بحران قطر و عربستان را نمی‌توان بحرانی دانست که بین یک کشور کوچک با همسایه بزرگ خود در جریان است و قطر سعی دارد برای برادر بزرگتر خود عرض اندام کند. بلکه بحران موجود نتیجه یک اصطکاک ایدئولوژیک است.

سرویس جهان مشرق - صد روز از وقوع بحران روابط سیاسی تعدادی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر که از روز ۵ ژوئن ۲۰۱۷ با قطع روابط دیپلماتیک ۴ کشور عربی به محوریت عربستان سعودی آغاز شد، می گذرد.

در نتیجه این بحران چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، بحرین. اقدام به قطع کامل مناسبات دیپپلماتیک خود با قطر کردند و مدتی بعد تعدادی از کشورهای فقیر منطقه و آفریقا نیز که معمولا کمک های مالی از عربستان دریافت می کنند، به این جرگه پیوستند.

در رابطه با عوامل پشت پرده بحرانی ‌شدن مناسبات عربستان و قطر طی این مدت مقالات متعددی منتشر شده است. مجموعه عواملی که در این زمینه مطرح شده، شامل مواضع دو طرف نسبت به مناسبات قوی و مستحکم با ایران، فعالیت‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای قطر، پیشینه اختلافات گذشته میان دو طرف و مسائل ایدئولوژیک و عقیدتی و تأثیرات آن بر روند تحولات منطقه‌ای است.

اختلافات ایدئولوژیک و دینی گرچه بزرگترین عامل اختلافات میان دو طرف به شمار نمی‌رود، اما می‌تواند تأثیراتی گسترده‌تر نسبت به عوامل دیگر در آینده سرنوشت سیاسی منطقه داشته باشد. عمق این رقابت هنگامی مشخص می شود که متوجه شویم حدود ۴۰ کشور تحت تأثیر آموزه های اخوانی های قرار دارند و سعودی ها نیز سالیانه بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار برای گسترش آموزه های وهابی هزینه می کنند. این اختلافات علاوه بر این، یکی از عمیق ترین ابعاد اختلافات میان عربستان و قطر به شمار می رود ، می توان گفت درگیری های گذشته میان دو طرف نیز متاثر از همین رویکرد بوده است.

وهابیت تفکر دینی اسلامی است که زائیده محیط جغرافیای شبه‌جزیره عرب بوده و محصول محیط سخت و طاقت ‏فرسای جامعه بدوی کویر است. این جریان از قلب شبه‌جزیره عرب یعنی نجد نشأت گرفت که اساساً محیطی فرهنگی به شمار نمی‌آید. در مقابل این تفکر، اخوان المسلمین نتیجه فکری جامعه فرهنگی مصر است که یک جامعه مدنی و دارای تاریخ و تمدن چند هزار ساله است. علاوه بر تفاوت‌های محیطی، این دو جریان در ابزارهای تفکر و استنباط احکام با یکدیگر تفاوت جدی دارند و بسترهای مذهبی این دو تفکر نیز مختلف است. جریان وهابیت بر مذهب فقهی حنبلی استوار شده در حالی که جریان اخوان المسلمین بر اساس مذهب فقهی شافعی بنا نهاده شده است. وهابیت در استنباط احکام شرعی از کتاب، سنت و اجماع بهره می‌برد و به همین علت تقریباً یک تفکر نقلی-اخباری شمرده می‌شود، در حالی که اخوان المسلمین شافعی در استنباط احکام شرعی علاوه بر کتاب، سنت و اجماع از ابزارهای عقلی مانند قیاس و حسن و قبح عقلی نیز استفاده می‏کنند. شکی نیست که بعد عقلی یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که این دو جریان را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

تقابل تفکرات وهابی با آموزه های اخوانی

مشکل زمانی پدیدار می‌شود که رویکردهای سیاسی اخوانی قابلیت خود در تقابل با سلطه طلبی تفکر سعودی را حتی در داخل جامعه عربستان نشان می دهد. به همین علت است که سعودی ها از مدت ها پیش دشمنی با این گروه را در دستور کار خود قرار داده و از تمامی ابزارهای مالی و موقعیت خود در کشورهای عربی و اسلامی برای مقابله با آنها استفاده کرده‌اند.

مبنای اندیشه اخوانی شورش ضد حاکمیت جور با اندیشه دفاع از دموکراسی است. در این رویکرد فرقی نمی کند که حاکمیت جور نام اسلام را برای خود یدک بکشد یا نه. اخوانی ها ابزار دموکراسی را یکی از مهم ترین اصول پذیرفته شده خود می دانند و به همین علت است که موقعیت خوب در میان متفکران جوامع عربی برای خود دست و پا کرده‌اند. این مبانی به خودی خود شورش بر ضد نظام حاکمیت خانوادگی و استبدادی سعودی ها به شمار می رود.

ریشه‌های این اختلاف عقیدتی تنها منحصر به مبانی دینی نمی‌شود، بلکه ابعاد آن در سطوح مناسبات اجتماعی بین عربستان و کشورهای نظیر ترکیه و قطر و مصرِ دوران محمد مرسی قابل مشاهده است. از این روست که بحران قطر و عربستان را نمی توان بحرانی دانست که بین یک کشور کوچک با همسایه بزرگ خود در جریان است و قطر سعی دارد برای برادر بزرگتر خود عرض اندام کند. بلکه بحران موجود نتیجه یک اصطکاک ایدئولوژیک است.

نکته دیگری که در فرایند مقایسه این دو جریان به نظر می‌رسد، بحث گسترش فکری آنهاست. در حال حاضر جریان اخوان المسلمین در حدود چهل کشور اسلامی طرفدار و شاخه دارد. شکی نیست که گسترش فکری اخوان در نتیجه نوآوری فکری آنها به شمار می‌آید؛ در حالی که گسترش فکری وهابیت در نتیجه برنامه‌ریزی‌های دولت عربستان سعودی است و هزینه‌های سرسام‌آوری که در این راه خرج می‌کند. ریاض سالانه بیش از ده میلیارد دلار برای تأسیس مساجد، مدارس علوم دینی (وهابی)،‌ چاپ قرآن و کتب مختلف و توزیع آنها به صورت رایگان و تربیت روحانی و مبلغ وهابی از دلارهای نفتی خود هزینه می کند تا تعلیمات خود در میان کشورهای دیگر را گسترش دهد، اما جز در موارد معدود در آسیای میانه که در نتیجه فقر و فلاکت جوامع مسلمان موفقیت هایی برای خود کسب کرده، نتوانسته نظر نخبگان و جوامع اندیشمند و طبقات میانی جامعه عرب را با خود همراه کند. اخوان المسلمین با وجود ملاحظاتی که نسبت به عملکرد آن عنوان یک جنبش اسلام‌گرای سیاسی وجود دارد، در این زمینه بسیار موفق‌تر عمل کرده است.

