مسعودی فرید با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کودکان خیابانی با خانواده های خود زندگی می کنند، گفت: با توجه به این موضوع مرکز حمایت از کودک و خانواده تشکیل شده و در سال ۹۴ بیش از شش هزار کودک و در سال قبل ۹ هزار و ۲۸۰ کودک خیابانی شناسایی شدند. به گزارش گروه اجتماعیخبرگزاری دانشجو،حبیب اله مسعودی فرید ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران استان همدان در ابتدای سخنان خود با اشاره به اقدامات اصلی این معاونت، اظهار داشت: ۱۸ کارگروه برای آسیب های اجتماعی تشکیل شده و سازمان بهزیستی در ۱۵ کارگروه عضو است.


وی ادامه داد: ۱۸۰ هزار سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که جمعیت درگیر با این موضوع با احتساب اعضای خانواده ۵۰۰ هزار نفر است.
مسعودی فرید با بیان اینکه تدوین نظام ارائه خدمات اجتماعی در مراحل پایانی است، عنوان کرد: نگاه به سلامت اجتماعی به این صورت است که سلامت و آسیب اجتماعی دو روی سکه هستند و هرچه توجه به سلامت در دستور کار قرار گیرد می تواند از ورود آسیب ها پیشگیری کند.
وی بابیان اینکه تمام آسیب های اجتماعی در نهایت به سازمان بهزیستی ختم می شود، ادامه داد:سازمان با نگاه مهندسی معکوس در نظام ارائه خدمات اجتماعی و با طراحی بهتر می تواند به سلامت اجتماعی کمک کند.
امسال باید ۱۴۰ پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور راه اندازی شود
مسعودی فرید با بیان اینکه در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر باید اورژانس اجتماعی راه اندازی می شد، گفت: اورژانس اجتماعی با یک خط در سال ۸۷ تشکیل شد و تنها موضوع کودک آزاری را پیگیری می کرد اما در حال حاضر گسترش یافته و امسال نیز باید ۱۴۰ پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور راه اندازی شود.
وی با بیان اینکه مردم در حال حاضر برای مشکلات مختلف اجتماعی می توانند با ۱۲۳ تماس بگیرند، افزود: ۳۰۰ خودروی خدمات سیار برای اورژانس اجتماعی وجود دارد و ۱۶۰ خودرو با کیفیت عالی نیز باید به این دستگاه ها اضافه شود تا بتوانند در شرایط سخت فیزیکی و بلایای طبیعی خدمات رسانی کنند که اگر تأمین شود تعداد ناوگان اورژانس اجتماعی به ۴۶۰ دستگاه می رسد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به فعالیت پایگاه ارائه خدمات اجتماعی، عنوان کرد: در حال حاضر از ۱۴۰ مرکز پیش بینی شده ۸۰ مرکز راه اندازی شده و به زودی تمام این مراکز راه اندازی خواهند شد.
سیاست سازمان بهزیستی اقدامات پیشگیرانه است
وی با بیان اینکه تا سال قبل ۱۹۷ پایگاه اورژانس اجتماعی در کشور وجود داشت، اظهار داشت: سیاست سازمان بهزیستی بر این است که در خصوص اقدامات پیشگیرانه فعالیت کند تا عوارض را کاهش دهد.
مسعودی فرید به معضل طلاق اشاره کرد و افزود: سازمان بهزیستی روند طلاق و جایگاه آن نسبت به کشورهای دیگر را بررسی می‌کند و در این زمینه برنامه کنترل کاهش طلاق در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است.
وی همچنین عنوان کرد: سامانه مداخله برای کاهش طلاق با همکاری دادگستری استان خراسان رضوی شکل گرفت به طوریکه دادگستری افراد را به مراکز بهزیستی ارجاع می دهد و مشاوره در بخش های مختلف به زوجین ارائه می شود و تمام مسائل با رعایت نهایت ایمنی به ثبت می رسد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: طلاق در خراسان رضوی سال قبل نسبت به سال ۹۴ بیش از ۸ درصد کاهش داشته و در چهار ماه ابتدایی سال جاری نیز آمار طلاق ۱۴ درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان می دهد.
وی با بیان اینکه نرم افزار ملی سامانه طلاق در این استان رونمایی شده است، اظهار داشت: این نرم افزار در ۱۰ استان گیلان، مازندران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مرکزی، کرمانشاه و دیگر استانهای دارای آمار بالای طلاق راه اندازی خواهد شد و تا پایان آذر ماه در تمام استانها ایجاد می شود.
۳۰ درصد از تقاضای طلاق زوجین به سازش ختم شده است
مسعودی فرید با اشاره به شیب نزولی طلاق نسبت به سال قبل، عنوان کرد: در کشور ۳۰ درصد از تقاضای طلاق زوجین به سازش ختم شده که رقم قابل توجهی است.
وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از طلاق ها در ۵ سال ابتدای زندگی رخ می دهد، یادآور شد: مشاوره پیش از ازدواج و سالهای ابتدایی پس از ازدواج باید رواج یابد چراکه بسیاری از طلاق ها به دلیل عدم مهارت در برقراری ارتباط صورت می گیرد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور به موضوع خشونت خانگی نیز اشاره کرد و افزود: کودک آزاری مورد حساسیت قرار گرفته و مردم از کنار این موضوع به سادگی نمی گذرند و با حساسیت ها، آمار کودک آزاری با کاهش روبه رو شده است.
وی با اشاره به مشکل کودک آزاری مرتبط با اعتیاد، گفت: این موضوع جای نگرانی دارد که باید مداخلات در این خصوص بیش از پیش افزایش یابد و رسانه ها نیز به طور مکرر به موضوع بپردازند.
حبیب اله مسعودی فرید همچنین عنوان کرد: کودک آزاری جرم است و شاکی خصوصی ندارد و هیچ فردی حق ندارد کودکی را بیازارد.
برقراری ۷۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی ۱۲۳
وی با بیان اینکه سال قبل ۷۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ برقرار شده است، اظهار داشت: تنها ۱۷۰ هزار از تماس‌ها مرتبط بوده که ۱۳ هزار مورد به اعلام کودک آزاری اختصاص دارد.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه نیمی از تماس های مربوط به کودک آزاری تأیید شده است، یادآور شد: مردم هرگونه کودک آزاری را به ۱۲۳ اطلاع دهند تا اورژانس اجتماعی در این زمینه وارد عمل شود.
وی در خصوص مشکل مادران باردار معتاد نیز گفت: در سال قبل یک هزار و ۲۰۰ کودک در خانواده های معتاد و ۶۰۰ نوزاد در بیمارستان ها شناسایی شدند که نیمی از این نوزادها با حکم قضات به خانواده های دارای صلاحیت خود بازگشتند و ۳۰۰ نوزاد در بهزیستی نگهداری می شوند.
مسعودی فرید با بیان اینکه سمن ها در شناسایی کودکان معتاد همکاری کردند، اظهار داشت: در خصوص خشونت خانگی موضوع همسرآزاری نیز وجود دارد که ۲۲ خانه امن برای ارائه خدمات به این بانوان در کشور تشکیل شده که ۷ مرکز دولتی و ۱۵ مرکز غیر دولتی است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی در سال ۸۴ تدوین شده است، یادآور شد: بهزیستی نقش محوری در این زمینه دارد اما ۱۱ دستگاه دیگر نیز در این راستا دخیل هستند.
۹۵ درصد کودکان خیابانی با خانواده های خود زندگی می کنند
مسعودی فرید با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کودکان خیابانی با خانواده های خود زندگی می کنند، گفت: با توجه به این موضوع مرکز حمایت از کودک و خانواده تشکیل شده و در سال ۹۴ بیش از شش هزار کودک و در سال قبل ۹ هزار و ۲۸۰ کودک خیابانی شناسایی شدند.
