خبرگزاري آريا- واشنگتن پست نوشت: مذاکره مجدد درباره توافق هسته، خيالي خام بيش نيست.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، فيليپ گوردون، در گزارشي در روزنامه واشنگتن پست (امريکا)، نوشت:
با اينکه دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در خلال کارزار انتخاباتي خود اعلام کرد در صورت راه يافتن به کاخ سفيد نخستين اولويتش بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي خواهد بود اما تا کنون از انجام اين کار خودداري کرده است.

در واقع، ترامپ در طول هشت ماه از زمان آغاز رياست جمهوري خود، تا کنون دوبار براي کنگره تائيد کرده است که ايران به تعهدات خود در قبال توافق هسته اي پايبند بوده است و همچنان به تعليق تحريم ها که آمريکا بر اساس توافق هسته اي ملزم به اجراي آن شده است، ادامه مي دهد. روز چهاردهم سپتامبر(٢٣ شهريور) ترامپ مي بايد بار ديگر فرمان مربوط به تعليق تحريم هاي ايران را تمديد کند تا واشنگتن به نابود کردن توافقي که شوراي امنيت سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و آژانس بين المللي انرژي اتمي آن را تائيد کرده اند و تقريباً همه کشورهاي جهان بر کارآيي آن باورند دارند، متهم نشود.
در اين ميان، خود ترامپ و برخي از مقامات ارشد کابينه وي از برنامه اي جديد سخن به ميان آورده اند که هدف از آن بي اعتبار اعلام کردن توافق هسته اي نيست بلکه مذاکره براي دستيابي به توافقي بهتر از توافق کنوني است. به گفته الي ليک از گزارشگران بلومبرگ، مقامات دولت ترامپ بر اين باورند که با سپردن مساله به کنگره و تهديد کردن ايران با حربه از سرگيري تحريم هاي به تعليق درآمده، مي توان به ايجاد تغييراتي جدي در توافق کنوني دست يافت. از جمله تغييرات و بازنگري مورد نظر دولت آمريکا تمديد مدت زماني است که ايران بايد محدوديت مربوط به توليد اورانيوم غني شده را رعايت کند، محدوديت جدي تر را بر نامه موشک هاي بالستيک خود اعمال و دسترسي گسترده تري را براي بازرسان بين المللي براي بازديد از مراکز نظامي خود فراهم آورد.
گرچه دستيابي به چنين نتيجه اي بسيار جذاب و مطلوب است اما تحقق آن خواب و خيالي بيش نيست. تقريبا ناممکن است که ديگر طرف هاي برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) با انجام چنين تغييراتي در توافق هسته اي موافقت کنند ( حتي با تهديدهايي که آمريکا براي از سرگيري تحريم ها بعمل مي آورد) و تقريبا محال است که ايران حتي در صورت انجام چنين گفتگوهايي با تغييرات مورد نظر آمريکا موافقت کند.
به جاي اينکه به توافقي تازه و بهتر دست پيدا کنيم، به سرعت به نقطه اي بازخواهيم گشت که ايران به سمت تبديل شدن بالقوه به قدرت هسته اي پيش مي رفت و در چنان حالتي آمريکا دو گزينه در پيش رو خواهد داشت يا به تبديل شدن ايران به قدرت هسته اي تن دردهد يا اينکه با توسل به اقدام نظامي ايران را از اين کار بازدارد، البته اين بار بدون بهره مند بودن از حمايت هاي بين المللي و همچنين دست به گريبان بودن با بحران هسته اي حادتر کره شمالي.
رويکرد بالقوه دولت آمريکا که مارک دوبوويتزکارشناس مسايل مربوط به تحريم ها در بنياد دفاع از دمکراسي ها آن را تبليغ مي کند و نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد نيز هفته گذشته در سخنراني خود در موسسه امريکن انترپرايز به آن اشاره کرد، شامل ارجاع دادن مساله به کنگره در اواسط ماه اکتبر است با اعلام اينکه کاخ سفيد ديگر نمي تواند پايبندي ايران به توافق هسته اي را تائيد کند. آمريکا در چنين حالتي، موارد جزيي تخطي ايران از مفاد توافق هسته اي را که به ارتکاب آن متهم است براي توجيه اقدام خود در اعلام عدم پايبندي ايران به مفاد توافق هسته اي عنوان خواهد کرد و اگر به علت گزارش هاي پي در پي آژانس مبني بر پايبندي ايران به توافق هسته اي نتواند با مطرح ساختن قصور جزيي ايران ، عدم پايبندي اين کشور به توافق را توجيه کند در آنصورت در اقدامي ساده مي تواند اعلام کند که اين توافق با ملاحظات مربوط به امنيت ملي آمريکا سازگاري ندارد و اين يکي از شاخص ها و معيارهايي است که در مصوبه کنگره گنجانده شد تا بتواند تائيد نهاد قانونگذاري آمريکا را به دست آورد. در چنين حالتي، کنگره اين آزادي عمل را خواهد داشت تا تحريم ها عليه ايران را از سربگيرد و اين اقدام همه طرف ها را به اجبار به ميز مذاکره خواهد کشاند.
نکته مهم اين است که اگر اين سناريوي خيالپردازانه آنگونه که انتظار مي رود پيش نرود ، چه خواهد شد. در چنين حالتي ، دولت آمريکا نقض کننده توافق هسته اي معرفي خواهد شد و ايراني ها آزادي عمل لازم را براي از سرگيري فعاليت هاي هسته اي خود به دست خواهند آورد و ائتلاف قدرتمند بين المللي که ايران را ناگزير ساخت تا برسر ميز مذاکره حاضر شود از ميان خواهد رفت و ديگر نمي توان تحريم هاي بين المللي عليه اين کشور را بار ديگر با همان شدت قبلي به اجرا درآورد.
