دولت‌ها همواره از استراتژی یکسانی به ویژه در دور دوم پیروی کرده‌اند، زیرا دولت‌ها طی سال‌های گذشته در دور اول توجه به دغدغه‌ها و حل مشکلات مردم را در دستور کار خود قرار داده و از انگیزه بسیار بالایی برای تحقق وعده‌هایشان برخوردار بوده‌اند. چون همواره راهیابی روسای‌جمهور برای دومین بار به پاستور عمل به وعده‌ها را می‌طلبید.

اما پس از اینکه دولتمردان به دور دوم راه پیدا کردند عمل به وعده‌ها رنگ می‌باخت یا با حرکتی آرام پیش می‌رفت. دولت دوم روحانی نیز از این امر مستثنا نیست. به هر رو خوب یا بد، تلخ یا شیرین بار عمل به وعده‌ها و مسئولیت تحقق آن بر روی دوش دولت دوازدهم سنگینی می‌کند. به همین دلیل انتظار می‌رود که رئیس‌جمهور به صدای دل مردم گوش بسپارد و انتظارها و امیدها را نسبت به دولت خود ببیند و به وعده‌هایش عمل کند حتی اگر قرار باشد عمل به وعده‌ها برای دولتمردان هیچ ‌نفعی در بر نداشته باشد، اما وعده‌ها باید محقق شوند. چراکه سرانجام روزی مردم درباره رئیس‌جمهور روحانی چون سایر دولتمردان به قضاوت خواهند نشست.

به گزارش نامه نیوز،احمد خرم، وزیر راه دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در اربطه با این
شائبه که نکند انگیزه‌های دولت در دور دوم نسبت به دور اول کاهش یافته باشد و با توجه به اینکه روحانی قرار نیست در انتخابات دور بعد ریاست‌جمهوری شرکت کند، برای او عمل به وعده‌ها بر این نظر است که،به‌طور معمول در دور اول ریاست‌جمهوری، دولتمردان برای جلب اعتماد جامعه و کسب رأی اعتماد در دور دوم، دغدغه و مشکلات مردم را محور توجه خود قرار می‌دهند اما پس از اینکه در دور دوم موفق به جلب رأی اعتماد جامعه شدند و به دولت برای بار دوم راه پیدا کردند، انگیزه دولتمردان برای عمل به وعده‌ها کاهش می‌یابد، زیرا روسای‌جمهور دیگر نیازی به رأی اعتماد مردم ندارند، به همین دلیل توجه به حل مشکلات مردم کمرنگ می‌شود، اما در عمل وعده‌ها باید تحقق یابد حتی اگر عمل به وعده‌ها قرار باشد نفعی برای دولت در آینده در بر نداشته باشد، مسئولیت تحقق این وعده‌ها بر عهده دولت روحانی است و رسالت تحقق وعده‌ها بر دوش دولت سنگینی خواهد کرد.

او از کارشکنی های داخلی می گوید، اینکه اگر مخالفان بگذارند روابط ایران در عرصه بین‌المللی باید همه جانبه‌تر و پایدارتر باشد، به هر رو ایران با برخی از کشورها به ویژه آمریکا مناقشاتی دارد. در مذاکرات هسته‌ای آمریکا، دیگر اعضای هسته‌ای در کنار اتحادیه اروپا، چین و روسیه بودند، ما با این کشور نیز بر سر میز مذاکرات نشستیم و این مذاکرات ثابت کرد که کارشناسان و دیپلمات‌های ایرانی از عهده دیپلماسی و مذاکره با آمریکا بر می‌آیند. در واقع مدیران و کارشناسان هسته‌ای در مقابل گروه 1+5 کم نیاوردند. بنابراین مذاکرات می‌تواند به نفع ایران ادامه پیدا کند. در میان اعضای هسته‌ای تنها آمریکا برخلاف وعده‌هایش عمل کرده است، اما سایر کشورها به وعده‌های خود عمل کردند. در ادامه با تداوم این نشست‌ها می‌توان مناقشات را حل کرد، زیرا استراتژی جدید آمریکا ایزوله کردن یا قرنطینه برجام است و تا زمانی که این کشور نفع در برجام را برای خود احساس نکند به وعده‌های خود عمل نخواهدکرد. بنابراین با استفاده از استراتژی ایزوله و با بهره از اهرم‌های فشار آمریکا بر ایران نمی‌توان امید داشت که این کشور به وعده‌هایش عمل کند. اگرهم دولت بخواهد بسیار دشوار خواهد بود اما فشارهای آمریکا بر ایران منجر گردید که در کشور همگان نسبت به این موضوع در حالت آماده‌باش باشند. در واقع در ایران ادامه برجام یا توقف آن به موضع آمریکا بستگی دارد. بنابراین باید این مسائل به‌طور اساسی حل شود. بنابراین اگر ایران خواهان توسعه همه جانبه است باید مناقشات خارجی و معضلات داخلی را حل کند. سایر وعده‌های مهم سیاسی باید محقق شوند؛ به هر رو این موارد وعده‌های روحانی به مردم در انتخابات اخیر بوده است. مساله دیگری که امروز منجر به نگرانی جامعه ایران شده رکود است. اگرچه تورم تا حدودی کنترل شده و از وضعیت لجام‌گسیخته خارج شده اما اگر اندکی دولت نسبت به این مهم غافل شود، تورم افزایش می‌یابد. طی یک ماه گذشته حداقل 30‌درصد نرخ فولاد افزایش یافت، قیمت تخم مرغ، سیمان، بتون و. . . تا 40‌درصد بالا رفت، درعین حال که تورم کنترل شده و همزمان با مهار تورم طی چهار سال آتی باید از رکود خارج شویم. کنترل تورم همراه با مهار رکود اقدام دشواری است اما امید می‌رود در دولت جدید با هماهنگی بیشتری که میان اعضای تیم اقتصادی دولت برقرار می‌شود به این مسائل به‌طور مطلوب رسیدگی شود.
وزیر راه دولت محمد خاتمی در ادمه صحبت های خود، از گمانه های اعمال فشار در جهت تغییر رویکرد رروحانی پیش و پس از انخابات این گونه می گوید:فشارها همیشه بوده، اما اگر قرار بر این باشد که بخش قابل ملاحظه‌ای از زمان دولت صرف پاسخگویی به مخالفت‌ها و تخطئه‌ها شود، در این صورت دولت موفقیت چندانی به دست نخواهد آورد. بنابراین دولت باید کارش را انجام دهد و مسیر خود را طی کند و نباید تحت تاثیر فشارها تغییر رویه دهد. نقد دولت را پویا می‌کند اما تخطئه و تخریب نیز دولت را مستاصل می‌کند. بیان چالش‌ها، ارائه راهکار و راه حل را باید دولت و اعضای کابینه بپذیرد و از کنار تخطئه‌ها و تخریب‌ها بگذرد و تخریب نباید دولت را مستاصل کند. عمل به وعده‌ها باید از مسیر قانونی خود طی شود. دولت برای تحقق اهداف و وعده‌های داده شده باید از همه نیروهای انسانی توانمند، کارشناس و مدیر در کشور استفاده کند. بنابراین نمی‌توان به یک عده خاص در کشور محدود شد. دولت باید از همه ظرفیت‌ها در مسیر تحقق به وعده‌ها و برنامه‌های خود بهره ببرد.

به زعم او مهم ترین عمال موفقیت دولت مردم هستند«دولت باید برای موفقیت به مردم تکیه کند و همواره تلاش نماید که اعتماد جامعه را نسبت به خود حفظ کند تا از حمایت حداکثری جاممه برخوردار شود. طی چهارسال گذشته تقویت و توسعه بخش خصوصی، حمایت مالی و معنوی این بخش فراموش و یا کمتر به آن توجه شد. بنابراین دولت باید در این دوره حمایت از بخش خصوصی و راه‌اندازی واحدهای تولیدی را جهت اشتغال‌زایی در دستور کار قرار دهد. عوامل مختلفی مانند حل مناقشات داخلی و خارجی و عمل به وعده‌ها می‌تواند مسیر اعتدال را تثبیت کند، اما در این میان حمایت از بخش خصوصی بسیار مهم است، روشنگری و آگاهی بخشی به مردم و ایجاد اعتماد در مردم و توجه به سرمایه‌های اجتماعی اهمیت دارد. به‌طور مثال دولت باید تلاش کند استانداران، فرمانداران و مدیرانی که مردم می‌خواهند بر سر کار بیاورد. به هر رو مردم از مدیران خود انتظار دارند که با صلابت کار کنند و سالم باشند. از سویی مردم خواهان مدیرانی هستند که در تصمیم‌گیری‌ها شجاع باشند و مسائل اجرایی را درک کنند و به‌طور جد پیگیر باشند. استانداران و فرماندارن در زمینه‌های شجاعت، سلامت و مردمی بودن نباید هیچ‌مشکلی داشته باشند. بنابراین دولت باید استانداران، فرمانداران و مدیران مناسب را انتخاب کند. چنانچه دولت به قشری خاص در جامعه محدود شود، شکست می‌خورد. در کشور به قدری چالش وجود دارد که اگر دولت همه مدیران و کارشناسان خبره را به کار بگیرد باز هم در بهره‌گیری از نیروی انسانی کم می‌آورد».
