بعد از رفتن معصومه ابتکار از سازمان حفاظت محیط زیست که سال‌ها در مقابل محصولات تراریخته مقاومت می‌کرد، به یکباره نظر سازمان محیط زیست تغییر کرد و رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست و حتی وزارت بهداشت از آزمایشات جدید پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر دادند که سلامت محصولات دستکاری شده ژنتیکی (برنج تراریخته) را تأیید می‌کند.

اما بررسی‌های پیک بامدادی رادیو نشان می‌دهد چنین آزمایشاتی در یزد انجام نشده است.

عیسی کلانتری در جمع خبرنگاران در صحبت‌های عجیب اعلام کرد: وزارت بهداشت سلامت محصولات دستکاری شده ژنتیک را تأیید کرده است.

او گفت: وزارت بهداشت از 4 سال پیش به دانشگاه علوم پزشکی یزد مأموریت داده بود که سلامت محصولات تراریخته (برنج تراریخته) را بررسی کند و نظر بدهد بعد از حدود 3 سال و 7 ماه دانشگاه علوم پزشکی یزد سلامتی برنج تراریخته را تأیید کرد.

این ادعا در حالی مطرح شد که مرکز تحقیقات غذا در دانشگاه علوم پزشکی یزد کمتر از دو سال است که ایجاد شده و اساساً از 4 سال پیش نمی‌توانسته روی برنج تراریخته آزمایش کند.

برای اطمینان از صحت این ادعا موضوع را از وزارت بهداشت جویا شدیم.

حریری سخنگوی وزارت بهداشت بر اساس شنیده‌های شخصی صحبت‌های رئیس سازمان محیط زیست را تأیید کرد و گفت: مصرف برنج تراریخته بر اساس آزمایشی که در دانشگاه علوم پزشکی یزد انجام شده، بدون مشکل است.

وی افزود: یک آزمایشی انجام شده و حالا دانشگاه علوم پزشکی یزد نتیجه‌اش را داده و آن چیزی که من شنیده‌ام، مشکلی نداشته و جزئیات را می‌پرسید و اطلاع می‌دهیم.

اما استناد به آزمایش دانشگاه علوم پزشکی یزد و دریافت مجوز استفاده از برنج تراریخته در حالی صورت می‌گیرد که رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد تقریباً از جزئیات این موضوع بی‌خبر است.

دکتر میرجلیلی به خبرنگار رادیو می‌گوید که باید اطلاعاتی در این زمینه کسب کند، تا در مورد آن اطلاع‌رسانی شود. چند ساعت بعد که خبرنگار با او تماس می‌گیرد، مشخص می‌شود که هیچ آزمایشی برای برنج تراریخته در این دانشگاه انجام نشده است و صرفا مقاله مروری تهیه شده که به مقالات تحقیقاتی که در برخی کشورها روی برنج تراریخته انجام شده، استناد کرده است!.

دکتر میرجلیلی تصریح می‌کند که این مسأله فاز یک تحقیقات بوده و فاز دوم را هنوز انجام نداده‌اند، چرا که این آزمایشات امری زمان‌بر است.

به گزارش خبرنگار پیک بامدادی رادیو،سلامت و امنیت غذایی مردم شوخی‌بردار نیست نمی‌توان با کشت و صدور مجوز محصولات تراریخته و ورود آن به بازار از مردم به عنوان نمونه‌های آزمایشگاهی برای تأثیر این محصولات استفاده کرد.

گزارشی که دانشگاه علوم پزشکی یزد به مقالات آن استناد کرده، مخصوص کشورهایی است که فقط محصولات تراریخته را برای صادرات و نه مصرف داخلی خودشان کشت می‌کنند.

لازم است متخصصان کشورمان در آزمایشگاه‌های مجهز تأثیر برنج تراریخته را به صورت علمی در مراحل حیوانی، زیست محیطی و انسانی آزمایش کنند، تا در نهایت بتوان با اطمینان علمی در مورد واردات، کشت یا مصرف این محصولات نظر قطعی داده شود.

این گفته های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حالی از عدم صحت برخوردار است که در نشست خبری اخیر از وی سوال می‌شود که بهزاد قره یاضی در سازمان حفاظت محیط زیست چه سمتی دارد که به عنوان نماینده سازمان در برنامه شبکه خبر معرفی شد، اما کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ گفت: آقای قره یاضی هیچ سمتی در سازمان حفاظت محیط زیست ندارد و فقط پژوهشگر برنج تراریخته است.

کلیدواژه: دانشگاه علوم پزشکی یزد | سازمان حفاظت محیط زیست | محصولات تراریخته | برنج تراریخته

