی قبل بود که در اعتراض به کشتار مسلمانان توسط دولت میانمار و برای همدردی با مسلمانان، از سمت خود به عنوان مربی تیم ملی فوتسال میانمار و مدیر تیم‌های فوتبال این کشور از سمت خود کناره گیری کردم. وی افزود: کناره‌گیری از این سمت به معنای این است که قصدی برای بازگشت به میانمار ندارم اما مشکلی که در این بین پیش آمده این است که فدراسیون فوتبال میانمار قصد دارد به دلیل این که استعفای من جنبه سیاسی و مذهبی داشته از من به فیفا شکایت کند. مربی قمی تیم ملی فوتسال میانمار گفت: در حقیقت، فدراسیون فوتبال میانمار یکی از طرفین موضوع فسخ قرارداد من است و فسخ، خواسته من است اما فدراسیون فوتبال میانمار برای فسخ قرارداد به دنبال اعمال شروطی است و من را تحت فشار قرار داده تا این شروط را بپذیرم. کردی بیان داشت: یکی از خواسته‌های آن‌ها این بوده که من علت استعفای خود را مسائل مربوط به کشتار مسلمانان در این کشور اعلام نکنم و حرفی از این موضوع نزنم و مشخص است که میانماری‌ها نمی‌خواهند از نظر سیاسی، این موضوع برایشان تبعات در بر داشته باشد و به عبارت دیگر آن‌ها به دنبال این هستند که من مداخله دولت در این کشتارها را عنوان نکرده و تکذیب کنم. وی عنوان کرد: علاوه بر این بخش قابل توجهی از حقوقی که فدراسیون فوتبال میانمار به من پرداخت کرده، باید در جریان این توافق به این کشور بازگردد که البته ما هنوز در مورد این قضایا به توافقی نرسیده‌ایم و من با مسائل مربوط به موضوع کشتار مسلمانان در این کشور...
 • شورای امنیت برای بررسی اوضاع میانمار تشکیل جلسه می دهد
 • شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه به منظور بررسی وضعیت مسلمانان روهینگا در میانمار تشکیل جلسه خواهد داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه هفته جاری به منظور بررسی وضعیت مسلمانان آواره روهینگا در میانمار تشکیل جلسه خواهد داد. گفتنی است که موج جدید خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا از اواسط ماه میلادی گذشته (آگوست) آغاز شده وتلاش های جامعه بین الملل برای قانع کردن دولت میانمار به توقف آن بی نتیجه بوده است. پیش از این اعلام شده بود که شورای امنیت قرار است در جلسه ای که در روزهای آینده برگزار می شود، این مسئله را بررسی کند. از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواسته شده تا در این جلسه گزارشی مفصل از وقایع میانمار ارائه دهد.
 • رئیس تبلیغات اسلامی بوشهر:دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی تمام شدنی نیست
 • بوشهر- ایرنا- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهرگفت: دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی ایران هیچ وقت به پایان نمی رسد و همچنان ادامه دارد. به گزارش ایرنا، حجت‌ الاسلام عبدالرضا سروستانی روز دوشنبه در جمع دانش آموزان دبیرستان معارف و علوم اسلامی دلوار افزود: با توجه به شرایط حساس امروز مردم ایران همچون دوران دفاع مقدس باید نسبت به دسیسه های دشمن هوشیار باشند و با حضور آگاهانه خود در صحنه های مختلف خط بطلانی بر دسیسه های استکبار جهانی بکشند.وی اضافه کرد: امروز انقلاب اسلامی ایران به ‌عنوان یک قدرت بلا منازع نقش خود را ایفا کرد و درخت انقلاب چنان تنومند شده که بر کشورهای مستضعف و مسلمان سایه افکنده است.سروستانی اظهار کرد: 31 شهریور مصادف با آغاز تهاجم ناجوانمردانه رژیم بعث عراق به سرکردگی استکبار جهانی و برگرفته از نهضت حسینی است. مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر گفت: وقتی استکبار جهانی و هم پیمانانش بویژه رژیم غاصب صهیونیستی و کشورهای غربی مستعمره خود یعنی حکومت ستمشاهی ایران را از دست دادند جنگ نیابتی را به سرکردگی صدام و حزب بعث علیه نظام اسلامی آغاز کردند.وی تصریح کرد: استکبار جهانی در دوران دفاع مقدس با تصور اینکه انقلاب نوپای ایران در کمترین زمان ممکن شکست می خورد با تمام توان ازرژیم بعث در بخشهای سیاسی، نظامی و تبلیغاتی حمایت کرد.سروستانی افزود: دشمنان ایران اسلامی غافل از این بودند که نظام اسلامی با پایه های معنوی توانمند بنا نهاده و براساس خدامحوری و اعتقاد لازم به نصرت ها و وعده های ارزشمند الهی دفاع جانانه خود را آغاز و با تمام توان با تکیه بر قدرت معنوی و وابسته نبودن به بلوکهای شرقی و غربی در مقابل متجاوزان ایستاد.مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر ادامه داد: مردم شجاع و ولایتمدار ایران با داشتن رهبری الهی با تمام توان در مقابل دشمنان ایستادگی و افتخارهای زیادی خلق کردند.وی افزود: امام (ره)...
