جناح سیاسی موسوم به اصلاح طلب، انتقاد از دولت یازدهم را در اواخر عمر این دولت در دستور کار قرار داد و انتقاد از دولت دوازدهم را از ابتدای شکل گیری این دولت آغاز کرد.

به گزارش مشرق، جناح سیاسی موسوم به اصلاح طلب، انتقاد از دولت یازدهم را در اواخر عمر این دولت در دستور کار قرار داد و انتقاد از دولت دوازدهم را از ابتدای شکل گیری این دولت آغاز کرد؛ امری که چرایی آن در سطح جامعه و به ویژه در فضای سیاسی کشور به پرسش جدی تبدیل شده است.

پاسخ به این پرسش حداقل در ذیل دو گزینه قابل ارائه است‌:

1- اصلاح طلبان، دولت دوازدهم را شانس و معبری برای رسیدن به دولت سیزدهم می‌دانند.

2- اصلاح طلبان برای رسیدن به دولت سیزدهم، با دولت دوازدهم هم تبانی سیاسی کرده‌اند؛ تبانی که به شدت درگیر بیم و امید است.

نوشتار حاضر به اختصار به تحلیل و بررسی دو گزینه فوق می‌پردازد.

معبر دانستن دولت دوازدهم؛

رویدادهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم که در نهایت منجر به پیروزی دکتر روحانی شد؛ در مش اصلاح طلبان در برخورد با دولت دوازدهم که رئیس آن دکتر روحانی است تأثیر بسزایی گذاشته است. از نگاه آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 دکتر روحانی نسبت به چهره‌های شاخص که نامزد انتخابات شده بودند، از ویژگی و مزیت خاصی برخوردار نبود و چه بسا نسبت به برخی از نامزدها موقعیت ضعیف‌تری داشت که با حذف مرحوم رفسنجانی از عرصه رقابت و ورود وی از منظری دیگر به صحنه انتخابات؛ یعنی حمایت از دکتر روحانی و نقش آفرینی جدی در متقاعد ساختن جریان حامی دکتر عارف که اصلاح طلبان بودند با فرصت سازی برای دکتر روحانی به ناگاه شانس پیروزی وی در انتخابات را به شدت افزایش داد.

به عبارت دیگر دکتر روحانی بدون آنکه دست به تحرک و ابتکار خاصی بزند، با کش و قوس های ایجاد شده در پیرامونش که وی در آن هیچ نقشی نداشت؛ در معرض یک فرصت طلایی باد آورده قرار گرفت. حوادث رخ داده به گونه‌ای بود که اصلاح طلبان به اجبار می‌بایست از دکتر روحانی حمایت می‌کردند که با تمام توان هم از وی حمایت کردند. با اینکه اطلاح طلبان از روی ناچاری تمام قد از دکتر روحانی حمایت کردند؛ دکتر روحانی در چینش کابینه دولت یازدهم انتظار آنها را برآورده نکرد؛ نه اینکه در دولت به نیروهای آنها نقش نداد؛ برعکس تعداد افراد منتسب به جریان اصلاح طلب در دولت یازدهم قابل توجه بود و بنابر نظری بیشتر اعضای دولت و مناصب مهم به افراد منتسب به اصلاح طلبان تعلق گرفت؛ اما ادعای اصلاح طلبان این بود که مناصب به چهره‌های اصلی و شاخص اصلاح طلب داده نشد؛ البته به غیر از دکتر جهانگیری که بحث درباره وی به گونه ای دیگر است.

درباره برآورده نشدن انتظار اصلاح طلبان تا حدی حق با اصلاح طلبان است؛ اما چنته روحانی نیز برای پاسخ به آنها خالی نیست؛ زیرا روحانی با رئیس جمهور شدن و به کارگیری تعدادی از آنها در مناصب بالا و فراهم آوردن زمینه برای بخشی که به دولت راه نیافتند اما توانستند با حضور در رسانه‌ها دیدگاهایشان باز گویند؛ برخی از موانعی را که فتنه 88 برای بازگشت به عرصه سیاسی مقابلشان گذاشته بود، دور زدند و کاری که از عهده خودشان برنمی‌آمد و پذیرش برای آن وجود نداشت، انجام گرفت؛ با وجود این از نگاه اصلاح طلبان روحانی در سال 92 با شرحی که گذشت فرصت طلبانه رئیس جمهور شد؛ از این رو به لحاظ مبنایی وی را غیر اصلاح طلبی می‌دانند که شاخه‌اش در پیوند با پیکره اصلاح طلبی رشد کرد؛ بنابراین پیوند و همراهی آنها با روحانی تاکتیکی بود و نه راهبردی. دلیل قوی و روشن این ادعا مواضع تند برخی از اصلاح طلبان علیه دکتر روحانی در اواخر عمر دولت یازدهم و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و با مطرح شدن بحث"نامزد پوششی و یا نامزد موازی" بود که در خلال این مسئله برخی از اصلاح طلبان علناً اعلام کردند آقای روحانی نامزد رسمی ما نیست و برخی نیز گفتند که حتی برای وی ستاد هم نمی‌زنند؛ با این همه اما از قضای روزگار در این انتخابات نیز اصلاح طلبان مجبور شدند از آقای روحانی حمایت کنند و بعد از اینکه دیدند هیئت دولت به لحاظ جریانی، تغییر چندانی نکرد و برای بار دوم انتظار آنها برآورده نشد، با آغاز انتقادات تند علیه دولت و رئیس دولت جدید رفتند تا پیوند تاکتیکی برآمده از وضعیت جبری را به راهبرد" معبر دانستن دولت دوازدهم" تغییر دهند. هدف نهایی در این راهبرد "سکانداری دولت سیزدهم با هزینه دولت دوازدهم" است. براساس این راهبرد و هدف، دست کم بخش مهمی از اصلاح طلبان انتقاد و فشار بر دولت را آنقدر افزایش می‌دهند تا در اواخر عمر این دولت با له کردن آن، نگاههای نا امید از آن را به سود خود جلب کنند.

2- تبانی سیاسی؛

براساس گزینه دوم، هدف با یک ملاحظه مهم باقی می‌ماند؛ این که انتقاد و فشار بر دولت باید تا جایی باشد که چهره عمومی دولت و رئیس آن مخدوش نشود؛ به عبارتی هزینه "سکانداری دولت سیزدهم به وسیله اصلاح طلبان" از حساب دولت دوازدهم نباشد. براساس گزینه دوم نفس "انتقاد و فشار بر دولت مشروط بر رعایت حد تعیین شده" راهبرد تلقی می‌شود و این موارد امکانپذیر نیست مگر با یک "تبانی سیاسی". مزیت این تبانی برای دولت و اصلاح طلبان جا ماندن رقیب اصلی هر دو طرف یعنی اصولگرایان از رقابت نهایی در صحنه انتخابات است که باید با تکیه بر مقدماتی انجام شود که انتقاد بر دولت یکی از مهمترین آنها است. اصلاح طلبان با بهره گیری از فواید تبانی ذکر شده از اصولگرایان جلو می‌افتند.

