سالانه بین 30 تا 40 هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شوند که برای پیشگیری از آن سازمان بهزیستی اقدامات مختلفی را تعریف کرده‌ است؛ اجباری شدن غربالگری ژنتیک و ارایه آگاهی به زوجین یکی از این اقدامات است که ظرف 2 ماه آینده اجرا می‌شود.
آمار رسمی کشور بیان‌گر آن است که روزانه 80 و سالانه بین 30 تا 40 هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شوند.

12 تا 13 هزار نفر از این تعداد بر اثر تصادفات رانندگی و جاده‌ای معلول می‌شوند و به‌طور کلی حدود 40 درصد معلولیت‌ها در کشور ناشی از عوامل ژنتیکی است. همچنین یکی از زمینه‌های مشکلات ژنتیکی ازدواج‌های فامیلی است که 45 درصد ازدواج‌‌ها در ایران فامیلی است.

50 درصد معلولیت‌های شایع کشور ریشه ژنتیکی دارد
به گفته دکتر مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی علاوه بر آمار بالای موجود، برخی افراد نیز دچار بیماری‌هایی مانند ناشنوایی و نابینایی می‌شوند که ظاهراً نرمال هستند. 50 درصد دلیل ناشنوایی، نابینایی و عقب‌ماندگی ذهنی ژنتیکی است و جزو معلولیت‌های شایع کشور هستند که با انجام مشاوره‌های ژنتیک می‌توان از آن پیشگیری کرد.

سال گذشته سه میلیون و 200 هزار کودک تا سن 6 سال از نظر بینایی، اختلالات بینایی، عیوب انکساری چشم و تنبلی چشم توسط بهزیستی غربالگری شدند؛ این درحالیست که 200 هزار نوزاد تازه متولدشده و کودکان 3 تا 5 سال نیز در سال گذشته توسط بهزیستی مورد ارزیابی شنوایی قرار گرفتند.

یکی از اقداماتی که در کشور با هدف پیشگیری از معلولیت انجام می‌شود، انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج و غربالگری‌های حین بارداری است. انوشیروان محسنی‌بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور در ابتدای سال 95 اولویت اصلی این سازمان را اقدامات پیشگیرانه دانست. یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای که محسنی‌بندپی به آن تأکید کرد، غربالگری ژنتیک بود. به گفته او درصورتی‌که اقدامات ما برای اجباری‌شدن مشاوره پیش از ازدواج و آزمایش‌های قبل از ازدواج زوجین در برنامه ششم توسعه به قانون عملیاتی تبدیل شود، می‌توانیم در آینده شاهد کاهش چشم‌گیر معلولیت‌ها در کشور باشیم.

«آیین‌نامه مشاوره ژنتیک» در دست تدوین است
این تصمیم با اجرای طرح‌هایی برای غربالگری و انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج انجام شد. تا این‌که چندی پیش فرید براتی‌سده، رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از تدوین «آیین‌نامه مشاوره ژنتیک» خبر داد. به گفته او انجام مشاوره‌های ژنتیک در راستای جلوگیری از معلولیت‌زایی در کشور ضروری است. بخشی از معلولیت‌های کشور ناشی از اختلالات ژنیتکی است؛ از همین‌رو براساس قانون برنامه ششم توسعه با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه، «آیین‌نامه مشاوره ژنتیک» در حال تدوین و ارایه به هیأت دولت است.

تا 2 ماه آینده تمام متقاضیان ازدواج، غربالگری ژنتیک می‌شوند
به‌منظور آگاهی از جزییات آیین‌نامه مشاوره ژنتیک به سراغ دکتر مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی رفتیم. او تصریح کرد: با توجه به این‌که سازمان بهزیستی در 20 سال گذشته درگیر مشاوره ژنتیک بود و می‌دیدیم معلولیت‌های ایجادشده به سازمان برمی‌گردد، پیشنهاداتی از سوی سازمان بهزیستی مطرح شد و مجلس نیز آن‌ها را تصویب کرد. بر این اساس در برنامه ششم قانونی تصویب شد که تمام متقاضیان ازدواج باید قبل از ازدواج غربالگری شوند.

