رایزنی فرهنگی ایران در مانیل در خبری به خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) اعلام کرد: محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی به اتفاق حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی اکبری، رئیس کالج بین المللی المصطفی (ص) شعبه مانیل و مهدی هنر‌پرور، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در مراسم فارغ التحصیلی قرآن‌آموزان پنجمین دوره قرآنی دارالقرآن کریم مسجد مهارلیکا واقع در حومه مانیل شرکت کردند و در بدو ورود مورد استقبال ابوبکر سالسالونا، مدیر کل فرهنگی وزارت امور مسلمین، عالم نغیب طاهر، خطیب نماز جمعه مسجد آبی و معاون امام بزرگ منطقه مسلمان‌نشین مهارلیکا، جاد جوری آراسا، مسئول امور اجرایی مسجد، استاد عبدالمنعم سلیمان، قاری بین‌المللی و رئیس دارالقرآن و استاد بیان از مدرسان قرآن کریم قرار گرفتند.



مراسم فارغ التحصیلی این دوره با شرکت دوازده نفر از بانوان و هشت نفر از آقایان قرآن‌آموز و خانواده‌های آنان و تعدادی از مسلمانان منطقه مسلمان‌نشین مهارلیکا برگزار شد.

استاد بیان، مجری برنامه ضمن خوش آمد‌گویی به هیئت ایرانی از حمایت‌های مداوم رایزنی فرهنگی در زمینه ادامه کار دار القرآن تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کرد که این حمایت‌ها ادامه یابد.

سپس آقای آراسا، مسئول امور اداری مسجد آبی ضمن عرض احترام به هیئت ایرانی اظهار کرد: دارالقرآن محمد رسول الله(ص) پروژه مشترک رایزنی فرهنگی و وزارت امور مسلمین با تلاش‌های پیگیر رایزنی همچنان به کار خویش ادامه داده است و در این زمینه ضمن تشکر و تقدیر از محمد جعفری ملک، رایزن فرهنگی، لازم می‌دانم از حمایت‌های بی دریغ جناب محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز که همواره نه تنها حامی مسلمانان محله مهارلیکا بلکه حامی همه مسلمانان فیلیپین بوده‌اند، تشکر کنم.

مسئول امور اداری مسجد آبی فیلیپین با ارائه نسخه‌ای از کتاب 50 سال روابط دیپلماتیک و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و فیلیپین که بنا بر گفته ایشان اخیرا توسط سفیر جمهوری اسلامی به او هدیه شده است، گفت: این کتاب حاصل سخنرانی‌های فرهیختگان دو کشور است که در پی گسترش روابط دوستی میان کشور فیلیپین و ایران هستند.
وی حمایت‌های رایزنی فرهنگی از دارالقرآن کریم را نیز نمادی از نزدیکی دو ملت نامید و اظهار کرد: امروز شاهد فارغ التحصیلی تعدادی از خواهران و برادرانی هستیم که در رده‌های سنی مختلف در این مرکز با ارزش، قرآن آموزش دیده‌اند.

پس از اتمام سخنان جاجوری، فاطمه سلیمان، منشی امور اداری دارالقرآن کریم فارغ التحصیلان را فرا خواند تا ضمن ادای احترام به هیئت ایرانی به سخنان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در مانیل گوش فرا دهند.

ضرورت اتحاد برای نشر فرهنگ قرآن
جعفری ملک ضمن تشکر از اساتید و دست اندرکاران تدریس قرآن کریم و ابراز خرسندی از حضور در مراسم فارغ التحصیلی قرآن‌آموزان اظهار کرد: به عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنم که در جشن پایان دوره شما عزیزان حضور دارم. و امیدوارم همه ما دست به دست هم بدهیم تا به فرهنگ قرآنی که فرهنگ صلح و آرامش و زندگی زیبا است عمل کنیم.

وی افزود: امام رضا(ع) می‌فرماید: هرگاه انسان مسلمان در خانه قرآن بخواند، اهل آسمان آن خانه را آن طور می‌بینند که اهل دنیا ستاره درخشنده را در آسمان می‌بینند. همچنین امام رضا(ع) می فرمای‌د: زمانی که در خانه‌ای یک فرد قرآن تلاوت می‌کند، کل خانه مانند ستاره می‌درخشد و درخشنده دیده می‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان تصریح کرد: حالا که آموختیم این میراث پبامبر را بخوانیم و تلاوت کنیم باید بر آن مراودت کنیم، بی‌گمان تلاوت به معنای خواندن و تدبر در معنای آن و در خصوص کتاب‌های آسمانی از جمله قرآن، باید به عنوان امری روزانه انجام شود؛ زیرا خواندن و تدبر در آیات قرآن افزون بر ایجاد شناخت نسبت به هستی، فرمان‌هایی را نیز به خواننده منتقل می‌کند که بر پایه آن می‌تواند به سعادت دنیا و آخرت دست یابد و زندگی خویش را به درستی مدیریت کند. به ویژه آن که قرآن از سوی خداوندی فرو فرستاده شده که آفریدگار و پروردگار هستی و انسان است و خیر و صلاح وی را بیشتر می‌داند.

جعفری ملک با استناد به آیاتی در خصوص تلاوت آیات و اثر آن بر روی تلاوت‌کننده نیز مطالبی را ایراد کرد و در پایان ضمن تشکر مجدد از دست اندر کاران این برنامه برای همه آرزوی توفیق و برای مردم مراوی(منطقه پر تنش ودرگیر با گروه‌های داعشی) آرزوی صلح و آرامش کرد.

ابوبکر سالسالونا، مدیر کل امور فرهنگی وزارت امور مسلمین نیز که در جلسه حضور داشت، اظهار کرد: ضمن تشکر از حضور هیئت ایرانی و حمایت‌های همه جانبه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ما نیز مفتخریم که در این مراسم خجسته شرکت کنیم.

ایران؛ عامل نهادینه‌شدن فرهنگ قرآن در فیلیپین
وی افزود: از والدین قرآن‌آموزانی که بعضا خود به یادگیری قرآن همت کرده و یا فرزندان خود را ترغیب به این اقدام شایسته و بایسته کردند، تشکر می‌کنم و لازم است عرض کنم از نقطه‌نظر وزارت امور مسلمین، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران همواره سعی وافری کرده است که بهترین اقدامات را برای مسلمانان فیلیپین اجرا کند و با توجه به اینکه هدف ما توسعه اینگونه فعالیت‌های قرآنی که باعث شده جوانان و مردم مسلمان ما با آیات قرآن آشنایی پیدا کنند در این سرزمین است یک بار دیگر خرسندی وزارت امور مسلمین و دولت این کشور را نسبت به حضور جمهوری اسلامی ایران اعلام و درخواست می‌کنم ما را در توسعه پروژه فعلی مشترک‌مان یعنی دارالقرآن کریم و گشایش مراکز دیگر تعلیم قرآن یاری کنند. زیرا امکاناتی که تاکنون از سوی رایزنی فرهنگی در اختیار ما قرار داده شده است عامل تدریجی نهادینه‌شدن فرهنگ قرآن در میان منطقه مسلمان نشین مهارلیکا است که امیدواریم این پروژه گسترش یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی اکبری، رئیس کالج بین‌المللی المصطفی‌(ص) شعبه مانیل نیز طی سخنانی اظهار کرد: تفحص در آیات قرآن کریم نشان می‌دهد که پاداش قرائت قرآن در ردیف برپا کردن نماز قرار گرفته است.

