کشورهای گروه بریکس باحذف دلار ازتبادلات مالی دوجانبه،راه اندازی پول الکترونیکی جدیدو جلب اعتماددیگرکشورهای جهان برای حذف دلاراز مبادلات انرژی،شرایط لازم رابرای کنارزدن دلارازتجارت جهانی فراهم کرده اند

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی: از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال دلار آمریکا به عنوان مهمترین واحد پولی جهانی، در تجارت دوجانبه بین کشورها بیشترین استفاده را داشته است.
دلار آمریکا در این مدت قدرت بلامنازع در عرصه تبادلات مالی جهان داشته و اولین انتخاب کشورهای برای ذخیره دارایی های خارجی شان بوده است.

از طرف دیگر از ۴۴ سال پیش تا به حال با توافقاتی که بین آمریکا و کشورهای اصلی صادرکننده نفت جهان انجام گرفته، دلار امتیاز انحصاری استفاده در تجارت انرژی جهان را به خود اختصاص داده است.

حذف دلار از تجارت انرژی چین

اما در حال حاضر این روند در حال تغییر است و بسیاری از کشورهای جهان به دنبال کاهش سلطه دلار و برداشتن سایه آن از تجارت خارجی، خصوصا در بخش تجارت انرژی هستند. در این میان کشورهای گروه بریکس نقش پیشرو در حذف دلار از تجارت جهانی را به عهده دارند.

هفته گذشته مقامات بخش انرژی کشور چین از قراردادهای خرید نفت جدید خود رونمایی کردند. این قراردادهای جدید می تواند موجب اثرگذاری بیشتر چین در عرصه قیمت گذاری انرژی در کنار بازارهایی همچون بازار انرژی شهرهای لندن و شیکاگو گردد.

در حال حاضر با وجود اینکه کشورهای غربی سهم چندانی در تولید و صادرات جهانی نفت ندارند، با راه اندازی بازارهای اصلی نفت نقشی مهم در قیمت گذاری این کالای استراتژیک دارند. حرکت جدید چین می تواند گامی برای کاهش انحصار بازارهای غربی نفت گردد.

اما مسئله مهم تر اینکه در قراردادهای جدید چین قیمت گذاری و خرید و فروش نفت با استفاده از یوآن چین و طلا انجام می گیرد و برای اولین بار به طور رسمی دلار از پروسه قیمت گذاری و تجارت انرژی حذف شده است.

گروه بریکس مصمم به پایان دادن استفاده از دلار است

خبر انتشار قراردادهای نفتی در حالی منتشر شد که چند روز بعد از آن کشور چین میزبان دیگر کشورهای گروه بریکس بود. در این نشست گروه بریکس که نهمین نشست این کشورها در طول ده سال اخیر بوده است، توافقات متعددی بین کشورهای گروه بریکس منعقد شد که نشان دهنده عزم جدی این کشورها برای کنار گذاشتن دلار از تجارت خارجی است.

در کنار اقدامات کشور چین در کنار زدن دلار از تجارت جهانی از جمله پیمان های پولی دوجانبه و همچنین رونمایی از قراردادهای جدید نفتی، کشور روسیه نیز در این نشست عزم جدی خود را برای مقابله با محدودیت های موجود در تبادلات مالی جهان نشان داد.

حذف دلار کارویژه گروه بریکس

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه معتقد است در حال حاضر نظام مالی جهان بیش از حد به دلار آمریکا متکی است و این مسئله محدویت های زیادی را برای کشورهای جهان ایجاد کرده است.

پوتین معتقد است انحصار دلار شرایط رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه را محدود نموده و از این رو کشورهای گروه بریکس باید برای ارتقاء نظام مالی جهانی و رهایی آن از سلطه دلار اقداماتی را انجام دهند.

از طرف دیگر یکی از مسائلی که در نشست اخیر کشورهای گروه بریکس مطرح شده، راه اندازی یک واحد پولی الکترونیکی جدید برای استفاده از تبادلات مالی بین المللی است. راه اندازی این واحد پولی نیز می تواند به طور مؤثر بر کاهش قدرت دلار در عرصه جهانی اثرگذار باشد. این واحد پولی جدید قرار است با پشتوانه طلا باشد تا کشورها با اطمینان بیشتری از آن استفاده نمایند.

در حال حاضر استفاده از پول های الکترونیکی رواج قابل توجهی در تبادلات مالی مردم جهان پیدا کرده است. اما مشخص نبودن پشتوانه این واحدهای پولی همچون بیت کوین و همچنین عدم شفافیت کامل در زمینه ذی نفعان اصلی آن، شبهاتی را در اذهان مردم ایجاد کرده که گسترش بیشتر این واحد های پولی را با مخاطره مواجه نموده است.

ارائه یک واحد پولی الکترونیکی توسط کشورهای گروه بریکس می تواند با رفع این نقیصه، اعتماد مردم را به استفاده از آن جلب نماید و بیش از گذشته سلطه دلار آمریکا را کاهش دهد.

بریکس در فکر ایجاد نظام مالی جایگزین

بنابراین به نظر می رسد کشورهای گروه بریکس عزم خود را برای ایجاد تغییر و تحول بنیادین در نظام مالی جهانی و پایان دادن به عصر سلطه دلار جزم نموده اند و در حال انجام تمامی اقدامات لازم برای این مهم هستند.

کشورهای گروه بریکس قصد دارند و با ایجاد مسیرهای جایگزین، نظام مالی جدیدی را پیش روی دیگر کشورهای جهان بگذارند تا علاوه بر رفع محدودیت های استفاده از دلار آمریکا، دیگر کشورهای جهان نیز به سمت استفاده کمتر از دلار حرکت نمایند.

حرکت کشورهای گروه بریکس به سمت تغییر بنیادین نظام مالی جهانی و رهایی از دلار، همانطور که به سلطه دلار پایان می دهد می تواند پایانی بر تحریم های مالی آمریکا نیز باشد.

چنانچه کشورهای جهان در تجارت خارجی خود از دلار آمریکا و نظا م پرداخت آن استفاده نکنند، عملا آمریکا ابزاری برای تحریم مالی دیگر کشورهای جهان در دست نخواهد داشت.

در حال حاضر کشورهای روسیه و چین با استفاده از ظرفیت پیمان های پولی دوجانبه تلاش های گسترده ای برای حذف دلار از تبادلات تجاری خود با دیگر کشورهای جهان انجام داده اند. برخی دیگر کشورها همچون ایران و ترکیه نیز گام هایی در این راستا برداشته اند.

یکی دیگر از قطعات پازل حذف دلار توسط کشورهای گروه بریکس نیز متقاعد کردن کشورهای صاحب انرژی به عدم استفاده از دلار در تجارت انرژی است. در همین راستا کشور چین توانسته است با کشور عربستان که بزرگترین صادر کننده نفت جهان محسوب می شود توافقاتی را در زمینه خرید و فروش یوآنی نفت و حذف دلار منعقد نماید.

گروه بریکس زمان مناسبی را برای حذف دلار انتخاب کرده است

در طول سال های اخیر آمریکا نتوانسته است از پیشروی کشورهای گروه بریکس در کاهش قدرت دلار جلوگیری نماید و یا اقداماتی برای تثبیت جایگاه دلار انجام دهد.

انفعال آمریکا نشان می دهد که کشورهای گروه بریکس زمان مناسبی را برای حرکت به سمت حذف دلار از تبادلات مالی جهانی انتخاب کرده اند.

در حال حاضر آمریکا قادر به مقابله با کشورهای گروه بریکس نیست و زمان و گزینه های بسیار محدودی برای جلوگیری از روند تغییر اساسی نظام مالی جهانی و حذف سلطه دلار دارد.