به گفته او منظور از غربالگری این است که فرم‌ها و پرسشنامه‌هایی توسط افراد آموزش‌دیده تکمیل و بررسی می‌شود که آیا زوج خطر به‌دنیا آوردن فرزند مشکل‌دار را بیشتر از سایرین دارند یا خیر. به‌طور کلی در تمام افراد دو تا سه درصد خطر تولد نوزاد معلول وجود دارد اما در غربالگری به دنبال افرادی هستیم که احتمال بیش از این را دارند. مثلاً زوجینی خواهر یا برادر عقب‌مانده ذهنی دارند و ازدواج‌شان فامیلی است، پرخطر محسوب می‌شوند. براساس قانون برنامه ششم غربالگری برای تمام افراد اجبار شده است. پس از آن در صورتی‌که زوج پرخطر شناخته شود، توصیه می‌شود که برای انجام مشاوره تخصصی به مرکز مشاوره ژنتیک بروند.

گفته‌های رفیعی حاکی از آن است که آیین‌نامه‌ای برای این غربالگری نوشته شده که هیأت دولت باید آن را تصویب کند تا اجرای طرح در تمام کشور اجباری شود. طبق برنامه ششم حدود چهار ماه بعد از ابلاغ قانون برنامه ششم آیین‌نامه باید تصویب شود. در مهر یا آبان زمان تصویب آیین‌نامه تمام می‌شود و باید در نیمه دوم سال تکلیف‌ این موضوع مشخص شده باشد.

برخی افراد معتقدند بررسی‌های ژنتیکی نتایج خوبی به دنبال ندارد
ضرورت غربالگری را می‌توان از آن‌جایی دریافت که سال گذشته با ارایه مشاوره‌های قبل از بارداری و همچنین ارایه خدمات تخصصی به مادران باردار در معرض خطر، از تولد 900 نوزاد معلول جلوگیری شد. با وجود تأکیدی که نهادهای مختلف به‌ویژه بهزیستی در زمینه انجام غربالگری ژنتیک و در صورت نیاز مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری‌های حین بارداری دارند، برخی افراد معتقدند این روش، نتایج خوبی به دنبال ندارد. گروهی نیز انتقاداتی از جمله هزینه زیاد را مطرح می‌کنند.

هزینه بالا؛ مانعی در راه آزمایش‌های ژنتیک
به اعتقاد گروهی انجام آزمایش‌ها و مشاوره‌های ژنتیک هزینه مالی بسیاری دارد و بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. به‌طور مثال، انجام یک تست ساده ژنتیک که عموماً تحت پوشش بیمه نیستند مانند تست کروموزومی بیش از 800 هزار تومان هزینه دارد و زوجین برای انجام تست‌های تکمیلی مجبورند چندین برابر این مبلغ‌ را پرداخت کنند.

البته در سال‌های اخیر اقداماتی مانند اختصاص بخشی از هزینه‌های ثبت طلاق به مشاوره‌های ژنتیک انجام شده است اما به اعتقاد بسیاری از فعالان این عرصه، کافی نیست.

صحبت‌های معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی نشان می‌دهد که هزینه آزمایش‌ها در برخی موارد بسیار نادر ممکن است گران باشد. در مواردی که هزینه آزمایش بالاست، تا جای ممکن باید کمک کرد. در قانون برنامه ششم توسعه نیز آمده است که در آزمایش‌هایی که حدود سه تا چهار میلیون هزینه دارند، به مددجویان بهزیستی، مددجویان کمیته امداد و کسانی که براساس آزمون وسع وزارت رفاه بضاعت پرداخت هزینه‌ها را ندارند، کمک شود. این حمایت‌های مالی هم‌زمان با تصویب آیین‌نامه اجرایی می‌شود.

شک برخی افراد به تشخیص‌ها
گروهی از زوجین نیز معتقدند که تشخیص‌هایی که در زمان مشاوره ژنتیک یا غربالگری‌های حین بارداری انجام می‌شود، کاملاً صحیح نیست. مریم یکی از این زنان است. به گفته او زمانی که به مشاوره ژنتیک مراجعه کردم، گفتند لازم نیست در زمان بارداری مجدداً مشاوره شوم. اما با وجود انجام غربالگری‌های دوران بارداری فرزندم با انسداد روده به دنیا آمد و تا 6 ماه مانند یک کودک نرمال نبود.