آتش اختلافات اخوانی – وهابی زیر خاکستر بحران سوریه

آنچه که طی سال‌های گذشته تا حدی باعث فروکش کردن این بحران شده و دو اردوگاه متخاصم را در برابر یک دشمن مشترک و زیر یک پرچم قرار داد، بحران سوریه و اصرار عجیب دو طرف برای براندازی دولت سوریه بود. این اتفاق طی چند سال همکاری‌های بی‌سابقه‌ای بین عربستان و قطر را به دنبال داشت. اگر این صغرای منطقی را در برابر کبرای پایان درگیری ها و برتری دولت سوریه بر موازنه های قدرت بدانیم، این نتیجه محقق خواهد شد که بحرانی که از صد روز پیش آغاز شده، بحرانی عمیق و آتشی است که گرچه مدتی را زیر خاکستر بحران سوریه باقی ماند، اما تا ابد نمی تواند خود را مخفی کند و زبانه های آن در نهایت دامن دو طرف را خواهد گرفت. به این ترتیب می توان نتیجه گیری کرد که حل و فصل سیاسی این بحران در کوتاه مدت قابل دسترس نیست و حتی تحلیلگران از راه حل های نظامی این بحران سخن می گویند.

به همین علت بود که یکی از مهم ترین محورهای مطالبات عربستان و کشورهای دیگر تحریم کننده قطر، توقف حمایت از جریان های اخوان المسلمین و حماس است. دقیقا به همین علت بود که هیئت علمای ارشد عربستان اظهارات و فتواهای جنجال‌برانگیز و سوی برخی علمای ارشد خود منتشر کرد مبنی بر اینکه این جماعت اخوان المسلمین در مسیر صحیح قرار ندارد و بر حاکمان و ولایت امر خود شورش کرده و جایگاهی برای "معتقدات " قائل نیستند.

اخوان و وهابیت در دو راهی قطب های متخاصم در منطقه

منطقه در حال حاضر شاهد حضور در دادگاه آمریکایی سعودی از یک طرف و اردوگاه محور مقاومت با همراهی روسیه از طرف دیگر است. یکی از مواردی که باعث منازعه و درگیری‌های بیشتر بین قطر با ائتلاف سعودی تحریم کنده این کشور شده، همگرایی این کشور با محور مقاومت منطقه ای است. این همگرایی طی دوره اخیر باعث افزایش تمایل میان جریان های اخوانی برای همگرایی با برنامه های ایران و محور مقاومت در منطقه شده است. حساسیت این موضوع هنگامی افزایش پیدا می‌کند که می‌بینیم در نتیجه موازنه ‌های جنگی موجود در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای نظیر سوریه، یمن، عراق و لبنان این محور دست برتر را در اختیار داشته و می تواند آینده تحولات منطقه را بر اساس سیاست ها و خواسته های ملت های منطقه ترسیم کند.

ارسال به تلگرام

کلیدواژه: اخوان المسلمین | عربستان و قطر | همین علت | اخوانی ها | دو طرف

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۸۹۸۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

