بالاخره پس از ۲۰ ماه «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» از سوی رئیس‌جمهور روحانی به دستگاه‌های تابعه ابلاغ شد. موضوع سرقت علمی و پایان‌نامه‌فروشی مدتی است که بر سر زبان‌ها افتاده است، به‌خصوص پس از آنکه مجله «نیچر» در گزارشی مدعی تخلف برخی استادان و دانشجویان در حوزه شد. به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، از آن زمان متولیان این امر دست به کار شدند تا جلوی این پدیده زشت را که هرچند در یک مقایسه کلی نشان‌دهنده تخلف تعداد کمی از جامعه علمی بود، بگیرند.

بررسی‌ها نشان می‌داد در این خصوص یک خلأ قانونی وجود دارد، از سوی دیگر هم متولی رسیدگی به تخلفات مشخص نبود.

در این باره با وحید احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت‌وگو کرده‌ایم. او حتی گفت که بسیاری از دانشجویان و استادان مصادیق این تخلفات را نمی‌دانستند، اما حالا احمدی اظهار امیدواری کرده است که با ابلاغ قانون جدید هم خلأ قانونی در این حوزه برطرف و هم اینکه برای معاونان پژوهشی نقش دادستان در نظر گرفته شود و بعد از این هر دانشجو و استاد می‌داند که برای شکایت باید به کجا برود. معاون وزیر علوم به موضوع دیگری نیز اشاره کرد.

احمدی معتقد است بحث دیگر در موضوع تخلفات علمی، مساله کنترل تعداد دانشجویان است تا از گرفتن تعداد زیاد دانشجو برای یک استاد جلوگیری شود؛ چراکه با بالا رفتن تعداد دانشجویان کنترل استاد روی آنها کمتر می‌شود. متن این گفت‌وگو را که در دفتر کاری وحید احمدی در ساختمان وزارت علوم انجام شد، در زیر می‌خوانید.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با «فرهیختگان»:
برخی استادان و دانشجویان از مصادیق تخلف بی‌خبر بودند

وحید احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم درباره تخلفات علمی گزارش شده در مجله «نیچر» و اقدامات انجام شده برای مقابله با تخلفات گفت: «در تمام دنیا شاهد تخلف و تقلب علمی هستیم که در برخی کشورها بیشتر و برخی دیگر کمتر است. متاسفانه در کشورمان نیز اخیرا به‌خصوص در بعضی قسمت‌ها شاهد تخلفاتی هستیم. مقابله با این تخلفات دغدغه جدی جامعه علمی به‌خصوص وزارت علوم است؛ چراکه اگر با آن برخورد نکنیم جامعه علمی‌مان که همه برای آن قداست قائل هستند، دچار مشکل خواهد شد. »

او ادامه داد: «برای مقابله با این موضوع در سال 93 آیین‌نامه‌ای را به دانشگاه‌های کشور ابلاغ کردیم تا سازوکاری را ایجاد کنیم و برخورد جدی با تخلفات احتمالی صورت گیرد. البته طبق قانون مجلس هیات انتظامی مرجع رسیدگی به تخلفات استادان و طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته انضباطی مرجع رسیدگی به تخلفات دانشجویان است. »

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم در همین زمینه افزود: «در دانشگاه‌ها نظارت بر تخلفات علمی وجود داشته‌، ولی مشکل این است که سازوکاری نداشته‌ایم تا شکایت‌ها‌ در این زمینه به دست مراجع قانونی در دانشگاه‌ها برسد؛ هر چند این دو مجموعه قانونی هر چند وقت یک‌بار جلساتی داشته‌اند و اگر گزارش تخلفی وجود داشته به آن رسیدگی می‌کردند، ولی براساس آیین‌نامه ابلاغی وزارت، معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در این حوزه مانند دادستان عمل خواهند کرد. »

احمدی با تشبیه معاونت پژوهشی به دادستان‌های قوه قضاییه بیان داشت: «ما در دستگاه قضایی قاضی و دادستان داریم. در بحث رسیدگی تخلفات علمی نیز هیات‌های انتظامی و کمیته‌های انضباطی همان نقش قاضی را برعهده دارند و ما چون دادستانی در این میان نداشتیم برای معاونان پژوهشی نقش دادستان را در نظر گرفتیم. بعد از این هر دانشجو و استاد می‌داند که برای شکایت باید به کجا برود. البته معاونت‌ها خودشان هم ملزم به رصد موارد تخلفی هستند. »

او تصریح کرد: «ما مجموعه‌ای از مصادیق تخلفات را نیز به دانشگاه‌ها ارجاع داده‌ایم تا افرادی که اطلاع دقیق از مصادیق ندارند، مطلع شوند؛ چراکه گاهی می‌دیدیم برخی موارد در دنیا تخلف محسوب می‌شد، ولی استاد و دانشجوی ما از آن اطلاعی نداشته‌اند. »

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه با ایجاد فرهنگ‌سازی در این خصوص دانشجو و استاد را از این مساله که در صورت تخلف با آنها برخورد می‌شود، آگاه ساخته‌ایم، گفت: «برای آگاه‌سازی استادان و دانشجویان در دانشگاه‌ها کارگاه و جلسات متعدد برگزار شده و برخی دانشگاه‌ها نیز اقدام به برگزاری کلاس یا واحد اجباری در این زمینه کرده‌اند. » او درباره نحوه برخورد با تخلفاتی که بیرون از دانشگاه صورت می‌گیرد، اظهار داشت: «طبیعتا آیین‌نامه ابلاغی مختص فضای داخلی دانشگاه بوده و ما چون ابزاری برای برخورد با تخلفات خارج از دانشگاه نداشته‌ایم، لایحه‌ای را در دولت تصویب کردیم که اخیرا در مجلس نیز به تصویب رسید و با ابلاغ آن توسط رئیس‌جمهور خلأ قانونی در این حوزه برطرف شد. »

احمدی بیان داشت: «معتقدیم باید فضای پیشگیری در بحث تخلفات علمی ایجاد شود. براساس این لایحه همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی موظف هستند پایان‌نامه‌هایشان را در پایگاه‌های وزارت علوم یا ایرانداک به ثبت رسانده و با نرم‌افزارهای موجود همانندجویی کنند تا قسمت‌های تکراری و کپی شده پایان‌نامه مشخص شود. دانشجو‌ و استاد زمانی می‌توانند از امتیاز حقوقی پایان‌نامه استفاده کنند که پایان‌نامه آنها به ثبت برسد. »

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم درباره اینکه این لایحه شامل پایان‌نامه‌هایی که در گذشته نگاشته شده نیز‌ می‌شود یا خیر، گفت: «صحبتم درباره پایان‌نامه‌های جدید است. این اقدام کار بسیار مهمی است؛ چراکه همه دانشگاه‌های کشور ملزم به انجام آن شده‌اند و این امر نشان‌دهنده عزم کل کشور برای مبارزه با تخلفات علمی است. »

او افزود: «بحث دیگر مساله کنترل تعداد دانشجویان است تا از گرفتن تعداد زیاد دانشجو برای یک استاد جلوگیری شود؛ چراکه با بالا رفتن تعداد دانشجویان کنترل استاد روی آنها کمتر می‌شود. از سوی دیگر بحث اشتغال و مدرک‌گرایی مطرح است. امیدواریم با رسیدن اشتغال به جایگاهش، دیگر شاهد این‌ موضوع نباشیم‌ که همه افراد به دنبال تحصیل در مقطع دکتری هستند. »

احمدی در همین زمینه ادامه داد: «در بسیاری از کشورها حتی ژاپن همه افراد به دنبال کسب دکتری نیستند و بیشتر جذب بازار کار می‌شود. همچنین اکثر دانشجویان دکتری در کشورهای پیشرفته از کشورهای پاکستان، ایران، بنگلادش و. . . هستند تا دانشجویان همان کشور. از این رو باید به این سمت برویم که فضای کاری برای افراد ایجاد شود و فرهنگ مدرک‌گرایی کاهش یابد. »