متین نیز داستان مشابهی دارد. گفته‌های او نشان می‌دهد که آزمایش‌های ژنتیک‌شان مشکلی نداشته است اما فرزندشان با بیماری متولد و بعد از 17 روز فوت شد. به گفته پزشک، بیماری او ژنتیکی بوده است.

آزمایش آمنیوسنتز نیز یکی از مواردی است که در بعضی از جنین‌ها مشکل ایجاد می‌کند. براساس گفته‌های زهرا بعد از سزارین بچه خفه به دنیا آمد و به سختی نفسش را بالا آوردند ولی دست و پاهایش حرکت نمی‌کرد. یک ماهی در دستگاه بود و فوت شد. دکتر به این خانواده گفته بود که فرزندشان سالم بوده ولی نمونه‌ای که از ناف گرفتند، معیوبش کرده و مغزش اختلال پیدا کرده است.

گروهی از زنان نیز در اظهارات خود مطرح می‌کنند که سونوگرافیست تشخیص عدم تشکیل قلب و پزشک دستور سقط داده اما آن‌ها با کمی صبر فرزندی سالم به‌دنیا آورده‌‌اند که بسیار باهوش است.

همواره دو تا سه درصد افراد احتمال به‌دنیا آوردن فرزند معلول را دارند
از دکتر رفیعی درباره چرایی انتقادات بالا پرسیدیم. او معتقد است که در غربالگری ژنتیک معمولاً خطایی اتفاق نمی‌افتد زیرا در پرسشنامه تمام سؤالات به دقت گنجانده شده است. البته ممکن است فردی که نیاز به مشاوره ژنتیک ندارد، برای مشاوره ژنتیک ارجاع شود. سعی کردیم پرسشنامه را به شکلی طراحی کنیم که افراد پرخطر حتماً دیده شوند. در کنار آن، در سال گذشته کلاس‌های آگاه‌سازی داشتیم و سعی می‌کنیم بعد از اجباری‌شدن غربالگری، این کلاس‌ها را برای همه داشته باشیم. در این کلاس‌ها راه‌های کاهش خطر آموزش داده می‌شود.

پژوهشی درباره میزان خطای آزمایشگاه‌های ژنتیک نداریم
معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی تصریح می‌کند: در بخش مشاوره ژنتیک شجره‌نامه بررسی می‌شود. در این مرحله دقت مهم است؛ هرچند مانند هر بیماری دیگری ممکن است در مرحله تشخیص خطاهایی رخ دهد. برخی از افراد، بعد از مشاوره، باید آزمایش‌هایی نیز انجام دهند. در این قسمت کیفیت آزمایشگاه مهم است. کنترل کیفی آزایشگاه‌ها با وزارت بهداشت است. اگر کیفیت آزمایشگاه‌ها بالا باشد، خطای کمتری خواهیم داشت. البته در کشور پژوهشی درباره میزان خطا انجام نشده است. درباره اشتباهاتی که مطرح می‌شود، ممکن است افراد موردی را دیده باشند و آن را تعمیم دهند اما من تاکنون در مراکزمان چنین مواردی را ندیده‌ام.

در حین تشکیل جنین ممکن است جهش‌های ژنتیکی رخ دهد
او ادامه می‌دهد: از طرفی همه افراد دو تا سه درصد احتمال خطر دارند؛ زیرا در حین تشکیل جنین ممکن است جهش‌های ژنتیکی رخ دهد که خارج از کنترل انسان است. با این وجود باید چند نکته را متذکر شد؛ در درجه اول این‌که آزمایشی با عنوان آزمایش ژنتیک وجود ندارد که بتوان با انجام یک آزمایش خون، تمام ژن‌های فرد را بررسی کرد. آزمایش ژنتیک براساس شجره‌نامه فرد باید هدفمند باشد و صرفاً برخی ژن‌های معیوب که در خانواده وجود داشته، بررسی شود. از طرفی مردم تصور می‌کنند آزمایش تالاسمی پیش از ازدواج، آزمایش ژنتیک است و انتظار دارند تمام مشکلات را مشخص کند. اگر افراد در مشاوره ژنتیک اطلاعات صحیح ندهند یا اطلاعات را مخفی کنند، نمی‌توان کاری برای آن‌ها کرد.