در همین زمینه

 • آخرین تحولات سوریه ۵ ماه پس از شروع عملیات والفجر نقشه میدانی
 • با شروع عملیات والفجر همه معادلات میدانی در سوریه تغییر کرد و نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت به همراه نیروهای متحد توانستند ضربات سنگینی را به تروریست های داعش وارد کنند. سرویس جهان مشرق - سوریه؛ فروردین ماه ۱۳۹۶: پس از دو هفته درگیری سنگین، آرامش به شمال استان حماه بازگشته و نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت موفق شدند دهها شهرک که در روزهای گذشته به اشغال تروریست ها درآمده بود را به کنترل خود درآورند. در غوطه شرقی دمشق هم حملات گروه های تروریستی به طور کامل دفع شده است. نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت مواضع خود را در حومه شرقی شهر حلب هم تثبیت کرده اند و مقدمه پیروزی بزرگ فراهم شده است؛ در شرق استان حمص هم امنیت شهر تدمر و حومه فرودگاه راهبردی تی ۴ تامین شده است. اگر چه نیروهای متحد در ماه های گذشته موفق به کسب پیروزی های راهبردی در مناطق مختلف سوریه شده اند و بخش های وسیعی از جمله شرق استان حلب و غوطه غربی دمشق پاکسازی شده اما عناصر تروریستی داعش همچنان بخش های وسیعی معادل حدود ۴۰ درصد مساحت کل سوریه را در اشغال خود دارند. با وجود این که نیروهای دموکراتیک کرد به حومه شمالی شهر رقه رسیده اند اما همچنان بخش های وسیعی از این استان در اشغال عناصر تروریستی داعش است. شرق استان حماه، بخش های وسیعی از استان حمص، جنوب و شرق استان حلب و استان دیرالزور هم در تصرف این گروه تروریستی است. سایر عناصر تروریستی اگر چه در مناطق شمالی سوریه به موفقیت های قابل چشمگیری دست نیافته اند اما در جنوب موفق شده اند بخش های وسیعی از استان های دمشق و حمص را که پیشتر در اشغال تروریست های داعش بود را به تصرف خود در بیاروند. به گزارش مشرق، تا پایان فروردین ماه ۹۶...
 • ایران ظرفیت مدیریت شدیدترین بحران ها را دارد/عربستان در پی ایجاد ناتوی عربی است
 • به گزارش خبرنگار راه و شهرسازیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار حسین دهقان مشاور فرماندهی کل قوا در صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم گرامی داشت هفته دفاع مقدس در ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: هفته دفاع مقدس فرصتی برای کسانی است که در آن دوران حضور داشتند و برایشان تجدید خاطره است همچنین برای کسانی که در آن دوران را تجربه نکرده اند، هفته دفاع مقدس می تواند فرصتی برای پاسخ به سوالات آنها را فراهم کرده است. وی در ادامه افزود: هفته دفاع مقدس تدوین درست از آنچه که رخ داده و همچنین بیانگر دستاوردها و سرمایه ای است که در آن مقطع از زمان شکل گرفته و باید به عنوان ارزش بازخوانی شود و همچون راهنما فراروی مسیرمان قرار گیرد. وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: ملتی که مورد هجوم قرار می‌گیرد این حق را دارد که از خود دفاع کند و دفاع امری ذاتی در هر موجود زنده ای است.دفاع همواره وجود دارد و هیچ ملتی اجازه نمی دهد استقلال، سرمایه و تاریخش به تاراج برود و باید از خود دفاع کند. وی تصریح کرد:جنگ تحمیلی که در ایران رخ داد یک جنگ متعارف نبود بلکه جنگ مقاومت بود که می توان عنوان آن را جبهه جنگ حق علیه باطل و مقاومت یک ملت در برابر استبداد نامگذاری کرد. سردار دهقان تاکید کرد: انقلاب اسلامی حرف و راه جدیدی را مطرح کرد و آن نه گفتن به همه قدرت ها و مکاتب غیردینی بود. وی بیان کرد: اتهامی که به انقلاب اسلامی ما وارد کردند این بود که انقلاب اسلامی می‌خواهد خود را به تمام جهان صادر کند، امروز هم به دلیل خصومت با انقلاب اسلامی در فضایی منطقی و آرامش (سازمان ملل) سخنانی غیر منطقی از زبان یک سیاستمدار و رییس جمهور کشوری مثل آمریکا مطرح می‌شود در واقع...
 • آخرین تحولات از عملیات ضربتی الحویجه نقشه
 • فرماندهی ستاد مشترک نیروهای عراقی با انتشار نقشه پیروزی های عملیات آزادسازی الحویجه، از هم گسیختن داعش را به خوبی نشان داده است. به گزارش مشرق، نقشه منتشره نشان می‌دهد هم‌اکنون نزدیک به نیمی از مناطق اشغالی داعش در حویجه به طور کامل آزاد شده است، در حالی که تنها سه روز از آغاز عملیات می گذرد. فرماندهی ستاد مشترک نیروهای عراقی با انتشار نقشه پیروزی‌های عملیات آزادسازی الحویجه، از هم گسیختن داعش را به خوبی نشان داد. منبع:اعلام الحربی ارسال به تلگرام
 • موگرینی:آینده سوریه با زمان پیش از جنگ تفاوت خواهد داشت
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد آینده سوریه با زمان پیش از جنگ این کشور متفاوت خواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با شبکه اسکای نیوز از آغاز روند بروکسل در روز پنج شنبه در نیویورک برای حمایت از ملت سوریه خبر داد. وی افزود: واقع گرایانه نیست که آینده سوریه را به گونه ای تصور کنیم که تفاوتی با قبل از جنگ نداشته باشد. موگرینی گفت: پس از هفت سال جنگ، آینده سوریه با قبل از جنگ تفاوت خواهد داشت. به گفته موگرینی روندی در ژنو با هدایت سازمان ملل وجود دارد و طی آن سوری ها باید به مسئولیت های خود در مشخص کردن چارچوب آینده خود عمل کنند. وی یادآور شد: همچنین روند دیگری را در نیویورک آغاز می کنیم که به روند بروکسل موسوم است و بر اساس آن بیش از پنجاه وزیر برای حمایت از ملت سوریه، آینده این کشور و منطقه حضور خواهند یافت. بر این اساس وزرایی از اردن، لبنان، ترکیه و کشورهای عرب خلیج فارس در این نشست حضور می یابند. هدف از این نشست بررسی راه ها جهت حمایت از کسانی است که می خواهند به زندگی عادی خود بازگردند.
 • گشایش دفتر تحولات مدیریت شهری کرج با معارفه نصیری/کرج انسان محور می شود
 • استان‌ها>البرز - تغییر و تحول سیستم مدیریت شهری در یک ماه گذشته با ورود اعضای جدید شورای اسلامی شهر کرج به صحن این شورا آغاز شد و با تودیع و معارفه شهردار کرج در روز جاری، عمده ترین دگرگونی ها را شاهد خواهد بود. تغییراتی که به نظر می رسد جابجایی های متعددی را در مدیریت کلانشهر کرج به همراه داشته باشد. به گزارش خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، انتخابات اردیبهشت ماه امسال محمل تحولات و رخدادهایی بود که برجسته ترین آن جابجایی 100درصدی اعضای شورای شهر و در پی آن انتخاب شهردار جدید کلانشهر کرج بود.اصغر نصیری، شهردار منتخب شورای پنجم است که از میان گزینه هایی چون علی مقدس زاده، محسن صادقی، مصطفی سلیمی و علی نوذرپور انتخاب و مقرر شد تا زمان صدور حکم وی از سوی وزارت کشور، ربی سعادت سرپرستی این دستگاه پرکار و حساس را به عهده بگیرد.برگزاری آیین تودیع و معارفه شهردار در روز جاری، نصیری را به صورت رسمی بر مسند کلیدداری شهر کرج نشانده و مدیریت اجرایی شهر را به عهده وی خواهد گذارد؛ این مسئول جدید شهری که منش و روش کاری او کمتر برای مسئولان و کارکنان مدیریت شهری آشناست، دارای مدرک کارشناس مهندسی مکانیک و کارشناس ارشد و دکتری عمران با گرایش مهندسی محیط زیست می باشد و پیش از این به عنوان شهردار مناطق ۱۸ ، ۴ ، ۲۲ ، ۸ و ۱۲ و مجری خط ۴ متروی تهران ایفای نقش کرده است. نصیری؛ برنامه های متعددی برای تشریح در جلسه بررسی نامزدهای شهرداری کرج ارائه داد که از جمله آنها اتخاذ رویکرد "انسان محوری" به جای "خودرو محوری" در اقدامات مختلف عمرانی، شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی و دیگر عرصه ها می باشد تا با این رویکرد، مدل مدیریتی "کرج شهر انسانی - انسان شهری" پیاده سازی و اجرایی شود....
