فرهنگ>سینما - محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی با حضور در کافه خبر درباره جزئیات برنامه‌های این سازمان سخن گفت.

رئیس سازمان سینمایی اساس کار خود را رسیدن به افق دید واحد بین مدیریت سینما و هنرمندان می‌داند و سیاست‌های کار خود را بر این پیش‌فرض طراحی می‌کند.

او بر این باور است که باید تغییراتی در ساختار مجموعه‌های مدیریتی سینما و زیرمجموعه‌های سازمان به وجود آید و همچنین از شکل‌گیری شوراهای مشورتی به هنرمندان برای یافتن ایده‌های مناسب خبر داد.او با حضور در کافه خبر به پرسش‌هایی درباره سیاست‌های پیش روی سازمان سینمایی خبر داد.

آقای حیدریان شما بعد از 14 سال دوباره به مدیریت سینما بازگشتید. در جریان این بازگشت مهمترین تغییراتی که در سینما توجه شما را جلب کرد چه مواردی بود؟ از ورود نسل جدید فیلمساز تا جوایزی که سینمای ایران به دست آورده و . . .

به نظرم لازم است از دو زاویه به سوال شما بپردازم. بخش اول این که من بعد از گذشت مدت زمانی که مجددا به این حوزه برگشته‌ام چه تفاوت‌ها و تغییراتی دیده و می‌بینیم و بخش دوم این که این تفاوت‌ها و تغییرات به شکل مشخص مربوط به چه حوزه‌هایی است؛ چه در مورد دوستانی که در فاصله نبودن من، به این حوزه پیوسته‌اند و چه در مورد وضعیت سینما به لحاظ کیفی و کمی که هم شامل جشنواره‌ها می شود و هم شامل فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند.

هر چند به نظرم پاسخ دادن به سوالتان از نگاه دوم مبنایی‌تر خواهد بود اما از نکته مورد اشاره شما شروع می‌کنم؛ بله بحمدالله آن‌چه که اتفاق افتاده ورود و حضور نیروهای جدید، آن هم به تعداد زیاد است و درصد قابل‌توجه و قابل‌قبولی از این نیروهای جدید توانسته‌اند کارهایی انجام یا ظرفیت‌هایی از خود نشان دهند که امیدوارکننده است و نشان می‌دهد اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم می‌توانیم نگران کمیت نیروهای خلاق و باذوقی که قرار است تولیدات را شکل دهند نباشیم اما یک ضایعه و یک آفت بزرگ هم هست که می‌تواند همواره گریبان سینمایمان را بگیرد و در زمان‌هایی هم تشدید شود و چشم‌اندازی بحرانی بسازد و ارزیابی من این است که متاسفانه ما در یکی از همان زمان‌ها هستیم.

آن‌چه من در حوزه سینما مشاهده می‌کنم چه در ساختار بیرون از دولت و چه در ساختار درون دولت، حکایت از ادامه سبک و سیاق و ساختار و روابط قبلی دارد. در حالی که سینمای دنیا با سرعت نور از گذشته خود فاصله می‌گیرد.

کمتر رسانه هنری و جمعی این توانایی را داشته و دارد که تا این حد در درون خود دست به زایش و بازتولید بزند، یعنی اگر به رسانه‌ای مانند روزنامه نگاه کنید یا به رادیو یا به کتاب که فراموش نکنید همگی عمری طولانی‌تر از سینما دارند، می‌بینید که محدودیت‌های اعمال شده بر آن‌ها، امکان آن‌چه را تحول می‌نامیمش کمتر برایشان ایجاد کرده است. سینما اما این طور نبوده و نیست.

سینما در طول عمر صد و چند ساله خود و مخصوصا در سال‌های اخیر با ریتمی تند دچار تحولاتی شده که اساس می‌توان نامش را بازتعریفِ خود گذاشت. یعنی به محض این که احساس کرده در حالت حرکت به سمت عادی شدن برای مخاطب است یا خطر تنگ شدن جا از طرف رسانه‌های دیگر؛ چه رسانه‌های جدیدالظهور و چه نمونه تحول‌یافته رسانه‌های قبلی، تهدیدش می‌کند به سرعت خود را از درون به شرایط جدیدی ارتقا و چهره متفاوتی از خود نشان داده است و در نتیجه مجددا مخاطبینش را جذب کرده و نگه داشته و این قابلیت ویژه و کم‌نظیر سینما در قیاس با دیگر رسانه‌هاست.

این اتفاق در سینمای ما کمتر رخ داده و به عبارتی در حال تکرار خود هستیم و در وَجهی از وُجوه درجا زده‌ایم یا این که دستمان خالی‌تر از پیش شده است. حُسن سینما این است که می‌توان برگشت، به گذشته‌اش مراجعه کرد و آثاری را که قبلا ساخته شده دید و ما متاسفانه در این مورد از صنعت سینمای دنیا عقب افتاده‌ایم. مادرِ صنعت تصویری دنیا، سینماست و وقتی می‌گوییم از صنعت تصویر دنیا عقب افتاده‌ایم یعنی اشکال از مادر صنعت است که همان سینماست.

به نظرم بخش عمده‌ای از این اتفاق به این دلیل است که سینما را در مدار و مسیری بسته حرکت داده‌ایم. حرکت سینما در یک مدار بسته حداکثر می‌تواند پاسخگوی همین محیط محدود باشد و ارزیابی‌هایش را در همین فضای خودساخته انجام دهد. پس می‌شود پیشاپیش نتیجه گرفت که این وضعیت با درصد بالایی از رضایت همراه است اما نمی‌توان نادیده گرفت که این، شرایطِ حیاتِ طبیعی نیست.

اگر بخواهید سندی برای صحت عرض بنده بیاورید می‌توانید به جایی رجوع کنید که کنترلش دست ما نیست تا ببندیمش و فضایی بسته ایجاد کنیم، جایی مثل فضای سایبری یا آن طور که امروز می‌گویند؛ فضای مجازی. وقتی شما به سراغ آن بخش از ماجرا می‌روید می‌بینید که متاسفانه استقبال از فیلم‌های ایرانی در شبکه نمایش خانگی سیری به شدت نزولی دارد و در مقابل استقبال از فیلم‌های غیرایرانی سیری صعودی را طی می‌کند. یعنی وقت و هزینه صرف تهیه و دیدن فیلم می‌شود ولی فیلم‌های ایرانی جای خود را به فیلم‌های غیرایرانی واگذار کرده‌اند. اگر امکان رقابت آزاد در اکران سینماها هم وجود داشت و محدودیتی که خودمان ایجاد کرده‌ایم نبود به نظرتان چه اتفاقی رخ می‌داد؟! به نظر من صنعت سینمایمان به سرعت نابود می‌شد.

سینمای ما قدرت و ویژگی‌هایی دارد که تقریبا در دنیا بی‌بدیل است و ما می‌گویم هرز رفتن این قدرت و ویژگی‌ها حیف است و غصه می‌خوریم که چرا این ظرفیتِ بی‌بدیلِ بالقوه، بالفعل نمی‌شود. شاید همه‌مان کمی تنبل شده‌ایم، شاید حرکت در این مدار بسته که حدی از عایدی و مورد توجه واقع شدن‌مان را تضمین می‌کند ما را به خطا برده است. ما باید راهی پیدا کنیم. وقتی می‌گویم ما، منظورم خانواده سینماست؛ متشکل از ما مدیران که زمانی مدیریم و زمانی در حوزه تولید فیلم بوده‌ایم به همراه دست‌اندرکاران سینما.

ما باید تصمیم بگیریم. وقتی در فضای جهانی سهمی نداریم، یعنی سهم‌مان آنقدر کم است که می‌توانیم بگوییم نداریم، آیا می‌خواهیم سهم‌مان در سبد مخاطبین داخلی از محصولات تصویری هم روز به روز کمتر شود؟! آیا می‌خواهیم به نسبت سهم اندک‌مان، روز به روز تاثیرگذاری‌مان هم کم‌تر شود؟! آیا متوجه هستیم که مخاطبان آینده سینما، یعنی کودکان و نوجوانان امروز اگر نگوییم همگی‌شان، اکثرشان به دلیل گستردگی فضای مجازی، آشنایی‌شان با صنعت سینما از طریق آثار غیرایرانی است؟! آیا حواسمان هست که این‌ها مخاطبین آینده خودمان هستند و اگر با همین پیش‌زمینه ذهنی نسبت به فیلم‌های ایرانی و غیرایرانی به نوجوانی و بزرگسالی برسند عملا در آینده سینمایمان مخاطب نخواهد داشت؟! پیش‌بینی‌مان از کمیت مخاطبی که سینمایمان در آینده خواهد داشت چیست؟!

این‌ها را گفتم تا به این نکته برسم که، آن‌چه من مشاهده کرده‌ام و پرداختن به آن را وظیفه اصلی خود و وظیفه اصلی خانواده سینما می‌دانم تا دست‌کم جبران منافات کنیم این است که بیندیشیم اقتضای امروز سینمای دنیا چیست؟ وقتی می‌گوییم سینمای ما باید حیات طبیعی پیدا کند، شرایط رسیدن به آن چیست؟ اگر همچنان جایی هست که با کنترلش، زمینه حیات غیرطبیعی سینما را مهیا می‌کنیم باید بدانیم که در آینده‌ای نزدیک این امکان به حداقل و شاید به صفر برسد؛ یعنی امکان محافظت و مراقبت‌هایی که بستر ادامه پیدا کردن حیات غیرطبیعی را فراهم می‌کند به صفر خواهد رسید. آیا برای آن زمان آماده‌ایم؟!

من تردید ندارم که سینمای ایران توانایی‌اش را دارد؛ به جهت خلاقیت و هوش و از آن مهم‌تر به علت صلاحیت‌های فرهنگی. یعنی ما به واسطه پیشینه‌مان، فرهنگ و معارف‌مان و محتوای تمدنی‌مان دستمان پر است. جوانان باهوش و باذکاوت و خلاق هم که داریم، می‌ماند یک چیز که بتوان با محقق کردن آن به شرایط حیات طبیعی دست پیدا کرد و آن هم این است که خودمان را در مسابقه این حیات طبیعی قرار دهیم و بدانیم که حتی اگر سخت است، اگر کمی ترسناک است و اگر ممکن است برای برخی از ما نتایج تلخی به دنبال داشته باشد، چاره‌ای جز این نیست.

ما باید از این مرحله، از این خاکریز، از این گذرگاه عبور کنیم و می‌دانم اگر بخواهیم می‌توانیم به سرعت به یک زبان تصویری بین‌المللی برسیم، یک زبان تصویری بین‌المللی برای طرح و عنوان کردن دغدغه‌های داخلی فرهنگی خودمان و این همان مسیری است که باید طی کنیم و چیزی است که عمده برنامه‌هایمان ان‌شاالله حول و حوش آن هست خواهد بود.