وی افزود: در قرآن کریم همچنین تأکید شده است که در کنار قرائت آیات قرآن به مفاهیم این کتاب بزرگ الهی که همچون خورشیدی در مقایسه با دیگر کتب می‌درخشد توجه خاصی معطوف شود.
اکبری تأکید کرد تفحص و تحقیقات این جانب در آیات قرآن و علوم قرآنی در 30 سال گذشته نشان می‌دهد که توجه به معانی مفاهیم و کلمات قرآنی عامل روشنگری و شناخت بهتر ما از قرآن کریم است و این مطلب در گفتار رسول مکرم اسلام (ص) نیز تأکید شده است.

وی در پایان افزود: خادمین به قرآن و حاملان قرآن مورد لطف خداوند بزرگ قرار دارند.

قرآن بخشی از زندگی همه ماست
پس از اتمام سخنان رئیس کالج بین‌المللی المصطفی عالم نغیب طاهر، خطیب نماز جمعه مسجد آبی و معاون امام بزرگ منطقه مسلمان‌نشین مهارلیکا نیز طی بیانات کوتاهی ضمن حمد پروردگار بزرگ و تبریک به فارغ التحصیلان حمایت‌های مادی و معنوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی به دارالقرآن کریم را ستود و اظهار کرد: در کلام خداوند بزرگ، خواندن قرآن همواره مورد تأکید قرار گرفته و قرآن بخشی از زندگی همه ماست.

وی همچنین نقش جمهوری اسلامی ایران را در اشاعه قرآن و فرهنگ قرآنی در میان مسلمانان به ویژه مسلمانان فیلیپین ستود و افزود این گونه اقدامات موجب رضای خداوند بزرگ است.

عالم سیدی، امام بزرگ مسجد آبی و منطقه مسلمان‌نشین مهارلیکا که علی‌رغم کسالت و گذراندن دوران نقاهت بیماری در مراسم فارغ التحصیلی قرآن‌آموزان دارالقرآن کریم شرکت کرده بود تلاش های رایزنی جمهوری اسلامی ایران را در گسترش فرهنگ قرآنی ستود و برای همه دست اندرکاران آرزوی توفیق کرد.

در پایان مراسم و هنگام اهداء گواهینامه فارغ التحصیلی قرآن‌آموزان، هیئت امنای مسجد آبی و دارالقرآن الکریم از فعالیت‌های قرآنی رایزنی فرهنگی با اهداء لوح تقدیر قدر دانی و تشکر کردند.

در پایان گواهینامه‌های فارغ التحصیلان در فضایی معنوی و حاکی از شور و شعف قرآن‌آموزان در میان آنان توزیع شد، همچنین گروه‌های تواشیح دارالقرآن برنامه‌ای را در مدح رسول مکرم اسلام اجرا کردند و از حضار پذیرایی به عمل آمد/.

کلیدواژه: فرهنگی جمهوری اسلامی ایران | منطقه مسلمان نشین مهارلیکا | فارغ التحصیلی قرآن آموزان | مراسم فارغ التحصیلی | وزارت امور مسلمین | دارالقرآن کریم | رایزنی فرهنگی | رایزن فرهنگی | هیئت ایرانی | فرهنگ قرآن | بین المللی | مسجد آبی | قرآن کریم | آیات قرآن | ضمن تشکر

منبع: ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۷۶۴۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