واشنگتن پست در ادامه نوشت:
بايد براي تنبيه ايران، هم آمريکا و هم جامعه بين المللي اين کشور را آماج تحريم هاي خود قرار دهند و چنين اقدامي مغايرتي با توافق هسته اي نخواهد داشت. افزون براين، عقل سليم حکم مي کند که آمريکا با شرکاي بين المللي خود در باره چگونگي برخورد با ايران در پي انقضاي مدت زمان توافق هسته اي، رايزني کند. اما به يکباره و ناگهان، توافقي تازه را به ميان آوردن که هم بتواند همه جنبه هاي دردسر آفرين سياست خارجي ايران را در بر بگيرد و همه سد راه اين کشور در دستيابي به جنگ افزار هسته اي شود، خيالي باطل است و نمي تواند به هيچ يک از اين اهداف دوگانه جامه عمل بپوشاند.
منتقدان توافق هسته اي ايران براي اثبات ديدگاه هاي خود، به مورد کره شمالي اشاره مي کنند و معتقدند توافقي که با کاستي هايي همراه باشد، به چنين وضعتي دچار خواهد شد. اما بايد دانست که مورد کره شمالي در واقع پيامي متفاوتي در بر دارد. اندک زماني پس از توافق سال ١٩٩٤ که دولت کلينتون با کره شمالي براي متوقف کردن برنامه هسته اي اين کشور امضاء کرد ، کنگره جديد آمريکا که جمهوري خواهان در آن اکثريت داشتند، از حمايت از اين توافق دست برداشت و بر مذاکره براي دستيابي به توافقي بهتر پافشاري کرد. تا حدي به علت همين رويکرد، ما نه تنها نتوانستيم به توافق بهتري با کره شمالي دست پيدا کنيم بلکه هيچ توافقي به عمل نيامد و اکنون ما با کره شمالي هسته اي و دولت روان پريش آن روبرو هستيم. دولت ترامپ و کنگره بايد قبل از ارتکاب اشتباه تازه در اين زمينه، مشکلي را که کره شمالي ايجاد کرده است ،همواره به خاطر داشته باشند.


کلیدواژه: توافق هسته ای | بین المللی | کره شمالی | تحریم ها

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۸۳۸۰ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

در همین زمینه

 • موگرینی:نمی توان درباره توافق هسته ای با ایران دوباره مذاکره کرد
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: توافق هسته ای با ایران موثر بوده است و نباید بر سر آن دوباره مذاکره شود. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛فدریکا موگرینی مسئوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز عربی گفت نمی توان درباره توافق اتمی ایران دوباره مذاکره کرد.موگرینی گفت توافق موثر بوده است و نباید بر سر آن دوباره مذاکره شود.وی افزود دوازده سال بر سر توافق مذاکره کردیم و نیز دو سالی است که این توافق اجرا شده است. دانلود دانلود تصویرموگرینی مدعی شد این توافق مانع شده است تا ایران به تسلیحات اتمی برسد و من می خواهم که یک موضوع را بیان کنم که اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده و به اهدافش رسیده است ما باید از آن محافظت کنیم. وی افزود آژانس بین المللی انرژی اتمی نهادی است که برای نظارت بر عملی شدن توافق اتمی پیش بینی شده است.این رئیس جمهور آمریکا نیست و این رئیس جمهور فرانسه ؛روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که بر آن نظارت داشته باشد بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده است و این نهاد بین المللی تاکنون هفت بار تایید کرده است که ایران به تعهدات اتمی اش عمل کرده است. موگرینی درباره کره شمالی گفت اگر شما نگاهی به کره شمالی داشته باشید شما به آسانی می توانید این موضوع را درک کنید که اگر یک توافق اتمی منع تسلیحات اتمی داشتیم که می توانست موثر و قابل اجرا باشد، ما در حال حاضر در چنین شرایطی نبودیم.
 • علیزاده:اصلاح طلبان و حامیان دولت از برجام گوساله سامری ساختند/مشکلات منطقه ای با برجام یک و دو و سه حل نمی شود/ترامپ از توافق هسته ای خارج نخواهد شد همهمه ها برای دوشیدن بیشتر عربستان است
 • علی علیزاده گفت: با تمام احترام باید بگویم که طرفداران دولت به ویژه در بخش‌های تبلیغاتی از برجام یک گوساله سامری ساخته بودند و آن را یک امر مقدس دانستند که می‌تواند نیازهای ما را برآورده کند. از سوی دیگر مخالفان برجام به نظر من از کلیت این توافق نقدی نامنصفانه کردند و با عنوان ساده لوحی و اشتباه تیم مذاکره کننده به آن‌ها تاختند که این هم درست نبود. گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو-رضا حیدری؛ علی علیزاده که به دلیل حضور شبکه دولتی انگلیسی (BBC) در میان رسانه‌های ایران شناخته می‌شود فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه «میدلسکس» در انگیس هست. خودش می‌گوید که بیش از ۱۷ سال است که به ایران نیامده و از هم دوره ای‌ها او تنها یک نفر بازگشته است. وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد به ایران برگردد به گوشه‌ای خیره شد و سعی کرد احساس خود را پنهان کند، اما غم چهره او در پس مانیتور هم به راحتی قابل تشخیص بود، بعد به شوخی جواب داد که دوست ندارد او را توی گونی کنند!بیش از یک هفته طول کشید که شرایط مصاحبه مهیا شود. موضوع این گفتگو «برجام» است. او صریح و سریع صحبت می‌کند و در صدد آن نیست که کسی را مقصر معرفی کند. معتقد است که حامیان رسانه‌ای دولت از برجام گوساله سامری ساخته اند و باید از آن قداست زدایی شود و از سوی دیگر رفتار رسانه‌ای مخالفان برجام را نمی‌پسندد. برجام را یک فرصت تاریخی برای وحدت و همبستگی کشور می‌داند و معتقد است بعد از سال‌ها این فرصت پیش آمده که مردم ایران کنار یکدیگر قرار بگیرند و متوجه شوند که تمام خوشبختی و بدبختی‌ها ما به به امریکا و اروپا وابسته نیست.آنچه که می‌خوانید حاصل گفتگوی یک ساعته ما با اوست که بخشی از آن بنابر درخواست خود ایشان برای...