پس ما به حضور جوان‌ها به عنوان یک سرمایه، به عنوان یک پشتیبان و به عنوان یک عامل حیاتی برای فتح قله‌ها یا گذر از موانع پیش‌رو، نیازمندیم. ما به استفاده از تجربه در بسیاری مواقع، بسیار موفق پیشکسوتان حوزه سینما، نیازمندیم. این‌ تجربه‌ها همان چیزهایی است که به جوانان‌مان کمک می‌کند در حوزه تصویرسازی فرهنگی خودمان، مجبور نشوند چرخ را از نو ابداع کنند و این‌ها داشته‌هایی است که باید از آن استفاده نمایند. ما باید این تعادل را در حضور و بروز استعدادها و استفاده از تجربه‌ها برقرار کنیم تا هم‌افزا شوند چون به هر دو نیاز داریم. این کار را ان‌شاالله باید بکنیم و ان‌شاالله خواهیم کرد.

ما نشست‌های متعددی با هنرمندان و دست‌اندرکاران سینما در حوزه و شاخه‌های مختلف داریم و خواهیم داشت؛ یعنی یک روند مستمر و یک روال برای گفت‌و‌گو، گفت‌وشنود، طرح مسئله و یافتن راه و از همه مهمتر این که ما در چند ماه گذشته تلاش کرده‌ایم بین خودمان یعنی در سمت‌وسو و افقی که به طرفش حرکت می‌کنیم یک هدف واحد و مشخص و مفاهمه‌ای نزدیک به صددرصد ایجاد کنیم که بسیار کلیدی است. یعنی اجرایی کردن هر برنامه‌ای که داشته باشیم در غیاب آن افق واحد و مفاهمه و درک مشترک، حداقلش این است که انرژی و نیروی‌مان را هدر می‌دهد و سرعتمان را کم می‌کند و حداکثرش این که مانعی می‌شود بر سر راه رسیدن به مقصد.

پس توفیقات بین‌المللی ما توسط جوانان ادامه دارد اما به نظرم باید هدفمندتر شود. زمانی بود که ما به هر شیوه‌ای اساسا باید اعلام می‌کردیم ایرانی وجود دارد! و ایرانی که وجود دارد ایرانی فرهنگی- هنری است و ایرانِ نفت و ایرانی که خیلی از کشورها به خاطر اعتقاداتش و به خاطر موقعیت ژئوپولتیکش به آن حمله زبانی می‌کنند محل درگیری نیست بلکه جایی است مهد فرهنگ و هنر و موطن هنرمندانی بزرگ با آثاری بین‌المللی. سینما در مقاطعی به خوبی پرچم‌دار رساندن این پیام به جامعه بین‌المللی بوده، حالا ما را دیده‌اند و شناخته‌اند و حاصلش این است که سینمایمان در سال نزدیک به 350، 360 یا 370 جایزه بین‌المللی از جشنواره‌ها و رویدادهای سینمایی مختلف دریافت می‌کند که فیلم‌های کوتاه‌مان درصد بالایی از این جوایز را به خود اختصاص داده و سینمای مستندمان هم همینطور و البته فیلم‌های سینمایی‌مان و همه این‌ها نشان می‌دهد که هنرمندان فیلمساز ایران، بسیار پرتوانند اما باید هدفمندتر شوند.

اگر بخواهیم کلی و کلان نگاه کنیم؛ ما باید از بازار سهم بگیریم. الان سهم‌مان را از جشنواره‌ها داریم و کمتر کشوری است که به اندازه ما از جشنواره‌های مختلف جایزه گرفته باشد و بگیرد ولی آیا نسبت حضورمان در بازار با حضورمان در مسابقات یکی است؟! اگر نیست که از نظر من نیست، پس یک جای کارمان ایراد دارد. ما باید حضور بین‌المللی‌مان در جشنواره‌ها را در جهت کارسازی، راه‌سازی و باز کردن مسیر حضور تجاری‌مان هدفمند کنیم، حضور تجاری هم یعنی حضور بین مردم، یعنی آشنا کردن دیگران با ذائقه فرهنگی ایرانیان. این آن مسیری است که باید در حوزه بین‌الملل تکمیلش کنیم و اضافه بر همه کارهایی که تا به حال شده و تلاش‌هایی که صورت گرفته باید بسیار متفاوت‌تر و با سرعت بیشتر حرکت کرد تا ان‌شاالله نتیجه بهتری گرفت.

به افق واحد اشاره کردید و رسیدن به شرایط حیات طبیعی. برداشت من این است که منظورتان از افق واحد، حرکت در مسیرِ رسیدن به همان حیات طبیعی است. در عین حال از ظرفیت‌های بالقوه‌ای گفتید که بالفعل نشده است. آیا بالفعل شدن این ظرفیت‌هاست که می‌تواند زمینه حیات طبیعی سینما را فراهم کند؟ و این که می‌خواهم منظورتان را در مورد سه کلیدواژه افق واحد، حیات طبیعی و ظرفیت‌های بالقوه دقیق‌تر بدانم.

این سه واژه در وهله اول نسبتی طولی با یکدیگر دارند. یعنی ما باید شعاری واحد داشته باشیم که اشاره کردم به نظر من، اخذ سهم از بازار بین‌المللی تصویر است، این می‌شود همان افق واحد. لازمه رسیدن به این افق واحد چیست؟ این که فیلمسازی ما حیات طبیعی داشته باشد. لازمه به دست آوردن شرایط حیات طبیعی چیست؟ این که چیزی به نام صنعت تصویرسازی داشته باشیم.

ما باید صنعت تصویرسازی را ایجاد کنیم تا بتوانیم حیات طبیعی پیدا کنیم. این صنعت در صورتی می‌تواند باعث ایجاد یک حیات طبیعی شود و آن حیات طبیعی هم منجر به اخذ سهم از بازار بین‌المللی شود که. . . این «که» اشاره دارد به باقی برنامه‌ها و شاخه و زیرشاخه‌ها؛ از جمله بحث نیروی انسانی و آموزش دادن به آن و ملزم شدن به تولید آثار متنوع که در برنامه‌هایمان هست و به آن خواهیم رسید.

رسیدن به صنعت نیازمند تولیدات متنوع است تا بتوان درصدی از بازار را به دست آورد. الان مخاطبین سینما در داخل کشور چند درصد جمعیت هستند؟! بسیار محدودند و این خطر بزرگی است که سینما و آتیه آن را تهدید می‌کند. به دلیل این که ما تنوعی در تولیدات‌مان نداریم. لذا خودمان را از حضور مخاطب بالقوه 60، 70 یا 80 میلیونی محروم و به میزان اندکی که به شکل مستمر به سینما می‌روند و در حدود پنج میلیون نفرند بسنده کرده‌ایم. آن‌چه ذکر کردم همان مسیری است که ما در همین ابتدای کار، باید شروع به حرکت در آن کنیم.

پس برای رسیدن به آن هدف واحد باید حرفِ فرهنگیِ خودمان و حرفِ فرهنگِ خودمان را به گوش دنیا برسانیم و اگر غیر از این باشد باز هم ما را نمی‌بینند. این نکته‌ای است که بر آن تاکید می‌کنم. ما اگر بخواهیم کپی‌سازی کنیم، به جایی نمی‌رسیم. می‌دانیم که خیلی از کشورها و از جمله خود ما در برخی مواقع و در بعضی از آثارمان کپی‌کاری کرده‌ایم اما حرکت در این مسیر برایمان مخاطب جهانی به همراه نخواهد داشت، چون اصلش وجود دارد و طبیعتا از اصلش استفاده می‌کنند نه از کپی ما!

ما باید ببینیم کِی و کجا، خودمانیم. نشانه این که خودمانیم یا نه، این است که آیا پایمان در فرهنگ خودمان است یا نه؟ اگر آن‌چه می‌گوییم از زاویه نگاه فرهنگی خودمان باشد، که باید باشد و اگر درست و با تکنیک روز و تکنولوژی امروز که دو امر مستقل و مکمل هم هستند بیانش کنیم دیده خواهیم شد. در بدو امر دیده می‌شویم، چون متفاوتیم و خودمان هستیم بعد از آن می‌توانیم پسندیده هم شویم؛ اگر درست حرکت کنیم و حرف خوب خودمان را خوب عرضه کنیم، این جاست که می‌توانیم صاحب سهم هم بشویم. پس منظورم این است که این‌ها ارتباطی طولی با یکدیگر دارند.

آن‌چه را که به درستی اشاره کردید از سینماگران هم می‌شود شنید و آن‌ها نیز با شما هم عقیده‌اند ولی به نظر می‌رسد چیزی که اجازه نمی‌دهد این اتفاق رخ دهد، حداقل براساس برداشت من، ساز و کاری است که در این میان وجود دارد و به عنوان مثال اجازه نمی‌دهد فیلمساز چیزی را که می‌خواهد بسازد، بسازد و به دست مخاطب برساند.

محدودیت‌هایی که هر از گاهی اعمال می‌شود و به طور مشخص شوراهایی که در مورد فیلمسازی و فیلمسازان تصمیم می‌گیرند. گمان می‌کنید این شوراها نقشی در نرسیدن به آن افق واحد و حیات طبیعی و افزایش سهم سینمای ایران از بازار جهانی دارند؟ یا در برنامه‌هایتان اجرایی کردن ایده‌ای جدید در این مورد هست؟

حتما همین‌طور است. شوراها گلوگاه‌ها و نقاط مهمی هستند اما نه به این معنا که نبودشان در رسیدن به آن‌چه گفتم موثر است بلکه چگونه بودنشان است که حائز اهمیت‌شان می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید هیچ قبیله‌ای را، نه حتی هیچ کشوری را، نمی‌توان اداره کرد مگر این که قاعده و اصولی وجود داشته باشد. یعنی حتی اگر در میان یک قبیله در جنگل‌های آمازون هم باشید یک رئیس قبیله یا جادوگری هست که هر کاری بخواهید بکنید باید پیشش بروید، مثلا این که چطور شفا بگیرید یا چه کنید که باران ببارد یا هر چیز دیگری. حالا اگر بنا شد او یک جای دیگر را هم کنترل کند باید قواعدش را جور دیگری بنویسند و اگر بنا شد حرفی جهانی داشته باشد مجبور است خود را به رعایت قواعدی ملزم سازد. پس داشتن قاعده و چهارچوب اجتناب‌ناپذیر است. من کم نگشته‌ام، کم ندیده‌ام و کم مطالعه نکرده‌ام ولی هیچ جایی را سراغ ندارم که این طور نباشد، این قاعده‌ها همه جا هست و اعمال هم می‌شود.

