می‌گویند تاریخ تکرار می‌شود. حالا بیشتر از یک دهه از مذاکرات سعدآباد گذشته؛ بازهم حسن روحانی باز هم محمد جواد ظریف. اروپایی‌ها آیا می‌توانند باز هم کلاه پروفسرهای دیپلماسی مملکت را بردارند؟

گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو-محمد آزادی؛ تقریباً همه دولتی‌ها اطمینان دارند اروپا، ایالات متحده را برای خروج از برجام همراهی نمی‌کند.

ظریف وزیر امور خارجه به خبرآنلاین گفته: «اروپایی‌ها به ما گفتند برجام را تحت هر شرایطی ادامه خواهند داد حتی اگر آمریکا از آن خارج شود. هرچند معتقدند آمریکا چنین کاری نخواهد کرد. » نوبخت سخنگوی دولت هم روز گذشته گفته اگر آمریکا از برجام خارج شود، خودش ایزوله خواهد شد. از آن طرف صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی آب پاکی را روی دست همه ریخت و به اشپیگل گفت: «بعد از خروج آمریکا از برجام، اگر اروپایی‌ها پایبند بمانند، ایران هم خواهد ماند. »

ماجرا چیست؟ ممالک اروپایی واقعاً همان‌گونه که دولتی‌ها خیال می‌کنند حاضرند برجام را بدون ایالات متحده ادامه دهند؟ «برجام بدون آمریکا» دیگر چه صیغه‌ایست؟

«برجام بدون آمریکا» در ترازوی نقد/ توافق هسته‌ای بعد از خروج آمریکایی‌ها به دردی هم می‌خورد؟

اجرای برجام آنطور که روحانی می‌گفت: می‌خواست سایه‌ی تحریم‌های ظالمانه را از سر مردم کوتاه کند. تحریم‌هایی که بیشترشان البته ساخته و پرداخته دولت‌های مختلف آمریکا است. این تحریم‌ها نه تن‌ها شهروندان آمریکایی را، که هرکسی هرکجای دنیا اگر با ایران ارتباط داشت، مجازات می‌کرد. می‌دانید دیگر؛ ایالات متحده از ۱۹۹۶ و تحریم‌های ISA وارد فاز تحریم‌های فراسرزمینی علیه جمهوری اسلامی شد.

حالا ترامپ گفته برجام مثل دیگر معاهداتی که دولت اوباما امضا کرده، مزخرف است و هرطور شده می‌خواهد از شر آن خلاص شود. این یعنی همان آش و همان کاسه؛ اروپایی‌ها حتی اگر بخواهند هم نمی‌توانند پای توافق هسته‌ای بدون آمریکا بایستند. مگر آنکه بخواهند درمقابل تحریم‌های ایالات متحده علیه نظام بانکی و تجاری ایستادگی کنند و مگر آنکه بی‌خیال شراکت چندهزار میلیارد دلاری‌شان با یانکی‌ها شوند! این یعنی «برجام بدون آمریکا» یعنی کشک؛ حتی بی‌خاصیت‌تر از آن!

وزیر امور خارجه دولت اصلاحات در همین رابطه می‌گوید اگر دیگران از برجام خارج شوند، این معاهده عملاً بی‌معنی خواهد شد و ایران باید سیاست‌های گذشته را پیشه کند. کمال خرازی هم‌چنین به خبرنگار ایسنا گفته عزم آمریکایی‌ها برای «ضربه زدن» به برجام حسابی جدی است. وی می‌گوید: «آمریکایی‌ها دنبال آن هستند تا بهانه‌ای بتراشند و نقض برجام را به گردن ایران بیندازند. »

بررسی یک ادعا؛ اروپایی‌ها آیا بدون آمریکا حاضرند برجام را اجرا کنند؟

ظریف می‌گوید بله! وزیر امور خارجه به خبرآنلاین گفته از مقامات اروپایی شنیده حتی بدون آمریکا، آنها به برجام و متعلقاتش پایبند می‌مانند. حسن عابدینی کارشناس مسائل بین المللی اما معتقد است، مُجرد بررسی سوابق اروپایی‌ها نشان می‌دهد نباید از این جماعت انتظاراتی در این حد داشت. وی به خبرنگار خبرگزاری دانشجو می‌گوید: «در سابقه کشورهای اروپایی هرگز چنین پایبندی نسبت به ایران دیده نمی‌شود. مثلاً زمانی که انقلاب به پیروزی رسید کشورهای اروپایی تمام تعهداتشان در حوزه هسته‌ای را زیر پا گذاشتند. از نمونه‌های آن می‌توان به نیمه ر‌ها کردن ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر توسط آلمان‌ها و نقض عهد فرانسوی‌ها در پرداخت سود و اصل پول سهام شرکت «اردی اف پاریس» اشاره کرد. »

وی با بیان اینکه با این سابقه بعید به نظر می‌رسد که اروپا در قبال فشار آمریکایی‌ها ایستادگی کند، ادامه داد: «از آنجا که وابستگی اروپا به آمریکا زیاد است نباید انتظار داشته باشیم اروپا جبهه‌ای متحد در برابر آمریکا داشته باشد. اروپایی‌ها شاید در حد حرف مقابل آمریکا قرار گیرند، اما وقتی پای عمل باشد و توسط آمریکایی‌ها تنبیه شوند، بعید به نظر می‌رسد که ایستادگی کنند. »

یک عضو سابق کمیسیون امنیت ملی هم می‌گوید اروپایی‌ها همیشه در زمین آمریکا بازی می‌کنند و برای تحریم ایران از هیچ تلاشی فروگزار نخواهند کرد. آصفری به خبرنگار ما گفت: «پیش‌بینی ظریف درباره رفتار اروپایی‌ها اشتباه است. اگر در مذاکرات هسته‌ای پرونده تحریم‌های اروپا از آمریکا جدا شده بود، شاید مسئله نوع دیگری پیش می‌رفت، اما در شرایط فعلی بعید است غرب بخواهد مسیر خود را از آمریکا جدا کند. »

یک تجربه تاریخی؛ اروپایی‌ها در کدام مذاکرات تاریخی دیگر بر سر روحانی و رفقا کلاه گذاشتند؟

«توافق سعدآباد در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۳ برای عبور از قطعنامه سپتامبر شورای حُکام بود. » این‌ها را حسن روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای می‌نویسد. وی که آن روز‌ها دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، مسؤلیت مذاکرات هسته‌ای با سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس) را برعهده داشت. در آن مذاکرات حضرات متعهد شده بودند غیر از «تعلیق کامل» فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان، پروتکل الحاقی را هم به‌صورت داوطلبانه اجرا کنند. درمقابل اروپا هم عبور سالم و بی دغدغه ایران از قطعنامه‌های شورای حکام را تضمین کند.

خوب نتیجه؟ روشن است! اروپایی‌ها مثل همیشه بدعهدی کردند. قطعنامه شورای حکام صادر شد؛ اما کاملاً یک‌طرفه و علیه ایران! آن روزها هم حسن روحانی ماند و محمد جواد ظریف و البته کلاه گشادی که دوستان اروپایی سرشان گذاشته بودند!

رضا سراج کارشناس مسائل استراتژیک در این‌باره معتقد است مجرد بررسی کارنامه اروپایی‌ها در تقابل با ایران، روشن می‌کند تصورات ظریف و رفقا تا چه اندازه خوش‌خیالی است. وی به خبرنگار ما می‌گوید: «تجربه مذاکرات ما با سه کشور اروپایی در اوایل دهه ۸۰ نشان می‌دهد "راهبرد اروپا" راهبردی آزموده شده و در نهایت شکست خورده است. اروپا عملاً نشان داده به‌هیچ عنوان خارج از اراده آمریکایی‌ها به ویژه در حوزه مسائل بین‌المللی اقدامی انجام نخواهد داد. »

محمد جواد ظریف و حسن روحانی آن روزها هم عضو تیم مذاکرات هسته‌ای ایران و تئوریکای اروپایی، موسوم به سعدآباد بودند. مذاکراتی که به گفته‌ی جک استراو وزیر امور خارجه‌ی سابق بریتانیا قرار بود ایران بی‌خیال همه تأسیسات اتمی و سانتری‌فیوژهایش شود؛ درمقابل غربی‌ها هم قطعنامه‌های شورای حکام را رفع و رجوع کنند. نشد! نشد و غربی‌ها مثل همیشه نارو زدند.