در همین زمینه

 • امر به معروف به صورت فرهنگ عمومی نهادینه شود
 • به گزارشخبرنگارگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه؛سردار ناصر اصلانی ظهر جمعه در جمع نمازگزاران ارومیه با بیان اینکه اگر امروز در جامعه اسلامی امربه معروف و نهی از منکر را جدی نگیریم، دشمنان از این فرصت نهایت استفاده را می برند افزود: باید علاوه بر احیای این فریضه، آن را به نسل های بعد نیز منتقل کنیم. وی ادامه داد: وی اضافه کرد: شعار ما انقلابی هستیم را تا زمانی که پرچم سیدالشهدا (ع) پابرجاست باید ادامه دهیم تا فرهنگ عاشورایی و امر به معروف و نهی از منکر هر روز بیش از روز گذشته در جامعه اسلامی همه گیر شود. وی با اشاره به اینکه ایثار و شهادت و جانفشانی این مردم غیور برای همیشه در یاد تاریخ و مردم می ماند، اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی هشت سال جنگ خانمان سوز را به نظام جمهوری اسلامی ایران تحمیل کردند ولی اقتدار ایران باعث شکسته شدن ارتش کفر شد و همه در سایه نیروهای بسیج و سپاه و ارتش و اتحاد آنها بوده است. فرمانده انتظامی آذربایجان غربی بیان کرد: شهدا درخت تنومند جمهوری اسلامی را با خون خود آبیاری کردند تا این عظمت مسلمانان و مومنان به جهانیان صادر شود. دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی گفت: اسرائیل غاصب و آمریکای جنایتکار هیچ وقت دست از دشمنی جمهوری اسلامی ایران برنخواهد داشت و هر لحظه در حال ضربه به اسلام و مسلمانان هستند که امر به معروف و نهی از منکر مهمترین سد مقابله با تلاش آنها به ویژه در حوزه تهاجم فرهنگی است. انتهای پیام/م فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه شود
 • دشمن ۱۰۰ آیه قرآن را هدف بیشترین حملات فرهنگی خود قرار داده است
 • به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،حجت‌الاسلام سید حسن بهشتی‌نژاد شامگاه پنجشنبه در مراسم طلایه‌داران تبلیغ با بیان اینکه اگر واقعه عاشورا نبود نامی از اسلام باقی نمی‌ماند و ابوسفیان و اولاد پلیدش همه آثار اسلام را از بین می‌بردند، اظهار داشت: اسلام وامدار سید الشهداء (ع) و اقدام ماندگار آن حضرت در حفظ دین است. عضو شورای عالی مجمع اصولگرایان اصفهان تأکید کرد: قیام امام خمینی (ره) برگرفته از تعالیم عاشورایی بود، اگر مجاهدت امام (ره) و شهدا نبود تنها نامی از اسلام باقی می‌ماند و اصول آن از بین می‌رفت. وی با بیان اینکه بر اساس برخی تحقیقات، دشمن 100 آیه قرآن را هدف بیشترین حملات فرهنگی خود قرار داده است و شبهات زیادی را درباره آن‌ها مطرح می‌کند، گفت: پاسخگویی به این شبهات یک ضرورت است، سیره عالمان برجسته در جهان اسلام بر این روش بوده که از ترویج هرگونه شبهه‌ای در جامعه پیشگیری می‌کردند، این یک روش متعالی است که باید حفظ شود. حسینی‌نژاد در پایان با بیان اینکه باید بخش مهمی از مدیریت هیئات مذهبی در اختیار روحانیان باشد تا از افراط و تفریط در آن‌ها جلوگیری کنند، اظهار داشت: هیئات مذهبی سرمایه بزرگی برای جامعه اسلامی هستند، باید این سرمایه بزرگ حفظ و تقویت شود و روحانیان مبلغ در این میان سهم قابل ملاحظه‌ای دارند. انتهای پیام/م
 • عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد رشد کمی و کیفی تولیدات فرهنگی و هنری در گروی ورود بخش خصوصی/ناتوانی دستگاه های دولتی در تولید محصولات فرهنگی فاخر
 • به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمد اسماعیل سعیدی با اشاره به این واقعیت که بودجه‌های دولتی دیگر توان پاسخگویی در قبال ساخت محصولات فرهنگی را ندارد، اظهار داشت: در چنین شرایطی که بودجه‌ها دیگر توان ساخت محصولات فرهنگی را ندارد، باید به سمت تولیدات بخش خصوصی حرکت کنیم. نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر علاوه بر دولت، سازمان صدا و سیما، نهادهای وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری مشکلات فراوانی در حوزه بودجه‌ای دارند و توان تولید محصولات فرهنگی فاخر را ندارند. وی با ضروری خواندن حضور بخش خصوصی در چنین شرایطی در عرصه تولیدات فرهنگی هنری، عنوان کرد: صدا و سیما سال‌ها است که فیلم‌های طنز آخر شبی برای مردم تولید می‌کند و در حال حاضر نیز این سریال‌ها را در شبکه‌های دیگر خود تکرار می‌کند، علت این مسئله چیست؛ قطعا نبود بودجه باعث شده است که صدا و سیما رو به تکرار سریال‌های بی‌کیفیت خود آورد. سعیدی ادامه داد: آیا صداوسیما با محوریت داستان‌های شاهنامه و سمک عیار سریالی ساخته است، آیا با بودجه‌های فعلی می‌توان آثار فاخری در شأن اساطیر بزرگ کشورمان تولید کرد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: اگر بخواهیم هنر کشور رشد پیدا کند و از هنرمند حمایت شود، دولت باید برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کند و با نظارت، حوزه اجرا و تولید را به بخش خصوصی بسپارد؛ در این صورت تولیدات هنری به لحاظ کمی و کیفی رشد پیدا می‌کند. انتهای پیام/ذ
 • آمادگی اجرای طرح های مشترک فرهنگی بین دوکشور/تاکید لزوم توجه به ظرفیت های فرهنگ وهنر دو کشور
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاستعلی مطهریوجمعی از اعضایکمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامیدر آخرین روز حضور در فرانسه(پنجشنبه 30 شهریور) با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ملی فرانسه و همچنین رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس سنای فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدارها با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری بین دو کشور در خصوص فرهنگ وهنر،ورزش وجوانان و رسانه، تاکید شد که این موارد ازجمله ظرفیت‌هایی هستند که باید درمناسبات میان دو کشور مورد توجه قرار بگیرد. همچنین در ادامه این دیدارها نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری دراجرای طرح های مشترک فرهنگی از جمله برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران و فرانسه خبر داد. این هیئت پارلمانی ایران در ادامه دیدارهای خود روز (چهارشنبه 29شهریورماه) با رئیس مجلس سنای لهستان و نایب رئیس مجلس نمایندگان وهمچنین معاون وزیرخارجه این کشور دیداروگفت‌وگو کرد. همچنین هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاستعلی مطهریو حضور جمعی از اعضای کمیسیون فرهنگی روز (پنجشنبه 30 شهریورماه) با رئیس مجلس سنا، نایب رئیس مجلس نمایندگان وهمچنین معاون وزیر خارجه لهستان دیدار وگفت‌وگو کرد.
 • صدور نخستین شناسنامه غار/کاشف غارهای ایران تقدیر شد