به نظر احمد خرم زمان برای قضاوت در مورد انتخاب و انتصاب استانداران فرا نرسیده است«اکنون نمی‌توان به درستی قضاوت کرد زیرا هنوز روند تغییرات در استان‌ها کامل نشده است، اما آنچه روشن است اینکه برخی مدیران به دلیل نوع برخوردهای دستگاه‌های نظارتی به سوی محافظه‌کاری متمایل شدند و این محافظه‌کاری در اجرا خود را نشان می‌دهد. در واقع در تصمیم‌گیری‌ها احتیاط می‌شود و یا در راستای مشکلات و آسیب‌ها به درستی تصمیم‌گیری نمی‌شود و این مهم به دولت ضربه وارد می‌کند. یکی از نمادهای موفقیت دولت در این دوره تقویت شوراها و شهرداری‌هاست. شهرداری‌ها به دلیل لجبازی دولت‌های نهم و دهم از حمایت‌های مالی دولت خیلی کم بهره‌مند شدند. شهرداری‌ها ارکان ایجاد رفاه برای مردم هستند. بنابراین دولت باید به این نهاد توجه کند. البته اکنون مساله حضور شهردار در جلسات هیات دولت حل شده و شهردار تهران نیز می‌تواند در جلسات هیات دولت شرکت کند و این خود در حل مشکلات کلانشهر تهران و جلب اعتماد مردم این شهر موثر است. از سویی شهردار تهران به عنوان نماینده شهرداری‌ها و شوراهای کشور در جلسات حضور می‌یابد و مسائل و مشکلات در شهرها و استانهای سراسر کشور را به دولت منتقل می‌کند. به همین دلیل دولت باید از این فرصت برای حل مشکلات مردم و تقویت روابط خود با شهرداری‌ها و شوراها بهره ببرد».

او در انتها از آینده اصلاحات و تاثیر عملکرد شورای شهر بر این جریان اینگونه گفت«ممکن است در پایان دولت دوازدهم عملکرد این دولت مقبول نباشد، به همین دلیل برای اینکه این جریان بتواند به حیات سیاسی خود ادامه دهد باید در طول این چهار سال همچنان به رویکرد انتقادی خود از دولت ادامه دهد. در واقع اصلاح‌طلبان در کنار حمایت از دولت، نقد دلسوزانه و مشفقانه را نباید فراموش کنند. در دور قبل انتقاد از دولت فراموش شده بود و این یک اشتباه است، زیرا انتقاد از دولت به رئیس‌جمهور کمک می‌کند تا نسبت به عمل و تحقق وعده‌هایش جدی باشد. از سویی اصلاحات باید در جهت گسترش جامعه مدنی و تشکل‌های مردم نهاد و ان. جی. اوها به صورت جدی تلاش کند. علاوه بر آن، این جریان باید ارتباط خود را با بدنه اجتماعی و به ویژه سرمایه‌های اجتماعی قوی‌تر کند.

یکی از معضلاتی که ممکن است پیش بیاید اختلافی کردن و دو قطبی شدن شوراهای شهر به ویژه در کلانشهرهاست. این نگرانی وجود دارد که شوراها دوقطبی شود. بنابراین باید به‌طور جدی شوراها به دلیل منافع ملی و سیاسی از اختلاف و چند دستگی پرهیز کنند. شوراها باید در هر شرایطی از طریق گفت‌وگو و مذاکره به نتیجه برسند. مساله دیگر آنکه به تدریج دغدغه مردم به عنوان دغدغه شورا و شهردار کنار نرود. به همین دلیل شورای شهر پنجم باید از اختلاف پرهیز کرده و تا آخرین لحظه از پایان حیات سیاسی خود تنها دغدغه‌اش رفع مشکلات مردم باشد. شورا و شهرداری نباید فراموش کنند که جامعه با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، به ویژه اینکه بیشترین کار شهروندان با شورا و شهرداری است. اگر شورا و شهرداری منجر به بی‌اعتمادی مردم شوند در این صورت نمی‌توان انتظار موفقیت برای جریان اصلاحات طی سال‌های آتی به‌ویژه در رقابت‌های انتخاباتی آینده داشت. بنابراین جریان اصلاحات به ویژه در شورا و شهرداری حتی درمجلس باید تلاش کند تا اعتماد مردم نسبت به آنها افزایش یابد. در واقع باید اذعان داشت که آینده اصلاحات در گرو گسترش روابط خود با بدنه اجتماعی این جریان و افزایش اعتماد مردم به آنها است».

کلیدواژه: بنابراین دولت | شورا و شهرداری | عمل به وعده ها | شورا و شهردار | همین دلیل | مشکلات مردم | اعتماد مردم | شهرداری ها | دور دوم | وعده ها | وعده هایش | حل مشکلات | هسته ای

منبع: نامه نیوز

منبع این خبر، وبسایت namehnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۶۵۵۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

عاقبت دختر آلمانی تبار داعشی در عراق + تصاویر

آیت‌الله علوی‌گرگانی؛ باید حتما جلوی ورود زنان به ورزشگاه‌ها گرفته شود/ روحانی هوشیار باشد

در همین زمینه

 • در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است/دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است
 • به گزارش ایلنا، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در بیانیه‌ای به‌مناسبت فرارسیدن آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه‌ها، با اشاره به عدم معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد که در زمانه‌‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏‌ها کرخت، محافظه‌کارانه و فسرده است. از این‌رو، نمی‏‌توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت. در متن بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌‏ها آمده است: در آستانه مهرماه، بهار تعلیم و تربیت و آموزش و پژوهش در نظام آموزشی کشور آغاز می‌شود. مهرماه در فرهنگ این مرز و بوم، جوششی حقیقی از حیات دوباره و تلاش مجدد دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان برای کسب معرفت، دانش و هنر انسان بودن حکایت می‌کند. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌‏ها در جایگاه یکی از دیرپاترین تشکل‏‌های فرهنگی، علمی و سیاسی کشور، بازگشایی مدارس و مراکز علمی و آموزشی که رویشگاه و پرورشگاه نسل امروز و سازندگان فردای ایران اسلامی هستند را به فرهیختگان دانشگاهی، دانش‌پژوهان، معلمان و دانش‌‏آموزان تبریک وتهنیت می‏‌گوید. امسال بازگشایی دانشگاه‌‏ها و مراکز آموزش عالی کشور در شرایطی رخ می‏‌دهد که بر اساس برخی ملاحظات سیاسی هنوز وزارت علوم، تحقیقات و فن‎آوری چشم به راه وزیر خود در دولت دوازدهم است. انتظار می‌رفت وزارت‏خانه‌‏ای که پیشران توسعه علم، فن‎آوری و خلاقیت است، فردی دانشمند، فرهیخته، کارامد، پاکدست و دارای اندیشه‌‏ای باز و پویا عهده‏‌دار تصدی این وازرتخانه راهبردی شود؛ اما در آستانه بازگشایی دانشگاه‎ها و مراکز آموزش و پژوهش کشور انتظار حداقلی دانشگاهیان برآورده نشده است. در زمانه‌‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏‌ها کرخت، محافظه‌کارانه و فسرده است. از این‌رو، نمی‏‌توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت. لازمه نشاط، تحرک و...
 • دولت در انتخاب استانداران شناخت آنها نسبت به استان ها را لحاظ بکند/لغزش استاندار سایر دستگاه ها را دچار چالش میکند
 • عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: تحقق شعارهای دولت با انتصاب استانداران کارآمد رقم میخورد اگر اینجا به شایسته ها بی توجهی شود قطعا شعارهای دولت تحقق پیدا نمیکند و به هر صورت زمان را از دست میدهیم و همچنان مشکلات به قوت خود باقی می ماند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نافع، اکبر رنجبرزاده در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با تغییرات استانداران عنوان کرد: تدام و یا پایان دادن به تغییرات از تصمیماتی است که در حیطه اختیارات رئیس جمهور و وزیر کشور است. وی ادامه داد: اما آنچه که معمول است و اتفاق می افتد در راستای تعامل مجلس و دولت معمولا عدم رضایتمندی نمایندگان هر استان از استاندار یا رضایتمندی آنها یکی از فاکتورهای موثر در تداوم در استانداری ها ویا تغییرات در استانداری ها میتواند باشد. رنجبرزاده با بیان اینکه ادامه جابه جایی ها بستگی به ارزیابی وزارت کشور بستگی دارد، افزود: اینکه آیا استانداران در برنامه ها، اولویت ها و شعارهای دولت و پاسخگویی به مطالبات مردم موفق بودند یا نه هم میتواند برای تغییرات بیشتر و یا پایان تغییرات ملاک باشد. عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: برای هرگونه جابه جایی و یا تثبیت نظر نمایندگان هم اینجا معمولا وزارت کشور دریافت میکند که بتواند در راستای تعامل حرکت کند. وی خاطرنشان کرد: به هر صورت نمایندگان هم دغدغه استان و شهرستان خود را دارند و حتما تمایل دارند فردی توانمند و موفق در راستای پاسخگویی به حق مطالبات مردم موفق بوده و کارنامه خوبی داشته باشند و گذشته اش نشان بدهد که نیاز است در سمت استانداری ابقا شود و یا اینکه عوض شود. رنجبرزاده اذعان داشت: دولت در دوره جدید کاری اش حتما شعار هایی را داده است متناسب با شعارها ، خواسته های مردم و اولویت...