منبع: افکارنيوز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۲۰۸۵۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • وزارت بهداشت نسبت به واردات تراریخته بی تفاوت است
 • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت بهداشت نسبت مشکلات محصولات تراریخته بی‌تفاوت است و چشم خود را روی برخی مسائل بهداشتی آن بسته است. علی‌محمد شاعری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نسبت به مصرف بی‌‌رویه محصولات تراریخته در کشور انتقاد کرد و گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه که در مجلس تصویب شده، رهاسازی، واردات، مصرف و تولید هر نوع محصولات تراریخته بدون رعایت ضوابط و قوانین مصرح در قانون ممنوع شده است.وی با تأکید بر اینکه باید در زمینه محصولات تراریخته پایش و آزمایش‌های لازم در زمینه ارزیابی خطر انجام شود، اظهار داشت: پس از اینکه ما سلامت محصولات تراریخته برای مردم تنوع زیستی به طور صددرصدی مشخص شد، می‌بایست برچسب‌های لازم در جهت حفظ حقوق مشتری بر روی محصولات تراریخته نصب و اطلاع‌رسانی شود.عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با ابراز تأسف از اینکه وزارت بهداشت نسبت به مشکلات محصولات تراریخته بی‌تفاوت است و چشم خود را روی برخی مسائل بهداشتی آن بسته است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت باید نسبت به واردات محصولات تراریخته به کشور پاسخ‌گو باشند، این محصولات نسل‌های آینده کشور را با مخاطره جدی روبرو کرده است.انتهای پیام/ R1011202/P1361/S1,15/CT1 موضوعات مرتبط تراریخته
 • انتقاد شاعری از بی تفاوتی وزارت بهداشت به واردات تراریخته
 • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت بهداشت نسبت مشکلات محصولات تراریخته بی‌تفاوت است و چشم خود را روی برخی مسائل بهداشتی آن بسته است. خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: وزارت بهداشت نسبت مشکلات محصولات تراریخته بی‌تفاوت است و چشم خود را روی برخی مسائل بهداشتی آن بسته است.علی‌محمد شاعری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، نسبت به مصرف بی رویه محصولات تراریخته در کشور انتقاد کرد و گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه که در مجلس تصویب شده، رهاسازی، واردات، مصرف و تولید هر نوع محصولات تراریخته بدون رعایت ضوابط و قوانین مصرح در قانون ممنوع شده است.وی با تأکید بر اینکه باید در زمینه محصولات تراریخته پایش و آزمایش‌های لازم در زمینه ارزیابی خطر انجام شود، اظهار داشت: پس از اینکه ما سلامت محصولات تراریخته برای مردم تنوع زیستی به طور صددرصدی مشخص شد، می‌بایست برچسب‌های لازم در جهت حفظ حقوق مشتری بر روی محصولات تراریخته نصب و اطلاع‌رسانی شود.عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با ابراز تأسف از اینکه وزارت بهداشت نسبت به مشکلات محصولات تراریخته بی‌تفاوت است و چشم خود را روی برخی مسائل بهداشتی آن بسته است، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت باید نسبت به واردات محصولات تراریخته به کشور پاسخ‌گو باشند، این محصولات نسل‌های آینده کشور را با مخاطره جدی روبرو کرده است.
 • سلامت محصولات تراریخته باید احراز شود
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سلامت محصولات تراریخته باید احراز شود گفت: اگر اثبات شود که این فرآیند ضرری ندارد، کسی مخالفتی با آن ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی در جریان نشست نقد و بررسی محصولات تراریخته که با حضور ۲۷ «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلی» حوزه «کشاورزی» و «محیط زیست» برگزار شد، اظهار داشت: مباحثی که در یکی دو ماه اخیر همراه با برخی از دوستان دنبال می‌کنیم بر این مبناست که طبق اندیشه سیاسی اسلام، در نظام اسلامی فقط دولت مسؤولیت ندارد بلکه جامعه هم مسؤولیت دارد و بسیاری از وظایف و کارویژه‌ها بین دولت و آحاد جامعه مشترک است. وی همچنین افزود: بر این مبنا، رقابت سیاسی در چنین نگاهی برای خدمت بیشتر به جامعه و مردم است و اگر هم جریانی در انتخابات موفق شود نه تنها آن انتخاب باید محترم واقع بشود بلکه همه باید کمک کنند که او بتواند به شکل موفق کارش را پیش ببرد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: یکی از روش‌های کمک این است که به کارهای خوب کمک شود تا با قوت بیشتری ادامه پیدا کند و زمانی هم که برخی کارهای صحیح مغفول می مانند، تذکر داده شود تا تکمیل شوند و اولویت های اصلی جا به جا نشوند. وجه سوم نیز این است که آنچه دارد انجام می‌گیرد، صحیح نباشد و اینجا نیاز است تا تذکر داده شود تا آن خطا ادامه پیدا نکند. بر همین اساس امروز یکی از بحث‌های مهم حقوق شهروندی مباحث زیست محیطی است و مثلاً وقتی از امنیت غذایی صحبت می‌کنیم، یک بحث آن «تأمین غذا» است ولی وجه دیگر آن نیز «سلامت غذا» است. جلیلی گفت: یکی از کارگروه‌های ما که در سالهای گذشته زحمات بسیاری کشیدند «کارگروه کشاورزی» بوده که یکی از دغدغه های آن ها نیز «محصولات تراریخته» بوده...
 • جلیلی:سلامت محصولات تراریخته باید احراز شود
 • به گزارش جماران؛ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حساسیت به محصولات تراریخته به خاطر این است که سلامت این محصولات باید احراز شود، گفت: اگر تغییر ژنتیک می تواند تولید محصولات را چند برابر بکند و اگر اثبات شود که این فرآیند ضرری ندارد، کسی مخالفتی با آن ندارد. پیرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در دفتر سعید جلیلی و انتقاد تعدادی از کارشناسان از محصولات تراریخته، بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی با ارسال نامه‌ای به دفتر سعید جلیلی پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع بین کارشناسان را مطرح کرد. این درخواست مورد توافق دفتر سعید جلیلی قرار گرفت و برای نخستین بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلی» حوزه «کشاورزی» و «محیط زیست» در مناظره ای 5 ساعته به بیان نقطه نظرات تخصصی خود درباره «محصولات تراریخته» پرداختند. این مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه یافت و در فضایی «صمیمی»، «علمی» و «پرچالش»، دو تیم موافق و مخالف محصولات تراریخته به گفتگو با یکدیگر پرداختند. در حالی که اداره این نشست تخصصی بر عهده سعید جلیلی بود، وی از کارشناسان خواست تا موافقت یا مخالفت خود با این محصولات را با استدلال علمی توضیح دهند. در این جلسه کارشناسان موافق محصولات تراریخته شامل آقایان و خانم‌ها: بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی، محمد رضا زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، سیروس زینلی رییس انجمن بیو تکنولوژی و استاد تمام انستیتو پاستور، حجه الاسلام معلی پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمود تولایی رییس انجمن ژنتیک ایران،منصور امیدی نایب رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، بهاره زارع دانش آموخته پزوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، خوش خلق سیما مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، زهرا حاجت پور قائم مقام مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران و...