 • گشایش دفتر تحولات مدیریت شهری کرج با معارفه نصیری کرج انسان محور می شود
 • به گزارش خبر آنلاین و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، انتخابات اردیبهشت ماه امسال محمل تحولات و رخدادهایی بود که برجسته ترین آن جابجایی 100درصدی اعضای شورای شهر و در پی آن انتخاب شهردار جدید کلانشهر کرج بود.اصغر نصیری، شهردار منتخب شورای پنجم است که از میان گزینه هایی چون علی مقدس زاده، محسن صادقی، مصطفی سلیمی و علی نوذرپور انتخاب و مقرر شد تا زمان صدور حکم وی از سوی وزارت کشور، ربی سعادت سرپرستی این دستگاه پرکار و حساس را به عهده بگیرد.برگزاری آیین تودیع و معارفه شهردار در روز جاری، نصیری را به صورت رسمی بر مسند کلیدداری شهر کرج نشانده و مدیریت اجرایی شهر را به عهده وی خواهد گذارد؛ این مسئول جدید شهری که منش و روش کاری او کمتر برای مسئولان و کارکنان مدیریت شهری آشناست، دارای مدرک کارشناس مهندسی مکانیک و کارشناس ارشد و دکتری عمران با گرایش مهندسی محیط زیست می باشد و پیش از این به عنوان شهردار مناطق ۱۸ ، ۴ ، ۲۲ ، ۸ و ۱۲ و مجری خط ۴ متروی تهران ایفای نقش کرده است. نصیری؛ برنامه های متعددی برای تشریح در جلسه بررسی نامزدهای شهرداری کرج ارائه داد که از جمله آنها اتخاذ رویکرد "انسان محوری" به جای "خودرو محوری" در اقدامات مختلف عمرانی، شهرسازی، فرهنگی، اجتماعی و دیگر عرصه ها می باشد تا با این رویکرد، مدل مدیریتی "کرج شهر انسانی - انسان شهری" پیاده سازی و اجرایی شود. چشم انداز کلانشهر کرج براساس برنامه وی در قالب تحقق " شهری با هویت ایرانی اسلامی"، " شهری پایدار و برخوردار از فضاهای عمومی، سرزنده، شاداب و سرسبز"، شهری هوشمند، دانش پایه و با فضیلت "، شهری عدالت محور و برخوردار همراه با حذف نابرابری های خدماتی، اجتماعی و اقتصادی "، " شهری خلاق و اقتصاد محور با تقویت بنیان های اقتصاد خانوار"، "...
 • گابریل:برلین نمی خواهد تهران را به تغییر رفتارش در منطقه وادارد
 • به گزارش مهر، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان ضمن ابراز ناخرسندی از نقش آفرینی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه، تاکید کرد برلین قصد ندارد مانند واشنگتن، تهران را به تغییر رفتارش در منطقه وادارد. گابریل که در جمع خبرنگاران سخن می گفت یادآور شد سیاست های آمریکا در قبال ایران موجب می شود تنها توافق هسته ای موجود جهان که از تجهیز یک کشور به تسلیحات اتمی جلوگیری می کند، از بین برود. به گفته وی آمریکایی ها باید به خوبی توجیه شوند تا از توافق هسته ای با ایران خارج نشوند. وی افزود: چنانچه اجازه دهیم این توافقنامه، از بین برود، این مورد بدی برای کشوری نظیر کره شمالی خواهد بود و در این صورت مقامات کره شمالی چرا باید سر میز مذاکره بیایند؟ گابریل خاطر نشان کرد: معتقدم دو امکان برای حل مساله اتمی کره شمالی وجود دارد که باید از هر دوی آنها استفاده کرد. یکی آنکه فشار اقتصادی افزایش یابد و دیگری، از کانالهای دیپلماتیک برای ارتباط با این کشور بهره گرفته شود.
 • طلا در روزهای آینده بار دیگر خواهد درخشید/رشد اقتصادی منطقه یورو موجب افزایش قیمت طلا
 • تحلیلگران بازار طلا بر این باورند که افت قیمت این فلز زرد طی روزهای گذشته مساله ای طبیعی بوده و این کاهش قیمت در واکنش به افزایش چشمگیر قیمت در روزهای نخست سپتامبر بوده است و به نوعی قیمت طلا تا حدی اصلاح شده است. به نظر می رسد یورو پول واحد اروپایی در شش ماه نخست امسال عملکرد خوبی را نسبت به سایر ارزهای کشورهای توسعه یافته داشته است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سایت طلا، ارزش یورو در برابر دلار از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 درصد رشد داشته است. اکنون بحث داغی درباره آینده روند نوسانات یورو مطرح شده است. به نظر می رسد نرخ برابری یورو در برابر دلار یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت جهانی طلا خواهد بود. بنابر این بررسی و تجزیه و تحلیل اوضاع اقتصادی منطقه یورو طی ماه های آینده می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا داشته باشد. این گزارش افزود: به نظر می رسد افزایش ارزش یورو طی ماه های اخیر تحت تاثیر 3 عامل مهم بوده است، نخست شکست نامزدهای پوپولیست در انتخابات هلند و فرانسه. بی شک پیروزی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یک نقطه عطف مهم هم برای یورو و هم برای طلا بوده است. پیش بینی می شود آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در انتخابات 24 سپتامبر به پیروزی خواهد رسید و این مساله موجب خواهد شد تا ریسک سیاسی در منطقه یورو با کاهش روبرو شود. این مساله روشن است که شرایط کلی در منطقه یورو به خصوص بخش بانکی به شدت شکننده است و برخی کشورها مثل ایتالیا نیازمند اصلاحات ساختاری هستند ولی چیزی که مسلم است این است که موج پوپولیسم در اروپا متوقف شده است. بنابر این اوضاع اقتصادی منطقه یورو در شرایط فعلی بسیار بهتر از ماه های گذشته است و ریسک های سیاسی...
 • اتحادیه میهنی کردستان عراق در صف مخالفان برگزاری همه پرسی/رویدادها و تحولات اقلیم کردستان عراق در یک نگاه/اول مهر
 • تهران - ایرنا - اتحادیه میهنی کردستان عراق در صف مخالفان برگزاری همه پرسی؛ ورود هیاتی از اربیل به بغداد؛ تعویق کنفرانس خبری بارزانی در باره همه پرسی؛ انتقاد عزاداران حسینی از بارزانی؛ ابراز نگرانی سازمان همکاری اسلامی درخصوص همه پرسی اقلیم؛ هشدار عمار حکیم درباره بازنده های پس از همه پرسی؛ مذاکره بارزانی با بغداد بعد از همه پرسی؛ و مصر نگران عواقب برگزاری همه پرسی؛ از خبرهای مهم روز شنبه این کشور است. ** معاون نمایندگی اتحادیه میهنی کردستان عراق در کرکوک طی کنفرانسی مطبوعاتی؛ زمان اعلام شده برای برگزاری همه پرسی در استان کرکوک را مناسب ندانست و خواستار لغو برگزاری همه پرسی در این استان شد.به گفته وی در صورتی که اتحادیه میهنی کردستان عراق از همه پرسی حمایت نکند، این پروسه با شکست روبه رو خواهد شد.** به اعتقاد ناظران سیاسی در منطقه، برگزاری همه پرسی در مناطق مورد مناقشه باعث بحران و برخورد و درگیری خواهد شد و ضروری است کردها از این اقدام خودداری کنند.** ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با ابراهیم الجعفری همتای عراقی خود در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، مخالفت دمشق با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق را اعلام کرد.** تنها دو روز مانده به همه پرسی اقلیم کردستان عراق، هیاتی از کمیته عالی موسوم به همه پرسی به سرپرستی روژنوری شاویس از حزب دمکرات کردستان عراق و عضویت سعدی پیره از اتحادیه میهنی کردستان عراق و فواد حسین مسوول دفتر رئیس کردستان عراق برای گفت وگو درباره مسائل فی ما بین اربیل و بغداد از جمله همه پرسی امروز وارد بغداد شد.** به رغم تاکید مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بر برگزاری همه پرسی در تاریخ تعیین شده، اخبار ضد و نقیضی از احتمال لغو همه پرسی در آخرین ساعات باقی مانده به برگزاری آن حکایت دارد.رزگار علی...
