به گزارش «رویداد ۲۴» و به نقل از واحد مرکزی خبر
2017-09-13@00:26:18 GMT

نخست وزیر عراق گفت تحمیل عمل انجام شده با زور اقدامی غیرقابل قبول است و نمی تواند استمرار پیدا کند، به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از شبکه تلویزیونی العراقیه، حیدر العبادی در سخنرانی گفت: اوضاع امنیتی و نظامی وارد مرحله جدیدی شده است در مرحله پیشین داعش بر مساحت گسترده ای از خاک عراق مسلط بود و در چندین استان کشور نفوذ داشت و ما هم اکنون از مرحله دفاع در برابر داعش به مرحله نابودی داعش انتقال پیدا کرده ایم.

با آزادسازی موصل و تلعفر داعشی ها رو به نابودی هستند و به خواست خدا دیگر مناطق را نیز آزاد خواهیم کرد و تمامی مناطق باقی مانده را از لوث داعشی ها پاک می کنیم، ما منطقه حویجه در غرب کرکوک و مناطق واقع در غرب استان الانبار را نیز آزاد خواهیم کرد و امنیت را به مرزهای عراق با سوریه بازخواهیم گرداند و با این عملیات طومار داعش را در هم خواهیم پیچید. دانلود دانلود
حیدر العبادی اظهار داشت: ما تروریسم را در دیگر جاها نیز تحت پیگرد قرار می دهیم. ما پیروزی بزرگی در نبرد با تروریسم در عراق به دست آوردیم اما باید مبارزه با تروریسم در سایر مناطق نیز انجام شود، ما در این زمینه با دیگر کشورها همچون مصر، لیبی و دیگر کشورهایی که در معرض خطر تروریسم قرار دارند همکاری خواهیم کرد و به آنها کمک می کنیم. هنگامی که ما در عراق داعش را تضعیف کردیم در سوریه پیروزی هایی بر داعش به دست آمد و داعش شروع به ضعیف شدن کرد. ما تروریسم، داعش و حمایت از داعش و پشتیبانی مالی از این گروه تروریستی را جرم می انگاریم.
وی افزود: امروز هیئت وزیران تنها به مساله برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان پرداخت و وقتی زیادی را برای این موضوع گذاشت. هیئت وزیران بار دیگر بر تمایل شدید خود بر حفظ یکپارچگی سرزمین عراق، پایبندی به قانون اساسی و مذاکره برای پایان دادن به همه مسائل مورد اختلاف میان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان، تاکید کرد. همچنین هیئت وزیران به صورت روشنی اعلام کرد تصمیم به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان با قانون اساسی کشور مغایرت دارد. همچنین تدابیری که برای برگزاری همه پرسی اندیشه شده است نیز با قانون اساسی و دیگر قوانین عراق مخالفت دارد، این امور با قوانین محلی اقلیم کردستان نیز مغایرت دارد.
نخست وزیر عراق گفت: تصمیم همه پرسی نمی شود به صورت یکجانبه اجرا شود. ما در یک کشور واحد زندگی می کنیم و روابط تاریخی با یکدیگر داریم، ما سرنوشتی واحد داریم و مبارزه های واحدی داریم. ما چنین اختلاف هایی را در زمان رژیم جنایتکار صدام تجربه کرده ایم و شاهد بوده ایم که این اختلاف ها چه مصیبت ها و فجایعی را رقم زد. ما همکاری و هماهنگی در نبردمان با داعش نیز آزموده ایم و با این هماهنگی و همکاری توانستیم داعشی ها را نابود کنیم و شهر موصل و استان نینوا را آزاد کنیم.
حیدر العبادی تاکید کرد: این یکپارچگی ملت ما بود که توانست این پیروزی ها را محقق کند، این پیروزی ها ملت ما و جهان را شگفت زده کرد و ما نباید این پیروزی ها را با اختلاف هایی که هیچ توجیهی هم ندارند تباه کنیم آن هم در حالی که داعش همچنان کرکوک را تهدید می کند، داعش همچنان منطقه حویجه در غرب کرکوک را در اشغال خود دارد.
وی افزود: سخن من خطاب به تمامی عراقی هاست، همه عراقی ها باید از کسانی که بر مساله طائفه ای و قومیتی دامن می زنند دوری گزینند و متوجه کارهای آنها باشند. من همه را به اتحاد تشویق می کنم زیرا اتحاد راه حرکت به جلو برای ما است. همچنین خطاب من به شهروندان کُرد عراق است هیئت وزیران و نخست وزیر برای همه عراقی ها هستند، ما تمایل بسیاری برای برآورده کردن تمامی خواسته ها و چشم اندازهای آنها داریم و برای فراهم کردن زندگی ای عزتمندانه و آرام برای آنها و همه عراقی ها تمایل بسیاری داریم.
حیدر العبادی گفت: اقدام هایی که برای برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان انجام می شود به تباه شدن تمامی دستاوردهای آنها منجر خواهد شد. هشدار می دهم بر حذر باشید از کسانی که می خواهند ما را به فتنه ای جدید بکشانند، فتنه ای که همه در آن بازنده هستند. کشورما با حوادث و جنگ های بسیاری رو به رو بوده است. جنگ هایی که ما همچنان داریم هزینه های آنها را می پردازیم. ما با دادن تلفات انسانی و ویرانی تاسیسات زیربنایی هزینه این جنگ ها را پرداخته ایم. عراق تا به امروز زیر بار غرامت های این جنگ هاست و ما نمی خواهم به آن مقطع بازگردیم.
وی افزود: همچنین می گویم که تحمیل عمل انجام شده با زور اقدامی غیرقابل قبول است و نمی تواند استمرار پیدا کند، نظام بعثی نیز تلاش کرد که با زور تغییر و فشاری را اعمال کند اما شکست خورد و نتوانست آنچه را که به دنبال آن بود محقق سازد. تحمیل عمل انجام شده با زور، راه حل مشکل نیست بلکه باید برای تحقق منافع شهروندان گزینه مذاکره را برگزید، ما اجازه تقسیم کشور را نمی دهیم. من با احترامی که به خواسته های همه شهروندان عراقی بویژه شهروندان کرد دارم اما نمی توانیم اجازه تقسیم کشور را بدهم.
نخست وزیر عراق اظهار داشت: ما در یک کشور واحد با هم شریک هستیم. ما منافع مشترکی داریم هرچند که اختلافاتی نیز میان ما هست. اگر هرکس بخواهد با تحمیل نظر خود اختلافات را حل کند و عمل انجام شده را به دیگر شرکا تحمیل کند طرف دیگر نیز همین گونه عمل کند، این بازی به کجا ختم خواهد شد، مسلماً نهایت کار این است که همه دستاوردهای ما تباه خواهد شد.