 • اصلاح طلبان و حامیان دولت از برجام گوساله سامری ساختند/ترامپ از توافق هسته ای خارج نخواهد شد
 • علی علیزاده کارشناس BBC گفت: با تمام احترام باید بگویم که طرفداران دولت به ویژه در بخش‌های تبلیغاتی از برجام یک گوساله سامری ساخته بودند و آن را یک امر مقدس دانستند که می‌تواند نیازهای ما را برآورده کند. از سوی دیگر مخالفان برجام به نظر من از کلیت این توافق نقدی نامنصفانه کردند و با عنوان ساده لوحی و اشتباه تیم مذاکره کننده به آن‌ها تاختند که این هم درست نبود. علی علیزاده که به دلیل حضور شبکه دولتی انگلیسی (BBC) در میان رسانه‌های ایران شناخته می‌شود فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه «میدلسکس» در انگیس هست. خودش می‌گوید که بیش از ۱۷ سال است که به ایران نیامده و از هم دوره ای‌ها او تنها یک نفر بازگشته است. وقتی از او می‌پرسم که دوست دارد به ایران برگردد به گوشه‌ای خیره شد و سعی کرد احساس خود را پنهان کند، اما غم چهره او در پس مانیتور هم به راحتی قابل تشخیص بود، بعد به شوخی جواب داد که دوست ندارد او را توی گونی کنند! بیش از یک هفته طول کشید که شرایط مصاحبه مهیا شود. موضوع این گفتگو «برجام» است. او صریح و سریع صحبت می‌کند و در صدد آن نیست که کسی را مقصر معرفی کند. معتقد است که حامیان رسانه‌ای دولت از برجام گوساله سامری ساخته اند و باید از آن قداست زدایی شود و از سوی دیگر رفتار رسانه‌ای مخالفان برجام را نمی‌پسندد. برجام را یک فرصت تاریخی برای وحدت و همبستگی کشور می‌داند و معتقد است بعد از سال‌ها این فرصت پیش آمده که مردم ایران کنار یکدیگر قرار بگیرند و متوجه شوند که تمام خوشبختی و بدبختی‌ها ما به به امریکا و اروپا وابسته نیست. آنچه که می‌خوانید حاصل گفتگوی یک ساعته ما با اوست که بخشی از آن بنابر...
 • ترامپ درباره برجام سردرگم شده است
 • به گزارش بولتن نیوز، نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است. این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد. در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و 1+5، بد به نظر می‌رسد. این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از 10 سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از 15 سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است. وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند. بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود.
 • ترامپ به طور خطرناکی درباره برجام سردرگم شده است
 • به گزارش پارس نیوز، نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است. این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد. در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و 1+5، بد به نظر می‌رسد. این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از 10 سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از 15 سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است. وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند. بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود.
 • موگرینی:نباید بر سر توافق هسته ای دوباره مذاکره شود
 • به گزارشبولتن نیوز،فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با شبکه اسکای نیوز عربی گفت نمی توان درباره توافق اتمی ایران دوباره مذاکره کرد. توافق موثر بوده است و نباید بر سر آن دوباره مذاکره شود. وی افزود: دوازده سال بر سر توافق مذاکره کردیم و نیز دو سالی است که این توافق اجرا شده است. موگرینی مدعی شد: این توافق مانع شده است تا ایران به تسلیحات اتمی برسد و من می خواهم که یک موضوع را بیان کنم که اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده و به اهدافش رسیده است ما باید از آن محافظت کنیم.وی افزود» آژانس بین المللی انرژی اتمی نهادی است که برای نظارت بر عملی شدن توافق اتمی پیش بینی شده است.این رئیس جمهور آمریکا نیست و این رئیس جمهور فرانسه ؛روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که بر آن نظارت داشته باشد بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده است و این نهاد بین المللی تاکنون هفت بار تایید کرده است که ایران به تعهدات اتمی اش عمل کرده است.موگرینی درباره کره شمالی گفت: اگر شما نگاهی به کره شمالی داشته باشید شما به آسانی می توانید این موضوع را درک کنید که اگر یک توافق اتمی منع تسلیحات اتمی داشتیم که می توانست موثر و قابل اجرا باشد، ما در حال حاضر در چنین شرایطی نبودیم.