وی افزود: اعتبارات در خصوص ساماندهی کودکان کار به ۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است اما به ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این خصوص نیاز داریم.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور گفت: در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اورژانس اجتماعی اختصاص داده شد در حالیکه اعتبار سال قبل برای ۱۹۷ مرکز ۴۰ میلیارد تومان بوده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه جامعه بیش از هر چیزی به امید نیاز دارد، اظهار داشت: آسیب ها همواره باید مطرح شود اما در عین حال امیدبخشی به مردم نیز باید صورت بگیرد.
حبیب اله مسعودی فرید با بیان اینکه ایران با نرخ خودکشی پایین روبه رو است، گفت: ۵. ۵ مرگ به ازای ۱۰۰ مرگ در سال به دلیل خودکشی است و رتبه ایران ۱۰۸ است.
سال قبل ۵۲۰۰ نفر با همکاری بهزیستی از خودکشی نجات یافتند
وی افزود: در سال ۹۴ بیش از چهار هزار و ۲۰۰ نفر و سال قبل پنج هزار و ۲۰۰ نفر با همکاری بهزیستی از خودکشی نجات یافتند.
مسعودی فرید با بیان اینکه در خصوص اورژانس اجتماعی نمی توان تعداد تماس ها را به مثابه میزان آسیب های اجتماعی هر استان دانست، عنوان کرد: آماری که اورژانس اجتماعی ارائه می دهد بر اساس تعداد تماس هاست و بخشی از اطلاعات به شمار می رود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه عوامل فردی، افکاری، فرهنگی و مواردی از این قبیل در خودکشی دخیل است، عنوان کرد: انجام پژوهش های استانی برای کاهش آسیب های اجتماعی باید صورت گیرد و دلایل این آسیب ها در استان ها بررسی شود.
وی همچنین عنوان کرد: باندهای مدیریت کودکان خیابانی به وزارت اطلاعات معرفی می شوند و برخوردهای جدی با این باندها صورت می گیرد.
مسعودی فرید با بیان اینکه یارانه و کمک هایی در بخش های مختلف به زنان سرپرست خانوار پرداخت می شود، اظهار داشت: در حال حاضر دو هزار و ۶۰۰ گروه خودیار در کشور فعال هستند که به دنبال افزایش آن در سال جاری هستیم.
وی ادامه داد: با اضافه شدن پایگاه های اورژانس اجتماعی دسترسی مردم به پایگاه ها تسهیل خواهد شد و با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی، در مناطق مختلف مراکز ارائه خدمات اجتماعی در اولویت قرار گرفته است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه ۷۰ درصد از مردم از وجود اورژانس اجتماعی اطلاع دارند، یادآور شد: سعی ما بر این است که بیلبوردهایی در سطح استانها برای اطلاع رسانی در خصوص وجود اورژانس اجتماعی نصب شود.
۱۴ هزار زن سرپرست خانوار از چرخه حمایت بهزیستی خارج شدند
وی با اشاره به اینکه سال قبل ۱۴ هزار زن سرپرست خانوار از چرخه حمایت بهزیستی خارج شدند، گفت: ۱۲۰ هزار زن سرپرست خانوار کمتر از ۶۰ سال تحت حمایت بهزیستی بودند.
مسعودی فرید با بیان اینکه ۱۰ هزار کودک در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند، عنوان کرد: ۱۵ هزار کودک در خانواده ها نیز یارانه دریافت می کنند.
وی همچنین عنوان کرد: فرزندخواندگی در کشور تسهیل شده و با اجرای قوانین، فرزندخواندگی در سال قبل نسبت به سال ۹۴ بیش از ۳۰ درصد افزایش یافت.
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور گفت: تعداد کودکان قابل واگذاری به خانواده ها کاهش قابل توجهی داشته و برخی از افراد گزینه های مختلفی را برای پذیرش فرزندخواندگی مطرح می کنند که باید در خصوص تسهیل شرایط، تبلیغات صورت بگیرد.

کلیدواژه: ۹۵ درصد کودکان خیابانی با خانواده های خود زندگی می کنند | معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور | مسعودی فرید | ارائه خدمات اجتماعی | اورژانس اجتماعی | همچنین عنوان | آسیب های اجتماعی | سازمان بهزیستی | سرپرست خانوار | میلیارد تومان | سال ۹۴ بیش | حال حاضر | نسبت به سال | کودک آزاری | اظهار داشت | راه اندازی | سال قبل | تشکیل شده | هزار کودک | یادآور شد | تشکیل شد | تماس ها | آسیب ها

منبع: خبرگزاری دانشجو

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۵۶۰۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • جمع آوری کودکان خیابانی در حاشیه تهران
 • به گزارش پارس نیوز، احمد خاکی در مورد جمع آوری کودکان کار و خیابان گفت: این طرح در حال حاضر در استان تهران در حال اجرا است و قرار است در تمامی شهرستانها نیز گسترش پیدا کند. وی به کودکان کار و خیابان در حاشیه های شهر تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه قصد داریم با همکاری شهرداری تهران مکانهایی برای نگهداری این افراد پیش بینی کنیم. خاکی با اشاره به همکاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی در این طرح گفت: در بحث صدور حکم و جمع آوری کودکان کار و خیابان این دستگاهها با ما همکاری می کنند. تعدادی از این کودکان دارای خانواده هستند که متاسفانه نمی توانیم آنها را نگهداری کنیم، به همین دلیل به سرعت در اختیار خانواده ها گذاشته می شوند و همین باعث می شود مجددا به سطح شهر بازگردند. وی با اشاره به فعالیت کودکان کار در کوره های آجرپزی افزود: در این مورد نیز بنا داریم تعاملی با دستگاههای مربوطه داشته باشیم تا این افراد از کارگاههای آجرپزی جمع آوری و به مراکز موردنظر انتقال داده شوند. معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران همچنین در مورد کودکان بازمانده از تحصیل نیز در استان تهران تاکید کرد: دختران و پسرانی هستند که به دلایل مختلفی مانند بدسرپرستی خانواده، اعتیاد و طلاق از ادامه تحصیل بازمانده اند که در این بخش نیز قرار است با همکاری آموزش و پرورش، وزارت راه و بخشهای مختلف شرایط تحصیل آنها فراهم شود.
 • گسترش طرح جمع آوری کودکان خیابانی در حومه تهران
 • معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران گفت: براساس هماهنگی های صورت گرفته قرار است طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان در سایر شهرستان های استان تهران نیز اجرایی شود. احمد خاکی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جمع آوری کودکان کار و خیابان گفت: این طرح در حال حاضر در استان تهران در حال اجرا است و قرار است در تمامی شهرستانها نیز گسترش پیدا کند. وی به کودکان کار و خیابان در حاشیه های شهر تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در این زمینه قصد داریم با همکاری شهرداری تهران مکانهایی برای نگهداری این افراد پیش بینی کنیم. خاکی با اشاره به همکاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی در این طرح گفت: در بحث صدور حکم و جمع آوری کودکان کار و خیابان این دستگاهها با ما همکاری می کنند. تعدادی از این کودکان دارای خانواده هستند که متاسفانه نمی توانیم آنها را نگهداری کنیم، به همین دلیل به سرعت در اختیار خانواده ها گذاشته می شوند و همین باعث می شود مجددا به سطح شهر بازگردند. وی با اشاره به فعالیت کودکان کار در کوره های آجرپزی افزود: در این مورد نیز بنا داریم تعاملی با دستگاههای مربوطه داشته باشیم تا این افراد از کارگاههای آجرپزی جمع آوری و به مراکز موردنظر انتقال داده شوند. معاون اجتماعی بهزیستی استان تهران همچنین در مورد کودکان بازمانده از تحصیل نیز در استان تهران تاکید کرد: دختران و پسرانی هستند که به دلایل مختلفی مانند بدسرپرستی خانواده، اعتیاد و طلاق از ادامه تحصیل بازمانده اند که در این بخش نیز قرار است با همکاری آموزش و پرورش، وزارت راه و بخشهای مختلف شرایط تحصیل آنها فراهم شود.