براساس این تبانی و با بهره برداری برنامه‌ریزی شده از انتقادها و فشارهای اصلاح طلبان به دولت دوازدهم، در انتهای کار، دولت دوازدهم و احتمالاً شخص دکتر روحانی باید پاس گل نهایی را به اصلاح طلبان بدهد تا بازی بدون کشیده شدن به وقت اضافی و ضربات پنالتی به نفع آنها تمام شود. یکی از نکات مهم این تبانی ابهام شدید درباره بیم و امید آن است. این بیم و امید به میزان رعایت نکات تبانی بازی می‌گردد. یعنی اینکه آیا اصلاح طلبان تا آخر بازی حد انتقاد و فشار را حفظ می‌کنند یا اینکه در لحظات آخر و با توجه به اوضاع و احوالی که پیش می‌آید به راهبرد گزینه اول باز می‌گردند تا با انتقام از روحانی و حذف قاطعانه وی اجازه ندهند وی به عنوان رئیس جریان سوم در کشور در عرصه سیاسی ملی باقی بماند و دیگر اینکه روحانی در لحظات پایانی به جای دادن پاس گل به اصلاح طلبان در اقدامی خلاف تبانی انجام گرفته با تأثیر پذیری از وضعیت آن زمان،‌ توپ را در اختیار خود نگه دارد و برای باقی ماندن در صحنه سیاسی کشور به عنوان رئیس جریان سوم، خود تمام کننده بازی باشد و یکی از نیروهای خودش، سکان دولت سیزدهم را در دست گیرد. به نظر می‌رسد برای ارزیابی دقیقتر مطالب گفته شده، باید در انتظار تحولات در راه بود.

رضا گرمابدری

ارسال به تلگرام

کلیدواژه: انتقاد از دولت | انتقاد و فشار | دولت دوازدهم | اصلاح طلب | اواخر عمر | دولت یازدهم | دولت سیزدهم | اصلاح طلبان | دکتر روحانی | بر دولت

منبع: مشرق

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۷۵۵۲ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