منبع: دیلی اکونومیست

کلیدواژه: کشورهای گروه بریکس | دیگر کشورهای جهان | نظام مالی جهانی | نظام مالی جهان | دلار از تجارت | تبادلات مالی | تجارت جهانی | تجارت انرژی | دلار آمریکا | دیگر کشورها | حال حاضر | حذف دلار | قیمت گذاری | راه اندازی | واحد پولی | سلطه دلار | کشور چین

منبع: فردا

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۵۴۵۶ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خلبان ایرانی که صدام دستور داد پیکرش را دو نیم کنند را بشناسید

مزاحمت‌هایی که نصیب آیت الله هاشمی می شد الان نصیب ما شده/پنج نفر از اعضای خانواده ما مممنوع الخروج هستند/فکر می کنند اسناد سری داریم که می خواهیم منتشر کنیم/حجاب را به صورت سنتی و بدون هیچ تحقیقی انتخاب کردم/ازدواج موقت همان دوست دختر پسری است

بررسی وحشتناک ترین جملات ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در همین زمینه

 • افزایش حجم تجارت ایران و برزیل پس از توافق برجام به ۳/۲ میلیارد دلار
 • سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل اعلام کرد : پس از توافق برجام حجم تجارت بین دو کشور ایران و برزیل در سال 2016 به 3/2 میلیارد دلار افزایش یافته است. به گزارش ایسنا ،سید علی سقائیان در دیدار تعدادی از دانشجویان برزیلی با وی در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا ، به تاریخچه روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور به سال 1903 و سفر اسحاق خان مفخم الدوله وزیر مختار ایران در واشنگتن به آمریکای جنوبی و عقد عهدنامه مودت و تجارت با برزیل باز می گردد که با تاسیس سفارت ایران در ریو دو ژانیرو در 1943 رسمیت یافته و این روابط در یک قرن گذشته تداوم داشته و بیش از 50 سند در حوزه های مختلف از سال 1336تاکنون به امضا رسیده است. سفیر کشورمان در برزیل ، روابط اقتصادی ایران و برزیل را در چارچوب سیاست های کلان دو دولت بین سالهای 2002 تا 2013 دستخوش تحولات قابل توجه ذکر کرد و افزود : حجم روابط تجاری دو کشور از حدود 400 میلیون دلار در اواخر دهه 90، به بیش از 4/2 میلیارد دلار در سال 2011 رسید که در دولت خانم روسف (2014-2011) با اتخاذ برخی سیاست های انقباضی و اولویت مسائل داخلی برزیل و تاثیر پذیری از تحریم های ظالمانه علیه ایران به 4/1 میلیارد دلار در 2014 تنزل یافت اما پس از توافق برجام حجم تجارت دو کشور در سال 2016 به 3/2 میلیارد دلار افزایش یافت. که اقلام عمده صادراتی برزیل به ایران شامل غلات حدود 45% ، گوشت گاو و مرغ 23 % ، شکر حدود 10 % ، روغن سویا حدود 7 % و کنجاله سویا حدود 7 % و اقلام عمده صادراتی ایران به برزیل شامل میوه جات 37% ، شیشه 23%، پلاستیک و رزین 10% ، فرش 9% سنگ و گچ...
 • پیوستن به سازمان تجارت جهانی با منافع کشور سازگار نیست
 • یک کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به شرایط بین‌المللی حاکم بر دنیا و شرایط ویژه کشور ما، اصرار دولت به پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع کشور نیست و پیمان‌های تجاری و فعال‌تر کردن مبادلات تجاری منطقه‌ای بیشتر به نفع اقتصاد است. عباسعلی نورا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد اینکه آیا در شرایط کنونی و با توجه به شعارهای ترامپ، اصرار ایران در پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع اقتصاد ایران است یا باید به فکر پیمان‌های چند‌جانبه‌ و منطقه‌ای بود، اظهار کرد: برای پیوستن به WTO عزم ملی در کشور وجود ندارد و شاخص‌های مختلف کشور دچار تعدد آراست. این کارشناس اقتصادی بیان داشت: ایران 20 سال قبل؛ تقاضای پیوستن به سازمان تجارت جهانی را داشته و 10 سال قبل هم ناظر این سازمان شده است و در دولت نهم هم پس از اینکه این سازمان از ما خواست تا رژیم تجاری‌مان را به آنها ابلاغ کنیم سه سال طول کشید.نورا خاطرنشان کرد: این تأخیرها برای پیوستن به سازمان تجات جهانی تا آنجا ادامه یافت که ایران با تحریم‌های بین‌المللی مواجه شد، بطوریکه در زمان تحریم‌ دیگر صحبت از تجارت جهانی بی‌معنی بود. بعد از برجام و در زمانی که اوباما رئیس‌جمهور آمریکا بود، بسیاری از کارشناسان بر این اعتقاد بودند پیوستن به سازمان تجارت جهانی به نفع ایران است، اما در این دوره هم عزم ملی برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی وجود نداشت و در این رابطه تعدد و تضاد آراء بسیار بود. این کارشناسان اقتصادی با ‌اشاره به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: بسیاری از کشورها با وجود ترامپ دیگر تمایلی به پیوستن به سازمان تجارت جهانی ندارند و بعد از حضور او در راس دولت آمریکا، تجارت جهانی تا اندازه‌ای جایگاه خود را از دست داده است. نورا با بیان اینکه با توجه به شرایط بین‌المللی حاکم بر دنیا...
 • درخواست وزیر خارجه چین از بریکس برای حمایت از چندجانبه گرایی
 • وانگ یی وزیر امور ‏خارجه چین در نیویورک از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چند جانبه ‏گرایی در امور بین المللی دفاع ‏کنند. ‏ به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صداوسیمابه نقل از خبرگزاری شین هوآ؛وزیر امور خارجه چین از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چندجانبه گرایی ‏در نظام بین المللی پشتیبانی ‏کنند.‏وانگ یی وزیر امور ‏خارجه چین در نیویورک از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چند جانبه ‏گرایی در امور بین المللی دفاع ‏کنند. ‏وی افزود یکجانبه گرایی ‏اکنون در امور بین المللی ‏کارایی ندارد، تحریم های یک ‏جانبه محبوبیت خود را از دست ‏داده است و استفاده یکجانبه ‏از زور نیز بسیار خطرناک ‏خواهد بود. ‏رئیس دستگاه دیپلماسی و ‏روابط خارجی چین از کشورهای ‏عضو گروه بریکس خواست نظام ‏تجاری چند جانبه ، هماهنگی ‏در زمینه سیاستهای اقتصاد ‏کلان را حفظ کنند و برای اصلاح ‏مدیریت اقتصادی جهان اهتمام ‏ورزند. وی همچنین از کشورهای ‏عضو گروه بریکس خواست تلاش کنند تا ‏نظام بین المللی به گونه ای ‏باشد که همه تصمیم گیری ها بر ‏اساس سازمان ملل متحد باشد. ‏همچنین وزرای خارجه گروه موسوم به بریکس، شامل برزیل، روسیه، هندوستان، چین و آفریقای جنوبی با یکدیگر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کردند.