 • نشریه آمریکایی:ترامپ درباره برجام سردرگم شده است
 • این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد. به گزارش مشرق، نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است. این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد. در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و 1+5، بد به نظر می‌رسد. این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از 10 سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از 15 سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است. وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند. بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود. منبع: فارس ارسال به تلگرام
 • توافق هسته ای توافقی است که هیچ کس آن را دوست ندارد/تائید برجام توسط رئیس جمهور آمریکا بخشی از برجام نیست/نظارت آژانس بر برنامه غنی سازی ایران دائمی و همیشگی خواهد بود
 • شب گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشومان در شبکه خبری سی آن آن آمریکا و در برنامه فرید زکریا دست به مصاحبه‌ای زد که طی آن مسائلی در خصوص توافق هسته‌ای، سخنرانی ترامپ در سازمان ملل و همچنین تحولات اخیر منطقه‌ای را مورد ارزیابی و بحث قرارداد. به گزارش «تابناک» ظریف طی این مصاحبه با فرید زکریا بیان کرد که در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، مقامات ایرانی چه اقداماتی را در دستور کار قرار خواهند داد. وی با اشاره به تلاش‌هایی برای متهم کردن ایران به دست‌یابی به سلاح اتمی در خفا، این مسائل را هراس پراکنی عمومی خطاب کرد و تأکید کرد که ایران هم در قالب NPT و هم در قالب توافق هسته‌ای و برجام خود را متعهد می‌داند که از تلاش برای رسیدن به سلاح اتمی خودداری کند. متن مصاحبه ظریف و زکریا را در زیر می‌خوانید: فرید زکریا: دانلد ترامپ معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران یک‌طرفه‌ترین قراردادی است که تاکنون ایالات‌متحده وارد آن شده است. شما این توافق را به مذاکره گذاشتید. آیا این سخنان ترامپ را به‌عنوان یک تعارف در نظر می‌گیرید؟ ظریف: در حقیقت نه، چون من هیچ‌وقت اعتقادی به بازی با حاصل جمع صفر نداشته‌ام. به نظر من وقتی‌که همه ما اهداف خود را در جهتی قابل‌دستیابی و حصول تعریف کردیم، موفق به رسیدن به توافق شدیم. به‌جای تعریف اهداف متناقض و متقابل باهم ما تصمیم گرفتیم که یک هدف داشته باشیم، و آن این بود که ایران باید یک برنامه هسته‌ای داشته باشد که هیچ‌گاه هدف از آن رسیدن به سلاح هسته‌ای نباشد. این هدفی بود که ما تصمیم به رسیدن به آن گرفتیم. هر دو طرف یعنی ایران و 5 + 1 تصمیم به رسیدن به این هدف گرفتیم و به توافقی رسیدیم که هیچ‌کس آن را دوست نداشت. و این موضوعی بسیار خوبی...
 • توافق برجام مذاکره ندارد
 • به گزارشگروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان؛ علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشور تاکید کرد که ایران هیچ مذاکره دیگری در مورد برجام با هیچ کشوری نخواهد داشت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی انتهای پیام/ مذاکره برجام تکرار نخواهد شد + فیلم
 • موگرینی:مذاکره مجدد در مورد برجام امکان پذیر نیست
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و 1+5 را ناممکن خواند. به گزارش خبرگزاری مهر، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت انجام مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران، ممکن نیست. وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز برجام را توافقی موثر دانست که نیازی به مذاکره مجدد در خصوص آن وجود ندارد. موگرینی با اشاره به روند 12 ساله دستیابی به توافق هسته ایران گفت طی دو سالی که از عمر این توافق می گذرد مدعی شد در این مدت این توافق از تلاش ایران برای دستیابی یه سلاح اتمی جلوگیری کرده است. به گفته وی اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده است و به اهدافش رسیده است، باید از آن محافظت کرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این رئیس جمهور آمریکا، فرانسه، روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که به برجام نظارت دارد، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده و این نهاد تاکنون هفت بار عملی شدن آن را تایید کرده است.
 • موگرینی:مذاکره مجدد درمورد برجام امکان پذیر نیست
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران و ۱+۵ را ناممکن خواند.به گزارش مهر، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت انجام مذاکره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران، ممکن نیست.وی در گفتگو با شبکه اسکای نیوز برجام را توافقی موثر دانست که نیازی به مذاکره مجدد در خصوص آن وجود ندارد.موگرینی با اشاره به روند ۱۲ ساله دستیابی به توافق هسته ایران گفت طی دو سالی که از عمر این توافق می گذرد مدعی شد در این مدت این توافق از تلاش ایران برای دستیابی یه سلاح اتمی جلوگیری کرده است.به گفته وی اگر یک توافق وجود دارد که به آن عمل شده و موثر بوده است و به اهدافش رسیده است، باید از آن محافظت کرد.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: این رئیس جمهور آمریکا، فرانسه، روسیه و یا هرفرد دیگری نیست که به برجام نظارت دارد، بلکه این آژانس بین المللی انرژی اتمی است که برای نظارت بر توافق اتمی پیش بینی شده و این نهاد تاکنون هفت بار عملی شدن آن را تایید کرده است. پسندیدم 0 برچسب ها موگرینی اتحادیه اروپا برجام توافق هسته ای
 • اگر ترامپ توافق هسته ای ایران را پاره کند
 • نشریه «ویسکانسین استیت ژورنال» در گزارشی به تلاش‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو برجام اشاره کرد و نوشت، اگر ترامپ توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) را لغو کند، در واقع توافقی را نقض کرده است که بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران به تعهداتش در قبال آن توافق پایبند بوده است. این نشریه آمریکایی ادامه داد، اگر ترامپ به پاره کردن برجام تصمیم بگیرد، جهان احتمالاً با از سرگیری برنامه هسته‌ای ایران روبرو خواهد شد. در پایان این گزارش نوشته شده است، اگر جایگزین‌ها را فراموش کنیم، توافق هسته‌ای ایران و 1+5، بد به نظر می‌رسد. این نشریه آمریکایی اینگونه نوشت که عیب حفظ برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد بعد از 10 سال تعداد سانتریفیوژهای فعال خود را افزایش دهد و ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بعد از 15 سال توسعه دهد و عیب لغو برجام این است که به ایران اجازه می‌دهد خیلی فوری این کارها را انجام دهد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که نارضایتی خود از برجام را پنهان نمی‌کند، بارها از تمایل خود برای از بین بردن توافق هسته‌ای ایران سخن گفته است. وی اخیرا گفت که درباره سیاست آمریکا درباره برجام تصمیم گرفته است و بدون آنکه توضیحی ارائه کند، وعده داد که به زودی این تصمیم را علنی می‌کند. بر اساس گزارش بی بی سی، «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص موضع ترامپ درباره برجام گفت که حرف هایوی نشانه تصمیم برای خروج از این توافق نیست و تنها باید نشانه‌ای از نارضایتی تلقی شود.