 • چرا لاریجانی کنار رئیس دولت اصلاحات نشست
 • انتشار تصاویر رئیس مجلس در کنار خاتمی در حسینیه جماران که خیلی ها را متعجب کرد را نمی‌توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد. به گزارش مشرق، عبدالله گنجی در کانال تلگرامی خود نوشت: دکتر لاریجانی به جهت فردی هم با هوش است و هم محافظه کار،از نگاه بنده اصلاح طلبان ناب هیچ موقع پشت سر او قرار نخواهند گرفت هر چند او را برای چانه زنی در درون نظام از روحانی موثرتر می دانند. انتشار تصاویر وی در کنار خاتمی در حسینیه جماران-که خیلی ها را متعجب کرد-را نمی توان با گزینه در دام یا طراحی افتاد تفسیر کرد.زیرا او می داند به کجا دعوت شده است و ترکیب جلسه در جماران چگونه است.حتی اگر اطلاعات میدانی هم نداشت اصل موضوع برایش روشن بود اما چرا چنین کرد؟ ۱-ممکن است نتوانسته دعوت سید حسن را رد کند اما براین باور بوده که در مکانی متفاوت می نشینم ولی در عمل نشده است. ۲-ممکن است سناریو سازان، خاتمی را دیر تر وارد جلسه کرده باشند و کنار وی قرار داده باشند و در حضور حاضران جابجایی بعدی به صلاح نبوده است. ۳-ممکن و محتمل است این هم قاب شدن با اطلاع از قصد جبران خاتمی و تعدیل حصر رسانه ای وی باشد و لاریجانی با آگاهی از این خبر درصدد پیشتازی و بهره برداری برای خود باشد. ۴-محتمل است که لاریجانی برای۱۴۰۰دنبال جابجایی سبد رای باشد زیرا تجربه۱۳۸۴نشان داد سبد مدنظر خالی است لذا در صدد است شعاع جامعه مدنظرش را گسترش دهد و احساس می کند بوکس خوردن از حزب الهی ها در این مسیر نه تنها ضرری ندارد که سود آور هم هست. اما آنچه حتمی و قطعی است لاریجانی از بعد فکری و معرفتی اصلاح طلب نخواهد شد اما برای مهندسی ذهنی و ادراک سازی با هدف حرکت به...
 • تهران در حال بازآفرینی خود است/تغییر دولت همه چیز فهم به دولت خریدار اندیشه
 • به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی متن پیام دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی درباره بازدید از مناطق قدیمی پایتخت در روز جهانی بدون خودرو و همچنین افتتاح مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن به شرح زیر است: در مراسم افتتاح مرکز کارآفرینی بانک مسکن که با هماهنگی مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارتخانه تاسیس گردیده شرکت کردم. مرکزی که هدفش تعریف صورتِ درست مساله و ارایه اطلاعات لازم به کارآفرینان است تا آنان با خلاقیت پاسخی برای مساله‌های واقعی کشور پیدا کنند و مرکز خریدار راهکارِ خلاقانه‌شان باشد. مرکزی که قرار است انگاره‌ی دولتِ همه‌چیز فهم را برهم بریزد و به دولتِ خریدارِ اندیشه تغییر دهد. و امروز در روز جهانی بدون خودرو با استفاده از مترو به قلب تهران ناصری رفتم و چندساعتی را پیاده در محله‌های باب همایون، صوراسرافیل، ناصرخسرو، مروی، پامنار، بازارچه عودلاجان، میدان ارگ و خیابان ۱۵ خرداد حرکت و با مردم و کسبه گفتگو کردم. فضای داخل واگن‌های مترو و گفت و شنود با مردم و مسافران نیز برای من بسیار آموزنده و دلنشین بود. هم‌چنین حرکت در سرسراها و راهروهای درون مترو و صحبت با ماموران آن نیز آموزه‌های فراوانی برای من داشت. برنامه دیروز و امروز برای من یک سفر در زمان بود. امروز از گذشته و دیروز ایران بازدید کردم و دیروز از امروز و فردای ایران دیدار داشتم. آنچه بیش از همه‌چیز برای من لذت‌بخش و امیدآفرین بود این بود که دیدم فاصله بین دیروز و امروز دارد کوتاه می‌شود. نه تهران ناصری‌ای که امروز دیدم همان تهران ناصری گذشته است و نه فضای مرکز توسعه و کارآفرینی که می‌خواهد در جهت تسهیل کاربست فناوری‌های نوین و شرکت‌های نوپا کار کند منفک از گذشته است. فردا به شکل امید در دیروز زنده بود و دیروز در امروز زنده بود. پس، نه فردای...
 • لغو اختیارات دبیر یک شورای عالی توسط دولت/رسیدگی به پرونده لیزینگ با ۸۰۰ شاکی/وعده شیرین سردار سلیمانی/شرق:دولت مخفیانه در پی گران کردن ارز است
 • شرق نوشت: کارشناسان می‌گویند بانک مرکزی به‌دنبال افزایش نرخ ارز است، اما ترجیح می‌دهد قیمت‌ها را به‌تدریج و در سایه شوک‌های کوتاه‌مدت و مقطعی افزایش دهد. کیهان اعتراض منتجب‌نیا به رفتار مافیایی از مجمع روحانیون تا حزب اعتماد ملی قائم‌مقام حزب‌اعتماد ملی برای چندمین‌بار از انحصارطلبی در جبهه اصلاحات انتقاد کرد. رسول منتجب‌نیا در گفت‌وگو با «شفقنا» به سابقه انحصارطلبی در طیف جریان موسوم به چپ و مجمع روحانیون پرداخت و گفت: « متاسفانه حادثه‌ای اتفاق افتاد که از آن گستردگی و فعالیت مجمع روحانیون جلوگیری شد و به شکل محدودی درآمد. در سال ۸۴ علی‌رغم ‌اینکه مجمع روحانیون مبارز، آقای کروبی را برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا کرده بود و اکثریت قریب به اتفاق رای داده بودند ولی درایام تبلیغات انتخابات، اعضای مجمع چند دسته شدند یک عده که ما بودیم از آقای کروبی حمایت کردیم، یک عده از مرحوم آقای هاشمی و عده دیگری هم از آقای معین حمایت کردند. آقای کروبی به شدت ناراحت شد و گفتند ما را کاندیدا کردند و مجموعه به من رای داده‌اما چرا حمایتی از من نکردند و حتی از اطلاعیه هم مضایقه کردند. بعد از انتخابات آقای کروبی گفت: من به هیچ قیمت دراین تشکیلات نمی‌مانم، با شما رفیق هستم ولی کار سیاسی با شما نخواهم کرد. از تشکیلات بیرون آمد. ما قبلا با هم صحبت‌هایی داشتیم و تصمیم گرفته بودیم که حزبی را به نام حزب اعتماد ملی تشکیل دهیم بنابراین بعد از استعفای‌ایشان، من هم استعفا دادم؛ علی‌رغم‌اینکه دوستان خیلی اصرار کردند که بمانم چون قریب ۲۰ سال کارهای اجرایی مجمع بر عهده من بود و خروجم ممکن بود ضربه‌ای به مجمع وارد کنداما گفتم نمی‌توانم بمانم ولی قول می‌دهم اعلام نکنم و تا سال‌ها بعد اعلام نکردم که دراین تشکیلات نیستم و هنوز هم برخی فکر می‌کنند من درون مجمع روحانیون مبارز هستم. بنابراین...
 • نخست وزیر ترکیه:همه پرسی کردستان به امنیت ملی ما لطمه وارد می کند
 • نخست وزیر ترکیه تاکید کرد، برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق به امنیت ملی ترکیه آسیب می‌زند. به گزارش جماران، به نقل از سایت النشره، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه برگزاری همه‌پرسی امنیت ملی ترکیه را به خطر می‌اندازد، تاکید کرد: آنکارا هرگز نخواهد پذیرفت که تغییری در وضعیت سوریه یا عراق ایجاد شود. ییلدیریم در ادامه مشارکت دادن کرکوک در همه‌پرسی را مساله‌ای فاجعه‌بار خواند. نخست وزیر ترکیه گفت: آنکارا از تمامی حقوق بین‌المللی خود برای مقابله با خطرات امنیتی این همه‌پرسی ‌استفاده خواهد کرد. قرار است همه‌پرسی کردستان عراق روز دوشنبه برگزار شود.
