مشکل معلولیت و به طور کلی ناتوانی افراد از موضوعاتی است که هر جامعه ‎‌ای با آن برخورد دارد و موضوعی آشناست. به گزارش جهان نيوز، اغلب این افراد منزوی هستند چراکه برای حضور در جامعه به آنان بهای زیادی داده نشده کمااینکه در معابر و سطح شهر نیز حرکت و عبورشان به سختی انجام می‎شود و علت آن ساخت شهر برای افراد سالم و بدون نقص است!
در همین راستا ستاد مناسب ‎ سازی با هدف ساماندهی فضاهای شهری برای ناتوانان و کم ‎ توانان و در ابعاد وسیع ‎ تر مناسب‎ سازی فضای شهر برای تمامی اقشار جامعه تشکیل شده است.

هدف کلی تشکیل ستاد، اجرایی کردن مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولین است. در لرستان نیز این افراد وجود دارند که برای رسیدگی به این مشکل آنان،ستاد مناسب‎ سازی، جلساتی برگزار می‎ کند و فرمانداران و شهرداران گزارش کار خود را از اقدامات انجام شده ارائه می‎ دهند.
با وجود اقداماتی که در برخی شهرستان‎ها انجام شده، هنوز ساماندهی معابر ویژه افراد کم‎توان و ناتوان در بعضی از شهرستان‎ ها روندی کند را در پیش گرفته و یا انجام نشده است.
4000 مدرسه در لرستان بایدمناسب ‎ سازی شود
در این خصوص خیرایی، معاون پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش لرستان درجلسه ستاد با بیان اینکه 4000 مدرسه برای مناسب‎سازی در استان داریم، افزود: اکثر این مدارس در ایام تعطیل پذیرای مهمانان خارج از استان هستند که این مکان‎ها در اختیار آنان قرار می‎گیرد.
وی با بیان اینکه 98 درصد اعتبارات آموزش و پرورش جاری هستند و صرف حقوق پرسنل می‎شود، ادامه داد: برای آغاز مناسب‌سازی فضاها نیازمند اعتبار هستیم و آموزش و پرورش پول زیادی برای این کار ندارد. همچنین حدود 32 هزار دانش‎ آموز در استان داریم که روزانه به سمت مدارس تردد دارند و برای همین مناسب‎سازی باید انجام شود. این اداره پتانسیل عظیمی برای مناسب‌سازی دارد که در این رابطه نیازمند یاری است.
مالکین زیر بار مناسب ‎ سازی نمی‎ روند
ترابی ‎ نژاد، فرماندار چگنی نیز گفت: برای مناسب ‎ سازی فضاها در دوره و ویسیان، مالکین زیر بار نمی ‎ روند و مشکلاتی در این مسیر وجود دارد. خیلی از ادارات آسانسور ندارند که در این رابطه با آنها مکاتباتی به عمل آمده و سایر ساختمان ‎ هایی نیز که در دست احداث هستند را کنترل می ‎ کنیم که این نکات را رعایت کنند.
درمنان، فرماندار دورودبا اشاره به روستاها نیز اظهار کرد: تمام تلاشمان این است که در این مناطق نیز مناسب ‎ سازی انجام شود چراکه در آنجا نیز معلولین، افراد مسن و کم ‎ توان وجود دارند. در اجرای طرح ‎ های هادی نیز به صورت جدی این موضوع را پیگیری میکنیم.
نورالدین درمنان، فرماندار رومشکان نیز با بیان اینکه خیلی از مناطق شهری فاقد روشنایی هستند، اظهار کرد: در این شهرستان حتی برای شهر کوچک چغابل نیز روی این موضوعات دقت کرده‌ایم و سعی در برطرف کردن این مشکلات داریم.
وی با بیان اینکه بیشتر توجهات به محیط‌های شهری معطوف شده و کمتر به روستاها پرداخته میشود، ادامه داد: ادارات نیز به بهانه اینکه استیجاری هستند از مناسب ‎ سازی فضای خود سر باز می ‎ زنند و کاری نمی ‎ کنند که در این راستا باید فکری اساسی اندیشیده شود.
در رومشکان 350 معلول وجود دارد که نیاز به خدمات ‎رسانی هستند
درمنان از مناسب ‎سازی 13 مکان آموزشی و فرمانداری این شهرستان خبر داد و گفت: در رومشکان 350 معلول وجود دارد که نیاز به خدمات ‎ رسانی هستند.
فرماندار رومشکان با گلایه از عملکرد ادارات در رابطه با مصوبات ستاد مناسب ‎ سازی اظهار کرد: متاسفانه این جلسات را در حد یک جلسه می ‎ دانند و به صرف تشکیل آن و حضور فرماندار کاری از پیش نخواهیم برد.
همچنین اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: تاکنون ستاد مناسب ‎ سازی معابر و فضای شهری 180 جلسه برگزار کرده که تمامی مصوبات آن اجرا شده است.
محمودی، مدیر عمران دانشگاه لرستان نیز به قدمت بالای فضاهای این دانشگاه اشاره کرد و افزود: در این اماکن تا حد ممکن سعی در مناسب ‎ سازی فضا داشته ‎ ایم اما هنوز آسانسور ندارند.
روز به روز از کیفیت زندگی در شهرها کاسته می ‎ شود
امیری، عضو شورای فنی دانشگاه لرستان نیز گفت: متاسفانه در کشور ما به فضای عمومی اهمیت داده نمی ‎ شود و روز به روز از کیفیت زندگی در شهرها کاسته می ‎ شود. از کل فضاهای استان اطلاعات دقیقی نداریم که باید در قالب یک پکیج فرصت ‎ ها و تهدیدها را شناسایی کنیم.
بافت شهر خرم ‎ آباد قدیمی است و امکان مناسب ‎ سازی وجود ندارد
سپهوند، معاون معماری و شهرسازی شهرداری خرم ‎ آباد نیز با اشاره به بافت قدیمی شهر اظهار کرد: نمی ‎توانیم در این فضاها مناسب‎ سازی انجام دهیم و به صورت 100 درصد نیز کار کرد. در بعضی از خیابان ‎ ها نیز امکان تعریض تا 11 متر وجود ندارد و زمان بر است. پیاده ‎ روهایی وجود دارد که نیم متر نیز عرض ندارند. : خیابان 17 شهریور سالهازیادی است که طرح تعریض آن داده شده اما تا به حال دو پلاک آن خریداری نشده است.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری خرم ‎ آباد یادآور شد: درختان قطور خیابان ‎ ها را گرفته ‎اند و جای پیاده ‎ روی وجود ندارد.
ساماندهی تنها تعریض معابر نیست
در ادامهمحمد اصلانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز خطاب به شهرداری خرم‎آباد گفت: تعریض زمان‎ بر است و انجام ندهید. شما می ‎ توانید مانع پیشروی مغازه ‎داران شوید و روی کانال ‎ها را با شبکه فلزی بپوشانید که با این روش حدود یک متر به پیاده ‎ روها اضافه می ‎ شود.
وی گفت: ساماندهی تنها تعریض معابر نیست. در خرم ‎ آباد مشکل پارکینگ عمومی داریم که خود شهرداری مقصر است چراکه ده واحد ساختمان جای پارک ندارند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در رابطه با مناسب‎سازی مدارس گفت: اداره کل آموزش و پرورش می ‎ تواند از محل اعتبارات عمرانی خود 5 درصد را به این مهم اختصاص دهد.
اصلانی با بیان اینکه در ارتباط با مناسب‌سازی معابر و محیط‌های شهری، لرستان از جمله استان‌هایی است که عملکرد خوبی داشته است، افزود: البته کاستی‌هایی در گذشته بوده که هم‌اکنون در صدد رفع و ایجاد تحول در این بخش هستیم، این مهم تنها با همکاری و تعامل تک‌تک اعضا محقق خواهد شد و اعضای ستاد به صورت عامل و زیرمجموعه‌های آنان باید مصوبه‌ها را رعایت کنند .
اصلانی، فرمانداران را موظف به ارائه برنامه تفصیلی خود در رابطه با مناسب‌سازی دانست و گفت: همچنین زمان لازم برای انجام کامل طرح را باید اعلام کنند.