وی افزود: من همه را به وحدت فرا می خوانم روی سخن من در درجه نخست به شهروندان کرد است و از آن می خواهم که با این همه پرسی مخالفت کنند زیرا مصلحت آنها در برگزاری این همه پرسی نیست. راه حل این است که ما اختلاف های مان را با گفتگو حل و فصل کنیم. گفتگو تنها میان بغداد و اربیل هم نیست بلکه در درون اقلیم کردستان عراق نیز باید مذاکره انجام شد.
حیدر العبادی تصریح کرد: هم اکنون اقلیم کردستان نفت صادر می کند، هم اکنون دولت اقلیم کردستان نفت کرکوک را صادر می کند در حالی که این اقدام مغایر با قانون اساسی و دیگر قوانین کشور است، حتی بر اساس تفسیر خود آنها از قانون اساسی، این کار با قانون اساسی مخالف است، حال با توجه به اینکه آنها دست به صادرات نفت زده اند چرا رفاه در کردستان محقق نشده است، آیا آنها خواهان نظارت بیشتر هستند یا به دنبال کاهش نظارت هستند.
وی در پایان گفت: آنکه بیش از همه از اختلاف و درگیری ضرر می کند شهروندان کشور هستند. علاقه ای که ما به شهروندان عراقی داریم باعث شده است که اینگونه سخن بگوییم، علاقه ما به شهروندان باعث شده است که دیدارهای زیادی برای ایجاد راه حل، انجام دهیم. من از سران اقلیم کردستان عراق می خواهیم برای گشودن باب گفتگو به بغداد بیایند. برای حل این مساله هیچ گزینه ای جز گفتگو وجود ندارد. برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق امنیت عراق و امنیت منطقه را در معرض تهدید قرار می دهد.

کلیدواژه: برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان | قانون اساسی | عمل انجام شده | حیدر العبادی | هیئت وزیران | اختلاف ها | نخست وزیر | پیروزی ها | عراقی ها | جنگ ها

منبع: واحد مرکزی خبر

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۵۲۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند+عکس

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • درخواست عربستان از بارزانی برای لغو همه پرسی جدایی کردستان از عراق
 • به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛به نقل از رویترز، عربستان از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواست از برگزاری همه‌پرسی جدایی مناطق کُردنشین از عراق صرف نظر کند. طبق اعلام رسانه‌ها عربستان برای جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی در عراق و منطقه چنین درخواستی کرده است. همچنین عربستان از دیگر کشورهای منطقه خواست در مذاکرات صلح عراق که با هدف ایجاد امنیت و آرامش و حفظ وحدت در این کشور برگزار می شود، حضور یابند. انتهای پیام/
 • درخواست جنبش تغییر و گروه اسلامی کردستان عراق برای تعویق در برگزاری همه پرسی
 • جنبش تغییر و گروه اسلامی کردستان امروز (چهارشنبه) اعلام کردند برگزاری همه‌پرسی در حال حاضر خطری علیه آینده مردم کردستان است. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، در بیانیه مشترک جنبش تغییر و گروه اسلامی کردستان آمده است: برگزاری همه‌پرسی در این وضعیت بحران زده به نفع استراتژی‌ها نیست و علاوه بر آن، همه‌پرسی در حال حاضر خطری علیه آینده مردم ما است. این دو گروه از طرف‌های سیاسی کردستان نیز خواستند تا به طرح‌های بین‌المللی برای تعویق در برگزاری همه‌پرسی پاسخ مثبت دهند. در این بیانیه آمده است: برگزاری همه‌پرسی در کروک و مناطق مورد مناقشه به رویارویی‌های مسلحانه و آشوبی منتهی می‌شود که ممکن است باعث شود کردها آن مناطق را از دست بدهند. طبق این بیانیه، وقوع درگیری‌ها میان نیروهای پیشمرگ کرد با نیروهای عراقی به فروپاشی وضعیت امنیتی در بیشتر مناطق کردستان می‌انجامد و وضعیت دشواری را برای زندگی شهروندان ایجاد می‌کند. انتهای پیام
 • اقلیم کردستان در مخمصه همه پرسی
 • جهان>خلیج‌ فارس - محمد کرباسی:مقام‌های کردستان عراق درحالی‌که تنها ۵روز تا موعد برگزاری همه‌پرسی جدایی این منطقه باقی‌مانده خود را از هر طرف در مخمصه می‌بینند و برای رسیدن به توافقی قبل از فرا‌رسیدن سوم مهرماه همه تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند تا از یک نتیجه باخت- باخت جلوگیری کنند. مسعود بارزاني، رئيس منطقه كردستان عراق كه تا چند روز قبل از حتمي بودن برگزاري همه‌پرسي حرف مي‌‌زد سه‌شنبه شب خواستار پيدا كردن راه‌حلي جايگزين براي تعويق همه‌پرسي شد. او در جمع حاميان جدايي اقليم كردستان از عراق گفت: اگر در 3روز آينده راهكار جايگزيني را دريافت كنيم كه جدايي كردستان را تضمين كند ما برگزاري همه‌پرسي را به تعويق مي‌اندازيم.حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق اما با اعلام اينكه دولت اين كشور «نه اكنون و نه در آينده» همه‌پرسي جدايي را نمي‌پذيرد آب پاكي را روي دست كردها ريخته است تا از اين موضع خود عقب‌نشيني كنند. العبادي هشدار داده كه تغيير دادن مرزها با زور و اسلحه به‌معناي گشودن در به روي خونريزي خواهد بود. پيش از اين هم نخست‌وزير عراق تهديد كرده بود درصورتي كه اين همه‌پرسي باعث خشونت شود نيروهاي ارتش عراق آماده مداخله نظامي هستند. منابع آگاه همچنين به همشهري گفته‌اند كه عراق قصد دارد در يك هماهنگي با ايران و تركيه درصورت برگزاري همه‌پرسي مرزهاي خود ازجمله حريم‌هوايي را به روي اقليم كردستان عراق ببندد.سپهبد ستاد انور حمد امين فرمانده نيروي هوايي ارتش عراق روز گذشته به تهران سفر كرد و با مقام‌هاي ارشد ايران ازجمله فرمانده نيروي هوافضاي سپاه ديدار و مذاكره داشت. پيش از اين، ايران هشدار داده بود كه توافقات مرزي فعلي با دولت مركزي عراق است و درصورت برگزاري همه‌پرسي جدايي اين توافق‌ها باقي نخواهد ماند و ايران مرزهاي خود را خواهد بست. همچنين تركيه هم احتمالا اقدام مشابهي خواهد داشت و در بخشي از تحريم‌هاي خود كه روز جمعه اعلام مي‌شود...