 • جلیلی:باید سلامت محصولات تراریخته احراز شود
 • یرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در دفتر سعید جلیلی و انتقاد تعدادی از کارشناسان از محصولات تراریخته، بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی با ارسال نامه‌ای به دفتر سعید جلیلی پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع بین کارشناسان را مطرح کرد. خبرگزاری فارس: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حساسیت به محصولات تراریخته به خاطر این است که سلامت این محصولات باید احراز شود، گفت: اگر تغییر ژنتیک می تواند تولید محصولات را چند برابر بکند و اگر اثبات شود که این فرآیند ضرری ندارد، کسی مخالفتی با آن ندارد. یرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در دفتر سعید جلیلی و انتقاد تعدادی از کارشناسان از محصولات تراریخته، بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی با ارسال نامه‌ای به دفتر سعید جلیلی پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع بین کارشناسان را مطرح کرد. این درخواست مورد توافق دفتر سعید جلیلی قرار گرفت و برای نخستین بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلی» حوزه «کشاورزی» و «محیط زیست» در مناظره ای 5 ساعته به بیان نقطه نظرات تخصصی خود درباره «محصولات تراریخته» پرداختند. این مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه یافت و در فضایی «صمیمی»، «علمی» و «پرچالش»، دو تیم موافق و مخالف محصولات تراریخته به گفتگو با یکدیگر پرداختند. در حالی که اداره این نشست تخصصی بر عهده سعید جلیلی بود، وی از کارشناسان خواست تا موافقت یا مخالفت خود با این محصولات را با استدلال علمی توضیح دهند. در این جلسه کارشناسان موافق محصولات تراریخته شامل آقایان و خانم‌ها: بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی، محمد رضا زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، سیروس زینلی رییس انجمن بیو تکنولوژی و استاد تمام انستیتو پاستور، حجه الاسلام معلی پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، محمود...
 • محصولات غذایی تراریخته سلاح کشتار جمعی هستند
 • دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، علت رایج بودن رشوه و پارتی بازی و وجود این همه زندانی در کشورمان را کثرت قوانین دانست. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، علت رایج بودن رشوه و پارتی بازی و وجود این همه زندانی در کشورمان را کثرت قوانین دانست و گفت: زندان در دین اسلام حکم حداقلی دارد و در مجازات‌های محدود باید مجازات زندان اعمال گردد، ولی در نظام حقوقی و قضایی کشورمان که برگرفته از نظام حقوقی کشور فرانسه بوده برای هر جرمی زندان تعریف کرده است.حجت السلام و المسلمین علی کشوری در مجمع فرهنگی اسلامی شهید دکتر مفتح با اشاره به اینکه از حدود ۱۱۰ سال پیش و پس از اجرای مشروطه، قانون مدرن وارد کشورمان شده است و طی این مدت قوانین زیادی در کشورمان وضع شده است و حکمت بسیاری از قوانین هم برای مردم کشورمان هنوز معلوم نیست افزود: به طور مثال در ۷۰ - ۶۰ سال پیش قوانینی وضع شده است که معلوم نیست در شرایط فعلی کارایی لازم دارند یا خیر و با از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز شورای نگهبان فرصت نکرده است تا این قوانین را با شرع مقدس تطبیق کند.وی کثرت قوانین را از آثار قانون مدرن دانست و گفت: اولین اثر زیاد بودن قوانین این است که با قوانین دیگر در تضاد قرار می‌گیرد و لذا عده‌ای در کشورمان وجود دارند که اسم آن‌ها قانون دان‌های قانون شکن است و با استناد به یک بند قانونی از اجرای یک قانون جلوگیری می‌کنند. دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی، از مجلس شورای اسلامی به عنوان سرالاسرار مشکلات مردم نام برد و افزود: وضع قوانین بد در مجلس شورای اسلامی سبب می‌شود تا مشکلات مردم حل نشود.حجت السلام کشوری در ادامه با بیان اینکه در حوزه پزشکی باید به سمت پیشگیری ساختاری...
 • تولید مقالات سفارشی با پول وارداتچی های تراریخته در تایید این محصولات
 • واردکنندگانی که از بابت ورود محصولات تراریخه، منفعتهای کلان می‌بردند، دست به کار شدند و با تولید یک سری مطالعات و مقالات سفارشی در صدد برآمدند خوراک مورد نیاز برخی نمایندگان و کارشناسان را تامین کنند تا واردات بدون ضابطه این محصولات تایید شود. به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ عباس پاپی‌زاده نماینده مردم دزفول و عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس دهم در گفت‌وگویی با شهر فردا از ورود بی‌ضابطه محصولات تراریخته به کشورمان می‌گوید و لابیهای سنگین و قدرتمند پشت پرده را فاش کرد؛ اظهاراتی که صلاحیت مجامع علمی کشور را نیز زیر سؤال برد.آیا ورود محصولات تراریخته به کشور بدون اخذ مجوزهای لازم را تایید می‌کنید؟بله؛ متاسفانه این محصولات با همه عوارض و خطراتی که برای سلامت مردم و محیط زیست ایجاد می‌کند، بدون هیچ ضابطه‌ای وارد کشور می‌شوند و در واقع از 8 تا 10 سال گذشته تاکنون، سالانه بین 10 تا 15 میلیون تُن انواع محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود.مهم ترین محصولات تراریخته وارداتی که مورد استفاده مردم است، کدامند؟محصولاتی مثل ذرت، روغن، سویای وارداتی و بسیاری محصولات کشاورزی دیگر که بیان آنها از حوصله خارج است.قانون برنامه ششم توسعه، قوانین مشخصی در این حوزه مشخص کرده است؛ آیا دولت از اجرای آنها سرباز می‌زند؟بله؛ متاسفانه به رغم تدبیرهایی که در قالب مصوبات مجلس به دولت تکلیف شد، هیچ کدام از آنها انجام نشده است.به مصداق روشنی در این باره اشاره می‌کنید؟ما در قانون برنامه ششم، در گام اول مشخص کردیم که محصولات باید ضابطه‌مند و با اخذ مجوزهای لازم وارد کشور شود که این کار انجام نشد.موضوع لیبل ( برچسب ) زدن بر محصولات حاوی تراریختگی چیست؟این موضوع هم در قانون برنامه ششم آورده شده است یعنی تا زمانی که دولت ورود این محصوات را ممنوع نکرده است، موظف است که این محصولات را برچسب بزند تا مردم بدانند محصولی که تهیه می‌کنند، ترریخته...