معاون استانداری لرستان به نامناسب بودن صندوق‌های صدقه کمیته امداد در محیط شهری اشاره کرد و افزود: کمیته امداد باید در راستای رفع این معضل اقدام کرده و ترجیحا از صندوق‌های دیجیتال استفاده کند.
اصلانی به وظیفه سازمان برنامه و بودجه و مهندسین در راستای مناسب‌سازی اشاره کرد و گفت: این دو باید نسبت به معرفی شرکت‌هایی با گرید مناسب در راستای مناسب‌سازی اقدام کنند و این شرکت‌ها باید مورد تایید شهرداری باشند تا این کار به آنها واگذار شود. همچنین دانشگاه لرستان، شهرداری مرکز استان، بهزیستی و راه و شهرسازی دستورالعمل‌های مربوط به مناسب‌سازی را دقیقا به گونه‌ای که احصا می‌کنند در اختیار دستگاه‌های ذی‌ربط بگذارند. همچنین ارتقایپایه مهندسی یا اخذ پروانه‌ها منوط به گذراندن دوره‌های مناسب‌سازی باشد.
وی، مناسب‌سازی روستاها را از دیگر مواردی که باید به آن توجه داشت عنوان کرد و افزود: قبل از اینکه این مناطق با مشکل شهرها مواجه شوند باید این موضوع رعایت شود.
وی با بیان اینکه در جوامع پیشرفته شهر در خدمت مردم است، اضافه کرد: باید روی فرهنگ این موضوع کار کنیم و با تعیین همیارانی، شهرداری را در مناسب ‎ سازی فضاها کمک کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با گلایه از این موضوع که در سال چند همایش در این رابطه برگزار می ‎ شود؟ ادامه داد: ای کاش می ‎ توانستیم از تجارب سایر کشورها در این رابطه استفاده کنیم. متاسفانه در بعضی شهرستان ‎ ها اعتبارات این بخش را تنها دور ریخته ‎ اند.
و این گونه یکی دیگر از جلسات ستاد مناسب ‎ سازی معابر و فضاهای شهری لرستان به پایان رسید که باید دید مصوبات بیان شده تا چه حد اجرایی می ‎ شوند و نتیجه کار چه خواهد شد؟

منبع: ایسنا

کلیدواژه: استانداری لرستان | آموزش و پرورش | مناسب سازی | ستاد مناسب | لرستان نیز | مناسب lrm | lrm سازی

منبع: جهان نيوز

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۸۱۷۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

در همین زمینه

 • چه کسی از باشگاه استقلال برای فارپاس نامه فرستاد/بدون امضا بدون تاریخ
 • به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، روزنامه‌های ورزشی امروز منتشر شدند.
 • معرفی کتاب:اخترفیزیک برای افراد بیقرار
 • فرهنگ>ادبیات - همشهری آنلاین:ماهیت فضا و زمان چیست؟ ما در گیتی چه جایگاهی داریم؟ امروزه ما کمتر وقت می‌کنیم درباره‌ کیهان اندیشه کنیم. اخترفیزیکدان مشهور و محبوب جهانی، نیل دگراس تایسن، گیتی را در نوشتاری موجز و روشن، با زبانی طنزآمیز و گویا، به ما معرفی می‌کند. در پيشگفتار اين كتاب چنين آمده است: ... در سالهاي اخير، تقريباً هر هفته خبر از کشفيات کيهاني جديدي به گوش مي‌رسد که شايسته سرخط اعلان‌ها است. درست است که رسانه‌هاي گروهي علاقه بيشتري به اخبار گيتي نشان مي‌دهند، ولي اين افزايش علاقه احتمالاً ناشي از افزايش واقعي اشت‌هاي مردم براي علم است. شواهد فراواني بر اين امر دلالت مي‌کند، از نمايش‌هاي پربينندهي تلويزيوني که بر اساس علم يا با الهام از آن ساخته مي‌شود، گرفته تا موفقيت فيلم‌هاي علمي- تخيلي با بازي هنرپيشه‌هاي مشهور که از سوي توليدکنندگان و کارگردانان پرآوازه ساخته مي‌شوند. تازه در اين اواخر، فيلم‌هاي زندگينامه دانشمندان بزرگ نيز تبديل به ژانر ويژهاي شدهاند. علاقه زيادي هم در سراسر جهان براي جشنواره‌هاي علمي، گردهمايي‌هاي علمي- تخيلي، و فيلم‌هاي مستند علمي تلويزيوني پديد آمده است. پرفروشترين فيلم تمام تاريخ فيلمي است از يک کارگردان مشهور که داستان آن در سيارهاي مي‌گذرد که به دور ستارهاي دوردست مي‌چرخد، و هنرپيشه زن مشهور آن نقش يک اختر زيست شناس را بازي مي‌کند. گرچه در اين عرصه تمام شاخه‌هاي علم پيشرفت زيادي داشته‌اند، ولي رشته اخترفيزيک مدام به جايگاه نخست صعود مي‌کند. گمانم من علتش را بدانم. هر يک از ما، گه‌گاه به آسمان نگريسته و از خود مي‌پرسيم: تمام اينها چه معني مي‌دهد؟ اينها چطور کار مي‌کند؟ و جايگاه من در گيتي کجا است؟ اگر فرصت نداريد از طريق کلاس درس، کتاب‌هاي درسي، يا فيلم‌هاي مستند با کيهان آشنا شويد، ولي در عين حال، خواهان آشنايي مختصر ولي معني‌دار با اين رشته هستيد، کتاب اخترفيزيک براي افراد بيقرار را به شما پيشنهاد...
 • کمک های دولت برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست
 • گرگان – مدیرکل بهزیستی گلستان گفت: کمک‌های دولتی برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست و انتظار بیشتری داریم. به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم غفاری ظهر شنبه در جلسه شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان گلستان، اظهار کرد: ۲۰ هزار نفر در سامانه بهزیستی گلستان تحت پوشش هستند که با احتساب خانواده‌های آنها به ۱۰۵ هزار نفر می‌رسند. وی افزود: در تلاش هستیم که خدمات بهتری به مددجویان ارائه کنیم اما کمک‌های دولتی برای افراد تحت پوشش بهزیستی کافی نیست و انتظار ما از دولت بیشتر است. ۹۰ میلیون تومان مشارکت نقدی خیرین به مددجویان بهزیستی در گلستان مدیرکل بهزیستی گلستان با اشاره به عملکرد ۶ ماه نخست این نهاد در استان گفت: سه هزار و ۵۱۳ بسته مواد غذایی میان مددجویان توزیع و ۷۶ میلیون تومان فطریه در ماه رمضان جمع آوری شد. غفاری تصریح کرد: در عید قربان امسال ۸۱ میلیون تومان نذورات از خیرین جمع آوری و مردم هم لوازم خانگی میان مددجویان توزیع کردند. وی ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون ۹۰ میلیون تومان مشارکت نقدی توسط خیرین استان داشته‌ایم و موسسات هم ۲۳۰ میلیون تومان کمک نقدی و ۱۴۳ میلیون تومان کمک غیر نقدی داشته‌اند.