 • نخستین شناسنامه غار در آستانه روز جهانی غارهای پاک، برای «رودافشان» صادر شد. این غار که یکی از پربازدیدترین آثار طبیعی حاشیه تهران است، با استناد بر مدارک نقشه‌بردار اتریشی آن، براثر بازدیدهای انبوه و بی‌برنامه در معرض نابودی قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، در شناسنامه غار«رودافشان» علاوه بر ارائه اطلاعات جغرافیایی و نحوه تشکیل آن، یکسری نکات ایمنی الزام‌آور هنگام بازدید آمده است. طرح شناسنامه‌دار کردن غارهای ایران از سوی انجمن غارشناسی و غارنوردی ایران پیگیری می‌شود و در نخستین گام برای یکی از غارهای آسیب‌دیده تهران اجرا شد. دماوند طرح جامع گردشگری ندارد ناصر محمودی‌فرد ـ فرماندار شهرستان دماوند ـ در مراسم رونمایی از این شناسنامه که با حضور جمعی از مسؤولان و فعالان حوزه گردشگری برگزار شد، از این فرصت برای ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری دماوند استفاده کرد و با اعتراف به این‌که زیرساخت‌های این شهرستان در بخش گردشگری ناقص است، گفت: دماوند زمانی حتی در حد تامین کردن اسکان موقت مسافران عاجز بود، اما مدتی است اقداماتی شده و این مشکل تا حدی برطرف شده است. وی همچنین با اشاره به این‌که شهرستان دماوند اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نداشت و چند ماه است که این اداره راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: دماوند حتی طرح جامع گردشگری ندارد و باید فوری چنین طرحی ارائه و وارد مراحل سرمایه‌گذاری شود. او سپس بیان کرد: تا کنون به‌شکل جدی روی این غار کار نشده بود، در حالی که روستای حاشیه آن، بستر و امکانات خوبی برای توسعه گردشگری و سرمایه‌گذاری دارد، ولی لازم است برای سرمایه‌گذار انگیزه ایجاد شود. وی همچنین برای هزینه‌کرد در این غار با هدف جذب گردشگر اعلام آمادگی کرد. نمی‌خواهیم غارها را آنقدر گردشگری کنیم که از بین بروند در ادامه، رجبعلی خسروآبادی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران ـ که در این مراسم همراه...
 • امام جمعه زهک از موضع رئیس جمهوری اسلامی ایران در مقابل سخنان ترامپ تقدیر کرد
 • زاهدان - ایرنا - امام جمعه زهک در شمال سیستان و بلوچستان از موضع گیری دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مقابل سخنان بی ادبانه ترامپ در سازمان ملل تقدیر کرد. به گزارش ایرنا حجت الاسلام حسن خدری در خطبه های نماز جمعه این هفته زهک گفت: پیروزی های نیروهای مقاومت در منطقه به ویژه عراق و سوریه سبب شده تا دشمنان تمرکز خودش را از دست بدهند.وی ادامه داد: از سخنان ترامپ مشخص بود اسرائیل و آمریکا صدمات سنگینی از جبهه مقاومت در منطقه خورده اند.وی بیان کرد: کسی که خودش را در مقابل نظام اسلامی و اندیشه ناب محمدی(ص) ببیند تعادلش را از دست می دهد.وی با بیان اینکه مسئولان به برکت خون شهدا پشت تریبون و صندلی مسئولیت قرار گرفته اند تصریح کرد: توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد توجه همگان قرار گیرد.امام جمعه زهک ماه محرم را فرصتی برای درک قیام امام حسین(ع) ذکر کرد.حجت الاسلام خدری با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس اظهار داشت: نسل جوان تشنه و نیازمند شناخت معارف دفاع مقدس است.وی تاکید کرد: امروز جامعه نیازمند فرهنگ ایثار و شهادت است.به گزارش ایرنا مردم مومن و نمازگزار زهک پس از اقامه نماز جمعه همزمان با سراسر کشور در پاسخ به سخنان سخیف رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل راهپیمایی کردند.7317** 3213 خبرنگار: حامد غلامی **انتشاردهنده: اکبر نوری
 • رایزنی وزیران امور خارجه ایران و چین درباره برجام
 • وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا، روابط دو جانبه، برجام و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از محورهای گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود. انتهای پیام
 • وزرای خارجه ایران و افغانستان دیدار و رایزنی کردند
 • وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر خارجه افغانستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر خارجه افغانستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کردند. اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می گردد.
 • رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی:مداحان بازیچه جریان های سیاسی نشوند
 • بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: توجه نکردن مداح به سیاست را در واقع نوعی انزواجویی و بازگشت تحجر در بینش افراد می دانم و معتقدم این کار سبب می شود تا این افراد از مسائل سیاسی جامعه جدا و ناخواسته، بازیچه سیاست‌بازان قدرت‌طلب شوند. وی تاکید کرد: این انزوا در دین جایگاهی ندارد چون سیره ائمه معصومین (ع) برخلاف این انزوا بوده است، همانطور که حضرت علی (ع) در طول 25 سالی که خانه نشین بودند، در کنار حکومت ماندند و از وقوع انحرافات بزرگ در دین جلوگیری می کردند. این استاد دانشگاه سیره دیگر امامان معصوم (ع) را اینگونه دانست و گفت: قیام سیدالشهدا (ع) نیز بر همین اساس و برای جلوگیری از انحراف دین اسلام بود که آن حضرت با جان و مال و اهل بیت (س) خود برای زنده نگه داشتن اسلام فداکاری کردند و حاضر به سکوت نبودند. ** ائمه اطهار نگفتند که با سیاست کاری ندارند نویسنده کتاب فرهنگ سازی دینی و رسالت ستایشگری افزود: ائمه اطهار (ع) هیچگاه نگفتند که با سیاست کاری ندارند و حتی می بینیم در زمانی که خفقان به اوج خود می رسد، امام سجاد (ع) با دعاهای خود که در صحیفه سجادیه گردآوری شده، پیام های خود را به مخاطبان می رساندند. وی همچنین گفت: این سخن که من مخالف حرف سیاسی هستم و کاری به سیاست ندارم، یک کار سیاسی است چون باید از چنین مداح یا سخنران سوال کرد که آیا او اعتقادی به وجود حکومت در کشور ندارد. بنیانیان با بیان اینکه هیچ کشوری بدون حکومت اداره نمی شود، تاکید کرد: مداحان و ستایشگران اهل بیت(ع) می توانند به شکلی هنرمندانه، نقش اصلاح کننده ذهنیت مردم نسبت به حکومت و یا حکومت نسبت به مردم را داشته باشند. وی همچنین گفت: زمانی که یک مداح می گوید در هیات حرف سیاسی...
 • دیدار و رایزنی وزیران امور خارجه ایران و چین درباره برجام
 • به گزارش جماران؛ وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در حاشیه هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. روابط دو جانبه، برجام و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از محورهای گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.
 • محرم ماه تبیین و نهادینه ساختن فریضه امر به معروف و نهی از منکر