باید پرونده بیمارانی که دچار تشخیص غلط شده‌اند، بررسی شود
رفیعی درباره تشخیص غلط تشکیل‌نشدن قلب جنین و دستور سقط معتقد است که اگر تعداد مواردی که چنین موضوعی را مطرح می‌کنند، زیاد است، باید به دانش پزشکان کشور، دستگاه‌های سونوگرافی و آزمایش‌ها شک کنیم. همچنین اگر چنین موضوعاتی به‌صورت موردی مطرح می‌شود، زوجین حتماً باید با پزشکی که تشخیص اشتباه داده، صحبت کنند تا دلیل آن را متوجه شوند؛ زیرا ممکن است خطای پزشکی یا خطای آزمایشگاهی باشد. خطا در این پزشکی نیز مانند هر شغل دیگری احتمال وقوع دارد. در دانش انسانی هیچ چیز صد درصد نیست. بنابراین هرگز نمی‌توان تضمین کرد که با انجام مشاوره و آزمایش صد درصد کودکی سالم به‌دنیا می‌آید. تنها کسی که می‌تواند تضممین کند، خداست.

به گفته او در مواردی که ادعای خطا می‌شود باید آزمایش‌های فرد را بررسی کرد که سراغ چه پزشکی رفته و پزشک به او چه گفته است. در موارد بسیاری دیده شده است که بیمار توصیه‌های پزشک را با دقت انجام نمی‌دهد.

بیماران ژنتیکی و مادرزادی، یک‌سوم تخت‌های بیمارستان‌های کودکان را اشغال کرده‌اند
با وجود انتقاداتی که مطرح می‌شود، براساس آمارهای رسمی کشور اکنون بیماران ژنتیکی و مادرزادی، یک‌سوم تخت‌های بیمارستان‌های کودکان را اشغال کرده‌اند. این کودکان یا به دلیل بیماری جان خود را از دست می‌دهند که در این‌صورت علاوه بر تحمیل فشار روحی و روانی و ناراحتی برای خانواده، تأثیر منفی بر شاخص‌های سلامت و جمعیتی جامعه نیز دارد یا این‌که در صورت زنده ماندن، کیفیت زندگی‌شان مطلوب نیست و غالباً تا پایان عمر نیازمند روش‌های درمانی پرهزینه و پیچیده هستند.

به گفته سیروس زینلی، رییس شبکه پزشکی مولکولی کشور شیوع بیماری‌هایی که ژن آن‌ها از پدر و مادر هر دو به ارث می‌رسد، ۱۰ در هزار تولد زنده است که آمار بالایی محسوب می‌شود اما می‌توان از ۵۰ تا ۷۰ درصد آن‌ها پیشگیری کرد. تعداد بیماری‌های کروموزومی نیز پنج در هزار تولد زنده است؛ در مجموع در هر ۱۰۰ تولد زنده، حداقل پنج مورد تولد زنده در معرض خطر بیماری‌های مهم ارثی و ژنتیکی هستند. سهم ایران نیز از این آمار حدود ۷۰-۸۰ هزار مورد در سال است.

کاهش 30 درصدی تولد نوزادان معلول
تشخیص معلولیت در دوران جنینی یکی از راه‌های اثبات‌شده برای کاهش تعداد نوزادان است. در ایران نیز از 2 سال گذشته طرح مشاوره ژنتیک در سه استان کرمان، یزد و شیراز در حال اجراست که در این مدت در بیش از هزار و 300 مورد تشخیص معلولیت کودک، سقط قانونی انجام شده است. این اقدامات باعث کاهش 30 درصدی تولد نوزادان معلول در این سه استان شده است. همچنین مادرانی که پس از سقط قانونی این نوزادان قصد بارداری مجدد دارند، برای مشاوره‌های رایگان و آزمایش‌های ژنتیک از سوی سازمان بهزیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند. ابلاغ آیین‌نامه مشاوره ژنتیک در ماه‌های آینده نیز اقدامی برای بهبود وضعیت معلول‌زایی و مداخله و درمان سریع در معلولیت‌های مادرزادی خواهد بود.