حال شیوه اعمال این‌هاست که می‌تواند باعث شود اساسا حال خالق اثر و هنرمند، حال خوشی نباشد و نتواند خلاقیتش را بروز دهد، این جایی است که من در مورد تعیین‌کننده بودنش کاملا با شما موافقم.

ما موقعی هست که رهاییم، یعنی هر کدام‌مان ستاره‌ای هستیم در کهکشان که تشکیل منظومه هم نمی‌دهیم. در این صورت هیچ کسی نمی‌تواند ما را با شکل و ریخت مشخصی به جا بیاورد. جذبه و جاذبه‌های متقابل و دو به دویمان هم نمی‌تواند باعث ایجاد هیچ فضای جذب کننده‌ای شود. پس ما به عنوان یک هنرمند و به عنوان یک سینماگر، موظفیم ابتدا مسائل جدی و اصلی عموم مردم را که به نسبت تعدادشان متنوع هم هست درک کنیم. این گام اول است.

اگر من تنها به درک مسئله بغل‌دستی‌ام به عنوان یک مسئله نادر اکتفا و هَم و غَمَم را مصروف کنم تا آن را تبدیل به یک اثر هنری سازم احتمالا فقط من و بغل دستی‌ام باید به تماشایش بنشینیم! اما اگر مسئله را از دل جامعه بیرون بکشم اوضاع متفاوت می‌شود. همه جوامع مملو از ایده و مسئله هستند و واژه مسئله و ایده اجتماعی الزاما باری منفی به همراه ندارد. اگر ما خودمان را به این دریای ایده و مسئله وصل کنیم، به دریای مخاطب وصل شده‌ایم این یک فرمول ریاضی مشخص دارد و قابل حساب و کتاب کردن است. ایده‌ ما که می‌خواهیم براساس آن‌ فیلمی بسازیم هر چقدر عمومی‌تر باشد مخاطب وسیع‌تری را دربرمی‌گیرد.

زمانی هست که منِ نوعی به عنوان فیلمساز طرحی دارم مربوط به فرهنگ لری یا کردی یا هر فرهنگ دیگری، پیشاپیش باید احتمال بدهم که کمیت مخاطبم چه میزان خواهد بود و به بخشی از اهالی آن فرهنگ؛ کسانی که بر آن مسلط هستند یا نقاط اشتراکی با آن دارند محدود خواهم شد و نه حتی تمامی اهالی آن فرهنگ. چون طبیعتا نمی‌توانم صفر تا صد ماجرا بگویم و چیزی را از ناخودآگاهم احضار می‌کنم و باقی امر را با آن پیش می‌برم.

حال هر چه قدر این طرح اولیه به جمع محدودتر متعلق باشد مخاطب کمتری با تماشای آن در قالب فیلم به احساسی مطلوب خواهد رسید و هر چقدر برگرفته از جامعه وسیع‌تری باشد بالعکس. وقتی می‌گوییم می‌خواهیم سهم‌مان را از بازار تصویر جهانی افزایش دهیم یعنی دوست داریم مخاطب جهانی داشته باشیم پس باید متوجه کنیم که چه چیزی را انتخاب می‌کنیم، چگونه به آن می‌پردازیم و می‌خواهیم مخاطب را به چه سمتی سوق دهیم. چون بنا نیست ما پایین بیاییم و کنار دست مخاطب بنشینیم بلکه، بناست پایین بیاییم و به عنوان هنرمند دستش را بگیریم و به سمتی که می‌خواهیم ببریم یا کمکش کنیم نگاهش به چیز دیگری جلب شود اگر نخواهیم از واژه هدایت کردنش استفاده کنیم.

این‌ها لوازم و ضروریات کار سینماست و کار رسانه‌ای و درست است که به عنوان مثال تابلوی نقاشی هم یک رسانه است اما قطعا نه به فراگیری سینما، هیچ کدام از هنرهای دیگر به فراگیری سینما نیستند. وقتی به این جا آمده‌اید باید به اقتضاعاتش هم واقف باشید و به آن‌ها تن دهید که البته به تمامی حُسن هستند. یعنی با مخاطبی مواجه هستید بسیار وسیع و اقتضاعات ارتباط برقرار کردن با این مخاطب وسیع همین‌هاست و باید رعایتشان کنید.

حال اگر بناست شورای ما، شورای چراغ سبز و چراغ قرمز باشد نمی‌تواند چندان کمکی به سینما بکند و نهایتا می‌توان برای رسیدن به حداقل‌ها رویش حساب کرد؛ چیزی مثل اعلام‌کننده احتمالریزشکوه یا شیب تند و غیره. این حداقل ماجراست و چیزی هم نیست که ما بخواهیم حتی در آینده در موردش بحث زیادی داشته باشیم.

ما باید از یک گام عقب‌تر شروع کنیم. وظیفه ما تا زمانی که در پست‌های مدیریتی و در دستگاه دولتی هستیم، به این علت که دسترسی‌مان به یک سری از منابع اطلاعاتی بیشتر است، فراهم کردن امکانی برای وصل شدن هنرمند و فیلمساز به منابع و مخازن ایده و مسائلی است که می‌تواند ذهنش را به تحرک بیشتری وادارد. پس وظیفه اول ما می‌شود این که این‌ها را به هم وصل کنیم. یعنی کمک کنیم تا ظروف، مظروف مرتبط با خود را بیایند تا رابطه‌ای فزاینده شکل بگیرد.

چون ممکن است این ظروف بتوانند با خیلی از مظروف‌ها و حتی مظروف‌هایی در سطح پایین معنی پیدا کنند اما الزاما نمی‌توانند کمک‌حال سینما شوند و ما باید سطوحی را به آن‌ها معرفی کنیم که چیزی بر آن‌چه دارند بیفزایند و این رابطه فزاینده باید در جهت اهدافی که عرض کردم و در جهت حرکت به سمت افقی واحد باشد. آن وقت وظیفه ما می‌شود این که چطور تنوع را تامین کنیم تا تمام اقشار جامعه تبدیل به مخاطب سینما شوند و فیلمساز بتواند با اثرش همه مخاطبان را صدا کند نه مثل وضعیتی که اکنون در آن هستیم.

این جاست که سلیقه فیلمساز حکم می‌کند چطور به آن‌چه ما به او معرفی کرده‌ایم نگاه و کدامش را انتخاب کند. این‌ حوزه‌ای است که خودش در آن مخیر است و مختار که چطور با مسئله‌ای برآمده از تمدن خودش، فرهنگ خودش و دغدغه راستین جامعه خودش روبرو شود. دغدغه راستین را از این باب می‌گویم که نگاهم به آینده است، یعنی این اثر فرضی بناست دیده شود و اثر بگذارد. چون اگر اثرگذار نباشد، ممکن است دیده شود اما تکرارش بی‌معنا می‌شود و به چشم مخاطب صرفا چیزی می‌آید که دیده و تمام شده اما اگر مخاطب شائق و طالب شود که باز هم بیاید و به تماشای اثری مشابه آن‌چه دیده بشیند یعنی تاثیرگذار بوده و آن ارتباط مطلوب برقرار شده است.

پس به این شکل ما دو شورای رسمی داریم؛ شورای پروانه ساخت و شورای پروانه نمایش که اشاره کردم برطرف‌کننده حداقل‌ترین دغدغه‌هاست و در دور جدید اساس کار در این شوراها را بر بحث و گفت‌وگو گذاشته‌ایم. یعنی آن تاثیری که شما اشاره می‌کنید در همین حد است؛ تاثیری حداقلی که بناست اعضای محترمی هم که در آن‌ها حضور دارند یا به ما اضافه خواهند شد حتی اگر لازم شد برای یک موضوع واحد دو شورا بگذارند، یعنی دو شورای بازبینی داشته باشیم و اگر موردی پیش بیاید که لازم باشد این کار را در موردش انجام دهیم، انجام خواهیم داد. این تعاملی است بین اعضای شورا یعنی صاحبان صلاحیت در حوزه تخصصی خودشان با هنرمند و دست‌اندرکاران سینما که هدفش هم‌افزایی است.

هر چه به مراحل عقب‌تر برگردیم وظیفه ما در این زمینه بیشتر می‌شود که باید امکانی ایجاد کنیم و در حال ایجادش هستیم به نام شوراهای تخصصی. شوراهایی متشکل از جمعی از جامعه‌شناسان، روانشناسان و. . . در کنارش قرار گذاشته‌ایم که تهیه‌کننده باید مانند یک موتور محرک و متصل‌کننده اجزای مختلف سینما به هم عمل کند. او می‌تواند از این شوراهای تخصصی کمک بگیرد. . .

یعنی شوراها قبل از این که درخواستی مطرح شود شکل می‌گیرند، سوژه‌یابی می‌کنند و آن را به تهیه‌کننده ارائه می‌دهند؟!

نه، برعکس. این شوراها به عنوان یک امکان علمی، تخصصی تشکیل خواهند شد. متقاضی که ممکن است تهیه‌کننده باشد یا فیلمنامه‌نویس یا کارگردان یا کسی که به طراحی ایده بسنده کرده، می‌تواند به این شوراها مراجعه کند. به شرطی که ما موفق شویم در طول تعامل و مفاهمه‌ای که ایجاد می‌کنیم به این برسیم که همگی این‌ها به نفع بنده فیلمساز است، در آن صورت می‌توانم به آن‌ها مراجعه ‌کنم، مشورت بگیرم و بعد همان گونه که خواستم عمل کنم، این مشورت دادن‌ها شرط و شروطی ایجاد نخواهد کرد و شرط‌ها همان‌هاست که در آن دو شورای رسمی مطرح می‌شود. باقی می‌شوند مشاورینی که به دست‌اندرکاران سینما کمک می‌کنند.

به عنوان مثال وقتی می‌خواهید فیلمی جنگی بسازید، حتما به سراغ یک مشاور نظامی می‌روید و از او مثلا در مورد شیوه درست دست گرفتن اسلحه یا انواع و اقسام سردوشی‌ها اطلاعات می‌گیرید. چرا؟ چون می‌دانید تعداد مخاطبانی که از این موارد مطلع‌اند زیاد است و اگر اشتباه کنید به سرعت متوجه ایراد کارتان می‌شوند. برای همین از کسی کمک می‌گیرید که متخصص است تا مراقب آن بخش از کار که احتمالا شما کم‌تر در موردش می‌دانید باشد اما چرا بعضی از ما با خود فکر نمی‌کنیم اگر در اثرمان بخش‌هایی به حوزه جامعه‌شناسی یا روانشناسی مربوط می‌شود انجام دادنشان به شیوه‌ای غلط می‌تواند نتیجه‌ای به مراتب مخرب‌تر از اشتباه دست گرفتن اسلحه در یک فیلم جنگی داشته باشد؟! آن نتیجه‌اش می‌شود این که بیننده با خود بگوید فیلمسازش این کاره نبود! اما عواقب اشتباه‌مان در اثری جامعه‌شناسانه یا روانشناسانه چه خواهد بود؟!