 • تلاش برای اتصال ۲ میلیون خانه خالی به افراد فاقد مسکن
 • در روزهای اخیر مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی راه اندازی شد که هدف آن رشد فناوریهای نوین در حوزه مسکن و ساختمان است و در گام اول اتصال ۲ میلیون خانه خالی با افراد فاقد مسکن را در دستور کار قرار داده است. به گزارش ایسنا، وزارت راه و شهرسازی استفاده از ابزارها و فناوریهای نوین را در دستور کار خود قرار داده است. بعد از آنکه این وزارتخانه سود تسهیلات مسکن یکم بانک مسکن را به ۹.۵ درصد کاهش داد، در روزهای اخیر مرکز توسعه فناوریهای نوین بانک مسکن را راه اندازی کرد که به گفته مدیرعامل آن قرار است به عنوان بازوی اجرایی بانک و دولت عمل کرده و مشکلات مطرح شده را از این طریق راحت‌تر برطرف کند. همچنین عباس آخوندی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در مراسم افتتاح اظهار کرد: کاری که مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن انجام می‌دهد این است که برای مسایل ملی که ما داریم چه در حوزه مسکن و شهرسازی مانند بازآفرینی شهری، بافت‌های فرسوده و بافت‌های حاشیه‌ای و همچنین در حوزه فناوری‌های نوینی که در تمامی حوزه‌های حمل و نقلی اعم از جاده‌ای، ریلی، هوایی، دریایی، حمل و نقل ترکیبی، حمل و نقل ملی و حمل و نقل بین‌المللی مسائل را مطرح و تبدیل به ایده می‌کند و ایده‌ها را نیز به صورت محصول و راه حل ارایه می‌کند. محمدهاشم بت شکن ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ نیز اقدامات بانک‌مسکن در اجرایی‌کردن این ایده را اینگونه توضیح داد: ما در فاز اول خدمات خود را از حوزه‌های مسکن و ساختمان شروع و در فاز بعد به حوزه‌های حمل و نقل و سایر بخش‌های ذیربط وزارت راه و شهرسازی توسعه خواهیم داد. تمایز رقابتی این مرکز، اطمینان از وجود بازار مصرف برای ایده‌های تجاری‌سازی شده از یک طرف و جذب سرمایه از طرف دیگر است....
 • صدور رایگان پروانه ساختمان برای افراد تحت پوشش بهزیستی در گرگان
 • گرگان – سرپرست شهرداری گرگان از صدور رایگان پروانه ساختمان برای مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد این شهرستان خبر داد. به گزارش خبرنگار مهر، مهدی باقری ظهر شنبه در جلسه شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان گلستان، اظهار کرد: لایحه‌ای در شورای اسلامی شهر گرگان به توصیب رسیده تا پروانه ساختمان برای مددجدیان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد به صورت رایگان صادر شود. وی افزود: افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در گرگان می‌توانند با ارائه معرفی نامه به شهرداری گرگان از خدمات رایگان صدور پروانه ساختمان استفاده کنند. باقری تصریح کرد: همچنین برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد که بدون پروانه ساختمانی اقدام به احداث ساختمان کرده‌اندف تخفیف ۴۰ درصدی در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: به دبنال لایحه‌ای هستیم تا در بخش صدور پروانه ساخت رایگان افراد بیشتری را مورد نظر قرار دهیم. به گفته وی، کمک‌های نقدی و غیر نقدی شهرداری گرگان فقط شامل افرادی می‌شود که معرفی نامه از بهزیستی یا کمیته امداد ارائه دهند.
 • اقتصاد سالم پویا و مقاوم در گرو خانواده سالم است
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،معصومه ابتکار عصر امروز در همایش خانواده و توسعه پایدار در شهرضا با اشاره به اینکه بنیان‌های خانواده از مدرسه شکل می‌گیرداظهار داشت: زمانی که خانواده سالم باشد، آسیب‌های جامعه کمتر می‌شود، جامعه‌ای با تعالی فرهنگی اجتماعی، خانواده‌هایی سالم دارد، بنابراین باید به آموزش مهارت‌های زندگی توجه شود. وی افزود: بحث خانواده نه تنها در کشور ما، بلکه در جهان حالت بحرانی پیدا کرده، درحالی که خانواده خاستگاه تعالی بشر است و بدون خانواده سالم، امکانتعالی در جامعه وجود ندارد. معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اقتصاد سالم، پویا و مقاوم در گرو خانواده سالم است، گفت: در خانواده‌ای که آرامش برقرار و از خشونت کلامی خبری نباشد بچه‌ها می‌توانند رشد روحی، اخلاقی، معنوی و درسی داشته باشند. ابتکار با تأکید بر اینکه اساس خانواده بر تفاهم و گفت‌وگو برقرار است و باید در خانواده از برجام الگو بگیریمتصریح کرد: دولت یازدهم در شرایطی مسئول اداره امور کشور شد که سیلوها خالی وکشتی‌های نفتکش توان خروج از کشور را نداشتند اما همه این موانع با گفت‌وگوبرداشته شد. وی با اشاره به اینکه برجام در یک مذاکره هوشمندانه و براساس منطق ایران به نتیجه رسید، افزود: ادبیات رئیس جمهور در نشست مجمع سازمان ملل اقتدار ایران را نشان داد. معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تأکید بر ضرورت ترویج گفتمان ملی از دوران نهاد خانواده، گفت: مقام معظم رهبری بارها در سخنان خود تأکید کردند که باید به ارکان خانواده توجه کنیم. وی با اشاره به اینکه مراکز مشاوره برای مشکلاتی که در جامعه داریم، کمک فنی می‌دهند، تصریح کرد: نظام مشاوره و امدادگری یکی از اولویت‌های مهم دولت دوازدهم است. ابتکار با اشاره به پیش گرفتن زنان در زمینه تحصیلات دانشگاهی از مرداناظهار داشت: سیاست ابلاغی دولت افزایش حضور زنان در مدیریت‌هاست و...
 • اهمیت تغذیه سالم برای دوران تحصیل دانش آموزان
 • تغذیه سالم برای دوران تحصیل دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه مصرف صبحانه برای فرزندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: اجتناب از خوردن صبحانه در برخی از دانش آموزان در مقاطع دبستان و راهنمایی سبب اختلال در رشد و یادگیری آنان می‌شود.دکتر جان محمد ملک زاده ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از دانش آموزان تمایلی به صرف صبحانه ندارند، حضور همه اعضای خانواده در کنار سفره، تنوع مواد غذایی و خود داری از تکراری شدن و یکنواختی صبحانه در افزایش میل دانش آموز به صرف صبحانه بسیار موثر است.متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد ادامه داد: صبحانه دانش آموزان باید شامل حداقل سه گروه از گروههای مواد غذایی گوشت و حبوبات (تخم مرغ، آش و عدسی)، لبنیات، نان و غلات، میوه و سبزیجات باشد.دکتر ملک زاده مصرف میان وعده را یکی دیگر از ضروریات تغذیه در دانش آموزان دانست و افزود: با توجه به اینکه دانش آموزان به مصرف تنقلات و مواد غذایی کم ارزش مانند چیپس، پفک، لواشک و امثال آن‌ها در دوران تحصیل به ویژه دوران ابتدایی تمایل بیشتری دارند، بنابراین لازم است تغذیه آن‌ها به دقت تحت نظر باشد.دکتر ملک زاده افزود: مصرف میان وعده‌های نامناسبی، چون بیسکوییت، کیک، کلوچه، لواشک، چیپس، پفک و آبمیوه‌های صنعتی نیاز‌های بدنی آن‌ها را تامین نکرده و سبب سیری کاذب در دانش آموزان می‌شوند.وی با بیان اینکه سیری کاذب در نهایت منجر به سوء تغذیه و اختلال در رشد می‌شود ادامه داد: برنامه ریزی برای تغذیه صحیح دانش آموز و مصرف صبحانه توسط آن‌ها لازم است به دقت صورت گیرد.متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به اینکه میان وعده باید ۳ ساعت قبل از نهار مصرف شود گفت: میان وعده‌ی مناسب...
 • برنامه دبی برای ساخت ونیز دوم/تصاویر
 • دبی برای ساخت ونیز دیگری در امارات متحده عربی برنامه ریزی گسترده ای انجام داده است. به تازگی امارات از برنامه ساخت منطقه شناور که کانال های زیادی دارد و دارای شبکه های گسترده در زیر اب می باشد خبر داده است. آفتاب‌‌نیوز : سرویس علم فن آوری-دبی قصد دارد با ساخت شبکه های مصنوعی از جزایر در منطقه شبیه ونیز را در افق برنامه توسعه جهانی امارات قرار دهد. طراحان این برنامه عظیم امیدوارند که ونیز شناور دوم تا سال ۲۰۲۰ میلادی این رویا تبدیل به واقعیت شود. گردشگری زیرآب در سال های اخیر محبوبیت یافه است از جمله این موارد می تواند به رستوران های زیرزمینی Ithaa در مالدیو و سوئیت های زیر ابی در اتلانتیس در پالم دبی اشاره کرد.دبی قصد دارد پروژه ساخت ونیز دوم را در سال ۲۰۱۸ میلادی اغاز کند. براورد شده که هزینه ساخت این منطقه ۲.۵ میلیارد دلار خواهد بود.