 • پایان دومین روز سامبو با یک برنز برای ایران
 • در پایان دومین روز رقابت‌های سامبوی بازی‌های داخل سالن نمایندگان ایران به یک مدال برنز دست یافتند. به گزارش ایسنا، از صبح امروز دوشنبه سوم مهر، دومین روز رقابت‌های رشته ورزشی سامبو در بازی‌های داخل سالن آسیا برگزار شد.امروز چهار سامبوکار ایران به مصاف حریفان رفتند که در پایان یک مدال برنز دستاورد نمایندگان ایران بود. به این ترتیب، در مرحله شانس مجدد وزن 100+ کیلوگرم، میلاد شیری برای کسب مدال برنز با نماینده‌ی قزاقستان مبارزه کرد. او در این دیدار با نتیجه 9 بر صفر به پیروزی رسید و تنها مدال برنز را کسب کرد. اما در اوزان 62، 74 و 82 کیلوگرم به ترتیب علیرضا چراغی، یوسف کرمیان و کمال آزادخواه سه نماینده ایران بودند که در مقابل حریفان خود نتیجه را واگذار کرده و از کسب مدال باز ماندند. انتهای پیام.
 • پایان رأی گیری برای همه پرسی جدایی کردستان
 • به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی کردستان عراق به پایان رسید. همزمان با پایان مدت زمان اعلام شده از سوی کمیته عالی همه‌پرسی کردستان عراق برای تمدید یک ساعته آن، شمارش آرا شروع شد. این کمیته ساعت 18 به وقت محلی، رأی گیری را یک ساعت دیگر تمدید کرد. با این حال این تمدید شامل استان کرکوک نمی‌شد. منابع کردی میزان مشارکت در این همه‌پرسی را 76 درصد اعلام کرده‌اند.
 • طلا تابستان را داغ به پایان رساند/۸۰۰۰ تومان افزایش برای هر گرم طلا
 • بازار طلا در در ماه پایانی نیمه اولش یکی از پرنوسان‌ترین ماه‌های خود را در حدود یکسال اخیر پشت سرگذاشت و انواع طلا افزایش قیمت‌هایی را تجربه کرد که طی سه سال قبلش بی سابقه بودند. به گزارش ایسنا، بازار طلا در ماه گذشته با نوسانات نسبتا زیادی همراه بود و یکی از پر نوسان‌ترین مقاطع زمانی خود را دست کم در یک سال اخیر پشت سر گذاشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار در نخستین روزهای شهریور ماه حدود ۱۱۹ هزار تومان قیمت داشت اما در روزهای بعد با روند صعودی به بیش از ۱۲۱ هزار تومان رسید. روند گرانی طلای ۱۸ عیار همچنان ادامه دار شد تا اینکه نرخ این نوع طلا در یازدهم شهریور به حدود ۱۲۷ هزار تومان رسید و تا نیمه ماه روی همین مبلغ باقی ماند. در روزهای بعد طلای ۱۸ عیار روند نزولی به خود گرفت و در بیست و پنجمین روز از شهریور ماه به گرمی ۱۲۳ هزار تومان رسید. تا پایان ماه حرکت کاهشی این نوع طلا ادامه دار شد و در آخرین روز از ماه مجددا مانند ابتدای ماه به حدود ۱۱۹ هزار تومان بازگشت. بررسی قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در شهریور ماه نشان می‌دهد که این نوع طلا بیش از ۸۰۰۰ تومان در این بازه زمانی نوسان قیمت را پشت سرگذاشته است. هر مثقال طلا نیز در ماه پایانی تابستان مانند طلای ۱۸ عیار با نوسان قیمت همراه بود. این نوع طلا در کمترین مقدار خود در اوایل ماه ۵۱۶ هزار تومان عرضه شد و در میانه‌های ماه به ۵۴۹ هزار تومان رسید که بیشترین نرخ هر مثقال طلا در شهریور ماه بود تا در مجموع ۳۳ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده باشد. همچنین هر اونس طلا در شهریور ماه امسال در کمترین نرخ خود ۱۲۸۶ دلار و در بیشترین نرخ خود ۱۳۴۸ دلار در بازار...