 • حاجی زاده:ایران در نتیجه ی رصد تحولات با همه پرسی مخالف است/موضع پراگماتیستی روسیه در قبال همه پرسی/اسعدی:ترکیه درصدد ایجاد بالانس بین منفعت اقتصادی و تهدید امنیتی سیاسی است
 • ریشه تفکرات و متدولوژی تحلیل‌‌هایی که چه در ایران و چه در خارج از مرزهای ایران از رفراندوم جدایی اقلیم کردستان حمایت می‌‌کنند ناشی از گرایش‌‌های قوم گرایانه و ناسیونالیستی است که در سطح تحلیل نهایی تفکرات و اندیشه ها را به سمت حمایت از کریدور صهیونیستی سوق می دهند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج،میزگردی با عنوان بررسی رفراندوم جدایی اقلیم کردستان از عراق با حضور آصف حاجی زاده دکترای روابط بین الملل و مدرس دانشگاه و امیررضا اسعدی پژوهشگر مطالعات منطقه‌‌ای و مدرس دانشگاهو با محوریت موضع گیری اروپایی‌‌ها، آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و دولت مرکزی عراق در قبال این رفراندوم برگزار شد که متن کامل آن را در ادامه می‌‌خوانید: آناج: آیا رفراندوم جدایی اقلیم کردستان به نفع مردم کرد عراق و منطقه خواهد بود؟ اسعدی:وقتی از مردم کرد منطقه صحبت به میان می‌‌‌آید باید به چهار کشور موجود در منطقه شامل: ترکیه، ایران، عراق و سوریه اشاره کرد که کردها در این کشورها به عنوان اقلیت محسوب می‌‌‌شوند و در هیچ یک از این کشورها به عنوان اکثریت در مسند قدرت حضور ندارند. برای بررسی این موضوع بهتر است تاریخچه کوتاهی از شکل گیری دولت عراق را مطرح کرد. این تاریخچه را گرچه می‌‌توان از زمان سقوط امپراطوری عثمانی بررسی کرد اما می‌‌توان گفت عامل موثر در شرایط کنونی عراق تحولاتی است که طی سه دوره مختلف و از سال 1990 در عراق شروع شد. یکی از مهمترین این تحولات جنگ انفال می‌‌باشد که از سوی صدام علیه کردها آغاز شد و با بمباران حلبچه به پایان رسید و نهایتا یک منطقه پرواز ممنوع در شمال عراق از سوی مجامع غربی به وجود آمدو این منطقه پرواز ممنوع چتر امنیتی برای فعالیت شبه نظامیان کرد موجود در این منطقه شد. عامل دوم در سال 1991 و...
 • تکنولوژی هایی که سربازان آینده به آن مجهز خواهند شد
 • خبرگزاري آريا - برترين ها - ترجمه از محمد پارسا حاتمي: در اين دنياي پر از کش مکش و جدال بر سر قدرت، هستند افرادي که هنوز دوست دار کشت و کشتارند و از جنگ و درگيري خوش‌شان مي‌آيد. پس طبيعي است که هنوز در کشورهايي مانند افغانستان ما شاهد جنگ و خون ريزي باشيم.از طرف ديگر نه دولت‌ها دوست دارند سربازان شان را از دست بدهند و نه خود سربازان علاقه‌اي به از دست رفتن جان‌شان دارند و اين باعث شده است که روز به روز تکنولوژي هاي حفاظتي از جان سربازان ارتقا پيدا کند.در ليست زير براي شما آخرين اخبار تکنولوژي که در آينده‌اي نزديک بايد شاهد آن باشيم را در حوزه کمک به سربازان آماده کرديم که اميدواريم مورد رضايت شما قرار گيرد.1. لباس‌هاي ضد گلوله از جنس گرافينمحققان در آزمايشات اخيرشان لايه‌اي از جنس گرافين را با گلوله‌هايي از جنس طلا مورد اصابت قرار دادند و متوجه شدند که اين ماده محکم‌تر، قابل انعطاف‌تر و سبک‌تر از نمونه‌هاي قبلي مانند کِولار مي‌باشد. در حالي که حتي يک ميليون لايه از اين ماده قطري به اندازه 1 ميلي‌متر دارد.انستيتو نانوتکنولوژي شرکت MIT در حال کار بر روي اين پروژه است تا با زنجيره‌هاي قدرتمند گرافين، تيشرت‌هايي بسازد که از خيلي از جليقه هاي ضد گلوله سنگين وزن امروزي کارآمدتر و موثرتر باشد.2. خون مصنوعيخون ساختگي و مصنوعي مي‌تواند خيلي بهتر از خون طبيعي کارايي داشته باشد. به نحوي که اين گلبول‌هاي جديد مي‌توانند تا 200 برابر گلبول‌هاي طبيعي خون، اکسيژن در خود ذخيره کنند که اين قابليت به فرد امکان حبس نفس خود در زير آب تا 4 ساعت مي‌دهد و يا اينکه يک شخص عادي حداقل 15 دقيقه بدون وقفه با بيشترين سرعت بدود.پس سربازاني که تريليون‌ها عدد از اين نوع گلبول‌ در خون‌شان وجود دارد هيچ وقت اکسيژن خون‌شان تمام نمي‌شود و مي‌توانند ساعت‌ها در...
 • نظامیان روس بعد از نابودی داعش سوریه را ترک خواهند کرد
 • یک مقام پارلمانی روسیه تاکید کرد، نظامیان این کشور تا نابودی کامل داعش در سوریه باقی می‌مانند و از استقلال، تمامیت ارضی و حفظ دولت قانونی این کشور دفاع خواهند کرد. به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، پارلمان ترکیه روز شنبه در نشستی فوق العاده مجوز حضور نظامیان این کشور در خاک سوریه و عراق را برای یک سال دیگر تمدید کرد. یوری اشویتکین نائب رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در تفسیر این خبر، به خبرگزاری «نووستی» گفته است: «نیروهای نظامی روسی باید تا نابودی کامل گروه تروریستی داعش در سوریه باقی بمانند، ولی بعد آنها نیز خاک این کشور را ترک خواهند کرد.» این مقام پارلمانی توضیح داد: «فعلا بسیار سخت است، پیش بینی نمود که نیروهای نظامی روسیه تا چه زمان باید در خاک سوریه باقی بمانند. تا آنجا که من اطلاع دارم، در حال حاضر تقریبا 90 درصد از خاک سوریه از دست گروه تروریستی داعش آزاد شده است. البته فعلا نمی توان گفت که آنها بطور کامل نابود شده اند، ولی نابودی آنها بسیار نزدیک است. تا زمانی که داعشی ها در سوریه نابود نشده اند، مسلما نظامیان ما در آنجا باقی مانده و به ارتش سوریه کمک خواهند کرد.»اشویتکین افزود: «بدون تردید هدف ما در سوریه دفاع از منافع دولت سوریه و در جهت حفظ تمامیت ارضی سوریه و حفظ رژیم سیاسی قانونی (دولت بشار اسد) در این کشور است. مسلما در این راستا ما از همه امکانات خود استفاده خواهیم نمود تا همه نیروهای نظامی خارجی که به اصطلاح در این کشور «میهمان ناخوانده» هستند و بدون موافقت مقامات دمشق در خاک سوریه حضور دارند، از این کشور خارج شوند.»این نماینده دوما یادآور شد: «مسلما منظور آمریکایی‌ها و متحدان آنها هستند که بدون دعوت دولت سوریه و بدون مجوز از سوی شورای امنیت سازمان ملل، بطور غیرقانونی در این کشور حضور نظامی دارند.»به...
 • اکثر ملت های عربی در کنار سوریه هستند