یا تصور کنید می‌خواهید فیلمی در مورد انسان‌های اولیه بسازید یا انسانی در وضعیت امروزی که در موقعیت یک انسان اولیه قرار گرفته که نمونه‌هایش هم هست و من پرهیز می‌کنم از این که اسم بیاورم. قطعا به سراغ یک دیرینه‌شناس خواهید رفت حتی از قاره‌ای دیگر و اوست که به شما می‌گوید انسان‌های اولیه چگونه زندگی می‌کردند، چطور خود را می‌پوشاندند، چه می‌خوردند، چگونه بیماری‌هایشان را درمان می‌کردند و غیره. چرا به سراغ دیرینه‌شناس می‌روید؟ چون می دانید مخاطب امروز بیننده‌ای دقیق است و می‌دانید اگر درست عمل کنید، او به طور طبیعی ارتباطی صادقانه با شما برقرار خواهد کرد چون متوجه می‌شود که با او صادق بوده‌اید و برایش دریچه‌ای به سوی واقعیت و حقیقت گشوده‌اید.

این یک مرز است و برای این که بتوانیم از این مرز به درستی عبور کنیم و جهت صحیح حرکت را به درستی تشخیص دهیم نیاز به متخصصینی تیزبین در همه این حوزه‌ها داریم. وقتی می‌گوییم سینما به 70، 80 زیرشاخه تخصصی تقسیم می‌شود، بخشی از آن همین است. شما فرضا می‌خواهید اختلافات درون خانواده، میان زن و شوهر یا والدین و فرزند را نشان دهید و روی مردم تاثیر بگذارید آیا این به اندازه انتخاب سردوشیِ درست اهمیت ندارد؟! اگر فکر می‌کنیم ندارد به جایی می‌رسیم که امروز بعضی از فیلم‌های‌مان رسیده‌اند، جایی که باورپذیر و از آن مهم‌تر موثر نخواهیم بود. این شوراها و کمکی که قرار است بکنند این است و ما همه سعی‌مان را می‌کنیم که به سرعت ایجادشان کنیم.

به طرح موضوعات جامع و دغدغه‌های اکثریت جامعه در سینما اشاره کردید. این اتفاق بارها رخ داده است اما از طرف دیگر دیده‌ایم که چنین فیلم‌‌هایی گاهی اوقات محکوم به سیاه‌نمایی می‌شوند و بعضی وقت‌ها گفته می‌شود بهتر است از این موضوعات چیزی نگوییم و با گفتنش به آن دامن نزنیم. مرز میان که بگوییم فلان فیلم در حال سیاه‌نمایی است یا در حال مطرح کردن دغدغه‌ای اجتماعی کجاست؟ طبق آن‌چه شما می‌گویید ظاهرا دست سینما باز است و مایلید مسائل مردم در سینما مطرح شود.

در مورد این موضوع شک نکنید. ما حتما خودمان سینما را برای همین می‌خواهیم. این اعتقاد من است و قبلا هم اعلام کرده‌ام که سینما برای سینما را نمی‌فهمم. سینما را بسیار قبول دارم و به شدت به توانایی‌اش معتقدم. اما به توانایی‌اش برای چه کاری؟! سینما نشان داده که می‌تواند شرایط اجتماعی را متحول کند یا یک قاره را از بحران اقتصادی بیرون بیاورد. شما حتما از بحران‌های اقتصادی سال 1929 و ادامه آن تا دهه 30 در اروپا و آمریکا و فیلم‌هایی که در این مورد ساخته شد مطلعید و می‌دانید سینما چطور توانست از افکار عمومی مهلت بگیرد تا اقتصاد بتواند خود را بازسازی کند. این کارها از کمتر رسانه‌ای برمی‌آید.

پس سینما برای این مهم است چون می‌تواند کاری دهد. به عنوان مثال شما می‌گویید جرثقیل ماشین مهمی است. چرا؟ چون همه ما هم که جمع شویم نمی‌توانیم یک سنگ 10 تُنی را بلند کنیم ولی جرثقیل می‌تواند، می‌تواند مسیری را باز کند یا این قدرت را به ما بدهد که به گنجی یا دفینه‌ای دست پیدا کنیم.

کلیدواژه: دست اندرکاران سینما | رسانه های تصویری | دست اندرکاران | سینمای هنر و تجربه | وقتی می گوییم | سازمان سینمایی | فیلم هایی | فرهنگی خودمان | ان شاالله | خانواده سینما | جشنواره ها | بین المللی | سینمای مان | عنوان مثال | برای رسیدن | فیلم ها | برنامه ها | داشته باشیم | اگر بخواهیم | عرض کردم | رسیدن به آن | رسانه ای | عنوان یک | حیات طبیعی | صنعت تصویر | برای سینما | ایجاد کنیم | حوزه سینما | صنعت سینما | فضای مجازی | سهم مان | دوره ای | چاره ای | پیدا کنیم | حوزه هنری | خواهد بود | بخش خصوصی | سال ها | فیلم فجر | خواهد شد | هدف واحد | افق واحد | ما حتما | نظر من | هم هست | مان هم