 • چند درصد کودکان از اینترنت استفاده می کنند
 • رویداد۲۴-تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن ۳ سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و می توانند ساعت ها خود را مشغول بازی های اینترنتی کنند. نتایج منتشر شده از یک نظرسنجی نشان داد، تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن 3 سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و در سن 7 سالگی و به محض یادگیری اندکی خواندن، می‌توانند به صورت آنلاین خرید کنند.یافته‌ها نشان داده است، کودکان 3 ساله به راحتی می‌توانند از فضای مجازی سر در بیاورند و ساعت‌ها خود را مشغول فضای مجازی و بازی‌های اینترنتی کنند.بر اساس شواهد موجود، کودکان در سن 14 سالگی بیش از والدین خود به اینترنت مسلط هستند و پیشتازتر از آنها در فضای مجازی حضور دارند.به گفته پژوهشگران، کودکان مانند بزرگسالان خود با به دست گرفتن وسایل الکترونیکی، فعالیت‌های آنلاین زیادی مانند انتشار اطلاعات و دانلود انواع بازی‌ها را انجام می‌دهند.بر اساس آمار و ارقام موجود، بیش از 60 درصد کودکان 7 ساله فیلم و موسیقی دانلود می‌کنند، 8.5 درصد به صورت آنلاین خرید می‌کنند، 15 درصد آنها عکس، ویدئو یا مطلب مورد نظر خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و 4.7 درصد نیز دارای طرفدارانی در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام هستند.این بررسی همچنین نشان داد، هر روز سن استفاده از فضای مجازی در حال کاهش است و استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به یک عادت مرسوم در کودکان با سنین پایین تبدیل شده است.آمارها حکایت از آن دارد که بعضی از کودکان در سن 3 سالگی از بزرگترین سیستم عامل ارتباطات اجتماعی کشور چین استفاده می‌کنند؛ همچنین 10 درصد کودکان 7 ساله از نرم‌افزار چت استفاده می‌کنند و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دو بخش جدانشدنی از زندگی بیش از 70 درصد کودکان 12 ساله این کشور تبدیل شده است.محقق این مطالعه باور دارد: «والدین نقش مؤثری در استفاده فرزندانشان از تبلت و وسایل...
 • جشن مهرانه و خوشحالی کودکان بدسرپرست استان/توزیع لوازم تحریر برای کودکان کار
 • استان‌ها>لرستان - جشنی با عنوان مهرانه برای کودکان کار و کودکان بد سرپرست در بهزیستی لرستان به منظور توزیع لوازم التحریر والبسه مدرسه بین این کودکان برگزار شد. به گزارش خبرآنلاین لرستان، در این مراسم با حضور جمعی از مدیران ادارات و نهادها برگزار شد. دکتر حیدری مدیر کل بهزیستی لرستان در این مراسم با اشاره به اینکه گرگ هایی در جامعه در کمین بره های معصومی مثل کودکان هستند بیان داشت: تحقيق ها نشان می دهد که عواملی چون نارسايی نهاده های اجتماعی مثل خانواده و مدرسه، فقر اقتصادي، خانواده های کودکان خیابانی و ناتوانی آنها در انطباق با شيوه های زندگی شهرهای بزرگ، آلودگی و آسيب زا بودن محلات حاشيه شهرها، فقدان نظارت کافی از سوي سازمان های مسئول، و الگوهای نادرست کنش متقابل بين شهروندان و کودکان خيابانی، همه دست به دست هم داده اند تا پديده کودکان خياباني، کماکان به عنوان یک مشکل در بسياری از شهرهای بزرگ کشور خودنمايی کند. 48 کلید واژه‌ها : استان لرستان -
 • جمع آوری ۳۵۲کودک کار و خیابانی در تهران
 • نماینده سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از جمع‌آوری ۳۵۲ کودک کار و خیابان تا روز گذشته خبر داد و گفت: شهرداری تهران مخالف اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار است، اما این طرح با دستور شخص فرماندار اجرایی شد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، نماینده سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از جمع‌آوری ۳۵۲ کودک کار و خیابان تا روز گذشته خبر داد و گفت: شهرداری تهران مخالف اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار است، اما این طرح با دستور شخص فرماندار اجرایی شد. غلامی نماینده سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران در نشست بررسی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با بیان اینکه استراتژی اصلی شهرداری در مسئله کودکان کار، کاهش آسیب است، اظهار داشت: در همین راستا ۱۶ مرکز پرتو تأسیس شده که روزانه ۳۰۰۰ کودک به این مراکز مراجعه می‌کنند. وی ادامه داد: زیرساخت‌ این مراکز با شهرداری است اما اداره و راهبری آن به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار شده است. نماینده سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه کار کودک را نمی‌توانیم حذف کنیم، خاطرنشان کرد: اینها نان‌آوران کوچک هستند و هدف ما کاهش آسیب برای این کودکان است. غلامی گفت: شورای حقوق کودک در ۸ سال دولت‌های نهم و دهم تشکیل نشد، اما در دولت یازدهم مجدداً فعال شد. وی با بیان اینکه شهرداری تهران اعتقادی به جمع‌آوری کودکان کار ندارد، اضافه کرد: وقتی فرمانداری تهران می‌گوید این عمل انجام شود، شهرداری نمی‌تواند کاری انجام دهد، سازمان بهزیستی و شهرداری مخالف اجرای این طرح بودند اما شخص فرماندار دستور داد که طرح دستگیری کودکان اجرا شود و معتقد بودند این طرح در راستای اسناد بالادستی اجرا می‌شود. نماینده سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران اظهار کرد: خودروهای شهرداری به صورت ۲۴ ساعته موظف شدند کودکان کار را دستگیر کنند؛ با این حال ما تأکید داشتیم حتماً مددکاران اجتماعی حضور داشته باشند و در نهایت این...
 • موضع تند انجمن حمایت از حقوق کودکان/طرح سامان دهی کودکان کار و متکدی فقط آنها آزار و اذیت می کند
 • جامعه>آسیب‌ها - فرشید یزدانی عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌گوید: طرح سامان‌دهی کودکان کار و متکدی با این همه بی‌برنامگی و سردرگمی، باید هرچه سریعتر متوقف شود، زیرا فقط باعث آزار و اذیت کودکان و خانوادهای آنان شده است. مهدیه بهارمست:چندی پیش بهزیستی زمزمه طرح جمع آوری کودکان کار و کودکان خیابان را اعلام کرد. بهزیستی و فرمانداری تهران مبنای اجرای این طرح ضربتی را "آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان" می دانند. طرحی که با حصر کودکان کار و گرفتن حصانت برخی از آنان از والدینشان بلوا به پا کرده است، از تجمع والدین در مرکز کودکان یاسر گرفته تا ملاقات نهادهای مدافع حقوق کودک با فرماندار تهران. همچنین مخالفانی در مدیریت شهری و شورای شهر دارد. طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان مصوبه شورای اجتماعی استان است که البته نهادهای مدنی مدافع حقوق کودک می گویند از مفاد آن بی خبرند. چندی پیش عضو هیات رییس شورای شهر تهران از روند جمع آوری و جذب کودکان کار و متکدی خبر داد و گفت: 16 ون شهرداری تهران عملیات جذب کودکان کار و متکدی را در دستور کار دارد و قرار شد از هر تشکل غیردولتی یک نفر با مددکار شهرداری همراهی کند تا براساس آخرین استانداردهای مددکاری، کودکان جذب شوند. دراین باره با فرشید یزدانی عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت و گو کرده ایم، که در ادامه می‌خوانید: طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان برای چندمین بار در سال‌‌های اخیر انجام می‌شود و طرحی که هم اکنون در حال اجراست چه تفاوتی (به لحاظ گستردگی) با طرح‌های مشابه در سال‌های گذشته دارد؟ نکته اول که قابل ذکر است، اسم جمع آوری برای کوکان کار و خیابان است، که ادبیات شما نیست، بلکه ادبیات کسانی است که این کار را می‌کنند، زیرا انسان را که جمع آوری نمی‌کنند. کودکان هم جزء...
