اجتماع>اجتماعی - در روزگاری که قیمت جان‌ها در جاده‌ها ارزان شده است، حادثه‌ها یکی پس از دیگری از راه می‌رسند و در تازه‌ترین حادثه سقوط اتوبوس به دره‌ای در جاجرود جان ۱۱ مسافر را گرفت.

اين حادثه 11روز پس از حادثه هولناك واژگوني اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگاني رخ داد و درحالي‌كه هنوز خانواده دانش‌آموزان داغدار عزيزان‌شان هستند اين بار خانواده 11مسافري كه قصد داشتند از كرج به ساري سفر كنند به عزاي عزيزان‌شان نشستند.

عقربه‌هاي ساعت 2:25 بامداد را نشان مي‌داد. اتوبوس ولو بي‌7 متعلق به شركت آريا سفر استان البرز كه چند ساعت قبل كرج را به مقصد ساري ترك كرده بود در ادامه مسيرش به حوالي جاجرود رسيد. 37مسافر اتوبوس، شب آرامي را آغاز كرده و اميدوار بودند تا سپيده دم به مقصد برسند.

ديگر چيزي نمانده بود كه اتوبوس به جاجرود برسد. برخي مسافران در خواب بودند و برخي ديگر در خواب و بيداري كه ناگهان فرياد راننده خواب همه را آشفته كرد: «ترمز نداريم» با اينكه اتوبوس سرعت زيادي نداشت اما ترمز كار نمي‌كرد و راننده از كنترل اتوبوس عاجز شده بود.

چند لحظه بيشتر طول نكشيد تا اينكه اتوبوس بعد از چند پيچ با گاردريل كنار جاده به‌شدت برخورد كرد. در كمال ناباوري اتوبوس بر فراز دره‌اي عميق به پرواز در آمد. از آن به بعد انگار كه همه‌‌چيز روي دور كند قرار گرفته بود. پس از برخورد اتوبوس با ديواره دره، سقف آن جدا شد. برخي از مسافران در همان برخورد اول از اتوبوس به بيرون پرتاب شدند. اما اتوبوس چندين مرتبه در شيب تند دره غلت خورد و در عمق 100متري آرام گرفت.

عمليات نجات

گردوغبار زيادي دره جاجرود را پر كرده بود. در تاريكي شب هيچ‌كس از سرنوشت سرنشينان اتوبوس اطلاعي نداشت. ناله‌هايي كه گهگاه شنيده مي‌شد اميدها را براي زنده ماندن مسافران زنده مي‌كرد. خبر اين اتفاق خيلي زود در همه جا پيچيد و چند دقيقه از حادثه مي‌گذشت كه خودروهاي امدادي راهي محل سقوط اتوبوس شدند. ازجمله نخستين نيروهاي امدادي، آتش‌نشانان پايتخت بودند كه به محل حادثه رسيدند.

سيدجلال ملكي، سخنگوي آتش‌نشاني تهران در اين‌باره مي‌گويد: «اتوبوس به دره‌اي به عمق 100متر سقوط كرده و شدت حادثه به حدي بود كه سقف اتوبوس كاملا جدا شده بود. طوري كه بسياري از مسافران از داخل اتوبوس به بيرون پرتاب شده بودند. در اين شرايط آتش‌نشانان اقدام به نجات جان مسافران كردند. » وي ادامه مي‌دهد:« آتش‌نشانان به وسيله برانكارد هر 39سرنشين اتوبوس را از انتهاي دره به سطح جاده منتقل كردند اما پس از انجام معاينات اوليه از سوي كادر پزشكي اورژانس مشخص شد 11نفر از آنها در همان لحظات اوليه جان خود را از دست داده‌اند. با اين حال مصدومان به مراكز درماني منتقل شدند. »

حادثه به روايت شاهدان

چند ساعت از وقوع اين حادثه تلخ مي‌گذشت كه برخي مصدومان به شرايط ثابتي رسيدند. اغلب آنها دچار شكستگي دست و پا شده بودند. يكي از مصدومان راننده اتوبوس است. او درباره علت وقوع حادثه مي‌گويد:« با سرعت مجاز در حال حركت بودم كه سعي كردم ترمز بگيرم اما ترمز عمل نمي‌كرد. همان موقع يك خودروي سواري كنار اتوبوس آمد و من فرمان را چرخاندم كه اتوبوس روي خاك‌هاي كنار جاده سر خورد. اتوبوس به گاردريل برخورد و به دره سقوط كرد. چند مرتبه غلت خورد و من تا آخرين لحظات در اتوبوس بودم اما افراد زيادي از آن به بيرون پرتاب شدند. »
يكي ديگر از سرنشينان اتوبوس از اين حادثه ناگوار مي‌گويد: «همه‌‌چيز آرام بود اما ناگهان كنترل اتوبوس از دست راننده خارج شد و همگي فرياد مي‌زديم «يا علي». اتوبوس با گاردريل برخورد كرد و بعد از آن به دره سقوط كرد. ديگر متوجه چيزي نشدم تا اينكه امدادگران به كمك‌مان آمدند و نجات‌مان دادند. »

نقص فني، علت اوليه حادثه

با اينكه بررسي‌ها براي روشن شدن علت نهايي وقوع اين حادثه ناگوار آغاز شده است اما علت اوليه وقوع حادثه نقص فني خودرو اعلام شده است. با اين حال چرخ‌هاي اتوبوس باز شده تا در تحقيقات، نقص فني اتوبوس مشخص شود. در همين حال سردار محمدحسين حميدي، رئيس پليس راه ناجا مي‌گويد: «برابر گزارش سامانه سپهتن، سرعت اتوبوس 20ثانيه قبل از سقوط 59كيلومتر در ساعت و مجاز بوده است. همچنين ساعت رانندگي راننده نيز مجاز بوده و هر دو راننده اتوبوس زنده هستند و تحقيق در اين‌باره ادامه دارد. »

در همين حال سرهنگ سياوش محبي، فرمانده پليس راه شرق استان تهران مي‌گويد كه بررسي‌هاي اوليه نشان‌دهنده وجود نقص فني به‌عنوان عامل بروز حادثه دراين خودرو است. البته علت دقيق اين حادثه توسط كارشناسان بررسي و اعلام خواهد شد. »

حضور دادستان در محل حادثه

ساعتي از اين حادثه مي‌گذشت كه عباس جعفري دولت آبادي، دادستان تهران نيز راهي محل حادثه شد و دستور رسيدگي قضايي به اين حادثه را صادر كرد. وي از بابايي، سرپرست دادسراي ناحيه 4تهران خواست براي رسيدگي سريع و دقيق به اين پرونده، بازپرس ويژه تعيين و از رانندگان اتوبوس‌ها، سرنشينان مصدوم و مطلعان حادثه تحقيق شود. وي گفت: يكي از نخستين اقدامات انجام تست الكل از راننده بود كه اين تست منفي بود.