 • طرف توافق هسته ای ایران فقط آمریکا نیست/سخنان ترامپ بی منطق است
 • رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با میشل دوکلو رئیس آکادمی دیپلماسی فرانسه با دیدار و گفتگو کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی در دیدار با میشل دوکلو رئیس آکادمی دیپلماسی فرانسه با اشاره به توسعه روابط ایران و فرانسه بعد از برجامدر زمینه اقتصادی،گفت:دو کشور دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی به ویژه در زمینه انرژی، ارتباطات، حمل و نقل و خودروسازی هستند که بعد از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ بخشی از این ظرفیت ها به کار گرفته شده استوموجب ارتقاء سطح روابط تجاری دو کشور شده است. رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، افزود: با توجه به اراده سیاسی مقامات عالیرتبه دو کشور برای احیای همکاری های فیمابین امیدواریم شاهد توسعههر چه بیشترروابطایران و فرانسهو بهره برداری از ظرفیت های موجود در حوزه سیاسی و اقتصادی باشیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع پرآشوب منطقه، ادامه داد:خطر افراط گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا مستلزم توجههمه کشورهایی است که قصد مبارزه جدی با این پدیده شوم را دارند. جلالی یادآور شد: حل مسئله تروریسم لزوم نگاه عمیق به ریشه های فکری وفرهنگی این قضیه را می طلبد و مبارزه نظامی به تنهایی نمی تواند موجب ریشه کن کردن کامل گروه های تروریستی شود. وی همچنین به امکانات مالی و نظامی قابل توجه گروه های تروریستی فعال در منطقه اشاره کرد و افزود:توانایی مالی و امکانات گسترده نظامی گروه های تروریستی،حکایتازپشتیبانی و کمک های برخی از کشورهای منطقه به گروه های تروریستی دارد، لذا مبارزه موثربا تروریسمباید بر قطع این کمک ها نیز تمرکز داشته باشد. وی درپایاناین دیدار با اشاره سخناندونالدترامپ در خصوص خروج از برجام ادامه داد:با توجه به اینکهطرفتوافق هسته ای ایران فقط با آمریکا نیستوطرف های توافق۶ کشورهستند،سخنان رئیس جمهور آمریکابی...
 • طرف توافق هسته ای ایران فقط آمریکا نیست/هرگونه خروج از برجام العمل متناسب ایران را در پی دارد
 • به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با میشل دوکلو رئیس آکادمی دیپلماسی فرانسه دیدار و گفتگو کرد. جلالی در ابتدای این دیدار با اشاره به توسعه روابط ایران و فرانسه بعد از برجام در زمینه اقتصادی گفت: دو کشور دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی به ویژه در زمینه انرژی، ارتباطات، حمل و نقل و خودروسازی هستند که بعد از توافق هسته ای ایران و 1+5 بخشی از این ظرفیت ها به کار گرفته شده است و موجب ارتقاء سطح روابط تجاری دو کشور شده است. خطر افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اراده سیاسی مقامات عالی‌رتبه دو کشور برای احیای همکاری های فیمابین امیدواریم شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط ایران و فرانسه و بهره برداری از ظرفیت های موجود در حوزه سیاسی و اقتصادی باشیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع پرآشوب منطقه ادامه داد: خطر افراط گرایی و تروریسم در منطقه و توسعه آن به سایر نقاط دنیا مستلزم توجه همه کشورهایی است که قصد مبارزه جدی با این پدیده شوم را دارند. امکانات گسترده نظامی گروه‌های تروریستی، حکایت از پشتیبانی برخی کشورهای منطقه از این گروه‌ها دارد جلالی یادآور شد: حل مسئله تروریسم لزوم نگاه عمیق به ریشه های فکری و فرهنگی این قضیه را می طلبد و مبارزه نظامی به تنهایی نمی تواند موجب ریشه کن کردن کامل گروه های تروریستی شود. وی همچنین به امکانات مالی و نظامی قابل توجه گروه های تروریستی فعال در منطقه اشاره کرد و افزود: توانایی مالی و امکانات گسترده نظامی گروه های تروریستی، حکایت از پشتیبانی و کمک های برخی از کشورهای منطقه به گروه های تروریستی دارد، لذا مبارزه موثر با تروریسم باید بر...
 • هشدار دولت درباره به کارگیری مجدد بازنشستگان
 • بر اساس بخشنامه جدید دولت به همه دستگاه های اجرایی، با اشاره به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب سال 1395 مجلس و پیگیری دستگاه‌ های نظارتی، تاکید شده... روزنامه خراسان: بر اساس بخشنامه جدید دولت به همه دستگاه های اجرایی، با اشاره به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب سال 1395 مجلس و پیگیری دستگاه‌ های نظارتی، تاکید شده هرگونه به کارگیری قانونی بازنشستگان، منوط به کسب مجوز از سازمان اداری و استخدامی و اخذ شماره شناسه خاص برای آن ها از طریق ثبت اطلاعات افراد مذکور در سامانه "کارمند ایران" است بنابراین استفاده از نیروی انسانی مذکور بدون رعایت مراتب فوق‌، خلاف موازین قانونی بوده و پرداخت هرگونه وجهی به آنان نیز مجاز نخواهد بود.