 • وزیر خارجه چین از بریکس خواست از اصل چندجانبه گرایی در نظام بین المللی پشتیبانی کند
 • وانگ یی وزیر امور ‏خارجه چین در نیویورک از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چند جانبه ‏گرایی در امور بین المللی دفاع ‏کنند. ‏ به گزارش سرویس بین المللخبرگزاری صداوسیمابه نقل از خبرگزاری شین هوآ؛وزیر امور خارجه چین از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چندجانبه گرایی ‏در نظام بین المللی پشتیبانی ‏کنند.‏وانگ یی وزیر امور ‏خارجه چین در نیویورک از ‏کشورهای عضو گروه بریکس ‏خواست از اصل چند جانبه ‏گرایی در امور بین المللی دفاع ‏کنند. ‏وی افزود یکجانبه گرایی ‏اکنون در امور بین المللی ‏کارایی ندارد، تحریم های یک ‏جانبه محبوبیت خود را از دست ‏داده است و استفاده یکجانبه ‏از زور نیز بسیار خطرناک ‏خواهد بود. ‏رئیس دستگاه دیپلماسی و ‏روابط خارجی چین از کشورهای ‏عضو گروه بریکس خواست نظام ‏تجاری چند جانبه ، هماهنگی ‏در زمینه سیاستهای اقتصاد ‏کلان را حفظ کنند و برای اصلاح ‏مدیریت اقتصادی جهان اهتمام ‏ورزند. وی همچنین از کشورهای ‏عضو گروه بریکس خواست تلاش کنند تا ‏نظام بین المللی به گونه ای ‏باشد که همه تصمیم گیری ها بر ‏اساس سازمان ملل متحد باشد. ‏
 • ادامه درگیری میان گروه طالبان و گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان
 • مقامات افغان اعلام کردند که در نتیجه درگیری گروه تروریستی داعش و طالبان در شمال افغانستان، چهار عضو وابسته به داعش کشته شده است. به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، مقامات افغان در ولایت جوزجان اعلام کردند که طالبان و گروه تروریستی داعش در مناطقی از شهرستان «قوش‌تپه» بایکدیگر درگیر شدند.این درگیری در مناطق «بیک سر» و «خانقاه» در شهرستان قوش تپه رخ داده است که در نتیجه چهار جنگجوی داعش کشته ویک جنگجوی داعشی زخمی شده است.«محمدرضا غفوری» سخنگوی والی جوزجان به «سلام‌وطندار» گفت که درگیری گروه تروریستی داعش و طالبان در این مناطق سه ساعت ادامه یافت.وی در ادامه تصریح کرد که اخیرا تنش‌ها بین دو گروه افزایش یافته و بارها طالبان با گروه تروریستی داعش در این ولایت درگیر شده‌ است.این در حالی است که چندی قبل «رحمت‌الله ترکستانی» فرمانده پلیس ولایت جوزجان پس از درگیری طالبان و داعش در منطقه «برمه‌خشک» شهرستان قوش تپه گفته بود که احتمال تشدید درگیری‌ها بین دو گروه وجود دارد.پیش از این نیز گروه طالبان در مناطق «قرای‌کومرلیک»، «آقسای» و «خاک شهیدان» این ولایت با جنگجویان داعش درگیر شده بودند.با این حال، آمریکا متهم است که با تقویت گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان برای ناامن سازی کشورهای آسیای مرکزی تلاش می‌کند.انتهای پیام/. R36461/P36461/S8,87,91/CT10
 • مدیر گروه تلگرامی غیر اخلاقی دستگیر شد/برخورد با ۹ تن از مدیران گروه تلگرامی زنجان
 • به گزارش گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان، به نقل ازمرکز امنیت سایبری سازمان اطلاعات سپاه استان زنجان،شهریور ماهبا 10 نفر از مدیران و اعضای فعال گروه تلگرامی انتشار محتوای خلاف عفت و اخلاق عمومی، برخورد شد. این گروه در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی در استان زنجان فعالیت داشت که به دستور مقام محترم قضایی یک نفر ایجاد کننده و مدیر اصلی گروه، دستگیر و 9 نفر از سایر مدیران و اعضای فعال این گروه تلگرامی، دعوت و مورد ارشاد قرار گرفتند و نسبت به عدم تکرار اقدامات مجرمانه در فضای مجازی و اصلاح صفحات مجرمانه متعهد شدند. بنا بر گزارش مرکز امنیت سایبری سازمان اطلاعات سپاه استان زنجان این گروه تلگرامی غیر اخلاقی 2 هزار و 330 نفر عضو داشت که بیش از 39 هزارمورد عکس، صوت و فیلم مبتذل و مستهجن در آن منتشر شده بود که اعمالی جنسی ارتباط غیر اخلاقی با محارم، خویشاوندان و کودکان را ترویج می‌کرد. در این گزارش آمده استدامنه سنی مدیران و فعالان اصلی این گروه مستهجن از 15 سال تا 26 سال بودند که به جرم خود اعتراف و علت اعمال مجرمانه خود را ناآگاهی به قانون و تفریح و سرگرمی عنوان می‌کردند که نشان می‌دهد نیاز به آگاهی بخشی و آموزش خانواده‌ها به ویژه جوانان و نوجوانان و نظارت بیش از پیش والدین به فرزندان خود دارد. مرکز امنیت سایبری سپاه استان زنجان تاکید دارد کهبا توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر نقش اهمیت فضای مجازی "فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد. علاوه بر مد نظر قرار دادن فرصت‌ها و مزایای فراوان فضای مجازی، بدیهی است رصد و شناسایی مجرمان سایبری از برنامه‌های مرکز امنیت سایبری سپاه استان خواهد بود و در صورت ادامه رفتار مجرمانه، توسط مجرمان فضای مجازی، با هماهنگی مقام محترم قضایی برخورد قانونی انجام می‌گیرد. این مرکز همچنینبا دعوت از مردم برای اطلاع‌رسانی در...
 • بهبود چشم انداز تجارت جهان
 • تین‌نیوز | روز پنج‌شنبه، اقتصاددانان سازمان تجارت جهانی (WTO) اصلاحیه‌ای را بر پیش‌بینی قبلی سازمان در مورد تجارت سال 2017 منتشر کردند. در گزارشی که سازمان تجارت جهانی به همین مناسبت منتشر کرده آمده است که در پی افزایش شدید رشد تجارت جهان در نیمه نخست سال میلادی جاری، پیش‌بینی قبلی سازمان از رشد تجارت جهان در جهت افزایشی اصلاح می‌شود. به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، بر این اساس، برآورد سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که رشد تجارت جهان در سال‌جاری میلادی به 6/ 3 درصد خواهد رسید. این درحالی است که پیش‌بینی قبلی سازمان این رشد را تنها 4/ 2 درصد نشان می‌داد و طیف تغییرات آن در محدوده بین 8/ 1 درصد تا 6/ 3 درصد اعلام شده بود که از سطح بالای نااطمینانی اقتصادی و سیاسی موجود حکایت داشت. حالا در گزارش جدید بالاترین سطح این طیف یعنی رشد 6/ 3 پیش‌بینی شده است. رشد 6/ 3 درصدی تجارت جهان نشان‌دهنده یک بهبود اساسی نسبت به رشد ضعیف 3/ 1 درصدی سال 2016 است. در گزارش جدید همچنین طیف تغییرات پیش‌بینی برای رشد تجارت جهان بین 2/ 3 تا 9/ 3 اعلام شده است که منعکس‌کننده تداوم ریسک پیش‌بینی است که ناشی از نااطمینانی‌های عمیق در زمینه تحولات کوتاه‌مدت اقتصادی و سیاسی است. علت افزایش پیش‌بینی سازمان از رشد تجارت جهان به‌طور خاص مربوط به افزایش جریان‌های تجاری آسیا و افزایش تقاضای واردات در آمریکای شمالی پس از رکود سال 2016 اعلام شده است. روبرتو آزودو، دبیرکل سازمان تجارت جهانی در این باره گفت: ‌«بهبود چشم‌انداز تجارت خبر خوبی است اما ریسک‌های اساسی که اقتصاد جهان را مورد تهدید قرار می‌دهند، همچنان وجود دارند و به آسانی می‌توانند هرگونه احیای تجارت را تحت تاثیر قرار دهند.» وی افزود: «این ریسک‌ها شامل احتمال تبدیل‌شدن شعارهای حمایت‌گرایانه به اقدامات محدودکننده تجارت، افزایش نگران‌کننده تنش‌های ژئوپلیتیک و خسارات رو به...