می‌گویند تاریخ تکرار می‌شود؛ احتمالاً تعبیر درست‌تر این است که آدم‌ها از تجربیات تاریخی‌شان درس نمی‌گیرند. حالا بیشتر از یک دهه از مذاکرات سعدآباد گذشته؛ بازهم حسن روحانی باز هم محمد جواد ظریف. اروپایی‌ها آیا می‌توانند باز هم کلاه پروفسرهای دیپلماسی مملکت را بردارند؟

کلیدواژه: برجام بدون آمریکا | وزیر امور خارجه | اروپایی ها آیا | محمد جواد ظریف | ایالات متحده | آمریکایی ها | حسن روحانی | تحریم ها | هسته ای | باز هم

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۶۸۱ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ماممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

در همین زمینه

 • سفرای اروپایی در آمریکا از برجام حمایت کردند
 • تهران- ایرنا- سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و نیز نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا روز دوشنبه قویا از توافق هسته ای با ایران حمایت کردند. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «دیوید اوسالیوان» نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا در سخنانی در نشست اندیشکده «شورای آتلانتیک» گفت: ما موافقیم که فقدان این توافق زیان بزرگی خواهد بود.«پیتر ویتیش» سفیر آلمان در آمریکا هم مدعی شد هر کسی که از خروج از این توافق حمایت می کند باید «مسائل بزرگتر» از جمله خطر فزاینده ایران بعد از سرگیری غنی سازی [اورانیوم]، خطر رقابت تسلیحات هسته ای در منطقه ای بی ثبات و تاثیر آن بر تلاش های جهانی در زمینه عدم اشاعه هسته ای را در نظر داشته باشد.ویتیش افزود: چنین چیزی چه پیامی به کشورهایی مانند کره شمالی می فرستد؟ این پیام را می رساند که دیپلماسی قابل اعتماد نیست و نمی توان به توافقنامه های دیپلماتیک اعتماد کرد. به نظر من زمانی که ایران توافق را نقض نکند اما ما آن را رعایت نکنیم، اعتبار ما در غرب تحت تاثیر قرار می گیرد.دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا باید تا اواسط اکتبر درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای به کنگره گزارش بدهد. اگر ترامپ تا 15 اکتبر (23 مهر ماه) پایبندی ایران را تایید نکند، کنگره شصت روز فرصت دارد درباره اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری کند.البته سران کنگره هنوز درباره اینکه آیا در چنین شرایطی تحریم ها را دوباره وضع خواهند کرد یا نه، اظهار نظری نکرده اند.سفرای غربی گفتند اگر واشنگتن از توافق هسته ای کنار بکشد، آنها تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا از شرکت های مستقر در اروپا که به تجارت با ایران ادامه می دهند، در برابر تحریم های مجدد آمریکا محافظت کنند.«کیم داروچ» سفیر انگلیس گفت که ترامپ و «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در...
 • حمایت قوی سفیران کشورهای اروپایی در آمریکا از برجام
 • ایران > سیاست‌خارجی - همشهری آنلاین:سفیران آلمان، بریتانیا و فرانسه در کنار نماینده رسمی اتحادیه اروپا از توافق هسته‌ای با ایران به طور کامل حمایت کردند. آنها توصیه کردند تا وقتی ایران به برجام پایبند است، آمریکا هم باید به آن احترام بگذارد. به گزارش دويچه وله، در واکنش به تردیدهایی که دونالد ترامپ نسبت به اعتبار برجام ابراز کرده است، چهار دیپلمات ارشد اروپایی در آمریکا بر اهمیت و ضرورت حفظ توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند. سفیران آلمان، فرانسه، بریتانیا و همچنین نماینده اتحادیه اروپا در نشست "شورای آتلانتیک" در واشنگتن گفتند تا وقتی ایران به مفاد موافقت‌نامه برجام پایبند است، دولت‌های آنها نیز از آن حمایت می‌کنند. دیوید اوسالیوان، نماینده اتحادیه اروپا در واشنگتن گفت: «ما اعتقاد داریم که لغو برجام، زیانی بزرگ خواهد بود.» پتر ویتیگ، سفیر آلمان در واشنگتن، در این نشست اظهار داشت: «کسانی که خواهان خروج از این توافق هستند باید به پیامدهای زیان‌بخش آن توجه کنند، مانند خطر از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، رقابت اتمی در منطقه‌ای بی‌ثبات و تاثیر آن بر تلاش‌ها برای منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای.» سفیر آلمان سؤال کرد: «چنین اقدامی [لغو برجام] چه پیامی برای دیگر کشورها مانند کره شمالی در بر خواهد داشت؟ پیام این خواهد بود‌‌‌‌‌‌: دیپلماسی قابل اتکا نیست، شما نباید به توافقات دیپلماتیک اعتماد کنید و فکر می‌کنم این موضوع بر اعتبار ما در غرب اثر خواهد گذاشت،‌ زیرا نشان می‌دهد ما به توافقی که ایران آن را نقض نکرده، احترام نمی‌گذاریم.» ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا نیز از بیهوده بودن تجدید نظر در توافق برجام سخن گفت و یادآور شد: «روسیه، چین و ایران، سه کشوری که این توافق را امضا کرده‌اند، به روشنی مخالف مذاکره مجدد در خصوص این توافق هستند.» کیم داروچ، سفیر بریتانیا در واشنگتن نیز در همین راستا گفت: «ما فکر می‌کنیم این...
 • برجام و منطقه محور مذاکرات ظریف در روز نهم
 • محمد جواد ظریف صبح دوشنبه به وقت محلی با عبدالقادر مساهل وزیر خارجه الجزایر دیدار کرد. دو طرف در این دیدارها درباره روابط دو جانبه، برجام و مسائل منطقه ای همچون کردستان عراق، سوریه، یمن، خلیج فارس و دیگر موضوعات مورد علاقه از محورهای گفت وگوی دو مقام بود. **دیدار با معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد وزیر امور خارجه ایران همچنین با حضور در طبقه سی و پنجم سازمان ملل به دیدار جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد رفت. در این دیدار که سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی هم حضور داشتند درباره برجام و مسائل منطقه ای به ویژه وضعیت سوریه، یمن، عراق و میانمار تبادل نظر شد. **دیدار با وزیر خارجه اندونزی رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی هم در طبقه سوم به انتظار نشسته بود تا دیداری خصوصی با رئیس دیپلماسی ایران داشته باشد. روابط دو جانبه و موضوع کمک های انسان دوستانه به مسلمانان میانمار بخشی از این گفت و گو را تشکیل داد. محمد جواد ظریف تا روز پنج شنبه در نیویورک خواهد بود.
 • ظریف هم به احتمال شکست رسمی برجام ایمان آورد
 • حسین موسویان، از مروّجین خارج نشین برجام هم نفر دیگریست که چند ماه قبل بحث میرایی برجام را مورد اشاره قرار داده بود. به گزارش جهان نيوز؛ ایرنا گزارش داد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت دوازدهم به تازگی در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی درباره فرجام برجام در صورت ادامه بدعهدی های آمریکا و یا خروج ترامپ از این توافق گفته است: «تهران تعدادی گزینه در اختیار دارد که گزینه خروج از برجام و ادامه برنامه هسته‌ای با سرعت بیشتر هم یکی از آن‌هاست...برنامه هسته‌ای ایران همچنان صلح‌آمیز باقی خواهد ماند اما محدودیت‌هایی که ما آن‌ها را داوطلبانه پذیرفته ایم، به آن عمل نخواهیم کرد.»[1] *تأکید بر احتمال خروج ایران از برجام در حالی است که پیش از این، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و از مقامات ارشد حاضر در مذاکرات هسته ای گفته بود در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران به این توافق پایبند خواهد ماند![2] حسین موسویان، از مروّجین خارج نشین برجام هم نفر دیگریست که چند ماه قبل بحث میرایی برجام را مورد اشاره قرار داده بود. برخی محافل تحلیلی که از ابتدا تأکید می کردند برجام هیچ دستاورد ملموسی برای مردم نخواهد داشت و تحریم تأثیرگذاری هم از قِبل آن لغو نخواهد شد، معتقدند برجام به لحاظ فلسفی هرگز توانایی مانایی ندارد و یقینا به سرنوشت توافق تیم آقای روحانی با غرب در سال های ۸۲ و ۸۳ مبتلی می شود. 1_ http://www.irna.ir/fa/News/82676127 2_ http://snn.ir/fa/news/632125