شریعتمداری همزمان با ترامپ به برجام حمله کرد:برجام چه گلی به سر ملت ایران زد

باید نخست وزیری حفظ و رئیس جمهوری حذف می شد/شورای نگهبان باید متحول شود

در همین زمینه

 • آبرسانی به پنج میلیون روستایی در دولت دوازدهم
 • بوشهر- سرپرست وزارت نیرو گفت: پنج میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور در دولت دوازدهم زیر پوشش شبکه آبرسانی قرار می گیرند. به گزارش ایرنا، ستار محمودی روز چهارشنبه در آیین آغاز عملیات اجرایی آب شیرین کن مجتمع آبرسانی نوار ساحلی شهرستان تنگستان استان بوشهر افزود: آبرسانی به این میزان جمعیت با توسعه و تکمیل پروژه ها و احداث شبکه آبرسانی جدید اجرا می شود. وی یادآورشد: در دولت یازدهم نیز 4.2 میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور زیر پوشش شبکه آبرسانی قرار گرفتند. محمودی اضافه کرد: با توجه به اهمیت سکونت در روستا اولویت دولت دوازدهم احداث شبکه های آبرسانی به روستاهای مناطق ساحلی، مرزی و کویری است. وی ادامه داد: در اتباط با شبکه آب و فاضلاب شهری نیز در دولت یازدهم 2 میلیارد مترمکعب آب به طرفیت منابع تامین آب شهری کشور افزوده شد. سرپرست وزارت نیرو در ارتباط با استان بوشهر گفت: بوشهر از استان های در حال توسعه است و با توجه به اینکه هر گونه توسعه ملزم به وجود آب و برق است در این 2 حوزه برای تامین زیرساخت نیازمند اهتمام جدی هستیم. محمودی ادامه داد: در این زمینه در دولت یازدهم زمینه تولید 20 هزار مترمکعب آب شرب از طریق آب شیرین کن فراهم شده که تا پایان دولت دوازدهم این میزان به 70 هزار متر مکعب خواهد رسید. سرپرست وزارت نیرو یادآور شد: در استان بوشهر تاکنون 2 آب شیرین کن بوشهر و کنگان هر کدام با ظرفیت تولید 10 هزار مترمکعب در شبانه روز به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی 2 آب شیریکن سیراف و تنگستان نیز آغاز شده است. وی گفت: پروژه آب شیرین کن روستای باشی تنگستان که عملیات اجرایی آن امروز چهارشنبه آغاز شده با ظرفیت تولید 7 هزار و 500 مترکعب آب در شبانه روز و با سرمایه گذاری 210 میلیارد ریالی بخش خصوصی...
 • همایش فرصت ها و چالش های دولت دوازدهم آغاز شد
 • به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا ، همایش فرصت‌ها و چالش‌های دولت دوازدهم دقایقی پیش آغاز شد. تا این لحظه شهربانو امانی عضو شورای شهر، احمد حکیمی پور، غلامرضا حیدری نماینده مجلس شورای اسلامی و یدالله اسلامی در این همایش حضور پیدا کرده‌اند. بر اساس این گزارش همایش فرصت‌ها و چالش‌های دولت دوازدهم توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجمع توسعه استان تهران برگزار می‌شود.
 • اظهارات یک نماینده مجلس درباره نحوه اجرای طرح توانمندسازی زنان در دولت دوازدهم
 • جامعه>خانواده - دولت و کمیسیون اجتماعی مجلس درگیر اجرای طرح توانمندسازی زنان در بعد ملی هستند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ستاد خبری یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی سهیلا جلودارزاده در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی با اشاره به تصویب طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، در رابطه با گسترش این طرح در سطح کشور گفت: « کمیسیون اجتماعی مجلس درگیر گسترش این موضوع است و با تصویب طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به صورت طرح ملی در پنج ساله دوم برنامه ششم توسعه، امیدواریم این برنامه به سراسر کشور گسترش پیدا کند. هم اکنون در سراسر کشور مراکز متعدد حمایتی از زنان وجود دارد که بعضی اوقات سعی در توانمندسازی هم دارند، اما موفق نیستند.» جلودارزاده با ابراز امیدواری از همکاری دولت در این زمینه اضافه کرد: «معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری فعالیت‌هایی را در این رابطه شروع کرده که امیدواریم این رفتار موفق در زمینه توانمندسازی مورد استفاده قرار بگیرد و روزی برسد که تولیدات زنان در تمام سطح کشور به مرحله عرضه برسد.» وی در ادامه ضمن تشکر از فعالیت‌های ستاد توانمندسازی شهرداری تهران، نمایشگاه زنان و تولید ملی را الگوی موفقی در زمینه اجرایی کردن طرح توانمندسازی زنان دانست و گفت: «روش کاری این ستاد، علمی و سیستماتیک است و نتایج کاری آن ها نیز یکی از الگوها و مدل‌های خوب اجرایی در موضوع توانمندسازی میباشد.» نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی از آموزش مهارت‌های حرفه‌ای و اجتماعی به عنوان یکی از ارکان توانمندسازی زنان نام برد و افزود: « طرح توانمندسازی زنان در بعد ملی تصویب شده و می‌خواهیم تمام نهادهای حمایتی در یک تقسیم منطقی مراحل اولیه حمایت را انجام دهند. به دنبال این حمایت‌ها باید در مراحل بعدی بتوانیم آموزش مهارت‌های حرفه ای و مهارت‌های زندگی را...
 • با ۳ برابر کردن هزینه های جاری دولت نمی تواند خدمتگزار مردم باشد
 • روحانی، دولتی را کارآمد می‌داند که در چارچوب اهداف کلان حرکت کند و کمترین هزینه را داشته باشد. آیا امروز تصویری از عملکرد چهارساله دولت در مورد حرکت در چارچوب اهداف کلان نظام وجود دارد؟به زودی تفریغ بودجه سال 95 از سوی دیوان محاسبات در مجلس قرائت می شود. تفریغ بودجه سال‌های 92، 93، 94 که در مجلس قرائت شد چنین تصویری را که خود او مبنای کارآمدی و خدمت رسانی می داند، نشان نمی‌دهد. حرکت در چارچوب سیاست‌های کلی نظام که قرار بود توسط مجمع تشخیص مصلحت رصد شود همین وضعیت را دارد. 4 سال از برنامه پنج ساله پنجم توسعه در همین دولت یازدهم عملیاتی شد. در آنجا هم چنین تصویری وجود ندارد. اکنون زمان اجرای برنامه ششم است. با آنکه ماه‌هاست این برنامه به تصویب رسیده است، دولت آن را به دستگاه‌ها ابلاغ نکرده و گاهی گوشه و کنار شنیده می شود رئیس دولت گفته است برنامه ششم را قبول نداریم و به آن عمل نمی کنیم.دومین پیش شرط خدمت رسانی، داشتن یک نظام اداری سالم و عاری از فساد است . چهار سال که دولت پشت سر گذاشت اخباری که از فساد اداری در رسانه‌ها واتاب داده شد چنین تصویری را نشان نمی‌دهد. حقوق های نجومی برای اولین بار در تاریخ دولت های گذشته باعث شرمندگی و آبروریزی شد و هنوز هم دولت از این پدیده فساد و اشرافی‌گری نتوانسته خود را خلاص کند. سومین پیش‌شرط اساسی خدمت‌رسانی، رژیم لاغری و کاهش تصدی‌گری است. هزینه‌های دولت طی چهار سال گذشته سه‌برابر شده و این در حالی است که هزینه عمرانی تغییر چندانی نکرده است‌. حجم نقدینگی سه برابر شده است اما هیچ نشانی از هدایت این نقدینگی به سمت و سوی تولید وجود ندارد. از همه مهم‌تر موضوع اجماع در مورد امر رفاه، توسعه و خدمت‌رسانی به مردم به بوته فراموشی سپرده شده است. قرار بود...