منبع: خبرآنلاین

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۵۸۷۵ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • حکم آقای گل از جمعه آغاز شده است/۲۱ روز حساس در انتظار پرسپولیس فیلم
 • اگر پرسپولیس می‌خواهد از طارمی در بازی روز سه‌شنبه هفته جاری با الهلال استفاده کند، باید هرچه سریع‌تر به رأی اعتراض کند و دستور موقت بگیرد تا طارمی بتواند بازی کند، اما این موضوع ممکن است تبعاتی هم برای این مهاجم در پی داشته باشد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجو،طبق رأی صادره محرومیت مهدی طارمی از زمان ابلاغ رأی (روز جمعه 31 شهریور) اعمال می‌شود و باشگاه پرسپولیس 21 روز فرصت دارد به این رأی اعتراض و به دادگاه عالی ورزش (CAS) شکایت کند. گرفتن حکم تعلیق موقت براى بازى کردن طارمى خیلى ساده نخواهد بود و احتمال اینکه CAS این موضوع را نپذیرد وجود دارد. اگر پرسپولیس می‌خواهد از طارمی در بازی روز سه‌شنبه هفته جاری با الهلال استفاده کند، باید هرچه سریع‌تر به رأی اعتراض کند و دستور موقت بگیرد تا طارمی بتواند بازی کند اما این موضوع ممکن است تبعاتی هم برای این مهاجم در پی داشته باشد. در صورتی که دستور موقت صادر شود، پرونده به دادگاه عالی ورزش می‌رود که این پروسه زمان‌بر است و ممکن است تا بهمن یا اسفند سال 96 طول بکشد. با توجه به اینکه احتمال عدم‌پیروزی باشگاه پرسپولیس در دادگاه عالی ورزش وجود دارد اگر از این زمان بخواهد محرومیت طارمی اعمال شود در واقع این مهاجم ممکن است جام جهانی 2018 را که خرداد سال 97 برگزار می‌شود از دست بدهد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی باشگاه پرسپولیس باید با در نظر گرفتن تمام جوانب بهترین راهکار را انتخاب کند تا هم خود و هم طارمی کمترین ضرر را ببینند.
 • فیلم های مستند راه یافته به بخش بین الملل جشنواره کوتاه تهران
 • ۱۲ فیلم کوتاه مستند در بخش اصلی بین‌الملل سی‌وچهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به رقابت خواهند پرداخت. به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران، محمد فهیمی، مدیر امور بین‌الملل انجمن اسامی ۱۲ فیلم کوتاه مستند به بخش اصلی بین‌الملل جشنواره سی‌وچهارم راه یافتند. بخشاصلی بین‌الملل شامل آثار فیلم‌سازان خارجی در قالب داستانی ، مستند ، پویانمایی و تجربی است. تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو به بهترین فیلم تجربی بخش اصلی بین‌الملل تعلق خواهد گرفت. فیلم‌های مستند راه‌یافته به این بخش عبارت‌اند از: آخرین نامه‌ها / نیلس کلاوس / کُره زیرزمین/ والری ملنیکوف / روسیه ریتم هندسی/ ویکتور بریم / آلمان چوپان/ یوست فان در ویل / هلند بگذار شب باشد / فروکی فان ونگردن / هلند تاوان یک اشتباه/ بنیامین هامیوری / مجارستان روح بلوبری/ نیکا زولدوشِوا / قرقیزستان مرا به جنوب ببر/ آسترا زولدنره / لتونی کوکلی (کبوتر) / خاویر مارادس / اسپانیا در جنگل / توماس هورات ؛ کورینا شوینگروبر ایلیچ / سوئیس گوران: مردی با شتر/ مارسین لسیس / لهستان اسطوره ها / وینسنت لپورت / فرانسه سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ۲۵ تا ۳۰ مهرماه سال‌جاری برابر با ۱۷تا ۲۲ اکتبر ۲۰۱۷ به دبیری سیدصادق موسوی برگزار خواهد شد. انتهای پیام
 • فیلم های مستند راه یافته به بخش اصلی بخش بین الملل سی و چهارمین جشنواره کوتاه تهران
 • ۱۲ فیلم کوتاه مستند در بخش اصلی بین‌الملل سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم کوتاه تهران به رقابت خواهند پرداخت. به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محمد فهیمی، مدیر امور بین‌الملل انجمن اسامی 12 فیلم کوتاه مستند به بخش اصلی بین‌الملل جشنواره سی‌و‌چهارم راه یافتند.بخشاصلی بین‌الملل شامل آثار فیلم‌سازان خارجی در قالب داستانی ، مستند ، پویانمایی و تجربی است. تندیس جشنواره و مبلغ 3000 یورو به بهترین فیلم تجربی بخش اصلی بین‌الملل تعلق خواهد گرفت. فیلم‌های مستند راه‌یافته به این بخش عبارت‌اند از:آخرین نامه‌ها / نیلس کلاوس / کُرهزیرزمین/ والری ملنیکوف / روسیهریتم هندسی/ ویکتور بریم / آلمانچوپان/ یوست فان در ویل / هلندبگذار شب باشد / فروکی فان ونگردن / هلندتاوان یک اشتباه/ بنیامین هامیوری / مجارستانروح بلوبری/ نیکا زولدوشِوا / قرقیزستانمرا به جنوب ببر/ آسترا زولدنره / لتونیکوکلی (کبوتر) / خاویر مارادس / اسپانیادر جنگل / توماس هورات ؛ کورینا شوینگروبر ایلیچ / سوئیسگوران: مردی با شتر/ مارسین لسیس / لهستاناسطوره ها / وینسنت لپورت / فرانسهسی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران 25 تا 30 مهرماه سال‌جاری برابر با 17 تا 22 اکتبر 2017 به دبیری سیدصادق موسوی برگزار خواهد شد.انتهای پیام/ R1380/P1356/S4,34/CT12
 • اسکار تغییراتی در انتخاب بخش خارجی زبان ایجاد کرد
 • رییس جدید آکادمی اسکار همانطور که از پیش وعده کرده بود تغییراتی در بخش انتخاب اسکار فیلم خارجی زبان ایجاد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسوشیتدپرس، جان بیلی رییس جدید آکادمی اسکار که خودش مدتی طولانی عضو کمیته انتخاب اسکار فیلم خارجی زبان بوده به وعده خود عمل کرده و تغییراتی در این بخش ایجاد کرد. این تغییرات که از مدت‌ها پیش مورد انتظار بود کار انتخاب را ساده‌تر می‌کند. سیستم جدید به این ترتیب کار می‌کند که تا ۲ اکتبر که زمان معرفی نامزدها به کمیته اسکار است، انتظار می‌رود حدود ۹۰ فیلم به بخش خارجی زبان معرفی شوند.در این مرحله مجموع نامزدها به چندین فهرست تقسیم می‌شوند که سال پیش ۴ فهرست تشکیل شده بود. اعضای کمیته که داوطلبانیاز همه ۱۷ شاخه آکادمی هستندهر یک مسئول فهرستی می‌شود. آنها موظفند همه فیلم‌هایی را که در فهرستشان وجود دارد در یکی از دو اتاق نمایش آکادمی در لس‌آنجلس تماشا کنند. آنها می‌توانند فیلم‌هایی از دیگر لیست‌ها را نیز ببینند و به هر فیلمی امتیاز بدهند. پیش از این هر عضو کمیته مجبور بود درصدی از فیلم‌ها را تماشا کرده باشد تا بتواند امکان رای دادن به دست آورد. این تغییر با نظر مثبت توزیع کنندگان و چهره‌های بازار فیلم روبه رو شده است و آن را تغییری مثبت دانسته‌اند. مواردی که تغییر نکرده این است که نمایش فیلم هنوز تنها در لس‌آنجلس انجام می‌شود. اما در مرحله دوم که فهرستی متشکل از ۹ منتخب ارایه می‌شود، ممکن است تغییری داده شود تا گروه وسیع‌تری از اعضای کمیته بتوانند فیلم‌ها را ببینند و۵ فیلم نهایی را از آن میان انتخاب کنند. در بخش انتخاب مستند این کار با تماشای آنلاین ممکن شده است.
 • هنر و تجربه یکی از راه های ارتقای سینماست
 • مدت‌زمان زیادی نیست که محمدمهدی حیدریان به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی منصوب شده است و در این مدت صحبت‌های بسیاری در مورد چگونگی و نحوه سازوکار بخش‌های مختلف سینما از زبان او بیان شده است. حیدریان معتقد است فیلم و فیلم‌ساز یکی از راه‌های فراخوانی مخاطب جدید و مخاطب حرفه‌ای به سینماست. بدون مخاطب حرفه‌ای هنر شما ارتقا پیدا نمی‌کند. اگر دادوستد شما و مخاطب در جهت دور باطلی باشد، سهل‌پسندی و ساده‌انگاری را به هم تزریق می‌کنید و هم فیلم‌ساز خراب می‌شود و هم مخاطب. او در گفت‌وگو با «شرق» از نیاز سینما به گروه سینمایی هنر و تجربه صحبت کرده است که شما را به خواندن این گفت‌وگو دعوت می‌کنیم.در چهار سال نخست، دولت «تدبیر و امید» تمام سعی‌اش بر این بود که به بهبود ارتباط هنرمندان و دولتمردان بپردازد؛ شکافی که در دوران هشت‌ساله ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد عمیق شده بود. بعد از بهبودی این ارتباط، حالا دیگر سطح مطالبات هنرمندان بالا رفته و آنها در پی مطالبه حقوق معوقه و البته بحق خود هستند. حالا در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای روحانی، سینماگران می‌خواهند خواسته‌هایشان جامه عمل بپوشد. در این مسیر چه خواهید کرد؟ممنون از شما که همواره با مطالبتان باب گفت‌وگو را باز کرده‌اید. قبل از هر چیز معتقدم رسانه‌ها عضو خانواده فرهنگ و اصلا از جنس فرهنگ و هنر هستند و اگر با توجه به قابلیت‌هایی که دارند به کمک سایر بخش‌های فرهنگ نیایند، هرچه برنامه و عِده و عُده داشته باشیم، بدون رسانه‌ها به نتیجه نمی‌رسیم. در وهله نخست از دست‌اندرکاران سینما انتظار داریم کمک کنند تا به یک برنامه برسیم و در چارچوب همان برنامه عمل کنیم.هدفتان این است که مسیر سینماگران را هموار کنید؟بله. ما و جامعه سینمایی با هم خانواده هستیم. پس کار اول این است که با کمک هم به‌روز شویم.وقتی می‌گویید انتظار دارید، حدود و ثغور این انتظارات چیست؟سنگ‌بنای اول انتظار...
 • رمزگشایی از یک پرسروصدا/وحید جلیلی:معتمدآریا از سالم ترین نیرو های سینماست
 • در میان همسفران امسال او، علاوه بر معتمد آریا و جلیلی، نام های آشنای دیگری چون مریلا زارعی و کمال تبریزی هم به چشم می خورند. اصل این تصویر را حسین کازرونی در توئیتر منتشر کرده بود و با واکنش های فراوانی هم مواجه شده بود. گروه فرهنگ و هنر جهان نيوز: حدود یک ماه و نیم پیش بود که تصویر سمت راست، با شرح «فاطمه معتمد آریا و وحید جلیلی؛ رستورانی در ژاپن سر یک میز» در فضای مجازی ترند شد. دلیل آن هم مشخص است؛ حضور فاطمه معتمد آریا و وحید جلیلی بر سر یک میز و یک گفت وگوی دونفره، برای همه کسانی که کمی هم از این دو شخصیت فرهنگی، شناخت داشته باشند، بسیار جذاب است. یک بازیگر و سلبریتی اصلاح طلب در کنار یک روزنامه نگار و فعال فرهنگی اصول گرا، آن هم کسانی که در جبهه های سیاسی خود، به نوعی به عنوان چهره های معتدل شناخته نمی شوند. هر دو از لحاظ ظاهری هم آن قدر با هم اختلاف دارند که نتوان تصور کرد حتی در یک مراسم فرهنگی- اجتماعی هم در کنار یکدیگر حضور داشته باشند، چه برسد در حال گفت وگو. با این حال آن ها در این تصویر در کنار هم و در حال گفت وگویی مسالمت آمیز و کاملاً عادی دیده می شوند و همین موضوع، برای همه بینندگان تصویر، جذاب بود. تصویر از کجا آمد؟ این عکس، از حاشیه سفر جمعی از هنرمندان و فعالان فرهنگی ایران به ژاپن برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان حمله هسته ای به هیروشیماست. هر سال حبیب احمدزاده نویسنده دفاع مقدس بانی این سفر است و تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی-اجتماعی کشور را به ژاپن می برد. در میان همسفران امسال او، علاوه بر معتمد آریا و جلیلی، نام های آشنای دیگری چون مریلا زارعی و کمال تبریزی هم به چشم می خورند. اصل این تصویر را حسین کازرونی در توئیتر منتشر کرده بود و با واکنش های فراوانی هم مواجه شده بود. ...