 • روحانی زیرآب تجارت تراریخت را زد
 • صراط: سالهای اخیر عرصه موضع‌گیریهای متعدد صاحبنظران درخصوص مسئله «محصولات دست‌ورزی شده ژنتیک» بوده است. بسیاری از شخصیتها از جناحهای گوناگون و نهادهای معظم نظام بتدریج مخالفت خود را با جریان هدایت کننده تجارت تراریخت در کشور آشکار کردند.به گزارش تسنیم در میان افراد نزدیک به جریان سیاسی دولت نیز افراد بسیار شاخصی در این جرگه حضور دارند. پس از اظهار نظرهای صریح محمد جواد ظریف، محمود حجتی ، معصومه ابتکار و علی‌اکبر ولایتی این بار ریاست محترم‌جمهور نیز با یک ریل‌گذاری هوشمندانه، تلویحاً بی‌توجهی خود به جریان مدافع تجاری‌سازی تراریخت را اعلام کرد. در حکم ابلاغی ضمیمه حکم وزیر جهادکشاورزی، از تجاری‌سازی محصولات تراریخت هیچ نامی برده نشده است.رئیس‌جمهوری پیش‌تر با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسی و پس از اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی؛ با صدور احکامی وزیران کابینه دولت دوازدهم را منصوب کرده بود. در پی این امر، مقرر شد ضمائم این احکام که شامل برخی دستورالعمل‌ها و تعیین اولویت‌هاست نیز به آنها ابلاغ شود. بر اساس این ضمائم احکام، وزرا موظف شده‌اند برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های مطرح‌شده تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف دو ماه به دفتر رئیس‌جمهوری ارائه نمایند.همچنین سازمان برنامه‌وبودجه کشور موظف شده است هر شش ماه یک‌بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس‌جمهور ارائه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود. ضمایم احکام وزرا، شامل اولویت‌های عمومی و اولویت‌های تخصصی هر وزارتخانه است که وزرا باید در دوره تصدی خود آن‌ها را نصب العین قرار داده و اجرایی نمایند.هوشمندی و بی‌توجهی رئیس محترم جمهور نسبت به این جریان مشکوک، پیش از این نیز مسبوق به سابقه بوده است. ضمایم حکم وزیر جهاد کشاورزی به شرح زیر است:«جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزیدولت دوازدهم، بر اساس برنامه هایی...
 • انتصاب جدید در بیمه تجارت نو
 • خبرگزاري آريا - سيد محمد عباس زادگان طي حکمي علي قمري را به عنوان مدير امور شعب و نمايندگان بيمه تجارت نو منصوب کرد. به گزارش خبرگزاري آريا، سيد محمد عباس زادگان مدير عامل بيمه تجارت نو طي حکمي ،علي قمري را به عنوان مدير امور شعب و نمايندگان بيمه تجارت نو منصوب کرد. در متن اين حکم آمده است: باتوجه به سوابق ارزنده جنابعالي بدينوسليه از تاريخ 96/07/1 به عنوان مدير امور شعب و نمايندگان منصوب ميشويد. اميدوارم با تمام توان ضمن توسعه شعبه نمايندگان در راهبردي و گسترش شعب همه ي مساعي لازم را در راهبردي نمايندگان فروش معمول داريد. خداوند بر توفيقات شما بيافزايد. از جمله سمت هاي قمري ميتوان به رياست بيمه آتيه سازان حافظ غرب کشور , رئيس منطقه غرب کشور در شرکت بيمه نوين و شرکت بيمه دي و از ابتداي سال 95بعنوان مدير منطقه غرب کشور بيمه تجارت نو اشاره کرد. -->
 • رئیس جمهور زیرآب تجارت تراریخت را زد
 • پس از «ظریف»، «حجتی»، «ابتکار» و «ولایتی» از نزدیکان به جریان سیاسی دولت، رئیس‌جمهور هم در یک ریل‌گذاری برای وزارت جهادکشاورزی، الزام به تجارت تراریخت را مسکوت گذاشت. متن حکم را ببینید. به گزارش جهان نيوز؛ سالهای اخیر عرصه موضع‌گیریهای متعدد صاحبنظران درخصوص مسئله «محصولات دست‌ورزی شده ژنتیک» بوده است. بسیاری از شخصیتها از جناحهای گوناگون و نهادهای معظم نظام بتدریج مخالفت خود را با جریان هدایت کننده تجارت تراریخت در کشور آشکار کردند. در میان افراد نزدیک به جریان سیاسی دولت نیز افراد بسیار شاخصی در این جرگه حضور دارند. پس از اظهار نظرهای صریح محمد جواد ظریف {اینجا را ببینید}، محمود حجتی {از نمونه‌های متعدد برای مثال اینجا را ببینید}، معصومه ابتکار {از نمونه‌های متعدد برای مثال اینجا را ببینید} و علی‌اکبر ولایتی {اینجا را ببینید}، این بار ریاست محترم‌جمهور نیز با یک ریل‌گذاری هوشمندانه، تلویحاً بی‌توجهی خود به جریان مدافع تجاری‌سازی تراریخت را اعلام کرد. در حکم ابلاغی ضمیمه حکم وزیر جهادکشاورزی، از تجاری‌سازی محصولات تراریخت هیچ نامی برده نشده است. رئیس‌جمهوری پیش‌تر با استناد به اصول 87 و 133 قانون اساسی و پس از اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی؛ با صدور احکامی وزیران کابینه دولت دوازدهم را منصوب کرده بود. در پی این امر، مقرر شد ضمائم این احکام که شامل برخی دستورالعمل‌ها و تعیین اولویت‌هاست نیز به آنها ابلاغ شود. بر اساس این ضمائم احکام، وزرا موظف شده‌اند برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های مطرح‌شده تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف دو ماه به دفتر رئیس‌جمهوری ارائه نمایند. همچنین سازمان برنامه‌وبودجه کشور موظف شده است هر شش ماه یک‌بار گزارش مقایسه‌ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس‌جمهور ارائه نماید تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود. ضمایم احکام وزرا، شامل اولویت‌های عمومی و اولویت‌های تخصصی هر وزارتخانه است...
 • دیپلماسی اقتصادی احیای رویکرد همزیستی تجارت و سیاست
 • خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- برنامه وزارت امور خارجه براي راه اندازي معاونت اقتصادي که از حدود يک ماه پيش به طور جدي دنبال شد، از ديد برخي فعالان بخش خصوصي ضرورتي براي تحقق راهبرد «اقتصاد مقاومتي؛ توليد- اشتغال» است و از نگاه برخي ديگر، موازي کاري. به گزارش ايرنا، بيست و نهم مردادماه گذشته «محمدجواد ظريف» در نخستين گفت و گوي تلويزيوني پس از اخذ راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي به عنوان وزير امورخارجه دولت دوازدهم، از راه اندازي معاونت اقتصادي در اين وزارتخانه خبر داد.ظريف آن زمان گفت: در زمينه صادرات بر صادرات کالاهاي غيرنفتي، خدمات فني و مهندسي و نيروي کار تاکيد مي‌کنيم تا اين صادرات مانعي براي تحريم دوباره جمهوري اسلامي ايران باشد. در بخش واردات نيز به واردات سرمايه‌هاي ايرانيان خارج از کشور و جذب سرمايه‌گذاري خارجي، جذب فناوري و واردات گردشگر در زمينه هاي فرهنگي و سلامت توجه ويژه‌اي کرده‌ايم.وي ادامه داد: کارهاي اقتصادي و سياسي کشور بايد با وزارت امور خارجه هماهنگ شود تا بتوانيم منافع ملي را در خارج از کشور به ‌پيش ببريم و منابع کشور بي‌دليل متوجه خارج نشود يا در حوزه‌هايي که در داخل ظرفيت و مزيت‌هاي فناوري داريم بي‌جهت به واردات رو نياوريم.به گفته وي، يکي از مشکلات و موانع داخلي براي جذب سرمايه خارجي، طولاني شدن زمان جذب سرمايه به دليل دقتي است که در اين بخش مي‌شود.ظريف اضافه کرد: در بخش صادرات نيز اين دقت‌ها وجود دارد و مانع اقدام هاي بخش خصوصي در بازارهاي جهاني مي‌شود، بر همين اساس از 2 سال پيش، يک بانک اطلاعاتي در وزارت امور خارجه به‌صورت آزمايشي براي تبادل اطلاعات اقتصادي بين داخل و خارج راه‌اندازي شده است.البته اين رويکرد مدت ها در وزارت امورخارجه در قالب معاونت و به طور رسمي دنبال مي شد اما چندين سال اين امر به سبب آنچه مخالفان، موازي کاري و همپوشاني مي خواندند،...
 • سیاوش زراعتی چهره ماندگار صنعت و تجارت سال ٩٦ ایران شد
 • به گزارش ایلنا، اجلاس چهره های ماندگار صنعت و تجارت ایران در سال ٩٦، به همت دبیرخانه اجلاس و با همکاری مرکز پژوهش و آموزش مدیریت ایران، با حضور مدیران و مسئولان ارشد سازمانهای دولتی و خصوصی و جمعی از مدیران و کارشناسان بانک صادرات ایران، روز چهار شنبه ٢٩ شهریور ماه در سالن همایشهای بین المللی صدا و سیما برگزار و تندیس زرین چهره ماندگار سال ٩٦ صنعت و تجارت ایران، پس از بررسیها و ممیزی های صورت گرفته و با توجه به مطالعات و ارزیابی های هیات داوران این اجلاس، به سیاوش زراعتی، مدیرعامل بانک صادرات ایران، تقدیم شد. پیرو انتخاب سیاوش زراعتی، مدیر عامل بانک صادرات ایران، به عنوان چهره ماندگار صنعت و تجارت ایران، وی به عضویت افتخاری هیات علمی مرکز پژوهش و آموزش مدیریت ایران نایل آمد. مدیرعامل بانک صادرات امسال درحالی چهره ماندگار صنعت و تجارت کشور شده است، که علاوه بر این ،تندیس زرین و جایزه نوبل مدیریت ایران وگواهینامه رهبری سازمانی ازسوی آکادمی ANCCP ایتالیا و گواهینامه مدیریت استراتژیک از سوی آکادمی AGR سوئد در همایش مجمع جهانی نوبل مدیریت، به وی اعطا شده است.
 • انتشار نسخه جدید موبایل بانک تجارت منطبق با IOS ۱۱
 • خبرگزاري آريا - همزمان با ارائه ي آخرين نسخه به روزرساني سيستم عامل IOS ، بانک تجارت نسخه ي جديد اپليکيشن موبايل بانک خود را براي دارندگان دستگاه هاي تلفن همراه و تبلت اپل منتشرکرد. به گزارش خبرگزاري آريا، دسترسي به اين نسخه که کاملا با IOS 11 سازگار است از طريق پايگاه اينترنتي بانک تجارت به نشاني www.tejaratbank.ir/iphone.php امکانپذير است . همچنين امکان دانلود مستقيم اين اپليکيشن از طريق اسکن Qr Code اين خبر وجود دارد . از جمله مهمترين امکانات آخرين نسخه موبايل بانک تجارت مي توان به انتقال وجه بين حسابها و کارتهاي بانک تجارت تا سقف 500.000.000 ريال، انتقال وجه پايا و ساتنا به حسابهاي بانکهاي ديگر ، انتقال وجه به کارتهاي ساير بانکها ، پرداخت قبض، امکان خريد شارژ و شارژ مستقيم سيم کارت تمام اپراتورهاي تلفن همراه، امکان يافتن نزديکترين شعب و يا دستگاه هاي خودپرداز بانک تجارت مديريت چک و امکان مسدودي کارت اشاره کرد . دسترسي به آخرين نسخه موبايل بانک تجارت براي سيستم هاي عامل اندرويد و ويندوزفون نيز از طريق آيکون موبايل بانک در پايگاه اينترنتي بانک تجارت امکانپذير است -->
 • تجارت کالای کشاورزی ایران و اوکراین ۱ میلیارد دلاری می شود
 • وزارت کشاورزی و غذای اوکراین انتظار دارد حجم تجارت محصولات کشاورزی بین ایران و اوکراین تا پایان سال ۲۰۱۷ به رقم یک میلیارد دلار برسد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وزارت کشاورزی و غذای اوکراین انتظار دارد حجم تجارت محصولات کشاورزی بین ایران و اوکراین تا پایان سال 2017 به رقم یک میلیارد دلار برسد. واسیل آنتوننکو، کارشناس ارشد همکاری های دوجانبه تجاری و اقتصادی بخش همکاری های بین المللی وزارت کشاورزی و غذای اوکراین این خبر را در جریان نشست مشترک تجاری ایران و اوکراین بیان کرد. آنتوننکو افزود: «در طی 7 ماهه نخست سال 2017، ایران هشتمین وارد کننده بزرگ محصولات کشاورزی از اوکراین بوده است. با توجه به تلاش های مشترک شرکت های ایران و اوکراین، انتظار می رود ما بتوانیم حجم تجارت محصولات کشاورزی میان دو کشور را تا پایان امسال به یک میلیارد دلار برسانیم.» جنایدی چیژیکوف، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع اوکراین نیز در نشست مشترک تجاری ایران و اوکراین گفته، در بازه زمانی ژانویه تا می 2017، حجم کالاهای صادراتی از اوکراین به ایران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 78 درصد رشد نشان می دهد چیژیکوف افزود: «در سال 2016، در مقایسه با سال 2015، میزان صادرات اوکراین به ایران 32 درصد رشد داشت، در حالی که میزان واردات از ایران 30 درصد افزایش یافت. در بازه زمانی ژانویه تا می امسال، صادرات اوکراین به ایران 78 درصد دیگر نسبت به مدت مشابه سال 2016 رشد داشته است.» گفتنی است، میزان کل مبادلات تجاری ایران و اوکراین در سال 2016 میلادی 745 هزار و 82 دلار بوده است.
 • تجارت پرندگان زینتی و نگرانی مردم مشهد از فروش سنتی