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: «گزارش منتشره در مجله نیچر را نیز که اسم افراد در آن آمده است به دانشگاه‌ها ارائه داده‌ایم و موردی آن را بررسی کرده‌ایم. درست است که آمار ارائه شده در آن گزارش برای کشورمان آمار بالایی نبود، ولی همان تعداد محدود هم برای ما بسیار مهم بود. بنابراین باید جلوی آن گرفته شود. این کار با پیگیری خوب ما و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده است. »

خبر خوش برای دانشجویان

احمدی درباره خبر خوش وزارت علوم برای دانشجویان در آغاز سال تحصیلی گفت: «ما به دنبال آن هستیم که فضای کاری و اشتغال برای دانشجویان ایجاد شود. ما می‌خواهیم فضایی را ایجاد کنیم تا دانشجو از همان ابتدای ورود به دانشگاه پروژه‌ای را دنبال کند و بتواند از طریق دستاورد آن آینده شغلی‌اش‌ را تامین کند. بنابراین امیدواریم این فضای زنده و پرتحرکی باشد. همچنین در حوزه ایده‌های خلاق دانشجویی بحث استارآپ‌ها و المپیاد کسب‌وکاری دانشجویی را دنبال و تقویت کرده‌ایم. از سوی دیگر به دانشگاه اجازه ایجاد مراکز نوآوری را داده‌ایم و آن را دنبال کرده‌ایم. قطعا حضور دانشجویان در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند کمکی بزرگی هم به آنها و هم به دانشگاه‌ها کند. » او خاطرنشان کرد: «در نظر داریم تسهیلات مالی دانشجویان دکتری را افزایش دهیم. در حال حاضر تسهیلات دانشجویان این مقطع ماهی 700 هزار تومان است. اما امیدواریم این مبلغ در سال جدید افزایش پیدا کند. »

مجازات متقلبان بر اساس مواد قانون مجازات اسلامی

قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

ماده واحده‌: تهیه، عرضه یا واگذاری آثاری از قبیل رساله، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب یا ضبط شده پژوهشی، علمی یا هنری اعم از الکترونیک یا غیر‌الکترونیک توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به قصد انتفاع و به عنوان حرفه یا شغل با هدف ارائه کل اثر یا بخشی از آن توسط دیگری به عنوان اثر خود جرم که مرتکب یا مرتکبان علاوه‌بر واریز وجوه دریافتی به خزانه دولت مشمول مجازات به شرح زیر هستند:
ارتکاب جرم توسط شخص حقیقی مشمول مجازات جزای نقدی درجه 3 و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه 6 است.
در صورت ارتکاب جرم توسط شخص حقوقی علاوه بر مجازات مرتکب، مدیران و گردانندگان مربوطه: مجازات شخص حقوقی حسب مورد مطابق مواد 20، 21 و 22 قانون مجازات اسلامی مصوب 1/2/1391 تعیین می‌شود.
تبصره یک- معاونت در جرائم موضوع بندهای یک و دو مستوجب حداقل مجازات مقرر است.
تبصره 2- در صورتی که ارتکاب جرمی موضوع ماده واحده از طریق پایگاه الکترونیکی یا در قالب بنگاه (‌شامل موسسه، شرکت یا هر عنوان دیگر) اعم از ثبت شده یا نشده انجام شود یا برای انجام آن اقدام به تبلیغ به هر نحو شود، مرتکب یا مرتکبان به میانگین حداقل و حداکثر مجازات مقرر فوق محکوم می‌شوند.
تبصره 3- محل بنگاه یا پایگاه الکترونیکی مندرج در تبصره دو به درخواست یکی از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا سایر مراجع مربوطه و با دستور مراجع قضایی حسب مورد پلمب یا متوقف می‌شود.
تبصره4- بازرسان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اجرای این قانون و مطابق قانون آیین‌ دادرسی کیفری مصوب 1392 پس از فراگیری مهارت‌های لازم عندالاقتضا می‌توانند به عنوان ضابط خاص محسوب شوند.
تبصره 5- ارائه خدماتی که در جریان تهیه آثار پژوهشی، علمی و هنری انجام آنها توسط اشخاص ثالث متعارف است از قبیل خدمات‌ آزمایشگاهی، تایپ، کمک به گردآوری داده‌ها، ترجمه، تکثیر و ویراستاری اثر مشمول حکم مقرر در ماده واحده نیست.
تبصره 6- در صورت استفاده از آثار متقلبانه موضوع ماده واحده توسط دانشجویان، اعضای هیات علمی و طلاب، ضمن سلب هرگونه امتیاز مادی یا معنوی مرتب با آن و ملغی‌الاثر بودن هرگونه مدرک تحصیلی، پایه، مرتبه علمی، رتبه یا عناوین مشابه به تخلفات نامبردگان حسب مورد توسط هیات‌های انتظامی، اعضای هیات علمی، هیات‌های رسیدگی به تخلفات علمی، کمیته‌های انضباطی دانشجویان یا دادسرا یا دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی و به مجازات‌های زیر محکوم می‌شوند.
الف‌- هیات علمی: یکی از مجازات‌های ردیف 7 و 11 ماده 8 قانون مقررات انتقالی هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقات کشور مصوب 22/12/1364 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن.
ب‌- دانشجو: یکی از مجازات‌های ردیف (ب‌-‌1) تا (ب‌-‌5) ماده 7 آیین‌نامه انضباطی دانشجویان جمهوری اسلامی ایران مصوب جلسه 358 مورخ 14‌شهریور 1374 شورای انقلاب فرهنگی و اصلاحات و الحاقات بعدی آن.
ح‌- کارکنان اداری: یکی از مجازات‌های ردیف د تا ق ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری مصوب 7/9/1372 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن.
طلاب: بر اساس قوانین و مقررات دادسرا و دادگاه ویژه روحانیت.
تبصره 7- وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مکلفند جهت پیشگیری از جرائم موضوع این قانون اقدامات زیر را انجام دهند:
1- ترویج فرهنگ احترام به حقوق مالکیت فکری از طریق گنجاندن دروس ذی‌ربط و اصلاح سرفصل برنامه‌های درسی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی.
2- الزام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی به اعمال نظارت دقیق بر رعایت حقوق مالکیت فکری در آثار علمی و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی.
3- اعمال مجازات انتظامی اخراج دانشجو یا ابطال پایان‌نامه و رساله یا مدرک تحصیلی در صورت احراز تخلف تقلب علمی با توجه به میزان تخلف.
4- اعمال مجازات انتظامی تنزل رتبه یا پایه عضو هیات علمی، اخراج و لغو قرارداد در صورت احراز تخلف تقلب در آثار علمی با توجه به میزان تخلف.
تبصره 8- سایر دستگاه‌های دولتی و عمومی غیر دولتی مکلفند در صورت احراز تخلف تقلب علمی موضوع این قانون توسط کارکنان خود به منظور استفاده از مزایای شغلی، مجازات انتظامی مقرر در بند «د» ماده 9 قانون رسیدگی به تخلفات اداری را نسبت به مرتکب اعمال کنند.
تبصره 9- دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات‌ آموزش عالی پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله دانشگاه علمی- کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی، جهاد دانشگاهی، حوزه‌های علمیه، موسسه‌های آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، موسسه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه فرهنگیان موظف هستند از این پس پیشنهادها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که فاقد طبقه‌بندی هستند، در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت و تایید و فایل تمام متن و نتیجه را همانندجویی کنند. ارائه گواهی ثبت و بارگذاری فایل تمام متن و نتیجه همانندجویی این مدارک برای هرگونه پرداخت مالی به استادان راهنما، مشاور و داور و تخصیص امتیاز در ترفیع و ارتقای آنها و همچنین دانشجویان الزامی است.
تبصره 10- آیین‌نامه اجرایی موضوع این قانون ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد. منبع: روزنامه فرهیختگان

کلیدواژه: معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم | تحقیقات و فناوری و بهداشت | استادان و دانشجویان | درمان و آموزش پزشکی | وزارتخانه های علوم | رسیدگی به تخلفات | تعداد دانشجویان | پایان نامه ها | دانشگاه ها | تخلفات علمی | ماده واحده | هیات علمی | آثار علمی | آیین نامه