 • توسعه ورزش های همگانی اولویت دولت دوازدهم/۲۱درصد مردم ورزش می کنند
 • کرج - ایرنا - معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی وزارت ورزش و جوانان گفت که توسعه ورزش همگانی با هدف ارتقای سلامت جامعه از اولویت های دولت دوازدهم و وزارت ورزش و جوانان است. به گزارش ایرنا، سید عبدالحمید احمدی روز پنجشنبه در آیین افتتاح مسابقات فرهنگی، ورزشی کارکنان دولت در استان البرز به مناسبت هفت دفاع مقدس در ورزشگاه انقلاب کرج، افزود: هم اکنون 21درصد مردم در کشور ورزش می کنند که طبق برنامه ششم توسعه این رقم باید به 35درصد برسد که رسیدن به این رقم نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و جامع است. وی اضافه کرد: برای رسیدن به این هدف باید همه دستگاه های ذیربط وزارت ورزش را یاری کرده و به عنوان یک اولویت آن را دنبال کنند. احمدی با بیان اینکه همه امکانات برای ارتقاء ورزش بخصوص ورزش های همگانی باید به کار گرفته شود، خاطر نشان کرد:باید بتوانیم شاخص ورزش در جامعه را از این رقم نیز بالاتر برده و با توجه به اینکه مهم ترین دستاورد ورزش سلامتی برای جامعه است باید این رقم را به 50درصد برسانیم. وی ادامه داد: در 4سال گذشته ورزش همگانی دراولویت وزارتخانه قرار گرفته بود. در برنامه ششم نیز اعتبارات بخش ورزش افزایش یافته و بخش عمده ای از این اعتبارات برای توسعه ورزش های همگانی هزینه می شود. معاون وزیر ورزش در ادامه به برگزاری مسابقات ورزشی برای کارکنان دولت اشاره و افزود:از آنجایی که ورزش علاوه بر سلامتی سبب ایجاد نشاط می شود که این سبب می شود تا کارکنان ما در شرایط بهتری بتوانند به مردم خدمات رسانی کنند. احمدی با بیان اینکه مقام معظم رهبری امر به ورزش را امر به معروف دانسته اند، گفت: باید بتوانیم با برگزاری مسابقات، برنامه های مختلف و اجرای فعالیت های ورزشی، بخصوص ورزش های همگانی را در جامعه گسترش دهیم. وی ادامه داد:تعداد قابل...
 • امروز دولت تنها است و نیاز به حمایت همه جانبه دارد/صادق ترین اعضای دولت تدبیر و امید روسای ستادها بودند
 • به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، عبدالغفار شجاع در همایش فرصت‌ها و چالش‌های دولت دوازدهم با بیان اینکه آنچه که امروز مهم است. اجرا شدن برنامه‌هاست اما متاسفانه در مملکت ما چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد، گفت: باید برای گام‌هایی که برمی‌داریم برنامه داشته باشیم. بدون برنامه به جایی نمی‌رسیم. وی یادآور شد: آثار و صحنه‌های وحشتناکی از سال ۸۸ بر جای مانده بود و بسیاری از سیاسیون ما از میدان به دور شده بودند اما سال ۹۲ با شهامت وارد میدان شدند. آن سال، آیت‌الله هاشمی که ستون انقلاب اسلامی ایران است با حرکت‌های سیاسی بسیار خوب، آقای روحانی را به اهدافشان رساندند. مشاور سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: بزرگانی که انتخابات سال ۹۲ را هدایت کردند، افراد شایسته و قابل قبول نظام و مردم هستند. به یاد دارم در سال ۹۲ عده‌ای حتی در ستادها حاضر نمی‌شدند که مبادا عکسشان گرفته و دیده شود اما بعد از انتخابات به دنبال پست و مقام بودند. وی ادامه داد: سال ۹۲ ما دولتی را انتخاب کردیم و پشت آن نیز ماندیم، آن هم بدون سهم‌خواهی اما حتی یک تشکر لسانی از ما نشد. استاندا سابق قزوین با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴ اظهار داشت: حرکت مثبت و سازنده ما در دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی خود را نشان داد. یک تشکیلات ۷۰ هزار نفری به عنوان مجمع توسعه استان‌ها، تشکیل شد و اقدامات لازم را انجام داد. ما بدون سهم‌خواهی وارد شدیم تا نتایج به سود ملت به دست بیاید. وی تاکید کرد: صادق‌ترین اعضای دولت تدبیر و امید، روسای ستادها و افراد حاضر در آن بودند که از جیب‌شان خرج کردند، پشت دولت را خالی نکردند. نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت‌های نهم و دهم کشور را وارد منجلاب کرده بود که خارج شدن از آن به آسانی میسر نبود ،گفت: ما...
 • دولت وفاق ملی فلسطین به غزه می رود
 • خبرگزاری میزان- دولت رامی حمد الله اواخر هفته آینده برای انجام مسئولیت‎ها و وظایفش راهی باریکه غزه خواهد شد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان،محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که دولت رامی حمد الله نخست وزیر تشکیلات خودگردان اواخر هفته آینده برای انجام مسئولیت ها و وظایفش راهی باریکه غزه خواهد شد. جنبش مقاومت اسلامی(حماس) روز یکشنبه طی بیانیه‌ای از پذیرش شرط ‎های اصلی محممود عباس رئیس تشکیلات خودگردان خبر داد. حماس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرط ‎های اصلی محمود عباس از جمله انتخابات سراسری در نوار غزه و کرانه باختری را پذیرفته است. انحلال کمیته اداری نوار غزه، دعوت از «دولت وفاق ملی» برای تشکیل جلسه در غزه، موافقت با برگزاری انتخابات سراسری و تشکیل دولت وحدت ملی در چارچوب گفتگویی که تمام گروه‎های فلسطینی در آن شرکت داشته باشند از جمله مواردی است که در بیانیه حماس بر آن تأکید شده‌ است. در بیانیه حماس همچنین آمده‌ است: موافقت ما با برگزاری انتخابات سراسری پاسخی است به تلاش‎های صادقانه دولت مصر که نشانه تمایل مصری‌ها به پایان‌دادن شکاف بین حماس و تشکیلات خود گردان و دست‌یابی به آشتی بوده و این توافق همچنین مبتنی بر خواست ما برای اتحاد ملی است. انتهای پیام/
 • دولت را زیر بار زیاد فرسوده نکنیم