 • پایان رأی گیری برای همه پرسی جدایی کردستان از عراق
 • با پایان زمان اعلام شده برای تمدید یک ساعته رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی در منطقه کردستان عراق، صندوق‌های رأی در این منطقه بسته شدند.به گزارش مشرق، رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی کردستان عراق به پایان رسید.همزمان با پایان مدت زمان اعلام شده از سوی کمیته عالی همه‌پرسی کردستان عراق برای تمدید یک ساعته آن، شمارش آرا شروع شد.این کمیته ساعت 18 به وقت محلی، رأی گیری را یک ساعت دیگر تمدید کرد. با این حال این تمدید شامل استان کرکوک نمی‌شد.منابع کردی میزان مشارکت در این همه‌پرسی را 76 درصد اعلام کرده‌اند. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • روسیه و چین می توانند برای پایان خشونت ها علیه روهینگیا کمک کنند
 • خبرگزاري آريا - کوالالامپور – ايرنا - شبکه حقوق بشر ميانمار اعلام کرد که چين و روسيه مي توانند با اقدام خود باعث توقف شکنجه سيستماتيک اقليت نژادي روهنيگيا در ميانمار شوند. به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از خبرگزاري رسمي مالزي (برناما)، `کيائو وين` مدير شبکه حقوق بشر ميانمار ،گفت که چين و روسيه به عنوان دو قدرت، نفوذ سياسي و اقتصادي زيادي بر ميانمار دارند. بر اساس اين گزارش، چين به تازگي از تلاش هاي انجام شده توسط دولت ميانمار براي `حفاظت` از امنيت ملي اين کشور حمايت کرد و به طور عميق نسبت به خشونت ها در استان راخين که بر اثر آن تاکنون بيش از 400 نفر جان خود را از دست دادند، مخالفت کرد. در دور تازه خشونت هاي استان راخين که از اواخر ماه گذشته آغاز شد، علاوه بر کشته شدن بيش از 400 تن، تاکنون بيش از 430 هزار نفر نيز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند که اغلب اين افراد به بنگلادش مهاجرت کرده اند. `کيائو وين` خاطرنشان کرد: معتقدم اين کشورها مي توانند ايفاگران نقش اصلي در پايان دادن به خشونت ها عليه اقليت روهينگيا ر باشند، زيرا اگر اين دو کشور از ميانمار حمايت کنند، چهره جهاني آنها در نزد افکار عمومي جهان تخريب مي شود. اين فعال حقوق بشر تصريح کرد جاي تاسف است که شاهد تلاش کافي از سوي چين و روسيه براي پايان دادن به خشونت ها نبوده ايم. وي با اين عنوان که اگر کشوري شکي در انجام اين امر داشته باشد، ما آماده ارائه اطلاعات و مستندات به آنها هستيم، تصريح کرد: در سال 1963 دولت يک استراتژي آزار مسلمانان را با 6 هدف تعيين کرد که در آن به هيچ مسلماني اجازه داده نمي شود در پست هاي عالي رتبه ارتش، سياست، پارلمان، آموزش و پليس قرار گيرد. مدير شبکه...