 • در طرح جمع آوری کودکان کار چهره شهر مورد توجه بوده نه کودکان
 • عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: در جمع آوری کودکان کار چهره شهر مورد تاکید بوده و کم‌اهمیت‌ترین بخش، مسئله کودکان کار بوده است. به گزارش خبرنگار مهر، زهرا نژادبهرام در نشست بررسی جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با طرح این سؤال که باید مشخص شود در طرح جمع آوری، مسئله کودکان کار هستند یا شهروندان و شهر؟ افزود: وقتی مسئله مبلمان شهری و چهره شهر و همچنین مناسبات شهروندان باشد، بنابراین اقداماتی همچون عملیات یا دستگیری کودکان کار با هدف پاکسازی چهره شهر، ناگزیر و تعقیب کودکان کار طبیعی است. وی ادامه داد: اطلاع دارم که در طرح اخیر، مسئله مورد نظر آسیب‌های اجتماعی بوده و اجرای طرح بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور و به منظور ساماندهی کودکان کار و خیابان بوده و خروجی آن به اجرای طرح جمع‌آوری منجر شده است. عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، ری و تجریش تأکید کرد: در همین راستا قرارگاهی تشکیل شد، اما در این قرارگاه دیدگاه‌های نهادهای اجتماعی مورد توجه قرار نگرفته است و در اجرای این طرح کم‌اهمیت‌ترین بخش، مسئله کودکان کار بوده است. نژادبهرام با بیان اینکه بخشی از کودکان جمع‌آوری شده متکدی، گروهی کودک خیابانی و عده‌ای کودکان کار هستند، خاطرنشان کرد: مسئله اصلی این است که وقتی کودکان را تحویل خانواده آنها می‌دهیم، آیا این خانواده‌ها قادر به نگهداری آنها هستند؟ اگر این کودکان بدسرپرست نبودند، اصولاً از خیابان سردرنمی‌آوردند؛ بنابراین موضوع بدسرپرستی خانواده باید از سوی مددکاران در هنگام دستگیری و پس از تحویل به خانواده مورد توجه قرار گیرد. وی اظهار کرد: شهرداری تهران آمادگی دارد که اجرای طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان را اصلاح کند، اما شهرداری و شورای شهر در این زمینه مسئولیتی ندارند و فقط یک عضو و ستاد است؛ تصمیمات اصلی با فرمانداری است.
 • ۱۵۷ کودک خیابانی شیراز به مدرسه رفتند
 • مدیر مرکز حمایتی آموزش کودک و خانواده موج مهر شیراز گفت: با اختصاص بسته‌های حمایتی سازمان بهزیستی، 157 کودک خیابانی بازمانده از تحصیل شهر شیراز اول مهرماه همگام با دیگر دانش‌آموزان به مدرسه رفتند. محسن خلیفه افزود: سازمان بهزیستی کشور برای هر یک از کودکان خیابانی بازمانده از تحصیل بسته حمایتی به ارزش 300 هزار تومان اختصاص داده است.وی ادامه داد: این کودکان در مراکز کودکان خیابانی تحت نظارت اداره کل بهزیستی استان فارس دارای پرونده هستند و از بسته حمایتی شامل لوازم شخصی، بهداشتی، وسایل کمک آموزشی و تغذیه برخوردار شدند.مدیر مرکز حمایتی آموزش کودک و خانواده موج مهر شیراز اظهار کرد: از 300 هزار تومان سرانه حمایتی هر کودک خیابانی، 150 هزار تومان بابت خرید بلوز و شلوار و کفش متناسب با سلیقه هر یک از کودکان هزینه شده است.وی گفت: 15 هزار تومان نیز به تهیه لوازم بهداشتی مورد نیاز کودکان شامل مسواک، خمیردندان، لیوان و دستمال کاغذی و... برای هر یک از کودکان اختصاص یافت.خلیفه بیان کرد: وسایل کمک آموزشی شامل کیف، کتاب درسی، نوشت افزار متناسب با سن و سطح تحصیلی کودکان نیز بخش دیگری از بسته حمایتی سازمان بهزیستی کشور بود و برای هر یک از کودکان خیابانی بازمانده از تحصیل 100 هزار تومان در این زمینه اعتبار هزینه شد.مدیر این تشکل غیردولتی گفت: 35 هزار تومان باقیمانده از این بسته حمایتی نیز به تامین اقلام تغذیه و خوراکی‌های قابل استفاده در مدرسه برای 2 هفته آغازین سال تحصیلی اختصاص یافت.
 • جای نقالی و پرده خوانی در تئاتر خیابانی خالی است
 • خبرگزاری میزان- کوروش زارعی، کارگردان، بازیگر و مدیر شناخته شده تئاتر، معتقد است؛ بسیاری از آثاری که تحت عنوان تئاتر خیابانی اجرا می‌شوند فاقد فاکتورها و عناصر ساختاری نمایش‌­های خیابانی هستند و اکثرا نمایش‌­هایی هستند که ساختار اصلی‌شان برای اجرا در صحنه است. به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، کوروش زارعی بازیگر، کارگردان و مدیر شناخته شده تئاتر که چندی پیش مجموعه تلویزیونی «کیمیا» را روی آنتن داشت، این روزها مشغول بازی در یک مجموعه جدید تلویزیونی است. او هم‌زمان با بازی در این مجموعه تلویزیونی، در عرصه مدیریت تئاتر نیز یکی فعال‌ترین‌های حوزه نمایش است. مدیریت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، دبیری دومین جشنواره‌ سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)، مسئول دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد و... از جمله این فعالیت‌ها است. چندی پیش فرصی دست داد تا با این هنرمند تئاتر که به تازگی داوری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان را نیز به پایان رسانده، درباره شرایط تئاتر خیابانی و وضعیت این گونه پرطرفدار تئاتری گفت‌وگویی انجام بدهیم. جشنواره مردمی به معنای واقعی کلمه برای شروع گفت‌وگو از او درباره آخرین جشنواره‌ای که داوری کرده، یعنی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان که بی‌شک مهم‌ترین جشنواره تئاتر خیابانی کشور است و وضعیت کیفی آثار اجرا شده در این رویداد نمایشی پرسیدیم. از او سوال کردیم که نمایش های اجرا شده در این دوره جشنواره توقع او را برآورده کرده یانه؟ کوروش زارعی با بیان اینکه امسال برای اولین بار بوده که در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان حضور داشته، به ایران تئاتر گفت: چه به عنوان داور و چه به عنوان مخاطب برای نخستین بار بود که به مریوان می‌رفتم و در پاسخ به سوال شما باید بگویم که حقیقتا روز اول از دیدنِ اجراها ناامید شدم، ولی از روز دوم به بعد بارقه­ های امید در من و سایر...