 • در دیدار وزیر خارجه ژاپن ظریف:سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال برجام نشان می دهد مذاکره با آمریکا بی فایده است
 • به گزارش ایسنا، در این دیدار ابعاد مختلف روابط دو جانبه، به ویژه همکاری های بانکی، سرمایه گذاری، انرژی، علمی و دانشگاهی و مسائل منطقه ای و بین المللی به ویژه برجام مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت. ظریف با اشاره به بحران شبه جزیره کره اظهار داشت: ما هرگونه تولید، آزمایش و توسعه سلاح هسته ای را مردود می دانیم.‌ درایت ژاپن و دیگر کشورهای منطقه و جهان می تواند از یک بحران بزرگ جلوگیری کند. وی افزود: سیاست دولت کنونی آمریکا در قبال برجام این پیام را به جهان می دهد که مذاکره با آمریکا بی فایده است. وزیر امور خارجه کشورمان وضعیت میانمار را یادآور شد و خواستار کمک ژاپن به عنوان کشور مهم منطقه برای بهبود وضعیت مسلمانان این کشور شد. وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار گفت: ایران کشوری مهم و ریشه دار در جهان است. ژاپن از برجام حمایت می کند و به همه کشورها اهمیت آن را گوشزد کرده است. وی همچنین ضمن مخالفت با برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت برای ژاپن اتحاد و یکپارچگی عراق اهمیت دارد. مسایل حوزه خلیج فارس و بحران یمن و دیپلماسی منطقه ای ژاپن در این حوزه از دیگر محورهای تبادل نظر این دو مقام بود.
 • هدیه ملی به دولت و مردم
 • «دولت باید برای سامان دادن به امور مختلف، کلیه بدهی‌های خود را به عهده بگیرد (و برای پرداخت آنها اوراق قرضه منتشر کند) تا بتواند در آینده با شرایط بهتری قرض کند. این کار به دولت امکان خواهد داد تا انعطاف مالی در بودجه ایجاد کند و منبع تامین مالی جدیدی علاوه‌بر مالیات‌ها و سایر درآمدها در اختیار داشته باشد تا در مواقعی که هزینه‌های دولت به هر دلیلی افزایش پیدا می‌کند، بتواند آنها را تامین مالی کند.» «حجم بالای اوراق قرضه دولتی می‌تواند برای رونق کسب‌و‌کار مفید باشد؛ چراکه در کشورهایی که بدهی دولت به خوبی مدیریت می‌شود، اعتماد عمومی جلب می‌شود و اوراق بدهی می‌توانند همان کارکرد و وظایف پول را انجام دهند. اوراق قرضه می‌توانند دارایی مطمئنی برای بخش خصوصی باشند. در چنین شرایطی فعالان اقتصادی این اوراق را به‌راحتی معامله می‌کنند، از آنها به‌عنوان ذخیره ثروت استفاده می‌کنند و تضامین لازم برای کسب اعتبار و وام‌های مختلف را در دسترس قرار می‌دهند. به بیان دیگر، اوراق قرضه دولتی به‌طور کلی همانند روغنی هستند که چرخ‌های اقتصاد را به جریان می‌اندازند. با این نگاه، بدهی دولت و اوراق قرضه دولتی می‌توانند یک هدیه ملی تلقی شوند که اقتصاد را بهتر و کارآمدتر می‌کنند. باید توجه کرد که بخش خصوصی نمی‌تواند بدون در اختیار داشتن سبدی از دارایی‌ها که ارزش آنها محل سوال نباشد، به‌صورت کارآمد به فعالیت بپردازد. این امر به‌ویژه در شرایط حاضر که تنوع زیادی در دارایی‌هایی که ارزش آنها محل سوال نیست، وجود ندارد، اهمیت پیدا می‌کند. اینجاست که بخش خصوصی برای به‌دست آوردن سبد دارایی‌هایی که ارزش آنها محل سوال نیست، یعنی همان اوراق قرضه دولتی، با یکدیگر رقابت می‌کنند، در نتیجه قیمت این اوراق را بالا می‌برد. این امر موجب پایین آمدن نرخ بهره این اوراق می‌شود. در نتیجه این امکان به دولت داده ‌می‌شود که با نرخ‌های پایین به استقراض...
 • قلب دولت در سایه از سوی سعید جلیلی
 • روزنامه شرق - مهسا جزینی: فقط یک اصولگراست که اصرار به استفاده از واژه «دولت در سایه» دارد. با وجود تلاش رقیب انتخاباتی چهار سال پیش حسن روحانی بر تشکیل «دولت در سایه» اما مشخصا این کنش او، نه از سوی هم‌کیشان سیاسی‌اش و نه مخالفانش چندان جدی گرفته نمی‌شود. در تازه‌ترین اظهارنظر، محمد حسینی، عضو شورای مرکزی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب)، اعتراف کرده سعید جلیلی در این مسیر تنهاست و نه جمنا نه هیچ حزب و گروه اصولگرایی دیگری در این مسیر با او همراه نیستند. حسینی ایده دولت در سایه را ابتکار فردی «سعید جلیلی» توصیف می‌کند و درباره حمایت جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) از او می‌گوید: «من چیزی نشنیدم و در جلسات هیئت‌رئیسه و شورای مرکزی جبهه مردمی هم بحثی در این‌باره مطرح نشده است». پیش‌تر حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، پیش‌بینی کرده بود جلیلی در این مسیر تنها خواهد بود. البته طرح ایده «دولت در سایه» را همان روزهای بعد از انتخابات بعضی از حامیان سیدابراهیم رئیسی با برگزاری نشستی تحت عنوان «حامیان نامزد اصلح» هم مطرح کردند. اما گویا ابراهیم رئیسی تمایل چندانی به پیگیری آن نداشت و طرح حداقل از جانب او بر زمین ماند. دولت سایه غیرحزبی واقعیت هم این است که عنوان «دولت در سایه» با و در کنار حزب معنی پیدا می‌کند نه جدای از آن. دولت در سایه را یک فرد درست نمی‌کند. بااین‌حال اصولگرایان متخصص خالی‌کردن واژه از مفهوم و کارکرد اصلی خودشان هستند. ظرف را می‌گیرند و مظروف خود را داخلش می‌ریزند. دولت در سایه مختص نظام‌های انتخاباتی حزبی و بیشتر نظام‌های پارلمانی است. اصول کار به این شیوه است که حزب بازنده از میان اعضایش در پارلمان برابر هر عضو کابینه یک عضو یا وزیر نظیر می‌چیند و وزیر نظیر موظف به رصد فعالیت‌های وزیر اصلی به پشتوانه عقبه کارشناسی و سیاسی حزب...
 • پیشنهاد کاهش سود وام مسکن در دولت
 • روزنامه شرق: تصمیم دولت برای ایجاد تحرک در بازار مسکن جدی است. وزیر راه‌وشهرسازی پیش‌تر از احتمال افزایش زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن و کاهش اقساط آن خبر داده بود که منوط به نظر بانک مرکزی و هیئت دولت است و حالا آخوندی خبر داده این شرایط وام‌دهی، عطف به ماسبق هم می‌شود که همین امر موجب مشمول‌شدن عده‌ زیادی از افرادی می‌شود که پیش‌تر در طرح تسهیلات‌ مسکن شرکت کرده‌ بودند. در همین راستا پیش‌تر از سوی وزارت مسکن، چهار برنامه و طرح اعلام شده بود تا بدمسکنی نیز سروسامانی پیدا کند. علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی، گفته بود: «تقویت توان خرید متقاضیان»، «نوسازی بافت‌های فرسوده و بهسازی سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای»، «اجرای مسکن اجتماعی» و «تأمین مسکن خانه‌اولی‌ها» چهار طرح دولت برای جامعه بد‌مسکن است و حالا باید دید عزم دولت برای ایجاد تحرک در این بازار، چه زمان به نتیجه می‌رسد؛ درحالی‌‌که کارشناسان بخش مسکن معتقدند برخی از این راهکارها عملیاتی نخواهد شد؛ زیرا بر روش‌های قدیمی تکیه دارد و توان مردم برای خرید مسکن در آنها نادیده گرفته شده است. ‌ انحصار اطلاعات منشأ اصلی فساد است وزیر راه‌وشهرسازی در مراسم افتتاح اولین مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن با بیان اینکه حل مشکل ۱۱‌ میلیون ساکن بافت‌های فرسوده با ساخت دو ‌میلیون واحد مسکن مهر تفاوت دارد، گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات اصلی‌ترین محرک توسعه بوده و عدالت در دنیای مدرن به اطلاعات است. عباس آخوندی با بیان اینکه انحصار اطلاعات منشأ اصلی فساد است، ‌گفت: در ایران وقتی درباره شفافیت اطلاعات حرف زده می‌شود، همه‌چیز سیاسی است. لازم نیست که حتما اطلاعات سیاسی باشد. وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به اتفاقات در حوزه واقعی اقتصاد و اهمیت آن برای دولت، گفت: واقعیت این است که اساسا نظام تقاضا در بازار مسکن تغییر کرده است؛ وقتی بعد خانوار از ٤ به ٣,٢ کاهش...