با وجود اين بررسي‌ها در اين‌باره همچنان ادامه دارد. وي ادامه داد: قرار است با كمك كارشناسان بررسي صحنه تصادف ابعاد مختلف وقوع اين حادثه مشخص شود اما مهم‌تر از كار قضايي اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از تكرار چنين حوادثي است. از سوي ديگر مسعود قادي پاشا، مديركل پزشكي قانوني استان تهران از انتقال اجساد قربانيان اين حادثه به پزشكي قانوني خبر داد و گفت: بستگان درجه اول فوت‌شدگان مي‌توانند براي شناسايي اجساد و تحويل گرفتن آنها به كهريزك مراجعه كنند.

مثلث مرگ

همين چند روز قبل بود كه سخنگوي وزارت بهداشت، تصادفات را بعد از بيماري‌هاي قلبي و سرطان سومين عامل مرگ‌ومير ايرانيان اعلام كرد. اما چه عواملي دست به‌دست يكديگر مي‌دهند تا جاده‌هاي كشور ناايمن باشد و چرا سالانه هزاران نفر در جاده‌ها جان مي‌بازند؟ سرهنگ مرادعلي كيامهر، مسئول سابق اداره بررسي تصادفات و تخلفات معاونت عمليات راهور ناجا در اين‌باره به همشهري مي‌گويد:

«بي‌احتياطي راننده، وسيله نقليه ناايمن و راه‌هاي ناايمن 3ضلع مثلثي هستند كه باعث وقوع تصادفات در كشور مي‌شوند. هرچند در بيشتر حوادث بي‌احتياطي و ناتواني راننده در كنترل وسيله نقليه به‌عنوان علت تامه حادثه اعلام مي‌شود اما اغلب دليل واسط كه جاده و وسيله نقليه است، مغفول مي‌ماند و بررسي‌هاي لازم در اين‌باره انجام نمي‌شود. » وي ادامه مي‌دهد: «بي‌احتياطي راننده در چارچوب رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي ارزيابي مي‌شود.

در قانون مواردي شامل رانندگي با خستگي و خواب‌آلودگي و حتي خوردن و آشاميدن كه ممكن است حواس راننده را پرت كند، ازجمله تخلفات است و در چارچوب بي‌احتياطي قرار مي‌گيرد. اين قوانين درخصوص رانندگان خودروهاي مسافربري يا باربري سختگيرانه‌تر اعمال مي‌شود و نظارت‌هاي بيشتري بر رفتار ترافيكي آنها وجود دارد اما اين اقدامات كافي به‌نظر نمي‌رسد و بايد تست‌هاي بيشتري در اين زمينه ايجاد شود. يا اينكه با بالا رفتن سن راننده، سختي كار وي كم شود. مثلا براي رانندگي در جاده يا شب محدوديت داشته باشد يا اينكه مسافت‌هاي كوتاهي را رانندگي كند. »

اين مسئول سابق پليس راهور درباره وسايل نقليه ناايمن كه عامل ديگري در وقوع تصادفات هستند، مي‌گويد: «ايمني خودروها در ايران از طريق استانداردهاي 51گانه سنجيده مي‌شود اما به‌نظر مي‌رسد اين استانداردها ناكافي و ناكارآمد هستند؛ چرا كه در بسياري از سوانح جاده‌اي خودروهاي ناايمن هستند كه حادثه‌ساز مي‌شوند. مثلا در كشورهاي پيشرفته درخصوص باك خودروها استاندارد‌هاي خاصي وجود دارد كه از ورق با قطر خاصي استفاده شود، ضدزنگ باشد، در مقابل گرما مقاوم باشد و. . . اما در كشور ما چنين نكاتي رعايت نمي‌شود. »

عامل ديگر وقوع سوانح جاده‌اي راه‌هاي ناايمن هستند. سرهنگ كيامهر در اين‌باره مي‌گويد: «راه‌هاي ما هر كدام آبستن يك حادثه هستند و اين قابليت را دارند تا حوادث ناگواري در آنها اتفاق بيفتد. مثلا در بين 2باند جاده گاردريل نصب مي‌شود. هدف از اين كار اين است كه اگر خودرو از مسير منحرف شد، گاردريل خودرو را به مسير اصلي برگرداند اما شاهد هستيم كه گاردريل‌هاي ما معمولا در برابر خودروها مقاومت چنداني از خود نشان نمي‌دهند و خودروها معمولا در سوانح پس از برخورد با گاردريل‌ها از آن عبور مي‌كنند.

نمونه بارز آن حادثه برخورد 2اتوبوس در جاده قم بود كه پس از برخورد اتوبوس با گاردريل وسط جاده، اتوبوس وارد لاين مخالف شد و با اتوبوس ديگري برخورد كرد و يك فاجعه به‌وجود آمد. » اما در چنين شرايطي براي كاهش مرگ‌ومير جاده‌اي چه بايد كرد؟ سرهنگ كيامهر ايجاد سازماني واحد براي مديريت ايمني جاده‌ها را پيشنهاد مي‌دهد و مي‌گويد:

«سازمان‌ها و نهادهاي مختلف مثل وزارت راه، پليس راهور، وزارت صنعت و. . . هر كدام به شكل جزيره‌اي عمل مي‌كنند. پيشگيري از وقوع حوادث جاده‌اي عزمي ملي مي‌طلبد و بايد سازماني جامع متشكل از همه اين سازمان‌ها كه هم تصميم‌ساز باشد و هم مجري ايجاد شود و سازمان‌هايي كه در ترافيك كشور مؤثر هستند، زير يك چتر قرار گيرند. »