 • پایان ۴۷ سال انتظار بابلسری ها برای مدال کشتی بزرگسالان آسیا
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازساری،این آزادكار بابلسری محجوب و با اخلاق تیم ملی كشتی كشورمان در رقابتی نفس گير موفق شد حريف خود آتايوف تركمنستانی را شكست دهد و مدال برنز را از آن خود کند. نادر پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر ۲عبداله حمیداله از افغانستان را شکست داد. وی در دور بعد مقابل اولوبک ژولدوشبیکوف از قرقیزستان قرار گرفت و با نتیجه ۱۸ بر ۱۴ را شکست داد تا راهی مرحله نیمه نهایی شود.حاج آقانیا در این مرحله مقابل گابیت تولیپبای از قزاقستان با نتیجه ۴ بر صفر شکست خورد و راهی دیدار رده بندی شد. این اولین مدال آسیایی بابلسری ها بعد از ۴۷ سال در سطح کشتی بزرگسالان آسیا است. پیش از این تنها عبداله موحد توانسته بود در مسابقات بازی های آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک تایلند و ۱۹۷۰ برای در مسابقات بازی های آسیایی دو مدال طلا کسب کند. انتهای پیام/آ کسب مدال برنز توسط کشتی گیر بابلسری
 • انقلاب اسلامی امروز اولویت اول جهان است/سخنان رئیس جمهور آمریکا اعتراف عاجزانه به قدرت مهارناپذیر ایران اسلامی بود/آمریکا مسیر زوال را طی می کند
 • جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این‌که انقلاب اسلامی امروز اولویت اول جهان است، گفت: سخنان رئیس جمهور آمریکا اعتراف عاجزانه به قدرت مهارناپذیر ایران اسلامی بود. امروز آمریکا مسیر زوال را طی می‌کند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبریتهران نیوز ، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تکریم و معارفه فرمانده سابق و جدید سپاه حفاظت طی سخنانی ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و یاران باوفایش و گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: تردید نداریم سرشت شیعه و گل وجود او با گلاب عاشورا عجین شد و هویتی که برای مسلمانان و شیعیان ساخته شد از آن واقعه عظیم ریشه گرفت. وی با بیان این‌که عاشورا قله رفیع فضیلت عالم هستی است، گفت: همه معانی که به آن عشق می‌ورزیم نظیر ایثار، شهادت، عاطفه، جوانمردی، مهر، محبت، شجاعت و … همه از آن چشمه عظیم جوشید و در مسیر زمان نسل‌های بشریت را تحت تاثیر خود قرار داد. * واقعه عاشوراالهام‌بخش، حیات‌بخش و روحیه آفرین است جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: واقعه عاشورا توسط خداوند متعال به‌عنوان حجت بالغه در مسیر حرکت بشر قرار گرفت. پیام‌های این واقعه عظیم برای تمام بشریت به‌ویژه پاسداران بسیار الهام‌بخش و حیات‌بخش و روحیه آفرین است. وی با بیان این‌که عاشورا نشان داد که راه سعادت مسلمانان در مقابل مستکران از مسیر جهاد و شهادت عبور می‌کند، بیان داشت: عاشورا نشان داد که هیچ حجت و دلیلی برای ترک میدان جهاد وجود ندارد. کم بودن نفرات سپاه ملاکی برای غلاف کردن شمشیر جهاد نیست. *اسلام با قلم عالمان، حکمت اندیشمندان و شمشیر مجاهدان پیش رفته است / آرمان ما قطعه قطعه شدن در راه خداست سردار سلامی تاکید کرد: واقعاً...
 • ماجرای پیشنهاد وزیر وقت ارشاد برای تغییر پایان از کرخه تا راین
 • منوچهر محمدی در بخش‌هایی از مصاحبه خود با نرگس عاشوری در روزنامه ایران، درباره فیلم‌های «از کرخه تا راین» و «زیر نور ماه» حر‌ف‌های جالبی زده است.به گزارش سینماسینما، محمدی گفته است: وقتی به‌عنوان نخستین فیلم در حوزه روحانیت «زیر نور ماه» را می‌سازم مورد مؤاخذه جدی قرار می‌گیرم و جلساتی گذاشته می‌شود که باید به نهادهای امنیتی و دستگاه‌های مختلف جواب بدهم که به چه دلیل سراغ چنین موضوعی رفته‌ام.حتی فیلم «از کرخه تا راین» که امروز یکی از افتخارات نظام محسوب می‌شود تا آستانه توقیف رفت و پناهنده شدن یک جانباز به طور جدی مورد سؤال واقع شد. جالب است بدانید وزیر وقت ما را صدا کرد و گفت پایان فیلم را عوض کنید و حتی یک پایان‌بندی هم پیشنهاد داد مبنی بر اینکه قهرمان قصه به کشور بر می‌گردد و در فرودگاه با سرود ملی و حلقه گل از او استقبال می‌شود. فیلم درباره استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی بود و طبیعی است که این فرد شهید شود. پرسیدم که آقای دکتر به نظر شما آن وقت مطرح نمی‌شود که پس لابد عراقی‌ها از پیف‌پاف به‌عنوان سلاح‌های شیمیایی در جبهه جنگ استفاده کرده‌اند؟!