 • ما باید درک درستی از وظایف حکومت داشته باشیم. در غیر این صورت ممکن است بارهایی را بر دوش حکومت بار کنیم که نه وظیفه آن است و نه توان انجامش را دارد. به گزارش ایسنا، روزنامه ‌اعتماد در سرمقاله روز پنج‌شنبه خود نوشت: «هنگامی که ذهنیت ما نسبت به نقش دولت و حکومت نادرست شود، ناخواسته در جهت تضعیف آن گام برمی‌داریم. ما باید درک درستی از وظایف حکومت داشته باشیم. در غیر این صورت ممکن است بارهایی را بر دوش حکومت بار کنیم که نه وظیفه آن است و نه توان انجامش را دارد. تاکنون فکر می‌کردیم که در حوزه امور مذهبی، فقط طرفداران خاصی از حکومت هستند که خواهان حداکثری شدن مسئولیت و وظایف برای نهادهای دولتی و به طور ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند ولی اکنون معلوم شده که منتقدین سیاست‌های رسمی نیز در این مورد دست کمی از حامیان دوآتشه این سیاست‌ها ندارند. اخیرا نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی یکی از فضلای قم که از شاگردان مرحوم آیت‌الله منتظری است نوشته و منتشر شده است. در این نامه ٥ پیشنهاد زیر در آن آمده و درخواست کرده که وزیر ارشاد آنها را به مرحله عمل برساند: «- تاریخ ولادت و وفات امامان معصوم علیهم‌السلام براساس کتاب‌های قدمای اصحاب، مشخص و برای مردم اعلام شود و در تقویم‌ها نوشته شود، زیرا آن چه امروزه متداول است که بدون دلیل تاریخی، یک مرتبه تاریخ ولادت یا وفات اعلام یا تعوض می‌شود، تیشه به ریشه می‌زند. - اسامی امامان و فرزندان آنان را این جانب طبق کتاب ارشاد مرحوم شیخ مفید استخراج کردم. حدود ١٣٠ تن بود و نام هیچ یک از فرزندان آنان عبدالمحمد، عبدالعلی، عبدالحسن یا عبدالحسین نبود ولی عبدالله و عبدالرحمن وجود داشت و اسامی محمد، علی، حسن، حسین به وفور یافت می‌شد. خواهشمند است جهت تبلیغات به...
 • حادثه در مترو دروازه دولت
 • ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست ؛ شرکت بهره برداری مترو تهران با تایید وقوع این حادثه اعلام کرد که حوالی ساعت 16 و 40 دقیقه امروز(پنجشنبه) خانم جوانی به دلیل ورود عامدانه به حریم ریلی در ایستگاه مترو دروازه دولت دچار حادثه شد. دراین گزارش تصریح شده، به دلیل وقوع این حادثه، قطار در ایستگاه توقف داشت که پس از خروج فرد از حریم ریلی و تحویل به اورژانس حرکت قطارها به حالت عادی بازگشت. به گزارش خبرنگار ایرنا، فرد مصدوم این حادثه که دچار شکستگی از نواحی مختلف بدن شده، تحویل عوامل اورژانس مستقر در محل شد.
 • احیای سهمیه اشتغال معلولان در دولت
 • اجتماع>اجتماعی - موضوع استخدام ۳ درصدی معلولان در دستگاه‌های دولتی نزدیک به یک‌دهه است که مطرح شده و اکنون در قالب اصلاحیه به مجلس فرستاده شده تا نمایندگان مجلس نظر نهایی خود را اعلام کنند. چندي قبل زمزمه‌هايي مبني بر افزايش 5درصدي استخدام‌ها در دستگاه‌هاي دولتي مطرح شد كه البته به نتيجه نرسيد. در بي‌توجهي دستگاه‌هاي مسئول به اجراي قانون، معلولان اما به استخدام همان 3درصد هم راضي هستند. تصويب قانون جامع حمايت از معلولان مهم‌ترين روزنه باقيمانده براي اين افراد است؛ مسيري كه مورد توجه مسئولان بهزيستي هم قرار گرفته است. معاون امور توانبخشي سازمان بهزيستي در گفت‌وگو با همشهري از پيگيري تصويب مجازات دستگاه‌هاي دولتي كه به قانون جامع حمايت از معلولان مبني بر افزايش 3درصد استخدام معلولان عمل نمي‌كنند، خبر مي‌دهد. دكتر حسين نحوي‌نژاد با اشاره به اينكه در اصلاحيه تنظيم شده جديد اين قانون مجازات دستگاه‌هاي دولتي كه اين قانون را اجرا نكنند پيشنهاد شده، توضيح مي‌دهد: «استنكاف دستگاه‌هاي دولتي در استخدام معلولان شرايط سختي را براي اشتغال اين افراد به‌وجود آورده است. به‌عنوان مثال، آموزش و پرورش با شرايطي كه براي استخدام معلمان درنظر گرفته عملا راه ورود معلولان به اين وزارتخانه را بسته است. موضوع مجازات دستگاه‌هاي دولتي به اصرار نمايندگان مردم در خانه ملت و پيگيري‌هاي مسئولان سازمان بهزيستي در اين اصلاحيه گنجانده شد تا موانع بر سر اشتغال معلولان كمتر شود.» هنوز جزئياتي از مجازات‌هاي پيشنهاد شده اعلام نشده اما گفته مي‌شود اين مجازات‌ها شامل اعمال جريمه‌هاي مالي تا انفصال از خدمت مي‌شوند. حمايت از استخدام قائم‌مقام توانمندسازي بهزيستي نيز با تأكيد بر اينكه اين قانون هنوز به‌طور كامل اجرا نشده، مي‌گويد: «سالانه حدود 300 تا 800 معلول در دستگاه‌هاي دولتي مشغول به‌كار مي‌شوند كه تا‌كنون حدود 24هزار معلول به استخدام دستگاه‌هاي دولتي درآمده‌اند.» قاسم عبدالله‌زاده با بيان اينكه خود اشتغالي يكي از راهكارهاي بهزيستي براي حمايت از معلولان است، توضيح مي‌دهد:...
 • هدیه دولت ژاپن به شهروندانش بعد از صد سالگی
 • به گزارش جام نیوز، بعد از صد سالگی؛نخست وزیر ژاپن یک ظرف از جنس نقره به عنوان هدیه برایشهروندان خود می فرستند؛ ولی چون امید به زندگی ژاپن زیاد شده دولت در هزینه ناتوان شده و در صدد کوچک تر کردن ظرف هاست. 2024
 • راه اندازی ۲۰۰ اورژانس اجتماعی در دولت یازدهم
 • بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی گفت: با وجود اینکه تا پیش از سال 1392 در مجموع 150 اورژانس اجتماعی در کشور وجود داشت، فقط در دولت یازدهم 200 اورژانس اجتماعی به این شمار افزوده شده است. به گزارش ایرنا، انوشیروان محسنی بند پی روز پنجشنبه در آئین تودیع و معارفه مدیرکل بهزیستی استان بوشهر افزود: از مجموع 200 اورژانس اجتماعی که در دولت یازدهم در کشور راه اندازی شده است 150 واحد در سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرده اند.وی اضافه کرد: با توجه به کارکرد اورژانس اجتماعی در کاهش آسیب ها توسعه و راه اندازی این واحدها در شهرستانهایی که با آسیب های اجتماعی روبه رو هستند، همچنان ادامه دارد.محسنی بند پی اظهار کرد: مداخله در طلاق از جمله دیگر وظایف بهزیستی است که در این مسیر سامانه ثبت الکترونیکی طلاق راه اندازی شده و زوجینی که در بدو شروع زندگی با مشکل روبه رو شوند به مشاوران تخصصی ارجاع داده می شوند. وی یادآور شد: در این بخش نیز الگوی دادگاه درمان مدار و گسترش مراکز درمان اجتماع مدار ارائه می شود.محسنی بند پی اظهار کرد: کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقای سلامت اجتماعی در جامعه منوط به استفاده از ظرفیت های اجتماعی است که نباید از آنها غافل بود.رئیس سازمان بهزیستی کشور در باره برطرف کردن مشکل سوء تغذیه کودکان گفت: در زمان حاضر در همه مهدهای کودک هفت استان و حاشیه همه کلانشهرهای کشور طرح یک وعده غذای گرم اجرا می شود. محسنی بند پی یادآور شد: براساس بررسی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مناطقی که سازمان بهزیستی برای برطرف کردن مشکل تغذیه کودکان ورود کرده است این مشکل 40 درصد کاهش یافته است.وی در مورد تامین مسکن برای خانواده هایی که دارای 2 معلول هستند گفت: در زمان حاضر همه خانواده های 2 معلول به بالا معادل 11 هزار و...
 • حمایت از سرمایه گذاران اولویت دولت است