کلیدواژه: معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی | آیین نامه مشاوره ژنتیک | آزمایش های ژنتیک | مشاوره های ژنتیک | قانون برنامه ششم | غربالگری ژنتیک | آزمایش ها | پیش از ازدواج | آزمایش ژنتیک | انجام مشاوره | نوزاد معلول | برخی افراد | گفته او | تولد زنده | سال گذشته

منبع: افکارنيوز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.ir است و سایت «رویداد ۲۴» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۴۷۱۵۱۸۹ را همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «رویداد ۲۴» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

جزئیات واریز اولین سود سهام عدالت

از بردگان جنسی کیم جونگ اون تا قتل یازده موزیسین با سلاح سنگین

احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ: بی‌ادب، بی‎فرهنگ!

در همین زمینه

 • مرکز غربالگری سرطان به زودی در گنبدکاووس راه اندازی می شود
 • مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: مرکز غربالگری سرطان, به صورت تیپ یک برای پیشگیری و تیپ ۲ جهت درمان در ماه‌های آینده در بیمارستان پیامبراعظم (ص) شهرستان گنبدکاووس راه‌اندازی می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از گنبدکاووس, مهرنوش نیک‌سیر ظهر امروز در جلسه کمیته تخصصی بیماران خاص گلستان در فرمانداری ویژه گنبدکاووس اظهار داشت: 4 تخت برای دیالیز با تجهیزات مورد نیاز به زودی در شهرستان گالیکش توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود که با راه‌اندازی این بخش, امکان خدمات بهتر و بیشتر, بدون صرف هزینه جانبی انجام خواهد شد.مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی گلستان افزود: ارائه خدمات درمانی در استان گلستان برای بیماران به بخش خصوصی واگذار می‌شود و این بخش فرصت دارد 18 تا 24 ماه تجهیزات و مکان خود را به همراه نیروی انسانی آماده کند و دانشگاه علوم پزشکی نیز به بخش خصوصی, 9 ماه فرصت داده تا به صورت آزمایشی قابلیت‌های نیروی انسانی مورد آزمایش کند تا در صورت صلاحیت از این نیروها به کارگیری شود.نیک‌سیر تاکید کرد: عمل پیوند کلیه هزینه‌های زیادی دارد و تلاش داریم تا این عمل را در استان گلستان راه‌اندازی کنیم که مقدمات کار در حال انجام است.رمضان زینلی رئیس اسناد پزشکی تامین اجتماعی استان گلستان هم در این جلسه اظهار داشت: 150 هزار بیمه شده در استان گلستان وجود دارد و کل بیماران که در بخش ICU, CCU بستری می‌شوند به صورت رایگان درمان خواهند شد.رئیس اسناد پزشکی تامین اجتماعی گلستان افزود: در سال 95 برای بیماران دیالیزی در حوزه درمان, 5 میلیارد تومان هزینه شده است.زینلی تصریح کرد: در حال حاضر 250 بیمار هموفیلی و تالاسمی, 796 بیمار دیالیزی و 4 هزارو 200 بیمار شیمی درمانی تحت پوشش ما هستند و با توجه به اطلاع‌رسانی و آموزش, بیماری تالاسمی کاهش یافته است.رئیس اسناد پزشکی تامین اجتماعی گلستان تصریح کرد: باید یک نقشه راه و یک...
 • پسر عبدالله صالح لغو اقامت اجباری اش در امارات را تکذیب کرد
 • دفتر احمد صالح، پسر بزرگ رئیس جمهور پیشین یمن گزارش‌های مطبوعاتی منتشر شده مبنی بر لغو اقامت اجباری‌اش در امارات را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، شبکه ماهواره‌ای "الیمن الیوم" نزدیک به حزب کنگره مردمی سراسری یمن به ریاست علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن به نقل از یک منبع در دفتر احمد علی عبدالله صالح، پسر بزرگ صالح اعلام کرد، خبرها و گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه مسئولان اماراتی