عصرایران - ماهنامه فرهنگی وهنری "صدبرگ" در گفت و گویی با " عبد الحمید نقره کار" مدیر قطب علمی معماری اسلامی و استاددانشگاه علم و صنعت ویژگی های یک شهر مطلوب را مورد واکاوی قرار داده است.

کارشناسان زبده معماری جهان معتقدند که اگر شهری بر اساس اصول صحیح معماری و شهرسازی ساخته شود، نیازی به عناصر اضافه برای زیباتر شدن ندارد؛ چرا که اگر بر اساس این اصول همه چیز سر جای خود باشد، شهروندان از حضور در شهر احساس رضایت می‌کنند.

اما موضوع این است که شهرهای امروز کشور ما به دلیل رعایت نشدن اصول شهرسازی، در آنها تلاش می‌کنند تا با ارائه عناصر اضافی تحت عنوان نمادها و آرایه‌‌های هنری شهر را زیبا کنند. این که این کار تا چه حد می‌تواند برای شهر مفید باشد و آن را زیبا کند موضوعی است که عبدالحمید نقره‌کار در گفت‌وگو با "صد برگ" درباره آن توضیح می‌دهد.

*******

ویژگی‌های شهر انسان محور و مطلوب چیست؟ نقش آرایه‌ها و نمادها در این شهر در چه حدی است؟

موضوع آرایه ها و نمادها در منظر شهری تجلی بدیهی ساختار و زیربناهایی است که شهر از طریق آن ایجاد شده است. شهرسازی از طریق برنامه‌های شهرسازی مثل طرح جامع و تفصیلی به وجود می‌آید. تقریبا می توان گفت اکثر تخصص‌های علوم انسانی و حوزوی در ایجاد یک شهر به صورت مستقیم و غیر مستقیم نقش دارند. شهر فقط ساختمان سازی و جاده سازی نیست. شهر فضای انسانی است که روابط فردی، خانوادگی و اجتماعی در آن شکل می‌گیرد. بنابراین باید بگویم که مساله آرایه‌ها و نمادها در مقابل ساختار اصلی شهر جنبه فرعی دارد. شهری مطلوب است که بر اساس طرح‌های بالادستی شهرسازی ساخته شود به ویژه آن که مسائل خدمات و سرانه‌های شهری باید به صورت مطلوب درآن فراهم باشد. در این صورت دیگر نیازی به عناصر اضافه نیست. امام علی علیه السلام درباره شهر خوب می‌فرمایند: شهری خوب است که بتواند تو را حمل کند.


نکته این سخن اینجاست که ایشان به شهر اصالت ندادند. شهر یک وسیله و مرکز است. این وسیله زمانی خوب است که انسان را با همه نیازهایش حمل کند. شهر باید نیازهای مادی و معنوی و فردی و اجتماعی انسان‌های ساکن در خود را به صورت پایدار و مطلوب فراهم کند. این تعریف انسانی و اسلامی شهر است. این تعریف برخلاف فرمالیسم یا همان توجه به کالبد و شکل است، چرا که اگر مبنا شکل و کالبد باشد به بت سازی تبدیل می‌شود. در حالی که در اسلام فرم اصالت مستقیم نداشته و انسان دارای اصالت است. بنابراین شهر باید به عنوان یک لباس برای انسان باشد. حالا باید دید انسان چه نیازهای اساسی دارد که شهر باید پاسخگوی آن باشد. نخستین نیاز انسان شغل مناسب است. نیاز دوم مسکن است، ما انسان‌ها اگر خانه نداشته باشیم، آزادی، استقلال و شخصیت فردی و خانوادگی ما تامین نمی‌شود. نیاز سوم مجموعه خدماتی است که شهروندان به آن نیاز دارند،؛ خدمات تجاری، آموزشی، بهداشتی، فرهنگی، امنیتی، هنری، تفریحی و مذهبی از جمله این نیازها است.

این خدمات باید به صورت عادلانه در مناطق و محلات مختلف شهر فراهم شود. شهرسازی، تخصص دقیقی است که باید همه سرانه‌‌ها را در شهر تامین کند، چرا که اگر سرانه‌ها فراهم نشود نیازهای خدماتی ما دچار اغتشاش می‌شود. از منظر اسلامی و مهمتر شهر باید عالم ذکر و یادآور تعالی انسانی باشد. شهر باید بستر روحی و تربیتی برای تعالی معنوی، اعتقادی و اخلاقی شهروندان را فراهم کند. نکته اساسی دیگری که باید در شهر به آن توجه داشت روابط میان انسان‌ها است. روابط فردی، خانوادگی و اجتماعی شهروندان بایستی مبتنی بر اخلاق و ارزش‌ها و هنجارهای اسلامی باشد. شما اگر بهشت هم بسازید اما رفتار شهروندان در شهر نابخردانه باشد، آن شهر جهنم است. ما در اسلام اصل بسیار مهمی داریم که می فرمایند: شرف المکان بالمکین، به این معنی که شرف یک مکان و یک شهر به شهروندان آن وابسته است. اگر شهروندان با هم روابط انسانی نداشته باشند، شهر جهنم می شود. بنابراین در یک شهر مطلوب مسائل فرهنگی و روابط انسانی با مورد توجه قرار گرفته و درباره آن سرمایه‌گذاری شود.

وضعیت موجود شهرهای امروز ما چگونه است؟ آیا شهرهای ما چنین ویژگی‌هایی دارند؟

اگر نگاهی به وضعیت موجود داشته باشیم چه می‌بینیم؟ آیا شهروندان این شهر می‌‌توانند به راحتی یک شغل شرافتمندانه پیدا کنند؟ آیا شهروندان این شهر می‌توانند به راحتی صاحب یک خانه پایدار شود؟ جواب این دو سوال کاملا روشن است. درباره خدمات عمومی، آیا می توان گفت که این خدمات به صورت عادلانه در تمام مناطق و محلات تقسیم شده است؟ آیا استاندارد نسبت بین زیربناهای مسکونی، تجاری و اداری با سرانه‌های آموزشی، فرهنگی و . . . رعایت شده است؟

در حال حاضر برجسته‌ترین ساختمان‌های این شهر ساختمان‌های تجاری و اداری و مسکونی‌های بالای شهر است که این به معنی حاکمیت قدرت و ثروت است. در حالی که اسلام می‌گوید که مسائل فرهنگی، بهداشتی، مذهبی باید در اولویت باشد. در شهرهای سنتی قدیم نه تنها ایران بلکه اغلب کشورهای با تمدن برجسته‌ترین ساختمان‌ها، ساختمان‌های مذهبی هستند، موضوعی که در حال حاضر مجتمع‌های تجاری و اداری جایگزین آن شده است. از لحاظ علمی و اسلامی ما باید در شعاع 500 متری خانه‌های خود به همه سرانه‌های خدمات عمومی دسترسی داشته باشیم.

در اسلام گفته می‌شود که تا 40 خانه همسایه مسجد است و اهالی آنها باید نماز خود را در مسجد اقامه کنند. موضوع دیگر این است که ما تا چه حد رفتار انسانی را به جای تبلیغات مصرفی در شهر و جامعه خودمان تبلیغ و فرهنگ سازی کرده‌ایم. آیا این فرهنگ سازی طوری بوده است که در رفتار و تعاملات با هم دیگر اخلاق را رعایت کنیم. آیا مردم ما نسبت به هم و نسبت به همسایه خود احساس مسئولیت دارند؟ در سختی‌ها کنار هم هستند؟ در شهر ما چه شرایطی حاکم است؟ توجه به این مسائل نشان می‌دهد که مشکلات را باید از سرچشمه حل کرد.

شهری که شغل مناسب، خانه مطلوب، خدمات کافی و عادلانه ندارد و رفتار انسانی و اسلامی در آن رعایت نمی‌شود، هرگز نمی‌تواند شهر مطلوب باشد. حالا هر چقدر که ما آن را تزئین کنیم دردی را دوا نخواهد کرد. در این میان نکته‌ای که باید به ان توجه کرد این است که آیا شهروندان در انتخاب اعضای شورای شهر تهران که منجر به انتخاب شهردار می‌شود چقدر دقت می‌کنند؟ تا چه حد تخصص و تعهد را در انتخاب اصل قرار می‌دهند؟ شما به اعضای شورای شهر نگاه کنید که چه تخصص‌هایی در بین آنها حضور دارد. چند شهرساز و معمار در بین آنها وجود دارد؟ ما فقط شاهد حضور لیست‌‌های سیاسی در شوراها هستیم.

آیا راه‌حلی برای این موضوع وجود دارد؟

ما از دیدگاه اسلامی راه‌حل داریم. اما متاسفانه دانشگاه‌ها به آن توجهی نمی‌کنند. قرآن ویژگی‌های شهر مطلوب را با ما معرفی می‌کند. قران از بلد امین سخن به میان می‌آورد، بلد امین به معنی شهری است که امنیت مادی و معنوی برای شهروندانش دارد. در واقع دو رکن شهر مطلوب است که شهروندان در آن امنیت جسمی، روحی، معنوی و اعتقادی داشته باشند. استرس و فشارهای ماندن در ترافیک را نداشته باشند. آلودگی‌های هوا و صوتی و بصری نداشته باشند. ساختمان‌های مشرف بر منزلشان را نداشته باشند. اما می‌بینیم که در حال حاضر شهروندان ما امنیت جسمانی، روحی و روانی ندارند.

صفت دیگری که قرآن برای شهر مطلوب بیان می‌کند، بلد طیب است، به این معنی که از آلودگی‌های مادی و معنوی پاک است. در این شهر چقدر تلاش شده است که با آلودگی مبارزه شود؟ از سوی دیگر قرآن به شهری قسم می‌خورد که پیامبر(ص) در آن است که باعث می‌شود که درباره آن شهر بگوید «والد و ما ولد»، چرا که این شهر است که می‌تواند شهروند پاک تولید کند و آینده درخشانی برای شهروندان رقم بزند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که منظور جسم پیامبر نیست. پیامبر دو میراث گران بها برای امتش به جا گذاشت، کتاب خدا و اهل بیتش. کتاب خدا یعنی ارزش‌های حاکم بر روابط متقابل اجتماعی، قوانین حاکم بر معماری و شهرسازی باید اسلامی و قرآنی باشد، در حالی که هنوز سرفصل‌ها و محتوای درسی‌مان هنوز اسلامی نشده و ترجمه آموزش‌های غربی است. منظور از عترت و اهل البیت پیامبر هم یعنی ولایت‌مداری و قانون مداری. در حال حاضر بعضی افرادکه مدیریتی در شهر پیدا می‌کنند تمام اسناد بالادستی را کنار می‌گذارند و بر اساس سلیقه خود رفتار می‌کنند. اگر ما همین دو سه جمله را رعایت کنیم می توانیم شهرهایی داشته باشیم که برای همه جهان الگو باشد.