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۱۳۷۴ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • تشریح دلایل تخلف برخی مدیران در استان کردستان
 • عدم آشنایی مدیران به قوانین و مقررات، حساس نبودن به بیت‌المال ‌و اموال عمومی و مصلحت‌اندیشی و ترجیح دادن مصلحت بر قانون از جمله دلایل تخلف مدیران استان کردستان است. به گزارش خبرگزای تسنیم از دیواندره، پیش‌از ظهر امروز جلسه شورای اداری این شهرستان با محوریت سلامت محیط اداری، کسب و کار، امربه‌معروف در این شهر برگزار شد.مهم‌ترین تخلفات اداری در استان کردستانمدیرکل دیوان محاسبات استان کردستان در جلسه شورای اداری شهرستان دیواندره اظهار داشت: امربه‌معروف واجب فراموش شده‌ای بوده که مظلوم واقع شده است.مراد محمدی افزود: عدم ثبت معاملات در سامانه الکترونیک دولت و عدم توانایی در اجرای طرح‌های عمرانی توسط برخی از ادارات کل، از عمده‌ترین تخلفات اداری در استان کردستان است.وی با بیان اینکه رعایت قانون و مقررات یکی از معروف‌های بزرگ و بی‌توجهی به قانون و عدم رعایت آن از منکرات بزرگ است گفت: عدم آشنایی مدیران به قوانین و مقررات از دلایل تخلف مدیران در استان کردستان است.مدیرکل دیوان محاسبات استان کردستان تصریح کرد: از دیگر دلایل تخلف مدیران در استان کردستان، حساس نبودن به بیت‌المال ‌و اموال عمومی و مصلحت‌اندیشی و ترجیح دادن مصلحت بر قانون است.وی تاکید کرد: باید مدیران بر قانون اشراف کامل داشته باشند و بندهای 598 تا 606 قانون مجازات اسلامی را هفتگی مرور کنند.محمدی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به بخشی از شرح وظایف دیوان محاسبات افزود: دیوان محاسبات، سازمانی دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل و یکی از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی بوده که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی کشور را بر عهده دارد و به عنوان بازوی نظارتی مجلس عمل می‌کند.این مسئول اظهار کرد: دیوان محاسبات به همه حساب‌های وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی و دیگر دستگاه‌هایی که به نحوی از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند برابر قانون رسیدگی یا حسابرسی می‌کند تا هر اعتباری در محل خود هزینه...
 • اقدام سازمان توسعه تجارت ایران از مصادیق فساد اداری است
 • رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی: بستن ثبت سفارش خودرو یک نوع رانت خواری و انحصارطلبی است. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو.محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پردیس خودرو با بیان اینکه بستن ثبت سفارش خودرو یک نوع رانت خواری و انحصارطلبی است، گفت: این اقدام توسط وزیر قبلی وزارت صنعت رقم خورده است و برخلاف قانون ضدانحصاری است که مجلس آن را تصویب کرده است.وی افزود: تلقی ما این است که برخی این کار را انجام داده اند تا منفعت چند واردکننده محدود را تامین کنند که این افراد به گروه‌های پرنفوذ در بدنه وزارت خانه وصل هستند.پورمختار گفت: در کنار این چند محدود واردکننده با نفوذ، خود دولت نیز واردکننده خودرو است. در صورتی که دولت بایستی به جای واردات مانع از تولید خودروهای بی کیفیتی شود که در حال حاضر در بازار به وفور یافت می‌شوند.وی در تحلیل پشت پرده بستن ثبت سفارش خودرو تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین علت‌ها اهتمام به فروش خودروهای وارداتی است که قبلا وارد شده و در حال حاضر در انبار می‌باشد و لذا شاهد آن هستیم که سایت ثبت سفارش خودرو به یکباره بسته می‌شود تا به مردم فشار وارد شود که محصولات قبلی را خریداری کنند.رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقدام سازمان توسعه تجارت ایران از مصادیق فساد اداری است، گفت: طرح تحقیق و تفحصی به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارائه شده است. منتظر آن هستیم که این در کمیسون صنایع تعیین تکلیف شود و در صحنه علنی مجلس مطرح شود.
 • روایتگران واقعه عاشورا چه کسانی بودند
 • شاید این سوال در ذهن همه ما باشد واقعه عاشورا چگونه به دست ما رسیده است؟ چه کسانی واقعه‌ای که در بیابانی دورافتاده اتفاق افتاده است را نقل کردند؟ حسینیه مشرق- شاید این سوال در ذهن همه ما باشد واقعه عاشورا چگونه به دست ما رسیده است؟ چه کسانی واقعه‌ایکه در بیابانی دورافتاده اتفاق افتاده است رانقل کردند؟ با جستجو در کتاب های تاریخی می توان فهمید چه کسانی اتفاقاتیکه در صحرای کربلا رخ داده است را نقل کرده‌اند در ادامه به معرفی این راویان که خود هم در واقعه حضور داشتند می پردازیم. عظمت حادثه کربلا و تأثیرات عمیق و گسترده سیاسی و اجتماعی آن در تاریخ اسلام و به ویژه تاریخ تشیع، هر ذهن کنجکاو یا علاقه‌مند به درک و فهم حقایق تاریخی را به خوانش گزارش‌های این رویداد، سوق می‌دهد، ازاین رو بررسی اعتبار منابع بر اساس راویان حادثه دارای اهمیت می‌گردد. راویان حادثه کربلا چندین گروه هستند که در واقعه عاشورا حضور داشتند و آن را روایت کردند: ۱. همراهان نزدیک و خانواده امام حسین (ع) که در کربلا حضور داشتند و بعدها در دوره خفقان پس از عاشورا، ماجرا را به گوش دیگران رسانند. از میان اهل‌بیت، امام سجاد (ع)٬حضرت زینب (س) و امام باقر (ع)بیشتر از دیگران دراین‌باره روشنگری کرده و واقعه را شرح داده‌اند. همچنین مادران و همسران شهدای بنی‌هاشم به بازگو کردن وقایع اهتمام ورزیده‌اند و پس از عاشورا در عزاداری‌ها و مجالس دیگر به بازگو کردن اتفاقات پرداخته و باعث تحول در جامعه و قیام‌های متعدد مانند قیام مردم مدینه شدند. ۲. برخی از همراهان امام حسین (ع) در روز عاشورا، به‌گونه‌ای از کشته شدن در امان ماندند و شاهد و گزارشگر وقایع تلخ آن روز گشتند. ۳. کسانی از سپاه دشمنان هستند که در زمان دریافت جایزه از ابن زیاد و بار دوم در قیام...
 • رزمندگان عاشق ولایت در کاشان شبی با شهدا بودند