اقامت اجباری احمد صالح را لغو کرده‌اند،‌ صحت نداشته و او همچنان در اقامت اجباری به سر می‌برد و سفر و یا بازگشت به کشور برای او ممنوع است. این اظهارات در تکذیب آنچه روزنامه "المشهد الیمنی" به نقل از برخی منابع دیپلماتیک آگاه منتشر کرده بود، بیان شد. روزنامه مذکور نوشته بود، مسئولان اماراتی اقامت اجباری احمد صالح را با دستور ویژه محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات لغو کردند. امارات از زمان آغاز عملیات "طوفان قاطع" در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵، احمد صالح، سفیر یمن در این کشور را پس از استحضارش به ریاض و گفتگو با محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان تحت اقامت اجباری قرار داد. در تاریخ چهاردهم آوریل همان سال شورای امنیت نام علی عبدالله صالح و پسر بزرگش احمد را در لیست تحریم‌های جهانی که شامل ممنوع السفری و بلوکه اموال و دارایی‌هاست، قرار داد. انتهای پیام
 • گرفتن تاییده مخزن برای پذیرش در مراکز معاینه فنی اجباری است
 • مشهد- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: پذیرش خودرو های دوگانه سوز در مراکز معاینه فنی مشهد تنها با داشتن تاییده مخزن انجام می شود. به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ غلام‌زاده صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: به منظور حل مشکل تست مخزن مقرر شده اداره استاندارد خراسان رضوی چهار مرکز برای تست مخزن گاز خودروهای دوگانه راه‌اندازی کند که در حال حاضر یک مرکز آن راه‌اندازی شده است. وی عنوان کرد: این مرکز در حال حاضر در بولوار آزادی با عنوان شرکت توس پیشرو گاز پذیرای خودروهای گازسوز است. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: مراکز معاینه فنی درمشهد به صورت مکانیزه اقدام به معاینه فنی خودروهای تک گانه می‌کنند که این مهم در سامانه کشوری مراکز معاینه فنی خودرو لحاظ شده است. غلام زاده اظهارکرد: خودروهای دوگانه سوز در مرحله اول باید در مراکزی که توسط اداره استاندارد راه‌اندازی شده اقدام به تست مخزن گاز خودروی خود کنند و پس از ثبت در سامانه و اخذ تاییدیه به مراکز معاینه فنی شهر مراجعه کنند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد تصریح کرد: همچنین مقر شده تا مراکز تست مخازن گاز خودروهای دوگانه در نزدیکی مراکز معاینه فنی شهرداری باشد تا امکان دسترسی آسان‌تر شود. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: ساماندهی و معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز اقدام خوبی است که اجرایی شده زیرا به صورت متوسط روزانه ۲۰۰ خودروی دوگانه به ۵ مرکز معاینه فنی خودروی شهر مراجعه می‌کنند. غلام‌زاده در خصوص سن معاینه خودروها تصریح کرد: در حال حاضر سن معاینه فنی خودروها ۵ سال است که قرار استبه ۴ سال کاهش یابد.
 • تکنیک اصلاح ژنتیک کریسپر نرخ سقط جنین را کاهش می دهد
 • خبرگزاري آريا - در حدود 2 سال پيش بود که دانشمندان انگليسي انستيتو فرانسيس کريک لندن موفق شدند مجوز ويرايش ژن هاي جنين انسان را دريافت کنند و حالا محققان اين موسسه موفق شده اند روش کريسپر جديدي به نام «CRISPR Cas9» را روي جنين انسان اعمال کنند.روش ويرايش ژن کريسپر امکان اعمال تغييرات دائمي يک ژن را فراهم مي آورد و مي توان بسياري از مشکلات ژنتيکي را توسط آن رفع نمود. دانشمندان با استفاده از اين روش دريافته اند که فقدان يک ژن به خصوص که تعيين کننده نحوه شکل گيري جنين در چند روز اوليه پس از باروري است، مي تواند منجر به شکل گيري و رشد نا مناسب جنين گردد. اين مسئله به آنان در يافتن علت سقط جنين مکرر برخي از خانم هاي باردار کمک خواهد کرد.