 • ساخت پادتنی برای حمله به ۹۹ درصد گونه های HIV
 • این پادتن به سه بخش اصلی ساختار ویروس حمله می‌کند بنابراین برای ویروس مقاومت در برابر آن بسیار دشوارتر از پادتن‌های طبیعی است.پادتن یا آنتی‌بادی موادی است که بدن برای مبارزه با عفونت‌ها ترشح می‌کند.آزمایش این پادتن جدید بر روی انسان در سال آینده میلادی آغاز می‌شود تا روشن شود آیا این پادتن می‌تواند از ابتلا پیشگیری کند و آیا می‌تواند پس از ابتلا باعث درمان بیماری شود یا نه.این پادتن محصول مشترک موسسه ملی سلامت آمریکا و یک شرکت داروسازی خصوصی است.انجمن بین‌المللی ایدز طراحی این پادتن را "تحولی هیجان‌انگیز" خوانده است.سیستم ایمنی بدن انسان در مواجهه با ویروس اچ‌آی‌وی با مشکلی بزرگ روبرو است چون این ویروس دائم دچار جهش و تغییر می‌شود.بنابراین بدن در واقع نه فقط با یک گونه ویروس، بلکه در آن واحد با گونه‌های مختلف ویروس اچ‌آی‌وی روبرو می‌شود که در نهایت از شناسایی و نابود کردن همه آنها در می‌ماند.اما پس از سالها زندگی با ویروس اچ‌آی‌وی، سیستم ایمنی گروه کوچکی از بیماران موفق به تولید پادتن قدرتمندی به نام "پادتن فراگیر" می‌شود که اجزای اساسی طیف وسیعی از گونه‌های ویروس را منهدم می‌کند.اکنون دانشمندان می‌خواهند پادتن فراگیر را در وهله اول برای پیشگیری و بعد برای درمان بکار بگیرند.از این رو دانشمندان سه پادتن را با هم ترکیب کرده و "پادتنی سه‌کاره" تولید کرده‌اند که به گفته دکتر گری نیبل، یکی از نویسندگان این تحقیق، از هر پادتن منفردی که بدن بطور طبیعی تولید می‌کند "قویتر و وسیع‌تر" است، چون پادتن جدید می‌تواند به جای حساس ویروس بچسبد و از سه طرف به آن حمله کند.بهترین پادتن‌های طبیعی حداکثر می‌توانند نود درصد گونه‌های اچ‌آی‌وی را هدف قرار دهند اما دکتر نیبل می‌گوید این پادتن سه گانه، ۹۹ درصد گونه‌ها را هدف قرار می‌دهد.این پادتن سه‌گانه روی ۲۴ میمون آزمایش شده، پس از دریافت پادتن، به بدن آنها اچ‌آی‌وی تزریق شد اما هیچ‌یک...
 • اختصاص اعتبار ۱۸۰ میلیونی برای ساخت مسکن مددجویان
 • به گزارش خبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازساری،رستم خزایی مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) کلاردشت با بیان اینکه تامین مسکن مددجویان یکی از رویکرد‌های این نهاد است، گفت: ساخت چهار واحد مسکن مددجویی با هزینه‌ای به ارزش ۱۸۰ میلیون تومان با مشارکت کمیته امداد و بسیج سازندگی و خیران آغازشده است. وی با اشاره به همراهی خیران این شهرستان باکمیته امداد افزود: با برنامه ریزی‌های انجام شده امیدواریم درسریع‌ترین زمان ممکن این واحد‌های مسکونی برای مددجویان ساخته و آماده بهره برداری شود. مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) کلاردشت با بیان اینکه این نهاد در کنار سایر خدمات خود در امر تامین مسکن مددجویان خدمات قابل توجهی ارائه می‌دهد، ادامه داد: تعمیر وبازسازی مسکن مددجویان، بهسازی مسکن مددجویان ساکن در روستا و مناطق محروم از دیگر اقدامات این نهاد است. وی گفت: ۱۹ واحد مسکن مددجویی به ارزش ۳۷ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در این شهرستان در چهار ماه امسال تعمیر، تکمیل و بازسازی شده است که بیشتر این خدمات به مددجویان ساکن روستا ارائه شد. در کلاردشت ۸۹۰ خانوار تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند و از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند. انتهای پیام/آ ساخت مسکن مددجویی در کلاردشت
 • ساخت الگوریتم ویژه هوش مصنوعی برای صنایع پزشکی
 • ایتنا – به‌تازگی دانشمندان موفق به طراحی الگوریتم هوش مصنوعی ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند با تحلیل نتایج اسکن مغزی بیماران، به وجود بیماری در آن‌ها پی برده و حتی سال‌ها پیش از وقوع بیماری، آن را پیش‌بینی کند. به‌تازگی دانشمندان موفق به طراحی الگوریتم هوش مصنوعی ویژه‌ای شده‌اند که می‌تواند با تحلیل نتایج آزمایش بیماران، به وجود بیماری در آنها پی برده و حتی سال‌ها پیش از وقوع بیماری، آن را پیش‌بینی نماید. به گزارش یتنا از رایورز به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی Asianage، تحلیل تصاویر به دست آمده از اسکن‌های پزشکی می‌تواند بسیار مهم باشد؛ چرا که اگر چشمان پزشکان حتی یک نکته کوچک در آن را از دست بدهند، ممکن است با عواقبی چون عدم شناسایی صحیح بیماری و ایجاد مشکلات بحرانی برای بیمار روبرو گردند. به همین دلیل نیز گروهی از دانشمندان به سراغ ساخت یک ساختار هوش مصنوعی رفته‌اند که می‌تواند به‌صورت دقیق، نتایج اسکن مغزی را تحلیل کرده و به بررسی شرایط فرد بیمار بپردازد. گفتنی است طراحی و اجرای این الگوریتم هوش مصنوعی بر عهده توسط گروهی از محققان فعال در دانشگاهی در ایتالیا بوده و به‌واسطه آن، امکان تشخیص بیماری‌های مغزی با نرخ موفقیتی بسیار چشمگیر فراهم آمده است. این الگوریتم می‌تواند با بررسی تصاویر اسکن شده، به کوچک‌ترین میزان غیرعادی موجود در مغز پی برده و به‌ این‌ ترتیب دقتی حدود 86 درصدی را در شناسایی بیماری از خود بر جای بگذارد. این ساختار در دو مرحله مختلف بر روی گروه‌های بیماران مورد آزمایش قرار گرفته است. در دور نخست، تعداد بیماران، 67 نفر بوده است که پزشکان از وجود بیماری در تعداد 38 نفر آنها آگاه بوده‌اند. در گام بعدی نیز یک گروه 148 نفره برای آزمایش در نظر گرفته شدند و در هر دو مرحله این ساختار هوش مصنوعی توانسته با موفقیت، 86 درصد...
 • کمک ۸۰۰ میلیارد تومانی خیرین برای ساخت و تجهیز مدارس کشور
 • کرج - ایرنا- مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: خیرین سال گذشته 800 میلیارد تومان برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس اختصاص دادند که تا کنون 50 درصد آن محقق شده است. به گزارش ایرنا، علی شیرزاده روز جمعه در حاشیه بازدید از طرح های خیرین مدرسه ساز شهرستان نظرآباد در گفت و گو با ایرنا، افزود: نوزدهمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز با هدف گسترش فرهنگ کار خیر در جامعه، تبیین مشکلات فضاهای آموزشی و پرورشی، معرفی خیرین مدرسه ساز به جامعه، جذب کمک‌های مردمی و فعال کردن مجامع خیرین در کشور برگزار شد.وی با بیان اینکه موضوع گسترش کار خیر در جامعه باید به یک فرهنگ تبدیل شود، اظهار کرد: برخی از مدارس کشور نیاز به کتابخانه، فضای مناسب، نمازخانه، آزمایشگاه و کلاس‌های ایمن دارند و حتی از لحاظ مکان‌های پرورشی مشکل دارد که نیاز به همت خیرین در دو بخش بازسازی و اصلاح دارد.وی تصریح کرد: در کنار جشنواره‌های خیرین در استان ها نمایشگاه هایی برپا می شود که در آن بخشی از مشکلات فضاهای آموزشی و تجهیزاتی به نمایش در می آید.مدیر کل مشارکت های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور ادامه داد: به دلیل کمبود فضای آموزشی در کشور نیاز به مشارکت بالای مردم هستیم، زیرا اعتبارات دولتی به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز استان ها از جمله البرز که با رشد هر ساله دانش آموزی مواجه است، باشد.شیرزاده خاطرنشان کرد: نخستین جشنواره خیرین مدرسه ساز در سال 1378 برگزار شد که 17 میلیارد تومان جمع آوری شد، ولی در هجدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز که اواخر سال گذشته برگزار شد،خیرین نیک اندیش 800 میلیارد تومان کمک کردند.وی با اشاره به اینکه مدارس کشور نیاز به ایمن سازی با مشارکت خیرین نیک اندیش دارد، تصریح کرد: با توجه به مشکلات لازم است به ایمنی مدارس توجه زیادی شود.وی گفت: در سفر به...