 • اردبیل – استاندار اردبیل حمایت از سرمایه‌گذاران را اولویت دولت در راستای رفع معضل بیکاری و توسعه اقتصادی برشمرد. به گزارش خبرنگار مهر، مجید خدابخش پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از کارخانه تولید قطعات الکترونیکی در اردبیل تصریح کرد: حمایت از سرمایه‌گذاران با هدف اشتغال‌زایی و رفع مشکلات بیکاری قویاً از سوی دولت دنبال می‌شود. وی افزود: دولت تدبیر و امید از ابتدای آغاز به کار خود حمایت از سرمایه‌گذاران را در اولویت برنامه‌ها قرار داده و در سطح استان اردبیل نیز توجه به این موضوع بارها تأکید شده است. استاندار اردبیل با تأکید به اینکه بارها از دستگاه‌های اجرایی استان درخواست شده تا حامی سرمایه‌گذاران باشند، ادامه داد: در طول سال‌های اخیر بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری فراهم شده است. خدابخش با تأکید به اینکه امروز بخش دولتی در اردبیل حامی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، تأکید کرد: تمامی طرح‌های پیشنهادی مورد بررسی قرار گرفته و مطابق با نیازهای هر طرح مورد حمایت قرار می‌گیرند. وی با اشاره به تشکیل جلسات هفتگی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اضافه کرد: به عنوان مثال در این جلسات موانع و مشکلات واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری‌ها بررسی شده و برای رفع آن راهکار ارائه می‌شود. استاندار اردبیل تأکید کرد: با توجه به دغدغه اشتغال در استان، انتظار ما حضور سرمایه‌گذاران است تا بتوانند با ایجاد واحدهای تولیدی زمینه اشتغال‌زایی را فراهم سازند. خدابخش تصریح کرد: سرمایه‌گذاران می‌بایست از بستر فراهم شده سرمایه‌گذاری نهایت بهره را برده و در رونق اشتغال استان نقش ایفا کنند. وی افزود: بخش دولتی حامی سرمایه‌گذاران است و تا حد امکان تلاش بر این بوده مشکلات و موانع سرمایه‌گذاری از میان برداشته شود.
 • خودکشی ناکام در ایستگاه دروازه دولت
 • یک زن جوان در ایستگاه متروی دروازه دولت خود را به زیر مترو انداخت.مقدم، مدیر روابط عمومی شرکت مترو تهران و حومه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام تجاوز به حریم ریلی از سوی یکی از مسافران گفت: در ساعت 16:40 دختر جوانی حدود 32ساله در ایستگاه مترو دروازه دولت خود را به زیر قطار انداخت.او ادامه داد: با حضور عوامل اورژانس این خانم جوان که دچار مصدومیت شدید شده بود، زنده تحویل عوامل اورژانس شد.در حال حاضر نیروهای سازمان آتش نشانی و پلیس در محل حضور دارند.
 • اقدام به خودکشی در مترو دروازه دولت عکس
 • صراط:ساعتی پیش دختری ۳۲ ساله در ایستگاه مترو دروازه دولت اقدام به خودکشی کرد.به گزارش تسنیم، عصر امروز ساعت 16:40 امروز دختری 32 ساله‌ در ایستگاه مترو دوازه دولت اقدام به خودکشی کرد.پس از این اتفاق وقفه‌ای در تردد قطارها صورت گرفت که به گفته احسان مقدم مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی و امور بین المل شرکت مترو تهران، با تحویل این دختر که خوشبختانه زنده مانده بود، حرکت قطارها به حالت عادی برگشته است.
 • تعریف خام فروشی در دولت کارشناسی شده نیست
 • دبیر انجمن سنگ ایران با اشاره به تصمیماتی که اخیرا دولت در حوزه حذف بعضی معافیت‌های مالیاتی بر صادرات گرفته است، گفت: تصمیمات دولتی در خصوص مساله خام فروشی کارشناسی شده نیست. احمد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که دولت باید رویکردهای خود را در قبال تولید کنندگان محصولات معدنی اصلاح کند، اظهار کرد: بی‌شک ارزش افزوده‌ای که صادرات محصولی مانند کنسانتره در سنگ آهن برای تولید کننده دارد بسیار بالاتر از صادرات سنگ آهن خام است، اما دولت باید رویکردی تشویقی در پیش بگیرد تا تولید کننده به سمت ایجاد واحدهای فرآوری و زنجیره‌های بعدی محصولات خود رود، ولی متاسفانه با تصمیماتی که در حوزه تعرفه‌ گذاری و سیاست‌های مالیاتی دارد، رویکردی تنبیهی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به این که انجمن‌ها و بخش‌های خصوصی باید به طور جدی در تصمیمات دولتی مورد مشورت قرار بگیرند، بیان کرد: بخش خصوصی و فعال در حوزه معدنی بهترین مشورت‌ها را می‌تواند در حیطه عملکرد خود در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهد. به عنوان مثال مشاهده کردیم که در کارگروه ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید که در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد مقرر بود نمایندگان انجمن‌های تخصصی هر یک از محصولات معدنی که قرار بود درباره‌ آن تصمیم گیری شود در کارگروه حاضر شوند. دبیر انجمن سنگ ایران ادامه داد: این در حالی بود که متاسفانه در بسیاری از موارد انجمن‌های معدنی به کارگروه دعوت نشدند ولی به دلیل پیگیری که انجمن سنگ پیش از این داشت موفق شدند در این کارگروه حضور پیدا کنند و سازمان توسعه تجارت را قانع کردند که وضع عوارض برای سنگ منطقی نیست و این محصول را از شمولیت ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید حذف شد. شریفی با اشاره به وضعیت صنعت سنگ، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در صادرات سنگ اهمیت دارد این است که بازار...
 • خودکشی منجر به فوت در مترو دروازه دولت عکس
 • صراط:ساعتی پیش دختری ۳۲ ساله در ایستگاه مترو دروازه دولت اقدام به خودکشی کرد.به گزارش تسنیم، عصر امروز ساعت 16:40 امروز دختری 32 ساله‌ در ایستگاه مترو دوازه دولت اقدام به خودکشی کرد.پس از این اتفاق وقفه‌ای در تردد قطارها صورت گرفت که به گفته احسان مقدم مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی و امور بین المل شرکت مترو تهران، با تحویل این دختر که خوشبختانه زنده مانده بود، حرکت قطارها به حالت عادی برگشته است.دختری که امروز در مترو دروازه دولت اقدام به خودکشی کرده بود، فوت شدخودکشی یک خانم جوان به حریم ریلی در ایستگاه مترو دروازه دولت منجر به برخورد نامبرده با قطار شد که برغم تلاش ماموران اورژانس براثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.شرکت بهره برداری مترو تهران با تایید وقوع این حادثه اعلام کرد که حوالی ساعت 16 و 40 دقیقه امروز پنجشنبه خانم جوانی به دلیل ورود عامدانه به حریم ریلی در ایستگاه مترو دروازه دولت دچار حادثه شد.به دلیل وقوع این حادثه، قطار در ایستگاه توقف داشت که پس از خروج فرد از حریم ریلی و تحویل به اورژانس حرکت قطارها به حالت عادی بازگشت.فرد مصدوم این حادثه که دچار شکستگی از نواحی مختلف بدن شده، تحویل عوامل اورژانس مستقر در محل شد.حسن عباسی مدیر روابط عمومی اورژانس تهران نیز دراین باره گفت: خانم 28 ساله ای عصر امروز به دلیل تجاوز عامدانه به حریم ریلی در ایستگاه مترو دروازه دولت با قطار برخورد کرد.وی گفت: نامبرده به رغم حضور و تلاش ماموران اورژانس، دقایقی قبل براثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.