 • حمایت طرف های اروپایی برجام از توافق هسته ای
 • سفرای سه کشوراروپایی در برجام و همچنین سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن ضمن اعلام حمایت از توافق هسته‌ای تاکید کردند که اروپا آماده است تا تلاش های دولت آمریکا برای وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران را مسدود کند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه هافینگتن پست همزمان با نزدیک شدن به ضرب الاجل بعدی رئیس جمهور آمریکا در اواسط ماه اکتبر برای ارائه گزارش کنگره درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای دیپلمات‌های اروپایی در حال لابی با دولت ترامپ برای ماندن در این توافق هستند. دیوید او سولیوان سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن گفت: اگر آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود و دوباره تحریم‌هایی را وضع کند که نه تنها ایران بلکه کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند را هدف قرار می‌دهد،‌ اتحادیه اروپا می‌تواند از یک اساسنامه که به اواسط دهه 1990 باز می‌گردد، بهره ببرد که از شرکت‌های اروپایی در برابر مجازات شدن به دلیل تحریم‌ها حمایت می‌کند. سولیوان افزود: ما این اساسنامه را داریم که از شرکت‌های اروپایی که از سوی ماهیت فرامرزی تحریم‌های آمریکا در شرایط خاص حمایت قانونی می‌کند. من تردیدی ندارم که اگر این سناریو عملی شود که هنوز هم مشخص نیست، اتحادیه اروپا از منافع مشروع شرکت‌هایمان با تمام توان خود دفاع می‌کند. هافینگتن پست نوشت: از آنجایی که واشنگتن تقریبا هیچ روابط تجاری با ایران ندارد، تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورتی که دیگر کشورها به این اقدام نپیوندند یک بازدارنده هسته‌ای واقعی نخواهد بود. در سالهای منتهی به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 کشورهای اروپایی به همراه روسیه و چین با تلاش‌های آمریکا برای تحت فشار اقتصادی قرار دادن ایران همکاری کردند، اما اکنون که ایران برنامه‌ هسته‌ای خود را در ازاء رفع تحریم‌های بین المللی محدود کرده است، این کشورها که به حصول برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کمک کرده‌اند هیچ دلیلی برای توقف دوباره روابط تجاری‌شان...
 • حمایت قاطع سفرای اروپایی از برجام
 • پیتر ویتیگ (نفر اول راست)، ژرار آرو، کیم داروچ و دیوید او-سولیوان در نشست روزدوشنبه در موسسه «شورای آتلانتیک» در واشینگتن. به گزارش پارسینه به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هفته گذشت درباره پایبندی واشینگتن به برجام ابراز تردید کرد و گفته می شود احتمالا او پایبندی ایران به این توافق را در ماه آینده میلادی تایید نخواهد کرد. اقدامی که می تواند آینده این توافق در هاله ای از ابهام قرار دهد.این در حالی است که دیوید او-سولیوان، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا در نشستی که به میزبانی موسسه «شورای آتلانتیک» در واشینگتن برگزار شد، اظهار داشت: ما توافق داریم که از بین بردن این توافق خسارت بزرگی است.پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در واشینگتن نیز در این نشست تاکید کرده است: کسانی که خواهان خروج از این توافق هستند باید در این صورت مشکلات «بزرگتر» به عنوان پیامد چنین اقدامی را هم در نظر بگیرند، مانند خطر از سرگیری غنی سازی اورانیوم از سوی ایران، رقابت اتمی در منطقه ای بی ثبات و تاثیر ان بر تلاش هابرای منع اشاعه تسلیحات هسته ای.سفیر آلمان اضافه کرده است: چنین اقدامی چه پیامی برای دیگر کشورها مانند کره شمالی خواهد داشت؟ پیام این خواهد بود، دیپلماسی قابل اتکا نیست، شما نباید به توافقات دیپلماتیک اعتماد کنید، و فکر می کنم این موضوع بر اعتبار ما در غرب اثر خواهد گذاشت،‌ چرا که ما به توافقی که ایران آن را نقض نکرده، احترام نمی گذاریم.ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا نیز تاکید کرده است، روسیه، چین و ایران، سه کشوری که این توافق را امضا کرده اند، به روشنی مخالف مذاکره مجدد در خصوص این توافق هستند.کیم داروچ سفیر بریتانیادر واشینگتن، نیز گفته است: ما فکر می کنیم این توافق امنیت بریتانیا را افزایش داده است و به همین دلیل ما به حمایت از این توافق ادامه خواهیم داد.دولت...
 • نهمین روز حضور ظریف در سازمان ملل/برجام و منطقه محور مذاکرات
 • نیویورک- ایرنا- وزیر امور خارجه کشورمان که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، در نهمین روز حضور خود با معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل و وزیران خارجه الجزایر و اندونزی دیدار و گفت و گو کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد جواد ظریف صبح دوشنبه به وقت محلی با عبدالقادر مساهل وزیر خارجه الجزایر دیدار کرد.دو طرف در این دیدارها درباره روابط دو جانبه، برجام و مسائل منطقه ای همچون کردستان عراق، سوریه، یمن، خلیج فارس و دیگر موضوعات مورد علاقه از محورهای گفت وگوی دو مقام بود. **دیدار با معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحدوزیر امور خارجه ایران همچنین با حضور در طبقه سی و پنجم سازمان ملل به دیدار جفری فلتمن معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد رفت.در این دیدار که سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی هم حضور داشتند درباره برجام و مسائل منطقه ای به ویژه وضعیت سوریه، یمن، عراق و میانمار تبادل نظر شد.**دیدار با وزیر خارجه اندونزیرتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی هم در طبقه سوم به انتظار نشسته بود تا دیداری خصوصی با رئیس دیپلماسی ایران داشته باشد.روابط دو جانبه و موضوع کمک های انسان دوستانه به مسلمانان میانمار بخشی از این گفت و گو را تشکیل داد. محمد جواد ظریف تا روز پنج شنبه در نیویورک خواهد بود.1429/ 3404**انتشار: محسن اسماعیلی
 • هشدار سفرای اروپایی به ترامپ:برجام را حفظ کنید