دلیل وضعیت امروز شهرهای ما چیست؟

این که چرا شهرهای ما به این روز افتاده است باید گفت که با این که قانون اساسی ما این مشکلات را حل کرده است اما مدیران اجرایی توجهی به این قوانین نداشته‌اند. بسیاری از سازندگی‌ها در کشور از دهه 70 شروع شد، چرا که پیش از این کشور درگیر جنگ بود. دولت در آن زمان مسئولیت تخصصی نظارتی خود را که می‌توانست توسط شورای عالی معماری و شهرسازی اعمال شود را عملا به خود شهرداری و شهردار وقت واگذار کرد. این شهردار به دلیل تخلفات مکرر محکوم شد اما این رویکرد شهرداری از آن زمان تا به امروز ادامه داشته است اما تفاوت این است که شهرداران بعدی محکوم نشدند.

موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که در هر مجموعه اجتماعی اگر قوا از هم تفکیک نشود این مشکلات پیش می‌آید. در حال حاضر وظایف هر سه قوه و حتی جایگاه رهبری به خود شهرداری تهران داده شده است و این نهاد خود قانون می‌نویسد، خود اجرا می‌کند و خود قضاوت می‌کند و به اسناد بالادستی هم کاری ندارد. قرار بود در شورای عالی معماری وشهرسازی یک مجتهد واجد شرایط در حوزه فقه معماری وجود داشته باشد تا مثل شورای نگهبان قوانین معماری و شهرسازی را کنترل کند. اما تا به امروز از کسی دعوت نشده است. بنابراین تمام قوانین این حوزه غیر شرعی و غیر اسلامی است. در این میان قرار بود طرح‌های جامع و تفصیلی توسط مهندسان مشاور متخصص و متعهد انجام تدوین شده و با نظارت جمعی به تصویب برسد اما حالا همه این موارد به شهرداری واگذار شده است. در واقع به جای علم صرفا منافع اقتصادی شهر مورد توجه قرار گرفته و ساختمان‌سازی‌های متراکم انجام گرفته است. اما باید توجه داشت که معماری و شهرسازی فقط ساختمان سازی و خیابان‌سازی نیست. من بارها اعلام کرده‌ام که این روش نه علمی نه انسانی، نه عقلانی و نه اسلامی است. مدیران شهری دائما در توجیه این کار خود می‌گویند که ما چاره‌ای نداریم، دولت بودجه ما را نمی‌دهد و ما مجبوریم تراکم بفروشیم و هزینه‌های شهر را تامین کنیم. بنده در پاسخ به این صحبت‌ها می‌گویم که همه شهرهای بزرگ دنیا هزینه دارند و هیچ کدام به این صورت عمل نکردند.

حتی از نظر اقتصادی من با یک نگاه کلان می‌توانم بگویم که این روش قطعا اقتصادی هم نیست. برای این که سرمایه‌ها و امکانات عظیم کشور را به دست مافیای قدرت و ثروت است. یک سری ساختمان‌های اشرافی و اسرافی ایجاد کرده‌اند و به صورت بساز و گران بفروش ارائه کرده‌اند در حالی که باید به جای آن ساختمان‌های ارزان قیمت و سهل الوصول برای مردم ساخته شود. در این میان می بینیم که امروز چندین هزار آپارتمان اشرافی در بالای شهر خالی است و برخی از شهروندان از داشتن خانه محروم هستند و اجاره نشین‌اند. بدتر از این مافیای قدرت و ثروت علیرغم این که ما در دروان رکود هستیم و قیمت خانه باید پایین باشد، اجازه نمی‌دهند که قیمت ساختمان پایین بیاید.

با این وجود نمادها و المان‌های شهری چه تاثیری در زیبایی بصری شهر دارند؟

از نظر اسلامی هر فرآیند انسانی از جمله معماری و شهرسازی نماد و تجلی ایده‌ها و آیده آل‌های مثبت و منفی خالقان آن اثر است. در واقع به صورت ناخودآگاه ایده‌ها و ایده آل‌ها در آثار ما اثر می‌گذارد، بنابراین اگر درست طراحی و اجرا شده باشد، نیازی به عناصر اضافه ندارد. اگر معماری و شهرسازی درست انجام شده باشد، طبیعتا مطلوب خواهد بود. البته از تزئین و آرایه‌های مختلف در جاهای خاص می‌توان بهره برداری کرد. اما درباره به کاربردن آرایه و نمادها در اسلام و قرآن دو نوع آرایه و نماد مثبت و منفی معرفی شده است. یک آرایه و تزیین به خداوند نسبت داده شده است. خداوند تاریکی و ظلمت شب را با نور ستارگان تزئین کرده است. نور در قران به مفهوم سرچشمه زلال وجود است. به عبارت دیگر نور به مفهوم علم و معرفت است. وقتی خداوند تاریکی شب را با نور ستارگان تزیین می‌کند، یعنی نیستی را با هستی و جهل را با معرفت تزئین می‌کند. بنابراین خداوند زیبا و زیبا آفرین آنچنان که در طبعیت ملاحظه می‌فرمایید هم ظاهر طبیعت را زیبا آفریده است و هم آنچه آفریده است آیه و نشانه است.

یعنی آفریده‌های خداوند مانند بسیاری از آرایه ساخته شده توسط انسان عبث و بیهوده و بی معنا نیست. بلکه دارای مفاهیم عمیق معنوی است و شاعر چه خوب می‌گوید که به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست؛ عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست. بنابراین همه عناصر طبیعت آیه‌ها و نشانه‌هستند و مفهوم وجود و زیبایی را با هم تجلی می بخشند. حال اگر کالبد شهر هم تجلی بخش نیازهای واقعی مردم باشد و در عین حال معنا گرا باشد شهر مطلوب و اسلامی خواهد بود. آرایه‌های اسلامی باید کاربردی، مفید، معنا و مفهوم داشته باشند. در احکام اسلامی ساختن مجسمه از موجودات زنده تحریم شده است، موضوعی که در آرایه‌های غربی به وفور یافت می‌شود. در حالی که در معماری سنتی ما زیباترین آرایه‌‌ها، آرایه‌های هندسی، تجریدی و نهایتا کلام است. شما می‌دانید خداوند زمین و موجوداتی به این زیبایی خلق کرد، اما بر ما منت نگذاشته است. اما خدواند زمانی که پیامبر (ص) را مبعوث کرد و او کلام قرآن را آورد، بر انسان منت می‌گذارد. زیرا کلام عالی‌ترین وسیله ارتباط انسان با عالم معنا است. بنابراین آرایه‌های مورد تجویز اسلام مفید و معناگرا است. در مقابل آرایه‌‌های مثبت و الهی در قران آرایه‌های منفی به شیطان نسبت داده می‌شود.

شیطان در مواجهه با انسان و برای اغوا و گمراه کردن او آرایه می‌سازد. در قرآن آمده است که شیطان پس از این که خداوند او را از درگاهش به دلیل سجده نکردن بر انسان طرد کرد، قسم خورد که رَبِّ بِما أَغْوَیْتَنی‏ لَأُزَیِّنَنَّ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعینَ إِلَّا عِبَادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ، یعنی پروردگارا به آنچه مرا اغوا کردی، حتما برانسان در زمین اشیاء و امور را زیبا جلوه می‌دهم و همگی‌شان را اغوا می‌کنم، مگر بندگان با اخلاص تو را. بنابراین شیطان با تزئیناتی که بر انگیزاننده حواس و غرایز حیوانی انسان است، انسان‌ها را گمراه و دنیا زده می‌کند. به همین دلیل در احکام اسلامی ساختن مجسمه و نقاشی از موجودات زنده که انسان را وابسته به جاذبه‌های دنیایی و غریزی می‌کند، تحریم شده است. چرا که همانند شیطان انسان را به سمت کالبد و جسم اغوا می‌کند. به نظر من می‌توان نمادها و آرایه‌هایی که در سطح شهر تهران وجود دارد را با احکام پنجگانه حلال، مستحب، مباح و مکروه و حرام طبقه بندی کرد. به این معنی که بعضی از ارایه‌ها حلال است، بعضی مباح، بعضی مستحب و البته بعضی مکروه و حرام است و با هزینه‌‌های هنگفت ساخته شده است.

در مواقعی می بینیم که هزینه‌‌های کلانی می شود تا شکل و احجامی بی معنی با بتن یا آهن در میدان یا در فضای سبزی ساخته شود. یا مجمسه‌ای از انسان‌ها برگرفته از طراحی های غربی ساخته ‌شود در حالی که انسان‌ها به صورت زنده و پویا در شهر حضور دارند و نیازی به ساختن چنین مجسمه‌های خشک و منجمد وجود ندارد. در مقابل اینها برخی آرایه‌ها با استفاده از مفهوم‌های قرانی و فرهنگی با خط، طرح و نورپردازی مناسب انجام شده است که به بسیار زیباست. البته نباید فراموش کرد که بهترین آرایه‌ها همان طبیعت زیباست. ‌آب نماها و نورپرازی‌های زیبا از عناصر طبیعی بهترین آرایه ممکن برای شهر و شهروندان است. متاسفانه در نمونه‌هایی می‌بینیم که شاخه درختی بریده شده و به صورتی معکوس تعبیه شده است که شاخه‌های خشکیده و رنگ‌زده آن به سمت پایین است.