 • بشار اسد در دیدار با هیئت پارلمانی موریتانی تاکید کرد، سفر هیئت‌های عربی به سوریه معنای خاص و بزرگی برای ملت سوریه دارد مبنی بر اینکه اکثر ملت‌های عربی در کنار سوری‌ها هستند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از سایت النشره، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دیدار با احزاب موریتانی که در قالب هیئت پارلمانی به این کشور سفر کرده‌اند، گفت: این سفر به معنای این است که ملت‌های عربی در برابر تروریسم و خونریزی‌ها و نابودی زیرساخت‌های کشور در کنار ملت سوریه هستند در حالی که برخی اعراب که از تروریسم حمایت می‌کنند تا به سوریه ضربه بزنند در مقابل این اکثریت انگشت‌شمارند.اسد تاکید کرد، گفت‌وگوی فکری بین پارلمان‌ها و احزاب عرب در شکل‌گیری نگاهی یکسان در قبال مسائل و چالش‌های فرا روی ملت یک اصل و مهم است. تنوع در منطقه عربی تنوعی طبیعی است از این رو دیدگاهی فراگیر برای تفکر هم‌بستگی وجود دارد تا از جنگ هویتی که در آن به سر می‌بریم، رهایی یابیم.اعضای این هیئت نیز گفتند، سوریه در قلب هر موریتانیایی است و به رغم بعد جغرافیایی مردم موریتانی اوضاع سوریه را از نزدیک دنبال می‌کنند. ملت و دولت موریتانی از ملت و دولت و ارتش سوریه حمایت می‌کند.
 • بشار اسد:اکثر ملت های عربی در کنار سوریه هستند
 • بشار اسد در دیدار با هیئت پارلمانی موریتانی تاکید کرد، سفر هیئت‌های عربی به سوریه معنای خاص و بزرگی برای ملت سوریه دارد مبنی بر اینکه اکثر ملت‌های عربی در کنار سوری‌ها هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، بشار اسد، رئیس‌ جمهوری سوریه در دیدار با احزاب موریتانی که در قالب هیئت پارلمانی به این کشور سفر کرده‌اند، گفت: این سفر به معنای این است که ملت‌های عربی در برابر تروریسم و خونریزی‌ها و نابودی زیرساخت‌های کشور در کنار ملت سوریه هستند در حالی که برخی اعراب که از تروریسم حمایت می‌کنند تا به سوریه ضربه بزنند در مقابل این اکثریت انگشت‌شمارند. اسد تاکید کرد، گفت‌وگوی فکری بین پارلمان‌ها و احزاب عرب در شکل‌گیری نگاهی یکسان در قبال مسائل و چالش‌های فرا روی ملت یک اصل و مهم است. تنوع در منطقه عربی تنوعی طبیعی است از این رو دیدگاهی فراگیر برای تفکر هم‌بستگی وجود دارد تا از جنگ هویتی که در آن به سر می‌بریم، رهایی یابیم. اعضای این هیئت نیز گفتند، سوریه در قلب هر موریتانیایی است و به رغم بعد جغرافیایی مردم موریتانی اوضاع سوریه را از نزدیک دنبال می‌کنند. ملت و دولت موریتانی از ملت و دولت و ارتش سوریه حمایت می‌کند. انتهای پیام
 • عربستان در پی ایجاد ناتوی عربی است/نظام سلطه از درگیری های قومی و مذهبی سود می برد
 • خبرگزاري آريا - مشاور فرماندهي کل قوا گفت: ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي امروز ملتي مقتدر، شکست‌ناپذير و الگو براي دنيا تلقي مي‌شود.به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، سردار حسين دهقان امروز در مراسم گراميداشت هفته دفاع مقدس در ساختمان شهيد دادمان وزارت راه و شهرسازي اظهارداشت: هفته دفاع مقدس فرصت براي کساني است که در آن دوران حضور داشتند و برايشان تجديد خاطره‌ است، همچنين براي کساني که آن دوران را تجربه نکردند فرصتي براي پاسخ‌يابي سوالات است.وي گفت: هفته دفاع مقدس تبيين درست از آنچه که رخ داد است و همچنين بيانگر دستاوردها و سرمايه‌اي است که در آن مقطع از زمان شکل گرفت و بايد به عنوان ارزش بازخواني شود و به عنوان راهنما و تابلو فراروي مسيرمان باشد. سردار دهقان ادامه داد: دفاع همواره وجود دارد و نسل‌هاي مختلف و جوامع مختلف همواره از خود دفاع کرده‌اند، دفاع يک ضرورت و واجب است و هيچ ملتي اجازه نمي‌دهد استقلال، سرمايه و تاريخش به تاراج برود و حتماً از خود دفاع مي‌کند.وزير سابق دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: ملتي که مورد هجوم قرار مي‌گيرد،اين حق را دارد که از خود دفاع کند و دفاع امري ذاتي در هر موجود زنده‌اي است.وي به 8 سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: جنگ تحميلي که در ايران رخ داد جنگ حق و باطل بود، مقاومت ملتي مظلوم در مقابل تجاوزي همگاني و در واقع مقاومت جبهه حق در برابر باطل بود.وزير سابق دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح افزود: در ايران انقلابي رخ داد و نظام اسلامي در حال استقرار بود که دشمنان اين نظام که با از دست رفتن منافع خود مواجه بودند خواستند از استقلال اين کشور ممانعت کنند در حاليکه انقلاب اسلامي براي استقلال ايران رخ داد. انقلاب اسلامي حرف و راه جديدي را مطرح کرد و آن «نه» گفتن به همه قدرت‌ها و مکاتب...
 • اکثریت ملتهای عربی از مردم سوریه حمایت می کنند
 • رئیس جمهورسوریه تاکید کرد که اکثریت ملتهای عربی در کنار سوری ها و در برابر تروریسم ایستاده اند. به گزارش قدس آنلاین، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در جریان دیدار با یک هیات پارلمانی از موریتانی تاکید کرد که سفر هیاتهای مردمی عربی به سوری یک معنی خاص و بزرگ برای مردم این کشور دارد، به این دلیل که نشان می دهد اکثریت ملتهای عربی در کنار سوری ها و در برابر تروریسم و خون ریزی و نابودی اماکن مهم این کشور ایستاده اند این در حالیست که اعرابی که از تروریسم علیه سوریه حمایت مالی کردند در برابر این اکثریت به حساب نمی آیند. وی افزود: گفتگوهای فکری میان پارلمان ها و احزاب بسیار مهم است تا بدین وسیله یک دیدگاه یک پارچه در قبال مسائل مختلف پیش روی امت عربی به دست آید. تنوع در منطقه عربی یک تنوع طبیعی است و باید یک دیدگاه فراگیر در خصوص مساله گرایش ها وجود داشته باشد تا بتوانیم از جنگ هویت که شاهد آن هستیم خارج شویم. منبع: سانا
 • وزیر خارجه عربستان:توجیهی برای ادامه نزاع عربی اسرائیلی وجود ندارد
 • وزیر خارجه عربستان اعلام کرد، نزاع عربی-اسرائیلی طولانی‌ترین نزاع حال حاضر بوده است. به گزارش جماران، به نقل از روسیا الیوم، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: نزاع عربی-اسرائیلی طولانی‌ترین نزاع حال حاضر بوده و توجیهی برای ادامه آن وجود ندارد. وی همچنین گفت: ریاض به تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی پایبند است. در همین حال، وزیر امور خارجه عربستان مدعی شد که قطر به دلیل سیاست‌هایش در حمایت از تروریسم در گسترش آشوب در منطقه نقش داشته است. الجبیر همچنین از قطر خواست به تعهدات خود در توافق ریاض متعهد باشد. وزیر خارجه عربستان درخصوص مساله سوریه نیز عنوان داشت: هیچ راهی برای پایان دادن به بحران سوریه جز راهکار سیاسی‌ مبتنی بر قطعنامه‌های بین‌المللی وجود ندارد. وی درباره یمن نیز تاکید کرد: راه‌حل نظامی به بحران یمن پایان نخواهد داد. الجبیر درخصوص رخدادها در میانمار نیز گفت که عربستان نسبت به سیاست‌های سرکوبگری که توسط مسئولان میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینجا اعمال می‌شود، نگران است. وزیر خارجه عربستان گفت که کشورش به ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به اقلیت مسلمان روهینجا ادامه خواهد داد.