 • سفرای سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در آمریکا به دولت ترامپ هشدار دادند اقدام به لغو برجام نکند.به گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک تایمز، سفرای 3 کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در واشنگتن دیروز طی نشستی ویژه در شورای آتلانتیک در واشنگتن توافق برجام را مورد بررسی قرار داده و حمایت خود را از این توافق بین المللی در راستای عدم اشاعه سلاح های هسته ای اعلام کردند."جرارد آراد" سفیر فرانسه در آمریکا در این نشست گفت:" نه تنها کشورهای اروپایی بلکه ایران، روسیه و چین هم مخالف بازنگری در برجام هستند... موضع تمامی 6 کشور مذاکره کننده برجام این است که هیچ راهی برای تجدید نظر و مذاکره مجدد وجود ندارد.سفرای اروپایی در نشست شورای آتلانتیک در واشنگتنسفیر فرانسه در واشنگتن تاکید کرد که برجام برای مدت 10 سال مساله احتمال تولید سلاح هسته ای در ایران را از بین برده و هدف اصلی برجام نیز عدم اشاعه بوده و به همین خاطر این توافق به اهداف خود دست یافته و باید اجرای آن ادامه یابد."دیوید او سالیوان" سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن نیز با تاکید بر مراودات اقتصادی کشورها و شرکت های اروپایی با ایران پس از برجام گفت: در صورت تحریم شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران از سوی دولت آمریکا، اتحادیه اروپا اقدامات متقابلی را برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا به مورد اجرا خواهد گذاشت.در این نشست "پیتر ویتینگ" سفیر آلمان در آمریکا نیز با تاکید بر ادامه توسعه روابط اقتصادی کشورش و دیگر کشورهای اروپایی با ایران پسابرجام گفت: وقتی تحریم های آمریکا علیه ایران به مورد اجرا در آمد شرکت های معدودی از آمریکا ضرر کردند چون مراوده چندانی با ایران نداشتند.. در حالی که شرکت های آلمانی از تحریم های ایران میلیارد ها و میلیاردها دلار صدمه دیدند.سفیر آلمان تاکید کرد که...
 • حمایت سفرای کشورهای اروپایی در واشنگتن از برجام
 • سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در میزگرد شورای آتلانتیک گفت «ما توافق داریم که مرگ این توافق ضرر عمده ای است.» به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: سفرای کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، و اتحادیه اروپا در آمریکا روز دوشنبه از توافق هسته‌ای ایران قویا مادامی که ایران به این توافق پایبند است حمایت کردند.دیوید اوسالیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن در میزگرد شورای آتلانتیک گفت: «ما توافق داریم که مرگ این توافق ضرر عمده ای است.» پیتر ویتیگ سفیر آلمان گفت هرکس از کنار کشیدن از این توافق حمایت می کند باید "مسایل بزرگتر" را در نظر بگیرد نظیر خطر روزافزون این که ایران غنی سازی را از سر بگیرد، خطر رقابت تسلیحات هسته‌ای در یک منطقه بی ثبات و تاثیر آن بر تلاش های جهانی برای عدم اشاعه هسته‌ای. ویتیگ افزود: «این کار چه علامتی را به کشورهایی نظیر کره شمالی خواهد داد؟ این علامت را که دیپلماسی قابل اتکا نیست و اینکه شما نباید به توافقات دیپلماتیک اعتماد کنید و به نظرم این مساله بر اعتبار ما در غرب تاثیر خواهد گذاشت وقتی ما به توافقی که ایران نقض نکرده است احترام نگذاریم.»سفرای اروپایی گفتند اگر آمریکا از این توافق بیرون برود آنها هر کار ممکنی را برای حفظ شرکتهای مستقر در اروپا که با ایران دادوستد دارند از تحریم‌های دوباره اعمال شده آمریکا صورت خواهند داد. کیم داروچ سفیر انگلیس در واشنگتن گفت ترامپ و ترزا می نخست وزیر انگلیس هفته گذشته در نیویورک نیمی از بحث خود را به ایران اختصاص دادند هرچند ترامپ تصمیم خود را فاش نکرد. سفیر انگلیس افزود می بار دیگر توضیح داد چرا انگلیس از این توافق حمایت می کند و آن را مساله امنیت ملی می بیند. داروچ گفت: «مادامی که ایران به این توافق از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی...
 • لابی فشرده دیپلمات های اروپایی با دولت ترامپ درباره برجام
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه هافینگتن پست آمریکا در گزارشی نوشت: دیپلمات های اروپایی به دولت ترامپ هشدار دادند که اروپا آماده شده است تا تلاش های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران را متوقف کنند؛ تا زمانی که تهران به تعهدات خود در زمینه توافق هسته ای ادامه دهد. «دیوید او سولیوان» نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا روز دوشنبه گفت که اگر آمریکا از توافق هسته ای (برجام) خارج شود و تحریم هایی را که نه تنها ایران، بلکه کشورهای دیگر که با ایران همکاری می کنند را هدف قرار می دهد، مجددا اعمال کند، اتحادیه اروپا می تواند از مقرراتی که به اواسط دهه 1990 باز می گردد، استفاده کند و از شرکت های اروپایی در برابر مجازات شدن تحت تحریم ها حفاظت کند. سولیوان در کنار نمایندگان فرانسه، انگلیس و آلمان در نشست شورای آتلانتیک سخن می گفت، ادامه داد: «ما مقرراتی داریم که از شرکت های اروپایی در معاهدات خاصی که تحت تاثیر تحریم های خارجی آمریکا قرار می گیرند، محافظت قانونی به عمل می آورد. من شکی ندارم که اگر این سناریو به وقوع پیوسته باشد، که روشن نیست، اتحادیه اروپا برای تامین منافع قانونی شرکت هایمان با تمام ابزارهایی که در اختیار ما هستند اقدام خواهیم کرد.» از آنجایی که واشنگتن تقریبا هیچ روابط تجاری با تهران ندارد، تحریم های آمریکا علیه ایران تاثیر بازدارنده موثری ندارند؛ مگر اینکه کشورهای دیگر به این تلاش بپیوندند. در سال های منتهی به توافق هسته ای 2015، کشورهای اروپایی و همچنین چین و روسیه به تلاش های آمریکا برای تحمیل تحریم ها علیه ایران پیوسته بودند. اما اکنون که ایران برنامه هسته ای خود را در ازای لغو برخی تحریم ها کاهش داده است، کشورهایی که به مذاکره برای امضای برجام کمک کرده اند دیگر هیچ دلیلی برای توقف...
 • سفرای تروئیکای اروپایی در واشنگتن مخالفت خود را با تغییر برجام اعلام کردند
 • سفیران انگلیس، آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا در واشنگتن در نشستی مخالفت خود را با طرح دولت آمریکا برای مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای ایران اعلام کردند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سفیران تروئیکای اروپایی و اتحادیه اروپا در واشنگتن، در نشستی که روز دوشنبه برگزار شد مخالفت خود را با طرح دولت آمریکا برای اِعمال تغییرات یکجانبه در توافق هسته‌ای با ایران اعلام کردند. «ژرارد آرو»، «کیم داروش»، «پیتر ویتیگ» و «دیوید اُ سالیوان»، به‌ترتیب سفیران فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا در واشنگتن روز دوشنبه در نشست اندیشکده شورای آتلانتیک با موضوع «نگاه اروپا به آینده برجام» شرکت کردند.این نشست در شرایطی برگزار شد که دولت آمریکا به‌ریاست «دونالد ترامپ»، توافق هسته‌ای ایران را «مایه شرمساری» واشنگتن توصیف کرده و خواستار مذاکره مجدد بر سر آن و تغییر برخی مفاد آن شده است.«دیوید سالیوان» گفت: «درباره این موضوع اتفاق نظر داریم که مرگ این توافق (برجام)، شکستی عظیم خواهد بود».«ویتیگ»، درباره برنامه‌های آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای گفت: «هر کسی که طرفدار خارج شدن از آن است بایستی مسائلی گسترده‌تر از جمله شروع دوباره غنی‌سازی ایران و خطر به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در یک منطقه ناپایدار و تأثیرات آن بر تلاش‌های منع اشاعه در دنیا را در نظر بگیرد».دیپلمات آلمانی پرسید: «چنین اقدامی، چه پیامی به کشورهایی مانند کره شمالی خواهد فرستاد؟ این پیام که نمی‌توان به دیپلماسی اتکا کرد و توافق‌های دیپلماتیک قابل اعتماد نیستند و به‌اعتقاد من وقتی که ما به توافقی که ایران آن را نقض نکرده پایبند نباشیم، اعتبارمان در غرب را زیر سؤال برده‌ایم».«کیم داروش»، سفیر انگلیس هم تصریح کرد که ترزا می، نخست‌وزیر این کشور نیمی از وقت دیدارش با ترامپ در نیویورک در هفته گذشته را به رایزنی درباره ایران اختصاص داده است.او گفت که ترزا می بار دیگر دلایل حمایت انگلیس از این توافق هسته‌ای را برای...