 • کودکان کار فقط با مجوز می توانند از طرح تفریحی استفاده کنند
 • به گزارش گروه سلامت خبرگزاری برنا، خانم درخشان مدیر دفتر فروش دهکده آبی پارس، درباره نوع اطلاع رسانی این طرح می گوید: معمولا در هر سال ، مهر و آبان را به این طرح اختصاص می دهیم. اطلاع رسانی به شیوه اینکه نامه ای به جایی بزنیم و یا با سازمانی هماهنگ کنیم، نداریم. بلکه فقط از طریق اینستاگرام دهکده آبی پارس و به شکل مجازی اطلاع داده می شود. چون همه در جریان هستند و هر سال برای این دو ماه برنامه ریزی می کنند تا نهایت استفاده را کرده باشند. وی درباره میزان استقبال از این طرح می گوید: استقبال خیلی زیاد است. تا حدی که هر روز در چند نوبت پذیرای کودکان هستیم و حداقل 200 کودک به ما مراجعه می کنند.همیشه بعد از اتمام طرح، خیلی­ ها تازه متوجه می شوند و اقدام می­ کنند تا حداقل برای سال بعد بتوانند از این امکانات استفاده کنند. درخشان درخصوص شیوه پذیرش این کودکان چنین گفت: طبیعی است که نمی ­توانیم تشخیص دهیم که کسی کودک کار محسوب می ­شود یا نه.بنابراین پذیرش کودکانی که تحت پوشش جایی نیستند را قبول نمی کنیم. چون باید برای کنترل و مدیریت کودکان در این طرح آمادگی لازم را داشته باشیم، باید همه چیز روال قانونی و رسمی خود را طی می کند. بنابراین تنها مجوز مورد تایید برای ما، نامه و مجوز نهادی است که کودکان را تحت پوشش قرار می­ دهد. مثلا سازمان بهزیستی،جمعیت امام علی (ع)،خیریه ها و ...نامه می زنند و بعد از اینکه مورد تایید واقع شد، در خدمت کودکان خواهیم بود. وی درباره مشارکت با سازمان ها برای اجرای این طرح می گوید : با هیچ نهاد وسازمانی همکاری و مشارکت نداریم و کاملا به شکل خصوصی اداره می شویم. او در پایان درباره انگیزه اصلی دهکده آبی پارس برای اجرای این طرح می...
 • ۵ توصیه کلیدی برای مدیریت مطلوب کار و زندگی
 • امروزه با وجود شرایط فشرده کاری به سختی می‌توان تعادل بین زندگی شخصی و کار را به نحوی رضایت بخش حفظ کرد که همین امر در بسیاری از موارد به خستگی مفرط منجر می‌شود. به گزارش ایسنا، کار بیش از حد می‌تواند منجر به خستگی مفرط جسمی و روانی شود، بی‌انگیزگی ایجاد کند و در عین حال نیز فرد به خاطر کار بیشتر، مزد بیشتری دریافت نمی‌کند. مدیکال نیوز تودی در مقاله فوق به چند نکته کلیدی برای حفظ این تعادل و جلوگیری از پرداختن افراطی به مقوله کار و مسائل مرتبط با آن اشاره کرده که به شرح زیر است: تلفن هوشمند را کنار بگذارید برای اینکه در زمان‌های آزاد با دغدغه‌های شغلی درگیر نباشید ایده خوبی است به پیام‌ها و تماس‌های تلفنی در خارج از زمان کار پاسخ ندهید. همچنین در صورتیکه کارفرما هستید یا دورکاری دارید برای خودتان ساعت کاری در طول روز در نظر بگیرید. اجازه ندهید نگرانی‌های شغلی زمان و وقت شخصی‌تان را به خود اختصاص دهند به سختی می‌توان موضوعات مرتبط با کار را که در طول روز فکر را به خود مشغول می‌کنند، کنار گذاشت اما مطالعات نشان می‌دهد این استرس می‌تواند بر روابط خانوادگی فرد تاثیر منفی داشته باشد. کار بیش از حد می‌تواند منجر به خستگی مفرط جسمی و روانی شود، بی‌انگیزگی ایجاد کند و در عین حال نیز فرد به خاطر کار بیشتر، مزد بیشتری دریافت نمی‌کندلباس مناسب محل کار بپوشید در صورتیکه در محیط کار مجبور به پوشیدن لباس فرم نیستید بهتر است پوشش مناسبی را برای محل کارتان در نظر بگیرید. بررسی‌ها نشان می‌دهد نوع پوشش فرد بر نحوه فکر کردن افراد نسبت به خود و دیگران تاثیر می‌گذارد. بنابراین داشتن انواع مشخصی از لباس مناسبِ محل کار اعتماد به نفس را تقویت کرده و به فرد امکان می‌دهد در محیط کار عملکرد بهتری داشته باشد. در...
 • سرلشگر باقری به وزارت اطلاعات رفت/تاکید بر همکاری دوجانبه
 • رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در وزارت اطلاعات، در جمع مدیران و کارکنان این وزارتخانه سخنرانی کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح امروز دوشنبهسوم مهر ۹۶ در مراسم زیارت عاشورا و آئین بزرگداشت هفته دفاع مقدس، در جمع پرسنل و مدیران وزارت اطلاعات شرکت و سخنرانی کرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جنگ تحمیلی را حادثه سنگینی برای کشور عنوان کرد و گفت: دشمنان بعد از همه حوادثی که برای جلوگیری از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایجاد کردند و بدنبال به زانو در آوردن نظام بودند، در نهایت کشور را با تجاوز نظامی مواجه کردند و فرزندان این مرز و بوم با اجرای عملیات های بزرگ، به لطف پروردگار و برکت خون شهدا و نفس قدسی امام (ره) پیروزی در جنگ به ارمغان آمد. وی از جمله درس های هشت سال دفاع مقدس را مراقبت از غافلگیر نشدن، مهلت نفوذ ندادن به دشمن و همراهی و همکاری دستگاه های اطلاعاتی برای جلوگیری از تهدیدات عنوان کرد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش و تاثیر خدمات وزارت اطلاعات در دفاع مقدس را برجسته و خوب توصیف کرد و تاکید کرد: دستگاه اطلاعاتی اگر به دشمن مهلت نفوذ و عملیات ندهد برکات زیادی حاصل خواهد شد و نمونه همکاری های مشترک زیادی دراین زمینه با وزارت اطلاعات داریم . وی در بخش دیگری از سخنان خود مسئله همه پرسی در کردستان عراق را توطئه دانست و اظهار داشت: پشت این مسئله رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی قرار دارد. سرلشکر باقری با ابرازخوشحالی از ابقای حجت الاسلام علوی در وزارت اطلاعات اظهار داشت: نیروهای مسلح از همکاری وزارت اطلاعات برخوردار است و ما قدردان این همکاری و هماهنگی هستیم و در دوره مسئولیت حاج آقا علوی این همکاری و هماهنگی ها...
 • حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در وزارت اطلاعات
 • سردار سرلشکر پاسدار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، روز دوشنبه سوم مهر ۱۳۹۶ در مراسم زیارت عاشورا و آیین بزرگداشت هفته دفاع مقدس، در جمع پرسنل و مدیران وزارت اطلاعات شرکت و سخنرانی کرد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جنگ تحمیلی را حادثه سنگینی برای کشور عنوان کرد و گفت:: دشمنان بعد از همه حوادثی که برای جلوگیری از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایجاد کردند و به دنبال به زانو درآوردن نظام بودند، در نهایت، کشور را با تجاوز نظامی مواجه کردند و فرزندان این مرز و بوم با اجرای رشته عملیات بزرگ، به لطف پروردگار و برکت خون شهدا و نفس قدسی امام (ره) پیروزی در جنگ به ارمغان آوردند.وی ازجمله درس‌های هشت سال دفاع مقد س. را مراقبت از غافلگیر نشدن، مهلت نفوذ ندادن به دشمن و همراهی و همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی برای جلوگیری از تهدیدات عنوان کرد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش و تأثیر خدمات وزارت اطلاعات در دفاع مقدس را برجسته و خوب توصیف و تاکید کرد: دستگاه اطلاعاتی اگر به دشمن مهلت نفوذ و عملیات ندهد برکات زیادی حاصل خواهد شد و نمونه همکاری‌های مشترک زیادی در این زمینه با وزارت اطلاعات داریم.وی در بخش دیگری از سخنان خود مسأله همه پرسی در کردستان عراق را توطئه دانست و اظهار داشت: پشت این مسئله رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی قرار دارد.سرلشکر باقری با ابراز خوشحالی از ابقای آقای علوی در وزارت اطلاعات گفت: نیروهای مسلح از همکاری وزارت اطلاعات برخوردار هستند و ما قدردان این همکاری و هماهنگی هستیم و در دوره مسئولیت آقای علوی این همکاری و هماهنگی‌ها بیشتر شد و ما اعلام می‌کنیم که مسیر ما مسیر هم افزایی است.شایان ذکر است سرلشکر باقری در بدو ورود مورد استقبال حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات و جمعی از...