 • تغییرات کنداکتور شبکه یک در ایام محرم
 • خبرگزاري آريا - با فرا رسيدن محرم الحرام و همزماني آن با آغاز هفته دفاع مقدس، جدول پخش برنامه هاي شبکه يک با تغييراتي همراه شد.به گزارش خبرگزاري آريا از روابط عمومي شبکه يک، با توجه به پخش زنده ويژه برنامه روز خدا که هر شب پس از سريال شبانگاهي و حوالي ساعت 23:15 به مدت يک ساعت، برنامه هاي نگاه يک، پايش و ثريا پخش نخواهد شد.از هفته آينده پخش اين برنامه ها، طبق روال گذشته، در روزهاي شنبه، يکشنبه و چهارشنبه بطور زنده روي آنتن شبکه يک خواهد رفت.
 • عجله ای برای تغییرات مدیریتی نداریم
 • خرم‌آباد- استاندار لرستان گفت: عجله‌ای برای تغییرات مدیریتی نداریم چون فکر نمی‌کنیم همه مشکلات با تغییر حل می‌شود. موسی خادمی در گفت و گو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این سوال که تغییرات مدیریتی در سطح استان از چه زمانی آغاز می شود، اظهار داشت: اصل بر تغییر نیست، با همه داریم کار می کنیم. وی با تاکید بر اینکه ولی این به معنای عدم تغییر هم نیست، ممکن است یک جاهایی احساس کنیم نیازاست تغییر می دهیم، افزود: عجله ای برای تغییر نداریم چون فکر نمی کنیم همه مشکلات با تغییر حل می شود. استاندار لرستان یادآور شد: اگر جایی لازم بود، تغییر انجام می شود.
 • هراس اصلاح طلبان از تغییرات در اردوگاه رغیب
 • اصولگرایان که طمع تلخ عدم وحدت را در انتخابات سال 92 چشیده بودند تصمیم گرفتند برای حضور در انتخابات سال 96 با ترکیبی جدید پا به عرصه انتخابات بگذارند و درهمین راستا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در دی ماه سال گذشته و با حضور جمعی از چهره‌های شاخص فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای آغاز به کار کرد. به گزارش جهان نيوز به نقل از دانا؛ اصولگرایان که طمع تلخ عدم وحدت را در انتخابات سال 92 چشیده بودند تصمیم گرفتند برای حضور در انتخابات سال 96 با ترکیبی جدید پا به عرصه انتخابات بگذارند و درهمین راستا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در دی ماه سال گذشته و با حضور جمعی از چهره‌های شاخص فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای آغاز به کار کرد. این جبهه برای رسیدن به کاندیدا نهایی جریان اصولگرایی دو مجمع با حضور نمایندگان مردم از سراسر کشور برگزار کرد که در مجمع اول از بین 21 کاندید حاضر 10 نفر و در مجمع دوم از میان 10 منتخب مجمع اول 5 نفر به عنوان کاندیداهای نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی جهت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند. تمکین همه کاندیداها به نظر نمایندگان مردم در هر دو مجمع ملی که از سوی جبهه مردمی برگزار شد از نکات قابل توجه و تحسین برانگیز جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است، آنجا که حتی برخی مدعیان مانند محسن رضایی هم به نظر نمایندگان مردم تمکین کردند و پس از اینکه جزو برگزیدگان مجمع ملی جبهه مردمی نشدند، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نکردند. اعضای هیئت موسس و شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از همان ابتدا تاکید کردند که این جبهه تنها برای حضور در عرصه انتخابات 96 تشکیل نشده و بعد از انتخابات هم با هدف ایجاد وحدت و یکپارچگی میان نیروهای انقلابی به فعالیت خود ادامه خواهد داد...
 • آخرین تغییرات قیمت مرغ و جوجه یک روزه در بازار
 • به گزارش خبرنگار نبض بازارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت نهاده های دامی و کشاورزی در بازار به شرح زیر است: انتهای پیام/ آخرین قیمت نهاده های دامی و کشاورزی در بازار
 • تغییرات مدیریتی خراسان شمالی در راه است/استانداری شرکت سهامی نیست
 • بجنورد- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی بابیان اینکه رأی مجدد مردم به دولت تدبیر و امید به معنای تقویت تغییرات است، گفت: تغییرات در سطح مدیران استان را در برنامه داریم. به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد ابراهیمی بعدازظهر شنبه که در نخستین سخنرانی خود در سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی در نشست شورای اداری این استان سخن می‌گفت از تغییرات مدیریتی به‌عنوان نخستینبرنامه‌های عملیاتی خود یادکرد. ابراهیمی اظهار کرد: رأی مجدد مردم به دولت تدبیر و امید به معنای تقویت تغییرات است و بر این اساس، تغییرات مدیریتی در خراسان شمالی را در برنامه خواهیم داشت. وی با تأکید بر اینکه قاعده بازی همه باهم به‌جای بازی همه با من را پیش خواهیم برد، در خصوص انتصابات گفت: استانداری خراسان شمالی شرکت سهامی نیست که هر فردی در آن به دنبال سهم خواهی برای خود باشد. وی تصریح کرد: در انتصابات جدید، اصل بر شایسته‌سالاری و همراهی با تفکرات دولت تدبیر و امید است. معاون استاندار خراسان شمالی بیانکرد: برای ادامه کار، مدیران برنامه‌های یک‌ساله و چهارساله خود را بر اساس تأکید استاندار خراسان شمالی ارائه دهند تا کمبودها مشخص و اصلاحات موردنیاز بر روی برنامه‌ها انجام شود. ابراهیمی رعایت اعتدال را از اولویت برنامه‌های خود برشمرد و گفت: تقویت مشارکت سیاسی و بهره‌گیری از ظرفیت تمام گروه‌های سیاسی، پیاده‌سازی امنیت نرم به‌جای امنیت سخت، توسعه و تقویت امور فرهنگی و بهبود شاخص‌های ناهنجاری‌های اجتماعی و تقویت اعتماد عمومی از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد.
 • تاکید مرد شماره ۲ ورزش:استقلال سرمربی بزرگ خارجی می آورد/تغییرات مدیریتی در راه است
 • ورزش>لیگ برتر - کانال رسمی وزارت ورزش از قول داورزنی درباره ادامه تغییرات در استقلال نوشته است! به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ درحالی که اصلا اوضاع مالی استقلال خوب نیست و این تیم بحران زده در بدترین شرایط مالی وارد بازار خرید مربی بزرگ خارجی شده است ، وزارت ورزش تاکید دارد آبی ها باید به دنبال یک مربی اسمی خارجی باشند تا شاید مثل تیم ملی و پرسپولیس از این بحران فنی خارج شوند. محمدرضا داورزنی مرد شماره دوی ورزش و معاون توسعه ورزش قهرمانی در این باره گفته است:«مدیر عامل و هیات مدیره استقلال ماموریت دارند سر مربی با تجربه و قوی را برای این تیم بزودی معرفی کندوزارتخانه کاملا پیگیر مسایل استقلال است و به هیات مدیره و مدیر عامل تاکید کرده با تعیین یک سرمربی با تجربه و قوی ، خیال هواداران را آسوده کند .دو باشگاه پرطرفدار استقلال و پرسپولیس سرمایه های ملی هستند و تمام مسایل و مشکلات آنها مورد نظارت و پیگیری و توجه مدیران وزارتخانه است .»او همچنین از تغییرات مدیریتی در استقلال خبر داده ، چیزی که هواداران تیم آبی پوش به شدت از پی انجامش هستند:« امیدوارم بزودی با ترمیم و تکمیل هیات مدیره استقلال ، این باشگاه با قدرت بیش‌تری در ادامه لیگ برتر ظاهر شود و هواداران از بابت نتایج تیم شان نگرانی نداشته باشند .» 4141
 • استراتژی جدید اصولگرایان با بازسازی بدنه جبهه مردمی/هراس اصلاح طلبان از تغییرات در اردوگاه رغیب
 • اصولگرایان که طمع تلخ عدم وحدت را در انتخابات سال 92 چشیده بودند تصمیم گرفتند برای حضور در انتخابات سال 96 با ترکیبی جدید پا به عرصه انتخابات بگذارند و درهمین راستا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در دی ماه سال گذشته و با حضور جمعی از چهره‌های شاخص فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای آغاز به کار کرد. به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اصولگرایان که طمع تلخ عدم وحدت را در انتخابات سال 92 چشیده بودند تصمیم گرفتند برای حضور در انتخابات سال 96 با ترکیبی جدید پا به عرصه انتخابات بگذارند و درهمین راستا جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در دی ماه سال گذشته و با حضور جمعی از چهره‌های شاخص فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای آغاز به کار کرد. این جبهه برای رسیدن به کاندیدا نهایی جریان اصولگرایی دو مجمع با حضور نمایندگان مردم از سراسر کشور برگزار کرد که در مجمع اول از بین 21 کاندید حاضر 10 نفر و در مجمع دوم از میان 10 منتخب مجمع اول 5 نفر به عنوان کاندیداهای نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی جهت شرکت در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند. تمکین همه کاندیداها به نظر نمایندگان مردم در هر دو مجمع ملی که از سوی جبهه مردمی برگزار شد از نکات قابل توجه و تحسین برانگیز جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است، آنجا که حتی برخی مدعیان مانند محسن رضایی هم به نظر نمایندگان مردم تمکین کردند و پس از اینکه جزو برگزیدگان مجمع ملی جبهه مردمی نشدند، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نکردند. اعضای هیئت موسس و شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی از همان ابتدا تاکید کردند که این جبهه تنها برای حضور در عرصه انتخابات 96 تشکیل نشده و بعد از انتخابات هم با هدف ایجاد وحدت و یکپارچگی میان نیروهای انقلابی به فعالیت خود...
 • تابش:تغییرات زیاد در چند سال اخیر برای سپاهان مشکل ایجاد کرد/تصمیمی برای تغییر کادر فنی نداریم