 • مناظره ۵ ساعته ۲۷ استاد دانشگاه و مسئولان سابق و فعلی درباره محصولات تراریخته
 • به میزبانی دفتر سعید جلیلی، ۲۷ نفر از اساتید، کارشناسان و مسئولان فعلی و سابق حوزه کشاورزی و محیط زیست دیدگاه های خود درباره محصولات تراریخته را بیان کردند به گزارش خبرگزاری تسنیم، به میزبانی دفتر سعید جلیلی، 27 نفر از اساتید، کارشناسان و مسئولان فعلی و سابق حوزه کشاورزی و محیط زیست دیدگاه های خود درباره «محصولات تراریخته» را بیان کردند. این مناظره از ساعت 18 آغاز و تا ساعت 23 ادامه یافت و در فضایی «صمیمی»، «علمی» و «پرچالش»، طرفین با یکدیگر به گفتگو پرداختند؛ اداره این نشست تخصصی به عهده سعید جلیلی بود و او از کارشناسان خواست تا موافقت یا مخالفت خود با این محصولات را با استدلال علمی توضیح دهند. جلیلی در این جلسه گفت: یکی از بحث‌های مهم حقوق شهروندی مباحث «زیست محیطی» است و وقتی از امنیت غذایی صحبت می‌کنیم، یک بحث آن «تأمین غذا» است ولی وجه دیگر آن نیز «سلامت غذا» است. برای مطالعه مشروح سخنان موافقان و مخالفان محصولات تراریخته در این جلسه اینجا کلیک کنید.انتهای پیام/ R31462/P31462/S1,10,13,15,17/CT1
 • فیلم/امکان عقیم کردن برنامه ریزی شده انسانها از طریق محصولات تراریخته ممکن شد
 • امکان عقیم کردن برنامه‌ریزی شده انسانها از طریق محصولات تراریخته ممکن شده است. به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ در فیلم کوتاه زیر، سندی ارائه شده که دو شرکت بزرگ تولید‌کننده بذرهای تراریخته (مونسانتو و دوپاند) اقدام به خرید سهام شرکتی کرده‌اند که سالها پیش موفق به تولید ژن عقم‌کننده انسان شده بود و عملا با این اقدام، امکان عقیم کردن برنامه‌ریزی شده انسانها از طریق محصولات تراریخته فراهم شده است:انتهای پیام/ Rsaadati/Psaadati/S2,23/CT12
 • فیلم/محصولات تراریخته می توانند به صورت برنامه ریزی شده باعث عقیم شدن انسان ها بشوند
 • عقیم کردن برنامه‌ریزی شده انسان‌ها از طریق محصولات تراریخته ممکن شده است. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در فیلم کوتاه زیر، سندی ارائه شده که دو شرکت بزرگ تولید‌کننده بذرهای تراریخته (مونسانتو و دوپاند) اقدام به خرید سهام شرکتی کرده‌اند که سال‌ها پیش موفق به تولید ژن عقم‌کننده انسان شده بود و عملا با این اقدام، امکان عقیم کردن برنامه‌ریزی شده انسان‌ها از طریق محصولات تراریخته فراهم شده است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
 • مناظره ۵ ساعته تخصصی و چالشی ۲۷ استاد دانشگاه و مسئولان سابق و فعلی درباره محصولات تراریخته
 • پیرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسی برنامه وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در دفتر دکتر جلیلی و انتقاد تعدادی از کارشناسان از محصولات تراریخته، دکتر بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی با ارسال نامه‌ای به دفتر دکتر جلیلی پیشنهاد مذاکره درباره این موضوع بین کارشناسان را مطرح کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این درخواست مورد توافق دفتر دکتر جلیلی قرار گرفت و برای نخستین بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلی» حوزه «کشاورزی» و «محیط زیست» در مناظره ای 5 ساعته به بیان نقطه نظرات تخصصی خود درباره «محصولات تراریخته» پرداختند. این مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه یافت و در فضایی «صمیمی»، «علمی» و «پرچالش»، دو تیم موافق و مخالف محصولات تراریخته به گفتگو با یکدیگر پرداختند. در حالی که اداره این نشست تخصصی بر عهده دکتر سعید جلیلی بود، وی از کارشناسان خواست تا موافقت یا مخالفت خود با این محصولات را با استدلال علمی توضیح دهند. در این جلسه کارشناسان موافق محصولات تراریخته شامل آقایان و خانم‌ها: دکتر بهزاد قره‌یاضی رییس انجمن ایمنی زیستی، دکتر محمد رضا زمانی رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، دکتر سیروس زینلی رییس انجمن بیو تکنولوژی و استاد تمام انستیتو پاستور، حجه الاسلام دکتر معلی پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محمود تولایی رییس انجمن ژنتیک ایران، دکتر منصور امیدی نایب رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، خانم دکتر بهاره زارع دانش آموخته پزوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، دکتر خوش خلق سیما مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، مهندس زهرا حاجت پور قائم مقام مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران و معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی، دکتر سمیرا کهک دبیر شورای مشورتی مرجع ملی ایمنی زیستی، دکتر زهراوی عضو هیات علمی بانک ژن ملی گیاهی ایران، دکتر...
 • باید سلامت محصولات تراریخته احراز شود/اگر اثبات شود که تغییر ژنتیک ضرری ندارد کسی مخالف آن نیست
 • خبرگزاري آريا - عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه حساسيت به محصولات تراريخته به خاطر اين است که سلامت اين محصولات بايد احراز شود، گفت: اگر تغيير ژنتيک مي تواند توليد محصولات را چند برابر بکند و اگر اثبات شود که اين فرآيند ضرري ندارد، کسي مخالفتي با آن ندارد.به گزارش حوزه احزاب خبرگزاري فارس، پيرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسي برنامه وزارت جهاد کشاورزي دولت دوازدهم در دفتر سعيد جليلي و انتقاد تعدادي از کارشناسان از محصولات تراريخته، بهزاد قره‌ياضي رييس انجمن ايمني زيستي با ارسال نامه‌اي به دفتر سعيد جليلي پيشنهاد مذاکره درباره اين موضوع بين کارشناسان را مطرح کرد.اين درخواست مورد توافق دفتر سعيد جليلي قرار گرفت و براي نخستين بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلي» حوزه «کشاورزي» و «محيط زيست» در مناظره اي 5 ساعته به بيان نقطه نظرات تخصصي خود درباره «محصولات تراريخته» پرداختند.اين مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه يافت و در فضايي «صميمي»، «علمي» و «پرچالش»، دو تيم موافق و مخالف محصولات تراريخته به گفتگو با يکديگر پرداختند.در حالي که اداره اين نشست تخصصي بر عهده سعيد جليلي بود، وي از کارشناسان خواست تا موافقت يا مخالفت خود با اين محصولات را با استدلال علمي توضيح دهند.در اين جلسه کارشناسان موافق محصولات تراريخته شامل آقايان و خانم‌ها: بهزاد قره‌ياضي رييس انجمن ايمني زيستي، محمد رضا زماني رييس پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري، سيروس زينلي رييس انجمن بيو تکنولوژي و استاد تمام انستيتو پاستور، حجه الاسلام معلي پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، محمود تولايي رييس انجمن ژنتيک ايران،منصور اميدي نايب رييس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ايران، بهاره زارع دانش آموخته پزوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک، خوش خلق سيما مشاور رييس سازمان حفاظت محيط زيست و رييس پژوهشگاه بيوتکنولوژي کشاورزي، زهرا حاجت پور قائم مقام مرکز اطلاعات بيوتکنولوژي ايران...