 • ورود عربستان به بحران همه پرسی اقلیم کردستان
 • به اعتقاد منابع آگاه سیاسی عراقی با وجود جدل های علنی و عمیق در داخل عراق میان طرف های عراقی به ویژه با کردها، تلاش های عربستان این شانس بزرگ را دارد که بتواند مورد اجماع همه طرف ها قرار بگیرد.دیپلماسی ایرانی: عربستان سعودی به خط بحران بغداد با اقلیم کردستان بر سر همه پرسی ای که کردستان اصرار به برگزاری آن دارد، وارد شده است. ریاض گمان می کند از فضای بازی که در ماه های اخیر در روابطش با عراق به وجود آمده است، می تواند بهره برداری کند که در حقیقت گامی موثر در نقش دیپلماتیک عربستان در سطح منطقه ای محسوب می شود. ریاض امیدوار است در سایه شرایط سختی که برای اقلیم کردستان پیش آمده که حل مشکلش با بغداد را با چالش جدی مواجه کرده، بتواند موثر واقع شود و شرایط را برای کاهش تنش فراهم کند. اما آیا عربستان سعودی توان انجام چنین کاری را دارد؟مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه گفت که عربستان آمادگی میانجی گری دارد و می تواند فضایی را برای گفت وگو میان بغداد و اربیل فراهم کند. این اظهار نظر بارزانی طی بیانیه ای بعد از دیدار او با ثامر السبهان، وزیر امور خلیج ]فارس[ عربستان سعودی بیان شد. به نوشته این بیانیه، سبهان اعلام آمادگی کرده است که کشورش وارد عمل شود تا فضایی را برای حل مشکلات موجود میان اقلیم با بغداد فراهم کند.به اعتقاد ناظران عراقی این تحرکات دیپلماتیک عربستان سعودی بازتاب سیاست های عالی این کشور است که ریاض بعد از سفر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه اش به بغداد در فوریه گذشته در پیش گرفته است. به اعتقاد ناظران عراقی ریاض تلاش می کند خلاء منطقه ای بزرگی که در رابطه با اقلیم کردستان به وجود آمده است را پر کند، و در مقابل تهران و آنکارا و حتی بغداد که...
 • واکنش کرملین به همه پرسی استقلال اقلیم کردستان
 • دیمتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین امروز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرد: روسیه از تمامیت ارضی کشورهای خاورمیانه حمایت می کند. وی این اظهارات را در واکنش به سئوالی درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بیان کرده است. خبرگزاری تسنیم: سخنگوی کاخ کرملین درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و اینکه آیا مسکو نتایج این همه پرسی را به رسمیت خواهد شناخت، موضع گیری کرده است.به گزارش اسپوتنیک، دیمتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین امروز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرد: روسیه از تمامیت ارضی کشورهای خاورمیانه حمایت می کند. وی این اظهارات را در واکنش به سئوالی درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق بیان کرده است.پسکوف در ادامه تصریح کرد: موضع روسیه، حمایت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه است.وی افزود: من علاقه ای به اظهار نظر درباره این مساله ندارم که آیا مسکو نتایج همه پرسی به رسمیت خواهد شناخت یا نه.پارلمان عراق به نخست وزیر اجازه داده است تا همه تدابیر لازم را برای حفظ وحدت این کشور در واکنش به همه پرسی استقلال کردستان در روز 25 سپتامبر (سوم مهر) اتخاذ کند.ترکیه که بزرگترین جمعیت کردنشین را در اختیار دارد، به شدت نگران رای مثبت و آری کردهای عراق برای استقلال از این کشور است. این همه پرسی می تواند موجب تشدید احساسات جدایی طلبانه در جنوب شرق ترکیه شود.ایران و سوریه نیز مخالفت خود را با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق اعلام کرده اند.
 • همه پرسی کردستان عراق بر ضد عراق است
 • به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حسین امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل، برگزاری همه پرسی در کردستان عراق را محاسبه غلط و علیه عراق توصیف کرد. امیر عبداللهیان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «اربیل بارزانی در دهه 90 در همدستی با صدام علیه سلیمانیه اقدام نظامی کرد، در سقوط موصل با داعش بود و حال با محاسبه غلط همه‌پرسی، علیه عراق است.»
 • در مصاحبه با رسانه آمریکایی مطرح اعلام شد اردوغان:همه پرسی اقلیم کردستان نباید برگزار شود
 • جهان>اروپا - همشهری آنلاین:رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مصاحبه با شبکه پ.بی.اس آمریکا گفت که همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق نباید برگزار شود. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، وی شب گذشته در مصاحبه با این رسانه، اعلام کرد: ترکیه همواره از تمامیت ارضی عراق دفاع کرده و خواهان برقراری آرامش و صلح در همسایگان خود است. اردوغان بیان کرد: در شمال عراق قوم های عرب، ترکمن و کرد ساکن هستند و همراه با هم زندگی می کنند و ما با عراق 350 کیلومتر مرز مشترک داریم و به همین خاطر هر تحولی در آنجا برای ترکیه مهم است و نباید آرامش منطقه بر هم بخورد. وی تاکید کرد: ترکیه نمی تواند این همه پرسی را بپذیرد و ایران نیز موضعی مثل ترکیه دارد و عراق هم که نظر مشخصی دارد و بر همین اساس مقامات اقلیم کردستان عراق به تنهایی نمی توانند در مورد برگزاری همه پرسی استقلال و جدایی تصمیم بگیرند. وی با تروریستی خواندن گروه ی.پ.گ فعال در سوریه، این تشکیلات را شاخه سوری پ.ک.ک خواند و گفت: آمریکا متوجه این امر نیست و به ارسال سلاح برای ی.پ.گ ادامه می دهد و در واقع از تروریست ها حمایت می کند. وی ادامه داد: آمریکا به بهانه مبارزه با داعش در رقه، به گروه های تروریستی کردی در شمال سوریه سلاح ارسال می کند در حالی که این سلاح ها به جای جنگ با داعش از طریق گروه ی.پ.گ به پ.ک.ک تحویل داده شده و علیه ترکیه به کارگیری می شود. وی یا ادعای ارسال سه هزار تریلی سلاح به نیروهای کردی شمال سوریه از سوی آمریکا گفت: ارسال این حجم از سلاح ها مشخص است که برای مبارزه با داعش نیست. رئیس جمهوری ترکیه همچنین گفت: ما علیه کردها نیستیم چرا که کردها را دوستان خود می دانیم و در واقع ما با گروه...