 • تشدید اختلاف اروپا و امریکا درباره برجام/هشدار دیپلمات های اروپایی به ترامپ
 • روزنامه «هافینگتون پست» گزارش داده است که سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن تهدید کرده است که اروپایی‌ها در صورت خروج امریکا از برجام تحریم‌های وضع شده علیه ایران از سوی واشنگتن را نادیده می‌گیرند و در راستای اقدام علیه آن گام برخواهند داشت./هیچ راه بازگشتی از توافق هسته‌ای وجود ندارد و توافق در حال اجرایی‌شدن است و کار می‌کند. آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین‌الملل- به نوشته «فوربس»؛ شرکت نروژی Scatec Solar در مذاکره با ایران آماده برای ساخت اولین پروژه خورشیدی در آن کشور است که ارزشی در حدود ۱۳۲ میلیون دلار دارد. همچنین Quercus بریتانیا نیز متعهد شده تا ۶۰۰ مگاوات برق خورشیدی را برای ایران تامین کند. در بخش خودروسازی نیز رنو فرانسه با ایران بر سر یک سرمایه‌گذاری مشترک به توافق رسیده است و دایملر بنز آلمان نیز قراردادی را برای ساخت کامیون در ایران با همکاری ایران‌خودرو یکی از پیشروترین شرکت‌های خودروسازی ایران امضا کرده است». به گزارش آفتاب‌نیوز، فوربس می‌نویسد در حالی که همه این رویدادها در حال وقوع هستند، امریکا رویکرد کاملا متفاوتی را در قبال ایران در پیش گرفته است. کاخ سفید روز ۲۴ سپتامبر تلاش دیگری را برای ممنوعیت سفر اتباع کشورهایی که دارای روابط بد با ایالات متحده هستند انجام داد و همانند تلاش قبلی فهرستی ارائه شد که این‌بار ایران، چاد، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه و ونزوئلا و یمن در آن حضور داشتند و محدودیت‌ها برای ارائه ویزا به اتباع این کشورها افزایش می‌یابند. البته این در این محدودیتها، ایرانیانی‌ که ویزای معتبر دانشجویی دارند یا تحت پوشش آن قرار می‌گیرند را شامل نمی‌شود، هر‌چند که آنان نیز باید تحت شرایط غربالگری و بررسی مورد نیاز قرار گیرند. ترامپ همچنین بارها تهدید کرده که امریکا از برجام بیرون خواهد آمد. این در حالیست که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تایید کرده ایران پایبند به مفاد برجام و در حال...
 • درخواست نماینده مجلس از روحانی:بدون فوت وقت وزیر علوم را معرفی کنید
 • عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور درخواست کرد تا بدون فوت وقت نسبت به معرفی وزیر علوم به مجلس اقدام کند و همچنین خواستار اصلاح ترکیب هیات مدیره استقلال و پرسپولیس شد.به گزارش ایسنا، محمود صادقی در تذکری به رئیس‌جمهور اظهار کرد: با گذشت نزدیک به دو ماه از مراسم تحلیف برخلاف تکلیف مقرر در قانون هنوز وزیر علوم به مجلس معرفی نشده و در آغاز سال تحصیلی این وزارتخانه متاسفانه با سرپرست اداره می شود.وی تاکید کرد: آقای رئیس‌جمهور متاسفانه جنابعالی در حوزه‌هایی که مطابق وعده‌های انتخاباتی شما انتظار تحول بیشتری در جهت خواسته ها و مطالبات رای دهندگان می‌رفت، ضعف و انفعال نشان داده‌اید.نماینده مردم تهران در مجلس افزود: رویه‌ای که در رایزنی‌های مربوط به وزیر علوم در حال انجام است، هم باعث سرخوردگی و سلب اعتماد دانشگاهیان شده که بدنه اصلی حامیان و رای دهندگان به شما بوده‌اند و هم برخلاف تصور ظاهری به جایگاه رفیع مقام رهبری در ذهنیت جامعه دانشگاهی آسیب می زند.این عضو کمیسیون آموزش مجلس همچنین بیان کرد: از حضرت عالی انتظار داریم بدون فوت وقت نسبت به معرفی وزیری کارآمد، عالم، پایبند به موازین علمی، اخلاقی و قانونی و مسلط به مسائل کلان آموزشی، تحقیقاتی، فناوری و توسعه علمی در فضای کنونی و نیز مورد قبول جامعه دانشگاهی به مجلس اقدام کنید.این نماینده مجلس همچنین در تذکر دیگری به وزیر ورزش و جوانان گفت: به وظیفه خود در قبال دو باشگاه محبوب و پرطرفدار استقلال و پرسپولیس عمل کنید. متاسفانه ضعف مدیریت این دو باشگاه به خصوص استقلال در فصل اخیر باعث تشتت، سردرگمی و شکستهای پیاپی و موجب نگرانی و سرخوردگی طرفداران پرشمار آن شده است.صادقی افزود: گزینش اشخاصی که اساسا ربطی به ورزش ندارند و براساس رانت و روابط انتخاب می شوند و هیچ تخصص و تجربه‌ای در این حوزه ندارند متاسفانه باعث تشتت شده است...
 • دانفورد:باید در برجام بمانیم/فرضمان این باشد که کره شمالی توان حمله به آمریکا را دارد/چین تا ۲۰۲۵ بزرگترین تهدید علیه آمریکا
 • خبرگزاري آريا - رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا درباره توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 و تنش‌هاي واشنگتن با پيونگ‌يانگ اظهار نظر کرد.به گزارش گروه مانيتورينگ بين‌الملل خبرگزاري فارس، ژنرال «جوزف دانفورد»، رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا روز سه‌شنبه خواستار ماندن آمريکا در توافق هسته‌اي با ايران شد. وي گفت: «پايبند ماندن ما به توافقاتي که آنها را امضا کرده‌ايم، بر تمايل ساير طرف‌ها براي امضاي توافق با ما اثرگذار خواهد بود.»دانفورد اضافه کرد: «خروج از توافق هسته‌اي مي‌تواند بر مذاکرات احتمالي ما با کره شمالي اثرگذار باشد.»اين مقام نظامي آمريکايي تصريح کرد که جامعه اطلاعاتي آمريکا معتقد است که ايران به برجام پايبند بوده است و آمريکا بايستي بر ساير موضوعات با اين کشور متمرکز باشد.ژنرال دانفورد درباره تنش‌هاي ميان شناورهاي ايراني و آمريکايي در خليج فارس هم گفت: «قواعد تعامل ما با ايران در خليج فارس در 8 ماه گذشته تغييري نکرده است.»وي در بخش ديگري از اظهاراتش به موضوع تنش‌هاي آمريکا با کره شمالي پرداخت و گفت که واشنگتن بايد فرضش را بر اين قرار دهد که کره شمالي از توانمندي حمله به آمريکا با موشک برخوردار است.رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح آمريکا علي‌رغم اين تصريح کرد که واشنگتن هنوز نشانه‌هايي از تغيير وضعيت نظامي کره شمالي مشاهده نکرده است. او همچنين گفت: «ارزيابي من اين است که توان هسته‌اي کره شمالي، در وهله اول با بقاء حکومت اين کشور مرتبط است.»اين مقام بلندپايه نظامي آمريکايي همچنين مدعي شد که ايران پس از توافق هسته‌اي برجام، آنچه به گفته وي «فعاليت‌هاي مخرب» در منطقه است را افزايش داده است.وي گفت ايران سرعت فعاليت‌‌هاي خود در سوريه و يمن را افزايش داده است.دانفورد گفت که چين تا سال 2025، بزرگترين تهديد عليه آمريکا خواهد بود.در حال تکميل....