 • قائم مقام باشگاه سپاهان اصفهان تغییرات زیاد در چند سال اخیر را یکی از عوامل ناکامی این تیم دانست. مسعود تابش در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص تساوی خانگی سپاهان برابر پرسپولیس گفت: بازی خوبی بود و با اینکه علی کریمی را در اختیار نداشتیم و رسول نویدکیا هم بازی نکرد، بچه‌ها عملکرد خوبی داشتند. فکر می‌کنم تساوی عادلانه بود و آقای برانکو هم به این موضوع اشاره کرد. البته ما زمانی گل دوم را خوردیم که پورقاز به دلیل مصدومیت بیرون بود. این هم از بدشانسی تیم ماست.وی در پاسخ به این پرسش که «آیا از نتایج سپاهان راضی هستید؟»، تأکید کرد: طبیعتاً ما از نتایج راضی نیستیم، ولی امیدوارم که شرایط سپاهان تغییر کند. به‌هرحال بازیکنان جدیدی به تیم اضافه شدند و سپاهان نیاز به زمان دارد تا به شرایط ایده‌آل برسد. شما دیدید که در این مسابقه بازیکنانی مثل یزدانی یا میرزایی عملکرد خوبی داشتند. قطعاً دیگر بازیکنان هم خودشان را نشان می‌دهند.قائم مقام باشگاه سپاهان اصفهان با تأکید کرد بر اینکه این باشگاه تصمیمی برای تغییر کادر فنی ندارد،‌ اظهار داشت: ما تصمیمی برای تغییر کادر فنی نداریم و کرانچار و دستیارانش کار خود را انجام می‌دهند. باشگاه سپاهان در این چند سال از تغییرات زیاد در مدیریت و همچنین کادر فنی و بازینکان ضربه خورده است. بدون شک ثبات در فوتبال می‌تواند تأثیرگذار باشد و ما هم این شرایط را لحاظ خواهیم کرد.انتهای پیام/ R1015203/P1015145/S3,27/CT1
 • بیماران چشم انتظار خون های اهدایی
 • زندگی>سلامت - معصومه حیدری پارسا:طرح نذر اهدای خون چند سالی است در کنار تمام نذوراتی که در‌ماه محرم انجام می‌شود توسط اهداکنندگان برای نجات بیماران نیازمندانجام می‌شود. امسال نيز سازمان انتقال خون كشور با اجراي طرح نذر اهداي خون از ابتداي محرم امكان اهداي خون عزاداران را فراهم كرده است. مديرعامل سازمان انتقال خون ايران در گفت‌وگو با همشهري با اعلام رسمي آمادگي مراكز اهداي خون از شهروندان تهراني خواست به‌علت ازدحام جمعيت داوطلبان اهداي خون از ابتداي‌ماه محرم نسبت به طرح بزرگ نذر خون اقدام كنند. خون را هدر ندهيم يكي از اتفاق‌هاي نادرست در‌ماه محرم قمه زني است. با وجود اينكه اين‌همه سعي در فرهنگسازي‌ براي جلوگيري اين موضوع شده اما باز هم شاهد دسته‌هايي هستيم كه قمه زني در آنها اتفاق مي‌افتد. به همين دليل از مردم تقاضا داريم با توجه به اينكه اين كار از جانب بزرگان ديني ما كاري مذموم شناخته شده اين كار را انجام ندهند. از طرفي ما هم به‌عنوان بخشي از متوليان بهداشت كشور به مردم توصيه مي‌كنيم قمه نزنند؛ چرا‌كه اين كار باعث انتقال بيماري‌هاي شديد ويروسي در فرد مي‌شود و كاري غيربهداشتي است. توصيه مي‌كنيم به جاي قمه‌زني، خون اهدا كنند. البته بايد توجه كرد كه براي اهداي خون حتما بايد از قمه زدن افراد يك سال گذشته باشد. اهداكنندگان مستمر؛ قابل اعتمادترين اهدا كنندگان مديرعامل سازمان انتقال خون ايران با بيان اينكه تدوين گايدلاين يا راهنماي ملي مصرف خون ما را به سمت مصرف بهينه خون پيش مي‌برد، گفت: به كيفيت خون و مصرف بهينه آن مي‌انديشيم و در اين زمينه تلاش‌هاي بسياري كرده و مي‌كنيم. همچنين در تلاش هستيم كه خون اهداكنندگان بار اول را به طريق ديگري ساماندهي كنيم كه احتمال آلودگي در آن كاهش يابد. دكتر علي‌اكبر پورفتح‌الله در توضيح اهدا‌كنندگان مستمر هم افزود: مستمرها، سالم‌ترين و قابل اعتمادترين گروه اهدا‌كنندگان هستند كه مي‌توانند حداقل 2بار...
 • ۹میلیون تهرانی در انتظار گام دوم طرح کاهش
 • شهر>شهری - سیدمحمد فخار:از امروز فصل جدیدی از تشدید آلودگی هوای تهران و کلانشهرهای کشور آغاز شد. افزوده‌شدن 5ميليون سفر جديد تحصيلي به 15ميليون سفر روزانه درون‌شهري و وارونگي دما در كلانشهري به اندازه تهران به آساني دما را به سمت آلودگي بيشتر سوق مي‌دهد و اگر مديريت كلاني بر شرايط موجود صورت نگيرد، شرايط بحراني براي زندگي و تنفس 9ميليون شهروند، دور از ذهن نيست. پاييز سال گذشته بود كه طرحي با عنوان كاهش (LEZ) در تهران براي نخستين‌بار به اجرا درآمد. تجربه 225 شهر بزرگ دنيا، تهران را بر آن داشت تا طرحي در اين‌باره را براي كاهش آلودگي هوا به اجرا گذارد و در اين راه مصوبه 19خرداد 95دولت نيز كمك كار شد تا تهران طلايه‌دار اجراي طرح كاهش در كشور شود. طبق اين طرح همه خودروهاي فاقد معاينه فني كه سن توليد آنها بيش از 5سال بود، توسط دوربين‌هاي شهري جريمه شدند و اين عدد در 8‌ماه نخست اجرا به بيش از 700هزار جريمه رسيد. بر اين اساس، بانك ديتاي مراكز معاينه فني تهران به سامانه كشوري سيمفا و پليس راهور متصل شد تا استعلام وضعيت معاينه فني خودروها به سرعت ممكن شود. اما اين تنها گام نخست بود و طراحان طرح كاهش، بر مديريت تردد خودروهاي فرسوده و كاربراتوري تأكيد داشتند. نواب حسيني‌منش، مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني تهران كه مدير اجرايي گام نخست اين طرح در تهران بوده، به همشهري مي‌گويد: اگر قرار باشد درباره دستاورد اجراي گام نخست طرح صحبت كنم، بايد بگويم كه طرح اجرا شده، سايه طرح كاهش هم نيست. مبناي اين طرح Low Emission Zone در واقع دسته‌بندي خودروها از منظر آلايندگي است تا اجازه تردد خودروهاي سالم داده شود و خودروهاي آلاينده براي تردد محدود و محدودتر شوند. حسيني‌منش درخصوص موفقيت گام نخست اين طرح معتقد است: البته دستاورد بزرگ طرح كاهش كه مديريت شهري با همكاري دانشگاه‌هاي...
 • بازار در انتظار حذف درج قیمت از کالاها
 • به گزارش پارس نیوز، بر اساس بدعت دقیقه نودی نعمت زاده درقیمت گذاری کالاهادر راستای اجرای بند 23 سیاست‌های کلیاقتصاد مقاومتیجهت شفاف و روان‌سازینظام توزیع و قیمت‌گذاریو روزآمد سازی شیوه‌های نظارت بر بازار و ایجاد فضای رقابتی سالم و بهبود فضای کسب و کار و همچنین اجرای ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ماده 6 قانون تعزیرات حکومتی و ماده 15 قانون نظام صنفی، به جای الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا، طرح درج یا نصب برچسب قیمت توسط واحدهای خرده فروشی برای اجرا در خصوص کالاهای منتخب محصولات بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی در سراسر کشور ابلاغ می‌شود. طبق دستور مذکور که توسط وزیر صنعت سابق در روزهای پایانی فعالیتش ابلاغ شد، قرار بود که از امروز( اول مهر ماه سال 96 ) درج برچسب قیمت کالا بر روی برخی از اقلام حذف شود و با تکیه زدن شریعتمداری بر منصب وزارت صنعت به لیست این اقلام افزوده شد و گمانه زنی ها این گونه بود که این طرح حتما از سوی وزارت صنعت اجرا یی خواهد شد. اما چندی پیش محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگارصنعت،تجارت و کشاورزیدر خصوص مصوبه حذف برچسب قیمت از برخی کالاها که در آخرین روزهای وزارت نعمت زاده ابلاغ شده بود، گفت: موضوعحذف درج قیمت از کالاهادرحال بررسی است و باید کار کارشناسی بر روی آن انجام شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا این مصوبه در دولت دوازدهم اجرا خواهد شد نیز بیان کرد: حذف درج قیمت بر روی برخی کالاها ابلاغ شده و من الان در خصوص اینکه این ابلاغیه اجرایی خواهد شد یا خیر نمی توانم نظری بدهم، چراکه به آن ایرادهایی وارد است که باید اصلاح شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با زمان...
 • این بیمار سرطانی در انتظار کمک شماست
 • نان آور خانواده بود، اما از وقتی سرفه ها شروع شدند، فهمیدند که پدر دیگر نمی تواند با وانت سفید رنگش به شهر برود و بساط کند. سرویس اجتماعی فردا: نان آور خانواده بود، اما از وقتی سرفه ها شروع شدند، فهمیدند که پدر دیگر نمی تواند با وانت سفید رنگش به شهر برود و بساط کند. پس از مرحله جراحی که در بیمارستان شریعتی انجام گرفته است، و وانت را برای آن فروخته اند، اینک جهت شیمی درمانی وی را به شهرستان محل زندگی اش ارجاع داده اند، تا هزینه ایاب وذهاب کاهش یابد. برای این مرحله از درمان، 10 جلسه شیمی درمانی تجویز شده است که برای هر مرحله چهارصد هزار تومان نیاز است. البته هر بار از روستا تا بیمارستان نیز شصت هرار تومان هزینه می کند. موسسه امیدوار است ، با یاری شما هموطنان خیر ، مبلغ چهار میلیون تومان را در اختیار وی قرار دهد...مهربانی شما، انسان نجات می دهد....ما را همراهی کنید.پ.ن:قابل ذکر است که در موسسه دهها بیمار سرطانی و بیماران دیگر در نوبت اند. همچنین پیرزنان تنها و بچه های یتیم ...از این رو چنانچه مازاد بر فراخوان پول جمع گردد صرف آنان می شود و در صف انتظار نمی مانند.درگاه پرداخت موبایلی:994659#*4*733*شماره کارت بانک ملت به نام خیریه مهرمبین برآفتاب:6104-3378-0666-3215شماره حساب بانک ملت به نام خیریه مهرمبین برآفتاب:5782224907شماره شبا بانک ملت به نام خیریه مهرمبین برآفتاب:IR320120000000005782224907
 • جریمه سنگین در انتظار یک پرسپولیسی دیگر
 • به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، یحیی گل محمدی سرمربی تراکتور برای چندمین بار در چند وقت اخیر پیگیر حضور عالیشاه در تمرین تیمش شده اما همچنان خبری از این بازیکن نیست و او در حالی مرتکب غیبت های طولانی در تراکتور می شود که این موضوع می تواند برای او به عنوان یک سرباز تبعات منفی به دنبال داشته باشد. عالیشاه فصل گذشته به عنوان بازیکن سرباز راهی تراکتور شده بود اما پس از محرومیت نقل و انتقالاتی این باشگاه موفق نشد در ترکیب این تیم به میدان برود. جالب اینجاست که عالیشاه در ابتدای فصل نیز در اردوی تراکتور حاضر شده بود اما پس از چند جلسه تمرین دیگر در تمرینات تیم تبریزی شرکت نکرد. عالیشاه در حال حاضر سرباز تراکتورسازی است و عدم حضورش در تمرینات این تیم غیبت محسوب می شود و می تواند تبعات منفی را برای او رقم بزند از جمله اضافه خدمت که این بازیکن را تهدید می کند. عالیشاه از نیم فصل قادر به همراهی تراکتور خواهد بود اما مشخص نیست ایده او برای شرکت نکردن در تمرینات تراکتور چه چیزی است. عالیشاه تا امروز پاسخی نسبت به غیتبش در تمرین تراکتور ارائه نداده است. 110
 • تبعات سنگین در انتظار هافبک سرخپوشان