 • اتحادیه اروپا:همه پرسی کردستان عراق بی فایده است
 • اتحادیه اروپا از مسئولان اقلیم کردستان عراق خواست تا همه‌پرسی استقلال را برگزار نکنند. آفتاب‌‌نیوز : اتحادیه اروپا با درخواست از مسئولان کردستان عراق برای عدم برگزاری همه‌پرسی، اعلام کرد که این همه‌پرسی "مثمرثمر" نخواهد بود.به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت، اتحادیه اروپا حمایت همیشگی خود را از تمامیت و حاکمیت عراق و وحدت آن یادآور می‌شود.وی افزود: اقدامات یک طرفه همچون همه‌پرسی ثمربخش به حساب نمی‌آید و باید از آن اجتناب شود.مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد: اتحادیه اروپا به مسائل حل نشده میان مسئولان کرد و بغداد اذعان دارد و معتقد است که باید این مسائل از طریق گفتگوی مسالمت آمیز و سازنده حل و فصل شود که این گفتگو می‌تواند شرایط را به راه حلی مورد توافق سوق دهد که این راه حل بر مبنای اجرای بندهای قانون اساسی عراق باشد.وی افزود: اتحادیه اروپا از طرح سازمان ملل جهت ترغیب به گفتگو استقبال می‌کند و حمایت خود را از این روند درصورتی که از درخواستی از اتحادیه اروپا دراین خصوص مطرح شود، ارائه می‌دهد.
 • موگرینی:همه پرسی کردستان عراق سازنده و موثر نیست
 • فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبری اسکای نیوز عربی گفت: برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق در این زمان، سازنده و موثر نیست.به گزارش ایرنا، موگرینی افزود: در ادامه درباره سوریه نیز گفت: سرنوشت اسد مربوط به ملت سوریه است. ما روند جدیدی را برای حل بحران این کشور در بروکسل آغاز خواهیم کرد.وی تصریح کرد: روند سیاسی برای حل بحران سوریه، ضروری است.وی درباره برگزاری دوباره مذاکرات توافق هسته ای (برجام) نیز تصریح کرد: مذاکره دوباره درباره توافق هسته ای ممکن نیست.
 • درخواست جنبش تغییر و ائتلاف اسلامی کردستان عراق درباره همه پرسی جدایی
 • خبرگزاري آريا - جنبش تغيير و ائتلاف اسلامي کردستان عراق، پذيرفتن طرح ابتکار بين المللي را درباره تعويق همه پرسي جدايي منطقه کردستان از عراق خواستار شد.خبرنگار شبکه العالم امروز چهارشنبه در خبري فوري از عراق گزارش داد: جنبش تغيير و ائتلاف اسلامي کردستان عراق، پذيرفتن طرح ابتکار بين المللي را درباره تعويق همه پرسي جدايي منطقه کردستان از عراق خواستار شد.اواخر هفته گذشته، نمايندگاني از سازمان ملل و کشورهاي آمريکا و انگليس در نشست با بارزاني تلاش کردند با ارائه طرحي جايگزين همه‌پرسي، وي را متقاعد کنند که از برگزاري اين همه پرسي در 25 سپتامبر جاري خودداري کند و آن را به تاخير اندازد اما بارزاني اعلام کرد که تصميم‌گيرنده اين همه پرسي وي نيست و بايد با ساير احزاب کرد اين مسئله را بررسي کند.221
 • موگرینی:همه پرسی کردستان عراق غیر سازنده است/مذاکره دوباره درباره توافق هسته ای ممکن نیست
 • تهران- ایرنا- فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در گفت و گو با شبکه خبری اسکای نیوز عربی گفت: برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق در این زمان، سازنده و موثر نیست. به گزارش ایرنا، موگرینی افزود: در ادامه درباره سوریه نیز گفت: سرنوشت اسد مربوط به ملت سوریه است. ما روند جدیدی را برای حل بحران این کشور در بروکسل آغاز خواهیم کرد.وی تصریح کرد: روند سیاسی برای حل بحران سوریه، ضروری است.وی درباره برگزاری دوباره مذاکرات توافق هسته ای (برجام) نیز تصریح کرد: مذاکره دوباره درباره توافق هسته ای ممکن نیست. خاورم**9329**1144 مترجم: ندا بهبودی * انتشار دهنده: علیرضا جباری
 • تصویب بودجه برای چهار پروژه شهرستانی از محل توازن/رفراندوم در اقلیم کردستان توطئه اسرائیلی آمریکایی است
 • فرماندار میاندوآب گفت: چهار پروژه جدید مصوب در شهرستان از محل توازن که برای آنها بودجه برآورده شده است، امسال و سال ۹۷ اجرایی می شوند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از زرین خبر، ناصر امیری در جلسه شورای اداری شهرستان میاندوآب در سخنانی با تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: همه ما باید راه امام راحل(ره) و شهدا را ادامه دهیم و توجه داشته باشیم که مدیون خون شهدا هستیم. فرماندار میاندوآب در ادامه با محکومیت کشتار مسلمانان میانمار، افزود: مدعیان حقوق بشر در مقابل این جنایت ها سکوت کرده اند که این عمل آنها نشان می دهد که حقوق بشر آمریکایی یعنی چه و در عمل به حقوق بشر اعتقاد ندارند. وی هم چنین به توطئه رفراندوم در اقلیم کردستان عراق نیز اشاره کرد و گفت: این برنامه، طرح و پروژه اسرائیلی ،‌آمریکایی است و در راستای اهداف شوم استکبار جهانی است و باید از آن جلوگیری شود. فرماندار میاندوآب به برآورد بودجه از محل توازن برای برخی پروژه ها در این شهرستان اشاره و تصریح کرد: پروژه های جدید مصوب از محل توازن که برای آنها بودجه برآورده شده است، امسال و سال ۹۷ اجرایی می شوند. وی افزود: این پروژه ها شامل احداث خانه کشتی با ۷۵۰ میلیون تومان، تخریب و بازسازی کتابخانه دهخدا با ۶۵۰ میلیون تومان، احداث کتابخانه در کوی قره ورن ۴۰۰ میلیون تومان و بهسازی و آسفالت مسیر چهاربرج به ملکان با اعتباری بالغ بر۵۰۰ میلیون تومان است. انتهای پیام/
 • شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست
 • الاخبار در گزارشی درباره تحولات پرونده همه پرسی کردستان عراق نوشته که بارزانی تلاش خواهد کرد تاجایی که ممکن است از این ماجرا دستاوردهایی داشته باشد و فهرستی از شروط او را نیز ارائه داده است.به گزارش تابناک به نقل از روزنامه لبنانی «الاخبار»، پافشاری اربیل بر برگزاری همه پرسی و عزم بغداد بر مقابله با آن در حالی که همه جریان های بین المللی و منطقه ای از دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق حمایت می کنند باعث شده تا این لحظه آینده همه پرسی کردستان عراق مبهم باشد.روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی در این باره نوشته که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در طول مدت زمان گذشته در مذاکره با جریان های کُرد از یک سو و رایزنی با دولت مرکزی عراق از سوی دیگر تلاش کرده تا از مسأله همه پرسی کردستان عراق بالاترین میزان منافع را برای خود دست و پا کند.به همین دلیل بارزانی شروط متعددی برای عدول از تصمیم خود برای برگزاری همه پرسی کردستان در نظر گرفته است، روزنامه الاخبار به نقل از منابع آگاه سیاسی عراقی نوشته که شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان به شرح زیر است:دولت عراق بودجه معوقه اقلیم کردستان از سال 2013 تا 2017 را پرداخت کند، حقوق نیروهای پیشمرگه کردستان را بپردازد. مناطق مورد مناقشه را بر اساس ماده 140 قانون اساسی عراق به کردستان الحاق کند، مذاکرات بغداد و اربیل تحت نظارت سازمان ملل و با ضمانت های بین المللی باشد، پارلمان عراق قانونی تصویب کند تا بر اساس آن به کردستان این مجوز داده شود که نفت و گاز این منطقه را صادر کند و سود حاصل از آن تحت تصرف اقلیم کردستان باشد و در عین حال کردستان عراق حق مالکیت بر ذخایر نفتی اقیم کردستان را در اختیار داشته باشد.به این ترتیب همه پرسی به مدت دو سال به تعویق بیافتد...