 • تهران- ایرنا- ماه محرم یادآور حماسه تاریخی عاشورا و نشان دهنده مسیر حقیقی عدل و داد به پیروان راستین اسلام است. قیامی بزرگ که در جهت مبارزه با ظلم و ستم حاکمان بنی امیه و پیشگیری از پنهان ماندن حقیقت اسلام به وقوع پیوست و اینگونه اوج ایثار خاندان اهل بیت(ع) به منصه ظهور رسید. ماه محرم نخستین ماه از سال قمری محسوب می شود و در زمره ماه‌های حرام قرار دارد. محرم، هنگامه جانبازی عاشقان راه حق، ماه حزن، صبر، استقامت و آفرینش حماسه ای پرشور و سرنوشت ساز است. برهه ای که امام حسین(ع) و یاران وفادار ایشان بزرگترین حرکت انسان ساز را به منصه ظهور رساندند. قیام تاریخی امام سوم شیعیان در برابر ظلم و ستم خلفای آن روزگار انجام شد. در آن زمان یزید پس از معاویه بر تخت حکومت اسلامی تکیه زد و خود را امیرمومنان خواند و بدین منظور تصمیم گرفت تا بزرگان دین اسلام را به بیعت با خویش فرا بخواند. او نامه‌ای به حاکم مدینه نوشت و به وی دستور داد که از امام حسین(ع) برای یزید بیعت بگیرد و اگر نپذیرفت امام(ع) را به قتل برساند. سیدالشهدا(ع) که موافق راه و روش او نبود، حاضر به بیعت کردن با یزید نشد و با خانواده خود به منظور حج از مدینه به مکه رفت. در این هنگام عده‌ای از مردم کوفه که از مرگ معاویه با خبر شده بودند، نامه‌هایی برای امام حسین(ع) نوشتند و از او خواستند تا به عراق و کوفه بیاید. امام حسین(ع) نیز برای بررسی امور، مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد. نخست شماری از مردم کوفه با مسلم بن عقیل همراه شدند اما با ورود عبیدالله بن زیاد که از طرف یزید به حکومت کوفه گمارده شده بود، شرایط تغییر یافت. او مردم کوفه را به دلیل پشتیبانی از فرستاده امام حسین(ع) تهدید کرد و...
 • جنگ فرهنگی و نرم دشمن علیه ایران سخت تر از جنگ ۸ ساله است
 • فرمانده سپاه علی بن ابی‌طالب(ع) قم گفت: جنگ نرم و فرهنگی که علیه ایران در حال اجراست به‌مراتب سخت‌تر و ظریف‌تر از جنگ ۸ ساله است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، غلامرضا احمدی پیش از ظهر امروز در مراسم رژه نیروهای نظامی استان قم که در بلوار پیامبر اعظم (ص) برگزار شداظهار داشت: همه برکات امروز کشور مرهون مدیریت بی‌نظیر امام خمینی(ره) و فداکاری همه مردمی بود که علی‌رغم تمام مشکلات در طول 8 سال جنگ تحمیلی همگام با امام راحل بودند.فرمانده سپاه قم با تأکید بر سابقه طولانی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران افزود: وضع تحریم‌ها علیه ایران مختص امروز نیست بلکه از همان سال پنجاه‌وهشت و آغاز انقلاب تحریم‌ها روی این مملکت سایه افکنده است.وی با اشاره به ازخودگذشتگی‌های مردم در طول سال‌های سخت جنگ تحمیلی گفت: در طول ایام جنگ علی‌رغم تمام مشکلات اقتصادی مردم از تمام امکانات و دارایی خود خالصانه برای پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه‌ها ارسال می‌کردند که با توجه به شرایط اقتصادی خاص آن روز کاری بسیار بزرگ و قابل‌ ستایش بود.احمدی مدیریت بی‌نظیر امام راحل در جنگ تحمیلی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: امام راحل بهترین و خبره‌ترین فرمانده در مدت 8 سال جنگ تحمیلی بود که با مدیریت خود بیشترین پیروزی و کمترین خسارت را به بار آورد.فرمانده سپاه قم با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع) افزود: ماه محرم ماه تجدید میثاق با آرمان‌های عاشوراست و امروز ما مفتخر هستیم که شهدای جنگ ما در همان راه قیام عاشورا شهید شدند.وی خاطرنشان کرد: نظام حکومت اسلامی ایران برآمده از نظام سازی پیامبر مکرم اسلام و امام علی(ع) است و آفات آن نیز از همان جنس است بنابراین اگر در حمایت و پشتیبانی از این نظام الهی کوتاهی داشته باشیم ممکن است مانند صدر اسلام حاکمان فاجر و فاسد دیگر روی کار بیایند.فرمانده سپاه قم با اشاره...
 • پیدا کردن فرهنگی ناشناخته در ایران آغاز شد
 • کاوش لایه نگارانه، ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی و پژوهش در تل آتشی دارستان بم با همکاری کشور فرانسه و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای تکمیل پژوهش‌های ناتمام پیشین آغاز شد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عمران گاراژیان - سرپرست کاوش لایه نگارانه و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی در تل آتشی، هدف از کاوش‌های سال جاری را پیگیری لایه نگاری و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی با کاوش‌های باستان شناختی اعلام کرد.به گفته این باستان شناس، معرفی فرهنگ نوسنگی بی‌سفال خصوصیات، گاهنگاری و معرف‌های آن، همچنین شکل گیری فرهنگ روستانشینی در جنوب شرق ایران از اهداف بلندمدت این پژوهش است.وی در ادامه با اشاره به اینکه کاوش لایه نگارانه و ارزیابی مطالعات مغناطیس سنجی در تل آتشی دارستان بم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد که تداوم پژوهش‌ها، زمینه معرفی فرهنگی ناشناخته در بخش دیگری از ایران را فراهم کند.وی با اشاره به این نکته که تل آتشی استقراری مربوط به فرهنگ نوسنگی بی سفال در شرق بم است، از ناشناخته بودن این فرهنگ در جنوب شرق ایران تا سال 1387 خورشیدی خبر داد.گاراژیان با اشاره به ثبت تل آتشی در سال 1379 در فهرست آثار ملی گفت: با این حال این محوطه تا سال‌ها پس از زلزله مهیب بم در بهمن ماه 1382 همچنان ناشناخته ماند.وی افزود: زنده یاد شهریار عدل طی بازدیدها و بررسی‌های پس از زلزله آثار باستانی منطقه را در محافل علمی مطرح کرد.این باستان شناس در ادامه به انجام بررسی‌هایی با هدف پژوهش در استقرارهای پیش از تاریخی چشم انداز ارگ بم در سال 1386 خورشیدی به پیشنهاد پایگاه میراث جهانی ارگ بم اشاره کرد و افزود: براساس این بررسی‌ها در سال 1387 پروژه پژوهش‌های پیش از تاریخی دارستان بم پیشنهاد و در همان سال اجرایی شد.وی با اشاره به انجام این پژوهش با حمایت مستقیم پایگاه...
 • تقدیر از مواضع ضد آمریکایی رئیس جمهور
 • خطیب جمعه شهر لیکک از مواضع انقلابی رئیس جمهور در واکنش به سخنان ضد ایرانی ترامپ تقدیر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، امام جمعه شهر لیکک با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت به مناسبت آغاز ماه محرم، واکنش رئیس جمهور به سخنان ترامپ را انقلابی عنوان کرد و گفت: رئیس جمهور روحانی به خوبی به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و موجب خوشحالی دوستداران نظام ایران اسلامی شد. حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی با تسلیت ایام حزن اهل بیت، افزود: مادر وهب سر این شهید را به سمت دشمن پرتاب کرد و گفت «من پسرم را در راه خدا قربانی کردم و این قربانی را پس نمی گیریم » ؛زن وهب عروسی اش به عزا تبدیل شد و زن زهیر با چند کلام باعث عاقبت به خیری ایشان شد که همه اینها درس است. وی در ادامه به لزوم توجه به روحیات همسران در خانوده تاکید کرد و گفت: مردان از قدرت بدنی در خانه استفاده نکنند، چنین مردانی به تعبیری ملعون هستند، البته زنان هم نباید کاری کنند که مردان را وادار به استفاده از توان بدنی کنند. حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی افزود: اگر زن امر و نهی مردانه داشته باشد، مرد از وی متنفر است و مرد هم باید رفتار مردانه داشته باشد. امام جمعه شهر لیکک ورزش را برای همه به خصوص خانم ها ضروری دانست و اضافه کرد: باید بتوانیم در جامعه محیطی سالم برای ورزش خانم ها فراهم کنیم. امام جمعه شهر لیکک با تبیین قیام عاشورا افزود:اگر بخواهیم به صورت مختصر از این قیام بگوییم، باید گفت: عاشورا یک قیام جهانی ،قیام عقل علیه جهل و مبارزه علیه ظلمت ها بود. حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی گفت: قیام امام حسین(ع)سر منشاء همه اندیشه های ناب بشری است و مزایای آن برای همه بشریت...