 • حضور سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در وزارت اطلاعات
 • به گزارش حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روز دوشنبه سوم مهر 96 در مراسم زیارت عاشورا و آئین بزرگداشت هفته دفاع مقدس ،در جمع پرسنل و مدیران وزارت اطلاعات شرکت و سخنرانی کرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ، جنگ تحمیلی را حادثه سنگینی برای کشور مطرح کرد و گفت: دشمنان بعد از همه حوادثی که برای جلوگیری از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایجاد کردند و به دنبال به زانو در آوردن نظام بودند در نهایت کشور را با تجاوز نظامی مواجه کردند و فرزندان این مرز و بوم با اجرای عملیات‌های بزرگی به لطف پروردگار و برکت خون شهدا و نفس قدسی امام (ره) پیروزی در جنگ به ارمغان آمد. وی از جمله درس‌های هشت سال دفاع مقدس را مراقبت از غافلگیر نشدن، مهلت نفوذ ندادن به دشمن و همراهی و همکاری دستگاه های اطلاعاتی برای جلوگیری از تهدیدات عنوان کرد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نقش و تاثیر خدمات وزارت اطلاعات در دفاع مقدس را برجسته و خوب توصیف و تاکید کرد : دستگاه اطلاعاتی اگر به دشمن مهلت نفوذ و عملیات ندهد برکات زیادی حاصل خواهد شد و نمونه همکاری های مشترک زیادی دراین زمینه با وزارت اطلاعات داریم . وی در بخش دیگری از سخنان خود مسئله همه پرسی در کردستان عراق را توطئه دانست و اظهار داشت: پشت این مسئله رژیم صهیونیستی و استکبارجهانی قرار دارد. سرلشکر باقری با ابرازخوشحالی از ابقای حجت‌الاسلام علوی در وزارت اطلاعات، اظهار کرد: نیروهای مسلح از همکاری وزارت اطلاعات برخوردار است و ما قدردان این همکاری و هماهنگی هستیم و در دوره مسئولیت او این همکاری و هماهنگی‌ها بیشتر شد و ما اعلام می‌کنیم که مسیر ما مسیر هم افزایی است. گفتنی است سرلشکر باقری در بدو ورود مورد استقبال حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی...
 • کودکان کار اینستاگرامی
 • پدر و مادری که فرزندان خود را در سر چهارراه‌ها می‌گذارند با پدر و مادری که عکس فرزندان خود را در صفحات مجازی به نمایش می‌گذارند تا از طریق آن کسب درآمد کنند، مشابهت‌هایی در ایده و رفتار دارند؛ کار هر دوی آنها غیرقابل دفاع است. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «کودکان کار» به جای کودکی کردن مجبور هستند دست به کاری بزنند که مناسب سن آنها نیست یا اینکه رفع‌کننده نیازهای مادی خانواده‌های خود هستند. امروز در حالی این موضوع با عنوان آسیب اجتماعی شناخته می‌شود و برای حل آن دنبال دلایل منطقی باید گشت که یک عده مادر خوش ذوق، با‌‌استعداد و شیک با پشتکار فراوان و صرف هزینه‌های مادی و معنوی کودک خردسال خود را از شش ماهگی در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند تا با کسب شهرت از وی یک سلبریتی با صدها هزار فالوور بسازند. در نهایت با گرفتن اسپانسری یکی از آتلیه‌های معروف یا برند لباس کودک، در‌آمدهای میلیونی به جیب بزنند. برخی معتقد هستند این کار هیچ تفاوتی با کار پدر و مادری که کودک خود را برای فال‌فروشی، گل‌فروشی و شیشه‌شویی سر چهار راه می‌گذارند، مشابهت‌هایی در ایده و رفتار دارند و باید برای هر دو تحت عنوان «کودک کار» به یک اندازه دلسوزی کرد، اما به نظر می‌رسد این دو در رفع نیازهای مادی و معنوی تفاوت فاحشی دارند که نباید ساده از کنار آن گذشت.امروز با کودکان کاری مواجه هستیم که علاوه بر تأمین نیازهای مادی، تأمین‌کننده انواع و اقسام کمبودهای روحی والدین خود نیز هستند؛ چراکه در موج چشم و هم‌چشمی و سلبریتی‌سازی‌های امروزی مجبور هستند با نمایش لباس، تیپ و موی خود به رقابت با سایر کودکان و مادرانه‌های مدرن بپردازند و پرچم پیروزی را برای غنای روحی والدینشان بالا ببرند. لازم است بپرسیم کجا هستند جمعیت‌های مدافع کودکان کار تا به نگاه عاری از کودکانه‌های...
 • کودکان کار در اینستاگرام
 • به گزارش پارس نیوز، پدر و مادری که فرزندان خود را در سر چهارراه‌ها برای فال‌فروشی و گل‌فروشی می‌گذارند با پدر و مادری که عکس فرزندان خود را در صفحات مجازی به نمایش می‌گذارند تا از طریق آن کسب درآمد کنند، مشابهت‌هایی در ایده و رفتار دارند؛ کار هر دوی آنها غیرقابل دفاع است. «کودکان کار» به جای کودکی کردن مجبور هستند دست به کاری بزنند که مناسب سن آنها نیست یا اینکه رفع‌کننده نیازهای مادی خانواده‌های خود هستند. امروز در حالی این موضوع با عنوان آسیب اجتماعی شناخته می‌شود و برای حل آن دنبال دلایل منطقی باید گشت که یک عده مادر خوش ذوق، با‌‌استعداد و شیک با پشتکار فراوان و صرف هزینه‌های مادی و معنوی کودک خردسال خود را از شش ماهگی در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند تا با کسب شهرت از وی یک سلبریتی با صدها هزار فالوور بسازند. در نهایت با گرفتن اسپانسری یکی از آتلیه‌های معروف یا برند لباس کودک، در‌آمدهای میلیونی به جیب بزنند. برخی معتقد هستند این کار هیچ تفاوتی با کار پدر و مادری که کودک خود را برای فال‌فروشی، گل‌فروشی و شیشه‌شویی سر چهار راه می‌گذارند، مشابهت‌هایی در ایده و رفتار دارند و باید برای هر دو تحت عنوان «کودک کار» به یک اندازه دلسوزی کرد، اما به نظر می‌رسد این دو در رفع نیازهای مادی و معنوی تفاوت فاحشی دارند که نباید ساده از کنار آن گذشت. امروز با کودکان کاری مواجه هستیم که علاوه بر تأمین نیازهای مادی، تأمین‌کننده انواع و اقسام کمبودهای روحی والدین خود نیز هستند؛ چراکه در موج چشم و هم‌چشمی و سلبریتی‌سازی‌های امروزی مجبور هستند با نمایش لباس، تیپ و موی خود به رقابت با سایر کودکان و مادرانه‌های مدرن بپردازند و پرچم پیروزی را برای غنای روحی والدینشان بالا ببرند. لازم است بپرسیم کجا هستند جمعیت‌های مدافع کودکان کار تا به نگاه عاری...