 • مدیر مجموعه فرهنگی مزار شهدای گمنام در راوند کاشان، در حاشیه برگزاری این مراسم در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، گفت: دفاع مقدس و شهدا از ارزش‌های هویتی ملت ما است. حاج حسن مفتح، با تاکید بر اینکه کمترین کار زنده‌نگه داشتن و گرمیداشت و خاطره شهدا است گفت:زنگ تفریحمان را برای شهدا نگذاریم. به گفته وی،امسال همزمانی هفته دفاع مقدس و ماه محرم حسینی برکت مضاعفی در ایجاد فرصت بهتر و بیشتر برای ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت، جهاد و شهادت با تبعیت از قیام سرخ کربلا و عاشورای حسینی است. این فرمانده دوران دفاع مقدس،اقتدای شهدا به امام حسین(ع) و نهضت عاشورا را تاکیدکرد و گفت: رسالت خطیر ما حفظ و استمرار راه شهدا، آرمانهای امام راحل و تبعیت از مقام معظم رهبریب است. وی با اشاره به اینکه فداکاریهای و جانبازان رزمندگان، شهدا، جانبازان، آزادگان و ملت ایثارگر ایران را در هشت سال جنگ تحمیلی نمی‌توان بیان کرد گفت: برای شناسایی این دوران باید یک فیلمی 8 ساله ساخت. به‌گفته‌وی، شهدا خورشید هدایت، سادت و نجات ما و همچنین گره@گشایی از امورمان در زندگی هستند. مدیر مجموعه فرهنگی مزار شهدای گمنام در راوند کاشان، در ادامه با اشاره به ساخت این مجموعه در جوار مزار پنج شهید گمنام با استفاده از کمک خیرین و بانیان نیکوکار که خود شهدا آنها را دعوت کردند و به اینجا آوردند گفت:این مجموعه همچنان به کمک های خیرین و مساعدت مالی افراد نیکوکار در تکمیل آن نیازمند است. مفتح، با تاکید بر اینکه باید قدردان شهدا باشیم که ما را به مراسم خود دعوت کردند و اجازه حضور دادند گفت:ما باید برای شهدا وقت بگذاریم و حداقل با خواندن وصیتنامه های آنها که انسان را می لرزاند و بیدار می کند درس زندگی و دینداری و مکتب داری بیاموزیم. شایان ذکر است: گردهمایی رزمندگان عاشق ولایت...
 • پروازی:فرمانده جنگ ایران آقای هاشمی رفسنجانی بودند
 • به گزارش جماران کمتر نامی از پروازی مطرح بود تا اینکه از چندی پیش در مجالس «هیئت مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب» به عنوان سخنران حضور یافت؛ محمد پروازی از جمله اعضای هیئت مؤسس این تشکل است، تشکل اصلاح‌طلبی که بیشتر اعضای آن را چهره‌های نام‌آشنای اصلاح‌طلبی تشکیل می‌دهند که سابقه حضور در جبهه و جنگ هم دارند. محمد پروازی، سال ١٣٣٧ در محله نازی‌آباد تهران متولد شده است، در کالجی در تهران، مکانیک خوانده و بعد از آن، درس طلبگی می‌خواند و به لباس روحانیت ملبس می‌شود. با همین لباس عازم جبهه می‌شود و از همین‌جا، حضور رسمی پروازی در عرصه سیاست کلید می‌خورد. از تأسیس هیئت رزمندگان اسلام تا آنچه به او نسبت می‌دهند؛ یعنی عضویت در انصار حزب‌الله و بعد هم ماجرای آن سخنرانی معروف و امروز هم از اعضای هیئت مؤسس مجمع ایثارگران انقلاب اسلامی است. محمد پروازی دوران دفاع مقدس یا به تعبیری دوران جبهه و جنگ را از نزدیک لمس کرده و در جریان بسیار از امور جنگ قرار دارد و می تواند پاسخگوی ابهاماتی از آن دوران باشد. او می گوید: چه تلاش می کردیم و چه تلاش نمی کردیم، جنگ میان ایران و عراق اتفاق می افتاد، جنگ به دو دلیل ۸ سال طول کشید، اول اینکه تمام مناطقی که تحت تصرف عراق بود، پس گرفته شود و دوم اینکه نگاه حاکم بر آن عصر این بود که اگر با عراق کنار بیاییم و اجازه دهیم که به واسطه عدم ادامه جنگ سازماندهی مجدد کند، جنگ دومی رخ خواهد داد، این یک بلند پردازی بود که ما در ذهن داشتیم و برای جلوگیری از آن یا باید بخش هایی از عراق را می گرفتیم یا باید تلاش می کردیم که صدام را ساقط کنیم. او علاوه بر اینکه دلایل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران را مطرح می کند، افسوس می...
 • دایی:کمیته داوران از افرادی تشکیل شده که قبلا منتقد بودند
 • گروه ورزشی: علی دایی در نشست خبری پیش از دیدار تیمش ذوب‌آهن اصفهان گفت: فردا بازی سختی پیش‌رو داریم. ذوب‌آهن جزو تیم‌های بزرگ ایران محسوب می‌شود و از کادرفنی خوبی هم بهره می‌برد. امیدوارم در این بازی سربلند باشیم. به گزارش بولتن نیوز به نقل از تسنیم، وی افزود: با وجود احترام زیادی که برای تیم ذوب‌آهن قائلم باید بگویم برای برد به اصفهان آمده‌ایم. متاسفانه برنامه غلط سازمان لیگ باعث شده که فرصت زیادی برای استراحت نداشته باشیم. در شرایطی که ذوب‌آهن دو روز بیشتر از ما استراحت کرد. در این مدت فقط فرصت ریکاوری داشتیم و امیدوارم در نهایت دست پر به تهران برگردیم. سرمربی سایپا شد: قلعه‌نویی از مربیان بزرگ فوتبال ایران و بزرگ من است و در اکثر تیم‌هایی که مربیگری کرده نتایج خوبی گرفته است. ذوب‌آهن با کادر جدید خود نتایج خوبی گرفته و مطمئنا فردا بازی راحتی پیش‌رو نداریم اما تلاش می‌کنیم دست پر برگردیم. دایی راجع به اینکه چرا تیمش بعد از شروع خوب به یکباره دچار افت شدید شد، گفت: به هر حال فوتبال فراز و نشیب زیادی دارد. ما فصل را خوب شروع کردیم اما همان مقطع هم گفتم که 70 درصد تیم تغییر کرده و نیاز به هماهنگی بیشتری داریم. در 3 بازی اخیر هم می‌توانستیم برنده باشیم اما بعضی وقت‌ها اتفاقاتی رخ می‌دهد که دست شما نیست. وی در واکنش به این سوال که قضاوت داوران را در فصل جاری چطور می‌بیند عنوان کرد: از ابتدای فصل تصمیم گرفته بودم در مورد داوری حرف نزنم اما اتفاقاتی رخ می‌دهد که آدم را مجبور به حرف زدن می‌کند. در کنفرانس قبلی گفتم که در بازی جام حذفی‌مان داور یک پنالتی برای‌مان نگرفت که اگر می‌گرفت بازی دو بر یک می‌شد.در بازی با پدیده در حالی که 43 دقیقه سوار بر بازی بودیم با یک پنالتی اشتباه که داور برای...
 • راحت طلب ها و نفوذی ها از مهم ترین عوامل بسترساز واقعه ی غم بار کربلا بودند
 • حجت الاسلام رضا دیلمی در همایش بصیرت عاشورایی گفت: در کنار تعلقات به دنیا، بی بصیرتی و لقمه های حرام، راحت طلب ها و نفوذی ها از عوامل مهم بسترساز ایجاد واقعه خونین کربلا بودند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیترآزاد، حجت‌الاسلام رضا دیلمی در نشست بصیرت عاشورایی که در امامزادگان آق امام (ع) آزادشهر برگزار شد در سخنانی به تفسیرواژگان وِتْرَ الْمَوْتُورَ و علل غربت و مظلومیت اولیای خدا، پرداخت و افزود: در هر جامعه ای، نخبگان و اندیشمندان آن ، مورد تقدیر و تکریم واقع می شوند و این در حالی است که انبیاء و ائمه اطهار علیهم السلام، فخر کائنات هستند اما سوال این جاست که چرا در صحنه های دفاع از ارزشها و کرامت های انسانی و الهی، تنها می مانند. رئیس اداره تبلیغات اسلامی آزادشهر در ادامه گفت: در کنار تعلقات به دنیا، بی بصیرتی و لقمه های حرام، راحت طلب ها و نفوذی ها از مهم ترین عوامل بسترساز واقعه خونین کربلا بودند. حجت الاسلام دیلمی تصریح کرد: در واقعه ی کربلا با توجه به نوع پنهان کاری جریان نفوذ ، یکی از مصادیقی که گوشه ای از عملیات سری او در کاخ یزید برملا شده است شخص به نام سرجون مسیحی است (نفوذی) که علاوه بر اینکه کاتب و راز دار معاویه محسوب می شد ، مشاور سیاسی یزید نیز بوده است که نقشه ی اعزام عبیدالله بن زیاد را به کوفه ، اجرایی و عملیاتی می کند. سخنران این همایش بصیرتی ، اظهارداشت: نفوذی ها در کنار راحت طلب ها و اشرافی نگرها، بزرگترین ضربات را به پیکره ی اسلام تاکنون وارد کرده اند و اولین نمونه ی آن را از لسان گوهر بار حضرت زهرا سلام الله علیها می بینیم که از راحت طلبی مردم مدینه در نزد امیر المومنین علی...
 • دکتر ابراهیم فیاض:مردم سیاهی لشکر سپاه یزید بودند