 • شرکت ۷۷راس اسب در هفته سیزدهم و قهرمانی کورس تابستانه بندرترکمن
 • گرگان - ایرنا - رییس هیات سوارکاری بندرترکمن از برگزاری هفته سیزدهم و قهرمانی کورس سوارکاری تابستانه بندرترکمن در 31 شهریور خبر داد وگفت در این هفته 77 راس اسب با هم رقابت خواهند کرد. یوسف قزل روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این رقابت ها از ساعت 14.30 عصر جمعه (فردا) در 7دور 1000 و 1550 متری برگزار می شود و چابکسواران برتر به همراه مالکان اسب ها و مربیان در مجموع 791میلیون ریال جایزه دریافت می کنند. همه ساله در فصل تابستان مجموعه سوارکاری بندرترکمن واقع درغرب استان گلستان میزبان مسابقات تابستانه است و در آن اسب هایی از نژادهای ترکمن ، دوخون با هم برقابت می پردازند. 7333/1648خبرنگار: علی قاسعلی ** انتشار: پری سالارنیا
 • دولت عقب نشینی دربرابر آمریکاییها را کنار بگذارد
 • ﺍﺯ ﺍﺑﺘﺪﺍﻳــﻰ ﻛﻪ ﺑﺤﺚ ﺗﻮﺍﻓﻖ ژﻧﻮ ﻣﻄﺮﺡ ﺷــﺪ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﺣﺖ ﺍﻳــﻦ ﻗﻀﻴﻪ ﻋﻨــﻮﺍﻥ ﮔﺮﺩﻳﺪ ﻛﻪ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳ ﻰﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺍﻭﻝ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻫﺴﺘ ﻪﺍﻯ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺩﻭﻡ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻣﻮﺷﻜﻰ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺷﺖ. ﺍﺯ ﺍﺑﺘﺪﺍﻳــﻰ ﻛﻪ ﺑﺤﺚ ﺗﻮﺍﻓﻖ ژﻧﻮ ﻣﻄﺮﺡ ﺷــﺪ ﺑﻪ ﺻﺮﺍﺣﺖ ﺍﻳــﻦ ﻗﻀﻴﻪ ﻋﻨــﻮﺍﻥ ﮔﺮﺩﻳﺪ ﻛﻪ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳ ﻰﻫﺎ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺍﻭﻝ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻫﺴﺘ ﻪﺍﻯ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺳﻜﻮ ﻭ ﭘﻠﻪ ﺩﻭﻡ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪﻯ ﻣﻮﺷﻜﻰ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺷﺖ. ﺍﺯ ﺳﻮﻯ ﺑﺴﻴﺎﺭﻯ ۹۴ﺍﻳﻦ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﺁﺫﺭ ﺳــﺎﻝ ﺍﺯ ﻛﺎﺭﺷﻨﺎﺳﺎﻥ ﺧﺒﺮﻩ ﻛﺸﻮﺭ ﻣﻄﺮﺡ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﻴﺎﻥ ﺷــﺪ ﻛﻪ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻣﻮﺷﻜﻰ، ﻗﺪﺭﺕ ﻣﻨﻄﻘ ﻪﺍﻯ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻭ ﻛﺎﻫﺶ ﺁﻥ ﺍﺯ ﺳﻮﻯ ﺍﺳﺘﻜﺒﺎﺭ ﻭ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻗﺮﺍﺭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﻭﺍﺩﺍﺭ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺩﻓﺎﻉ ﺍﺯ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻯ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ ﻭ ﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﻋﻘ ﺐﻧﺸﻴﻨﻰ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺳﭙﺲ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﻭ ﻧﻘﺾ ﺁﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﭘﻴﺶ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﻛﺸﻴﺪ. ﺑﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻰ ﺳﻨﺎﺭﻳﻮﻳﻰ ﺗﻨﻈﻴﻢ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻛﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺍﻧﺮژﻯ ﻫﺴﺘ ﻪﺍﻯ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﺍﺑﺰﺍﺭﻯ ﻧﻈﻴﺮ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﻣﺤﻘﻖ ﻣ ﻰﺷﺪ. ﺑﺪﻭﻥ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﻳﻚ ﻋﻘﺐ ﻧﺸﻴﻨﻰ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺩﺷﻤﻦ ﻭ ﺟﻬﺎﻥ ﺍﺳﺘﻜﺒﺎﺭ ﺑﻪ ﻣﻌﻨﻰ ﺁﻥ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﻋﻘ ﺐﻧﺸﻴﻨ ﻰﻫﺎﻯ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻧﻴﺰ ﺻﻮﺭﺕ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ. ﻣﺘﺄﺳــﻔﺎﻧﻪ ﻣﻮﺿﻌﻰ ﻛﻪ ﺩﻭﻟﺘﻤﺮﺩﺍﻥ ﻛﺸﻮﺭ ﺩﺭ ﻗﻀﻴﻪ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﮔﺮﻓﺘﻨﺪ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳ ﻰﻫﺎ ﺭﺍ ﺗﺸﻮﻳﻖ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺳﺎﻳﺮ ﺣﻮﺯ ﻩﻫﺎ ﻧﻴﺰ ﻭﺭﻭﺩ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﻨﻨﺪ. ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺩﻭﻟﺘﻤﺮﺩﺍﻥ ﻛﺸﻮﺭ ﺩﺭﺻﺪﺩ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺑﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺍﻟﻘﺎ ﻛﻨﻨﺪ ﻛﻪ ﺗﺮﺍﻣﭗ ﺩﻳﻮﺍﻧﻪ ﺍﺳــﺖ ﻭ ﺍﺯ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﺭﻭﺍﻧﻰ ﻣﻨﺎﺳﺒﻰ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ ﻧﻴﺴــﺖ ﻭ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺩﻟﻴﻞ ﻗﺼﺪ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺮﺟﺎﻡ ﺭﺍ ﻧﻘﺾ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻣﻮﺷــﻜﻰ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻭﺭﻭﺩ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﻨﺪ. ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻭﺍﻗﻌﻴﺖ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻧﻴﺴــﺖ ﻭ ﻳﻚ ﻋﻘﻼﻧﻴﺘﻰ ﺩﺭ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﻣﺴﻠﻂ ﺑﺮ ﺭﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺍﻳﻦ ﻛﺸــﻮﺭ...
 • تمام پشت پرده رابطه دولت و اصلاح طلبان
 • نکته مهم‌تر اینکه ما در شرایط حاد فعلی به حفظ پیوند نیازمندیم. یعنی هم دکتر روحانی به حمایت ما احتیاج دارد و هم ما نیازمند تداوم و موفقیت دولت هستیم. به هرحال کشور در شرایطی است که ما محکوم هستیم وعده‌های مردم را تا آنجا که می توانیم محقق کنیم. روشن است که هرقدر این وعده ها بیشتر محقق شود، پیوند دو طرف مستحکم‌تر می شود. گروه سیاسی جهان نيوز: روزنامه اصلاح طلبان قانون نوشت:اردوگاه اصلاح‌طلبان این روزها بیش از پیش پر سر و صداست. بعد از انتقادات از عملکرد دولت در انتصابات و معرفی وزاری کابینه دوازدهم به مجلس، حال بحث عبور از روحانی از محافل سیاسی این جریان به گوش می رسد. گفت و گوی محمد رضا عارف با سایت شفقنا در چند روز گذشته بحث‌های فراواني را برسر ماندن یا ترک ائتلاف با حامیان روحانی با خود به همراه داشته است. اما آیا خروج از این ائتلاف خواست همه اصلاح طلبان است؟ برای بررسی این موضوع به سراغ مصطفی تاج‌زاده، تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب رفتیم تا نظر او را درباره بحث هایی که این روزها در عرصه سیاسی مطرح می شود، جویا شویم. تاج‌زاده معتقد است که باید ائتلاف اصلاح طلبان و دیگر حامیان دولت حفظ شود و نباید به سمت عبور از روحانی حرکت کرد. در ادامه، بخشی از گفت‌و‌گوي «قانون» با اين فعال سياسي اصلاح طلب را مي‌خوانيد. تحقق یا عدم تحقق وعده هایی که دولت در زمان انتخابات داد مانند رفع حصر، به کارگیری اقوام و مذاهب و مواردی از این دست، چقدر می‌تواند در تقویت و یا تخریب رابطه اصلاح طلبان و دولت نقش داشته باشد؟ دو مساله را باید از يكديگر جدا کرد. اول اینکه عدم تحقق وعده های رییس جمهور به هردلیلی که باشد به پایگاه اجتماعی و مردمی دولت و اصلاح طلبان، هر دو لطمه می زند....