 • هدیه ملی برای دولت و مردم
 • دکتر اصغر شاهمرادی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «دولت باید برای سامان دادن به امور مختلف، کلیه بدهی‌های خود را به عهده بگیرد (و برای پرداخت آنها اوراق قرضه منتشر کند) تا بتواند در آینده با شرایط بهتری قرض کند. این کار به دولت امکان خواهد داد تا انعطاف مالی در بودجه ایجاد کند و منبع تامین مالی جدیدی علاوه‌بر مالیات‌ها و سایر درآمدها در اختیار داشته باشد تا در مواقعی که هزینه‌های دولت به هر دلیلی افزایش پیدا می‌کند، بتواند آنها را تامین مالی کند.» «حجم بالای اوراق قرضه دولتی می‌تواند برای رونق کسب‌و‌کار مفید باشد؛ چراکه در کشورهایی که بدهی دولت به خوبی مدیریت می‌شود، اعتماد عمومی جلب می‌شود و اوراق بدهی می‌توانند همان کارکرد و وظایف پول را انجام دهند. اوراق قرضه می‌توانند دارایی مطمئنی برای بخش خصوصی باشند. در چنین شرایطی فعالان اقتصادی این اوراق را به‌راحتی معامله می‌کنند، از آنها به‌عنوان ذخیره ثروت استفاده می‌کنند و تضامین لازم برای کسب اعتبار و وام‌های مختلف را در دسترس قرار می‌دهند. به بیان دیگر، اوراق قرضه دولتی به‌طور کلی همانند روغنی هستند که چرخ‌های اقتصاد را به جریان می‌اندازند. با این نگاه، بدهی دولت و اوراق قرضه دولتی می‌توانند یک هدیه ملی تلقی شوند که اقتصاد را بهتر و کارآمدتر می‌کنند. باید توجه کرد که بخش خصوصی نمی‌تواند بدون در اختیار داشتن سبدی از دارایی‌ها که ارزش آنها محل سوال نباشد، به‌صورت کارآمد به فعالیت بپردازد. این امر به‌ویژه در شرایط حاضر که تنوع زیادی در دارایی‌هایی که ارزش آنها محل سوال نیست، وجود ندارد، اهمیت پیدا می‌کند. اینجاست که بخش خصوصی برای به‌دست آوردن سبد دارایی‌هایی که ارزش آنها محل سوال نیست، یعنی همان اوراق قرضه دولتی، با یکدیگر رقابت می‌کنند، در نتیجه قیمت این اوراق را بالا می‌برد. این امر موجب پایین آمدن نرخ بهره این اوراق می‌شود. در نتیجه این امکان به دولت...
 • اول مهر آمد طرح حذف قیمت گذاری دولت اجرا نشد
 • اول مهر آمد طرح جنجالی و مؤثر بر وضعیت معیشت مردم برای حذف درج قیمت با وجود اعلام آمادگی صنایع غذایی کشور برای اجرای این طرح، اجرا نشد و تا زمان نامعلومی متوقف شد. بهگزارش خبرنگار بخش بازرگانی خبرگزاری تسنیم،از امروز قرار بود طرح جنجالی نعمت زاده وزیر قبلی صنعت معدن و تجارت درباره حذف و عدم الزام صنایع غذاییبه ایبرچسب‌گذاریقیمت بر روی محصول برداشته شود.در چارچوب این طرح قرار بود به منظور آنچه شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و همچنین روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار، کار قیمت‌گذاری برخی کالاها خوانده شود بود این مسئولیت به واحدهای عرضه و آخرین شبکه توزیع واگذار شود.در مرحله اول این طرح قرار بود کالاهای غیرضروری مانند محصولات صنایع بیسکوییت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چییپس و اسنک و همچنین صنایع سلولزی بهداشتی را شامل می‌شد.در راستای این طرح واحدهای تولیدی مشمول موظف بودند که بدون الزام به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها با رعایت کامل شرایط قانونی، محصولات خود را قیمت گذاری و به بازار عرضه کنند.همچنین واحدهای خرده فروشی نیز مکلف به اطلاع رسانی قیمت این گروه از کالاها به وسیله درج و یا نصب برچسب قیمت بر روی کالا، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید و با حداقل قیمت رقابتی و رعایت انصاف و ارایه فاکتور رسمی در صورت تقاضای مصرف کننده شدند.سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مسئولیت نظارت بر حسن اجرای طرح قیمت‌گذاری برخی کالاها توسط شبکه توزیع را بر عهده داشت.اول مهر آمد طرح حذف قیمت گذاری اجرا نشد بنابراین گزارش،اولمهر آمد طرح حذف یا عدم الزامقیمت‌گذاریبر روی کالا از محل تولید و کارخانه کهمحمدرضانعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت دولتیازدهماجرا نشد.محمدرضاشریعتمداری در اولین روزهای فعالیت خود در کسوت وزیر صنعت دولتدوازدهمبرخلافانتظارنهتنهاجلوی طرح جنجالی وزیر پیشین را متوقف نکرد بلکه برتعدادکالاهای که...
 • مهر هم آمد طرح حذف قیمت گذاری دولت اجرا نشد
 • از امروز قرار بود طرح جنجالی نعمت زاده وزیر قبلی صنعت معدن و تجارت درباره حذف و عدم الزام صنایع غذاییبه ایبرچسب‌گذاریقیمت بر روی محصول برداشته شود. در چارچوب این طرح قرار بود به منظور آنچه شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و همچنین روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار، کار قیمت‌گذاری برخی کالاها خوانده شود بود این مسئولیت به واحدهای عرضه و آخرین شبکه توزیع واگذار شود. در مرحله اول این طرح قرار بود کالاهای غیرضروری مانند محصولات صنایع بیسکوییت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چییپس و اسنک و همچنین صنایع سلولزی بهداشتی را شامل می‌شد. در راستای این طرح واحدهای تولیدی مشمول موظف بودند که بدون الزام به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها با رعایت کامل شرایط قانونی، محصولات خود را قیمت گذاری و به بازار عرضه کنند. همچنین واحدهای خرده فروشی نیز مکلف به اطلاع رسانی قیمت این گروه از کالاها به وسیله درج و یا نصب برچسب قیمت بر روی کالا، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید و با حداقل قیمت رقابتی و رعایت انصاف و ارایه فاکتور رسمی در صورت تقاضای مصرف کننده شدند. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مسئولیت نظارت بر حسن اجرای طرح قیمت‌گذاری برخی کالاها توسط شبکه توزیع را بر عهده داشت. اول مهر آمد طرح حذف قیمت گذاری اجرا نشد بنابراین گزارش،اولمهر آمد طرح حذف یا عدم الزامقیمت‌گذاریبر روی کالا از محل تولید و کارخانه کهمحمدرضانعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت دولتیازدهماجرا نشد. محمدرضاشریعتمداری در اولین روزهای فعالیت خود در کسوت وزیر صنعت دولتدوازدهمبرخلافانتظارنهتنهاجلوی طرح جنجالی وزیر پیشین را متوقف نکرد بلکه برتعدادکالاهای که قرار است در این طرح به مرحله اجرا درآید افزود. وی در حاشیه بازدید ازنمایشگاهشیرینی و شکلات و در پاسخ به تسنیم گفته بود: تصمیمی که دولت قبل یک هفته قبل از...
 • طرح حذف قیمت گذاری دولت اجرایی نشد
 • اول مهر آمد طرح جنجالی و مؤثر بر وضعیت معیشت مردم برای حذف درج قیمت با وجود اعلام آمادگی صنایع غذایی کشور برای اجرای این طرح، اجرا نشد و تا زمان نامعلومی متوقف شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، از امروز قرار بود طرح جنجالی نعمت زاده وزیر قبلی صنعت معدن و تجارت درباره حذف و عدم الزام صنایع غذایی به ایبرچسب‌گذاری قیمت بر روی محصول برداشته شود. در چارچوب این طرح قرار بود به منظور آنچه شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و همچنین روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار، کار قیمت‌گذاری برخی کالاها خوانده شود بود این مسئولیت به واحدهای عرضه و آخرین شبکه توزیع واگذار شود. در مرحله اول این طرح قرار بود کالاهای غیرضروری مانند محصولات صنایع بیسکوییت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چییپس و اسنک و همچنین صنایع سلولزی بهداشتی را شامل می‌شد. در راستای این طرح واحدهای تولیدی مشمول موظف بودند که بدون الزام به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالاها با رعایت کامل شرایط قانونی، محصولات خود را قیمت گذاری و به بازار عرضه کنند. همچنین واحدهای خرده فروشی نیز مکلف به اطلاع رسانی قیمت این گروه از کالاها به وسیله درج و یا نصب برچسب قیمت بر روی کالا، در محل عرضه و مستند به فاکتورهای خرید و با حداقل قیمت رقابتی و رعایت انصاف و ارایه فاکتور رسمی در صورت تقاضای مصرف کننده شدند. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مسئولیت نظارت بر حسن اجرای طرح قیمت‌گذاری برخی کالاها توسط شبکه توزیع را بر عهده داشت. اول مهر آمد طرح حذف قیمت گذاری اجرا نشد بنابراین گزارش، اول مهر آمد طرح حذف یا عدم الزام قیمت‌گذاری بر روی کالا از محل تولید و کارخانه که محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت دولتیازدهم اجرا نشد....