 • مردم‌شناسی، سازمان اجتماعی فرهنگ و کنش‌های انسانی و اجتماعی را بررسی می‌کند. مردم‌شناسی علمی بسیار قوی و دقیق است که انگلیسی‌ها برای کنترل مستعمراتشان از آن استفاده می‌کردند. در ایران به‌دلیل تسلط فرانسوی‌ها و بعد آمریکایی‌ها، مردم‌شناسی اجتماعی انگلیسی بسط پیدا نکرد. باید از نگاه مردم‌شناسی اجتماعی ببینیم کسانی که امام حسین (ع) را به شهادت رساندند، چه ساختار اجتماعی داشتند و این ساختار چگونه منجر به آن کنش در کربلا شد. چرا خشن‌ترین روش معمول را نسبت به امام حسین (ع) و فرزندان و اصحابش به‌کار گرفتند؟ جدا کردن سر و مثله کردن بدن‌ها چرا توسط سپاه یزید انجام شد؟ معاویه هم چنین خشونت‌هایی داشته است. همین چیزی که امروز در قالب داعش هم مشاهده می‌کنیم. این رفتارها را می‌توان ذیل مقوله «بازگشت به فرهنگ جاهلی» جای داد. همان چیزی که قرآن هم هشدار داده است که اگر پیامبر از دنیا برود شما به عقب برمی‌گردید؟ مشاهده می‌کنیم که حتی بدتر از جاهلیت در ماجرای کربلا اتفاق افتاد؛ یعنی ملاک‌های اخلاقی و قبیلگی جاهلیت و مردانگی مرسوم را هم رعایت نکردند و حرمت‌ها را شکستند. ما از طریق شناخت این ساختار به مصداق تعرف الاشیاء باضدادها، می‌توانیم به بخش‌هایی از حکمت حرکت امام حسین (ع) هم پی ببریم. لشکر مقابل امام در کربلا از بعد مردم‌شناسی اجتماعی دارای ساختار خاصی داشته است. مغز لشکر بنی‌امیه است. بنی‌امیه‌ای که از زمان خلیفه سوم (که خودش از بنی‌امیه بود)، قدرتمند شده است. در زمان معاویه هم سفیانی‌ها کاملاً مسلط بر جهان اسلام می‌شوند. به اعتقاد ما این جریان سفیانی و اسلام اموی تا ظهور امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) ادامه پیدا می‌کند. آثارش در داعش و حزب بعث قابل مشاهده است. البته امروز اهل سنت به شدت در حال جدایی از اسلام سفیانی و اموی است. در ساختار میانی لشکر یزید در کربلا، فرماندهانی که دیگران را تحریک به جنگ...
 • سه روز ابتدایی مهر بدون قطره ای باران گذشت/۱۱ حوضه آبریزی که برخلاف همیشه خشک بودند
 • ۱۱ حوضه آبریز از مجموع ۳۰ حوضه درجه ۲ آبریز کشور که به طور متوسط در ۴۸ سال اخیر بین ۱ تا ۱۰ میلیمتر بارش در سه روز ابتدایی مهر داشتند، امسال در سه روز نخست مهرماه شاهد بارش حتی یک قطره باران هم نبودند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در سه روز ابتدایی مهرماه که سه روز ابتدایی سال آبی 96 - 97 محسوب می شود، کل ایران بدون بارش بود و در هیچ نقطه ای از کشور شاهد بارش حتی یک قطره باران نبودیم.این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته در حوضه های آبریز تالش - مرداب انزلی و ارس هر کدام 2 میلیمتر بارش ثبت شده بود.همچنین بررسی آمار بارش ها در درازمدت (48 سال اخیر) نشان می دهد که در سه روز ابتدایی مهرماه به طور متوسط شاهد بارش های یک تا 10 میلیمتری در حوضه های آبریز ارس، تالش - مرداب انزلی، سفیدرود بزرگ، رودخانه‌های بین سفیدرود و هراز، هراز و قره‌سو، قره‌سو و گرگان، اترک، کرخه، کارون بزرگ، دریاچه ارومیه و دریاچه نمک بودیم؛ بارش هایی که تا امروز خبری از آنها در سال آبی جاری نیست.انتهایی پیام/ R32317/P1012122/S7,80/CT1
 • عبداللهی:تخلف کی روش و ذوب آهن محرز نشده
 • عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال اعلام کرد برای صدور حکم نهایی بازیکن خارجی ذوب‌آهن منتظر بررسی فیفا خواهیم بود. به گزارش مشرق، حسین عبداللهی در خصوص تصمیم کمیته انضباطی درباره لغو محرومیت کی‌روش استنلی بازیکن تیم ذوب‌آهن اصفهان که به‌دلیل ارائه مدارک جعلی در ثبت قرارداد, اجازه بازی برای ذوبی‌ها را نداشت, عنوان کرد: حکم قطعی برای این بازیکن صادر نشده و فقط از سوی کمیته انضباطی دستور موقت داده شده تا این بازیکن بتواند فعلا برای تیمش به میدان برود. وی در پاسخ به این سؤال که وثوق‌احمدی, رئیس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان لیک برتر پیش از این اعلام کرده بود این تخلف حداقل 6-7 هفته محرومیت برای بازیکن به‌دنبال خواهد داشت و حالا چگونه کمیته انضباطی اجازه بازی به این بازیکن ذوب‌آهن را داده است, تصریح کرد: با توجه به اینکه سازمان لیگ هم پیش از این اجازه بازی را برای این بازیکن صادر کرده بود, کمیته انضباطی تصمیم گرفت برای اینکه فعالیت این بازیکن متوقف نشود, فعلا از محرومیت وی صرف نظر کند و این بازیکن با مسئولیت خودش و باشگاه ذوب‌آهن بتواند به میدان برود. عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ضمن اشاره به ورود فیفا به این پرونده اظهار داشت: باتوجه به اینکه در این پرونده هم بازیکن و هم باشگاه ذوب‌آهن از آنتانیو (مدیر برنامه‌ای که کی‌روش استنلی را به ایران آورده است) برای ارائه مدارک جلعی شکایت کرده‌اند؛ ما برای صدور حکم نهایی منتظر بررسی فیفا خواهیم بود. عبداللهی درخصوص تخلف احتمالی بازیکن و باشگاه در این پرونده گفت: یقیناً برای کمیته انضباطی تخلفی از باشگاه و بازیکن محرز نشده و تاکنون مدارکی به دست‌مان نرسیده که بازیکن و یا باشگاه در جعل مدارک دخیل بوده‌اند, در غیر این صورت حتماً رای این‌گونه صادر نمی‌شد. وی در پایان تاکید کرد: این رای کمیته انضباطی که به کی‌روش استنلی اجازه بازی می‌دهد, به...
 • تخلف در پروژه جمعه بازار یاسوج مشهود است
 • مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مشکلات مکان کنونی جمعه بازار یاسوج، گفت: مکان جدید جمعه بازار یاسوج نیز دچار مشکلات بسیاری است و تخلفاتی در آن انجام شده که به طور قطع با متخلفان برخورد می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، سید حسین کاظمی ظهر امروز در نشست ساماندهی جمعه بازار یاسوج با اشاره به مشکلات فنی سازه کنونی مکان جمعه بازار اظهار داشت: ورودی شهر یاسوج از سمت اصفهان به حلی آباد شبیه است و مکان جمعه بازار از نظر ایمنی استاندارد نیست.مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه سال 89 به شهردای اعلام شد که جمعه بازار یاسوج فاقد ایمنی و استاندارد لازم است، بیان کرد: مسئولان شهرداری با همکاری بانک صادرات یک سرمایه گذار برای این مسئله انتخاب کردند.وی با بیان اینکه زمین کنونی جمعه بازار دارای کاربری فرهنگی و ورزشی بود، عنوان کرد: در کمیسیون ماده 5 زمینی را که دولت به بانک صادرات واگذار کرده بوده را با هدف جابه‌جایی جمعه بازار به تجاری تغییر کاربری دادیم اما سرمایه‌گذار این طرح دنبال جابه‌جایی زمین نیست و در حال معامله‌گری در این طرح است.کاظمی با بیان اینکه سرمایه‌گذار این طرح هر قواره 14 متری زمین در این بازارچه را 77 میلیون تومان فروخته است، اظهار داشت: این مسئله در حالی است که کسانی که در جمعه بازار یاسوج مشغول به کار یاسوج هستند قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه هستند و پرداخت این مبالغ برای آنها امکان پذیر نیست.وی به فروش 111 غرفه از غرفه‌های محل جدید جمعه بازار یاسوج از سوی سرمایه گذار اشاره کرد و تاکید کرد: این مسئله یک رانت است و سرمایه گذار حق فروش حتی یک غرفه را هم ندارد.مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: انتظار می‌رود اصحاب رسانه در سایت‌ها و نشریات خود به مردم اعلام کنند که...