 • خیرین برای ساخت مدارس در ملارد به آموزش و پرورش کمک کنند
 • ملارد- فرماندار ملارد خواستار کمک خیرین برای ساخت مدارس در ملارد شد. به گزارش خبرنگار مهر، بهمن خطیبی پیش از ظهر شنبه با حضور در یکی از مدارس شهرستان ملارد، در مراسم بازگشایی مدارس این شهرستان، طی سخنانی گفت: در سال جاری، علاوه بر بازگشایی مدارس و آغاز هفته دفاع مقدس، آغاز ماه محرم را داریم و پرچم سبز جوان مردی و آزادی خواهی، که اباعبدالله الحسین(ع) در محرم برافراشتند، مهم ترین درس برای جهانیان در این ایام است. وی افزود: مکتب حسینی و آموزش فرهنگ والای آزادی خواهی، باید مورد توجه متولیان آموزشی و معلمان ما قرار بگیرد، جایگاه تعلیم و تربیت در دین اسلام، بر کسی پوشیده نیست و مسلمانان باید با تاسی بر پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام پیش رو در علم آموزی باشند. فرماندار ملارد با بیان این که کشورهای اسلامی در حال توسعه هستند، تاکید کرد: باید دانش آموزان و معلمان و آموزش و پرورش تلاش کنند، تا به جایگاه واقعی اسلام در تعلیم و تربیت برسیم و کشور ما به رشد و توسعه ای که حق خود است، دست یابد. خطیبی با تاکید بر ارتقا منزلت اجتماعی معلمان و دانش آموزان گفت: در سال جدید، که سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است، دانش آموزان با رویرد اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به تحصیل علم پرداخته و به کشور از این جهت کمک کنند. وی که در یک مدرسه خیرساز سخن می گفت، اظهار داشت: نباید فکر کنیم، دولت می تواند، تمام امکانات را برای ما فراهم کند، بلکه نیاز به کمک خیرین و خود مردم برای فراهم آوردن برخی امکانات از جمله مدارس خوب هستیم و از حضور خیرین برای ساخت مدارس در این شهرستان استقبال کرده و با تمام توان به آن ها کمک خواهیم کرد و از خیرین عزیز برای کمک به ساخت مدارس در این شهرستان دعوت می...
 • چشمان منتظر خانواده بی سرپرست برای اتمام ساخت منزل مسکونی
 • خانواده هایی بسیاری در دل این سرزمین شب ها گرسنه سر بر بالین می گذارند یا دست کم تلاش می کنند تا یک وعده غذایی را بتوانند در طول شبانه روز بدست بیاورند و میل کنند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازندای هیرمند؛واژه فقر، نامی آشنا در سرزمین های جنوب شرق است، سرزمین هایی که روزگاری مهد تمدن و شکوفایی به شمار می رفت با گذشت زمان و تغیرات آب و هوایی امروز خالی از سکنه شده است. خانواده هایی بسیاری در دل این سرزمین شب ها گرسنه سر بر بالین می گذارند یا دست کم تلاش می کنند تا یک وعده غذایی را بتوانند در طول شبانه روز بدست بیاورند و میل کنند. دهمرده یکی از خانواده های بی بضاعت در روستای برج یوسف شهرستان هیرمند است که می گوید: چند سال قبل همسرم فوت کرد و اکنون من سرپرستی سه فرزندم را برعهده دارم وی افزود: زندگی خود را با یارانه و حقوق کمیته امداد می گذرانیم و تنها دارایی مان یک اتاق کاهگلی است که آن هم از چندین قسمت ترک برداشته و همین روزهاست که بر سرمان آوار شود . دهمرده بیان داشت: با پیگیری های مکرر از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان هیرمند به بنیاد مسکن معرفی شدم که به بنده وام مسکن دادند و با آن توانستم سه اتاق به صورت نیمه کاره بسازم. وی ادامه داد: در این بین کمیته امداد نیز قول مساعدت به بنده داده بود که در صورت نیاز ا در ساخت منزل کمک کنند؛ حال پس از گذشت دو سال از منزلم به صورت نیمه کاره رها شده و کمیته امداد نیز پس از هر بار بازدید می گوید بودجه کافی برای ساخت این منزل نداریم. دهمرده اظهار کرد: با وجود سکونت...
 • ساخت توربین هایی برای تبدیل انرژی امواج دریا به برق تصاویر
 • محققان ژاپنی اظهار امیدواری کرده‌اند که انرژی به‌دست آمده از امواج اقیانوس می‌تواند ۱۰ گیگاوات انرژی الکتریسیته تولید کنند که این انرژی معادل انرژی تولیدشده در ۱۰ نیروگاه هسته‌ای است. به گزارش گروه اجتماعیخبرگزاری دانشجو،محققان ژاپنی توانستند شیوه‌ای ابداع کنند که از آن طریق می‌توانند انرژی موجود در امواج اقیانوس‌ها را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.بر اساس گزارش ساینس دیلی، پیشتر تلاش‌های این محققان ژاپنی منجر به تولید جریان الکتریسیته از آب‌های زیر اقیانوس‌ها شده بود.برای این کار محققان «انستیتو اکیناوا» (Okinawa Institute) از توربین‌های مخصوصی کمک گرفته بودند.ساخت توربین‌های مخصوص برای تبدیل انرژی امواج اقیانوس‌ها به جریان الکتریکی که با نام «مبدل انرژی موج» (Wave Energy Converter) از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده بود.محققان ژاپنی اظهار امیدواری کرده‌اند که انرژی به‌دست آمده از امواج اقیانوس می‌تواند ۱۰ گیگاوات انرژی الکتریسیته تولید کنند که این انرژی معادل انرژی تولیدشده در ۱۰ نیروگاه هسته‌ای است.نکته جالب توجه در شیوه کار این توربین‌ها این است که ماهی‌ها و موجودات زنده دیگر به راحتی می‌توانند از میان پروانه‌های توربین عبور کنند بدون اینکه آسیبی متوجه آن‌ها شود.این توربین‌ها تحمل امواج و طوفان‌های سهمگین اقیانوسی را دارند و ساختار پروانه‌های آن‌ها انعطاف‌پذیری خاصی دارد که از شکل باله‌های دلفین‌ها الهام گرفته شده است.شیوه کار این توربین‌ها به این صورت است که به هنگام طوفانی بودن اقیانوس و امواج متلاطم زیر آب می‌روند و زمانی که اقیانوس آرام است روی سطح آب قرار می‌گیرند.