سازنده هاي ژن ها در انسان ها که به نام «OCT4» شناخته مي شوند، نقش اساسي در شکل گيري مراحل اوليه جنين دارند. بر اساس تحقيقات اين دانشمندان مشخص شده که کم فعالي OCT4 ممکن است دليل اصلي عدم رشد کامل جنين باشد که در نهايت منجر به سقط جنين مي شود.به گفته «کتي نياکان» (Kathy Niakan) مدير اين پروژه در انستيتو فرانسيس کريک، اطلاعات جديد همچنين مي تواند به يافتن دلايل شکست لقاح مصنوعي نيز کمک کند. امروزه روش لقاح مصنوعي به عنوان تنها روش بارداري برخي از زوج هايي است که قصد فرزندآوري از طريق ژن هاي خود را دارند؛ ولي متاسفانه تنها حدود 36 درصد از باروري هاي انجام شده توسط اين روش به تشکيل جنين سالم ختم مي شوند.لازم به ذکر است که در اين آزمايش 41 جنين انسان که به واسطه بارداري مصنوعي ايجاد شده بودند، به محققان اين پروژه اهدا شدند.ممکن است به مطالب زير علاقه مند باشيد:چه زماني مي توانيم فرزندانمان را خودمان طراحي کنيم؟کريسپر با موفقيت يک بيماري ژنتيکي را از DNA جنين...
 • متخصص تغذیه و رژیم درمانی:اصلاح ژنتیک و تراریخته باهم فرق دارند
 • شیراز - ایرنا - دکتر موسی صالحی متخصص تغذیه و رژیم درمانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: باید بین اصلاح ژنتیک و تراریخته تفاوت قایل شد، این دو تمایز بسیار دارند وهر محصولی که با اصلاح ژنتیک به دست می آید مضرات تراریخته ها و محصولات دگرژن را ندارد. به گزارش خبرنگار ایرنا ، سخنان این متخصص تغذیه به بحث طی روزهای اخیر مربوط است که در این مباحث بسیاری از سایت ها و فعالان در فضای مجازی بیانات گسترده ای درباره مضرات تراریخته مطرح کرده اند و محور بسیاری از این مباحث سخنان دکتر عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در باره برنج ایرانی و محصولات تراریخته است. دامنه این مباحث و اظهار نظرات در باره مضرات تراریخته به جایی کشید که 27استاد دانشگاه ومسئولان سابق و فعلی درباره محصولات تراریخته و سالم یا ناسالم بودن آن در دفتر کاری دکتر سعید جلیلی مناظره برگزار کردند. بیوتکنولوژی یا فناوری زیستی که منجر به تولید محصولات تراریخته هم می شود دانش جدیدی است که مانند سایر علوم در حال هموار کردن مسیر خود در زندگی بشر است، اما موافقان و مخالفان زیادی از جمله به خاطر بحث سلامتی دارد، به طوری که جهان هم هنوز با این فناوری دست به عصا پیش می رود. مقاوم بودن به آفات، بی نیازی به علف کُش ها و سموم شیمیایی، ارزان و مغذی بودن، از جمله توجیهات موافقان در حمایت از محصولات تراریخته است. بیماری زا بودن، گران تر بودن محصول، مصرف چند برابری سموم و آفات، فقر غذایی و به طور کلی نرسیدن به یک اجماع علمی کلی در مورد سالم و یا ناسالم بودن این محصولات، برخی از دلایل عنوان شده از سوی مخالفان تراریخته ها است. ایرنا دیدگاه های دکتر موسی صالحی متخصص تغذیه و رژیم درمانی که سال ها در کسوت عضو هیات علمی...
 • باید سلامت محصولات تراریخته احراز شود/اگر اثبات شود که تغییر ژنتیک ضرری ندارد کسی مخالف آن نیست