 • فعال شدن دوربینهای ثبت تخلف سرعت در آزادراه پردیس
 • فرمانده پلیس راه شرق استان تهران از فعال شدن دوربینهای کنترل سرعت نقطه به نقطه آزادراه تهران پردیس و محور جاجرود خبر داد. فرمانده پلیس راه شرق استان تهران از فعال شدن دوربینهای کنترل سرعت نقطه به نقطه آزادراه تهران پردیس و محور جاجرود خبر داد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، سرهنگ محبی گفت: دوربینهای کنترل سرعت نقطه به نقطه آزادراه تهران پردیس که در چندین نقطه از آزادراه تهران _ پردیس نصب شده اند قادرند میانگین سرعت خودرو ها را محاسبه کنند و در صورت افزایش سرعت ؛ پلاک خودرو به طور اتومات ثبت و به سامانه پلیس راهوار جهت اعمال جریمه منتقل میشود.وی افزود: مکانیزم دوربین‌های نقطه به نقطه طوری است که هر خودرویی که فاصله ۲ دوربین را با زمان کمتر از حد تعیین شده طی کند، از چشمان این دوربین‌ها دور نمی‌ماند.سرهنگ محبی گفت: رانندگان می بایست با سرعت مطمئنه در آزادراه پردیس تردد کنند ضمن آنکه به علایم هشدار دهنده سرعت مجاز قبل از دوربینها باید توجه داشته باشند.
 • ارسال ۳۰ پرونده تخلف بانکی به هیات انتظامی
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛ ‌ ولی الله سیف در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با قدردانی از اقدامات دبیرخانه این ستاد در دولت یازدهم، گفت: حمایت و پشتیبانی ستاد از بانک مرکزی باعث شد تا بانک مرکزی بتواند بدون واهمه از تهدیدها، با مؤسسات اعتباری غیرمجاز برخورد و آنها را ساماندهی کند.رییس کل بانک مرکزی افزود: اگر امروز برنامه یکسان سازی نرخ سود بانکی در کشور با آرامش مناسبی پیش می رود بدین خاطر است که مؤسسات اعتباری غیرمجاز دیگر نمی توانند به صورت علنی فعالیت و اقدام کنند و اقدامات صورت گرفته، منجر به موفقیت برنامه یکسان سازی نرخ سود بانکی و ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز شده است.سیف از کاهش چشمگیر معوقات بانکی خبر داد و افزود: از زمان تاسیس بانک مرکزی تا سال ۹۲ تعداد پرونده های تخلف شبکه بانکی که به هیأت انتظامی ارایه می شد انگشت شمار بود اما در چهار سال دولت یازدهم تعداد این پرونده ها به حدود ۳۰ پرونده رسید که از تعمیق نظارت بانک مرکزی در رسیدگی به تخلفات شبکه بانکی حکایت دارد.
 • ۲۹۹ مورد تخلف در بازرسی از نانوایی های استان سمنان ثبت شده است
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۲۹۹ مورد تخلف در بازرسی از نانوایی‌های استان سمنان ثبت‌ شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، بهروز اسودی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت مناسبت ایام سوگواری شهادت امام حسین (ع) و یاران آن حضرت اظهار داشت: بازرسی از واحدهای تولیدی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان به شمار می‌رود و این مسئله در ارائه خدمات باکیفیت به مردم تأثیر ویژه‌ای می‌گذارد.وی با اشاره به اجرای عملیات بازرسی از نانوایی‌های سراسر استان سمنان بیان کرد: از ابتدای سال 96 تاکنون بالغ‌بر 5 هزار و 685 مورد بازرسی انجام‌شده است.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان بابیان اینکه از این بازرسی بالغ‌بر 299 مورد تخلف ثبت‌شده است تصریح کرد: عمده این تخلف‌ها در بخش کم‌فروشی، عرضه خارج از شبکه آرد، عدم رعایت ساعات کاری و غیره بوده است.وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با واحدهای متخلف برخورد قانونی می‌کند خاطرنشان کرد: پرونده واحدهای متخلف پس از انجام روند اداری به تعزیرات حکومتی برای صدور حکم منتقل می‌شود.اسودی افزود: ارزش ریالی این پرونده‌ها بالغ‌بر 295 میلیون ریال است که با صورت‌جلسه بازرسان این سازمان مطابق با قانون با تولیدکنندگان در این واحدها برخورد می‌شود.وی بابیان اینکه 12 نفر به‌عنوان بازرسان و کارشناسان واحد آرد و نان در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان فعالیت می‌کنند تأکید کرد: جلوگیری از عرضه نان بی‌کیفیت از مهم‌ترین رسالت‌های این کارشناسان است که در بازرسی‌ها به نکات مربوط به این حوزه با دقت عمل می‌کنند.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ارتقا سطح کیفی خدمات یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان است که در بستر بازرسی‌ها در استان محقق می‌شود.انتهای پیام/ R41366/P1486/S6,64/CT11
 • ارسال ۳۰ پرونده تخلف بانکی به هیئت انتظامی
 • رئیس کل بانک مرکزی از ارسال 30 پرونده تخلف بانکی به هیئت انتظامی در دولت یازدهم خبر داد.به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با قدردانی از اقدامات دبیرخانه این ستاد در دولت یازدهم، گفت: حمایت و پشتیبانی ستاد از بانک مرکزی باعث شد تا بانک مرکزی بتواند بدون واهمه از تهدیدها، با مؤسسات اعتباری غیرمجاز برخورد و آن‌ها را ساماندهی کند.رئیس کل بانک مرکزی افزود: اگر امروز برنامه یکسان سازی نرخ سود بانکی در کشور با آرامش مناسبی پیش می‌رود بدین خاطر است که مؤسسات اعتباری غیرمجاز دیگر نمی‌توانند به صورت علنی فعالیت و اقدام کنند و اقدامات صورت گرفته، منجر به موفقیت برنامه یکسان سازی نرخ سود بانکی و ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز شده است. پسندیدم 0
 • بیش از ۱۰۰ تخلف فضای مجازی در تهران دستگیر شدند
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ سردار حسین رحیمی روز سه شنبه در حاشیه اجرای طرح پلیسی رعد2(دستگیری سارقان و اشرار) در گفت و گو با خبرنگاران افزود: باند بزرگ «پانچی آی» که از طریق فضای مجازی اقدام به فروش گسترده دارو و مواد بهداشتی و آرایشی غیرمجاز به صورت گسترده فعالیت می کردند، توسط پلیس فتا شناسایی و منهدم شد. وی اظهار کرد: از اعضای دستگیر شده این باند بالغ بر 2 میلیارد تومان انواع دارو، موادنیروزا و لوازم بهداشتی و آرایشی قاچاق و غیرمجاز کشف و ضبط شده است. سردار رحیمی تصریح کرد: در میان اعضای دستگیر شده این باند بین المللی تعدادی زن نیز وجود دارد که تمامی این افراد تحویل دستگاه قضایی شدند. * کشف باند فروش کتاب های مبتذل در تهران رییس پلیس تهران بزرگ همچنین از شناسایی و انهدام باند 3 فروشنده کتاب های مبتذل و عرفان های دروغین در پایتخت خبر داد و گفت: این باند با تلاش موثر و هوشمندانه نیروهای سرکلانتری یکم پلیس تهران بزرگ شناسایی و اعضای آن دستگیر شدند. به گفته وی، این باند 3 نفره علاوه بر فروش کتاب های غیراخلاقی، اقداماتی در زمینه ترویج فرق ذاله و شیطان پرستی نیز انجام می دادند. طرح پلیسی رعد در مدت 24 ساعت و با هدف برخورد با هنجارشکنان در سطح کلانتری های تهران بزرگ اجرا می شود. در این طرح از ظرفیت کلانتری ها برای کشف و دستگیری سارقان، اشرار، مخلان نظم و خرده فروشان موادمخدر استفاده می شود.