 • پایان رأی گیری برای همه پرسی جدایی کردستان از عراق و آغاز شمارش آرا
 • به گزارش فارس، رأی گیری برای همه‌پرسی جدایی کردستان عراق به پایان رسید. همزمان با پایان مدت زمان اعلام شده از سوی کمیته عالی همه‌پرسی کردستان عراق برای تمدید یک ساعته آن، شمارش آرا شروع شد. این کمیته ساعت 18 به وقت محلی، رأی گیری را یک ساعت دیگر تمدید کرد. با این حال این تمدید شامل استان کرکوک نمی‌شد. منابع کردی میزان مشارکت در این همه‌پرسی را 76 درصد اعلام کرده‌اند.
 • امارات و عربستان سعودی از جمله موافقان برگزاری همه پرسی و تجزیه کردستان از خاک عراق هستند/هدف بارزانی از همه پرسی در اقیلم کردستان منافع شخص است/هدف آمریکا و کشورهای مرتجع عربی از تجزیه کردستان ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است
 • قدس آنلاین- علی فیاض کارشناس مسائل عراق با بیان اینکه غربی ها با اصل همه پرسی در کردستان عراق موافق هستند اما با زمان برگزاری آن‌نه به قدس آنلاین گفت: مسلما تجزیه عراق مشکلات امنیتی را برای کشورهای منطقه اعم از ایران، ترکیه و سوریه به دنبال خواهد داشت، لذا به نظر می رسد کشورهای منطقه ای به دنبال جلوگیری از تجزیه کردستان عراق از خاک این کشور شوند، بنابراین ترکیه با بستن مرز هوایی و زمینی خود و ایجاد تحریم هایی برای کردستان عراق به دنبال ایجاد مانع بر سر استقلال کردستان از دولت مرکزی هستند. هر چند کشورهای منطقه با اصل همه پرسی مخالفت کرده اند اما کشورهای فرا منطقه ای همچون آمریکا و انگلیس مخالفت خود را با زمان برگزاری همه پرسی اعلام کرده اند نه اصل همه پرسی. وی درادامه با اشاره به دولتهای مخالف و موافق برگزاری همه پرسی در کردستان عراق تصریح کرد: امارات و عربستان سعودی از جمله موافقان برگزاری همه پرسی و تجزیه کردستان از خاک عراق هستند. ملت کردستان نیز از دیرباز به دنبال ایجاد کشوری برای خود بوده و به تجزیه و استقلال طلبی از دولت مرکزی عراق می اندیشند و به دنبال حق تعیین سرنوشت خود بودند اما مسئله مهم‌زمان برگزاری همه پرسی است. بی تردید جدایی کردستان عراق از دولت مرکزی در این دوره زمانی غیر ممکن است چرا که دولت عراق مخالف گزینه همه پرسی است چرا که براساس قانون اساسی که سال ۲۰۰۵ به نگارش درآمده باید کردستان به صورت دولت فدرالی اداره شود نه جدایی و همه پرسی. فیاض درخصوص تلاش های مسعود بارزانی به قدس آنلاین گفت: مسعود بارزانی در تلاش است با کمک ها و حمایت های پشت پرده رژیم صهیونیستی، کردستان عراق را تجزیه کند. وی علی رغم مخالفتهای موجود داخلی و بین المللی تلاش کرد تا همه پرسی به...