 • دولت در برابر نقض آشکار برجام انقلابی عمل کند
 • ایلام-امام جمعه ایلام با اشاره به اینکه سخنرانی وقیحانه و به‌دوراز ادب رئیس‌جمهور آمریکا نتیجه امتیازدهی در برجام بود، گفت: دولت در برابر نقض آشکار برجام انقلابی عمل کند. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد نقی لطفی امروز در خطبه های نماز جمعه شهر ایلام اظهار داشت: آمریکایی‌ها نه‌تنها از رفتارهای خبیثانه خود دست برنداشته‌اند، بلکه هرروز با نقض مکرر برجام، بی تعهدی خود را برای جهانیان ثابت کردند، لذا باید دولت در برابر نقض آشکار برجام انقلابی عمل کند. وی تصریح کرد: کسانی که مذاکره با کدخدا را بزرگ‌ترین افتخار برای خود می‌دانستند، باید به افکار عمومی جواب دهند که برجام چه دستاوردی داشته است و در این خصوص پاسخ‌گو باشند، ایستادگی و مقاومت در برابر باج‌خواهی و تهدید و تحریم رژیم آمریکا و متحدان غربی و عربی، گفتمان انقلاب و امام و رهبری است و در شرایط امروز یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. لطفی افزود: طرفداران مذاکره با آمریکا و بزک کنندگان چهره خشن و دیکتاتوری آن، به صلح و دوستی و قابل‌اعتماد بودن آمریکا، باید عبرت بگیرند چهار سال تمام روزنامه‌ها، سایت‌ها و نشریات اردوگاه اصلاح‌طلبان با فضاسازی‌های کاذب سعی کردند تا از رژیم ظالم آمریکا، یک رژیم صلح‌دوست و نظام اسلامی را جنگ‌طلب و زیاده‌خواه معرفی کنند. وی بیان داشت: سیاست‌مدارانی مثل رئیس‌جمهور رژیم فاسد آمریکا هرگز شایسته اعتماد نبوده و نیستند و توافق ناموفق هسته‌ای و برجام نافرجام، نتیجه اعتماد به دشمن شماره یک ملت ایران یعنی آمریکای جنایتکار است، انتظار مردم از دولت برخورد قاطع با نقض برجام است و بهترین و مناسب‌ترین جواب اراجیف رئیس‌جمهور آمریکا، برخورد قاطع و انقلابی با نقض برجام از سوی آمریکاست. ناگفته‌های دوران دفاع مقدس بیان شوند وی در ادامه با اشاره به ایام ماه محرم و شهادت سالار و سرور شهیدان، یادآور شد: مراسم سوگواری و عزاداری سید و سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان حضرت سیدالشهدا...
 • دولت و ساماندهی اطلاع رسانی چرا و چگونه
 • تهران- ایرنا- ساماندهی اطلاع رسانی امری است که به گفته مسوولان دولتی باید در برنامه های دولت دوازدهم قرار گیرد چرا که همسویی هرچه بیشتر نهادهای اطلاع رسانی دولت با برنامه های آن، موجب تبیین و شفاف سازی بهتر این برنامه ها در افکار عمومی خواهد شد. به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، دولت به عنوان مهمترین نهاد اجرایی کشور همواره نیازمند تبیین و شفاف سازی برنامه ها و سیاست های خود است؛ امری که در وهله نخست برعهده نهادهای اطلاع رسانی قوه مجریه از جمله روزنامه ها، خبرگزاری ها و روابط عمومی های وابسته به دولت است. اهمیت این موضوع تا جایی است که «محمود واعظی» رییس دفتر رییس جمهوری، چندی پیش در جمع خبرنگاران با اشاره به احتمال ایجاد معاونت اطلاع رسانی دولت اظهار کرد: نظر آقای رییس جمهوری این است که ما در دولت دوازدهم وضعیت اطلاع رسانی را بهبود ببخشیم. به همین منظور باید یک مسوول مستقیم برای بخش اطلاع رسانی بگذاریم. حالا این مسوول می تواند مشاور یا دستیار باشد؛ این مساله در حوزه اختیارات رییس جمهور است.ساماندهی و بهبود فضای رسانه ای دولت موضوعی است که کارشناسان و اهالی رسانه نیز بر لزوم توجه بیشتر دولت دوازدهم به آن تاکید دارند. «محمدمهدی فرقانی» رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، «مهدی رحمانیان» مدیر مسوول روزنامه «شرق» و «مهدی محسنیان راد» جامعه شناس و استاد ارتباطات، در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، بر لزوم توجه بیشتر دولت به عملکرد نهادهای اطلاع رسانی خود تاکید کردند. به گفته آنان، لازم است دولت برای تبیین سیاست های خود و حل و فصل موضوعات داخلی و بین المللی بیش از پیش از ظرفیت های رسانه ای بهره ببرد. ** دولت باید به دیپلماسی رسانه ای بیشتر توجه کندفرقانی در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، بر لزوم توجه...
 • رونمایی ترامپ از ماهیت دولت امریکا
 • دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته، در اولین سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با متهم ساختن دیگران به اموری، در واقع از ماهیت واقعی دولت امریکا رونمایی کرد. به گزارش مشرق، «یدالله جوانی» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته، در اولین سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، با متهم ساختن دیگران به اموری، در واقع از ماهیت واقعی دولت امریکا و نظام فاسد و ظالمانه حاکم بر ایالات متحده رونمایی کرد. وی در این سخنرانی تلاش کرد با جدا ساختن مردم ایران از نظام جمهوری اسلامی و رهبران آن، ضمن ادعای حمایت از مردم، نظام جمهوری اسلامی و دولت ایران را با عناوین مختلف متهم سازد. برخی از موارد قابل توجه و نقد در سخنرانی رئیس‌جمهور امریکا درخصوص ایران عبارت است از: ۱ ـ «ایران رژیمی دارد که آشکارا از قتل عام، مرگ امریکا، نابودی اسرائیل و نابودی بسیاری از رهبران و ملت‌هایی سخن می‌گوید که در این سالن هستند.» ۲ ـ «دولت ایران یک دیکتاتوری فاسد را پشت یک پوشش کاذب دموکراسی پنهان کرده است.» ۳ ـ «رژیم ایران یک کشور ثروتمند با تاریخ و فرهنگ غنی را به کشوری سرکش با اقتصادی ضعیف تبدیل کرده است.» ۴ ـ ایران به جای استفاده از منابع خود برای بهبود زندگی ایرانیان، درآمدهای نفتی‌اش را صرف حزب‌الله و دیگر تروریست‌هایی می‌کند که مسلمانان بی‌گناه را می‌کشند و به همسایگان صلح طلب عرب و اسرائیل حمله می‌کنند.» ۵ ـ «ثروتی که متعلق به مردم ایران است، صرف تقویت دیکتاتوری بشاراسد و تشدید جنگ داخلی یمن و تضعیف صلح در خاورمیانه می‌شود.» آقای ترامپ به دنبال طرح موارد اتهامی مذکور، شروع به نسخه‌پیچی کرد و گفت: الف ـ «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که یک رژیم قاتل، همزمان با ساخت موشک‌های خطرناک،...
 • ثبت ملی ۲۳ میراث دفاع مقدس در دولت یازدهم
 • تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی کشور می گوید با تاکید رئیس جمهوری، 23 مکان ویژه و تاریخی دفاع مقدس از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تاکنون به ثبت ملی رسیده است درحالیکه پیش از دولت تدبیر و امید، حتی یک مورد ثبت در این زمینه نداشتیم. محمدحسن طالبیان روز شنبه به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، با واجب دانستن حفظ این میراث افزود: رشادت های مردم کشورمان چه در راه حفظ تمامیت ارضی ایران و چه برای دفاع از دین و اسلام اهمیت فراوانی دارد و حفظ میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس، امری واجب است.وی ادامه داد: از اوایل شروع به کار دولت تدبیر و امید، دکتر روحانی به ما توصیه کرد که باید میراث فرهنگی دفاع مقدس را جدی بگیریم و در این باره اقدامات اساسی انجام دهیم.معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: بنا به این توصیه و مجال فراهم شده، همکاری نزدیکی با مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس شروع شد و تاکنون 23 یادمان دفاع مقدس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.وی گفت: جلوه های این میراث معنوی ما گرچه بارها به نمایش گذاشته شده، اما باید تلاش کنیم این رشادتها را به یک پرونده مستقل با عنوان «میراث دفاع مقدس» تبدیل کنیم.طالبیان اضافه کرد: برای اینکه این ایثارگری ها برای نسل های بعد هم بازنشر و بازگویی شوند، خوب است که نسبت به فهرست بندی و معرفی آنها اقدام کنیم.وی درباره کیفیت و چگونگی آثار ثبتی نیز تبیین کرد: محل ها و مکان هایی چون تنگه چزابه، فکه، شلمچه و طلائیه که به دلیل شهادتها و جانفشانی هایی که در آن مکان صورت گرفته تقدس پیدا کرده اند و یا عملیات و اتفاق ویژه ای در آنجا رخ داده است، به شکل یادمان های مهم دفاع مقدس...