 • محرومیت رئیس یووه برای تخلف در بلیط فروشی
 • آندره آنیلی، رئیس متمول باشگاه یوونتوس یک سال از همراهی تیمش محروم و باشگاه یوونتوس 300 هزار یورو جریمه شد. به گزارش "ورزش سه"، ساعتی پیش اعلام شد که آندره آنیلی به علت فروش غیرقانونی بلیط به هواداران متعصب یوونتوس (اولتراها) و اعطای رایگان برخی بلیط ها به آنها به مدت یک سال از همراهی تیمش محروم شده است. همچنین باشگاه یوونتوس نیز به این علت 300 هزار یورو جریمه خواهد شد؛ اما محرومیت آنیلی ربطی به باشگاه ندارد و اتهامی متوجه آنها نیست. همچنین این محرومیت تاثیری در سمت ریاست کمیته باشگاه ها اروپایی رئیس یووه ندارد؛ اما او نمی تواند در جلسات فدراسیون به عنوان نماینده بیانکونری شرکت کند. باشگاه یوونتوس امیدوار است با اعتراض به این حکم باعث تقلیل آن شود؛ اما در حال حاضر یک سال رئیس این باشگاه کنار بانوی پیر نخواهد بود.
 • تبدیل ساختمان های مسکونی منطقه ۲ به مجتمع تجاری تخلف است
 • به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ناهید خدا کرمی عضو شورای شهر تهران در نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از واحدهای مسکونی منطقه ۲ به مجتمع تجاری تبدیل شده اند و ساخت و سازهای غیر قانونی در این منطقه روبه افزایش است. وی افزود: تغییر بافت مسکونی به تجاری از جمله تخلفاتی است که باید از سوی سازمان شهرداری تهران پیگیری و نسبت به توقف آن اقدام شود و در این میان در محدوده بلوار دریا بیشترین میزان تخلفات ساخت و ساز رخ داده است. عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: املاک مسکونی منطقه ۲ در حالی به مجتمع تجاری تبدیل می شوند که ظرفیت لازم برای این تغییر کاربری در واحدهای فوق وجود ندارد. خدا کرمی خاطرنشان کرد: شهرداری تهران به عنوان ناظر اصلی بر پروژه‌های ساخت و ساز در مناطق ۲۲ گانه تهران، باید هر چه زودتر نسبت به توقف تبدیل واحدهای مسکونی به تجاری اقدام کند، هر چند پروانه ساخت این مجموعه ها صادر شده باشد. انتهای پیام/
 • ۵۵ واحد صنفی در شوش به دلیل تخلف بهداشتی امسال تعطیل شدند
 • شوش - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شوش گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه 55 واحد صنفی به دلیل تخلف های مکرر بهداشتی در این شهرستان تعطیل شدند. غلامرضا میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا واحدهای صنفی تعطیل شده را شامل خوار و بارفروشی ، اغذیه فروشی ، نانوایی و نیز 2 رستوران عنوان کرد و گفت: این واحدهای صنفی به دلیل تخلف بهداشتی و بعد از اخطار و تذکر مکرر پلمب شدند.وی همچنین اظهار داشت: در راستای برخورد با تخلف های بهداشتی ، چند آرایشگاه زنانه و مردانه نیز در سطح شهرستان شوش تعطیل شدند.میرزایی با تشریح عملکرد 6 ماهه مرکز بهداشت شوش گفت:در این مدت بیش از یک هزار و300 مورد بازرسی از واحدهای صنفی مختلف این شهرستان صورت گرفت که در این بازدیدها 112 مورد اخطار کتبی برای واحدهایی که مشکل بهداشتی داشتند صادر شد.وی معرفی 236 مورد به دادگاه و پلمب 20 قلیان سرا را از دیگر اقدام های صورت گرفته از سوی مرکز بهداشت شهرستان شوش در راستای سلامت افراد جامعه عنوان کرد و گفت:تعداد قلیان نیز از قلیان سراها جمع آوری شد.رئیس شبکه بهداشت و درمان شوش همچنین از تشدید نظارت بر بوفه مدارس با بازگشایی مدارس خبر داد و گفت:بازرسان مرکز بهداشت شوش در بازرسی از بوفه مدارس با موارد تخلف برخورد می کنند.6068/7280خبرنگار:مجتبی پناهی **انتشار:محمدعلی فریدپناه
 • اجبار دانش آموزان برای خرید کتابهای کمک درسی تخلف است
 • اجبار برخی معلمان و اصرار برخی دیگر از دانش آموزان برای استفاده از منابع کمک درسی یا کمک آموزشی باعث نگرانی والدین شده است. به همین خاطر آموزش و پرورش بخشنامه جدیدی در این باره صادر کرده. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سولدوز خبر، با بازگشایی مدارس یکی از دغدغه های جدی والدین استفاده بی رویه برخی دانش آموزان از کتاب های کمک درسی است. آموزش و پرورش در تازه ترین اقدام خود برای جلوگیری از اتکای دانش آموزان به کتاب های کمک درسی که روند یادگیری و قدرت تحلیل مسائل را در دانش آموزان مختل میکند، اقدام به معرفی کتاب های کمک آموزشی استاندارد کرده است. بر این اساس کتاب های درسی در هر دوره و پایه تحصیلی، بعنوان منبع اصلی آموزش و یادگیری در مدارس می باشد و منابع کمک آموزشی و درسی جنبه اجباری و الزامی برای آموزش و ارزشیابی ندارد. همچنین صرفا منابع معرفی شده در “کتابنامه های رشد” و “سایت رشد” به منزله مواد و منابع آموزشی و کمک درس استاندارد تلقی می شود و بر این اساس هر منبع آموزشی که نام آن در کتابنامه و سایت رشد نیامده باشد غیر استاندارد تلقی می شود. درباره نحوه بهره گیری از مواد و منابع کمک آموزشی و کمک درسی استاندارد نیز، شورای معلمان مدارس، موظف به بررسی و تأیید نیازهای آموزشی و یادگیری دانش آموزان دارای مشکل یادگیری بوده و متناسب با نیازها، از طریق مدیر و معلم مربوطه، اقدام به معرفی منابع آموزشی و کمک درسی مناسب که نام آن در سایت رشد آمده است، می کند. البته این همه مراحل نیست و معلمان باید قبل از تصمیم گیری دست به تحلیل نتایج آزمون های دانش آموزان بزنند و نظرات والدین و مشاور را هم در تصمیم...
 • بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام ناموس شهرداری است/هر تخلف منجر به عزل می شود
 • به گزارش ایلنا، شهردار تهران در نشست فصلی با مدیران شهرداری با اشاره به بخشنامه توقف صدور هولوگرام، گفت: بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است و حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود و این اتمام حجت من است. فردا بخشنامه مهمی در حوزه شهرسازی صادر می‌شود. او ادامه داد: من با علم به مشکلات موجود آمده‌ام و از لحظه‌ای که مسئولیت شهرداری را پذیرفته‌ام تا آخرین دقیقه حضورم در شهرداری،خود را وقف شهر و شهروندان خواهم کرد.
 • خشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام ناموس شهرداری است/هر تخلف منجر به عزل می شود
 • به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، شهردار تهران در نشست فصلی با مدیران شهرداری با اشاره به بخشنامه توقف صدور هولوگرام، گفت: بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است و حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود و این اتمام حجت من است. فردا بخشنامه مهمی در حوزه شهرسازی صادر می‌شود.