 • کشورهای تک یاخته ای
 • روزنامه محلی زاهدان سرمقاله ای به قلم محمدتقی رخشانی با عنوان «کشورهای تک یاخته ای» منتشر کرده است. دراین مطلب آمده است: همه پرسی کردستان عراق برای استقلال با مخالفت های گسترده ی منطقه ای و جهانی روبرو شد تا آنجا که شورای امنیت سازمان ملل هم خواهان لغو آن گردید.برخی از این مخالفت ها مصلحتی و برخی واقعی است.در روزگاری که استراتژی تعریف و تقسیم جهان را انگلستان در دست داشت سیاستی کلی موسوم به تفرقه بینداز و حکومت کن را در دستور کار خود داشت بر همین اساس تلاش بسیاری را به کار برد تا قومیت های واحد را در کشورهای مختلف پراکنده نماید. به تعبیر دیگر استراتژی انگلستان برای جهان استراتژی کشورهای چند یاخته ای بود به این معنا که یک قومیت مثلا کرد در چند کشور پراکنده شود تا در شرایط مقتضی بتواند با تحریک آنها تشنج و نا امنی برای کشوری که مورد نظر انگلستان است به وجود بیاورد.اگر به نقشه ی جهان نگاه کنیم در نقاط مختلف این تقسیم قومی را می بینیم و شاهد هستیم که در دو سوی مرزها یک قومیت زندگی می کنند.اکنون که تعریف استراتژی جهان در اختیار آمریکایی هاست و آنان از کشورهای بزرگ، قدرتمند و پر جمعیت هراس دارند در پی آن هستند که کشورها را کوچک کنند لذا استراتژی جدیدی تحت عنوان کشورهای تک یاخته ای را تعریف کرده اند مبنای این استراتژی «هر قومیت یک کشور» است.اکنون از اروپا تا شرق دور شاهد شکل دهی به این استراتژی توسط امریکایی ها هستیم دقت در جغرافیای سیاسی جهان و تحولات در جریان آن به ما نشان می دهد که باید هوشیار باشیم و به مخالفت امریکا با همه پرسی استقلال کردستان اعتماد نکنیم. این که در این شرایط چه دستاوردی عاید کردها می شود بحثی جداگانه است که باید به طور مستقل به آن پرداخت.8006**6081دریافت کننده:...
 • آغاز سال تحصیلی در کشورهای مختلف چگونه است
 • بررسی آغاز و پایان تحصیلی کشورهای مختلف نشان می‌دهد سال تحصیلی در اکثر کشورها اواسط شهریورماه آغاز می‌شود و در اواسط خردادماه نیز به پایان می‌رسد. قدس آنلاین- همزمان با آغاز سال تحصیلی در کشور ایران، سال تحصیلی بسیاری از کشورها نیز شروع شده است و حتی بعضی از آنها سال تحصیلی خود را از اواسط شهریور ماه آغاز کرده‌اند. سال تحصیلی در ایران یکم مهرماه آغاز می‌شود و در آخر خردادماه نیز به پایان می‌رسد؛ البته یکم تیرماه تا پایان شهریور همزمان با تعطیلات تابستانی، مدارس همچنان برای دانش‌آموزانی که قصد جهش پایه انجام می‌دهد یا در امتحانی نمره کم گرفته‌اند و نیاز به آزمون مجدد دارند، دایر است. در زیر به بررسی آغاز و پایان سال آموزشی کشورهای چین، هند، ژاپن، لائوس، لبنان، مالزی، مغولستان، عمان، فیلیپین، عربستان سعودی، کره جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی می‌پردازیم: کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده است و به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور دنیا بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد. سال آموزشی در کشور چین از اوایل سپتامبر برابر با ۱۲ شهریورماه آغاز می‌شود و تا یک جولای به طول می‌انجامد که این تاریخ برابر با حدوداً ۱۰ تیرماه است. هنگ‌کنگ هنگ‌کنگ شهر جزیره‌ای در جنوب کشور چین است که ۸ میلیون نفر جمعیت دارد. سال تحصیلی هنگ‌کنگ یک سپتامبر برابر حدود ۱۲ شهریورماه آغاز می‌شود و پایان آن برابر با ۱۰ جولای است. ۲- هند هندوستان در جنوب آسیا قرار دارد و بیش از یک میلیارد و ۲۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد که از این جهت دومین کشور پرجمعیت جهان نام گرفته است. سال تحصیلی کشور هندوستان در اکثر شهرهای این کشور از اواسط ژوئن برابر با ۲۶ خردادماه آغاز می‌شود و در واسط آوریل برابر با ۲۶ فرودین ماه...