 • ظریف:اقدامات ترامپ نشان می دهد که آمریکا قابل اتکا نیست
 • به گزارش ایسکانیوز ، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران می‌گوید بعد از پایان محدودیت‌‌های برجام، با ایران مانند دیگر دارندگان برنامه هسته‌ای غیرنظامی رفتار خواهد شد. وی در برنامه «جی‌پی‌اس» که روز یکشنبه از شبکه «سی‌ان‌ان» پخش شد، گفت اقدامات دولت آمریکا از جمله تهدید به خروج از برجام، این واقعیت را ثابت می‌کند که ایالات متحده قابل اتکا نیست. ظریف با بیان اینکه توافق هسته‌ای برای هیچ‌یک از طرفین ایده‌آل و کامل نبوده، گفت ماهیت مذاکره «داد و ستد» است: «ما به توافقی رسیدیم که هیچ‌کس آن را دوست ندارد، و این خوب است، چراکه هیچ توافق خوبی، توافق کاملی نیست. چراکه شما نمی‌توانید برای هر دو طرف توافقی کامل داشته باشید. شما مجبورید توافقی کمتر کامل داشته باشید، تا دو طرف بتوانند با هم به تفاهم برسند.» وی اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل علیه توافق هسته‌ای را «ناشی از بی‌اطلاعی و به دور از واقعیات» توصیف کرد. ترامپ در سخنرانی‌اش توافق هسته‌ای با ایران را «یکی از یک‌طرفه‌ترین و غیرمنصفانه‌ترین» توافق‌های تاریخ و «مایه شرم» ایالات متحده توصیف کرده بود. بر اساس یک مصوبه کنگره، ترامپ باید هر سه ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را تائید کند. گفته می‌شود ترامپ ممکن است در 15 اکتبر که موعد بعدی صدور این تائیدیه است، از تائید پایبندی ایران خودداری کند. آقای ظریف در پاسخ به این سوال که واکنش ایران به این اقدام ترامپ چه خواهد بود، گفت این مربوط به قوانین داخلی آمریکا است و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد و مسئولیت رئیس‌جمهور آمریکا در قبال برجام را از او سلب نمی‌کند، چراکه «تنها مرجعی که در توافق هسته‌ای برای تائید پایبندی به رسمیت شناخته شده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.» وزیر امور خارجه با این حال گفت ایران عملکرد ایالات متحده را تحت نظر گرفته و چندین گزینه از جمله «خروج...
 • انشقاق غرب درباره ایران آمریکا تحریم اروپایی ها سرمایه گذاری می کنند
 • به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه آمریکایی فوربس به قلم دامینیک دادلی خبرنگار آزادی که دو دهه در حوزه اقتصاد و سیاست در منطقه خاورمیانه آسیا و آفریقا قلم می‌زند، نوشته است بانک‌های اروپایی دور جدیدی از سرمایه‌گذاری‌ها در ایران را آغاز کر‌ده‌اند. این در حالی است که واشنگتن محدودیت‌های دیگری را برای ارتباط ایرانی‌ها با آمریکا اعمال کرده است. طی هفته‌ گذشته بانک‌های اتریش، دانمارک و فرانسه اعلام کردند قرارداد سرمایه‌گذاری با ایران به ارزش 2.4 میلیارد دلار امضا کرده‌اند. این اقدام دقیقاً برخلاف بیانیه 24 سپتامبر کاخ سفید درباره ممنوعیت‌های مسافرتی به شهروندان ایرانی و 7 کشور دیگر است. دور جدیدی از سرمایه‌گذاری‌های مالی کشورهای اروپایی در ایران 21 سپتامبر آغاز شد، به طوری که «اوبربانک» اتریش موافقت کرد خط اعتباری یک میلیارد یورویی را به 14 بانک ایرانی بدهد. این پول‌ها قرار است در پروژه‌های زیرساختی ایران استفاده شود. در همان روز «دانسک‌بانک» دانمارک قرارداد خط اعتباری به ارزش 500 میلیون یورو با 10 بانک ایرانی امضا می‌کند. پس از آن BPI فرانسه اعلام کرد خط اعتباری 500 میلیون یورویی را به شرکت‌های فرانسوی که به دنبال سرمایه‌گذاری در ایران هستند، اعطا خواهد کرد. ایران ترتیبات مشابهی را طی چند ماه گذشته با بانک واردات - صادرات کره به ارزش 8 میلیارد یورو تنظیم کرد و با تعدادی از بانک‌های چینی برای پوشش مالی به ارزش 35 میلیارد دلار مذاکره کرد. این قراردادها لزوماً به سادگی به دست نیامده است. اوربانک می‌گوید امضای قرارداد با ایران 1.5 سال مذاکره در چارچوب توافقات زمان برد به طوری که چندین دور مذاکرات در ایران و اتریش برگزار شد. فوربس می‌نویسد: آنهایی که وارد چنین قراردادی با ایران شده‌اند باید مراقب باشند تا در تله جریمه آمریکا گرفتار نشوند. در این میان تنها شرکت BPI فرانسه معتقد است چون هیچ اقدام اجرایی در آمریکا ندارد...
 • آمریکا نباید اشتباه جنگ عراق را در قبال ایران تکرار کند/اروپایی ها ترامپ را متوقف کنند
 • به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه تحلیلی آمریکایی «نشنال کاتولیک ریپورتر»، در صورتی که آمریکا اشتباهات جنگ عراق را فراموش کند، تاریخ این کشور با ایران تکرار خواهد شد. در این گزارش به نوشته جرج سانتیانا فیلسوف اسپانیایی در یک سده گذشته اشاره کرده که گفته بود کسانی که نمی‌توانند تاریخ را به خاطر بسپارند، محکوم به تکرار آن هستند. نویسنده این گزارش با این مقدمه به حمله آامریکا در سال ۲۰۰۳ به عراق اشاره کرده و نوشت: امروز شاهد نتایج ناخوشایند جنگ عراق هستیم. ترامپ خواستار نابودی توافق هسته‌ای است. او از اولین سخنرانی خود در سازمان ملل برای شرم‌آور خواندن توافق هسته‌ای استفاده کرد. او در حالی این توافق را یک توافق یک‌جانبه به سود ایران می‌خواند که سکوت مبهم مخاطبان و چهره‌های سنگی دیپلمات‌های خارجی در سازمان ملل جایگزین تشویق های مرسوم شده بود. در این گزارش گفته شده ترامپ هرگز به صراحت اعلام نکرده قرار است این توافق را لغو کند. او به خبرنگارانی که منتظر یک پاسخ صریح در این باره بودند، گفت به زودی تصمیمش را علنی خواهد کرد. نویسنده به دو ادعای دولت ترامپ علیه توافق هسته‌ای اشاره کرده و نوشت: اول اینکه دولت معتقد است ایران به روح برجام تجازور کرده است و دوم به این دلیل که معتقد است توافق هسته‌ای یک توافق حاوی بندهایی است که بعد از مدعی منقضی خواهند شد. آنها این بند را که در توافق هسته‌ای گفته شده ایران به هیچ وجه و در هیچ شرایطی حق داشتن سلاح هسته‌ای ندارد را نادیده می‌گیرند. نویسنده این گزارش تاکید کرده صرف‌نظر از بی توجهی ترامپ به واقعیت ها به نظر می رسد گمانه‌زنی‌ها درباره عدم تایید توافق هسته‌ای توسط او در ماه اکتبر گمانه درستی باشد. با این اقدام این کنگره آمریکاست که باید درباره خروج یا عدم خروج از برجام...
 • دوباره استقلال دوباره هلی شات/اعتراض شدید آبی پوشان به داور