 • در دیدار با هیئت پارلمانی موریتانی بشار اسد:اکثر ملت های عربی در کنار سوریه هستند
 • جهان>غرب آسیا - همشهری آنلاین:بشار اسد در دیدار با هیئت پارلمانی موریتانی تاکید کرد، سفر هیئت‌های عربی به سوریه معنای خاص و بزرگی برای ملت سوریه دارد مبنی بر اینکه اکثر ملت‌های عربی در کنار سوری‌ها هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، بشار اسد، رئیس‌ جمهوری سوریه در دیدار با احزاب موریتانی که در قالب هیئت پارلمانی به این کشور سفر کرده‌اند، گفت: این سفر به معنای این است که ملت‌های عربی در برابر تروریسم و خونریزی‌ها و نابودی زیرساخت‌های کشور در کنار ملت سوریه هستند در حالی که برخی اعراب که از تروریسم حمایت می‌کنند تا به سوریه ضربه بزنند در مقابل این اکثریت انگشت‌شمارند. اسد تاکید کرد، گفت‌وگوی فکری بین پارلمان‌ها و احزاب عرب در شکل‌گیری نگاهی یکسان در قبال مسائل و چالش‌های فرا روی ملت یک اصل و مهم است. تنوع در منطقه عربی تنوعی طبیعی است از این رو دیدگاهی فراگیر برای تفکر هم‌بستگی وجود دارد تا از جنگ هویتی که در آن به سر می‌بریم، رهایی یابیم. اعضای این هیئت نیز گفتند، سوریه در قلب هر موریتانیایی است و به رغم بعد جغرافیایی مردم موریتانی اوضاع سوریه را از نزدیک دنبال می‌کنند. ملت و دولت موریتانی از ملت و دولت و ارتش سوریه حمایت می‌کند در همین زمینه: حمله موشکی روسیه به تروریست‌ها در ادلب عبور ارتش سوریه از فرات و فرود نخستین هواپیماها در فرودگاه دیرالزور بشار اسد: به هیچ احدی اجازه نابودی کشورمان را نمی‌دهیم روسیه مراکز خودروهای انتحاری را در سوریه بمباران کرد
 • وزیر خارجه الجزایر:رابطه با ایران وکشورهای عربی تداخلی ندارد/سوریه باید با اتحادیه عرب بازگردد
 • خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - وزير خارجه الجزاير با تاکيد بر اينکه رابطه اين کشور با ايران وکشورهاي عربي تداخلي با يکديگر ندارد، از سوريه خواست تا به اتحاديه عرب بازگردد. عبدالقادر مساهل در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل در نيويورک در گفت وگو با شبکه تلويزيوني خبري روسيا اليوم که روز يکشنبه منتشر شد با بيان اينکه روابط ما با ايران و کشورهاي عربي تداخل ومنافاتي ندارد، بر لزوم حل وفصل تمامي اختلافات در منطقه از جمله بحران در روابط برخي کشورهاي عرب حوزه خليج فارس تاکيد کرد.مساهل خواستار حل وفصل اين بحران بر اساس سازوکارهاي شوراي همکاري خليج فارس شد وخاطرنشان کرد کشورش با تمامي طرف هاي بحران کشورهاي عرب خليج فارس روابط خوبي دارد. وزير خارجه الجزاير با اشاره به روابط کشورش با سوريه ، خواستار بازگشت اين کشور به اتحاديه عرب شد. مساهل همچنين بر حمايت الجزاير از ابتکار عمل جديد سازمان ملل در مورد ليبي تاکيد کرد. وي روابط کشورش و روسيه را ممتاز توصيف کرد و افزود: دولت الجزاير در انتظار سفر دميتري مدودف رئيس جمهوري روسيه در تاريخ 10 اکتبر ( 18 مهر 96) است. وزير خارجه الجزاير ابراز اميدواري کرد که اين سفر منجر به تقويت روابط دوجانبه در تمامي سطوح شود. خاورم ** 1487 ** 1049مترجم : قاسم غضبانپور /انتشار دهنده : مريم کاظمي انتهاي پيام /*
 • آینده متفاوت سوریه
 • به گزارش ایسکاینوز به نقل از اسکای نیوز، فدریکا موگرینی در ادامه ابراز داشت: واقع گرایانه نیست که آینده سوریه را به گونه ای تصور کنیم که تفاوتی با قبل از جنگ نداشته باشد. به گفته موگرینی روندی در ژنو با هدایت سازمان ملل وجود دارد و طی آن سوری ها باید به مسئولیت های خود در مشخص کردن چارچوب آینده خود عمل کنند. وی یادآور شد: همچنین روند دیگری را در نیویورک آغاز می کنیم که به روند بروکسل موسوم است و بر اساس آن بیش از پنجاه وزیر برای حمایت از ملت سوریه، آینده این کشور و منطقه حضور خواهند یافت. بر این اساس وزرایی از اردن، لبنان، ترکیه و کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس در این نشست حضور می یابند. هدف از این نشست بررسی راه ها جهت حمایت از کسانی است که می خواهند به زندگی عادی خود بازگردند. اتجادیه اروپا سیاست خارجی فدریکا موگرینی سوریه
 • قیمت طلا روزهای آینده بین ۱۲۷۶ تا ۱۳۲۶ دلار در نوسان خواهد بود
 • به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو نیوز، جاناتان باتلر تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری میتسوبیشی در سخنانی تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که تشدید تنش بین آمریکا و کره شمالی طی روزهای آینده منجر به افزایش مجدد قیمت طلا و ورود به کانال 1300 دلاری شود. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: اگر طلا به روند نزولی خود ادامه دهد، سطح حمایتی بعدی برای آن 1276 دلار خواهد بود. سطح مقاومتی قیمت طلا در روزهای آینده نیز 1315 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا 1326 دلار افزایش خواهد یافت. بیل باروش تحلیلگر ارشد موسسه بلو لاین فیوچرز نیز گفت: به نظر می رسد شاخص ارزش دلار آمریکا در روزهای آینده با کاهش روبرو خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع قیمت طلا خواهد بود. البته شاخص ارزش دلار آمریکا پس از برگزاری نشست اخیر فدرال رزرو با افزایش نسبی روبرو شده بود. تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری سی ام سی مارکتس نیز بر این باورند که طلا برای ادامه روند صعودی اش در ر وزهای آینده باید در ابتدا سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند. تحلیلگران این موسسه پیش بینی می کنند که قیمت طلا در روزهای آینده بین 1280 تا 1300 دلار در نوسان خواهد بود. بارت ملک استراتژیست ارشد اقتصادی نیز گفت: سرمایه گذاران بین المللی باید به دقت و هوشیاری تحولات کره شمالی را زیر نظر داشته باشند. در صورت تشدید تنش در شبه جزیره کره، قیمت طلا با افزایش همراه خواهد شد. به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در آمریکا طی روزهای آینده می تواند تاثیر مهمی بر قیمت جهانی طلا داشته باشد. آمارهای مربوط به رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه دوم 2017 میلادی نقش مهمی در نوسانات ارزش دلار و قیمت طلا خواهد داشت. بارت ملک گفت: اگر...
 • راهکار بحران سوریه سیاسی است/تکرار گزافه گویی ضد ایران
 • وزیر خارجه عربستان گفت: هیچ راهی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه جز از طریق یک راه کار سیاسی بر پایه توافق ژنو1 و قطعنامه 2254 وجود ندارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از المیادین، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی شد که عربستان با جدیت در برابر تروریسم و اشکال مختلف آن و منابعش ایستاده است. وی در ادامه گفت: دوحه از تروریسم حمایت مالی می کند و در گسترش آشوب و بی ثباتی در منطقه دخیل بوده است. هیچ راهی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه جز از طریق یک راه کار سیاسی بر پایه توافق ژنو1 و قطعنامه 2254 وجود ندارد. وزیر خارجه عربستان در یاوه گویی های خود علیه ایران مدعی شد: ایران یک کشور حامی تروریسم است و از شبه نظامیان طایفه ای در سوریه و عراق حمایت مالی می کند.