 • با توجه به درخواست‌های ارائه شده در مورد ساماندهی فروشندگان پرندگان زینتی شهرک صنفی برای این شغل در مشهد مقدس در دست احداث است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، پرندگان زینتی جزو حیوان‌های خانگی هستند که تعداد زیادی از مردم به نگهداری آنها علاقه دارند اما حالا ما شاهد این هستیم که خرید و فروش آنها نگرانی‌هایی را در شهر مشهد مقدس ایجاد کرده است.در حوالی سه راه فلسطین و از میدان توحید به سمت حرم مطهر رضوی مناطقی است که بیشتر واحدهای تجاری فروش پرندگان زینتی در آنها دایر شده‌اند و به همین علت بیشترین اعتراضات از ساکنان و کسبه همین مناطق به دست خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مشهد مقدس رسیده است.نظافت و بهداشت نامناسب واحدهای فروش پرندگان زینتیحامد یکی از شهروندان مشهدی است که در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس می‌گوید: نظارت درستی بر روی این نوع از واحدهای تجاری وجود ندارد و برخی اوقات صاحبان این مغازه‌ها در نظافت واحد تجاری خود به قدری اهمال کاری می‌کنند که بوی تعفن ناشی از آن تمام عابران را آزار می‌دهد و این به غیر از مشکلاتی است که سر و صدای این پرندگان برای مغازه‌های مجاور ایجاد می‌کند.مهدی از دیگر شهروندان مشهدی است که در این حوزه می‌گوید: متأسفانه هیچ اطمینانی به رعابت بهداشت در این واحدهای تجاری وجود ندارد و به همین علت نگرانی‌هایی بین ساکنان منطقه و سایر کسبه وجود دارد.وی ادامه می‌دهد: این نگرانی بیشتر از بزرگسالان برای کودکان است زیرا آنها نسبت به بیماری‌های مشترک بین انسان و طیور حساسیت بیشتری دارند و ممکن است نبود نظارت بر این واحدها خطراتی را برای سلامت آنها ایجاد کند به ویژه جذابیت این پرندگان معمولا سبب می‌شود که کودکان برای دیدن آنها نزدیک شوند.الزام به رعایت استانداردهای در نظر گرفته شدهنگرانی این شهروندان کاملا به جا است و به همین علت خبرنگار تسنیم...
 • ۱۱ کشور جهان قرارداد تجارت آزاد را در غیاب آمریکا ادامه می دهند
 • ۱۱ کشور عضو پیمان شراکت ترانس پسفیک که سال گذشته و با حضور آمریکا شکل گرفت در حال نزدیک شدن به امضای یک قرارداد جامع تجارت آزاد بدون حضور آمریکا هستند.به گزارش فارس به نقل از رویترز، سال گذشته میلادی 11 کشور جهان به همراه آمریکا پیمان شراکت آزاد ترانس پسفیک را امضا کردند.با روی کار آمدن ترامپ، آمریکا که خود یکی از بنیانگذاران این پیمان بود، به طور یکطرفه از آن خارج شد و تلاش‌های دیگر کشورها نظیر ژاپن برای منصرف کردن کاخ سفید و نگه داشتن آمریکا در این پیمان بی‌نتیجه ماند.یک منبع آگاه اعلام کرد: 11 کشور باقیمانده در این پیمان روز گذشته مذاکراتی را انجام دادند که به نظر می‌رسد در حال نزدیک شدن به یک پیمان تجارت آزاد جامع در غیاب آمریکا هستند.این پیمان در اصل با هدف حذف کردن موانع تجارت بین این 12 کشور شکل گرفت اما با خروج آمریکا در ماه ژانویه سال جاری از این پیمان، اجرای آن عملاً مسکوت ماند.نمایندگان این 11 کشور طی دو روز در توکیوی ژاپن دورهم جمع شدند تا بتوانند علی‌رغم خروج آمریکا یک پیمان شراکت مجدداً و بدون حضور آمریکا شکل دهند.در اجلاسی که در این دو روز برگزار شد اعضای این پیمان توافق کردند تا ماه آینده میلادی نیز در ژاپن تشکیل جلسه داده و بر یک پیمان تجارت آزاد توافق کنند.کازویوشی اموموتو دبیر این اجلاس به خبرنگاران گفت:‌ در اجلاس کنونی پیشرفت‌های خوبی حاصل شد.قرار است در حاشیه اجلاس کشورهای عضو همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در ویتنام، کشورهای عضو شراکت ترانس پسفیک نیز با یکدیگر دیدار کنند.هموموتو ادامه داد: همه کشورها در تلاش هستند تا در اجلاس آتی به بهترین نتیجه ممکن دست یابیم. ژاپن در تلاش است علی‌رغم خروج آمریکا به تجارت آزاد با 11 کشور عضو اشتراک ترانس پسفیک ادامه داده و در مقابل سیاست‌های حمایت‌گرانه کاخ سفید، بایستد.این کشور...
 • دستور بانک مرکزی چین به بانک ها/تجارت با کره شمالی را متوقف کنید
 • چهار منبع آگاه به رویترز اطلاع دادند که بانک مرکزی چین به بانک‌ها گفته تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی را به دقت به کار بگیرند.  در شرایطی که آمریکا نگران است پکن درباره تکرار ازمایش اتمی پیونگ‌یان به اندازه کافی سخت‌گیری نکند، چهار منبع آگاه به رویترز اطلاع دادند که بانک مرکزی چین به بانک‌ها گفته است که تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی را به دقت به کار بگیرند. پس از این که ششمین و قدرتمندترین ازمایش اتمی کره‌شمالی در ۳ دسامبر انجام شد، تنش‌ها بین این کشور و آمریکا بالا گرفت و باعث شد هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های بیشتری علیه کره‌شمالی وضع کند. نقش بانک‌های چینی به عنوان مجرای ورود و خروج پول به همسایه به شدت منزوی خود، تحت بررسی دقیق قرار گرفته است. منابع اطلاع دادند که به بانک‌ها گفته شده است تا پیرو تحریم‌های سخت تر پیونگ‌یانگ توسط سازمان ملل، ارائه خدمات مالی به مشتریان جدیدی از کره‌شمالی را متوقف کنند و وام‌های مشتریان موجود را هم کاهش دهند. به گفته این منابع از بانک‌ها خواسته شده است تا تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی را به طور کامل به کار بگیرند و به آنها راجع به ضررهای اقتصادی و ریسک از بین رفتن خوشنامی در صورتی که خلاف این کار را انجام دهند، هشدار داده شده است. طبق اعلام این منابع دستورالعمل این کار روز دوشنبه به دست بانک‌ها رسیده است. طبق آن‌چه که منابع از این مستندات مشاهده کرده‌اند، در آن گفته شده است: درحال حاضر مدیریت تجارت‌های مرتبط با کره شمالی به مسئله‌ای در سطح سیاست ملی و امنیت ملی تبدیل شده است.
 • مشارکت بانک تجارت در قرارداد تامین مالی اوبر بانک
 • به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، علی حُسنانی بامداد جمعه در حاشیه مراسم امضای قرارداد ۱۴ بانک ایران با ‘اوبربانک’ در شهر ‘لینز’ اتریش گفت: خوشبختانه پس از برداشته شدن تحریم ها ، امکان عقد قراردادهای تامین مالی میان مدت و بلند مدت بخصوص در کشورهای اروپایی فراهم شده است و امیدواریم که امضای قرارداد با اوبربانک اتریش زمینه ساز امضای قرارداد با دیگر بانک های اروپایی شود. حُسنانی با بیان اینکه روابط کارگزاری اوبربانک با بانک های ایران تقریبا یک رابطه ۸ ساله است، افزود: در بستر چنین قراردادهایی پروژه ها و طرح های زیرساختی در ایران تامین مالی خواهد شد. معاون امور بین المللی بانک تجارت درباره اهمیت قرارداد بانک های ایرانی با اوبربانک اتریش گفت: این قرارداد از ابعاد تامین مالی پروژه های زیرساختی بسیار حائز اهمیت است چون ما در حوزه های مختلف از جمله صنعت ، راه ، سد و سدسازی پروژه های تعریف شده ای داریم که برای آن نیاز به تامین مالی خارجی