 • عزت ملت ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا است
 • ساری - استاندار مازندران، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و محرم حسینی عزت و عظمت ملت بزرگ ایران را در سایه فرهنگ حماسی عاشورا دانست. به گزارش خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار صبح جمعه در مراسم رژه مشترک نیروهای مسلح به مناست هفته دفاع مقدس ماه محرم را ماه پیروزی خون بر شمشیرو و ماه امام حسین (ع) دانست و گفت: این امام همام مظهر ظلم ستیزی و ایستادگی مقابل جور و ستم است و رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس با یاد عاشورا افتخار آفریدیند و عزت و عظمت ملت بزرگ ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا است. وی افزود: رزمندگان اسلام اعم از ارتش، سپاه ، انتظامی، بسیجیان ایثارگر هرچه در توان داشتند برای دفع دشمن پیروزی انفلاب تلاش کردند و امرو زجمهوری اسلامی در قله ها قرار دارد و این مرهون خون شهدا و مقاومت مردم است. وی با اشاره به سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: امروز رئیس جمهور منفور آمریکا با سیلی که در طول ۳۸ سال گذشته و دفاع از حریم ملت خورده ، سخنرانی سخیفی در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرده است که جز رژیم صهیونیستی اسرائیل و آمریکا طرفداری نداشته و بیش از ۱۹۰ کشور دنیا از آن انزجار و بیزاری کرده اند. استاندار مازندران، گفت: امروز داعش و تکفیری در عراق و سوریه تار و مار شده اند و این کشورها از لوث وجود آنان پاک می شود و جمهوری اسلامی در بخش های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استقلال کاملی دارد و قدرت بازدارندگی ما در جهان سرآمد است و نیروهای مسلح جزو مقتدرترین نیروهای مسلح جهان است. وی تصریح کرد: نیروهای سملح ما جزو مقتدرترین نیروهای نظامی در سطح دنیا هستند و در شرایطی هستیم که دورتادور کشور ما جنگ و ناامنی وجود دارد و با حمایت مردم و لطف خداوند، ایران اسلامی در...
 • امام جمعه موقت بیرجند مطرح کرد محرم فرصتی برای غنی سازی فرهنگی/آمریکا در برابر ایران ناکام و مستأصل شده است
 • به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام حسین مختاری ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی این هفته، با بیان اینکه تقوا از نظر شرعی از امور مسلم و معارف اسلام است، اظهار داشت: عقل سلیم حکم می کند انسان از گناه و تخلف دوری کند. وی با تأکید بر اینکه هر چه انسان عاقل‌تر باشد عاشق‌تر می‌شود، اضافه کرد: ابراهیم خلیل عاشق خدا و تقوا بود، لذا به هر میزانی که انسان عاشق تر باشد با‌ایمان‌تر و تقواتر می شود. امام جمعه موقت بیرجند با اشاره به اینکه اگر انسان عاقل باشد از از تقوای الهی، ایمان و بندپی خدا جدا نمی‌شود، تبیین کرد: رویگردانی از مسیر الهی سفاهت و عاقبتش چیزی جز پشیمانی نیست. مختاری با بیان اینکه انسان عاشق کمال و سراسر فقر و ضعف و جهالت است، تصریح کرد: خداوند حکیم مطلق، غنای مطلق و عاقل مطلق است و چه کسی بهتر از خدا شایسته دل بستن است. وی تأکید کرد: اولیای خدا با عشقی که به خداوند داشتند بزرگترین خدمت را به خودشان کردند زیرا آن‌ها عاقل، عاشق و مؤمن بودند. امام جمعه موقت بیرجند امام حسین(ع) را عاقل‌ترین انسان دانست و ادامه داد: امام حسین(ع) به درجه‌ای از معرفت و عشق به خدا رسیده بود که به خوبی همه چیز را درک می‌کرد و در راه خدا از هر چه داشت گذشت. مختاری با اشاره به اینکه هنر مکتب قرآن تجمیع عقل و عشق است، توضیح داد: اگر عشق پشتوانه عقلانی داشته باشد پشیمانی ندارد، و عشق امام حسین(ع)، ابراهیم خلیل و ائمه اطهار(ع) عشق‌هایی بودند که پشتوانه عقلی و معرفتی داشتند. وی ابراز داشت: اگر کسی عاقل، عارف و عاشق باشد، خداوند فوق آرزوها را به او عنایت می‌کند و به نورالسموات و الارض وصل می‌کند. امام جمعه موقت بیرجند تبیین کرد: آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) این است که عاقل،...
 • عزت ملت ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا شکل گرفته است
 • فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: عزت ملت ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا شکل گرفته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سردار محسن کریمی صبح امروزدر مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: عاشورا دارای دو بال شور و شعور است، شور آن همین مراسم عزاداری، سیاه‌پوشی و عزای حسینی است و باید با همه بصیرت و در مسیر صحیح بزرگداشت یاد و خاطره شهدای کربلا سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) حرکت کنیم.وی افزود: اما شعور برگرفته از عاشورای حسینی،درس‌ها و عبرت‌های عاشورا همچون پیام مقاومت، پیام امر به معروف و نهی از منکر، پیام انس با قرآن، پیام حق الناس و برگرداندن حقی که دیگران بر گردن ما دارند، پیام پیروزی خون بر شمشیر است.فرمانده سپاه روح الله استان مرکزیماه محرم را ماه پیروزی خون بر شمشیرو و ماه امام حسین (ع) دانست و گفت: این امام همام مظهر ظلم ستیزی و ایستادگی مقابل جور و ستم است و رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس با یاد عاشورا افتخار آفریدند و عزت و عظمت ملت بزرگ ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا است.کریمی تصریح کرد: دفاع مقدس هشت ساله ما برگرفته از همین فرهنگ عاشوراست و مردم ما در دوران دفاع مقدس و پس از دوران دفاع مقدس نشان داد که همیشه خون بر شمشیر پیروز است.وی ادامه داد:امروز می‌بینید به پیروی از مکتب سیدالشهدا و حرکت در مسیر آن بزرگوار چگونه کشور را در مسیر سربلندی و آزادگی قرار داده است و از تاثیر همین مکتب است که امروز ایران یک ابرقدرت پاک در منطقه شده است و سبب شده آرزوی خاورمیانه بزرگ برای آمریکا و اسرائیل را به گور فرستاده شود.انتهای پیام/ R41371/P1492/S6,73/CT11
 • عزت ملت ایران در سایه فرهنگ حماسی عاشورا فیلم