 • زنان ایران اسلامی در دفاع مقدس الگوی زنان دنیا بودند
 • به گزارش ایرنا، مریم مجتهدزاده روز دوشنبه در همایش همراهان حماسه جاوید با عنوان نقش زنان در دفاع مقدس در حسینیه نمایشگاه رزمی فرهنگی دفاع مقدس اردبیل با اشاره به نقش زنان در دوران دفاع مقدس افزود: اگر مجاهدت‌های زنان کشورمان در دوران هشت سال دفاع مقدس نبود حماسه‌ای به عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی ممکن نبود و نقش بانوان در آزادگی و عزت کشور غیرقابل کتمان است.وی زنان ایران اسلامی را شیر زنان دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: زنان و بانوان کشورمان پا به پای مردان غیرتمند در همه صحنه ها حضور پررنگ داشتند به طوری که امروز زنان سایر کشورهای اسلامی آنان را الگوی خود قرار داده اند.وی اظهار کرد: نام زنان و بانوان عفیف کشورمان در افتخارات بدست آمده این سرزمین عجین است و همواره می درخشد و اگر همت والای آنها نبود شاید انگیزه جهاد، مبارزه و مقاومت در دلها می خشکید.مجتهدزاده اضافه کرد: زنان با الگو قرار دادن حضرت فاطمه(س) و حضرت زینب(س) در ایام دفاع مقدس یاریگر و روحیه بخش مردان با اخلاص و با شرف و غیرت کشورمان بودند و امروز هم باید این روحیه در بین زنان تقویت شود تا شاهد پیشرفت کشور و غلبه بر مشکلات جاری در ایران اسلامی باشیم.رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس گفت: امروز دشمنان قسم خورده این مرز و بوم با استفاده از شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی درصدد هستند تا با ایجاد شک و تردید در بین ملت به اهداف پلید و شوم خود برسند و با القای بعضی مسائل نادرست و زیر سوال بردن گذشته پر افتخار کشور در 38 سال گذشته مردم را بی انگیزه و بی تفاوت کنند.وی افزود: امروز زنان جامعه اسلامیمان رسالت سنگینی دارند تا با انجام وظیفه خود به درستی دشمنان و در راس آن استکبار جهانی...
 • شهردار تهران:بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام ناموس شهرداری است/هر تخلف منجر به عزل می شود
 • شهردار تهران درباره عواقب بی‌توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام هشدار داد.به گزارش ایسنا، نجفی شهردار تهران در پیامی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر شده درباره عواقب بی‌توجهی به بخشنامه ممنوعیت صدور هولوگرام هشدار داد.در این پیام آمده است: «بخشنامه توقف صدور هولوگرام، امروز ناموس شهرداری است. حتی یک مورد تخلف از این بخشنامه منجر به عزل می‌شود و این اتمام حجت من است».
 • دستگاه قضایی اجازه نمی دهد کسی از فضای مجازی برای تخلف تضییع حقوق افراد استفاده کند
 • به گزارش ایلنا، حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی بیان داشت: متأسفانه فضای مجازی به یک آسیب تبدیل شده است حال آنکه باید چنین بستری برای خدمت به جامعه و تسهیل در امور مردم مورد استفاده قرار گیرد. وی ادامه داد: در حالی که انتظار میرود افراد مختلف در جامعه برایآرامش و امنیت جامعه تلاش کنند؛ برخیافراد در شبکه هایمجازیمطالب غیرواقعیو غیر منطقیرا با توجه به تمایلات شخصی نشر میدهند. دادستان عمومیو انقلاب قزوین اضافه کرد: حتیبرخیافراد اخبار نادرست را نشر میدهند در حالی که واقعیت چیز دیگریاست. حجت الاسلام صادقینیارکی عنوان کرد: برخی از اقدامات و فعالیت افراد در فضایمجازیحتیبا قوانین مرتبط با جرایم رایانه‌اینیز در تضاد آشکار است که باید این انطباق در اقدامات افراد رعایت شود. ویتصریح کرد: از سوی دیگر فضای مجازی خود به عنوان یکی از ابزارهای رسانه ای در دنیای امروز مطرح است، این در حالی است که بسیاری از کسانی که در فضای مجازی فعالیت دارند، با شیوه‌های اطلاع رسانی و مهارت‌های آن آگاهی چندانی ندارند که لازم است کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند با علم و دانش توأم با تعهد اخلاقی و قانونی در این حوزه وارد شوند. دادستان عمومی و انقلاب قزوین اعلام کرد: امروز دستگاه قضایی استان با استفاده از فن آوری و نیروهای متخصص اشراف لازم قانونی را بر فضای مجازی استان دارد و اجازه داده نمی‌شود تا کسی از فضای مجازی برای تخلف قانونی و تضییع حقوق فردی یا اجتماعی جامعه استفاده کند. وی خاطرنشان کرد: امروز دستگاه قضا هشدار لازم را به متخلفان و منحرفان از مسیر قانونی می‌دهد تا به اقدامات غیرقانونی خویش پایان دهند بدیهی است کسانی که به این هشدارها بی توجهی می‌کنند جز اقدام جدی و قاطع قانونی را شاهد نخواهند بود بنابراین هیچ گونه اغماض قانونی در خصوص آنها روا نخواهد شد. دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان یادآورشد: دستگاه...
 • کمیته فنی دیگر کشک نیست/روی فاتح تریم اتفاق نظر وجود ندارد/اعضای کمیته فنی زمان قلعه نویی پسرعمو و پسرخاله بودند
 • عضو کمیته فنی باشگاه استقلال می گوید روی انتخاب فاتح تریم به عنوان سرمربی بعدی استقلال اتفاق نظر وجود ندارد. به گزارش قدس آنلاین، حسن روشن در حاشیه جلسه کمیته فنی که صبح امروز در باشگاه استقلال برگزار شد، گفت: ما امروز اولین جلسه خود را برگزار کردیم، البته من به خاطر شرایطی که داشتم باید زودتر جلسه را ترک می کردم، اما دیگر دوستان حضور دارند و در خصوص انتخاب سرمربی بحث و تبادل نظر خواهند کرد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا گزینه داخلی مدنظر شماست یا خارجی، گفت: ما به دنبال سرمربی ایرانی نیستیم و می خواهیم یک مربی بزرگ، خوب و گرانقیمت را برای استقلال بیاوریم تا بتواند تیم را از این شرایط بحرانی خارج کرده و در زمانی که لیگ شروع می شود نتایج قابل قبولی کسب کند. پیشکسوت استقلال خاطرنشان کرد: باید مربی را برای استقلال مشخص کنیم که بتواند قرارداد چهارساله ببندد، سطح کار فنی اش بالا باشد و مورد تایید اعضای کمیته فنی، هواداران و هیات مدیره باشد. روشن در خصوص صحبتهایی مبنی بر حضور فاتح تریم گفت: هیچ اتفاق نظری بر روی فاتح تریم نیست و هر مربی که اسمش می آید باید قبل از آن رزومه اش را بررسی کنیم، کار او را بسنجیم و بعد در این خصوص نظر بدهیم. وی تاکید کرد: ما به جمع بندی می رسیم، نظر خود را به هیات مدیره اعلام می کنیم و با حضور نماینده هواداران، نماینده پیشکسوتان که آقای جباری و قراب هستند تصمیم نهایی را اتخاذ خواهیم کرد. روشن در ادامه افزود: نمی خواهیم با اسامی بزرگ مردم را فریب بدهیم، ما به دنبال موفقیت استقلال هستیم و آوردن نام های مربیان بزرگ هیچ دردی را از استقلال دوا نمی کند. پیشکسوت استقلال خاطرنشان کرد: سالهاست که کمیته فنی در استقلال وجود نداشته، اما ما این کار...