کلیدواژه: بی احتیاطی | بررسی ها | جاده ای | پلیس راه | نقص فنی | شده بود

منبع: همشهری آنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۹۴۴۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • پوستر/بوی پیراهن خونین کسی می آید
 • شهید حججی: برای امام حسین(ع) فقط باید سرداد. به گزارش سرویس چندرسانه‌ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شهید حججی: برای امام حسین(ع) فقط باید سرداد.
 • پذیرایی خونین شکارچیان عراقی از آهوهای ایرانی عکس
 • به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، تصاویر ارسال شده حکایت از آن دارد که علی‌رغم هشدارهای پیاپی محیط‌بانان، رسانه‌ها و فعالان محیط زیست، مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده «میشداغ» انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه حفاظت شده به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. حضور چشمگیر شکارچیان و دامدارانی که زیستگاه‌های آهوها را در منطقه حفاظت شده میشداغ اشغال کرده‌اند، عامل اصلی ناامنی منطقه حفاظت شده میشداغ و گریختن آهوها به سوی مرز عراق است. عامل دیگر کاهش چشمگیر جمیعت آهو در منطقه حفاظت شده میشداغ، غرق شدن این این حیوانات، در کانال بتنی پای پل است. کانالی که از وسط زیستگاه شمالی این منطقه می‌گذرد و تاکنون بسیاری از آهوهای منطقه را به کام مرگ کشانده اما مسئولان محیط زیست را هنوز به اقدامی موثر برای جلوگیری از این حوادث وانداشته است. آهوهایی از روی پل های نصب‌شده روی کانال، می‌گذرند در صورت مواجهه با هر خطر احتمالی، خود را به داخل کانال می‌اندازند اما با توجه به دیواره بتونی لغزنده و شیبدار کانال هرگز موفق به خروج از آن نمی‌شوند. غرق شدن در آب عمیق کانال بتونی، سرنوشت این تلخ این آهوهاست. در ادامه تصاویری از کشتار آهوهای منطقه حفاظت شده میشداغ را در منطقه طیب استان میسان عراق مشاهده می‌کنید:
 • پذیرایی خونین شکارچیان عراقی از آهوان فراری ایران
 • علی‌رغم هشدارها مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، تصاویر ارسال شده به این خبرگزاری، حکایت از آن دارد که علی‌رغم هشدارهای پیاپی محیط‌بانان، رسانه‌ها و فعالان محیط زیست، مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه حفاظت شده به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. حضور چشمگیر شکارچیان و دامدارانی که زیستگاه‌های آهوها را در منطقه حفاظت شده میشداغ اشغال کرده‌اند، عامل اصلی ناامنی منطقه حفاظت شده میشداغ و گریختن آهوها به سوی مرز عراق است.در ادامه تصاویری از کشتار آهوهای منطقه حفاظت شده میشداغ را در منطقه طیب استان میسان عراق مشاهده می‌کنید: عامل دیگر کاهش چشمگیر جمیعت آهو در منطقه حفاظت شده میشداغ، غرق شدن این این حیوانات، در کانال بتنی پای پل است. کانالی که از وسط زیستگاه شمالی این منطقه می‌گذرد و تا کنون بسیاری از آهوهای منطقه را به کام مرگ کشانده اما مسئولان محیط زیست، را هنوز به اقدامی موثر برای جلوگیری از این حوادث وانداشته است. آهوهایی از روی پل های نصب‌شده روی کانال، می‌گذرند در صورت مواجهه با هر خطر احتمالی، خود را به داخل کانال می‌اندازند اما با توجه به دیواره بتونی لغزنده و شیبدار کانال هرگز موفق به خروج از آن نمی‌شوند. غرق شدن در آب عمیق کانال بتونی، سرنوشت این تلخ این آهوهاست. شادی مدرس انتهای پیام/ R7856/P1361/S2,23/CT47
 • پذیرایی خونین شکارچیان عراقی از آهوان فراری ایران عکس
 • علی‌رغم هشدارها مسئولان محیط زیست اقدامی به منظور برقراری امنیت درمنطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اندتا مانع از کشتار آهوهاکه به مرز عراق پناه برده وبه ضرب گلوله شکارچیان عراقی ازپای در می آیند. به گزارش مشرق، تصاویر ارسال شده به این خبرگزاری، حکایت از آن دارد که علی‌رغم هشدارهای پیاپی محیط‌بانان، رسانه‌ها و فعالان محیط زیست، مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه حفاظت شده به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. حضور چشمگیر شکارچیان و دامدارانی که زیستگاه‌های آهوها را در منطقه حفاظت شده میشداغ اشغال کرده‌اند، عامل اصلی ناامنی منطقه حفاظت شده میشداغ و گریختن آهوها به سوی مرز عراق است. در ادامه تصاویری از کشتار آهوهای منطقه حفاظت شده میشداغ را در منطقه طیب استان میسان عراق مشاهده می‌کنید: عامل دیگر کاهش چشمگیر جمیعت آهو در منطقه حفاظت شده میشداغ، غرق شدن این این حیوانات، در کانال بتنی پای پل است. کانالی که از وسط زیستگاه شمالی این منطقه می‌گذرد و تا کنون بسیاری از آهوهای منطقه را به کام مرگ کشانده اما مسئولان محیط زیست، را هنوز به اقدامی موثر برای جلوگیری از این حوادث وانداشته است. آهوهایی از روی پل های نصب‌شده روی کانال، می‌گذرند در صورت مواجهه با هر خطر احتمالی، خود را به داخل کانال می‌اندازند اما با توجه به دیواره بتونی لغزنده و شیبدار کانال هرگز موفق به خروج از آن نمی‌شوند. غرق شدن در آب عمیق کانال بتونی، سرنوشت این تلخ این آهوهاست. منبع: تسنیم ارسال به تلگرام
 • پذیرایی خونین شکارچیان عراقی از آهوان ایران تصاویر
 • علی‌رغم هشدارها مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. خبرگزاری تسنیم: تصاویر ارسال شده به این خبرگزاری، حکایت از آن دارد که علی‌رغم هشدارهای پیاپی محیط‌بانان، رسانه‌ها و فعالان محیط زیست، مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی به منظور برقراری امنیت در منطقه حفاظت شده میشداغ انجام نداده‌اند تا مانع از کشتار آهوهایی شوند که به دنبال ناامنی موجود در این منطقه حفاظت شده به مرز عراق پناه برده و به ضرب گلوله شکارچیان عراقی از پای در می‌آیند. حضور چشمگیر شکارچیان و دامدارانی که زیستگاه‌های آهوها را در منطقه حفاظت شده میشداغ اشغال کرده‌اند، عامل اصلی ناامنی منطقه حفاظت شده میشداغ و گریختن آهوها به سوی مرز عراق است. در ادامه تصاویری از کشتار آهوهای منطقه حفاظت شده میشداغ را در منطقه طیب استان میسان عراق مشاهده می‌کنید:
 • آخرین جزئیات حادثه خونین پرونده پاسگاه نعمت آباد