این کار نه مفهوم نشاط و زندگی دارد و نه یک آرایه مفید تلقی می‌شود؛ یک نوع غرب زدگی و کار بیهوده است. متاسفانه از دانشگاه‌های ما نشات می‌گیرد که دانشجویان را با همین مفاهیم آموزش می دهند. در این میان مسئولان ما هم متخصص نیستند و قدرت ارزیابی صحیح را ندارند. من چندی پیش پیشنهاد دادم که من و همکارانم در قطب علمی معماری اسلامی حاضریم تا نمادهایی که در شهر تهران ساخته شده است را با درجات مربوط به احکام اسلامی ارزش‌گذاری و طبقه بندی کنیم. تا مجموعه این بررسی و تحقیق به عنوان دفترچه راهنمایی در اختیار طراحان و سازندگان این نمادها و آرایه‌ها قرار گیرد.

البته این بررسی می‌توانست به عنوان الگویی در سایر شهرهای کشور هم مورد بررسی قرار گیرد که با این پیشنهاد موافقت نشد. شما میدان نقش جهان را تصور کنید. آیا ما در این میدان آرایه داریم؟ خود معماری این میدان به قدری زیباست که دنیایی از معنویت را به ظهور ‌می‌رساند که بسیاری از معماران بزرگ جهان در مقابل عظمت آن به گریه افتاده‌اند. آیا صحیح است که ما بیاییم و از فرهنگ دنیا زده و فساد انگیز غربی تقلید کنیم. البته بنده از بین شهرهای کشور از آرایه‌های به کار برده شده در مشهد لذت بردم. آنجا آرایه‌هایی را با خط و بهره‌برداری از کلام الهی معصومین یا اشعار عرفانی با فرم زیبا هندسی و تجریدی طراحی و اجرا کرده‌‌اند که مثل معماری سنتی ما واقعا زیبا و دلپذیر است.

آیا می‌توان گفت که این نمادها می توانند باعث ارتقای روحیه شهروندان شهر باشند؟ در صورت پاسخ مثبت دلایل این تاثیر را بیان کنید؟

ما در اسلام می‌گوییم خداوند ستار العیوب است، یا من اظهر الجمیل و ستر القبیح. طبیعتا اتوبان‌ها، خیابان‌‌ها و ساختمان‌ها می توانند بستر نامناسب شهری ایجاد کنند. ما باید مثل خداوند ستارالعیوب باشیم. ناهنجاری‌های صوتی، بصری را با المان‌ها و نمادهای زیبا و دلپذیر پوشش دهیم و از عیوب آن بکاهیم . در داخل ساختمان، لوله‌های فاضلاب ممکن است از یک قسمت ساختمان عبور کند اما ما این لوله‌‌ها را با پوششی مخفی می‌کنیم. این یک نوع آرایه است. یا این که ما دیوار گچی را با رنگی دلپذیر می‌پوشانیم . بنابراین در فضای شهری هم می توان از آرایه‌ها برای بهبود فضای شهری استفاده کرد اما باید توجه داشت که اگر شهرسازی ما ازهمان ابتدا صحیح باشد نیازی به چیز اضافه نیست و شهروندان احساس آرامش می‌کنند.

آیا نهادهای متولی در این حوزه درست عمل کرده اند؟

مطمئنا تلاش‌های انجام شده کافی نیست. باید همه مراکز در کنار هم تلاش کنند. البته این موضوع باید از دانشگاه‌ها شروع شود. سرفصل دروس و محتوای آنها باید اصلاح شود. در کنار آن قوانین و نظام مهندسی کشور و ساختار شورای عالی معماری و شهرسازی باید اصلاح شود. در این میان شهردار باید فقط مجری باشد نه قانونگذار و قاضی. شورا باید به جایگاه افراد متخصص و متعهد تبدیل شود نه افراد سیاست زده. در این میان رسانه‌ها نیز باید رسالت اطلاع رسانی و فرهنگسازی خود به نحو احسن انجام دهند.

کلیدواژه: معماری و شهرسازی | نداشته باشند | داشته باشیم | داشته باشند | حال حاضر | ساختمان ها | آن توجه | ساخته شود | شهر مطلوب | توجه داشت | برای شهر | آرایه ها | سرانه ها | انسان ها | بر اساس | یک شهر

منبع: عصر ایران

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۹۳۸۷ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

حمایت قاطع جهانگیری از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها/فکر کردید کار خوبی کردید نگذاشتید بیایند؟