 • ترامپ برجام را رد کند کنگره تحریم هسته ای ایران را باز نمی گرداند
 • دو عضو برجسته کنگره آمریکا اعلام کردند اگر ترامپ در روز ۱۵ اکتبر پایبندی ایران به تعهدات هسته ای را تایید نکند، کنگره تحریمهای هسته ای ایران را باز نمی گرداند. خبرگزاری مهر ، گروه بین الملل: پایگاه تحلیلی دفنس وان اخیرا مقاله ای با عنوان «تلاش ترامپ جهت متقاعد کردن مقامات امریکایی به جنگ علیه ایران» به قلم « مارک پوکن» عضو کنگره امریکا و «کیت گولد» مدیر قانونگذاری سیاست خاورمیانه در کنگره منتشر نموده که در ادامه آمده است. سخنرانی رئیس جمهور ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در سال جاری دقیقا تداعی کننده سخنان رئیس جمهور بوش در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۲ بود، با این تفاوت که روی صحبت ترامپ فقط ایران بدون توجه به کشورهای بحرانی خاورمیانه بود. رئیس جمهور ترامپ در طی سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ بدترین توافق و معامله ای یک جانبه بوده که امریکا تا به حال وارد آن شده است. علی رغم چنین اظهارات جنجالی باید گفت که دولت ایران به توافق هسته ای کاملا پایبند بوده و توافق ۲۰۱۵ از وجود دولت هسته ای ایران و جنگ دیگر امریکا در خاورمیانه پیشگیری نموده است. در واقع امریکا، جامعه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای امنیت سازمان ملل و کارشناسان هسته ای در سراسر جهان تایید کرده اند ایران به تعهدات خود در قرارداد فوق پایبند بوده است. با این حال همانطور که هشدارهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، متحدان اروپایی و تعداد زیادی از مقامات نظامی، اطلاعاتی و امنیتی نتوانستند رئیس جمهور بوش را متقاعد کنند به عراق حمله نکند، شواهدی دال بر پایبندی ایران به توافق هسته ای نیز نتوانست مانع اظهارات جنجالی ترامپ علیه توافق هسته ای ایران و تضعیف آن شود یا اعضای دولت ترامپ را از تغییر حکومت در...
 • توافق نظامی ارتش عراق و پیشمرگه درباره آزادسازی الحویجه
 • ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه یک توافق نامه نظامی در خصوص نبرد آزاد سازی الحویجه از دست گروه تروریستی داعش امضا کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع امنیتی تاکید کردند که این توافق نامه نظامی در برگیرنده پنج بند است و امضای آن با حضور نمایندگان ائتلاف بین المللی آمریکا صورت گرفت. بر اساس این توافق نامه نیروهای پیشمرگه باید راه حمله را در برابر نیروهای ارتش عراق در جنوب کرکوک باز کنند و هر زمان که نیروهای ارتش به پیشمرگ ها نیاز داشتند تجهیزات لجستیکی لازم را ارسال کنند. آنها هم چنین باید راه را برای آوارگان باز کنند. در این توافق نامه تاکید شده که نیروهای پیشمرگه از طریق حملات توپخانه ای در این عملیات شرکت کنند و از هیچ منطقه ای که در حال حاضر در آنجا مستقر هستند عقب نشینی نکنند.
 • توافق روسای گمرکات ایران و ترکیه درباره ۸ محور مهم همکاری
 • روسای گمرکات ایران و ترکیه بر 8 محور مهم در همکاری های مشترک گمرکی امروز توافق کردند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی گمرک ایران ، این محورها شامل حذف کامل تاییدیه گواهی مبدا کالاهای ایرانی در کنسولگری های ترکیه ، 24 ساعته شدن فعالیت گمرکات گوربلاغ - بازرگان ، تبادل اطلاعات تصاویر ایکس ری به صورت برخط ، تردد کامیون های ترکیه از ایران همزمان با بسته شدن مرزهای ترکیه با اقلیم کردستان عراق ، ایجاد تسهیلات ترانزیت کالاهای ترکیه به قطر ، مبارزه مشترک با قاچاق مواد مخدر ، هماهنگی لازم برای احیای پروژه جاده ابریشم و تبادل اطلاعات در بستر دروازه مشترک مجازی است. در دیدار امروز فرود عسگری و جیناپ آشجی روسای کل گمرکات ایران و ترکیه در آنکارا پس از بحث و بررسی در خصوص مسایل و مشکلات موجود و به منظور نیل به اهداف افزایش تجارت به سقف 30 میلیارد دلار در سال ، دو طرف در این موارد به توافق رسیدند : 1- با توجه به تصمیم دولت ترکیه مبنی بر اعلام اعمال اصل عمل متقابل جهت صادرات اقلام ایران از مبدا کشورمان در خصوص لزوم دریافت تاییدیه اسناد توسط کنسولگری های ترکیه در ایران مقرر شد تاییدیه گواهی مبدا بصورت الکترونیکی بین گمرکات دو کشور حداکثر در یک هفته انجام پذیرد و بدین ترتیب نیازی به تاییدیه اسناد مذکور در سفارتخانه و کنسولگری دو طرف نخواهد بود. موضوع درخواست تاییدیه اصالت گواهی مبدا توسط کنسولگری های دوطرف به حالت تعلیق درآمد. این پیشنهاد در جلسه مشترک با معاون وزیر اقتصاد ترکیه نیز مطرح و تایید شد. 2- دو طرف بر 24 ساعته کردن فعالیت مرز بازرگان - گوربلاغ و تامین نیروی انسانی وتجهیزاتی به توافق رسیدند. 3-به منظور سهولت در تردد وسایل نقلیه تبادل اطلاعات تصاویر ایکس ری به صورت برخط مورد توافق واقع شد. 4-با توجه...