 • احتمال توافق بر سر تعویق همه پرسی اقلیم
 • منابع سیاسی کرد در اقلیم کردستان از گشایش احتمالی در پرونده بغرنج همه‌پرسی استقلال خبر داده‌اند و گفته شده به احتمال زیاد بارزانی پس از دیدار امروز خود با فواد معصوم و دیگر مقامات کرد تعویق برگزاری همه پرسی را اعلام خواهد کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، مسئولان حزب اتحادیه میهنی کردستان، یکی از دو قدرت تصمیم گیرنده در شمال عراق می‌گویند بازگشت امروز فواد معصوم، رئیس‌جمهور کرد عراق به سلیمانیه برای مذاکره با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق است و معصوم حامل پیشنهادهای جدیدی از سوی بغداد است که می‌تواند به پایان بحران میان اقلیم و دولت مرکزی بینجامد. بنا به گفته این افراد، مسئولان دولت مرکزی به معصوم این اطمینان را داده‌اند که خواسته‌های رهبران کرد را تا آنجا که مخالفتی با قانون اساسی نداشته باشد برآورده خواهند کرد. این گمانه‌زنی‌ها پس از اظهارات اخیر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق که به نیویورک سفر کرده رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. مسئولان کرد می‌گویند العبادی موافقت کرده تا به درخواست کردها در قالب ایجاد نظام کنفدرالی در عراق رسیدگی کند. امروز یک منبع مطلع اعلام کرد، فواد معصوم و مسعود بارزانی و نیز هیرو طالبانی یکی از رهبران دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق در سلیمانیه گرد هم آمدند. این منبع مطلع گفت: نشست در سلیمانیه در حضور این سه مقام و تعدادی از مسئولان کرد برگزار شده است. این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت:‌ حاضران در این نشست طرح فواد معصوم را برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل و مساله همه‌پرسی را بررسی خواهند کرد که به احتمال زیاد به تعویق انداختن همه‌پرسی را به همراه خواهد داشت. هیچ یک از مسئولان رسمی نه در بغداد و نه در اقلیم کردستان این مساله را تایید یا رد نکرده‌اند و همه منتظرند تا ببینند دیدار میان...
 • جزئیات طرح سازمان ملل به اقلیم کردستان منتشر شد
 • یکی از نمایندگان کرد در پارلمان عراق جزئیات طرح سازمان ملل به‌ اقلیم کردستان عراق در ازای برگزار نکردن همه‌ پرسی را علنی کرد. به‌ گزارش خبرنگار مهر، بختیار شاه‌ویس، یکی از نمایندگان اتحادیه‌ میهنی کردستان عراق در پارلمان این کشور در یک بیانیه‌ جزئیات طرح سازمان ملل به‌ اقلیم کردستان عراق در ازای برگزار نکردن همه‌ پرسی را علنی کرد. وی اشاره‌ کرده‌ است که‌ این طرح از چند بند اصلی تشکیل شده‌ است. در بند اول این طرح جایگزین آمده‌ است که‌ با رضایت و نظارت مستقیم هر پنج عضو دائم شورای امنیت گفتگوهای قبلی مابین بغداد و اربیل بدون هیچ پیش شرطی در ماه‌ سپتامبر از سر گرفته‌ خواهد شد، قید زمانی این گفتگوها تنها سه سال است. بر اساس این بند اقلیم کردستان عراق همه‌ پرسی را متوقف خواهد کرد و اگر گفتگوها به‌ نتیجه‌ نرسد، سه سال دیگر اقلیم کردستان در مورد برگزاری همه‌ پرسی تصمیم خواهد گرفت. این نماینده‌ اتحادیه‌ میهنی در ادامه‌ اشاره‌ کرده‌ است که‌ بند دوم طرح جایگزین عبارت است از تشکیل یک هیئت بلند پایه‌ برای نظارت مستقیم بر گفتگوها و این هیئت هم با مدیریت ریاست جمهوری عراق تشکیل خواهد شد. در این هیئت نخست وزیر عراق، رئیس پارلمان عراق و ریاست اقلیم کردستان عراق و نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل حضور خواهند داشت. همچنین بر اساس این طرح، سه کمسیون دیگر برای این گفتگوها تشکیل خواهد شد، کمیسیون اول؛ کمیسیون قانون گذاری که‌ تمام بندهای مورد موافقت دو طرف را به‌ صورت قانونی در پارلمان به‌ رای خواهد گذاشت. کمیسیون دوم؛ کمیسیون اجرایی بندهای مورد توافق مابین دو طرف در موعد مقرر است، همچنین کمیسیون سوم که‌ کمیسیونی سیاسی خواهد بود، موظف خواهد شد تا تمام مشکلات پیش روی بندهای مورد موافقت را رفع کند. بختیار شاه‌ویس در ادامه‌ افزوده‌ است که‌ بر اساس این طرح جایگزین، ۱۸ ماه‌...