هشدار سردار سلیمانی در دیدار با مقام های کرد چه بود؟

خنده رهبر کره شمالی در حین آزمایش موشکی/تصاویر

در همین زمینه

 • ۵ ویژگی مثبت و ۵ ویژگی منفی آیفون ۱۰
 • به گزارش جام نیوز، اپل با تولید آیفونی با نمایشگر بدون حاشیه از نوع امولد و افزودن چند قابلیت جدید مدعی است نسل جدید گوشی‌های هوشمند بدین سو می‌روند، غافل از اینکه خود اپل از رقبای چینی-کره‌ای در نوآوری و ابداع عقب افتاده و تقریبا فناوری‌های موجود را با تاخیر روی آیفون ایکس قرار داده است. در این مقاله سعی می کنیم 5 ویژگی مثبت و سپس منفی برای آیفون ایکس 999 دلاری (قیمت پایه) که 27 اکتبر ثبت نام برای خرید شروع می شود و سوم نوامبر و با تاخیر به دست مشتری خواهد رسید؛ مطرح کنیم: 1- نمایشگر بدون لبه و حاشیه آیفون ایکس بسیار زیبا و ستودنی است. نمایشگر اولد آیفون جدید را ال جی ساخته و در مقایسه با رقبایی مانند شائومی می میکس و اس 8 سامسونگ و وی 30 ال جی باید بیشتر بررسی فنی انجام شود. اپل سوپررتینای خود را با فناوری True Tone ترکیب کرده تا نمایشگری به غایت زیبا و شفاف در آیفون ایکس خلق کند. به همین خاطر کاربر باید دست کم 200 دلار بیشتر در مقایسه با آیفون 8 برای خرید آن بپردازد. 2- دوربین جلوی قدرتمند با سنسورهای تکامل یافته در آیفون ایکس توانسته قدرت اموجی‌ها و شکلک‌های آنلاین بر ساس تصویر واقعی کاربر را به ارمغان بیاورد. دوربین جلوی 7 مگاپیکسلی مادون قرمز، حسگر مجاورتی، نور پس زمینه، سنسورهای تشخیص چهره و هویت بیومتریک، اسپیکر و میکروفون دارد. اپل با TrueDepth تصویر پرتره بسیار باکیفیتی برای کاربر می‌سازد که دیدنی است. بی‌شک سلفی‌های آیفون ایکس باید محشر باشد. 3- Annimoji شکلک‌های کارتونی است که از ترکیب چهره کاربر وام گرفته و تصویری متناسب با خنده، اخم و ... کاربر را در آنِ واحد ساخته و منتشر می‌کند. این قابلیت با استفاده از دوربین جلو و فناوری تشخیص چهره کاربر توسعه یافته و یکی...
 • محرمی در جستجوی فرم مطلوب فصل قبل
 • صادق محرمی فصل گذشته آنقدر برای پرسپولیس موثر و امیدوار کننده بود که برانکو توانست قید رامین رضاییان را بزند، اما شماره 2 پرسپولیس امسال هنوز شرایط مطلوب سال قبل را نشان نداده و درشکست برابر پیکان نتوانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد. به گزارش "ورزش سه"، دفاع راست پرسپولیس در لیگ شانزدهم با حضور حسین ماهینی، رامین رضاییان و صادق محرمی پرترافیک ترین خط این تیم بود. محرمی که در آخرین بازی پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا فرصت بازی پیدا نکرده بود در بازی برابر پیکان از همان ابتدا در ترکیب اصلی قرار گرفت؛ اما نتوانست کمکی به تیمش برای فرار از شکست کند. محرمی در روزی که ماهینی در دفاع وسط به بازی گرفته شد، فروغ همیشگی را نداشت. او بازیکنی با سرعت و تکنیک بالا است که حضور توامانش در دفاع و حمله او را به بازیکن موثری در ترکیب پرسپولیس تبدیل کرده بود؛ اما در بازی شب گذشته، بارها جناح راست پرسپولیس در زمان حملات این تیم خالی از بازیکن بود و حتی ضد حملات پیکان نیز بیشتر از همین سمت انجام می شد. شماره 2 پرسپولیس که اگر کمی توان و دقتش را در ارسال سانترها بالا ببرد، می تواند یکی از بهترین های تیمش باشد و حتی نظر کی روش را نیز به خود جلب کند. البته اگر توانی فراتر از آن چه در برابر پیکان داشت را نشان بدهد. صادق محرمی پرسپولیس تهران
 • وضعیت شعر آیینی در قم مطلوب است
 • شاعر جوان قمی با ابراز رضایت از وضعیت شعر آیینی در قم گفت: یکی از عواملی که به رشد و پیشرفت شاعران جوان قمی کمک کرده، برگزاری محافل متعدد ادبی در استان با حضور اساتید شاخص است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از قم فردا، «محمدحسین مهدویان» شاعر جوانی و خوش ذوق قمی است که اغلب در قالب طنز شعرهایی سروده است. ایشان یکی از سروده های خود را که در قالب طنز و با موضوع اقتصادمقاومتی می باشد را در محضر رهبر معظم انقلاب قرائت کرده است. با توجه به این که امروز 27 شهریورماه مصادف با روز شعر و ادب فارسی است، به همین بهانه با این شاعر جوان و خوش ذوق قمی که متولد سال 1369 و دارای مدرک فوق لیسانس در رشته علوم قرآن و حدیث است، گفتگویی انجام داده ایم که مشروح آن در ادامه می آید؛ در آغاز بفرمایید که اساساً چطور شد که به شعر و شاعری علاقه مند شدید؟ علاقه بنده به شعر و شاعری از دوران کودکی شکل گرفته است، به طوری که در همان دوران شعر هم می گفتم. چون پدرم خود شاعر هستند و از همان دوران با شعر مانوس بودم. درواقع به جرات می توانم بگویم که بخشی از علاقه ام به شعر ارثی و بخشی دیگر هم اکتسابی است، اما با این حال از سال 93 که با اساتید این حوزه آشنا شدم بصورت جدی شعر را دنبال کردم. قم فردا: بیشتر در چه قالب هایی شعر می گویید؟ چون علاقه شخصی بنده به مسائل روز است، سبک طنز را در پیش گرفتم. چرا که یک شاعر با استفاده از سبک طنز در شعر می تواند راحت تر به مسائل روز بپردازد و دغدغه های خود نسبت به مسائل پیرامونش را نشان دهد. همچنین با توجه...
 • آمادگی صدا و سیمای اردبیل برای پوشش مطلوب عزاداریهای ماه محرم
 • در آستانه ماه محرم نشست مدیران صدا و سیمای مرکز اردبیل با ریش سفیدان محلات، مداحان، شاعران و مسئولان برگزاری عزاداری های روز تاسوعا و عاشورا در صدا و سیمای مرکز اردبیل برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما اردبیل/ در این نشست در خصوص برگزاری باشکوه و پوشش رسانه ای مطلوب عزاداری های ماه محرم به ویژه عزاداری های روز تاسوعا و عاشورا بحث و تبادل نظر شد.مددی مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل اجتماع عظیم عزاداران در روزهای تاسوعا و عاشورا را بزرگترین تجمع دلدادگان و عاشقان امام حسین (ع) دانست و از آمادگی صدا و سیما برای پوشش مطلوب عزاداریهای ماه محرم خبر داد.حجت الاسلام ستوده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل هم با اشاره به تلاشهای ارزنده صدا و سیما در پوشش عزاداری های ماه محرم به ویژه پوشش زنده اجتماع بزرگ عزادارن در شهرستان ها از مجموعه مدیران و کارکنان صدا و سیمای مرکز قدردانی کرد.وی همدلی مسئولان و مردم را در برگزاری عزاداریهای تاسوعا و عاشورا یادآور شد و گفت: 22 دستگاه اجرایی و امنیتی مردم را در اجرای مراسم بزرگ روزهای تاسوعا و عاشورا کمک می کنند.مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل همچنین در خصوص اجرای مراسم شبیه خوانی در محلات و تکایا گفت: روسای محلات و سردسته شبیه خوانان باید برای برگزاری اجرای شبیه خوانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز بگیرند.در ادامه جمعی از مداحان شاعران و ریش سفیدان به بیان دیدگاه های خود در خصوص نحوه برگزاری عزاداریها پرداختند و بر توجه بیش از پیش به محتوای عزاداری ها به ویژه در اشعار و مداحی ها تاکید کردند./
 • آمادگی صدا و سیمای اردبیل برای پوشش مطلوب عزاداری های ماه محرم
 • به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، در این نشست در خصوص برگزاری باشکوه و پوشش رسانه ای مطلوب عزاداری های ماه محرم به ویژه عزاداری های روز تاسوعا و عاشورا بحث و تبادل نظر شد. مددی مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل اجتماع عظیم عزاداران در روزهای تاسوعا و عاشورا را بزرگترین تجمع دلدادگان و عاشقان امام حسین (ع) دانست و از آمادگی صدا و سیما برای پوشش مطلوب عزاداریهای ماه محرم خبر داد. حجت الاسلام ستوده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل هم با اشاره به تلاش های ارزنده صدا و سیما در پوشش عزاداری های ماه محرم به ویژه پوشش زنده اجتماع بزرگ عزادارن در شهرستان ها از مجموعه مدیران و کارکنان صدا و سیمای مرکز قدردانی کرد. وی همدلی مسئولان و مردم را در برگزاری عزاداری های تاسوعا و عاشورا یادآور شد و گفت: 22 دستگاه اجرایی و امنیتی مردم را در اجرای مراسم بزرگ روزهای تاسوعا و عاشورا کمک می کنند. مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل همچنین در خصوص اجرای مراسم شبیه خوانی در محلات و تکایا گفت: روسای محلات و سردسته شبیه خوانان باید برای برگزاری اجرای شبیه خوانی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز بگیرند. در ادامه جمعی از مداحان شاعران و ریش سفیدان به بیان دیدگاه های خود در خصوص نحوه برگزاری عزاداری ها پرداختند و بر توجه بیش از پیش به محتوای عزاداری ها به ویژه در اشعار و مداحی ها تاکید کردند. انتهای پیام/ح پوشش رسانه ای ماه محرم در اردبیل
 • سینه زنی مسیحیان برای توبه و پاکی در روز خون تصاویر و