 • دارایی های مسئولان همچنان جزء محرمانه های دولت
 • در حالی که چندین ماه از شروع دولت دوازدهم گذشته است اما همچنان بر اساس اعلام قوه قضاییه برخی از مسئولان دولت یازدهم دارایی های خود را به این قوه اعلام نکرده اند. به گزارش جهان نيوز به نقل از دانا؛ آبان ماه 94 بود که بعد از کش و قوس های فراوان میان مسئولان و دستگاه ها در نهایت مجمع تشخیص مصلحت نظام طرح «رسیدگی به اموال و دارایی مسئولان نظام» را نهایی و اعلام کرد که بر اساس آن 24 ردیف مشخص شده موظف هستند فهرست دارایی‌های خود، همسر و فرزندانشان را مطابق آیین‌نامه‌ها در ابتدا و انتهای دوره مسئولیت به رئیس قوه قضائیه گزارش داده و قوه قضائیه نسبت به رسیدگی به اموال آنان از جهت بررسی عدم افزایش از راه های نامشروع اقدام می کند. در همین راستا برخی مسئولان به صورت خودجوش و بدون هیچ گونه مصوبه ای دارایی های خود را اعلام کردند هرچند که عده کثیری نیز از اعلام دارایی های خود سرباز زدند. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم این قانون به صورت جدی تر دنبال شد چرا که برخی از خبرها حاکی از این بود که 6 وزیر در کابینه یازدهم دارایی هایشان بالای هزار میلیارد است که همه این افراد از سال های گذشته دارای مناصب مختلفی در کشور بودند. نعمت زاده، وزیر صنعت دولت یازدهم اولین وزیر دردسر ساز دولت بود چرا که گفته می شد دارایی های او بیش از 950 میلیارد تومان و خودش سهام دار چند شرکت خصوصی بود. دو وزیر دولت یازدهم که همچنان دارایی‌های خود را اعلام نکردند البته دارایی 1000 میلیاردی هاشمی وزیر بهداشت و درمان دولت یازدهم، یکی از مسائل حاشیه ساز دولت یازدهم بوده است. هر چند که از همان ابتدا و طی جلسه رای اعتماد به وزیر بهداشت زمزمه های دارایی های وی بلند شد. کتمان...
 • حمایت محسن میردامادی از دولت در سایه
 • به گزارش جمارانروزنامه شهر نوشت:، پس از آن، تشکیل دولت سایه در تعداد درخور‌توجهی از کشورهای دارای نظام حکومتی مبتنی بر رقابت آزاد حزبی، به‌ویژه در کشورهای دارای نظام پارلمانی، به اجرا درآمد. کانادا، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند، ایتالیا، ژاپن و مالزی از‌جمله کشور‌های دارای کابینه سایه هستند. در این‌گونه نظام‌ها معمولا دو حزب بزرگ به‌عنوان بازیگران اصلی نظام حزبی در کنار تعدادی احزاب کوچک‌تر فعالیت دارند؛ به‌این‌ترتیب همواره یکی از دو حزب بزرگ به‌تنهایی یا با ائتلاف با برخی از احزاب کوچک‌تر دولت را تشکیل می‌دهد و حزب بزرگ دیگر، نقش اپوزیسیون را ایفا می‌کند. حزب یا جناح اپوزیسیون برای اعمال نظارت سازمان‌یافته و کارشناسانه بر عملکرد دولت، «کابینه سایه» را متشکل از سیاست‌مداران ارشد حزب تشکیل می‌دهد و عملا آلترناتیوی برای دولت مستقر تلقی می‌شود. در کابینه سایه، متناظر با هر‌یک از وزرای دولت، یک وزیر سایه وجود دارد و رئیس کابینه سایه، رهبر اپوزیسیون است. در این ساختار، هر وزیر سایه وظیفه نظارت بر سیاست‌گذاری‌ها و عملکرد دولت در حوزه مربوطه را برعهده دارد و سخنگوی رسمی حزب اپوزیسیون در آن حوزه است. برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در آن حوزه را نقد می‌کند و در مواردی برنامه‌های جایگزین پیشنهاد می‌دهد؛ در‌صورتی‌که حزب اپوزیسیون به قدرت برسد و دولت را تشکیل دهد، معمولا همین وزرای سایه مسئولیت وزارتخانه ذی‌ربط را بر عهده خواهند گرفت. نتیجه این سازوکار، قابل پیش‌بینی و ارزیابی‌بودن ترکیب دولت بعدی است. این امر مهم خود می‌تواند عاملی اثرگذار در رأی‌دادن یا ندادن شهروندان به احزاب باشد. تسهیل فرایند تربیت کادرهای حکومتی، یکی دیگر از کارکردهای مهم تشکیل کابینه سایه است. در چنین ساختاری برای هر‌یک از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های حکومتی، تیم یا کارگروهی صاحب‌نظر و کارشناس، با مدیریت وزیر سایه درون حزب، شکل می‌گیرد. این کارگروه کاملا به مسائل و سیاست‌های حوزه مربوطه، تسلط دارد و در زمان لازم می‌تواند اداره وزارتخانه یا سازمان ذی‌ربط...
 • بهمنی:در دولت قبل با قایق موتوری پول می آوردیم
 • محمود بهمنی، جعبه‌سیاه بانک‌مرکزی دولت‎ احمدی‎نژاد است؛ جعبه‌سیاهی که بازگشایی آن همچون هزارتوی پرپیچ‌وخمی است که هرکسی از پس آن برنمی‎آید. او با اشاره به تناوب شدید نوسانات قیمت ارز در زمان ریاستش به بانک مرکزی گفت: یک شب تصمیم گرفتیم دلار را 300تومان ارزان کنیم، اما همان شب به سفارت انگلیس حمله کردند و فردایش دلار 300تومان گران شد! بعد هم اضافه کرد: در کشوری زندگی می‎کنیم که سیاست و اقتصادش به هم گره خورده؛ فلان مسئول حرفی می‎زند و بعد تاثیرش را در اقتصاد و دیپلماسی می‎بینیم! اشکال اصلی بهمنی درمورد عجین‌شدن نام او با احمدی‌نژاد می‌گوید: من در زمان ریاست‌جمهوری مقام‌معظم‌رهبری هشت‌سال از نزدیک با ایشان کار کردم و همین‌طور هشت‌سال با مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و هشت‌سال هم با رئیس‌دولت اصلاحات کار کردم؛ فقط اشکال کارم این بود که آخرین کارم با آقای‌احمدی‌نژاد بوده و خیلی‌ها مرا به‌ همراهی با او می‌شناسند. قایق‌موتوری پُر پول! رئیس‌کل سابق بانک‌مرکزی ادامه داد: همه فکر می‌کردند من تابع رئیس‌جمهور هستم، اما من اصلا با شرط آمدم. ما به آنچه با مجموعه‌نیروهایمان در بانک‌مرکزی تصمیم می‎گرفتیم، عمل می‌کردم. بگذارید. وقتی می‌خواستم نرخ ارز را از 1226 به 2477تومان افزایش دهیم، گله معاون‌ارزی من این بود که چرا از این موضوع خبر نداشت و من شخصا روز پنجشنبه ساعت دو در اخبار این را اعلام کردم که از شنبه، نرخ ارز 2477تومان خواهد بود. تصمیم ما این‌قدر محرمانه بود و دفعی اعلام شد که حتی معاون‌ارزی من هم خبر نداشت؛ فرصت ندادیم که خدای‌ناکرده کسی بخواهد روی یک پرونده اثر بگذارد. وقتی مبادلات پولی ممنوع است، شما باید با قایق‌موتوری از خلیج‌فارس اسکناس بیاورید! شما اگر مسئول هستید و نروید، دیگران هم این کار را نمی‌کنند. در مواردی حتما خودم می‌رفتم. خدمت به نظام بهمنی ادامه داد: 30‌هزار‌میلیارد از اموال بیت‌المال را به حساب ذخیره‌ارزی برگرداندم؛ من با این تصمیم به نظام خدمت...
 • نارضایتی آمریکایی ها از دولت این کشور در راس همه نگرانی ها
 • «آمریکایی ها همچنان نارضایتی از دولت را در راس همه و به عنوان مشکل بزرگ آمریکا ذکر می کنند». به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صدا و سیمابه نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز،بر اساس نتایج تازه ترین نظرسنجی موسسه گالوپ، نارضایتی آمریکایی ها از دولت در راس همه نگرانی ها قرار دارد و آمریکایی ها به جای تروریسم، فقر، تورم، تهدیدات جنگ و امنیت ملی کشورشان بیشتر نگران رسانه های خبری هستند.«مگان برینان» تحلیلگر موسسه موسسه افکار سنجی گالوپ با اشاره به نتایج تحقیقات جدید این موسسه که در آن دولت مقصر درجه اول شناخته شد، گفت: «آمریکایی ها همچنان نارضایتی از دولت را در راس همه و به عنوان مشکل بزرگ آمریکا ذکر می کنند».نگرانی در مورد تنش های نژادی در کشور در جایگاه دوم قرار دارد و و به دنبال آن مهاجرت و نبود وحدت در آمریکا در جایگاههای سوم و چهارم قرار دارند.برخی نگرانی ها نیز به یک اندازه هستند. وضعیت مراقبت های بهداشتی (بیمه سلامت)، اقتصاد و تهدیدهای کره شمالی نیز در جایگاه پنجم قرار می گیرند و به دنبال آن بیکاری، زوال اخلاقی ملت و فاجعه های طبیعی همگی در جایگاه ششم قرار می گیرند.رسانه های خبری در این نظرسنجی خیلی خوب نبودند. رسانه ها در فهرست 10 مشکل برتر، در رتبه هفتم قرار داشتند- که همراه با نگرانی ها درباره جرم و خشونت، مسائل مربوط به محیط زیست یا آلودگی در یک ردیف قرار گرفتند. نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که آمریکایی ها درخصوص مصرف مواد مخدر، فقر، تروریسم، تورم، بدهی دولت، تهدید جنگ، سیستم قضایی و امنیت ملی کمتر از وضعیت رسانه ها نگران هستند و نگرانی آنها از رسانه خبری بیشتر از نگرانی در این موارد است.با این وجود، یک جنبه وجود دارد که می تواند در این پژوهش مثبت درنظر گرفته شود. نگرانی در مورد اقتصاد - که...