 • مسئولان اقلیم کردستان در زمین صهیونیست ها بازی نکنند
 • آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ما طی دو روز گذشته چند طرح را در اجلاسیه مجلس خبرگان مورد تصویب قرار دادیم که تشکیل دو کمیسیون جدید در مجلس خبرگان از مهمترین این طرح‌ها بود. وی افزود: ما در مجلس خبرگان 6 کمیسیون داشتیم و حدود 30 نفر از اعضای جدیدالورود مجلس خبرگان در هیچ کدام از این کمیسیون ها نبودند و نظر به حجم بالای کار کمیسیون سیاسی این کمیسیون به 3 کمیسیون دیگر تبدیل شد که یک کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و یک کمیسیون اقتصادی با قید دو فوریت در مجلس خبرگان تصویب و تشکیل شد. آیت‌الله خاتمی ادامه داد: طرح دیگر ما اصلاح آئین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود و بر این اساس قرار شد شش ماه قبل از انتخابات دوره بعد تدارک انجام انتخابات مجلس خبرگان دیده شود به گونه‌ای که 3 ماه مانده به تشکیل دوره جدید مجلس خبرگان اعضای آن مشخص باشند تا کشور هیچ‌گاه بدون مجلس خبرگان نباشد. مواردی هم در رابطه با تجمیع انتخابات مطرح شد که به تدریج مورد بحث صورت می‌گیرد. عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبریبا اشاره به موارد مطرح شده در نطق‌های نماینده مجلس خبرگان، گفت: نمایندگان محترم مجلس خبرگان در نطق‌های خود مواردی را مطرح کردند که از جمله مهمترین‌ آنها بحث مطالبه‌گری بود که مورد تاکید رهبر انقلاب نیز بوده است. بر همین اساس پیشنهاداتی در رابطه با برگزاری جلسه مشترک مجلس خبرگان با اعضای هیئت دولت و هیئت رئیسه مجلس برای انعکاس مشکلات حوزه‌های انتخابی نمایندگان مطرح شد. وی تصریح کرد: مسئله دیگر مسئله فضای مجازی بود که ما در این حوزه نگرانی جدی داریم، نگرانی ما درباره مسائل اخلاقی و فرهنگی است و ما از این که مردم مطلع باشند نگران نیستیم. دولت محترم نباید اجازه دهد که سایت‌ها و فضاهای فاسد مجازی به مردم خط دهند و...
 • مسئولان اقلیم کردستان در زمین صهیونیست ها بازی نکنند/اراجیف ترامپ محکوم است
 • سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان گفت: دشمن می‌خواهد اسرائیل جدیدی در منطقه ایجاد کند و مسئولان اقلیم کردستان عراق نباید در زمین اسرائیل بازی کنند. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ما طی دو روز گذشته چند طرح را در اجلاسیه مجلس خبرگان مورد تصویب قرار دادیم که تشکیل دو کمیسیون جدید در مجلس خبرگان از مهمترین این طرح‌ها بود.وی افزود: ما در مجلس خبرگان 6 کمیسیون داشتیم و حدود 30 نفر از اعضای جدیدالورود مجلس خبرگان در هیچ کدام از این کمیسیون ها نبودند و نظر به حجم بالای کار کمیسیون سیاسی این کمیسیون به 3 کمیسیون دیگر تبدیل شد که یک کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و یک کمیسیون اقتصادی با قید دو فوریت در مجلس خبرگان تصویب و تشکیل شد.آیت‌الله خاتمی ادامه داد: طرح دیگر ما اصلاح آئین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود و بر این اساس قرار شد شش ماه قبل از انتخابات دوره بعد تدارک انجام انتخابات مجلس خبرگان دیده شود به گونه‌ای که 3 ماه مانده به تشکیل دوره جدید مجلس خبرگان اعضای آن مشخص باشند تا کشور هیچ‌گاه بدون مجلس خبرگان نباشد. مواردی هم در رابطه با تجمیع انتخابات مطرح شد که به تدریج مورد بحث صورت می‌گیرد.عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبریبا اشاره به موارد مطرح شده در نطق‌های نماینده مجلس خبرگان، گفت: نمایندگان محترم مجلس خبرگان در نطق‌های خود مواردی را مطرح کردند که از جمله مهمترین‌ آنها بحث مطالبه‌گری بود که مورد تاکید رهبر انقلاب نیز بوده است. بر همین اساس پیشنهاداتی در رابطه با برگزاری جلسه مشترک مجلس خبرگان با اعضای هیئت دولت و هیئت رئیسه مجلس برای انعکاس مشکلات حوزه‌های انتخابی نمایندگان مطرح شد.وی تصریح کرد: مسئله دیگر مسئله فضای مجازی بود که ما در این حوزه نگرانی جدی داریم، نگرانی ما درباره مسائل اخلاقی و فرهنگی است...
 • موضع گیری مسکو درباره همه پرس کردستان عراق
 • سخنگوی کاخ کرملین درباره همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق گفته است، مسکو از تمامیت ارضی تمام کشورهای منطقه حمایت می‌کند. به گزارش مشرق، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در خصوص نتایج همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق صرفا تأکید کرد: «موضع روسیه این است که از تمامیت ارضی تمام کشورهای منطقه حمایت می‌کند». بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، پسکوف در ادامه گفت که مایل نیست درباره نتایج این همه‌پرسی نظری بدهد. روسیه تا پیش از این موضع‌گیری رسمی درباره همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان از عراق نداشته است. تاریخ برگزاری همه‌پرسی کردستان 25 سپتامبر اعلام شده است. با این حال حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق روز گذشته اعلام کرد که اگر جایگزینی برای همه‌پرسی جدایی ارائه شود، آمادگی این را دارد که اجرای این همه‌پرسی را به تعویق بیندازد. «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق، برای لغو یا تعلیق همه‌پرسی جدایی، شروط زیادی گذاشته است. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • دولت در ترویج حجاب پیشگام باشد/دشمن با تجزیه عراق در پی ساختن اسرائیل جدید در منطقه است
 • خبرگزاری میزان- عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان در پایان مراسم اختتامیه اجلاسیه سوم این مجلس از ضرورت توجه بیشتر دولت به قصه فاجعه‌بار حجاب و مشکلات و معضلات فضای مجازی سخن گفت. به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، امروز (چهارشنبه) پس از پایان مراسم اختتامیه اجلاسیه سوم مجلس خبرگان با حضور در جمع خبرنگاران پیرامون مصوبات و موضوعات مطرح شده در این اجلاسیه اظهار کرد: در جریان اجلاسیه سوم مجلس خبرگان چهار جلسه برگزار شد و در طی آن‌ها نطق‌های قبل از دستور انجام شد و دو الی سه طرح مورد بررسی قرار گرفت. وی ادامه داد: در مجموع اعضای مجلس خبرگان در این اجلاسیه چند طرح را تصویب کردند. آیت‌الله خاتمی افزود: حدود ۳۰ نفر از اعضای خبرگان که عمدتاً از اعضای جدیدالورود بودند عضو هیچ یک از کمیسیون‌های ۶ گانه این مجلس نبودند و با توجه به این که کمیسیون سیاسی مجلس خبرگان وظایف و مسئولیت‌ها امور زیادی را برای انجام در دست دارد تصمیم بر این گرفته شد که دو کمیسیون دیگر نیز به کمیسیون سیاسی اضافه شود که یک کمیسیون ناظر بر امور فرهنگی و اجتماعی و کمیسیون دیگر ناظر بر امور اقتصادی باشد. عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان تصریح کرد: افزایش تعداد کمیسیون‌های مجلس خبرگان از ۶ کمیسیون به ۸ کمیسیون که با قید دو فوریت در این اجلاسیه به تصویب رسید مهم‌ترین مصوبه اجلاسیه سوم بود و البته برخی از مواد این مصوبه به کمیسیون آیین‌نامه جهت بررسی و تصویب ارجاع شده است. وی با بیان این که طرح اصلاح آیین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان در دست بررسی است افزود: مطابق با این طرح اصلاحی ۶ ماه قبل از انتخابات دور بعد خبرگان، باید تدارک انتخابات مجلس خبرگان دیده شود به‌گونه‌ای که ۳ ماه مانده به تشکیل دوره خبرگان بعدی کار انتخابات تمام شده...