 • آغاز سال تحصیلی در کشورهای مختلف تصاویر
 • بررسی آغاز و پایان تحصیلی کشورهای مختلف نشان داد، سال تحصیلی در اکثر کشورها اواسط شهریورماه آغاز می‌شود و در اواسط خردادماه نیز به پایان می‌رسد. خبرگزاری فارس: همزمان با آغاز سال تحصیلی در کشور ایران، سال تحصیلی بسیاری از کشورها نیز شروع شده است و حتی بعضی از آنها سال تحصیلی خود را از اواسط شهریور ماه آغاز کرده‌اند. سال تحصیلی در ایران یکم مهرماه آغاز می‌شود و در آخر خردادماه نیز به پایان می‌رسد؛ یکم تیرماه تا پایان شهریور همزمان با تعطیلات تابستانی، مدارس همچنان برای دانش‌آموزانی که قصد جهشی خواندن دارند و یا در امتحانی نمره کم گرفته‌اند و نیاز به آزمون مجدد دارند، دایر است. در زیر به بررسی آغاز و پایان سال آموزشی کشورهای چین، هند، ژاپن، لائوس، لبنان، مالزی، مغولستان، عمان، فیلیپین، عربستان سعودی، کره جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی می‌پردازیم: 1- چین کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده است و به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور دنیا بیش از یک میلیارد و 400 میلیون نفر جمعیت دارد. سال آموزشی در کشور چین از اوایل سپتامبر برابر با 12 شهریورماه آغاز می‌شود و تا یک جولای به طول می‌انجامد که این تاریخ برابر با حدوداً 10 تیرماه است. هنگ‌کنگ هنگ‌کنگ شهر جزیره‌ای در جنوب کشور چین است که 8 میلیون نفر جمعیت دارد. سال تحصیلی هنگ‌کنگ یک سپتامبر برابر حدود 12 شهریورماه آغاز می‌شود و پایان آن برابر با 10 جولای است. 2- هند هندوستان در جنوب آسیا قرار دارد و بیش از یک میلیارد و 230 میلیون نفر جمعیت دارد که از این جهت دومین کشور پرجمعیت جهان نام گرفته است. سال تحصیلی کشور هندوستان در اکثر شهرهای این کشور از اواسط ژوئن برابر با 26 خردادماه آغاز می‌شود و در واسط آوریل برابر با 26 فرودین...
 • آغاز سال تحصیلی در کشورهای مختلف چگونه است جدول
 • صراط: بررسی آغاز و پایان تحصیلی کشورهای مختلف نشان داد، سال تحصیلی در اکثر کشورها اواسط شهریورماه آغاز می‌شود و در اواسط خردادماه نیز به پایان می‌رسد.به گزارش فارس، همزمان با آغاز سال تحصیلی در کشور ایران، سال تحصیلی بسیاری از کشورها نیز شروع شده است و حتی بعضی از آنها سال تحصیلی خود را از اواسط شهریور ماه آغاز کرده‌اند. سال تحصیلی در ایران یکم مهرماه آغاز می‌شود و در آخر خردادماه نیز به پایان می‌رسد؛ یکم تیرماه تا پایان شهریور همزمان با تعطیلات تابستانی، مدارس همچنان برای دانش‌آموزانی که قصد جهشی خواندن دارند و یا در امتحانی نمره کم گرفته‌اند و نیاز به آزمون مجدد دارند، دایر است. در زیر به بررسی آغاز و پایان سال آموزشی کشورهای چین، هند، ژاپن، لائوس، لبنان، مالزی، مغولستان، عمان، فیلیپین، عربستان سعودی، کره جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه و امارات متحده عربی می‌پردازیم: جدول آغاز سال تحصیلی کشورها را می‌توانید دانلود کنید: جدول آغاز سال تحصیلی 1- چین کشور چین با نام رسمی جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده است و به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور دنیا بیش از یک میلیارد و 400 میلیون نفر جمعیت دارد. سال آموزشی در کشور چین از اوایل سپتامبر برابر با 12 شهریورماه آغاز می‌شود و تا یک جولای به طول می‌انجامد که این تاریخ برابر با حدوداً 10 تیرماه است. هنگ‌کنگ هنگ‌کنگ شهر جزیره‌ای در جنوب کشور چین است که 8 میلیون نفر جمعیت دارد. سال تحصیلی هنگ‌کنگ یک سپتامبر برابر حدود 12 شهریورماه آغاز می‌شود و پایان آن برابر با 10 جولای است. 2- هند هندوستان در جنوب آسیا قرار دارد و بیش از یک میلیارد و 230 میلیون نفر جمعیت دارد که از این جهت دومین کشور پرجمعیت جهان نام گرفته است. سال تحصیلی کشور هندوستان در اکثر شهرهای این کشور از اواسط ژوئن برابر با 26 خردادماه...