 • لزوم برخورد با بنگاه هایی که اطلاعات مالی خود را افشا نمی کنند
 • مهمانان برنامه تیتر امشب با اشاره به امتناع بسیاری از شرکت ها و نهادها از تمکین به قانون شفافیت مالی، بر وجوب الزام شرکت ها و نهادهای دولتی و خیریه به افشای اطلاعات مالی خود تاکید کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: شفاف سازی موجب افزایش توانمندی اقتصادی و جلوگیری از فساد می شود اما متاسفانه قوانینی که در این خصوص تصویب شده با وجود گذشت سه سال هنوز چندان عملیاتی نشده است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تصریح قانونی این است که همه موظف به افشای صورت مالی در جهت شفاف سازی اقتصادی هستند اما به جز بسیار تعداد کمی از بنگاه های اقتصادی، بسیاری به این قانون گردن نگذاشته و پرونده مالی خود را افشا نکرده اند. پور ابراهیمی گفت: ما قصد داریم در 6 ماهه دوم امسال همه بنگاه های اقتصادی را به شفافیت اقتصادی سوق دهیم زیرا ادامه این روند ما را به رشد اقتصادی 8 درصد نمی رساند و تلاش داریم با کسانی که از قانون تخلف کرده اند قانونا برخورد کنیم. این نماینده مجلس گفت: از مجموع شرکت هایی که در سامانه کدال ثبت شده اند فقط 27 شرکت ثبت اطلاعات مالی کرده اند. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: 6 هزار شرکت خیریه ثبت شده در کشور داریم که هنوز صورت حساب مالی خود را افشا نکرده اند. پور ابراهیمی گفت: یک میلیون 200 هزار شرکت ثبت شده در کشور داریم که هنوز صورت حساب های مالی خود را ارائه نداده اند. این نماینده افزود: وزارت اقتصاد ناظر بر صحت اجرای صحیح قانون شفافیت مالی است، متاسفانه بسیاری از شرکت ها، زیر مجموعه نهادهای دولتی هستند که تاکنون اطلاعات مالی خود را ارائه نداده اند در حالی که این امر یک تکلیف قانونی است. پور ابراهیمی گفت: هیچ یک...
 • ۵ شرکت بین المللی در پارک فناوری اطلاعات سرمایه گذاری می کنند
 • معاون وزیر ارتباطات از مذاکره با ۵ شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین دوایی در حاشیه بازدید سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور از پارک علم و فناوری ICT با اشاره به مذاکره با ۵۰ شرکت و بانک در ایران و شرکت های تراز اول در دنیا برای استقرار در این پارک، گفت: برای سرمایه گذاری در این پارک با ۵ شرکت بین المللی نیز در حال مذاکره هستیم. معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه این پارک در حوزه های حمل و نقل هوشمند و در بخش الکترونیک، فعالیت می کند، تصریح کرد : برای حضور شرکتهای حمل و نقل بین المللی با این شرکت ها در حال مذاکره هستیم. وی از راه اندازی خوشه های مدل اقتصادی و خوشه های فناوری کارکردی مدیریتی در این پارک خبر داد و افزود : در زمینه ساخت این پارک، تجربیاتی در کشور وجود دارد اما در تراز جهانی نیاز به تجربیات بیشتری داریم. دوایی با اشاره به قرار گرفتن پارک علم و فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار پارک سلامت از امکان همکاری این دو پارک در حوزه اینترنت اشیا خبر داد. معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دوره، توسعه کسب و کارها است و ما به طور جدی به دنبال تقویت آن هستیم، به تدوین و ابلاغ آیین نامه پیوست فناوری برای انجام مناقصات اشاره کرد و گفت : این پیوست با هدف حمایت از کالای با کیفیت ایرانی و توسعه فناوری در کشور تدوین و ابلاغ شده است.
 • صبحانه ای که اشتهای کودکان را باز می کند
 • یک متخصص طب ایرانی گفت: لقمه‌های کوچک و نان نرم تازه نیز یکی از عواملی است که تمایل کودکان را به سمت صبحانه تقویت می‌کند, در بسیاری از کودکان مصرف نان کره مربای آلبالو اشتهای آنها را باز می‌کند. به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ ارمغان سادات کیهان مهر دربارهاهمیت خوردن صبحانه در ایام مدرسه اظهار کرد:خوردن صبحانه با تنظیم قند خون نقش بسیار مهمی در سطح هوشیاری، تمرکز و یادگیری دروس دارد.وی افزود: والدین، کودکان و نوجوانان را زودتر بیدار کنندتا فرصتی حاصل شود تا اشتهای آن‌ها انگیخته شود و صبحانه میل کنند, مصرف نان کره مربا، نان کره عسل، نان پنیر گردو و نان تخم مرغ ... می‌توانند پیشنهادهای مناسبی برای صبحانه کودکان باشند.این متخصص طب ایرانی تصریح کرد: سفره‌ای آماده با حضور پدر و مادر و سایر اعضای خانواده یقینا یکی از مهمترین عواملی است که کودک را به سمت صبحانه سوق می‌دهد.نان کره و مربای آلبالو اشتها کودکان را باز می‌کندکیهان مهر گفت: لقمه‌های کوچک و نان نرم تازه نیز یکی از عواملی است که تمایل کودکان را به سمت صبحانه تقویت می‌کند, در بسیاری از کودکان مصرف نان کره مربای آلبالو اشتها را باز می‌کند.وی اضافه کرد: اگر کودک یا نوجوان بدون صبحانه به مدرسه رفت، خوراکی زنگ اول کودک را در حکم صبحانه فرض کنید,پس گذاشتن موادی مانند لواشک، ذرت بو داده، شکلات، آبمیوه‌های پاکتی و ... مناسب نیستند,کیک با مواد نگهدارنده و آبمیوه مساوی با یک صبحانه سالم نیست.انتهای پیام/ R1014182/Psaadati/S2,18,24,1302/CT1
 • این صبحانه اشتهای کودکان را باز می کند
 • ارمغان سادات کیهان مهر دربارهاهمیت خوردن صبحانه در ایام مدرسه اظهار کرد:خوردن صبحانه با تنظیم قند خون نقش بسیار مهمی در سطح هوشیاری، تمرکز و یادگیری دروس دارد. وی افزود: والدین، کودکان و نوجوانان را زودتر بیدار کنندتا فرصتی حاصل شود تا اشتهای آن‌ها انگیخته شود و صبحانه میل کنند, مصرف نان کره مربا، نان کره عسل، نان پنیر گردو و نان تخم مرغ ... می‌توانند پیشنهادهای مناسبی برای صبحانه کودکان باشند. این متخصص طب ایرانی تصریح کرد: سفره‌ای آماده با حضور پدر و مادر و سایر اعضای خانواده یقینا یکی از مهمترین عواملی است که کودک را به سمت صبحانه سوق می‌دهد. نان کره و مربای آلبالو اشتها کودکان را باز می‌کند کیهان مهر گفت: لقمه‌های کوچک و نان نرم تازه نیز یکی از عواملی است که تمایل کودکان را به سمت صبحانه تقویت می‌کند, در بسیاری از کودکان مصرف نان کره مربای آلبالو اشتها را باز می‌کند. وی اضافه کرد: اگر کودک یا نوجوان بدون صبحانه به مدرسه رفت، خوراکی زنگ اول کودک را در حکم صبحانه فرض کنید,پس گذاشتن موادی مانند لواشک، ذرت بو داده، شکلات، آبمیوه‌های پاکتی و ... مناسب نیستند,کیک با مواد نگهدارنده و آبمیوه مساوی با یک صبحانه سالم نیست.
 • تزیین سفره برای کودکان
 • خبرگزاري آريا - تزيين سفره براي کودکان ميتواند موجب افزايش اشتهاي کودک و ترغيب کودکان به خوردن غذاهاي مفيد شود .