داریم و با امضای این قرارداد تامین مالی می توانیم این پروژه ها به بصورت تامین مالی بلند مدت ، تامین مالی کنیم . حُسنانی افزود: بعلاوه در بستر روابط کارگزاری هم با امضای این قرارداد ، بانک های اروپایی علاقمند به امضای قرارداد تامین مالی یا شروع روابط کارگزاری با سیستم بانکی ایران هستند می توانند این را یک نقطه عطفی برای ایجاد روابط بانکی با ایران قرار بدهند. اولین قرارداد تامین اعتبار بانکی پسابرجام ایران به ارزش یک میلیارد یورو روز پنجشنبه در شهر لینز اتریش بین اوبربانک اتریش با ۱۴ بانک ایرانی به امضا رسید. این قرارداد در حضور محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد ، احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی ایران و عبادلله مولایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتریش، به امضای فرانتس گاسلبرگر مدیر اوبربانک و نمایندگان ۱۴ بانک ایرانی شامل...
 • دلار در فصل پاییز به کدام سمت می رود
 • دلار پاییز را کاهشی آغاز کرد؛ هرچند فعالان بازار معتقدند رویکردهای افزایشی قدرت بیشتری در بازار دارند. البته از نظر کارشناسان، قرار گرفتن رویکردهای کاهشی در اقلیت از جهت کاهش دامنه نوسان قیمتی می‌تواند نکته مثبتی باشد. اتفاقی که در نیمه ابتدای سال 96 در قالب کاهش ارتفاع و دامنه نوسانات بروز و نمود داشت. جمع‌بندی نگاه‌ها در بازار حکایت از سه دسته رویکرد افزایشی دارد. گروهی اعتقاد به رشد تدریجی، مستمر و کم‌نوسان دلار دارند. در نگاه این دسته روند فعلی قیمت تغییر خاصی نخواهد کرد. دسته دوم، رویکرد فصلی دارند، یعنی باور دارند قیمت دلار در پاییز با افزایش نوسانات مواجه خواهد شد؛ ولی با تغییر فصل، مسیر قیمتی آن نیز تغییر خواهد کرد. گروه آخر، صعود بهای دلار را مشروط به شکسته شدن نقاط مقاومتی خاصی دانسته‌اند. آنها باور دارند در صورت شکسته شدن این نقاط، موج بلندمدت افزایشی در بازار شکل خواهد گرفت. اکثر بازیگران باتجربه بازار عنوان کرده‌اند، معامله‌گران تا زمانی که دامنه نوسانات محدود است، در انجام خرید و فروش محتاط خواهند بود و همزمان سعی می‌کنند با توجه به روند بازار صحت احتمالی وقوع رویکردهای خود را بررسی کنند. در واقع آنها به یکباره دامن احتیاط را به‌واسطه انتظاری که برای سه ماه آینده دارند، رها نخواهند کرد. در اولین روز از نیم سال دوم سال، قیمت دلار کاهش یافت، ولی سکه راه افزایشی را در پیش گرفت. دلار که روز پنج‌شنبه با قیمت 3 هزار و 898 تومان به کار خود خاتمه داده بود، روز شنبه را با نرخ 3 هزار و 899 تومان آغاز کرد. با این حال، شروع افزایشی این ارز ادامه نیافت و در نهایت با قیمت 3 هزار و 896 تومان روز اول مهر را به پایان برد. در مقابل، روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی کاهش قیمت 13 هزار تومانی روز پنج‌شنبه را به فراموشی...
 • دلار آزاد ۳۸۸۹تومان شد
 • امروز بازار آزاد ارز نوسان قیمت داشت و دلار آمریکا با اندکی کاهش قیمت 3889 تومان کلید خورد تا همچنان در کانال 3800 تومان بماند. آنچه در ذیل می آید جدول قیمت روز جاری دلار و انواع ارزهای پرطرفدار و مقایسه با آخرین قیمت های ثبت شده روز گذشته است. جدول زیر به همراه نمودار تغییرات یک ماه، چند ماه و چند سال گذشته قیمت ها می تواند نوسانات دقیق بازار را به شما نشان دهد؛ گفتنی است؛ برای اطلاع از جدیدترین تغییرات نرخ طلا، انواع سکه، دلار و انواع ارز، شاخص بورس تهران، قیمت انواع خودرو و مدل های مختلف موبایل می توانید به صفحه اصلی سایت اقتصاد آنلاین، بخش قیمت ها مراجعه نمایید.
 • رکورد زنی دلار بانکی
 • در مرکز مبادلات ارزی، نرخ هر دلار آمریکا طی روز جاری با ۳۵ ریال افزایش نسبت به آخرین روزی کاری هفته گذشته ۳۳ هزار و ۶۰۵ ریال قیمت گذاری شد. به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، بانک مرکزی در جریان قیمت گذاری 39 ارز بانکی موجود در معاملات امروز (شنبه اول مهرماه) مرکز مبادلات ارزی نرخ 31 ارز از جمله دلار، یورو و پوند را نسبت به روز پنجشنبه افزایش و نرخ هفت ارز دیگر را کاهش داد ولی نرخ ده روپیه سریلانکا نیز ثابت ماند. برهمین اساس، نرخ هر دلار آمریکا طی روز جاری با 35 ریال افزایش نسبت به آخرین روزی کاری هفته گذشته 33 هزار و 605 ریال، پوند انگلیس با 64 ریال افزایش 45 هزار و 356 ریال و هر یورو با 257 ریال افزایش 40 هزار و 156 ریال ارزش‌گذاری شده و به متقاضیان ارزهای رسمی توزیع می شود. در ادامه نرخ سایر ارزهای موجود در مرکز مبادلات ارزی را مشاهده می کنید؛ فرانک سوئیس 34 هزار و 665 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 210 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 308 ریال، کرون دانمارک 5 هزار و 397 ریال، روپیه هند 519 ریال، درهم امارات متحده عربی 9 هزار و 146 ریال، دینار کویت 111 هزار و 347 ریال، یکصد روپیه پاکستان 31 هزار و 865 ریال، یکصد ین ژاپن 30 هزار و 7 ریال، دلار هنگ کنگ 4 هزار و 304 ریال، ریال عمان 87 هزار و 260 ریال و دلار کانادا 27 هزار و 247 ریال. راند آفریقای جنوبی 2 هزار و 533 ریال، لیر ترکیه 9 هزار و 605 ریال، روبل روسیه 585 ریال، ریال قطر 9 هزار و 192 ریال، یکصد دینار عراق 2 هزار و 875 ریال، لیر سوریه 65 ریال، دلار استرالیا 26 هزار و 768 ریال، ریال سعودی 8 هزار و 957...
 • نرخ دلار ثابت می ماند
 • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود گفت: احتمالاً دلار در نرخ ۳۸۰۰ تومان ثابت ‌می‌ماند. خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در روزهای آینده شاهد کاهش قیمت دلار خواهیم بود گفت: احتمالاً دلار در نرخ ۳۸۰۰ تومان ثابت ‌می‌ماند. محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نوسانات قیمت چند روز اخیر ارز و طلا در کشور را ناشی از معادلات بین‌المللی در این حوزه دانست و گفت: در چند وقت اخیر رابطه تعادلی دلار و یورو در عرصه بین‌المللی بر هم خورده است. وی با بیان اینکه نقش دلار در تعاملات بین‌المللی در حال کم‌رنگ شدن است، ادامه داد: این کم‌رنگ شدن نقش دلار قطعاً اثراتی بر روی نرخ طلا خواهد داشت که بازار داخلی ایران نیز از این اثرات مستثنی نخواهد بود. نماینده مرند و جلفا در مجلس با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی در کشورمان تاثیر چندانی بر افزایش نرخ ارز و طلا نداشته، افزود: نرخ ارز پس از کاهش نرخ سود بانکی، رشد چندانی نداشته، به طور مثال پیش از کاهش نرخ سودهای بانکی، دلار حدود 3700 تومان بود و در حال حاضر حدود 3900 تومان است، البته پس از این اتفاق نرخ رشد قیمت یورو بیشتر از دلار بوده است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رسیدن قیمت دلار به مرز 4200 تومان را در پائیز سال 95 تجربه کرده‌ایم، اظهار داشت: در بلندمدت نیز نرخ ارز با کاهش سود سپرده‌های بانکی کاهش خواهد یافت. وی با تاکید بر اینکه در روزهای آینده شاهد کاهش نرخ ارز و طلا خواهیم بود، گفت: در چند روز آینده قیمت دلار احتمالاً در مرز 3800 تومان ثابت خواهد ماند. حسن‌نژاد تصریح کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس نیز قطعاً پیگیر نوسات موجود در قیمت ارز و طلا از وزیر اقتصاد و امور دارایی خواهد بود.