 • دولت آمریکا به سمت ناپایداری استراتژیک حرکت می کند
 • دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا هم با بیان اینکه در قرن حاضر به خاطر مواضع تند و جنگ طلبانه رئیس جمهوری فعلی آمریکا، افول قدرت این کشور اجتناب ناپذیر است، گفت: دولت آمریکا به سمت ناپایداری استراتژیک حرکت می کند.به گزارش ایرنا، سردار سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز در دانشگاه تهران اظهار داشت: قطب قدرت جدید جهان اسلام در قرن حاضر مرکب از یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان و با برخورداری از بیش از 75 درصد نفت خام و بیش از 57 درصد گاز جهان و نیز با داشتن قرآن مجید، یک اعتقاد و وحدت در اعمال اعبادی در حال شکل گیری است.وی اظهار امیدواری کرد که مسلمانان با وحدت خود علیه دشمنانی چون رژیم صهیونیستی، بتوانند این قطب قدرت را در قرن بیست و یکم شکل دهند.وی اظهار کرد: به نظر می رسد قطب دیگری قدرت جهان به عنوان یک قدرت آسیایی مرکب از چین، هند، روسیه و ایران، یکی از سناریوی های قدرت در قرن حاضر است.رحیم صفوی ادامه داد: آمریکایی باید از تغییر و تحولات قدرت در مقیاس جهانی و منطقه ای عصبانی باشند و از ایران هم عصبانی باشند.وی از اروپایی ها به عنوان یک قدرت دیگر در معادلات جهانی یاد کرد و گفت: ما امیدوار هستیم که کشورهای اروپایی از آمریکا فاصله بگیرند و در موضوع برجام بتوانند روابط اقتصادی و سیاسی خود را با ایران برقرار کنند.رحیم صفوی در ادامه گفت: امروز در مقیاس جهانی رنگ و بوی جاذبه فرهنگ آمریکایی از بین رفته است و در قرن حاضر به خاطر مواضع تند و جنگ طلبانه رئیس جمهوری فعلی آمریکا، افول و نزول قدرت آمریکا از نظر عقلانی، سیاسی و تاریخی اجتناب ناپذیر است. دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: دولت آمریکا به سمت ناپایداری استراتژیک حرکت می...
 • دولت هر ایرانی را ۲ میلیون تومان بدهکار کرد
 • این روزها اخبار متعددی از انعقاد قراردادهای فاینانس با آب و تاب فراوان به عنوان دستاورد برجام منتشر می‌شود؛ اما آنچه مسئولان دولتی از مزایا و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنند، با واقعیت فاصله دارد. مشرق: به نوشته رسانه‌های دولتی، ایران ۲۰ ماه پس از آغاز اجرای برجام توانسته نزدیک به ۴۵ میلیارد دلار قرارداد تامین مالی خارجی (فاینانس) با بانک های چین، کره جنوبی، هند و روسیه امضا کند و حدود ۱۰ میلیارد دلار دیگر نیز در حال نهایی شدن است. رسانه‌های دولتی در حالی دریافت ۴۵ میلیارد دلار فاینانس (که قرار است به ۵۵ میلیارد دلار افزایش یابد) را موفقیت محض و دستاورد برجام جلوه می‌دهند که به آن سوی ماجرای دریافت فاینانس اشاره‌ای نمی‌کنند.دولتی‌ها به مردم نمی‌گویند که فاینانس به معنای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیست، بلکه وام خارجی است. مسئولان دولتی به مردم نمی‌گویند که کشورمان باید این وام‌ها را به اضافه سودش به کشورهای پرداخت‌کننده، بازپرداخت کند. طبیعتا از آنجا که دولت ایران برای دریافت این وام‌ها تضمین داده، این پول هنگفت باید از منابع حاصل از اجرای پروژه‌ها یا خزانه دولت بازپرداخت شود. محاسبات نشان می‌دهد دولت دوازدهم با دریافت ۴۵ میلیارد دلار فاینانس از خارج، هر ایرانی را بیش از ۲.۱ میلیون تومان بدهکار کرده است.بر اساس مانورهای اخیر دولت دوازدهم، تاکنون قرارداد ۴۵ میلیارد دلار وام خارجی (فاینانس) به امضا رسیده که معادل ۱۷۱ هزار میلیارد تومان می‌شود. بدین ترتیب هر ایرانی بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بابت این وام‌های خارجی بدهکار شده است.اگر همانطور که دولتی‌ها گفته‌اند این رقم به ۵۵ میلیارد دلار برسد، معادل ۲۰۹ هزار میلیارد تومان وام خارجی است و اگر سود بازپرداخت آن را هم لحاظ نکنیم، فقط برای اصل این وام‌ها سهم هر ایرانی بیش از ۲.۶ میلیون تومان بدهی خارجی خواهد بود.البته اگر سود این وام‌ها را هم محاسبه کنیم، میزان بدهی هر ایرانی،...
 • فرمان منع مسافرتی جدید دولت ترامپ
 • منابع آگاه به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند در دستور اجرایی جدید، تعداد کشورهایی که اتباع آنها از ورود به خاک آمریکا منع می‌شوند، نسبت به ۶ کشور هدف در متن اولیه افزایش یافته اما متن فرمان برای هر کشور متناسب با آن کشور تنظیم شده است.طرح وزارت امنیت داخلی آمریکا جایگزین فرمان منع سفر قبلی ترامپ خواهد شد که اتباع ایران، یمن، سوریه، سومالی، سودان و لیبی را برای یک دوره ۹۰ روزه از وورد به خاک آمریکا منع می‌کرد. این فرمان به علاوه از ورود اکثر مهاجران به این کشور برای یک دوره ۱۲۰ روزه جلوگیری می‌کند.فرمان قبلی ترامپ که ار ماه ژوئن اجرایی شد، در حال حاضر منتظر رأی دیوان عالی آمریکا درباره انطباق یا عدم انطباق آن با قانون اساسی این کشور است. بازه زمانی ۹۰ روزه این فرمان روز یکشنبه به پایان می‌رسد، ضمن اینکه ممنوعیت‌های مربوط به ورود پناهندگان هم ۲۴ اکتبر منقضی می‌شود.روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته هنوز مشخص نیست اتباع کدام کشورها در فرمان اجرایی جدید ترامپ هدف گرفته خواهند شد، ضمن اینکه ترامپ ممکن است این طرح وزارت امنیت داخلی را رد کرده و یا آنها آن را اصلاح کند.
 • تعریف خام فروشی در دولت کارشناسی شده نیست
 • دبیر انجمن سنگ ایران با ‌اشاره به تصمیماتی که اخیرا دولت در حوزه حذف بعضی معافیت‌های مالیاتی بر صادرات گرفته است، گفت: تصمیمات دولتی در خصوص مسئله خام فروشی کارشناسی شده نیست. احمد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دولت باید رویکردهای خود را در قبال تولید کنندگان محصولات معدنی اصلاح کند، اظهار کرد: بی‌شک ارزش افزوده‌ای که صادرات محصولی مانند کنسانتره در سنگ آهن برای تولید‌کننده دارد بسیار بالاتر از صادرات سنگ آهن خام است، اما دولت باید رویکردی تشویقی در پیش بگیرد تا تولید‌کننده به سمت ایجاد واحدهای فرآوری و زنجیره‌های بعدی محصولات خود رود، ولی متاسفانه با تصمیماتی که در حوزه تعرفه‌ گذاری و سیاست‌های مالیاتی دارد، رویکردی تنبیهی از خود نشان می‌دهد.وی با‌اشاره به اینکه انجمن‌ها و بخش‌های خصوصی باید به طور جدی در تصمیمات دولتی مورد مشورت قرار بگیرند، افزود: بخش خصوصی و فعال در حوزه معدنی بهترین مشورت‌ها را می‌تواند در حیطه عملکرد خود در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهد. این در حالی بود که متاسفانه در بسیاری از موارد انجمن‌های معدنی به کارگروه دعوت نشدند ولی به دلیل پیگیری که انجمن سنگ پیش از این داشت موفق شدند در این کارگروه حضور پیدا کنند و سازمان توسعه تجارت را قانع کردند که وضع عوارض برای سنگ منطقی نیست .دبیر انجمن سنگ ایران با‌اشاره به وضعیت صنعت سنگ، گفت: یکی از موضوعاتی که در صادرات سنگ اهمیت دارد این است که بازار باید از طریق صادرات سنگ و بلوک به دست آید که پس از ‌آنکه این سنگ‌های خام به برند تبدیل شدند سنگ‌های فرآوری شده را به راحتی به بازار عرضه کنیم.شریفی تصریح کرد: این موضوع درباره‌ سنگ نشان می‌دهد که مطرح کردن بحث صادرات خام در سیاست بازاریابی سنگ چندان موضوعیت ندارد و سیاست‌گذاران باید با در نظر گرفتن ویژگی‌های هر محصول در قبال آن تصمیم گیری کنند. چندی پیش بود...