 • واردات اقلام و محصولات غیر ضروری تمامی ندارد/۳۳ تن سنگ پا ۲۵ میلیارد ریال پفیلا تنها در ۴ ماه
 • به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،نقش تولید در شکوفایی و پیشرفت اقتصادی کشور از چنان اهمیتِ قابل توجهی برخوردار است که رهبر معظم انقلاب یکی از پایه های نامگذاری امسال را بر این عنوان (تولید) استوار نمودند. به واقع هر آنچه توفیقات کشور در تقویت بنیه تولیدی افزایش یابد،به همان میزان شاهد رفع و حل و فصل بسیاری از معضلات و نارسایی های اقتصادی خواهیم بود. با چنین اوصافی به تبع ،انتظار می رود بخش قابل توجهی از انرژی دستگاه ها و نهادهای ذیربط اقتصادی،صنعتی و حتی فرهنگی در راستای حمایت از تولید داخلی و تقویت و پشتیبانی هر چه بیشتر از آن گام بردارند،اصل و قاعده ای که در طول ماه ها و سالیان گذشته،به کرات از سوی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته و البته تصمیم گیران و تصمیم سازان اقتصادی نیز شبهه ای به این اصل خطیر وارد نمی کنند،اما متاسفانه برخی از آمار و ارقام منتشر شده از سوی نهادهای رسمی همچون گمرک،این تصور را به اذهان متبادر می سازد که گویی همچنان عزمی راسخ و جدی برای تحقق این امر در برخی از حوزه ها وجود ندارد. لزوم توجه هر چه بیشتر به مدیریت کالاها و محصولات وارداتی احساس می شود علی روح الامین،محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی،با اشاره به ضرورت پرهیز از واردات کالاها و اقلام غیر ضروری به کشور،اظهارکرد:ورود محصولات غیر ضروری که توان و بنیه تولیدی داخلی کشور قادر به تامین آن می باشد از دو منظر قابل بررسی است. به واقع این پدیده به مثابه دولبه قیچی محسوب می شود که از یک سو باعث خروج ارز از کشور و از سوی دیگر تحمیل آسیب ها و خساراتی جدی به تولید داخلی می شود. وی افزود:این یک قاعده نانوشته و دومینو وار است که هر...
 • محصولات کشاورزی تراریخته راهکاری مطمئن برای رسیدن به توسعه پایدار و امنیت غذایی با فناوری دیروز نمی توان جمعیت فردای جهان را تغذیه کرد
 • در دنیا نسبت افزایش جمعیت به مراتب بیشتر از افزایش محصولات کشاورزی است و فقط در برخی از کشورها تناسب این دو پیشرفت قابل توجه است، ولی معمولاً در کشورهای در حال توسعه اختلاف فاحشی بین افزایش جمعیت و میزان تولید محصولات کشاورزی وجود دارد و مردم آن کشورها دچار گرسنگی پنهان یا آشکار هستند. به همین دلیل توسعه کشاورزی پایدار با توجه به در نظر گرفتن جمعیت در حال افزایش، نیاز روز افزون برای تامین غذا، خسارت وارده به محیط زیست و بهره¬برداری بیش از حد از منابع طبیعی، از مقوله¬های بسیار مهم در دنیای کشاورزی امروز است. بنابراین به کارگیری بیوتکنولوژی بالاخص محصولات تراریخته، با هدف افزایش کیفیت و تنوع مواد غذایی، تولید گیاهان مقاوم به تنش¬های زیستی و غیرزیستی، کاهش مصرف سموم شیمیایی و کودها و همچنین افزایش کارایی و راندمان تولید محصولات کشاورزی، به عنوان راه حلی برای توسعه پایدار کشاورزی و تامین امنیت غذایی، بسیار حائز اهمیت است. یکی از ابعاد امنیت ملی، امنیت غذایی است و عدم وجود امنیت غذایی به معنای فقدان امنیت برای جوامع بشری است. از آن جا که جمعیت جهانی به سرعت رو به افزایش است، این موضوع اهمیت نیاز به مواد غذایی را همپای رشد جمعیت جهانی کرده است. به عقیده متخصصان علوم کشاورزی، برای رسیدن به این مهم اصلاح روش‌های سنتی زراعی و گسترش تولیدات کشاورزی به طور عام و محصولات تراریخته به طور خاص منجر به افزایش بهره وری می‌شود. بيوتكنولوژي كشاورزي فناوري مدرني است كـه از مرحله علوم محض گذشته و به عنوان يك صنعت تثبيت شده خـود را بـه جهان امروزي معرفي كرده است كه مي‌تواند باعث بهبود كيفيت زندگي به ويژه در كشورهاي در حال توسعه همچون ایران شود. بیوتکنولوژي از ظرفیت بالایی براي سودرسانی و اثرگذاري بر بخش کشاورزي، جنگل و پرورش آبزیان برخوردار است. فناوری مدرن بیوتکنولوژي دانشمندان را قادر می¬سازد...
 • چگونگی شناسایی محصولات ارگانیک استاندارد از محصولات تقلبی
 • فرنوش فلاح‌پور؛ مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد درباره محصولات ارگانیک و مشخصات این محصولات اظهار کرد: در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده که سطح کشت محصولات ارگانیک تا سال 1404 به حدود 25 درصد از اراضی ایران برسد که سطح زیادی محسوب می‌شود لذا ما نیازمند برنامه‌های حمایتی از کشاورزان و همت همه‌جانبه ارگان‌های مرتبط هستیم تا به سمت کشاورزی ارگانیک حرکت کنیم. فلاح‌پور با اعلام اینکه فرهنگ عمومی برای تقاضای محصولات ارگانیک در ایران افزایش یافته است، تصریح کرد:وضعیت بازار محصولات ارگانیک طی سال جاری نشان می‌دهد که تقاضای مصرف این محصولات در میان مردم افزایش یافته استاما هنوز زیرساخت‌های لازم برای جلب کشاورزان و ترغیب آن‌ها برای انجام کشاورزی ارگانیک انجام نشده است. وی ادامه داد: با وجود آنکه در ایران کشاورزی ارگانیک انجام می‌شود و سطح زیر کشت این محصولات در حال افزایش است و حتی تولیدکننده‌هایی داریم که محصولاتشان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنند اما به اندازه تقاضا، محصول در بازار نیست. مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تولید ارگانیک، یک تولید دانش‌بنیان بوده و نسبت به تولید سنتی هزینه‌بر تر است، خاطرنشان کرد: کشاورزی ارگانیک مشابه کشاورزی رایج و سنتی نیست که تنها فرد کشاورز مدیرت را بر عهده دارد بلکه در آن باید مدیریت همه‌جانبه باشد. فلاح‌پور تصریح کرد: قطعا کشاورزی ارگانیک نیازمند حمایت‌های دولتی است تا کشاورزان به انجام آن ترغیب شوند؛ باید بیمه‌های مناسب برای کشاورزان درنظر گرفته شود، تا اگر محصولات خود را از دست دادند، پشتوانه‌ای داشته باشند. فواید محصولات ارگانیک برای سلامت انسان وی با بیان اینکه کشاورزی ارگانیک سیستمی است که به دنبال سیستم پایدار کشاورزی، سلامت انسان و محیط زیست است، افزود: با توجه به اینکه محصولات ارگانیک تحت تنش‌های مختلف زیستی و محیطی قرار می‌گیرند، تولید برخی از ترکیبات متابولیت‌های ثانویه و آنتی اکسیدان‌ها در آن‌ها...
 • تنوع محصولات در تالار محصولات کشاورزی بورس کالا