 • پرونده مرد خشمگین که متهم است همسر و دختر خردسال برادرش را در محله پاسگاه نعمت‌آباد به قتل رسانده‌است، با شکایت برادرش وارد مرحله‌ای تازه شد. به گزارش مشرق، شامگاه سه‌شنبه ۲۸‌شهریورماه امسال بود که قاضی محسن مدیرروستا، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران باتماس تلفنی مأموران کلانتری ۱۵۲ خانی‌آباد از قتل زن جوانی به نام شب‌بو و دختر چهارساله‌اش به نام آیلین با خبر و راهی محل شد. بررسی‌ها نشان داد در این حادثه دختر ۱۰ ساله مقتول هم به شدت زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده است. همچنین مشخص شد آذین هنگام انتقال به بیمارستان به مأموران پلیس گفته است که عمویش او را زخمی کرده و مادر و خواهرش را به قتل رسانده است. بنابراین مأموران عموی دختر زخمی را به عنوان مظنون به قتل بازداشت کردند. متهم در بازجویی‌ها با اعتراف به قتل مدعی شد: همسر برادرم با مردی ارتباط داشته و قصد داشتم مرد مزاحم را به قتل برسانم که این اتفاق افتاد. صبح دیروز پدر آذین و دایی‌اش به دادسرای امور جنایی تهران آمدند و برای متهم درخواست مجازات کردند. پدر آذین گفت: حرف‌های برادرم دروغ است. برادرم هرگز درباره همسرم با هم حرف نزد. من در این چند ماه فقط یک‌بار برادرم را دیدم و اصلاً در این باره با هم حرف نزدیم. او ادعا کرده همسرم را به خاطر ارتباط پنهانی با مردی به قتل رسانده در صورتی که ما با آن مرد ارتباط خانوادگی داریم و از دوستان صمیمی من است. چند ماه قبل وقتی آپارتمان محل زندگی‌ام را اجاره کردم برادرم پیشنهاد داد یکی از طبقات آن را در اختیارش قرار بدهیم که همسرم مخالفت کرد. همسرم گفت که اکبر در تهران مجردی زندگی می‌کند و درست نیست ما با او در یک آپارتمان زندگی کنیم و من هم قبول کردم. بعد از آن بود...
 • رکوردشکنی نوسان سکه در شهریور ماه
 • انواع سکه در شروع شهریور ماه روند متعادلی داشتند، اما کم کم با نزدیک شدن به میانه‌های ماه با شیب تندی حرکت صعودی پیدا کردند و مجددا در اواخر ماه روندشان معکوس شد و به سمت کاهش قیمت سوق یافتند. بر این اساس سکه تمام طرح جدید در نخستین روز شهریور به قیمت یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان در بازار عرضه شد. در روزهای بعد و در ششمین روز شهریور سکه تمام در مسیر صعودی قرار گرفت و به یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان رسید. در یازدهم شهریور شیب گرانی سکه تند تر شد و قیمت آن یک میلیون و ۲۵۳ هزار تومان در بازار آزاد فروخته شد. یک روز بعد و در دوازدهمین روز از ماه سکه تمام مجددا در مسیر صعودی قرار گرفت و حدود ۲۰ هزار تومان گران شد و به یک میلیون و ۲۷۴ هزار تومان رسید. تا میانه‌های ماه نرخ سکه در همین مسیر قرار داشت تا اینکه در بیستم شهریور با روند نزولی مواجه شد و در بیست و سوم شهریوری نرخ آن به یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان رسید. سرانجام در اواخر ماه قیمت سکه با مسیر کاهشی خود ادامه داد و یک میلیون و ۲۳۶ هزار تومان در بازار آزاد عرضه شد. بررسی قیمت سکه تمام طرح جدید در ششمین ماه سال جاری نشان می‌دهد که این نوع سکه در این بازه زمانی حدود ۶۴ هزار تومان نوسان قیمت پیدا کرده است. همچنین نیم سکه در نخستین روز از شهریور ۶۲۶ هزار تومان فروخته شد که کمترین نرخ آن در این ماه نیز بود. در میانه‌های ماه نرخ این نوع سکه به بالاترین میزان خود یعنی ۳۸۵ هزار تومان رسید و مجددا در آخرین روزهای ماه در مسیر کاهشی قرار گرفت و به ۶۳۴ هزار تومان رسید. بررسی روند قیمت نیم سکه در شهریور ماه بیان گر این...
 • نوسان ۸۰۰۰ تومانی هر گرم طلا در شهریور ماه
 • به گزارش سایت طل به نقل از اقتصادآنلاین، بازار طلا در ماه گذشته با نوسانات نسبتا زیادی همراه بود و یکی از پر نوسان‌ترین مقاطع زمانی خود را دست کم در یک سال اخیر پشت سر گذاشت. به گزارش اقتصادآنلاین ، هر گرم طلای ۱۸ عیار در نخستین روزهای شهریور ماه حدود ۱۱۹ هزار تومان قیمت داشت اما در روزهای بعد با روند صعودی به بیش از ۱۲۱ هزار تومان رسید. روند گرانی طلای ۱۸ عیار همچنان ادامه دار شد تا اینکه نرخ این نوع طلا در یازدهم شهریور به حدود ۱۲۷ هزار تومان رسید و تا نیمه ماه روی همین مبلغ باقی ماند. در روزهای بعد طلای ۱۸ عیار روند نزولی به خود گرفت و در بیست و پنجمین روز از شهریور ماه به گرمی ۱۲۳ هزار تومان رسید. تا پایان ماه حرکت کاهشی این نوع طلا ادامه دار شد و در آخرین روز از ماه مجددا مانند ابتدای ماه به حدود ۱۱۹ هزار تومان بازگشت. بررسی قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در شهریور ماه نشان می‌دهد که این نوع طلا بیش از ۸۰۰۰ تومان در این بازه زمانی نوسان قیمت را پشت سرگذاشته است. هر مثقال طلا نیز در ماه پایانی تابستان مانند طلای ۱۸ عیار با نوسان قیمت همراه بود. این نوع طلا در کمترین مقدار خود در اوایل ماه ۵۱۶ هزار تومان عرضه شد و در میانه‌های ماه به ۵۴۹ هزار تومان رسید که بیشترین نرخ هر مثقال طلا در شهریور ماه بود تا در مجموع ۳۳ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده باشد. همچنین هر اونس طلا در شهریور ماه امسال در کمترین نرخ خود ۱۲۸۶ دلار و در بیشترین نرخ خود ۱۳۴۸ دلار در بازار جهانی داد و ستد شد تا یکی از ماه‌های پرنوسان خود را پشت سرگذاشته باشد و در مجموع ۶۲ دلار نوسان قیمت را تجربه کرد.
 • فراخوان جذب هیات علمی شهریور ۹۶ تمدید شد
 • فراخوان جذب هیات علمی شهریور ۹۶ تا پایان روز یکشنبه ۹ مهرماه تمدید شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، با توجه به درخواست‌های مکرر متقاضیان، فراخوان شهریور ۹۶ و موافقت ریاست مرکز جذب، فراخوان شهریور۹۶ تا پایان روز یکشنبه ۹ مهرماه تمدید شد. شایسته است متقاضیان هرچه سریعتر نسبت به تکمیل رزومه و تعیین اولویت اقدام کنند و از موکول کردن ثبت نام خود به ساعت های پایانی فراخوان اجتناب کنند. به گزارش مهر، متقاضیان شرکت در هجدهمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور پایان امروز دوشنبه سوم مهرماه ۹۶ برای ثبت نام مهلت داشتند.
 • گزارش تولید سینمای ایران تا پایان شهریور ۹۶