 • غرب از طرح مذاکره مجدد به دنبال محدودیت ایران در منطقه و برنامه موشکی است/همه مردم مثل روحانی معتقدند مذاکره با آمریکا اتلاف وقت است
 • یک کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: غرب به دنبال این است که بتواند باب مذاکره با ایران را در خصوص مسائل موشکی و منطقه ای باز کند که هر نوع باب مذاکره در این قضیهبرای ایران خسارت محض است . مهدی فضائلی، کارشناس مسائل هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور در جریان رژه نیروهای مسلح که هرگونه مذاکره مجدد و یا تهیه ضمیمه برای برجام را اتلاف وقت دانسته است، گفت: این موضع‌گیری یکی از جهت‌گیری های خوب آقای رئیس‌جمهور بود.وی ادامه داد: امیدواریم تجربه ای که از برجام به دست آمد و امروز در بدعهدی آمریکا به وضوح به تصویر کشیده شد نصب العین ما باشد و این موضع رئیس جمهور در حقیقت بیان این واقعیت بود. فضائلی در پاسخ به این سوال که به نظر شما سیاست یک بام و دو هوای غرب مبنی بر اینکه از سویی مدافع برجام هستند و از سوی دیگر مذاکره مجدد را مطرح می کنند چه اهدافی در پس خود دارد؟ گفت: آمریکایی‌ها و غرب از همان ابتدا که بحث مذاکره هسته ای مطرح شد هدف شان ماورای مسائل هسته ای بود. این کارشناس مسائل هسته ای ادامه داد: آنها دو هدف دیگر داشتند یکی در خصوص مسائل موشکی و محدود کردن توان دفاعی کشور بود و هدف دوم نیز محدود کردن نفوذ ایران در منطقه است و این دو برای آنها مهم تر از بحث هسته است.وی با اشاره به طرح مسئله برجام دو و سه گفت: در حقیقت غرب و آمریکا با هدف قرار دادن این دو حوزه درصدد محدود کردن جمهوری اسلامی بودند و هدف آنها امروز هم در حقیقت ادامه همان بحث است.فضائلی ادامه داد: غرب به دنبال این است که بتواند باب مذاکره با ایران را در خصوص مسائل موشکی و منطقه ای باز کند که هر نوع باب مذاکره...
 • ایران به برجام عمل می کند/گفت وگو درباره همه چیز یعنی بن بست
 • به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، آنتونی بلینکن معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با رادیو ملی آمریکا (NPR) در پاسخ به سوالی درباره این‌که کاخ سفید فکر می‌کند توافق هسته‌ای با ایران به اندازه کافی سخت نیست و قصد دارد دوباره بر سر آن مذاکره کند، با تکیه بر ادعاهای غرب و آمریکا در گذشته علیه برنامه هسته‌ای کشورمان گفت: پیش از هر چیز باید بگوییم که این یک توافق بسیار خوب است و چشم‌انداز دستیابی ایران به موادی که برای ساخت یک سلاح هسته‌ای کافی است را به میزان زیادی دور می‌کند. بلینکن در ادامه با تکیه بر این ادعاها افزود: این توافق راه‌های ایران برای دسترسی به بمب را از بین می‌برد. زمانی که ما در دولت اوباما وارد مذاکره شدیم ایران در آستانه تبدیل به یک کشور هسته‌ای قرار داشت. این کشور در شرایطی قرار داشت که طی چند ماه می توانست اورانیوم با غنای پایین را به اورانیوم با غنای بالا تبدیل کند. اکنون این امکان به عقب رانده شده است. بنابراین این یک توافق بسیار خوب است که ما و تمام همسایگان ایران را امن‌تر کرده است. وی در پاسخ به سوالی درباره انتقاد دولت ترامپ از بند غروب در توافق هسته‌ای که بر اساس آن محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران به مرور منقضی می‌شود، اظهار کرد: ایران به طور قطع قبول نمی‌کرد که این محدودیت‌ها تا ابد ادامه یابد. در واقع زمانی که دولت بوش چشم‌انداز مذاکره برای رسیدن به توافقی با ایران را روی میز قرار داد، متوجه شد که ایران محدودیت‌های دائمی را نخواهد پذیرفت. اما حتی برخی شروط در این توافق که طبق بند غروب پس از 10، 15 و 20 سال منقضی می‌شوند، چیزهایی وجود دارد که دائمی هستند، شامل ممنوعیت همیشگی دستیابی به سلاح هسته‌ای طبق معاهده منع اشاعه که شامل بازرسی‌هایی است که دائمی هستند....
 • برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام از روی نادانی است
 • صادق خان شهردار لندن از حزب کارگر روز یکشنبه اعلام کرد استقبال از سفر رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به انگلیس یک اشتباه است چرا که برخی اظهارنظر وی درباره اسلام از روی نادانی است. به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیما؛ صادق خان شهردار لندن از حزب کارگر روز یکشنبه اعلام کرد استقبال از سفر رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به انگلیس یک اشتباه است چرا که برخی اظهارنظرهای وی درباره اسلام از روی نادانی است. شهردار لندن پیش از این نیز مخالفت صریح خود را با بازرگان میلیاردر آمریکایی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده و تدابیر محدود کننده ای را که ترامپ قصد داشت بر ضد اتباع شش کشور اسلامی اعمال کند، محکوم کرده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، صادق خان در سخنرانی خود در کنوانسیون حزب کارگر انگلیس تصریح کرد تصمیم ترزا می نخست وزیر انگلیس برای پذیرش دونالد ترامپ در سفر دولتی به انگلیس یک اشتباه است. وی افزود برخی اظهارات ترامپ درباره اسلام به حرفهای یک نادان شباهت دارد.
 • توییت تازه ظریف درباره حکم ضد ایرانی ترامپ
 • وزیر خارجه کشورمان در پیام توییتری خود در خصوص فرمان جدید مهاجرتی ترامپ و ادامه منع ورود ایرانیان به آمریکا نوشت: ابراز همدلی دروغین ترامپ با ایرانیان طنینی توخالی‌تر از همیشه است. به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در پیام توییتری خود در خصوص فرمان جدید مهاجرتی ترامپ و ادامه منع ورود ایرانیان به آمریکا نوشت: ابراز همدلی دروغین ترامپ با ایرانیان طنینی توخالی‌تر از همیشه است؛ آن هم با وجود فرمان جدید و توهین آمیزترش در منع سفر برای چنین شهروندان برجسته‌ای. کاخ سفید دوشنبه بااعمال تغییراتی در قانون منع مهاجرتی، کشورهای ونزوئلا، چاد و کره شمالی را به لیست ممنوعیت مسافرت به ایالات متحده اضافه کرد.