 • خبرگزاري آريا - عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه حساسيت به محصولات تراريخته به خاطر اين است که سلامت اين محصولات بايد احراز شود، گفت: اگر تغيير ژنتيک مي تواند توليد محصولات را چند برابر بکند و اگر اثبات شود که اين فرآيند ضرري ندارد، کسي مخالفتي با آن ندارد.به گزارش حوزه احزاب خبرگزاري فارس، پيرو انتشار خبر جلسه نقد و بررسي برنامه وزارت جهاد کشاورزي دولت دوازدهم در دفتر سعيد جليلي و انتقاد تعدادي از کارشناسان از محصولات تراريخته، بهزاد قره‌ياضي رييس انجمن ايمني زيستي با ارسال نامه‌اي به دفتر سعيد جليلي پيشنهاد مذاکره درباره اين موضوع بين کارشناسان را مطرح کرد.اين درخواست مورد توافق دفتر سعيد جليلي قرار گرفت و براي نخستين بار 27 «استاد دانشگاه»، «کارشناس» و «مسئولان سابق و فعلي» حوزه «کشاورزي» و «محيط زيست» در مناظره اي 5 ساعته به بيان نقطه نظرات تخصصي خود درباره «محصولات تراريخته» پرداختند.اين مناظره که از ساعت 18 آغاز شد تا ساعت 23 ادامه يافت و در فضايي «صميمي»، «علمي» و «پرچالش»، دو تيم موافق و مخالف محصولات تراريخته به گفتگو با يکديگر پرداختند.در حالي که اداره اين نشست تخصصي بر عهده سعيد جليلي بود، وي از کارشناسان خواست تا موافقت يا مخالفت خود با اين محصولات را با استدلال علمي توضيح دهند.در اين جلسه کارشناسان موافق محصولات تراريخته شامل آقايان و خانم‌ها: بهزاد قره‌ياضي رييس انجمن ايمني زيستي، محمد رضا زماني رييس پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک و زيست فناوري، سيروس زينلي رييس انجمن بيو تکنولوژي و استاد تمام انستيتو پاستور، حجه الاسلام معلي پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، محمود تولايي رييس انجمن ژنتيک ايران،منصور اميدي نايب رييس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ايران، بهاره زارع دانش آموخته پزوهشگاه ملي مهندسي ژنتيک، خوش خلق سيما مشاور رييس سازمان حفاظت محيط زيست و رييس پژوهشگاه بيوتکنولوژي کشاورزي، زهرا حاجت پور قائم مقام مرکز اطلاعات بيوتکنولوژي ايران...
 • محصولات تراریخته سرطان زاست/تراریخته ها قادر به شکستن سازمان ژنتیک انسان نیستند
 • به گزارش ایسکانیوز و به نقل از خبر آنلاین ، در حالی که در دو دهه گذشته در جهان یک تریلیون محصول تراریخته مصرف شده و گزارشی از پیامدهای منفی آن روی مصرف کنندگان گزارش نشده اما برخی در ایران معتقدند که مصرف این محصولات در ایران سبب رشد بیماری اوتیسم، آلزایمر و دیابت شده و حتی می‌تواند موجب افزایش بیماری سرطان شود. «تراریخته یا ارگانیگ؟» این سوالی است که به تازگی به انتخاب‌ غذایی خانوار ایرانی افزوده شده است. واژه تراریخته برای بسیاری از مردم غریب است و درکش برای آنها آنقدر سخت که سبب هراسشان شده است. اما گزینه برتر برای انتخاب محصولات غذایی در افکار عمومی، محصولات گیاهی ارگانیک است، محصولاتی که به واسطه شایعاتی که از مضرات گیاهان تراریخته در فضای مجازی منتشر شده چنان برتری در میان مردم یافته که به طور قطع به یکی از انتخاب‌های سبد غذایی آنها بدل شده است. دو واژه «ژن» و «سرطان» از زمانی که پای تراریخته به ادبیات عمومی و رسانه‌‌‌ای ایران باز شده همیشه آن را همراهی کرده است. انتقال ژن‌های دستکاری شده به انسان و سرطان‌زا بودن این محصولات یکی از مواردی است که مردم را از انتخاب این محصولات گریزان می‌کند. اما به راستی آیا این محصولات سرطان‌زا هستند یا امکان انتقال ژن‌ آنها به انسان وجود دارد؟ علیرغم اینکه واژه تراریخته و ارگانیک در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بسیار پر رنگ است اما بسیاری از مردم که مخاطبان برنامه‌های خبری و گزارش‌های تلویزیونی یا پست‌های تلگرامی و اینستاگرامی هستند، هنوز تعریف واضح و دقیقی از محصولات ارگانیک و تراریخته ندارند. بر طبق تحقیقات به عمل آمده دانشگاهی، بخش قابل توجهی از مردم «تراریخته» را محصولی می‌دانند که دارای ژن هستند. ژن برای بسیاری از مردم یک واژه ترسناک است در حالی که هیچ موجود زنده‌ای نیست که ژن نداشته باشد. با یک جست‌وجوی ساده...