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛ تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران روز سه شنبه ۴ مهر ماه میزبان عرضه ۲۶۳ هزار تن گندم خوراکی، ۵ هزار و ۲۵۰ تن گندم دوروم، ۲۰ تن مرغ منجمد رنج ۲، یک هزار و ۲۲۵ تن شکر و ۱۳۷ هزار قطعه جوجه یک روزه است. یک هزار و ۳۷۱ تن گندم خوراکی نیز در قالب طرح قیمت تضمینی در این تالار عرضه می شود. براساس این گزارش، ۱۰ کیلوگرم شمش طلای زرمعدن اختران نیز در تالار محصولات صنعتی و معدنی عرضه خواهد شد. علاوه براین، ۵۱ هزار و ۲۸۰ تن قیر، عایق رطوبتی و لوب کات در تالار صادراتی بورس کالای ایران عرضه می شود. تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز در این روز شاهد عرضه ۱۲۰ هزار و ۱۴۹ تن مواد پلیمری، قیر، وکیوم باتوم و گوگرد است. بازار فرعی بورس کالای ایران نیز در این روز، برای اولین بار عرضه ۲۰ بخش مرکبات سردرختی را تجربه می کند. همچنین ۳۶۹ تن ضایعات فلزی و یک تن باطری فرسوده ضایعاتی در بازار فرعی عرضه می شود.
 • داستان ادامه دار یک بام و دو هوای مدیریت واردات برنج ممنوعیت واردات برنج به مازندران از حرف تا عمل/ماجرای مخلوط کردن برنج های وارداتی با برنج ایرانی واقعیت دارد
 • به گزارش خبرگزاری فارس از محمودآباد، امید کشاورزان مازندرانی به مسؤولان استانی و کشوری است تا در فصل برداشت برنج با توجه به هزینه تولید بسیار بالای آن بتوانند بازار مصرف خوبی داشته تا محصولات تولیدی خود را به بازار عرضه کنند. چند سالی هست که واردات برنج خارجی در فصل برداشت به سه استان شمالی ممنوع بوده که عملا این مصوبه ره به جایی نبرده و بیش از برنج داخلی در فروشگاه‌ها و تجارتخانه‌ها برنج خارجی را مشاهده می‌کنیم آیا این برنج‌ها از راه‌های قانونی وارد شده یا خیر که به وسیله خودروهای سنگین حمل بار به راحتی جابجا می‌شوند و وارد استان می‌شوند و کسی مانع ورود آنها در مرزهای استان نمی‌شود؟ مسؤولان آیا واقعا در سال تولید و اشتغال و تأکید مقام معظم رهبری بر روی تولید داخلی به فکر کشاورزان تولیدکننده برنج هستند یا این مصوبه را نادیده گرفته و با وارد کردن برنج به بازار شهرهای شمالی عملاً کشاورزان را در عمل انجام‌شده قرار داده و دست کشاورزان به جایی بند نیست و حرف آنها خریداری ندارد. به عنوان نمونه در شهرستان محمودآباد هر ماه چندین کانتینر برنج خارجی وارد شده و در انبار برنج تاجری تخلیه شده و بعد با وانت بارهای کوچک‌تر جابجا می‌شود به راستی این همه برنج خارجی به کجا می‌رود و بازار مصرفش کجاست اگر با برنج داخلی خدایی ناکرده مخلوط شود که اعتماد به تولید داخلی را نزد مصرف کنندگان سایر شهرها از دست داده که ضربه بزرگی به این بخش می‌زند. چنانچه به همین صورت با بسته‌بندی وارد شده با آرم برنج خارجی در بازار به فروش می‌رسد که باز هم این مسئله جای تامل داشته و باید مسؤولان شهرستان و استان به این قضیه رسیدگی فوری کنند تا در آستانه برداشت کشت دوم و رتون کشاورزان رغبت داشته باشند تا در سال‌های بعد هم به تولید برنج...
 • منافع حذف صفر از اسکناس ها
 • عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است که حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی، از جمله ضرورت‌های اقتصاد ایران است. به گزارش جهان نيوز، محمدحسین مهدوی عادلی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در یادداشتی به ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی ایران تاکید کرده و از جوانب مختلف، به آن پرداخته است. یکی از برنامه‌های دولت در قالب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اصلاح نظام بانکی و بازنگری در سیاست‌های پولی و اعتباری است و در نخستین گام دولت در قالب لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد تغییر واحد پول ملی ایران از ریال به تومان را مطرح کرده است. دوباره بحث قدیمی تغییر واحد پولی کشور از ریال به تومان و حذف صفرهای پول در دستور کار بانک مرکزی کشور قرار گرفته و مسئولان از قطعی شدن حذف چند صفر از پول ملی خبر می‌دهند. در پی این امر، مباحث گسترده‌ای در محافل کارشناسی و عمومی مطرح شده است که پیامدهای مثبت و منفی این اقدام چیست و آیا این اقدام از منظر منطق اقتصادی قابل دفاع است؟ آیا منافع حذف صفرهای پول ملی از هزینه‌های آن پیشی می‌گیرد یا خیر؟ حذف صفر از واحد پولی کشورها، نخستین‌بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم رخ داد. این کشور پس از جنگ جهانی دوم تورمی شدید را تجربه کرد که سیاستگذاران اقتصادی آلمان را وادار به حذف صفرها از مارک کرد. پس از آن و از سال۱۹۶۰ تاکنون، در ۷۱مورد دولت‌های در حال توسعه مجبور شده‌اند چندین صفر را از پول ملی خود حذف کنند. آرژانتین طی سال۱۹۶۰ میلادی، با حذف ۲صفر از پول خود ارزش آن را برابر دلار افزایش داد. این کشور پس از تجربه یک تورم شدید در دهه۱۹۸۰ مجددا اقدام به حذف صفرهای پول ملی خود کرد. در اوایل دهه۱۹۸۰ میلادی هر دلار آمریکا در برابر ۱۸۰ هزار پزو دادوستد می‌شد، دولت...
 • بازیگر معروف:۲۵۰ میلیون تومان از حقم را خورده اند عکس
 • بازیگر فیلم "خوب،بد،جلف" گفت: در حال حاضر بابت پروژه‌هایی که بازی کرده‌ام 250 میلیون تومان طلب دارم و نمی‌دانم چگونه باید آنها را وصول کنم. این طلب بابت بازی در چندین کار بوده است. تمام پول مرا خورده‌اند یک آب هم رویش. خبرگزاری میزان: رضا رویگری بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در خصوص دلیل نپذیرفتن برخی آثار سینمایی گفت: پیشنهادات سینمایی در این سالها کم بود و کمتر دیده می‌شدم اما پیشنهاداتی هم بود که شخصاً آنها را نپذیرفتم. در حال حاضر آماده حضور در سینما هستم و اگر پول کاری را که انجام می‌دهم پرداخت کنند بازی می‌کنم. وی در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر بابت پروژه‌هایی که بازی کرده‌ام 250 میلیون تومان طلب دارم و نمی‌دانم چگونه باید آنها را وصول کنم. این طلب بابت بازی در چندین کار بوده است. تمام پول مرا خورده‌اند یک آب هم رویش. بازیگر فیلم "خوب، بد، جلف" نبود قرارداد رسمی را دلیلی بر وضع نابسامان اقتصاد در سینما دانست و تصریح کرد: قراردادهایی هم که بین بازیگر و تهیه کننده نوشته می‌شود به هیچ وجه قابل پیگیری نیست و برای شکایت به هیچ جایی نمی‌توان رفت. یکبار در مورد یکی از قراردادها برای من حکم قرار دادند. نه تنها پولی وصول نشد که نزدیک بود حتی از جیب هم چیزی بدهم. رویگری با اشاره به وضعیت سخت جسمی خود خاطرنشان کرد: این وضع اصلاً منصفانه نیست. من با این وضعیت بد جسمی و با این دست و پا سر کارهایشان می‌روم و آنها پول مرا نمی‌دهند. از نظر من نیازمند این هستیم که قانون بهتری برای قراردادهای سینمایی در نظر گرفته شود تا امثال من بتوانیم طلب خود را بگیریم.