 • مواضع ترامپ درباره مسلمانان شبیه داعش است
 • به گزارش ایلنا به نقل از گاردین، «صادق خان» شهردار لندن در واکنش به فرمان اجرایی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا که بر اساس آن مسلمانان از ورود به خاک آمریکا منع می‌شوند این مواضع وی را همچون مواضع گروه تروریستی داعش خواند. وی که در یک نشست خبری مربوط به حزب کارگر سخن می‌گفت، با انتقاد از لحن و ادبیاتی که ترامپ علیه مسلمانان به کار می‌برد، آن را ادبیاتی همچون ادبیات داعش قلمداد کرد. صادق خان خاطرنشان کرد که تصمیم ترامپ برای ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا باعث ناراحتی وی شده و اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا نیز همچون اظهارات داعش است. شهردار لندن اضافه کرد: داعش جمع بین مسلمان بودن و غربی بودن را غیرممکن می‌داند و ترامپ نیز نادانسته همین اظهارات را بیان می‌کند. وی با اشاره به فرمان مهاجرتی ترامپ افزود که این فرمان باعث به وجود آمدن تصور غلطی درباره دین خواهد شد. صادق خان افزود که خود وی هم یک فرد غربی و یک مسلمان است که به مسلمان بودنش افتخار می‌کند و به هیچ‌کس نیز اجازه نخواهد داد که اجتماع مسلمانان را بر هم بزند.
 • اظهارات ترامپ درباره مسلمانان شبیه داعش است
 • شهردار لندن بار دیگر درباره فرمان اجرایی ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور گفت: این اظهارات شبیه اظهارات داعش است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، صادق خان شهردار شهر لندن ضمن انتقاد از لحن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره مسلمانان گفت: وی بازی خود را با استفاده از زبان گروه تروریستی داعش بازی می‌کند.به نوشته روزنامه گاردین، شهردار پایتخت انگلیس در کنفرانس حزب کارگر بریتانیا در برایتون گفت: فرمان ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا وی را رنجانده است و سخنان ترامپ علیه مسلمانان بی شباهت با گفته‌های داعش نیست.خان ادامه داد، داعشی‌ها می‌گویند نمی‌شود مسلمان و غربی بود و ترامپ هم ندانسته همان بازی داعش را انجام داده و به آن‌ها کمک می‌کند. شهردار لندن ادامه داد فرمان اجرایی ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور تصور غلطی درباره دین ایجاد می‌کند.صادق خان گفت که خودش هم غربی است و هم به مسلمان بودنش افتخار می‌کند و اجازه نمی‌دهد کسی اجتماع آنان را بر هم بزند.
 • مک کین:درباره اقدامات فردای ترامپ مطمئن نیستم
 • سناتور جمهوری خواه آمریکایی در مصاحبه‌ای گفت که هرگز از بابت اقدامات بعدی رئیس جمهوری کشورش مطمئن نبوده است. به گزارش ایسنا، سناتور جان مک‌کین جمهوری خواه در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی.بی.اس گفت: نمی‌دانم فردا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چه کاری انجام می‌دهد. او هر روز اظهارات و گفته‌های خود را تغییر می‌دهد. من نمی‌توانم زمان خودم را برای تحلیل گفته‌های او بگذارنم. رهبران دموکرات آمریکا اوایل ماه جاری میلادی به یک سقف بدهی کوتاه مدت و توافق هزینه‌های فدرالی دست یافتند. دموکرات‌ها پس از دیدار با ترامپ گفتند که وی با قانونی کردن جایگاه حمایتی از مهاجران جوان و همچنین بررسی بسته‌ای درباره امنیت مرزی شامل دیوار مرزی با مکزیک موافقت کرده است. مک کین در گذشته مخالف ترامپ بوده است. این سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا روز جمعه اعلام کرد که از اقدام حزب جمهوری خواه برای لغو و جایگزینی بیمه درمانی "ObamaCare" حمایت نمی‌کند. انتهای پیام
 • بلوف ترامپ درباره توان خود برای کسب آرای مردمی
 • دونالد ترامپ که با احتساب آرای الکترال کالج توانسته است رئیس‌جمهور آمریکا شود، مدعی شد کسب آرای مردمی برای او ساده‌تر بوده است. باشگاه خبرنگاران: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، در یک سخنرانی در آلابامای آمریکا ادعا کرد: در دوره انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، برایم کسب آرای مردمی ساده تر بود؛ اما من روی کسب آرای کالج الکترال (مجمع گزینندگان) تمرکز کرده بودم.ترامپ افزود: «من بسیار هوشمندانه در ایالت‌هایی که رأی الکترال کالج مد نظر بود، به مبارزات انتخاباتی پرداختم. من هیچ وقت از طرفداران الکترال کالج نبوده ام؛ اما هم اکنون از آن قدردانی می کنم. برای من پیروزی بر اساس آرای مردمی ساده تر است؛ زیرا فقط کافی است به ایالات نیویورک، کالیفرنیا و تگزاس بروم.»رئیس جمهور آمریکا خاطرنشان کرد: «زیبایی الکترال کالج در این است که باید به ایالت های کوچک تر رفت. الکترال کالج باعث شد برخی ایالت های کوچک که هیچ گاه انسان به آنها فکر هم نمی کند بتواند اثر گذار باشد؛ اما من بیشتر روی ایالت های پنسیلوانیا و کارولینای شمالی تمرکز کردم.»دونالد ترامپ در حالی با کسب آرای کالج الکترال در انتخابات آمریکا پیروز شده است که در نوامبر سال 2012 در توییتر خود نوشته بود: الکترال کالج برای دموکراسی آمریکا یک فاجعه است. این درحالیست که وی در نوامبر 2016 هم اعلام کرد: الکترال کالج از این نظر که به رأی همه ایالت ها – از جمله ایالت های کوچک—اهمیت می دهد، فوق العاده است.هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات این کشور، با اختلاف 3 میلیون رأی توانست با کسب آرای عمومی، دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه خود را شکست دهد. این درحالیست که به دلیل پیروزی دونالد ترامپ در کسب آرای الکترال کالج، وی به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا وارد کاخ سفید شد.