 • به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، از این میان ۱۵ فیلم آماده نمایش، ۱۰ اثر در مرحله صداگذاری هستند، ۱۹ فیلم مرحله تدوین و ۱۵ اثر نیزدر مرحله فیلمبرداری قرار دارند. ۸۸ پروژه نیز در مرحله پیش تولید قرار دارند که ۱۰ فیلم از این میان بیش از ۸ درصد مراحل پیش تولید را طی کرده‌اند و باقی پروژه‌ها در مراحل ابتدایی پیش تولید هستند. در این پروژه‌ها آثاری با مضامین مختلف از جمله دفاع مقدس، پایداری، دینی، کودک و نوجوان، تاریخی، کمدی، حادثه‌ای، اجتماعی و خانوادگی به چشم می‌خورد. بر همین اساس، فیلم‌های «توچال» به کارگردانی محمد آهنگرانی و تهیه کنندگی سیدمحسن جاهد، «بادسوار» به کارگردانی و تهیه کنندگی حجت‌الله سیفی، «فیلشاه» (پویانمایی) به کارگردانی هادی محمدی طبقی و تهیه کنندگی حامد جعفری، «راز پروانه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی علی تنهایی، «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی و تهیه کنندگی منوچهر محمدی، «پل سفید» به کارگردانی و تهیه کنندگی علی قوی‌تن، «نسترن‌های وحشی» به کارگردانی و تهیه کنندگی رهبر قنبری، «من دیوانه نیستم» به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته، «همه چی عادیه» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن دامادی، «دایان» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و تهیه کنندگی محمد حمزه‌زاده، «پشت ابرها» به کارگردانی و تهیه کنندگی مجید مجیدی، «جوراب‌شو» به کارگردانی علیرضا محمودزاده و تهیه کنندگی داریوش بابائیان، «آینه بغل» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه کنندگی منصور سهراب‌پور و امیر پروین حسینی، «خیابان دیوار» به کارگردانی بهمن کامیار و تهیه کنندگی مصطفی کیایی، «اسکی باز» به کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه کنندگی محمد احمدی آماده نمایش هستند. فیلم‌های «طلاقم بده به خاطر گربه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی سجادی، «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی و تهیه کنندگی سعید سعدی، «ما خیلی باحالیم» به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه کنندگی رویا شریف، «دل دیوانه» به کارگردانی و...
 • تردد بیش از ۱۰میلیون خودرو در جاده های هرمزگان در شهریور ماه
 • تین‌نیوز | مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان گفت: 10 میلیون و 765 هزار و 853 تردد وسایل نقلیه سبک و سنگین شهریور ماه امسال در جاده های این استان ثبت شد. به گزارش ایرنا، داریوش باقر جوان روز سه شنبه در تشریح عملکرد یک ماهه این اداره کل در خصوص تردد وسایل نقلیه در جاده های استان افزود: 31 و پنج دهم درصد از تمام این ترددها مربوط به وسایل نقلیه سنگین بوده که مسیر بندرعباس- بندر شهید رجایی با 273 هزار و 995 وسیله نقلیه بیشترین حجم تردد داشته است. وی بیان داشت: متوسط نرخ جریان ترافیک در سطح جاده‌های هرمزگان معادل 210 وسیله نقلیه در ساعت بوده است که بیشترین نرخ مربوط به بندرعباس – بندر شهید رجایی با 997 وسیله نقلیه در ساعت و کمترین نرخ مربوط به محور لامرد – سه راهی چهوو با 25 وسیلیه نقلیه در ساعت است. مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان اظهار کرد: سرعت متوسط تردد در شبکه راه‌های دارای تردد شمار استان در مدت یاد شده 71 کیـلومتـر در سـاعت است که بیشترین ســـرعت متوسط در این مدت با 98/11 کیلومتر در ساعت مربوط به محور سه‌راهی چارک – بندرلنگه بوده است. باقر جوان گفت: 10 درصد وسایل نقلیه فاصله طولی مجاز بین 2 خودرو و هشت درصد وسایل نقلیه سرعت مجاز را در جاده‌های استان رعایت نکرده‌ اند که بیشترین تخلف طولی غیر مجاز مربوط به محور بندر شهید رجائی- بندرعباس با 178 هزار و 763 وسیله نقلیه و بیشترین تخلفن سرعت غیرمجاز مربوط به محور دشت امام – فین با 42 هزار و 505 وسیله نقلیه به ثبت رسیده است. وی با تاکید بر اینکه در تمام محورهای استان هرمزگان دوربین ‌های تردد شمار و کنترل سرعت در طول شبانه‌ روز بر تردد و فعالیت رانندگان نظارت می‌کنند، بیان...
 • آخرین وضعیت تولیدات سینمای ایران تا پایان شهریور
 • ۱۴۷ فیلم سینمایی مراحل مختلف تولید را سپری می‌کنند.به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ از این میان ۱۵ فیلم آماده نمایش، ۱۰ اثر در مرحله صداگذاری، ۱۹ فیلم در مرحله تدوین و ۱۵ اثر نیز در مرحله فیلمبرداری قرار دارند. ۸۸ پروژه نیز در مرحله پیش تولید قرار دارند که ۱۰ فیلم از این میان بیش از ۸ درصد مراحل پیش تولید را طی کرده‌اند و باقی پروژه‌ها در مراحل ابتدایی پیش تولید هستند.در این پروژه‌ها آثاری با مضامین مختلف از جمله دفاع مقدس، پایداری، دینی، کودک و نوجوان، تاریخی، کمدی، حادثه‌ای، اجتماعی و خانوادگی به چشم می‌خورد.بر همین اساس، فیلم‌های «توچال» به کارگردانی محمد آهنگرانی و تهیه‌کنندگی سیدمحسن جاهد، «بادسوار» به کارگردانی و تهیه کنندگی حجت‌الله سیفی، «فیلشاه» (پویانمایی) به کارگردانی هادی محمدی طبقی و تهیه کنندگی حامد جعفری، «راز پروانه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی علی تنهایی، «پل سفید» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی قوی‌تن، «نسترن‌های وحشی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رهبر قنبری، «من دیوانه نیستم» به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته، «همه چی عادیه» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن دامادی، «دایان» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و تهیه کنندگی محمد حمزه‌زاده، «پشت ابرها» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجید مجیدی، «جوراب‌شو» به کارگردانی علیرضا محمودزاده و تهیه کنندگی داریوش بابائیان، «آینه بغل» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور و امیر پروین حسینی، «خیابان دیوار» به کارگردانی بهمن کامیار و تهیه کنندگی مصطفی کیایی، «اسکی باز» به کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه کنندگی محمد احمدی آماده نمایش هستند.فیلم‌های «طلاقم بده به خاطر گربه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی سجادی، «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی، «ما خیلی باحالیم» به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رویا شریف، «دل دیوانه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهمن فرمان‌آرا، «اولین امضا برای رعنا» به کارگردانی و...