 • در بین دو نیمه دیدار تیم‌های سپیدرود و استقلال هلی‌شاتی بر بالایی ورزشگاه عضدی رشت به پرواز درآمد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، دیدار تیم‌های سپیدرود رشت و استقلال در چارچوب هفته هشتم لیگ برتر فوتبال از ساعت 16:15 در ورزشگاه عضدی رشت آغاز شد و تا دقیقه 64 با تک گل جابر انصاری در دقیقه 53 با نتیجه یک بر صفر به سود استقلال در جریان است.* در دقیقه 25 فرشید باقری با اجازه داور چهارم برای مداوا از زمین خارج شد.* صالح مصطفوی مربی استقلال در غیاب میک مک درموت مدام از کنار خط با بازیکنان تیمش صحبت می‌کرد.* ناظر بازی و داور چهارم بارها به علی نظرمحمدی به خاطر خروج از محوطه فنی تذکر دادند.* در زمان ضربات کرنر و ایستگاهی تیم استقلال، صدای کر کننده‌ای از سوی هواداران سپیدرود بلند می‌شود.* باز هم پشت بام خانه‌های اطراف ورزشگاه عضدی محلی بود برای تماشای بازی تیم سپیدرود.* در بین دو نیمه یک دوربین هلی‌شات بالای زمین به پرواز درآمد. دوربین هلی‌شات استقلالی‌ها یک بار با حضور در محل تمرین تیم ملی خبرساز شده بود. البته مشخص نشد این دستگاه برای استقلالی‌ها بود یا تیمی دیگر.* جابر انصاری بعد از گلزنی در آغوش صالح مصطفوی شادی‌اش را با آبی پوشان تقسیم کرد.* استقلالی‌ها در دقیقه 55 به تصمیم داور برای نشان دادن کارت زرد به حسین حسینی اعتراض کردند و با الفاظی رکیک داور را خطاب قرار دادند.انتهای پیام/ R1414/P1015135/S3,27/CT11
 • فرار مغزها در بوته آمار و ارقام
 • ماجرای به اصطلاح «فرار مغزها» از آن قضایا است که اعداد و ارقام آن به زبان خودمانی هیچ کنتوری ندارد و ظاهرا هر چه گوینده اغراق‌آمیزتر صحبت کند صحبتش به نظر جالب‌تر و پرمخاطب‌تر است. قضیه مهاجرت نیروی متخصص از کشور مصداقی از یک موضوع مهم است که با بازی و بزرگ‌نمایی آماری بیش‌تر در دام افسانه‌سازی افتاده است و امکان تحلیل واقع‌بینانه را از جامعه می‌گیرد. به چند مشت نمونه خروار در این قضیه دقت کنیم و شهودی که از اندازه مقیاس در اقتصاد ایران داریم را به کار بگیریم: ۱) دیدم جایی مطلبی نوشته شده که با این مقدمه شروع می‌شود «به گفته عباس میلانی، فرار مغزها در چند سال اخیر ۳۰۰ برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است!». کنجکاو شدم و جمله را جست و جو کردم و به صفحه ویکی‌پدیای فرارمغزها رسیدم که خودش کشکولی از اعداد درست و نادرست است. خسارت جنگ ایران و عراق چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. ما تخمین دست پایین آن را معادل ۲۰۰ میلیارد دلار بگیریم که ۳۰۰ برابرش می‌شود ۶۰ هزار میلیارد دلار که چیزی نزدیک «۱۴۰ برابر» کل تولیدناخالص داخلی سالیانه کشور (ناشی از سرمایه فیزیکی عظیم، تولید نفت و گاز و زحمت ۷۰ میلیون نفر) است. خود خواننده فرهیخته می‌تواند حدس می‌زند که این عدد حتی به یک شوخی هم نزدیک نیست. معلوم نیست که این مغزهایی که فرار کرده‌اند واقعا چه معجزه‌ای داشته‌اند که با رفتن‌شان نزدیک به ۱۴۰ برابر کل ارزش اقتصادی تولیدی سالیانه کشور را با خود برده‌اند. ۲) در جای دیگری عدد «خروج ۱۵۰ هزار نخبه از کشور در سال» نقل می‌شود*. اگر این عدد را گوگل کنید به هزاران صفحه می‌رسید. در واقعیت در سال ۲۰۱۵ «کل» دانشجویان ایرانی در آمریکا حدود ۱۲۰۰۰ نفر بوده است. این ۱۲۰۰۰ شامل کل متغیر...
 • روحانی قانون مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه را ابلاغ کرد
 • روحانی در نامه‌ای به وزارت امور خارجه، «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» را ابلاغ کرد. رئیس‌جمهور در نامه‌‌های جداگانه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه‌، 2 قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را جهت اجرا ابلاغ کرد.به گزارش فارس، بر این اساس در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «قانون ترویج کتابت قرآن کریم به رسم‌الخط مفاخر ملی‌» جهت اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه‌» جهت اجرا به وزارت امور خارجه، ابلاغ ‌گردید.گفتنی است نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه 22 مرداد 96 در جریان بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه با 228 رای موافق، 1 رای مخالف، 2 رای ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان جزئیات این طرح را تصویب کردند.در بخشی از این قانون آمده است: دولت موظف است در مقابل اقدامات آمریکا مطابق قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام به ویژه بند 3 آن با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی اقدامات متقابل را انجام و نتیجه آن را به مجلس شورای اسلامی گزارش نماید.در بند 3 قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام آمده است: دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت 2 سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به 190 هزار سو افزایش یابد.
 • نقض برجام آمریکا را منزوی می کند
 • رئیس جمهور آمریکا به دلیل حفظ امنیت ملی کشورش باید به توافق هسته ای ایران احترام بگذارد زیرا توافق هسته ای ایران به خوبی اجرا می شود به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ هیل نوشت: رئیس جمهور آمریکا به دلیل حفظ امنیت ملی کشورش باید به توافق هسته ای ایران احترام بگذارد زیرا توافق هسته ای ایران به خوبی اجرا می شود و اگر آمریکا آن را برهم زند، به جای آنکه ایران منزوی شود ؛ آمریکا منزوی خواهد شد .نشریه کنگره آمریکا در پایگاه اینترنتی خود و در تفسیری به قلم دوید وید افزود: کنگره احتمالا به زودی و در 15 اکتبر با یک آزمون بزرگ مواجه خواهد شد، زمانی که دونالد ترامپ، براساس قانون بازنگری توافق هسته ای ایران باید پایبندی ایران به تعهداتش را تایید یا رد کند.اگر حقایق هنوز در سیاست خارجی آمریکا اهمیت داشته باشند، رئیس جمهور آمریکا پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید خواهد کرد. اما اگر ترامپ یافته های آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزارت امور خارجه آمریکا را نادیده بگیرد، به خواسته های نزدیکترین متحدان خود در اروپا بی اعتنایی کند و پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکند، کنگره موظف خواهد شد مهمترین رای گیری خود را در زمینه سیاست خارجی پس از رای گیری سال 2002 که آمریکا را وارد جنگ عراق کرد، برگزار کند.نویسنده در ادامه با اشاره به سوابق کاری خود در زمینه سیاست خارجی در سنا و وزارت امور خارجه افزود: من از هر دو جایگاه شاهد اهمیت نقشی بوده ام که کنگره می تواند و باید در زمینه تامین امنیت ملی ایفا کند و همچنین می دانم سیاست خارجی نامناسب تا چه حد در داخل کشور خطرناک شده است.وی در بخش دیگری از این تفسیر تاکید کرد: اما اگر در 15 اکتبر دونالد ترامپ برخلاف مسیر حقیقت گام...
 • عقب نشینی آمریکا از برجام اوج حماقت است/همه چیز به نفع چین تمام می شود