 • ایتالیایی‌ها هر هفت سال یک بار برای توبه و نیایش به درگاه خداوند در گواردیا سن فراموندی جمع می‌شوند و مراسمی را به مدت هفت روز برگزار می‌کنند که شامل راهپیمایی و زنجیر زنی است. سرویس جهان مشرق- هر شهر یا روستایی در ایتالیا دست‌کم یک کلیسای کاتولیک دارد و اگرچه تنها در حدود یک‌چهارم مردم ایتالیا به‌طورمنظم در مراسم عشای ربانی حضور پیدا می‌کنند، بسیاری از آنان غسل‌تعمید داده‌شده‌اند، روز قدیسان، آیین‌های عشای ربانی و جشنواره‌های مذهبی محبوب مانده‌اند و اکثریت ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند در کلیسا ازدواج کنند. بچه‌ها معمولاً اولین آیین عشاء ربانی خود را (زمانی که به عضویت کامل کلیسای کاتولیک درمی‌آیند) در سن ۸ یا ۹ سالگی، معمولاً در ماه آوریل یا مه که تاریخ مهمی در زندگی آن‌هاست می‌گیرند. دیگر گروه‌های مذهبی در ایتالیا شامل بیش از یک میلیون مسلمان، ۷۰۰ هزار مسیحی ارتدکس شرقی، ۵۵۰ هزار پروتستان انجیلی، ۲۳۵ هزار شهود یهوه، ۴۵ هزار یهودی و کلیسای انجیلی والدنزین و دیگر گروه‌های کوچک همچون فرقه تعمیددهندگان پروتستان سویسی در پیدمونت، به‌علاوه شماری انجمن آلبانیایی ارتدکس شرقی در مناطق جنوبی ایتالیا می‌شوند. هرچند حق آزادی عبادت تحت قانون اساسی ایتالیا تضمین‌شده است برخی فرقه‌های افراطی ممنوع می‌باشند. هزاران نفر برای حضور در مراسم نهایی آیین سنتی طلب مغفرت که در شهر ۵۰۰۰ نفری گواردیا سن فراموندی برگزار می‌شود خود را به این شهر جنوبی ایتالیا می‌رسانند. صدها هزار نفر در شهر به‌صورت مستقیم شاهد رویدادند و بسیاری دیگر نیز این آیین را از شبکه‌های تلویزیونی خارجی مشاهده می‌کنند. این رویداد که هر ۷ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، بزرگ‌ترین مراسم مسیحی برای مجازات خویشتن است. نام این مراسم «روز خون» و یا «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» است. در روز برگزاری مراسم، از ساعات اولیه صبح ده‌ها هزار نفر منتظر آغاز مراسم می‌شوند. با بالا رفتن دمای هوا، تعداد کسانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی پیدا می‌کنند نیز بیشتر...
 • سینه زنی مسیحیان برای توبه و پاکی در روز خون تصاویر
 • به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،هر شهر یا روستایی در ایتالیا دست‌کم یک کلیسای کاتولیک دارد و اگرچه تنها در حدود یک‌چهارم مردم ایتالیا به‌طورمنظم در مراسم عشای ربانی حضور پیدا می‌کنند، بسیاری از آنان غسل‌تعمید داده‌شده‌اند، روز قدیسان، آیین‌های عشای ربانی و جشنواره‌های مذهبی محبوب مانده‌اند و اکثریت ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند در کلیسا ازدواج کنند. بچه‌ها معمولاً اولین آیین عشاء ربانی خود را (زمانی که به عضویت کامل کلیسای کاتولیک درمی‌آیند) در سن ۸ یا ۹ سالگی، معمولاً در ماه آوریل یا مه که تاریخ مهمی در زندگی آن‌هاست می‌گیرند. دیگر گروه‌های مذهبی در ایتالیا شامل بیش از یک میلیون مسلمان، ۷۰۰ هزار مسیحی ارتدکس شرقی، ۵۵۰ هزار پروتستان انجیلی، ۲۳۵ هزار شهود یهوه، ۴۵ هزار یهودی و کلیسای انجیلی والدنزین و دیگر گروه‌های کوچک همچون فرقه تعمیددهندگان پروتستان سویسی در پیدمونت، به‌علاوه شماری انجمن آلبانیایی ارتدکس شرقی در مناطق جنوبی ایتالیا می‌شوند. هرچند حق آزادی عبادت تحت قانون اساسی ایتالیا تضمین‌شده است برخی فرقه‌های افراطی ممنوع می‌باشند. هزاران نفر برای حضور در مراسم نهایی آیین سنتی طلب مغفرت که در شهر ۵۰۰۰ نفری گواردیا سن فراموندی برگزار می‌شود خود را به این شهر جنوبی ایتالیا می‌رسانند. صدها هزار نفر در شهر به‌صورت مستقیم شاهد رویدادند و بسیاری دیگر نیز این آیین را از شبکه‌های تلویزیونی خارجی مشاهده می‌کنند. این رویداد که هر ۷ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، بزرگ‌ترین مراسم مسیحی برای مجازات خویشتن است. نام این مراسم «روز خون» و یا «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» است. در روز برگزاری مراسم، از ساعات اولیه صبح ده‌ها هزار نفر منتظر آغاز مراسم می‌شوند. با بالا رفتن دمای هوا، تعداد کسانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی پیدا می‌کنند نیز بیشتر می‌شود. در «روز خون»، بیش از ۱۰۰۰ مرد مسیحی در لباس سفید با کلاهی بر سر برای شناخته نشدن، با ابزارهای فلزی دارای سطوح تیز خود بر سینه و کتف‌های خود...
 • گزارش ویژه مشرق سینه زنی مسیحیان برای توبه و پاکی در روز خون تصاویر و
 • خبرگزاري آريا - ايتاليايي‌ها هر هفت سال يک بار براي توبه و نيايش به درگاه خداوند در گوارديا سن فراموندي جمع مي‌شوند و مراسمي را به مدت هفت روز برگزار مي‌کنند که شامل راهپيمايي و زنجير زني است.سرويس جهان مشرق- هر شهر يا روستايي در ايتاليا دست‌کم يک کليساي کاتوليک دارد و اگرچه تنها در حدود يک‌چهارم مردم ايتاليا به‌طورمنظم در مراسم عشاي رباني حضور پيدا مي‌کنند، بسياري از آنان غسل‌تعميد داده‌شده‌اند، روز قديسان، آيين‌هاي عشاي رباني و جشنواره‌هاي مذهبي محبوب مانده‌اند و اکثريت ايتاليايي‌ها ترجيح مي‌دهند در کليسا ازدواج کنند. بچه‌ها معمولاً اولين آيين عشاء رباني خود را (زماني که به عضويت کامل کليساي کاتوليک درمي‌آيند) در سن 8 يا 9 سالگي، معمولاً در ماه آوريل يا مه که تاريخ مهمي در زندگي آن‌هاست مي‌گيرند.ديگر گروه‌هاي مذهبي در ايتاليا شامل بيش از يک ميليون مسلمان، 700 هزار مسيحي ارتدکس شرقي، 550 هزار پروتستان انجيلي، 235 هزار شهود يهوه، 45 هزار يهودي و کليساي انجيلي والدنزين و ديگر گروه‌هاي کوچک همچون فرقه تعميددهندگان پروتستان سويسي در پيدمونت، به‌علاوه شماري انجمن آلبانيايي ارتدکس شرقي در مناطق جنوبي ايتاليا مي‌شوند. هرچند حق آزادي عبادت تحت قانون اساسي ايتاليا تضمين‌شده است برخي فرقه‌هاي افراطي ممنوع مي‌باشند.هزاران نفر براي حضور در مراسم نهايي آيين سنتي طلب مغفرت که در شهر 5000 نفري گوارديا سن فراموندي برگزار مي‌شود خود را به اين شهر جنوبي ايتاليا مي‌رسانند. صدها هزار نفر در شهر به‌صورت مستقيم شاهد رويدادند و بسياري ديگر نيز اين آيين را از شبکه‌هاي تلويزيوني خارجي مشاهده مي‌کنند. اين رويداد که هر 7 سال يک‌بار اتفاق مي‌افتد، بزرگ‌ترين مراسم مسيحي براي مجازات خويشتن است. نام اين مراسم «روز خون» و يا «آداب‌ورسوم هفت‌روزه» است.در روز برگزاري مراسم، از ساعات اوليه صبح ده‌ها هزار نفر منتظر آغاز مراسم مي‌شوند. با بالا رفتن دماي هوا، تعداد کساني که نياز به مراقبت‌هاي پزشکي پيدا مي‌کنند نيز بيشتر مي‌شود....
 • پایان یارکشی سیاسی اصلاح طلبان از اعتدالیون/عارف آب پاکی را روی دست رفقای نیمه راه ریخت
 • سیاست>احزاب و شخصیت‌ها - نامه‌نیوز نوشت: اصلاح‌طلبان در تدارک یک تصمیم بزرگ هستند، تصمیمی که شاید راهشان را از رفقای اعتدالی‌شان جدا کند و با دست فرمانی کاملا اصلاح‌طلبانه وارد انتخابات مجلس یازدهم شوند. هر چند شروع مجلس دهم برای اصلاح طلبان با لیست امید، پربار و پیروزمندانه بود، اما گذر زمان، آن روی سکه این پیروزی را به آنها نشان داد. ليست اميد كه به دليل رد صلاحيت‌هاي گسترده اصلاح طلبان، براي ورود به انتخابات، دست ياري اعتداليون و چهره‌هاي مستقل را رد نكرده بود پس از پيروزي شيرين در انتخابات مجلس دهم، با تلخي «پشت پاخوردن» از سوی برخی از اعضایش مواجه شد. انتخابات هيئت رئيسه مجلس كه آيينه تمام نمايي از وزنه اصولگرايان و اصلاح طلبان در مجلس بود، به دليل تغيير رنگ برخي از اعضاي فراكسيون اميد، بیشترین برگ برنده را نصیب اصولگرایان كرد. اما بداقبالي اهالي ليست اميد و همراه نشدن اعضاي فراكسيون با يكديگر، در انتخاب رئيس مجلس و هیئت رئیسه خلاصه نشد، حتی اهالی اصلاح طلب مجلس در میدان انتخابات کمیسیون‌ها، بازی را به رقیب واگذار کردند. این شکست‌های مستمر تا جایی پیش رفت که محمدرضا عارف در قامت رئیس فراکسیون امید، از پشت پرده این شکست‌ها سخن گفت:« اگر برخی کم لطفی‌ها از جانب کسانی که در ائتلاف امید بودند، صورت نمی‌گرفت، بهتر به هدف خود می‌رسیدیم و به همین دلیل گلایه‌های جدی در این خصوص وجود دارد.» البته این اولین و آخرین گلایه عارف از یاران نیمه راه نبود، چه آنکه هنوز بعد از گذشت بیش از یکسال از مجلس دهم، زمانی که قرار است عارف از انتخابات بعدی و راهبردهای اصلاح طلبان سخن بگوید، گریزی به جداشدگان لیست امید می‌زند:« ائتلافی که انجام شد بیشتر ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت بود.لیست امید شکل گرفت و متاسفانه قبل از شروع مجلس و بعد از آن، در ماه‌های اول...
 • ویژگی های یک کفش مناسب
 • یک فیزیوتراپیست با تاکید بر استفاده ازکفش مناسبگفت: استفاده ازکفش های نامناسبوپاشنه بلندمی‌تواند عوارضی از جمله قوس کمر، انحراف شست پا و یا آسیب به پنجه پا را به دنبال داشته باشد، درحالیکه با استفاده از کفش مناسب می‌توان از بسیاری از این آسیب‌ها پیشگیری کرد. این فیزیوتراپیست با اشاره به ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: در وهله اول شکل کفه داخل کفش باید قوس‌های کف پا را پر کرده و فرد با آن احساس راحتی کند. وی نرمی و قابلیت ارتجاعی را مهمترین ویژگی کفه کفش عنوان کرد و افزود: قابلیت الاستیکی کفه کفش در کاهش فشار وارده به استخوان‌های پا در هنگام فعالیت نقش مهمی دارد. این فیزیوتراپیست خاطرنشان کرد: اختلاف ارتفاع مناسب بین پاشنه و پنجه کفش نباید بیش از دو و نیم سانتیمتر باشد. وی با بیان اینکه ارتفاع پشت کفش باید در حدی باشد که فرد را هنگام پیاده روی اذیت نکند، گفت: پهنای پنجه کفش نیز به عنوان یکی از مهم ترین بخش‌های کفش باید به حدی باشد که پنجه پا در کفش جمع نشده و کاملا حالت آزاد داشته باشد. این فیزیوتراپیست چرم طبیعی را بهترین جنس کفش دانست و اظهار کرد: چرم طبیعی به دلیل بیشترین سازگاری و انعطافی که با حالت پا پیدا می‌کند، بهترین جنس برای کفش است که افراد در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشند. وی با بیان اینکه وزن کفش نقش زیادی در حفظ سلامت پا دارد، اظهار کرد: افراد باید از خرید کفش‌هایی که تزئینات زیادی دارد خودداری کنند، زیرا کفش‌های سنگین تر صرفا فشار بیشتری به پا وارد کرده و کاربرد دیگری ندارند. این فیزیوتراپیست افزود: همچنین والدین در هنگام خرید کفش برای کودکان خود باید به رنگ کفش توجه کرده و کفش‌های با رنگ های روشن و شاد برای فرزندان خود خریداری کنند. وی بهترین زمان برای خرید کفش را بعدازظهرها عنوان کرد...