 • حجم تردد وسایل نقلیه در جاده های هرمزگان در شهریور ماه۱۳۹۶
 • به گـزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان،داریـوش باقـر جـوان گـفت : در مرداد ماه 1396 تعداد 10765853 تردد در جاده های استان صورت گرفته که 5/31 درصد از کل ترددها مربوط به وسایل نقلیه سنگین بوده که بیشترین حجم تردد در محور بندرعباس- بندرشهید رجایی با 273995 وسیله نقلیه ، بیشترین تردد وسایل نقلیه سنگین را داشته است . مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان گفت : متوسط نرخ جریان ترافیک در سطح جاده های استان معادل 210 وسیله نقلیه در ساعت بوده، ضمن اینکه بیشترین نرخ این جریان ترافیکی مربوط به بندرعباس-بندر شهید رجایی با نرخ جریان تردد 997 وسیله نقلیه در ساعت بوده است و سرعت متوسط تردد در شبکه راههای دارای تردد شمار استان در مدت مذکور را 71 کیـلومتـر در سـاعت عـنوان کــرد و افــزود : بیشترین ســـرعت متوسط در این مدت 11/98 کیلومتر درســاعت مربوط به محور سه راهی چارک – بندرلنگه بوده است. وی خاطر نشان کرد : کمترین نرخ جریان ترافیک در این ایام با 25 تردد وسیله نقلیه در ساعت مربوط به محور لامرد- سه راهی چهوو بوده و گفتنی است که 10 درصد وسایل نقلیه در جاده های استان فاصله طولی مجاز بین دو خودرو را رعایت نکرده اند و بیشترین تخلف عدم رعایت فاصله طولی مجاز مربوط به محور بندرشهید رجائی-بندرعباس با 178763 وسیله نقلیه به ثبت رسیده است. قابل ذکر است از مجموع کل تردد 8 درصد وسایل نقلیه در جاده های استان سرعت مجاز را رعایت نکرده اند و بیشترین تخلف عدم رعایت سرعت مجاز مربوط به محور دشت امام – فین 42505 وسیله نقلیه به ثبت رسیده است. داریوش باقر جوان با تاکید براینکه درتمام محورهای استان دوربین های تردد شمار وکنترل سرعت این اداره کل درطول شبانه روز بر تردد و فعالیت رانندگان نظارت می کنند بیان داشت : اطلاعات متخلفین سرعت غیرمجاز بصورت آنلاین...
 • آخرین وضعیت تولیدات سینمای ایران تا پایان شهریور ۹۶
 • به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی؛ ۱۴۷ فیلم سینمایی مراحل مختلف تولید را سپری می‌کنند. از این میان ۱۵ فیلم آماده نمایش، ۱۰ اثر در مرحله صداگذاری، ۱۹ فیلم در مرحله تدوین و ۱۵ اثر نیز در مرحله فیلمبرداری قرار دارند. ۸۸ پروژه نیز در مرحله پیش تولید قرار دارند که ۱۰ فیلم از این میان بیش از ۸ درصد مراحل پیش تولید را طی کرده‌اند و باقی پروژه‌ها در مراحل ابتدایی پیش تولید هستند. در این پروژه‌ها آثاری با مضامین مختلف از جمله دفاع مقدس، پایداری، دینی، کودک و نوجوان، تاریخی، کمدی، حادثه‌ای، اجتماعی و خانوادگی به چشم می‌خورد. بر همین اساس، فیلم‌های «توچال» به کارگردانی محمد آهنگرانی و تهیه‌کنندگی سیدمحسن جاهد، «بادسوار» به کارگردانی و تهیه کنندگی حجت‌الله سیفی، «فیلشاه» (پویانمایی) به کارگردانی هادی محمدی طبقی و تهیه کنندگی حامد جعفری، «راز پروانه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی علی تنهایی، «پل سفید» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی قوی‌تن، «نسترن‌های وحشی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رهبر قنبری، «من دیوانه نیستم» به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته، «همه چی عادیه» به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن دامادی، «دایان» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور و تهیه کنندگی محمد حمزه‌زاده، «پشت ابرها» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مجید مجیدی، «جوراب‌شو» به کارگردانی علیرضا محمودزاده و تهیه کنندگی داریوش بابائیان، «آینه بغل» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور و امیر پروین حسینی، «خیابان دیوار» به کارگردانی بهمن کامیار و تهیه کنندگی مصطفی کیایی، «اسکی باز» به کارگردانی فریدون جیرانی و تهیه کنندگی محمد احمدی آماده نمایش هستند. فیلم‌های «طلاقم بده به خاطر گربه‌ها» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی سجادی، «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی و تهیه‌کنندگی سعید سعدی، «ما خیلی باحالیم» به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رویا شریف، «دل دیوانه» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی...
 • جزئیات تردد وسایل نقلیه در جاده های هرمزگان طی شهریور ۹۶
 • تین‌نیوز | مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هرمزگان گزارشی از تردد وسایل نقلیه در جاده‌های هرمزگان طی شهریور ماه ۹۶ ارائه داد. به گـزارش تین‌نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل راهـداری و حمـل و نقل جاده‌ای اسـتان هرمزگان، داریـوش باقـر جـوان گـفت: در مرداد ماه ۱۳۹۶ تعداد ۱۰۷۶۵۸۵۳ تردد در جاده‌های استان صورت گرفته که ۳۱/۵ درصد از کل ترددها مربوط به وسایل نقلیه سنگین بوده که بیشترین حجم تردد در محور بندرعباس- بندر شهید رجایی با ۲۷۳۹۹۵ وسیله نقلیه، بیشترین تردد وسایل نقلیه سنگین را داشته است. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گفت: متوسط نرخ جریان ترافیک در سطح جاده‌های استان معادل ۲۱۰ وسیله نقلیه در ساعت بوده، ضمن اینکه بیشترین نرخ این جریان ترافیکی مربوط به بندرعباس-بندر شهید رجایی با نرخ جریان تردد ۹۹۷ وسیله نقلیه در ساعت بوده است و سرعت متوسط تردد در شبکه راه‌های دارای تردد شمار استان در مدت مذکور را ۷۱ کیـلومتـر در سـاعت عـنوان کــرد و افــزود: بیشترین ســـرعت متوسط در این مدت ۹۸/۱۱ کیلومتر در ساعت مربوط به محور سه‌راهی چارک – بندرلنگه بوده است. وی عنوان کرد: کمترین نرخ جریان ترافیک در این ایام با ۲۵ تردد وسیله نقلیه در ساعت مربوط به محور لامرد- سه‌راهی چهوو بوده و گفتنی است که ۱۰ درصد وسایل نقلیه در جاده‌های استان فاصله طولی مجاز بین دو خودرو را رعایت نکرده‌اند و بیشترین تخلف عدم رعایت فاصله طولی مجاز مربوط به محور بندر شهید رجائی-بندرعباس با ۱۷۸۷۶۳ وسیله نقلیه به ثبت رسیده است. قابل ذکر است از مجموع کل تردد ۸ درصد وسایل نقلیه در جاده‌های استان سرعت مجاز را رعایت نکرده‌اند و بیشترین تخلف عدم رعایت سرعت مجاز مربوط به محور دشت امام – فین ۴۲۵۰۵ وسیله نقلیه به ثبت رسیده است. داریوش باقر جوان با تأکید بر اینکه در تمام محورهای استان...