 • ۳۱ شهریور ماه یادآور هشت سال دفاع جانانه بی نام ها از وجب به وجب این خاک است به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکزآذربایجان غربی ،روزهایی که خاکریزها، بوی بهشتِ را گرفته بود و شهادت، شاهراهی به وسعت افق داشتلباس های رنگارنگِ رزم در تن ، سر به سر آماده برای دفاع از کیان وطن برای مقابله با حریصان و متجاوزان ایمان و اقتدار و جان برکفی از شاخصه های مردانی است که در پرچم ولایت مداری در دست پیام صلح و دوستی را برای جهان مخابره میکنند انقلاب اسلامی همیشه در قلبهای ایرانیان زنده است و دفاع مقدس، رساترین واژه در قاموس ایستادگی این ملّت قهرمان است دانلود
 • تقدیر از رتبه های برتر کنکور و المپیادهای علمی ورزشی فارس
 • به گزارشگروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوانازشیراز؛ ناصر قجری معاون متوسطه اداره کل آموزش وپرورش استان فارس در مراسم تقدیر از رتبه‌های برتر کنکور و المپیاد‌های ورزشی – علمی، گفت: امسال اگرچه از لحاظ تعداد رتبه‌های دورقمی نسبت به پارسال چند پله‌ای پائین‌تر بوده‌ایم، اما جمعیت رتبه‌های سه رقمی در استان فارس افزایش قابل توجهی داشته است. وی با بیان اینکه باید تلاش شود در کنکور سال آینده تعداد دانش‌آموزان تک رقمی استان نیز افزایش یابد، افزود: امسال در زمینه مقام‌های المپیاد‌های کشوری تعداد ۸ طلا، نقره و برنز کسب کرده‌ایم که اغلب دانش‌آموزان جزء نفرات برتر کشوری هستند که به همین منظور فارس هم اینک جز سه استان برتر کشوری است. قجری با بیان اینکه وضعیت قبول‌شدگان کنکور در استان فارس خوب نیست، ادامه داد: ضروری است در حوزه آموزش تلاش بیشتری صورت گیرد، زیرا عمده اولیا و دانش‌آموزان تلاش دارند رشته تجربی را انتخاب کنند که به همین منظور در ادامه تحصیل با مشکل مواجه می‌شوند. وی با بیان اینکه فراهم‌سازی بستر‌های متنوع آموزشی برای هدایت کردن دانش‌آموزان به رشته‌های تحصیلی از اقدامات آموزش و پرورش است، بیان کرد: برابر برنامه پنجم توسعه باید ۴۶ درصد از دانشآموزان در پایه دوم متوسطه به شاخه فنی و حرفه‌ای هدایت شوند، این در حالی است که در فارس درصد کمی از آنان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای را می‌شناسند. قجری اظهار کرد: دانش‌آموزان و اولیا به انتخاب رشته‌های تجربی و پزشکی اصرار می‌کنند در حالی که زیر ساخت‌های توسعه و اشتغال این رشته‌ها چندان مهیا نیست و اعتمادی برای بازار کار جوانان در قطب پزشکی وجود ندارد. وی با تاکید بر این‌که در فارس تمایل به رشته‌های فنی و حرفه‌ای بسیار کم است، گفت: از هر ۱۰۰ دانش‌آموز، ۷۰ نفر رشته‌های تجربی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دیگر زیر شاخه‌های پزشکی ادامه تحصیل بدهند این موضوع نشان...
 • صحبت های رئیس جمهور نادان آمریکا از موضع زبونی است/فرهنگ جهاد و شهادت باید جایگزین فرهنگ غرب شود/امر به معروف مختص اجتماع نیست
 • نماز جمعه 31شهریور ماه در سراسر کشور در حالی برگزار شد که ائمه جمعه در خطبه های خود باموضوع واکنش به سخنان سخیف ترامپ در سازمان ملل پرداختندو همچنین مردم نمازگزار با راهپیمایی در اکثر شهرهای کشورمان اظهارات ترامپ را محکوم کردند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای مختلف استان برگزار گردید و ائمه جمعه در خطبه های امروز به ایراد سخنرانی پیرامون مسائل مختلف فرهنگی و سیاسی روز پرداختند. خطیب جمعه شهرکرد: صحبت های رئیس جمهور نادان آمریکا از موضع زبونی است به نقل از منطقه آزاد؛ حجت الاسلام محمدعلی نکونام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد در خطبه اول نماز جمعه این هفته مسلمانان را به تقوای الهی توصیه کرد. نکونام در خطبه دوم اظهار داشت: این امکاناتی که به نمایش گذاشته می شود در روز سی و یک شهریور، برای دفاع است و جنبه دفاعی دارد نه تهاجمی. دشمن می خواهد که شما نباشید. این روزها فرصت خوبی است تا دلاوری ها و رشادت ها را مرور کنیم تا جامعه روی این ریل ایثار، شهادت و مقاومت مرور کندتا به مقصد برسد. وی در ادامه تصریح کرد: مسئله دیگر، آغاز محرم حضرت اباعبدالله(ع) است. خوشبختانه محرم امسال با این همایش بزرگ شیرخوارگان شروع شد. مادران و فرزندان شیرخوارشان آمدند تا آنها را با این مکتب حسینی آشنا کنند. مسئله اباعبدالله(ع) و محرم یک فرصت مهمی است که در اختیار ماست. ایشان رفت و با قیامش یک راه نورانی را جلوی پای ما گذاشت ولی آنچه مهم است انست که نگذاریم این محرم و عاشورا تحریف بشود. در این حقیقت سراسر نور نباید ظلمت و مقاصد منافقین و استکبار وارد شود. عاشورا نور است و اهداف اباعبدالله(ع) هم در بیانات ایشان مشخص است. امام جمعه شهرکرد بیان داشت: یک تکلیف اینست...
 • فرهنگ عاشورایی مهمترین رمز بقای نظام اسلامی ایران است
 • به گزارش ایرنا حجت الاسلام مجتبی بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته سراوان با تاکید بر اینکه داشتن تقوا لازمه سعادتمندی مومنان است اظهار داشت: قیام سرخ امام حسین (ع) و دفاع مقدس انسان را به سوی تقوا و بندگی خدا می برد.وی افزود: محرم در دنیا زمینه را برای بندگی خداوند و ایستادگی بشریت در مقابل ظلم و ستم فراهم ساخت.وی با اشاره به گزافه گویی های رئیس جمهوری آمریکا گفت: ترامپ ایران را به عنوان کشور تروریستی معرفی کرده است اما اقدامات شوم خود مبنی بر نا امن کردن منطقه را نمی بیند.امام جمعه سراوان تاکید کرد: در صورت بد عهدی های آمریکا نسبت به برجام، نیاز است مسئولان واکنش مناسب نشان دهند.بامری با گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس گفت: دوران دفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی است که هیچگاه از ذهن مردم پاک نمی شود.7336** 3042 خبرنگار: احسان بختیاری ** انتشار دهنده: محدثه حیدری گرجیاخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
 • رتیه های برتر کنکور و المپیادهای علمی ورزشی استانفارس تقدیر شدند
 • رتبه‌های برتر کنکور و المپیادهای علمی ـ ورزشی از سوی آموزش وپرورش استان فارس تقدیر شدند. به گزارش خبرگزاریتسنیم ازشیراز، شامگاه پنج‌شنبه ناصر قجریمعاون متوسطه اداره کل آموزش وپرورش استان فارس در مراسم تقدیر از رتبه‌های برتر کنکور و المپیادهای ورزشی - علمی اظهار داشت: امسالاگرچه از لحاظ تعداد رتبه‌های دورقمی نسبت به سال گذشته چند پله‌ای پائین‌تر بوده‌ایم اما جمعیت رتبه‌های سه رقمی در استان فارسافزایش قابل توجهی داشته است. وی با بیاناینکهباید تلاش شود در کنکور سال آینده تعداد دانش‌آموزان تک رقمی استان نیز افزایش یابد، گفت:امسال در زمینهمقام‌های المپیادهای کشوریتعداد 8 طلا ، نقره و برنز کسب کرده‌ایم کهاغلب دانش‌آموزان جزء نفرات برتر کشوری هستند که به همین منظور فارس هم اینک جز سه استانبرتر کشوری است.معاون متوسطه استان فارس با بیان اینکهوضعیت قبول‌شدگان کنکور در استان فارس خوب نیست گفت: ضروری است در حوزه آموزش تلاش بیشتری صورت گیرد زیرا عمده اولیا و دانش‌آموزان تلاش دارندرشته تجربی را انتخاب کنند که به همین منظور در ادامه تحصیل با مشکل مواجه می‌شوند.