 • خبرگزاري آريا- يک نشريه آمريکايي نوشت: برخورد ترامپ با ايران به نفع چين تمام مي شود.به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، جيمز ام دورسي، در گزارشي در نشريه گلوباليست (آمريکا)، نوشت:تصميم گيري ترامپ درباره ايران مي تواند رقابت چين - اروپا براي سلطه بر زيرساخت انرژي اورآسيا در آينده را به طور جدي به نفع چين تمام کند. ترامپ به ظاهر قصد خروج از توافق هسته اي را دارد و چنين تصميم گيري در واقع تصميم گيري حيرت انگيزي از جانب رئيس جمهوري است که به ظاهر علاقه به مهار کشور چين دارد. اما آقاي روحاني به اروپا چشم دوخته که مانع ترامپ شوند تا او از ابطال توافق هسته اي منصرف شود و تبعيت اتحاديه اروپا از آمريکا، ايران را در زمينه صادرات گاز به سمت چين هدايت خواهد کرد.برخورد ترامپ با ايران چگونه به نفع چين تمام مي شود؟عقب نشيني آمريکا از توافق هسته اي ايران اوج حماقت است. چرا که اين کار، ايران را متحد چين و از اروپا دور خواهد ساخت.ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، به ظاهر بر کنار گذاشتن توافق هسته اي دو ساله ايران که مانع توليد سلاح هسته اي توسط اين کشور مي شود، پافشاري مي کند. درباره تأثير در پيش گرفتن چنين سياستي بر رژيم کره شمالي و ايجاد رقابت تسليحات هسته اي در خاورميانه بحث هاي فراوان شده است.اما اين قضيه بُعد ديگري هم دارد که ترامپ کاملاً آن را ناديده مي گيرد. اين که تصميم گيري او درباره ايران مي تواند رقابت چين - اروپا براي سلطه بر زيرساخت انرژي اورآسيا را در آينده به طور جدي به نفع چين تمام کند. و چنين تصميم گيري در واقع تصميم گيري حيرت انگيزي از جانب رئيس جمهوري که به ظاهر علاقه به مهار کشور چين دارد خواهد بود.در حالي که ترامپ نيات خود را در اين باره که چگونه مي خواهد...
 • نشریه هیل:خروج از برجام آمریکا را منزوی می کند
 • نشریه آمریکایی هیل هشدار داد اصرار «دونالد ترامپ» برای خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، موجب انزوای این کشور می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه هیل به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد به جای صحبت کردن از لغو برجام و خروج از توافق هسته ای با ایران، به این توافق بین المللی پایبند باشد. بر این اساس «دونالد ترامپ» بهتر است به برجام احترام بگذارد چرا که این توافق از سوی ایران به خوبی اجرا می شود و این امر مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر قرار دارد. این نشریه همچنین به ترامپ هشدار داد در صورتی که از برجام خارج شود، نه تنها ایران منزوی نخواهد شد بلکه این خطر خود آمریکا را تهدید می کند و موجب خواهد شد که این کشور در انزوا قرار گیرد. در بخش دیگری از این مطلب آمده است: اگر حقایق هنوز در سیاست خارجی آمریکا اهمیت داشته باشند، رئیس جمهور آمریکا پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید خواهد کرد. با این حال اگر ترامپ یافته های آژانس بین المللی انرژی اتمی و وزارت امور خارجه آمریکا را نادیده بگیرد، به خواسته های متحدان خود در اروپا بی اعتنایی کند و پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکند، کنگره موظف خواهد شد مهمترین رای گیری خود را در زمینه سیاست خارجی پس از رای گیری سال ۲۰۰۲ که آمریکا را وارد جنگ عراق کرد، برگزار کند. هیل در پایان هشدار داده است: اگر آمریکا توافق را زیر پا بگذارد، ایران می تواند تعهدات خود را نقض کند. تهران و بروکسل، واشنگتن را عامل شکست توافق هسته ای معرفی می کنند و احتمالا ایران بازرسان را اخراج خواهد کرد.
 • آمریکا قربانی مخاطرات برجام گریزی ترامپ
 • تهران- ایرنا- تهدید مقامات کاخ سفید مبنی بر احتمال خروج از برجام باعث شده که جهان به طور تمام قد از این توافق معتبر حمایت کرده و واشنگتن زیر فشارهای شدید مجامع بین المللی قرار گیرد ضمن اینکه برجام شکنی واشنگتن از سوی تهران نیز بی جواب نخواهد ماند. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ضرورت تایید پایبندی ایران به برجام از طرف رییس جمهوری آمریکا در هر دوره زمانی سه ماهه باعث شده است که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری این کشور از آن به عنوان دستاویزی برای نقض توافق بهره گیرد.حال با نزدیک شدن به بیست وسوم مهرماه (پانزدهم اکتبر) و موعد امضای ترامپ، کارشناسان به تحلیل و پیش بینی رفتار جمهوریخواهان در این بازه زمانی علاقه نشان می دهند.حتی این سناریو نیز مطرح شده که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته ای، کشورهای عضو گروه 1+5 و به ویژه جمهوری اسلامی ایران چه واکنشی از خود نشان خواهند داد و چه رویه ای را در پیش خواهند گرفت؛ موضوعی که هنوز اجماع نظری در ارتباط با آن صورت نگرفته اما گمانه زنی هایی وجود دارد.** آمریکا در مسیر عادی سازی خروج این فرضیه که احتمال خروج آمریکا از برجام وجود دارد بیش از هر موضوعی از سخنان «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نشات می گیرد. وی در ماه های گذشته منعکس کننده صدای ترامپ از تریبون سازمان ملل بوده و به جای وزارت امور خارجه، سیاست های ایالات متحده را به پیش می برد.نماینده آمریکا حدود سه هفته پیش در موسسه «امریکن اینترپرایز» واشنگتن اظهار کرد که «اگر دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور در سخنرانی ماه اکتبر خود در مقابل نمایندگان کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکند، به معنی خروج آمریکا از برجام نیست». هر چند وی اذعان کرد که با این صحبت ها قصد، زمینه...
 • تحلیل نشریه کنگره چرا حفاظت از برجام به نفع آمریکا است
 • خبرگزاري آريا- نشريه کنگره آمريکا به تشريح دلايلي مي پردازد که چرا حفاظت از برنامه جامع اقدام مشترک به نفع آمريکا است.به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، هيل نوشت: رئيس جمهور آمريکا به دليل حفظ امنيت ملي کشورش بايد به توافق هسته اي ايران احترام بگذارد زيرا توافق هسته اي ايران به خوبي اجرا مي شود و اگر آمريکا آن را برهم زند، به جاي آنکه ايران منزوي شود ؛ آمريکا منزوي خواهد شد .نشريه کنگره آمريکا در پايگاه اينترنتي خود و در تفسيري به قلم دويد ويد افزود: کنگره احتمالا به زودي و در 15 اکتبر با يک آزمون بزرگ مواجه خواهد شد، زماني که دونالد ترامپ، براساس قانون بازنگري توافق هسته اي ايران بايد پايبندي ايران به تعهداتش را تاييد يا رد کند.اگر حقايق هنوز در سياست خارجي آمريکا اهميت داشته باشند، رئيس جمهور آمريکا پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد خواهد کرد. اما اگر ترامپ يافته هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي و وزارت امور خارجه آمريکا را ناديده بگيرد، به خواسته هاي نزديکترين متحدان خود در اروپا بي اعتنايي کند و پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد نکند، کنگره موظف خواهد شد مهمترين راي گيري خود را در زمينه سياست خارجي پس از راي گيري سال 2002 که آمريکا را وارد جنگ عراق کرد، برگزار کند.نويسنده در ادامه با اشاره به سوابق کاري خود در زمينه سياست خارجي در سنا و وزارت امور خارجه افزود: من از هر دو جايگاه شاهد اهميت نقشي بوده ام که کنگره مي تواند و بايد در زمينه تامين امنيت ملي ايفا کند و همچنين مي دانم سياست خارجي نامناسب تا چه حد در داخل کشور خطرناک شده است.وي در بخش ديگري از اين تفسير تاکيد کرد: اما اگر در 15 اکتبر دونالد ترامپ برخلاف مسير حقيقت گام بردارد، کنگره مجبور خواهد شد واقعيت ها را...
 • ژنرال دانفورد خواستار ماندن آمریکا در برجام شد
 • به گزارش فارس، ژنرال «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز سه‌شنبه خواستار ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران شد.