 • پرستاران مهم ترین عضو تیم مراقبت از کودکان
 • دبیر اجرایی پانزدهمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی پرستاری کودکان گفت: پرستاران، نزدیک‌ترین عضو تیم مراقبتی از کودکان هستند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز طبی کودکان، تهمینه ناجی، افزود: از آنجا که رشد و توسعه جوامع در گرو توجه و برنامه ریزی تمام قشر‌ها در ابعاد مختلف جامعه است و براین اساس کودکان دروازه ورود به رشد و توسعه عمومی جامعه آینده خواهند بود و توجه به سلامت جسمانی و روانی کودک از مهمترین دغدغه‌های حوزه بهداشت و درمان است و کادر پرستاری به عنوان مهمترین عضو تیم مراقبتی ارتباط مستقیم و طولانی تری نسبت به سایر کادر درمان با کودکان دارند.دبیر اجرایی پانزدهمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی پرستاری کودکان، ادامه داد: از همین رو پیش از همایش، سوم آبان سمینار یک روزه اورژانس‌های کودکان را خواهیم داشت که به دلیل اهمیت مراقبت در اورژانس‌های بیمارستان‌های کودکان انتخاب شده است.وی گفت: در این سمینار سخنرانی، نشس تخصصی و کارگاه‌ها با موضوعات تریاژ، cpr، آموزش به بیمار در اورژانس و تروما انجام می‌گیرد و طرح ویژه‌ای که با مجوز دانشگاه در بیمارستان مرکز طبی کودکان اجرا شده است در این سمینار مطرح خواهد شد.ناجی افزود: این طرح شامل استقرار دانشجویان ترم بالای پرستاری در اورژانس و تریاژ فقط به عنوان آموزش به بیمار و آموزش به همراهان و راهنمایی آنهاست که این طرح رضایت مندی بیماران را در مرکز طبی چند برابر کرده است.مدیر پرستاری مرکز طبی کودکان گفت: تعداد ۱۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسید که از این تعداد ۹۰ مقاله به عنوان پوستر و ۲۰ مقاله به عنوان سخنرانی پذیرفته شده است و مابقی برنامه به صورت پانل ارائه می‌شود و گروه‌های هدف این همایش پرستاران، اتاق عمل، بیهوشی وروانشناسان هستند.وی، محورهای همایش امسال را بر اساس نیازهای کشورمان و در حیطه مدیریت، آموزش، اخلاق و بالین...
 • پای کودکان ۷ ساله به خرید اینترنتی باز شد
 • تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن ۳ سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و در سن ۷ سالگی و به محض یادگیری اندکی خواندن، به صورت آنلاین خرید می‌کنند. به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، نتایج منتشر شده از یک نظرسنجی نشان داد، تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن 3 سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و در سن 7 سالگی و به محض یادگیری اندکی خواندن، می‌توانند به صورت آنلاین خرید کنند.یافته‌ها نشان داده است، کودکان 3 ساله به راحتی می‌توانند از فضای مجازی سر در بیاورند و ساعت‌ها خود را مشغول فضای مجازی و بازی‌های اینترنتی کنند.بر اساس شواهد موجود، کودکان در سن 14 سالگی بیش از والدین خود به اینترنت مسلط هستند و پیشتازتر از آنها در فضای مجازی حضور دارند.به گفته پژوهشگران، کودکان مانند بزرگسالان خود با به دست گرفتن وسایل الکترونیکی، فعالیت‌های آنلاین زیادی مانند انتشار اطلاعات و دانلود انواع بازی‌ها را انجام می‌دهند.بر اساس آمار و ارقام موجود، بیش از 60 درصد کودکان 7 ساله فیلم و موسیقی دانلود می‌کنند، 8.5 درصد به صورت آنلاین خرید می‌کنند، 15 درصد آنها عکس، ویدئو یا مطلب مورد نظر خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و 4.7 درصد نیز دارای طرفدارانی در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام هستند.این بررسی همچنین نشان داد، هر روز سن استفاده از فضای مجازی در حال کاهش است و استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به یک عادت مرسوم در کودکان با سنین پایین تبدیل شده است.آمارها حکایت از آن دارد که بعضی از کودکان در سن 3 سالگی از بزرگترین سیستم عامل ارتباطات اجتماعی کشور چین استفاده می‌کنند؛ همچنین 10 درصد کودکان 7 ساله از نرم‌افزار چت استفاده می‌کنند و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دو بخش جدانشدنی از زندگی بیش از 70 درصد کودکان 12 ساله این کشور تبدیل شده است.محقق این مطالعه باور...
 • اعزام کودکان کم بضاعت به سفر تفریحی
 • به همت بانک گردشگری و با همکاری شرکت راه‌آهن، ۶۰ نفر از کودکان و نوجوانان کم بضاعت تحت پوشش «موسسه خیریه یاوری سبز» به سفری یک روزه با قطار به منطقه سوادکوه مازندران اعزام شدند. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی بانک گردشگری، در واپسین روز تعطیلات تابستانی دانش آموزان و در آستانه آغاز تحصیلی و نیز به مناسبت بزرگداشت روز جهانی جهانگردی، جمعی از کودکان و نوجوانان کم بضاعت که پیش از این تجربه سفری مشابه این را نداشتند با قطار از جاذبه های دیدنی مانند جلگه ورامین، گرمسار، منطقه کوهستانی فیروزکوه، شورآب، ایستگاه های گدوک و دوگل، پل ورسک و ... دیدن کردند. بر اساس این گزارش، بانک گردشگری در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی خود، ضمن نیازسنجی این مورد و در راستای ترویج فرهنگ گردشگری و شعار سال گذشته سازمان جهانی جهانگردی با مضمون «گردشگری برای همه»، از این اقدام حمایت کرد. شایان ذکر است موسسه خیریه یاوری سبز، موسسه ای مستقل است که به حمایت از کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست و خانواده های آنها می پردازد و افزون بر ۲۰۰ کودک را تحت پوشش خود دارد.
 • پای کودکان ۷ ساله به خرید آنلاین باز شد
 • تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن 3 سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و در سن 7 سالگی و به محض یادگیری اندکی خواندن، به صورت آنلاین خرید می‌کنند. خبرگزاری فارس: نتایج منتشر شده از یک نظرسنجی نشان داد، تعداد کثیری از کودکان در کشور چین از سن 3 سالگی از اینترنت استفاده می‌کنند و در سن 7 سالگی و به محض یادگیری اندکی خواندن، می‌توانند به صورت آنلاین خرید کنند.یافته‌ها نشان داده است، کودکان 3 ساله به راحتی می‌توانند از فضای مجازی سر در بیاورند و ساعت‌ها خود را مشغول فضای مجازی و بازی‌های اینترنتی کنند. بر اساس شواهد موجود، کودکان در سن 14 سالگی بیش از والدین خود به اینترنت مسلط هستند و پیشتازتر از آنها در فضای مجازی حضور دارند. به گفته پژوهشگران، کودکان مانند بزرگسالان خود با به دست گرفتن وسایل الکترونیکی، فعالیت‌های آنلاین زیادی مانند انتشار اطلاعات و دانلود انواع بازی‌ها را انجام می‌دهند.بر اساس آمار و ارقام موجود، بیش از 60 درصد کودکان 7 ساله فیلم و موسیقی دانلود می‌کنند، 8.5 درصد به صورت آنلاین خرید می‌کنند، 15 درصد آنها عکس، ویدئو یا مطلب مورد نظر خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و 4.7 درصد نیز دارای طرفدارانی در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام هستند. این بررسی همچنین نشان داد، هر روز سن استفاده از فضای مجازی در حال کاهش است و استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به یک عادت مرسوم در کودکان با سنین پایین تبدیل شده است. آمارها حکایت از آن دارد که بعضی از کودکان در سن 3 سالگی از بزرگترین سیستم عامل ارتباطات اجتماعی کشور چین استفاده می‌کنند؛ همچنین 10 درصد کودکان 7 ساله از نرم‌افزار چت استفاده می‌کنند و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دو بخش جدانشدنی از زندگی بیش از 70 درصد کودکان 12 ساله این کشور تبدیل شده است.محقق این مطالعه باور دارد:...
 • زیبا سازی مدارس کودکان کار
 • فضا سازی مدرسه های آموزشی كودكان كار توسط كانون دانشجويی سازمان زيباسازی شهرداری تهران در 14 مدرسه سطح شهر تهران در حال انجام است. تصاوير کوچک تصاوير بزرگ اسلايد تصاوير