 • ویژگی جالب Snooze در فیس بوک
 • ایتنا- قابلیت جدید به شما اجازه می‌دهد که برای مدت زمان مشخصی مشاهده پست‌های یی از دوستانتان را به حالت تعلیق درآورید! فیس‌بوک به تازگی قابلیت جدیدی را افزوده است که به کاربران اجازه می‌دهد از مشاهده پست‌های آزاردهنده اشخاص و یا وب سایت‌ها در صفحه اصلی در مدت زمان خاصی جلوگیری کنند. به گزارش ایتنا از ایسنا، به نقل از phonearena ، این قابلیت جدید فیس‌بوک به کاربران اجازه می‌دهد که به جای آنفالو کردن همیشگی افراد و یا صفحات مجازی، پست های آنها را تنها به مدت 24 ساعت، یک هفته یا یک ماه (snooze) کرده و به عبارتی دیگر به تعلیق درآورند. کاربرانی که از فیس‌بوک استفاده می‌کنند غالبا از پست‌های پشت سر هم و نامربوطی که برخی افراد، دوستان و صفحات مجازی پست می کنند، شاکی بوده چراکه مطالب ناخواسته و نامربوط آنها موجب می شود پست‌های ضروری‌تر را نبینند و یا فرصت مشاهده آنها را نیابند. بنابراین شرکت فیس بوک برای جلب رضایت آن دسته از کاربرانی که این موضوع برای آنها آزاردهنده بشمار می رفت، این قابلیت و ویژگی جدید را به وب سایت خود افزوده است. برای فعال سازی این روش که موسوم به Snooze است، تنها کافیست بر روی دکمه سه نقطه صفحه شخصی فرد یا صفحه مجازی مورد نظر در فیس بوک کلیک کنید. در کنار گزینه آنفالو، گزینه snooze را نیز مشاهده می کنید و اکنون می توانید آن را فعالسازی کنید. البته لازم به ذکر است که این قابلیت در حاضر برای همه کاربران فیس بوکی در جهان ، قابل دسترسی و استفاده نیست و فیس بوک آن را تنها بطور آزمایشی اجرایی کرده و در سطوح گسترده قابل مشاهده نیست.
 • ویژگی های یک کفش مناسب را می دانید
 • ایران اکونومیست - یک فیزیوتراپیست با تاکید بر استفاده از کفش مناسب گفت: استفاده از کفش های نامناسب و پاشنه بلند می‌تواند عوارضی از جمله قوس کمر، انحراف شست پا و یا آسیب به پنجه پا را به دنبال داشته باشد، درحالیکه با استفاده از کفش مناسب می‌توان از بسیاری از این آسیب‌ها پیشگیری کرد. این فیزیوتراپیست با اشاره به ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: در وهله اول شکل کفه داخل کفش باید قوس‌های کف پا را پر کرده و فرد با آن احساس راحتی کند. وی نرمی و قابلیت ارتجاعی را مهمترین ویژگی کفه کفش عنوان کرد و افزود: قابلیت الاستیکی کفه کفش در کاهش فشار وارده به استخوان‌های پا در هنگام فعالیت نقش مهمی دارد. این فیزیوتراپیست خاطرنشان کرد: اختلاف ارتفاع مناسب بین پاشنه و پنجه کفش نباید بیش از دو و نیم سانتیمتر باشد. وی با بیان اینکه ارتفاع پشت کفش باید در حدی باشد که فرد را هنگام پیاده روی اذیت نکند، گفت: پهنای پنجه کفش نیز به عنوان یکی از مهم ترین بخش‌های کفش باید به حدی باشد که پنجه پا در کفش جمع نشده و کاملا حالت آزاد داشته باشد. این فیزیوتراپیست چرم طبیعی را بهترین جنس کفش دانست و اظهار کرد: چرم طبیعی به دلیل بیشترین سازگاری و انعطافی که با حالت پا پیدا می‌کند، بهترین جنس برای کفش است که افراد در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشند. وی با بیان اینکه وزن کفش نقش زیادی در حفظ سلامت پا دارد، اظهار کرد: افراد باید از خرید کفش‌هایی که تزئینات زیادی دارد خودداری کنند، زیرا کفش‌های سنگین تر صرفا فشار بیشتری به پا وارد کرده و کاربرد دیگری ندارند. این فیزیوتراپیست افزود: همچنین والدین در هنگام خرید کفش برای کودکان خود باید به رنگ کفش توجه کرده و کفش‌های با رنگ های روشن و شاد برای فرزندان خود خریداری کنند. وی...
 • ویژگی های امنیتی چک های الکترونیکی
 • مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با اشاره به یژگی های امنیتی چک های الکترونیکی گفت: طرح های برجسته و استفاده از تصاویر مخفی و واترمارک و یا اشکال حساس به نور از ویژگی چک های جدید است. مسعود رحیمی، مدیر کل معاملات ریالی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه صدور چک الکترونیکی صیاد گفت: در طراحی این چک ها ویژگی ها و لایه های امنیتی پیش بینی شده و طرح های برجسته استفاده از تصاویر مخفی یا واتر مارک و یا اشکال حساس به نور ماوراء بنفش تعبیه شده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، وی افزود: چک های جدید نه تنها روند صدور دسته چک را برای مردم تسهیل می کند، بلکه سبب اطمینان بخشی به مردم درباره صحت چک های صادر شده و امنیت آن می شود. رحیمی گفت: مردم پیش از معامله می توانند شماره چک را در سامانه کنترل کنند و از صحت چک دریافتی مطمئن شوند. وی تصریح کرد: چک های مورد استفاده در شبکه بانکی کشور در حال حاضر متکثر است و در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی توسط مشتریان بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد که طرح صیاد با هدف یکپارچه سازی و استانداردسازی چک ها طراحی و اجرا شده است. به گفته رحیمی، در این پروزه به دنبال هویت بخشی به چک به عنوان یک اوراق بهادار همچون اسکناس هستیم و علاوه بر یکسان سازی طرح ظاهری چک ها، به برگه های چک صیاد ویژگی های امنیتی نیز افزوده شده است.
 • چک های الکترونیکی چه ویژگی های امنیتی ای دارند
 • به گزارش پارس نیوز، مسعود رحیمی، مدیر کل معاملات ریالی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه صدور چک الکترونیکی صیاد گفت: در طراحی این چک ها ویژگی ها و لایه های امنیتی پیش بینی شده و طرح های برجسته استفاده از تصاویر مخفی یا واتر مارک و یا اشکال حساس به نور ماوراء بنفش تعبیه شده است. وی افزود: چک های جدید نه تنها روند صدور دسته چک را برای مردم تسهیل می کند، بلکه سبب اطمینان بخشی به مردم درباره صحت چک های صادر شده و امنیت آن می شود. رحیمی گفت: مردم پیش از معامله می توانند شماره چک را در سامانه کنترل کنند و از صحت چک دریافتی مطمئن شوند. وی تصریح کرد: چک های مورد استفاده در شبکه بانکی کشور در حال حاضر متکثر است و در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی توسط مشتریان بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد که طرح صیاد با هدف یکپارچه سازی و استانداردسازی چک ها طراحی و اجرا شده است. به گفته رحیمی، در این پروزه به دنبال هویت بخشی به چک به عنوان یک اوراق بهادار همچون اسکناس هستیم و علاوه بر یکسان سازی طرح ظاهری چک ها، به برگه های چک صیاد ویژگی های امنیتی نیز افزوده شده است.ش
 • ویژگی های کفش مناسب برای دانش آموزان
 • متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل به ارایه توضیحاتی پیرامون ویژگی کفش مناسب برای کودکان و دانش‌آموزان پرداخت.به گزارش فارس، یاسر نژادی متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل در خصوص ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: متأسفانه در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها بدون توجه به ویژگی‌های کفش به دنبال خرید کفش‌هایی برای کودکان خود هستند که با اَشکال شخصیت‌های کارتونی طراحی شده‌اند.وی با بیان اینکه توجه به ویژگی‌های کفش از نکات ضروری خرید کفش خصوصاً برای کودکان و دانش‌آموزان است، افزود: کفش کودکان زیر 3 سال نباید پاشنه داشته باشد و برای کودکان بالای سه سال نیز بهتر است از کفش‌هایی که دارای پاشنه 2.5 سانتی‌متری هستند، استفاده شود.این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل، تصریح کرد: پوشیدن کفش‌هایی که بیشتر از 2.5 سانتی‌متر پاشنه دارند منجر به وارد شدن فشار به قسمت‌های جلو و پنجه پا خواهد شد که این فشار وارده در بلند مدت باعث ناراحتی و درد مزمن و گاها شکستگی‌هایی که به استرس «فراکچر معروفند»، می‌‌شود.نژادی ادامه داد: باید توجه داشت کفش‌ مناسب باید دارای پنجه نیم‌دایره باشد تا فاصله قابل قبولی میان انگشتان ایجاد شود همچنین باید یک فاصله مناسب میان شست پا و جلو کفش وجود داشته باشد. متخصصان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند به جای خرید کفش‌های گران‌قیمت برای کودک که باید برای مدت زمان طولانی استفاده شود دو جفت کفش ارزان قیمت در فواصل مختلف تهیه شود به دلیل اینکه پای کودکان به سرعت در حال رشد است.وی گفت: باید توجه داشت کفش وسیله‌ای برای محافظت از پا است و نباید به گونه‌ای طراحی شود که ماهیت اصلی آن زیر سؤال برود. استفاده از کفش‌های روباز و جلوباز به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است در زمان فعالیت به پای آنها صدمه وارد شود.این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل با اشاره به کفش ورزشی...
 • ویژگی های کفش خوب برای کودکان و دانش آموزان
 • متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل به ارایه توضیحاتی پیرامون ویژگی کفش مناسب برای کودکان و دانش‌آموزان پرداخت.یاسر نژادی متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل در گفت‌وگو با فارس، در خصوص ویژگی‌های کفش مناسب، گفت: متأسفانه در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها بدون توجه به ویژگی‌های کفش به دنبال خرید کفش‌هایی برای کودکان خود هستند که با اَشکال شخصیت‌های کارتونی طراحی شده‌اند.وی با بیان اینکه توجه به ویژگی‌های کفش از نکات ضروری خرید کفش خصوصاً برای کودکان و دانش‌آموزان است، افزود: کفش کودکان زیر 3 سال نباید پاشنه داشته باشد و برای کودکان بالای سه سال نیز بهتر است از کفش‌هایی که دارای پاشنه 2.5 سانتی‌متری هستند، استفاده شود.این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل، تصریح کرد: پوشیدن کفش‌هایی که بیشتر از 2.5 سانتی‌متر پاشنه دارند منجر به وارد شدن فشار به قسمت‌های جلو و پنجه پا خواهد شد که این فشار وارده در بلند مدت باعث ناراحتی و درد مزمن و گاها شکستگی‌هایی که به استرس «فراکچر معروفند»، می‌‌شود.نژادی ادامه داد: باید توجه داشت کفش‌ مناسب باید دارای پنجه نیم‌دایره باشد تا فاصله قابل قبولی میان انگشتان ایجاد شود همچنین باید یک فاصله مناسب میان شست پا و جلو کفش وجود داشته باشد. متخصصان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند به جای خرید کفش‌های گران‌قیمت برای کودک که باید برای مدت زمان طولانی استفاده شود دو جفت کفش ارزان قیمت در فواصل مختلف تهیه شود به دلیل اینکه پای کودکان به سرعت در حال رشد است.وی گفت: باید توجه داشت کفش وسیله‌ای برای محافظت از پا است و نباید به گونه‌ای طراحی شود که ماهیت اصلی آن زیر سؤال برود. استفاده از کفش‌های روباز و جلوباز به هیچ عنوان برای کودکان توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است در زمان فعالیت به پای آنها صدمه وارد شود. این متخصص ارتوپدی و جراح استخوان و مفاصل با اشاره به...
 • ۱۰ ویژگی که آیفون X به دنیای موبایل آورده است عکس
 • در این مقاله به بررسی ده ویژگی آیفون ۱۰ اپل (Apple iPhone X) می‌پردازیم که برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفته و این گوشی در ارائه آن‌ها پیشگام است. به گزارش مشرق، اولین مدل گوشی‌های آیفون اپل در زمان خود پیشگام صنعت موبایل بود و توانست با تعریف استانداردهایی جدید، به محصولی تبدیل شود که تا سال‌ها، دیگر کمپانی‌ها برای ساخت گوشی‌های خود از آن الهام می‌گرفتند. اولین آیفون ده‌ها ویژگی جالب داشت که آن را تبدیل به اولین گوشی صنعت موبایل می‌کرد؛ حال ده سال گذشته است و اپل می‌خواهد با آیفون ایکس دوباره تاریخ را تکرار کند. در ادامه با ده ویژگی آیفون ۱۰ که باعث می‌شود بی‌اغراق لقب اولین گوشی صنعت موبایل را به آن بدهیم همراه ما باشید. گرچه میزان انقلابی بودن ویژگی‌های آیفون ایکس در حد و اندازه نخستین آیفون نیست، اما یک چیزی هست که نمی‌توانید منکرش شوید: یک سری ویژگی آیفون ۱۰ هستند که آن را تبدیل به اولین گوشی صنعت موبایل در حال حاضر می‌کنند. اما این ده ویژگی آیفون ۱۰ چه چیزهایی هستند؟ ۱۰ قابلیت مهم و اساسی آیفون ۱۰ اپل فیس آیدی سازندگان زیادی سعی کرده‌اند که سیستم تشخیص چهره را در گوشی خود قرار دهند و بسیاری از آن‌ها در درست‌انجام‌دادن این کار ناتوان بوده‌اند. اما اپل در تاریخچه‌اش سابقه خیلی خوبی در درست‌انجام‌دادن کارها دارد و ما امیدواریم ویژگی جدید فیس آیدی نیز از همین قاعده پیروی کند. فیس آیدی قطعا یکی از ده ویژگی آیفون ۱۰ اپل برای تبدیل کردن آن به اولین گوشی صنعت موبایل است، اما دلیل ما برای این حرف چیست؟ دلیل اول این است که فیس آی دی برای شناسایی چهره شما، از یک اسکن کامل سه بعدی سرتان استفاده می‌کند؛ اما این موضوع چه خوبی دارد؟ استفاده از چنین فناوری بزرگی در آیفون ایکس باعث می‌شود که حتی در صورتی که...
 • پایان یارکشی سیاسی اصلاح طلبان از اعتدالیون/عارف آب پاکی را روی دست رفقای نیمه راه ریخت/پایان هراس ردصلاحیت در اردوگاه چپ
 • اصلاح طلبان در تدارک یک تصمیم بزرگ هستند، تصمیمی که شاید راهشان را از رفقای اعتدالی شان جدا کند و با دست فرمانی کاملا اصلاح طلبانه وارد انتخابات مجلس یازدهم شوند. لیلا شریف:«درب» سياست براي اصلاح طلبان هميشه روي يك پاشنه نچرخيده و نمي چرخد، به همين دليل است كه اصلاح طلبان روزي دست در دست اعتداليون با ائتلاف جانانه، پل هاي قدرت را با سرعت طي كرده و بعد از سال ها سکوت، بار ديگر به كرسی قدرت می رسند و روزي هم براي برافراشتن پرچم يكدست اصلاح طلبانه بر سر در اردوگاهشان، عزم خود را جزم می کنند.گویی مقتضيات زمانه که مهم ترين متغير در مسير تصميم گيري های سیاسی است اینبار روی دیگرش را در جریان اصلاحات نشان داده است. آنها که چند صباحی پیش به دلیل تأیید نشدن ژنرال‌هایشان در انتخابات مجلس دهم، گزینه ائتلاف با اعتدالی‌ها و طرفداران دولت را انتخاب کرده بودند و روزگاری هم به دلیل نداشتن چهره رأی آور و مقبول، پشت حسن روحانی به عنوان گزینه اعتدالی قرار گرفتند حال گویی تصمیم شان را بر قراری دیگر گذاشته اند.با وجود اینکه برخی تحلیل ها از احتمال ادامه ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالی‌ها برای انتخابات 1400 حکایت می کنند اما در مورد انتخابات مجلس یازدهم، اصلاح طلبان ساز جدیدی را کوک کرده اند و گویا قرار است شاهد تک نوازی اصلاح طلبی در سال 98 باشیم.«پیش بینی من این است که ما در انتخابات سال 98 هم با پرچم اصلاح طلبانه وارد می‌شویم یعنی ائتلاف نمی‌کنیم. اندازه کافی هم نیرو داریم و با تعاملی که با شورای نگهبان داریم و با تغییر نگرشی که در برخی از نهادهای حاکمیتی نسبت به جریان اصلاحات به وجود آمده است انشاالله به این نتیجه برسیم که تأیید صلاحیت‌ها روند عادی و قانونی را طی کند و همانند انتخابات شوراها با تورم نیرو مواجه باشیم.»...
 • نسخه ویندوز ۱۰ اسکایپ با حذف بعضی ویژگی ها آپدیت شد
 • خبرگزاري آريا - نزديک به چند ماه پيش کمپاني مايکروسافت از بازطراحي اپليکيشن پيام رسان خود پرده برداشت و با وجود اينکه نسخه هاي اندرويد و آيفون ميزبان تغييرات اين برنامه بودند اما ردموندي ها تصميم گرفتند تا براي ورژن ويندوز 10 و ويندوز 10 موبايل دست نگه دارند.حالا به تازگي آپديتي براي نسخه ويندوز 10 انتشار يافته که شايد همچنان شباهت زيادي به طراحي جديد اسکايپ نداشته باشد و به نوعي بين اسکايپ جديد و قديم قرار بگيرد، ولي ويژگي هاي جديدي به اين برنامه مي افزايد. در اين بروزرساني اموجي هاي بيشتري به برنامه اضافه شده و همچنين قابليت لغو کردن گفت و گوها را داريد.مايکروسافت پيشتر گفته بود که تغييرات جديد اسکايپ اواخر امسال به ويندوز 10 و مک مي آيند
 • مخاطب شناسی تبلیغ از مهم ترین ویژگی های کار تبلیغی موفق است
 • ری- حجت الاسلام قرائتی در جمع مبلغین و روحانیون مستقر سراسر استان تهران گفت: مخاطب شناسی تبلیغ از مهم ترین ویژگی های کار تبلیغی موفق است. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، پیش از ظهر دوشنبه در گردهمایی بزرگ طلایه داران تبلیغ استان تهران که با حضور مبلغین و روحانیون مستقر سراسر استان تهران در آستان مقدس حضرت شیخ صدوق برگزار شد، طی سخنانی مشکل اصلی موجود تبلیغات را مشکل مدیریتی دانست و گفت: در کشور علم هست، دانشمند و با سواد زیاد داریم، اما مدیریت این افراد بسیار مهم است. وی بر اهمیت مخاطب شناسی در تبلیغات تاکید کرد و گفت: ما باید مخاطب شناسی خوبی داشته باشیم، این از مهم ترین ویژگی های یک مبلغ خوب است، برای هر مخاطب، متناسب با روحیات او باید مطالب را مطرح کرد تا تاثیرگذاری بیشتر باشد، به عنوان مثال به کسی که دانشجوی دانشکده حقوق است، آیات و روایات حقوق را بگوییم، برای کسی که دانشکده سیاسی است، آیات سیاسی و برای دانشجوی دانشکده روانشناسی، آیات روانشناسی را مطرح کنیم، به همین ترتیب اگر ۱۳۰ دانشکده داریم، ۱۳۰ آیه و روایت متناسب با هر دانشکده را بیان کنیم. این استاد تبلیغات اسلامی با بیان این که افراد مختلفی پای منبرها می نشینند، گفت: افراد عاشق، افراد خسته، افراد گرسنه و ... پای منبر هستند و مبلغ باید فن تبلیغ برای هر قشر با بداند، این خبر تکمیل می شود...
 • از ویژگی های امنیتی چک های الکترونیکی تا نکاتی جالب از سهم نفت در جهان ۲۰۴۰
 • در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون جهش خیره کننده شاخص کل بورس، افزایش نسبی قیمت طلا در آستانه نشست فدرال رزرو، دو طاعون اقتصاد جهانی، بازار سنگ آهن تکان خورد، افزایش قیمت نفت با کاهش تولید عراق و عربستان، رشد اندک دلار در کنار افت یورو و درهم، پولشویی در سیفون بانک سوئیسی، چین رقیب جدی‌ برای خاویار ایران و احتمال کاهش عرضه لبنیات از ابتدای مهر را در بر دارد.ویژگی‌های امنیتی چک‌های الکترونیکیمدیر کل معاملات ریالی بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه صدور چک الکترونیکی صیاد گفت: در طراحی این چک ها ویژگی ها و لایه های امنیتی پیش بینی شده و طرح های برجسته استفاده از تصاویر مخفی یا واتر مارک و یا اشکال حساس به نور ماوراء بنفش تعبیه شده است. مسعود رحیمی افزود: چک های جدید نه تنها روند صدور دسته چک را برای مردم تسهیل می کند، بلکه سبب اطمینان بخشی به مردم درباره صحت چک های صادر شده و امنیت آن می شود. رحیمی گفت: مردم پیش از معامله می توانند شماره چک را در سامانه کنترل کنند و از صحت چک دریافتی مطمئن شوند. وی تصریح کرد: چک های مورد استفاده در شبکه بانکی کشور در حال حاضر متکثر است و در طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی توسط مشتریان بانک ها مورد استفاده قرار می گیرد که طرح صیاد با هدف یکپارچه سازی و استانداردسازی چک ها طراحی و اجرا شده است. به گفته رحیمی، در این پروزه به دنبال هویت بخشی به چک به عنوان یک اوراق بهادار همچون اسکناس هستیم و علاوه بر یکسان سازی طرح ظاهری...