 • سخنگوی اردوغان:همه پرسی کردستان بحران های تازه ای در منطقه ایجاد می کند
 • سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه همه پرسی اقلیم کردستان عراق را عامل ایجاد بحران‌های تازه در منطقه خواند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه حریت، ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (شنبه) اعلام کرد که همه پرسی استقلال در کردستان عراق عواقب جدی به همراه خواهد داشت و باعث بحران‌های تازه‌ای در منطقه خواهد شد.این اظهارات درحالی مطرح شده که موضوع همه پرسی استقلال کردستان عراق با واکنش کشورهای منطقه همراه شده است. نخست‌وزیر ترکیه در تازه‌ترین واکنش به این موضوع امروز اعلام کرد: همه‌پرسی اقلیم کردستان به امنیت ملی ترکیه لطمه می‌زند.وی افزود: تصمیم برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان از هیچگونه حمایت بین‌المللی برخوردار نیست و اقلیم کردستان باید وارد این ماجراجویی نشود.نخست‌وزیر ترکیه در ادامه اظهار داشت: ترکیه راضی به هیچگونه اقدامی که وضعیت فعلی عراق و سوریه را تغییر دهد نیست و هر اقدامی را لازم باشد در این راستا انجام می‌دهد.پارلمان اقلیم کردستان عراق، جمعه هفته گذشته در نشستی به برگزاری همه‌پرسی استقلال این اقلیم رأی داد و برگزاری آن را در موعد مقرر خواستار شد.این در حالی است که دادگاه عالی عراق، رأی به توقف برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان این کشور داده است.رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه در سخنرانی خود در سمینار کار جهانی در نیویورک گفته بود: امیدوارم که مسعود بارزانی (رئیس اقلیم کردستان عراق) و تیم او از این تصمیم اشتباه (همه پرسی جدایی طلبی) تا قبل از روز 25 سپتامبر صرف کند.انتهای پیام/ R1036249/P36446/S8,89,90/CT10
 • لاوروف:پیروزی بر تروریسم هدف واقعی آمریکا در سوریه را نشان خواهد داد
 • وزیر امور خارجه روسیه گفت: بعد از پیروزی بر تروریست‌ها در سوریه معلوم می‌شود، آیا آمریکا به دنبال هدف سیاسی در این کشور بوده یا واقعا تنها با هدف مبارزه با تروریسم به سوریه آمده است. به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرده است، مقامات آمریکایی همواره ابراز اطمینان کرده اند که هدف آنها در سوریه صرفا مبارزه با تروریستها و پیروز شدن بر گروه‌های تروریستی نظیر داعش و «جبهه النصره» است، ولی باید این مسئله را ثابت کنند.لاوروف گفت: «زمانی که داعش و به همراه آن جبهه النصره نابود شوند، در آن صورت مشخص خواهد شد که هدف واقعی آمریکا در سوریه چیست. برای اینکه مقامات آمریکایی، از جمله رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور سوگند خورده و ابراز اطمینان نموده اند که هدف آنها در سوریه صرفا مبارزه با تروریسم است و هیچ هدف دیگری را در این کشور دنبال نمی کنند.»وزیر خارجه روسیه افزود: «بنابراین وقتی پیروزی بر تروریستها تحقق یافت، آنوقت معلوم خواهد شد که آیا ایالات متحده به دنبال اهداف سیاسی خاصی در سوریه بوده، یا نه.» انتهای پیام/ R7969/P36446/S8,89,90,1128/CT10
 • فایننشال تایمز تحلیل کرد سیاست های منطقه ای عربستان شکست خورده است
 • جنگ یمن که عربستان به‌منظور مقابله با نفوذ ایران به راه انداخته تاکنون نتیجه‌ای عکس به همراه داشته است. سیاست‌های عربستان در سوریه و عراق نیز که با هدف کاهش نفوذ ایران به‌کار گرفته شد، به تثبیت قدرت استراتژیک ایران انجامید. در گزارش چهار دلیل عقب‌نشینی آل‌سعود در برابر ایران مورد شناسایی قرار گرفته است. دنیای اقتصاد: سیاست‌های منطقه‌ای عربستان – از جنگ یمن گرفته تا دشمنی با ایران – شکست خورده است. سیاست‌های بخش انرژی سعودی‌ها که با هدف مقابله با ایران طراحی شده‌اند رکوردی جدید در کسری بودجه این کشور به‌ثبت رسانده است. به گزارش «فایننشال تایمز»، سرکوب کردن اختلافات داخلی توسط نیروهای امنیتی، سرهم کردن چشم‌انداز 2030 (برنامه‌ای آرمان‌گرایانه برای متحول ساختن اقتصاد نفتی)، در کنار بحران‌های دیگر این کشور، شاهزاده محمدبن‌سلمان را مجبور به عقب‌نشینی از اهداف جاه‌طلبانه خود کرده است. در این میان اما ایران توانست با سیاست‌های صبورانه و منطقی، نفوذ خود را در منطقه و حتی در جهان گسترش دهد. محمدبن‌سلمان؛ از صعود تا افول در سال 2015 زمانی‌ که ملک ‌سلمان سکان قدرت را در عربستان به‌دست گرفت، بسیاری از تصمیم‌ها و مسوولیت‌های کلیدی این کشور به شاهزاده محمدبن‌سلمان محول شد. در ژوئن امسال نیز پادشاه ملک سلمان در قصر سلطنتی خود از شاهزاده محمد بن‌نایف – پسر عموی محمد بن‌سلمان – خواست تا به نفع پسرش از سمت ولیعهدی کنار رود. این امر موجب تمرکز هر چه بیشتر قدرت و گسترش نفوذ شاهزاده محمد بن‌سلمان شد. این روزها نیز زمزمه‌هایی مبنی بر کنار رفتن پادشاه ملک سلمان به نفع سلطنت پسرش به گوش می‌رسد. البته مخالفان محمدبن‌سلمان نیز ساکت ننشسته‌اند. تاکنون تعداد زیادی از افراد دانشگاهی، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و روحانیون مذهبی پرطرفدار – نظیر سلمان العوده که میلیون‌ها دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی دارد – به‌خاطر مخالفت با نابخردی‌های شاهزاده عربستانی بازداشت شده‌اند. در خارج از مرزهای عربستان، به‌نظر می‌رسد محمدبن‌سلمان درحال...
 • تذکر عضو شورای شهر برای تغییر شهردار منطقه ۱۸
 • عضو شورای اسلامی شهر تهران از شهردار تهران خواستار تغییر شهردار منطقه ۱۸ تهران شد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز در تذکر پیش از دستور خطاب به نجفی شهردار تهران درباره وضعیت شهرداری منطقه 18 تذکر داد و گفت: به مطالبه به حق شهروندان محترم منطقه 18 در توجه و انتصاب شهردار شایسته و توانمند برای این منطقه تذکر می‌دهم.فراهانی با بیان اینکه متأسفانه شهرداری منطقه 18 به علت بی‌توجهی به شایسته‌سالاری و انتصابات سلیقه‌ای افراد فاقد شرایط احراز پست در طول سال‌های گذشته محلی برای آزمون و خطا در اداره منطقه تبدیل شده است، گفت: تنها با توجه به شایسته‌سالاری و انتصاب مدیری توانمند و کاربلد می‌توان بخشی از خسارت‌های ناشی از سوءمدیریت تصمیمات انجام شده در این منطقه را جبران کرد.وی با تاکید بر اینکه پیشگیری از تداوم رویه موجود دغدغه فعالان اجتماعی و ساکنان منطقه 18 است، گفت: با توجه به بکارگیری فردی بازنشسته به صورت قراردادی به عنوان شهردار این منطقه خواستار تسریع در انتخاب فردی شایسته و مورد اعتماد نخبگان و تاثیرگذاران منطقه به عنوان شهردار جدید منطقه 18 است.انتهای پیام/ R1415/P34399/S2,25/CT47