 • احتمال تعویق همه پرسی کردستان قوت گرفت
 • یک منبع کردی اعلام کرد که «مسعود بارزانی» پس از دیدار با «فؤاد معصوم» تصمیم گرفته است تا تأخیر در برگزاری همه پرسی را اعلام کند. خبرگزاری فارس: در حالیکه «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق برای دیدار با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق بعد از ظهر امروز وارد سلیمانیه شد، یک منبع کردی مطلع به پایگاه خبری بغداد الیوم، گفته است که بارزانی تصمیم گرفته تا تأخیر در برگزاری همه‌پرسی را اعلام کند.به ادعای وی، این تصمیم بارزانی پس از بررسی ضمانت‌های دولت بغداد به کردستان صورت می‌گیرد.پیش از این «عبدالباری زیباری» نماینده عضو «حزب اتحاد میهنی کردستان» درباره دیدار فؤاد معصوم و بارزانی، گفته بود که این دیدار در مسأله مربوط به مذاکرات اربیل و بغداد سرنوشت‌ساز است.او گفته بود که بارزانی به سلیمانیه سفر کرد تا مسأله همه پرسی را در طی دیدار با رهبران حزب اتحاد میهنی کردستان از جمله «هیرو احمد» همسر «جلال طالبانی» به سرانجام برساند.
 • بارزانی:همه پرسی تصمیم مردم کردستان است
 • رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که تصمیم اربیل برای اجرای همه‏‎پرسی پس از نقض قانون اساسی عراق توسط بغداد اتخاذ شد. به گزارش مشرق به نقل از اسکای نیوز، رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که همه‌پرسی مساله اصلی در عرصه سیاسی است. مسعود بارزانی با تاکید بر اجرای همه پرسی در موعدد مقرر اعلام کرد که همه پرسی تصمیم ملت کردستان عراق است. رئیس منطقه کردستان عراق تصریح کرد: تصمیم ما برای همه پرسی پس از نقض قانون اساسی عراق توسط بغداد صورت گرفته است. بارزانی با تاکید بر اینکه مشارکت و گفت‌وگو در بغداد با شکست مواجه شد، افزود: همه پرسی تنها وسیله ما برای دستیابی به استقلال است. گزینه جایگزینی بهتر از همه پرسی پیدا نکردیم. رئیس منطقه کردستان عراق گفت: به مذاکرات جدی با بغداد پس از برگزاری همه‌پرسی امیدواریم. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • احتمال تعویق همه پرسی کردستان قدرت گرفت
 • یک منبع کردی اعلام کرد که «مسعود بارزانی» پس از دیدار با «فؤاد معصوم» تصمیم گرفته است تا تأخیر در برگزاری همه پرسی را اعلام کند. به گزارش مشرق، در حالیکه «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق برای دیدار با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق بعد از ظهر امروز وارد سلیمانیه شد، یک منبع کردی مطلع به پایگاه خبری بغداد الیوم، گفته است که بارزانی تصمیم گرفته تا تأخیر در برگزاری همه‌پرسی را اعلام کند. به ادعای وی، این تصمیم بارزانی پس از بررسی ضمانت‌های دولت بغداد به کردستان صورت می‌گیرد. پیش از این «عبدالباری زیباری» نماینده عضو «حزب اتحاد میهنی کردستان» درباره دیدار فؤاد معصوم و بارزانی، گفته بود که این دیدار در مسأله مربوط به مذاکرات اربیل و بغداد سرنوشت‌ساز است. او گفته بود که بارزانی به سلیمانیه سفر کرد تا مسأله همه پرسی را در طی دیدار با رهبران حزب اتحاد میهنی کردستان از جمله «هیرو احمد» همسر «جلال طالبانی» به سرانجام برساند. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • مخالفت نوری مالکی با طرح سازمان ملل درمورد همه پرسی کردستان
 • معاون رئیس جمهوری عراق مخالفت خود را با طرح نماینده سازمان ملل در عراق پیرامون همه‌پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریة نیوز، نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری عراق امروز (چهارشنبه) گفت، این طرح دربردارنده بندهای مغایر با قانون اساسی است. معاون رئیس جمهوری عراق تاکید کرد: ما بر مخالفت خود با طرح ارائه شده از سوی یان کوبیچ، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق تاکید داریم، چراکه این طرح مدت‌های زمانی را برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات تعیین می‌کند که این مساله یک پیش شرط برای مذاکرات به حساب می‌آید و ما کاملا با آن مخالف هستیم. مالکی گفت: ما مخالف برگزاری همه‌پرسی در کردستان و در مناطق مورد مناقشه هستیم و نتایج آن را نمی‌پذیریم چراکه این اقدام به صورت آشکارا با قانون اساسی عراق مغایرت دارد و اقلیم کردستان باید به دستورات دادگاه فدرال تن دهد و هر چه سریعتر همه‌پرسی را متوقف کند. وی تاکید کرد: ما از تلاش‌های نماینده دبیرکل سازمان ملل در این خصوص قدردان هستیم اما قاطعانه مخالف بین‌المللی کردن بحران همه‌پرسی و تلاش برای کنار زدن نقش ملی هستیم چراکه این مساله ما را به جای نخست و به آشوب باز می‌گرداند. انتهای پیام
 • نوری مالکی با طرح سازمان ملل درمورد همه پرسی کردستان مخالفت کرد
 • معاون رئیس جمهوری عراق مخالفت خود را با طرح نماینده سازمان ملل در عراق پیرامون همه‌پرسی اقلیم کردستان اعلام کرد. به گزارش جماران، به نقل از سومریة نیوز، نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری عراق امروز (چهارشنبه) گفت، این طرح دربردارنده بندهای مغایر با قانون اساسی است. معاون رئیس جمهوری عراق تاکید کرد: ما بر مخالفت خود با طرح ارائه شده از سوی یان کوبیچ، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق تاکید داریم، چراکه این طرح مدت‌های زمانی را برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات تعیین می‌کند که این مساله یک پیش شرط برای مذاکرات به حساب می‌آید و ما کاملا با آن مخالف هستیم. مالکی گفت: ما مخالف برگزاری همه‌پرسی در کردستان و در مناطق مورد مناقشه هستیم و نتایج آن را نمی‌پذیریم چراکه این اقدام به صورت آشکارا با قانون اساسی عراق مغایرت دارد و اقلیم کردستان باید به دستورات دادگاه فدرال تن دهد و هر چه سریعتر همه‌پرسی را متوقف کند. وی تاکید کرد: ما از تلاش‌های نماینده دبیرکل سازمان ملل در این خصوص قدردان هستیم اما قاطعانه مخالف بین‌المللی کردن بحران همه‌پرسی و تلاش برای کنار زدن نقش ملی هستیم چراکه این مساله ما را به جای نخست و به آشوب باز می‌گرداند.