 • راهکار جدید برای پرواز بدون مشکل پهپادها در شب
 • دانش>فناوری - کارشناسان می‌گویند، هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از فناوری‌های جدید حتی در تاریکی هم مسیر خود را پیدا می‌کنند. به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس، برای پرواز مطمئن، هواپیماهای بدون سرنشین باید موقعیت دقیق و جهت‌گیری در فضا را در همه زمان‌ها بدانند. هواپیماهای بدون سرنشین تجاری با استفاده از GPS این مشکل را حل می‌کنند که البته فقط در فضای باز کاربرد دارد و در محیط‌های شهری قابل اعتماد نیست. علاوه بر این، دوربین‌های سنتی که بر روی هواپیماهای بدون سرنشین نصب شده‌اند تنها زمانی کار می‌کنند که میزان نور زیاد و سرعت هواپیمای بدون سرنشین هم محدود باشد، در غیر این صورت تصویر به دلیل حرکت مختل شده و نمی‌تواند توسط الگوریتم‌های بینایی کامپیوتری استفاده شود. برای حل این مشکل، هواپیماهای بدون سرنشین حرفه‌ای از سنسورهای دقیق، گران و سنگین مانند اسکنر لیزری استفاده می‌کنند.­ محققان UZH توانستند با استفاده از یک دوربین الهام گرفته از چشم، پرواز پهپاد را در محیط‌های کم نور انجام دهند. این پهپادها برای ماموریت‌های جستجو در غروب و یا سپیده‌دم کاربردی هستند. گروهی از محققان دانشگاه زوریخ و کنسرسیوم تحقیقاتی سوئیس NCCR ، اکنون یک رویکرد جایگزین نوآورانه ایجاد کرده‌اند که هواپیماهای بدون سرنشین را قادر به پرواز در طیف گسترده‌ای از شرایط با استفاده از یک دوربین با الهام از چشم می‌کند که به راحتی می‌تواند با حرکت سریع هماهنگ شود. این فناوری می‌تواند در تاریکی بسیار موثرتر از دوربین‌های معمولی باشد و در حال حاضر در تمام هواپیماهای بدون سرنشین تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تحقیق اولین نوع خود در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک است و به زودی هواپیماهای بدون سرنشین قادر خواهند بود که پرواز مستقل و سریع‌تر از همیشه و در محیط‌های کم نور را تجربه کنند. دوربین‌هایی که نیازی به نور زیاد برای داشتن تصویر واضح ندارند و بر...
 • ۱۶ راهکار برای اینکه فرزندتان بدون استرس به مدرسه عادت کند
 • اگر فرزندتان در خانه به یک چیز کوچک مثل عروسک علاقه بسیار شدیدی دارد، سعی کنید آن را درون کوله پشتی‌اش قرار دهید تا در طول ساعاتی که در مدرسه به سر می‌برد، اگر احساس دل تنگی کرد با نگاه کردن به آن عروسک کمی آرام شود. یک وسیله آشنا می‌تواند حافظه کودک را حتی از طریق بوییدن نیز تحریک کند. اجسامی که خاطره مادر را برای فرزندان تداعی می‌کنند، می‌توانند اضطراب را از کودکان دور کنند. سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: با نزدیک شدن به ماه مهر مهمترین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است. رفتن به مدرسه شاید برای بیشتر دانش آموزان یک امر عادی و حل شده باشد. اما برای خانواده‌هایی که قرار است، فرزندشان برای اولین بار سر کلاس درس حاضر شوند گاها مشکلات اساسی به وجود می‌آورد. خیلی از بچه‌ها نمی‌توانند با این موضوع که قرار است، نیمی از روز را از محیط خانه و یا فاصله از پدر و مادر، کنار بیایند. در چنین مواردی بچه‌ها برای رفتن به مدرسه بهانه‌جویی کرده و والدین خود را به دردسر می‌اندازند. حال این سوال پیش می‌آید چه راهی وجود دارد تا بچه‌های کلاس اولی با رفتن به مدرسه کنار بیایند و بتوانند خود را با این محیط جدید وفق دهند. برای اکثر والدین دارای فرزند کلاس اولی این مشکل وجود دارد که فرزندشان با گریه می‌گوید:«مادر من به مدرسه نمی‌روم». گریه فرزندان برای نرفتن به مدرسه گاها یک امر طبیعی است، چرا که کودک از اینکه می‌خواهد از والدین خود فاصله بگیرد، احساس نا امنی می‌کند چون از محیط مدرسه و رفتارهایی که قرار است، در طول کلاس با آنها روبه‌رو شود، بی‌خبر است. در اینجا ۱۶ نکته که توسط کارشناسان کودک ارائه شده است، می‌تواند به کمک والدین بیاید. این نکات می‌توانند به فرزندان کلاس اولی کمک کنند تا...
 • ۱۶ راهکار برای اینکه فرزندتان بدون استرس به محیط مدرسه عادت کند
 • اگر فرزندتان در خانه به یک چیز کوچک مثل عروسک علاقه بسیار شدیدی دارد، سعی کنید آن را درون کوله پشتیش قرار دهید تا در طول ساعاتی که در مدرسه به سر می‌برد، اگر احساس دل تنگی کرد با نگاه کردن به وسیله و یا عروسکی که عاشقش است کمی آرام شود. یک وسیله آشنا می‌تواند حافظه کودک را حتی از طریق بوییدن نیز تحریک کند. در کل اجسامی که خاطره مادر را برای فرزندان تداعی کنند، می تواند اضطراب را از کودکان دور کند سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلی زاده سرچشمه: با نزدیک شدن به ماه مهر مهمترین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است. رفتن به مدرسه شاید برای بیشتر دانش آموزان یک امر عادی و حل شده باشد. اما برای خانواده‌هایی که قرار است، فرزندشان برای اولین بار سر کلاس درس حاضر شوند گاها مشکلات اساسی به وجود می‌آورد. خیلی از بچه‌ها نمی‌توانند با این موضوع که قرار است، نیمی از روز را از محیط خانه و یا فاصله از پدر و مادر، کنار بیایند. در چنین مواردی بچه‌ها برای رفتن به مدرسه بهانه‌جویی کرده و والدین خود را به دردسر می‌اندازند. حال این سوال پیش می‌آید چه راهی وجود دارد تا بچه‌های کلاس اولی با رفتن به مدرسه کنار بیایند و بتوانند خود را با این محیط جدید وفق دهند. برای اکثر والدین دارای فرزند کلاس اولی این مشکل وجود دارد که فرزندشان با گریه می‌گوید:«مادر من به مدرسه نمی‌روم». گریه فرزندان برای نرفتن به مدرسه گاها یک امر طبیعی است، چرا که کودک از اینکه می‌خواهد از والدین خود فاصله بگیرد، احساس نا امنی می‌کند چون از محیط مدرسه و رفتارهایی که قرار است، در طول کلاس با آنها روبه‌رو شود، بی‌خبر است. در اینجا ۱۶ نکته که توسط کارشناسان کودک ارائه شده است، می‌تواند به کمک والدین بیاید. این نکات...
 • همکاری بلک بری و Delphi برای استفاده از سیستم عامل QNX ۷/۰ در خودروهای بدون راننده
 • خبرگزاري آريا - کمپاني بلک بري به تازگي يک قرارداد همکاري مشترک را با شرکت «Delphi Automotive PLC» به امضا رسانده است. هدف از اين قرارداد استفاده از سيستم عامل اختصاصي QNX 7.0 براي خودروهاي بدون راننده است.کمپاني Delphi در زمينه تکنولوژي هاي مرتبط با خودروها فعاليت مي کند. اين شرکت چند سالي هست که روي توسعه نرم افزارها و سخت افزارهاي فناوري خودران اتومبيل ها کار مي کند.بر اساس اطلاعيه اي که به اين مناسبت منتشر شده، قرار است سامانه جهت ياب و موقعيت ياب هوشمند دلفي موسوم به «CSLP» با سيستم عامل 64 بيتي و بسيار امن «QNX 7.0» بلک بري يکپارچه شود. همچنين قرار است ساير سخت افزارهاي مرتبط با هدايت هوشمند خودروها نيز با همين پلتفرم نرم افزاري هماهنگ شوند.سيستم عامل QNX 7.0 بلک بري قابليت کار با پردازنده هاي مبتني بر آرم و همچنين پردازنده هاي x86 را داراست و بلک بري آن را به طور اختصاصي براي خودروهاي هوشمند توسعه داده است. بر طبق اعلام مقامات کمپاني کانادايي، اين سيستم عامل قابليت همگام سازي با طيف وسيعي از سخت افزارهاي به کار رفته در خودروهاي بدون راننده کمپاني هاي مختلف را داراست.امن بودن يکي ديگر از ويژگي هايي است که سالهاست با نام بلک بري اجين شده، بنابراين جاي تعجب نيست که QNX 7.0 توانسته بسياري از گواهي ها و استانداردهاي امنيتي را تحت پوشش قرار دهد. اين مورد نيز به نوبه خود سبب خواهد شد که توليد کننده هاي خودروهاي هوشمند با رغبت بيشتري به سراغ سيستم عامل جديد بلک بري براي استفاده در محصولات خود روند.