 • کشف هفت تن کوکائین به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار
 • پلیس کلمبیا از کشف محموله هفت تنی کوکائین به مقصد آمریکا خبر داد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پلیس این کشور اعلام کرده است که در پی متوقف‌کردن یک کامیون در یک مزرعه موز، محموله 7 تنی ماده مخدر کوکائین جاسازی‌شده را کشف و ضبط کرده است.براساس گزارش reuters،، بنابر ادعای راننده، محموله به مقصد مکزیک و مرز آمریکا بارگیری شده بود.طبق بیانیه صادرشده از سوی وزارت دفاع کلمبیا، این محموله به یک گروه قاچاقچی معروف کلمبیایی موسوم به «گولفو»(Golfo) تعلق دارد.ارزش تقریبی این محموله 200 میلیون دلار تخمین زده شده است و در این عملیات 5 نفر بازداشت شدند.انتهای پیام/ R1372/P1014142/S2,21/CT10
 • سکه باز هم گران شد/دلار ۳ هزار و ۸۹۰ تومان
 • به گزارش خبرنگاربورس و بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوانسکه طرح قدیمیک میلیون و 246هزار و 500 تومان وسکه طرح جدیدیک میلیون و 216 هزار و 500 تومان به فروش رسید. همچنیننیم سکهبا قیمت 641 هزار و100 تومان ،ربع سکه358 هزار تومان و سکه یک گرمی 249 هزار و600تومان داد و ستد شد. ارزش هر گرمطلای ۱۸ عیارساخته نشده در بازار طلای تهران، 120 هزار و 143 تومان و هر اونس طلا یک هزار و 298 دلار و 10 سنت است. انتهای پیام/ آخرین نوسانات بازار طلا و سکه
 • افزایش ۳۵ ریالی دلار در ابتدای ماه مهر
 • هر دلار آمریکا امروز با ۳۵ ریال افزایش ۳۳,۶۰۵ ریال، هر پوند انگلیس با رشد ۶۴ ریالی ۴۵,۳۵۶ریال و هر یورو با ۲۵۷ ریال افزایش ۴۰,۱۵۶ ریال قیمت گذاری شد. به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی امروز (شنبه) ارزش ۳۹ واحد پولی را اعلام کرد که بر مبنای آن قیمت ۳۱ ارز همچون دلار، پوند و یورو نسبت به پنجشنبه گذشته افزایش یافت، هفت ارز افت ارزش داشت و یک ارز نیز ثابت ماند؛ بر این اساس، هر دلار آمریکا امروز با ۳۵ ریال افزایش ۳۳,۶۰۵ ریال، هر پوند انگلیس با رشد ۶۴ ریالی ۴۵,۳۵۶ریال و هر یورو با ۲۵۷ ریال افزایش ۴۰,۱۵۶ ریال قیمت گذاری شد. در این نرخ گذاری ارزش هر فرانک سوییس ۳۴,۶۶۵ ریال، کرون سوئد ۴,۲۱۰ریال، کرون نروژ ۴,۳۰۸ ریال، کرون دانمارک ۵,۳۹۷ ریال، روپیه هند ۵۱۹ ریال، درهم امارات متحده عربی ۹,۱۴۶ریال، دینار کویت ۱۱۱,۳۴۷ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۱,۸۶۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۰,۰۰۷ ریال، دلار هنگ کنگ ۴,۳۰۴ ریال، ریال عمان۸۷,۲۶۰ ریال، دلار کانادا ۲۷,۲۴۷ریال، راند آفریقای جنوبی ۲,۵۳۳ ریال، لیر ترکیه ۹,۶۰۵ ریال و روبل روسیه ۵۸۵ ریال تعیین شد. همچنین هر ریال قطر ۹,۱۹۲یکصد دینار عراق ۲,۸۷۵ ریال، لیر سوریه ۶۵ ریال، دلار استرالیا ۲۶,۷۶۸ ریال، ریال سعودی ۸,۹۵۷ ریال، دینار بحرین۸۹,۱۶۳ ریال، دلار سنگاپور۲۴,۸۱۲ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲,۱۹۹ ریال، یکصد روپیه نپال ۳۲,۳۲۸ ریال، یکصد درام ارمنستان ۷,۰۳۰ ریال، دینار لیبی ۲۴,۸۱۵ ریال، یوان چین ۵,۰۹۹ ریال، یکصد بات تایلند ۱۰۱,۵۶۸ ریالرینگیت مالزی۸,۰۰۱ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۲۹,۶۲۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۹,۸۵۶ ریال، افغانی افغانستان ۴۹۱ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۷,۴۱۲ ریال، منات آذربایجان ۱۹,۷۶۲ ریال، سامانی تاجیکستان۳,۸۲۰ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۳,۳۶۹ ریال قیمت خورد.
 • قیمت نفت خام سبک ایران از ۵۴ دلار گذشت
 • قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 15سپتامبر (جمعه، 24 شهریورماه) با بیش از یک دلار افزایش از 54 دلار برای هر بشکه گذشت. به گزارش شانا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 15 سپتامبر با یک دلار و 60 سنت افزایش به 54 دلار و یک سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت ایران از ابتدای سال 2017 تاکنون 49 دلار و 31 سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت نفت خام سنگین ایران نیز به 51 دلار و 60 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته 91 سنت افزایش نشان می‌دهد. قیمت سبد نفتی اوپک نیز به 52 دلار و 82 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته یک دلار و 14 سنت افزایش یافته است. قیمت نفت خام شاخص دبلیو تی آی و برنت نیز در هفته منتهی به 15 سپتامبر به ترتیب 74 سنت و یک دلار و 76 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به 49 دلار و هشت سنت و 55 دلار و 70 سنت برای هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به 52 دلار و91 سنت و 53 دلار و 23 سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته به ترتیب 84 و 85 سنت افزایش را نشان می‌دهد. تحلیلگران بر این عقیده‎اند که توافق اوپک و کشورهای داوطلب غیراوپک بر کاهش تولید نفت که تا سه ماه نخست سال آینده ادامه خواهد داشت، دوباره تمدید خواهد شد و این موضوع می‌تواند سبب افزایش بیشتر قیمت نفت خام برنت در مقابل قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت شود، زیرا با ادامه کاهش تولید از سوی کشورهای عضو اوپک که افزایش قیمت نفت خام‌های خلیج فارس را به دنبال خواهد داشت، خریداران نفت، به‌ویژه معامله گران فعال در آسیا، به سمت انواع نفت...