 • در شهریور بیش از ۱۰ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته معدوم شد
 • به گزارش جماران؛ روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت از معدوم‌سازی بیش از ۱۰ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته در شهریور ماه سال جاری خبر داد. حمید انصاری - مدیرروابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: کل تماس‌های برقرار شده با سامانه بهداشت ۱۹۰ در شهریور ماه سال جاری ۲۵هزار و ۱۲۵ تماس بوده که از این تعداد ۷۶۷۰ خبر و شکایت در سامانه به ثبت رسیده است و مابقی تماس‌ها منجر به راهنمایی، آموزش و مشاوره گردیده است. وی افزود: بیشترین شکایت‌های ثبت شده به ترتیب از عرضه مواد غذایی صنفی سنتی فاسد، وجود جسم خارجی در مواد غذایی صنفی سنتی و دفع غیر بهداشتی فاضلاب بوده است. همچنین اماکن مسکونی دارای فعالیت‌های غیر مجاز و اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا ۱۱ درصد، نانوایی با ۱۰ درصد و سلف سرویس و رستوران‌ها با ۹ درصد بیشترین اخبار و شکایت‌ها را به خود اختصاص دادند. انصاری افزود: میزان ۳ درصد از اخبار و شکایات منجر به کشف، جمع آوری و معدوم سازی کالاهای آسیب رسان به مصرف کننده به میزان ۱۰۱۷۶ کیلوگرم انواع مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و غیر قابل مصرف شد که بیشترین این مواد غذایی شامل انواع سوسیس و کالباس، انواع ترشیجات، انواع نوشیدنی‌ها، انواع تنقلات، انواع فراورده‌های گوشتی و پروتئینی، انواع لبنیات و ... بوده است. مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت افزود: بیشترین فراوانی اخبار و شکایات در شهریور ماه به ترتیب در حوزه تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی (۱۲ درصد)، ایران (۱۱ درصد)، شیراز و اصفهان (۸ درصد) و در مرتبه‌های بعدی دانشگاه‌های علوم پزشکی البرز، تهران، قم، شهید صدوقی یزد، جندی شاپور اهواز، تبریز و مازندران بوده‌اند. انصاری گفت : اقدامات شبانه‌روزی بازرسان بهداشت محیط منجر به معرفی ۱۵ درصد از متخلفین به مراجع قضایی، صدور ۲۳ درصد انواع اخطار کتبی به...
 • معدوم سازی بیش از ۱۰ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در شهریور ماه امسال
 • روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت از معدوم‌سازی بیش از ۱۰ تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته در شهریور ماه سال جاری خبر داد. به گزارش ایسنا، حمید انصاری - مدیرروابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: کل تماس‌های برقرار شده با سامانه بهداشت ۱۹۰ در شهریور ماه سال جاری ۲۵هزار و ۱۲۵ تماس بوده که از این تعداد ۷۶۷۰ خبر و شکایت در سامانه به ثبت رسیده است و مابقی تماس‌ها منجر به راهنمایی، آموزش و مشاوره گردیده است. وی افزود: بیشترین شکایت‌های ثبت شده به ترتیب از عرضه مواد غذایی صنفی سنتی فاسد، وجود جسم خارجی در مواد غذایی صنفی سنتی و دفع غیر بهداشتی فاضلاب بوده است. همچنین اماکن مسکونی دارای فعالیت‌های غیر مجاز و اغذیه فروشی و ساندویچ و پیتزا ۱۱ درصد، نانوایی با ۱۰ درصد و سلف سرویس و رستوران‌ها با ۹ درصد بیشترین اخبار و شکایت‌ها را به خود اختصاص دادند. انصاری افزود: میزان ۳ درصد از اخبار و شکایات منجر به کشف، جمع آوری و معدوم سازی کالاهای آسیب رسان به مصرف کننده به میزان ۱۰۱۷۶ کیلوگرم انواع مواد غذایی فاسد، تاریخ مصرف گذشته و غیر قابل مصرف شد که بیشترین این مواد غذایی شامل انواع سوسیس و کالباس، انواع ترشیجات، انواع نوشیدنی‌ها، انواع تنقلات، انواع فراورده‌های گوشتی و پروتئینی، انواع لبنیات و ... بوده است. مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت افزود: بیشترین فراوانی اخبار و شکایات در شهریور ماه به ترتیب در حوزه تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد و شهید بهشتی (۱۲ درصد)، ایران (۱۱ درصد)، شیراز و اصفهان (۸ درصد) و در مرتبه‌های بعدی دانشگاه‌های علوم پزشکی البرز، تهران، قم، شهید صدوقی یزد، جندی شاپور اهواز، تبریز و مازندران بوده‌اند. انصاری گفت : اقدامات شبانه‌روزی بازرسان بهداشت محیط منجر به معرفی ۱۵ درصد از متخلفین به مراجع قضایی، صدور ۲۳ درصد انواع اخطار کتبی...
 • تکریم یاد ۱۱ کبوتر خونین بال روستای باده خرم آباد/رایحه شهدا از سمت باده وزید
 • به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، اولین یادواره ۱۱ شهید روستای باده از توابع بخش زاغه شهرستان خرم‌آباد صبح امروز سه‌شنبه چهارم مهرماه در محل این روستا برگزار شد. در این مراسم که با حضور پرشکوه مردم برگزار شد، توکلی، جانشین سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان، حجت الاسلام مبلغی، مشاور فرهنگی استاندار لرستان، عبداللهی فرماندار خرم آباد، دریکوندبخشدار زاغه، زندی فر، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان و جمعی از مسئولان محلی حضور داشتند. تجلیل از خانواده های معظم شهدا و مداحی مداحان اهل بیت در اوصاف شهدا از دیگر قسمت‌های این برنامه بود. حجت الاسلام منوچهر قوامی، از روحانیون روستای باده در این مراسم ضمن قدرشناسی از دست اندرکاران این برنامه شورای اسلامی و دهیاری روستا، ناحیه سپاه و بسیج عشایری و بخش زاغه و بخشداری زاغه برگزاری اینگونه مراسمات را در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ضروری دانست. وی خاطرنشان کرد: روستای باده که در حال حاضر به روستای شهید مدنی معروف شده است از روستاهایی از که ۸۵ سال پیش دارای مدرسه بوده است حجت الاسلام قوامی، ضمن ابراز رضایت از فعالیت های مطلوب بخشداری زاغه، آسفالت جاده اصلی روستا، مرمت پل ورودی و همچنین لایروبی و بازسازی قنات زمین‌های کشاورزی این روستا را از مهم‌ترین تقاضاهای اهالی دانست.