 • تمام ویژگی های خارق العاده Honda Accord ۲۰۱۶ در یک نگاه تصاویر
 • خبرگزاری میزان- شرکت ژاپنی هوندا از دیرباز یکی از بازیگران قابل اعتماد صنعت خودروسازی و موتورسیکلت‌سازی دنیا بوده که همیشه تلاش داشته تا با طراحی خاص و استفاده از فناوری پیشرفته خودروهایی کم‌نظیر را برای افرادی که می‌خواهد متفاوت باشند عرضه نماید. به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شرکت ژاپنی هوندا از دیرباز یکی از بازیگران قابل اعتماد صنعت خودروسازی و موتورسیکلت‌سازی دنیا بوده که همیشه تلاش داشته تا با طراحی خاص و استفاده از فناوری پیشرفته خودروهایی کم‌نظیر را برای افرادی که می‌خواهد متفاوت باشند عرضه نماید. سدان هوندا آکورد همیشه به عنوان یک اتومبیل‌ بادوام، کم استهلاک و مناسب افرادی که به دنبال ایجاد سبک متفاوتی از لذت رانندگی بوده‌اند، شناخته‌ می‌شود. هوندا آکورد 2016 با رویکرد جدید طراحان ژاپنی، کماکان جایگاه خود را در میان خودروهای کلاس سدان از جمله رقبای آلمانی و ژاپنی حفظ کرده است. در نسخه جدید این خودرو سیستم تعلیق جدید، بهره‌گیری از فناوری پیشرفته مانند سیستم اپل کارپلی و اندروید اتو اسمارت فون، سپر جلو و عقب، جلو پنجره، چراغ‌های عقب و... جایگزین شده تا کماکان یکی از پرفروشترین سدان‌های بازار ایالات متحده امریکا و کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس باشد. پیشرانه 4 سیلندر به حجم 2.4 لیتر که 185 اسب‌بخار نیرو و 250 نیوتن‌متر گشتاور برای این خودرو در نظر گرفته شده از که پرفورمنس آن در سطحی بالاتر از رقبای این کلاس از جمله هموطن مشهورش تویوتا کمری قرار دارد. همچنین جعبه‌دنده از نوع CVT بوده که با پیشرانه هماهنگی بسیار خوبی دارد و در جایگاه تکنولوژیک بالاتری از رقبا قرار دارد. البته این خودرو در بازار امریکا با پیشرانه 6 سیلندر نیز ارائه می‌شود که بدلیل موجود نبود این نسخه در ایران بدان نپرداختیم. شتاب 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت این خودرو معادل 9.8 ثانیه و بیشینه سرعت 208 کیلومتر بر ساعت بوده که برای یک...
 • ارتش امنیت سایبری چین در راه است
 • چین قصد دارد در حوزه امنیت و حفاظت اطلاعات از سایر کشورهای پیشگام در این زمینه جلو بیفتد و ارتش امنیت سایبری تشکیل دهد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت آموزش چین به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد در حوزه امنیت و حفاظت اطلاعات از سایر کشورهای پیشگام در این زمینه پیشی گرفته و با بهره‌مندی از دانشجویان نخبه و برگزیده کشورش، یک ارتش برای مقابله با حملات سایبری تشکیل دهد. با توجه به افزایش روز افزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آمار حملات سایبری و هک در سال جاری میلادی ۲۰۱۷، به اوج خود رسیده است. این روزها خبرهای بسیاری از گوشه و کنار جهان درباره هک شدن حساب‌های شخصی و اینترنتی و حملات سایبری به سرورهای وزارتخانه‌های دولت های جهان به گوش می‌رسد و این امر امنیت اطلاعات محرمانه و خصوصی سازمان‌ها، دولت‌ها و اشخاص بسیاری را زیر سوال برده است. بعنوان مثال، دولت سوییس روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرورهای وزارت دفاع این کشور هدف حملات سایبری قرار گرفته است. همچنین خبرهای دیگری همچون حملات سایبری پی در پی به وزارت های خارجه کره جنوبی و ایتالیا نیز در صدر اخبار امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات جهان بود. حدود دو هفته پیش بود که خبر افشای اطلاعات شخصی و مالی ۱۴۳ میلیون کاربر آمریکایی که از مشتریان یک شرکت گزارش دهنده اعتبار مصرف‌کنندگان در آمریکا بودند، منتشر شد. شرکت اکوئیفاکس، بعنوان یکی از سه آژانس برتر در آمریکاست که در رابطه با اعتبار مصرف کنندگان گزارش می‌دهد، پس از آن اعلام کرد که هکرها به اطلاعات خصوصی کاربران این شرکت دسترسی پیدا کردند و احتمال می‌رود ۱۴۳ میلیون کاربر آمریکایی در معرض...
 • حفظ انسجام ملی رکن و محور امنیت
 • به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جواناز بندرعباس،رحمانی فضلی وزیرکشور در مراسم معارفه استاندار جدید هرمزگان گفت : مهمترین رکن و محور امنیت ،حفظ انسجام ملی است که دشمنان با توجه نقطه قوت ایران در حوزه امنیتی از دست اندازی به کشور و ناامنی ناکام ماندند. وی افزود: حفظ و استمرار انسجام ملی با پیگیری مشکلات معیشتی مردم و صداقت و عدالت مسولان با مردم استمرار می یابد. وزیر کشور با اشاره به عقب افتادگی و عدم توازن بودجه ای در کشور گفت: بیشتر مناطق و استانهای کشور در گیر عقب ماندگی و توسعه نیافتگی تاریخی و عدم توازن بودجه ای هستند . رحمانی فضلی افزود : این عقب افتادگی و توسعه نیافتگی ریشه تاریخی در 100 سال اخیر دارد . وی گفت : پس از انقلاب اسلامی به رغم پیشرفت های زیادی در حوزه امنیتی ، سیاسی ، فرهنگی و خدمات رسانی متاسفانه در حوزه اقتصاد و بهره گیری از بازارهای دنیا، استفاده از تکنولوژی و جذب سرمایه گذار ی موفقیت چندانی نداشته است. وزیر کشور افزود : برنامه اصلی دولت دوازدهم در حوزه سیاست داخلی حفظ انسجام و هماهنگی بین مسئولان و تحقق برنامه های اقتصادمقاومتی با تکیه بر اراده مردم و در سایه حمایت رهبری است . وی با اشاره به ضرورت جذب سرمایه گذار ی خارجی گفت : تحقق رشد 8 درصدی در اقتصاد و اشتغال یک میلیون نفر در سال نیازمند جذب 700 هزار میلیارد تومان است که از توان دولت خارج است . کاهش درآمد نفت و اجرای برنامه های بهداشتی و سلامت و کمک به صندوقهای بازنشستگی و پرداخت یارانه بودجه ایی برای کارهای عمرانی باقی نمی گذارد . وزیر کشور در دولت دوازدهم استانداران برای تحقق برنامه های اقتصادی باید مشاوران مالی منصوب کنند. رحمانی فضلی افزود: استان هرمزگان نیز با ظرفیت های بزرگ اقتصادی و دارا بودن 14 جزیره...
 • همه پرسی استقلال کردستان امنیت ملی را تهدید می کند
 • هیأت دولت عراق در پایان نشستی امنیتی اعلام کرد که همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، تهدیدی برای امنیت ملی کشور است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، در نشست امنیت ملی هیأت دولت عراق، بر ضرورت حمایت از وحدت عراق و امنیت شهروندان آن تاکید کرد و توقف اقدامات علیه امنیت کشور و شهروندان را خواستار شد.در این نشست که به ریاست «حیدر العبادی» نخست‌وزیر برگزار شد، همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق به دلیل مخالفتش با نص قانون اساسی رد و اعلام شد که این همه‌پرسی تهدیدی برای امنیت ملی و وحدت عراق به شمار می‌رود.در بیانیه این نشست بر تلاش برای تحقق امنیت برای تمامی عراقی‌ها با هر هویت و قومیتی و حفظ امنیت کشور و همزیستی مسالمت‌آمیز میان شهروندان تاکید و اعلام شد که اعضای حاضر در این نشست اجازه نخواهند داد که این همزیستی مسالمت‌آمیز تهدید شود.در ادامه بیانیه مذکور که نسخه‌ای از آن در «الفرات نیوز» منتشر شد، آمده است: فرزندان قهرمان عراق با فداکاری و هماهنگی و همکاری یکدیگر اراضی خود را آزاد کردند و داعش را شکست دادند و همچنان در حال آزادسازی سایر مناطق باقی‌مانده در غرب استان الانبار و الحویجه در استان کرکوک هستند و تا آزادی کامل سرزمین عراق که اولویت ملی آنها، از پای نخواهند نشست.
 • آیا کردستان عراق قربانی امنیت اسرائیل می شود
 • هر فردی که آشنایی با منطقه دارد میتواند تشخیص دهد که ماجرای رفراندوم کردستان عراق یک تله است و جا دارد مردم با اندیشیدن به عاقبت کار، بعضی دست اندرکاران را که با اسرائیل سرو سری داشته اند، انذار دهند. به گزارش مشرق، این روزها در آستانه فروپاشی کامل داعش، شاهد برنامه ریزی برای همه پرسی استقلال کردستان عراق هستیم. صرفنظر از اینکه این همه پرسی انجام شود یا نشود، و رأی مردم به آن مثبت باشد یامنفی، باید دید هدف همه پرسی چیست ؟ آنچه مسلم است و واقعیتی است که سران رژیم آمریکا هر روز آن را تکرار می کنند، اولویت نخست سیاست خارجی آمریکا امنیت رژیم صهیونیستی است فلذا تحولات عمده ای که از سوی غرب در منطقه رقم می خورد را نمی توان بدون نگاه به این واقعیت تحلیل کرد. بویژه آنکه هم در کنفرانس اخیر امنیتی مونیخ و هم کنفرانس هرتزلیا - که محور هر دو کنفرانس، آمریکا و صهیونیزم بین الملل هستند - مفصلاً در مورد استقلال کردستان عراق سخن گفته می شود اما بخاطر مشکلات حادی که پیش روی این امر قرار دارد از جمله خطر بسیار جدی فروپاشی جمهوری ترکیه، حتی آمریکا جرأت آشکارسازی موضع موافق خود با آن را ندارد با این وجود رژیم صهیونیستی تنها رژیم حامی رسمی این اقدام، ابایی از تکرار موضع خود در این قضیه ندارد. رمز این صراحت، به بن بست رسیدن صهیونیزم بین الملل است که در تنگنا قرار گرفته و می خواهد آخرین شانس خود برای حفاظت از اسرائیل در برابر جبهه شرقی امت اسلام را بیازماید و چون هیچ چاره ای ندارد و خود را در معرض نابودی می بیند خطر بزرگ فروپاشی بزرگترین متحد منطقه ای خود یعنی ترکیه را بجان می خرد تا شاید بتواند خود را از شرایط هولناک رویارویی با نیروهای آزادیبخش قدس برهاند. واقعیت این...