 • ۸ تاثیر شگفت انگیز مهربانی روی جسم و روان افراد
 • شاید فکر کنید تنها فردی که از مهربانی سود می­برد، شخصی است که مهربانی در حق وی انجام گرفته، اما خوشبختانه حدس شما تنها گویای بخشی از نتیجه عمل مهربانانه است. سرویس سبک زندگی فردا: مهربانی به معنای انجام اعمال خوب و نیک درحق دیگران بدون انتظار به دست آوردن منفعت شخصی است. افراد مهربان علاوه بر اینکه به دیگران احترام می­ گذارند، قلبا به آن‌ها علاقه ­مند هم هستند. مهربان­‌ها از کمک کردن به دیگران صرف نظر از میزان شباهت یا نزدیکی آن‌ها لذت می­ برند. به عبارت دیگر افراد مهربان همان قدر که از کمک کردن به خویشاوندان و دوستانشان خوشحال می­‌شوند، از کمک کردن به افراد کاملا غریبه هم شاد می­‌شوند. در ادامه این مطلب را به نقل از سپیده دانایی بخوانید.مهربانی روی چه افرادی تاثیر می­‌گذارد؟شاید فکر کنید تنها فردی که از مهربانی سود می­برد، شخصی است که مهربانی در حق وی انجام گرفته، اما خوشبختانه حدس شما تنها گویای بخشی از نتیجه عمل مهربانانه است. رفتارهای مهربانانه یک تاثیر مثبت سه جهته دارند: مسلما فردی که عمل مهربانانه در حق وی انجام می­شود، خوشحال می­شود، اما نتایج پژوهش­‌ها نشان داده است تاثیر مثبت مهربانی، بر شخص مهربان بیشتر از فرد دریافت­کننده مهربانی است، به عبارت دیگر فرد دهنده (مهربانی) از فرد گیرنده (مهربانی) خوشحال­تر می­شود و جالب­تر اینکه عمل مهربانانه بیشترین تاثیر را بر روی فردی دارد که به صورت اتفاقی شاهد این ماجرا بوده است. نتایج چند پژوهش نشان داده است، احتمال اینکه فردی که شاهد تعامل مهربانان ه­ای بود، عملی مهربانانه انجام دهد، ۷۰ % بیش از فردی است که چنین تعاملی را ندیده است، خوشبختانه مهربانی مسری است.چرا باید مهربانی را به فرزندمان یاد دهیم؟نتایج پژوهش‌­هایی که درباره مهربانی انجام شده، نشان داده است مهربانی کردن در حق دیگران دارای فواید جسمانی و روانی متعددی است که از مهمترین آن‌ها می­توان به...
 • یک چهارم افراد کشور به چربی خون مبتلا هستند
 • سید محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اهمیت اختلالات چربی خون، گفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر این اختلالات هستند. به گزارش گروه اجتماعیخبرگزاری دانشجو،سید محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اهمیت اختلالات چربی خون، گفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر این اختلالات هستند. این اختلالات از نظر ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی، تصلب شرائین، افزایش خطر سکته قلبی و مغزی و ... اهمیت دارد؛ به عنوان مثال اگر تری‌گلیسیرید خون بالای هزار باشد ریسک پانکراتیت را افزایش می‌دهد. پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده با درد‌های شدید شکمی و مرگ و میر بالا همراه است.وی در ادامه با طبقه‌بندی انواع چربی‌های خون، افزود: مهم‌ترین چربی‌های خون کلسترول و تری‌گلیسیرید است که فرمول شیمیایی این دو با هم فرق می‌کند. دو نوع کلسترول داریم؛ کلسترول خوب یا HDL و کلسترول بد یا LDL. ممکن است فردی کلسترول کلی خونش بالا باشد، پس باید نگاه کنیم کلسترول خوب خون بالاست یا کلسترول بد خون. چه‌بسا ممکن است HDL خون بالا باشد، البته نسبت LDL بر HDL هم مهم است. هر چه این نسبت بالاتر باشد بد است و هر چه این نسبت پایین‌تر باشد بهتر است، اما تری‌گلیسیرید میزان طبیعی‌اش زیر ۱۵۰ است.خوش نیت ادامه داد: در مواردی که بیمار سو تغذیه یا سو جذب داشته باشد، میزان چربی‌های خون به خصوص تری‌گلیسیرید خون پایین می‌آید. تری‌گلیسیرید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ در حد مرز است و اگر بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ باشد، بالا تلقی می‌شود. اگر میزان تری‌گلیسیرید بالای ۵۰۰ باشد خیلی بالا طبقه بندی می‌شود. اگر تری‌گلیسیرید خون از ۱۵۰ بالاتر برود می‌تواند نشان‌دهنده وجود یک علامت شروع بیماری کرونر قلب باشد، به خصوص اگر همراه با پایین بودن HDL خون باشد.این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به علل اختلالات چربی خون، بیان کرد: علت...
 • ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر اختلالات چربی خون هستند
 • یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به علت افزایش چربی خون در کودکان گفت: افزایش چربی خون در کودکان می‌تواند زمینه ژنتیک داشته باشد. به گزارش خبرگزاری مهر، سید محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اهمیت اختلالات چربی خون، گفت: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد جامعه درگیر این اختلالات هستند. این اختلالات از نظر ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی، تصلب شرائین، افزایش خطر سکته قلبی و مغزی و غیره اهمیت دارد؛ به عنوان مثال اگر تری‌گلیسیرید خون بالای هزار باشد ریسک پانکراتیت را افزایش می‌دهد. پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده با دردهای شدید شکمی و مرگ و میر بالا همراه است. خوش نیت اظهار کرد: افزایش چربی خون در کودکان می‌تواند زمینه ژنتیک داشته باشد. البته اگر کودک چاق باشد، پرخوری کند، فست فود، شیرینی و به خصوص شکلات زیاد بخورد یا لبنیات پرچرب بخورد ممکن است دچار افزایش چربی‌های خون شود. وی در ادامه با طبقه‌بندی انواع چربی‌های خون، افزود: مهم‌ترین چربی‌های خون کلسترول و تری‌گلیسیرید است که فرمول شیمیایی این دو با هم فرق می‌کند. دو نوع کلسترول داریم؛ کلسترول خوب یا HDL و کلسترول بد یا LDL. ممکن است فردی کلسترول کلی خونش بالا باشد، پس باید نگاه کنیم کلسترول خوب خون بالاست یا کلسترول بد خون. چه‌بسا ممکن است HDL خون بالا باشد، البته نسبت LDL بر HDL هم مهم است. هر چه این نسبت بالاتر باشد بد است و هر چه این نسبت پایین‌تر باشد بهتر است، اما تری‌گلیسیرید میزان طبیعی‌اش زیر ۱۵۰ است. خوش نیت ادامه داد: در مواردی که بیمار سوء تغذیه یا سوء جذب داشته باشد، میزان چربی‌های خون به خصوص تری‌گلیسیرید خون پایین می‌آید. تری‌گلیسیرید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ در حد مرز است و اگر بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ باشد، بالا تلقی می‌شود. اگر میزان تری‌گلیسیرید بالای ۵۰۰ باشد خیلی بالا طبقه بندی می‌شود. اگر...