 • به گزارش وانانیوز، امید عالیشاه نیم فصل لیگ پانزدهم برای گذراندن خدمت سربازی به تراکتورسازی پیوست اما به دلیل محرومیت باشگاه از پنجره نقل و انتقالاتی نتوانست به میدان برود و همچنان از لیست تیم بیرون مانده است. عالیشاه از ابتدای فصل در تمرینات تراکتورسازی غایب است و این درحالیست که با توجه به نزدیک بودن نیم فصل سرمربی تیم از او خواسته به تمرینات بیاید اما این بازیکن از این اقدام سر باز زده است. طبق قانون خدمت عالیشاه تا نیم فصل دوم لیگ هفدهم ادامه دارد اما این بازیکن مدعی است که کسر خدمت دارد. در صورت ارائه کسر خدمت، سربازی عالیشاه تا پایان فصل جاری به اتمام می‌رسد اما این بازیکن برخلاف ادعای خود مبنی بر اینکه کسر خدمت دارد تا به این لحظه هیچ مدرک به سازمان نظام وظیفه ارائه نکرده است. با توجه به اینکه عالیشاه سرباز تراکتورسازی و تا به امروز در تمرینات غایب بوده درصورت ادامه این روند مسئولان این باشگاه می‌توانند برای او درخواست جریمه کنند و حتی ممکن است عالیشاه با اضافه خدمت روبه‌رو شود. به هر حال عالیشاه تا به این لحظه از حضور در تمرینات تراکتورسازی سر باز زده و باید دید در ادامه چه اتفاقی رخ می‌دهد.
 • همراه اول آوای انتظار رایگان ارائه می کند
 • همزمان با فرارسیدن هفته دفاع مقدس و ماه محرم، همراه اول از ارائه یکماهه آواهای رایگان در فهرست آواهای انتظار خود خبر داد. به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام همراه اول، همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و ماه محرم، اپراتور اول تلفن همراه کشور برای گرامی‌داشت این ایام، دو آوای انتظار از سخنان مقام معظم رهبری با موضوع شهادت و دفاع مقدس با کدهای «۳۱۶۶۰» و «۳۱۶۶۶»، هشت آوای انتظار با مضمون دفاع مقدس به نام های «ممد نبودی ببینی با کد ۷۸۵۸۴»، «دریای تجربه با کد ۷۷۰۸۷»، «شهدای گمنام با کد ۶۷۴۲۲»، «ای شهیدی که با کد ۶۷۳۹۸»، «یه پلاک با کد ۷۸۲۴۴»، «لیاقت نوکری با کد ۹۱۱۷۹»، «روسفید با کد ۹۱۱۸۰» و «سختی جامعه با کد ۹۱۱۸۱» و ۶ آوای انتظار با محتوای عاشورایی به نام‌های «کربلا میخوام با کد ۶۹۹۶۱»، «حرم آواره شده با کد ۶۲۷۰۴»، «تو را دارم با کد ۶۲۶۴۹»، «غریبانه با کد ۳۱۰۴۲»، «خونخواهی آب با کد ۳۱۱۰۰» و «کتیبه با کد ۸۱۰۵۷» را به مدت یک ماه به صورت رایگان ارائه کرده، است. همراه اولی‌ها می‌توانند از روز پنجشنبه ۳۰ شهریور تا پایان مهر ماه ۹۶، با ارسال کد آوا به سرشماره ۸۹۸۹، آوای مورد نظر خود را فعال و تا مدت یک ماه به طور رایگان از آن استفاده کنند. انتهای پیام
 • مگویان در انتظار انتخاب سرمربی جدید
 • با اعلام مدیرعامل باشگاه استقلال احتمال دارد مدافع ارمنی این تیم دوباره به تمرینات برگردد. به گزارش "ورزش سه"، هرائر مگویان در ابتدای فصل از سوی علیرضا منصوریان از این تیم کنار گذاشته شد و با این شرایط باشگاه مجبور است پول این فصل او را پرداخت کند. سیدرضا افتخاری مدیرعامل باشگاه استقلال در مورد آخرین وضعیت مگویان گفت: مگویان هم اکنون در ایران زندگی می کند. باید سرمربی جدید انتخاب شود تا در مورد او تصمیم بگیرد. این در حالی است که لیست استقلال هم اکنون جای خالی ندارد و برای بازگشت مگویان باید یک بازیکن از لیست خارج شود. استقلال تهران هرائر مگویان رضا افتخاری (سرپرست)
 • اولویت های سلامت در انتظار ورود به کتاب های درسی
 • با اجرای برنامه درس ملی و استقرار نظام ۳-۳-۶ از سال ۹۲، هر سال محتوای کتاب‌های درسی تغییر کرد. یکی از مهم‌ترین تغییرات در دروس مدارس، اضافه شدن مباحثی در حوزه بهداشت و سبک زندگی بود. این آموزش‌ها به تدریج وارد کتاب‌های درسی مقاطع مختلف شدند و جای خود را در میان کتاب‌های دیگر باز کردند. به گزارش ایسنا، مدتی قبل مهدی نوید ادهم - دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش- در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده بود که "دروسی همچون "سلامت و بهداشت"، "مدیریت خانواده و سبک زندگی" ، "هنر" و همچنین "تفکر و سواد رسانه‌ای" به عنوان دروس جدید برای مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی و تدوین خواهند شد." همچنین دو سال پیش نیز مباحث بلوغ و اعتیاد به کتاب‌های درسی سال پنجم دبستان وارد شد. در حال حاضر با توجه به نگرانی از آمار بالای چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی در میان دانش آموزان، وزارت بهداشت اولویت‌های تازه‌ای برای ورود مباحث آموزشی حوزه سلامت به کتاب‌های درسی دارد. قرار است تاکید این آموزش‌ها بر مبحث تغذیه سالم، ارتقای فعالیت‌های فیزیکی و همچنین پیشگیری از رفتارهای پرخطر باشد. مجذوبه طاهری- کارشناس اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت- در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برنامه این وزارتخانه برای ورود آموزش‌های جدید در حوزه سلامت به کتاب‌های دانش آموزان گفت: اولویت‌های وزارت بهداشت ورود آموزش‌هایی در حوزه اختلالات رفتاری و مشکلات اجتماعی، مهارت‌های زندگی، تغذیه سالم، تحرک فیزیکی و پیشگیری از رفتارهای پرخطر به کتاب‌های دانش آموزان است. بهتر است این آموزش‌ها طوری در دروس گنجانده شوند که دانش آموزان را به صورت غیرمستقیم از این مشکلات دور کنند. وی ادامه داد: مهارت‌هایی مانند مسئولیت پذیری دانش آموزان در قبال سلامت خود، جامعه و خانواده نیز مورد نظر وزارت بهداشت است. اما با توجه به اینکه حجم مطالب زیاد و ساعات درسی محدود است، تلاش کرده‌ایم...
 • انتظار بوکسورها برای ترکیب جدید کمیته فنی
 • در حالی که پیش از این کمیته فنی فدراسیون بوکس جایگاهی نه چندان بااهمیت در این فدراسیون محسوب می شد حالا و با تغییر سرپرست و نزدیکی چند گزینه خاص به وی به نقطه ای حساس تبدیل شده است. به گزارش مشرق، پس از استعفای ناگهانی و شوکه کننده ناطق نوری در فدراسیون بوکس سرپرستیاین فدراسیون به افشین داوری سپرده شد. از همان ابتدا مشخص بود داوری که سابقه ریاست در فدراسیون دوومیدانی و حضور در چند فدراسیون دیگر را در کارنامه خود داشت راهی دشوار در فدراسیون بوکس دارد. حالا حتی آنهایی که سالها از بوکس دور بوده اند با رفتن ناطق نوری حق خود می دانند که در نبود پدرخوانده سهمی در فدراسیون داشته باشند. داوری اگرچه سابقه سالها مدیریت در ورزش را داشته اما نزدیکی چند گزینه طرد شده در فدراسیون سابق به وی و رفت و آمدهای مکرر این افراد به فدراسیون چنین شائبه ای را در میان خانوادهبوکس به راه انداخته که با توجه به ناآگاهی سرپرست جدید نسبت به شرایط این رشته وی تحت تاثیر برخی افراد تصمیمات اشتباهی را بگیرد که روزنه ای برای فعال شدن آتشفشان خاموش درگیری ها باز شود. در حالی که پیش از این کمتر کسی حساسیتی روی اعضای کمیته فنی فدراسیون بوکس داشت، اضافه شدن برخی اسامی که گزینه های باسابقه تر و اثرگذارتری نسبت به آنها در بوکس موجود است این کمیته را به نقطه حساس و در کانون توجهی تبدیل کرده است که همه منتظر قدم بعدی داوری در انتخاب نفرات کمیته فنی هستند. ضمن اینکه شنیده می شود قرار استبرخی افراد کارنامه دار حاضر در کمیته سابق فنی فدراسیون برکنار شوند که در نوع خود عجیب است! در روزهایی که پیشکسوتان مدال آور بوکس خارج از گود مانده اند و جای خالی آنها در کمیته فنی احساس می شود صحبت از دعوت چند...
 • ۶۲ روستای سیاهکل گیلان چشم انتظار تخصیص اعتبار
 • مدیر امور آب و فاضلاب روستایی سیاهکل گفت:اهالی 62 روستای دارای تنش آبی شهرستان سیاهکل چشم انتظار تخصیص اعتبارند. به گزارش ایلنا از سیاهکل،بیش از 3 هزار و 550 خانوار 62 روستای شهرستان سیاهکل که در مناطق جلگه‌ای و کوهستانی سکونت دارند، با گرم شدن هوا در بهار و تابستان امسال، با مشکل کم آبی دسته و پنجه نرم کردند. این خانوارهای روستایی که ماه‌های گرم امسال را با تنش آبی سپری کردند چشم انتظار تخصیص اعتبارند تا با اجرای طرح‌های آب‌رسانی مشکلات آب شرب‌شان مرتفع شود. مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان سیاهکل در این باره گفت: 19 طرح تامین و تقویت آب آشامیدنی برای رفع تنش آبی این تعداد روستاها تعریف شده‌است. یاسر علیزاده افزود: اجرای این طرح‌ها مستلزم تخصیص اعتباری بالغ بر 42 میلیارد ریال است. وی، میزان کمبود آب شرب این روستاها را بیش از 34 لیتر بر ثانیه ذکر کرد و گفت: اقداماتی به صورت موقت برای جبران کم آبی این روستاها صورت گرفته که از جمله آنها می توان به آب‌رسانی سیار، نصب پمپ و شیرهای برداشت عمومی اشاره کرد.
 • واریز سود سهام عدالت در انتظار مصوبه شورای اصل ۴۴
 • مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه هنوز گروه بندی‌ها و اولویت واریز سود سهام عدالت مشخص نیست، افزود: تنها یک درصد مشمولان، حساب خود تا سقف یک میلیون تومان را تکمیل کردند. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، سیدجعفر سبحانی در خصوص اولین واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولین اظهارداشت: پیش از این اعلام شده بود که تا پایان شهریور ماه اولین مرحله سود سهام عدالت واریز می‌شود، هرچند تقسیم سود‌ها نیز انجام شده، اما هنوز وضعیت گروه‌بندی و اولویت‌ها مشخص نشده و ما در انتظار مصوبه جلسه شورای عالی‌اصل چهل و چهار هستیم.مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه اعلام شماره شبا محدودیت زمانی ندارد و همه می‌توانند پس از شهریورماه نیز شماره شبای خود اعلام کنند، گفت: تاکنون ۳۷. ۵ میلیون نفر صورتحساب خود را مشاهده کرده‌اند و ۳۲. ۵ میلیون نفر نیز برای اعلام شماره شبای خود به سامانه سازمان مراجعه کرده‌اند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا پس از شهریور ماه مشمولین می‌توانند شماره شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی اعلام کنند یا خیر؟ افزود: اعلام شماره شبا محدودیت زمانی ندارد و همه می‌توانند پس از شهریور ماه نیز شماره شبای خود اعلام کنند، اما پس از شهریور ماه مشمولین نمی‌توانند باقیمانده اقساط خود را افزایش دهند و از صبح روز اول مهرماه مشمولین نمی‌توانند حتی یک ریال هم به حساب خود اضافه کنند.سبحانی خاطر نشان کرد: ۹۸ درصد شماره شبا‌ها بدون اشکال بوده و ۲ درصد دیگر یا فعال نبوده‌اند و یا متعلق به فرد دیگری بوده است.مشاور رییس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از مشمولین مابقی حساب خود را تا سقف یک میلیون تومان تکمیل کرده‌اند؟ تصریح کرد: تاکنون ۷ میلیارد تومان واریز شده که تنها یک درصد از ۷۰۰ میلیارد تومانی بود که باید اضافه می‌شد.وی افزود: البته این عدم استقبال...