 • پرس تی وی مستندی از منافقین ساخت/معاهده شکست خورده ها
 • مستند «معاهده شکست خورده ها» با موضوع سی سال حضور منافقین در عراق در شبکه پرس تی وی و با کارگردانی باران بهشتی در حال تولید است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پرس تی وی، باران بهشتی نویسنده و کارگردان مستند «معاهده شکست خورده ها» هدف از تولید این اثر را مروری بر حضور منافقین در عراق تحت حاکمیت صدام و معاهده های آنها علیه ایران و مردم عراق و ایران عنوان کرد. وی گفت: هر گروهی که سی سال از عمر آنها بگذرد و جز شکست هیچ دستاورد مثبتی در کارنامه اش نداشته باشد، در واقع به تاریخ پیوسته و لازم است سرگذشت آنها بازگو شود تا تجربه ای برای آیندگان باشد. بهشتی درباره این مستند اظهار کرد: تولید این مستند از حدود یک سال قبل آغاز شده و در حال حاضر مرحله تدوین را پشت سر می گذارد. وی در مورد محورهای مورد بحث در این مستند بیان کرد: همه چیز از شکست تروریسم در برابر اراده مردم شروع شد. برای اینکه ماشین ترور منافقین از کار نیافتد، سرکردگان این گروهک تروریستی با صدام حسین معاهده همکاری امضا کردند و دامنه ترور و جاسوسی علیه مردم ایران را افزایش دادند. «معاهده شکست خورده ها» در قالب مستند گزارشی و با مدت زمان ۵۰ دقیقه در شبکه پرس تی وی تولید می شود و در تولید آن از تصاویر و مصاحبه های آرشیوی و مصاحبه با کارشناسان استفاده شده است. این مجموعه افشاگرانه که حاوی اطلاعات ویژه ای در مورد منافقین بوده و با رویکردی خاص طراحی شده است، در آینده نزدیک از آنتن پرس تی وی پخش می شود.
 • ۲۵۰ میلیون تومان از حقم را در سینما خورده اند/نمی دانم به کجا شکایت کنم
 • خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم "خوب،بد،جلف" گفت: در حال حاضر بابت پروژه‌هایی که بازی کرده‌ام 250 میلیون تومان طلب دارم و نمی‌دانم چگونه باید آنها را وصول کنم. این طلب بابت بازی در چندین کار بوده است. تمام پول مرا خورده‌اند یک آب هم رویش. رضا رویگری بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان در خصوص دلیل نپذیرفتن برخی آثار سینمایی گفت: پیشنهادات سینمایی در این سالها کم بود و کمتر دیده می‌شدم اما پیشنهاداتی هم بود که شخصاً آنها را نپذیرفتم. در حال حاضر آماده حضور در سینما هستم و اگر پول کاری را که انجام می‌دهم پرداخت کنند بازی می‌کنم. وی در همین راستا ادامه داد: در حال حاضر بابت پروژه‌هایی که بازی کرده‌ام 250 میلیون تومان طلب دارم و نمی‌دانم چگونه باید آنها را وصول کنم. این طلب بابت بازی در چندین کار بوده است. تمام پول مرا خورده‌اند یک آب هم رویش. بازیگر فیلم "خوب، بد، جلف" نبود قرارداد رسمی را دلیلی بر وضع نابسامان اقتصاد در سینما دانست و تصریح کرد: قراردادهایی هم که بین بازیگر و تهیه کننده نوشته می‌شود به هیچ وجه قابل پیگیری نیست و برای شکایت به هیچ جایی نمی‌توان رفت. یکبار در مورد یکی از قراردادها برای من حکم قرار دادند. نه تنها پولی وصول نشد که نزدیک بود حتی از جیب هم چیزی بدهم. رویگری با اشاره به وضعیت سخت جسمی خود خاطرنشان کرد: این وضع اصلاً منصفانه نیست. من با این وضعیت بد جسمی و با این دست و پا سر کارهایشان می‌روم و آنها پول مرا نمی‌دهند. از نظر من نیازمند این هستیم که قانون بهتری برای قراردادهای سینمایی در نظر گرفته شود تا امثال من بتوانیم طلب خود را بگیریم. انتهای پیام/
 • معلم ماجراجوی انگلیسی توسط ماهی های پیرانا خورده شده است
 • معلم انگلیسی که پیشتر توسط دزدان درایی ربودهشده بود احتمالا توسط ماهی‌های گوشت‌خوار خورده شده است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، «اما کلتی»(Emma Kelty) معلم انگلیس ماجراجو که پیش از این اخباری مبنی بر ربوده شدن وی توسط دزدان دریایی آمازون و کشته شدن وی مخابره شده بود همچنان تیتر اخبار رسانه‌های این کشور است.بر اساس گزارش thesun، رسانه‌ها طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر هدف قرار گرفتن «کلتی» با دو گلوله و سپس اصابت ضربات چاقو به وی مخابره کرده بودند.روز جمعه غواصان به تلاش‌های چند روز خود در آب‌های رودخانه تاریک با یک پیغام واضح پایان دادند؛ بدن او هرگز پیدا نمی‌شود.Emma KeltyEmma Keltyبه گفته این غواصان به احتمال بسیار زیاد بدن این معلم زن 43 ساله توسط ماهی‌های «پیرانا»(piranhas) خورده شده است.غواصان آتش نشانی روز جمعه شکار هشت روزه رودخانه تاریک خود را به پایان رساندند و خانواده ی او اکنون با چشم انداز مواجه می‌شوند که بدن او هرگز پیدا نمی‌شود.دزدان دریایی آمازون مدعی شده‌اند که این معلم زن را به قتل رساندند و جسد او را در رودخانه انداختند؛ چرا که آنها می‌خواستند وسایل او را سرقت کنند.«اِما» در منطقه جنگلی «کواری»(Coari) در جنگل‌های آمازون برزیل ربوده شده بود.انتهای پیام/ R1372/P34399/S2,23,1392/CT10
 • بارزانی دلال صهیونیست هاست/همه پرسی عراق از قبل شکست خورده است
 • عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بارزانی دلال صهیونیست‌ها برای تجزیه کشورهای اسلامی است. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت‌امنا و رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی امروز در حاشیه همایش رونمایی و آشنایی با سامانه‌های علم‌سنجی و پژوهشیار معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هدف از این جلسه ساماندهی امر پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی است، پژوهش باید طوری باشد که مرکزی در جریان کار پژوهش سایر نهادها قرار گیرد و از دوباره‌‌کاری پرهیز شود و کارهای بعدی در امتداد پژوهش‌های قبلی انجام شود.وی تاکید کرد: پژوهش باید مساله‌محور باشد و متناسب با شرایط بومی ایران و بیماری‌های موجود در این منطقه صورت گیرد.ولایتی ادامه داد: بنابراین ساماندهی پژوهش در حوزه علوم پزشکی هدف اصلی ما است، امیدواریم با ایجاد این سامانه مجموعه هم‌افزا به وجود آید که مردم ما و مردم سایر کشورها به خصوص کشورهای منطقه از نتایج آن بهره‌مند شوند، امیدوارم به جایی برسیم که هر استادی چیزی را درس بدهد که قبلا پژوهش کرده است.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره همه‌پرسی روز گذشته در کردستان عراق گفت: کار غیر‌قانونی که توسط آقای بارزانی صورت گرفته، بی‌ارزش است، نتیجه مثبتی ندارد و موجب آشفتگی سیاسی در منطقه می‌شود.وی افزود: آقای بارزانی متاسفانه از مدت‌ها پیش با صهیونیست‌ها متصل شده است، او از وضعیت فلسطین درس نگرفته است، حداقل از سردار صلاح‌الدین ایوبی که مبارز کرده بود، درس می‌گرفت. مردم کرد به صلاح‌الدین ایوبی افتخار می‌کنند و نه به نتانیاهو، اسرائیل 60 تا 70 سال است که فلسطین را اشغال کرده و هر روز مظالمش علیه مردم فلسطین افزوده می‌شود این رژیم ننگین، تبعیض نژادی و نامشروع، منفور همه دنیاست. اتصال بارزانی به اسرائیلی‌ها آغاز سقوط سیاسی اوست.ولایتی ادامه داد: آقای بارزانی زیر بار این ننگ نمی‌ماند و چیزی از این رفراندوم به دست نمی‌آورد. البته ناگفته نماند که معلوم نیست چقدر...
 • ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی/منافع حذف صفر از اسکناس ها
 • عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است که حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی، از جمله ضرورت‌های اقتصاد ایران است. به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین مهدوی عادلی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در یادداشتی به ضرورت حذف صفرها و تغییر واحد پول ملی ایران تاکید کرده و از جوانب مختلف، به آن پرداخته است. یکی از برنامه‌های دولت در قالب برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اصلاح نظام بانکی و بازنگری در سیاست‌های پولی و اعتباری است و در نخستین گام دولت در قالب لایحه‌ای به مجلس پیشنهاد تغییر واحد پول ملی ایران از ریال به تومان را مطرح کرده است. دوباره بحث قدیمی تغییر واحد پولی کشور از ریال به تومان و حذف صفرهای پول در دستور کار بانک مرکزی کشور قرار گرفته و مسئولان از قطعی شدن حذف چند صفر از پول ملی خبر می‌دهند. در پی این امر، مباحث گسترده‌ای در محافل کارشناسی و عمومی مطرح شده است که پیامدهای مثبت و منفی این اقدام چیست و آیا این اقدام از منظر منطق اقتصادی قابل دفاع است؟ آیا منافع حذف صفرهای پول ملی از هزینه‌های آن پیشی می‌گیرد یا خیر؟ حذف صفر از واحد پولی کشورها، نخستین‌بار در آلمان و پس از جنگ جهانی دوم رخ داد. این کشور پس از جنگ جهانی دوم تورمی شدید را تجربه کرد که سیاستگذاران اقتصادی آلمان را وادار به حذف صفرها از مارک کرد. پس از آن و از سال۱۹۶۰ تاکنون، در ۷۱مورد دولت‌های در حال توسعه مجبور شده‌اند چندین صفر را از پول ملی خود حذف کنند. آرژانتین طی سال۱۹۶۰ میلادی، با حذف ۲صفر از پول خود ارزش آن را برابر دلار افزایش داد. این کشور پس از تجربه یک تورم شدید در دهه۱۹۸۰ مجددا اقدام به حذف صفرهای پول ملی خود کرد. در اوایل دهه۱۹۸۰ میلادی هر دلار آمریکا در برابر ۱۸۰ هزار پزو دادوستد...
 • چگونه محصولات ارگانیک را بشناسیم/افزایش کشت محصولات ارگانیک در ایران
 • گاهی کشاورزی مدعی می‌شود که هیچگونه کود و سم شیمایی در محصولات تولیدی خود استفاده نکرده و محصولاتش ارگانیک است؛ ممکن است این محصول سالم باشد اما زمانی می‌توان گفت این محصولات ارگانیک است که ... به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ فرنوش فلاح‌پور؛ مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد درباره محصولات ارگانیک و مشخصات این محصولات اظهار کرد: در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده که سطح کشت محصولات ارگانیک تا سال 1404 به حدود 25 درصد از اراضی ایران برسد که سطح زیادی محسوب می‌شود لذا ما نیازمند برنامه‌های حمایتی از کشاورزان و همت همه‌جانبه ارگان‌های مرتبط هستیم تا به سمت کشاورزی ارگانیک حرکت کنیم.فلاح‌پور با اعلام اینکه فرهنگ عمومی برای تقاضای محصولات ارگانیک در ایران افزایش یافته است، تصریح کرد: وضعیت بازار محصولات ارگانیک طی سال جاری نشان می‌دهد که تقاضای مصرف این محصولات در میان مردم افزایش یافته است اما هنوز زیرساخت‌های لازم برای جلب کشاورزان و ترغیب آن‌ها برای انجام کشاورزی ارگانیک انجام نشده است. وی ادامه داد: با وجود آنکه در ایران کشاورزی ارگانیک انجام می‌شود و سطح زیر کشت این محصولات در حال افزایش است و حتی تولیدکننده‌هایی داریم که محصولاتشان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنند اما به اندازه تقاضا، محصول در بازار نیست. مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تولید ارگانیک، یک تولید دانش‌بنیان بوده و نسبت به تولید سنتی هزینه‌بر تر است، خاطرنشان کرد: کشاورزی ارگانیک مشابه کشاورزی رایج و سنتی نیست که تنها فرد کشاورز مدیرت را بر عهده دارد بلکه در آن باید مدیریت همه‌جانبه باشد.فلاح‌پور تصریح کرد: قطعا کشاورزی ارگانیک نیازمند حمایت‌های دولتی است تا کشاورزان به انجام آن ترغیب شوند؛ باید بیمه‌های مناسب برای کشاورزان درنظر گرفته شود، تا اگر محصولات خود را از دست دادند، پشتوانه‌ای داشته باشند.فواید محصولات ارگانیک برای سلامت انسانوی با بیان اینکه کشاورزی...
 • حمایت ایران در چارچوب منافع ملی برای همراهی با اوپک
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ بیژن زنگنه در حاشیه نخستین روز نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همیشه اقتدار سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کمک به این سازمان برای ثبات بازار به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان است. او با بیان این که نتیجه تصمیم‌های اوپک هم اکنون در بازار نفت قابل مشاهده است، تصریح کرد: میزان تعهد اوپک در مجموع قابل قبول بوده است؛ گرچه باید اصلاحاتی صورت گیرد. اعضای اوپک در نشست عادی ۱۷۱ وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو این سازمان در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (۱۰ آذرماه ۹۵) تصمیم گرفتند تولید خود را به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند و این به معنای کاستن روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید است. ۱۰ روز پس از نشست وزیران نفت و انرژی اوپک، تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک در وین گردهم آمدند و بر سر کاهش حدود ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی کشورهای غیرعضو اوپک نیز توافق کردند، روسیه با تعهد کاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، بزرگترین تولید کننده غیرعضو اوپک است. وزیر نفت درباره این که چه اصلاحاتی باید در توافق اوپک صورت گیرد نیز پاسخ داد: نخست تعهد صددرصد همه اعضا به توافق کاهش عرضه این سازمان مبنی بر کاهش تولید و دیگری توجه به میزان تولید نیجریه و لیبی است. زنگنه تاکید کرد: ایران از هر تصمیمی برای همراهی با اوپک و در چارچوب منافع ملی حمایت خواهد کرد. توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی شد و در نشست ۱۷۲ این سازمان، وزیران نفت و انرژی اوپک بار دیگر تصمیم گرفتند توافق اوپک تا مارس ۲۰۱۸ تمدید شود و پس از آن کشورهای غیرعضو اوپک در نشستی مشترک با اعضای این سازمان دوباره متعهد به مشارکت در برنامه جهانی کاهش عرضه شدند. 402 نفت...