قجری با بیان اینکهفراهم‌سازی بسترهای متنوع آموزشی برای هدایت کردن دانش‌آموزان به رشته‌های تحصیلی از اقدامات آموزش و پرورش است،افزود: برابر برنامه پنجم توسعه باید 46 درصد از دانشآموزان در پایه‌ دوم متوسطه به شاخه فنی و حرفه‌ای هدایت شوند، این در حالی است که در فارس درصد کمی از آنان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای را می‌شناسند.معاون متوسطه استان فارس عنوانکرد: دانش‌آموزان و اولیا به انتخاب رشته‌های تجربی و پزشکی اصرار می‌کنند در حالی که زیر ساخت‌های توسعه و اشتغال این رشته‌ها چندان مهیا نیست و اعتمادی برای بازار کار جوانان در قطب پزشکی وجود ندارد.وی با تاکید بر این‌که در فارس تمایل به رشته‌های فنی و حرفه‌ای بسیار کم است گفت: از هر 100 دانش‌آموز، 70 نفر رشته‌های تجربی را انتخاب می‌کنند تا بتوانند در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دیگر زیر شاخه‌های پزشکی ادامه تحصیل...
 • تکیه بر فرهنگ عاشورایی سبب سربلندی ایران در دوران دفاع مقدس شد
 • فرماند سپاه نینوا گلستان گفت: تکیه بر فرهنگ عاشورایی سبب سربلندی ایران در دوران دفاع مقدس شد و همواره باید با ساز و کارهای دفاعی و آموزه‌های دینی و تاسی از فرهنگ عاشورایی این آمادگی را حفظ کنیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سردار رحمت الله صادقی صبح امروز در مراسم رژه هفته دفاع مقدس در گرگان اظهار داشت: تقارن هفته دفاع مقدس با ماه محرم موفقیت‌های بزرگی به همراه دارد چرا که دفاع مقدس مرهون فرهنگ عاشورایی است.وی افزود: تا زمانی که این فرهنگ عاشورایی و پیروی از ولی فقیه در نیروهای مسلح و مردم ما وجود دارد، این انقلاب شکست‌ناپذیر است.فرمانده سپاه نینوا گلستان ادامه داد: پس از 39 سال پیروزی انقلاب اسلامی و سیلی محکمی که مردم و نیروهای مسلح ما در دفاع مقدس به استکبار جهانی زده است گستاخی‌ها، تهمت‌ها، توهین‌ها و سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا که در روز گذشته را شنیدید همه نشانگر این است که آمریکا دشمن ماست و هیچ‌وقت نباید به سازش به این ملت امیدوار بود.وی اظهار کرد: ما راهی جز اینکه مردم ما همواره با بصیرت، معرفت و گوش به فرمان امام زمان خود داشته باشندنداریم.صادقی اظهار داشت: باید حرکات دشمن را رصد کنیم و بر حرکات دشمن اشراف داشته باشیم چرا که این دشمن درست است که در دفاع مقدس سیلی محکمی خورده و تنبیه شده اما ظاهرا آن تنبیه کفایت نمی‌کند.صادقی گفت: گفتمان جمهوری اسلامی مبتنی بر گفتمان قدرت است اگر این گفتمان قدرت نباشد قدرت گفتمان به جایی نمی‌رسد و همه نیروهای مسلح همواره باید با حفظ آمادگی خود و ارتقاء سطح توانمندی‌های خود در همه سطوح اجازه داده شده مقام معظم رهبری این آمادگی‌ها را حفظ کنند و همیشه گوش به فرمان باشند.فرماند سپاه نینوا گلستان تاکید کرد: مردم باید همچنان که در دفاع مقدس نقش به‌سزایی داشتند با ادامه و پشتیبانی از ولایت همواره...
 • تکیه بر فرهنگ عاشورایی موجب سربلندی ایران در دوران دفاع مقدس شد
 • قزوین-ایرنا-فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین گفت: تکیه بر فرهنگ عاشورایی و تمسک جستن از امام حسین(ع) موجب پیروزی و سربلندی ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس شد. به گزارش ایرنا، سردار محمد شاهرخی روز جمعه در مراسم رژه مشترک نیروهای مسلح استان قزوین به مناسبت آغاز هفته گرامیداشت دفاع مقدس افزود: همزمانی این هفته با ایام دهه اول محرم را به فال نیک می گیریم چرا که جریان دفاع مقدس را برگرفته از آموزه های نهضت عاشورا می دانیم.فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوین در ادامه یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت و گفت: بدون شک عزت و افتخار کنونی خود را مرهون جانفشانی ها و دلاورمردی های شهدا هستیم.وی، رمز ماندگاری انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را تکیه به فرهنگ عاشورایی و زنده نگه داشتن محرم و صفر دانست و گفت: تا زمانی که این فرهنگ ها در کشور حاکم باشد، نظام ما در جهان پیروز و سربلند خواهد بود.فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوین در پایان افزود: باید همواره ادامه دهنده راه شهدا، امام راحل و تابع منویات مقام معظم رهبری باشیم تا به انقلاب و نظام ما آسیبی وارد نشود و دشمن توان و جرات ایستادگی مقابل ما را نداشته باشد.6104*3013خبرنگار: ناصر نیلی**انتشار دهنده: رضا اولادی
 • استاندار خوزستان:اقتدار و سربلندی ایران اسلامی حاصل تداوم فرهنگ عاشوراست
 • به گزارش خبرنگار ایرنا غلامرضا شریعتی روز جمعه در آیین رژه به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار کرد: تقارن این هفته با فضیلت ایام محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان فرصتی مناسب برای تبیین فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال این فرهنگ به نسل های جدید انقلاب اسلامی است.وی افزود:این هفته نموداری ازبرجسته ترین افتخارات ملت ایران در دفاع از حریم این سرزمین است، روزهایی که رشادت‌های جوانان برومند این مرزو بوم، انقلاب و نظام را بیمه کرده و نشان داد که با داشتن پشتوانه مردمی و در پرتو حاکمیت اسلام و وحدت این نیروهای توانمند می توان در هخر لحظه دشمن رانابود کرد.استاندار خوزستان ادامه داد: این دوران گویای مقاومت و مظلومیت ملتی است که با رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و ایمان و توکل بر خداوند متعال و رشادت های سربازان اسلام برگ زرینی در تاریخ ثبت شد.وی بیان کرد: مردم ایران در این دوران فراموش نشدنی با برخورداری از رهبری توانا و هوشمند و با انگیزه های دینی و ملی در مقابل دشمن متجاوز ایستادگی کرده و صحنه هایی از همدلی ملی را به نمایش گذاشتند.وی بیان کرد: اکنون به برکت خون شهدای والا مقام انقلاب و دوران دفاع مقدس باید عقب افتادگی فعلی در خوزستان را به عنوان پایتخت دفاع مقدس برای نسل های آینده جبران کنیم.استاندار خوزستان همچنین به رفتار منطقی دولت پس از برجام اشاره کرد و گفت: رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران پس از برجام منطبق بر توافقنامه بوده اما متاسفانه دولت آمریکا این چنین عمل نکرده است.وی افزود: سخنرانی منطقی همراه با عزت و احترام رئیس جمهوری محترم در سازمان ملل بار دیگر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران با زبان منطق و گفت و گو با دنیا صحبت می کند و در مقابل زیاده خواهی و زورگویی هیچ قدرتی کوتاه نمی آید.شریعتی یاداور شد: اکنون جا دارد یاد و...
 • محفل انس با قرآن
 • محفل انس با قرآن ویژه خانواده های اداره عقیدتی سیاسی سازمان اتکا برگزار شد.