 • نشست اوپک و غیراوپک در وین بدون توصیه خاصی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت پایان یافت
 • خبرگزاري آريا - وين - ايرنا - نشست کميته نظارتي مشترک اوپک و غير اوپک (JMMC) در وين، بدون تصميم يا توصيه خاصي براي تمديد توافق کاهش توليد نفت به پايان رسيد هر چند وزيران تاکيد کردند توافق اوپک و غيراوپک بازار نفت را بهبود داده است. به گزارش ايرنا ، توافق کاهش توليد نفت اوپک و غيراوپک در ماه مارس 2018 به پايان مي رسد و کشورهاي مشارکت کننده در اين توافق هنوز تصميمي براي تمديد آن پس از ماه مارس نگرفته اند. در اين حال ، کميته نظارتي مشترک اوپک و غيراوپک در سطح وزيران متشکل از وزيران نفت و انرژي کشورهاي کويت ، ونزوئلا و الجزاير (عضو اوپک) و کشورهاي روسيه و عمان (غير عضو اوپک) روز جمعه براي بررسي وضعيت بازار نفت تشکيل جلسه داد. اين وزيران با بررسي وضعيت عرضه و تقاضاي نفت خاطرنشان کردند که اقدام مشترک اوپک و غيراوپک تاثيرات خوبي براي از ميان برداشتن مازاد عرضه در بازار نفت داشته است. وزير نفت الجزاير گفت که توافق در حال ثمر دادن است و تصميم براي تمديد آن بستگي به ارزيابي بازار دارد. ** روسيه: توافق مي تواند به تدريج به پايان برسد `الکساندر نواک` وزير انرژي روسيه گفت: توليدکنندگان اوپک و غيراوپک در 8 ماه اول امسال 99درصد به توافق پايبند بوده اند هر چند برخي کشورها مي توانند بهتر عمل کنند. وي همچنين گفت که قيمت هاي کنوني نفت امکان بازگشت سرمايه گذاري را فراهم مي کند و درباره تمديد توافق کاهش توليد يا (فريز) نفتي نيز گفت: ما درباره تمديد توافق نفتي بحث کرديم ؛ چنين راهکاري وجود دارد اما اکنون براي اتخاذ تصميم بسيار زود است. نواک با بيان اينکه `تقاضاي نفت با شتاب در حال افزايش است` ، خاطرنشان کرد که اوپک و ساير توليدکنندگان نفت بايد روي راهبرد خود براي پس از ماه مارس کار کنند. نواک...
 • بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز/آیا می توان بدون کبد زندگی کرد/با مشاهده چند علائم به سرطان شک کنید
 • خبرگزاری میزان- بهترین میوه‌ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز، آیا می‌توان بدون کبد زندگی کرد، با مشاهده چند علائم به سرطان شک کنید و ... از جمله اخباری است که بسته سلامت میزان امروز به آن‌ها پرداخته است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز، آیا می‌توان بدون کبد زندگی کرد، با مشاهده چند علائم به سرطان شک کنید و ... از جمله اخباری است که بسته سلامت میزان امروز به آن ها پرداخته است. نوشابه‌ها و شایعه‌ها جام جم: این روزها خبری در فضای مجازی دست به دست می‌شود که صدای متخصصان تغذیه را درآورده است؛ خبری که از متخصصان دانشگاه‌هاروارد نقل قول شده و مصرف نوشابه را آن‌قدرها هم که گفته شده، مضر نمی‌داند. این باور کاملا درست است. هر چند میزان ضرر نوشابه‌ها را رنگشان تعیین نمی‌کند،‌ ولی نوع مشکی در مقایسه با نوشابه‌های دیگر مضرتر است، چون اسیدفسفریک بیشتری دارد و مزه تیزی که به دنبال نوشیدن این نوشابه احساس می‌کنید، ناشی از همین اسیدهاست. یادتان باشد، اسیدفسفریک، مانع جذب کلسیم در بدن می‌شود و دقیقا به همین دلیل، متخصصان تغذیه مصرف نوشابه را با خطر ابتلا به پوکی استخوان مرتبط می‌دانند. این موضوع کاملا درست است. هر بطری نوشابه به‌طور متوسط، 20 قاشق چایخوری شکر دارد و مصرف این مقدار شکر، باعث افزایش کالری دریافتی و در نتیجه ایجاد چاقی می‌شود. در عین حال، تحقیقات نشان داده است،‌ مصرف یک قوطی نوشابه در روز، خطر چاقی را در کودکان تا 60 درصد افزایش می‌دهد و به همین دلیل،‌ بشدت در معرض مشکلات قلبی - عروقی، دیابت و فشار خون بالا قرار می‌گیرند. گاز کربنیک، همان ماده‌ای است که در ترکیبات نوشیدنی‌های گازدار وجود دارد و راز اصلی خوشمزگی آنهاست اما بر خلاف باور عموم این گاز با به هم زدن نوشابه از بین نمی‌رود...
 • قبله برخی افراد غرب است/به عصای فرسوده دیگران تکیه نمی کنیم
 • شاهرود - امام جمعه شاهرود با بیان اینکه قبله برخی از افراد غرب است و همه چی را می خواهند به استکبار وصل کنند، گفت: برای مقابله با غرب زدگی باید بر داشته های خودمان تکیه و آنها را باور کنیم. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس امینی ظهر آدینه در خطبه های نماز جمعه شاهرود به میزبانی مسجد و حسینیه اعظم مدرسه قلعه با تاکید بر اینکه باید روحیه انقلابی خود را حفظ و آن را تقویت کنیم، ابراز داشت: سخنان ترامپ در سازمان ملل نشان دهنده ضعف و درماندگی آمریکا بود. وی با ابراز اینکه کسی مخالف با ایجاد روابط غرب نیست، تصریح کرد:مشکل از این جا ناشی می شودکه قبله بسیاری غرب و در راس آنآمریکا است که بایدمراقب بدعهدی استکبار باشیم و تکیه بر داشته های خود کنیم نه به عصای فرسوده دیگران. امینیبا بیان اینکه دفاع مقدس گنجینه ای برای آینده نه چندان دور امت های اسلامی است، افزود: عده ای در دفاع مقدس تنها شهادت و تخریب منابع را می بیننددر حالی که آن سوی سکه برکات زیادی دارد و باید نه به عنوان تاریخ بلکه برای شرایط فعلی کشور آن دوران را بازگو کنیم. دین بر مدار امر به معروف و نهی از منکر می چرخد خطیب جمعه شاهرود با بیان اینکه هدف سیدالشهدا (ع) زنده شدن معروف ها و از بین رفتن منکرهابود، ابراز داشت: انقلاب اسلامی خون بهای شهیدان و حاصل امر به معروف و نهی از منکر به رهبری امام راحل است، به خاطر کم شدن حساسیت ها و عمل نشدن به دستورات اسلام منکری در جامعه پایدار شد که ثمره آن پیروزی انقلاب اسلامی بود. امینی در ادامه تصریح کرد: اگر حساسیت در جامعه نسبت به منکرها کم شود و به موقع در برابر آن اقدامی صورت نگیردهمه مردم آسیب خواهند دید و نعمت از جامعه رخت بر...
 • افراد برتر مسابقات انتخابی کشتی فرنگی استان قم مشخص شدند
 • مسابقات کشتی فرنگی انتخابی استان قم در رده سنی جوانان با معرفی افراد برتر به پایان رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مسابقات کشتی فرنگی انتخابی استان قم با معرفی افراد برتر برای اعزام به رقابت‌های قهرمانی کشور به پایان رسید.در رقابت‌های انتخابی کشتی فرنگی استان 60 کشتی‌گیر در 9 وزن به مصاف همدیگر رفتند که در پایان 10 کشتی‌گیر جوان فرنگی کار استان برای اعزام به مسابقات کشور مشخص شد.علی سلمانی، محمدرضا رضایی، امیرحسین قرنلی، امیر رضایی، محمدرضا جعفریان مهدی قربانی، علیرضا نجاتی، محمدجواد رضایی و جواد شوکت در پایان این رقابت‌ها با کسب مقام قهرمانی در اوزان مختلف به‌عنوان نمایندگان استان قم در رقابت‌های کشوری انتخاب شدند.مسابقات قهرمانی کشتی فرنگی جوانان کشور مهرماه سال جاری در شهر کرج برگزار خواهد شد.افراد برتر این رقابت‌ها به مسابقات قهرمانی کشور که مهرماه سال جاری در کرج برگزار خواهد شد اعزام می‌شوند.انتهای پیام/ R7854/P1486/S6,62/CT1