 • جاده اتوبوس کابوس
 • تین‌نیوز | در پنج سال گذشته (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵)، ۹۱۹ نفر در حوادث رانندگی اتوبوس‌های مسافربری جان خود را از دست دادند که بیشترین آن با ۲۳۷ نفر در سال ۱۳۹۱ و کمترین آن با ۱۷۲ نفر در سال گذشته به ثبت رسیده است. به گزارش توریسم انلاین، آمار تلفات جاده‌ای در اتوبوس‌های مسافربری از سال ۱۳۹۱ تاکنون روندی نزولی داشته و هر سال شاهد کاهش این آمار نسبت به سال قبل از آن بوده‌ایم. براساس آمارهای موجود در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب ۲۳۷، ۲۰۷، ۱۱۵، ۱۸۸ و ۱۷۲ نفر در تصادف اتوبوس‌های مسافربری جان خود را از دست دادند. این آمار در چهارماهه نخست سال‌جاری نیز برابر با ۴۴ کشته بوده است. در این صفحه مهم‌ترین تصادفات اتوبوس‌های مسافربری در پنج سال گذشته (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵) و پنج‌ماهه نخست سال‌جاری، شاخص‌ترین حوادث مربوط به تصادف و یا واژگونی اتوبوس‌های مسافربری از سال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۵ و فروردین تا اول شهریور ۱۳۹۶ پیش روی شماست.
 • تصادف مرگبار یک اتوبوس با تریلی عکس
 • منبع:مشرق
 • تصادف مرگبار یک اتوبوس با تریلی
 • توقف اتوبوس پر از مسافر در لبه پرتگاه
 • با از حال رفتن راننده یک اتوبوس توریستی در کوه‌های آلپ اتریش، سرعت عمل یک مسافر فرانسوی مانع از سقوط اتوبوس به دره شد. به گزارش بی‌بی‌سی، این اتوبوس با ۲۱ مسافر در حال عبور از یک منطقه کوهستانی در ناحیه «تیلورین آلپس» بود که راننده ۷۶ ساله آن از حال رفت.در حالی که اتوبوس به طرف یک پرتگاه می‌رفت، مرد فرانسوی توانست خود را به فرمان برساند و ترمز کند.اتوبوس به مانعی در کنار جاده برخورد کرد و متوقف شد و چهار نفر به بیمارستان منتقل شدند.این حادثه در نزدیکی شهر شواتز در غرب اتریش اتفاق افتاد.به گزارش رسانه‌های محلی مسافر ۶۵ ساله نزدیک راننده نشسته بود که حال راننده بد شد. در حالی که اتوبوس به ریل محافظ کنار جاده برخورد می‌کرد، این مسافر از جا پرید و ترمز زد و اتوبوس پر از مسافر لبه یک پرتگاه متوقف شد.سخنگوی پلیس محلی در این باره گفت: فقط یک مو با فاجعه فاصله داشتیم و واکنش مسافر در متوقف کردن اتوبوس شانسی فوق‌العاده بود.گفتنی است، در سال ۲۰۰۴ پنج توریست در اثر پرت شدن اتوبوسی از یک دره ۳۰ متری در نزدیکی روستای «بددورنبرگ» در جنوب سالزبورگ اتریش کشته شدند.
 • ۲ کشته در تصادف اتوبوس با تریلی
 • سرپرست سازمان اورژانس کشور گفت: در تصادف اتوبوس و تریلی دو نفر کشته و ۱۲ نفر مجروح شدند. به گزارش آرمان، پیر حسین کولیوند افزود: ساعت ۵ بامداد دوشنبه تصادف میان یک دستگاه اتوبوس مسافربری و تریلی در جاده هشترود آذربایجان شرقی به اورژانس اعلام شد. بلافاصله ۶ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد. وی ادامه داد: در این حادثه دو نفر کشته(یک مصدوم در بیمارستان فوت کرد) و ۱۲ نفر مجروح شدند. سرپرست سازمان اورژانس کشور افزود: ۱۲ مجروح حادثه به بیمارستان امام حسین(ع) هشترود منتقل شدند. علت وقوع این حادثه از سوی کارشناسان پلیس راهور در دست بررسی است. پسندیدم 0
 • تصادف یک اتوبوس و تریلی و کشته و مجروح شدن ۱۳ نفر
 • تین‌نیوز | سرپرست اورژانس کشور از یک کشته و مصدومیت ۱۲ نفر در سانحه تصادف یک دستگاه اتوبوس با یک دستگاه تریلی در استان آذربایجان شرقی خبر داد. پیرحسین کولیوند در گفت وگو با خبرنگار ایلنا درباره جزییات این حادثه گفت: در ساعت 5 بامداد امروز صبح یک دستگاه اتوبوس با یک تریلی در استان آذربایجان شرقی جاده هشترود به سمت تبریز 130کیلومتر مانده به تبریز برخورد می کند. او با بیان اینکه 6 دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شده، گفت: در این سانحه 12 نفر مصدوم و یک نفر نیز فوت می‌شود. سرپرست اورژانس کشور خاطر نشان کرد: ۱۲ مصدوم این حادثه در حال انتقال به بیمارستان امام حسین (ع)هشترود هستند.
 • کشف محموله گوشی های ۳۰۰ میلیونی در اتوبوس مسافربری
 • به گزارش خبرگزاری برنا از اصفهان، سرهنگ محمدحسین باباکلانی گفت: ماموران انتظامی ایستگاه ایست و بازرسی شهید امامی شهرستان شهرضا حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه اتوبوس مسافربری که از جنوب کشور به مقصد تهران در حرکت بود مشکوک و آن را متوقف کردند. وی ادامه داد: در بازرسی از این خودرو تعداد 100 دستگاه گوشی تلفن همراه خارجی با مارک آیفون کشف شد که راننده آن مدارک مربوطه گمرکی را ارائه نداد . سرهنگ باباکلانی با اشاره به اینکه ارزش محموله کشف شده توسط کارشناسان مربوطه سه میلیارد ریال اعلام شده است افزود:در این خصوص راننده دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شد. فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا در پایان خاطر نشان کرد: قاچاق کالا به تولیدات داخلی کشور ضربه مستقیم می زند که از تمام مردم تقاضا می شود هر گونه اخبار در خصوص کالای قاچاق را از طریق شماره تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند.
 • بهسازی مسیر اتوبوس های تندرو خیابان ولی عصر
 • مسیر اتوبوس‌های تندرو در خیابان، ولی عصر و محدوده منطقه ۳ تهران همزمان با فرارسیدن سال تحصیلی جدید بهسازی شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۳؛ معاون حمل و نقل و ترافیک این منطقه گفت: با توجه به حجم بالای تعداد مسافران و آغاز سال تحصیلی جدید مسیر رفت و برگشت با توزیع آسفالت و خط کشی مرمت و نوسازی شد.علیرضا اسفراینی نژاد با اشاره به اهمیت توسعه حمل و نقل عمومی در شهر تهران به ویژه منطقه ۳ به عنوان یکی از مسافرخیزترین مناطق تهران که تعداد کثیری از مراکز آموزشی را در خود جای داده است افزود: اتوبوسرانی این منطقه با ۱۰۰ درصد از نیرو‌ها و امکانات موجود در هفته‌های نخست مهر آماده خدمات رسانی به شهروندان است.این مدیر شهرداری از بازسازی اتوبوس‌های شهری در آغاز فصل پاییز نیز خبر داد و گفت: اتوبوس‌های گازسوز نیز به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی تست مخزن و گازرسانی و کپسول‌های آتش نشانی نیز شارژ شدند.