 • العبادی:گشایش مهمی در پرونده همه پرسی کردستان ایجاد خواهد شد
 • به گزارش جماران،به نقل از «بغداد الیوم»، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در جمع گروهی از خبرنگاران پیش بینی کرد که گشایش مهمی در موضوع همه پرسی کردستان عراق به زودی ایجاد شود و تأکید کرد که گروه های کُرد باید همه پرسی را رها کرده و به سوی مذاکره روی بیاورند. وی همچنین از برخی اظهاراتکه در بغداد خواستار اقدام نظامی علیه کُرد ها هستند انتقاد کرد و گفت اگر در صورت برگزاری همه پرسی لازم باشد تا امنیت را برقرار کنیم، این کار را انجام خواهیم داد. نخست وزیر عراق گفت که مسئولانی از دولت عربستان با دولت عراق تماس گرفته و پیشنهاداتی برای حل این مسأله داده اند، دیدگاه سعودی ها و ما در این خصوص که نباید منطقه را به ورطه طرح های تجزیه و تقسیم بکشیم مطابق بوده است. العبادی در اشاره به تصمیم دادگاه عالی فدرال عراق و حکم توقف فوری برگزاری همه پرسی کردستان گفت این حکم بر اساس قانون اساسی صادر شده است و گفت : نه تنها زمان همه پرسی کردستان در شرایط فعلی مناسب نیست، هیچ وقت هم مناسب و درست نخواهد بود. نخست وزیر عراق از سخنان و اظهارات تنش زا در خصوص کرکوک هم واکنش نشان داد و گفت مخالف ورود نیروهایی از خارج از کرکوک به این شهر هستیم و تأکید کرد که آن روزی که شهروندان عراقی بر خاک عراق در مقابل هم بایستند نخواهد رسید. نخست وزیر عراق از نیروهای مرکزی مستقر در کرکوک خواست که در صورت وقوع درگیری از هیچ گروهی جانبداری نکنند. حیدر العبادی گفت ایران، ترکیه، ایالات متحده و حتی عربستان با مسأله تجزیه عراق مخالف هستند و برخی از آنها حتی خواستار لغو همه پرسی هستند نه تنها تعویق آن، وی همچنین در خصوص سفرش به نیویورک اخبار منتشر شده در خصوص لغو این سفر را رد کرد. وی...
 • راهها برای امنیت زوار باز بینی و نوسازی میشوند
 • مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: تا قبل شروع سفرهای اربعین حسینی، ۱۵ کیلومتر از بزرگراه اسلام‌آباد غرب-حمیل تکمیل می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مسعود شریفی مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاهگفت: امسال باتلاش همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ذیربط، کرمانشاه از مرز خسروی میزبان قدوم پرخیر و برکت زائرین کربلای معلی خواهد بود که به تبع تلاش بی‌وقفه برای احداث قطعات باقیمانده از مسیر بزرگراه کربلا را همراه دارد و البته بخش عمده‌ای از آن در ایام هفته دولت امسال افتتاح و به بهره‌برداری رسید.شریفی افزود: با استقبال هرساله هموطنان برای زیارت مخصوصاً در ایام اربعین و پیش‌بینی ترافیک سنگین، باعث شده با تلاش مضاعف (بالغ بر ۱۱ ساعت اجرای عملیات در شبانه‌روز)، تکمیل ۱۵ کیلومتر از بزرگراه مسیر اسلام‌آباد – حمیل به‌عنوان بخشی از کریدور شمال غرب – جنوب غرب و مسیر کمکی زائرین از سمت مرز مهران هم جزء برنامه‌های هدف باشد.مدیرکل راه و شهرسازی تصریح کرد: خوشبختانه فعالیت بی‌وقفه اکیپ راه و شهرسازی با به‌کارگیری بیش از ۴۰ دستگاه ماشین‌آلات راهسازی تاکنون از کیلومتر صفر تا ۵۰۰ + ۱۱ مسیر اسلام‌آباد غرب – حمیل را تکمیل و قطعاً بنا به برنامه تعیین شده تا قبل از اربعین پیشرو ۱۵ کیلومتر مسیر زیر بار ترافیک عبوری خواهد رفت.لازم به ذکر است در این بخش از پروژه، ضمن انجام بیش از ۱۳۸۰۰۰ مترمکعب عملیات خاک‌ریزی و خاک‌برداری و احداث ۳۴ دستگاه پل دالی، در کیلومترهای ۵۰۰ + ۷ و ۹۰۰ + ۱۰ هم دو دستگاه زیرگذر احداث شده است.این پروژه در دو قطعه اسلام‌آباد غرب – حمیل به طول ۲۵ و حمیل تا پایان حوزه استحفاظی استان کرمانشاه به طول ۲۷ کیلومتر در حال انجام است، و گفتنی است از قطعه دوم هم بیش از ۱۹ کیلومتر مسیر آسفالت و به بهره‌برداری رسیده است.