 • دولت آمریکا و متحدانش بزرگترین تهدید جهانی
 • پایگاه تحلیلی-خبری «گلوبال ریسرچ» در مطلبی با اشاره به اظهارت بی‌پایه و اساس رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و برخی کشورهای دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل با بیان واقعیتایی نوشت برخلاف اظهارات دونالد ترامپ ایران، کره‌شمالی و نزوئلا به شدت مخالف جنگ و در پی صلح و ثبات در جهان هستند. «استفان لِندمن» نگارنده این مطلب با اشاره به این که سخنان دونالد ترامپ یادآور اظهارات جنگ‌طلبانه «جرج بوش» در سال 2002 است که به دلایلی که بعدا بی‌پایه‌بودن آنها ثابت شد ایران، کره‌‌شمالی و عراق را «محور شرارت» نامید افزود: دونالد ترامپ در آخر صف بلندبالای رئیس‌جمهورهای جنگ‌طلب آمریکاست، و نه رئیس‌جمهورصلح و ثبات آنگونه که ادعا می‌کنند. وی در ادامه در خصوص ادعای دونالد ترامپ درباره نقش ایران، ونزوئلا، و کره‌شمالی در بی‌ثباتی و جنگ‌افروزی در جهان به فهرستی از واقعیتهای موجود و داده‌‌های غیرقابل انکار را با عنوان واقعیت (Fact) اشاره می‌کند تا دروغ‌پردازی رئیس‌جمهور آمریکا را نشان دهد. واقعیت 1: ایران، کره‌شمالی و ونزوئلا کشورهای مستقلی هستند که نه تنها تهدیدی برای هیچ کشوری نیستند بلکه مخالف جنگ‌افزوی و در تلاش برای استقرار صلح و پایداری در جهان و مخالف عملکرد آمریکا و کشورهای عقب‌مانده متحد او در سطح جهان هستند. واقعیت 2: هژمونی چالش‌ناپذیر جهانی آمریکا که اسرائیل و دیگر متحدان عقب‌مانده‌اش نیز از آن پشتیبانی می‌کنند بزرگترین تهدید برای بشر و مهمترین مسئله کنونی جهان است که دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل هیچ اشاره‌ای به آن نکرد. واقعیت 3: راهبرد ژئوپلتییک آمریکا نیاز به دشمنهایی دارد تا نظامی‌گری و جنگ‌افروزی بی‌سابقه خود را توجیه کند اگر چنین دشمنانی وجود نداشته باشد دست به دشمن‌سازی می‌زند.
 • قرائت قرآن در مراسم رسمی دولت هلند
 • به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از بخش عربی روزنامه «الزمان» ترکیه، دولت هلند سال جدید کاری پارلمان این کشور را طی مراسمی با حضور مارک روتی، نخست‌وزیر، اعضای شورای وزیران، نمایندگان پارلمان و رؤسای احزاب سیاسی در کلیسای بزرگ لاهه آغاز کرد.نکته جالب توجه در این مراسم که تمامی تشکل‌های سیاسی هلند در آن حضور یافتند، قرائت آیاتی از سوره بقره از جمله آیه 156 سوره بقره «الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ: [همان] كسانى كه چون مصيبتى به آنان برسد مى‌‌گويند ما از آن خدا هستيم و به سوى او باز مى‏‌گرديم» بود.برگزارکنندگان مراسم بر وحدت و اتحاد در جامعه تأکید کردند.نمایندگان ادیان مختلف همچون اسلام، مسیحیت، یهودیت و بودایی در این مراسم حضور داشتند و بر ضرورت و اهمیت گفت‌و‌گو و مشارکت بین ادیان تأکید کردند.از دیگر نکات جالب توجه در مراسم اهتمام ویژه نخست‌وزیر هلند به شرکت‌کنندگان مسلمان و کودکان بود/.
 • آغاز مسابقات فرهنگی ورزشی کارکنان دولت
 • مسابقات فرهنگی ورزشی کارکنان دولت گرامیداشت هفته دفاع مقدس در البرز آغاز شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مدیرکل ورزش و جوانان البرز در آیین گشایش این دوره از مسابقات گفت: بیست و پنج اداره، سازمان و نهاد برای حضور در این دوره از مسابقات اعلام آمادگی کردند که در مجموع 550 ورزشکار شرکت کرده اند.غفرانی در ادامه افزود: ورزشکاران در 6رشته ورزشی برای آقایان و 5رشته ورزشی برای بانوان تا پانزدهم مهر با هم به رقابت خواهند پرداخت.
 • هزاران نفر از مخالفان دولت فیلیپین تظاهرات کردند
 • هزاران نفر از مخالفان دولت فیلیپین در اعتراض به شیوه رئیس جمهور در مبارزه با مواد مخدر و در اعتراض به حمایت‌های وی از چین، راهپیمایی کردند. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، به نقل از رویترز،هزاران نفر از مردم فیلیپین در مخالفت با سیاست‌های دولت «رودریگو دوترته» رئیس جمهور این کشور تظاهرات کردند.فعالان جناح چپ، مخالفان سیاسی، جمعی از دانشجویان و جوانان فیلیپینی به همراه مقامات کلیسا‌ها و بازرگانان همزمان با چهل و پنجمین سالگرد حکومت نظامی در این کشور که ۹ سال ادامه داشت، تظاهرات ضد دولتی کردند.در همین روز که تعطیلی رسمی است، هزاران نفر از حامیان دوترته نیز در مسیرهای جداگانه در حمایت از رئیس جمهور فیلیپین راهپیمایی کردند. معترضان بیشتر به شیوه وی در مبارزه با مواد مخدر اعتراض دارند و برخی مخالف موضع او در حمایت از چین هستند.
 • خودکشی زن جوان در ایستگاه مترو دروازه دولت
 • احسان مقدم مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در گفتگو با خبرنگارحوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: دقایقی پیش زن جوانی با تجاوز به حریم ریلی و در نتیجه برخورد با قطار در ایستگاه مترو دروازه دولت اقدام به خودکشی کرد. وی ادامه داد: این حادثه در ساعت 16:40 دقیقه امروز(پنج‌شنبه) اتفاق افتاد و فرد حادثه دیده توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل شد. مقدم خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشکلی در تردد و مسافرگیری قطارها در این ایستگاه وجود ندارد. انتهای پیام/
 • خودکشی دختر ۳۲ ساله در مترو دروازه دولت
 • عصر امروز ساعت ۱۶:۴۰ امروز دختری ۳۲ ساله‌ در ایستگاه مترو دوازه دولت اقدام به خودکشی کرد.پس از این اتفاق وقفه‌ای در تردد قطارها صورت گرفت که به گفته احسان مقدم مشاور مدیرعامل و مدیر روابط عمومی و امور بین المل شرکت مترو تهران، با تحویل این دختر که خوشبختانه زنده مانده بود، حرکت قطارها به حالت عادی برگشته است.